PDA

View Full Version : Ελαστικά TOYO

LucRX
27th September 2005, 21:57
Επειδή στο άλλο θέμα (καινούργια ελαστικά) επεκταθήκαμε λίγο, για τα TOYO γνώμες; Τα φόρεσε κανείς? Την τυπική σπορ βρόχινη γόμα, PROXES T1R, που δοκιμάζει και το fast fleet rx-8 του evo. Με ενδιαφέρει κυρίως το κράτημα στο βρεγμένο, και η αντοχή στη φθορά συγκριτικά με οποιοδήποτε λάστιχο επιδοσεων, δηλαδη πόσο συχνα θέλουν αλλαγή σε σχεση με αλλα λαστιχα λόγω φθορας

GeoRx 8
28th September 2005, 00:35
Παιδια αυτη η κουβεντα μπορει να γινει και στο thread καινουργια ελαστικα μην ανοιγουμε για τη καθε μαρκα ελαστικου θεμα γιατι σε λιγο δεν θα υπαρχει χωροs.

RotorManiac
28th September 2005, 05:54
δεν ειναι κακο που θελει να ρωτησει κατι συγκεκριμενο... εξαλλου οι φωτογραφιες προκαλουν το προβλημα χωρου, οχι τα κειμενα.
για τα Toyo εχω ακουσει (δεν τα εχω δοκιμασει) οτι δεν εχουν μεγαλη ζωη, επειδη ειναι και σχετικα μαλακα λαστιχα...

ben7
28th September 2005, 09:08
Απ'οτι εχω δει σε αρκετα περιοδικα τα ΤΟΥΟ που αναφερεσαι ειναι πολυ καλα ελαστικα και τα συστηνουν οι περισσοτεροι. Επισης ενας φιλος που εχει αντιπροσωποια ελαστικων μου ειπε οτι εχουν απο τις καλυτερες αναλογιες επιδοσεων-διαρκειας και μου τα συστηνει ανεπιφυλακτα! Παντως καλο θα ηταν να κανεις μια καλη ερευνα προτου κανεις οτιδηποτε καθως υπαρχουν αρκετες νεες μαρκες οι οποιες δεν εχουν δοκιμαστει και πολυ...

GeoRx 8
28th September 2005, 09:46
δεν ειναι κακο που θελει να ρωτησει κατι συγκεκριμενο... εξαλλου οι φωτογραφιες προκαλουν το προβλημα χωρου, οχι τα κειμενα.
για τα Toyo εχω ακουσει (δεν τα εχω δοκιμασει) οτι δεν εχουν μεγαλη ζωη, επειδη ειναι και σχετικα μαλακα λαστιχα...Σιγουρα δεν ειναι κακο να ρωταμε κατι συγκεκριμενο αλλα το ειπα επειδη υπαρχει το θεμα με τα λαστιχα.Σκεφτειτε για κθα μαρκα τοτε να ανοιγουμε καινουργιο θεμα τι θα γινει.Το ειπα καλοπροαιρετα. :wink:

peloponisios
28th September 2005, 10:40
Το νέο T1R είναι από τα πιο ελαφριά λάστιχα της αγοράς και με καλή απόδοση στο στεγνό. Το πρόβλημα είναι σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης (γλίτσα, βροχή) δεν αποδίδουν τόσο καλά, όχι μόνο το τογιο, αλλά εν γένει τα ιαπωνέζικα(γιόκο, σουμιτομο κλπ). Τι άλλο να πω; Και εγώ αυτά σκέφτομαι αλλά να πω τη μαύρη αλήθεια, Pilot Sport SP2 αν με φωτίσει η τύχη...

GeoRx 8
28th September 2005, 10:44
Και εγω οταν αλλαξω λαστιχα Μισελιν και μονο.

ΔΗΜΟΣ
15th January 2006, 00:05
Εγω παντως τα mischelin ta pilot φοραω τωρα πολυ καλα λαστυχα με πολυ καλα κρατηματα και σε βρεγμενο και σε στεγνο...αλλα εμενα μου κρατησαν περιπου 7 μηνες και τωρα ψαχνω τι θα κανω...δεν εχουν γινει σλικ αλλα δεν κρατανε και τα αναμενομενα πλεων!

dimos kolovos
15th January 2006, 20:07
ρε παιδια γιατι καιγεστε τοσο για το κρατημα στο βρεγμενο???
οταν βρεχει εσεις τα βγαζετε και τρεχετε?
πιστευω οτι σε νορμαλ οδηγηση στο βρεγμενο το 99% των ελαστικων ειναι υπεραρκετα. και αν δειτε συγκριτικα οι διαφορες πλεον εχουν γινει απειροελαχιστες.
πιο πολυ παιζει ρολο η αισθηση που παιρνεις απο ενα λαστιχο σε σχεση με αλλο παρα η διαφορα στις επιδοσεις του.

παντως για τα MICHELIN ξερω οτι ειναι πολυ μαλακα, σφυριζουν πολυ οταν τα πιεζεις και "φυτιλιαζουν" για την πλακα

GrRx8MaZdA
13th February 2006, 01:52
Εβαλα τελικα μετα απο πολυ δυσκολια στο να τα βρω στις διαστασεις που ηθελα,τα toyo proxes t1r σε 235/35/19 και 265/30/19 μπρος πισω!!

