PDA

View Full Version : Βενζιναδικα προς αποφυγην ...

Blacktan
3rd February 2005, 10:56
Εχετε συναντησει καποιο βενζιναδικο το οποιο σας προμηθευσε βενζινη και το αμαξι (οποιο και αν ηταν αυτο) εκανε διακοπες η οτιδηποτε αλλο που φανερωνε προβληματικα νοθευμενη βενζινη ??

ας το γραψουμε εδω , να προφυλαχουν και οι υπολοιποι ..... :!:

RotorManiac
3rd February 2005, 18:43
οτι ΒΡ εχει στην αλεξανδρας... μακρια! εβαλε παλια ο ξαδερφος μου σε ενα, δεν θυμαμαι ποιο, και μπηκε σε safe mode ο κινιτιρας!!

σε αυτο το site εχουν συνηθως καλες πληροφοριες... www.bloka.com

Nick_RX_8
3rd February 2005, 18:51
Papas oil που τωρα εγινε Papas AEGEAN στη λεωφ.Αθηνών απεναντι απο το Σαρακακη. Γεμισα το φορτηγακι της εταιριας αμολυβδη και στην Κορινθο εμεινα... ειχε νερο μεσα :x

Blacktan
4th February 2005, 11:51
:(

Μονο απο εκει βαζω Νικο ... Δεν εχω παρατηρησει κατι εδω και 3 χρονια περιπου .... Ισα Ισα που αν δεν εβλεπα το post σου θα το προτεινα κιολας .... τι να πω .... :(

RotorManiac
4th February 2005, 18:07
:( Μονο απο εκει βαζω Νικο...

ROFL :mrgreen: Επιλεγει πελατες μαλλον...

Nick_RX_8
5th February 2005, 03:07
Μην κυνηγατε τα φθηνα βενζιναδικα.... ( Χαρη δεν απευθυνομαι σε εσενα,μιλαω γενικα )

GrRx8MaZdA
11th March 2005, 14:47
Το βενζινάδικο BP στη Λαμπράκη που βρίσκεται δίπλα στο ΙΚΑ Τούμπας....Μακριάαααααααα!!!!

Πολύ φτηνή βενζίνη και πολύ κεντρικό-πολυσυχναστο βενζινάδικο..Αυτος ο συνδυασμός είναι καταστροφή...δυστυχώς!!!!
Όσες φορές έβαλα απο κει δεν έβγαλα πάνω απο 300χιλ..Είτε εντός είτε εκτός πόλης..Μετά όταν άλλαζα βανζινάδικα η κατανάλωση έφτιαχνε...

ΓΙΑΤΡΟΣ
28th April 2005, 17:12
παιδια ποτε μην βαλετε βενζινη σε πρατηρια των Μεσογειων σχεδον ολα ειναι την εχουν νοθευμενη

RotorManiac
28th April 2005, 19:40
γιατρε σοβαρα μιλας? το ΒΡ που ειναι πανω απο την ανισοπεδη με την κατεχακη και αυτος μουφα? βαζω αρκετες φορες εκει :?
λεω αυτο που διανυκτερευει 10-20-30 να δεν καταλαβες, απεναντι απο την πεζογεφυρα Καλατραβα...

ΓΙΑΤΡΟΣ
28th April 2005, 23:51
rotor maniac ναι ρε φιλε σπουδαζω στα πετρελαια στην Καβαλα και ξερω απο τετοια μπορω να καταλαβω την ποιοτητα της ολες τις βανζινεσ την εχω δοκιμασει στα εργαστηρια που κανω οταν πασ το ρχ σου για συντηρηση θα στο βαλουν στον εγκεφαλο και θα σου δειξει την ποιοτητα της βενζινας που βαζεις

RotorManiac
29th April 2005, 00:57
δεν προτεινεις και κανενα καλο στην Αθηνα τοτε. πιστευω τα Ελιν ειναι καλα, ενα στο παγκρατι, διπλα στην ρηγιλλης πρεπει να εναι αρκετα καλο...

GeoRx 8
31st May 2005, 19:59
παιδια μακρυα απο τα φθηνα βενζιναδικα να το ξερεται το φθηνο κρεαs το τρωει ο σκυλοs

mad
6th June 2005, 15:33
παιδια μακρυα απο τα φθηνα βενζιναδικα να το ξερεται το φθηνο κρεαs το τρωει ο σκυλοs ΚΑΙ ΤΗ ΦΘΗΝΗ ΒΕΝΖΙΝΗ Η ΓΑΤΑ :lol:

ΓΙΑΤΡΟΣ
2nd July 2005, 21:26
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΒΑΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΤΗΣ SHELLΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ ΒΑΝΖΙΝΗ ΑΛΛΑ ΝΕΡΟ ΕΤΡΕΧΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 29-6-2005

RENESIS
3rd July 2005, 11:36
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΒΑΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΤΗΣ SHELLΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ ΒΑΝΖΙΝΗ ΑΛΛΑ ΝΕΡΟ ΕΤΡΕΧΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 29-6-2005
Αλητες και ανεγκεφαλοι ειναι μερικοι βενζιναδες που δεν σεβονται την περιουσια του αλλου,οταν ακουω τετοια περιστατικα μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι! :evil:

red runer
3rd July 2005, 13:52
Δεν τους πηγε κανενας στην παλια Ευελπιδων να τους πληρωσει κανα μοτερ που κοστιζει μονοο 11650 ευρω να δεις τι καλα νερονουν η νοθευουν την βενζινη μετα.

spirozz
4th July 2005, 01:23
επειδή το θέμα της βενζίνης μας ενδιαφέρει όλους , θα ήθελα να σας ενημερώσω για μια δημοσίευση που είδα στο www.in.gr - η μόνη εταιρία που δημοσίευσε τα αποτελέσματα των ελέγχων που έγιναν στα πρατηρια της και απο τα οποία αποτελέσματα φάνηκε περίτρανα η καθαρότητα των καυσίμων της ήταν η ΕΛΙΝ. Βέβαια πάντα και παντού υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.Νομίζω όμως ότι αξίζει μια δοκιμή. Εγώ μάλιστα περιμένω να αδειάσει το ντπόζιτο για να γεμίσω με ελιν και να κάνω τις μετρήσεις μου.

GeoRx 8
4th July 2005, 01:32
Παιδια το ξαναγραφω στην νοθια δεν φταιει η ΕΤΑΙΡΙΑ αλλα ο ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟΣ τη δουλεια εχει η εταιρια αν ο πρατηριουχοs παιρνει καυσιμα (ΜΑΥΡΑ).

RENESIS
4th July 2005, 01:58
^Θα συμφωνησω με αυτο και εγω αυτο,πιστευω οτι ολα ειναι στο χερι και στην συνειδηση του πρατηριουχου.

speed8
24th October 2005, 15:33
Από τους ελέγχους διαπιστώθηκε ότι σε 22 από το σύνολο των πρατηρίων που
ελέγχθηκαν, εντοπίστηκαν 23 προβληματικές αντλίες, οι οποίες είχαν ρυθμιστεί
ώστε να παρέχουν κατά τον εφοδιασμό με καύσιμα μικρότερες ποσότητες από
αυτές που αναγράφονται στους μετρητές τους. Η αναντιστοιχία αυτή είχε ως
αποτέλεσμα να πληρώνουν οι καταναλωτές περισσότερη ποσότητα από αυτή που
τους είχε πραγματικά παρασχεθεί.

Σε όλους τους παραβάτες επιβλήθηκαν οι προβλεπόμενες από το νόμο κυρώσεις
(παραπομπή στο αρμόδιο εισαγγελέα για επιβολή ποινικών κυρώσεων και στις
κατά τόπους νομαρχιακές αυτοδιοικήσεις για την επιβολή διοικητικών ποινών).

Όπως καταλαβαίνετε τα συγκεκριμένα πρατήρια τα μποϋκοτάρουμε. Αυτή είναι μια
δύναμη που έχουμε σαν οδηγοί και καταναλωτές ταυτόχρονα. Προς
παραδειγματισμό των πρατηριούχων που μελλοντικά σκέφτονται να "κλεψουν" από
τη μέτρηση στην αντλία για περισσότερα κέρδη..

Τα πρατήρια καυσίμων, στα οποία διαπιστώθηκαν παραβάσεις είναι τα εξής:

Α/Α Όνομα επιχείρησης Διεύθυνση Προμηθεύτρια Εταιρεία

1 ΠΕΤΡΙΔΗΣ Θ. ΣΠΥΡΙΔΩΝ Λ.ΚΡΥΟΝΕΡΙΟΥ 117 DRACOIL
2 ΑΦΟΙ ΠΡΕΣΣΗ Ο.Ε. 6ο ΧΛΜ ΕΘΝ. ΑΘ.ΛΑΜΙΑΣ & ΤΡΩΑΔΟΣ Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ BP
3 ΣΩΤ.ΚΡΗΤΙΚΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε. Λ.ΑΘΗΝΩΝ 256 ΧΑΪΔΑΡΙ EUROIL
4 Ο ΕΡΜΗΣ Α.Ε. ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΩΣ ΕΜΠΟΡΙΑΣ & ΠΑΡ.ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ/ Μ.ΑΝΤΥΠΑ 19- 21 ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ SHELL
5 Γ.ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ -Α.ΝΙΚΟΛΑΟΥ Ο.Ε. Μ.ΑΝΤΥΠΑ 35 ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ AVIN
6 ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ ΚΑΛΙΟΠΗ ΤΟΥ ΜΙΧΑΗΛ ΓΟΥΝΑΡΗ 141-143 ΓΛΥΦΑΔΑ EL PETROL
7 ΑΦΟΙ ΣΤΑΣΗ -Ν. ΚΟΥΤΣΟΥΡΕΛΑΚΗΣ ΓΟΥΝΑΡΗ 100 & ΜΥΣΤΡΑ 34 ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ SHELL
8 Α.ΠΑΤΕΛΟΥΔΗΣ-Ι.ΝΕΦΕΡΙΔΗΣ Ο.Ε. Λ.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ EKO
9 PURE OIL E.Π.Ε. Λ.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ETEKA
10 AΓΓΕΛΙΚΗ ΠΑΤΡ.ΑΒΑΓΙΑΝΟΥ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 66-ΜΟΣΧΑΤΟ BP
11 ΧΡΗΣΤΟΣ Α.ΠΑΝΙΔΗΣ ΡΕΤΣΙΝΑ 51-ΠΕΙΡΑΙΑΣ BP
12 ΚΑΚΚΑΛΗΣ ΑΠ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Λ.ΠΕΝΤΕΛΗΣ 139 ΧΑΛΑΝΔΡΙ JET OIL
13 ΕΛΙΣΑΒΕΤ Α.ΑΝΑΣTAΣIΑΔΟΥ Π.ΡΑΛΛΗ 77 ΑΓ.Ι.ΡΕΝΤΗΣ ETEKA
14 ΓΕΩΡΓΙΟΣ Μ. ΣΠΑΝΟΣ Λ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 473 Ν.ΙΚΟΝΙΟ-ΠΕΡΑΜΑ ETEKA
15 ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΗΜ. ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ Λ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 210 ΠΕΡΑΜΑ EKO
16 ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ Ν.ΓΕΩΡΓΙΟΣ 21οΧΛΜ Λ.ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ ΠΙΚΕΡΜΙ AVIN
17 AΦΟΙ ΝΙΚΟΛΑΟΥ Ο.Ε. Λ.ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ 91 ΠΙΚΕΡΜΙ BP
18 ΔΗΜ.-ΜΙΧ.ΛΕΟΝΤΙΔΗΣ & ΣΙΑ Ο.Ε. 17ο ΧΛΜ Λ.ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ ΠΑΛΛΗΝΗ SHELL
19 ΚΩΝ/ΝΟΣ Δ. ΤΣΑΚΑΛΟΣ Π.ΡΑΛΛΗ 139 & Π.ΜΕΛΑ ΝΙΚΑΙΑ BP
20 ΚΑΚΚΑΛΗΣ ΑΠ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Λ.ΠΕΝΤΕΛΗΣ 139 ΧΑΛΑΝΔΡΙ JET OIL
21 Ρ.Φ.ΚΟΝΤΟΣ ΚΥΠΡΟΥ 178 ELIN
22 ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ ΙΩΑΝ.ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Α.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 141 ΓΛΥΦΑΔΑ EKO

asd
24th October 2005, 17:16
Τα βενζινάδικα νούμερο 12 και 20 είναι το ίδιο :) :)

Ευχαριστούμε για την πληροφορία πάντως!!!

speed8
24th October 2005, 21:21
Σωστός ο κύριος

GtC
25th October 2005, 01:38
Πολύ χρήσιμο.
¶μα μάθει κανείς τίποτα και για πιο Βόρεια(βλ. Θεσσαλονίκη,Χαλκιδική, Εθνική οδός Αθήνας-Θεσσαλονίκης) ας μας ενημερώσει

RXakias
27th December 2005, 22:02
www.ypan.gr
ειναι το site του υπουργειου αναπτυξης για οποιον ενδιαφερεται.
επισης μακρια απο τα πρατηρια στο Περαμα Πειραιως. ειναι οοοοοοολλλλλλλλλααααααααα αααα ειτε με πειραγμενες αντλιες ειτε νοθευουν καργα. ειναι τεκμηριωμενο αυτο

TOMASSINO
27th December 2005, 23:34
^Φιλε rxakia εχει αναφερθει το σαιτ που λες..Περνα και μια βολτα απο το θεμα με τα νεα μελη να μας συστηθεις...Και διαβασε τους κανονες του φορουμ σε παρακαλω πολυ...

Trx8iantafillos
9th February 2006, 15:35
Μακρια επισης και απο το SHELL στη ΛΑΜΠΡΑΚΗ Ανω Τουμπα...Προτεινω ανεπιφυλακτα το ΕΚΟ στα Κων/πολιτικα

Pisokounas
10th February 2006, 03:42
Παιδες μακρια απο τη shell που βρισκεται στην λεωφορο ηρακλειου στα συνορα ηρακλειου-μεταμορφωσης ΠΟΛΥ καλη βενζινη και απο εγκυρη πηγη οσο περιεργο και αν ακουστει :lol: SILK OIL στην λεωφορο τατοιου δοκιμασα ο ιδιος απο περιεργια πολυ καλη

nikolasrx8
10th February 2006, 03:47
Παιδες μακρια απο τη shell που βρισκεται στην λεωφορο ηρακλειου στα συνορα ηρακλειου-μεταμορφωσης ΠΟΛΥ καλη βενζινη και απο εγκυρη πηγη οσο περιεργο και αν ακουστει :lol: SILK OIL στην λεωφορο τατοιου δοκιμασα ο ιδιος απο περιεργια πολυ καλη

Εννοεις αυτη πριν την Αττικη οδο στην ανηφοριτσα,ε?!
Χμ,δεν παρατηρησα κατι το ιδιαιτερο οταν εβαλα περιπου 45 λιτρα... :roll: :roll: :roll:

Pisokounas
10th February 2006, 03:53
Επειδη εκει πιο πανω μενω και μαυτη τη shell μεγαλωσα τρια αυτοκινητα εδω και ενα χρονο περιπου μιλαμε για σκετο αερα.Αν εβαλες δεν θα εχεις προβλημα αλλα ο δεικτης θα πεσει πριν το καταλαβεις!! 8) Και τις δυο αυτες εννοω ειναι μια πιο πανω και μια πιο κατω,ελπιζω να σε κατατοπισα...

nikolasrx8
10th February 2006, 04:00
Δεν τους πηγε κανενας στην παλια Ευελπιδων να τους πληρωσει κανα μοτερ που κοστιζει μονοο 11650 ευρω να δεις τι καλα νερονουν η νοθευουν την βενζινη μετα.

