PDA

View Full Version : ΕΚΠΤΩΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ RX-8

Pages : [1] 2

niakas
24th November 2005, 18:17
Κυριοι,
απο σημερα 24/11/2005 και για οσα ρχ8 τιμολογηθουν εως και τις 31/12/2005 ισχυουν οι παρακατω εκπτωσεις.
Αναλυτικα :
-1500.00 ευρω για καθε εκδοση challenge
-3000.00 ευρω για καθε εκδοση cosmo
-4000.00 ευρω για καθε εκδοση cosmo S/R

Οι παραπανω εκπτωσεις ισχυουν για περιορισμενο αριθμο αυτ/των.
Για οποιες πληροφοριες στηλτε μου πμ

xristoss
24th November 2005, 18:34
ειναι ********* :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

******MOD EDIT

niakas
24th November 2005, 18:37
γιατι Χρηστο μου?γιατι βριζεις?

ilias
24th November 2005, 18:38
παλι τα ιδια αρχισατε????για αυτο και δεν ξαναπαιρνω MAZDA!!!!!
εΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ MOY ριχνουν emena την μεταπωλητικη 4000!!!!!!!!!!!!!!ΕΛΕΟς κυριοι!!!!!!!!!!!
για αυτο καποιος που εχει bmw, mercentes , audi akoma kai honda, den θα parei pote mazda!!!!

niakas
24th November 2005, 18:46
Παιδια γιατι τρελενεστε?αυτο παντα θα συμβαινει.μη ξεχνατε οτι πολλοι εδω μεσα οταν αγορασατε το 8αρι σας ειχε εκπτωση 3000 ευρω.ετσι δεν ειναι?οσο για την μεταπωλητικη αξια του 8αριου σας ειναι κατι πολυ σχετικο και αυτο το γνωριζετε πολυ καλα.δεν καταλαβενω λοιπον αυτη σας την επιθεση.

KOSTADAS
24th November 2005, 19:05
Αυτοι που το πηραν χωρις εκπτωση ομως τι να κανουν που χανουν ενα καρο λεφτα αμα το πουλησουν?

xristoss
24th November 2005, 19:10
οταν χανεις 4000 χιλ οποτε θελει η μαζντα και το αυτοκινητο γινετε χρηματηριο ποτε πανω ποτε κατω
και αφτο γινετε καθε λιγο και λιγακη ολο στην προσφορα
ειναι και ροταο ειναι το ρχ8 αμαξι για προσφορες :?:
στο πανερι και να μην κρατα μεταπωληση δεν νομιζω

ποτε ξανα μαξντα εγω τελος :twisted: :twisted: :twisted:

niakas
24th November 2005, 19:19
οπως προειπα φιλε μου η μεταπωληση του ενλογω αυτ/του ειναι κατι πολυ σχετικο.ειναι ενα συγκεκριμενο αυτ/το και απευθυνεται σε συγκεκριμενους ανθρωπους.η αγορα λοιπον κατα καιρους μας εχει μαθει πως τετοια αυτ/τα κρατανε μαγαλη ματαπωλητικη αξια.οι παραπανω εκπτωσεις σε απασχολουν και σε δημιουργουν προβλημα μονο αν σκεφτεσαι να πουλησεις το 8αρι σου τωρα.
Το τονιζω πως δε κατεβασανε την τιμη του ρχ.
Εκπτωση συγκεκριμενης περιοδου ειναι και για ενα χ αριθμο αυτ/των.
Οποτε ουτε τα λεφτα σου χανεις ουτε και η εικονα του ρχ χαλαει.

ilias
24th November 2005, 19:35
ναι αλλα αυτες οι προσφορες διαρκουν 9 μηνες το χρονο, η κανω λαθος????πριν κανα 3μηνο σταματησαν και πολυ λεω, και τωρα παλι τα ιδια???
εσυ niaka δεν φταις, οι απο πανω σου....φταινε.....αλλα δεν θα υπαρξει αλλαη φορα..... :evil: :evil: :evil:

Mits
24th November 2005, 19:52
Ντροπη τους!!
Παλι τα ιδια.

xristoss
24th November 2005, 20:00
Η ΜΑΖDA λοιπον θελει να πουλησει. αυτονοητο. και γι,αυτον
το σκοπο θυσιαζει το ωραιοτερο σχημα της, σχημα που θα
δουμε σταδιακα να ξεφτιζει παραμενοντας φυσικα το ιδιο
η σπανιοτητα τονωνει την εικονα το ρ χ 8 ειναι η σημαια
της ματσουντα το οχημα που θα μεταγγιζει μεσω της εικονας του , σταγονιδια και στα υπολοιπα της φιρμας
συνεπως ειναι παραδοξο σχεδον αστειο να βλεπεις στους δρομους λιγοτερα μαζντα 2,3,6 απο οτι ρχ8 ασ μην ξεχναμε

οτι βασικη προτεραιοτητα των κατασκευαστων κυρους ειναι το
image η εικονα της μαρκας που χτιζεται πολυ δυσκολα απο οτι
γκρεμιζεται οπως ολα σχεδον τα πραγματα στη ζωη

ισως αυτη η συλλογιστικη να φαινεται αλλοκοτη στους

αρχιπωλητες της μαζντα :roll:

προσφορα ημαρτον ρε ημαρτον :shock:

εγω παντος μαζντα τελος :twisted: :twisted:

ilias
24th November 2005, 20:31
teσπα συνιστω ψυχραιμια....

niakas
24th November 2005, 21:09
Λοιπον παιδια νομιζω πως ξεφευγουμε λιγο.καταρχας δε φταινε ουτε οι απο πανω ουτε οι απο κατω.κανεις δε φταιει.
για το αν θα ξαναπαρετε mazda ή οχι ειναι δικο σας θεμα.το ρχ ειναι ιδιαιτερο αυτ/το και αυτο το γνωριζουμε ολοι.
Επισης για αλλους ειναι φτηνο,για αλλους απλα εφικτο και για καποιους αλλους απιαστο ονειρο.οι εκπτωσεις ειναι φαινομενο συχνο τετοιες μερες του χρονου ειτε μιλαμε για αυτ/το ειτε για οποιοδηποτε αλλο προιον της αγορας.
Το γεγονος οτι εμενα μου δινεται η ευκαιρια να πλησιασω σε αυτο το ονειρο με την οποια εκπτωση κατα καιρους υπαρχει δεν νομιζω πως ενοχλει καποιον.τωρα οσων αφορα τη μεταπωληση του ρχ αν επεφτε η τιμη τιμοκαταλογου ΝΑΙ θα επαιζε ρολο.συγουρα αν το αυτ/το δεν αλλαζε τιμη θα ηταν καλυτερα για καποιον ηδη ιδιοκτητη αλλα με αυτη τη λογικη θα ηταν ακομα καλητερη η μεταπωλητικη αξια αν το αυτ/το σταματουσε παραγωγη.
Οποτε μην εκνευριζεστε.
Τελος εδω μεσα βρισκομαι σαν φιλος του ρχ αλλα και δικο σας φιλος και οχι σαν πωλητης mazda,fiat,seat,audi.........

Andreas_99
24th November 2005, 21:17
Δυστυχώς σε κάθε καινούργιο αυτοκίνητο με το που βγαίνεις απ την αντιπροσωπεία "χάνεις" κατευθείαν τουλάχιστον 1οοο ευρώ!
Αν έχεις σκοπο να κρατήσεις λίγο καιρό το αυτοκίνητο (έως 2 χρόνια), ίσως να μην συμφέρει οικονομικά να το αγοράσεις καινούργιο, αλλά να το πάρεις ελαφρώς μεταχειρισμένο, να κάνεις το κέφι σου και να χάσεις λιγότερα χρήματα οταν το πουλήσεις.

Andreas_99
24th November 2005, 21:19
Πάντως η προσφορά είναι λουκούμι για όποιον την προλάβει (άλλωστε αν σκεφτόμασταν σε κάθε αγορά αυτοκινήτου τη μεταπωλητική αξία, θα κινούμασταν με ποδήλατα)

GtC
24th November 2005, 21:27
Παιδιά μην το σκέφτεστε έτσι. Κανένα αυτοκίνητο (εκτός ίσως από την ΕΝΖΟ) δεν είναι επένδυση. Το θέμα είναι να το φχαριστιέστε και να το απολαμβάνετε κάθε στιγμή.
Για τον ίδιο λόγο υπάρχουν και τα δάνεια. Για να μπορούμε να έχουμε αυτό που θέλουμε όταν το θέλουμε κι όχι όταν πέσει η τιμή ή όταν μαζέψουμε τα λεφτά
Μην είστε μίζεροι. Εξάλλου είμαι σίγουρος ότι όσοι πήραμε το αμάξι το πήραμε γιατί είναι πάθος μας. Η αγορά αυτοκινήτου δεν είναι Χρηματιστήριο. Κι όποιος την κρίνει έτσι πήρε... λάθος αυτοκίνητο :D

FcW_JaLeCo
24th November 2005, 23:23
Να πω και εγω την αποψη μου οτι συμφωνω με ολους αλλα αυτο που ειπε ο

Η ΜΑΖDA λοιπον θελει να πουλησει. αυτονοητο. και γι,αυτον
το σκοπο θυσιαζει το ωραιοτερο σχημα της, σχημα που θα
δουμε σταδιακα να ξεφτιζει παραμενοντας φυσικα το ιδιο
η σπανιοτητα τονωνει την εικονα το ρ χ 8 ειναι η σημαια
της ματσουντα το οχημα που θα μεταγγιζει μεσω της εικονας του , σταγονιδια και στα υπολοιπα της φιρμας
συνεπως ειναι παραδοξο σχεδον αστειο να βλεπεις στους δρομους λιγοτερα μαζντα 2,3,6 απο οτι ρχ8 ασ μην ξεχναμε

οτι βασικη προτεραιοτητα των κατασκευαστων κυρους ειναι το
image η εικονα της μαρκας που χτιζεται πολυ δυσκολα απο οτι
γκρεμιζεται οπως ολα σχεδον τα πραγματα στη ζωη

ισως αυτη η συλλογιστικη να φαινεται αλλοκοτη στους

αρχιπωλητες της μαζντα :roll:

προσφορα ημαρτον ρε ημαρτον :shock:

εγω παντος μαζντα τελος :twisted: :twisted:
τα λεει ολα! Και φυσικα δεν αναφερομαστε μονο σ'αυτο το περιστατικο, να ταν μονο αυτο...δε θελω να πω αλλα για να μη στεναχωρησω τους φιλους μας, προσφορες ας γινονται αλιμονο, αντε να μη πω πως βλεπει το συγκεκριμενο μοντελο η ιδια η ΜAZDA

GrRx8MaZdA
25th November 2005, 01:23
niakas οπως φαινεται μιλας εκ του ασφαλους..Οπως λες δεν εισαι ιδιοκτητης οποτε δεν καταλαβαινεις καθολου τι λενε τα παιδια που με το δικιο τους τα περνουν με την ηλιθια-προς τους πελατες-πολιτικη της mazda Ελλαδος...

Δεν ειναι δυνατον επειδη σου μειναν κυριε 10αμαξια,να ριξεις τοσο την τιμη για να το ξεφτιλισεις-κυριως το κοσμο με ηλιοροφη-για να πιασεις τον στοχο του 4μηνου..

Ταχουμε πει παραπολλες φορες αλλα εχει γινει γελοιο καθε 4μηνο τα ίδια..

Εγω το αμαξι μου δεν το ειδα ουτε σαν επενδυση ουτε σαν τπτ και δεν υπαρχει πραγματικα περιπτωση να το πουλησω σε αυτο το σημειο που είμαι τωρα-εκτος και αν τα παρω ασχημα καποια μερα...-οποτε μιλαω επειδη καταλαβαινω ολα τα υπολοιπα παιδια...

Το αμαξι μας σε λιγο θα κυκλοφορει περισσοτερο και απο Punto-golf-saxo-106 ΕΛΕΟΣ!!!Και να πραγματικα με ενοχλει πολυ να βλεπω 20 8ρια καθε μερα απο τα οποια μετα ακουμε α ξερεις τι το αμαξι εχει βλαβες-παιρνει φωτια κλπ κλπ κλπ και αυτα επειδη οι οδηγοι το εχουν για συνιθισμενο αμαξι και δεν το φροντιζουν οπως πρεπει...Το παιρνουν μονο με κριτηριο την ιπποδυναμη και την εμφανιση...Οσο κακο-εγωϊστικο και να ακουγεται εγω θα ηθελα το αμαξι μου να μην ήταν σουπα..Και οποιος πει το αντιθετο μαλλον δεν το εννοει...Ολους μας που σταξαμε 41000 αλλα και τα παιδια με το challenge που το πηραν χωρις εκπτωσεις κλπ τους πειραζουν ολα αυτα...Αυτα απο μενα...

xristoss
25th November 2005, 01:30
θελω να δω μερικους φιλους οταν θα πανε να το πουλησουν

καποια στιγμη και θα παρουν ενα χαρτζιλικι αν θα λενε τα ιδια.

το ς2000 τι τιμη εχει μετα απο τοσα χρονια που κυκλοφορει
το αυτοκινητο σιγουρα δεν εναι χρηματιστηριο αλλα δεν
ειναι και πανερι στη λαικη.

αλωστε απο τι χρηση που κανει η μαζντα στο προιον της
του δινει και το αναλογο πρεστιζ

μπραβο ΜΑΖDA :!:

Blacktan
25th November 2005, 12:02
Η Παγια "εξωτερικη" πολιτικη της Μazda ηταν ΑΘΛΙΑ ...

Ητε αυτο λεγοταν after sales service ητε εκπτωσεις στην αγορα του Αυτοκινητου , ητε κοστος ανταλλακτικων , ητε δημοσιες σχεσεις ...

Απο εκει και περα ειναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ δικαιωμα της να οριζει τον τιμοκαταλογο της οπως ακριβως αυτη θελει ...

Ιδιαιτερα δε στην περιπτωση του RX8 που οπως τελικα και εκ του αποτελεσματος φανηκε ειχε και εχει τεραστια περιθωρια κερδους ....

Ο Δημητρης δε (niakas) δεν θα πρεπει να γινετε αποδεκτης της αγανακτισης μας ως εκπροσωπος της mazda , καθ`οτι η παρουσια του εδω μεσα , υποκειται αποκλειστικα και μονο ως ΕΝΕΡΓΟ μελος ...

Walker
25th November 2005, 12:49
Στο τέλος κάθε έτους όπου στόχοι πωλήσεων μιας εταιρείας πρέπει να επιτευχθούν, (πιεζόμενη από την εκάστοτε συμφωνία της με το εργοστάσιο, αλλά και το δικό της προϋπολογισμό) τότε παρατηρείται το φαινόμενο των εκπτώσεων.

Σίγουρα κάτι τέτοιο μειώνει την μεταπωλητική αξία του αυτοκινήτου, αλλά να γνωρίζετε ότι δεν είναι ο μοναδικός λόγος για τα - 8000 ευρώ που πωλείται σήμερα ένα Cosmo του 2004 από ιδιώτη σε ιδιώτη.

Θα διαφωνήσω ως προς τον περιορισμένο αριθμό των πιθανών αγοραστών, μιας που το rx-8 έχει τύχει ιδιαίτερης αποδοχής. Αντίθετα, η αρχική υπερτιμολόγηση του αυτοκινήτου από την ΕΛΜΑ (€ 40.000), δεδομένου του γεγονότος ότι το αυτοκίνητο έχει χαμηλό κόστος εκτελωνισμού, λόγω κυβικών, άφηνε υπερβολικό, κατά την προσωπική μου άποψη, κέρδος (πως άραγε μπορεί ο αντίστοιχος Γερμανός να «βγαίνει» οικονομικά πουλώντας το ίδιο αυτοκίνητο, με τον ίδιο εξοπλισμό 4.000 έως 5.000 ευρώ φθηνότερα από τον Έλληνα;

Η τιμολογιακή πολιτική αυτή της ΕΛΜΑ ήταν και η αιτία να θησαυρίσουν ορισμένοι έμποροι αυτοκινήτων, οι οποίοι απλά εισάγουν τα αυτοκίνητα από την Γερμανία. Αν η ΕΛΜΑ είχε τιμολογήσει κανονικά το αυτοκίνητο στην κατά περιόδους εκπτωτική τιμή του, τότε δεν θα είχε αφήσει χώρο στους άλλους εμπόρους να προβαίνουν σε παράλληλες εισαγωγές.

Οπότε το επιπλέον κέρδος που η ΕΛΜΑ εξασφάλισε πουλώντας μερικές εκατοντάδες Cosmo στους πρώτους ιδιοκτήτες, (αυτούς δηλαδή που ήθελαν να είναι οι πρώτοι που οδηγούσαν το αυτοκίνητο, κοιτώντας αποκλειστικά και μόνο, την ικανοποίηση της προσωπικής τους επιθυμίας, έχοντας φυσικά και την ανάλογη οικονομική άνεση, την τόνωση του «εγώ» τους και αδιαφορώντας για το υπόλοιπους) τα έχασε στη συνέχεια από τις πωλήσεις που τις «έκλεψαν» κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια της, οι έμποροι με τις παράλληλες εισαγωγές. Αποτέλεσμα; Η δυσφήμιση του ονόματος του κεντρικού εισαγωγέα Mazda στην Ελλάδα λόγω της τιμολογιακής πολιτικής, και μείωση της εμπιστοσύνης της πελατειακής της βάσης (άραγε τί είναι πιο σημαντικό για μια εταιρεία μακροπρόθεσμα;;; - Ας μας απαντήσει αν μας παρακολουθεί κάποιος εκπρόσωπος της ΕΛΜΑ).

Σημαντικό όμως μερίδιο της ευθύνης φέρουν και όσοι έτρεξαν να αγοράσουν πρώτοι το αυτοκίνητο. Παρόλο που η τιμή ήταν τσιμπημένη, όσοι είχαν την οικονομική δυνατότητα το αγόρασαν, για τους λόγους που ανέφερα στη προηγούμενη παράγραφο. Τώρα λοιπόν, γιατί παραπονιούνται που ήρθε η στιγμή να «λουστούν» τις συνέπειες των πράξεών τους;;; Ας μάθουν όλοι να είναι συνειδητοποιημένοι καταναλωτές.

Σκέφτηκαν άραγε ποτέ ότι αν δεν αγόραζαν για 6 – 12 μήνες το αυτοκίνητο από την αρχική του παρουσίαση, τότε με τον τρόπο τους θα πίεζαν την ΕΛΜΑ να αναθεωρήσει την τιμολογιακή πολιτική της;;;;

Και επειδή το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού, ας φροντίσουν λοιπόν στην επόμενη αγορά τους να προχωρήσουν περισσότερο με τη λογική και λιγότερο παρορμητικά – άλλωστε από μια τέτοια συμπεριφορά μόνο όφελος μπορούμε να έχουμε ως καταναλωτές – Η ΙΣΧΎΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ !!!

aleX8
25th November 2005, 14:58
Nομίζω πως ο Walker τα είπε όλα με το όνομά τους. Ειδικά στις τελευταίες παραγράφους που αναφέρει το θέμα του οτι οι περισσότεροι κινήθηκαν με βάση τα προαναφερθέντα συναισθήματά τους δηλαδή, το να το αγοράσουν πρώτοι για το "εγώ" τους, να μην κάτσουν να δουν τι θα βγάλει στο μέλλον το αυτοκίνητο και τελοσπάντων, να περιμένουν λίγο να περάσει ο καιρός που κυκλοφορεί το αμάξι και να πέσει η τιμή του...Εγώ προσωπικά αυτό έκανα. Και παρόλη την υπέρτατη λατρεία που έχω στα ροτόρικα αμάξια (βλέπε father) και επιθυμούσα σαν τρελός να αποκτήσω το 8άρι από τις πρώτες φωτογραφίες που είδα σε ίντερνετ-περιοδικά, έκατσα και έκανα υπομονή για να το πάρω τελικά πολύ φθηνότερα από ότι πουλιόταν.
Μεγάλο λάθος μεν η τακτική της Μάζντα, μεγαλύτερο λάθος όμως (και δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά) του καταναλωτή που έτρεξε με την 1η ευκαιρία να αποκτήσει το αμάξι αφού πολύ λογικά θα περίμενε μετά από λίγο καιρό να πέσει η τιμή του.

wallace
25th November 2005, 15:57
Σπήλιο εκτιμώ τη γνώμη σου, όπως και του Αλέξη και αρκετές φορές έχω συμφωνήσει μ' αυτή.Όμως δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος και το ύφος με το οποίο αναφέρεστε στους πρώτους ιδιοκτήτες του RX-8.Και αυτό μου έδωσε αφορμή για να εκθέσω και την δική μου άποψη.

Έχω άδικο που δεν συμφωνώ με την πολιτική της Mazda όταν ξεφτιλίζει το αυτοκίνητο μου κατά 4000 ¤; Δεν θυμάμαι καμία μεγάλη αυτοκινητοβιομήχανία να κάνει τόσο μεγάλες εκπτώσεις όταν ακόμα το αυτοκίνητο έχει δύο χρόνια(Ελλάδα) στην παραγωγή.
Απ' οτι ξέρω γίνονται κάποιες καλές προσφορές μόνο όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται σε φάση αλλάγης μοντέλου και θέλουν να διώξουν τα τελευταία κομμάτια.

Έχω άδικο που βλέπω τη Mazda να αντιμετωπίζει το αυτοκίνητο μου σαν χριστουγεννιάτικο δώρο, αφού κατά την προσφιλή της τακτική φροντίζει να κάνει τέτοιες εκπτώσεις την περίοδο των γιορτών;Σα να μου λέει μαζί με τη γαλοπούλα, το γουρουνάκι, τη βασιλόπιτα, τη barbie και τα playmobile πάρε και ένα RX-8.

Πρέπει να αισθάνομαι βλάκας επειδή παρήγγειλα το αμάξι από τους πρώτους στην Ελλάδα και δεν περίμενα κάποιο καιρό για να δω αν θα βγάλει προβλήματα ή επειδή -δυστυχώς- δεν κατάφερα να συννενοηθώ με τους άλλους πρώτους ιδιοκτήτες και να περιμένω 6-12 μήνες για να παραγγείλω το αμάξι μήπως και συγκινηθεί η ΕΛΜΑ και κατεβάσει την τιμή του; :twisted:

Και μου λέτε κατάμουτρα ότι αγόρασα το αυτοκίνητο για το 'εγώ' μου;Υπάρχουν και άλλοι λόγοι φίλοι μου, που πολλές φορές υπερβαίνουν τα όρια της αμφιβολίας,της υπομονής,του ρίσκου και σε αναγκάζουν-ή βοηθάνε- να κάνεις το πρώτο βήμα... :D

docrx8
25th November 2005, 16:01
ρε φιλε σπηλιο...δεν καταλαβαινω αυτο που λες..στο οτι οι πρωτοι που το αγορασαμε πρεπει να "λουστουμε"και τις συνεπειες των πραξεων μας...?...δηλ. το εχεις ξαναδει οποιαδηποτε αντιπροσωπεια να προχωραει ετσι στα μοντελα της..και σε ενα τοσο ειδικα μοντελο..? αν ναι ποια ειναι τοτε αυτη....?και στο κατω κατω καλως η κακως οταν το αγοραζα..ηθελα και καπως να οδηγω ενα ναι μεν αμαξι που με τρελαινει..αλλα οχι να γεμισει και η ελλαδα απο αυτο...καλως η κακως γνωμη μου ειναι αυτη...η MAZDA εβγαλε ενα γαματο αμαξι και επρεπε να κρτησει την τιμη του ...οπως κανει και για παραδειγμα η honda me to s 2000 ειναι κακο δηλαδη αυτο..η μηπως ειναι προς τιμην τους...και αν οχι γιατι δεν συνεβει και ετσι με το ιερο RX 7 ..................?οπως και γιατι το λες υπερτιμημενο...? 40.000 δηλ. ειναι πολλα για αυτα που σου προσφερει ...και δεν το αξιζει..? και το αξιζουν τα αντιστοιχα γερμανικα...δηλαδη.............ολ α αυτα χωρις παρεξηγηση φιλε σπηλιο.........................

