PDA

View Full Version : Σας αναβει CEL(Λυχνία Ενδειξης Κινητηρα)

Pages : [1] 2 3

ΔΗΜΟΣ
28th December 2005, 15:02
καποιες φορες μου αναβει το λαμπακι του καταλυτη οταν το αμαξι εχει πανω απο 200+ και μετα απο λιγο σβηνει.στην αντιπροσωπια το εβαλαν στον εγκεφαλο και δεν βρηκαν σημειωμενη βλαβη...αυτοι μου λενε ... ολα καλα.
σε χαμηλες ταχυτητες δεν παρουσιαζεα τιποτα.
ξερει κανεις κατι γιαυτο?

TITANIUMRX
28th December 2005, 15:14
Βγάλε τον καταλύτη σου και κάνε οπτικό έλενχο.Επίσης έλενξε του λ,και τούς δύο.Για να ανάβει το λαμπάκι,κάτι δεν πάει καλά σίγουρα....

ΔΗΜΟΣ
28th December 2005, 15:21
που θα κανουμε ενα καλο τσεκ ρε παιδια?ετσι κιαλλιως παω για αλλαγη λαδιων...τους δικους μας δεν τους εμπιστευομαι πια.

GeoRx 8
29th December 2005, 01:06
Ωχχχχ αρχιζουνε και αναβουνε καμποσα λαμπακια :lol: :lol: :lol:

Παντως τοσοι εδω μεσα τα ξεσκιζουνε τα οχταρια πρωτη φορα ακουγεται αυτο και σιγουρα ετυχε.Στην Μαζδα γρηγορααααα :wink:

ΔΗΜΟΣ
29th December 2005, 02:20
οχι εκει φιλε ... κανει τζιιιιιζζζζζζζζ...

vangelis
29th December 2005, 02:47
ρε παιδια.....ποιο ειναι το λαμπακι του καταλυτη??? :lol:

demmis
29th December 2005, 03:05
ρε παιδια.....ποιο ειναι το λαμπακι του καταλυτη??? :lol:

ελα ντε...εχουμε τετοιο λαμπακι??? που ειναι?και οταν αναβει τι θελει να πει ο ποιητης?? οτι θελει αλλαγη?

salazar
29th December 2005, 03:13
οταν αναβει σημαινει υπερθερμανση καταλυτη και πρεπει να κοψεις.ακομα καλυτερα να σταματησεις.αν συνεχισεις υπαρχει περιπτωση να σπασει το υλικο του καταλυτη εσωτερικα.ειχε και το 7αρι τετοιο λαμπακι.το αυτοκινητο μας εχει πολυ ζεστα καυσαερια και εχει προβλημα σε αυτο

demmis
29th December 2005, 03:19
εγω δεν το εχω δει ποτε παντως αυτο το λαμπακι..δεν ξερω καν που βρισκετε

RENESIS
29th December 2005, 03:26
Θα συμφωνησω και εγω με τον demmi.Εμενα μου ειχε σπασει ο καταλυτης και δεν μου ειχε αναψει κανενα λαμπακι και το κυκλοφορουσα αρκετο καιρο! :roll:

salazar
29th December 2005, 03:30
demmi νομιζω οτι ειναι κατω απο τον δεικτη πιεσης λαδιου και εχει ενα περιεργο σχημα.ειναι πορτοκαλι.κοιτα καλυτερα το manual.RENESIS εσυ μπορει να βρηκες πουθενα απο κατω και να εσπασε η να εγινε απο αποτομη ψυξη του καταλυτη αν πχ επεσες σε νερα με ταχυτητα

gbak
29th December 2005, 04:43
Εγω παντως μεχρι και κεραμικα ειδα να φευγουν απο πισω....και απο ενδειξη τιποτα....

GeoRx 8
29th December 2005, 10:14
Πραγματικα πρωτη φορα ακουω και εγω για τετοιο λαμπακι.

Και απο την αλλη δεν παει να σπασει ο καταλυτης να βαλουμε τον scoot με την μια!!!!! :wink:

gbak
7th January 2006, 13:56
Ελα που αναψε και μενα το λαμπακι!!.....και μαλιστα σταθερο και αμετακλητο διχως να σβηνει....βεβαια η κατασταση εκανε μπαμ τρελη βαβουρα το ρχ και ατελειωτα σκασιματα.......Δευτερα βουρρρ στην mazda να δουμε τι τρεχει??....ελπιζω να ναι καταλυτης..και οχι τιποτα αλλο....γιατι το manual μεσα λεει και για αλλα συστηματα οχι μονο καταλυτη.....

GeoRx 8
7th January 2006, 14:22
Πληροφοριακα ο καταλυτης της Μαζδα κανει 2150 ευρω.

Αλλα να εχουμε και τετοιο λαμπακι πρωτη φορα το ακουω!!!!

gbak
7th January 2006, 14:37
Ρε George πιστευω να μας καλυψει η εγγυηση σε αυτο οπως και αλλα παιδια...λοιπον το λαμπακι ειναι αυτο...και οι πιθανες αιτιες ειναι αυτες...

GeoRx 8
8th January 2006, 17:21
Και βεβαια θα το καλυψει η εγγυηση.

Εμμμ μα και εγω ακουγα λαμπακι του καταλυτη αφου δεν υπαρχει σε κανενα αμαξι.

Τωρα συννενοηθηκαμε αφου μιλαμε για το Chek Engine το οποιο υπαρχει σε ολα τα αυτκινητα.

Dimzag
8th January 2006, 17:56
Τωρα συννενοηθηκαμε αφου μιλαμε για το Chek Engine το οποιο υπαρχει σε ολα τα αυτκινητα.

Να ακους το μικρο καμια φορα. :wink: :wink: :wink:

GeoRx 8
8th January 2006, 17:58
Το ειπα οτι μου πηγε το μυαλο αλλα οταν ακουω λαμπακι μονο για καταλυτη πως να επιμεινω.

gbak
8th January 2006, 21:51
^Σωστα ρε George δεν υπαρχει λαμπακι καταλυτη....γι αυτο το βαλα
σε photo να καταλαβουμε τι παιζει στην ουσια.....ενα ειναι το λαμπακι το C.E.L check engine light και αφορα κι αλλες δυσλειτουργιες περα του καταλυτη...

ΔΗΜΟΣ
8th January 2006, 22:13
ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΟΙ "ΕΙΔΙΚΟΙ"
61 κατασκευαστες πλυντηριων συνηστουν ΣΚΙΠ

gbak
8th January 2006, 22:54
^Φαντασου.....πληρως ενημερωμενα τα ατομα...που να ρωταγες και τιποτα βαρβατο...να δω τη θα λεγανε....

κωστας ναυπλι
13th January 2006, 23:04
Μηπως γνωριζει καποιος ποιες ειναι ακριβως οι αιτιες που μπορει να αναψει το cel??? αν μπορει ας απαντησει καποιος γιατι μου αναψε ξαφνικα σημερα το πρωι ενω πηγαινα με χαμηλη ταχυτητα. αλλα το περασμενο βραδυ το ηπια.

georgge
13th January 2006, 23:15
Κώστα,
ρίξε μιά ματιά στη κορυφή της σελίδας...

ΔΗΜΟΣ
13th January 2006, 23:16
εμενα μου ειπαν οτι μπορει να ειναι απο τη βενζινη η οτιδηποτε...απο τη στιγμη που εσβησε μην ανησηχεις...και στο check μπορει να μη γραψει αιτια...

κωστας ναυπλι
13th January 2006, 23:31
αμα ειχε σβησει δεν θα ειχα προβλημα.... το προβλημα ειναι οτι ακομα δεν εχει σβησει!!! το γεμισα και με βενζινα και παλι δεν εσβησε. λιγο πριν αναψει περασα με το αμαξι πανω απο μια σακουλα και αυτη κολλησε κατω απο τα τελικα μου. υπαρχει καμια πιθανοτητα να φταιει αυτο???εχω μεταλικο καταλιτη και αλλη εξατμιση αλλα τα εχω εδω και5000 χλμ και δεν μου ειχε παρουσιασει καποιο προβλημα. και πριν απο 10 ημερες εκανα και το servis των 10000χλμ και ολα ενταξει! τι μπορει να φταιει???

ΔΗΜΟΣ
13th January 2006, 23:35
σε εξειδηκευμενο μονο φιλε μπορει να μην ειναι και τιποτα...και να θελει μονο σβησιμο απο το pc...αν δεν παρατηρεις κατι το περιεργο στη συμπεριφορα του αυτοκινητου

κωστας ναυπλι
13th January 2006, 23:41
δεν εχω παρατηρησει κατι το περιεργο μεχρι στιγμης.ελπιζω να ειναι οντως αυτο που λες.σε ευχαριστω.!! :roll:

nikolasrx8
14th January 2006, 06:45
Πληροφοριακα ο καταλυτης της Μαζδα κανει 2150 ευρω.

ΕΕΕλα Αλεκο!!!
Ποσο εχει ο καταλυτης σου??? :?: :?: :?: :?:
Ποοοοοοοσο???:shock: :shock: :shock: :shock:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Ρε δεν παμε να παρουμε κανεναν canzoomer η scoot να ησυχασουμε???
Παντως οποιος θελει τον δικο μου εργοστασιακο καταλυτη,εδω ειμαι εγω...
2150-300= 1850 ευρω κερδος... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ουτε ο Κωτσοβολος να μουνα... 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Γρηγορα πριν μου την πεσει η Greenpeace!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

gbak
18th January 2006, 23:18
αμα ειχε σβησει δεν θα ειχα προβλημα.... το προβλημα ειναι οτι ακομα δεν εχει σβησει!!! το γεμισα και με βενζινα και παλι δεν εσβησε. λιγο πριν αναψει περασα με το αμαξι πανω απο μια σακουλα και αυτη κολλησε κατω απο τα τελικα μου. υπαρχει καμια πιθανοτητα να φταιει αυτο???εχω μεταλικο καταλιτη και αλλη εξατμιση αλλα τα εχω εδω και5000 χλμ και δεν μου ειχε παρουσιασει καποιο προβλημα. και πριν απο 10 ημερες εκανα και το servis των 10000χλμ και ολα ενταξει! τι μπορει να φταιει???
Κατι πηρε το αυτι μου....οτι με αναβαθμιση ecu μπορει να σου βγαλει ενδειξη....οποτε πας στο service σου τραβανε ενα reset και στρωνει.....στην δικια μου περιπτωση την ακουσε για τα καλα ο αισθητηρας 'λ' ....υποψιν οτι ο μαμα καταλυτης μου ηταν ελευθερας...δεν ειχε μεινει τιποτα μεσα...ενδειξη ειχα σταθερη διχως να σβησει καθολου για περιπου 150χιλ που εκανα...μεχρι να μπει το αμαξι για αλλαγη καταλυτη...

Nick_RX_8
19th January 2006, 04:15
ΕΕΕλα Αλεκο!!!
Ποσο εχει ο καταλυτης σου??? :?: :?: :?: :?:
Ποοοοοοοσο???:shock: :shock: :shock: :shock:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
MODERATOR
Αλεκο χαλαρωσε λιγο και μην ποσταρεις ασχετα σε διαφορα σημεια.
Προσπαθουμε να κανουμε συζητηση !!!

vampyre
7th March 2006, 12:27
Αυτό το θέμα δεν μπορεί να γίνει edit κα να γράφει ο τίτλος CEL - Λυχνία Ενδειξης Κινητήρα ..παρά αυτό το ανύπαρκτο που αναφέρει τώρα?

Να θυμάστε όταν βλέπετε CEL μπορεί να είναι random misfire και μπορεί να προέρχεται από α) κακή βενζίνη, β) μπουζί που τα έχουν δει όλα, γ)μπουζοκαλώδια και γενικά προβλήματα στο σύστημα ανάφλεξης/σπινθήρα.

Το CEL αναβοσβήνει για 5 δευτερόλεπτα περίπου και μετά σβήνει. Ο κωδικός λάθους αποθηκέυεται στον υπολογιστή του αυτοκινήτου. Σε περίπτωση που επαναλαμβάνεται το πρόβλημα κάποια στιγμή το λαμπάκι CEL θα μείνει μόνιμα αναμμένο.

Σε κάθε περίπτωση που θα δείτε CEL να ανάβει, είναι επιτακτικό να επισκευθείται εξουσιοδοτημένο να συνδέσουν το αυτοκινητό σας με το διαγνωστικό να δουν από που προέρχεται το CEL και αν δεν είναι κάτι σοβαρό να το διαγράψουν από τον υπολογιστή του αυτοκινήτου σας.

Αυτά. :)

FRAGISKOS
7th March 2006, 17:09
Μήπως η απάντηση είναι σε αυτό το άρθρο για όλους αυτούς που παραπονιούνται ότι ανάβει το CEL?

http://rotarynews.com/node/view/164

Rx_Flyer
9th March 2006, 18:07
Λοιπον παιδια, εμενα μου αναψε το εν λογω λαμπακι και εμεινε αναμενο.
(ειχα τοτε περιπου 16000 χλμ. στο οδομετρο).
Πηγα την επομενη μερα αμεσως στην Mazda ( Επιτροπιδη ) και το "διαγνωστικο " εδειξε οτι ανιχνευτηκε μολυβδος στην βενζινη...
Αφου εκαναν reset στο συστημα, μου ειπαν να γεμισω 100αρα και μολις
το τεποζιτο φτανει στο μισο, να ξαναγεμιζω παλι με 100αρα και ΜΟΝΟ, μεχρι να καθαρισουν εντελως τα υπολειματα μολυβδου απο το τεποζιτο...
Αυτο και εκανα...αλλα μετα απο 400-500 χλμ. νατο παλι το λαμπακι ..!
Αντε παλι στην Mazda λοιπον, για να μου πουν οτι αυτο θελει υπομονη..και μπορει να χρειαστει να κανουμε Reset μερικες φορες ακομη
μεχρι να φυγει εντελως ο μολυβδος απο το τεποζιτο...
Περιττο να πω βεβαια ,οτι το λαμπακι αναβε και παλι μετα 400-500 χλμ...
Το τελειωτικο ηταν οταν πηγα ταξιδι,και το αμαξι πηγαινε ξαφνικα μεχρι
το πολυ 6000 σαλ. και τελικη ( σε κατηφορα μουγκριζοντας..) 157 χλμ με το γκαζι στο πατωμα !!!
Ξανα λοιπον στην Mazda, για να μου πουν αυτη την φορα οτι ειναι καταλυτης...
Μαλιστα μου εξηγησαν, οτι εχει παρουσιαστει σε παρα πολλα RX-8 το ιδιο προβλημα λογω ελλατωματικων καταλυτων απο το εργοστασιο... ( ο καταλυτης μου που τον ειδα ..ηταν κουδουνιστρα ..!! φευγαν κομματια απο παντου..!! )
Βεβαιως, μου περασαν καινουργιο και το αμαξι τωρα πεταει....
Προφανως, το προβλημα υπηρχε απο την αρχη, γιατι το αμαξι δεν πηγαινε
ουτε για πλακα οπως παει τωρα.( μετα την αλλαγη..)
Τα συμπερασματα δικα σας..

