PDA

View Full Version : ρυθμιζομενη TEIN

Pages : [1] 2 3

chrisalex
6th February 2005, 00:40
Εβαλα την TEIN στο rx8 μου με ρυθμιση λιγο πιο κατω απο τη μεση μεχρι να πατησει (μετα θατο κατεβασω κιαλλο) κ να πως εγινε κ σκληροτητα στο μηδεν....

GrRx8MaZdA
6th February 2005, 02:09
Kαλή θα ταν κ μια φώτο απο το πλάι...Και αν είχεσ κ μια πριν για να συγκρινουμε...

RotorManiac
6th February 2005, 07:41
Ντεμη βαλε μια εικονα απο το δικο σου, να δουν οι απιστοι τι σημαινει χαμηλωμα!! :P

RENESIS
6th February 2005, 17:43
Καλοριζικη και καλα μπασιματα!Απο τιμη τι λεει?

demmis
7th February 2005, 06:36
Ντεμη βαλε μια εικονα απο το δικο σου, να δουν οι απιστοι τι σημαινει χαμηλωμα!! :P

ασε γιατι θα κανουμε πλουσιο τον Τζουρδα :D

chrisalex
7th February 2005, 10:42
Kαλημερα Demmi σε ευχαριστω για τις συμβουλες εκατσε αρκετα καλα να αρχισει να στρωνει σιγα σιγα να την ευχαριστιθω.τον μηχανισμο ρυθμισησ τον εβαλες κατω απο τη μπαρα θολων εμπρος?

peloponisios
7th February 2005, 15:02
Πόσο πήγε αδερφέ;
Από τη φωτό βλέπω ότι το χαμήλωσες αρκετά. Φαίνεται από το κενό μεταξύ ελαστικού και φτερού.
και θες να το ρίξεις και άλλο; Δεν θα βρίσκει η ρόδα πίσω;

Diver
7th February 2005, 18:24
Οι πίσω τροχοί δεν έχουν πρόβλημα, χωρούν στο θόλο. (άλλο αν θα τερματίζει η ανάρτηση για ψίλου πήδημα).
Οι μπροστά πιθανόν να βρίσκουν.

RotorManiac
7th February 2005, 18:35

Ρε βαλε που σου λεω να το βλεπουμε...
Ηθελα να σε ρωτησω και κατι, αν σπασεις την πρωτη απο σταση, κανει wheel hoping ο πισω αξονας, δηλαδη χοροπηδαει καθολου μεχρι να βρει προσφηση ο οχι? Εμενα παντως ως stock το κανει πολυ και μου την δινει...

Diver
7th February 2005, 18:41
αν σπασεις την πρωτη απο σταση, κανει wheel hoping ο πισω αξονας, δηλαδη χοροπηδαει καθολου μεχρι να βρει προσφηση ο οχι? Εμενα παντως ως stock το κανει πολυ και μου την δινει...

Αυτό είναι το penalty του να έχεις ανεξάρτητη ανάρτηση. Αν σκληρύνεις τον πίσω άξονα θα μειωθεί κάπως. Προσοχή στο wheel hop, ανατινάζει διαφορικά!

Παιδιά πείτε τιμή για τον Τζούρδα (και στείλτε μου το τηλέφωνό του με ένα pm). Σκέφτομαι το Tein SS coilover αν το έχει σε καλή τιμή.

demmis
7th February 2005, 18:52

Ρε βαλε που σου λεω να το βλεπουμε...
Ηθελα να σε ρωτησω και κατι, αν σπασεις την πρωτη απο σταση, κανει wheel hoping ο πισω αξονας, δηλαδη χοροπηδαει καθολου μεχρι να βρει προσφηση ο οχι? Εμενα παντως ως stock το κανει πολυ και μου την δινει...

οκ..οκ..οκ...θα βαλω..κατσε να βρω μια ηλιολουστη μερα και να το πλυνω κιολας :P και θα βαλω

χορομπηδημα :twisted: του πισω αξονα εχω..αλλα μονο στην μαλακη ρυθμιση..στην σκληρη πολυ λιγο εως καθολου...αλλα ειχα ακουσει οτι ανατιναζονται διαφορικα ετσι και δεν το πολυπιεζω

RotorManiac
7th February 2005, 19:20
Το ανατιναγμα το ξερω και εγω, ε, το πολυ να βαλουμε κανενα της Cusco η της MS 2-way!! Μου εχεις χοροπηδησει μερικες φορες λετε να εκραγει...?
Αλεξη μπες στο www.nt.gr εχει καλες τιμες οντως, εμενα μου ειπα για τις tein θα μου κανει την ιδια τιμη με τα παιδια (Παρη, Ντεμη)

chrisalex
7th February 2005, 22:42
Παιδια να κ μια απο το πλαι αν κ βρωμικο σας παραθετω photo.....σιγουρα μολις πατησει θα κατσει κιαλλο κ θ δω ποσο καλα συμπεριφερεται το αμαξι (αφου σημερα εκλεισα τα πρωτα μου 200km).Δεν βρισκω ουτε μπρος ουτε πισω εχω περιθωριο ακομα ,σκεφτομαι κ για πιο φαρδιες ζαντες.......θα δειξει

RENESIS
8th February 2005, 01:57
Απο θεμα χαμηλωματος εκατσε παρα πολυ ωραια,για να δουμε το κανει και στις ειδικες! :D

RotorManiac
8th February 2005, 03:52
Καλη τυχη με τους ελληνικους δρομους http://www.click-smilies.de/sammlung0304/aktion/action-smiley-065.gif
Απορω ρε σεις, ηδη εχει πολυ χαμηλο κεντρο βαρους το αμαξι, δεν εχει νοημα τοσο χαμηλωμα... Με τα offset παντως δεν θα εχεις και πολλες επιλογες...

demmis
8th February 2005, 05:22
Απο θεμα χαμηλωματος εκατσε παρα πολυ ωραια,για να δουμε το κανει και στις ειδικες! :D

ενα θα σας πω....μπαινεις με οσα θες σε οποια στροφη θες

θυμαμαι οταν ερχομουνα για αθηνα μετα τα διοδια της λαμιας εχει μια ανοιχτη παραπεταμενη στροφη πανω απο 180 μοιρες
ελαφρως ανηφορικη δεξια με πολυ καλο οδοστρωμα

εκει με τερμα γκαζι και με 230 χλμ και το αμαξι τραινο
το παιδι που ειχα μαζι μου...ειχε κλεισει τα ματια....κρατιοταν απο παντου και φωναζε....' σταματα μαλακααααααααααα.......'

RENESIS
9th February 2005, 18:32
Αντε και εις ανωτερα! :D

ilias
26th February 2005, 02:01
αν η τειν δεν ΕΙΝΑΙ καλη και σκληρη τοτε τη βαψαμε!KW 2200!!!αλλα kw.........

GrRx8MaZdA
26th February 2005, 02:13
αν η τειν δεν ΕΙΝΑΙ καλη και σκληρη τοτε τη βαψαμε!KW 2200!!!αλλα kw.........

???? :?: :?:

ilias
26th February 2005, 14:46
Εβαλα την TEIN στο rx8 μου με ρυθμιση λιγο πιο κατω απο τη μεση μεχρι να πατησει (μετα θατο κατεβασω κιαλλο) κ να πως εγινε κ σκληροτητα στο μηδεν....

Χρηστο τωρα με εκοψεσ με αυτο που διαβασα! Σκεφτομαι να βαλω και εγω ΤΕΙΝ, αλλα αμα δεν ειναι σκληρη η αναρτηση τοτε.....Δηλαδη λιμανακια απο πεταλο σε πεταλο, βαρκα???

Diver
27th February 2005, 19:11
Εννοεί την ρύθμιση των αμορτισέρ. Όχι ότι είναι μαλακή ανάρτηση γιατί δεν είναι μαλακή

ilias
27th February 2005, 21:48
Εννοεί την ρύθμιση των αμορτισέρ. Όχι ότι είναι μαλακή ανάρτηση γιατί δεν είναι μαλακή

ti les αξιζει τα λευτα της?

chrisalex
5th March 2005, 22:10
Ενοειτε κ ειναι σκληρη κ αυτο το ρυθμιζεις οσο θελεις αν τη βαλεις τερμα σκληρη πετα τα σφραγισματα απο τα δοντια.......

GrRx8MaZdA
5th March 2005, 22:45
Θαναι σίγουρα μια απτις μελλοντικές μου μόντες..Πείστηκα μετα απο αρκετο ψαξιμο ότι είναι κορυφαία αναρτηση και το gadgeτακι edfc είναι πολύ χρήσιμο τελικά...Απο Αμερική την βρήκα without το edfc 960Euro!!!!!

Diver
6th March 2005, 01:15
Μία φτιαχτή Ohlins (ή Leda) αζώτου μπορεί να είναι καλύτερη για κάποιον που την θέλει για πίστα. Οι tein είναι καλές για dual setup.

gogoz
28th March 2005, 00:50
αυτες οι ρυθμιζομενες οπως η tein εχω ακουσει οτι ειναι πολυ πιο βαριες απο τις απλες και ειδικα απο την stock..ειναι αληθεια αυτο?και μια αλλη ερωτησουλα,αν το βαλεις στην πιο μαλακη ρυθμιση που μπορει να παει η tein ποσο σκληροτερη η μαλακοτερη θα ειναι σε συγκριση με την stock? :roll: THANQ

Diver
28th March 2005, 01:16
αυτες οι ρυθμιζομενες οπως η tein εχω ακουσει οτι ειναι πολυ πιο βαριες απο τις απλες και ειδικα απο την stock..ειναι αληθεια αυτο?

όχι.

υγ. Παπάγου (Σύνορα Χολαργού) είμαι και εγώ (και ο SaxRX8). Τι χρώμα είναι το 8ρη σου;

demmis
28th March 2005, 03:07
αυτες οι ρυθμιζομενες οπως η tein εχω ακουσει οτι ειναι πολυ πιο βαριες απο τις απλες και ειδικα απο την stock..ειναι αληθεια αυτο?και μια αλλη ερωτησουλα,αν το βαλεις στην πιο μαλακη ρυθμιση που μπορει να παει η tein ποσο σκληροτερη η μαλακοτερη θα ειναι σε συγκριση με την stock? :roll: THANQ

δεν τις εχω ζυγισει για να ξερω αλλα οπως τις επιασα και τις δυο δεν καταλαβα διαφορα στο βαρος

εγω στο τερμα μαλακο ειναι λιγο πιο σκληρο απο το στοκ
αλλα εγω ειμαι και τερμα χαμηλωμενος που σιγουρα παιζει ρολο στην αισθηση και στην αποσβεση

GrRx8MaZdA
28th March 2005, 03:12
Eγώ πάλι σε συζητηση που είχα με τον Στέργιο ακουσα ότι οι Tein έιναι σχετικά πολύ βαριες...Ενω αναρτησεις τύπου HKS είναι όλοκληρες αλουμίνιο και έιναι πολύ πιο ελαφριές..Βεβαια θελει περισόττερο ψάξιμο το θέμα ρυθμιση εκεί αλλα σίγουρα θα βγάζει γούστα...

RotorManiac
28th March 2005, 03:46
αυτο στο ειπα Χρηστο γιατι μου το ειπε ο Παρης, για να ειμαστε ειλικρινης! ...και οταν επιασα μια tein μου φαινοταν βαρια απο οτι εμπειρια εχω, αυτο ομως ειναι μια υποθεση... δεν νομιζω οτι πρεπει καποιον να τον απασχολει το βαρος στην επιλογη αναρτησης, εκτος αν το κυνηγαει πολυ, οπως εγω :wink: που εχω βαλει ενα νουμερο στοχο και εχω κολλημα...

ασχετο: ξερει κανεις αν στην HKS ρυθμιζεις την προφορτηση των ελατηριων??

Diver
28th March 2005, 04:02
Πρόσεξε Στέργιο γιατί κολλώντας σε μια λεπτομέρεια (ποια ανάρτηση είναι ελαφρύτερη από την άλλη όταν και οι δύο μπορεί να είναι ελαφρύτερες από την στοκ) μπορεί να βλέπεις το δένδρο και να χάσεις το δάσος.
Είναι κάτι αντίστοιχο μεταξύ τάπερ και rx8. Από τις τελευταίες σελίδες των περιοδικών το ταπερ είναι πιο γρήγορο. Αλλά όλοι ξέρουμε ποιο είναι καλύτερο αμάξι ;-)
Σημασία λοιπόν δεν έχει ποια ανάρτηση είναι ελαφρύτερη αλλά ποια είναι καλύτερη.

gogoz
28th March 2005, 16:35
Παιδια thanks για τισ διευκρινισεις!!Εγω απλα ανεφερα το θεμα βαρος καθως πιστευω οτι αμα ειναι να δωσεις μια περιουσια για να κερδισεις καποια κιλα απο την ζαντα και στο τελος αυτα τα κιλα να πανε στραφι απο την αναρτηση τοτε δεν πειραζεις τιποτα και ησηχαζεις :( .(η στη χειροτερη παιρνεις πανακριβη αλλα παναλαφρη ρυθμιζομενη).Εγω προσωπικα θεωρω το ελφρωμα το καλυτερο φτιαξιμο πανω σε ενα αμαξι(αρκει φυσικα να μην πειραζεις σε μεγαλο βαθμο και τις ανεσεις σου).πειτε με τρελο αλλα εχω κολλημα με το θεμα ελαφρωμα :lol:

Υ.Γ DIVER το χρωμα μου ειναι titaniym grey..σου εχω στειλει και e-mail. αντε μπας και μαθω τους γειτονες μου :wink: :lol:

RotorManiac
28th March 2005, 17:33
ωπ gogoz, μ'αρεσεις! φαινεται ΔΕΝ εχεις δει το τοπικ που εχω κανει για το ελαφρωμα του 8αριου 8) για ριξε μια ματια ΕΔΩ (http://www.rx8club.gr/viewtopic.php?t=183)
μηπως πρεπει και εδω να κανουμε το δικο μας κλαμπ :wink: ?