Terminator
25th November 2005, 16:03
Και γω ρε παιδια που περιμενα να πεσει η τιμη του S 2000 γιατι δεν επεσε και πηγε απο 45000Ε στα 48200Ε??????? Το βλεπα που το βλεπα με τα κυαλια τωρα το βλεπει κανεις με το μικροσκοπιο...και αντε ασε το καινουριο, ενα μεταχειρισμενο τριετιας (να μην εχει καμια 50000χμ :roll: ) εχει 30000Ε και πανω ενω αυτη τη στιγμη η Ελμα Θεσ/νικης εχει στην μαντρα ΔΥΟ cosmo του 2004 (μαυρο κι ενα ασημι) με ηλιοροφη 32000Ε και τα δυο. Και στο κατω κατω ποιος με διαβεβαιωνε εμενα οτι ναι στανταρ το rx θα επεφτε? Φυσικο και απολυτα λογικο ειναι να θες να αγορασεις ενα αυτοκινητο οσο πιο νεοφερμενο γινεται για να το χαρεις οχι μονο σαν καινουριο αμαξι αλλα και σαν νεο μοντελο. Αν ηταν να περιμενω για challenge που αγορασα τοτε να περιμενα ως το 2008 γιατι εκεινη την χρονια θα το ριξουν στα 25000Ε. Και αν ειμαι ακομα πιο εγκρατης θα περιμενα οταν επροκειτο ν αλλαγει το μοντελο για να βγει RX9 γιατι θα μου κανανε δωρο και το δερματινο σαλονι :!: :!: :!:
Γνωμη μου ειναι το cosmo να ειχε 37000(χωρις ηλιοροφη) και το challenge 29000 και αυτες οι τιμες να ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΑΝΕ. Αν ηθελε η Ελμα να βγαλει κανενα φραγκο ας εριχνε το μαζντα 3 και 6, 3-4000Ε :!:

Απ την αλλη καταλαβαινω την Ελμα σαν επιχειρηση να κανει εκπτωσεις για να πετυχει τα νουμερα κερδων αλλα νομιζω οτι ζημιωνει το κυρος της ιδεας αυτοκινητου που λεγεται RX...
μεχρι στιγμης οταν 8αρι περναει στο δρομο πολλοι το κοιτανε ενω σιγουρα τυχαινει ν ακουσουμε κολακευτικα σχολια, σε λιγο καιρο ομως θα περναει στο δρομο 8αρι και θα πει καποιος: κοιτα να ενα ωραιο αμαξι...
και θα απαντησει καποιος αλλος: ε σιγα και γω εχω εκει που ηταν να παρω ενα Πεζω 307 ειπα δεν περνω ενα RX... και θα πει ο αλλος: σοβαρα? αν ειναι να παρω και γω τοτε...
Μπα αστο καλυτερα καιει παρα πολυ και θελει και λαδια ακουσον καινουριο αμαξι και καιει λαδια :shock: :shock: σου πουλαω το δικο μου φιλαρακο σε ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ :wink:

peloponisios
25th November 2005, 16:24
Ε να μετακομίσουμε όλοι Ευρώπη να δείτε exclusivity που έχει εκεί το 8άρι να ανέβει και το ηθικό κιόλας.
Όσο για το θέμα μας, προσωπικά "ενοχλούσα" τον αντιπρόσωπο της περιοχής μου από τότε που ήταν πρωτότυπο, όταν άρχισε δε η διάθεση του, έγινα ενοχλητικός μιας και κάθε φορά πήγαινα με μια εναλλακτική απίθανη πρόταση χρηματοδότησης που φυσικά δεν την ενέκριναν, και έφευγα άπραγος. Πόσο θα ήθελα να είχα τότε τα απαιτούμενα χρήματα να το έπαιρνα και να το χαιρόμουν, τι απογοήτευση που τράβηξα που δεν μπορούσα να το πάρω... Τι θα έπαιρνα αν η ΕΛΜΑ δεν αποφάσιζε να φέρει το Τσάλεντζ όχι μόνο σε τιμή προσιτή σε μένα αλλά και με 18άρες, ίδια φρένα κλπ.
Ακόμα με τσιγκλάει που δεν πήρα το Κόσμο αλλά μην είμαι και άπληστος. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα μετάνιωνα και ούτε μετανιώνω ακόμα και αν είμαι ριγμένος σε σχέση με κάποιον άλλο, γιατί στο μεσοδιάστημα το δικό μου 8άρι, είναι το δικό μου και κανενός άλλου και δεν μοιάζει με κάποιου άλλου. Εγωιστικό; Ναι. Αλλά έτσι είναι η αγορά. Δεν πα να γινε σούπα, εγώ έχω αυτό που εγώ ήθελα μετά μανίας. Και ας μου λένε ότι ρετάρει το μοτέρ, ράνει κάνει, και ας τρώω χρήμα και χρόνο που δεν διαθέτω. Είναι ένα χόμπυ, μια διέξοδος και αυτό καμία ΕΛΜΑ και κανένα σχόλιο δεν το αλλάζει.
Κάθε φορά που το βάζω μπρος, κάθε φορά που αλλάζω κάτι, κάθε φορά που το ανοίγω, είναι και κάτι διαφορετικό.
Το πήρα τώρα και δεν θέλω να έχω καμία σχέση με την ΕΛΜΑ, τη MAZDA και οποιονδήποτε άλλο.
Αυτά.

wallace
25th November 2005, 16:29
Αντρέα, σε γουστάρω πολύ! Δεν παίζεσαι, αγόρι μου, με τίποτα!!! :D :D :D

Αλήθεια, τι βαθμό είχες στην έκθεση στο σχολείο; :D

niakas
25th November 2005, 16:55
Για μια ακομα φορα τονιζω πως εδω μεσα βρισκομαι επειδη μου αρεσει και το θελω,και γιατι μου αρεσει το ρχ οπως και η παρεα σας. Επαναλαμβανω πως νιωθω φιλος σας και οχι πωλητης του αυτ/του σας.
Οποιοι το καταλαβενετε καλως οποιοι παλι οχι...παλι καλως μιας και δε μπορω να κανω τιποτα παραπανω για αυτο.
Τωρα σχετικα με την τιμη του αυτ/του κουραστικα να το λεω αλλα θα το ξαναπω.
Το γεγονος της εκπτωσης και οτι καποιοι θα αγορασουν ενα ρχ με λιγοτερα χρηματα δεν σημενει πως το ρχ παυει να ειναι ενα απιστευτο αυτ/το και οτι ειναι ενα γουρουνακι ,γαλοπουλα και οποιο ζωακι μας θυμιζει χριστουγεννα.
αν το βλεπετε ετσι τοτε σε λαθος χερια βρισκεται το τιμονι σας.
Σας το λεω εγω που το κοιταω καθε μερα ,το ξεσκονιζω και που την τελευταια φορα που το οδηγησα ητανε πριν λιγα λεπτα στο mazda game .
Θα μου πειτε << δεν εχεις ρχ ρε φιλε και δεν μπορεις να μας καταλαβεις >>
Εχετε δικιο δεν εχω ρχ και ισως να μην αποκτησω και ποτε αλλα αυτο δε συμαινει πως δε μπορω και να σας καταλαβω.
καταλαβαινω πως νιωθεται καθε φορα που ξεκολαει το πισω μερος σας.
Καταλαβαινω πως νιωθεται καθε φορα που ακουτε τους ροτορες να ουρλιαζουν και ξερετε οτι ουρλιαζουν για παρτη σας.
Επισης καταλαβαινω και πως νιωθουν αυτοι οι οποιοι ειναι πιο κοντα λογω τον εκπτωσεων να εσθανθουν ολα αυτα τα οποια νιωθετε πιο πανω εσεις.
Αφηστε λοιπον την γκρινια και νιωστε ομορφα μεσα σε αυτο που επιλεξατε για να σας διασκεδαζει και να σας ευχαριστει.
και μη ξεχνατε πως δεν ειναι πολλοι αυτοι που μπορουν να αποκτησουν ενα τετοιο εργαλειο.

red runer
25th November 2005, 17:14
Δυστυχως θα πρεπει να συμφωνησω με ολα τα προαναφερθεντα και ειδικα με το WALLACE αυτο ομως συμβαινει με ολες τις Ελληνικες αντιπροσωπειες και ειδικα αυτες της απω Ανατολης οπως Hyundai,Kia κτλ. αλλα αυτοι προσπαθουν να πιασουν τις μαζες γιαυτο και ειναι στις πρωτες θεσεις της αγορας πουλανε φθηνα και παραγουν ποσοτητα οποτε βγαινει το κερδος εδω τι εχουμε για να ξερουμε και εμεις? τι θελουν δηλ. στην Μαζντα να εχουν ενα αυτοκινητο hi profile η ενα bus-class?Aν θελουν να πιανουν το νουμερα που πιανει ενα Accent ασ το δωσουν απο την αρχη με μονο 8000Ε(βασικη εκδοση Θυμαστε?) και το σερβις δωρεαν οποτε να χωσουμε και μεις αλλα 22000Ε για μοντες οπωτε να ειμαστε και ολοι ευχαριστημενοι και να μην μας ζοριζει αν πεσουν η ανεβουν οι τιμες η μηπως να ρωτησω δεν πιασανε τα αυτοκινητα που θελαν να πουλησουν ? Ας παν σε καμια αλλη χωρα να πιασουν αυτους τους αριθμους

aleX8
25th November 2005, 17:41
Φίλτατε wallace, το ξέρεις οτι δεν έχω κανένα πρόβλημα με σένα, δεν έχω καν ιδέα πότε αγόρασες το αμάξι, αλλά η παρατήρησή μου πάει σε όσους βιάζονται να πάρουν 1 8άρι ή οποιοδήποτε άλλο αμάξι. Μιλάμε για αυτοκίνητο, όχι για στραγάλια. Το αμάξι είτε το παίρνεις για 2-3-10 χρόνια, είτε το παίρνεις για να το κρατήσεις. Εγώ προσωπικά το αγόρασα για να μου μείνει το αυτοκίνητο σαν καλό και να έχω και ένα άλλο μικρό για τις καθημερινές μου μετακινήσεις αφού φυσικά τσέκαρα το ξένο φόρουμ για κάθε παλιό ιδιοκτήτη, πόσα χλμ έχει γράψει και τι προβλήματα του έχει βγάλει. Για μένα είναι λάθος κίνηση να τρέξεις να αγοράσεις αμάξι επειδή σου έκανε κλικ στο μάτι και να μην κάτσεις να το ψάξεις λίγο παραπάνω. Αυτή είναι η παρατήρησή μου, δεν θέλω να μειώσω κανέναν, απλά προβάλλω αυτό που θεωρώ σωστό.

Αυτό είναι το λάθος κάθε υποψήφιου αγοραστή, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Το θέμα είναι η τακτική της Μάζντα που κι εγώ τη θεωρώ λάθος. Και να σου πω 1 χαρακτηριστικό παράδειγμα? Ο πατέρας μου ήταν από τους πρώτους που πήγαν και αγόρασαν το FD RX-7. Tου άρεσε σαν αμάξι (τρελάθηκε μπορώ να πω από την ομορφιά του) αλλά δεν ήξερε τα προβλήματα που θα του έβγαζε και του γύρισε μπούμερανγκ αυτό. Όσοι όμως ξέρουν και έχουν παρακολουθήσει την πορεία του θα θυμούνται οτι το '93 η τιμή του ήταν στα 13.000.000 δρχ που τόσο το αγοράσαμε. Αργότερα η τιμή του σε λιγότερο από 1 χρόνο αυξήθηκε στα 15.000.000, μετά στα 17.000.000 και τέλος όταν σταμάτησε η παραγωγή του έφτασε να έρχεται σαν ειδική παραγγελεία στα 20.000.000 δρχ. Εδώ φαίνεται η τρελή διαφορά τακτικής της Μάζντα του τότε με του τώρα και φυσικά συμφωνώ με όλους σας σε αυτό, δεν δέχομαι όμως με τίποτα οτι αυτοί που πήγαν και αγόρασαν το αμάξι κατευθείαν, παραπονιούνται τώρα οτι κλαίνε τα λεφτά τους. Κάποια στιγμή θα τα έκλαιγαν έτσι κι αλλιώς.

Φιλικά πάντα σε όλους

BILLY-NYC
25th November 2005, 17:48
η πολιτικη της μαζντα ηταν και με το μχ-5 και με το ρχ-8 να προσφερει συγκινησεις σε οσο το δυνατον μεγαλυτερη μεριδα του κοσμου... για αυτο ειναι το μχ-5 πρωτο σε πωλησεις ροαντστερ... αλλιως ακομη θα ονειρευομαστουν πορσικα... πρεπει ακομη να σας πω πως η κατασταση εχει αλλαξει τωρα τελευταια, golf gti, focus st , megane turbo, impreza wrx 2.5 κλπ. αυτοκινητα πιο δυνατα απο challenge στην ιδια τιμη...αρα πρεπει το cosmo να γινει πιο ελκυστικο... και εγω αλλωστε για το μικρο ξεκινησα αλλα με την εκπτωση πηρα το μεγαλο! το προβλημα ειναι οτι επειδη σαν ελληνες ειχαμε στερηθει τετοιου ειδους αυτοκινητα κανουμε σαν καρχαριες που βλεπουν αιμα:) οσο για το s2000... δεν πρεπει να εχει πουλισει ουτε ενα τελευταια... ακομη το πουλανε 50000 ομως μπορεις να το βρεις μεταχειρισμενο με 30000 σε πολυ καλη κατασταση ,40% κατω! εμεις δεν νομιζω να χανουμε 20000 πουλοντας το. ασε που παρολο που η χοντα δεν πουλαει...εχει γεμισει ο τοπος . αυτα... δωσε γκαζι στον λαο!!! :)

Walker
25th November 2005, 18:33
Σπήλιο εκτιμώ τη γνώμη σου, όπως και του Αλέξη και αρκετές φορές έχω συμφωνήσει μ' αυτή.Όμως δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος και το ύφος με το οποίο αναφέρεστε στους πρώτους ιδιοκτήτες του RX-8.Και αυτό μου έδωσε αφορμή για να εκθέσω και την δική μου άποψη.

Έχω άδικο που δεν συμφωνώ με την πολιτική της Mazda όταν ξεφτιλίζει το αυτοκίνητο μου κατά 4000 ¤; Δεν θυμάμαι καμία μεγάλη αυτοκινητοβιομήχανία να κάνει τόσο μεγάλες εκπτώσεις όταν ακόμα το αυτοκίνητο έχει δύο χρόνια(Ελλάδα) στην παραγωγή.
Απ' οτι ξέρω γίνονται κάποιες καλές προσφορές μόνο όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται σε φάση αλλάγης μοντέλου και θέλουν να διώξουν τα τελευταία κομμάτια.

Έχω άδικο που βλέπω τη Mazda να αντιμετωπίζει το αυτοκίνητο μου σαν χριστουγεννιάτικο δώρο, αφού κατά την προσφιλή της τακτική φροντίζει να κάνει τέτοιες εκπτώσεις την περίοδο των γιορτών;Σα να μου λέει μαζί με τη γαλοπούλα, το γουρουνάκι, τη βασιλόπιτα, τη barbie και τα playmobile πάρε και ένα RX-8.

Πρέπει να αισθάνομαι βλάκας επειδή παρήγγειλα το αμάξι από τους πρώτους στην Ελλάδα και δεν περίμενα κάποιο καιρό για να δω αν θα βγάλει προβλήματα ή επειδή -δυστυχώς- δεν κατάφερα να συννενοηθώ με τους άλλους πρώτους ιδιοκτήτες και να περιμένω 6-12 μήνες για να παραγγείλω το αμάξι μήπως και συγκινηθεί η ΕΛΜΑ και κατεβάσει την τιμή του; :twisted:

Και μου λέτε κατάμουτρα ότι αγόρασα το αυτοκίνητο για το 'εγώ' μου;Υπάρχουν και άλλοι λόγοι φίλοι μου, που πολλές φορές υπερβαίνουν τα όρια της αμφιβολίας,της υπομονής,του ρίσκου και σε αναγκάζουν-ή βοηθάνε- να κάνεις το πρώτο βήμα... :D

Wallace, δεν καταφέρομαι ενάντια σε κανέναν από τους πρώτους ιδιοκτήτες rx-8. Όμως θεωρώ ότι έχοντας επίγνωση της πραγματικότητας κάποιος μπορεί να αντιμετωπίσει καλύτερα τις οποιεσδήποτε καταστάσεις.

Καθένας μας μπορεί να αναφέρει διάφορους λόγους για την επιλογή του, όμως δεν είναι αυτός ο σκοπός της δημοσίευσής μου. Και εν τέλει, δεν μπορώ να δεχτώ την κλασσική δικαιολογία ότι για ό,τι έχει συμβεί πάνοτε φταίει κάποιος άλλος εκτός από εμάς.

xristoss
25th November 2005, 20:00
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΖDA :lol: :lol: :lol: :lol:

TOMASSINO
25th November 2005, 20:34
^Νομιζω οτι μπορουμε να το κρατησουμε το θεμα σε λογικα επιπεδα...Το νοημα μπορουμε να το πουμε με 2-3 κουβεντες. Ας μην το γελοιοποιουμε παρακαλω...

Vasileios
25th November 2005, 21:05
Συγνώμη αλλά είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά ορισμένων φίλων ιδιοκτητών να γελιοποιούν έτσι το RX8. Και εγώ δεν συμφωνώ με την τιμολογιακή πολιτική της Mazda αλλά το να κοροιδεύουμε το αυτοκίνητο που έχουμε είναι τελείως παράλογο. Σε όποιον δεν αρέσει ας το πουλήσει και ας πάρει οτιδήποτε άλλο του αρέσει.

vangelis
25th November 2005, 22:14
ναι ρε παιδια,καποιος αγοραζει ενα αμαξι επειδη τον "γεμιζει" εσωτερικα.Τι και αν το εχουν αλλοι 100.000....απο την στιγμη που εισαι ευχαριστημενος με αυτο που εχεις τοτε σσσσσσσσσσσσ.

docrx8
25th November 2005, 22:19
ρε παιδια ξεφυγαμε.........κανεις δεν κοροιδευει το αυτοκινητο....απλα οι περοσσοτεροι αγανακτουμε με την πολιτικη της ELMA να ισοπεδωσει.....αυτο το καλυτερο που εχει...και για ποιο λογο...? .. .. δηλ. ειναι τοσο κακο...... να μην κρατησει την πολιτιακη της τιμη στο καλυτερο της αμαξι....οπως εκανε και με το rx 7 για παραδειγμα....και σας παρακαλω ...σε οσους υποστηριζουν το αντιθετο.... πειτε μου για το ποια αλλη σοβαρη εταιρεια το εχει κανει αυτο..............χωρις παρεξηγηση ολα αυτα......απλως διαλογο κανουμε και εκφραζουμε εν τελει τις οποιες διαφωνιες εχουμε.....

FcW_JaLeCo
25th November 2005, 23:14
Ρε vangeli :), ας πουμε εχεις δικιο... ειναι ομως στη φυση του ανθρωπου να κανει συγκρισεις, ε λοιπον θα καταντησουμε να το συγκρινουμε με golfakia??
Tι να τις κανουμε τις επιδοσεις οταν το 8ρι πουλαει σαν μικρομεσαιο. Τι εγινε, ξαφνικα ολοι πλουτησαν? :) . Η ολη κατασταση θυμιζει λιγο κατι κορεατικες εταιρειες.

Ισως καποιοι δεν επιτρεπεται να εκφραστουν ελευθερα, και το κατανοω. Το σιγουρο ειναι οτι δεν εχω να πω και πολλα καλα-θετικα στοιχεια για την ελληνικη μαζντα,
μπορει να ακουγεται λιγο υπερβολικο, ξερω, αλλα ρε παιδια μονο εγω νιωθω ετσι? Απο κει και περα δεν ασχολουμε αλλο.
Aς συνεχισουμε να θαυμαζουμε καθημερινα αυτο το μοναδικο εργαλειο.

Τελικο Συμπερασμα: παει ο ξεχωριστος χαρακτηρας του αυτοκινητου.

GrRx8MaZdA
26th November 2005, 00:06
Vangelis διαφωνω στο υφος σου αρχικα...Σαν να μου λες εσυ που δεν γουσταρεις να βλεπεις πολλα 8ρια-περισσοτερα και απο golf-κανε τουμπεκι αφου γουσταρεις να το οδηγας..Εισαι λαθος...

Το αμαξι ξερετε ολοι ποσο πολυ το αγαπαω και οτι ειναι κομματι του εαυτου μου για αυτο το φροντιζω συνεχως με μανια...

Το οτι η μαζντα μας εχει γραμμενους το ξερουμε πλεον πολυ καλα..

Μακη μαζι σου αγορι μου..Το πηρα κανα μισο χρονο μετα απο σενα αλλα και γω απο τους πρωτους "λουσμενους" θεωρουμε....
Ρε παιδια οσοι το χτυπησατε στην εκπτωση μιλατε με ενα στυλ λες και μας λετε τι %$##$% ειμαστε..Ειστε πολυ λαθος..

Οταν κατι το βλεπεις και το ερωτευεσαι και το σκεφτεσαι συνεχεια και εχεις την δυνατοτητα να το αποκτησεις το κανεις...Τι μου λετε τωρα οτι θα κατσω να περιμενω να πεσει η τιμη του???Που ακουστηκε αυτο..Καινουργιο αυτοκινητο ειναι το ********...

Τοσα αυτοκινητα εχεις για να πουλησεις μαζικα ρε μαζντα το δικο μας ξεφτιλιζεις που υποτιθεται ήταν η σημαια σου και η φωτογραφια σε ολες τις αφισες σου????Ξεφτιλα πλεον..

Και μου χουν πει πολλες φορες στο δρομο ρε φιλε ποσο το πηρες??Λεω 41000 και μου λενε σωπα ρε καθε μερα βλεπουμε ποσα...Κανα 20000νομιζαμε...Οριστε!!!Τους γραφω βεβαια αλλα ειναι σαν να σου λενε μπραβο $#@%!!

MOD EDIT

xristoss
26th November 2005, 00:42
χρησταρα μαζι σου εχεις απολητο δικειο :wink:

Andreas_99
26th November 2005, 02:36
Πάντως σκεφτείτε οτι είναι έτσι και αλλιώς υπερτιμημένο, ακόμα και με τις μεγάλες εκπτώσεις που κάνουν τώρα !
Δεν είναι δυνατόν η κανονική τιμή στη Γερμανία (και σε όλη την Ευρώπη) να είναι μικρότερη απο την τιμή με τις εκπτώσεις εδώ και παρότι δεν έχουμε ούτε τα 2/3 (για να μην πώ το μισό) μέσο μισθό των Γερμανών να ζητάμε να έχει πιο αυξημένη τιμή (αυτο είναι παρανοϊκό)!
Και η μάζντα δεν είναι γερμανική εταιρεία να φαίνεται λογικό να είναι φθηνότερη στη χώρα παραγωγής της, ούτε καν σε γειτονικό κράτος δεν είναι..
Το αυτοκίνητο ηταν υπερτιμημένο και είναι ακόμα και με τις εκτπώσεις, έστω και αν είναι λιγότερο τώρα.
Αυτη είναι η αλήθεια.
Βέβαια θα πείτε οτι και οι άλλες μάρκες είναι υπερτιμημένες, όμως αν δεν κάνουν κάποιοι την αρχή, δεν θα έρθουμε ποτέ στα ίσια μας.