Ποοοοοοοοσο?!?!?! :?: :?: :?:
Καλα θα ηταν να ταν ΜΟΝΟ τοσο...:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ακου που σου λεω...
Ασε που ειναι και πολυ δυσκολο να τους πας δικαστικα...
Εκεινη την στιγμη χανεις την μπαλα και το γηπεδο μαζι...

Αν σου συμβει το απευκταιο σκεφτεσαι με την σειρα:
"γιατι σε μενα???"

"τι θα κανω τωρα Θεε μου???"

"Παναγια μου το μωρο μου ειναι χαλια..."

"θα τον σκοτωσω τον $#@%@#!!!"

"και που θα βρω μηχανη τωρα???"

"καλα χρυσαφι ζηταει η @%@%^#@ η Μαζντα..."

"ρε μηπως να παρω δειγματα???"

"το Χημειο θελει ΑΜΕΣΑ 2 δειγματα???"

"δεν μπορουνε να πανε αυριο??? Γιατι οχι??? Τι @@#^%@& που ειναι..."

"τελικα τιποτα δεν γινεται ρε @#@%^&# μου..."

"αφου στην Ελλαδα ζουμε..."

"κατσε και πληρωνε σαν @$#%@^&# τωρα...."

"τελικα θα παντρευτω κορη βενζινα, να χω και το κεφαλι μου ησυχο..."

Πραγματικα ειναι κατι που προσευχομαι να μην συμβει σε κανεναν απο οσους αγαπαμε αυτο το αμαξι...

nikolasrx8
10th February 2006, 04:01
Και τις δυο αυτες εννοω ειναι μια πιο πανω και μια πιο κατω,ελπιζω να σε κατατοπισα...
Ναι ξερω που ειναι!!! Και τις 2 ο ιδιος τις εχει???

Pisokounas
10th February 2006, 04:02
Ο ιδιος δυστυχως...

markos
11th February 2006, 23:25
αποφυγετε παση θυσια την shell μετα την ελευσινα στη χαλυβουργικη εβαλα στο 8 μου την κυριακη το γεμισα και ειναι ακομα αρωστο.μετα απο chek up στο καλογριτσα η κυρια μου επασχε απο οξεια νεροτιτιδα.

επισης η euroil στο χαιδαρι απεναντι απο τα goodys κλεβει στην ποσοτητα που σου βαζει και δεν εχει και καλη ποιοτητα αλλα εχει καλη τιμη.

GeoRx 8
12th February 2006, 01:21
αποφυγετε παση θυσια την shell μετα την ελευσινα στη χαλυβουργικη εβαλα στο 8 μου την κυριακη το γεμισα και ειναι ακομα αρωστο.μετα απο chek up στο καλογριτσα η κυρια μου επασχε απο οξεια νεροτιτιδα.

επισης η euroil στο χαιδαρι απεναντι απο τα goodys κλεβει στην ποσοτητα που σου βαζει και δεν εχει και καλη ποιοτητα αλλα εχει καλη τιμη.Αχχχχ Βρε Μαρκο για αυτο παθαινετε τετοιες ζημιες!!!!!

Δες τι λες.

Δεν εχει καλη ποιοτητα σε κλεβει και ολας αλλα εχει καλη τιμη!!!!!

Να τη βρασεις φιλε τη τιμη αν δεν εχεις ποιοτητα.Ποσαααααα λεφτα θα γλυτωσεις κανα εκατομμυριο??????Να γλυτωσεις ενα ευρω??????

Και τι εγινε θα πλουτισεις?????Και μετα στο συνεργειο θα δοσεις 300 ευρω να στο φτιαξουνε το λιγοτερο.

Renesis_power
13th February 2006, 18:02

επισης η euroil στο χαιδαρι απεναντι απο τα goodys κλεβει στην ποσοτητα που σου βαζει και δεν εχει και καλη ποιοτητα αλλα εχει καλη τιμη.Αχχχχ Βρε Μαρκο για αυτο παθαινετε τετοιες ζημιες!!!!!

Δες τι λες.

Δεν εχει καλη ποιοτητα σε κλεβει και ολας αλλα εχει καλη τιμη!!!!!

Να τη βρασεις φιλε τη τιμη αν δεν εχεις ποιοτητα.Ποσαααααα λεφτα θα γλυτωσεις κανα εκατομμυριο??????Να γλυτωσεις ενα ευρω??????

Και τι εγινε θα πλουτισεις?????Και μετα στο συνεργειο θα δοσεις 300 ευρω να στο φτιαξουνε το λιγοτερο.

ετσι ειναι,πολυ σωστος George :wink: δεν αξιζει ρε παιδια,απλη λογικη...για το μωρο του ο καθενας θα πρεπει να σκεφτεται το καλυτερο,τελος!αλλιως θα χτυπαμε το κεφαλι μας μετα και δικαιολογημενα... :roll:

Trx8iantafillos
29th April 2006, 21:06
Δειτε και αυτο...καλο ειναι!

http://www.gasprice.gr/main/welcome.asp

Dark
29th April 2006, 21:53
Πραγματικα ορισμενα περιστατικα με βγαζουν εξω απο τα ρουχα μου... :evil: Ειναι ενα βενζιναδικο ΕΚΟ,το πρωτο που συναντας μπαινοντας στον Αγ.Στεφανο απο Εθνικη.Ο τυπος ειναι ελλεινος.Εκρεμμουν εις βαρος του,μηνυσεις απο ανθρωπους που εχουν καταστρεψει μοτερ με την βενζινη του...Τον κυνηγαει ο συλλογος Πρατηριουχων και ψαχνει αφορμες να τον κλεισει.Συνεχεια γινοντε καυγαδες μεταξυ πελατων και αυτου για την διαφορα στις τιμες που αναγραφει και αυτες που χρεωνει στις αντλιες,για την ποιοτητα της βενζινης και για την ποσοτητα που βαζει στο ρεζερβουαρ.Προχτες πηρα λαδι για την μηχανη του ξαδερφου μου,και εβαλε 63lt σε RX8 :shock: .Της λεει της τυπισσας που το ειχε,καλα εχεις μεγαλο ρεζερβουαρ ε?Αυτη γελαγε και καμαρωνε.ΜΑ ΤΙ ΔΟΝΤΙ εχει ο ανθρωπας?Σε καμμια λιστα του υπουργειου δεν εχει εμφανιστει ποτε...Δεν τον εχει πειραξει κανενας....

GeoRx 8
30th April 2006, 00:46
Απο εκει να καταλαβετε σε τι χωρα ζουγκλα ζουμε δεν τους πειραζει κανενας!!!!!

DRIFTER
20th June 2006, 11:14
μενω Αμπελοκηπους (Αθηνα).
Προτεινομενα:

1. Πρατηριο ξενοδοχειου President (Μονο 95 οκτανια εχει ομως και πολυ καλη τιμη). βαζω πολλα χρονια απο εκει. ποτε, κανενα προβλημα.

2. Λεωφορος Αλεξανδρας ΕΚΟ οπως ανεβαινουμε απο Πατησιων δεξια μετα το Πεδιο του Αρεως. Κανει και καλο πλυσιμο.

3. Shell Κατεχακη & Κηφισιας.

Εθνικη Οδος για Θεσσαλονικη:

1. Shell Λαμιας (εκει που ειναι το Everest).
2. Shell Tεμπη.
3. Shell Κορινος (και τα 2).

Εντος Θεσσαλονικης:

1. ΕΚΟ στην Β. Ολγας στο ύψος της οδού Αρχαιολογικού Μουσειου (περιοχη Φαληρο).
2. Shell. Το γωνιακο πρατηριο οπως πας να βγεις απο την πολη προς Αθηνα. Απο τον παλιο δρομο, οχι απο τη νεα γεφυρα.

Προς Πατρα κλπ.
1. ΒΡ στο Κιατο στα Mc Donald's (και τα 2).
2. Shell στο υψος του Αιγιου (και τα 2).

Μετα το Αντιρριο:
1. ΒP το καινουργιο μετα τη γεφυρα.
2. ΕΤΕΚΑ μετα το Μεσολογγι.

Οσα πρατηρια αναφερω, τα εχω χρονια "δοκιμασμενα", κανενα προβλημα.

ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΑΠΟ:
BP μεσα στα Καμμενα Βουρλα.

demmis
20th June 2006, 20:36
ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΑΠΟ:
BP μεσα στα Καμμενα Βουρλα.

ΩΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
προχτες εβαλα αλλα κανενα προβλημα μεχρι Λαρισα που ηρθα

DRIFTER
21st June 2006, 10:35
Εισαι σίγουρος ότι δεν σου έβαλε και αέρα? εγώ έτσι την είχα πάθει εκει...
Μάλλον ήμουν άτυχος. Πριν χρόνια όμως, έτσι?

demmis
21st June 2006, 21:17
Παλι καλα
με τον αερα δεν παθαινεις τιποτα...απλα πληρωνεις λιγο ή πολυ παραπανω

το χειριστο ειναι να βαζουν νοθευμενη βενζινη

Georgina
27th July 2006, 11:30
Βενζινάδικο πάνω στη Καβάλας. Νομίζω ΕΚΟ. Δυστυχώς ήταν οι χαμηλές τιμές που με προσέλκυσαν, αλλά δεν το ξανακάνω. Απαράδεκτο.!!!!!

ksofras
28th July 2006, 19:28
γαι μας τους Πειραιώτες στην αρχή είχε καλή βενζίνη η Aegean όπως βγαίνεις απο Πειραιά αλλά τώρα τελευταία βλέπω ότι βάζω 18,78 λίτρα και φτάνει μέχρι τη 2η γραμμή κάτω από την μέση και μετά από 5-10 λεπτά με νορμάλ οδήγηση έχει χάσει 2-3 γραμμές. Με την ίδια ποσότητα από άλλα βενζινάδικα βγάζω 150 χλμ σε αυτό μόνο 120 με δυσκολία.

Georgina
31st July 2006, 10:58
Αν ξέρεται από Σχιστό, ένα πολύ καλό είναι στον κατέβασμα λίγο πριν την Γρηγορίου Λαμπράκη AVIN. Και ανεβαίνοντας για Ελευσίνα λίγο πριν τη γέφυρα στο τελευταίο φανάρι του Σχιστού στο δεξί σας χέρι ένα ΕΚΟ.

The Ace
31st July 2006, 11:24
Ισχυρά προτεινόμενα, ιδίως για τους κατοίκους βορείων-ανατολικών προαστίων:

- Κεντρικό Cyclon στη διασταύρωση του "Βλάχου" στην Ν.Φιλαδέλφεια επί της Δεκελείας. Καθαρή βενζίνη και τρομερές τιμές.

- Το ολοκαίνουριο Aegean που άνοιξε στην Ηρακλείου, ακριβώς δίπλα από την Columbia (που όλοι πλέον έχετε ακούσει καθώς την γκρεμίζουν). Παλιά ήταν BP, αλλά τώρα είναι ακόμα καλύτερα. Προφανώς πεντακάθαρη βενζίνη (έβαλα 2 φορές και το 8αρι πέταγε), και επίσης τρομερές τιμές (μέχρι και σήμερα 1,03 για απλή και 1,13 για 100αρα) 8)

Stamatis
10th October 2006, 23:26
Δεν ξερω ποσο σας ενδιαφερει μια και ειναι στην Κερκυρα, εγω παντως θα το γραψω... ΜΑΚΡΥΑ απο την ΕΚΟ στη Βιλα Ροσα... Αυριο πρωι-πρωι παω να αδειασω το τεποζιτο. Μετα απο δεκα λεπτα που φουλαρισα κοντεψε να διαλυθει το μοτερ...
Αληθει μπορουμε να κανουμε κατι για αυτους τους κυριους περα απο το να το λεμε εδω?

GreddyRx8
11th October 2006, 01:49
τα βενζιναδικα της ελλην ειναι προς αποφυγην ????

DRIFTER
11th October 2006, 01:52
Για μενα οχι....

GreddyRx8
11th October 2006, 01:54
λογω φτηνης βενζινας κατω απο 85 λεπτα... μηπωως ειναι νο8εια η μηπως καιγετε ευκολα απο της αλλες βενζινες??? Γι'αυτο οι αλλες εταιριες ειναι ακριβες επειδη εχουν καλυτερη βενζινη?

DRIFTER
11th October 2006, 02:00
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα. απεναντι απο το σπιτι μου εχει βενζιναδικο μαρκας K-Moil (μπορει να μην το εχεις ξανακουσει κιολας).....σημερα την εχει 0,84. Γενικα, βαζω πολλα χρονια απο εδω και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.
Και ΕΛΙΝ οποτε εχω βαλει, μια χαρα ειναι....
Οσες φορες εχω βαλει σκαρτη βενζινη, ΔΕΝ ηταν απο μικρες μαρκες, μονον μεγαλες.....

GreddyRx8
11th October 2006, 02:05
drifter σωστα τα λες και εγω την επαθα απο shell παλια...απο 100αρα και @@ριες.. 95-97-100+ οκτανια ειναι ιδιες οι βενιζνες ασε τι λενε...για να πουλησουν τα κανουν αυτα..αν ηταν η 100αρα 8α εδινε αλογα..δεν δινει τπτ παρα μονο λιγο τελικη..αυτο ολο το μοχαμπετι..ετυχε να βαλω 100αρα shell και το αμαξι μου να μην πηγαινει παραπανω απο 5000 στροφες..

RENESIS
11th October 2006, 02:09
Παιδια πιστευω οτι,ασχετα με την μαρκα της βενζινης,τον καθοριστικο ρολο της ποιοτητας της τον παιζει η συνειδηση του εκαστοτε βενζινα,εκει πιστευω οτι βρισκετε το ζουμι της "υποθεσης"!

GreddyRx8
11th October 2006, 02:10
συμφωνω renesis..

GeoRx 8
11th October 2006, 18:53
drifter σωστα τα λες και εγω την επαθα απο shell παλια...απο 100αρα και @@ριες.. 95-97-100+ οκτανια ειναι ιδιες οι βενιζνες ασε τι λενε...για να πουλησουν τα κανουν αυτα..αν ηταν η 100αρα 8α εδινε αλογα..δεν δινει τπτ παρα μονο λιγο τελικη..αυτο ολο το μοχαμπετι..ετυχε να βαλω 100αρα shell και το αμαξι μου να μην πηγαινει παραπανω απο 5000 στροφες..Μεγαλο λαθος!!!!