Αλεξ, εννοειται αυτο που ειπες, απλα εγω μαλλον λεω να παω για τις HKS. δεν μπορει να ειναι χειροτερες απο τις TEIN :roll: απλα ειναι και ελαφρυτερες!

demmis
10th May 2005, 20:18
μετα απο τα posts του στεργιου σχετικα με την αναρτηση του θυμηθηκα οτι ειχα πει να ποσταρω και εγω καποιες φωτο απο την TEIN FLEX TYPE για οσους ενδιαφερονται για αναρτηση
και σημερα που βρηκα λιγο χρονο ειπα να το κανω

demmis
10th May 2005, 20:21
τα κουτια που ειχαν ερθει συσκευασμενες
ειχαμε παρει 2 τετραδες
1 για μενα και μια για τον Παρη απο κατερινη

στη φωτο υπαρχουν 3 κουτια
στο 1 ηταν τα EDFC
και στις αλλες 2 απο μια τετραδα αμορτισερ μαζι με ελατηρια

demmis
10th May 2005, 20:25
εδω φαινεται το πανω μερος του μπροστα αμορτισερ και μαζι τοποθετημενο το κουτακι ελεγχου (EDFC) οπως βλεπεται χωραει πολυ ανετα κατω απο τη βαση που βιδωνεται η αναρτηση στο αμαξι

demmis
10th May 2005, 20:33
η πισω αριστερη πλευρα

demmis
10th May 2005, 20:34
εδω αν θυμαμαι καλα ειναι η μπροστα

demmis
10th May 2005, 20:40
εδω φαινεται το EDFC
ειναι προχειρα τοποθετημενο
δεν ειχε κοπει με laser ακομα η πλακετα που καλυπτει τις γωνιες
επισης δεν ειναι σωστα σεταρισμενο ακομα
εδω ειναι σε 16mod
τωρα δουλευει σε 32 mod
(32 διαφορετικες σκαλες σκληροτητας ξεχωριστα ρυθμιζομενες μπροστα και πισω)
επισης διαθετει 3 μνημες (στη φωτο φαινονται τα 3 κουμπακια Ρ1-Ρ2-Ρ3)
που μπορεις να ανακαλεις οποιαδηποτε στιγμη με ρυθμισεις που εχει επιλεξει ο καθενας μας

demmis
10th May 2005, 20:44
εδω παραθετω τα αποτελεσματα της ευθυγραμμισης
( μου φαινεται τα εχω βαλει σε αλλο ποστ αλλα καλυτερα να ειναι εδω ολα μαζεμενα)

ben7
11th May 2005, 08:27
Παιζει να μην καταλαβαινω και τιποτα απο τα στοιχεια της ευθυγραμμισης :roll: !!! Οι HKS ρυθμιζονται μεσα απο το αμαξι??

GrRx8MaZdA
11th May 2005, 10:24
Αν εννοεις αυτοματα με το πάτημα κουμπιου,δυστυχως όχι man

ilias
11th May 2005, 13:20
τωρα ποια ειναι καλυτερη, ντεμμη η στεργιου???????
για να ξερω ποια να παρω...... :lol:

RotorManiac
11th May 2005, 16:20
και οι δυο καλες ειναι Ηλια. η δικια μου ειναι πιο ακριβη σαν αναρτηση, ομως με το EDFC η ΤΕΙΝ βγαινει σε πιο πολλα ευρω. ειναι ομως απιστευτο gagdetακι και κανει την ζωη ευκολη. Η HKS ειναι λιγο πιο hardcore ας πουμε, πιο πισταδικη, η ΤΕΙΝ πιο all around με πιο απλα υλικα κατασκευης...
ο ντεμμης εκτος απο ζηλιαρης ειναι και γρουσουζης. μου ετυχε κατι στραβο με το ενα απο τα δυο πισω καλωδια που ρυθμιζεις την σκληροτητα. μαλλον θα πρεπει να κατεβασω το ενα αμορτισερ να δω γιατι δεν γυρναει... :? :( γενικα kαι η HKS πορουσε να ειχε κανει λιγο καλυτερα/ανθεκτικοτερα rear damper controls...

demmis
11th May 2005, 17:36
Παιζει να μην καταλαβαινω και τιποτα απο τα στοιχεια της ευθυγραμμισης :roll: !!! Οι HKS ρυθμιζονται μεσα απο το αμαξι??

ουτε εγω καταλαβαινω τιποτα... :?
αλλα το εβαλα εδω μπας και καποιος καταλαβαινει :roll:

ΔΕΝ ρυθμιζονται απο μεσα οι HKS

demmis
11th May 2005, 17:43
και οι δυο καλες ειναι Ηλια. η δικια μου ειναι πιο ακριβη σαν αναρτηση, ομως με το EDFC η ΤΕΙΝ βγαινει σε πιο πολλα ευρω. ειναι ομως απιστευτο gagdetακι και κανει την ζωη ευκολη. Η HKS ειναι λιγο πιο hardcore ας πουμε, πιο πισταδικη, η ΤΕΙΝ πιο all around με πιο απλα υλικα κατασκευης...
ο ντεμμης εκτος απο ζηλιαρης ειναι και γρουσουζης. μου ετυχε κατι στραβο με το ενα απο τα δυο πισω καλωδια που ρυθμιζεις την σκληροτητα. μαλλον θα πρεπει να κατεβασω το ενα αμορτισερ να δω γιατι δεν γυρναει... :? :( γενικα kαι η HKS πορουσε να ειχε κανει λιγο καλυτερα/ανθεκτικοτερα rear damper controls...

Eχει δικιο ο στεργιος...οχι στο οτι ειμαι γρουσουζης!!!!! αλλα στο οτι ειναι πιστευω και οι δυο κορυφη για το αμαξι μας..οτι καλυτερο κυκλοφορει
απλα η ΤΕΙΝ ειναι για πιο τεμπεληδες οπως εγω :twisted:
εγω αν ειχα παρει την HKS θα την εβαζα σε μια ρυθμιση και σιγα μην ανοιγα καπω καθε φορα που την ηθελα πιο σκληρη η πιο μαλακη

αλλα οι HKS ειναι απο αλουμινιο...απ οτι λεει ο στεργιος ΜΑΛΛΟΝ ειναι πιο ελαφριες απο τις ΤΕΙΝ

να ριξω και μια ιδεα για τον φιλο μου τον στεργιο και ας με βριζει :(
το EDFC πουλιεται και σκετο σαν part
γιατι δεν τσεκαρεις ΜΗΠΩΣ με καποιον τροπο μπορεσεις να το προσαρμοσεις στην δικη σου
θα ειναι το MOD της δεκαετιας

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ρε φιλε ειμαι ζηλιαρης??? επειδη εβαλα ποστ για τις ΤΕΙΝ??
μηπως εσυ εισαι ζηλιαρης που εβαλες αναρτηση μετα απο μενα? απλα το ελεγα απο παλια να γραψω ..και το ειχα αμελησει...εσυ απλα μου το θυμισες

γρουσουζης εγω??????
μου φαινεται σου στειλαν χαλασμενη αναρτηση και δεν ξερεις που να ξεσπασεις!! :twisted:

RotorManiac
12th May 2005, 05:32
εγω αν ειχα παρει την HKS θα την εβαζα σε μια ρυθμιση και σιγα μην ανοιγα καπω καθε φορα που την ηθελα πιο σκληρη η πιο μαλακη

αλλα οι HKS ειναι απο αλουμινιο...απ οτι λεει ο στεργιος ΜΑΛΛΟΝ ειναι πιο ελαφριες απο τις ΤΕΙΝ

να μεινω σε αυτα τα δυο... ρε συ και τις τειν καθε μερα ολη μερα τις ρυθμιζεις? δεν εχεις βρει ενα σημειο που σε βολευει για καθημερινες μετακινησεις? ετσι σκοπευω να εχω και εγω τις δικιες μου. αν ειναι να μπω σε πιστα, σε καποιο event, τοτε τις αλλαζω.

στις HKS δεν ειναι ολες απο αλουμινιο, το ασημενιο κομματι ειναι απο ατσαλι, απο αλουμινιο ειναι τα υπολοιπα μερη και το pillow ball mount ειναι απο ενισχυμενο αλουμινιο σε αντιθεση με την τειν που ειναι απο απλο αλουμινιο και εχει πιο απλα υλικα κατασκευης. ο παρης παντως τοτε μου ειχε πει οτι ηταν αρκετα βαρυτερες στο χερι του απο τις στοκ. οι δικιες μου ηταν στανταρ ελαφρυτερες...
ειναι ωραιο που εχουμε να διαλεξουμε απο τοσα καλα προιοντα 8) τι κανει ο ανταγωισμος ε? να μην ειχε και τετοιες φορολογιες αυτο το κρατος... λολ

aleX8
12th May 2005, 14:06
ο ντεμμης εκτος απο ζηλιαρης ειναι και γρουσουζης

Ρε μην το παρεξηγήτε το παιδί. Αφου το λέει και το όνομα, είναι
γκα-demmis http://users.pandora.be/eforum/emoticons4u/happy/1074.gif http://users.pandora.be/eforum/emoticons4u/happy/1203.gif Sorry βρε demmi αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ.

peloponisios
12th May 2005, 14:35
Μιας και ο λόγος περί αναρτήσεων... Με γειές Στέργιο, κιόλας, κούκλα είναι και ποιοτικό κομμάτι αλλά και η ΤΕΙΝ προσεγμένη. Αν και η ΗΚS με κάνει να λιγώνω(σόρρυ Demmi)... Εγώ θα ήθελα ένα πιο σφικτό set up κυρίως στο πίσω μέρος που στα πολλά το νιώθω να αλαφρώνει(μου προκαλεί κάποια ανασφάλεια) και έλεγα μετά από ψάξιμο και επειδή με τις ρυθμίσεις είμαι και σκράπας αλλά και βαριεεεεεμαι, να κοιτάξω προς MS μεριά ελατήρια αμορτισέρ που είναι και σχετικά φτηνά. Έχει κανείς καμιάν άποψη; Και επίσης τι άλλο θα χρειαζόταν ώστε να βελτίωνα το πάτημα πίσω;

TITANIUMRX
12th May 2005, 15:01
Αντρέα,αν θές να κρατήσεις την ομοιογένια της οδικής συμπεριφοράς του 8αριού και απλά να σταματήσεις την πλεύση του πίσω μέρους,δεν έχεις παρά να πάρεις ένα σετ αμορτισέρ+ελατήρια από κάποιο βελτιωτικό οίκο,όπως MS,Bilstein,Eibach,racing Beat κλπ.Αυτά θα ανεβάσουν την σκληρότητα του πίσω αλλά και του μπροστά μέρους σε ίδιο ποσοστό.Δηλαδή θα σκληρήνη το πίσω ας πούμε 20%,αλλά αντίστοιχα και το μπροστά αλλά τόσα.Οπότε θα είσαι σφιχτός πίσω,αλλά θα ψιλοκοπανάς μπροστά.Αυτό είναι αναγκαίο για να παραμείνει το αμάξι ουδέτερο με ελαφρά τάση υποστροφής στο όριο.Αν τώρα με ένα σετ ρυθμιζόμενα από σένα αμορτισέρ+ελατήρια,δώσεις μόνο πίσω ας πούμε,θα μεγαλώσεις το φαινόμενο της υποστροφής,ή αντίθετα αν σκληρίνεις μόνο μπρός,θα το κάνεις πιό παιχνιδιάρικο πίσω.Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τις αντιστρεπτικές.Δηλαδή με λίγα λόγια,αν είσαι ευχαριστημένος με την γενική συμπεριφορά του 8αριού,και απλώς θέλεις να το ενισχύσεις σε σημεία,πέρνεις ένα σετ φθηνό σαν αυτά που σου ανάφερα,Αλλιώς πάς πολύ μακριά και πέρνεις ένα ακριβό πολυρυθμιζόμενο,για να το φέρεις ακριβώς στα μέτρα σου.Ελπίζω να βοήθησα....

peloponisios
12th May 2005, 16:20
βαγγέλη μου χίλια ευχαριστώ. Αν με βοήθησες λέει... Ακριβώς όπως το είπες. Θέλω να ελαττώσω την πλεύση πίσω και μόνον. Γιατί κατα τ'αλλα το setup το βρίσκω πολύ userfriendly και στα μέτρα μου.

Επειδή πλησιάζει η ώρα κιόλας που θα κάνω τις κινήσεις αυτές, αν δεν σε πειράζει και βέβαια όποιος άλλος γνώστης(Στέργιος, Ντέμμης, Χάρης και άλλοι) θέλει, θα ήθελα να σας πρήξω με το συνδυασμό που σκέφτομαι, να ακούσω τις γνώμες σας κλπ γιατί όντας κότσος σε αυτά τα θέματα, δεν θέλω να πάω ξεβράκωτος στ'αγγούρια. Οπότε εις το επανειδήν. Και ξανά ευχαριστώ.

demmis
12th May 2005, 22:13
Στεργιο με το EDFC παιζω σχεδον καθε μερα
οταν ειμαι μεσα στην πολη το εχω 28-30( μπρος-πισω)
στην εθνικη ή σε καλη ασφαλτο 15-15
και σε στροφιλικια 02-04

Alex-8 δεν παρεγηγιεμαι ευκολα...εξαλλου ειναι γνωστο οτι ειμαι ΚΑΛΟ παιδι :P :P

Θα παρακαλουσα αν καποιος γνωριζει απο ρυθμισεις αναρτησεις ( μακαρι να ηταν εδω ο Αλεξης ) να μας δωσει τα φωτα του
δηλαδη...πως συμπεριφερεται το αμαξι
με τι ρυθμιση γινεται υποστροφικο και με τι υπερστροφικο?

μαλακωνοντας πολυ μπροστα τι πετυχαινεις?
σκληρενοντας πολυ πισω τι?
αν καπιος ξερει ας δωσει τα φωτα του

πχ
ιδια ρυθμιση μπρος -πισω ?
σκληρο μπροστα μαλακο πισω?
μαλακο μπροστα σκληρο πισω?
τερμα μαλακο?
τερμα σκληρο?