GrRx8MaZdA
26th November 2005, 04:43
Kαμια απολυτως σχεση αυτο που λες....Ξερεις με τι εξοπλισμο βγαινει γερμανια το αμαξι στην τιμη που λες????Στη Γερμανια αν βαλει ολα οσα εχει το κοσμο πανω εδω,θα παει η τιμη αρκετα κοντα στην δικη μας..Οχι και υπερτιμημενο....Τακουσαμε ολα πλεον...Αμα ειναι να το χαριζουν αποδω και μπρος...

dadan
26th November 2005, 07:01
33900ευρο εχει Χρηστο μου το cosmo στην Γερμανια χωρις ηλιοροφη και 820 ευρο εχει η ηλιοροφη

wallace
26th November 2005, 08:43
Το niakas:

Δεν περίμενα διαφορετική αντίδραση από εσένα.¶λλωστε υπάλληλος της Mazda είσαι...Δεν θα υποστηρίξεις το σπίτι σου, τους ανθρώπους που σου δίνουν φαί.Θ' αρκεστώ να πω πως σέβομαι την άποψη σου,απλά δεν συμφωνώ........Και για μένα όσο παίζει η διαφήμιση για τα Χριστούγεννα και ανάμεσα σε παιχνιδάκια,χελωνονιντζάκ α, spiderman και δεν ξέρω εγώ τι άλλο θα θυμίζει χριστουγεννιάτικη προσφορά.

Αυτό βέβαια δεν αποκλείει το γεγονός ότι θαυμάζω το αυτοκίνητο μου και το αγαπάω όπως το αγαπάνε όλοι, κάτοχοι και μη....Για να μην πω περισσότερο και ανάψω φωτιές... :twisted: :twisted: :twisted:

To alex-8 & Walker:

Το αν έκανα λάθος που αγόρασα από τους πρώτους το αυτοκίνητο δεν περιμένω από ΚΑΝΕΝΑΝ να μου το εξηγήσει ή να μου κάνει σύσταση ότι έκανα κάτι στραβό!Αυτό το έκανα για τους δικούς μου λόγους, που δε νομίζω ότι σαν ενδιαφέρουν και σας απασχολούν και φυσικά δεν είχα την απαίτηση να το γνωρίζετε.Απλά υπερασπίστηκα τους πρώτους ιδιοκτήτες των RX-8 και αντέδρασα στον τρόπο με τον οποίο εκφράσατε την άποψη σας...Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο είμαι τσαντισμένος είναι η τιμολογιακή πολιτική της Mazda.

Τώρα αν έχετε διαφορετική άποψη από εμένα, δικαίωμά σας...Όπως και του niaka, την σέβομαι...Και Walker ποτέ δεν είπα ότι φταίει κάποιος άλλος για εμένα.Είμαι αρκετά συνειδητοποιημένος και αντικειμενικός για να κρίνω πότε έχω λάθος... :twisted:

Και για να μην νομίζετε ότι πήγα σαν χαζός και παρήγγειλα το αμάξι όταν ακόμα δεν είχε έρθει στην Ελλάδα θα ήθελα να σας πω πως έχω φάει ατελείωτες ώρες μπροστά στον Η/Υ διαβάζοντας στο com για την αξιοπιστία του κινητήρα μας...Όταν το παρήγγειλα πολύ Γιαπωνέζοι είχαν τουλάχιστον 50000 και 80000 μίλια χωρίς να αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα....Ούτε τον έξυπνο σας κάνω,ούτε πνεύμα σας πουλάω, ούτε καν ξέρω πολλές τεχνικές λεπτομέρειες όπως γνωρίζουν άλλα μέλη και τις αναλύουν για διάφορα θέματα, όμως πολλοί από εδώ μέσα όταν αντλούσα οποιαδήποτε πληροφορία για το RX-8 μου έπεφτε στα χέρια μου, δεν ήξεραν καν αν θα κυκλοφορήσει τέτοιο μοντέλο από τη Mazda.

Το σίγουρο είναι πως ως ακαδημαϊκός πολίτης ξέρω να διαβάζω και να μελετάω τις πληροφορίες που μου δίνονται και να τα κρίνω, με βάση πάντα τα δικά μου δεδομένα.

Αυτά φιλικότατα... :!:

Walker
26th November 2005, 10:29
Επαναλαμβάνω ότι δεν κατηγορώ κανέναν από τους πρώτους ιδιοκτήτες, και πως θα μπορούσα άλλωστε αφού είμαι ένας από αυτούς. ;)

Τώρα γιατί η απόφαση που έλαβε κάποια στιγμή ο καθένας μας (να αγοράσει το αυτοκίνητο) οδηγεί σε ορισμένες αντιδράσεις ... είναι κάτι που το γνωρίζουν αυτοί και μόνο αυτοί.

Υποδείξεις δεν είναι στον χαρακτήρα μου να κάνω ... ίσως χρειάζεται να διαβαστεί ξανά το αρχικό μου κείμενο για να γίνει κατανοητό το ύφος του.

Andreas_99
26th November 2005, 13:14
Φυσικά και ξέρω με τι εξοπλισμό βγαίνει στη Γερμανία.
Εκεί δεν αφαιρούν απ τους εξοπλισμούς τίποτα, μόνο στην Ελλάδα γίνεται για να στα χρεώνουν.
Η τιμή του (Revolution) είναι 33650ε
http://pdb.mazda.de/default.aspx?model=Mazda_RX-8&panel=technic&dataid=2289&index=8&tier=2&sub1=serie&subsub=daten
Αν πατήσετε στο "Ausstattung" θα δείτε οτι η ηλιοροφή κοστίζει επιπλέον 820ε, οπότε φτάσαμε πλέν στην έκδοση cosmo με ηλιοροφή.
Επίσης το μεταλλικό χρώμα κοστίζει 540e και οχι 650 που χρεώνεται εδώ και το navi είναι στα 2300 οταν εδώ κάνει 2500.

northern
26th November 2005, 14:43
Εχουν δικιο οι πρωτοι ιδιοκτητες cosmo..και γω θα στραβωνα αν ειχα δωσει 41000 και μετα ενα χρονο επεφτε 4000.. χωρια τις προσφορες που σκανε ανα τριμηνο.
Καποιος που θελει να το πουλησει χανει πολλα.

TITANIUMRX
27th November 2005, 02:25
Σας το είπαν πολλές φορές,αλλά εσείς δεν ακούτε τίποτα.....
Η τιμή του Rx8,είναι αναλοίωτη εδώ και 2 χρόνια.Πρός το παρόν δεν έχει πέσει δράμυ.Αν κάποιος από σας,το πήρε με ΕΚΠΤΩΣΗ....επαναλαμβάνω με ΕΚΠΤΩΣΗ......ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΉΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΌς ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ......
ΑΝ εγώ,πάω να πουλήσω το αυτοκινητάκι μου,και με ρωτήσει ο αγοραστής,πόσο το πήρα,θα του πώ την τιμή της έκπτωσης?Δεν τρελάθηκα......Το αμάξι κοστίζει όσο η τιμή τιμοκαταλόγου,και πουλιέτε σύμφωνα με αυτή,ανάλογα με το πόσα χλμ έχει,και ποιας χρονιάς μοντέλο είναι.....Τελος.
Ο μόνος λόγος που έχει πρόβλημα το 8αρι,δεν είναι η ίδια η τιμή του,αλλά το γεγονός,ότι εξαιτίας αυτής της τιμής(με την έκπτωση),το πήρε ο κάθε κατιμάστορας,που αμέσως το μετάνοιωσε και το έβγαλε στο σφυρή.Μόνον αυτός....Η τιμή διαμορφώνετε σύμφωνα με την προσφορά και την ζήτηση...
Αν πάνε να το εκμεταλευτούν αυτό,οι μάντρες και το Autotriti,είναι στο χέρι των καταναλωτών να τούς πολεμήσουν.
Απορώ γιατί δεν το έχετε δεί έτσι ακόμα.Για να σας φέρω ένα παράδειγμα,η περίπτωση της έκπτωσης,είναι η ίδια που ισχύει στην αγορά των μεταχ/νων κινητών τηλεφώνων.Αν πάρει κάποιος με σύνδεση ένα κινητό Α,ας πούμε 100 ευρώ,το οποίο έχει τιμή λιανικής 250,όταν θα πάει να το πουλήσει,τί θα ζητήσει?50 ευρώ?Δεν νομίζω...Σκεφτήτε και την περίπτωση να το είχε πάρει δωρεάν δηλαδή.
Την ίδια ζημιά που κάνει η έκπτωση στο 8αρι,ακριβώς την ίδια κάνει και η ύπαρξη του Chalenge.Να κατηγορήσουμε την Mazda και γιαυτό?
Μην ξεχνάτε,ότι η έκπτωση,στο μεγαλύτερο διάστημά της,αφορούσε κάποια μόνο χρώματα και εξοπλισμό.Δηλαδή αν πήρε κάποιος μαύρο(μαύρα και τιτάνια δίνανε) πέρσυ τα χριστούγεννα,με έκπτωση 4000 ευρώ,θα το πουλήσει και ο φίλος του που πήρε την ίδια μέρα κόκκινο,τα ίδια λεφτά?
Όχι βέβαια...... :wink:

xristoss
27th November 2005, 16:05
ΝA σε δω οταν ερθει η ωρα να το πουλυσεις αν θα λες τα ιδια :wink:

TITANIUMRX
27th November 2005, 16:12

Δεν τα λέω για πλάκα αυτά που λέω,τα εννοώ :evil: Και σιγά μην το πουλήσω.....

asd
27th November 2005, 16:24
Πιστεύω ότι οι εκπτώσεις τις Mazda το μόνο που θίγουν είναι το πιθανό status που σου δίνει το αυτοκίνητο....

Εξαρτάται όμως πάλι για ποιο λόγο το αγόρασε κανείς....Αν το πήρε επειδη είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο που θα προσφέρει οδηγική ευχαρίστηση, τότε οι εκπτώσεις δεν τον αγγίζουν...

Αν όμως το αυτοκίνητο αγοράστηκε για να δώσει ένα status, μια ταυτότητα, να είναι ένα από τα 'λίγα" που κυκλοφορούν τότε ο ιδιοκτήτης σαφώς και "χάνει" αφού όταν πέφτουν οι τιμές αυξάνονται οι ιδιοκτήτες...

Φανταστείτε όμως να κέρδιζε η μισή Ελλάδα το Τζόκερ και αποκτούσε ferrari....Θα έπαυε η Ferrari να είναι καλό αυτοκίνητο??? Ή μήπως θα έχανε σε image????

Όσον αφορά το θέμα "μεταπώληση", δυστυχώς η αγορά αυτοκινήτου ΔΕΝ είναι επένδυση έτσι ώστε να έχουμε την απαίτηση να μην χάσουμε χρήματα.

xristoss
27th November 2005, 16:57
οκ οκ :mrgreen: :mrgreen:

Andreas_99
27th November 2005, 20:33

Δεν τα λέω για πλάκα αυτά που λέω,τα εννοώ :evil: Και σιγά μην το πουλήσω.....

Αϊ γεια σου.. :wink:
Όσο "κουτή" φαίνεται η μεταπωλητική αξία που μπορεί πιθανόν να πάρει το 8άρι, άλλο τόσο "κουτή" είναι και η ιδεά να το πουλήσεις.
Να το πουλήσεις να πάρεις τι?
Αν ο σκοπός είναι να πάρεις κάποιο καλύτερο, θα είναι τόσο πολλά τα χρήματα που θα χρειαστείς γι αυτό (και τόσο μεγάλη η καψούρα, για να καταφέρεις να αποχωρηστείς το 8άρι) , που η διαφορά των 2-3 χιλιάρικων θα φαντάζει μικρή..

Mits
28th November 2005, 07:30
Το θεμα ειναι οτι στην Ελλαδα για 1002 λογους(γενικοτερη πολιτικη της εταιρειας,εκπτωσεις,διαφημ ιση κλπ) εχει παρακυκλοφορησει το 8αρι.

Εδω πανω για να δω 8αρι πρεπει να κανω ταμα στην Παναγια την Εκατονταπυλιανη.
Το ιδιο και σε αλλες Ευρωπαικες χωρες.

red runer
28th November 2005, 13:46
Δεν πειραζει θα αρχισουμε εμεις να εξαγουμε στις αλλες χωρες χαχαχα

Dr_Garfield
29th November 2005, 11:11
Ξανάρχισε ο εφιάλτης...

27.900 και ώς 4.000 ευρώ έκπτωση!

Πάρε κόσμε, πάρε, πάρε, τσάμπα είναι στου κατσάμπα :!:

peloponisios
29th November 2005, 12:55
Ε σιγά 1000 ευρώ έκπτωση, μην το δραματοποιούμε.
Πόσο είχε το Τσάλεντζ πριν;

Dr_Garfield
29th November 2005, 13:06
Ένα προιόν PREMIUM ωσάν το RX-8 να έχει αναφορές του τύπου Χ χιλιάδες ευρώ εκπτώση δίνει λανθασμένη εντύπωση και το κάνει να δείχνει φτωχότερο. :cry:

Αν΄τ αυτού η προβολή του τύπου ¨Μπορείτε και σεις τώρα να αποκτείσετε Το αυτοκίνητο των ονείρων σας με προνομιακές εκπτώσεις¨δίνει άλλο αέρα. :wink:

TITANIUMRX
29th November 2005, 13:08
Το εκπτωτικό πρόγραμμα,είναι το ίδιο,με το άτοκο πρόγραμμα που κάνουν άλλοι,με μόνη διαφορά πώς γλυτώνεις τα λέφτα αμέσως,αλλά τρώς τούς τόκους αργότερα.Ο μόνος κερδισμένος έιναι αυτός που θα το πάρει ντούκου.
Επίσης ρε παιδιά,όλοι εμείς που το πήραμε,δεν είναι σωστό να αρνούμαστε το ίδιο δικαίωμα στην απόλαυση,σε κανέναν.Δεν είναι λίγο ρατσιστικό αυτό?Συμφωνώ με όλα αυτά,περί έγινε σούπα και λοιπά,αλλά το κρατάω για τον εαυτό μου.Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με αυτό :roll:

Dr_Garfield
29th November 2005, 13:13
Υποστηρίζω το δικαίωμα στην απόλαυση για όλους και επαυξάνω... ΑΛΛΑ οχι με αυτόν τον τρόπο προβολής.

PeaK
29th November 2005, 13:17
Έτσι ακρίβως είναι.
Αναρωτιέμαι, αν έλεγε η ΕΛΜΑ ότι για τις πωλήσεις μέχρι 31/12 τα RX8 έχουν 0% επιτόκιο για 36 μήνες, η αντίδραση θα ήταν η ίδια; 8)

Όπως για παράδειγμα στα Mazda 3 και 6. Αν προσέξατε η διαφήμιση λέει -3.000€ ή με άτοκη χρηματοδότηση.... :wink:

Dr_Garfield
29th November 2005, 14:14
Πάλι καλά που καταργήθηκε το χρώμα μου... είναι πλεόν συλλεκτικό :!:

και η αξία μεταπώλησης του... αντίστοιχη :wink:

GeoRx 8
1st December 2005, 21:50
Εεεεε ρε για αυτο και η κουτση Μαρια πηρε οχταρι με αυτε τις βλακειες που κανουνε οι ανθρωποι.Μου φαινεται οτι οχι μονο στο σερβις ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ αλλα και στην πολιτικη της εταιριας.

Το εχουνε κανει το αυτοκινητο playstation.Καθε λιγο και λιγακι προσφορες.

Παρτεεεεε κοσμε εδω το καλο RX-8. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

GrRx8MaZdA
2nd December 2005, 00:31
Ισα ισα Γιωργο οι πωλησεις δειχνουν οτι η ******* ειναι γατες....

*****MOD EDIT

Koutsman
7th December 2005, 01:44
Αγαπητοί, 29000 που ζητάνε -τώρα- για το Challenge (με μεταλλικό χρώμα κλπ) δεν είναι καθόλου λίγα χρήματα για αυτοκίνητο. Αν δυσανασχετούν όσοι μπορούσαν να δώσουν τα 41000 πολύ λίγο με ενδιαφέρει.
Το αυτοκίνητο είναι ένα καταναλωτικό προϊόν. Χαίρομαι που μπορώ επιτέλους να το αποκτήσω αλλά δεν νομίζω ότι αυξάνεται το κύρος μου...
Αν υπάρχει κάποιος που θεωρεί το RX-8 ένα απραγματοποίητο όνειρο ζωής, ας έρθει να οδηγήσει το δικό μου.
Όσο περισσότερος κόσμος το χαρεί τόσο το καλύτερο. Και η τιμή του εξακολουθεί να υπερβαίνει κατά πολύ το μέσο όρο των αυτοκινήτων που πωλούνται σήμερα.
Δεν είμαι απόλυτος. Αισθάνομαι όμως ότι αυτοί που διαμαρτύρονται, θέλουν πολύ σύντομα να το πουλήσουν για να πάρουν κάποιο άλλο, ακόμα πιο καλό, ακόμα πιο ακριβό...

GrRx8MaZdA
7th December 2005, 01:55
Θα θελα να δω τι θα ελεγες αν το επερνες χωρις εκπτωση και μετα εβλεπες τις διαφημισεις...

Εγω ειμαι απο αυτους που δεν προκειται να το πουλησουν!!Just2know...

Yiannis
7th December 2005, 02:14
Κ εγω μαζι σου bro :wink:

Vasileios
7th December 2005, 16:05
Έχει απόλυτο δίκιο ο Χρήστος. Δεν είναι δυνατόν να ρίχνεις την τιμή του αυτοκινήτου κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα και όλοι όσοι αγόρασαν μέσα στο χρόνο να πληρώνουν κανονικά. Υποτιμάς τον πελάτη σου με αυτό τον τρόπο και είναι μεγάλη κοροιδία.

wallace
7th December 2005, 16:21
Δεν είμαι απόλυτος. Αισθάνομαι όμως ότι αυτοί που διαμαρτύρονται, θέλουν πολύ σύντομα να το πουλήσουν για να πάρουν κάποιο άλλο, ακόμα πιο καλό, ακόμα πιο ακριβό...

Φίλε Koutsman,καλό θα ήταν να διάβαζες τις προηγούμενες σελίδες για να δεις ότι πλέον το θέμα έχει εξαντληθεί απ' όλες τις απόψεις...Όμως έξυσες πληγές και οφείλω να σου απαντήσω, λακωνικά όμως...

Ναι διαμαρτύρομαι, όμως δεν έχεις καλή αίσθηση της διαμαρτυρίας μου... :? Αν θέλεις, διάβασε την άποψη μου στις προηγούμεενς σελίδες...Αλλά:

α)Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή, κοντά στα λεφτά του RX-8, καλύτερο αυτοκίνητο, ακόμα και τα λίγο ακριβότερα...
β)Λες να θέλουμε να πουλήσουμε το αμάξι μας, που μας έχει στοιχίσει άλλο μισό RX-8 μ' αυτά που έχει βάλει ο καθένας μας επάνω, για να το χαρεί άλλος; :roll:

Καλορίζικο το αμάξι σου!Καλές βόλτες! :D :D :D

Koutsman
7th December 2005, 20:28
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν πρόκειται να δώσω συνέχεια στο θέμα μια και έχει εξαντληθεί.
Νομίζω πως ένας καταναλωτής που περιμένει το 4-5% (!) έκπτωση για να κάνει την αγορά, εκπέμπει σε διαφορετικό μήκος κύματος από εσάς που δώσατε 45.000+ μαζί με τα extra.
Ίσως να μην μπορείτε μεταξύ σας να συννενοηθείτε ακόμα κι αν έχετε (έχουμε) τα ίδια γούστα στο αυτοκίνητο.

Με πολύ απλότητα λέω ότι χαίρομαι όχι μόνο από συμφέρον αλλά και γιατί η ελάχιστη αυτή έκπτωση, ίσως παρακινήσει και κάποιους άλλους που εκτιμάνε τις αρετές του 8ριου να το αποκτήσουν.

Εγώ προσωπικά το προτείνω σε όλους τους φίλους μου.

Επίσης καλές βόλτες σε όλους.

GrRx8MaZdA
7th December 2005, 21:17
Eλαχιστη εκπτωση το 1 και τα 4 χιλιαρικα σε challenge και cosmo...Αντε καλα...Δεν καταλαβα και το υφακι σου με αυτα που λες αλλα τεσπα...

MANOSRX7
7th December 2005, 23:15
.... :( εγω με λυπη μου θα πω οτι η κινηση της mazda αυτη εχει κατακρεουργησει την αγορα των μεταχειρισμενων . Επειδη παρακολουθω την αγορα αυτη απο κοντα θα σας πω οτι την τελευταια εβδομαδα μονο δεν "κινειται" τιποτα σε μεταχειρισμενο απο 8αρι . Οι τιμες δε για κοσμο με navi + ηλιοροφη ξεκινανε απο 28,000 για αυτοκινητο ενος ετους ....
Λυπαμαι που η mazda Ελλαδος εφτασε την ναυαρχιδα της σε αυτη την κατασταση .
Επισης σε κουβεντα που ειχα πριν απο λιγο με ανθρωπο του χωρου μου ειπε οτι ακουγονται φημες οτι οι τιμες του cosmo σε καινουριο θα παραμεινουν ετσι και μετα τις γιορτες . Βοηθεια μας ... :(

northern
7th December 2005, 23:29
^Μαλλον αυτο ηθελε να κανει γιατι εχει πλημμυρισει η αγορα με γερμανικα μεταχειρισμενα.

BILLY-NYC
7th December 2005, 23:36
Τι κριμα , θα πεινασουν ολοι οι εμποροι... μπραβο στην μαζντα!!! Νομιζα οτι ολη η ουσια της ελευθερης αγορας ειναι να λειτουργει ο ανταγωνισμος... τωρα να παραπονιεται ο καταναλωτης... πρωτη φορα το βλεπω! Δεν πιστευω αυτα που διαβαζω... πολυ μιζερια για λιγες χιλιαδες. Νομιζω πως δεν εχει να κανει καν με τα χρηματα αλλα απλως εκει που νομιζαμε οτι πηραμε ενα ακριβο αυτοκινητο ξαφνικα εγινε ενα προσιτο αυτοκινητο... (αυτο εγινε με την αφιξη του challenge).
Οπιος εχει κομπλεξ και δεν 8ελει να κυκλοφορουν πολλα ...δεν εχει παρα να το "θαβει" σε σε καθε ευκαιρια. Δεν ξερω πως ακουγονται αυτα...μπορει να ειμαι εγω ο περιεργος

Yiannis
8th December 2005, 02:21
Μην τρελαθουμε κιολας, το RX-8 δεν εχει αναγκη απο προσφορες για να πουλησει..........

GrRx8MaZdA
8th December 2005, 06:00
BILLY-NYC φαινεται οτι το πηρες σε καποια προσφορα απο αυτα που γραφεις...