Οι βενζινες δεν ειναι ιδιες και η 100αρα ειναι οντως 100αρα τελος!!!!

Οποιος αμφιβαλει μπορει να παει σε καποιο χημειο και να του πουνε αμεσως ποσα οκτανια ειναι η βενζινη!!!

Και κατι ακομα για να ξερετε.

Δημοσιογραφος κανει ερωτηση στον αρχιμηχανικο του καινουργιου S3 οτι αν δεν βαλει καποιος τα 98 οκτανια που συνισταται εσεις σαν Audi τι θα γινει???

Και απανταει οτι αν ειναι λιγοτερα οκτανια το μοτερ θα πεσει 6 με 8 αλογα κατω.

Αν βαλει 100 τοτε θα δουλευει στο μαξιμουμ των δυνατοτητων του!!!!

Οπωτε μη λετε ασχετα πραγματα εγω βαζω μονο 100αρα απο την ημερα που το πηρα και το αμαξι σκοτωνει.

DRIFTER
11th October 2006, 22:16
εγω δεν εχω βαλει ακομα 100αρα :shock: :shock: :shock: :shock:
τωρα που το εστρωσα και θα φυγω για εκλογες, θα το φουλαρω να δω πώς παει και με αυτην!!!!

lampros
25th October 2006, 12:44
Παιδια οσοι μπαινετε και σε αλλα φορουμ διαδωστε το μηπως οι κυριοι βαλουν μυαλο.
http://www.skairadio.gr/4dcgi/_w_articles_skaibus_119_25/10/2006_169195
επισης μην ξεχναμε
www.ypan.gr
:evil:

The Ace
25th October 2006, 12:50
Παιδια οσοι μπαινετε και σε αλλα φορουμ διαδωστε το μηπως οι κυριοι βαλουν μυαλο.
http://www.skairadio.gr/4dcgi/_w_articles_skaibus_119_25/10/2006_169195
επισης μην ξεχναμε
www.ypan.gr
:evil:

:? Το REVOIL στην Αβέρωφ είναι αυτό που είναι 100 μέτρα από το σπίτι μου. Έχω βάλει εκεί 2 φορές συνολικά, και το μετάνιωσα και τις δύο. Σίγουρα η νοθεία του δεν περιορίζεται μόνο στο πετρέλαιο, άσχετα τι λέει το πρόστιμο. Και η πλάκα είναι ότι δεν είναι και τόσο φθηνό....

christaz
25th October 2006, 13:03
Τι BP, shell και πράσινα άλογα λέμε τόσο καιρό.Όπως καταλαβένετε φίλοι μου την νοθεία δεν την κάνουν μόνο οι πρατηριούχοι αλλά και οι ίδιες οι εταιρείες...με λίγα λόγια είναι να μην σου κάτσει...γιατι αν σου κάτσει... Ούτε οι ίδιοι οι πρατηριούχοι δεν ξέρουν τι έχουν μέσα στις δεξαμενές τους με ΄βαση αυτό το δημοσίευμα. Και αυτό είναι μόνο ένα δείγμα. Τώρα όσοι απο μάς πιστεύουμε οτι η 100αρα που βάζουμε είναι μόνο 100αρα τότε κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου...

Jason
25th October 2006, 15:28
Οσον αφορα τις βενζινες καιμια βενζινη δεν εισαγεται διυλισμενη..εισαγεται πετρελαιο και μετα οι εταιρειες στην Ελλαδα το αγοραζουν και το δινουν στα διυλιστηρια.Αρα ολες οι βενζινες ειναι ιδιες ειτε ειναι shell bp εκο ελιν κτλ.(πηγη αυτης της πληροφοριας ειναι το τελωνειο πειραια).Για τα 95 η 100 οκτανια δεν μπορω να πω τιποτα με σιγουρια, αν διυλιζονται με 100 οκτανια η αν ειναι 95 και ριχνουν ενισχυτικα οκτανιων δε το γνωριζω.Το μονο σιγουρο ειναι οτι οσες φορες εβαλα 95αρα δεν ειδα καμια διαφορα στο 8αρι μου.Επισης αν μας κοροιδευουν περι 100αρας δε θα το μαθουμε ποτε...ετυχε να δω 2 ντοκυμαντερ στο discovery στη nova.Στο πρωτο ειχαν ενα evo8 και βαση δυναμομετρησης και χρονων σε πιστα βρηκαν οτι το evo αποδιδει καλυτερα με 100αρα, στο δευτερο με χημικες αναλυσεις βρηκαν οτι δεν εχουν καμια διαφορα στη συσταση τους που να δικοιολογει καλυτερη αποδοση, η μονη διφορα που βρεθηκε ηταν οτι η λεγομενη 100αρα αφηνει λιγοτερα καταλοιπα στο κινητηρα.

GeoRx 8
25th October 2006, 23:03
Βαρεθηκα να το λεω πραγματικα!!!!

Η Ultimate εισαγεται απο Αγγλια και Ολλανδια!!!

Δεν μπορει να φτιαχτει σε κανενα δυιλιστηριο της χωρας!!!

DRIFTER
25th October 2006, 23:42
Εννοείς την ΒΡ Ultimate, ε?

Ερώτηση:
Γιατί η SHELL 100αρα αλλά και οι άλλες "μεγάλες" μάρκες κοστίζουν από 1,1 έως και 1,3 το λίτρο και οι άλλες 100αρες των "μικρών" κάνουν 0,92 έως 1,03 το λίτρο?

Προσωπικά έβαλα ELIN 100αρα με 0,95 αλλά και ΕΤΕΚΑ 100αρα με 0,99 και το αμάξι πήγαινε όπως και με τη SHELL 100αρα που πλήρωσα 1,26. Ε, στα 60 λίτρα είναι διαφορά, έτσι???????

The Ace
26th October 2006, 16:34

Ερώτηση:
Γιατί η SHELL 100αρα αλλά και οι άλλες "μεγάλες" μάρκες κοστίζουν από 1,1 έως και 1,3 το λίτρο και οι άλλες 100αρες των "μικρών" κάνουν 0,92 έως 1,03 το λίτρο?

Προσωπικά έβαλα ELIN 100αρα με 0,95 αλλά και ΕΤΕΚΑ 100αρα με 0,99 και το αμάξι πήγαινε όπως και με τη SHELL 100αρα που πλήρωσα 1,26. Ε, στα 60 λίτρα είναι διαφορά, έτσι???????

Πως ακριβώς το κατάλαβες ότι πήγαινε το ίδιο ? Η πιο απλή (92) με την πιο super duper (100+) βενζίνη άντε να έχουν διαφορά 3-4 άλογα στο RX8....και αυτά ίσως και αν....και εσύ κατάλαβες ότι πηγαίνουν το ίδιο ?

Ειδικά η Shell πουλάει ακριβά λόγω των διαφόρων πρόσθετων που *υποτίθεται* ότι βάζει στις βενζίνες της (αν και το πιστεύω ότι έτσι είναι). Αυτό αποτελεί στην ουσία εξέλιξη αυτού που έκανε παλιότερα η Texaco (αναπολώ τις εποχές που έψαχνα μανιωδώς Texaco για να βάλω βενζίνη :P ). Αλλά ακόμα και έτσι έχω βρει την Shell Racing από 1.25 εώς και 0.98 :shock:

Αν ψάξεις θα βρεις...... :wink:

Jason
26th October 2006, 19:10
Λοιπον εχουμε και λεμε..οτι προιον ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ στην Ελλαδα ειτε ειναι σπριρτα, ειτε καλτσες, ειτε τουβλα, ειτε αυτοκινητα, ΕΙΤΕ ΒΕΝΖΙΝΗ, ειτε ρουχα, ειτε παπουτσια, κτλ, κτλ, παει σε καποιο τελωνειο κοστολογειται φορολογειται και μετα βγαινει στη αγορα.

ΚΑΝΕΝΑ τελωνειο στην Ελλαδα δε κοστολογει-φορολογει βενζινη.
ΑΡΑ αφου ΚΑΝΕΝΑ Ελληνικο τελωνειο δε κοστολογει-φορολογει ΚΑΝΕΝΑ ειδος βενζινης αυτο μας δειχνει πολυ απλα οτι ΚΑΜΙΑ εταιρια ΔΕΝ εισαγει ΚΑΝΕΝΑ ειδος ΒΕΝΖΙΝΗΣ.

Απο την αλλη τωρα στην Ελλαδα εισαγεται ΑΡΓΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ κοστολογειται-φορολογειται και στη συνεχεια πανε εκπροσωποι εταιριων απο την Ελλαδα και αγοραζουν ΑΡΓΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.
Αφου κανενας μας δε φουλαρει με αργο πετρελαιο αμεσως καταλαβαινουμε οτι το αργο διυλιζεται στη βενζινει που βρισκουμε στα πρατηρια.
Τωρα αν δε γινεται να διυλιστει στην Ελλαδα 100αρα μας πιασανε μ.......ς
και πληρωνουμε φυκια για μεταξωτες κορδελες. Η ΠΗΓΗ μου για ΑΥΤΕΣ τις πληροφοριες ειναι ο μεχρι πριν ενα μηνα προισταμενος του ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ(πηρε μεταθεση). Δεν ειναι λοιπον φημες η φαση μου ειπαν οτι τους ειπαν οτι τους ειπαν.
Υ.Γ τα κεφαλαια ειναι για να επισημανω σημεια προσοχης ευχαριστω.[/u][/b]

Jason
26th October 2006, 19:12
Συγνωμη γιο το ασχετο ποστ.Αν κριθει αναγκαιο ας μεταφερθει.

DRIFTER
26th October 2006, 23:13

Ερώτηση:

Πως ακριβώς το κατάλαβες ότι πήγαινε το ίδιο ? Η πιο απλή (92) με την πιο super duper (100+) βενζίνη άντε να έχουν διαφορά 3-4 άλογα στο RX8....και αυτά ίσως και αν....και εσύ κατάλαβες ότι πηγαίνουν το ίδιο ?

Ειδικά η Shell πουλάει ακριβά λόγω των διαφόρων πρόσθετων που *υποτίθεται* ότι βάζει στις βενζίνες της (αν και το πιστεύω ότι έτσι είναι). Αυτό αποτελεί στην ουσία εξέλιξη αυτού που έκανε παλιότερα η Texaco (αναπολώ τις εποχές που έψαχνα μανιωδώς Texaco για να βάλω βενζίνη :P ). Αλλά ακόμα και έτσι έχω βρει την Shell Racing από 1.25 εώς και 0.98 :shock:

Αν ψάξεις θα βρεις...... :wink:

θα σου πω πώς το κατάλαβα. Εβαζα συνεχεια απλή αμόλυβδη. Πριν λίγες μέρες αποφάσισα να βάλω 100αρα να δω αν και ποσο δινει σε αποδοση και οικονομια αυτη η βενζινη. Οντως, στην Εθνική Οδό είχε κάπως καλύτερη απόδοση (όχι τρελλα πράγματα), αλλά από οικονομία απειροελάχιστη διαφορά. Έφαγα λοιπόν ενα τεπόζιτο με shell 100αρα. Μετά γέμισα με την Εlin και μετά με την ΕΤΕΚΑ. Δεν παρατήρησα να πηγαίνει χειρότερα. Δεν έβαλα και δυναμόμετρο. Καμμια φορά τα απόλυτα νούμερα δεν ειναι τα μοναδικά που πρεπει να κοιταμε. Ισως σε καποιο φασμα στροφων (εκει που κανεις και τις προσπερασεις), η βενζινη να βοηθαει. Και εκει, οντως "κατι καλο" γινοταν. Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν αξιζει να δινω 1.3 το λιτρο. Αν βρω πλεον φθηνα 100αρα κι απο βενζιναδικο που εμπιστευομαι, θα το κανω....
Σημειωνω τα βενζιναδικα.
Εlin στο Ριο Πατρας στην Δυτική προβλητα. Αν κινηθεις με το φερρυ βολευει.
ΕΤΕΚΑ εξω απο το Μεσολογγι πριν την διασταυρωση του Αιτωλικου.
Αυτα.

The Ace
27th October 2006, 11:44
Συμφωνώ ότι η 100αρα *μπορεί* να έχει καλύτερη απόδοση, αλλά μιλάμε για διαφορές της τάξης του 1%. Το μοναδικό σίγουρο (αν και στην Ελλάδα ποτέ δεν είσαι σίγουρος) είναι ότι με την 100αρα έχεις σίγουρα περισσότερα οκτάνια, άρα αποκλείεται να αρχίσει να τραβάει χρονισμό η ECU λόγω προανάφλεξης, άρα τουλάχιστον δεν χάνεις άλογα....

Το θέμα προς συζήτηση τώρα είναι: 95αρα από γνωστό πρατήριο και "καλή" μάρκα, ή 100αρα από "δεύτερη" μάρκα ? Οι τιμές τους είναι περίπου οι ίδιες....

DRIFTER
27th October 2006, 11:46
Το θέμα προς συζήτηση τώρα είναι: 95αρα από γνωστό πρατήριο και "καλή" μάρκα, ή 100αρα από "δεύτερη" μάρκα ? Οι τιμές τους είναι περίπου οι ίδιες....

Διαλέγω το 1ο. Και έτσι πράττω κιόλας.

Jason
30th October 2006, 16:55
Ξερει κανενας τι παιζει με τα βενζιναδικα στη λεωφορο Πεντελης? Πολυ φθηνα ηταν....εκο ας πουμε 95plus 87.9 100speed 1.03 Shell V-power 89.9 V-power racing 1.13.

DIMI
30th October 2006, 17:29
Ξερει κανενας τι παιζει με τα βενζιναδικα στη λεωφορο Πεντελης? Πολυ φθηνα ηταν....εκο ας πουμε 95plus 87.9 100speed 1.03 Shell V-power 89.9 V-power racing 1.13.

Στην ΕΚΟ έχω βάλει και δεν έχω παρατηρήσει κάτι άσχημο. Γιά τη Shell δε ξέρω δεν απαντώ :wink:

christaz
30th October 2006, 17:33
Καλά εδώ υπάρχουν δημοσιεύσεις για πρόστημα σε εταιρείες (οχι μόνο βενζινάδικα) που νοθεύουν τα ζουμάκια τους με διάφορα άλλα ζουμάκια και εξακολουθείτε να πιστεύεται οτι στην Ελλάδα βάζετε καθαρή βενζίνη, ας εισάγεται και απο το Μπαχρείν... Τα μόνα πρόσθετα που πιστεύω οτι έχουν κάτι βενζίνες σαν την Shell Racing και λοιπές 100αρες είναι μπόλικο θείο και απλή 95αρα βενζινούλα... Το χρήμα είναι γλυκό και κερδοσκοπία εύκολη υπόθεση σε αυτόν τον κλάδο.