Ζητω συγγνωμη για την πολυλογια μου, αλλα τα γραφω αυτα μηπως και βοηθησω καποιον-ους που εχουν το ιδιο προβλημα...

gbak
9th March 2006, 20:53
^Συνεβη και σε μενα φιλε...στα 23.000χιλ...ολα καλα εγγυηση και φυγα...Ωραιο avatar..!!

FRAGISKOS
9th March 2006, 23:25
Φίλε Στέλιο αυτό ακριβώς που έγραψες αναφέρει και το άρθρο σε κάποιο σημείο στη διεύθυνση που παρέθεσα παραπάνω. Θα έπρεπε να σου αλλάξουν απ΄την αρχή τον καταλύτη στη Mazda για μην παιδεύεσαι με όλα αυτά τα reset που στην ουσία δεν ωφέλησαν πουθενά.

Rx_Flyer
10th March 2006, 04:03
Φιλε Φραγκισκο, γι'αυτο ακριβως γραφω τα συμπερασματα δικα σας...
Γιατι ενω προφανως γνωριζαν το προβλημα εξ'αρχης , με εβαλαν στην " διαδικασια" να πιστευω οτι το προβλημα ηταν απο κακη βενζινη που εβαλα...και οτι μπορει να εφταιγα και εγω τελικα που δεν ελεγχω τι βενζινη βαζω...!!
Λες και ολα τα χιλιαδες (πλεον..! ) Rx-8 που κυκλοφορουν και δεν εχουν βγαλει τετοιο προβλημα, βαζουν τελεια και ανοθευτη βενζινη ...μην τρελλαθουμε εντελως..!!
Ολοι ξερουμε τι βενζινες κυκλοφορουν στα πρατηρια επιτελους..ειτε μας αρεσει ειτε οχι...( που μαλλον δεν μας αρεσει..!!) αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..
Προς γνωση και συμμορφωση λοιπον ,για να μην μας περνανε και για χαζους..για να μην πω τιποτε αλλο και με "δαγκωσουνε" οι mods...!!!

gbak..thanx !!
εχει αμεση σχεση με την δουλεια μου ...
αλλα και το δικο σου ειναι " ψαγμενο" ομως !!! ...

manthos21
29th March 2006, 03:49
φοβαμαι οτι και στο δικο μου εχει προβλημα ο καταλυτης. μου ειχε αναψει το λαμπακι γυρω στα 10000 και οταν το εβαλαν στο διαγνωστικο μου περι βενζινης. απο τοτε δεν μου εχει ξαναεμφανιστει (15000) αλλα εχω την αισθηση οτι δεν πηγαινει το αμαξι οσο στις αρχες. το θεμα ειναι τι να πω στο συνεργειο αφου δεν μου το εχει ξαναπαρουσιασει θα μου αρχισουν τις αερολογιες

vampyre
30th March 2006, 14:57
Καλό θα ήταν να ζητάτε/βλέπετε τον κωδικό CEL που δίνει το αυτοκίνητο έτσι ώστε να κάνουμε αντιπαράθεση με εδώ (http://www.rx8.gr/viewtopic.php?t=1425) να βλέπουμε τι σας λένε και ποιά είναι η αλήθεια.

vampyre
30th March 2006, 14:58
Εννοούσα εδώ. (http://www.rx8.gr/viewtopic.php?t=1425)

( Που είναι το edit? οεο? )

black_chalenge
8th August 2009, 13:35
αν υποθέσουμε ότι φταίει η κακή ποιότητας βενζίνης και ανάβει το λαμπάκι CEL (βάζω 100άρα BP και μονο εδώ και 35000 km και μου έχει ανάψει 2 φορες και τις 2 ο κωδικός έλεγε υψηλή ποσότητα μολύβδου δεν θυμάμαι ακριβώς το νούμερο του κωδικού αλλα το είχα διαβάσει) και αδειάσει το ρεζερβουάρ και βάλουμε "καθαρή" βενζίνη υπάρχει περίπτωση να σβήσει το λαμπάκι από μονο του?η παραμένει αναμένo και σβήνει μονο με reset?

black_chalenge
10th August 2009, 13:44
σήμερα το πήγα ξανά στην αντιπροσωπεία για το λαμπάκι του κινητήρα και έβγαλε τα εξής:

P0420-FF-PCM

-χρήση καυσιμου με μόλυβδο
-ο χρονισμός του σπινθήρα της ανάφλεξης πραγματοποιείται αργότερα από ότι ορίζουν οι προδιαγραφές
-ρύπανση του λαδιού
-ρετάρισμα κυλίνδρου
-κατεστραμμένος αισθητήρας HO2S
-κατεστραμμένος αισθητήρας ECT
-τα καλώδια του πίσω αισθητήρα H02S δεν ειναι σωστα συνδεδεμενα
-η πίεση του καυσιμου είναι πολύ υψηλή
-κατεστραμμένος σωλήνας του συστήματος εξαγωγής
-κατεστραμμενη πολλαπλή εξαγωγής
-κατεστραμμένο συγκρότημα σιγαστήρα/σωληνα εξάτμισης
-κατεστραμμένος καταλυτικός μετατροπέας

το έκανε μια βόλτα ο μηχανικός και μου είπε ότι το αυτοκίνητο πάει μια χαρά...ίσως φταίει κάποιος αισθητήρας λάμδα μου είπε αλλα πρέπει να το κάνει μέτρηση μόλις γυρίσει από την άδεια..:(

στο αυτοκίνητο δεν βλέπω να έχει πέσει η απόδοση του και πάει όπως πριν ανάψει το λαμπάκι.
μήπως δεν πρέπει να μην το μετακινώ μέχρι να γίνουν αυτές η μετρήσεις?

neokosmi
10th August 2009, 15:02
Ο κωδικος αυτος εχει σχεση κυριως με τον καταλυτη και τους αισθητηρες.
P0420: Catalyst system efficiency below threshold ON 2 Catalyst

Για ριξε ενα διαβασμα εδω
http://www.aa1car.com/library/p0420_dtc.htm

gdg29

georx8
10th August 2009, 16:16
Οπως ακριβώς λέει ο Γιάννης.Συνήθως αυτός ο κωδικός ανάβει όταν βάλει κάποιος aftermarket καταλύτη με λίγα γραμμάρια πολύτιμων μετάλλων οπότε ο αισθητήρας βλέπει τα περισσότερα καυσαέρια και ανάβει λαμπάκι.
Μαμά καταλύτη έχεις;Αν ναί πές στην αντιπροσωπεία να τον ελέγξουν και να τον αλλάξουν στην εγγύηση αν έχεις aftermarket καταλύτη είναι φυσιολογικό να σου ανάβει το λαμπάκι οπότε πάρε κανα scangauge να σβήνεις το λαμπάκι μόνος σου.

black_chalenge
10th August 2009, 16:42
ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!!
ναι ο καταλύτης είναι ο εργοστασιακός.Mαιος του 2008 ειναι και έχω 35000km.

την πρώτη φορα που άναψε(σε άλλη αντιπροσωπεία mazda που το παω)το ανέβασε και έβγαλε τον αισθητήρα διπλα και πανω στον καταλύτη που ειναι και το είδε με λαμπα από την τρυπα και μου είπε συγκεκριμένα ότι μέσα ο καταλύτης είναι τζαμι...δεν ξέρω ποσο καλά μπορεί να διακρίνει μέσα από μια τρυπα για το ποσο καλή είναι η κατάσταση του καταλύτη χωρίς να τον βγάλει τελείως εξω αλλα έτσι μου είπε...και σήμερα το πήγα στην άλλη αντιπροσωπεία γιατί η πρωτη είναι ήδη κλειστά για διακοπές.θα περιμένω τώρα να γυρίσουν από διακοπές για τις μετρήσεις στους λάμδα.
και μονο που βλέπεις αναμμένο το λαμπάκι είναι ξενέρωμα,2 ρεζερβουάρ τώρα δεν το χαίρομαι το αυτοκινητο.το πάω ισα ισα για την μετακίνηση μου

kostas_firma
11th August 2009, 01:48
καλησπερες και απο μενα.... (τελικα αυτο το φορουμ εχει απαντησεις για ολα!)
Κι εγω μολις αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα!!! ακουστε και πειτε μου την γνωμη σας: κατ'αρχας μιλαμε για ενα challenge 05/2006 με 23000χλμ. σαββατο ημουν χαλκιδικη και οπως πηγαινα μια χαρα κυριλε ξαφνικα αναβει το γνωστο λαμπακι... τρελενομαι και σταματαω επι τοπου σε μια ΕΚΟ που βρηκα μπροστα μου (σημειωνω οτι την προηγουμενη μερα ειχα γεμισει απο ενα τυχαιο πρατηριο της εθνικης με αμολυβδη απλη) και ζηταω βοηθεια, ερχεται ενας τυπακος μηχανικος (λεμε τωρα) και μου λεει οτι μπορει να φταει η βενζινη.Τον ακουω και γεμιζω σχεδον το μισο ρεζερβουαρ με 100αρα. ξαναβαζω μπρος το λαμπακι παρεμενε αναμενο... το βαζουμε στην ακρη ΚΑΙ μου προτεινει να αποσυνδεσουμε τη μπαταρια και 1-2 λεπτα, το κανουμε και οντως οταν ξαναβαζω μπρος ολα δειχνουν φυσιολογικαουτε λαμπακι ουτε τιποτα...Περναει λοιπον το Σ/Κ μια χαρα χωρις προβληματα και λαμπακια.... και φτανουμε στη Δευτερα: η βενζινη στα τελευταια της μολις μου εχει αναψει το λαμπακι και καθως πηγαινω προς το βενζιναδικο το λαμπακι ΞΑΝΑΝΑΒΕΙ....ξαναγεμιζω με 100αρα και ξεκιναω για Αθηνα με το λαμπακι αναμενο!! Τελικα εκανα 610χλμ με το λαμπακι αναμενο χωρις καμια αλλη παρενεργεια...... Αυτα... :9
εννοειται οτι παω αμεσα σε συνεργειο, αλλα μεχρι τοτε καμια ιδεα? κανα σχολιο?

georx8
11th August 2009, 10:20
Πρέπει να ξέρουμε τον κωδικό της βλάβης φίλε μου για να σε βοηθήσουμε.

neokosmi
11th August 2009, 15:02
Βρες εναν με scangauge, συνδεσε το και δες τι κωδικο εχει η βλαβη.
Αλλιως οταν πας στο διαγνωστικο του συνεργειο, ρωτα και σημειωσε τον κωδικο λαθους, να σου πουμε, αν και θα σου πουν και απο εκει (μαλλον).

koli
26th September 2009, 17:07
Παιδια και εγω αντιμετοπιζω το ιδιο προλημα. Το λαμπακι αναβε απο οταν αγορασα το αυτοκινητο, ενα cosmo του 05 με καινουργιο μοτερ 6κ χλμ. Το ειχαμε παει στη mazda με το παλικαρι αλλα το μονο που βρηκαν ηταν ενας πολλαπλασιαστης που αντικαταστηθηκε και ειπαν οτι η ενδειξη οφειλεται στη βενζινη, σε τελικη αναλυση η ενδειξει σβηστικε και ετσι αγορασα το αυτοκινητο. Μετα απο 50 χλμ το λαμπακι ξανα αναψε στα καλα του καθουμενου αλλα δεν εδωσα σημασια και εσβησε απο μονο του. Εχτες αφου αδειασε το δεποζιτο το φουλαρα 100αρα και το ζορισα αρκετα, σε περιπου 30χλμ το λαμπακι αρχισε να αναβοσβινει για κανα λεπτο οπου και εμεινε μονιμα αναμενο με την εξατμιση να κανει συνεχεια σκασηματα, εκει σταματησα να το πιεζω γιατι φοβηθηκα. Απο δευτερα θα παω στο νομικο να δω τι θα κανω, ελπιζω να μην ειναι κατι πολυ σοβαρο. Να σημειωσω οτι μετρησα και καυσαερια και ηταν ολα κομπλε οποτε τον λ μου τον απεκλεισαν.

jin kazama
26th September 2009, 18:54
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αν αρχίσει να σου σβήνει όταν πατάς συμπλέκτη να ξέρεις πως είναι πολλαπλασιαστής.
Η βλάβη που έδειχνε το διαγνωστικό ήταν '' Αισθητήρας στροφάλου Α' θέσης" αλλά αυτός δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια 4άδα πολλαπλασιαστές και θα στρώσει σε χρόνο dt...:)

koli
27th September 2009, 03:55
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αν αρχίσει να σου σβήνει όταν πατάς συμπλέκτη να ξέρεις πως είναι πολλαπλασιαστής.
Η βλάβη που έδειχνε το διαγνωστικό ήταν '' Αισθητήρας στροφάλου Α' θέσης" αλλά αυτός δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια 4άδα πολλαπλασιαστές και θα στρώσει σε χρόνο dt...:)
αυτη η απαντηση παει σε μενα??

jin kazama
28th September 2009, 19:33
Δεν σου άρεσε ?

koli
28th September 2009, 19:49
Δεν σου άρεσε ?
οχι δεν μου αρεσε...gdg70
Απλα υπεθεσα οτι μπορει να πηγαινε στον προιγουμενο.
ευχαριστω kazama, ελπιζω να ειναι οπως τα λες και να ξεμπερδεψω.
Αυριο εκλεισα ραντεβου οποτε και θα ξερω ακριβως, θα κρατησω και τον κωδικο της βλαβης για να το διασταυρωσουμε.