Τα λαστιχα εκτος απο παναλαφρα,κραταν-βεβαια ειναι και κανουργια-αιστευτα στο δρομο...ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΩ ΜΕ ΤΠΤ!!Τι με βροχες δοκιμασα τι με συμπλεκταρισμα,αυτο να μυν γυρναει!!!

Να φανταστειτε το τραξτιον αναβε καμια φορα αλλα το αμαξι δεν εφευγε!!!Δοκιμασα τα παντα!!Αλλα δεν γυρναειιιιιιιιιιιι :( :( :P

GrRx8MaZdA
13th February 2006, 02:41
Aριστερα τα πισω και δεξια τα μπροστα...

http://images4.pictiger.com/images/6b/bc82263d0cc289d179c1e707140c7d6b.jpg (http://www.pictiger.com/)

GeoRx 8
13th February 2006, 10:12
Μα δεν ειναι τυχαιο που τα φορανε τοσα αυτοκινητα,και γρηγορα αυτοκινητα μαλιστα. :wink:

ΔΗΜΟΣ
13th February 2006, 20:15
Μα δεν ειναι τυχαιο που τα φορανε τοσα αυτοκινητα,και γρηγορα αυτοκινητα μαλιστα. :wink:

εχε υποψιν και τη διαφορα στις τιμες...TEΡAΣTIA...σχεδον η διπλασια...σε σχεση με μισελεν κ μπριτζεστον :wink: :wink:

ΔΗΜΟΣ
13th February 2006, 20:16
ασε τον χρονο παραδωσης....αγνωστος...

Trx8iantafillos
8th March 2006, 11:17
τα μαμα BRIDGESTONE τι λενε σαν λαστιχα; ειστε ικανοποιημενοι; (γιατι και γω εχω κατα νου μου ή για CONTINENTAL ή για MICHELLIN PILOT SPORT οταν ερθει η ωρα για αλλαγη)

apostolos raftopoulos
8th March 2006, 13:08
καλυτερο πλαινο δεν νομιζω να βρειs απο το re040 απο πελμα μονο οταν ζεσταθει δηλαδη του αγιου ποτε.Εγω τα πεταξα στα 25000 και εβαλα dunlop sp9000 με 680 euro απο πλαινο ετσι και ετσι αλλα πελμα καλυτερο

wallace
8th March 2006, 15:01
Κύριοι το θέμα αφορά τα ελαστικά TOYO και μόνο...Μπορείτε να συζητήσετε ό,τι θέλετε για καινούργια ελαστικά στο κατάλληλο θέμα.... :D

LucRX
16th April 2006, 18:33
TOYO PROXES T1-R 225 45 18
Στο βρεγμένο το χειμώνα μου πηγαιναν σφαίρα... Πολύ καλή πρόσφυση σε πολύ μεγάλες ταχύτητες.. Στο στεγνό ό,τι θα περιμενα από ένα καλό λάστιχο.

RENESIS
17th April 2006, 19:02
TOYO PROXES T1-R 225 45 18
Στο βρεγμένο το χειμώνα μου πηγαιναν σφαίρα... Πολύ καλή πρόσφυση σε πολύ μεγάλες ταχύτητες.. Στο στεγνό ό,τι θα περιμενα από ένα καλό λάστιχο.
Οτι τα συγκεκριμενα ειναι ποιο καλα απο τα μαμα μαλλον ειναι σιγουρο,απο θορυβο και τιμη τι λενε? :roll:

LucRX
30th April 2006, 23:07
τιμη περιπου 1000Ε, μιση απο τα αντιστοιχα Michelin.. θορυβο τι να πω... ετσι που ειναι οι δρομοι στην Ελλαδα αλλου βγαζουν αλλου οχι. δεν το προσεχω στα λαστιχα μου...

Braker
12th May 2006, 10:19

Κάνουν καλό marketing στην TOYO :lol: αλλά πέραν της πλάκας είναι πάρα πολύ καλά ελαστικά.

RENESIS
12th May 2006, 16:50
τιμη περιπου 1000Ε, μιση απο τα αντιστοιχα Michelin.. θορυβο τι να πω... ετσι που ειναι οι δρομοι στην Ελλαδα αλλου βγαζουν αλλου οχι. δεν το προσεχω στα λαστιχα μου...
Ακριβουτσικα ειναι παντος! :roll:
Και εγω αυτα σκεφτομαι να βαλω αργοτερα,αλλα αν κανουν τοσο μαλλον θα ψαξω για κατι αλλο... :roll:

FcW_JaLeCo
13th May 2006, 15:46
Rene για τα T1-R 1000 ειναι πολλα δεν ειναι ακριβα ελαστικα. Απο την ερευνα που εκανα σε 4 μαγαζια οι τιμες ηταν 800-850-900 εκει κυμαινονται, τουλαχιστον εδω! Εχουν το πλεονεκτημα οτι ειναι και ελαφρια ελαστικα. Μιλαμε παντα για τις μαμα διαστασεις.