DRIFTER
30th October 2006, 23:56

Είναι όπως στην Πειραιώς που -μάλλον- λόγω ανταγωνισμού είναι όλα φθηνά.

gloup20VT
31st October 2006, 16:05
παιδες, μακρυα απο οτιδηποτε στην κρητη. Οι τυποι ειναι ανελεητοι. Το καλοκαιρι παω σε βενζιναδικο με 1/4 του ντεποζιτου, και μου βαζει 66 λιτρα (65 χωραει max) και χρεωσε 85 ευρω. Φωναζω το αφεντικο, μου πουλαει τσαμπουκα του στυλ δεν θα μας πεις εμας τι βενζινη βαζουμε τσογλανι, τον αρχιζουμε στις φαπες με εναν φιλο, τον καναμε αμολυβδο και φευγουμε σαν κυριοι. ουστ!

DRIFTER
31st October 2006, 16:13
Έτσι, καλα του κανατε του γρόθου!!!

GeoRx 8
1st November 2006, 12:39
Λοιπον εχουμε και λεμε..οτι προιον ΕΙΣΑΓΕΤΑΙ στην Ελλαδα ειτε ειναι σπριρτα, ειτε καλτσες, ειτε τουβλα, ειτε αυτοκινητα, ΕΙΤΕ ΒΕΝΖΙΝΗ, ειτε ρουχα, ειτε παπουτσια, κτλ, κτλ, παει σε καποιο τελωνειο κοστολογειται φορολογειται και μετα βγαινει στη αγορα.

ΚΑΝΕΝΑ τελωνειο στην Ελλαδα δε κοστολογει-φορολογει βενζινη.
ΑΡΑ αφου ΚΑΝΕΝΑ Ελληνικο τελωνειο δε κοστολογει-φορολογει ΚΑΝΕΝΑ ειδος βενζινης αυτο μας δειχνει πολυ απλα οτι ΚΑΜΙΑ εταιρια ΔΕΝ εισαγει ΚΑΝΕΝΑ ειδος ΒΕΝΖΙΝΗΣ.

Απο την αλλη τωρα στην Ελλαδα εισαγεται ΑΡΓΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ κοστολογειται-φορολογειται και στη συνεχεια πανε εκπροσωποι εταιριων απο την Ελλαδα και αγοραζουν ΑΡΓΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.
Αφου κανενας μας δε φουλαρει με αργο πετρελαιο αμεσως καταλαβαινουμε οτι το αργο διυλιζεται στη βενζινει που βρισκουμε στα πρατηρια.
Τωρα αν δε γινεται να διυλιστει στην Ελλαδα 100αρα μας πιασανε μ.......ς
και πληρωνουμε φυκια για μεταξωτες κορδελες. Η ΠΗΓΗ μου για ΑΥΤΕΣ τις πληροφοριες ειναι ο μεχρι πριν ενα μηνα προισταμενος του ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ(πηρε μεταθεση). Δεν ειναι λοιπον φημες η φαση μου ειπαν οτι τους ειπαν οτι τους ειπαν.
Υ.Γ τα κεφαλαια ειναι για να επισημανω σημεια προσοχης ευχαριστω.[/u][/b]Επειδη με ορισμενα ασχετα που διαβαζω παθαινω πλακα ελα οπωτε θελεις στο δυιληστηριο στον Ασπροπυργο να σε παω να δεις της BP το καραβι που ερχεται απο Αγγλια μονο με Ultimate!!!

Το ξαναλεω μην γραφετε κατι οταν δεν το γνωριζετε.

Jason
3rd November 2006, 21:00
Επειδη με ορισμενα ασχετα που διαβαζω παθαινω πλακα ελα οπωτε θελεις στο δυιληστηριο στον Ασπροπυργο να σε παω να δεις της BP το καραβι που ερχεται απο Αγγλια μονο με Ultimate!!!

Σε αυτο το θεμα ο ασχετος εισαι εσυ......γιατι σου ξαναλεω αν ερχοταν ετοιμη διυλισμενη βενζινη στην Ελλαδα ο πρωτος που θα τη εβλεπε πριν την παρει καν η ΒΡ Ελλαδας θα ηταν οι εκτελωνιστες.....και εγω εχω τη πληροφορια απο τον προισταμενο αυτων των εκτελωνιστων!(εσενα πια ειπαμε ειναι η πηγη της πληροφοριας σου?????????)
Για να τελειωσει αυτη η συζητηση βαζε εσυ ΒΡ και το τι σου λεει ο καθενας αποσκοποντας καπου μη το λες σε ολους ως απολυτα αληθες!Και τελος αν εισαι τοσο σιγουρος κανε μια καταγγελια στο υπουργειο οικονομικων γιατι καποιος φερνει λαθραια βενζινη στην Ελλαδα.

Jason
3rd November 2006, 21:35
Πρατηριο της AEGEAN στη Ηρακλειου απο Νεα Ιωνια προς Φιλαδελφεια κοντα στη σταση Περισσου(Ηλεκτρικος) η βενζινη ειναι καθαρη αλλα βαζει πολυ αερα!

apostolos raftopoulos
3rd November 2006, 21:40
jason κρατα καβατζα οτι ειπεs για τελωνεια οσον αφορα εισαγομενα προιοντα απο εοκ
ισωs- δεν ξερω προσωπικα- να εισαγεται χωριs να περναει τελωνειο οπωs και σχεδον ολα τα προιοντα εντοs εοκ και απλα να τσονταρουν φορο αλλου - ειπα δεν ξερω...
η επισημη θεση ωστοσο ειναι οτι ολεs οι κατοσταρεs εισαγονται

Jason
3rd November 2006, 22:09
jason κρατα καβατζα οτι ειπεs για τελωνεια οσον αφορα εισαγομενα προιοντα απο εοκ
ισωs- δεν ξερω προσωπικα- να εισαγεται χωριs να περναει τελωνειο οπωs και σχεδον ολα τα προιοντα εντοs εοκ και απλα να τσονταρουν φορο αλλου - ειπα δεν ξερω...
η επισημη θεση ωστοσο ειναι οτι ολεs οι κατοσταρεs εισαγονται
Ρωτησα για αυτο και εμαθα οτι αν για ενα προιον εχει πληρωθει φορος σε καποια χωρο κρατος-μελος της εοκ τοτε δεν φορολογειται ξανα αλλα θα περασει απο το τελωνειο για να ελεγξουν αν οντως εχει ηδη φορολογηθει(οποτε παλι θα περασει απο το τελωνειο).Ομως αυτο αφορα οτιδηποτε φερει καποιος σαν ιδιωτης δηλ. αν πας εσυ στην Ιταλια και ψωνισει Γκουτσι και πραντα δε θα σου πουν πληρωσε ξανα...αν ομως παρει 10.000 ζευγαρια παπουτσια πραντα για να τα πουλησεις απο το μαγαζι σου πχ. δε θα πληρωσεις φορο στην Ιταλια αλλα στη Ελλαδα.Σε αυτη τη κατηγορια ειναι και το πετρελαιο.Παντως ειτε μπει φορος ειτε οχι οτιδηποτε μπει στη Ελλαδα περναει τελωνειο.Ακομα και στο αεροδρομιο εχει τελωνειο για τους επιβατες αλλο αν ψαχνουν η οχι!

nkop
3rd November 2006, 22:44
εγω επειδη βλεπω συχνα το βυτιο στο βενζιναδικο που βαζω βενζινη παρατηρησα οτι αφηνει και μπουκαλακια με δειγμα.1 απο καθε δεξαμενη του βυτιου που αδειαζει αριθμημενα και σφραγισμενα. αλλα ποτε δεν μου ειπαν οι υπαλληλοι αυτο που μου ειπε καποτε ενας στην κρητη που ειμουν για διακοπες. παω να γεμισω και το παληκαρι μου λεει σε παρακαλω επειδη μολις φουλαρα τις δεξαμενες και θα ειναι τινγκα στα σκουπιδια επειδη ανακατευτηκε η δεξαμενη πηγαινε σε παρακαλω στο επομενο να βαλεις. ειμαι τιμιος μου ειπε και δεν θελω να ερθεις αυριο και να με βριζεις!!! το εχει ξαναπει ποτε κανενας βενζινας αυτο σε σας?

northern
4th November 2006, 00:16
Επειδη παιζει πολυ νοθεια κ δεν βγαζεις ακρη αν την εκανε το πρατηριο ή το βυτιο δοκιμαζεις κ βρισκεις 1-2 καλυτερα βενζιναδικα στην περιοχη σου που δεν νοθευουν κ βαζεις εκει 95αρα για να πηγαινεις πανω κατω κ 100 για ταξιδι σκισιμο κ γουστα.Αν η 95αρα ειναι 95αρα το αυτοκινητο δν χανει αλογα παει πολυ καλα αν ειναι λιγοτερο κομπιαζει κ ειδικα στα πολλα χλμετρα ειναι πολυ εντονη η διαφορα μουλαρωνει ενα πραμα, με την 100αρα ανεβαζει νευρικα μεχρι την τελικη του.

northern
4th November 2006, 00:21
Οταν δεν εισαι στην περιοχη σου 100αρα χωρις δευτερη σκεψη κ αποδειξη ή τιμολογιο απο το πρατηριο γιατι κ με την απληστεια που εχει πιασει καποιους ποτε δν ξερεις.. εβαλα ultimate χαλκιδικη κ ηταν νοθευμενη δυσκολευομουν να πιασω τα 200 κ με περασε κ ενα passat turbo..

GeoRx 8
4th November 2006, 01:26
Επειδη με ορισμενα ασχετα που διαβαζω παθαινω πλακα ελα οπωτε θελεις στο δυιληστηριο στον Ασπροπυργο να σε παω να δεις της BP το καραβι που ερχεται απο Αγγλια μονο με Ultimate!!!

Σε αυτο το θεμα ο ασχετος εισαι εσυ......γιατι σου ξαναλεω αν ερχοταν ετοιμη διυλισμενη βενζινη στην Ελλαδα ο πρωτος που θα τη εβλεπε πριν την παρει καν η ΒΡ Ελλαδας θα ηταν οι εκτελωνιστες.....και εγω εχω τη πληροφορια απο τον προισταμενο αυτων των εκτελωνιστων!(εσενα πια ειπαμε ειναι η πηγη της πληροφοριας σου?????????)
Για να τελειωσει αυτη η συζητηση βαζε εσυ ΒΡ και το τι σου λεει ο καθενας αποσκοποντας καπου μη το λες σε ολους ως απολυτα αληθες!Και τελος αν εισαι τοσο σιγουρος κανε μια καταγγελια στο υπουργειο οικονομικων γιατι καποιος φερνει λαθραια βενζινη στην Ελλαδα.Μεγαλε μιας και που τα ξερεις ολα εχουμε βενζιναδικο της BP απο το 1968!!!!!

Σου αρκει αυτο η θελεις να ακουσεις και αλλα????

Και για να κοψεις τις ματσολες ελα μια μερα να σου δειξω καραβι της BP που ερχεται απο Αγγλια η Ολλανδια μονο με Ultimate!!!!

Μην γραψεις αλλα λοιπον δεν ισχυουνε και μην παραπληροφορεις τον κοσμο ενω ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ!!!!!

Jason
4th November 2006, 02:07
Αν εχω αντιπροσωπια αυτοκινητων ξερω πως ακριβως φτιαχνει το εργοστασιο τα αυτοκηνιτα(απο που περνει τα μεταλλα τα ηλεκτρικα κτλ.)? ΟΧΙ :!: Αν ειμαι κρεοπωλης ξερω τι ταιζουν τα αρνια, τα προβατα και τις αγελαδες? ΟΧΙ :!: Το οτι εισαι βενζινας δε σε κανει γνωστη ουτε ουτε χημικο ουτε καν υπευθυνο πωλησεων της ΒΡ....δειχνει ομως τη σκοπιμοτητα που ανεφερα με το να σου πουν απο τη ΒΡ οτι εισαγουν τη βενζινη εσυ αθελα σου θα τους κανεις διαφημιση....Αν οντως ηταν εισαγομενη βενζινη να εισαι σιγουρος οτι θα τη διαφημιζαν ως εισαγομενη(αν το κανουν χωρις να εισαι θα τους κυνηγησουν και θα τους πλακωσουν στα προστιμα)εχεις δει καμια τετοια διαφημιση??????Εσυ δεν εισαι ουτε καπετανιος του τανκερ να ξερεις τι μεταφερει ουτε αυτος που θα δει και θα πιστοποιησει τι μεταφερει!Ασε τη κουβεντα μου φιλε γιατι εγω θετω σοβαρα επιχειρηματα και εσυ προσπαθεις να τα αντικρουσεις με ατακες δημοτικου(να δουμε το τανκερ της ΒΡ σα να παμε δηλ. εκπαιδευτικο περιπατο).....ΟΣΑ χρονια και να εισαι βενζινας το μονο που μπορεις να πεις με σιγουρια ειναι οτι δε νοθευεις τη βενζινη σου!Και ακομα δε μας εχεις πει ποιος σου ειπε οτι εισαγουν 100αρα
αυτος που οδηγει το βυτιο?Αλλα και παλι απο τη ΒΡ να ειναι πως εισαι τοσο σιγουρος οτι δε λεει ψεματα????Εγω δεν εχω κανενα κερδος με το να λεω παραμυθια!Οπως ουτε και ο τελωνιακος που μου εδωσε τις πληροφορειες!Ουτε βενζιναδικο εχουμε ουτε μετοχες στη shell η στην eko η οπουδηποτε αλλου!

GeoRx 8
4th November 2006, 02:20
Καλα εσυ θα μας τρελλανεις τελειως!!!!

Συνεχεια η BP λεει οτι η Ultimate ειναι εισαγωμενη!!!

Δεν πειραζει φιλε οτι πεις εσυ δεν προκειται να σου αλλαξω την γνωμη που εχεις προβλημα σου ειναι εσυ αβζε πετρελαιο στο αυτοκινητο!!!!

Απλα ειναι κριμα να γραφεις ασχετα,μαθε πρωτα ρωτα και ακου και κανεναν που μπορει να ξερει κατι παρα πανω απο σενα δεν ειναι κακο!!!!!

Καληνυχτα.