georx8
28th September 2009, 20:32
Μπορείς να ρωτήσεις αν το λαμπάκι ανάβει απο τη στιγμή που μπήκε ο καινούργιος κινητήρας;Αν είναι έτσι τότε μάλλον χρειάζεται να κάνεις reset τον εγκέφαλο με τη διαδικασία του πατήματος του φρένου για να πάρει ο αισθητήρας του στροφάλου(Eccentric shaft position sensor) τα καινούρια δεδομένα.Η διαδικασία είναι απλή.Γυρίζεις το διακόπτη στο on εκεί δηλ. που ανάβουν τα λαμπάκια στο καντράν και πρεσάρεις πολύ γρήγορα το φρένο 24 φορές και βάλε.Αν το κάνεις σωστά θα δείς το δείκτη της πίεσης λαδιού να κάνει μία κίνηση προς τα δεξιά και να επανέρχεται.Σβήνεις το διακόπτη.....ξανανοίγεις και είσαι έτοιμος.
Σε διαφορετική περίπτωση μάλλον είναι οπως τα λέει ο kazama και τη δουλειά τη κάνει κάποιος πολλαπλασιαστής.

koli
29th September 2009, 20:56
Λοιπον σημερα πηγα για service το 8αρι, και μου ειπαν αυτο που ειπε και ο georx8, οτι μαλλον εχει κρατησει καποια βλαβη απο το παλιο μοτερ και δεν εχει γινει επαναπρογαρμματισμος του εγκεφαλου, η λυχνια συνεπως σβηστικε. Μου ειπαν οτι δεν μου κανουν επαναπρογραμματισμο γιατι ειναι χρονοβορο το να ξανασεταριστει ο εγκεφαλος, και αν ξαναεχω το προβλημα τοτε θα το κανουν. Γενικα με καθυσηχασαν αλλα θα το ξαναπαω αυριο να μου κανουν τον επαναπρογραμματισμο.
Ειναι αληθεια οτι μετα το μηδενισμο πρεπει να κανεις καποια χλμ μεχρι καποιες στροφες για να ξαναπρογραμματιστει ο εγκεφαλος??
Συγγνωμη αν σας πριζω ρε παιδια αλλα δεν μου καθετε καλα αυτο το λαμπακι να αναβει και να σβηνει στα καλα του καθουμενου.
Ευχαριστω

georx8
29th September 2009, 21:48
Αν στο ξανακάνει γιατί δεν κάνεις τη διαδικασία που σου είπα;Δέν έχεις να χάσεις τίποτα.Στο συνεργείο ισως να μη την ξέρουν κιόλας η να μην ξέρουν για ποιό λόγο γίνεται.

koli
30th September 2009, 17:16
Μολις γυρισα απο το συνεργειο, και αφου μου εκανα μηδενισμο του εγκεφαλου, η λυχνια δεν αναψε μεχρι στιγμης.
Η διαδικασια που εκανε ηταν η εξης:
αφησε το αυτοκινητο στο ρελαντι μεχρι να ζεσταθει αρκετα (δεν ηταν κρυο οταν το πηγα), επειτα το εσβησε και αφαιρεσαι τον πολο της μπαταριας, φου περιμεναμε ενα δεκαλεπτο (τοσο ειπε χρειαζεται) ξανασυνδεσαι τον πολο και εκανε τη διαδικασια που μου περεγραψε ο georx8 (με το φρενο και το διακοπτη)
μετα το εβαλε μπροστα εστιψε δεξια και αριστερα τερμα το τιμονι εκανε δυο μετρα και το εσβισε. Τελειωνοντας με τις διαδικασιες αυτες το πηγε βολτα για να ρυθμισει τις στροφες σε καθε ταχυτητα (αυτο δεν ξερω πως ακριβως εγινε γιατι δεν ειμουν μεσα). οταν μου το εφερε μου ειπε οτι ειναι κομπλε. Το εκανα μια 30λεπτη βολτα και οντως η λυχνια δεν αναψε.
Να σημειωσω οτι χρεωθηκα και 30 ευρο.
το σφαλμα ειναι αυτο που ειπε και ο georx8 το οτι ειχε μεινει δλδ καποια λαθος ενδειξη απο τον παλιο κινητηρα.

VENIAMIN PARALAKIS
30th September 2009, 17:20
Φίλε μου την επόμενη φορά έλα σε μια συνάντηση να στο κάνουν reset τα παιδιά και κράτα τα 30 ευρό για καφεδάκι.Ελπίζω να μην σου ανάψει όμως άλλη φορά.

georx8
30th September 2009, 22:26
Μολις γυρισα απο το συνεργειο, και αφου μου εκανα μηδενισμο του εγκεφαλου, η λυχνια δεν αναψε μεχρι στιγμης.
Η διαδικασια που εκανε ηταν η εξης:
αφησε το αυτοκινητο στο ρελαντι μεχρι να ζεσταθει αρκετα (δεν ηταν κρυο οταν το πηγα), επειτα το εσβησε και αφαιρεσαι τον πολο της μπαταριας, φου περιμεναμε ενα δεκαλεπτο (τοσο ειπε χρειαζεται) ξανασυνδεσαι τον πολο και εκανε τη διαδικασια που μου περεγραψε ο georx8 (με το φρενο και το διακοπτη)
μετα το εβαλε μπροστα εστιψε δεξια και αριστερα τερμα το τιμονι εκανε δυο μετρα και το εσβισε. Τελειωνοντας με τις διαδικασιες αυτες το πηγε βολτα για να ρυθμισει τις στροφες σε καθε ταχυτητα (αυτο δεν ξερω πως ακριβως εγινε γιατι δεν ειμουν μεσα). οταν μου το εφερε μου ειπε οτι ειναι κομπλε. Το εκανα μια 30λεπτη βολτα και οντως η λυχνια δεν αναψε.
Να σημειωσω οτι χρεωθηκα και 30 ευρο.
το σφαλμα ειναι αυτο που ειπε και ο georx8 το οτι ειχε μεινει δλδ καποια λαθος ενδειξη απο τον παλιο κινητηρα.

Βασικά δεν είναι σφάλμα απο τον παλιό κινητήρα.Οταν αλλάζεις κινητήρα πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία με το φρένο για να πάρει ο eccentric shaft position sensor τα νέα δεδομένα.Οσο για την βόλτα είναι μια καθορισμένη διαδικασία για τον εγκέφαλο την οποία έτσι κι αλλοιώς θα την έκανε και απο μόνος του μετά απο κάποια χιλιόμετρα.
Τουλάχιστον ελπίζω να καθάρισες απο αυτό το θέμα.allright

koli
1st October 2009, 12:30
Ναι παιδια ολα ειναι μια χαρα τωρα.
Μια εβδομαδα το εχω και ξερετε πως ειναι, δεν θελω να κανω καμια πατατα, αφου δεν μου ξανα αναψε χαλαλι τα 30 ευρο μπροστα στο αγχος που εφαγα. Την επομενη φορα ομως δεν θα τους τα χαρισω. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας και εννοειται οτι θα τα πουμε και απο κοντα, δυχτυχως εχτες δουλευα αλλιως θα ειχα ερθει...

paspa
2nd October 2009, 17:24
Το καταραμένο λαμπακι άναψε κ σε μένα..αύριο εκλεισα να πάω.

paspa
9th October 2009, 17:04
αλλαξαμε ενα πολλαπλασιαστη που δουλευε οταν ηθελε κ το αμαξι παιρνει μπρος με τη μια,..ο αισθητηρας ομως δεν εσβησε κ το διαγνωστικο εδειξε λαμδα...που μπορω να βρω λαμδα αλλα οχι στην τιμη που τον ζητα η αντιπροσοπια?

georx8
9th October 2009, 19:57
Δεν μας λές πρώτα τον κωδικό σφάλματος μήπως δεν είναι λ;

paspa
12th October 2009, 20:14
δεν ξερω τον κωδικο,αλλα θα ρωτησω το στεφανο κ θα τον γραψω

Vagvader
20th October 2009, 14:44
Πληροφορίες προς άπαντες (που συναντήσουν κωδικό p0037)
Εδώ και μια εβδομάδα μου έβγαζε αυτό το cell code error με το που έβαζα μπρός το αμάξι. Το πιο σύνηθες που θα σας πουν όλοι στα συνεργεία είναι ότι τα έχει παίξει ο λάμδα (καταλύτη) και ότι θέλει αλλαγή. 560 ευρώ στη Mazda παρακαλώ… Εάν είστε τυχεροί ίσως με 130 ευρώ από eBay.com
Λύση (τουλάχιστον για μένα αυτό ήταν το πρόβλημα) : Πρόσφατα κατέβασα από torrents το “Mazda RX8 workshop manual” το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους κάνουν κέφι και ασχολούνται λίγο με το 8ρακι τους. Έχει όλες τις πιθανές λύσεις σε codes και όχι μόνο… Όταν έψαξα για αυτό το p0037 είχε σαν πρώτες πιθανές έρευνες να κοιτάξω τα φισακια και τα καλώδια του λάμδα και κοίτα που δια μαγείας είχαν δίκιο; Ένα από τα 4 λαμακια του φις που κουμπώνει ο λ είχε βγει και δεν τον έβλεπε καν… Το πίεσα προσεκτικά μέσα και όλα ΟΚ!!! Αμφιβάλω αν το πήγαινα στη Mazda αν μου λεγαν την αλήθεια η θα μου χρέωναν καινούργιο Λ.
Ελπίζω να βοήθησα η να βοηθήσω κάποτε κάποιον!!

DIMI
20th October 2009, 15:45
πολύ ενδιαφέρον...

paspa
20th October 2009, 17:24
πολυ καλο...για να ειναι αληθηνο!εβγαλα το λ,τον καθαρισα,τα καλωδια του ειναι ενταξη δυστηχως

paspa
20th October 2009, 17:28
πως μπορω να παρακαμψω το λ?αν π.χ. βγαλω καταλυτη! (θεωρητικα)λεω τωρα..

The Ace
20th October 2009, 18:14
πως μπορω να παρακαμψω το λ?αν π.χ. βγαλω καταλυτη! (θεωρητικα)λεω τωρα..

Μόνο με πρόγραμμα, και αρκετό πείραγμα για να μην παθαίνει ταράκουλο όταν δεν βλέπει λ. Και άντε και τον έβγαλες, μετά πως θα ρυθμίζεις τα μείγματα ?

Vagvader
20th October 2009, 18:38
Μπορεις να βγάλεις καταλυτη αλλα ο λ θα ειναι πάνω στο σωλήνα! Εγω ετσι το εχω, δεν βγαζει καν σφαλμα!!!

georx8
20th October 2009, 18:48
Δεν είναι αυτός ο λ που ρυθμίζει τα μείγματα.Αυτός που 'εβγαλες εσύ είναι ο δεύτερος λ που το μόνο που κάνει είναι να βλέπει τα καυσαέρια και να ανάβει το cel αν δεί οτι αυτά υπερβένουν κάποιο όριο.

Vagvader
21st October 2009, 08:47
Δεν είναι αυτός ο λ που ρυθμίζει τα μείγματα.Αυτός που 'εβγαλες εσύ είναι ο δεύτερος λ που το μόνο που κάνει είναι να βλέπει τα καυσαέρια και να ανάβει το cel αν δεί οτι αυτά υπερβένουν κάποιο όριο.

Σωστο!stratigos

paspa
24th October 2009, 19:59
αυτος ο δευτερος λαμδα ειναι που θελει αλλαγη σε μενα,ειναι μεσα στον καταλυτη κ κοστιζει 270 στη mazda... η εγκυηση μου εληξε..τι κανω?πουθενα φθηνοτερα?georx8 τι να κανω?

georx8
24th October 2009, 20:56
Πές μου τον κωδικό του σφάλματος αλλιώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι μπορεί να φταίει ο καταλύτης και όχι ο αισθητήρας λ.
Αν πχ ο κωδικός σφάλματος είναι P0420 τοτε μάλλον φταίει ο καταλύτης.
Πρίν κάνεις οτιδήποτε βρές τοιν κωδικό σφάλματος.

black_chalenge
25th October 2009, 13:59
tasosrx88 πες μας τον κωδικό,γιατί και μένα μου ανάβει το CEL με κωδικό
P0420 και δεν είναι ο καταλύτης.
τον είδαμε 2 φορες σε 6 φορες που μου άναψε και είναι "τζαμι" ο καταλύτης

georx8
25th October 2009, 18:08
μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ πώς ελέγξατε οτι είναι ειναι εντάξει ο καταλύτης;

black_chalenge
25th October 2009, 22:56
την πρώτη φορα έβγαλε τον αισθητήρα και κοίταξε μέσα τον καταλύτη με λάμπα, την δεύτερη δεν ξέρω τι έκανε γιατί ήμουν μέσα και έπινα καφέ...:))

1)το χρώμα του καταλύτη εσωτερικά ήταν πεντακάθαρο οπως την πρωτη μερα με καθόλου υπολείμματα κάπνας

2)το τελυταίο CEL (πάντα με τον ίδιο κωδικό P0420)από τις 6 σε σύνολο φορες για να μου ανάψει έπρεπε να κάνω 8000km! δεν είναι πολλά για το "διαγνωστικό" οτι ειναι το προβλημα ο καταλύτης?