στεργιο?

RotorManiac
13th May 2005, 00:55
...στεργιο?

ηρεμισε τεκνον μου... χεχε!
ακου να σου πω τι ξερω εγω. πιστευω πως ειναι σωστα, αφου τα εχω συζητησει με αρκετους.
για ενα καλο ζυγισμα του αμαξιου το εχεις -2πισω (οπως το εχεις) βεβαια μπορει να ειναι 50-50 η κατανομη βαρους, αλλα παλι μπροστα ειναι ο κινητηρας οποτε θελει λιγο πιο σκληρο μεχρι και -4πισω νομιζω οτι θα λεει... εμενα μου αρεσει το σκληρο σετ απ γενικα οταν ειχα πανω απο την μεση τις δικιες μου ηταν τελεια...

για drag μαλακωνεις το πισω και σκληραινεις το μπροστα. να καθεται το αμαξι στις εκκινησεις. αυτα θελουν πειραματισμο ομως για καλυτερα αποτελεσματα, οπως τοτε με το Gtech θυμασαι τι σου ελεγα ;-)

για drift κανεις το αναποδο. πισω το θες σκληρο να φευγει αποτομα και να ντριφταρει ατελειωτα με μεγαλες γωνιες... θα βοηθουσε αν μπορουσαμε να ελεξουμε και το προφορτηση των ελατηριων και τις αντιστρεπτικες αλλα :( αστο καλυτερα, μονο αν ειχαμε δικο μας συνεργειο...

RENESIS
13th May 2005, 01:47
Εγω απο οτι ξερω,θεωρητικα παντα,οταν σκληρενεις π.χ μπροστα ποιο πολυ απο πισω γινεσαι ποιο υποστροφικος και αν κανεις το αντιστροφο,δηλαδη μαλακος μπροστα και σκληρος πισο,γινεσαι υπερστροφικος.

demmis
13th May 2005, 02:07
...στεργιο?

για drag μαλακωνεις το πισω και σκληραινεις το μπροστα. να καθεται το αμαξι στις εκκινησεις. αυτα θελουν πειραματισμο ομως για καλυτερα αποτελεσματα, οπως τοτε με το Gtech θυμασαι τι σου ελεγα ;-)

εχω την εντυπωση πως κανεις λαθος
για drag καταστασεις και για καλες εκκινησεις θες πολυ σκληρο πισω για να σπινιαρεις οσο το δυνατον λιγοτερο

ilias
13th May 2005, 13:51
νομιζω το καλυτερο ειναι να εχεις ιδια σκληροτητα μπρος-πισω , και πισω να ειναι 1 μονο ποντο πιο χαμηλο, απο τη μανα του ειναι 1 ποντο πιο χαμηλο νομιζω πισω απο οτι μπροστα.....παντως εαν υπαρχει αρκετη διαφορα στο χαμηλωμα μπρος - πισω, χαλαει και το 50/50 ζυγισμα διοτι καποια πλευρα επιβαρυνεται περισσοτερο, σκεφτειτε και αυτο :wink:

RotorManiac
13th May 2005, 17:25
εχω την εντυπωση πως κανεις λαθος
για drag καταστασεις και για καλες εκκινησεις θες πολυ σκληρο πισω για να σπινιαρεις οσο το δυνατον λιγοτερο

ετσι θα το κανεις να χοροπηδαει πιο πολυ παρα αυτο που λες. αυτα μου τα εχουν πει και αλλοι...
μενει να το δοκιμασω και να σου πω ;-)

demmis
13th May 2005, 18:16
αντε ρε στεργιο...κανε το και μετρα το και με το gtech να δουμε διαφορες
γρηγορα ομως...
με κολλαει πολυ ενα Type-R
Θελει να τα στησουμε για 400αρι
εγω του λεω για χιλιομετρο και δεν δεχετε...οποτε δεν δεχομε και εγω για 400
αντε βρες μου ενα καλο setup :)

ilias
13th May 2005, 18:47
πεστου 100 μετρα για να του τη σπασεις.... :roll: :lol:

RotorManiac
14th May 2005, 06:54
τωρα βρηκες και εσυ, που δεν εχω πολυ χρονο?
χμμμ... γιατι να σε φοβιζει ομως? ειναι τοσο τουμπανο?
τα δικα μου τιπς: βρες ψηλοκατηφορικο δρομο ;-) πες του οτι 'καλη και στημενη' κοντρα ειναι μεχρι τελικες. τι 1000αρι και 400αρι. οσο παει φιλε! και για να δεχτει και ρολλαριστες και απο σταση. το ενα συμφερει εσενα και το αλλο αυτον. πιστευω τον εχεις ανετα σε ολα...

topaz
14th May 2005, 12:09
Φίλε demmis,

Πιστεύω ότι οι διαφορές σου με το Type-R πρέπει να είναι μικρές, αλλά υπερ σου... Εννοείται ότι το Type-R είναι σε στοκ μορφή.
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο στις μικρές διαφορές όπως στην περίπτωση αυτή, αλλά πιστεύω ότι ο οδηγός θα καθορίσει τον νικητή μιας τέτοιας κόντρας.
Επι της ουσίας γι αυτο που ρωτάς:
Από στάση...: Απ την στιγμή που φοράς βολάν, σε οφελεί να ξενήσεις απο στάση καθώς η πρώτη σου έχει μεγαλύτερα οφέλη από το βολαν. Είναι όμως τα λαστιχα σου σε καλή κατάσταση για να μην σπινιάρεις όλη την πρώτη; Απ την άλλη, σε μια διαδικασία drag όπως αυτή, η ανάρτηση σου πρέπει να είναι μαλακή πίσω για να κάτσει το αυτοκίνητο στην εκκίνηση και να φύγει μπροστά, χωρίς να χοροπηδάει ο πίσω άξονας. Μπροστά θες σκληρη ρύθμιση για να σε βοηθήσει σε αυτο το υποτυπώδες setup.
Αν τώρα πας ρολλαριστές... φαντάζομαι από 2α για να έχει λίγο νόημα για το Type-R ;) Η ρύθμιση σου στην ανάρτηση πρέπει να είναι σχετικά σκληρή. Εχε τον νου σου... Είναι το οδόστρωμα που θα ανοίξετε ομαλό, ή έχει ανωμαλίες; Διότι αν το αμαξι είναι πολυ σκληρό θα χοροπηδάει, μην μπορώντας να βγάλει την δύναμη στο δρόμο (χώρια που μπορει να καταλήξεις σε καμια γρανα).
Στο 1000αρι πιστεύω ότι θα είσαι μπροστά. Βλέπεις όταν τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν, το μόνο που παίζει ρόλο είναι η ιπποδύναμη κ αεροδυναμική. Είσαι σε καλη μοιρα και στα δύο!
Στο 400αρι... αν εχεις τις αλλαγές, πάλι θα είσαι μπροστά. Ισως στην αρχή το Type-R φύγει λίγο μπροστά (λόγω μικρότερης αδράνειας) αλλά σιγά- σιγά θα το μαζέψεις... Το θέμα ειναι να κανεις σωστά τις αλλαγές!

Μην ξεχνάς ότι ο wankel κινητήρας ανεβάζει στροφές όπως κανένας άλλος. Αμάξια παραπλήσιας ιπποδύναμης χάνουν από αυτοκίνητο με wankel...
Προσφάτως άνοιξα με Porsche Boxter... Παρόλο που είναι πιο ελαφρύς ο Porsche και με παραπλήσια ιπποδύναμη, δεν θα πιστέψεις πόσο άνετα τον πέρασα!

Good luck,
Περιμένω κανένα νέο! :)

demmis
14th May 2005, 16:28
αυτο που φοβαμαι σε αυτη την κατασταση ειναι οτι τα type-r ειναι οντως 200 αλογα.Αυτοι δεν εχουν παρεκλισεις στα δυναμομετρα απο την εργοστασιακη ισχυ.
ενω εμεις??? 231 λενε...αλλα που τετοια αλογα?
και εχουν και λιγο παραπανω ροπη

topaz
14th May 2005, 18:43
Και 200hp να έχεις στο στρόφαλο, πιστεύω παλι τον έχεις... ;) Χώρια που έχεις αρκετά περισσότερα! :) :) :)

Δοκιμασε και πες μας! Και αμα χάσεις τι εγινε δηλαδη; Παλι το Ταπερ θα ειναι "κουβας" μπροστά στο 8αρι... ;)

RotorManiac
14th May 2005, 18:49
ποκ ποκ ποκ!! οι κοτες βγηκαν στο δρομο...
καλα ρε, νομιζα ηταν φτιαγμενος και ανησυχεις. ο Λιακος δεν εριξε 3-4καροτσες σε ενα? και τα χοντα ηταν καλα παντα νικουσαν ολα τα GTi αλλα εχαναν μονο απο S3... με μια απλη συγκριση θα παρεις θαρρος, σκεψου τι εκανα το πασχα λολ...

demmis
14th May 2005, 23:34
απλα δεν θελω να τον εχω να μου λεει μ@λ@κιες
μετα...και τον βλεπω και καθε μερα και ειναι πολυ μπριζας

GReddyRx7
15th May 2005, 01:48
Μην μασάς ρε ρίχτου στα αυτια!

ilias
15th May 2005, 11:31
πρωτεινω για να μην γινει καμια μαλακια στην εκκινηση να ανοιξετε ρολαριστα 1ες, ετσι δεν εχει καμια ελπιδα, αν βεβαια στην εκκινηση εισαι μαγκας και του φυγεις απο την εκκινηση ενα αμαξι τοτε θα τον ξεφτιλησεις μετα. Εγω με την εκκινηση δεν τα παω και πολυ καλα.....

rx8turbo
15th May 2005, 19:02
απο σταματημενος με το γκαζι κολλημενο στις 7000 στρ μετα αφηνεις αποτομα συμπλεκτη και κολλας το γκαζι.....2 καροτσες 8α του ριξεις.....τεσταρισμενα πραγματα!

TOMASSINO
15th May 2005, 19:18
Ας επικεντρωθουμε στις αναρτησεις παλι και οχι στα 'ανοιγματα'... :)

GrRx8MaZdA
26th May 2005, 17:05
Ρε παιδια ακομα δεν μπορω να κατασταλαξω Tein ή HKS??????

Nick_RX_8
26th May 2005, 17:18
Χρηστο τα πραγματα ειναι απλα.
:arrow: Αν θελεις να τη ρυθμιζεις μεσα απο το αμαξι (βαζοντας και το EDFC φυσικα)και να αλλαζεις ρυθμιση για μεσα στην πολη ή για ταξιδι,τοτε βαζεις την TEIN.
:arrow: Αν δεν σε ενδιαφερει το παραπανω και θελεις ταυτοχρονα να ελαφρωσεις το 8αρι σου παρε την ΗΚS.

aleX8
26th May 2005, 17:28
Νίκο η ΤΕΙΝ (μαζί με το EDFC) στα πόσα ευρώπουλα περίπου κυμαίνεται?

Nick_RX_8
26th May 2005, 17:39
Νίκο η ΤΕΙΝ (μαζί με το EDFC) στα πόσα ευρώπουλα περίπου κυμαίνεται?
1540 $ η αναρτηση + 380 $ το EDFC http://www.tein.com/mazda.html
Μπορεις με λιγο ψαξιμο να τη βρεις και ακριβοτερη :lol: :lol:

gregory
26th May 2005, 17:45
2000 περίπου από Τζουρδα

GrRx8MaZdA
26th May 2005, 17:48
Αν γίνει θεμα τιμης καθως η HKS είναι πιο φαρμάκι,θα παω για tein καθως ο Αμερικανος ειναι dealer Και θα χτυπησω πολυ καλη τιμή!!!χεχεχεχε!!!

Αλλα απτην αλλη η HKS ήταν το κώλλημα μου αλλα ούτε να περιμενω απο τη στιγμη που θα παραγγειλω μπορω και ούτε να δωσω 1800Ε για αναρτηση....Την Τειν με ενα 1500ρι αν ειμαι τυχερος μαζι με το edfc...Αργουμε ακομα...

RotorManiac
26th May 2005, 18:06
Χρηστο τα πραγματα ειναι απλα.
:arrow: Αν θελεις να τη ρυθμιζεις μεσα απο το αμαξι (βαζοντας και το EDFC φυσικα)και να αλλαζεις ρυθμιση για μεσα στην πολη ή για ταξιδι,τοτε βαζεις την TEIN.
:arrow: Αν δεν σε ενδιαφερει το παραπανω και θελεις ταυτοχρονα να ελαφρωσεις το 8αρι σου παρε την ΗΚS.

Νικο ο 2ος λογος δεν ειναι και τοσο σημαντικος.
τα 3-4κιλα στα 1380 του αμαξιου δεν θα καταλαβεις ουτε ενα χιλιοστο του δευτερολεπτου διαφορα στις επιδοσεις....
Η τειν ειναι πιο 'gain for the buck' αναρτηση σε σχεση με την HKS. Εχει και κατι ακομα, μπορεις να ρυθμισεις και το pre-load των ελατηριων χωρις να αλλαξεις το υψος του αμαξιου... βεβαια ποσες φορες θα κατεβασεις αναρτηση για να το κανεις, αυτο ειναι αλλο τροπαριο :roll: μαζι με το EDFC κοστιζει παραπανω, 2200-2300ευρω περιπου με τα περαστικα...

τωρα η HKS εχει spring rates 8kg/mm kai 5kg/mm μπρος πισω αντιστοιχα, Η τειν δεν ξερω τι εχει... μου φαινεται οτι ειναι πιο μαλακα τα ελατηρια, οποτε μπορεις να πεις την HKS πιο 'πισταδικη' αναρτηση.μπορει ομως να κανω και λαθος....
Ομως το EDFC παραμενει ολα μα ΟΛΑ τα λεφτα! εγω ειχα τα ΚΟΝΙ τα κιτρινα πιο παλια οποτε ηξερα τι θα πει "ανοιγω καπο-πορτμπαγκαζ και ρυθμιζω" ;-)

GrRx8MaZdA
26th May 2005, 18:14
Θα προσπαθησω να ρωτησω εντελως πληροφοριακα ποσο μπορω να χτυπησω tein+edfc απο us γιατι απο δω guys ειναι too much money for me right now....

npart
21st June 2005, 14:48
καλησπεριζω...! για να απαντησω σε ενα ερωτημα σκληροτητας.
η Tein Type Flex διαθετει 7.0kgf/mm εμπρος και πίσω 4.0kgf/mm. ελπίζω να βοήθησα.