Jason
4th November 2006, 03:48
Ακομα δεν εχεις δωσει μια αξιοπιστη πηγη απο την οποια προερχονται οσα λες...ακομα.....τοσα ποστ και το μονο που μας ειπες ειναι οτι εισαι βενζινας!Δε σου ειπα να αλλαξεις βενζινη ουτε οτι η ΒΡ δεν ειναι καλη!Δε ξερω τιποτα περι βενζινης αλλα μεταφερω λογια ανθρωπων που σιγουρα ξερουν καλυτερα απο εσενα τι μπαινει στη χωρα(με αλλα λογια ρωτησα γι'αυτα που δε ξερω)!Ακομα περιμενω να μου πεις απο που εμαθες οσα λες ΑΠΟ ΠΟΥουουουουουο!Μετα απο τοοοοση συζητηση ειπες μονο δυο πραγματα να μου δειξεις το τανκερ της ΒΡ(που περιεχει πετρελαιο για διυλιση) και οτι εισαι βενζινας!Εγω στηριξα αυτα που λεω σε μια κρατικη υπηρεσια που βλεπει οτιδηποτε μπαινει στη χωρα....απο το αυτοκινητο που εχεις μεχρι τους διακοπτες για τα φωτα στο σπιτι σου!!!!!Πες μου που τα εμαθες εσυ ολα παντογνωστη που εχω ζητησει σε 3 ποστ να μου πεις και ακομα τιποτα!Και σε καμια διαφημιση η ΒΡ δε λεει οτι ειναι εισαγομενη...και σε αυτο ξερω καλυτερα απο σενα πολλα πραγματα!Καλο σου βραδυ!

Υ.Γ Πιστευω οτι ολοι οσοι διαβασουν τα ποστ περι βενζινεις ανετα μπορουν να κρινουν και να αποφασισουν τι θα χρησημοποιουν.Εγω βαζω ΒΡ και εκο 100αρα που και τα δυο ειναι γνωστων και δε θα μου βαλουν νερο.
Και δε λενε οτι η ΒΡ εισαγεται!!!!!!!!!!!!!

Jason
4th November 2006, 16:06
Επειδη οσο και να θελει ο GeoRX 8 δε μπορει να μας βαλει μεσα στα διυλιστηρια και κατα τα λεγομενα του παραπληροφορω δειτε αυτα
Καλα εσυ θα μας τρελλανεις τελειως!!!!

Συνεχεια η BP λεει οτι η Ultimate ειναι εισαγωμενη!!!
Που το λεει?Γιατι στο site της ΒΡ Ελλας δεν αναφερει τιποτα απολυτως( :shock: γιατι αραγε?????).... www.bp.com και επιλεξτε Greece.Εχει πληρη παρουσιαση και ολη τη διαφημιστικη καμπανια και πουθενα δεν λεει οτι εισαγει 100αρα!Μετα δειτε το www.obe.gr ειναι η ομοσπονδια βενζινοπωλων δεν υπαρχει ουτε εκει αναφορα σε εισαγομενη βενζινη(ξερει παραπανω και απο αυτους ο GeoRX 8)...Τελος δειτε και αυτο
http://www.cyclon.gr/market.html που δειχνει πως λειτουργει η Ελληνικη αγορα και τι ερχεται στη Ελλαδα!Οποιος ακομα αμφιβαλλει ας ψαξει στο διαδικτιο να βρει κατι που με βγαζει ψευτη!Επιτελους πιστευω μπορει να τεκειωσει αυτη η συζητηση και οποις εχει αποριες μπορει να ερευνησει μονος του!

GeoRx 8
5th November 2006, 00:38
Πωωωωωωω ρε φιλε μας πεθανες μας κουρασες μας........αντε να μην το πω!!!

Ρε μεγαλε αυτο εσυ καταλαβες οτι εγω ειμαι βενζινας?????

Εχεις τελικα πολυ μυαλο!!!

Το οτι μου ερχονται στελεχη των EΛΔΑ και της ΕΚΟ βαζουνε Ultimate επειδη ειναι εισαγωμενη σου λεει τιποτα???????

Πραγματικα μην το συνεχισεις γιατι μας επρηξες ρε μεγαλε!!!!!

Ποσοστα παιρνεις??????

Walker
6th November 2006, 01:30
Το πρώτο link που άνοιξα στο google ήταν αυτό :

http://www.in.gr/auto/cartechnology/in_BP_Ultimate_072003.htm

Στη 5η παράγραφο αναφέρει ότι παρασκευάζεται στην Ολλανδία. ..

Nick_RX_8
6th November 2006, 02:04
...Συνεχεια η BP λεει οτι η Ultimate ειναι εισαγωμενη!!!
Που το λεει?Γιατι στο site της ΒΡ Ελλας δεν αναφερει τιποτα απολυτως( :shock: γιατι αραγε?????)....

Απο το site που εβαλε ο Σπηλιος...
Η διάθεση της Ultimate στις υπόλοιπες χώρες πρόκειται να αρχίσει τους επόμενους μήνες με διαφορετικό ωστόσο βαθμό οκτανίων ο οποίος ρυθμίζεται από τις ισχύουσες τοπικές προδιαγραφές περί καυσίμων. Η προηγμένη τεχνολογικά βενζίνη παράγεται στις εγκαταστάσεις της BP στην Ολλανδία. Από εκεί μεταφέρεται και εν συνεχεία αποθηκεύεται σε δεξαμενές της εταιρίας στον Ασπρόπυργο και την Θεσσαλονίκη για να ακολουθήσει η διανομή της στα πρατήρια.

Jason
6th November 2006, 11:41
Πωωωωωωω ρε φιλε μας πεθανες μας κουρασες μας........αντε να μην το πω!!!

Ρε μεγαλε αυτο εσυ καταλαβες οτι εγω ειμαι βενζινας?????

Εχεις τελικα πολυ μυαλο!!!

Το οτι μου ερχονται στελεχη των EΛΔΑ και της ΕΚΟ βαζουνε Ultimate επειδη ειναι εισαγωμενη σου λεει τιποτα???????

Πραγματικα μην το συνεχισεις γιατι μας επρηξες ρε μεγαλε!!!!!

Ποσοστα παιρνεις??????
Οτι πεις μεγαλε!

Val
6th November 2006, 12:49
Το πρώτο link που άνοιξα στο google ήταν αυτό :

http://www.in.gr/auto/cartechnology/in_BP_Ultimate_072003.htm

Στη 5η παράγραφο αναφέρει ότι παρασκευάζεται στην Ολλανδία. ..
Αυτο ειναι επισιμη ανακοινωση της bp η τα λογια καποιου δημισιογραφου;
Παντως το site της bp δε λεει τιποτα για την ultimate ως προς το που διυλιζεται και στη διαφημιση στη τηλεοραση δε αναφερει οτι εισαγεται!Επισης το περιοδικο ams γραφει οτι η v-power 99+ ειναι εισαγωγης!

Revolution
6th November 2006, 13:14
φιλος μεσα απο τι shell μου ειπε οτι η v-power racing και η ultimate δεν εχουν καμια διαφορα η shell εχει αγορασει την bp αλλα δεν το εχουνε κοινοποισει.οι 2 βενζινες ειναι ακριβως ιδιες απλα αλλαζει το ονομα.Υπαρχει περιπτωσει να ισχυει αυτο το πραγμα?

DRIFTER
6th November 2006, 13:19
και τι εγινε δηλαδη αν ισχυει κατι τετοιο?
Αληθεια, η 100αρα shell που κανει 1,25-1,30 εχει διαφορα απο την 100αρα ΕΤΕΚΑ που κανει 0,965? Στο γεμισμα η διαφορα παει στα 20 ευρω πανω κατω. Απλα κανω αυτη την τεχνοκρατικη ερωτηση.

GtC
6th November 2006, 14:00
και τι εγινε δηλαδη αν ισχυει κατι τετοιο?
Αληθεια, η 100αρα shell που κανει 1,25-1,30 εχει διαφορα απο την 100αρα ΕΤΕΚΑ που κανει 0,965? Στο γεμισμα η διαφορα παει στα 20 ευρω πανω κατω. Απλα κανω αυτη την τεχνοκρατικη ερωτηση.

Ε, όχι και τί έγινε
Εγώ επιλέγω Shell κι όχι BP γιατί υποτίθεται ότι καθαρίζει και τον κινητήρα μας
(Αποδεδειγμένα έχει βελτιώσει τις αρρυθμίες του κινητήρα στο Lancia Υ μου που έχει 150.000Km)
Αν είναι ίδιες οι βενζίνες, τα χαρακτηριστικά ποιας βενζίνης έχουν διατηρηθεί?

GeoRx 8
6th November 2006, 17:16
φιλος μεσα απο τι shell μου ειπε οτι η v-power racing και η ultimate δεν εχουν καμια διαφορα η shell εχει αγορασει την bp αλλα δεν το εχουνε κοινοποισει.οι 2 βενζινες ειναι ακριβως ιδιες απλα αλλαζει το ονομα.Υπαρχει περιπτωσει να ισχυει αυτο το πραγμα?Σε καμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο που λες!!!

Σε λιγο καιρο θα μαθετε τα νεα.

Και για να τελειωνει το θεμα ας βαζει ο καθενας οτι θελει ακομα και πετρελαιο!!!

Εγω που ξερω τι βενζινη ειναι η Ultimate δεν την αλλαζω με τιποτα!!!

Jason μαθε και λιγους τροπους οσο εισαι μικρος ακομα.

Dark
6th November 2006, 19:12
Παντως εμενα με εχει παραξενεψει η διαφορα του χρωματος που εχει η Racing...Ειναι πιο λευκη.Μπορει να γινει με προσθετα?Ειλικρινα δεν ξερω απο αυτα τα ζουμια...

Jason
6th November 2006, 20:26
φιλος μεσα απο τι shell μου ειπε οτι η v-power racing και η ultimate δεν εχουν καμια διαφορα η shell εχει αγορασει την bp αλλα δεν το εχουνε κοινοποισει.οι 2 βενζινες ειναι ακριβως ιδιες απλα αλλαζει το ονομα.Υπαρχει περιπτωσει να ισχυει αυτο το πραγμα?Σε καμια περιπτωση δεν ισχυει αυτο που λες!!!

Σε λιγο καιρο θα μαθετε τα νεα.

Και για να τελειωνει το θεμα ας βαζει ο καθενας οτι θελει ακομα και πετρελαιο!!!

Εγω που ξερω τι βενζινη ειναι η Ultimate δεν την αλλαζω με τιποτα!!!

Jason μαθε και λιγους τροπους οσο εισαι μικρος ακομα.
Οτι πεις ΜΕΓΑΛΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

apostolos raftopoulos
6th November 2006, 22:34
αντε να πω και εγω την αποψη μου ωs πρωην εργαζομενοs σε βενζιναδικο που η μαμακα μου ειχε 30% και δουλευα τα καλοκαιρια σαν κοπροσκυλο φοιτητηs που ημουνα (αγιοs κων/νοs γωνια παραλιακη γλυφαδα) - δεν κανανε - καναμε? οπωs θελετε πειτε το μαμουνιεs η δεν επαιρνα εγω πρεφα ενα ειναι το σιγουρο αν θελει να σε μαμησει ο βυτιαs δυσκολα σωνεσαι αν εχει γινει απο πριν νοθεια και φυσικα εκτιθεσαι στον πελατη ανεπανορθωτα...
τωρα στην μ.χ. εποχη οποτε παω αθηνα βαζω σε ενα μοναδικο βενζιναδικο παραλιακη BP Γλυφαδα μετα την αραμκο οπωs ερχομαστε απο βουλα και οχι σε αυτο πριν την αραμκο
ο τυποs για λογουs που δεν μπορουν να αναφερθουν δημοσιωs ειναι πεντακαθαροs και χαρακτηριστικα αφηνειs αμαξι μεσα στο μαγαζι και ασχετεs ωρεs με κλειδια - χυμα και ουδειs ακουμπαει παλι για λογουs ακαταλληλουs δια ανηλικουs
το τελειο μαγαζι...

HawkPilot
7th November 2006, 00:06
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό το φάγωμα με τις βενζίνες και την καταγωγή τους. Ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε, ενήλικες είμαστε, ο καθένας κάνει την επιλογή του. Θεωρείτε ωραίο θέαμα - ανάγνωσμα το συγκεκριμένο θέμα? Μάλλον για γέλια είμαστε. Νομίζω ότι πρέπει να σοβαρευτούμε όλοι - μικροί και μεγάλοι.

...τωρα στην μ.χ. εποχη οποτε παω αθηνα βαζω σε ενα μοναδικο βενζιναδικο παραλιακη BP Γλυφαδα μετα την αραμκο οπωs ερχομαστε απο βουλα και οχι σε αυτο πριν την αραμκο
ο τυποs για λογουs που δεν μπορουν να αναφερθουν δημοσιωs ειναι πεντακαθαροs και χαρακτηριστικα αφηνειs αμαξι μεσα στο μαγαζι και ασχετεs ωρεs με κλειδια - χυμα και ουδειs ακουμπαει παλι για λογουs ακαταλληλουs δια ανηλικουs
το τελειο μαγαζι...

Απόστολε, εννοείς αυτό που έχει και Βενέτη (αν δεν κάνω λάθος)?

GeoRx 8
7th November 2006, 00:10
Δυστυχως οταν γραφουνε ατομα που δεν γνωριζουνε και που επιμενουνε χαλαει το θεμα!!!!

Pisokounas
7th November 2006, 01:11
Εγω παλι ρε παιδια εχω αλλη απορια κ απευθυνομαι κυριως στον GeoRx 8...Εχω ενα "τερας" 1.2 κυβικων κ θελω να του βαλω ετσι για περιεργια αλλα κ καθαρισμο του κινητηρα V-Power Racing.Σε ομιλια ομως που ειχα με βενζινα μου ειπε να το αποφυγω για οι 100αρες ειναι για αυτοκινητα 1.600 κυβικων και ανω,με το επιχειρημα οτι φθειρονται τα πιστονια(για να το καταλαβετε ειναι σα να βαζεις τουρμπινα-θηριο σε αμαξακι 600κυβικων...θα κλαταρει!).Ισχυει κατι τετοιο? :roll:

GeoRx 8
7th November 2006, 01:18
Εδω την βαζουνε παπακια 50cc!!!!

Την βαζω και εγω στο Σκουτερ μου!!

Ειναι για ολα τα αυτοκινητα και οοοοολα τα μηχανακια και γενικα οτι καιει βενζινη.

TITANIUMRX
7th November 2006, 01:21
Πω πωωωωωω.Τι σου είπε ο ανθρωπος :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: .Χαχαχαχααχαχαχααα

Pisokounas
7th November 2006, 01:23
Πω πωωωωωω.Τι σου είπε ο ανθρωπος :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: .Χαχαχαχααχαχαχααα

Αστα να πανε...Κ αμα δε ξερεις κιολας τι παιζει,δεν εχεις τι να του πεις...
Θα τον περιποιηθω αυριο... :wink:

TITANIUMRX
7th November 2006, 01:45
Μην ασχολείσε,χαμένα λόγια.Είναι η δουλειά του και οφείλει να ξέρει,εσύ θα τον μάθεις?Αλλά τι να λέμε τώρα.Στο Suzuki,είχε σπάσει ο καταλύτης από την κεφάλα του σκύλου που χτύπησα,αλλά δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι στην επισκευή.Όταν τελείωσε το αμάξι και το πήρα,μετά από κανά δυό μήνες,έφυγε ο μισός,και άναψε λαμπάκι.Πρίν καταλάβω τί είχε συμβεί,πήγα στο εξουσιοδοτιμένο,και τί μου είπε ο μηχανικός?????? :evil:
"Εμ βέβαια...σιγά να μην έσπαγε...αφού τα έχετε τρελάνει στην 100αρα...που να αντέξει....." Και αυτός ο άνθρωπος πληρωνότανε για να βρίσκει τίς ζημιές και τίς βλάβες μας.¨Ε ρε σανίδα που θέλουνε :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Jason
7th November 2006, 03:20
Υποψειες για νοθευμενη βενζινη απο τα πρατηρια BP στην Λ. Αθηνων 362 και AEGEAN στη Πινδου 2 στη Ν. Φιλαδελφεια!Για 100αρα και πετρελαιο κινησης αντιστοιχα!Εχουν σταλει δειγματα στη αρμοδια υπηρεσια του υπουργειου αναπτυξης για να προβουν σε ελεγχο απο τα ΚΕΔΑΚ αμφοτερα!