3)το αυτοκίνητο δεν έχει καμια μα καμια συμπεριφορά προς το χειρότερο αντίθετος πάει καλύτερα (έχω 40000km τώρα)
αλλα μακάρι να είναι ο καταλύτης όπως λες να σπάσει και να ηρεμήσω για να τον αλλάξω μέσα στην εγγύηση που είμαι ακόμα

P0420-FF-PCM

-χρήση καυσιμου με μόλυβδο
-ο χρονισμός του σπινθήρα της ανάφλεξης πραγματοποιείται αργότερα από ότι ορίζουν οι προδιαγραφές
-ρύπανση του λαδιού
-ρετάρισμα κυλίνδρου
-κατεστραμμένος αισθητήρας HO2Σ
-κατεστραμμένος αισθητήρας ΕΚΤ
-τα καλώδια του πίσω αισθητήρα ΙΘ2Σ δεν ειναι σωστα συνδεδεμενα
-η πίεση του καυσιμου είναι πολύ υψηλή
-κατεστραμμένος σωλήνας του συστήματος εξαγωγής
-κατεστραμμενη πολλαπλή εξαγωγής
-κατεστραμμένο συγκρότημα σιγαστήρα/σωληνα εξάτμισης
-κατεστραμμένος καταλυτικός μετατροπέας

όλα τα παραπάνω μπορεί να συμβαίνουν... ο μηχανικός επιμένει ότι το πρόβλημα ειναι η κακής ποιότητας βενζίνη αλλα και για να ελέγξει όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να το αφήσω στο συνεργείο τουλάχιστον 2 μέρες. και για μένα είναι πολλές εφόσον δεν βλέπω κάποια αλλαγή στη "συμπεριφορα" του αυτοκινητου. το σπάσιμο είναι όταν ανάβει και δεν μπορώ να οδηγήσω και ειναι το μυαλο μου συνεχεια εκει.

georx8
25th October 2009, 23:37
Αυτός ο κωδικός κατά 99.99% ανάβει στα rx8 οταν ο 2ρος λ διαγνώσει αυξημένα καυσαέρια.Ο καταλύτης σου μπορεί οπτικά να είναι καλός αλλά μπορεί να μή "καταλύει" όπως πρέπει.
Επίσης στον οπτικό έλεγχο βλέπεις μόνο το 1/3 του καταλύτη οπότε δεν είναι και να ανπάυεσαι με τον έλεγχο που σου κάνανε.

black_chalenge
25th October 2009, 23:45
για να το λες με τόση σιγουριά ίσος έχεις δίκιο...μπορείς να μου πεις όταν η βενζίνη είναι μάπα αν ανάβει κάποιος κωδικός?

black_chalenge
26th October 2009, 00:00
επίσης θέλω να μου πεις σε παρακαλώ τι επιπτώσεις μπορεί να έχω αν δεν καταλύει όπως λες ο δεύτερος λ και εφόσον δεν έχει πρόβλημα ο λ και διαβάζει σωστά τα καυσαέρια

black_chalenge
26th October 2009, 00:03
*δεν καταλύει σωστά ο καταλύτης ήθελα να γράψω...
δεν υπάρχει edit γιa τα post?

georx8
26th October 2009, 00:15
Επιπτώσεις ανάλογα.Αν αλλάξεις πχ καταλύτη και βάλεις κάποιον πιό ελεύθερο με λίγα πολύτιμα μέταλλα είναι σίγουρο οτι θα σου βγάλει cel αλλά πρόβλημα δεν έχεις.Το cel το βγάζει για να σου δείξει οτι έχεις αυξημένα καυσαέρια.Αν τώρα στον βγάζει στον μαμά καταλύτη τότε καλό είναι να το κοιτάξεις πιό διεξοδικά.

paspa
26th October 2009, 20:17
εγω που κοιταξα τον καταλυτη,εχει μια μικρη ρογμη μεσα κ θα πρεπει να τον αλλαξω αμμεσα. εγκυηση δεν εχω οποτε ψαχνω ενα ποιο ελευθερο...συντομα θα σας πω κ τον κωδικο

georx8
26th October 2009, 21:04
εγω που κοιταξα τον καταλυτη,εχει μια μικρη ρογμη μεσα κ θα πρεπει να τον αλλαξω αμμεσα. εγκυηση δεν εχω οποτε ψαχνω ενα ποιο ελευθερο...συντομα θα σας πω κ τον κωδικο
Αρα καλά υπέθεσα οτι φταίει ο καταλύτης και όχι ο αισθητήρας.
Για καταλύτη τώρα ο exhaust center έχει προσφορά για τα μέλη του club 30% έκπτωση συν οτι ο HJS που πουλάει είναι απο τους καλύτερους καταλύτες αυτή τη στιγμή για RX8 οπότε είναι μια πολύ καλή λύση για σένα.

jin kazama
26th October 2009, 21:26
μόλις είχα κι εγώ ένα φρέσκο CEL
....περισσότερα αύριο...

jin kazama
27th October 2009, 13:36
P0139..αργή απόκριση pag1 αισθητήρας Β'.

Vagvader
27th October 2009, 13:47
Το mazda workshop manual λεει για πιθανες αιτιες του Ρ0139 οτι...

POSSIBLE CAUSE

• Purge solenoid valve malfunction
• Looseness of rear HO2S
• Leakage exhaust gas
• Rear HO2S malfunction
• Fuel line pressure malfunction
• Leakage fuel
• Fuel pump unit malfunction
• AIR system malfunction
• Leakage engine coolant
• PCM malfunction

...αυτα

VENIAMIN PARALAKIS
27th October 2009, 14:03
Με άλλα λόγια από πού να ξεκινήσεις και πού να σταματήσεις!!!!Λάζο ο Στέφανος τί σου είπε???

jin kazama
27th October 2009, 14:39
κατά πάσα πιθανότητα άργησε ο Β' αισθητήρας να διαβάσει τα καυσαέρια...ίδωμεν !

paspa
27th October 2009, 19:56
p 0037
cut out/short to ground
αυτα εγραψε για μενα...

neokosmi
27th October 2009, 19:58
p 0037
cut out/short to ground
αυτα εγραψε για μενα...

P0037 Rear HO2S heater control circuit low ON 2 HO2S heater ´(See DTC P0037 )

paspa
27th October 2009, 20:00
σβησαμε τη βλαβη και περιμενουμε

paspa
27th October 2009, 20:02
τι?ποιο απλα?

georx8
27th October 2009, 20:14
Αν είναι αυτός ο κωδικός τότε όντως είναι ο 2ρος αισθητήρας λ.Με μπερδεύεις όμως με τον καταλύτη.Λές οτι έχει ρωγμή.Τί να πώ τώρα;Οτι θέλεις και καταλύτη και λ;
Για δες αν ξανανάψει και με τί κωδικό και βλέπουμε.

paspa
27th October 2009, 20:23
το 'κακο' ειναι οτι ενω πηγα στο στεφανο,μου ειπε οτι δεν σβινει το CEL...2 εβδομαδες τωρα το ειχα αναμενο. σημερα πηγα στο συνεργειο της πεζο που ειναι φιλοι μου,το συνδεσαμε στο διαγνοστικο τους,ειδαμε τον κωδικο και απλα τον εσβησε!τωρα ποτε θα ξαναναψει?.....

georx8
27th October 2009, 21:06
Στο Στέφανο;Στη Πτολεμαίδα;Απο πού είσαι;

paspa
27th October 2009, 22:26
αναψε παλι..

paspa
27th October 2009, 22:27
απο σιατιστα

jin kazama
27th October 2009, 22:30
Το mazda workshop manual λεει για πιθανες αιτιες του Ρ0139 οτι...

POSSIBLE CAUSE

• Purge solenoid valve malfunction
• Looseness of rear HO2S
• Leakage exhaust gas
• Rear HO2S malfunction
• Fuel line pressure malfunction
• Leakage fuel
• Fuel pump unit malfunction
• AIR system malfunction
• Leakage engine coolant
• PCM malfunction

...αυτα

Αυτό έλεγε στο διαγνωστικό μηχάνημα της BOSCH...

jin kazama
27th October 2009, 22:32
Παιδιά θα σας παρακαλέσω τα άσχετα στο chat

paspa
20th November 2009, 18:46
τελικα βαλαμε σημερα ενα λαμδα bosch σε συνεργειο της κ μου κοστησε 100..ολα καλα προς το παρον.
ευχαριστω γρηγορη...

VENIAMIN PARALAKIS
20th November 2009, 20:42
Μια χαρά!!!!Άντε απροβλημάτιστο

petros1
18th February 2010, 23:03
Δυστηχως και μετα απο αντικατάσταση κινητηρα-τήν τριτη ημερα- ενω ολα εδειχναν τέλεια...αναψε λαμπακι ,ΜΑΧ 2500 ΣΤΡ και το διαγνωστικο εδειξε κωδ 2122 ΑPP sensor no 1 circuit low input on 1CCM.......το οκταρι ειναι στην ΚΡΙΚΟΣ-θεσ/νικη και δεν μπορουνε να βρουνε τι φταιει εδω και δυο ημερες...αν κανεις εχει αποψη ας βοηθησει...thanks

georx8
18th February 2010, 23:28
Το ηλεκτρονικό γκάζι το είδανε;Αν οχι πέστους να το δούν.Επίσης οταν σου αλλάξανε κινητήρα κάνανε τη διαδικασία με το πεντάλ του φρένου;(Βάζεις το διακόπτη στο ΟΝ και αμέσως πρεσσάρεις το πεντάλ του φρένου γρήγορα εωσότου κουνηθεί ο δείκτης πίεσης λαδιού)Με αυτή τη διαδικασία πέρνει τα νέα δεδομένα ο eccentric shaft position sensor.

georx8
18th February 2010, 23:33
Αυτός ο κωδικός πάντως ειναι απο τον αισθητήρα του πεντάλ γκαζιού.Ζήτα να στο αλλάξουν

petros1
18th February 2010, 23:41
το πρωτο με το φρενο το εκανα εγω..σημερα αλαξανε το γκαζι-ποντεσιόμετρο κ την πεταλουδα..παλι τα ιδια..

georx8
19th February 2010, 00:27
Ελεγξε και τις επαφές του γκαζιού καθώς και την πλεξούδα αν υπάρχει συνέχεια.
Αυτός ο κωδικός εμφανίζεται οταν ο εγκέφαλος βλέπει χαμηλή τάση απο το ποτενσιόμετρο του γκαζιού.Νομίζω οταν ειναι κάτω απο 0.3v.

georx8
19th February 2010, 00:38
Αν ολα τα παραπάνω ειναι εντάξει τότε να αρχίσεις να σκεφτεσαι το ενδεχόμενο της ECM

georx8
19th February 2010, 00:53
Μιάς και εισαι και Μηχανολόγος μηχανικός κάνε τους παρακάτω ελέγχους δεν ειναι τιποτα δύσκολο.

petros1
19th February 2010, 00:54
Aυριο μου ειπανε θα δουν -μετρησουν την πλεξουδα...ΕCM εννοεις εγκεφαλο?

petros1
19th February 2010, 00:59
Αυτούς τους ελεγχους που μου προτείνης συμφωνήσαμε επισης αυριο να κανουμε..και βλεπουμε ........

georx8
19th February 2010, 01:06
Aυριο μου ειπανε θα δουν -μετρησουν την πλεξουδα...ΕCM εννοεις εγκεφαλο?

Εγκέφαλο ναι.
Πλέον δεν μου ερχεται κάτι άλλο στο μυαλό.Cosmo έχεις η challenge;

petros1
19th February 2010, 01:11
challenge

georx8
19th February 2010, 01:15
οκ.Σου ευχομαι αυριο να βρεθεί λύση.

petros1
19th February 2010, 01:23
thanks..

petros1
19th February 2010, 23:06
Tελικα αφου ελεγχθηκαν κ οι πλεξουδες κ ηταν οκ μετρηθηκαν κ τα καυσαέρια κ ηταν οκ.........καταληξαμε στον αισθητήρα λ ΝΕΗ1-18-861Β .Αλλάχθηκε κ ημαστε μια χαρά..να ευχαριστησω τον georx8 και ιδιαίτερα τον μηχαν. Νικο και τον Φώτη[ΚΡΙΚΟΣ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ].Κόστος με δυο ημερες ελέγχους 40 ε κ αισθητηρας 170 ε.

georx8
19th February 2010, 23:29
Αντε τέλος καλό ολα καλά.Αν και μου φαίνεται πολύ περίεργο για τον λ γιατί ο κωδικός βλάβης που εβγαλε μπορώ να πώ οτι ειναι ισως ο μοναδικός που αμα ανάψει ειναι σίγουρα αυτό που λέει.δηλ ποτενσιομετρο γκαζιού.Και μου φαινεται επίσης περίεργο που με χαλασμένο λ ειχες και καλά καυσαέρια και καλό μείγμα.
Κάτι δε μου κολλάει στην όλη υπόθεση αλλά τέλοςπάντων το αποτέλεσμα μετράει και μπράβο στους παραπάνω μάστορες.allright

petros1
19th February 2010, 23:38
Exω ακριβώς τις ιδιες απορίες κ εγω...αλλά δεν ηθελα να το ψαξω αλλο..ημουν κουρασμενος απο δουλειά.....πληρωσα ,ευχαριστησα και εφυγα..

petros1
20th February 2010, 11:41
kαλημερα....δυστηχώς σημερα παλι τα ιδια......την Δευτερα στον ΚΡΙΚΟcrying

georx8
20th February 2010, 12:40
Νομιζω οτι το περιμεναμε αυτό και οι 2 έτσι;Σε ποιά περιοχή μένεις;

VENIAMIN PARALAKIS
20th February 2010, 22:57
Tελικα αφου ελεγχθηκαν κ οι πλεξουδες κ ηταν οκ μετρηθηκαν κ τα καυσαέρια κ ηταν οκ.........καταληξαμε στον αισθητήρα λ ΝΕΗ1-18-861Β .Αλλάχθηκε κ ημαστε μια χαρά..να ευχαριστησω τον georx8 και ιδιαίτερα τον μηχαν. Νικο και τον Φώτη[ΚΡΙΚΟΣ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ].Κόστος με δυο ημερες ελέγχους 40 ε κ αισθητηρας 170 ε.
Έχω μεγάλη απορία να δώ τί θα σου πούν....

petros1
20th February 2010, 23:18
παιδιά μου ρθε πονοκέφαλος....σημερα το πρωι αναμμενο λαμπακι κ δεν ανεβαζε πανω απο 3000 στρ...στην συνεχεια ανεβαζε κανονικα στροφες,αναμμενο λαμπακι αλλα ρελαντι 1100 στρ ενω ητανε ζεστο..
Μενω κ.τουμπα

VENIAMIN PARALAKIS
20th February 2010, 23:27
Πέτρο και εγώ στη γειτονιά είμαι Κάτω Τούμπα στην Βοσπόρου.Δεν έρχεσε μια βόλτα να το δούμε ρε φίλε αύριο??

petros1
21st February 2010, 02:40
Αν σε βολευει κατα τις 10.30 γιατι μετα φευγω ταξιδι-με αλλο αυτοκινητο-και θα επιστρεψω αργα...αν σε βολευει τελικα ..κανε μου αναπαντητη στο 6944294456 να σε παρω..