GrRx8MaZdA
13th May 2006, 17:23
Εγω για 19ρα και 265διασταση εδωσα 1200ρε παιδες...1000 οντως ειναι πολλα για toyo και ειναι κορυφαιο λαστιχο

RENESIS
14th May 2006, 10:47
Rene για τα T1-R 1000 ειναι πολλα δεν ειναι ακριβα ελαστικα. Απο την ερευνα που εκανα σε 4 μαγαζια οι τιμες ηταν 800-850-900 εκει κυμαινονται, τουλαχιστον εδω! Εχουν το πλεονεκτημα οτι ειναι και ελαφρια ελαστικα. Μιλαμε παντα για τις μαμα διαστασεις.
Απο οτι βλεπω θελει καλη ερευνα αγορας,οι τιμες παιζουν μεχρι 20%!

aantonis
14th May 2006, 20:54
Βρε παιδιά, αυτή την εταιρεία την ξέρει κανείς??? Εδρα Γερμανία, site σε διαφορες γλώσσες και τιμές κουφές
http://www.elastika-online.gr

Τoyo T1R 170 το ένα.... μεταφορικά και ΦΠΑ όλα μέσα....

ΥΓ. Μην με βρίσετε αν αυτο το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, έκανα ένα search για delti.com και elastika-online οπως λέγεται και δεν βρήκα τίποτα....

RotorManiac
15th May 2006, 02:38
^μικρυνα λιγο το link σου γιατι ηταν το μεγαλυτερο μακαρονι που εχω δει... ναι, την ξερουμε την εταιρια. εχει καλες τιμες αλλα δυστυχως στην ελλαδα στελνει μονο τετραδες ελαστικων
εμενα ας πουμε που εχω πιο φαρδια ζαντα πισω δεν με βολευει που θελω 2+2 στις διαστασεις...

aantonis
15th May 2006, 07:10
^μικρυνα λιγο το link σου γιατι ηταν το μεγαλυτερο μακαρονι που εχω δει...

Και το πιο αχρηστο αφου παλι στην αρχική σε βγάζει...

sprsk
5th June 2006, 15:24
Γεια και απο εμένα . Επειδή στο χώρο του ελαστικού λαλούν πολλοί κοκόροι και οι γνώμες μπερδέυονται με τους μύθους . Οσο ποιο καλά ενημερωμένος είναι κανείς τόσο καλύτερα http://www.safercar.gov/tires/pages/tireratings.cfm
http://www.pneus-online.co.uk/utqg-advice.html
http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/utqg_gr.htm
όσο αφορά τα toyo (T1R) 3A ελαστικά κυκλοφορούν λίγα.

spirozz
6th June 2006, 18:08
Ένα απο τα πιο χρήσιμα ποστ που έχω διαβάσει.Πολύ καλός!!

Rotorious X
10th October 2006, 01:43
Toyo Proxes T1R 225 45 R18.
Τα φοράω μια βδομάδα τώρα. Τα βρήκα 910 και 810 ευρώπουλα εδώ, τελικά τα έφερα από Γερμανία φτηνότερα. Γενικά πολύ καλή πρόσφυση υπό όλες τις συνθήκες (στεγνό και βρεμένο). Για να γράψεις με δευτέρα ψιλοχλωμό, μόνο σε γυαλί ή με συμπλεκτάρισμα. Στα πολλά χλμ. όμως λίγο περίεργη αίσθηση, σα να σε οδηγούν οι λακούβες, ίσως είναι θέμα πλαϊνού μέρους του ελαστικού.Ισως είναι και συνήθεια.

speed8
10th October 2006, 01:53
Απ'έξω πόσο σου στοίχισαν δηλαδή και από που?????????

Rotorious X
10th October 2006, 02:19
Τα έφερα 670 με τα ταχυδρομικά και το ΦΠΑ included. Τσάμπα πράμα και κατευθείαν στη πόρτα σου. Κάνεις τη παραγγελία από το www.elastika-online.gr και πληρώνεις είτε με πιστωτική κάρτα, είτε με έμβασμα σε λογαριασμό στη Τράπεζα Πειραιώς που σου δίνουν αυτοί καθώς τελειώνεις την αίτηση (online μόνο). Νόμίζω σε 9 εργάσιμες ήρθαν και το τιμολόγιο έρχεται μέσω mail. Αξίζει και δεν είναι μόνο για ΤΟΥΟ. Βάζεις τις διαστάσεις και αυτό σου βγάζει όλες τις μάρκες που έχει.

Vasileios
10th October 2006, 10:11
Τα έφερα 670 με τα ταχυδρομικά και το ΦΠΑ included. Τσάμπα πράμα και κατευθείαν στη πόρτα σου. Κάνεις τη παραγγελία από το www.elastika-online.gr και πληρώνεις είτε με πιστωτική κάρτα, είτε με έμβασμα σε λογαριασμό στη Τράπεζα Πειραιώς που σου δίνουν αυτοί καθώς τελειώνεις την αίτηση (online μόνο). Νόμίζω σε 9 εργάσιμες ήρθαν και το τιμολόγιο έρχεται μέσω mail. Αξίζει και δεν είναι μόνο για ΤΟΥΟ. Βάζεις τις διαστάσεις και αυτό σου βγάζει όλες τις μάρκες που έχει.
Δυστυχώς από χτες το βράδυ ψάχνω σε αυτό το site και τα TOYO δεν είναι διαθάσιμα σε διάσταση 225/45/48. Μόνο σε διάσταση 235/40/18 υπάρχουν.Καμία ιδέα?