Γιαννη...σωστος bro..

gbak
8th December 2005, 07:16
Παντως ετσι στο ασχετο Γαλλια και Ιταλια που πηγα καποιες μερες.....δεν ειδα ουτε ενα οχταρι....και με το που ρθα Ελλαδα επηξε το ματι μου.......Μου φαινεται θα μεταναστευσω σε αλλη χωρα....μαζι με το οχταρι...χεχεχεχε...

wallace
8th December 2005, 13:39
Νομίζω πως ένας καταναλωτής που περιμένει το 4-5% (!) έκπτωση για να κάνει την αγορά, εκπέμπει σε διαφορετικό μήκος κύματος από εσάς που δώσατε 45.000+ μαζί με τα extra.
Ίσως να μην μπορείτε μεταξύ σας να συννενοηθείτε ακόμα κι αν έχετε (έχουμε) τα ίδια γούστα στο αυτοκίνητο.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ που επιτέλους ΕΝΑΣ το κατάλαβε...Όντως φίλε μου εκπέμπουμε σε διαφορετικό μήκος κύματος... :twisted: :twisted: :twisted:

Όσο για το αν συννενοούμαστε δεν περιμένω από KANENAΝ να μου το πει...Οι πράξεις μιλάνε από μόνες τους.

Και για να μην πω περισσότερα ας αρκεστώ στο ότι ΟΛΟΥΣ μας, μας ενώνει η αγάπη και το πάθος για το ίδιο αυτοκίνητο...είτε έχει 28000 ¤, είτε 41000 ¤...

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

nikolasrx8
8th December 2005, 13:46
Η αγαπη για αυτο το αμαξι ειναι δεδομενη.
NO HARD FEELINGS για οσους το πετυχαν σε προσφορα,
απλα ειναι ενα γαμωτο για μερικες χιλιαδες ευρω.

GeoRx 8
8th December 2005, 14:24
Αυτα παντου γινονται σε ολες τις εταιριες.

Και εμενα μου ηρθε στο μαγαζι φιλος με Evo 8 που το ειχε παρει 52000 ευρω και τωρα το εχουνε 44000 ευρω επειδη ηρθε το 9 και χτυπιοτανε.

Τερμα το αμαξι δεν ειναι χωραφι να παιρνει αξια ειναι λαμαρινα και χανει την αξια του συνεχεια.

Οι εταιριες παντως δειχνουνε οτι εχουνε μεγαλες ανεσεις στο κερδος τους.Αφου το ανεβοκατεβαζουνε οπωτε θελουνε.

FcW_JaLeCo
8th December 2005, 17:45
Κυριοι δεν υπαρχει θεμα απλα ο καθενας λεει την αποψη του που ειναι απολυτα σεβαστη. Προτιμοτερο είναι δε να μη
χρησιμοποιουμε brands όπως mazda και να σχολιαζουμε καταστασεις με ενα υφος που να χαλαει την καλη μας εικονα,
υποτιθετε δεν ειμαστε εχθροι με την μαζντα, δεν κανει να θαβουμε ετσι μια εταιρεια, ουτε ειμαστε οι καταλληλοι για να
κρινουμε, αρκουν οι παρατηρησεις μας και το μηνυμα περναει (hopefully). Τι επιδιωκουμε και τι θελουμε ως αγοραστες
ή κατοχοι -όχι καταναλωτες που ακουγεται πολύ βαρυ- πρεπει να το παρουν πολύ στα σοβαρα οι υπευθυνοι, για
παραδειγμα ουτε γω θελω να εχω σχεση με την μαζντα μονο το αυτοκινητο με ενδιαφερει, αυτό όμως δεν είναι σωστο
δεν οφελει κανεναν μας και σιγουρα δεν ευθυνομαι εγω γι αυτό :). Κλεινοντας να πω κατι τελευταιο διαβαζοντας αυτές
τις σελιδες εβγαλα πολλα συμπερασματα χρησιμα που μαλλον θα τα μεταφερω κιολας αλλα από την αλλη λεω ποιος
ειμαι γω που θα τους πω τι να κανουν. Α one more thing όταν ειδα το 8ρακι μας ειπα από μεσα μου να ένα πραγματικα
σπανιο αυτοκινητο. Να χαιρομαστε τα αμαξακια μας τιποτα άλλο. Κι αν θελουμε να διαφερουμε...ποπο τι θα πω τωρα...
START TUNING!
Φιλικα παντα

demmis
9th December 2005, 01:53
Οχι οτι συμφωνω με τις εκπτωσεις αλλα σκεφτομαι και λεω....μας πειραξε ολους τους κατοχους που το αγορασαμε ακριβα ενω τωρα πουλιεται με εκπτωση και "βριζουμε" την μαζντα.
ΑΝ τωρα..λεω ΑΝ εβγαινε η μαζντα και ελεγε...
"Απο αυριο!! ολα τα κοσμο θα πωλουνται 50,000 και τα τσαλεντζ 40,000"

Τι θα λεγατε????

GrRx8MaZdA
9th December 2005, 01:57
Μπραβο θα λεγαμε γιατι θα καταλαβαιναν ποιο ειναι το οπλο της εταιρειας και που πρεπει να δωσει το χαμενο πρεστιζ και κυρος...Tι την ψαχνουμε τωρα αυτοι που το πηραν με εκτπωση μας την λενε και απο πανω και αυτοι που το πηραν χωρις,παραπονιομαστε..Αντε να βρεις ακρη

red runer
9th December 2005, 16:06
Τα τσιγαρα αν και δεν καπνιζω τα δινετε με εκπτωση?

Elias_RX8
9th December 2005, 17:20
Αφηστε βρε να κανει εκπτωσεις η MAZDA μπας και κυκλοφορήσουν πρισσοτερα RX8 και ομορφύνουν οι δρομοι..!!!

aLDoN
9th December 2005, 17:40
αν και off topic δεν ξέρω που αλλου να το ρωτησω

τι διαφορα έχει η εκδοση cosmo απο την cosmo S/R?

sorry για το off topic

speed8
9th December 2005, 18:01
S/R σημαίνει sun roof αυτή είναι και η φιαφορα, η ηλιοροφή. Α! η διαφορά είναι και στα ευρώ :!: :lol: :wink:

vampyre
9th December 2005, 18:25
Το σίγουρο είναι ότι δεν θα μετάνιωνα και ούτε μετανιώνω ακόμα και αν είμαι ριγμένος σε σχέση με κάποιον άλλο, γιατί στο μεσοδιάστημα το δικό μου 8άρι, είναι το δικό μου και κανενός άλλου και δεν μοιάζει με κάποιου άλλου. Εγωιστικό; Ναι. Αλλά έτσι είναι η αγορά. Δεν πα να γινε σούπα, εγώ έχω αυτό που εγώ ήθελα μετά μανίας. Και ας μου λένε ότι ρετάρει το μοτέρ, ράνει κάνει, και ας τρώω χρήμα και χρόνο που δεν διαθέτω. Είναι ένα χόμπυ, μια διέξοδος και αυτό καμία ΕΛΜΑ και κανένα σχόλιο δεν το αλλάζει.
Κάθε φορά που το βάζω μπρος, κάθε φορά που αλλάζω κάτι, κάθε φορά που το ανοίγω, είναι και κάτι διαφορετικό.

Μαζί σου φίλε. Η διαφορά μας είναι ότι περίμενα κανά χρόνο από την παρουσιασή του για να βγει η 2η παρτίδα (2004 μοντέλα δλδ).

Πριν προτρέξουν μερικοί και εγώ είμαι από αυτούς που κατέθεσαν τα 41 χιλιάρικα.

Το μόνο κακό σε όλη την ιστορία με τις εκπτώσεις και το να γίνει πολύ προσιτό το αυτοκίνητο είναι ένα.

Και η κουτσή Μαρία θα πάρει RX8. So what? θα μου πείτε... Χμ... Εχει ιδέα η κουτσή Μαρία από περιστροφικούς κινητήρες, έλεγχο στα λαδάκια κάθε 700 χλμ, αλλαγή λαδιών κάθε 5 και όχι κάθε 10 που λέει ο Γιαμαμότο και γενικά όλο το baby sitting που θέλει το αυτοκινητό μας? Μάλλον δεν θα ξέρει... Οταν λοιπόν σε 1-2 χρόνια θα αρχίσουν να "σκάνε" κινητήρες από ΚΑΚΗ συντήρηση και όχι γιατί πραγματικά έφταιγε ο κινητήρας τότε θα δείτε που θα πάει η μεταπωλητική αξία του αυτοκινήτου σας.

My 2 cents.
PS
Εγώ πάντως ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ. (Και ας γίνουν τα rx8 περισσότερα από τα polo 1.4)

GeoRx 8
9th December 2005, 21:26
^Σωστος συμφωνω μαζι σου απολυτα. :wink:

docrx8
10th December 2005, 01:17
ρε παιδια τι ψαχνουμε ακομη....υπαρχουνε αυτοι που οπως λενε καλα εκανε η mazda...και εριξε την τιμη του αυτοκινητου για να το ¨απολαμβανει¨περισσοτερος κοσμος....εμεις οι "αλλοι¨ που περιμεναμε να ειχε την αντιμετωπιση που επρεπε να ειχε και δεν την εχει(και ποτε ειλικρινα δεν πιστευα πως θα συμβει κατι τετοιο βλεπε π.χ rx7 - mx5).....καθως και καποιοι που ειπαν ας τα ¨λουστουνε ¨αυτοι που ετρεξαν πρωτοι να το παρουν....τελος παντων αβυσος η ψυχη του ανθρωπου και ο νοων............................κουραστ ηκα με αυτο το θεμα ......ας χαιρονται τελικα οι κερδισμενοι....

GeoRx 8
10th December 2005, 01:23
Ας χαιρονατι οσοι το εχουνε και εμεις το εχουμε :wink: :D :D

GrRx8MaZdA
15th December 2005, 20:57
Μηπως ετυχε κανενας να παρει κανενα περιοδικο και να δει στις αγγελιες ποσα 8ρια εχει για πουλημα???Μετρησα κοντα στα 20!!!Ελεος..

Και μετα μου λετε γιατι οχι εκπτωση...Γιατι πολυ απλα περνει 8ρι ο ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΟ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΟΥΛΗΜΑ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΙΖΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ....Συγχαρητηρια στην ωραια μας αντιπροσωπεια....Ξεφτιλα...

GeoRx 8
15th December 2005, 21:17
Χρηστο κατσε γιατι εχω την αγορα αυτοκινητου στα χερια μου και οντως εχει παρα πολλα οχταρια αλλα ειναι ολα εισαγωμενα.Σκεψου οτι το ενα εχει δεκαεξαρες ζαντες και ειναι απαισιο.

Εχουνε πιασει και τα φερνουνε ολα απο Γερμανια.Βρηκα εκει Cosmo μεφουλ εξτρα και navi 21000 ευρω.

Παντως αρχιζει και χαλαει το πραγμα.Βρηκα ελαχιστα Type R και πολυ λιγα S2000.Το δικο μας εχει γινει seicento. :evil: :evil: :evil:

GeoRx 8
16th December 2005, 11:32
Λοιπον εχω μπει σε ενα φοβερο σαιτ Ιταλικο το οποιο εχει μεχρι και Pagani μεσα.Ολα τα RX-8 τα βρηκα μεχρι 23000 ευρω το πολυυυυ.

Το σαιτ ειναι www.autosupermarket.it

Mπειτε μεσα και θα παθετε πλακα με τα αυτοκινητα.Βασικα εγω απο χθες εχω κολλησει με τα Φερραρι.Που αλλου θα κοιταγα???? :wink:

Blacktan
16th December 2005, 17:04
εχει και περιοδικο αυτη η εταιρεια ... κατι σαν την αγορα αυτοκινητου αλλα 3πλασιου ογκου ...

ειμαι συνδρομητης πολλα χρονια ...

Θυμισε μου να σου φερω το τελυταιο τευχος να δεις ποσες 456GT εχει μεσα με 40 .000 εως 50.000 το πολυ !!!

Terminator
20th December 2005, 01:41
Ζηλέψανε κι αλλοι το typer το εχουνε 27990 τωρα με aircontition και mp3 player σ αυτην τη τιμη...πανε να παρουνε κι αυτοι κομματι απ την πιτα

peloponisios
20th December 2005, 12:06
^Επειδή σταμάτησε να παράγεται Γιώργο, πιο πριν από τη mazda ισχύει αυτή η έκπτωση.

kostserb
21st December 2005, 23:31
Νομιζω πως αδικα τσακωνεστε , γιατι το θεμα ειναι πολυ απλο.Καθε χρονο τους τελευταιους μηνες του ετους (Νοεμβριο-Δεκεμβριο) πεφτουν κατακορυφα οι πωλησεις αυτοκινητων ΟΛΩΝ των μαρκων , για τον απλουστατο λογο οτι κανεις δεν θελει να πληρωσει το σημα αυτοκινητου για 1-2μηνες και υστερα να το ξαναπληρωσει και για το καινουριο ετος.Ετσι σχεδον ΟΛΕΣ οι εταιριες τους τελευταιους μηνες εχουν ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ για τα μοντελα τους.Θα μου πειτε τι νοημα εχει αφου μπορει ο καθενας να το παραγγειλει νοεμβριο και να περιμενει να το παραλαβει Γεναρη.Η καθε εταιρια προτιμαει να κανει προσφορες και να μειωνει το κερδος της απο το να εχει καποιο μηνα κατακορυφη πτωση εσοδων...

kostasRX-8
22nd December 2005, 01:58
οι εκπτωσεις γινονται τους τελευταιους μηνες του χρονου γιατι ετσι αυξανετε ο συνολικος αριθμος πωλησεων του ετους.υπολογιζουν τις πωλησεις που εχουν κανει και αναλογα κανουν εκπτωσεις ουτως ωστε να αυξηθουν τα συνολικα νουμερα του χρονου.απλο ειναι.επισης αν εχουν στοκ αμαξια τα σπρωχνουν πιο ευκολα.μην ξεχνατε και το mx5.πολλοι θα στραφουν και προς τα εκει!!

kapatoglou
22nd December 2005, 20:25
τελικα οι πιο τυχεροι ειμαστε αυτοι που εχουμε παρει το αυτοκινητο απο τον ********.αν και εκει εχουν ακομα καλυτερα εκπτωσεις αυτον τον καιρο.

******MOD EDIT
ΟΧΙ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ

gvang
28th December 2005, 01:38
Αν και δεν είναι απόλυτα σύμφωνο με τον τίτλο του topic, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ακουστά για κάποιον (κάποιους) εμπορους που κάνουν εισαγωγή από γειτονικές χώρες καινούριων RX8 σε χαμηλές τιμές. Και ο λόγος είναι απλά ότι πήγα να παραγγείλω το δικό μου την Παρασκευή, και μου είπαν από την αντιπροσωπεία, πως δεν υπάρχει σε μαύρο, και ότι θα πρέπει να πάρω σε άλλο χρώμα κλπ κλπ. Μου βρήκε λοιπόν φίλος μαντράς, κάποια εταιρία που φέρνει από το εξωτερικό και έχει ετοιμοπαράδοτα, σε ότι χρώμα θέλω, με δέρμα στα 27.490 (challenge εννοείται!). Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι μου είπαν (από την Mazda), ότι τις περισσότερες φορές, τα συγκεκριμένα, ακριβώς επειδή είναι με άλλες προδιαγρεφές, ότι μπορεί να τους λοίπουν διάφορα από τον εξοπλισμό.
Εχει συμβεί σε κανέναν που έχει πάρει μέσο ΜΗ-Mazda έμπορο, καινούργιο, κάτι τέτοιο.

Ευχαριστώ για την όποια ανταπόκριση.....
Γιώργος Βαγγέλης

Υ.Γ. Στην αντιπροσωπεία η τιμή του μοναδικού (ασημί) challenge που υπάρχει είναι 28.640 χωρίς δέρμα.

Nick_RX_8
28th December 2005, 01:50
Παρτο απο τη μαντρα για να εχεις το χρωμα που γουσταρεις και να το χαιρεσαι.
Δεν θα του λειπει τιποτα !! οτι παραγγειλεις θα παρεις.
Οτι σου προτεινουν οτι θα εχει το αμαξι να στα δωσουν και γραπτως.
Ασε που θα γλιτωσεις και 1200+ ευρω :wink:

gvang
28th December 2005, 01:59
Ουσιαστηκά είναι ακόμη πιο φθηνό αν σκεφτείς ότι η τιμή της ΕΛΜΑ είναι ΧΩΡΙΣ το δερμάτινο σαλόνι! Αν βάλεις +2000 που έχει το σαλόνι..... :!:

GeoRx 8
28th December 2005, 12:09
Δεν λεω ονομα μαντρα αλλα φερνει challenge του κουτιου 25500 ευρω :shock: ειναι πολυ γνωστος και εχει πουλησει παρααααα πολλα οχταρια.

asd
28th December 2005, 20:23
Κι εγω μόλις σήμερα το παρείγγειλα από εκεί.....
Μόνο που για να το προλάβεις στην τιμή που λέει ο Γιώργος τρέξε!!!
Είναι για περιορισμένα αυτοκίνητα με συγκεκριμένο εξοπλισμό...

harrisk
28th December 2005, 22:45
παρακολουθησα ολη τη συζητηση ..............ξεφτυλα ΕΛΜΑ...ΞΕΦΤΥΛΑ............Aλλα μην ανχωνεστε παιδια....ολα αυτα γυρνανε μπουμερανγκ.........κοιταν μονο το τωρινο κερδος....ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΚΥΤΕΡΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΜΑΖΝΤΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΓΩΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ.....ΕΜΕΙΣ...ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΝ ΑΙΣΧΡΑ ΣΑΝ ΝΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΓΙΔΙΑ.....ΑΛΛΑ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ..ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.....ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ,ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΦΡΟ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΟΔΟΠΑΤΑΜΕ............ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ....ΣΕ 1,2,3,4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΘΑ ΞΑΝΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΕΡΓΑΛΕΙΟ,ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΡΑΚΛΗΔΕΣ,ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙ...............................Κ Ι ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ...............ΣΥΜΠΕΡΑΣ Α....ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟΙ ΧΑΝΟΥΝ.............Α,ΚΑΙ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΦΩΝΑΖΩ ..........ΣΑΣ ΕΚΤΙΜΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ RX8ακηδες................

demmis
29th December 2005, 03:50
φιλε μου φωναζεις δεν φωναζεις...δεν σ ακουει και κανενας....
και ακου και αυτο...και εγω το πληρωσα 39.500 και ημουν και απο τους πρωτους στην Ελλαδα και εχω ριξει και κανα 20αρικο ακομα επανω του

....αλλα σε 4-5 χρονια που θα χρειαστει να αλλαξεις αμαξι σαν μερακλης που εισαι...και εσυ και ολοι εμεις εδω.....
η μαζντα θα βγαλει ενα αμαξι που θα τριβει ΟΛΟΣ ο κοσμος τα ματια του οπως τωρα με το ρχ8 και θα τα ξαναριξουμε

τα εχουμε πει χιλιαδες φορες....η ****** πληρωνεται φιλε μου...αλλοι τα τρωνε στα καζινα...αλλοι στις γυναικες αλλοι στα ναρκωτικα κ.ο.κ
εμεις τα τρωμε στα αυτοκινητα

******MOD EDIT

FcW_JaLeCo
29th December 2005, 04:23
^ Kαλα ε αυτη η τελευταια φραση θα αφησει εποχη!!! :D

Μαζντα ηταν ανεκαθεν μια απο τις "φτηνες" εταιρεις και εδινε απλοχερα σπορ αυτοκινητα στο κοσμακι. Το RX-8 αναβαθμισε την εικονα της μαζντα το παραδεχτηκαν και οι ιδιοι της μαζντα. Το καλυτερο και πιο ωριμο project που εχουν κανει ειναι! Τωρα η πολιτικη της εδω μαζντα ειναι ας τα πανε.. αλλα το παν ειναι το κερδος οποτε παλι δικαιολογηται εν μερη αλλα επαναλβανω εδω ειναι για κλαματα :). Θυμηθειτε πριν αναψετε την μηχανη οτι οδηγειτε κατι το επαναστατικο πρωτοποριακο και ας αφησουμε τα μικροπροβληματα και τις αμφιβολιες στην ακρη.

harrisk
30th December 2005, 11:36
δ μιλαω για τη μαζντα κυριοι,αυτα που λετε εννοουντε,και αφηστε τη μαζντα στην ακρη κανει καλα τη δουλεια της,για την ελμα μιλησα,μιλαω,και θα μιλαω.....................η εννοια της δυσφημισης για αυτους ειμαστε εμεις,και θα συνεχισουμε να ειμαστε,ειναι σιγουροτατο οπως το παν,οι καλυτεροι και ακριβοτεροι πελατες τους,μπραβο ρε σεις πως το κα ταφεραν αυτο........τους παραδεχομαι,οντως πρεπει να προσπαθησεις παααααααρρρρρρραααααααα πππππποοοοοοοολλλλλλλυυυυ υυ.............................................. ..ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ...........ΑΙΝΤΕ ΡΕ ΑΙΝΤΕ ΚΑΤΑΚΑΗΜΕΝΗ ΕΛΜΑ HELLAS.......TI EIXAN TA ΕΡΜΑ ΚΑΙ ΨΟΦΟΥΣΑΝ .......ΘΑ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ..................ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ........ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ.

ΔΗΜΟΣ
30th December 2005, 16:50
κοιριοι εχθες ημουνα στην ελμα για να περασω τους καθρεπτες μου
και αφου ηρθε η ωρα και τους τα χωνα για τις ******* που εχουν κανει τουλαχιστον στο δικο μου 8 το γυρισαν λοιπων το παιχνιδι και ειπαν οτι ειναι απογοητευμενοι απο εμας τους 8αρακιδες γιατι ειδαν κατα λαθος τη σελιδα μας στο ιντερνετ και περιμεναν να ενημεροθουν καταλληλως.περιμενουν εστω και μετα απο τοσο καιρω να επικοινωνισουμε μαζι τους και να τους ανακοινωσουμε επισημα το club.οπως εκαναν τοσα αλλα club (mx5)και φερουν διαφορετικης μεταχειρησης...(σε τιμες ανταλλακτικα κτλ)...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΑ ΟΧΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ...εμεις γιαυτους ειμαστε τα κακα παιδια προς το παρων.

******MOD EDIT

Red F16
30th December 2005, 16:55
ειδαν κατα λαθος τη σελιδα μας στο ιντερνετ και περιμεναν να ενημεροθουν καταλληλως.
Εεεε, όχι και κατά λάθος βρε Δήμο. Τόσα και τόσα έχουν πάει εκεί με τα αυτοκόλλητα του club...

wallace
30th December 2005, 17:08
Ρε Δήμο, ήμουν ο πρώτος που τους μίλησα για το RX-8 club ένα μήνα περίπου μετά τη γέννησή του...Λες τώρα να το έμαθαν; :roll:

niakas
30th December 2005, 19:26
κοιριοι εχθες ημουνα στην ελμα για να περασω τους καθρεπτες μου
και αφου ηρθε η ωρα και τους τα χωνα για τις ******* που εχουν κανει τουλαχιστον στο δικο μου 8 το γυρισαν λοιπων το παιχνιδι και ειπαν οτι ειναι απογοητευμενοι απο εμας τους 8αρακιδες γιατι ειδαν κατα λαθος τη σελιδα μας στο ιντερνετ και περιμεναν να ενημεροθουν καταλληλως.περιμενουν εστω και μετα απο τοσο καιρω να επικοινωνισουμε μαζι τους και να τους ανακοινωσουμε επισημα το club.οπως εκαναν τοσα αλλα club (mx5)και φερουν διαφορετικης μεταχειρησης...(σε τιμες ανταλλακτικα κτλ)...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΑ ΟΧΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ...εμεις γιαυτους ειμαστε τα κακα παιδια προς το παρων.