οσο για τιμή, μιλήστε για το θέμα στον admin σας. να κάνουμε κατι καλύτερο.

RotorManiac
21st June 2005, 16:37
thanks για την πληροφορια... :)
ειπες οτι αντιπροσωπευεις τον τζουρδα παλιοτερα. φανταζομαι στην αθηνα, γιατι εχει και καταστηματα λαρισα και θεσ/νικη... σωστα τα λεω? μελλοντικα σκεφτομαι να τιμησω καποιο απο τα προιοντα σας ;-)

chrisalex
21st June 2005, 20:43
ναι στην αθηνα ειναι κ συγγεκριμενα στο κολωνο απο κει της πηρα κ γω ο npart ειναι φιλος κ θα κανει οτι καλυτερο.....

RotorManiac
22nd June 2005, 00:54
και οι δισκοι exedy και φυσικα τα endless ειναι κορυφαια προιοντα...
αν παω απο εκει θα μπορεσω να τον βρω? θελω να ρωτησω τιμες...

npart
23rd June 2005, 16:43
οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις. καλο θα ηταν και για το club σας να κανουμε ολοι μαζι μια προσφορα για τα διαθεσιμα προϊόντα για τα rx8 και rx7.

endless-tein-exedy-mazdaspeed και οτι αλλο σκεφτειτε...

γεια σου ρε Χρηστάρα!!

Black Cosmo
23rd June 2005, 18:27
Εβαλα την Tein Type Flex+EDFC την προηγουμενη εβδομαδα. Κατα την
ταπεινη μου γνωμη ειναι, για αρχη, η καλυτερη βελτιωση που μπορει να
κανει καποιος στο 8αρι του, μαζι με ενα ζευγαρι καλα ελαστικα. Στην
πλεον μαλακη ρυθμιση(14-16) ειναι κατα τι πιο σκληρη απο την στοκ αλλα
ανταμειβει με μεγαλη βελτιωση στο κρατημα και δεν χανει καθολου απο
την ανεση μεσα στην πολη.
Η "μεσαια" σκληροτητα (8-10) ειναι οτι πρεπει για επαρχιακο δρομο με
στροφιλικια. Η πλεον σκληρη ρυθμιση (0-0) θα πρεπει να δοκιμασθει
σε καποια πιστα.(Ανυπομονω για Track Day).
To EDFC απλως ειναι ανεπαναληπτο.
Συμπερασμα, ναι μεν τα χρηματα δεν ειναι λιγα, αλλα βαζοντας την
αναρτηση και ενα καλο ζευγαρι ελαστικα πιστευω οτι ισως ετσι το 8αρι
μπορει να κινηθει γρηγοροτερα απο ενα τουρμπισμενο 8αρι, σε στροφιλικια
η/και πιστα.

demmis
24th June 2005, 02:49
Η πλεον μαλακη ρυθμιση φιλε μου ειναι η 32-32
εκτος αν δεν ξερεις να "κανεις" τις "σκαλες" απο 16 ..32

καθοτι εχω την συνκεκριμενη αναρτηση σχεδον χρονο..ισως και παραπανω..δεν θυμαμαι...γερασα κιολας.. οι καλυτερες δυνατες ρυθμισεις ειναι

για μεσα στην πολη και για πολυ ξεκουραστο οδηγημα χωρις νταπαντουπα εγω εχω 28-30 (μπρος-πισω)

για γρηγορη οδηγηση στην εθνικη και για ταχυτητες πανω απο 200 η καλυτερη ειναι η 14-14 ή 15-15

για γρηγορα στροφιλικια αλλα με καλη ασφαλτο και χωρις σαμαρακια εγω εχω 02-04

αν καποιος εχει δοκιμασει καποιες διαφορετικες ρυθμισεις και βλεπει πολυ καλα αποτελεσματα ας μας πει να κανουμε ενα τεστακι και εμεις

RotorManiac
24th June 2005, 04:24
^Ντεμινιο, ενας λογος που δεν εβαλα τειν ;-)
την εχουν τουλαχιστον 7-8 μελη πλεον, εγινε σουπα :P
οχι οτι ειναι κακο βεβαια, αλλα ειπαμε να διαφερουμε και λιγο :mrgreen: κι ας σκιβω στο πορτ μπαγκαζ να ρυθμισω...

demmis
24th June 2005, 04:28
........... κι ας σκιβω στο πορτ μπαγκαζ να ρυθμισω...

να προσεχεις οταν σκυβεις :P :P μιας και θες οπωσδηποτε να διαφερεις!!!

TOMASSINO
24th June 2005, 12:05
........... κι ας σκιβω στο πορτ μπαγκαζ να ρυθμισω...

να προσεχεις οταν σκυβεις :P :P μιας και θες οπωσδηποτε να διαφερεις!!!
Πω πωωωωωω flameeeeeee χαχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχ αχαχαχαχα!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Black Cosmo
24th June 2005, 12:45
Φιλε Demmis η ρυθμιση 32-32 αντιστοιχει σε 16-16. Η κλιμακα παραμενει
η ιδια. Απλως αν ρυθμιζεις με την κλιμακα 32 μπορεις να εκμεταλευτεις
και τις 0.5 ρυθμισεις. Δηλαδη, ρυθμιση 8-8 σε 16 κλιμακα ειναι ακριβως
ιδια με 16-16 σε 32 κλιμακα. Τωρα αν θελεις να ρυθμισεις 8.5-8.5 μπορεις
να το κανεις μονο στην 32 κλιμακα.

Nick_RX_8
24th June 2005, 16:43
Εβαλα την Tein Type Flex+EDFC την προηγουμενη εβδομαδα...
Μπραβο Βαγγο.
Η καλυτερη και η πιο σωστη κινηση, ΑΝΑΡΤΗΣΗ.
Ποσο την πηρες και ποσο το EDFC ?

Black Cosmo
24th June 2005, 17:08
Νικο πρεπει να κοστισε με EDFC,ΦΠΑ και περαστικα γυρω στα 2,400.
Αν θελεις ακριβως το νουμερο, απο που και πως τοτε pm, αλλιως τοτε απο Δευτερα καθοτι δεν εχω συνδεση στο σπιτι και οτι κανω μονο απο το γραφειο που ειμαι αυτη τη στιγμη.

demmis
24th June 2005, 22:11
Φιλε Demmis η ρυθμιση 32-32 αντιστοιχει σε 16-16. Η κλιμακα παραμενει
η ιδια. Απλως αν ρυθμιζεις με την κλιμακα 32 μπορεις να εκμεταλευτεις
και τις 0.5 ρυθμισεις. Δηλαδη, ρυθμιση 8-8 σε 16 κλιμακα ειναι ακριβως
ιδια με 16-16 σε 32 κλιμακα. Τωρα αν θελεις να ρυθμισεις 8.5-8.5 μπορεις
να το κανεις μονο στην 32 κλιμακα.

Ακριβως ετσι φιλε μου

τα 2,400 που πληρωσες μου φαινονται παρα πολλα
εγω και αλλος ενας απο εδω μεσα τις πηραμε 2,000 τοποθετημενες

το edfc που το εβαλες μεσα στην καμπινα? σε ποιο σημειο?

RotorManiac
25th June 2005, 00:05
....τις πηραμε 2,000 τοποθετημενες...

ψευτηηηη... αφου ο Παρης μου ειχε πει 2200 βγηκε τελικα. 1950 και τα υπολοιπα περαστικα... απατεωνα!

demmis
25th June 2005, 02:50
ασε τι πληρωσε ο Παρης.......

RotorManiac
26th June 2005, 00:20
καλα ρε Ντεμινιο με δουλευεις? αφου ο ιδιος ο τζουρδας μου ειπε οτι τα πηρατε 1972ευρω απο το τιμολογιο στον υπολογιστη... τζαμπα τις περασες ρε αλητη?
ασε που θυμαμαι οτι ειχες πει και απαραδεκτο οτι σε χρεωσε 5-10 εξτρα ευρω τα λαστιχακια για να μην τριζουν τα πισω που τα εχεις τερμα χαμηλα... ;-) πως τα βγαζεις ολα 2χιλ δηλαδη?

demmis
26th June 2005, 00:56
θα με κανεις ρε τομαρι να πω πραγματα που δεν θελω.....

λοιπον....
1971 καναν οι αναρτησεις με το edfc
και πληρωσα και αλλα 8 ευρω για τα λαστιχακια!!!( μα που τα θυμηθηκες??????? εγω εχω ξεχασει ακομα και οτι τα φοραω!!!!)

μου τις περασε δωρεαν το συνεργειο που τουρμπισα το sei...ειναι φιλος και μου εκανε δωρο τα περαστικα

για να μου περασουν το edfc μου πηραν 30 ή 40 ευρω..δεν θυμαμαι ακριβως...αλλα οχι παραπανω
οποτε αφοθ ξερεις καλα μαθηματικα...υπολογισε....ΑΠ ΣΤΕ ΘΩΜΑ!!!...επππ....Στεργιο ηθελα να πω

οριστε τι καταλαβες τωρα.....τα ειπα ....ευτυχως που σταματησε να μπαινει ο Παρης...αλλιως ποιος τον ακουγε!!!!
αααα...και να ξερεις...αν με παρει τηλεφωνο και μου πει το παραμικρο.....την εβαψες!!!!

RotorManiac
27th June 2005, 02:38
γιατι να σου πει? οποιος δεν εχει γνωστο δυστυχως πληρωνει!
και πανεξυπνε, καλα εκανα και σε πιεσα να τα πεις, τους μπερδευεις ολους και νομιζουν οτι μπορουν να εχουν περασμενη την τειν, απο εδω αγορασμενη, με 2χιλ. :?
πες οτι την πηρα τοσο, αλλα χωρις περαστηκα! minimum ενα 100ικο για να σου βαλουν την αναρτηση, 30-50ευρω για ευθυγραμιση και κανα 100αρι για την καλωδιωση του edfc τα θελει, αρα η τιμη που ειπε το παιδι πιο πανω δεν ειναι παραλογη...
"2000 περασμενες" παλιοψευτη! :P

Black Cosmo
27th June 2005, 12:29
Τα περαστικα μου στοιχισαν 250 Ευρω, τα οποια μου φανηκαν πολλα
αλλα τουλαχιστον εχει γινει αψογη δουλεια(τοποθετηση και καλωδιωση).

Φιλε Demmis το EDFC το εβαλα αριστερα κατω στην θεση που
υπηρχε το μικροσκοπικο ντουλαπακι για κερματα, μπηκε ακριβως,
θαρρεις πως το ντουλαπακι το εφτιαξαν για να μπει το EDFC. :)

RENESIS
27th June 2005, 16:16
Φιλε Demmis το EDFC το εβαλα αριστερα κατω στην θεση που
υπηρχε το μικροσκοπικο ντουλαπακι για κερματα, μπηκε ακριβως,
θαρρεις πως το ντουλαπακι το εφτιαξαν για να μπει το EDFC. :)
Φιλε μου αν μπορεις βαλε καμια φωτο να το δουμε πως φαινεται.

Black Cosmo
27th June 2005, 16:23
Θα προσπαθησω να βαλω φωτο απο το κινητο μου αν και με την τελευταια
τεχνολογια δεν τα παω και τοσο καλα. :oops: :roll:
Θα προσπαθησω επισης να ελθω στο meeting 29/6 οποτε μπορειτε
να το δειτε απο κοντα.

RotorManiac
27th June 2005, 16:53
η καλυτερη θεση ειναι μακραν κατω απο το CD player! εκει να δεις ποσο κουτι μπαινει... το βλεπουν ολοι και το γουσταρουν, ακομα και αυτοι που προτιμησαν αλλη αναρτηση :P ;-)

ilias
27th June 2005, 16:59
ναι ρε Στεργιο, αλλα δεν πρεπει να βγουν ολεσ οι ταπετσαριες για να μπει το edfc??δεν το λυπουντε??

RotorManiac
27th June 2005, 17:42
στο Ντεμη για περισσοτερα Ηλια... εγω ειμαι αλλοθρησκος ;-)
black cosmo στα 250 σου εκαναν ευθυγραμμιση?

Black Cosmo
27th June 2005, 18:09
Ναι 250 με ευθυγραμμιση. Κατω απο το CD player νομιζω οτι χαλαει
λιγο την εικονα γιατι τι δουλεια εχει dumping control στο στερεοφωνικο
συστημα? Βεβαια, στην συγκεκριμενη θεση κανει και μπαμ :wink:

Φιλε Ilias το μονο που "ξεμονταριστηκε" ηταν το πλαστικο μεσα και κατω
στην πορτα που καλυπτει το καναλι των καλωδιων και τιποτα αλλο.Τα
καλωδια και απο πισω και απο εμπρος περνουν σχετικα ευκολα και
μπαινουν στο καναλι μαζι με τα αλλα.

npart
28th June 2005, 09:44
μακαρι να εμπαινε και στο δικο μου edfc αλλα η type RA δεν εχει option για αυτο το εργαλειο....

καλοστριφτη η αναρτησουλα σου black Cosmo!

Black Cosmo
28th June 2005, 11:48
Ευχαριστω φιλε μου. Το 8αρι ειναι ακομα πιο διασκεδαστικο με την
ΤΕΙΝ. Αν και πρωτη μου επιλογη για αναρτηση ειναι/ηταν η Ohlins,
προς το παρον ομως η Οhlins δεν προσφερει αναρτηση για RX8.