GtC
10th October 2006, 10:11
Πραγματικά πολύ καλή τιμή
Για περαστικά και ζυγοστάθμιση πόσο σου πήραν?
Γιατί συνήθως όταν τα αγοράζεις από μαγαζί οι τιμές περιλαμβάνουν και τοποθέτηση/ευθυγράμμιση και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση κάποιο ελαστικό να είναι ελαττωματικό

Walker
10th October 2006, 10:52
Προφανώς είχαν αγοράσει μια μεγάλη ποσότητα TOYO, η οποία εξαντλήθηκε. Πάντως για αγορά ελαστικών ενδιαφέρομαι και εγώ οπότε αν υπάρχουν και άλλοι ας μαζευτούμε μήπως γλυτώσουμε κάτι παραπάνω. ;-)

Rotorious X
10th October 2006, 15:12
Πραγματικά πολύ καλή τιμή
Για περαστικά και ζυγοστάθμιση πόσο σου πήραν?
Γιατί συνήθως όταν τα αγοράζεις από μαγαζί οι τιμές περιλαμβάνουν και τοποθέτηση/ευθυγράμμιση και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση κάποιο ελαστικό να είναι ελαττωματικό

Περαστικά και ζυγοστάθμιση €40 στη Πλατεια Ν. Κηφισιάς "Κόκκαλης" (δίπλα στην Avin). (Μήπως είμαι και πολύ cost cutter!)

Όταν τα παραγγέλνεις από το site σου βγάζει τους όρους της συμφωνίας, όπου λέει οτι αν θές να τα στείλεις πίσω λόγω ζημιάς, δικαιούσε όλο το ποσό πίσω αρκεί να μήν τα έχεις φορέσει (έχουν και ετικέτες πάνω, μάλλον δεν πρέπει να τις βγάλεις αν είναι να τα στείλεις πίσω). Εμένα΄πάντως μου ήρθαν τζι-τζί, καμία ζημιά.

Rotorious X
10th October 2006, 15:59
Δυστυχώς από χτες το βράδυ ψάχνω σε αυτό το site και τα TOYO δεν είναι διαθάσιμα σε διάσταση 225/45/48. Μόνο σε διάσταση 235/40/18 υπάρχουν.Καμία ιδέα?

Αυτό είναι πράγματι ένα πρόβλημα. Νομίζω κάπου αναφερει και στο site οτι οι χρόνοι παράδοσεις παίζουν αναλόγως το stock. Γενικά τα ΤΟΥΟ φορέθηκαν πάρα πολύ, και στην Ελλάδα έχουμε τα περισσότερα ΡΧ8 κατά κεφαλήν, άρα λογικό μου ακούγεται να του τέλειωσαν.

Πάντως μία ερώτηση μέσω e-mail στην εταιρεία για το αν θα φέρουν ξανά και πότε, δε βλάπτει. Εγώ τους είχα στείλει δύο mail για κάτι λεπτομέρειες και απάντησαν σε 4-5 μέρες.

Dark
16th December 2006, 02:49
Απο σημερα τα φοραω και εγω....Αυριο εντυπωσεις!

Dark
16th December 2006, 23:25
Αξιζουν μεχρι τελευταιας δεκαρας τα χρηματα τους...Πολυ καλο ελαστικο.
Ειχα τις ενστασεις μου,αλλα με επεισαν οι ειδικοι :wink:
Τωρα το αμαξι φευγει μονο οταν το θελω εγω,αισθανεσαι σιγουρια.
Εχω και την εντυπωση πως ζεσταινεται και πιο γρηγορα απο το PE040,αλλα δεν ειμαι σιγουρος :roll:

Βεβαια εβαλα 34 στο καθενα και δεν ξερω...Που χανω,που κερδιζω?Ξερει κανεις?

rotaryPilot
17th December 2006, 00:06
Tα toyo είναι πολύ καλά ελαστικά αλλά έχουν λίγο μαλακή γόμα. Αυτό βέβαια εξασφαλίζει γρηγορότερο ζέσταμα αλλά οι φθορές έρχοντε πιο γρήγορα. Βασικά πρέπει να είναι ένα κλικ πιο κάτω από τα bridgestone στον βρεγμένο αλλά είναι πολύ καλύτερα στο στεγνό.

Rotorious X
18th December 2006, 20:04
Εμένα στην αρχή μου είχε κάνει εντύπωση το οτι δεν εδιωχνε με τίποτα. 3.000 χλμ αργότερα μπορώ να πώ οτι βαστάνε πολύ καλά. Πολύ καλό κράτημα (ειδικά σε βρεγμένο) και λίγη φθορά (για τη χρήση που τους κάνω).