petros1
21st February 2010, 02:41
σορρυ τηλ 6944204456

drifter in car
21st February 2010, 19:37
http://i684.photobucket.com/albums/vv209/brainstormtuning/mazdasensor.png
Αυτο ειναι το σχεδιο για να τσεκαρεις την ecm σε σχεση με τον αισθητηρα

drifter in car
21st February 2010, 19:42
το κακο ειναι οτι μια αιτια πολλες φορες προξενει διαφορα cel,η ακομα να ειναι συνδιασμος βλαβων.παντως σε μερικα αυτοκινητα μου εχει τυχει οταν δεν ανεβαιναν οι στροφες ειχε προβλημα η αντλια του λαδιου

petros1
23rd February 2010, 11:29
Δευτερα ΠΡΩΙ 22/2 πηγαινω παλι στον ΚΡΙΚΟ....το μεσημερι με παιρνουν τηλ οτι ειναι ετοιμο..βλαβη φουσκας θερμοκρασιας..ξαναβαζουν τον παλιο αισθητηρα..φευγω κ το απογευμα κανενα προβλημα
Τριτη πρωι 23/2 παλι αναμμενο λαμπακι, 2500 στρ κοφτης...το οκταρακι παλι στον ΚΡΙΚΟ...σε αναμονή πάλι ''κανενα σχόλιο''

petros1
23rd February 2010, 11:38
Τους εδωσα χθές κ το παραπάνω σχεδιο ως βοήθεια για τυχον ελεγχους που θέλουν να κάνουν....

georx8
23rd February 2010, 12:21
Ο ίδιος κωδικός πάλι;

petros1
23rd February 2010, 13:25
ναι ετσι λένε...αλλα ψαχνουν και αλλού απ οτι μου ειπαν και ειδα..

georx8
23rd February 2010, 15:46
θα έρθεις αυριο στη συγκέντρωση;

petros1
23rd February 2010, 22:59
Δουλευω ως αργα και ειδικά τις τετάρτες γι αυτο και ποτε δεν μπορεσα να ερθω...
Το οκταρακι παντως το κρατησαν στον ΚΡΙΚΟ...το ψαχνουν ακομα....

georx8
23rd February 2010, 23:06
Κρίμα.
Στην εγγύηση εισαι τουλάχιστον;

petros1
23rd February 2010, 23:15
Μόλις αλλαξα κινητηρα λογο εγγυησης και ενω ημουν απροβληματιστος για 80.000 χιλ μετα την αλλαγη αρχισαν τα προβλήματα...αλλα νομιζω οτι το προβλημα ειναι μικρο..δηλ οταν δεν βγαινει σε safe mode ακουγεται πολυ γλυκα το μοτερ,κανενας θορυβος, ανεβαζει στροφες,δεν κομπιαζει,παιρνει αμέσως....και καποια στιγμη οταν κρυωσει -την επομενη μερα συνηθως-αναβει το λαμπακι και μπαινει σε κατασταση προστασίας..δεν ξερω τι συμβαινει

SPYROSN15
24th February 2010, 03:15
κλασικη περιπτωση εγκεφαλικου..... πολυ μας ταλαιπωρουν τα αμαξια μας...

petros1
24th February 2010, 22:22
Παιδια δεν φταιει το αμαξι μας δηλ....το εχω αφησει απο χθες το πρωι οπως σας ειπα, το μεσημερι χθες μου ειπανε οτι δεν ασχοληθηκανε λογο χρονου και να τα αφησω και αυριο. Σημερα δεν με πηρανε καθολου τηλεφωνο.Αυτο τουλαχιστον δειχνει πολλα πραγματα..εχω θα περιμενω να με τηλ και να δω τι θα μου πουνε...
Αν καποιος εχει καποια προταση για να τα παω καπου αλλου ας μου πεί..

georx8
24th February 2010, 22:33
Απο τη στιγμή που παίζει εγγύηση δυστυχώς θα πρέπει να τους υποστείς.

drifter in car
25th February 2010, 16:35
πετρο αν θελεις μπορω να σου κανω διαγνωστικο ελεγχο χωρις κοστος και να τσεκαρουμε και την ecu.Οταν αλλαξα ecu δεν μπορουσαν να επαναφερουν σωστα το προγραμμα.Iσως να πηγαν να κανουν update και κατι δεν πηγε καλα.Την αντλια την ελεγξανε?

petros1
25th February 2010, 23:04
Σήμερα αφου πάλι δεν τηλεφωνησαν-εχουμε και αυτο-κατα τις 13.00 πηρα τηλ.Μου ειπανε οτι εδω και δυο μερες δεν παρουσιαζει προβλημα και αυριο το πρωι θα το ξαναδουνε και εφ οσον δεν αναψει λαμπακι θα μου το δωσουνε.Οταν τους ρωτησα τι ειχε μου ειπανε κατι μασημενα περι καλωδιώσεων....??????????????
Ειμαι σιγουρος πλεον οτι το οκταρακι δεν εχει τιποτα.Τό προβλημα ειναι αλλού!!!!!
Αλιμονο αν δεν ξερουν να κανουν update και διαγνωστικο ελεγχο κανανε[2122 κωδικος] και το γκαζι ελεγξανε ,αισθητηρες,φουσκα,καυσαερ α κλπ.
Αν θελεις επειδη αυριο μαλλον θα το δωσουνε δωσε το τηλ σου να σε παρω αν χρειαστει..thanks

petros1
3rd March 2010, 00:45
Γιά να μην σας κουραζω αλλο,επιγραμματικα η συνεχεια.
* παρασκευή παραλαβη αυτοκινητου απο ΚΡΙΚΟ
* διαγνωση ΚΡΙΚΟΥ---ΣΦΙΞΙΜΟ ΓΕΙΩΣΕΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!
* Δεν μου ζητησανε ουτε ενα ευρώ?????
* Μεχρι σημερα 500 χιλ ,λειτουργια αριστη,κανενα προβλημα..

Συμπερασματικα υποθετω οτι κατι συνεβη με το update ή reset.
Δεν υπηρχε πραγματικο προβλημα-βλαβη.

Υ.Γ Οσον αφορα αλλα αυτοκινητα οδηγω παράλληλα citroen k golf 5 τα οποια εχουν εδω κ καιρο αναμμενο πορτοκαλι λαμπακι check engine!

georx8
3rd March 2010, 01:01
Ευχομαι η περιπέτειά σου να ελαβε τέλος αυτή τη φορά.bravo

petros1
3rd March 2010, 22:09
ευχαριστω..αυτο ελπιζω κ εγώ!

alexis cosmo
22nd March 2010, 02:25
παιδια θελω την βοηθεια σας. θελω να με πειτε πως το κανεις αυτο με το φρενο που το πατας 24 φορες και κουνιουντε οι βελονες για να ζβησουν παλιες βλαβες. βημα προς βημα ολο το σεναριο τι πρεπει να δω και που θα το καταλαβω αν πετυχε. thanks

georx8
22nd March 2010, 02:56
Δεν ειναι τιποτα με το που γυρνάς το διακόπτη στο ΟΝ εκει που αναβουν τα λαμπακια δηλαδή αμέσως αρχιζεις και πρεσάρεις το πεντάλ του φρενου.Αν προλάβεις μεσα στο χρονικο οριο η βελονα του δεικτη πιεσης λαδιού θα κινηθει προς τα δεξια και θα επανελθει στη θεση της.

discoboy
22nd March 2010, 23:59
σημερα αρχιζε να ρεταρει το ρχ8 και μου αναβει το λαμπακι chek
παω στην mazda και μου λενε δεν δουλεβουνε 2 πολλαπλασιαστες
και λενε ελα αυριο να τουσ αλλαξουμε για να τουσ παραγγειλει (200,00 ο ενας :( )
και επειδη δεν δουλευε καλα ο κινιτηρας μου εσπασε κ τον καταλητη!

Terminator
23rd March 2010, 00:32
Στα πόσα χμ έγινε αυτό?

discoboy
23rd March 2010, 01:09
στα 54,000 χλμ

απο τι μπορει να εγινε αυτο?

alexis cosmo
23rd March 2010, 02:09
επρεπε να τους αλαξεις στα 30000 για να εισαι σιγουρος. καιγονται απο κατω επειδη ακουμπανε στο μοτερ.

Anax
25th March 2010, 03:16
Εδώ και μια εβδομάδα μου έχει ανάψει το Check Engine, αλλά επειδή τρέχω με τη δουλειά το άφησα στο γκαράζ και κατάφερα να το πάω σήμερα στο συνεργείο.

Το συνέδεσε με το κομπιούτερ και μου είπε ότι η βλάβη που βλέπει είναι ότι ένα μπεκ λαδιού δεν ψεκάζει! Έσβησε τη βλάβη, αφήσαμε το αυτοκίνητο για 2-3 λεπτά και όταν το ξανάβαλα μπρος μου άναψε ξανά το λαμπάκι. Το κοιτάξαμε και έβγαλε ακριβώς την ίδια βλάβη.

Τη Δευτέρα μπαίνει στο συνεργείο και το πότε θα βγει είναι άγνωστο.

Το αυτοκίνητο είναι σε κατάσταση safe mode και δεν ανεβάζει πάνω από 3.000 στροφές, πηγαίνει πολύ αργά στο δρόμο και είναι δύσκολο να το οδηγήσεις.

Το ερώτημα είναι το εξής: Χάλασε το μπεκ ή έχει βουλώσει η τρύπα που φεύγει το λάδι;

Όλα αυτά στα 22.000 χιλιόμετρα

marteas
25th March 2010, 04:28
Πάντως δεν είναι λόγος να ανησυχείς τόσο πολύ Σπύρο

με ένα καθαρισμό μπεκ θα είσαι ΟΚ.

georx8
25th March 2010, 12:13
Σπύρο συγκράτησες μήπως το κωδικό βλάβης;
Κοίταξε καθόλου την OMP αν βγήκε κανα βύσμα η κατι επιφανειακό γενικά;

discoboy
29th March 2010, 21:25
δηλαδη αλεξη πρεπει να αλλαζεις πολλαπλασιαστες καθε 30.000 χμλ???
να δινεισ 800,00 Ευρω???δεν νομιζω!!!

τελικα τους αλλαξα τους 2 κ εβαλα κ εναν ελευθερα καταλυτη κ ολα καλα οσπου μετα απο μια βδομαδα μου αναψε παλι το τσεκ και ειναι απο τον αισθητηρα λαμδα....τι να πω ολο κατι παθαινω!!!!

να βαλω τον γνησιο 240,00 η της bosch με 100,00 ???
γνωριζει κανενας να μου πει???

georx8
29th March 2010, 21:48
Ποιόν καταλύτη εβαλες;
Αν ο κωδικός ειναι Ρ0420 τοτε εβαλες πολυ ελέυθερο καταλύτη

alexis cosmo
29th March 2010, 23:07
εγω εδωσα 200 ευρω για 4 πολλαπλασιαστες και 400 ευρο για καταλητη 200 τρυπες μεταλικο.και αναβει λαμπακι. αυριο το πρωι θα το σβησω και θα σας πω μετα.

discoboy
29th March 2010, 23:42
ναι georx8 νομιζο αυτο τον κοδικο εβγαζε!
και τορα τι πρεπει να κανω???
αν αλλακσο λαμδα παλι τηα μου το καψει???

georx8
30th March 2010, 02:36
Δεν σου εκαψε τιποτα φίλε μου απλώς σου λέει οτι βγάζεις πιο πολλά καυσαερια απο τα ορια που έθεσε η Μάζντα.
Οι εκδοχές ειναι 2.Η βάζεις άλλον καταλύτη, HJS ας πούμε η παίρνεις ενα οργανάκι τυπου scangauge να σβήνεις το λαμπάκι οποτε ανάβει.
Αλλη επίπτωση πάντως εκτός του οτι ειναι σπαστικο να αναβει το λαμπάκι δεν εχεις.
Αλήθεια ποιον καταλύτη εβαλες;

discoboy
30th March 2010, 18:21
εβαλα εναν daytona νωμιζω λεγετε,220 τρυπες,μου ειπε οτι κανει για το δικο μου!
το cosmos ειναι να υπενθυμισω,400 ευρω!θα εχω καποιο προβλημα αν το αφησω ετσι?
αυτος που λες ποσο εχει?

georx8
30th March 2010, 20:34
που το βρήκες αυτο το πράγμα;Εδώ άλλοι πιό επώνυμοι απο αυτον που εβαλες και δεν αντέχουν τα καυσαέρια του βάνκελ φαντάσου αυτός.
Σου τον πρότεινε κάποιος;
Εγώ στη θέση σου θα τον εβγαζα.Καλύτερα να χασω 400€ παρά τον κινητήρα.
Κάποια στιγμή μπορει να λιώσει και να σου ρίξει τη συμπίεση του κινητήρα.
Την εχουν πατήσει ουκ ολιγοι

discoboy
30th March 2010, 20:38
σοβαρα???
τζαμπα λεφτα....
σιγουρα εσυ ξερεις οποτε θα το αλλαξω συντομα!!!
ευχαριστω...giorx8!
μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω ενα καλο καταλυτη,η αυτον που ειπες HJS?
απο τρικαλα ειμαι!

georx8
30th March 2010, 20:56
Το θέμα καταλύτης δυστυχώς καίει στο ρχ8.Μπορει να την πατήσεις φορώντας ειτε τον μανίσιο ειτε καλο aftermarket.Αυτή τη στιγμή για τον καταλύτη που δεν εχει ακουστεί τιποτα κακό ειναι ο hjs.Μπορείς να τον προμηθευτείς απο τον exhaust center που ειναι αναμεσα στις συνεργαζόμενες εταιρίες του club και δινει εκπτωση εως και 30% στα μέλη του club.
Τον φοράνε αρκετοι απο εδώ μέσα

VENIAMIN PARALAKIS
30th March 2010, 21:14
Εγώ έχω 4.000 χλμ. με τον HJS λαμπάκι δεν ξαναείδα.Και το εργαλείο με την νέα εξάτμιση σκοτώνει όχι τον τίγρη αλλά όλο το βασίλειο των gotzila σύμφωνα με του κατα προφήτη ευαγγέλιο σειρά 2 παράγραφος 4.

GEOPAN
30th March 2010, 21:27
.......
....απο τρικαλα ειμαι!