RotorManiac
28th June 2005, 18:31
^δεν την ξερω την εταιρια :P
κορυφη σε οτι φτιαχνει ειναι η Zeal αλλα οι τιμες ειναι αστειες, ειδικα στην ελλαδα δεν θα ηθελα να μαθω ποσο θα εκαναν, αν εβγαζε για το 8αρι...

ben7
29th June 2005, 04:56
Την Ohlins Στεργιο?? Εγω ξερω οτι βγαζει απο τις καλυτερες,αν οχι τις καλυτερες, αναρτησεις για μοτοσυκλετες δεν ηξερα οτι ασχολειται και με αμαξια...Παντως στις μηχανες ειναι οτι καλυτερο...imo!

GrRx8MaZdA
9th July 2005, 00:27
Συντομα θα μπω και γω στο club tein flex+edfc μιας και ειναι απαραιτητο με τους κωλοδρομους εδω μαμηθηκαν οι πισω αναρτησεις μου...

GrRx8MaZdA
11th July 2005, 22:00
Tελικα I changed my mind..Θα μπω σε αλλο club...Ποιο special...Ηks λέγεται..!! ;) Δεν μπορω να περιμενω ως τον Αυγουστοοοοοοοοοοοοοοο!!!

RotorManiac
12th July 2005, 03:38
παντως τις κρατας τις αποφασεις σου, μπραβο :D
καθε 2-3 μερες αλλαζεις γνωμη...

Speez
12th July 2005, 15:55
^
Ο μοντεράτορας μας τώρα τα λέει αυτά επειδή θα χάσει την αποκλειστικότητα?!... :roll:

GrRx8MaZdA
12th July 2005, 15:58
Δεν θα την χασει μόνο απο εμενα αλλα απο 3!!!!LOL

Ενω εγω θαχω την αποκλειστικοτητα στις 6πιστονες!!!χεχεχε

demmis
12th July 2005, 17:22
Tελικα την αποκλειστικοτητα θα την εχουμε οσοι φοραμε ΤΕΙΝ ...οπως παει το πραμα

Mavros Piravlos
12th July 2005, 20:38

Να μην σε στεναχωρήσω αλλά έμαθα ότι έρχονται άλλα 3 σετάκια…

RotorManiac
13th July 2005, 01:41

εσυ απο οτι φαινεται θα εχεις την αποκλειστηκοτητα σε πολλα... απο που να αρχισω? lambo doors, φωτακια μεσα στην καμπινα, CF ανταλλακτικα... μια US πινακιδα "California LAMBROS" θα λειπει :lol:
οσο για την αναρτηση καλυτερα να παρουν και αλλοι, να παιξουν με τις ρυθμισεις... εγω μια θελω να κρατησω, τον συνδυασμο ζαντες/μπουλονια/φρενα, γι'αυτο μαλλον δεν θα βαλω φωτογραφιες... 8)

ilias
13th July 2005, 12:44
παιδια επειδη ψαχνομαι και εγω αυτες τις ημερες για τοποθετηση της τειν φλεξ, ποσο να την υπολογιζω χωρις το edfc?

peloponisios
13th July 2005, 13:47
παιδια επειδη ψαχνομαι και εγω αυτες τις ημερες για τοποθετηση της τειν φλεξ, ποσο να την υπολογιζω χωρις το edfc?

Α ρε Ηλία... http://www.rx8club.gr/viewtopic.php?t=598

Δεν το είδες εγκαίρως. Αλλά παίζει ακόμα από ό,τι νομίζω...

ilias
13th July 2005, 16:10
δεν πειραζει...Ανδρεα
λοιπον τη βρηκα 1650 κομπλε τοποθετηση και ευθηγραμιση, χωρις edfc.την φλεξ εννοειται και αυριο παω να την βαλω...
πιστευω οτι αν αναλογιστουμε και το 19% που ισχυει πλεον ειναι πολυ καλα....
ειχε κανεισ καμια καλυτερη τιμη με 19%???

npart
13th July 2005, 21:40
υπαρχουν και ετοιμοπαραδοτες flex. δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποιος να περιμενει μεχρι αυγουστο παραγγελια...

1650 ειναι η τιμη λιανικης ουσιαστικα (λιγο τσιμπιμενη παραπανω). αρα τοποθετηση κανεις σε σουπερ τιμη...!

topaz
13th July 2005, 22:15
Καλα βρε Ηλια, φωνάζουμε εδώ και ενα μήνα για TEIN Flex και EDFC με 1400e. Εσυ τωρα συζητάς για 1650+300(EDFC)=1950e?

Κρίμα δηλαδής... :(

northern
13th July 2005, 22:51
^Αντε τα καινουργια μελη γραφουν κατι περιεργα γιατι δεν μπαινουν στο κοπο να ψαξουν το forum.. αλλα τα παλια..
πολυ κουραστικο.

ilias
14th July 2005, 13:42
το τελευταιο καιρο ειχα σταματησει να μπαινω, και εκτος αυτου εγω εχθες βρηκα τα λ7, οποτε και να το ηξερα πιο πριν με τα 1400 δεν επαιζε φαση παλι.....αλλα πολυ καλη τιμη ρε παιδια......κριμα που το εχασα.....

GrRx8MaZdA
14th July 2005, 13:52
KΑι που να μαθεις ποσο παει η HKS

ilias
14th July 2005, 13:52
δηλαδη τωρα δεν γινεται????

GrRx8MaZdA
14th July 2005, 13:54
Μπα εκλεισε η παραγγελία...Αλλα ολο και κατι παραπανισιο θα φερει στο μαγαζι του δεν μπορει...

RotorManiac
15th July 2005, 00:39
γιατι δεν το λες? :)
η τιμη Ιαπωνιας ειναι 178,000JPY

GrRx8MaZdA
15th July 2005, 02:16
1400!!

gbak
15th July 2005, 10:36
1400!!
Πειρασμος!!!!! 8)

RotorManiac
15th July 2005, 23:51
δηλαδη βγαινει μονο 100ευρο μεταφορικα και τελωνειο :shock: απιστευτο!

npart
18th July 2005, 16:14
ειναι 178000 γιεν ισουται με 1315 ευρω σημερινη valeur.

85 ευρω μεταφορικα και τελωνειο???

Mission impossible!

topaz
18th July 2005, 17:58
Τα conne κάνουν δουλειά...

Οταν φωναζω και ξελαριγκιάζομαι για την ΤΕΙΝ συγκεκριμένα μερικοι δεν ακουγαν... ή ακουγαν: HKS... :D :D :D :D :D

^npart ως αναφορα το mission impossible είσαι λαθος και φυσικά μπορούμε να το δούμε όποτε θες!

Αν χρειαστεις κατι ιαπωνικο... στειλε μου ενα PM μήπως και γινει το ολο θεμα mission... possible! :) :) :)

GrRx8MaZdA
19th July 2005, 00:15
Καποιοι εσκασαν ενα καρω λ7 για να τα παρουν απο εντος κρίμα...που σαι ρε demmi??

topaz
19th July 2005, 02:08
Σκοπος ειναι να χαίρονται όλοι τις αγορές τους... :)

Αν τώρα γίνεται και μεσω conne να τις χαρούνε σε μια πιο προσιτή τιμή, τότε ότι καλύτερο! :mrgreen:

demmis
19th July 2005, 19:41
Αυτο φιλοι μου ειναι το τιμημα της πρωτιας

RotorManiac
20th July 2005, 01:18
^τωρα να συνφωνησω και εγω με αυτην την αθλια δικαιολογια?! :mrgreen:
πες οτι οι κ@υλες πληρωνονται, για να εισαι αρχοντας ;-)

ilias
1st August 2005, 14:26
λιοπον παιδια εωελα και εγω την τειν την φλεξ, με 24 σκαλες ρυθμιση απο ιαπωνια....
ολα ωραια και καλα , αλλα πισω την εχω τερμα κατω και μπαινουν 2 δαχτυλα υπογωνια....!!!!!!ψηλο δεν εινΑΙ ΠΙΣΩ...????
NΤΕΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΗΤΑΝ ΠΙΣΩ ΠΙΤΑ ΚΑΘΩς ΚΑΙ ΤΟΥ CRISALEX.....τα φωτα σας......!!!!

demmis
2nd August 2005, 20:02
Βαλε μερικες πετρες στο πορτ μπαγκαζ!!!!!!

OP. LOCK
5th August 2005, 14:04
λιοπον παιδια εωελα και εγω την τειν την φλεξ, με 24 σκαλες ρυθμιση

βρε ιλια μηπως δεν ειναι για ρχ και απλα ταιριαζει και στο ρχ και γι αυτο στην εβαλαν? επισης 24 σκαλες σε τειν φλεξ πρωτη φορα ακουω...

GrRx8MaZdA
5th August 2005, 14:49
16 δεν ειναι η tein???απλα το edfc τις κανει 2πλασιες...κατι τετοιο

Black Cosmo
5th August 2005, 14:55
Tein Type Flex = 16 σκαλες ρυθμισης και με το EDFC = 32.

GeoRx 8
27th August 2005, 20:53
Ρε παιδια τα ελατηρια τηs TEIN λενε τιποτα και ποσο χαμηλωνουνε το αμαξι??

ilias
28th August 2005, 01:29
εχω εγω ελατηρια ατης τειν εξι μηνων...
το αμαξι χαμαηλωνει ελαχιστα, αλλα σκληραινει αρκετα πολυ....
180 εχουν καινουρια, εγω αμα θες τα δινω 100

GeoRx 8
28th August 2005, 12:22
Αμα ειναι να σκληραινει τοσο πολυ με τιποτα το θεμα ειναι να χαμηλωνει το αμαξι λιγο και να σκληραινει λιγι ετσι ωστε να εξαφανιστουνε οι κλισειs που εχει στιs στροφεs και να μην σου βγαινει και το στομαχι ουτε να εχειs τριγμουs.

RENESIS
28th August 2005, 20:00
Γιωργο μην τα θελουμε και ολα δικα μας,αν θελουμε ποιο χαμηλο αμαξωμα,χωρις να παιρνει κλεισεις στις στροφες,λογικα θα χασουμε σε ανεση με φυσικο επακολουθο και την εμφανιση και καποιων τριγμων παραπανω.Ετσι ειναι τα πραγματα,αλλου χανεις και αλλου κερδιζεις!

GeoRx 8
28th August 2005, 21:52
Ναι αλλα αμα ειναι το αμαξι να τριζει και να κοπαναει για δυο στροφεs ποιο κλειστεs δεν θελω να λειπει γιατι την ειχα πατησει με το προηγουμενο αυτοκινητο.

RENESIS
29th August 2005, 01:56
^Αυτο που λες ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος,εγω ενα εχω να πω:μπρος τα καλλη τι ειναι ο πονος! :wink:

GrRx8MaZdA
29th August 2005, 03:08
Nαι αλλα μιλαμε για πολυ πονο...Κατευθειαν μειωνονται οι πιθανες διαδρομες καθως δεν νομιζω να θες να σκιζεις καταλύτες και oil pan Κλπ κλπ....Αστα να πανε...

ilias
29th August 2005, 03:14
ρε παιδια το ισωπεδωσατε το θεμα...
ρωτηστε και τον Χαρη που ειχε και αυτος eibach ελτηρια
εγω δεν καιγομαι να πουλησω τα ελατηρια μου, αλλα δεν ειναι ετσι οπως τα λετε.....σιγα μην στραβωσει και το πλαισιο με 4 ελατηρια ελεος, εξαλλου για αυτο υπαρχει και ρυθμιζομενη.....

GrRx8MaZdA
29th August 2005, 03:19
^Αγορινα μιλαω για πιτα χαμηλωμα σε αναρτηση οχι με ελατηρια...

Τα ελατηρια προς θεου δεν κανουν τοσο χαμηλο τοα αμαξι αλλα εδω σου λεω απο φαγωμα ειμαι 1 δαχτυλο λαστιχο-θολος και ο μαμα καταλυτης(ευτυχως που για λιγες μερες ακομα θα τον εχω πανω-canzoom-zoom!!)εχει γινει γυμνος τελειως καθως και παλαιοτερα ειχαν ψιλοστραβωσει κατι δεσιματα...

Ολοι στη Θεσσαλονικη ετσι ειμαιστε ρε γμτ...

ben7
29th August 2005, 10:05
^Αγορινα μιλαω για πιτα χαμηλωμα σε αναρτηση οχι με ελατηρια...

Τα ελατηρια προς θεου δεν κανουν τοσο χαμηλο τοα αμαξι αλλα εδω σου λεω απο φαγωμα ειμαι 1 δαχτυλο λαστιχο-θολος και ο μαμα καταλυτης(ευτυχως που για λιγες μερες ακομα θα τον εχω πανω-canzoom-zoom!!)εχει γινει γυμνος τελειως καθως και παλαιοτερα ειχαν ψιλοστραβωσει κατι δεσιματα...

Ολοι στη Θεσσαλονικη ετσι ειμαιστε ρε γμτ...
Δεν καταλαβα τι ακριβως θες να πεις :roll: :?: :?: :!:

GrRx8MaZdA
29th August 2005, 13:43
Mε πίτα χαμηλωμα ειδικα στη Θεσσαλονικη αλλα και παντου το αμαξι θα κοπαναει σε αρκετα σημεια...Θυμασε στα Γιαννιτσα πως ειμασταν ολοι απο κατω και τοτε ειμασταν σε στοκ υψος...

RotorManiac
30th August 2005, 05:51
οπως λεει και ο πυροβολακης στο τραγουδι του "αν θες να μαθεις... ελα εμενα ρωτα"
ειναι πικρα το χαμηλωμα κακα τα ψεματα. αλλαζω τις διαδρομες μου και αθηνα και θεσσαλονικη γιατι ξερω απο που δεν περναω και δεν θελω να κανει τραμπαλα το αμαξι... πηγαινω απο στανταρ δρομους.
το μπροστα σποιλερ απεχει ακριβως μια παλαμη (~10ποντους) απο το εδαφος. μερικα σαμαρακια τα περναω μονο υπο γωνια!