******MOD EDIT

Η ελμα γνωριζει για το club ΜΑΣ απο την πανελληνια στη Λαρισα.Εγω προσωπικα τους ενημερωσα για αυτο.το γνωριζει λοιπον μονο η διηκηση και μονο αυτη.οταν λοιπον γινουμε και τυπικα ρχ8 club θα γινει γνωστο και σε ολους τους αλλους.
Εγω το εμαθα για παραδειγμα απο τον Θωμα και επειδη γουσταρα ασχοληθηκα προσωπικα.
στη mazda ομως θα παμε και εγω πρωτος και καλυτερος οταν γινουμε επισημο σωματιο και οχι τωρα που αποτελλουμε μια μεγαλη και ωραια παρεα φιλων και ιδιοκτητων.
Τωρα γιατι εσυ θεωρεις τον εαυτο σου κακο παιδι δεν το καταλαβα.
επειδη τα παιδια της Ελμα Θεσ/κης δεν γνωριζαν την υπαρξη του club?
Και να την γνωριζαν τι θα πρεπε να κανουν δλδ?
εγω σαν ελμα Λαρισας που την γνωριζω τι μπορω να κανω?
Σαν Νιακας Δημητρης συγουρα την απολαμβανω αλλα σαν ελμα τι??????

georgge
30th December 2005, 19:37
Η ΕΛΜΑ Θεσσαλονίκης γνωρίζει πολύ καλά την ύπαρξη του forum εδώ και καιρό και σας διαβεβαιώνω ότι το επισκέπτονται συχνά. Μπορώ επίσης να σας διαβεβαιώσω ότι κάποιες μικρές βελτιώσεις που έγιναν οφείλονται σε σχετικά post. (υπάρχουν εκτυπώσεις στα χέρια τους)

Εγώ πάντως ακόμη δεν είμαι ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες τους. Έχουν μακρύ δρόμο μπροστά τους...

niakas
30th December 2005, 19:40
Η ΕΛΜΑ Θεσσαλονίκης γνωρίζει πολύ καλά την ύπαρξη του forum εδώ και καιρό και σας διαβεβαιώνω ότι το επισκέπτονται συχνά. Μπορώ επίσης να σας διαβεβαιώσω ότι κάποιες μικρές βελτιώσεις που έγιναν οφείλονται σε σχετικά post. (υπάρχουν εκτυπώσεις στα χέρια τους)

Εγώ πάντως ακόμη δεν είμαι ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες τους. Έχουν μακρύ δρόμο μπροστά τους...
Το οτι γιναν καποιες βελτιωσεις ειναι κατι πολυ θετικο νομιζω με αφορμη το forum .
ετσι δεν ειναι?

georgge
30th December 2005, 19:41
^ Σαφώς !!!

niakas
30th December 2005, 19:48
και δεν το κρυβω πως και εγω πως μεσα απο αυτη τη παρεα εγινα καλυτερος και σοφοτερος σε πολλα πανω στη δουλεια μου.βοηθηθηκα σε μεγαλο βαθμο απο τη ομορφη αυτη κοινοτητα.

ΔΗΜΟΣ
30th December 2005, 20:25
ειναι δυσαρεστημενοι γιατι τους τα χωνουμε απο εδω...αααα και κατι αλλο .... ετοιμαζονται και για αλλες αλλαγες μεχρι και προσωπικου αν συνεχιστει αυτη η κατασταση.αυτοι ομως περιμενουν να κανουμε γραπτες αναφορες παραπονων και οχι μεσα απο το site.και εγω ειμαι ενας απο τους πολλους που εχει παραπονα απο τους κυριους και δεν τους υποστηριζω...απλα γνωστοποιω αυτα που μου ειπαν χωρις να τα υποστυριζω...

GrRx8MaZdA
30th December 2005, 20:43
Γιωργο εχεις δικιο εχουν ποοοοολυ δρομο μπροστα τους..Εγω πρωτος εγραψα τα παραπολλα παραπονα μου και ξεκοψα απο κει..Ακολουθησαν και αλλοι μετα...

Αλλα αυτο δεν θα τελειωσει ποτε...Αντιπροσωπεια ιδιαιτερα θεσνικη δυσκολα θα βρεθει..Και τον κινητηρα μας κακα τα ψεματα τον ξερουν μετρημενα στα δαχτυλα ατομα σε ολη την Ελλαδα...ΜΑΚΚΚΚΚΚΚΚΚΗΗΗΗΗΗ ΗΗΗΗΗΗ δεν τα δινουμε να τελειωνουμε???

Ασχετο...Γιωργο η αντιπροσωπεια του αλλου αυτοκινητου σου που λεγαμε-ξερεις του 4κινητου-τι εντυπωσεις σου εχει αφησει??Σερβις ανταλλακτικα πανακριβα??Καμια ιδιατεροτητα??Και με πμ αν θες...

wallace
31st December 2005, 12:35
...ΜΑΚΚΚΚΚΚΚΚΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ δεν τα δινουμε να τελειωνουμε???

Bro, ξέρεις τη γνώμη μου...Προς το παρόν ας περιμένουμε λίγο ακόμα...

harrisk
31st December 2005, 14:20
χαιρομαι πολυ που τα διαβαζει η ΕΛΜΑ .Ηλικρινα θα φανει κατα ποσο ενδιαφερονται για τους καλυτερους πελατες τους.ΚΥΡΙΟΙ ΣΑΣ ΠΕΤΑΜΕ ΤΟ ΜΠΑΛΑΚΙ,ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ........

GeoRx 8
6th February 2006, 12:21
Χθες εβλεπα στην τηλεοραση το RX-8 χωρις προκαταβολη λεει 48 δοσεις κα εως 4.000 ευρω εκπτωση!!!!!!

Τι θα γινει με αυτο το πραγμα?????Τι την επιασε την Μαζδα παλι????

Terminator
7th February 2006, 14:47
απλα η εκπτωση δεν ηταν δωρακι μονο για τα Χριστουγεννα αλλα παντοτινη! :evil:

GeoRx 8
7th February 2006, 21:21
Ααααα μπραβο μας δουλεψε κανονικα η Μαζδα!!!!!

Εγω εχω να πω οτι καμια αλλη εταιρια δεν εχει ξεσκισει το καλυτερο της μοντελο ετσι.Γιατι πιστευω οτι για τη Μαζδα το οχταρι ειναι οτι καλυτερο εχει!!!!

Αλλα πραγματικα ρε παιδια του εχουνε αλλαξει τα φωτα.Τι πουλανε ντοματες??????

Αμαν δηλαδη. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

docrx8
7th February 2006, 21:36
ετσι ειναι ......παλι τα ιδια δυστηχως.............απλα περιμενω καποιος να μου απαντησει....γιατι δεν εγινε ποτε το ιδιο.... τοσο με το mx5...οσο..και με το rx 7......ισως ποια ειλικρινα να το σκεφτομαι .....οχι... ποια mazda....π.χ για την honda τι να πω...μπραβο τους για την αξιοπρεπεια τους....οπως και για την nissan ακομη...δεν σκοτωνουν τα καλυτερα μοντελα τους....αλλα θα βγουν ακομη και καποιοι αλλοι ¨κουλτουριαρηδες¨που θα μπουν μπραβο στην mazda που δινει την δυνατοτητα να αποκτησουν το ¨απολυτο¨εργαλειο....τι seisento...τι...rx8.... εμπρος λοιπον να δωσουμε στον κοσμο την ευκαιρια...να το αποκτησουν..και ας ειναι καλα αυτοι που βιαστηκαν να το παρουν ...thank you elma............

GeoRx 8
7th February 2006, 21:41
Εχετε δει ποτε διαφημιση για το S2000?????Ποτε μα ποτε.

Για το Type R??????Ποτε

Για το Evo???????Ποτε.

Και παντα μιλαω για τηλεοραση.Και αυτο ξερετε γιατι?????

Γιατι ενας που το γουσταρει το αμαξι θα παει να το παρει και ξερει τι αμαξι παιρνει!!!!!

Προχθες μεσα σε μια ωρα ειδα τη διαφημιση τρεις φορες!!!!

Ουτε Yugo να ητανε.Πραγματικα ντροπη τους.

georgge
7th February 2006, 21:48
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπετε αυτή την ιστορία σαν μια καλή ευκαιρία (opportunity)?

Παράδειγμα: με την εκλογή του νέου Δ.Σ. θα μπορούσε να συνταχθεί μια επιστολή προς την Ελληνική Mazda με κοινοποίηση σ' όλους τους αντιπροσώπους και service Πανελλαδικά. Στην επιστολή αυτή θα ζητούνται ειδικές τιμές στη συντήρηση και στα ανταλλακτικά για όλους τους κατόχους 8αριών αγορασμένων από την επίσημη αντιπροσωπεία πριν από τις εκπτώσεις :wink:

¶λλες ιδέες :?:

docrx8
7th February 2006, 21:54
οχι ρε γιωργο δεν ειναι λυση αυτη....αλλου ειναι το θεμα....αλλα ονειρα ειχα...ειχαμε....ειχατε...και τωρα ολα ισωπεδωνονται.....και ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω....χωρις παρεξηγηση φιλε

aleX8
7th February 2006, 21:59
Εχετε δει ποτε διαφημιση για το S2000?????Ποτε μα ποτε.
Για το Type R??????Ποτε
Για το Evo???????Ποτε.
Ουτε Yugo να ητανε.Πραγματικα ντροπη τους.
Ούτε για Ferrari όμως έχουμε δει ρε Geo ούτε για Yugo? Τι σημαίνει αυτό?

georgge
7th February 2006, 22:06
οχι ρε γιωργο δεν ειναι λυση αυτη....αλλου ειναι το θεμα....αλλα ονειρα ειχα...ειχαμε....ειχατε...και τωρα ολα ισωπεδωνονται.....και ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω....χωρις παρεξηγηση φιλε

Δε θυμάμαι αν το έχω αναφέρει ξανά αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις εκπτώσεις της Mazda. Όταν αγόρασα το δικό μου (Cosmo S/R) "πήρα" και bonus επιτόκιο 7,5% ενώ σήμερα δίνουν 4%!!! Δεν υπέγραψα όμως ΚΑΝΕΝΑ συμφωνητικό με την πωλήτρια εταιρεία για την μελλοντική διακύμανση των τιμών!!!
Είναι και αυτή μια εταιρεία, όπως όλες, με διάφορα προϊόντα προς πώληση και σκοπό, φυσικά, το κέρδος. Κι εσύ να ήσουν Sales Manager της Mazda το ίδιο θα έκανες για να "σπρώξεις" το προϊόν σου.

Το 8αρι το πήρα για τη μοναδικότητά του και ας γεμίσει ο πλανήτης όλος. Θα παραμένει μοναδικό όσα και αν κυκλοφορούν στους δρόμους, από οποιονδήποτε, με την οποιαδήποτε μόντα και σε οποιαδήποτε τιμή.

My one cent :wink:

asd
7th February 2006, 22:22

Δηλαδή, χωρίς παρεξήγηση, πήρες το αμάξι μόνο και μόνο για να εκλπηρώσεις το όνειρό σου να είσαι μοναδικός που θα το έχει???Και τώρα που φτήνηνε ΟΛΑ ισοπεδώνονται????Λάθος μεγάλο κατά τη γνώμη μου....

Το αμάξι είναι ΤΕΛΕΙΟ και μακάρι να το πάρει ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ. Καρφί δεν μου καίγεται....Αντίθετα θα χαρώ γιατί θα σημαίνει ότι το γούστο και οι γνώσεις του Έλληνα βελτιώθηκαν και προτιμούν το rx....¶σε που η φωνή μας θα μεγαλώσει....Συγγνώμη αλλά η μοναδικότητα θέλει πολύ περισσότερα χρήματα από όσα δώσατε / δώσαμε για το rx...Εδώ έχουμε γεμίσει cayenne....

:P :P Προσωπική μου άποψη πάντα....

docrx8
7th February 2006, 23:04
φιλε αποστολε δεν πηρα το αμαξι...ουτε για να εκπληρωσω το ονειρο μου.... ουτε για να ειμαι και ο μοναδικος...προς θεου....αλλα ....με βαση το rx7...και τις εκπτωσεις που ποτε δεν κανανε π.χ σε αυτο.... και οταν δινεις και 40.000 ....περμενεις τουλαχιστον καποια αλλη αντιμετωπιση....και γιατι καποιος δεν μου εξηγει γιατι δεν συμβαινει και με τις αλλες εταιρειες αυτο...?δηλ. για σενα το s2000 δεν εχει κατι το μοναδικο ? το Ζ350....?και που θα μεγαλωσει η φωνη σου και ως προς τι.....?

Blacktan
7th February 2006, 23:06

Δηλαδή, χωρίς παρεξήγηση, πήρες το αμάξι μόνο και μόνο για να εκλπηρώσεις το όνειρό σου να είσαι μοναδικός που θα το έχει???Και τώρα που φτήνηνε ΟΛΑ ισοπεδώνονται????Λάθος μεγάλο κατά τη γνώμη μου....

Γιατρε μου δεν μπορω παρα να συμφωνησω με τον Αποστολο ....
Τα ονειρα δεν εχουν αποκλειστικοτητα ...

docrx8
7th February 2006, 23:08
ρε παιδια δεν μιλαω για αποκλειστικοτητα αλλα για αντιμετωπιση...........thats all.....

Blacktan
7th February 2006, 23:11
Δημητρη , καταλαβα -προσωπικα- απολυτα τι εννοεις ... :)

Η ολη μου αντιθεση ειναι στο γεγονος πως μου φαινεται πολυ βαρυγδουπο να λες πως "ισοπεδωθηκαν τα ονειρα σου" επειδη η πολιτικη πωλησεων της mazda ειναι αυτη που ειναι ...

asd
7th February 2006, 23:12
με βαση το rx7...και τις εκπτωσεις που ποτε δεν κανανε π.χ σε αυτο.... και οταν δινεις και 40.000 ....περμενεις τουλαχιστον καποια αλλη αντιμετωπιση....και γιατι καποιος δεν μου εξηγει γιατι δεν συμβαινει και με τις αλλες εταιρειες αυτο...?δηλ. για σενα το s2000 δεν εχει κατι το μοναδικο ? το Ζ350....?και που θα μεγαλωσει η φωνη σου και ως προς τι.....?

Όλα τα αμάξια που αναφέρεις πιο πάνω συνάδελφε έχουν κάτι το μοναδικό...Αλλά η μοναδικότητά τους δεν είναι ΟΥΤΕ η τιμή τους ΟΥΤΕ το αν η αντιπροσωπεία τους έκανε ή όχι έκπτωση...

Στη δική μου συνείδηση το rx8 παραμένει μοναδικό και ας πουλιέται και τσάμπα...Τιμή και μοναδικότητα δεν πάνε πακέτο...

Τώρα όσον αφορά για τη φωνή του club, το τι θα αποφέρει θα φανεί σύντομα πιστεύω αν και ήδη τα πρώτα δείγματα γραφής φάνηκαν με εκπτώσεις σε διάφορα μαγαζιά...Και έπεται και συνέχεια...

docrx8
7th February 2006, 23:23
χαρη...ενταξει πολυ ρομαντικα ακουγεται το ισοπεδωθηκαν....απλα δεν περιμενα αυτην την πολιτικη....και ποσο μαλον οταν γνωριζουμε το παρελθον

Blacktan
7th February 2006, 23:39
well said doc! :) ;)

Renesis_power
8th February 2006, 00:56
... και οταν δινεις και 40.000 ....περμενεις τουλαχιστον καποια αλλη αντιμετωπιση....

ποιο ειναι δλδ ρε αδερφε το παραπονο σου???το οτι διαφημιζουν το προιον τους???αυτο θεωρεις οτι σε θιγει δλδ..??? :roll: :roll: ελατε ρε παιδια,με αυτο το θεμα ας τελειωνουμε,εταιρια ειναι που κανει το λογικο,διαφημιζει το προιον της,οπως ολα τα μοντελα... :wink: περισσοτερο απο πολλες εταιριες....ειδες τη χοντα σε διαφημιση συχνα??το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ χοντα :roll: τη μιτσουμπισι???νισσαν??δεν τρελαθηκα κιολας να βλεπω.... :roll: πολυ σωστα τα λεει ο παππους,μαζι σου Γιωργο :wink:

φιλικα παντα :)

GeoRx 8
8th February 2006, 01:49
Αλεξη η Φερραρι τι δουλεια εχει?????Γιατι εχεις δει διαφημιση Λαμποργκινι?????

Μιλαμε για αμξια της κατηγοριας μας η κοντα σε αυτη?????

Και εγω δεν εχω προβλημα να το εχω μονο εγω το αμαξι αλλα μην του αλλαζεις τα φωτα συνεχεια στην εκπτωση και στη διαφημιση.

Το S2000 οσα χρονια εξι χρονια που κυκλοφορει στοιχιζει 50.000 ευρω δηλαδη σου λεει κυρια αυτη ειναι η τιμη ξερεις τι αμαξι ειναι αν θελεις το παιρνεις αν θελεις μη το παιρνεις!!!!!

Το Typer-R τοσα χρονια 28.200 τελος ουτε κατω ουτε πανω και χωρις A/C.Τα τελευταια 5 κομματια τα εδωσε με ΜP3 και στανταρ A/C στην τιμη των 27.200 και χωρις διαφημιση στην τηλεοραση.

Και η Μαζδα ειχε πει μονο μεχρι 31 Δεκεμβριου η εκπτωση!!!!!!Γιατι συνεχιζει??????

Τελος παντων τωρα οτι εγινε εγινε!!!!!!Απλα απο ποσους ακουω να λενε πωπω βαρεθηκαμε να το βλεπουμε!!!!!!

Αυτο ειναι το θεμα.

gbak
8th February 2006, 01:58
Ρε σεις γιατι χαλιεστε....εδω ολοκληρη JEEP και τα δινει τα Cherokee με 0 προκαταβολη και 70 δοσεις...ποια η JEEP που θεωρειται εταιρεια οροσημο στα off-road...συν οτι ενας κολλητος εσκασε 37.000 χιλιαρικα και τωρα το δινουν κοντα 31.000...εγω πιστευω ειναι θεμα management της εκαστοτε αντιπροσωπειας...

GeoRx 8
8th February 2006, 02:01
Η διαφορα ομως Γιωργο ειναι οτι δινει το Cherokee με μηδεν προκαταβολη οχι το Grand Cherokee το Hemi 5.7 που κανει 90.000 ευρω και ειναι το κορυφαιο της μοντελο.

Ειναι το μικρο της.Ας εδινε και η Μαζδα το 3 τσαμπα!!!Δεν θα με πειραζε.

gbak
8th February 2006, 02:10
Ναι ρε φιλε ...μικρο ξεμικρο τσιμπαει τα 32.000....συν οτι και το μικρο cherokee για την Ελλαδα θεωρειται status car....και ομως επεσε και αυτο...και εχει γεμισει η Αθηνα cherokee...

GeoRx 8
8th February 2006, 02:14
Εγω ξαναρωταω αλλα μαλλον κανεις δεν εχει απαντηση να δωσει.

Η Χοντα γιατι δεν εβαλε καμια διαφημιση για τα δυο καλυτερα της αυτοκινητα και τρελλαθηκε στις πωλησεις???????Και ουτε εκπτωσεις το ξαναλεω.

Renesis_power
8th February 2006, 02:40

Η Χοντα γιατι δεν εβαλε καμια διαφημιση για τα δυο καλυτερα της αυτοκινητα και τρελλαθηκε στις πωλησεις???????Και ουτε εκπτωσεις το ξαναλεω.

σε ποια αναφερεσαι κ σε ποιες τρελες πωλησεις,εξηγησε... :roll: δεν εχω δει τη χοντα να πουλαει κατι τρελα φιλαρακι μου.... :wink:

Blacktan
8th February 2006, 11:06

Γιατι το 1999 και το 2000 και το 2001 -ακομη και το 2002- το s2k ηταν μονοδρομος για καποιον που ηθελε δυνατο πισωκινητο ......

Παιδια , η λογικη σας γενικα ειναι λαθος ....
Ειναι δυνατον να διαμαρτυρεστε για την πολιτικη διαφημισης και χρηματοδοτησης της mazda ???
ΓΟΥΣΤΟ ΤΗΣ ΚΑΠΕΛΟ της .....

Ας ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΑ 40.000 ευρω που κοστιζε καποτε το COSMO .....
Και για τα Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α περιθωρια κερδους που ειχε -τελικα- μεσα απο το budget αυτο η ΕΛΜΑ και της εδωσαν το δικαιωμα να κανει ΤΡΑΓΙΚΕΣ εκπτωσεις ....
Οι οποιες πλεον δεν ειναι εκπτωσεις , αλλα ΜΟΝΙΜΗ ΤΙΜΗ ....

Με λιγα λογια η ΕΛΜΑ εμμεσα παραδεχθηκε το λαθος της και στηριζομενη ως προφαση σε μια "Χρσιτουγεννιατικη Εκπτωση" καθιερωσε την τιμη του COSMO 4.000 ευρω λιγοτερα απο την αρχικη ...

Τελος .... ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ ...
36.000 ειναι η τιμη του Cosmo & 28.000 του Challenge .....

Kαι μεσα σε ολα αυτα θα πω το εξης .....
Θυμαμαι τον εαυτο μου , οταν πρωτοδιαβαζα για το Rx8 (8/03), οταν μιλαγα με τοπικους αντιπροσωπους (11/03) η οταν ακομη το ειχε αγορασει και ο μπαρμπας μου (1/04) , πως τα 40.000 ευρω που ανακοινωνονταν μου φαινονταν Ε Λ Α Χ Ι Σ Τ Α .....

Αναρωτιομουν πως ειναι δυνατον ενα τετοιο αμαξι να ειναι ΤΟΣΟ φθηνο ......

Μηπως τελικα φταιμε εμεις , που ολοι εν αγνοια μας προωθησαμε την πολιτικη της mazda να μπορει να πουλαει στα 40.000 ??????

The Ace
8th February 2006, 13:12
^^^

Ρε παιδιά, είναι τόσο απλό που δεν το έχει σκεφτεί κανένας σας ? :?

Πατώντας μερικά πλήκτρα στο πληκτρολόγιο (βασικά www.mazda.com :P ) μπορείς να δεις τελικές τιμές του αυτοκινήτου σε όλες τις χώρες του κόσμου. Οταν λοιπόν ο οποιοσδήποτε μπορεί να δει

RX8 Hi Pow (US): 28K$
RX8 Rev (DE): 31K€
RX8 Rev (BE): 32K€

λογικό δεν είναι να:

α) αρχίσουν οι παραεισαγωγείς να φέρνουν καινούρια 8αρια με τρελές εκπτώσεις ?
β) να "αναγκαστεί" κάποια στιγμή και η Mazda να κάνει τις απαραίτητες "διορθώσεις" ? :roll:

Για το S2K μην μιλάμε καλύτερα, γιατί α) ο Σαρακάκης είναι στον κόσμο του, και β) είναι 2000κε, οπότε παίζει και ο φόρος.....

RaZoR
8th February 2006, 14:08
^^

'the Ace' αυτό δεν ειναι σωστό γιατι όλα τα αμαξια εχουν τρελες διαφορες τιμής απο την Ελλαδα....
πχ... USA Greece
M3 39.400 81.200
TT 3.2V6 36.366 59.200
EVO VIII 25.500 49210
Range rover 61000 130.000
911s 3.8 65000 120000

και πολλά πολλά άλλα.........