ενα-ενα μας τα λες.....δεν περνας και μια απο εδω????hello
http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?t=3265&page=36

alexis cosmo
31st March 2010, 10:16
1- παιδες να ευχαριστησω τον georx8 που μου εσβησε το λαμπακι κινητηρα.
2-να ευχαριστησω τον ιδιο ανθρωπο που δεν εφερε μαζι του το κοφτακι.
3-οταν εφυγα και το εδωσα λιγο στις 8χιλ στροφες μου αναβοσβησε το λαμπακι μηχανης αλλα ασβησε. εκανα το ιδιο για αρκετες φορες και μονο αναβοσβηνε. ευτιχος δεν εμεινε μονιμα αναμενο. ειμαι σε καλο δρομο;;;

DIMI
31st March 2010, 11:04
1- παιδες να ευχαριστησω τον georx8 που μου εσβησε το λαμπακι κινητηρα.
2-να ευχαριστησω τον ιδιο ανθρωπο που δεν εφερε μαζι του το κοφτακι.
3-οταν εφυγα και το εδωσα λιγο στις 8χιλ στροφες μου αναβοσβησε το λαμπακι μηχανης αλλα ασβησε. εκανα το ιδιο για αρκετες φορες και μονο αναβοσβηνε. ευτιχος δεν εμεινε μονιμα αναμενο. ειμαι σε καλο δρομο;;;

Αν δεν κάνω λάθος όταν αναβοσβήνει μπορέι να σημαίνει πιό επικίνδυνα πράγματα από όταν μένει σταθερά αναμένο. Θα έλεγα να πάς να το τσεκάρεις αμέσως και να μην ανεβάζεις άσκοπα στροφές...hold it

georx8
31st March 2010, 14:25
Ετσι ακριβώς.Αλέξη εχεις θέμα με καποιον πολλαπλασιαστή η μπουζί.Πρέπει να το δεις αμεσα.

drifter in car
31st March 2010, 14:37
Aλεξη τσεκαρε τα ολα μπουζι-πολλαπλασιαστες-μπουζοκαλωδια κτλ.Τι κωδικο σου βγαζει?

Anax
31st March 2010, 17:01
Εδώ και μια εβδομάδα μου έχει ανάψει το Check Engine, αλλά επειδή τρέχω με τη δουλειά το άφησα στο γκαράζ και κατάφερα να το πάω σήμερα στο συνεργείο.

Το συνέδεσε με το κομπιούτερ και μου είπε ότι η βλάβη που βλέπει είναι ότι ένα μπεκ λαδιού δεν ψεκάζει! Έσβησε τη βλάβη, αφήσαμε το αυτοκίνητο για 2-3 λεπτά και όταν το ξανάβαλα μπρος μου άναψε ξανά το λαμπάκι. Το κοιτάξαμε και έβγαλε ακριβώς την ίδια βλάβη.

Τη Δευτέρα μπαίνει στο συνεργείο και το πότε θα βγει είναι άγνωστο.

Το αυτοκίνητο είναι σε κατάσταση safe mode και δεν ανεβάζει πάνω από 3.000 στροφές, πηγαίνει πολύ αργά στο δρόμο και είναι δύσκολο να το οδηγήσεις.

Το ερώτημα είναι το εξής: Χάλασε το μπεκ ή έχει βουλώσει η τρύπα που φεύγει το λάδι;

Όλα αυτά στα 22.000 χιλιόμετρα

Σήμερα πήρα το αυτοκίνητο από το συνεργείο. Η βλάβη ήταν στη βηματική αντλία λαδιού (Part no. D0401XRX). Επίσης να αναφέρω ότι ο κωδικός βλάβης όταν μου άναψε το CEL ήταν ο P1688.

Σύμφωνα με τον μηχανικό: Η αντλία λαδιού ονομάζεται βηματική διότι πέρα από το On/Off έχει και 7 στάδια λειτουργίας ανάλογα με την ανάγκη παροχής λαδιού. Στη δική μου περίπτωση λειτουργούσε μέχρι το 3, με αποτέλεσμα να ανάβει το CEL και το αυτοκίνητο να είναι σε safe mode.

Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για την βλάβη, απλά χάλασε. Φυσικά και η όλη διαδικασία της αντικατάστασης ήταν μέσα στην εγγύηση.

Απ'οτι φαίνεται τέλος καλό ολα καλά.

jin kazama
31st March 2010, 17:04
Τέλος καλό όλα καλά.

georx8
31st March 2010, 18:33
Με το e-drive τι σχέση ειχε;

Anax
31st March 2010, 18:42
Με το e-drive τι σχέση ειχε;

Το δικό μου θέμα, καμία.

georx8
31st March 2010, 19:17
Υπάρχει τελικά κάποιος που το e-drive του δημιουργησε θέμα στην αντλία λαδιού η ετσι γράφτηκε αυθαίρετα;

drifter in car
1st April 2010, 01:22
το e-drive επηρεαζει μονο την αποκριση του γκαζιου.δεν πιστευω να προκαλει προβλημα στην αντλια.

georx8
1st April 2010, 02:10
Εγώ το ξέρω Γιάννη μου.

alexis cosmo
3rd April 2010, 02:57
θελω να ευχαριστησω τον στρατηγο για τον χρονο που ξοδεψε στο αμαξι μου και την δουλεια που εκανε. εκανε τα μαγικα του και εφτιαξε το αμαξι μου. δεν μου ξανααναψε το λαμπακι κινητηρα και το παω κοφτες. thanks Γιωργο εισαι κορυφαιος.allright

gemp100
5th April 2010, 22:20
Υπάρχει τελικά κάποιος που το e-drive του δημιουργησε θέμα στην αντλία λαδιού η ετσι γράφτηκε αυθαίρετα;

Γιωργο αυθαιρετα δεν γραφεται τπτ.Οταν αποφασισαμε να σηκωσουμε το θεμα για το e-drive μου ελεγαν ολοι για τον κωδικο p2122 που ειναι στην πεταλουδα του γκαζιου με αποτελεσμα να υπαρχει παραπληροφορησει και να νομιζουμε οτι ειναι η αντλια λαδιου.Παρολαυτα και χωρις να ειμαι σιγουρος και με συνενοηση και με αλλα ατομα αποφασισαμε να σηκωσουμε αυτο το θεμα ωστε να υπαρχει ενημερωση μεχρι να βγει ακρη γιατι και μια στο εκατομυριο να ισχυε κατι τετοιο δεν ειναι για να παιζεις.Και μετα αρχιζαν να βγαινουνε οι πραγματικοι κωδικοι και να βλεπουμε τι πραγματικα εχει συμβει.

georx8
5th April 2010, 22:29
Συγγνώμη αλλα εγώ πάλι δεν κατάλαβα.Του εβγαλε κάποιου κωδικό που να εχει σχέση με αντλία λαδιού η οχι;
Αν σε ολους εβγαλε Ρ2122 που ειναι το ποτενσιομετρο του γκαζιού πώς ανακατευθηκε η αντλία λαδιού;

ksofras
5th April 2010, 22:45
απλώς εκείνη την περίοδο είχαμε και τον anax που του άναψε check και έβγαλε κωδικό για την αντλεία

οπότε αφού μαζευτικαν όλα αυτά ενημερώσαμε για ομαδικό θέμα προβλήματος μέχρη απόδειξη του αντιθέτου.

το πρόβλημα της αντλείας δεν προκλείθηκε από το e-drive από ότι φαίνεται

γιαυτό η ανακάτωση.

discoboy
13th April 2010, 00:54
τελικα παιδια εμενα ηταν ο αισθητηρας λαμδα.....εβαλα της bosh με 100 ευρω και ολα καλα εδω κ μερες!!!!
στη mazda ειχε 270 μου ειπανε!

COSMAR
9th May 2010, 13:45
αρχισαν τα οργανα.......
χθες παω να βαλω μπροστα το αμαξι και βγαζει check engine με κωδικο Ρ0037= Rear HO2S heater control circuit low ON 2 HO2S heater ´το σβηνω με την μεθοδο του scan ολα οκ οταν εσβησα το αμαξι και ξαναεβαλα μετα μπροστα παλι ο ιδιος κωδικος .τι παιζει τελικα?

COSMAR
9th May 2010, 17:53
μαλον κατι τρεχει με την φυσα στον καταλυτη ή ο καταλυτης θα δουμε

georx8
9th May 2010, 22:24
Τι καταλύτη φοράς;

COSMAR
10th May 2010, 02:46
exaust 200αρι αλλα τον φοραω 6 μηνες τωρα χωρις προβλημα

COSMAR
10th May 2010, 17:22
hks ειναι του exaust

VENIAMIN PARALAKIS
10th May 2010, 17:26
hks ειναι του exaust

Μήπως είναι HJS???

CORX8STAS
10th May 2010, 20:54
Ακριβώς το ιδιο πρόβλημα και εγώ και μάλιστα ίδια μέρα. p0037 rear sensor heater. τέλικα είναι αισθητήρας λ. Αυτός που κουμπώνει πάνω στον καταλύτη. το πέριμενα αφού με την αλλαγή καταλύτη έπρεπε να είχα αλλάξει λόγο υψηλών θερμοκράσιων είχε σχεδόν καεί απο πρίν. Φοράω τον ίδιο καταλύτη. Μην αγχώνεσαι απλά μέχρι να αλλάξεις αισθητήρα μην ανοίγεις πάνω απο 5000-6000 στροφές γιατί μπερδεύεται και διαβάζει πιο φτωχό ή πιο πλούσιο. και καλό είναι όταν το δουλεύεις να σβήνεις το alarm με το scangauge και ας ξανάρχεται σε κάθε άναψε σβήσε.

georx8
10th May 2010, 21:17
Βασικά δε τίθεται θέμα φτωχού-πλούσιου μείγματος γιατί ο εγκέφαλος πέρνει στοιχεία απο τον πρώτο λ και οχι απο αυτόν που βρίσκεται πάνω στον καταλύτη.
Το θέμα τώρα είναι ποιόν καταλύτη βάζει ο exhaust.HJS ναί αλλά ποιόν;
Ο αισθητήρας δε καίγεται ετσι απλά.Εδώ αρκετοί δεν φοράνε καταλύτη και τα φλογιδια που τρώει ο αισθητήρας ειναι άλλο πράγμα και δεν παθαινει τίποτα.
Το να αλλάξεις αισθητήρα μπορεί προσωρινά και μόνο να λύσει το πρόβλημα.

CORX8STAS
10th May 2010, 21:44
o exhaust βάζει hjs 200cpsi και άν δεν κάνω λάθος και οι δύο αισθητήρες υπάρχουν για να διαβάζουν την διαφορά. Και όσο για το αν καίγεται εύκολα όταν κάψεις μαμά καταλύτη πάνε πακέτο.

georx8
10th May 2010, 23:22
Ναι διαβάζει τη διαφορά αλλά μονο οσον αφορά τα καυσαέρια.Το μείγμα το καθορίζει ο πρώτος λ.Ο δευτερος ειναι καθαρά και μόνο για τον ελεγχο των καυσαερίων.
Εμένα μου έλιωσαν 2 καταλύτες ενας μαμά και ενας aftermarket αλλα ο αισθητήρας δεν έπαθε τίποτα.

COSMAR
11th May 2010, 02:59
σημερα εμαθα οτι μπορει να παιζει ρολο η βενζινη νοθεια κτλ μου ειπαν να την καψω και μαλλον θα σβηση η ενδειξη .το σιγουρο ενα ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω

CORX8STAS
12th May 2010, 13:38
Έχουμε τίποτα νεότερο με τον αισθητήρα.

sgiannakis
12th May 2010, 14:09
τι θέλεις να μαθεις για την αισθητηρα?

COSMAR
12th May 2010, 17:05
τι θέλεις να μαθεις για την αισθητηρα?

πινεις χαπια βαζελακι?? δεν ειπαμε τιμη και αν βεβαια υπαρχει

sgiannakis
12th May 2010, 18:08
στη μαζντα εχει 535 ευρω ο πρωτος αισθητήρας και 240 ευρω ο δεύτερος. αν με ρωτας αν μπορω να βρω...ναι...το δευτερο αισθητηρα (μετα τον καταλύτη ) κανα 70-με 75 ευρω.. μπορω να το βρω...

COSMAR
13th May 2010, 02:33
οκ θα τηλεφωνηθουμε

sgiannakis
13th May 2010, 09:28
cosmar οι τιμες της μαζντα, ειναι τιμες χωρις εκπτωση..

Vagvader
16th June 2010, 20:08
Φιλοι μου, εμενα εβγαζε στο "scangauge" error p2270 οπου googlaροντας το ανακαλυψα οτι το πιο πιθανο ηταν ο δευτερος αισθητηρας "Λ" αυτος μετα τον καταλυτη. Τον αλλαξα, τον πηρα απο E-bay με 50 ευρω μονο και αφου τον εβαλα ολα πηγαν μια χαρα και το λαμπακι δεν ξανααναψε ποτε!
Σας δινω το λινκ αν κανεις θελει να τον παρει, καντε την αγορας σας ανεπιφυλακτα! Σε 1 βδομαδα θα ειναι στα χερια σας!

http://global.ebay.com/Lambdasonde_Oxygen_Sensor_Mazda_RX-8_26_Nach-Kat_Neu/350324850958/item

Ο αισθητηρας ειναι χωρις φυσα, κωβετε τα καλοδια του παλιου και τα ενωνετε με τον νεο, εχει συνδεσεις και ειδικο θερμαντικο μακαρωνι για καλυμα, εχει και σχεδιαγραμμα "DIY". Eγω το εφταξα μονος μου σε 15 λεπτα!

Vagvader
16th June 2010, 20:21
Αναφερω το πιο πανω για τον φιλο cosmar γιατι ειμαι σιγουρος οτι ειναι η ιδια περιπτωση, ο κωδικος p2270 βγαζει το ιδιο μυνημα Rear HO2S heater control circuit low ON 2 HO2S heater οπως και το Ρ0037. Οποτε μην το σκεφτεσε πολυ, αλλαξε τον αισθητηρα λ μετα τον καταλυτη με 50κατι ευρω και οχι 260 που μου ειχε πει η mazda "Καρανικολαου" εδω στη Ξανθη!

paspa
16th June 2010, 21:56
εγώ πήρα απο τη bosch τον αισθητήρα οταν έβγαζε βλάβη p0037 με 100ε
10000χιλ τώρα κ όλα καλα..