RENESIS
15th September 2005, 17:32
Επιτελους μπηκα και εγω στο club των tein owners!Μπορω να πω οτι ειναι ολα τα ευρα,βλεπω να κοιμαμαι αγκαλιτσα μαζι τους μεχρι να τις περασω. :) Eυχαριστω παρα πολυ τον Χρηστο(GrRx8MaZdA) για την πολυτιμη και καταλυτικη βοηθεια του!Αυτα για αρχη...! :wink:

RENESIS
15th September 2005, 17:34
...και TEIN χωρις EDFC γινετε?...Δεν γινετε! :wink:

spirozz
15th September 2005, 17:38
καλορίζικες και καλοτάξιδες.
Λίγο ....πρασινάκι νομίζω ότι πάει στο ρου-χου. :wink: :wink:

GrRx8MaZdA
15th September 2005, 20:30
Γρηγορη δεν κανει τπτ..Καλοριζικες μπραβο..Και δεν ειναι τειν οπως ολες οσων φορεσαν μεχρι τωρα..Ειναι ανανεωμενο πολυ προσφατο μοντελο!!!

georx8
16th September 2005, 00:00
Καλορίζικες , πολύ ψαρωτικές.Έλα κανένα Σ.Κ στη Κατερίνη να τα πούμε κι απο κοντά.

GeoRx 8
16th September 2005, 00:46
Γρηγορη μεγια ειναι πανεμορφεs.Α ρε Χρηστο τι θα καναμε χωριs εσενα.Θα σε ονομασουμε ο Μαστερ τηs παραγγελιαs.Χρηστο πλακα πλακα δεν μαθαινειs Ιαπωνεζικα να τελειωνειs??

SpoonMan
16th September 2005, 01:01
Mεγια Renesis
Ποια ΤΕΙΝ πήρες την Type Flex?

ΙΜΟ ΤΕΙΝ απο της καλυτερες JAPAN αναρτησεις για JapanCars!

RENESIS
16th September 2005, 01:24
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια,αντε σιγα-σιγα να ερχεται και η σειρα σας! :wink:
:arrow: Χρηστο αυτο που λες,οτι ειναι διαφορετικο μοντελο,δεν το γνωριζω,σε τι διαφερουν δηλαδη?:roll:
:arrow: Γιωργο θα κανονισουμε κανενα καφεδακι,χαθηκαμε τελευταια! :wink:
:arrow: Στελιο,οπως ειπες,ειναι η type flex.

RENESIS
16th September 2005, 01:27
Γνωριζει κανενας σε τι χρησιμευει αυτο? :roll:

RotorManiac
16th September 2005, 02:00
μα το λεει, 'rust proof' σπρευ κατα τις σκουριας! ;-) μηπως ειναι για αργοτερα, αφου χρησιμοποιηθουν οι αναρτησεις...
Γρηγορη, αν μπορεις ενω τις παιρνας, κρατα μια στοκ μπροστα με μια μπροστινη τειν να μας πεις ποια νιωθεις πιο ελαφρια. η αν μπορεις σε ζυγαρια... εχω απορια!

SpoonMan
16th September 2005, 02:06
μα το λεει, 'rust proof' σπρευ κατα τις σκουριας! ;-) μηπως ειναι για αργοτερα, αφου χρησιμοποιηθουν οι αναρτησεις...
Γρηγορη, αν μπορεις ενω τις παιρνας, κρατα μια στοκ μπροστα με μια μπροστινη τειν να μας πεις ποια νιωθεις πιο ελαφρια. η αν μπορεις σε ζυγαρια... εχω απορια!
Θεωρητικα πάντα.
Η ΤΕΙΝ πρεπει να είναι πιο ελαφρια....αλλα κατα την γνώμη μου δεν πρεπει να μας απασχολει αν ειναι βαρια η οχι αλλα αν ειναι πιο ανεκτικη και πιο καλη στην χρήση απ την μαμα...
:roll:
Δεν ξέρω αν συμφωνειτε..

RENESIS
16th September 2005, 16:07
Μολις της ζυγισα αλλα δεν ξερω αν η ζυγαρια του "σπιτιου" ειναι αξιοπιστη "πηγη",η μπροστα ηταν 5.7 κιλα και η πισω 5.4 κιλα.
Μολις παω να την περασω θα κανω το παραπανω πειραμα για να δω ποια μου φαινεται ελαφρυτερη! :wink:

GeoRx 8
16th September 2005, 20:48
Εχω μπει στην πριζα για την ΤΕΙΝ αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βρισκω στο δρομο και στο γκαραζ.Αλλα η ατιμη ειναι πανεμορφη.

gbak
16th September 2005, 21:48
Καλοριζικες ρε φιλε....αντε και καλα μπασιματα!!....ωραιες φωτο μιας εφιαξες!!!....^^George ετοιμασου ειναι το επομενο step για μας...οσο αναφορα το υψος μην ανησυχεις ολα ρυθμιζονται...

GeoRx 8
16th September 2005, 22:53
Γιωργαρα εμειs στο φτιαξιμο παμε παρεαhttp://www.mysmilie.de/english/green/smilies/big/img/014.gif

RotorManiac
17th September 2005, 00:09
Γρηγορη, και του σπιτιου η ζυγαρια κατι ειναι, απο το ολοτελα...

RENESIS
17th September 2005, 12:08
Εχω μπει στην πριζα για την ΤΕΙΝ αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βρισκω στο δρομο και στο γκαραζ.Αλλα η ατιμη ειναι πανεμορφη.
Γιωργο μην ανχωνεσαι γι'αυτο το θεμα,ειναι ρυθμιζομενη και μαλιστα απο οτι μου ειπε καποιος που τη φοραει ηδη αν την ρυθμισεις στο τερμα πανω γινεται ποιο ψηλο απο μαμα! :shock:

gbak
17th September 2005, 13:37
^Γρηγορη απο οσο ξερω σε full up ρυθμιση το υψος παραμενει περιπου οσο το εργοστασιακο....για πιο ψηλα δεν το ξερα...ας μας ενημερωσει καποιος που την φοραει ηδη...

Chris
19th September 2005, 16:12
Και κάτι για να γελάσουμε...Πήρα τηλέφωνο να περάσω την tein στην Ρεκορ και μου είπαν ότι δν επιτρέπεται διότι έτσι θα χάσω την εγγύηση??????και μάλιστα το είπε ο τεχνικός διευθ/ντης της Ελμα. Όσοι την έχουν περάσει έχουν χάσει την εγγύηση και σε περίπτωση βλάβης του μπροστινού και του πίσω συστήματος τίποτα δν καλύπτεται!!!!!!!! Ακούσατε ακούσατε

gbak
19th September 2005, 17:10
^ Και κατι αλλο για γελια....ερωτηση σε εξουσιοδοτημενο mazda συνεργειο για αναρτησεις??.... τιμη για tein για το ρχ περιπου στα 3000 ευρα με τοποθετηση...χαχαχαχαχα...εβ αλα τα γελια.....

Sundancekid
19th September 2005, 17:40
Και δε του πες να του πουλησεις με τα μισα λεφτα να δεις τη φατσα του μετα?

gbak
19th September 2005, 17:45
^Οχι Νικο του ειπα ποσο μου πηγε η trust με τοποθετηση....και ΧΛΩΜΙΑΣΕ.....

powerx8
19th September 2005, 21:32
εγω παντως ψαχνω για υδραυλικες απο αμερικη.οπος τα αμερικανικα.κατσε καλα φαση.αλλα πολυ ακριβες!!

RotorManiac
20th September 2005, 05:07
Και κάτι για να γελάσουμε...Πήρα τηλέφωνο να περάσω την tein στην Ρεκορ και μου είπαν ότι δν επιτρέπεται διότι έτσι θα χάσω την εγγύηση??????και μάλιστα το είπε ο τεχνικός διευθ/ντης της Ελμα. Όσοι την έχουν περάσει έχουν χάσει την εγγύηση και σε περίπτωση βλάβης του μπροστινού και του πίσω συστήματος τίποτα δν καλύπτεται!!!!!!!! Ακούσατε ακούσατε

πηγαινε στον Καλογριτσα στην ιερα οδο και πες στο Δημητρη οτι σε εστειλα εγω... πιστευω θα μεινεις ικανοποιημενος!

Chris
20th September 2005, 10:10
thnks boy

ilias
21st September 2005, 16:05
λοιπον παιδια το σαυρισα!!!τοσο καιρο κλαιγομουνα οτι δεν ειχε χαμηλωσει πισω........
Τελικα πηγα στον γνωστο του chrisalex μαζι με τον chrisalex, kai to αμαξι ευθυγραμιστηκε σωστα και ρυθμυστηκαν σωστα τα καμπερ και αμεσως ακατσε πισω το χαμηλωσα και λιγο ακομα μπροστα και εγινε μια σαυρα!!!!πμροστα το μπαινει μισο δαχτυλο και πισω ενα.....
δεν θελω για παραπανω γιατι θα το σπασω ......η τειν σαν αναρτηση την ξερουμε ειναι πολυ σπορ τωρα που χαμηλωσε και σωστα δεν παιζεται.....( kw ανοξυδωτη ομως και ρυθμιση αποσβεσης μπραβο και σε εσενα kostada).

chrisalex σε ευχαριστω πολυ καθως και τον ανθρωπο που μας εξυπηρετησε ο οποιος ηταν πολυ εξηπυρετικος....

Chris
21st September 2005, 16:12
Γεια σου ρε σαυροΗλία..

RENESIS
27th September 2005, 18:48
Σημερα μετα απο πολυωρη "ταλαιπωρια" εβαλα τελικα την tein αλλα μου εμεινε ακομα η τελικη συνδεση του edfc,το ποσο θα το χαμηλωσω και η ευθυγραμμιση!Ευχαριστω παρα πολυ τον demmi,τον chrisalex και τον φιλο του Νικο για την πολυτιμη βοηθεια τους!Παρτε και μερικες pcs! :wink:

RENESIS
27th September 2005, 18:50
Μια ακομα!

RENESIS
27th September 2005, 18:52
Στο "κρεβατι" του πονου!

Chris
27th September 2005, 19:27
Καλοφόρετη...καλοτάξιδι και καλά drift

GeoRx 8
28th September 2005, 00:32
Γρηγορη πολυ ομορφη η αναρτηση. :wink:

RotorManiac
28th September 2005, 06:06
αντε τωρα αν μπορεις ριξε και ενα ζυγισμα και την στοκ! :)

ben7
28th September 2005, 08:54
Φοβερη Γρηγορη μεγειες αντε τωρα ολη την εγνατια με 250!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

RENESIS
28th September 2005, 20:29
Παιδια ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!Σημερα τελειωσα και με το edfc και επιτελους το πηρα γυρα! 8) Καλα μιλαμε για αλλο αυτοκινητο,εχει γινει τρενο,ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και ειδικα με το edfc,το σκληραινω και το μαλακωνω οποτε χρειαστει,μεγαλη υποθεση αυτο παιδια!
:arrow: Στεργιο διαφορα στο βαρος δεν εχουν και πολυ,απο οτι καταλαβα οταν τις σηκωσα και τις δυο μαζι οι tein ειναι λιγο ποιο ελαφριες απο τις στοκ!
:arrow: Βενετη τα 250 τα ειχα και πριν,τωρα παω για τα 260!!! :wink:
:arrow: Να και μερικες φωτο με το τελικο αποτελεσμα!

RENESIS
28th September 2005, 20:30
Να και που εβαλα το edfc,πιστευω οτι ειναι η ιδανικη θεση!

stefanosktm
18th October 2005, 11:56
οπιος θελει αναρτηση tein ασ μου στειλει πμ!!

peloponisios
18th October 2005, 12:04
Με γειες, από ότι βλέπω στη φωτό με τη μαμά ανάρτηση, είναι ισομεγέθεις. Κάτι που σημαίνει ομοιομορφία τουλάχιστον στην ισορροπία. Οι HKS είναι πολύ πιο λιλιπούειες από τα μαμά.

GrRx8MaZdA
18th October 2005, 12:15

Tωρα τι γινεται ρε mods???

stefanosktm
18th October 2005, 12:28

Tωρα τι γινεται ρε mods???

εχω την δικη μου και την δινω. το εγραψα και στις πωλησεις

GrRx8MaZdA
18th October 2005, 12:31
Kαλα ρε Στεφ και τι θα παρεις??

stefanosktm
18th October 2005, 12:34
Kαλα ρε Στεφ και τι θα παρεις??

δεν λεω δεν λεω αλλα θα ειναι κατι που αμα χαλασει την γ@μισαμε.(απο αμερικη θα ερθει παντως και για να φορεθει θα πεσει πολυ πατεντα στο αμαξι.

μολις την παρω και την φορεσω θα ανοιξω post!!!

Mavros Piravlos
19th November 2005, 02:15
Για όσους ψάχνονται για το πού θα τοποθετήσουν το EDFC της TEIN να σας ενημερώσω ότι η πρόσοψη μπορεί να αφαιρεθεί και με λίγη προσπάθεια να φτιαχτεί καλώδιο ώστε να τοποθετηθεί σε κάποιο «περίεργο» σημείο…
Σκέφτομαι το σημείο που μπαίνει το Navigation panel, τι λέτε?

¶ ξέχασα να σας πω ότι πήρα TEIN και την Κυριακή τις φοράω…
:P :P :P

Nick_RX_8
19th November 2005, 02:26
Πολυ καλο σημειο Κωστα.
Επισης καλο ειναι και εκει που το εχει ο demmis.
Σε ενα απο τα 2. Πουθενα αλλου !!

ilias
19th November 2005, 03:33
kaloριζικη Κωστα!

RENESIS
19th November 2005, 04:12
Καλοριζικη Κωστα.Καλα το μερος που εβαλες το edfc ειναι απαικτο,ωραιος! :wink:

TITANIUMRX
19th November 2005, 04:22
Μιά σκέψη Κώστα.Σε εκείνο το σημείο,μήπως καταλάθος το ακουμπάμε με το χέρι μας,ενώ το ξεκουράζουμε πάνω στην "ακουμπίστρα"?Για πές μας την εμπειρία σου.