Rotorious X
18th December 2006, 20:11

Ο κατασκευαστής προτείνει 32 για νορμάλ χρήση και 36 για πολύ μεγάλες ταχύτητες (200αρες). Βάζοντας πιο μεγάλη πίεση πετυχαίνεις μειωμένη φθορά, πιο σκληρή αίσθηση (πχ λακούβες), καλύτερη πληροφόρηση (το λάστιχο απορροφά λιγότερο τους κραδασμούς), και αυξημένο drift. Σε πίστες επιβάλλεται αυξημένη πίεση. :wink:

Dark
18th January 2007, 02:27
Ειναι τελικα πολυ καλο ελαστικο.Δεν το περιμενα για να ειμαι ειλικρινης...

rotaryPilot
18th January 2007, 11:28

Έχεις βάλει λίγο παραπάνω πίεση και δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά. Οπότε μάλλον δεν χάνεις σε τίποτα. Εάν έβαζες ακόμα μεγαλύτερη πίεση απλά θα καταπωνούσες περισσότερο τις αναρτήσεις σου, θα ζεσταινόνταν πιο δύσκολα τα ελαστικά, μπορεί να είχες ανομοιόμορφη φθορά, θα έχανες σε άνεση. Αλλά από την άλλη θα είχες λιγότερες πιθανότητες να ξεζαντάρει το ελαστικό σε μεγάλη πίεση, θα ένιωθες πιο σίγουρο και πιο σκληρό το set up του αμαξιού, οι φθορά θα καθυστερούσε λίγο στα ελαστικά, θα είχες πιο γρήγορο και πιο άμεσο τιμόνι ΑΛΛΑ και χειρώτερο κράτημα στο βρεγμένο.

Κατά εμένα το 2.3 -2.4 bar επιβάλετε σε όλα τα 8αρια και είναι καλύτερο από το 2.2 το εργοστασιακό με μόνη διαφορά ότι στο βρεγμένο καλύτερο από το 2.2 bar το εργοστασιακό δεν υπάρχει !

Terminator
18th January 2007, 12:43
Δεν το περιμενα για να ειμαι ειλικρινης...

Κωστα εχουν την χαμηλοτερη τιμη σ αυτα τα λαστιχα που που σου βγαζει το site και εχουν την ιδια βαθμολογια με τα continental τα οποια ομως κανουν 240Ε!!!
Υποψην η βαθμολογια ειναι απ τις πιο καλες συμφωνα με το TyreTest.com :wink: Τα δινει 1,6 σε μια κλιμακα απ το 1 μεχρι το 6, οπου το 1 ειναι το αριστα και το 6 το χειροτερο

Dark
18th January 2007, 18:58
Rotarypilot στον ελεγχο που πηγα μετα απο κανα 20ημερο για το την πιεση του αζωτου,το πηγα στο 32 που την θεωρω πιο μαλακη πιεση και εκει αισθανομαι οτι το λαστιχο πιανει καλυτερα.
Γιωργη δεν ηξερα την βαθμολογια του,απαλα απο τις τιμες το ψιλοφοβηθηκα.

Μενει τωρα να δουμε και την αντοχη του στο χρονο :wink:

GeoRx 8
19th January 2007, 01:17
Εγω εχω τρελλαθει με το Yokohama R Spec 2 σε διασταση 235/40/18!!!

Το λαστιχο ειναι κορυφη το συγκεκριμενο.

RotorManiac
20th January 2007, 23:20
ποιο ειναι αυτο γιωργο, εχεις κανενα link?
το advan neova ad07 δεν πρεπει να εισαγεται ελλδα, ξερει κανεις?

Walker
22nd January 2007, 01:03

Δεν έρχεται σε Ευρώπη γενικώς, μόνο ΗΠΑ & Ιαπωνία. Μάλιστα σκοπέυω αρχές του επόμενου μήνα να το παραγγείλω κατευθείαν από Ιαπωνία για το δικό μου αυτοκίνητο.

RotorManiac
23rd January 2007, 00:35
α, μια απ'τα ιδια με τα falken δηλαδη... :? δε φοβασαι τα τελωνεια? αμα δουν οτι δεν ειναι στις προδιαγραφες μπορει να στα κρατησουν η να σε αναγκασουν να τα στειλεις πισω...?

DRIFTER
23rd January 2007, 00:48

Δεν έρχεται σε Ευρώπη γενικώς, μόνο ΗΠΑ & Ιαπωνία. Μάλιστα σκοπέυω αρχές του επόμενου μήνα να το παραγγείλω κατευθείαν από Ιαπωνία για το δικό μου αυτοκίνητο.

Ποσο πανε τα ΥΟΚΟΗΑΜΑ παιδες? Ο Θεοχαρακης δεν τα φερνει τα συγκεκριμενα?

Dark
23rd January 2007, 02:07
Ρε ομορφοπαιδα 8) .Εδω μιλαμε για τα toyo,μπορειτε να τα πειτε εδω....

http://www.rx8club.gr/viewtopic.php?t=172

GeoRx 8
23rd January 2007, 22:31
Το Parada Spec 2 στην διασταση 235/40/18 κανει 500 ευρω το ενα.

Μιλαμε το ακουμπας και σου μενει η γομα στο χερι.

Στο μαγαζι το φορανε αρκετα γρηγορα αυτοκινητα και ειναι ολοι μα ολοι τρελλαμενοι με το λαστιχο.

Ασε που ειναι πολυ μουρατο καθαρα αγωνιστικο αλλα με τρομακτικες δυνατοτητες για τον δρομο.

RENESIS
23rd January 2007, 23:01
Παιδια το thread ειναι "αφιερομενο" για τα ελαστικα toyo,νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει αρκετα,πες τε τα στο θεμα που εδωσε ο Κωνσταντίνος(DarkRed),ευχαριστ ω για την κατανοηση!