GeoRx 8
7th November 2006, 11:10
Το θεμα ειναι αυτους που πιανουνε εκτος απο ενα τρελλο προστιμο μεχρι εξοντωσης να βαζει το υπουργειο μια τεραστια ταμπελα και να λεει το συγκεκριμενο πρατηριο εχει πιαστει να πουλαει νοθευμενα καυσιμα!!!!

Αλλα το κρατος καφενειο που εχουμε δεν κανει τιποτα!!!!!

Και εγω ξερω δεκαδες βενζιναδικα που εχουνε πιαστει πααααρα πολλες φορες και λειτουργουνε κανονικα σαν να μην εχει γινει τιποτα!!!!

christaz
7th November 2006, 14:15
Μάλον δεν έιδατε το λινκ πριν μερικές σελίδες με τα πρόστημα που ρίξανε στις Α.Ε για τις νοθευμένες βενζίνες πριν καν μπούνε στις δεξαμενές των πρατηρίων... Εδω οι ίδιες οι εταιρείες στέλνουν στους πρατηριούχους νοθευμένη βενζίνη και ακόμα ψαχνόμαστε με τους βενζινάδες. Με την παντελή απουσία ελέγχων στις ίδιες τις εταιρείες διανομής ουτε οι ίδιοι οι βενζινάδες δεν ξέρουν τι έχουν στα καζάνια τους και αφου νομίζουν οτι τους πιάνουν κότσους οι εταιρείες με τις τιμές τους, για να βγαλουν και αυτοί το κατι τοις, την νοθεύουνε και αυτοί την νοθευμένη βενζίνη με αποτέλεσμα εμείς οι τελικοί καταναλωτές...τον πο@λο αρμ και τον βανκελ να ακούει απο την βενζίνη να του λεέι... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!! Και τότε είναι που ο βανκελ(ης) τα πέρνει βαράει πιράκια του πέφτει η πίεση και προσπαθούμε εμείς με πορτοκαλάδες και ζάχαρη να του την ανεβάσουμε μπας και ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλα που...τον πέρνουμε στο χέρι (και αυτόν εκτος απο τον π@@λο)

Jason
8th November 2006, 00:02
Υποψειες για νοθευμενη βενζινη απο τα πρατηρια BP στην Λ. Αθηνων 362 και AEGEAN στη Πινδου 2 στη Ν. Φιλαδελφεια!Για 100αρα και πετρελαιο κινησης αντιστοιχα!Εχουν σταλει δειγματα στη αρμοδια υπηρεσια του υπουργειου αναπτυξης για να προβουν σε ελεγχο απο τα ΚΕΔΑΚ αμφοτερα!
Απο το Υπ.Αν. ηρθε πληροφορια πως τους ειχε επιβλιθει και παλαιοτερα προστιμα για νοθεια και οτι υπαρχει σχετικη σελιδα καπους στη σελιδα www.ypan.gr με οσους εχουν πιασει!Επισης οτι σε ολες σχεδον τις εταιριες εχουν επιβληθει προστιμα για νοθεια απο τις αποθηκευτικες δεξαμενες οι μονη που δεν ηταν στη λιστα ηταν η ελιν....δε ξερω αν ηταν σκοπιμο αυτο βεβαια!

DRIFTER
8th November 2006, 00:50
Ισως και να ειναι ΟΚ η ΕΛΙΝ....ισως......

GeoRx 8
16th February 2007, 23:25
Μερικα πραγματα πρεπει να γραφονται.

Σημερα ηρθανε στο μαγαζι τα ΚΕΔΑΚ οπου ειναι μια παρα πολυ σοβαρη δημοσια υπηρεσια η οποια παιρνει δειγματα απο ολα τα καυσιμα και πανε τα αποτελεσματα κατευθειαν στο υπουργειο.

Εχουνε ερθει αρκετες φορες και παλαιοτερα ειχε ερθει και η ΝΕΤ μαζι για να δειξουνε πως γινεται η διαδικασια.

Κατευθειαν ο χημικος ειπε οτι εισαστε ενα απο τα ποιο νοικοκυρεμενα πρατηρια σε ολη την Αττικη και για αυτο αλλωστε σε 20 λεπτα ειχανε φυγει.

Αποτελεσματα φυσικα ΑΨΟΓΑ!!!

Ultimate oκτανια 100,3
Unleaded απο 95 την βρηκανε 96,1
LRP 96,3.

Και το ζητουμενο αυτου του ελενγχου ειναι να ειναι τα καυσιμα εκει τουλαχιστον που λεει η εταιρια αν ειναι παραπανω τοτε εισαι ΣΟΥΠΕΡ αν ειναι ομως λιγοτερα τοτε εχεις προβλημα.

Και στο τελος του λεω κανεναν παρανομο βρηκατε???

Και μου λεει εχουμε φοβερο προβλημα στα ελευθερια πρατηρια και με τις μικρες εταιριες!!!!

Και φευγοντας μας ειπε για αλλη μια φορα συνγχαρητηρια!!!

Για αυτο λοιπον σας λεω να προσεχετε που βαζετε βενζινη.

GtC
16th February 2007, 23:31
Δεν σκέφτεσαι ρε George να ανοίξεις κάνα παράρτημα και στη Σαλόνικα ????

GeoRx 8
16th February 2007, 23:45
Γιωργο ειναι η μεγαλυτερη ικανοποιηση για την επιχειρηση αυτο!!!

Το να σου λενε μπραβο!!!!! :wink:

ΣΤΕΛΙΟΣ
17th February 2007, 12:54

Μπραβο ρε φιλαρακι...... :cheers: :cheers: :cheers:

Εχουμε γεμισει απατεωνες,και οι :cop: κανουν τα στραβα ματια το κερατο μου το τραγιο :vampire:

GreddyRx8
17th February 2007, 14:47
TA ελλιν τα βενζιναδικα ειναι προς αποφυγην???

jin kazama
17th February 2007, 15:10
65.000 km με βενζίνη απο Ελλιν και κανένα προβλημα...

Dark
17th February 2007, 16:34

Μπραβο ρε φιλαρακι...... :cheers: :cheers: :cheers:

Εχουμε γεμισει απατεωνες,και οι :cop: κανουν τα στραβα ματια το κερατο μου το τραγιο :vampire:

Να προσθεσω και εγω πως αν καποιος βαλει νοθευμενη βενζινη,ή ακομα καλυτερα νοθευμενο πετρελαιο κινησης και τον σταματησει η τροχαια,ακομα και να προσκομισει τιμολογιο απο που τα προμηθευτηκε,ο νομος κυνηγα τον ιδιοκτητη του οχηματος και οχι το βενζιναδικο...Αυτοι ειναι ελληνικοι νομοι!!!

GeoRx 8
18th February 2007, 01:12
Το εχω πει χιλιαδες φορες οτι το θεμα ειναι ο πρατηριουχος να ειναι σωστος!!!

Αλλα και εσεις μην κυνηγατε τα φτηνα βενζιναδικα.

Το φτηνο κρεας το τρωει ο σκυλος.

speed8
9th March 2007, 23:07
Λοιπόν γυρνώντας εχτές από Χαλκίδα μου ανάβει το λαμπάκι καμια 30 χιλιόμετρα πριν την Αθήνα. Λέω να πάω σπίτι και βάζω αύριο αλλά τελικά άλλαξα γνώμη. Βάζω τελικά σε Aegean κατεβαίνωντας την Πειραιώς το πρώρο μετά την Χαμοστέρνας. Ο τύπος πόσο λέτε οτι μου έβαλε?
61.1lt :shock: :shock: :shock:

Μεγάλε του λέω κλέβει η αντλία σου.
τι εννοείς μου λέει
του λέω πόσο μου έβαλες?
μου λέει 61lt
του λέω το ρεζερβουάρ χωράει 61 και είχα και βενζίνη μέσα
μου λέει τα παράπονά σου στον κ.Γιάννη

package
10th March 2007, 00:11
Και τελικά? Θα κάνεις καταγγελία?

GeoRx 8
10th March 2007, 02:05
Κανονικα πρεπει να του αλλαξει τα φωτα.

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι βαζετε απο οπου να ειναι!!!

Βαζετε σε συγκεκριμενα μαγαζια που τα ξερετε!!!!

Dark
12th March 2007, 02:39
Κανονικα πρεπει να του αλλαξει τα φωτα.

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι βαζετε απο οπου να ειναι!!!

Βαζετε σε συγκεκριμενα μαγαζια που τα ξερετε!!!!

Γιατι Γιωργο μου,δεν μπορουμε παντα να ρισκαρουμε να μεινουμε στον δρομο και να τρεχουμε σαν τους τρελους μεσα στη νυχτα με μπιτονια στο χερι για να φτασουμε σπιτι μας :wink:

GeoRx 8
12th March 2007, 11:21
^Κωστα οταν κινεισαι μεσα στην Αθηνα κοιτας να εχεις το αμαξι σου παντα γεματο η τουλαχιστον μεχρι την μεση οπωτε πας και βαζεις στο βενζιναδικο που εχεις εμπιστοσυνη εξω ομως επαρχια θελει μεγαλη προσοχη μιας και δεν ξερεις που να βαλεις.

Εγω παντως οταν ειναι να παω μακρυα ρωταω τους οδηγους της BP που πανε επαρχια και μου λενε που να σταματησω και που να μην περασω ουτε απο εξω!!!!

Και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Chris
12th March 2007, 12:15
Φτάνει πια....

Εδώ και 10 ημέρες συμβαίνει κάτι παράξενο και εξωπραγματικό στην χώρα μας.

Παρότι οι τιμές του πετρελαίου διεθνώς μειώθηκαν αισθητά και παραμένουν χαμηλά, η τιμή της βενζίνης στα πρατήρια αυξήθηκε κατά 10 περίπου λεπτά το λίτρο, σε όλα τα πρατήρια βενζίνης.

Γιατί έγινε αυτό; Αυξήθηκε η τιμή του αργού; ΟΧΙ. Υπάρχουν αποθέματα που αγοράστηκαν με ακριβή τιμή; ΟΧΙ

Τότε τι συμβαίνει;

Είναι απλό:

Mειώθηκαν 30-40% τα έσοδα των πρατηρίων από την πώληση πετρελαίου θέρμανσης λόγω της καλοκαιρίας.

Η κυβέρνηση προσανατολίζεται να επαναφέρει το θέμα των ταμειακών μηχανών στα πρατήρια, για να μπορεί να ελέγχει τους τζίρους τους.

Όλα αυτά όμως δεν αρέσουν στο καρτέλ των καυσίμων. Δεν θέλουν να μειωθούν τα έσοδα τους ούτε δραχμή και αποφασίζουν να αλλάξουν προς τα πάνω τις τιμές τους. ¶λλωστε σε μια χώρα που αύξησε εν μια νυκτί το ΑΕΠ της κατά 25%, οι καταναλωτές δεν έχουν ανάγκη.

Έτσι είναι όμως; Είμαστε πράγματι τόσο πλούσιοι; Είμαστε πράγματι τόσο πρόθυμοι να συντηρήσουμε το εισόδημα του καρτέλ από την δική μας τσέπη έτσι αβίαστα;

Τι μπορούμε όμως να κάνουμε; Μπορούμε να αντιδράσουμε. Μπορούμε να δείξουμε σε αυτούς που βάζουν αβίαστα το χέρι στην τσέπη μας με το έτσι θέλω, ότι δεν είμαστε αγελάδες να μας αρμέγουν, είμαστε το χέρι που τους ταίζει...

Την επόμενη Τετάρτη, 14 Μαρτίου 2007 , μην βάλετε βενζίνη στο αυτοκίνητο σας. Αφήστε το σπίτι.. πάρτε το λεωφορείο...πάρτε το ποδήλατο...μοιραστείτε την διαδρομή με έναν φίλο σας... αλλά μην βάλετε βενζίνη... αφού είναι τόσο φθηνή και τα κέρδη του καρτέλ τόσα λίγα, δεν θα πάθει κανείς τίποτα αν τα βενζινάδικα δεν έχουν πελάτες για μια μέρα.

Ή μήπως όχι; Μήπως θα δείξουμε επιτέλους οτι δεν είμαστε πρόβατα αλλά ενεργοί και νοήμονες πολίτες;

Αντιδράστε στην απροκάλυπτη επίθεση στην τσέπη μας. Μην βάλετε βενζίνη την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2007 , και στείλτε αυτό το email σε όλους όσους γνωρίζετε. Όσοι περισσότεροι είμαστε τόσο το καλύτερο!!!!

GeoRx 8
12th March 2007, 12:18
^Μην τον ακουτεεεεεε ρεεεεεεεεεε.

Εσυ ρε ανθρωπε εισαι καταστροφη!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Στην Αμερικη ξερετε ποσο εχει το γαλονι το οποιο ειναι 4 λιτρα και κατι????

0,40 λεπτα!!!!

Τσαμπααααα.

Χριστοφορε καλα τα λες αλλα ελατε να σας δειξω ποσο αγοραζουμε τα καυσιμα δες ποσο τα πουλαμε και μετα να εισαι σιγουρος οτι θα με κοιτας καλα καλα!!!

Ολα τα λεφτα τα βγαζουνε οι εταιριες οχι τα βενζιναδικα!!!

Εμεις τα αγοραζουμε πανακριβα τα καυσιμα!!!!

Οι ταμειακες μηχανε θελουνε να τις βαλουνε οχι για ελενχο του τζιρου αλλα για να μειωσουνε το λαθρεμποριο.

Chris
12th March 2007, 12:20
Φιλε Γιωργο ξερεις ποσο σε εκτιμω και αγαπω (και ας εισαι βρωμογαυρος) αλλα κατι πρεπει να γινει...Παιρνουμε 1000ε μισθο και δινουμε 400ε για καυσιμα

GeoRx 8
12th March 2007, 12:29
^Χριστοφορε συμφωνω αλλα δεν ειναι μονο τα καυσιμα ακριβα στην Ελλαδα ολα ειναι ακριβα τα παντα!!!!