GeoRx 8
19th November 2005, 13:25
Το ομορφοτερο σημειο που εχω δει.

Κωστα απαιχτο.

northern
19th November 2005, 13:44
Καλο το σημειο, αλλα οπως παρατηρησε και ο Βαγγελης εκει ξαπλωνει το χερι μας σε cruicing.

GeoRx 8
19th November 2005, 13:46
Το χερακι σαs κακοs ξαπλωνει γενικα γιατι παντα οδηγουμε με τα δυο χερια στο τιμονι.Οπωτε να και μια καλη λυση να σε εμποδισει το EDFC για να οδηγειs σωστα :wink:

Mavros Piravlos
19th November 2005, 14:10
Τα κουμπάκια από το EDFC δεν πατιούνται κατά λάθος με τίποτα, όσοι το έχετε θα ξέρετε πόσο «σκληρά» είναι.
Στη θέση αυτή, στα 8ρια με Navi υπάρχουν «κουμπάκια».
Το Θέμα είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω τον φωτισμό σε κόκκινο για να δένει καλύτερα. :(
Σε αυτό το σημείο δένει και το ασημί χρώμα του καλύτερα γιατί και το αυτοκίνητο εκεί έχει ασημί αριστερά και δεξιά.
Πάντως δεν το οριστικοποίησα ακόμη.
Ερώτηση για αυτούς που το πέρασαν:
Από πού πέρασαν τα καλώδια των πίσω αναρτήσεων για καλύτερα?
Θα το κάνω μόνος μου γιατί...βλέπε Χρήστος. :x

Nick_RX_8
19th November 2005, 14:22
....Θα το κάνω μόνος μου γιατί...βλέπε Χρήστος. :x
Κωστα μου πουλας λιγο απο τον ελευθερο χρονο σου ? :lol: :lol:

Vasileios
19th November 2005, 14:29
Κώστα θα βαρεθούμε να σου δίνουμε συγχαρητήρια φίλε...Τόσο οι ιδέες σου όσο και οι τελικές εφαρμογές σου πάνω στο RX8 είναι κορυφαίες.

RENESIS
19th November 2005, 15:26
Ερώτηση για αυτούς που το πέρασαν:
Από πού πέρασαν τα καλώδια των πίσω αναρτήσεων για καλύτερα?
Θα το κάνω μόνος μου γιατί...βλέπε Χρήστος. :x
Κωστα εγω τα περασα πρωτα κατω απο τα πισω καθισματα και επειτα κατω απο τα πλαστικα που κουμπωνουν οι πορτες,δες λιγο:

RENESIS
19th November 2005, 15:27
Δες και στα πλαστικα...

stefanosktm
19th November 2005, 15:53
ρε πεδια για συμβουλεψτε ενα καλο συνεργειο να βαλεις της τειν και edfc σκεφτομαι να παω autoergonomics κανουν καλη τοποθετηση? μετα sirios cender? ξερετε καπιον αλλον που σας εκανε καλη τοποθετηση κει του edfc kai ειστε ευχαριστημενοι?

Mavros Piravlos
19th November 2005, 16:36
Από ελεύθερο χρόνο Νίκο καλά πάω, απλός προτιμώ να μην πάω για καφέ κάποιες φορές και πάντα ότι γίνεται, γίνεται όσες Κυριακές δεν δουλεύω…

Γρηγόρη ευχαριστώ για τις φώτο…

Παιδιά δεν είναι θέμα συγχαρητηρίων αλλά αλληλοβοήθειας, τελικά θα το βάλω εκεί που το έχει ο Demmis και θα προσπαθήσω να του αλλάξω τον φωτισμό με μια ζελατίνα εσωτερικά, ίδωμεν…

RENESIS
19th November 2005, 18:08
Κωστα για δες που το εβαλα εγω,δεν κοβεις,δεν ραβεις τιποτα,μπαινει "κουτι"! :wink:

Mavros Piravlos
19th November 2005, 22:04
Συμφωνώ ότι μπαίνει κουτί εκεί αλλά με τραβάνε τα δύσκολα :roll:
Το έβαλα τελικά, μια χαρά κάθισε και χωρίς κόψιμο με lazer Demmi, ούτε να χαλάσω καπάκι.
Όταν κάνεις μόνος σου κάτι το ευχαριστιέσαι περισσότερο :wink:

RENESIS
19th November 2005, 22:52
Οντως απο θεμα πρακτικοτητας ειναι καλυτερα εκει που το εβαλες,πολυ καλη δουλεια,μπραβο! :wink:

GeoRx 8
20th November 2005, 01:03
Προσοχη ομωs Κωστα αντι για σταθμουs μην παταs αυτο και τη μια θα σκληραινειs την αλλη θα μαλακωνειs χεχεχε!!!!

demmis
20th November 2005, 03:40
Mε τι το εκοψες το πλαστικο ρε Κωστα για να μπει εκει το EDFC?

A να σε ρωτησω και κατι αλλο....ανοιγωντας την προσοψη του edfc υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης των led που φωτιζουν την οθονη?
δεν μιλαω για τα leds που φωτιζουν τα πληκτρα αλλα για το backlight της οθονης...για ενα περιεργο λογο εμενα δεν αναβει...και οπως καταλαβαινεις τα βραδια ειναι θεοσκοτεινο...ναι μεν ξερω την τρεχουσα ρυθμιση απο το φως των κουμπιων μνημης αλλα γιατι να μην τα αλλαξω αν αλλαζουν

Mavros Piravlos
20th November 2005, 20:07
Δημήτρη το χέρι μου είναι ανώτερο από laser, βοήθησε λίγο και ένα μικροεργαλείο το Dremel βέβαια.
Εάν σου πω ότι με το φωτισμό της οθόνης δεν ασχολήθηκα, πάντως πιθανότατα είναι σαν των κουμπιών και δυστυχώς αυτά είναι κάτι ψειρούλες που είναι κολλημένες στην πλακέτα και δεν ξέρω εάν αλλάζουν, χλωμό το βλέπω.

Επι της ουσίας σήμερα τοποθετήθηκαν όλα!
Τα ηλεκτρικά τα ανέλαβα εξολοκλήρου εγώ και ένα φιλαράκι μας τις αναρτήσεις.
Όλα τέλεια!
Μόνο που δεν με ικανοποιούσε το ύψος πίσω και αφαιρέσαμε τα 2 από τα 3 δακτυλίδια που έχει για να κρατάει το ελατήριο, έτσι κατέβηκε από την πιο χαμηλή θέση ακόμη 1,5-2 εκατοστά.
Μπροστά που μέτρησα, η μάσκα απέχει 6.5 εκατοστά από το έδαφος.
Υπόψη ότι έχω 19ρες με περιφέρεια τροχού μικρότερη από μαμά και κατά συνέπεια περίπου 2 εκατοστά διαφορά τροχών στο ύψος.

Ηλία σε έφαγα :twisted: :twisted: :twisted:

RotorManiac
20th November 2005, 20:39
^αν δεν κανω λαθος, με τις διαστασεις τροχων το κατεβασες 7mm μπροστα και 9mm πισω :wink: κατσε καλα γιατι το δικο μου κατεβηκε 11mm μπροστα και 12mm πισω, αμα το κατεβασω και τερμα που παει πιο πολυ απο την τειν, ουτε τα μυρμηγκια δεν θα εχουν τυχη :mrgreen:

Mavros Piravlos
20th November 2005, 21:47
Μάλλον κάπου μπερδεύτηκες γιατί εάν έχεις κατέβει μπροστά 4 cm περισσότερο τότε θα έπρεπε να είσαι 2.5 cm από το έδαφος.
Anyway πάντως με την πίσω ανάρτηση της Tein κάτι τρέχει, δεν μπορεί να την βάζουμε όλοι στο τέρμα κάτω (και εγώ ακόμη πιο κάτω αφαιρώντας τα δακτυλίδια) και να έχει όλη την διαδρομή της ρύθμισης ύψους, άχρηστη.
Τέρμα ψηλά το αυτοκίνητο γίνεται ψηλότερο από Jeep :shock: :shock: Προσαρμογή από άλλο μοντέλο μου φαίνεται, ενώ η μπροστά έχει λογικό εύρος ρύθμισης.

RENESIS
21st November 2005, 01:40
Όλα τέλεια!
Μόνο που δεν με ικανοποιούσε το ύψος πίσω και αφαιρέσαμε τα 2 από τα 3 δακτυλίδια που έχει για να κρατάει το ελατήριο, έτσι κατέβηκε από την πιο χαμηλή θέση ακόμη 1,5-2 εκατοστά.
Κωστα αυτο που εκανες δεν μου φαινεται και πολυ σωστο! :roll:
Τα δυο δακτυλιδια μπαινουν επανω και σφιγγουν μεταξυ τους για να "δενουν" το ελατηριο στο επιθυμητο υψος και το ενα για να σταθεροποιει το κατω μερος.
Εγω που τα εχω τα πισω σχεδον τερμα "καθετε" ψιλοκαλα και εχω περιθωριο για περιπου αλλους δυο ποντους!

GrRx8MaZdA
21st November 2005, 01:47
Κωστα μια φωτο με το αμαξι απο το πλαϊ να δω πως καθεται με τις 19ρες η αναρτηση πιτα κατω Pleaseeeeeeeeee!!!

Mavros Piravlos
21st November 2005, 01:59
Τα δύο δακτυλίδια σφίγγουν μεταξύ του και δημιουργούν ένα σταθερό στοπ για το ελατήριο (δεν το δένουν) εφόσον το επιθυμητό ύψος είναι κάπου στη μέση του σπειρώματος στο σώμα της ανάρτησης, αφαιρώντας τα, το στοπ έγινε στο τελευταίο δακτυλίδι.

Για φώτο αναμονή γιατί μόνο νύχτα έχω χρόνο…

demmis
21st November 2005, 05:35
Tο ειχα ξαναγραψει και παλιοτερα...μπορεις αν θελεις να γινεις ακομα πιο χαμηλος πισω να πας τις αναρτησεις στον τορνο και να κοψεις τις λαμαρινες....και εγω οταν το πρωτοακουσα μου φανηκε τρελλο να κοψω την αναρτηση...και ομως το κανουν πολλοι....και ειδικο που ρωτησα μου λεει οτι δεν πειραζει...γινετε ....ετσι εχεις αλλους 5-6 ποντους σιγουρα...απλα μην το παρακανεις

Chris
21st November 2005, 11:16
Eυτυχώς που είστε και σεις διότι όλοι μας είμαστε ανίδεοι...Καλοφόρετες

RENESIS
21st November 2005, 13:42
Τα δύο δακτυλίδια σφίγγουν μεταξύ του και δημιουργούν ένα σταθερό στοπ για το ελατήριο (δεν το δένουν) εφόσον το επιθυμητό ύψος είναι κάπου στη μέση του σπειρώματος στο σώμα της ανάρτησης, αφαιρώντας τα, το στοπ έγινε στο τελευταίο δακτυλίδι.

Για φώτο αναμονή γιατί μόνο νύχτα έχω χρόνο…
Ok,αυτο εννοουσα και εγω με το "δενουν",αλλα αφου το θα το εχεις τερμα μαλλον δεν θα υπαρχει προβλημα.

Mavros Piravlos
21st November 2005, 21:29
Έχω μπερδευτεί λιγάκι, η παρακάτω φώτο δείχνει τον πίσω τροχό (19in 30 προφίλ 45 offset) με τέρμα κάτω την Tein και βγαλμένα τα δακτυλίδια.
Φαίνεται ότι δεν παίρνει άλλο κατέβασμα.
Τα ύψη των θόλων από το έδαφος τα μέτρησα ως:

OEM ανάρτηση με ελατήρια Eibach & OEM ζαντολάστιχα
Εμπρός 68 cm
Πίσω 67 cm

Tein χωρίς τα 2 δακτυλίδια & 19in ζάντολάστιχα
Εμπρός 65 cm
Πίσω 64 cm

Το κάθε δακτυλίδι έχει πάχος 9mm
¶ρα η πίσω ανάρτηση της Tein στο τέρμα χαμηλό κρατώντας τα δακτυλίδια κανονικά, χαμήλωσε το αυτοκίνητο μόνο 1 εκατοστό και 2 χιλιοστά!
Εάν υπολογίσω και τα 2 εκατοστά που είναι χαμηλότερο το νέο ζαντολάστιχο (θα αφαιρέσω δηλαδή το μισό (1cm) γιατί το άλλο απλός άφησε μεγαλύτερο καινό στο θόλο), βγαίνει το συμπέρασμα ότι:

Η Tein μπορεί να χαμηλώσει το 8ρι πίσω μόνο 2 χιλιοστά περισσότερο από τα ελατήρια της Eibach που είχα!

Έχω κάνει κάπου λάθος?
ΥΓ: Ας μετρήσει κάποιος σε ΟΕΜ κατάσταση τους θόλους από το έδαφος please.

TITANIUMRX
21st November 2005, 21:50
http://www.rx8club.gr/viewtopic.php?t=478&postdays=0&postorder=asc&start=15

Eίχα μετρήσει παλιά για τον Στέργιο,δες το λίνκ.Αλλά δεν μου είχε βγάλει διαφορά μπρός-πίσω.Και για να έχω ακρίβεια,το μέτρησα πρώτα στο γκαράζ,που είναι τελείως ευθεία,και μετά το έκανα βόλτα και το σταμάτησα χωρίς φρένο,για να μην κάτσει σε καμία από τις δύο μεριές του.Καμιά φορά,αν παρκάρεις,πατώντας το φρένο δυνατά,κάθεται η ανάρτηση,από την μεριά που πιέζετε,και δεν επανέρχετε αν δεν το τσουλήσεις λίγο.

Mavros Piravlos
21st November 2005, 22:10
Εγώ γιατί είχα πάντα 1cm χαμηλότερο το πίσω μέρος?
Πάντως εάν ήταν 69cm μαμά, επαληθεύεται ο συλλογισμός μου.