The Ace
23rd February 2007, 15:03
Έχοντας διανύσει κάτι παραπάνω από 20Κ χλμ, μέχρι και στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι τα έχω κάνει φυτίλια τα λάστιχα. Ειδικά τα πίσω είναι σχεδόν slick πλέον :twisted:

Λογικά θα πάω και εγώ για τα Proxies, αφού και πολύ καλή τιμή έχουν και φαίνονται πολύ καλά λάστιχα. Η επόμενη επιλογή μου είναι τα Eagle ή τα ContiSport3, αλλά και τα δύο είναι σχεδόν 50% πιο ακριβά από τα Toyo.

Για να δούμε....

Dark
23rd February 2007, 21:50
Αν ενδιαφερεσαι για τα condi,πες μου.Τα φοραει φιλαρακι και ειναι απολυτα ευχαριστημενος.Τα φοραει και ο Λιακος ο δικος μας και εχει τις καλυτερες εντυπωσεις...

GeoRx 8
24th February 2007, 01:11
Ειναι δυνατον ρε παιδια να σκεφτεστε τα λεφτα για τα λαστιχα????

Το λαστιχο ειναι το Α και το Ω οσο και να κανει το βαζεις αφου το αμαξι ειναι καλο και γρηγορο!!!

Τα Conti 3 κανουνε ενα χιλιαρικο αλλα ειναι απο τα καλυτερα που κυκλοφορουνε στην αγορα.

Dark
24th February 2007, 02:18

Το λαστιχο ειναι το Α και το Ω οσο και να κανει το βαζεις αφου το αμαξι ειναι καλο και γρηγορο!!!

Τα Conti 3 κανουνε ενα χιλιαρικο αλλα ειναι απο τα καλυτερα που κυκλοφορουνε στην αγορα.

Ενταξει ρε Γιωργη,δεν ειπε το παιδι οτι θα βαλει οτι να'ναι...Μια συγκριση κανουμε αναμεσα στα κορυφαια ελαστικα,και προσπαθουμε να βρουμε το ιδανικο σε σχεση κοστους-αποδοσης.

package
24th February 2007, 02:28
Και εγώ που έβαλα οτι να 'ναι γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και μπαίνω και με πολλά στις στροφές. Μα με πάρα πολλά. Και τα λάστιχα γλυστράνε προοδευτικά. Βέβαια θα μου πεί κάποιος σιγά μη σου κρατήσουν τόσα χλμ όσο τα ''καλά'' λάστιχα. Με τα λεφτά που έδωσα ας μην κρατήσουν. Δεν είμαι πολέμιος των καλών ελαστικών , ούτε είπα οτι αυτά που έβαλα είναι τέλεια. Απλά ήθελα να δοκιμάσω και αυτά. Εγώ πήγα στο άλλο άκρο. Απλά θεωρώ οτι 1000¤ για λάστιχα είναι πάρα πολλά λεφτά. Δε νομίζω οτι έχουν τόσο μεγάλη διαφορά που να δικαιολογεί την διπλάσια τιμή του. Μπορεί να κάνω και λάθος, πάντως θεωρώ ότι αυτά που έβαλα κινούνται στα ίδια επίπεδα με το μαμά 040. Και έχουν και την μισή τιμή. Αν παίζει ρόλο το μικρότερο προφίλ δεν γνωρίζω.

Nick_RX_8
24th February 2007, 02:34
Αν καποιος θελει σαν τα δικα μου, AVON zz3 τα οποια ειναι παρα πολυ καλα, τα βρηκα με 650 ευρω την 4αδα :wink:
Το μαγαζι λεγεται Λευκοπουλος και ειναι στη Μεσογειων.
Εκει εβαλα και τα αμορτισερ-ελατηρια μου :wink:

DinosZ_RX8
24th February 2007, 04:30
Τα Conti3 τα εβαλα εγω πριν δυο εβδομαδες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος! Λες και πηρα αλλο αυτοκινητο! Καθολου θορυβος κυλισης, πολυ καλες εκκινησεις και σε στροφες οταν ζεσταθει λιγο δυσκολα γλυστραει!
Τιμη 1030 Ευρω ! Πιστευω ομως οτι αξιζουν! Θα δειξει !

RENESIS
24th February 2007, 15:55
Παιδια εδω μιλαμε για τα ελαστικα TOYO,παρακαλω οσο γινεται να επικεντρωθει η συζητηση γυρο απο αυτα,ετσι ωστε αν καποιος θελει να παρει καποια πληροφορια για τα συγκεκριμενη μαρκα ελαστικων να τι βρει εδω!

Αν θελετε να μιλησετε γενικα υπαρχει ηδη θεμα ανοικτο->http://www.rx8club.gr/viewtopic.php?t=172&start=570,ευχαριστω!

The Ace
28th February 2007, 14:50

Όταν το "φθηνό" ελαστικό έχει σχεδόν 30% καλύτερη βαθμολογία από το "ακριβό" ελαστικό, καλύτερες επιδόσεις στο στεγνό (που με ενδιαφέρει), και καλύτερο treadwear, πες μου ένα λόγο για να πάρω το "ακριβό"....

Σύμφωνα με όλα όσα έχω δει, το T1R είναι καλύτερο ελαστικό από τα ContiSport3.