συμφωνα με τα λεγόμενά σου θα επρεπε και όλοι αυτοί να κατεβάσουν τις τιμές τους... :shock:

δεν νομίζω οτι επειδή κανουν τα rx8 λιγότερο σε αλλες χωρες πρεπει και η mazda να κατεβάσει τις τιμες....
Βεβαίως δεν είμαι κατα τις mazda.. δικό της ειναι οπως μπορεί θα πουλήσει... ¶βυσος η καρδιά της μαμάς εταιρίας.... :wink:

Blacktan
8th February 2006, 14:34
Αν εξαιρεσεις το EVO (που και αυτο βεβαια ειναι 2lt) οι μεγαλυτερες διαφορες στις τιμες εγκυνται στο φορολογικο καθεστως μεταξυ των 2 χωρων ...

Κατι που στο Rx8 ειναι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ , πολυ απλα γιατι η χωρητικοτητα του αλλα και η φορολογια του ειναι 1.3lt ...

Προφανως για αυτο ενισταται ο ACE .... ;)

The Ace
8th February 2006, 14:49
Αν εξαιρεσεις το EVO (που και αυτο βεβαια ειναι 2lt) οι μεγαλυτερες διαφορες στις τιμες εγκυνται στο φορολογικο καθεστως μεταξυ των 2 χωρων ...

Κατι που στο Rx8 ειναι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ , πολυ απλα γιατι η χωρητικοτητα του αλλα και η φορολογια του ειναι 1.3lt ...

Προφανως για αυτο ενισταται ο ACE .... ;)

Ακριβώς. Παίδες, όποιος έχει ιδέα του τι παίζει από φορολογία σε Ελλάδα και άλλες χώρες, η Ελλάδα αυτή τη στιγμή έχει από τα πιο φθηνά 1000, 1200 και 1400αρια λόγω φόρων (μέχρι τουλάχιστον να προσαρμοστούν οι CIF τιμές). Από τα 1800 και πάνω όμως, η φορολογία τα σκοτώνει στην Ελλάδα.

Εξ'ου και η αντίρρησή μου. Ως 1300, το RX8 θα έπρεπε να έχει, αν όχι φθηνότερη τιμή, τουλάχιστον κοντά στις τιμές των άλλων χωρών. Κάτι που δεν συμβαίνει, και μάλιστα σε τραγικό βαθμό. Παραθέτω μια μικρή έρευνα που έκανα μόλις τώρα:

Γερμανία από 27Κ€ εώς 33Κ€, USA από 26K$ μέχρι 32Κ$ (το Shinka μάλιστα)

Γιατί λοιπόν στην Ελλάδα κάνει από 29Κ€ μέχρι 40Κ€ ? (προ εκπτώσεων) :? Ακόμα και full extra στην Γερμανία ΔΕΝ φτάνει τα 40Κ€, και έχει πάνω οροφή, BOSE, NAV, cruise ΚΑΙ τα διακοσμητικά γύρω-γύρω (όχι bodykit). Αρα.....

Πάρτε το χαμπάρι: από τις 25 χώρες της ΕΟΚ, είμαστε η 6η πιο ακριβή :shock: :shock: :shock: ενώ είμαστε η 14η από πλευράς μισθών. Τι περιμένετε δηλαδή ?

aleX8
8th February 2006, 19:20
Να θυμήσω και κάτι άσχετο? Στο video του top-gear που έχει σύγκριση το rx-8 cosmo με το 350z, πέρα του οτι κάνουν την ίδια επίδοση στην πίστα, καταλήγει ο φίλος μας-παρουσιαστής και λέει οτι (στην Αγγλία μάλλον-αλλά και γενικά εξωτερικό) τα 2 αμάξια παίζουν στην ίδια τιμή. ¶λλη φιλοσοφία το 1 αμάξι, άλλη φιλοσοφία το άλλο. ¶λλα κυβικά το 1, άλλα κυβικά το άλλο. Και αν θυμάμαι καλά η τιμή τους είναι γύρω στα 28000ε. ¶ρα εδώ με τι έχουμε να κάνουμε, όταν στην Ελλάδα το 1 αμάξι είναι κοντά στα 40.000ε ενώ το άλλο κοντά στα 56000ε? Μήπως η Nissan έχει ξεφύγει κατά πολύ περισσότερο ή μήπως θα έπρεπε το 8άρι να κοστίζει και αυτό 56000ε και να είμαστε όλοι χαρούμενοι?!?!?!?! Ή μήπως οι κοστολογήσεις των ελληνικών αντιπροσωπειών είναι για τα πανηγύρια? Ή μήπως τελικά είμαστε αχάριστοι?

The Ace
8th February 2006, 19:23
^^^

Τίποτα από αυτά. Απλά το ένα είναι 1300κε (και είναι ακριβότερο από ότι στο εξωτερικό για άνγωστους λόγους), ενώ το άλλο είναι 3500κε, οπότε το σκίζει η φορολογία :wink:

diamond
9th February 2006, 13:26
Είναι ακριβότερο το RX στο εξωτερικό γιατί έκει φορολογούν με τους ίππους.

Walker
9th February 2006, 14:21
Η τμή του rx-8 στο video που αναφέρεις Alex-8 είναι 22000 pounds δλαδή 32 - 33k ευρώ.

nikolasrx8
10th February 2006, 08:39
[quote="aleX-8"]Στο video του top-gear που έχει σύγκριση το rx-8 cosmo με το 350z, πέρα του οτι κάνουν την ίδια επίδοση στην πίστα, καταλήγει ο φίλος μας-παρουσιαστής και λέει οτι (στην Αγγλία μάλλον-αλλά και γενικά εξωτερικό) τα 2 αμάξια παίζουν στην ίδια τιμή. ¶λλη φιλοσοφία το 1 αμάξι, άλλη φιλοσοφία το άλλο.[quote]
:arrow: Alex που μπορω να το βρω???!!! Ανεβασε καποιο link η στειλε μου το πλιιιζ!!!

:arrow: Κατα 2ον,η προσφορα της Mazda θα αφορα και τα νεεεεεα μοντελα 2006 (με cruise control), η ειναι για το στοκ της και περιμενει να ξεπουλησει τα εναπομηναντα 8αρια των αποθηκων της??? :!: :?: :!: :?: :!:

:arrow: Κανει περιορισμους σε χρωματα (κοκκινο-μαυρο) και εξοπλισμους??? :!: :?: :!: :?: :!: :?: :!:

:arrow: Ο παραεισαγωγεας στην Αθηνων ελεγε μεχρι τις 15 Ιανουαριου εκπτωση 4.000 ευρω. Τωρα τι λεει???

:arrow: Ρε μηπως να αφησω το shinka που βγαινει κοντα 50.000 και να χτυπησω ενα ολοκαινουργιο με Full extra+navi+bodykit?!?!?! :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Ας μου απαντησει καποιος!!! (σο-βα-ρα ομως... :!: :!: :!: )

harrisk
10th February 2006, 11:40
το καλυτερο φιλαρακο που εχεις να κανεις ,με διαφορα μαλιστα...........

The Ace
10th February 2006, 12:25
:arrow: Ρε μηπως να αφησω το shinka που βγαινει κοντα 50.000 και να χτυπησω ενα ολοκαινουργιο με Full extra+navi+bodykit?!?!?! :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Ας μου απαντησει καποιος!!! (σο-βα-ρα ομως... :!: :!: :!: )

To συζητάς κιόλας ? Βάζεις full extra, κάνεις και το σαλονάκι ΟΠΩΣ θέλεις εσύ, και του ρίχνεις και κανά καλό bodykit, και έχεις καλύτερο τουτού με λιγότερα χρήματα :wink:

peloponisios
10th February 2006, 12:55
Νικ, εγώ προτείνω να μην βάλεις τπτ. Να φέρεις ένα ξερό high power από JDM, να αλλάξεις το ταμπλώ και τις καλωδιώσεις και να το tunarεις όσο πάει. Να ξηλώσεις καθίσματα, και όλα τα μπιχλιμπίδια, να το φτάσουμε 1180 κιλά και να γίνει της παραφροσύνης.

nikolasrx8
10th February 2006, 13:08
Νικ, εγώ προτείνω να μην βάλεις τπτ. Να φέρεις ένα ξερό high power από JDM, να αλλάξεις το ταμπλώ και τις καλωδιώσεις και να το tunarεις όσο πάει. Να ξηλώσεις καθίσματα, και όλα τα μπιχλιμπίδια, να το φτάσουμε 1180 κιλά και να γίνει της παραφροσύνης.
Τι λες ρε συ??? Να μου το βουτηξουνε οι τρελαμενοι με την αφαιρεση κιλων?(Στεεεφανε,Στεεεργιε ποοοσα κιλα ειστε???)
Παντως πλακα πλακα η διαφορα με προβληματιζει... :roll: :roll: :roll:

peloponisios
10th February 2006, 15:02
^Νικ, αυτοί έχουνε Cosmo, με ηλιοροφή δερμάτινα, ηλεκτρικά και πάει λέγοντας...
Εγώ έχω το ελαφρύτερο προς το παρόν...χε χε χε... (αλλά αυτή η κουλάφα ο Στεφ, το πήρε σοβαρά-αλλά ότι και να κάνει, τα κάνει σαλάτα, βγάζει κιλά από την εξάτμιση, μου βάζει αεροτομή, βγάζει κιλά από τις ζάντες, μου βάζει bodykit...) Για αυτό σου λέω, φέρε ένα JDM high pow με κανένα εξτρά πάνω και θα το κάνουμε cup racing.

aleX8
10th February 2006, 16:54
:arrow: Alex που μπορω να το βρω???!!! Ανεβασε καποιο link η στειλε μου το πλιιιζ!!
http://media.putfile.com/aar20
Νίκο enjoy :wink:

GeoRx 8
14th February 2006, 02:30
Χθες η Μαζδα τη διαφημιση την εβαλε 500 φορες.Ολο zoom zoom ακουγα σε λιγο θα νομιζω οτι περναει κουνουπι απο το αυτι μου :lol: :lol:

GeoRx 8
11th March 2006, 02:27
Τα 4.000 ευρω εκπτωση που λεει η Μαζδα ισχυουνε μονο αν πληρωσεις τοις μετρητοις η αν το παρεις με τοσες λιγες δοσεις οπωτα θα ειναι ατοκες!!!

GeoRx 8
18th March 2006, 01:07
Σημερα μιλαγα με πωλητη της Μαζδα για το θεμα του οχταριου και τις βλακειες που κανουνε και πραγματικα παραδεχτηκε τη μεγαλη βλακεια που εχει κανει η Μαζδα και κανει πολλους με τη συμπεριφορα της να μην ξαναπαρουνε Μαζδα. :twisted: :twisted:

Μαλιστα μου λεει σημερα αυτο το πραγμα συζηταγαμε μεταξυ μας.

Koutsman
27th March 2006, 21:57
RX-8 CHALLENGE με 26.000 ευρώ...
Από την επίσημη αντιπροσωπία!!!
Έκδοση "Revolution".

Διαφορές από το Challenge:
1) Όχι auto Cruize control
2) Όχι προβολείς ομίχλης
3) Απλό Air Condition αντί για κλίμα

http://www.mazda.gr/mtimokanim.html

GeoRx 8
2nd April 2006, 21:23
Ειδα και εγω την διαφημηση σημερα 25990!!!!!!

Αντε ΜΑΖΔΑ βαλε και δεκατεσσαρες ζαντες βαλε και ταμπουρα πισω και τεσσαρι σασμαν καντο και 100 αλογα και βαλτο προσφορα με 200 μηνες γραμματεια στην τιμη των δεκαπεντε χιλιαδων ευρω!!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Και για να καταλαβετε ποσο ****** ειναι και ******το MX-5 που πουλαει και αυτο πολυ το ανεβασανε οι κουτοπονηροι 1.000 ευρω!!!!!!

Ρεεεε Μαζδα μας κοροιδευεις που μας κοροιδευεις και που μας τα παιρνεις τουλαχιστον σεβασου μας στο θεμα του σερβις και της εγγυησης!!!!!

***MOD EDIT

harrisk
3rd April 2006, 13:21
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΜΑ...................αχαριστοι..... ....και κοντιφθαλμοι...........ΑΝ ΞΑΝΑΠΑΡΩ MAZDA ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΦΤΥΣΕΤΕ......****************************** ********************

*****MOD EDIT

spirozz
3rd April 2006, 14:56
Για πληροφόρηση σας το νέο challenge που διαφημίζουν με 25990,00€ είναι τελείως άδειο.Συγκεκριμένα δεν έχει ούτε bose ηχοσύστημα αλλά απλό ραδιοκασετόφωνο (απλή υποδοχή για κλασσικό ραδιοκασετόφωνο), ούτε δέρμα , ούτε συναγερμό . :wink: :wink:
Η παραπάνω κίνηση έγινε στα πλαίσια αντιμετώπισης του προβλήματος παραεισαγωγής απο πολλούς εμπόρους.Συγκεκριμένα η ΕΛΜΑ άδειασε την γερμανική αγορά.
:twisted: :twisted: :twisted:
Αγόρασε 500 αυτοκίνητα για να εξαλείψει το παραπάνω φαινόμενο και τώρα προσπαθεί να διώξει το stock που έχει δημιουργήσει.
Το αποτέλεσμα βέβαια είναι το ίδιο.Θα βρωμίσει ο τόπος απο ρχ8 και τα δικά μας θα πιάσουν πάτο.
:evil: :evil: :evil:
Προτείνω λοιπόν αν αποφασίσουμε να στείλουμε στα κεντρικά της Mazda την περίφημη επιστολή παραπόνων , να συμπεριελάβουμε και το συγκεκριμένο θέμα στα λεγόμενα μας.
Πάντως σε μία πρόσφατη κουβέντα που είχα με αντιπρόσωπο mazda του έδωσα να καταλάβει ότι αν συνεχίσουν με την ίδια τακτική, θα κάνουν τα ματάκια τους να δούν ξανά πελάτες πολύ καιρό.
Και βέβαια προσπαθούσε να δικαιολογήσει την όλη στάση της αντιπροσωπείας , αλλά μάταια.
Πραγματικά πρώτη φορά βλέπω τόση αδιαφορία απο μία εταιρία στο να "προστατεύσει" το κορυφαίο της , αν όντως εξακολουθεί να είναι , μοντέλο.ΑΠΛΑ ΚΡΙΜΑ.

The Ace
3rd April 2006, 18:27
Όχι ότι υπερασπίζομαι την Mazda Hellas (όποια και αν είναι η επίσημη αντιπροσωπεία), αλλά φαίνεται όλοι σας να ξεχνάτε ότι:

1) Η τιμή του RX8 στην Ελλάδα, παρ'όλο που είναι εξαιρετικά "επιθετική" σε σχέση με τα όσα είχαμε συνηθίσει με τα RX7, εξακολουθεί να παραμένει Η ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ της Ευρώπης :wink: Δεν είναι καθόλου παράλογο αυτό που κάνει τώρα η ΕΛΜΑ, το αντίθετο θα έπρεπε να παραξενευτούμε....

2) Η ΕΛΜΑ είναι εταιρεία. Η εταιρεία θέλει να βγάλει κέρδη. Κέρδη θα βγάλει αν πουλήσει. Θα πουλήσει αν έχει καλά και σωστά τιμολογημένα προϊόντα. Δηλαδή τι ? Καλό αυτοκίνητο (RX8) σε όσο καλύτερη τιμή γίνεται.....

Είναι απλά τα πράγματα...δεν πουλάνε π.χ. τα πρώτα κινητά τηλέφωνα που βγήκαν ποτέ, οπότε μπορούν να βάλουν ότι τιμή θέλουν. Πρέπει να ακολουθήσουν την αγορά, αλλά και τις επιταγές των κεντρικών....

Sundancekid
3rd April 2006, 19:25
Συμπληρωνοντας τον Αντωνη, θελω να προσθεσω τα εξης:
-Εχετε σκεφτει ποσο επιπλεον κοστος επωμιζομαστε οταν αγοραζουμε το αυτοκινητο υπο μορφη βενζινης?
-Αμα βγαινει Golf GT με 24κ (σχεδον 10κ φτηνοτερο του Challenge) και με παρομοιες επιδοσεις (για να μη πω καλυτερες ο χρονος θα δειξει), αμα βγαινει Focus ST 225 με 28,5κ με επιδοσεις Cosmo, η Mazda τι θα κανει? Ναι, δεν συγκρινονται σε ολα τα αλλα τα αμαξια, ο κοσμος ομως το σκεφτεται, και τα νουμερα ειναι εκει... Θελει ταχυτητα, θελει νουμερα, μπορει πλεον να τα αγορασει.
Ισως να μην ειναι πρωτεύοντες λόγοι για να αγοραστει το αμαξι, ομως μπαινουν στη σκεψη του αγοραστη!

asd
3rd April 2006, 20:46
^Κι εγώ πιστεύω ότι η όλη κίνηση "Rx8 Challenge με 26k" έγινε για να χτυπηθεί με το golf gt....

Και φυσικά το "φτωχό" challengaki είναι και πάλι καλύτερο value for money...

Τώρα το ότι θα γεμίσουν οι δρόμοι....Μήπως είναι λίγο αργά να μας ανησυχεί γιατί είναι ΗΔΗ γεμάτοι????

Η ΕΛΜΑ χτύπησε επίσης και τις εισαγωγές μεταχειρισμένων από γερμανία με αυτό τον τρόπο...Με ένα σμπάρο δυο τριγόνια....

Από εκεί και πέρα Αντώνη, πιστεύω ότι το θέμα τησ κοστολόγησης είναι μεγάλο...Όντως έχουμε ψηλές τιμές, αλλά για τα δεδομένα του φορολογικού μας συστήματος είναι χαμηλές....Μην ξεχνάς ότι στην Αγγλία όπως έχει χιλιοειπωθεί το 350Ζ κάνει μόλις 3000€ πάνω από το cosmo....Δεν νομίζω ότι είναι εφικτό, ούτε φταίει η Nissan που δεν έχει κατεβάσει την τιμή του στα 42k για να είμαστε οντά στους Ευρωπαίους...

RENESIS
3rd April 2006, 21:55
Προσωπικα δεν ασχολουμε καθολου και δεν με νοιαζει κι'ολας τι κανει η mazda με την στρατηγικη που ακολουθει στο θεμα των πωλησεων,εταιρια ειναι και αποσκοπει στο κερδος και μονο,δικαιωμα της ειναι στο κατω-κατω!
Δε μπα να γεμισει ο τοπος rx8,θα μπορουμε να βρουμε και ανταλακτικα ποιο ευκολα! :wink:
Το μονο που με νοιαζει ειναι οτι καθε φορα που μπαινω στο "πιλοτηριο" δεν θελω να βγω,χαιρομαι να το οδηγω,τελος!

GrRx8MaZdA
3rd April 2006, 22:01
Ακριβως γρηγορη...Αλλα δεν μπορω εγω προσωπικα-και πες με και κομπλεξικο-να βλεπω τον καθε ασχετο να παιρνει ενα τοσο ιδιαιτερο αμαξι..

Ειδα προχτες ενα ******** που το ηξερα απο παλιο μεγαλη αλητεια,να εχει παρει ιδιο αμαξι με μενα και τσατιστηκα οσο δεν παει..Βεβαια οι καιροι αλλαξανε και επιτελους το tuning ολοκληρωνεται!!!Που ειναι το καπω οεο???

Οσο για την μαζντα την εχω ********...Δεν πα να το δωσει και τσαμπα??
Περισσοτεροι ασχετοι οδηγοι,
περισσοτερα προβληματα
περισσοτερες βλακειες μερικων μηχανικων
περισσοτερο αγχος
περισσοτερο στρες
λιγοτερο 8ρι
περισσοτερο c1

********Mod edit

RENESIS
3rd April 2006, 22:22
Ακριβως γρηγορη...Αλλα δεν μπορω εγω προσωπικα-και πες με και κομπλεξικο-να βλεπω τον καθε ασχετο να παιρνει ενα τοσο ιδιαιτερο αμαξι..

Ειδα προχτες ενα ******** που το ηξερα απο παλιο μεγαλη αλητεια,να εχει παρει ιδιο αμαξι με μενα και τσατιστηκα οσο δεν παει..Βεβαια οι καιροι αλλαξανε και επιτελους το tuning ολοκληρωνεται!!!Που ειναι το καπω οεο???

Πιστευω οτι οι περισσοτεροι απο εμας (και εγω μεσα βεβαια) ηταν ασχετοι σχετικα με τα rotary(οχι οτι ειμαστε και πολυ σχετικοι τωρα),πριν προβουμε στην αγορα του rx8,απλα το ειδαμε το ερωτευτηκαμε και το πηραμε,το ιδιο κανουνε και αυτοι,αποκλειστικοτητα δεν υπαρχει,γι'αυτο πιστευω οτι καλα ειναι να μην ασχολουμαστε,ειτε μας αρεσει,ειτε οχι,that's life! :wink:

GrRx8MaZdA
3rd April 2006, 22:29
Ναι ρε φιλε αλλα οσοι ειναι εδω μεσα ασχολουνται με τον εναν ή τον αλλο τροπο...

Εδω ξερω ιδιοκτητη που δεν ηξερε οτι πρεπει να συμπληρωνει λαδι...

Terminator
3rd April 2006, 22:39

βλεπε Fast L...a :wink:

RENESIS
3rd April 2006, 22:47
Ναι ρε φιλε αλλα οσοι ειναι εδω μεσα ασχολουνται με τον εναν ή τον αλλο τροπο...

Χρησταρα εχεις δικιο αλλα σε αυτο δεν μπορεις να κανεις κατι,μολις του αναψει το σχετικο λαμπακι τοτε θα το καταλαβει! :wink:

asd
3rd April 2006, 22:52
^ Αν περιμένει το λαμπάκι......Σώθηκε......

Αυτοί πάντως που δεν ήξεραν τι αγόρασαν, γρήγορα το πουλάνε κιόλας....Βρίσκουν "μειονεκτήματα" που δεν είχαν ενδιαφερθεί να ψάξουν πριν το αγοράσουν...

GeoRx 8
4th April 2006, 00:32
Σημερα οι νταλικες κουβαλαγανε το μεσημερι Μαζδα με το τσουβαλι!!!!!

Αααα σε ολα αυτα υπηρχε και ενα Shinka.

Το Mod Edit γιατι εγινε επειεδη τους ειπα ψευτες και κουτοπονηρους???????

Συγνωμη αλλα την αληθεια νομιζω οτι ειπα δεν τους εβρισα!!!!! :evil: :evil:

nikolasrx8
4th April 2006, 12:36
Αααα σε ολα αυτα υπηρχε και ενα Shinka.