Το νερο να δειτε που θα παει τωρα με την ξηρασια που εχουμε και που θα συνεχιστει να υπαρχει απο εδω και περα.

The Ace
3rd April 2007, 11:36
Ρε σεις τι θα γίνει με το κύκλωμα των καυσίμων ? :evil:

Ανεβαίνει το βαρέλι, αυξάνονται σε λίγες ώρες οι τιμές των καυσίμων στην Ελλάδα (πότε δηλαδή πρόλαβαν να έρθουν τα ακριβά βαρέλια ? :roll: ). Φθηναίνει το βαρέλι, οι τιμές μένουν απαράλλαχτες (επειδή και καλά τώρα περνάει η αύξηση του κόστους στον καταναλωτή).

Τώρα τελευταία μάλιστα (για προφανείς λόγους), συμβαίνει το απίστευτο: πέφτει η τιμή του βαρελιού, ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ οι τιμές στην Ελλάδα.

Καλά το ξέρουμε ότι όλοι που είναι στο κύκλωμα βγάζουν τρελά λεφτά εις βάρος μας, αλλά η ανοχή έχει και όρια....

Chris
3rd April 2007, 11:37
Ρε Αντωνη πως ο GEO θα παρει καινουργιο διαρκειας για τον γαυρο ρε.................

Trx8iantafillos
3rd April 2007, 12:32
Περιμενετε να δειτε τωρα που οι Η.Π.Α. ετοιμαζουν χτυπημα στο Ιραν που θα πανε παλι οι τιμες των καυσιμων :evil:

Οσο για το Ελλαδισταν και τα λαμογια του η λυση ειναι μια... πεζω 2, λεωφορειακι, μηχανακι κλπ κλπ

GeoRx 8
4th April 2007, 11:22
Ρε Αντωνη πως ο GEO θα παρει καινουργιο διαρκειας για τον γαυρο ρε.................Ελα να δεις ποσο αγοραζω και ποσο πουλαω και θα καταλαβεις!!!

Τα τρελλα λεφτα τα βγαζουνε οι εταιριες και οχι τα βενζιναδικα!!

Και ολα τελικα ειναι ενα ασχημο παιχνιδι.

Πηγανε οι βρωμοεγγλεζοι στο Ιραν τους πιασανε και τωρα παμε για πολεμο.

Και ακουγα εναν αναλυτη χθες και ειπε οτι η Αμερικη με το παιδι της την Αγγλια δηλαδη μπορει και να θυσιασουνε αυτα τα 15 ατομα για να γινει το μπαμ!!

Και μετα θα δειτε ποσο θα πανε τα καυσιμα!!!

Chris
4th April 2007, 11:31
Ρε Αντωνη πως ο GEO θα παρει καινουργιο διαρκειας για τον γαυρο ρε.................
Πηγανε οι βρωμοεγγλεζοι στο Ιραν τους πιασανε και τωρα παμε για πολεμο.

Και ακουγα εναν αναλυτη χθες και ειπε οτι η Αμερικη με το παιδι της την Αγγλια δηλαδη μπορει και να θυσιασουνε αυτα τα 15 ατομα για να γινει το μπαμ!!

Και μετα θα δειτε ποσο θα πανε τα καυσιμα!!!

Oποτε Γιωργαρε θελω και γω διαρκειας αλλα στο βαζελο :wink:

filon
17th April 2007, 03:58
Επειδή ,πιθανών, να είμαι ο γνωρίζων τα περισσότερα στο forum σχετικά με τα καύσιμα γενικά , θα ήθελα να πω ορισμένα πράγματα σχετικά με το θέμα ( όσα μπορώ να πω ) και πιστεύω θα λυθούν κάποιες απορίες.
Το αργό πετρέλαιο , το οποίο είναι η πρώτη ύλη που τροφοδοτεί ένα διυλιστήριο , αγοράζετε με συμφωνίες μακροπρόθεσμες , πράγμα που σημαίνει ότι π.χ. σήμερα μπορεί να διυλίζετε αργό αγορασμένο με 75$ το βαρέλι και σήμερα η χρηματιστηριακή τιμή του να είναι 65$,άρα διαφορά και στη τιμή πώλησης των παραγόμενων προϊόντων και από τα διυλιστήρια
Η τελική τιμή καθορίζετε από : ΦΟΡΟΣ , πρώτη ύλη + διύλιστρα , εταιρία εμπορίας + μεταφορικά , πρατηριούχος.
Ο ΦΟΡΟΣ και η πρώτη ύλη + διύλιστρα είναι σταθερά για όλους, από εκεί και πέρα αρχίζουν να αλλάζουν τα πράγματα ανάλογα με την πολιτική ,την φιλοσοφία της, τα έξοδα κ.λπ. τής κάθε εταιρίας .Μια κοστολόγηση που είχα δει παλαιότερα είχε περίπου ως εξής. 150 δρχ φόρος, 45 δρχ διυλιστήριο, 10 δρχ εταιρία , 10 δρχ πρατήριο .σύνολο 215 δρχ/λίτρο.
Τώρα ,όσων αφορά τα περί τελωνείων, εισαγωγών κ.λπ. , που ειπώθηκαν. Το αργό αλλά και τα έτοιμα καύσιμα που μπαίνουν στα διυλιστήρια, μπαίνουν ατελώς.
Εκτελωνίζονται κατά την έξοδο . Σε κάθε διυλιστήριο και εταιρία που έχει δεξαμενές αποθήκευσης υπάρχει τμήμα τελωνείου.
Όσο για την ποιότητα των βενζινών, υπάρχουν 3 διυλιστήρια στην Ελλάδα που τροφοδοτούν όλες τις εταιρίες εμπορίας. Ελπίζω να έγινα κατανοητός
και να μην σας κούρασα.

Chris
2nd July 2007, 13:45
Νοθευμένα βενζινάδικα στην
Αττική/Κέντρο

1. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP
νοθευμένη με απλή αμόλυβδη
βενζίνη σε ποσοστό 10%
Πρατήριο: BP
Διεύθυνση Λ. Κηφισίας 131
Πρόστιμο (Ευρό) 36.000

Πρατήριο:BP
Διεύθυνση Λ. Κηφισίας 131
Πρόστιμο (Ευρό) 36.000

2. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP
βενζίνη σε ποσοστό 9%
Πρατήριο:ΕΚΟ
Διεύθυνση Αγ. Κωνσταντίνου 45
Πρόστιμο (Ευρό) 36.000

3.Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP
βενζίνη σε ποσοστό 26%
Πρατήριο:BP
Διεύθυνση Φαλήρου 10-12
Πρόστιμο (Ευρό) 47.037

4.Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη
βενζίνη σε ποσοστό 18%
Πρατήριο:EKO
Διεύθυνση Αχαρνών 350
Πρόστιμο (Ευρό) 41.111

5. Πετρέλαιο κίνησης Νοθευμένο με
πετρέλαιο παράνομης διακίνησης Θείο
:760 ppm, Υπέρβαση ορίου θείου κατά 117,1%
Πρατήριο: EKO
Διεύθυνση Πριγκηποννήσων 23Α
Πρόστιμο (Ευρό) 77.000

6. Βενζίνη LPR νοθευμένη με απλή αμόλυβδη
βενζίνη σε ποσοστό 8%
Πρατήριο: ΑΠ
Διεύθυνση Λένορμαν 149, Κολωνός
Πρόστιμο (Ευρό) 33.700

Αττική/Ανατολικά Προάστια

7. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη
βενζίνη σε ποσοστό 6%
Διεύθυνση Μεσογείων 379, Αγ.Παρασκευή
Πρόστιμο (Ευρό) 32.222

8. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP
βενζίνη σε ποσοστό 15%.
Διεύθυνση Λ.Καρέα 24, Βύρωνας
Πρόστιμο (Ευρό) 38.889

Αττική/Βορεια Προάστια

9. Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με
βαρύτερα του πετρελαίου
κλάσματα(Ορυκτέλαια). Θείο: 500 ppm.
Υπέρβαση ορίων θείου κατά 42,9%
Πρατήριο: ΕΚΟ
Διεύθυνση Ιλισίων 24, Κηφισιά
Πρόστιμο (Ευρό) 44.000

10. Βενζίνη σούπερ αμόλυβδη νοθευμένη
με βαρύτερα πετρελαϊκά κλάσματα
σε ποσοστό 4,6%
Πρατήριο: Cyclon
Διεύθυνση Τατοϊου 76 Κηφισιά

11. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή
αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 10%
Διεύθυνση 36ο χλμ της Λ.Μαραθώνος,
Παλλήνη
Πρόστιμο (Ευρό) 35.185

12. Βενζίνη LRP νοθευμένη με βαρύτερα
κλάσματα (π.χ Πετρέλαιο)σε ποσοστό
4%
Διεύθυνση Αγγέλου Σικελιανού 5, Ν.Ιωνία
Πρόστιμο (Ευρό) 60.000

13. ΠΡΟΣΟΧΗ! Το συγκεκριμένο πρατήριο
έχει τιμωρηθεί 2 φορές για νοθεία.

Πρατήριο: AEGEAN
Διεύθυνση Πίνδου 2, Ν.Φιλαδέλφεια
Πρόστιμο (Ευρό) 31.900, 240.000
1η φορά: Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με
πετρέλαιο θέρμανσης - Θείο:
400 ppm . Υπέρβαση ορίων θείου κατά 14,3% , 2η
φορά (υποτροπή):
Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με
πετρέλαιο θέρμανσης Υπέρβαση ορίων
θείου κατά 500%

Αττική/Νότια Προάστια

14. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή
αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 4%
Πρατήριο: AEGEAN
Διεύθυνση Αλκυονίδων 185, Βούλα
Πρόστιμο (Ευρό) 35.926

15. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή
αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 5%

Πρατήριο: SHELL
Διεύθυνση Κύπρου 57, Αργυρούπολη
Πρόστιμο (Ευρό) 31.481

16. Πρατήριο: ΕΤΕΚΑ
Διεύθυνση Αγ.Δημητρίου 310, Αγ.Δημήτριος
Πρόστιμο (Ευρό) 31.911

17. Πρατήριο: BP
Διεύθυνση Κύπρου 155, Αργυρούπολη
Πρόστιμο (Ευρό) 42.000

18. Πρατήριο: CYCLON
Διεύθυνση Δημοσθένους 273, Καλλιθέα
Πρόστιμο (Ευρό) 70.000

19. Βενζίνη απλή αμόλυβδη Νοθευμένη με
κηροζίνη θέρμανσης σε ποσοστό 43%
Διεύθυνση Ελευθερίου Βενιζέλου 347-349,
Καλλιθέα
Πρόστιμο (Ευρό) 150.000

20. Βενζίνη σούπερ αμόλυβδη νοθευμένη
με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε
ποσοστό 5,5%
Πρατήριο: SHELL
Διεύθυνση Κύπρου 57, Αργυρούπολη
Πρόστιμο (Ευρό) 31.852

Αττική/Δυτικά Προάστια

21. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP
βενζίνη σε ποσοστό 33%
Διεύθυνση Λαοδικείας 116-118, Νίκαια
Πρόστιμο (Ευρό) 51.28

22. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP
βενζίνη σε ποσοστό 10%.
Διεύθυνση Λ.Σαλαμίνας 200, Κερατσίνι
Πρόστιμο (Ευρό) 35.185

23. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP
βενζίνη σε ποσοστό 10%.
Πρατήριο: ΕΤΕΚΑ
Διεύθυνση Π.Ράλλη 176, Νίκαια
Πρόστιμο (Ευρό) 35.185

24. Βενζίνη LPR Νοθευμένη με απλή
Αμόλυβδη βενζίνη σε Ποσοστό 7%
Πρατήριο: CYCLON
Διεύθυνση Ελ.βενιζέλου 38, Δραπετσώνα
Πρόστιμο (Ευρό) 33.000

25. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή
αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 41%
Διεύθυνση Λ.Δημοκρατίας 109, Κερατσίνι
Πρόστιμο (Ευρό) 54.700

26. Βενζίνη super αμόλυβδη νοθευμένη με
απλή αμόλυβδη σε ποσοστό 8%
Διεύθυνση Εθνικής Αντιστάσεως 81,
Αχαρναί
Πρόστιμο (Ευρό) 33.700

27. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή
αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 16%
Διεύθυνση Δεκελείας 105, Αχαρναί
Πρόστιμο (Ευρό) 39.600

28. Πετρέλαιο κίνησης με υψηλή
συγκέντρωση θείου, Υπέρβαση μέγιστου
επιτρεπόμενου ορίου συγκέντρωσης
θείου κατά 94,3%

Διεύθυνση Θηβών 256, Αιγάλεω
Πρόστιμο (Ευρό) 67.467

29. Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με
πετρέλαιο παράνομης διακίνησης
Θείο:0,051% m / m Υπέρβαση ορίου θείου κατά
45,7%
Πρατήριο: AVIN
Διεύθυνση Π.Ράλλη 44, Αιγάλεω
Πρόστιμο (Ευρό) 45.867

30. Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με
πετρέλαιο παράνομης διακίνησης ?
Θείο: 540 ppm. Υπέρβαση ορίων θείου κατά
54,3%

Διεύθυνση Θηβών 325, Αιγάλεω
Πρόστιμο (Ευρό) 49.000

31. Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με
πετρέλαιο θέρμανσης ? Θείο: 400
ppm ..Υπέρβαση ορίων θείου κατά 17,1%

Διεύθυνση Πετρουπόλεως & Ιγνατίου 2,
Πετρούπολη
Πρόστιμο (Ευρό) 30.000

MPAKO
2nd July 2007, 15:02
Μονο αυτα ειναι??????????????Πλακα κανω.Ειναι παρα πολλα.Δυστυχως δεν θα βαλουν ολοι μυαλο ειτε τους ριξανε μικρο η μεγαλο προστιμο..............

lampros
28th October 2007, 16:57
Ζημιωμένοι κατά περίπου 50 εκατομμύρια ευρώ ετησίως αποδεικνύεται πως είναι οι Έλληνες οδηγοί, σύμφωνα με έρευνα του Εργαστηρίου Τεχνολογίας Καυσίμων του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου, καθώς το 78% των πρατηρίων παρακρατά ποσότητα καυσίμου, την οποία πληρώνουμε κανονικά ως καταναλωτές.
Πιο συγκεκριμένα η έρευνα, η οποία πραγματοποιήθηκε με τη στήριξη του Συνδέσμου Εταιρειών Εμπορίας Πετρελαιοειδών, δείχνει πως το 73% των πρατηρίων που ελέγχθηκαν παρακρατά ποσότητα από 0,6 έως 2%. Ακόμη πιο σοβαρή είναι η κατάσταση στο 5% των πρατηρίων, καθώς παραδίδουν από 2% έως και 7% λιγότερη ποσότητα από την πληρωτέα.