Και όσον αφορά στο σχόλιο/ερώτημα του Κώστα, να σημειώσω εδώ ότι η διαφορά μεταξύ ενός καλού road ελαστικού και ενός μέτριου μπορεί να είναι χαώδης. Για να μη πω τίποτα για διαφορές μεταξύ απλών radial και slicks ή ημιslicks, όπου πλέον η διαφορά στη τιμή αντικατοπτρίζει πλήρως τις δυνατότητες των slicks (αλλά σε συνθήκες αγώνα, αλλιώς δεν αξίζει)...

GeoRx 8
1st March 2007, 01:30
Εγω εχω κολλησει με το Yokohama Parada spec 2 παντως!!!

jimzr
30th April 2007, 00:19
Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη για τα Toyo Proxes T1-R, τα οποία φοράω εδώ και λίγο καιρό, βέβαια μέχρι να ζεσταθούν είναι λίγο παιχνιδιάρικα και θέλουν προσοχή, αλλά μετά είναι βεντούζες.

Dark
30th April 2007, 00:24
Ναι,αλλα ζεσταινονται πολυ γρηγορα τα Toyo και ετσι δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα...Αν δεν εκανε και αναπροσαρμογες στα τιμολογια της η Toyo Hellas,τοτε θα μιλαγαμε μακραν για την καλυτερη επιλογη...

Πολυ τιμιο ελαστικο...Ελπιζω να εχει αντοχη και σε βαθος χρονου.Ενα τριμηνο περιπου τα φοραω και ειμαι ικανοποιημενος.

RENESIS
30th April 2007, 00:34
...και απο τιμες παιδια πως πανε? :roll:

Dark
30th April 2007, 00:42
Κοιταξε σε sites που πουλανε ελαστικα και φερτα απο το εξωτερικο.Προλαβαινεις να γλυτωσεις την ανατιμηση.Προσφατα η toyo Hellas τα ανεβασε ενα 100αρι την τετραδα περιπου...Γυρω στα 850Ε-900Ε τα βρισκεις εδω.

jin kazama
30th April 2007, 14:42
Για 225/45/18 TOYO T1-R απο http://www.elastika-online.gr/start.html
Κόστος 672 € μαζί με τα μεταφορικά ,τελωνείο δεν παίζει γιατι είναι E.U έχει και αντικαταβολή και αν τους πεις την περιοχή που μένεις θα σου πούν και που θα πάς να τα περάσεις .

jimzr
30th April 2007, 15:21
Λάζαρε καλή συμβουλή αλλά κρατάω μια πολύ μικρή επιφύλαξη για το αν είναι φρέσκα τα ελαστικά τους ή μήπως είναι πολυκαιρισμένα το οποίο φυσικά μειώνει την ζωή τους, παρέχουν κάποιες αποδείξεις για την ημερομηνία κατασκευής;

jin kazama
30th April 2007, 15:25
Δημήτρη μέσο mail ή τηλεφώνου μπορούν να σου πούν και εργοστάσιο κατασκευής,εβδομάδα παραγωγής κτλ.

jimzr
30th April 2007, 15:56
Δημήτρη μέσο mail ή τηλεφώνου μπορούν να σου πούν και εργοστάσιο κατασκευής,εβδομάδα παραγωγής κτλ.

Thnks Lazare, με κάλυψες απόλυτα.

Terminator
2nd May 2007, 10:13
Ωραία στα φέρνουνε στην πόρτα, μετά για να τα περάσεις πόσο πέρνουνε?

GtC
2nd May 2007, 10:29
30 ευρώ γράφει στο site τους

jimzr
19th May 2007, 22:00
Λοιπόν σήμερα, ευκαιρίας δοθείσας με τη βροχή έκαν ένα test-drive τα Toyo μου (Proxes Τ1R) σε βρεγμένο.

Η εμπειρία ήταν κάτι παραπάνω από τέλεια, ηλεκτρονικά εκτός, εκκίνηση τσίτα μαζί με τιμονιές και το αυτοκίνητο πήγαινε απολύτως ευθεία ούτε καν σπινιάρισμα (σχεδόν), φρενάρισμα από 120 και βάλε χιλιόμετρα σε τέλεια ευθεία, μιλάμε το καταχάρηκα, βέβαια δεν μπήκα σε καμμιά καλή στροφή με πολλά, αλλά γενικά το αμάξι άκουγε τέλεια.

Dark
20th May 2007, 00:27
Αρκετα ικανοποιημενος εμεινα και εγω απο την συμπεριφορα τους στην Εθνικη πισινα Αθηνων-Λαμιας.Δεν ειναι τελεια,αλλα δεν προκειται να κρεμασουν σε μια ταρζανια....

GeoRx 8
21st May 2007, 00:48
Και τα 040 που εχει το αμαξι απο την μανα του μπορω να πω οτι ειναι μια χαρα!!!!

Στην βροχη σημερα με 230 χλμ και το αμαξι ουτε που κουνηθηκε!!!!

Και στις στροφες με τουλαχιστον 200 και βρεγμενος ο δρομος δεν καταλαβε τιποτα!!!