Καλα,οταν κατεβω Αθηνα, θα φας ποοολυυυυυ ξυλο!!! :twisted: :P :P :P
Καθε βδομαδα Shinka βλεπεις?! :shock: :shock: :shock:
RX8 Boxing Tournament :!: :idea: :idea: :idea: :!:

christaz
4th April 2006, 12:36
Ρε παίδες γιατι χαλιώμαστε έτσι? Το 8αρι θελουμε δεν θέλουμε είναι ένα αμάξι που ξεκινάει απο τα 26κ πλέον και φτάνει τα 42κ... είναι ένα εύρος αξίας πολύ κοντά στα οικονομικά δεδομένα πολλών ελλήνων. Εδώ ο τόπος εχει γεμίσει με αμάξια αξίας τριπλασιας του 8αριου, 911, Cayenne, ML, SL600 και και και .... τι να πούνε αυτοί δηλαδή οταν ο γείτωνας μου ο βλάχος επειδή πούλησε ενα κτήμα πήγε και πήρε μια 911 και δεν ξερει να την παει, βαζει τα κλαρίνα και βγαινει τσαρκα στην παραλιακη? Καθημερινά βλέπω περισσοτερες 911 και Boxter και πλεον θα πηξουμε στις cayman απ'οτι 8αρια. Πρεπει να το παρουμε χαμπαρι οτι δεν ειμαστε κατοχοι F430 και Gallardo αλλα ενος αυτοκινήτου μαζικής παραγωγής που οσο ιδιαιτερο και αν θελουμε να λεμε οτι είναι το εργοστασιο και οι αντιπροσωπείες θέλουν με τον εναν ή τον αλο τροπο να κανουν οσο το δυνατον περισσοτερες πωλήσεις. Αν θελαμε ιδιαιτερο αμαξι και σπανιο στους δρομους ας περναμε ενα TVR μια corvete κλπ... Απ την στιγμή που η μαζδα μου προσφερει ενα ελκυστικό αμαξι με αυτα τα λεφτα θα παω να το παρω γιατι όχι? Αυτά τα λεφτά εχω αυτά δίνω, επειδη καποιος δεν εχει λεφτα ειναι ασχετος? Πηρα πριν 4 μηνες το challenge, πιέστηκα πολύ, αν με επερνε να πιεστώ κιαλο θα επερνα το cosmo, αν με επερνε ακομα περισσοτερο θα επερνα το Ζ350 και παει λεγοντας. Αυτοι που εχουν τις 911 δηλαδη ειναι ποιο σχετικοι οδηγοι απο εμας? Το ποσο ακριβό αμαξι εχει καποιος δεν δηλωνει τι σοι οδηγος ειναι αλλα τι τσεπη εχει σε συνδιασμό με το ποσο του αρεσουν τα αυτοκινητα.

nikolasrx8
4th April 2006, 12:46
^Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια...

Αν θελαμε ιδιαιτερο αμαξι και σπανιο στους δρομους ας περναμε ενα TVR μια corvete κλπ... Ξερω εναν που θελει να παρει. Ονοματα δεν λεω,αλλα εχει lambo doors, καλη του ωρα! :P

Απ την στιγμή που η μαζδα μου προσφερει ενα ελκυστικό αμαξι με αυτα τα λεφτα θα παω να το παρω γιατι όχι?
Αυτα τα λες τωρα...
Οταν ερθει η ωρα να το πουλησεις με ολες αυτες τις μαλ@%*ες που εχουν κανει,να δω αν θα νευριαζεις και θα τα λες ελαφρως διαφορετικα.
Τοτε θα ξεχασεις τον συμβιβασμο που εχεις κανει (που δεν ειναι εντελως λαθος...) στο να βλεπεις τοσα 8αρια...

Ελα στην θεση μου,κι αν μπορεις νιωσε με.
Αγοραζω το 2004 με 41.000+
Γινεται εκπτωση -4000
Αγοραζουν ολοι->πεφτει η αξια.
Θελω να πουλησω.
Γινεται αυξηση τιμης αλλα τα μεταχ. πουλιουνται με τιμη εκπτωσης.
Θα χασω λεφτα πουλωντας, και θα χασω λεφτα αγοραζοντας...
Ακομα και που το εγραψα,νευριασα...

christaz
4th April 2006, 13:03
Νικόλα δεν έχεις άδικο για αυτό που λές αλλα πέρνεις ενα αμάξι σαν το 8αρι για να το ευχαριστιθείς όσο θα το έχεις, απ'την αρχή νομίζω ήξερες οτι η mazda δεν φιμίζεται για τις μεταπωλητικές της αξίες, το βλέπαμε απο την τακτική της και σε άλλα μοντέλα πριν βγει το 8αρι, μόνο στο mx5 κρατησε λιγάκι τα προσχήματα. Αν θέλαμε μεταπωλητική αξία θα περναμε ενα audi, μια BMW...γερμανικό ή ενα toyota...
Μια είναι η λύση, να μην το σκεφτόμαστε για να μην χαλιώμαστε...

Sundancekid
4th April 2006, 13:09
Kαι είχες την ελπίδα ποτέ πως θα είχες καλή αξία μεταπώλησης με τετοιο αμαξι?
Δεν υπάρχει τέτοια προοπτική με σπορ αμάξια, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για πιο "special" cars.
Γι'αυτο και δεν αξιζει να το πουλήσεις και νωρίς, γιατι θα είσαι ακομα περισσότερο χαμένος. Πρέπει να το έχεις μια πενταετία να το ευχαριστηθείς, και μετά να το ξεχάσεις!

christaz
4th April 2006, 13:12
Και μόνο ο Wankel κινητήρας σημαίνει για το αμάξι μας μειωμένη μεταπωλητική αξία.

CB
4th April 2006, 15:35
Η αγορα του αυτοκινητου δεν ειναι επενδυση χρηματων. ( παρε ομολογα, αμοιβαια, μετοχες, οικοπεδα κλπ)

Κανετε λες και δεν το ξερατε...

Και μην ξεχνατε στις συναλλαγες οταν ο ενας "χανει", ο αλλος "κερδιζει".

Παρε κοσμε φτηνα ελαφρως μεταχειρισμενα RX-8.

Η αληθεια μπορει να ποναει καποιους απο εμας... that 's life.

Αν το θες καινουριο και σιγουρο πληρωσε τη διαφορα. Ετσι απλα.
Με την μια ή αλλη επιλογη κατι κερδιζεις, κατι χανεις.
Μη μας φταινε παντα οι αλλοι (mazda) και αυτοι τη δουλεια τους κανουν.

GeoRx 8
4th April 2006, 22:12
^Και ομως κανουμε ετσι γιατι δεν περιμενε κανεις τετοιες ξαφνικες και απανωτες και συνεχεις εκπτωσεις απο την Μαζδα!!!!

Ακουσατε ποτε για το Type R εκπτωση απο την Χοντα?????

Τεσσερα χρονια το εδινε 28.200 και χωρις Air condision!!!!!!

Τα τελευταια πενηντα κομματια τα εβγαλε προσφορα 27.200 και με air condision και Mp3.

Η Μαζδα απλα σλεμε οτι του αλλαξε τα φωτα στο θεμα αυτο.

Πραγματικα ας μου πει ενας στην κατηγορια του και στα λεφτα του πιο αμαξι εχει φαει τετοια εκπτωση οπως το οχταρι!!!!

ilias
4th April 2006, 23:28
ρεσυ αμα δεν ειχαν ξεκινησει οι εισαγωγες απο γερμανια οι οποιες ειναι πιο ευκολες για το 8 λογω κυβισμου, δεν θα ειχαν ξεκινησει οι εκπτωσεις!

nikolasrx8
6th April 2006, 16:43
Πρέπει να το έχεις μια πενταετία να το ευχαριστηθείς, και μετά να το ξεχάσεις!
Whaaat????? :shock: :shock: :shock: :evil: :evil: :evil:

Αν θέλαμε μεταπωλητική αξία θα περναμε ενα audi, μια BMW...γερμανικό ή ενα toyota...
Μπα...Ο ερωτας ειναι ερωτας... Κι ας κοστιζει...

Γιατι παω στοιχημα οτι Christaz, SundanceKid και CB, εχουν αγορασει το αμαξι με την εκπτωση?
Παιδια,ΔΕΝ δωσατε τα :evil: "κερατιατικα" :evil: , γι'αυτο και σαν ακουμπα λιγοτερο το θεμα.
Φανταστειτε ομως να χανατε τα διπλα λεφτα απο οσα θα χασετε οταν το πουλησετε σε 5 χρονια. :? :? :? :!: :!: :!:

CB
6th April 2006, 20:27
[Γιατι παω στοιχημα οτι Christaz, SundanceKid και CB, εχουν αγορασει το αμαξι με την εκπτωση?
Παιδια,ΔΕΝ δωσατε τα :evil: "κερατιατικα" :evil: , γι'αυτο και σαν ακουμπα λιγοτερο το θεμα.
Φανταστειτε ομως να χανατε τα διπλα λεφτα απο οσα θα χασετε οταν το πουλησετε σε 5 χρονια. :? :? :? :!: :!: :!:

Εγω το βρηκα μεταχειρισμενο με 4.000 χλμ, το εγραψα απο την πρωτη μερα, οποτε μη με βαζεις στο στοιχημα.
Ετσι επραξα και δεν με ενοχλει η εκάστοτε πολιτικη της mazda (μου βγηκε και λιγο για να λεμε ολη την αληθεια). Οι εκπτωσεις νομιζω οτι αρχισαν αργοτερα, ή εγω δεν τις γνωριζα τοτε.

Εσυ δεν ηξερες οτι θα χασει αξια το RΧ; Ειναι αμαξι με πολυ ειδικο κοινο και οχι "τοσο πρακτικο" κατα κοσμο.

Dark
7th April 2006, 00:26
Ρε παιδια γιατι αγχωνεστε?Σας αρεσε το αυτοκινητο?Το πηρατε?Κανετε το γουστο σας?Το απολαμβανετε?Τι σας νοιαζει λοιπον αν και ο γειτονας και ο καθενας μπορει να αποκτησει ενα RX8?To οτι οι τιμες πεφτουν,ενταξει το καταλαβαινω,ποιος ομως αγοραζει ενα sport αμαξι και τον νοιαζει η μεταπωλητικη του αξια?Οι αλλες εταιριες τι κανουν?Πατανε ενα facelift βαζουν δυο αξεσουαρ,αλλαζουν ενα προφυλακτηρα και 2 φαναρια και λενε limited edition....Που παει τοτε η αξια του αυτοκινητου?ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ!!!

Σκεφτομαι ομως κατι...Μημπως τελικα δεν θελουμε να αποκτησουν και αλλοι πολλοι RX8?Μημπως δεν μας νοιαζει τοσο η δικη μας προοδος,αλλα μας καει περισσοτερο τι θα κανει ο διπλανος?Λεω μημπως...

Ειμαι λιγο καυστικος,αλλα το κανω γιατι ζω την αγορα των αυτοκινητων και των συνεργειο,και ξερω πως ειναι ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ συμφερον να υπαρχουν στους δρομους RX8...Ανταλλακτικα,επισκευες, αξεσουαρ...

Και στην τελικη βρε αδερφε τι σκας για την μεταπωλητικη του αξια?Απολαυσε το τωρα που το εχεις!!!Δεν ξερεις αυριο τι μπορει να γινει...

Φιλικα παντα Κωνσταντινος

GeoRx 8
10th April 2006, 21:13
Τελικα μου ειπε σημερα ο διευθυντης της Μαζδα οτι αυτα που ειδα με τις 16αρες ζαντες θα φορεσουνε στην Ελλαδα 18αρες!!

Απλα ετσι ερχονται απο εξω και απο οτι θυμαμαι απο Γερμανια αν δεν κανω λαθος!!

kostserb
11th April 2006, 15:11
Ηταν ενας γαλλος βοσκος , ενας αμερικανος και ενας Ελληνας και εμφανιζεται ο θεος για να τους πραγματοποιησει μια ευχη.
Ο Αμερικανος ζηταει να τριπλασιαστει η παραγωγη των ζωων του , ο γαλλος να βγαζει την παραγωγη του χωρις να κουραζεται καθολου και οταν φτανει στον Ελληνα αυτος του ζηταει : "να πεθανουν τα ζωα του γειτονα μου!!!"

Αυο το ανεκδοτο μου θυμζει αυτη η συζητηση...

Dark
11th April 2006, 18:32
Αυτο το ανεκδοτο ταιριαζει γαντι.... :wink:

tolis
15th April 2006, 21:16
Παιδια οτι και να λεμε η κινηση της mazda να κυκλοφορισει rx8 με μολις 26000 μονο κακο κανει στο κυρος του αυτοκινητου μας.θυσιασε ενα απο τα ομορφοτερα αυτοκινητα μονο και μονο για να τα οικονομισει...κινηση η οποια θα στραφει εναντιον της...δεν θελω να φανω κακος αλλα και εγω θα ηθελα μια porse cayman αλλα δεν προκειται ποτε να μπορεσω να την παρω,και αυτος ειναι ο λογος που το γοητρο της πορσε και καθε πορσε θα ειναι υψηλο...ΜΑΖDA για μια ακομα φορα απογοητευσες...παραμερισαμ θεματα ποιοτητας,,καταναλωσης,εξυ ηρετησης κ.α,για χαρη της αιγλης του rx8 και εσυ καταφεφερες να ισοπεδωσεις την μοναδικοτητα του...

kostasRX-8
15th April 2006, 23:50
παντως εκπτωσεις κανει και η honda για το S του 05.τα συγκεκριμενα λιγα κομματια τα δινει 43 χιλιαρικα τα απλα και 47-48 αυτα με hardtop και ποδιες.ξεσκοκαρισμα!

RotorManiac
16th April 2006, 05:12
....και αυτος ειναι ο λογος που το γοητρο της πορσε και καθε πορσε θα ειναι υψηλο...

εδω εισαι περα για περα λαθος!! να τα λεμε με το ονομα τους!!
η πορσε προκαλεσε τυφωνα αντιδρασεων με την Boxster. τρελαθηκαν οι ιδιοκτητες 911 που εμοιαζε τοσο πολυ. και μιλαμε για πολυ περισσοτερα λεφτα. η πιεση ηταν τοσο μεγαλη που αναγκαστηκε το εργοστασιο να αλλαξει τη μουρη της 911......
το ιδιο εγινε και μολις ανακοινωσαν οτι θελουν να βγαλουν λιμουζινα πορσε... και αλλες εταιριες το ξεφτιλιζουν για το κερδος....

GeoRx 8
16th April 2006, 09:16
^Ναι αλλα εδω μιλαμε για ιδιοκτητες Πορσε!!!!

Εχω διαβασει πολλες φορες σε περιοδικα οτι μετα απο πιεση των πελατων τους αλλαξανε καποια πραγματα η οτι η παραγωγη αυξηθηκε κτλ.

tolis
16th April 2006, 13:17
Την πορσε την χρησημοποιησα ως τυχαιο παραδειγμα,για αυτο αναφερα και τον ορο "οπως και καθε πορσε" συγκαταλεγοντας μαζι της και αλλα αυτοκινητα μαζι της...οπως και να εχει ομως η πορσε ειναι πορσε...για μενα η τιμη του ρχ8 ειναι εξεφτελιστικη για ενα τετοιο αυτοκινητο.MAZDA τα καταφερες!

kapatoglou
17th April 2006, 21:08
παιδια το 26000 μην σασ αγχωνει,ειναι τα renesis,ειναι τα απλα με τισ 16αρεσ που το εργοστασιο δεν μπορει να τα πουλησει με τιποτα,βαζουν καποια πραγματα πανω και τα σπρωχνουν,απο εκει και περα οποιοσ θελει να ακολουθει τισ τιμεσ των αυτοκινητων ασ παει στο τρελαδικο,δεν γινεται παιδια,παντωσ το special version ειναι ομορφο.

GeoRx 8
8th May 2006, 23:52
Και επειδη ανγχωθηκαμε για το αμαξι που επεσε στην τιμη μηπως ειδατε την διαφημιση της SAAB για το 9-3 1.8?????

26.900 παρακαλω!!!!!!

Παλια που να σκεφτεις να αγορασεις SAAB οταν ξεκιναγε απο 13.000.000????

Και τωρα κυριε πας και το παιρνεις ααανετααααα!!!!!!

Λοιπον αλλος δηλαδη δινει για το 9-3 45.000 ευρω και αλλος 26.900.

Οπωτε αυτα γινονται δυστυχως σε ολες τις εταιριες και οχι μονο στη Μαζδα.

wallace
9th May 2006, 00:21
Και να συμπληρώσουμε Γιώργο, πως τα SAAB στην Ελλάδα έχουν χαμηλότατη αξία μεταπώλησης.

Αγοράζοντας SAAB αγοράζεις ένα αρκετά καλό αυτοκίνητο, αλλά παράλληλα πετάς και ένα τσουβαλάκι ¤ στο Θερμαϊκό...

FcW_JaLeCo
9th May 2006, 02:42
Aσχετο αλλα μιας και αναφερθηκαμε στη Saab, ξερει μηπως καποιος που χαθηκε το πρωτοτυπο μοντελο 9x??? Παρουσιαστηκε το 2001, λογικα επρεπε να κυκλοφορει τωρα ετσι ελεγαν τουλαχιστον :roll:.

john74
9th May 2006, 10:29
Μιας και μιλαμε για Saab, τα μοτερ ειναι απο τον ομιλο General Motors ο οποιος ειχε συναψει συνεργασια (μεχρι πριν απο λιγο καιρο) με τον ομιλο Fiat ,οποτε ενας ακομη λογος που η μεταπωληση δεν ειναι υψηλη. :wink:

ΗΛΙΑΣ
9th May 2006, 18:21
Και επειδη ανγχωθηκαμε για το αμαξι που επεσε στην τιμη μηπως ειδατε την διαφημιση της SAAB για το 9-3 1.8?????

26.900 παρακαλω!!!!!!

Παλια που να σκεφτεις να αγορασεις SAAB οταν ξεκιναγε απο 13.000.000????

Και τωρα κυριε πας και το παιρνεις ααανετααααα!!!!!!

Λοιπον αλλος δηλαδη δινει για το 9-3 45.000 ευρω και αλλος 26.900.

Οπωτε αυτα γινονται δυστυχως σε ολες τις εταιριες και οχι μονο στη Μαζδα.
Βέβαια το συγκεκριμένο μοντέλο ζυγίζει 1500κιλά και βγάζει 122 άλογα.
Το ίδιο μοντέλο με 150 άλογα βγαίνει 34.200€. ¶ρα μόνο στο όνομα παίρνεις Saab.
Δεν είναι το ίδιο με τη δικιά μας την περίπτωση που challenge και revolution είναι σχεδόν το ίδιο μοντέλο.

NICK L
22nd May 2006, 15:11
Διαβασα τωρα το θεμα αυτο γιατι εχω απογοητευτει με τα παρα πολλα rx8 που κυκλοφορουν.παει πια!το αμαξι μασ εγινε πολυφορεμενο.κοινο!δεν τραβαει τα βλεματα.Και το χειροτερο για εμενα ειναι οτι οι περισσοτεροι που το αγοραζουν ειναι παντελως ασχετοι με την ιδεα rx8.Ειναι ασχετοι και εκτος αυτου υπερυφανευονται κιολας.Θ α πει καποιοσ καλα κανουν αφου το εριξαν τοσο πολυ σε χρηματα αφου με 26000 δεν παιρνεισ καλυτερο πακετο.Παντως εγω προσωπικα εχω απογοητευτει γιατι ετσι εχασε την αιγλη του και το σεβασμο του.Και επαναλαμβανω πιοπολυ με απογοητευουν οι νεοι ιδιοκτητες τους.ΑΛΛΑ παντα με σεβασμο σε ολους.

GeoRx 8
22nd May 2006, 17:12
^Μην απογοητευεσε αλλα να το χαιρεσαι την οδηγικη απολαυση που σου δινει καθε στιγμη.

rotaryPilot
22nd May 2006, 17:53
Διαβασα τωρα το θεμα αυτο γιατι εχω απογοητευτει με τα παρα πολλα rx8 που κυκλοφορουν.παει πια!το αμαξι μασ εγινε πολυφορεμενο.κοινο!δεν τραβαει τα βλεματα.Και το χειροτερο για εμενα ειναι οτι οι περισσοτεροι που το αγοραζουν ειναι παντελως ασχετοι με την ιδεα rx8.Ειναι ασχετοι και εκτος αυτου υπερυφανευονται κιολας.Θ α πει καποιοσ καλα κανουν αφου το εριξαν τοσο πολυ σε χρηματα αφου με 26000 δεν παιρνεισ καλυτερο πακετο.Παντως εγω προσωπικα εχω απογοητευτει γιατι ετσι εχασε την αιγλη του και το σεβασμο του.Και επαναλαμβανω πιοπολυ με απογοητευουν οι νεοι ιδιοκτητες τους.ΑΛΛΑ παντα με σεβασμο σε ολους.

Δεν έχεις άδικο αλλά τι να πουν και όσοι έδωσαν 40.000 για να πάρουν το cosmo??? Mετά με 29500 μπορούσες να πάρεις το challenge και μετά με 28.000 !!!!!
Δηλαδή από 40.0000 πέσαμε στα 28.000 . Για εμένα το cosmo έφαγε το μεγαλύτερο χαστούκι και όχι το Challenge.
Αυτό αρκεί για να χάσει την αξία του το RX-8 και να μην τραβάει τα βλέμματα επειδή υπάρχουν πολλά 8αρια.
Οπότε για εμένα υπάρχουν 2 κατηγορίες αυτοί που θα έδιναν τα 40.000 και αυτοί που θα έδιναν τα 28.000. Τώρα το 26000 που ουσιαστικά με το μεταλλικό και τις άδειες κτλ πάει 27000 δεν έχει την μεγάλη διαφορά στην τιμή. Αυτός που δίνει 26000 χιλιάρικα άνετα μπορεί να δώσει και 28000 και 28500 αλλά είναι πολύ δύσκολο να δώσει 40.000. Ξέρω ότι και το 40.000 έχει μειωθεί αλλά με 40 ξεκίνησε το cosmo.
Οπότε θα πρέπει να κατηγορούμε την Mazda με αυτό το παιχνίδι των τιμών και όχι τους κακομοίρηδες τους ιδιοκτήτες. Αυτοί είναι οι μόνοι που δεν φταίνε και στο τέλος βγαίνουν χαμένοι επειδή η Mazda ρίχνει τις τιμές.

wallace
22nd May 2006, 18:54
Δεν έχεις άδικο αλλά τι να πουν και όσοι έδωσαν 40.000 για να πάρουν το cosmo??? Mετά με 29500 μπορούσες να πάρεις το challenge και μετά με 28.000 !!!!!
Δηλαδή από 40.0000 πέσαμε στα 28.000 . Για εμένα το cosmo έφαγε το μεγαλύτερο χαστούκι και όχι το Challenge.
Αυτό αρκεί για να χάσει την αξία του το RX-8 και να μην τραβάει τα βλέμματα επειδή υπάρχουν πολλά 8αρια.

Πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία όσων αγόρασε το Cosmo, πριν βγει το Challenge,ακόμα και αν γνώριζε για την ύπαρξή του, πάλι Cosmo θα αγόραζε...

Όσο για τη διαφορά των χρημάτων, η οποία είναι σαφώς αρκετή, όντως έκανε αρκετούς από τους ιδιοκτήτες Cosmo να δαγκωθούνε λίγο, όχι γιατί θα ήθελαν να αγοράσουν το Challenge, αλλά γιατί είδαν ή πρόβλεψαν ότι το αυτοκίνητό τους θα απαξιωθεί γρήγορα.

¶λλωστε μην ξεχνάς ότι πληρώνοντας τη διαφορά των 10-11-12000¤ αγοράζεις ένα αυτοκίνητο με 40 περισσότερα άλογα... :wink: Συν τον οποιοδήποτε πρόσθετο εξοπλισμό, που για άλλους είναι άχρηστος, για άλλους χρήσιμος...

Τέλος, όποιος αγόρασε RX-8 για να κάνει τη μόστρα του, για να δειχθεί ή για να τραβάει τα βλέμματα, όπως διατυπώθηκε, μάλλον έπαιξε και έχασε...

NICK L
22nd May 2006, 18:56
Εγω προσωπικα εχω cosmo και το ειχα παρει 40000.τωρα που βλεπω αυτα τα ποσα σκεψου...

The Ace
22nd May 2006, 19:27
Εγω προσωπικα εχω cosmo και το ειχα παρει 40000.τωρα που βλεπω αυτα τα ποσα σκεψου...

Δεν έχω ποστάρει γενικά σε αυτό το thread, γιατί βασικά δεν με ενδιαφέρει τι και πόσα θα χάσω, εφόσον γνωρίζω εκ των προτέρων ότι δεν έχω αγοράσει blue chip αυτοκίνητο.......