Vagvader
16th June 2010, 22:11
εγώ πήρα απο τη bosch τον αισθητήρα οταν έβγαζε βλάβη p0037 με 100ε
10000χιλ τώρα κ όλα καλα..

Εισαι σιγουρος οτι εγραφε bosch πανω?

alexis cosmo
16th June 2010, 22:13
εμενα καθε 2 μηνες αναβει λαμπακι κινητηρα.
το παθενει επειδη οξυδωνεται ο πολος της μπαταριας και δεν κανει καλη επαφη.
τον καθαριζω και ολα οκ.
καθε φορα λεω να βαλω ενα ειδικο υγρο αλλα ξεχναω.
το παθενει οταν το δινω μετα τις 6000 στροφες

Vagvader
16th June 2010, 22:17
Παντως αν ψωνιζετε απο e-bay υπαρχει και πιο φτηνος απο αγγλια στα 36 ευρω http://global.ebay.com/Lambda_Sensor_Mazda_3_323_MPV_II_MX-3_MX-5_RX8/160411701247/item αλλα δεν το εμπιστευομαι, αυτο το λινκ πιο πανω (γερμανιας) αποδεδειγμενα δουλευει στο cosmo μου και για πρωτη φορα ειδα "ready" στο scan check του scangauge!!!

Υπαρχει και ο "Bosch" του φιλου πιο πανω ακομα πιο φτηνα απο αμερικη (κατω απο 30 ευρω)
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390112085355&viewitem=

COSMAR
17th June 2010, 01:34
ολα οκ αγορα απο ελλαδα 45 € ημητασιον σαν αυτον απο το ebay κοβεις την παλια φυσα και την κολλας στο νεο αισθητηρα και ολα οκ

Vagvader
17th June 2010, 11:02
ολα οκ αγορα απο ελλαδα 45 € ημητασιον σαν αυτον απο το ebay κοβεις την παλια φυσα και την κολλας στο νεο αισθητηρα και ολα οκ

Πρωτος! allright

jin kazama
14th July 2010, 15:23
Πριν από λίγο είχα κι εγώ ένα CEL- P0139 : P0139 Rear HO2S circuit slow response ON 2 HO2S

Vagvader
15th July 2010, 17:23
Πριν από λίγο είχα κι εγώ ένα CEL- P0139 : P0139 Rear HO2S circuit slow response ON 2 HO2S

Μου μυριζει δευτερος σενσορας μετα τον καταλυτη!

georx8
15th July 2010, 18:22
Λάζαρε μαμά καταλύτη έχεις έτσι;Αυτόν τον κωδικό τον βγάζει συνήθως αν βάλεις αυτον τον αντάπτορα που ξεγελάει και καλά τον 2ρο λ οταν βάζεις ελευθερο καταλύτη για να μη βγάλει cel.
Αν είσαι με μαμά καταλύτη τοτε τσεκάρισε την καλωδίωση του 2ρου λ,βγάλε και καθάρισε τις επαφές του αισθητήρα και του καλωδίου.
Επίσης μπορεί ο ιδιος ο αισθητήρας να εχει πιάσει βρωμιά οπότε τον καθαρίζεις πολύ πολύ προσεχτικά με σπρέυ ηλ.επαφών που δεν εχει λάδι ξέρεις η ακόμη να θέλει αλλαγη ο ιδιος ο αισθητήρας.
Λιγότερο πιθανές αιτίες ειναι ο maf οπου μπορει να θέλει καθάρισμα(και αυτος προσεχτικά με σπρευ επαφών) η και τα μπέκ οπου καλό θα ειναι να πάς μια βόλτα απο το Στέφανο να στα καθαρίσει.
Περιμένουμε νέα σου.

jin kazama
15th July 2010, 19:24
Γιώργο μην γράφεις άλλο γιατί σε λίγο θα φτάσουμε στο χιλιάρικο...θα δούμε μπορεί απλά να ήταν από καύσιμο αν το ξαναδώ τότε θα παίξει τσεκ.

georx8
15th July 2010, 21:34
Καλά ρε μόνο για καθάρισμα μίλησα.Ρε τον παλιοτσίπη χαχαχαχαχαχαχχα

red runer
16th July 2010, 01:07
χαρίζω kippa στον φιλο μου τον Λαζο http://kodesh-net.com/images/cat_kippa.gif

xRace88
16th July 2010, 19:46
χαρίζω kippa στον φιλο μου τον Λαζο http://kodesh-net.com/images/cat_kippa.gif
χα χα χα..

neokosmi
16th July 2010, 20:31
Λαζαρε, αστους να λενε.
Μαζευε εσυ λεφτα και οταν σκασεις μυτη με τον 20Β, αυτοι θα σκασουν απο τη ζηλεια τους.

vasilis23
17th August 2010, 12:42
αναβοσβηνει το cel τι ειναι???το αμαξι παει μια χαρα??μπουζι??μπουζοκαλωδια ???πολλαπλασιαστες???και τα 3???

COSMAR
17th August 2010, 13:20
βαλε ενα scangauge απο καποιον να μας πεις τι κωδικο βγαζει

georx8
17th August 2010, 15:50
Βασικά οταν αναβοσβήνει το cel σημαίνει κάτι το σοβαρό,πιό σοβαρό τουλάχιστον απο το να ανάψει και να μεινει σταθερά αναμμένο..Πιό πιθανο πάντως βρίσκω να ειναι misfires πιθανότατα απο βενζίνη η έπειτα απο πολλαπλασιαστές-μπουζί.

Soulis
26th August 2010, 15:41
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα !

1) Όταν απλά μείνει αναμένο το CEL συνήθως υποδηλώνει σφάλμα το οποίο συνεβει ορισμένες φορές στο παρελθόν και απλά ή δεν συνεχίζει να συμβαίνει ή συμβαίνει μία φορά στο τόσο.

2) Όταν αναβοσβήνει το CEL υποδηλώνει σφάλμα το οποίο συμβαίνει πολύ τακτικά στην χρονική περιοδο λειτουργίας (απο την στιγμή που το βάλαμε μπρος μέχρι τώρα) ή με απλά απλά λόγια συνεχίζει να συμβαίνει αυτήν την στιγμή που λειτουργεί ο κινητήρας.

Την 1η περίπτωση ίσως να μην την καταλάβεται καθώς οδηγείτε... την 2η περίπτωση κατα 70-80% θα την καταλάβεται σίγουρα !!!

kostas_firma
26th August 2010, 17:19
καλησπερες.....
για 2η συνεχομενη χρονια ακριβως στο ιδιο ταξιδι (διακοπες) για Αθηνα-Θεσσαλονικη-Χαλκιδικη μου αναψε και μενα το λαμπακι cel.... περυσι η διαγνωση ηταν μολυβδος στο καυσιμο, κοινως κωλοβενζινη..... φετος θα δουμε θα το παω αυριο Επιτροπιδη να το βαλει στο pc να μου πει.... ελπιζω να ειναι το ιδιο απλο.... το θεμα-ερωτημα ειναι: υπαρχει καποιος τροπος να μην τραβιεμαι καθε φορα στην mazda ετσι ωστε να μπορω να δω μονος μου για τι ειδους βλάβη αναψε το λαμπακι και να μπορω να το σβήσω μόνος μου.....?

Soulis
26th August 2010, 17:29
Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι... ψάξε λίγο...

Εδώ => http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?4025-obd-2
Εδώ => http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?4031-MSD-DashHawk-vs-Auterra-DashDyno-SPD
Εδώ => http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?3917-scangauge
Εδώ => http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?1410-CAN-Scanners-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-ODB-II-%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%B1.../page15

κτλ κτλ κτλ ... υπάρχουν άπειρα !!!

COSMAR
27th August 2010, 02:06
ο ποιο απλος τροπος scanguage

kostas_firma
27th August 2010, 05:23
επειδη ειμαι και λιγο ασχετος και καινουριος στο κλαμπ... τι ειναι το scanguage? τι κανει? που μπορω να το βρω? πως να το βαλω? ποσο κοστιζει?
-ορεξη να εχετε να απαντάτε.... :-p

neokosmi
27th August 2010, 07:59
επειδη ειμαι και λιγο ασχετος και καινουριος στο κλαμπ... τι ειναι το scanguage? τι κανει? που μπορω να το βρω? πως να το βαλω? ποσο κοστιζει?
-ορεξη να εχετε να απαντάτε.... :-p

http://www.scangauge.gr/

union1fiv1kip
27th August 2010, 11:02
Το έχει αγοράσει κανένας αυτό? Ενδειαφέρομαι να το πάρω, γιατί είναι το παράπονο μου, στο αυτοκίνητο μου!! ( για το scangauge, μιλώ).

neokosmi
27th August 2010, 11:33
Το εχουμε παρα πολλοι φιλε με αριστες εντυπωσεις.

ksofras
27th August 2010, 13:35
είναι ενα προιόν που είναι value for money και σου κάνει και την δουλειά σου.

black_chalenge
27th August 2010, 13:36
όντως άριστες εντυπώσεις το scangauge!
επίσης kostas_firma έχω απορία να μας πεις τον κωδικό που σου είπαν ότι βγάζει,
για το "περυσι η διαγνωση ηταν μολυβδος στο καυσιμο, κοινως κωλοβενζινη" που ειπες

μιας και τέτοιος κωδικός από μονος του νομίζω δεν υπάρχει. (αλλα υπάρχει μαζί με πολλες άλλες αιτίες μαζί)

και μου είχαν πει και μένα στο συνεργείο το ίδιο πράγμα περί μολύβδου στο καύσιμο το παρελθον

union1fiv1kip
27th August 2010, 14:08
Παραγγέλνω τότε!!

Soulis
28th August 2010, 04:12
Αυτή η ανακάλυψη περι μόλυβδου στην βενζίνη που σας λένε μου κάνει για πολύ χαζή απάντηση ρε παιδιά.
Νοθευμένη να το δεχθώ ως απάντηση αλλά οτι έχει μόλυβδο... δεν στεκει και τόσο.

Εξηγούμαι... μεσω του Καββαθά που τα είχε πεί αυτά απο το 2006...
http://www.kavvathas.gr/show.php?cat_id=196&page_id=1507

Για να επιστρέψουμε και στο θέμα μας... η λυχνία CEL μπορεί να ανάψει απο νοθευμένη γενικά βενζίνη αλλά κανένα ηλεκτρονικό σύστημα του αυτοκινήτου δεν είναι σε θέση να ανακαλύψει το είδος της νοθείας.

georx8
28th August 2010, 10:55
Μπορεί να τη δοκιμάσανε με την μεθοδο της γευσης.Ειχαμε παλιά κάτι παπούδια στο Στρατό που δοκιμάζανε λάδι η βενζίνη ετσι λίγο στο δάχτυλο και σου λέγανε πιός κύλινδρος εχανε συμπίεσηgdg67gdg67gdg67gdg67

COSMAR
28th August 2010, 13:24
βρε παλιογερε αυτα τα κανατε επι εποχη Χαριλαου Τρικουπη

georx8
28th August 2010, 15:32
Κι όμως Κώστα μόνο στο Στρατό πλέον υπάρχουν πραγματικοι τεχνίτες.Ολοι οι άλλοι νομιζουν οτι θα γινουν μαστόρια με το λαπτοπ γι αυτό και βλέπεις το χαμηλό επίπεδο που υπάρχει.Και εντάξει εννοειτε οτι θα δουλέψεις με το λαπτοπ αλλά πρέπει να λερωθείς κιόλας για να φτάσεις σε ενα καλό επίπεδο.Οχι σαν κάποιους που επειδή μπαίνουν στο αμερικάνικο φορουμ νομιζουν οτι τα μάθανε όλα και αμα τους δείξεις apex seal σου λένε οτι ειναι λίμα για τα νύχια.
gdg67gdg67gdg67

ksofras
28th August 2010, 16:01
καλα ρε δεν ντρέπεσαι να μιλάς έτσι για τον πρόεδρό σου?

kostas_firma
28th August 2010, 19:48
ευχαριστω για τις πληροφοριες για το scangauge....
black_chalenge ο κωδικος που μου εβγαλε και τοτε και τωρα ηταν ο Ρ0420, δεν αναφερεται μονο στην βενζινη βεβαια αλλα και σε μια λιστα απο αλλους πολλους λογους.... εμενα ατον Επιτροπιδη μου ειπανε το σβηνουμε, καιμε ολη την βενζινη κανουμε 2-3 γεμισματα με 100αρα απο καθαρο βενζιναδικο (ξερω ενα :-ρ ) και αμα δεν ξαναναψει ολα καλα παει να πει οτι εφταιγε η βενζινη....αλλιως ελα παλι να το δουμε καλυτερα! λιγο μπακαλιστικη λογικη για επισημο αντιπροσωπο της μαζδα αλλα περυσι λειτουργησε....και κρατησε για 10000χλμ μεχρι να μου ξαναναψει τωρα το λαμπακι.
ειδομεν.......

neokosmi
28th August 2010, 20:50
P0420 Catalyst system efficiency below threshold ON 2 Catalyst ´(See DTC P0420 )

Αν ειναι οντως αυτος ο κωδικος, μαλλον απο καταλυτη μερια μου φαινεται να ειναι...

Soulis
29th August 2010, 00:24
ευχαριστω για τις πληροφοριες για το scangauge....
black_chalenge ο κωδικος που μου εβγαλε και τοτε και τωρα ηταν ο Ρ0420, δεν αναφερεται μονο στην βενζινη βεβαια αλλα και σε μια λιστα απο αλλους πολλους λογους.... εμενα ατον Επιτροπιδη μου ειπανε το σβηνουμε, καιμε ολη την βενζινη κανουμε 2-3 γεμισματα με 100αρα απο καθαρο βενζιναδικο (ξερω ενα :-ρ ) και αμα δεν ξαναναψει ολα καλα παει να πει οτι εφταιγε η βενζινη....αλλιως ελα παλι να το δουμε καλυτερα! λιγο μπακαλιστικη λογικη για επισημο αντιπροσωπο της μαζδα αλλα περυσι λειτουργησε....και κρατησε για 10000χλμ μεχρι να μου ξαναναψει τωρα το λαμπακι.
ειδομεν.......