RENESIS
21st May 2007, 00:52
Εγω απο τα 040 σημερα στη βροχη δεν εμεινα ευχαριστημενος,γλιστρουσα ε σχετικα ευκολα,αλλα μαλλον επιδη ειναι αρκετα φαγομενα συμπεριφεροτανε ετσι...! :roll:

jimzr
21st May 2007, 00:59
:offtopic: Γιώργη συνεχίζεις να μένεις εκτός θέματος και παρασύρεις και άλλους... :D :lol: :(

Εδώ μιλάμε για ελαστικά TOYO... :lol: θα σε :whip: και θα :party:

Πλάκα κάνω εεε!!! :oops:

GeoRx 8
21st May 2007, 01:12
^ :oops: Sorry παιδια δεν ειδα οτι ητανε το θεμα για Toyo και εγραψα με την μια!!!!

Τι ειναι η συνηθεια εεεεεε????? :D

SokinRX8
27th December 2007, 15:23
εδω και 2 μερες φοραω στους πισω τροχους τα R 888 της TOYO σε διασταση 225x40 στις μαμα ζαντες.

Το αποτελεσμα καταπληκτικο.Τρομερο κρατημα,απιστευτο φρεναρισμα και το σημαντικο βγαζει ολη την δυναμη του αυτοκινητου στον δρομο.

Οσο για την βροχη ταξιδευεις ανετα μεχρι και 140 150 χλμ.(το δοκιμασα)

Συντομα θα βαλω φωτο

TasosTasos
27th December 2007, 17:02
μπραβω sokin....
αντε να τσαγιασουμε τον παπασουζα....

GtC
27th December 2007, 22:43
εδω και 2 μερες φοραω στους πισω τροχους τα R 888 της TOYO σε διασταση 225x40 στις μαμα ζαντες.

Το αποτελεσμα καταπληκτικο.Τρομερο κρατημα,απιστευτο φρεναρισμα και το σημαντικο βγαζει ολη την δυναμη του αυτοκινητου στον δρομο.

Συντομα θα βαλω φωτο

Νίκο τα R888 αν δεν κάνω λάθος είναι τα semislick της TOYO?

Θα σε παρακαλέσω πραγματικά για 1 πράγμα
ΠΡΟΣΕΧΕ στην βροχή ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
Στο θέμα με την πίστα στις Σέρρες το S2000, που αγοράζει χωράφι, αυτά τα TOYO φορούσε
Και η πίστα δεν ήταν πολύ βρεγμένη και φυσικά έχει άπειρες φορές περισσότερη πρόσφυση από το 90% των ελληνικών δρόμων

Dark
27th December 2007, 22:45
Ναι οντως,τα semislick ειναι...Με δεδομενο την ποιοτητα των ελληνικων δρομων,οντως θελει πολυ προσοχη!

SokinRX8
28th December 2007, 03:07
Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ημουν επιφυλακτικος αλλα πλεον πιστευω οτι με το βαρος του 8αριου δεν θα υπαρξει προβλημα οπως με το S 2000.

Μιλαμε και σημερα μετα απο την συναντηση σου δημιουργει απολυτη εμπιστοσυνη για φρενα,κρατημα και αποδοση

Dimzag
2nd January 2008, 19:25

Συντομα θα βαλω φωτο

Νίκο τα R888 αν δεν κάνω λάθος είναι τα semislick της TOYO?

Θα σε παρακαλέσω πραγματικά για 1 πράγμα
ΠΡΟΣΕΧΕ στην βροχή ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
Στο θέμα με την πίστα στις Σέρρες το S2000, που αγοράζει χωράφι, αυτά τα TOYO φορούσε
Και η πίστα δεν ήταν πολύ βρεγμένη και φυσικά έχει άπειρες φορές περισσότερη πρόσφυση από το 90% των ελληνικών δρόμων

Φαρμακοποιε...εισαι λαθος...MATADOR φορουσε...
Αδιαβαστος..

Απο την θεση του συνοδηγου το γραπομα των semislick ειναι εκπλητικο!!
Βγαζει ολη την δυναμη επιτοπου...και το αμαξι φευγει τεζα

GtC
15th January 2008, 20:26
Χθες μπόρεσα να διαπιστώσω την μεγάλη υπεροχή των TOYO T1 που έβαλα πριν λίγους μήνες σε σχέση με τα μαμά BRIDGESTONE
Σε συγκεκριμένο σημείο και με παρόμοιες καιρικές συνθήκες όπου με τα μαμά λάστιχα γλυστρούσα έχοντας έντονα προβλήματα υδρολίσθησης (ως και μισό μέτρο αλλαγη -αθέμιτη φυσικά- πορείας) με ταχύτητα 90 km/h χθες οδηγούσα με 110 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα
Πραγματικά είμαι απίστευτα ευχαριστημένος με την επιλογή που έκαα

Dark
15th January 2008, 20:53
Πραγματικα ειναι πολυ δυνατα στη βροχη.Για να λεω την αληθεια,δεν το περιμενα....

Elias_RX8
16th January 2008, 12:42
Πραγματικα ειναι πολυ δυνατα στη βροχη.Για να λεω την αληθεια,δεν το περιμενα....

Ούτε και εγώ...
Αλλα τελικα φαινεται οτι τα συγκεκριμενα λάστιχα, αποτελούν την βέλτιστη αγορα σε σχέση τιμής - απόδοσης..