.....αλλά για το συγκεκριμένο σχόλιο (που έχουν κάνει και πολλοί άλλοι): πόσο το αγοράσατε το Cosmo ? 40K. Πόσο κάνει σήμερα ? 40Κ. Ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημά σας ? Ότι υπάρχουν και άλλες εκδόσεις ? Ήμαρτον, που λέει και ο γνωστός colgate :lol:

Εγώ το δικό μου το αγόρασα 32Κ. Σήμερα κάνει -αν το παραγγείλετε απέξω, γιατί εδώ δεν το βρίσκετε- 31Κ και ψιλά. Τι έχασα ακριβώς ? Τίποτα.....πέρα από την γνωστή υποτίμηση των αυτοκινήτων, λίγο διογκωμένη ίσως λόγω μάρκας και μοντέλου......αυτά......

NICK L
22nd May 2006, 19:45
ΔΕΝ εχεις χασει μεταπωλιτικη αξια?

The Ace
22nd May 2006, 20:01
ΔΕΝ εχεις χασει μεταπωλιτικη αξια?

ΠΑΝΤΑ γίνεται αυτό, ειδικά αν αγοράζεις αυτοκίνητο. Με άλλες μάρκες είναι πιο έντονο, με άλλες λιγότερο....¶λλα μοντέλα χάνουν πιο γρήγορα την αξία τους, άλλα πιο αργά.....

Το δεδομένο είναι πάντως ότι με τις κινήσεις της Mazda δεν χάσατε όλοι ξαφνικά 15Κ€. Αυτή τη στιγμή αν θέλω να πάρω το Cosmo, θα πρέπει να δώσω 40Κ€, σωστά ? Αν θέλω να το πάρω μεταχειρισμένο, θα υπολογίσω την μείωση της αξίας του, και θα κάνω κάποια σχετική προσφορά. Αν όμως θέλω να πάρω Cosmo, δεν θα πω ότι "ξέρεις, το Revolution κάνει 27Κ€, άρα δεν σου δίνω για το Cosmo πάνω από 25Κ€". Αυτό απλά δεν στέκει, και κανένας δεν πρόκειται να το πει αυτό.

Εγώ έδωσα 32Κ€. Επειδή το Challenge κάνει σήμερα 28Κ€, δεν σημαίνει ότι ξαφνικά έχασα 4Κ€. Αυτά ήταν χαμένα από την στιγμή που βγήκα από την αντιπροσωπεία. Και αυτό ισχύει για όλα τα καινούρια αυτοκίνητα. Σήμερα όμως αν θέλω να το πουλήσω, δεν θα συγκρίνω την τιμή του με αυτή του Revolution, αλλά με του Challenge.

Είναι σαν να λέμε ότι η 911 και η 911 Turbo είναι το ίδιο μοντέλο......και άρα πρέπει να πωλούνται στην ίδια τιμή σαν μεταχειρισμένα....

NICK L
22nd May 2006, 22:07
Εχεις δικιο.Απλα εμενα με ενοχλει οτι ειναι πολλα και καποιος δεν θα προτιμησει cosmo μεταχειρισμενο καθως θα πει εξωτερικα το ιδιο ειναι ενταξει θα συμβιβαστει με τα αλογα θα δει και την τιμη και καταλαβαινεις.Γιαυτο λεω πως επειδη η mazda κυκλοφορησε πολλα και σε καλες τιμες χανουν πολυ την μεταπωλητικη τους αξια ειδικα τα μεγαλα.

Dark
22nd May 2006, 23:54
Οταν συνειδητοποιησουμε οτι το αυτοκινητο σημερα ειναι τρυπιος κουμπαρας,και απλα τα αγοραζουμε για να εξυπηρετουμε τις οποιες αναγκες μας ή και κ@λ3s μας και πως δεν φταιει ΚΑΜΜΙΑ αυτοκινητοβιομηχανια αλλα το υπαρχον τραπεζικο συστημα,τοτε θα παψει αυτη η γκρινια...

package
23rd May 2006, 10:10
¶λλο να χάσεις 3 με 4 χιλιάρικα και άλλο 15+ που έχουν χάσει πολλοί από δω μέσα.

The Ace
23rd May 2006, 11:05
¶λλο να χάσεις 3 με 4 χιλιάρικα και άλλο 15+ που έχουν χάσει πολλοί από δω μέσα.

Μα αυτό λέω: ότι ΔΕΝ τα έχουν χάσει. Επειδή υπάρχει μοντέλο που κοστίζει 26Κ, δεν σημαίνει ότι αυτό και το μοντέλο που κάνει 40Κ αυτομάτως εξισώνονται οι τιμές τους. Που το έχετε ακούσει αυτό ρε παιδιά ? :?

Και το ξαναλέω: αν θες να αγοράσεις Cosmo μεταχειρισμένο, δεν θα πεις στον πωλητή "ναι, ξέρω ότι έχεις Cosmo, αλλά επειδή υπάρχει το Revolution, δεν σου δίνω πάνω από 25Κ". Απλά δεν δουλεύει έτσι η αγορά....

Στο κάτω-κάτω τι αγχώνεστε ? Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα Cosmo που πωλήθηκαν 30-32Κ. Αν μη τι άλλο, θα έλεγα ότι μάλλον λίγα χρήματα έχασαν τα παιδιά που τα έδωσαν τόσο, αφού εγώ έχασα 10Κ πουλώντας VW Passat 3 μηνών με 1500χλμ.... :shock:

rotaryPilot
23rd May 2006, 11:07
Πάντως ρε παιδιά όπως και να έχουν τα πράγματα με τις τιμές ΕΝΑ πράγμα πρέπει να μας μείνει. Σε καμία περίπτωση για τις τιμές δεν φταίνε οι ιδιοκτήτες. Τώρα εάν φταίει η Mazda ή η οικονομία ή το τραπεζικό σύστημα είναι εντελώς διαφορετικό topic. Ο ιδιοκτήτης είτε έδωσε 40 είτε 26000 για να πάρει ένα 8αρι δεν ευθύνεται σε καμία περίπτωση. Οπότε δεν πρέπει να βλέπουμε με μισό μάτι κάποιον που πείρε με αρκετά λιγότερα χρήματα κάποιο 8άρι και φυσικά ούτε να βλέπουμε κάποιον ιδιοκτήτη που έδωσε 40 χιλιάρικα σαν χαμένο σε χρήμα. Όλοι μας είμαστε καταναλωτές και πρέπει να υποστηρίζει ο καθένας τον άλλο και να λέμε μπράβο για την επιλογή του καθένα είτε έδωσε λίγα είτε έδωσε περισσότερα χρήματα.

package
23rd May 2006, 11:10

Μα αυτό λέω: ότι ΔΕΝ τα έχουν χάσει. Επειδή υπάρχει μοντέλο που κοστίζει 26Κ, δεν σημαίνει ότι αυτό και το μοντέλο που κάνει 40Κ αυτομάτως εξισώνονται οι τιμές τους. Που το έχετε ακούσει αυτό ρε παιδιά ? :?

Και το ξαναλέω: αν θες να αγοράσεις Cosmo μεταχειρισμένο, δεν θα πεις στον πωλητή "ναι, ξέρω ότι έχεις Cosmo, αλλά επειδή υπάρχει το Revolution, δεν σου δίνω πάνω από 25Κ". Απλά δεν δουλεύει έτσι η αγορά....

Στο κάτω-κάτω τι αγχώνεστε ? Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα Cosmo που πωλήθηκαν 30-32Κ. Αν μη τι άλλο, θα έλεγα ότι μάλλον λίγα χρήματα έχασαν τα παιδιά που τα έδωσαν τόσο, αφού εγώ έχασα 10Κ πουλώντας VW Passat 3 μηνών με 1500χλμ.... :shock:

Κι όμως Αντώνη, ξέρεις τι λένε? Πάρε το revo καινούριο παρά το cosmo ματαχειρισμένο. Που ξέρεις τι έχει κάνει ο προηγούμενος.

The Ace
23rd May 2006, 11:24
Κι όμως Αντώνη, ξέρεις τι λένε? Πάρε το revo καινούριο παρά το cosmo ματαχειρισμένο. Που ξέρεις τι έχει κάνει ο προηγούμενος.

Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό. Θα μπορούσε να είναι και "μην πάρεις μεταχειρισμένο, πάρε καινούριο, γιατί που ξέρεις ?" ακόμα και αν υπήρχε ΜΟΝΟ το Cosmo :wink: Όποιος θέλει να πάρει Cosmo οπωσδήποτε, τότε ή θα πάρει το μεταχειρισμένο ή θα ανέβει στην τιμή του καινούριου αν θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο. ΑΛΛΑ δεν πρόκειται να σου πει αυτό που είπα στο προηγούμενο post μου, δηλαδή "δεν σου δίνω για το Cosmo σου πάνω από ότι κάνει το Revo"....

Τώρα όποιος απλώς θέλει να πάρει 8αρι, τότε ναι θα πάρει είτε το φθηνότερο καινούριο, ή θα ψάξει να βρει ένα καλομεταχειρισμένο ανεξαρτήτως μοντέλου, που να είναι όμως κοντά στα λεφτά που θέλει να δώσει....

Το ότι δεν υπάρχει πλέον μόνο ένα μοντέλο RX8 (όπως π.χ. συμβαίνει με το S2000), δεν σημαίνει ότι οι τιμές των διαφόρων εκδόσεων έχουν εξομοιωθεί :wink: Το πως δουλεύει η αγορά είναι βέβαια εντελώς διαφορετικό πράγμα....

GeoRx 8
23rd May 2006, 11:33
Εγω πιστευω οτι ενας που θελει να παρει το Cosmo θα το παρει ενας που θελει το challenge θα παρει challenge και ενας που θελει το Revolution θα παρει Revolution!!!

Το εχουμε ξαναπει αν εχουμε χασει καποια χρηματα και ποδηλατο να αγορασεις με το που ανεβεις επανω θα χασεις λεφτα!!!

Δεν μπορουμε να κανουμε κατι οπωτε ξεπεραστετο και απολαυστε το αμαξι σας.

Pisokounas
23rd May 2006, 13:03
Στην επισημη ιστοσελιδα της mazda οσον αφορα τις τιμες αναφερει και μια εκτωση απο 3000-4000Ε για το θηριο RX8 COSMO SR.Μπορει καποιος γνωστης των οικονομικων να μου εξηγησει,οσο πιο απλα γινεται,την παρατηρηση:Οι ανωτέρω εκπτώσεις ισχύουν σε περίπτωση εξόφλησης τοις μετρητοίς ή με έντοκο διακανονισμό(για τον εντοκο διακανονισμο ενδιαφερομαι)

peloponisios
23rd May 2006, 13:41
Καλά, όποιος θέλει να πάρει το Lo Pow και πάρει το τσάλυ αντί για το ρέβο...ουδέν σχόλιο...

spirozz
23rd May 2006, 13:59
Αντρέα μην είσαι τόσο απόλυτος.¶λλωστε οι διαφορετικές εκδόσεις έχουν σαν στόχο να καλύψουν διαφορετικές ανάγκες διαφορετικών αγοραστών.

Ο Α πελάτης θέλει πιο ελαφρύ αμάξωμα και επιλέγει το revo για να επενδύσει ενδεχομένως και ένα χ κεφάλαιο στα σημεία που το revo υστερεί έναντι των υπολοίπων δύο εκδόσεων(φρένα - αναρτήσεις)/

Ο Β πελάτης δεν ενδιαφέρεται για το κλάσμα του δευτερολέπτου που ένα πιο ελαφρύ αμάξωμα μπορεί να του προσφέρει , αποζητά όμως τα extra's που διαθέτει το challenge (αυτόματος κλιματισμός , δερμάτινο σαλόνι ,bose ηχοσύστημα,φρένα μεγαλυτέρων διαστάσεων , άλλη ανάρτηση)-μιλάω πάντα για την full extra έκδοση.

Ο πρώτος απο την αγορά του αυτοκινήτου σκέφτεται το πόσα θέλει να "ρίξει" στο αυτοκίνητο , ενώ ο δεύτερος απλά δεν είναι διαθετειμένος να επενδύσει χρήματα στο αυτοκίνητο.

Και οι δύο απόψεις είναι σεβαστές, διότι έιναι απλά οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. :wink: :D

The Ace
23rd May 2006, 14:18
^^^

Δηλαδή εγώ που πήρα το φορτωμένο Challenge και του έχω ρίξει και άλλα 5Κ€ σε ποια κατηγορία είμαι ? Στην "Γ" ? :lol:

Η πλάκα είναι ότι το ελαφραίνω από τη μία (με titanium εξάτμιση) και το βαραίνω από την άλλη (με extras, ηχεία, κλπ) :P

spirozz
23rd May 2006, 14:27
Αντώνη οι παραπάνω δύο κατηγορίες αφορούν σε νορμάλ περιπτωσεις ιδιοκτητών ρχ8.Μάλλον εμείς οι δύο (και μερικοί ακόμα που μπορώ να σκέφτώ) αποτελούμε την υποκατηγορία των ανισόρροπων ιδιοκτητών.
:wink: :D
Ηθικό δίδαγμα :Να είμαστε όλοι καλά :lol: :lol: !!!!

rotaryPilot
23rd May 2006, 15:21
Όταν ένα 8αρι έχει παραπάνω εξοπλισμό γενικά είναι καλύτερο από κάποιο 8αρι που δεν έχει αυτόν τον εξοπλισμό. Μπορεί να πει κάποιος ότι εμένα δεν με ενδιαφέρει το Α, Β, C οπότε παίρνω το Challenge χωρίς δέρμα κτλ. Οι εκδώσεις υπάρχουν για την κάθε τσέπη και το κάθε γούστο.
Εγώ για παράδειγμα ήθελα τα 192 ps , πίσω κίνηση και torsen . Όλα τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν. Οπότε ρε παιδιά ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του. Μπορούσα χαλαρότατα να δώσω ακόμα άλλα 5000-6000 χιλιάρικα για το αμάξι , οπότε θα μπορούσα να πάρω άνετα ένα challenge με δέρμα αλλά δεν το έκανα και αποφάσισα να ξοδέψω αλλού τα 5-6 χιλιάρικα που δεν έδωσα !

peloponisios
23rd May 2006, 16:14
^Εγώ στα έχω πει: Βάζεις 17αρες ωραίες Enkei, με καλό offset και πλάτος(17Χ9 μπρος, 17Χ10 πίσω, με 255 λαστιχάκι πίσω, 235 μπρος), φτιάχνεις τις αναρτήσεις, βάζεις λάστιχα ΑΑΑ, κονταίνεις το κιβώτιο ή αν έχεις λ7-πετάς το 6αρι πάνω, κάνεις τα ΦΠΕ σου, μια ευθυγραμμισούλα, πετάς όλα τα άχρηστα από πάνω, κάνεις και αρκετά ακόμα κολπάκια και έχεις το ελαφρύτερο RX-8 Ν/Α και ....ράβεις.

FRAGISKOS
23rd May 2006, 18:26
^^^
Ρε καπετάνιε τι του λες του ανθρώπου? :shock: :lol: :lol:

NICK L
23rd May 2006, 22:39
Ρε παιδια το κακο ειναι πως η οικονομικη διαφορα των εκδοσεων ειναι δυσαναλογη των διαφορων που εχουν τα μοντελα.Για εμενα τουλαχιστον εξωτερικα θα επρεπε να ηταν το cosmo απτο challenge αρκετα διαφορετικα οπωσ πχ.focus rs kai st.Τωρα με πολυ σεβασμο στα παιδια με challenge(και εγω αυτο ηταν να παρω) δεν ξεχωριζει αυτος που εδωσε 40000απτον αλλο που εδωσε 28000.ΕΚΕΙ ειναι το μεγαλυτερο θεμα.

GrRx8MaZdA
24th May 2006, 00:34
Bαλε μια ζαντα βαλε ενα μποντικιτ κανε κατι ρε μαζντα να διαφερουν εξωτερικα..Ιδια τα κανες..

NICK L
24th May 2006, 02:43
ΣΩΣΤΟΟΟΟΣ

wallace
24th May 2006, 21:13
...δεν ξεχωριζει αυτος που εδωσε 40000απτον αλλο που εδωσε 28000...

Όπως είπε και ο bro, σε μία ελεύθερη παράφραση των γραφόμενών του, μπορείς ( = ¤ ) να το κάνεις να ξεχωρίζει...Και γενικά και ειδικά... :D

}RED ARROW-&gt;
25th May 2006, 14:54
Χαιρετω ολους τους φιλους και ιδιοκτητες αυτου του μοναδικου αυτοκινητου!!! Ειμαι νεο μελος κ ιδιοκτητης ενος challenge περιπου ενα μηνα. Απλα τελειο!!!!! Στην αναζητηση για την αγορα εμαθα πολλα. Το revolution ως πιο λογικη επιλογη ακυρωθηκε αν κ μου αρεσαν τα εξτρα που ειχε κ η τιμη σε σχεση με το τσαλεντζ (περιπου 26,500) αλλα... Απο εγκυρη πηγη εμαθα πως τα ρεβο ειναι ολα μοντελα κατασκευης 03 κ αρχες 04. Μοντελα που δεν πουληθηκαν εξω κ τα φορτωσαν στην Ελλαδα. Εχασα την εμπιστοσυνη μου κ πηρα απο εκθεση που εισαγει απο μαζντα Γερμανιας. Θα εκτιμουσα λιγο σεβασμο απο τις αντιπροσωπειες γιατι μιλαμε για μεγαλα χρηματικα ποσα κ θελω να ξερω τι αγοραζω. :evil:

rotaryPilot
25th May 2006, 15:25
.. Απο εγκυρη πηγη εμαθα πως τα ρεβο ειναι ολα μοντελα κατασκευης 03 κ αρχες 04.

To δικό μου το Revo είναι μοντέλο 2006 !!!! πάνω στο VIN number κτυπημένο στο πλαίσιο !

rotaryPilot
25th May 2006, 15:30
Μπορούμε όλοι μας να δούμε την χρονιά παραγωγής του 8αριού μας από το VIN number !

GeoRx 8
29th May 2006, 12:15
Χθες μου ηρθε ενα παιδι στο μαγαζι με ενα Cosmo και απο τους πρωτους που το ειχε παρει,και πιασαμε την κουβεντα για το αμαξι αλλα ητανε απογοητευμενος απο την Μαζδα για ολο αυτο το σκηνικο που εχει δημιουργησει με τις συνεχομενες εκπτωσεις.

Μου λεει το πηρα ρε φιλε 41.000 ευρω και σε οποια μαντρα και αν εχω ρωτησει κανεις δεν δινει πανω απο 25.000!!!

Και του ειπα αυτο το εχουμε παθει δυστυχως ολοι μας και πλεον δεν γινεται τιποτα,οταν τα φερνουνε εισαγωμενα RX-8 και τα πουλανε σχεδον τσαμπα που λεει ο λογος.

docrx8
29th May 2006, 13:20
Eτσι ειναι.... η εκμεταλευση σε ολο της το μεγαλειο...231 αλογακια για 25 κ. δεν σφαξανε.... καλυτερα να το κρατησου εφ'ορου ζωης παρα να το χαρισω...ας βρουν αλλα θυματα αυτοι που προσπαθουν να διανορφωσουν την αγορα οπως γουσταρουνε..ακους εκει 231 αλογακια για 25 κ ....ας παρουν το ***** :lol: "συγνωμη και για την εκφραση..παιδες..."

***MOD EDIT Παρ' όλο που συφωνούμε όλοι μαζί σου... :D

wallace
29th May 2006, 14:36
Μου λεει το πηρα ρε φιλε 41.000 ευρω και σε οποια μαντρα και αν εχω ρωτησει κανεις δεν δινει πανω απο 25.000!!!

Απλά αν έχεις ένα καλοδιατηρημένο RX-8 σε λογικά χλμ., δεν το πας στη μάντρα...Προσπαθείς να το πουλήσεις σε ιδιώτη μόνος σου...Και φυσικά όχι για 25000¤.

Είναι με διαφορά η χαμηλότερη τιμή που έχω ακούσει για μεταχειρισμένο Cosmo... :shock:

Trx8iantafillos
29th May 2006, 14:39
σε οποια μαντρα και αν εχω ρωτησει κανεις δεν δινει πανω απο 25.000

θα το παρει 25.000 η μαντρα και θα το δωσει 30-32.000...γνωστο το κολπο (ολοι ετσι κανουν...και οι αντιπροσωπειες ακομη πιο πολυ το σκοτωνουν) :evil:

The Ace
29th May 2006, 17:21
Μην συγκρίνουμε τις τιμές των μαντράδων με αυτές που θα *θέλαμε*. Αυτό δεν γίνεται για ΚΑΝΕΝΑ αυτοκίνητο, όχι μόνο για το RX8. Και προφανώς για ένα αυτοκίνητο που η τιμή της πιάτσας είναι ~30-32Κ (καλό Cosmo 2 ετών), ο μαντράς δεν μπορεί να το πάρει πάνω από 26-27Κ. Τα 25Κ μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω :P

nikolasrx8
30th May 2006, 15:55
Τα 25Κ μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω :P

Αστο... Εχω ακουσει και 20.000-24.000 για το 231 παρα πολυ γνωστου μελους του κλαμπ... :? :? :?

package
30th May 2006, 18:19
Εδώ το 25 παρακαλώ.

nikolasrx8
30th May 2006, 18:48
Εδώ το 25 παρακαλώ.

Ειναι κι αλλος ενας...

wallace
30th May 2006, 22:06
Εχω ακουσει και 20.000-24.000 για το 231...

Νικόλα, δεν σ' αμφισβhτώ, αλλά και εγώ έχω ακούσει ότι υπάρχουν νεράϊδες στα δάση...Είναι αλήθεια;

O Αντώνης, όπως και εγώ αναφερθήκαμε στην αντικειμενική αξία ενός καλοδιατηρημένου Cosmo διετίας.

Τώρα αν κάποιος έχει ανάγκη να το πουλήσει για διάφορους προσωπικούς λόγους, μπορεί να το 'σκοτώσει' με 20000 ή και με 10000 ή και να το χαρίσει σε κάποιο ορφανοτροφείο...Δικαίωμά του! :D

nikolasrx8
31st May 2006, 00:50
Νεραΐδες δεν νομιζω να παιζουν, αλλα οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να εκθεσω ατομα και καταστασεις.
Γνωστο μελος ρωτησε σε αντιπροσωπο και οι τιμες καπου εκει παιζουν για "δωσιμο σε εκθεση".
Μην ξεχναμε οτι ολοι θελουν να φανε και συνηθως ο αρχικος πωλητης (δηλαδη ο κατοχος 8αριου) μενει νηστικος... :?

Blacktan
31st May 2006, 09:57
Δυστυχως , η Χ.Ε της Κυριακης ειχε σχεδον αποκλειστικα ολα τα δημοσιευμενα cosmo , (04 , 05 ) με κορυφαια τιμη το 29k ...

σχεδον κανενα δεν ειχε το 3 μπροστα ...

Εμεινα ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ...

ncl2w
31st May 2006, 10:21
Παιδιά, καλημέρα και συγνώμη που αλλάζω το θέμα... Προχτές, παρέλαβα επιτέλους το αυτοκίνητο και μόλις εχτές πήρα τις πινακίδες. Έχω όμως κάποιες απορίες. Tο cosmo δεν έχει στον στάνταρ εξοπλισμό του το cruise control;

gregory
31st May 2006, 10:26
Τουλαχιστον 11/2004 που πηρα το δικο μου το ειχε σαν εξτρα με 2000 Ε
Για τωρα δεν ξερω τι παιζει

gregory
31st May 2006, 10:29
Για το συγκεκριμενο μπορεις να δεις εδωhttp://www.rx8club.gr/viewtopic.php?t=828