Πολλές φορές ο μπακάλης και ο ψιλικατζής ξέρουν πιο πολλά απ' ότι η γειτονιά ολόκληρη...
Αυτός ο τρόπος όσο μπακαλίστικος και αν σου φαίνεται είναι και ο πιο διαδεδομένος αλλα και ο πιο ευκολος που δουλευει με τεράστια επιτυχία.
Το ΜΗ μπακαλίστικο τρόπο αν καθίσω να στον εξηγήσω θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι... είναι τεράστια διαδικασία που θέλει πολύ χρόνο, μεγάλη μανούρα, κόπο, χρήμα.
κτλ κτλ.

georx8
29th August 2010, 04:28
P0420 ειναι ο κλασικότερος κωδικός βλάβης ο οποίος εμφανίζεται οταν ο 2ρος λ βλέπει οτι περνάν πολλά καυσαέρια.
Η πιό συνήθης αιτία ειναι οταν βάζουμε καταλύτη ελευθέρας με πολύ λίγα γραμμάρια πολύτιμων μετάλλων.
Αν έχεις μαμά καταλύτη στη θέση σου θα τον έκανα εναν ελεγχο

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
16th September 2010, 21:45
καλησπερα και απο Λαρισα. εχω το cosmo 6/2005. 48.000χλμ.
το τελευταιο διμηνο ηταν ακινητοποιημενο στο παρκινγκ. σημερα αποφασισα να το παρω μια βολτα. εβαλα 20 εβρω απλη αμολυβδη γιατι δεν ειχε σταγονα. παω στη δουλεια ολα οκ. φευγοντας το παω για πλυσιμο. με το που το πηρα αναβει το cel και μενει αναμενο. πρωτη φορα το κανει.
παω στο συνεργειο το βαζει στο διαγνωστικο και μου λεει οτι ειναι ο λ2 (δε ξερω τι κωδικο εβγαλε) και μου ειπε οτι μαλλον ειναι απο μαπα βεντζινη η σκουπιδακι. το εσβησε και μου ειπε ολα τα σχετικα ( καις την απλη, βαζεις κατοσταρα και βλεπουμε).με το που εφυγα οκ. σβηνω και ξαναναβω τσουπ αναβει παλι το cel.
επισης αυτο που εγω παρατηρω εδω και καιρο ειναι οτι οταν ειναι ζεστο θελει πολυ μα πολυ μιζαρισμα για να παρει μπροστα. κρυο ειναι τσακμακι.επισης στο ρελαντι εχει λιγο τρεμουλο και σαν να μη δουλευει ομαλα ο κινητηρας (οχι κατι χοντρο σαν λιγο ασυγχρονιστα ) με οσα διαβασα παραπανω δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα. ειναι ο καταλυτης( μαμα),ο πολλ/στης, τα μπουζι ???? (υπ οψιν οτι στα 50.000 θα τα αλλαζα και θα εκανα καθαρισμο στα μπεκ).
καποια γνωμη????? να συνεχισω να το κυκλοφορω η θα εχω ντραβαλα???

Y.G. σορρυ για το μυθηστορημα αλλα το τι εχω τραβηξει παλιοτερα με αυτο το 8αρι δε λεγεται.

argypa30
16th September 2010, 22:07
ειχα φιλε μου ακριβος το ιδιο προβλημα στα 38.000χλμ και το προβλημα λυθηκε με αλλαγη πολλαπλασιαστων-μπουζι-μπουζοκαλωδια.ειδικα οι πολλαπλασιαστες δεν εβγαζαν σωστο ρευμα.τα μπουζι ηταν πισσα.γενικος το αμαξι ειχε πεσμενη αποδοση.

georx8
16th September 2010, 22:28
καλησπερα και απο Λαρισα. εχω το cosmo 6/2005. 48.000χλμ.
το τελευταιο διμηνο ηταν ακινητοποιημενο στο παρκινγκ. σημερα αποφασισα να το παρω μια βολτα. εβαλα 20 εβρω απλη αμολυβδη γιατι δεν ειχε σταγονα. παω στη δουλεια ολα οκ. φευγοντας το παω για πλυσιμο. με το που το πηρα αναβει το cel και μενει αναμενο. πρωτη φορα το κανει.
παω στο συνεργειο το βαζει στο διαγνωστικο και μου λεει οτι ειναι ο λ2 (δε ξερω τι κωδικο εβγαλε) και μου ειπε οτι μαλλον ειναι απο μαπα βεντζινη η σκουπιδακι. το εσβησε και μου ειπε ολα τα σχετικα ( καις την απλη, βαζεις κατοσταρα και βλεπουμε).με το που εφυγα οκ. σβηνω και ξαναναβω τσουπ αναβει παλι το cel.
επισης αυτο που εγω παρατηρω εδω και καιρο ειναι οτι οταν ειναι ζεστο θελει πολυ μα πολυ μιζαρισμα για να παρει μπροστα. κρυο ειναι τσακμακι.επισης στο ρελαντι εχει λιγο τρεμουλο και σαν να μη δουλευει ομαλα ο κινητηρας (οχι κατι χοντρο σαν λιγο ασυγχρονιστα ) με οσα διαβασα παραπανω δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα. ειναι ο καταλυτης( μαμα),ο πολλ/στης, τα μπουζι ???? (υπ οψιν οτι στα 50.000 θα τα αλλαζα και θα εκανα καθαρισμο στα μπεκ).
καποια γνωμη????? να συνεχισω να το κυκλοφορω η θα εχω ντραβαλα???

Y.G. σορρυ για το μυθηστορημα αλλα το τι εχω τραβηξει παλιοτερα με αυτο το 8αρι δε λεγεται.

Ενα μικρό ιστορικο απο τις βλαβες που σου εχει βγάλει θα βοηθούσε πολυ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
16th September 2010, 22:37
δεν εχει βγαλει αλλες βλαβες εκτος απο δισκο πλατω + βολαν που αλλαξα προσφατα. για αλλα ντραβαλα μιλαω http://www.rx8club.gr/viewtopic.php?t=3986ccr3

Soulis
16th September 2010, 23:19
Θα σου κάνω μία περίεργη ερώτηση η οποία αν μπορέσεις να απαντήσεις με σιγουριά θα έχουμε βρεί και το πρόβλημα...

Όταν μιζάρεις για να πάρει μπροστά κάνει έναν απαναλαμβαζόμενο ήχο "squirl-squirl-squirl" και μετά πέρνει ???
Κρύο το κάνει ??? Ζεστό ???
(δεν μπορώ να σου μεταδώσω καλύτερα τον ήχο γραπτώς, sorry)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
16th September 2010, 23:25
Θα σου κάνω μία περίεργη ερώτηση η οποία αν μπορέσεις να απαντήσεις με σιγουριά θα έχουμε βρεί και το πρόβλημα...

Όταν μιζάρεις για να πάρει μπροστά κάνει έναν απαναλαμβαζόμενο ήχο "squirl-squirl-squirl" και μετά πέρνει ???
Κρύο το κάνει ??? Ζεστό ???
(δεν μπορώ να σου μεταδώσω καλύτερα τον ήχο γραπτώς, sorry)

κανει ακριβως τον ηχο που κανει η μιζα. δεν παρατηρω κατι διαφορετικο. μονο που οταν ειναι ζεστο θελει αρκετα για να παρει
( ακου squirl-squirl xaxaxaxaxa)gdg9

Soulis
16th September 2010, 23:50
Ξέρω ακούγεται αστείο αλλά αυτός είναι ο συνιθέστερος ήχος που κάνει την στιγμή που μιζάρεις οταν οι πολλαπλασιαστές είναι σχετικά στα τελευταία τους.
Ο ήχος προέρχεται απο το μοτέρ την ώρα που μιζάρεις... επικεντρώσου στον ήχο του μοτέρ και όχι της μίζας.
Τεσπά... παρατηρησε το αν μπορέσεις προς το παρών αλλιώς δεν έγινε και τίποτα (κάποια στιγμή θα το ακούσεις και θα με θυμηθείς).

Είπες οτι ήταν καιρό ακίνητο το αμάξι...
1) Η μπαταρία είναι σε καλή κατάσταση ???
2) Το πάτησες καθόλου μπάς και είναι τα μπουζί λαδωμένα ??? (κοινώς ξεμπούκωμα)
3) Ανεβάζει στροφές άνετα το μοτέρ σε άνοιγμα, φουλ γκάζι ???
4) Η βενζίνη που έβαλες είναι απο κανένα βενζινάδικο της προκοπής ???
5) Όταν λές οτι δεν είχε βενζίνη σταγόνα... πόσο σταγόνα δηλαδή ???

Μάλλον για κανένα πολλαπλασιαστή σε βλέπω αλλά για δώσε μερικά info μπας και προλάβουμε και σώσουμε κανένα καταλύτη.

Soulis
17th September 2010, 00:06
Επίσης μπορεί να έχει φτάσει στα τελευταία της η μίζα... αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι 100%... αν δεν ξέρουμε σε τί κατάσταση είναι η μπαταρία σου.

Ο ήχος που σου λέω ακούγεται αρκετα καθαρά στο παρακάτω video... επικεντρώσου στο σημείο 0:22 - 0:23.
Αντιμετωπίζεις κάτι το οποίο μοιάζει με αυτά στο παρακάτω video ???

http://www.youtube.com/watch?v=xt8_7dl98cY

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
17th September 2010, 00:11
Ξέρω ακούγεται αστείο αλλά αυτός είναι ο συνιθέστερος ήχος που κάνει την στιγμή που μιζάρεις οταν οι πολλαπλασιαστές είναι σχετικά στα τελευταία τους.
Ο ήχος προέρχεται απο το μοτέρ την ώρα που μιζάρεις... επικεντρώσου στον ήχο του μοτέρ και όχι της μίζας.
Τεσπά... παρατηρησε το αν μπορέσεις προς το παρών αλλιώς δεν έγινε και τίποτα (κάποια στιγμή θα το ακούσεις και θα με θυμηθείς).

Είπες οτι ήταν καιρό ακίνητο το αμάξι...
1) Η μπαταρία είναι σε καλή κατάσταση ???
2) Το πάτησες καθόλου μπάς και είναι τα μπουζί λαδωμένα ??? (κοινώς ξεμπούκωμα)
3) Ανεβάζει στροφές άνετα το μοτέρ σε άνοιγμα, φουλ γκάζι ???
4) Η βενζίνη που έβαλες είναι απο κανένα βενζινάδικο της προκοπής ???
5) Όταν λές οτι δεν είχε βενζίνη σταγόνα... πόσο σταγόνα δηλαδή ???

Μάλλον για κανένα πολλαπλασιαστή σε βλέπω αλλά για δώσε μερικά info μπας και προλάβουμε και σώσουμε κανένα καταλύτη.

1. ναι η μπαταρια ειναι οκ. δεν εχει προβλημα οταν ειναι κρυο
2. μετα απο 10λεπτο ζεσταμα το εσκισα καλα!!
3. ισως οχι οπως παλιοτερα αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου
4. απο εκει βαζω παντα ...αλλα τωρα με τις απεργιες ουτε αυτος δεν ξερει τι βεντζινη εχει.
5. λαμπακι
το θεμα ειναι να μην παθω παραπανω ζημια μεχι να καψω την βεντζινη οπως μου ειπε ο μαστορας.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
17th September 2010, 00:16
Επίσης μπορεί να έχει φτάσει στα τελευταία της η μίζα... αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι 100%... αν δεν ξέρουμε σε τί κατάσταση είναι η μπαταρία σου.

Ο ήχος που σου λέω ακούγεται αρκετα καθαρά στο παρακάτω video... επικεντρώσου στο σημείο 0:22 - 0:23.
Αντιμετωπίζεις κάτι το οποίο μοιάζει με αυτά στο παρακάτω video ???

http://www.youtube.com/watch?v=xt8_7dl98cY

ακριβως το ιδιο με το πρωτο απο 0:06 - 0:14 ακριβως ετσι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
οταν ειναι ζεστο ομως. πχ μετα απο βολτα να σταματησω για 5 λεπτα και να βαλω παλι μπρος.

και μιζα να ειναι ομως αυτο δε δικαιολογει το cel και το οτι κρυο περνει αμεσως

Soulis
17th September 2010, 00:24
Ωραίααα... τσέκαρε ξανά όλα με αυτήν την σειρά...

1) Μπαταρία
2) Μπουζί
3) Πολλαπλασιαστές
4) Βενζίνες
5) Βουλωμένη τρόμπα ή μπεκ
6) Μίζα
5) Καταλύτης (αυτός μπορεί να την πάθει και με κάποια απο τα παραπάνω)

Soulis
17th September 2010, 00:43
Μάλλον έχεις πέσει κι εσύ σε αυτήν την περίπτωση εδώ => http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?4078-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B6%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%C E%B1-%CF%80%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%AD%CF%81-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%85-%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B6%CE%B5%CF%83%CF%84%CF%8C!/page2

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
17th September 2010, 00:45
ωραια...
τελικα το παω αμεσα για ελεγχο
η περιμενω να δω αν φταιει η βενζινη??
το check θυμιζω οτι εβγαλε προβλημα απο τον αισθητηρα λ2.

Soulis
17th September 2010, 01:09
Κάνε τους ελέγχους όπως σου είπα.
Το CEL μπορεί να άναψε ΚΑΙ απο ακαφτες οπότε... αν φταίει κάτι απο τα παραπάνω πάλι θα ανάψει είτε την κάψεις την βενζίνη είτε όχι.
Άσε που αν φταίει κάτι απο τα παραπάνω στο τέλος θα μείνει μόνιμα αναμμένο λόγο καμένου καταλύτη. (αν δεν έχει καεί ήδη)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
17th September 2010, 01:24
Κάνε τους ελέγχους όπως σου είπα.
Το CEL μπορεί να άναψε ΚΑΙ απο ακαφτες οπότε... αν φταίει κάτι απο τα παραπάνω πάλι θα ανάψει είτε την κάψεις την βενζίνη είτε όχι.
Άσε που αν φταίει κάτι απο τα παραπάνω στο τέλος θα μείνει μόνιμα αναμμένο λόγο καμένου καταλύτη. (αν δεν έχει καεί ήδη)

ειναι μονιμα αναμενο, δεν αναβοσβηνει
οκ θα το παω αυριο και θα ποσταρω αποτελεσματα ευχαριστω