TITANIUMRX
21st November 2005, 22:16
Καλά είναι να μετρήσει και κάποιος εθελοντής ακόμα,για να είμαστε σίγουροι.Παίζουν και οι πιέσεις των ελαστικών ρόλο.Μήπως είχες λιγότερη πίεση πίσω?Όπως και η φθορά τους,και αν κρίνω ότι πίσω είχες μικρότερο ύψος,μάλλον έχει και αυτό την συμμετοχή του.....

RotorManiac
21st November 2005, 23:34
1.Radius:329.69 mm

2.Radius: 323.34 mm

3.Radius: 320.54 mm

Κωστα το χαμηλωμα του αμαξιου απο τα ζαντολαστιχα σου εξαρταται απο την αλλαγη της ακτινας του τροχου οχι απ οτην διαμετρο, πιστευω κανεις λαθος στον υπολογισμο. το 1 ειναι στοκ το 2 για 235/35R19 και το 3 για 265/30R19
αρα μπροστα κατεβηκες 6,35χιλ και πισω 9,15χιλ. οπως μου το εβγαλε ο tire calculator sto 1010tires.com
εμενα μπροστα (εχω και το μαρσπιε) απεχει μια παλαμη απο το εδαφος...

Mavros Piravlos
22nd November 2005, 01:55
Ακτίνα υπολόγισα και εγώ αλλά με πιο πρακτικό τρόπο.
Βάζοντας δίπλα δίπλα τους τροχούς μέτρησα 2cm διαφορά και αφαίρεσα το 1cm απλά και χωρίς κομπιουτεράκια.
Είναι φανερό πάντως ότι δεν είναι καλά μελετημένη η πίσω Tein για το 8ρι.
Πώς βγάζεις 9,15χιλ πίσω αφού όπως λέει ο Βαγγέλης ο θόλος ήταν 690χιλ και τώρα μετά βίας χωρίς τα δακτυλίδια πήγε 640χιλ?

TITANIUMRX
22nd November 2005, 02:16
Βάζοντας δίπλα δίπλα τους τροχούς μέτρησα 2cm διαφορά και αφαίρεσα το 1cm απλά και χωρίς κομπιουτεράκια.

:shock:
Βρε Κώστα.Δεν πιστεύω να τις έβαλες δίπλα δίπλα,ενώ η μία είναι πάνω στο αμάξι,και η άλλη ελευθερη κοντά της.Η ρόδα που πατάει πάνω τις το αμάξι,είναι πολύ πιεσμένη από το βάρος.Θα σου βγάλει στάνταρ λάθος διαφορά σε διάμετρο.

Mavros Piravlos
22nd November 2005, 02:29
Κατά τον Στέργιο εάν θέλεις ακρίβεια η διαφορά των τροχών είναι:

1.Radius:329.69 mm
3.Radius: 320.54 mm
άρα 9.15 η διαφορά

Βαγγέλη το θέμα είναι ότι η Tein χαμηλώνει μόνο 3 εκατοστά περίπου το αυτοκίνητο(για πίσω μιλάω).

TITANIUMRX
22nd November 2005, 02:45
Δεν είναι και λίγο ρε συ 3 cm.Στο Coupe,τα eibach,μου το είχαν κατεβάσει 1,7 cm.Λόγω μεταξονίου και προβόλων,θα είναι πολύ δύσκολη η κυκλοφορία του αμαξιού.Η απόσταση από το έδαφος,δεν πρέπει να είναι παρα πολύ χαμηλή,για λόγους ασφαλείας.Το ωφέλιμο μήκος(sag) της ανάρτησης,επιρεάζετε καθόλου από το κόντιμα του μήκους του καλαμιού στην Tein?

Mavros Piravlos
22nd November 2005, 03:25
Ξεκίνησα τη συζήτηση για να πω σε αυτούς που περιμένουν ότι από την Tein θα δουν πολύ χαμήλωμα, να το ξανασκεφτούν.
Εγώ εάν είχα τις 18αρες θα ήμουν δυσαρεστημένος, όπως αυτοί που την έχουν και τώρα μαθαίνω σιγά σιγά ότι ψάχνουν πώς να χαμηλώσουν κιάλλο.
Σίγουρα θα αισθανόμουν καλύτερα εάν είχα την ρύθμιση κάπου στη μέση και όχι χωρίς τα δακτυλίδια, άρα εκτός της περιοχής ρύθμισης.
Είναι αλήθεια ότι έχει αναφερθεί πάμπολλες φορές το (πίτα χαμήλωμα) της Tein πράγμα που δεν ευσταθεί.
Δεν είχα σκοπό να γράψω τα καλύτερα λόγια επειδή την πλήρωσα για να πείσω τον εαυτό μου.
Η ανάρτηση αυτή το κατεβάζει 3 πόντους και το ανεβάζει καμιά 15ριά! Να το κάνεις τι?
Όταν την πρωτοπέρασα με την ρύθμιση στην μέση και είδα το αυτοκίνητο σηκωμένο στον θεό τρελάθηκα ήταν εξωπραγματικό, ανούσιο, γελοίο.

GrRx8MaZdA
22nd November 2005, 03:27
Η hks παντως αποτι θυμαμαι ερχοταν με 4-5εκατοστα χαμηλωμενη απο το εργοστασιο..Το λαστιχο με το θολο δεν ειχαν καθολου κενο και αποτι ξερω κατεβαινε και αλλο αλλα λογικα εκει θα επαιζαν και τριβες μπροστα...

Mavros Piravlos
22nd November 2005, 03:37
Χρήστο όταν τις πέρναγα, στο ένα χέρι είχα τις Tein και στο άλλο τις HKS, εάν δεν ήταν το EDFC σαφέστατα θα πέρναγα και εγώ τις HKS.
Το μόνο που δεν μου άρεσε στις HKS είναι που οι πίσω χρησιμοποιούν το άνω τμήμα της ΟΕΜ ανάρτησης, αυτή τη μαύρη σιδεριά.

RotorManiac
23rd November 2005, 17:57
ποια σου φανηκε πιο ελαφρια? :P

Mavros Piravlos
23rd November 2005, 19:45
Το φάνηκε είναι σχετικό, θα ζυγίσω ακριβός OEM, TEIN, HKS και θα το γράψω στο αντίστοιχο θέμα με τα βάρη :wink:
Η πίσω HKS όμως πρέπει να ζυγιστεί από κάποιον που θα προσαρμόσει και το άνω ΟΕΜ τμήμα.
Ξέχασα την τρέλα σου με τα βάρη sorry :oops:

GtC
8th December 2005, 12:26
Για όλους όσους θέλουν το μωράκι τους να είναι πίτα κάτω αφιερωμένο το επόμενο link. Μιλάμε για πολύ γέλιο :lol: :lol: :lol:
http://www.abrutis.com/video.php?id=1064

GtC
8th December 2005, 12:30
Αν ξέρει κανείς πως μπορώ να το αποθηκεύσω για να το έχω ας μου πει κι εμένα γιατί είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!!!!!
Υ.Γ. Πρωταγωνιστούν : Pagani Zonda, Ford GT40, Ferrari 430

georgge
8th December 2005, 23:35
Ασε τον ΙΕ να το φορτώση μέχρι το τέλος.
Πάνε στο C:/Cocuments and Settings/Your account/Local Settings/Temporary Internet Files/

Όπου "Your account" βάλε το User Name σου (πχ. george)

Για να μπορέσεις να δείς αυτά τα directories θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει στον Windows Explorer στα Options, Folder Options, View "Show hidden files and folders".

Το αρχείο αυτό θα το βρείς στο Directory /Temporary Internet Files/ με extension *.wmv που μπορείς να το μεταφέρεις στο Desktop και μετά να το ανοίγεις με τον Media Player.

DJRENESIS
12th December 2005, 03:27
και εγω περασα την τειν φλεχ στο ζοομ - ζοομ την παρασκευη και απο θεμα χαμηλωματος τουλαχιστον εμπρος ειμαι υπερευχαριστημενος εχω φτασει να κρυψω και ενα ποντο λαστιχο! βεβαια δεν φρεναρει τωρα το αμαξι και για αυτο θα το σηκωσω λιγο.. επεισης κατι για 50-50 που λετε να μην χαλασει τι ειναι σε απλα ελληνικα??

Nick_RX_8
12th December 2005, 18:48
και εγω περασα την τειν φλεχ στο ζοομ - ζοομ την παρασκευη και απο θεμα χαμηλωματος τουλαχιστον εμπρος ειμαι υπερευχαριστημενος εχω φτασει να κρυψω και ενα ποντο λαστιχο! βεβαια δεν φρεναρει τωρα το αμαξι και για αυτο θα το σηκωσω λιγο.. επεισης κατι για 50-50 που λετε να μην χαλασει τι ειναι σε απλα ελληνικα??
Αποστολη αν θελεις ενημερωσε και το προφιλ σου πανω δεξια και γραψε απο που εισαι. :wink:

GeoRx 8
13th December 2005, 01:23
50-50 εινια η κατανομη βαρους του αυτοκινητου.

Με λιγα λογια ειναι η τελεια κατανομη και προσπαθουνε να το πετυχουνε οι εταιριες στα αυτοκινητα τους αλλα ειναι πολυ δυσκολο.

Το οχταρι ομως εχει αυτο το φοβερο πλεονεκτημα :wink:

peloponisios
13th December 2005, 12:08
^Γιώργο κανένα αυτοκίνητο δεν έχει 50-50. Η ΒMW έχει πάντα τις καλλίτερες αναλογίες αλλά ποτέ 50-50(εκτός από εξωτικές κατασκευές). Το 8άρι έχει 52,3(εμπρός)-47,7(πίσω) μετρημένα από το αγγλικό CAR. Ανάλογο ζύγισμα με τις ΒΜW, για αυτό και η ενδοτικότητα του στησίματος θυμίζει πολύ BMW σε όσους έχουν τύχει να οδηγήσουν για καιρό.

nikolasrx8
13th December 2005, 14:05
Θελω να φερω το πανω χειλος της εργοστασιακης ζαντας στην ευθεια με το πανω μερος του πλαινου φλας. Υπολογιζω 6-7 ποντους χαμηλωμα εμπρος και 5 πισω.
Ειναι ανεκτες αυτες οι τιμες?
Ειμαι υπερικανοποιημενος οδηγικα με τους 4 μπροστα και 3 πισω, αλλα θελω να μου πειτε τι επιπτωσεις μπορει να εχω αν το χαμηλωσω και αλλο.
(εχω σκεφτει και το φαγωμα των θωλων)
Ποσο ειναι το εργοστασιακο μας υψος μπροστα και πισω???

GrRx8MaZdA
13th December 2005, 15:34
Ταπεινη γνωμη αν κρυψεις το λαστιχο στο θωλο,θα εχεις το πιο καγκουρικο 8ρι!!! ;) Το εχω δει σε ενα ξαρα και ειναι αθλιο αισθητικα..

Τι επιπτωσεις θα εχεις??Θα βρισκεις παντου και παντα και δεν θα μπορεις να πας μια γρηγορη βολτα με την ησυχια σου!!

TITANIUMRX
13th December 2005, 15:39
^Γιώργο κανένα αυτοκίνητο δεν έχει 50-50. Η ΒMW έχει πάντα τις καλλίτερες αναλογίες αλλά ποτέ 50-50(εκτός από εξωτικές κατασκευές). Το 8άρι έχει 52,3(εμπρός)-47,7(πίσω) μετρημένα από το αγγλικό CAR. Ανάλογο ζύγισμα με τις ΒΜW, για αυτό και η ενδοτικότητα του στησίματος θυμίζει πολύ BMW σε όσους έχουν τύχει να οδηγήσουν για καιρό.

Αντρέα,50-50 έχει το 8αρι όταν είναι φορτωμένο με 4 άτομα.Χθές διάβαζα σχετικό άρθρο στο EVO,του 2003.Μάλιστα,ήταν το πρώτο αυτοκίνητο που ζύγισαν στίς τότε ολοκαίνουργιες ζυγαριές ακριβείας τους.....
Και οι BMW που είναι στην κατηγορία τιμής μας,βγάζουν ΤΑΑΑ μούτρα στίς στροφές,παρά το φαινιμενικό 50-50 τους :wink:

peloponisios
13th December 2005, 16:08
Βαγγέλη δεν το ήξερα αυτό, προφανώς στο Car μιλάνε για άδειο όχημα. Όσο για τις BMW επιβεβαιώνω, αν έπαιρνες τη στροφή λανθασμένα ή με περισσότερα, πολλά μούτρα παρά το πολύ καλό ζύγισμα. Οι λόγοι; Δεν έχει ρένεσις απλά. Αντί για 180 κιλά που είναι ο μικρός μας, 300+ κιλά αλουμινένιος μεν αλλά θηριώδεις διαστάσεις δε. Ούτε μπλοκέ βέβαια. Αλλά το πως απόσβαίνει τις ανωμαλίες και feeling στο πάτημα έχει Bmwδιστικη αίσθηση (σε στοκ μορφή) και το είπα για καλό βεβαια. Thnx for the info.

stefanosktm
13th December 2005, 23:47
Εβαλα και εγω την περιβοητη αναρτηση μαζι με το edfc μπορω να πω οτι ειναι τελεια παρολοθ ποθ την χαμηλωσα 3 ποντουσ μονο λογο γκαραζ. μεθαυριο βαζω και αντιστρεπτικεσ racing beat kai παμε για στριπσιμο. το edfc to εβαλα.......... σιγα μην σασ πω θα βγαλω φωτω και θα την στειλω αυριο χεχε.

απο ριθμισμα στρο edfc θα ηθελα λιγο help τωρα εχω 0-0 για στριψιμο και 32-32 για την αθηνα κατι καλυτερο παιδια εσεισ που την φορατε?

GrRx8MaZdA
13th December 2005, 23:53
Μπραβο Στεφ ωραια δωρακια εκανες στο 8ρακι σου...Τις αντιστρεπτικες τις εχω και καθονται εδω και πολλους μηνες γιατι περιμενω τις ζαντες μου να φτασουν για να τις περασω...Καλη επιλογη!!