Σύμφωνα με τον καθηγητή του ΕΜΠ και πρόεδρο του Εργαστηρίου, κ. Στάμο Στούρνα, η ελληνική νομοθεσία δίνει περιθώριο απόκλισης 0,5%. Ορισμένοι πρατηριούχοι όμως ρυθμίζουν εσκεμμένα τις αντλίες -εις βάρος των καταναλωτών- στα όρια του νόμου, δηλαδή ακριβώς στο 0,5%. Κάποιοι πιο μυημένοι στα κόλπα και την τεχνολογία ρυθμίζουν ακόμη πιο υψηλό περιθώριο απόκλισης, το οποίο και μπορούν να επαναφέρουν στη θέση «0» αυτόματα με τη χρήση τηλεχειριστηρίου.

Η εν λόγω έρευνα, που πραγματοποιήθηκε σε συνολικά 402 πρατήρια καυσίμων, επικαιροποίησε και τα δεδομένα για την έκταση της νοθείας στη χώρα μας. Συγκεκριμένα, νοθευμένα βρέθηκαν το 10,4% των δειγμάτων πετρελαίου κίνησης και το 8,3% της LRP (σούπερ). Νοθεία εντοπίστηκε και στο 4,6% των δειγμάτων της σούπερ αμόλυβδης. Σε ό,τι αφορά το πετρέλαιο κίνησης, ο κ. Στούρνας υπογράμμισε μάλιστα πως βρέθηκε δείγμα, το οποίο περιείχε θείο σε ποσότητα 70 φορές πάνω από το επιτρεπτό όριο (50 ppm).

Koutsman
28th October 2007, 21:58
Ζημιωμένοι κατά περίπου 50 εκατομμύρια ευρώ ετησίως αποδεικνύεται πως είναι οι Έλληνες οδηγοί, σύμφωνα με έρευνα του Εργαστηρίου Τεχνολογίας Καυσίμων του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου, καθώς το 78% των πρατηρίων παρακρατά ποσότητα καυσίμου, την οποία πληρώνουμε κανονικά ως καταναλωτές.
Πιο συγκεκριμένα η έρευνα, η οποία πραγματοποιήθηκε με τη στήριξη του Συνδέσμου Εταιρειών Εμπορίας Πετρελαιοειδών, δείχνει πως το 73% των πρατηρίων που ελέγχθηκαν παρακρατά ποσότητα από 0,6 έως 2%. Ακόμη πιο σοβαρή είναι η κατάσταση στο 5% των πρατηρίων, καθώς παραδίδουν από 2% έως και 7% λιγότερη ποσότητα από την πληρωτέα.

Σύμφωνα με τον καθηγητή του ΕΜΠ...

Είμαι σε θέση να επιβεβαιώσω κατά 100% τα αποτελέσματα της έρευνας του ΕΜΠ (Είναι Μετσόβιο και όχι Μετσόβειο). Η έρευνα διεξάγεται με κάθε δυνατή ακρίβεια κατά τη μέτρηση τόσο της ποσότητας όσο και της ποιότητας των καυσίμων όποτε η κριτική που δέχτηκε το ΕΜΠ από τους βενζινοπώλες, εκτός από αναμενόμενη, είναι και τελείως άδικη.
Είναι γεγονός πως στα "νόμιμα" βενζινάδικα (27%), η αντλία είναι ρυθμισμένη στο όριο του νόμιμου σφάλματος (-0,5%) οπότε το όποιο σφάλμα της αντλίας το χρεώνεται πάντα ο καταναλωτής.
Το θέμα γίνεται όλο και πιο επίκαιρο αν αναλογιστούμε την πορεία που έχουν πάρει οι τιμές των καυσίμων τους τελευταίους μήνες.

GreddyRx8
29th October 2007, 11:44
τα ΕΛΛΙΝ τα βενζιναδικα ειναι προς αποφυγην?οταν δουλευω το αμαξι στο ρελαντι για ζεσταμα μυριζει πολυ βενζινα στους καταλυτες μια ασχημη μυρωδια που κανει βολτες τριγυρω στο περιβαλλον.ευ8υνετε για αυτο η βενζινη?

Chris
29th October 2007, 12:46
Τρεις λαλουν και δυο χορευουν...

package
29th October 2007, 17:23
Τριγύρω που?

Dark
29th October 2007, 21:22
Ηρεμα κυριοι...

sp@rx8
12th November 2007, 18:56
Γιτρε ευχαριστω για την συμβουλη μετακομισα προσφατα μεσογια και αναροτιομουν γιατι εχουν τοσο φθηνη gasoline

lampros
18th November 2007, 18:04
^ η εκο στην κλεισθένους εχει φάει προστιμο για νοθευμένο πετρελαιο κινησης, δεν αποκλειεται να νοθευει και τα αλλα προσεχε.
Επισης η εκο πάνω απο την ερτ κλέβει στην αντλία το είδα αυτη την εβδομαδα που ''πάλευε'' ο μπαρμπας με το τηλεκοντρολ! :evil:
δεν του ειπα τίποτα γιατι είδα που το καταχώνιασε και θα επιχειρησω την αλλη φορα να του το βουτήξω :evil: :evil: :evil: :x :x :twisted: :twisted:

lampros
2nd January 2008, 20:12
Αυξήθηκε, από την πρώτη κιόλας ημέρα της νέας χρονιάς, ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης (ΕΦΚ) στα καύσιμα. Πιο συγκεκριμένα, στην απλή αμόλυβδη βενζίνη ο ΕΦΚ αυξάνεται κατά 5,7%, που μεταφράζεται σε δύο λεπτά του ευρώ ανά λίτρο. Αντίστοιχα, για τη σούπερ αμόλυβδη βενζίνη η αύξηση ορίστηκε στο 3,4%, που σημαίνει ότι λιανική της τιμή θα ανέβει κατά 1,3 λεπτά του ευρώ ανά λίτρο. Ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης του πετρελαίου κίνησης αυξάνεται επίσης, κατά 6,2%, οδηγώντας τη λιανική τιμή του diesel σε αύξηση κατά 1,8 λεπτά του ευρώ ανά λίτρο. Δεν αποκλείεται βέβαια οι παραπάνω αυξήσεις να οδηγήσουν σε «στρογγυλοποιήσεις» των λιανικών τιμών, με αποτέλεσμα η άνοδός τους να είναι ακόμη μεγαλύτερη.

Υπενθυμίζουμε ότι αυτή ήταν η τρίτη «δόση» αύξησης του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης, που υπαγορεύτηκε από την Ε.Ε. προκειμένου το εγχώριο τιμολογιακό καθεστώς να συγκλίνει με εκείνη. Οι δύο προηγούμενες αυξήσεις πραγματοποιήθηκαν τον Ιούλιο του 2006 και τον Ιανουάριο του 2007. Η τέταρτη και τελευταία αύξηση θα λάβει χώρα τον Ιανουάριο του 2009, χωρίς να αποκλείεται να αποφασιστεί και λίγο νωρίτερα, αναλόγως της πορείας των εσόδων του κρατικού προϋπολογισμού.

Τέλος, πριν λίγες ημέρες αποφασίστηκε η αναβολή της ενοποίησης των φόρων του πετρελαίου κίνησης και θέρμανσης, για την πρώτη ημέρα του Φεβρουαρίου, επισήμως λόγω ανετοιμότητας των πρατηριούχων

Rx8_man
15th January 2008, 20:22
εμενα μου εχουν πει να αποφευγω..τα βενζιναδικα της..
Shell..ξερω αν αληθευει..
συγκεκρημενα για το ρχ8!
:roll: :roll:

titanioym
16th January 2008, 00:42
συγκεκρημενα για το ρχ8!
:roll: :roll: 3+ χρονια βαζω μονο shell κ δεν εχω απολυτωs κανενα προβλημα. μιλαω παντα για 100αρα. κανε μια δοκιμη κ κανε 2-3 γεμισματα με shell κ θα με θυμηθειs...

Koutsman
16th January 2008, 01:07
συγκεκρημενα για το ρχ8!
:roll: :roll:
Πραγματικά υπάρχει ένα θέμα εδώ.
Στο καπάκι του ντεπόζιτου (τουλάχιστον στο δικό μου) γράφει
UNLEADED PREMIUM
MIN. 95
Δηλ. ο κατασκευαστής προτείνει τουλάχιστον 95 οκτανίων με πρόσθετα.
Αυτό σημαίνει ΟΧΙ απλή βενζίνη Shell αλλά τουλάχιστον V-Power ή V-Power racing (100άρα)
Τώρα στα περισσότερα άλλα βενζινάδικα (όχι Shell) η απλή βενζίνη έχει πρόσθετα γι' αυτό διαφημίζεται συνήθως και ως 95+.
Τέλος, σχετικά με τις τιμές, για να συγκρίνουμε ένα βενζινάδικο Shell με κάποιο άλλο, μας ενδιαφέρει η τιμή της V-Power στη Shell και όχι της (άχρηστης για εμάς) απλής βενζίνης που συνήθως διαφημίζεται...

Chris
20th March 2008, 11:56
http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

SokinRX8
20th March 2008, 12:05
εγω εκανα την μαμακια και εβαλα Eteka στην γεφυρα του Ασπροπυργου(γ@@@τους Πακιστανους)

The Ace
20th March 2008, 12:08

Να έχετε υπόψη σας ότι τα παραπάνω είναι από ελέγχους των ΚΕΔΑΚ του Υπουργείου Ανάπτυξης, και αφορούν νοθεία. Υπάρχουν επίσης έλεγχοι από ΥΠΟΙΟ (για φοροδιαφυγή) και Νομαρχίας (για παράβαση κανονισμών λειτουργίας των πρατηρίων). Τα περισσότερα από τα παραπάνω πρόστιμα είναι στα δικαστήρια, γιατί ο πρατηριούχος μπορεί να θεωρεί ότι δεν φταίει ο ίδιος, αλλά ο καιρός, ο προμηθευτής, ο μεταφορέας κλπ....

Επίσης στο site του ΥΠΑΝ μπορείτε να δείτε και τις τιμές των βενζινών ανά Νομαρχία, ώστε να ξέρετε τι περίπου θα πληρώσετε (min, max, average)....

Dark
21st March 2008, 02:23
1,5Ε το λιτρο θα την πατε την βενζινη.Τα υπουργεια σας.... :evil:

The Ace
21st March 2008, 11:56
1,5Ε το λιτρο θα την πατε την βενζινη.Τα υπουργεια σας.... :evil:

Δεν θα μπω στη γνωστή διαμάχη, αλλά ήμαρτον....Όταν έχει 1,12 το βαρέλι, τι ακριβώς περιμένεις ?

Η Ελλάδα έχει από τα φθηνότερα ρεύμα και βενζίνη από τις 27 χώρες (ναι, ακόμα και από τη Ρουμανία και τη Βουλγαρία!!!), και όμως όλοι φωνάζουν για ακρίβεια.....

Chris
21st March 2008, 11:59
Κομματοσκυλο αστα αυτα..μας πινετε το αιμα με το καλαμακι...

Elias_RX8
21st March 2008, 14:52

μακάρι να ηταν με το καλαμάκι....

Με το μπουρί της σόμπας το τραβανε!!!!

Ομως εμεις φταιμε ...
αφού κανεις δεν κοιταει τις τιμες στα βενζιναδικα... (όπως και πουθενα αλλού!)
Καταναλωτική συνείδηση υπό του μηδενός!
Νεοπλουτίδηδες ολοι μας... (ή η απόλυτη πλειψηφία μας!)

Dark
21st March 2008, 23:58

:+1: :twisted:

sp@rx8
22nd March 2008, 00:28
δεν θέλω να το παίξω φραγκατος και δεν ειμαι κιόλας οτι πληρωνης παίρνεις σήμερα αν θες βενζίνη με 1ευρω καλα να πάθεις που ρεταρυ το αμάξι σου

lampros
17th April 2008, 14:59
Τσουχτερά πρόστιμα για νοθεία καυσίμων
Σε ελέγχους που πραγματοποιήθηκαν από τα Κλιμάκια Ελέγχου Διακίνησης και Αποθήκευσης Καυσίμων του Υπουργείου Ανάπτυξης, 145 πρατήρια βρέθηκαν να έχουν προβεί σε νοθεία των υγρών καυσίμων, με αποτέλεσμα να τους επιβληθούν πρόστιμα μέχρι 300.000 ευρώ.

κοιταξτε στο νούμερο 76!!!! Α ρε Τάσο και εκει; :lol: :lol: :lol: :lol:

TasosTasos
17th April 2008, 18:06
δεν μπορω να μην κανω την λαμογια μου ρε λαμπρο.....

jin kazama
25th April 2008, 23:18
Το κακό με τα καύσιμα έχει παρά γίνει ...

Ohlis
26th April 2008, 03:02
Το κακό με τα καύσιμα έχει παρά γίνει ...
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

BrokenArrow
26th April 2008, 16:46
Εχω βαλει απο βενζιναδικο με νοθευμενη :evil: :evil: :evil: :evil:
η shell μου φενεται εχει τα λιγοτερα κρουσματα ...

Soulis
1st May 2008, 18:47
Λοιπόν παιδάκια μου θα σας πω ένα σκηνικό που μου συνέβη εχθές το βράδυ σε πρατήριο της Sell στο Χαϊδάρι πριν το Entry ! Ερχόμουνα από Αθήνα Καβάλας και δεν είχα βενζίνη, από πίσω μου ερχόταν ψιλό γρήγορα ένα άλλο αμάξι κι έτσι μόλις είδα το βενζινάδικο μπήκα μέσα χωρίς να πολύ κόψω και ακούω από κάτω ένα γερό χτύπημα στο 8άρι! Καταλαβαίνετε τι έπαθα! Φρένα… χειρόφρενα… κατεβαίνω και αρχίζω να ψάχνομαι! Όλα μου φαίνονταν ok! Με βλέπει και ο βενζινάς και έρχεται κοντά μου και μου λέει: ¨δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς, έχουμε ένα πρόβλημα με την σχάρα της υδρορροής, αυτή ακούστηκε, δεν έχω όμως πινακίδα για να προειδοποιήσω να μην μπαίνουν γρήγορα μέσα! ¨ Γυρνάω λοιπόν πίσω μου, κοιτάζω και βλέπω την σχάρα να έχει πεταχτεί στο δρόμο (like Fast & Furious style αν δεν κάνω λάθος)! Βάζω βενζίνη και κάνω τον σταυρό μου μην έχω πάθει τίποτα που δεν φαίνετε! Φεύγω από το βενζινάδικο και στρίβω στο Entry δεξιά. Στο πρώτο στενό έχει ένα σαμαράκι πηγαίνοντας να το περάσω ψιλόχεσ…να.. ακούω ένα θόρυβο άστα να πάνε! Ξανακατεβαίνω από το αμάξι το ξανακοιτάζω τίποτα! Να μην τα πολυλογώ… ήρθαν κάτι καλά παιδάκια το ανεβάσαμε το αμάξι με τι μια ρόδα στο πεζοδρόμιο και ανακαλύψαμε ότι η σχάρα, μου τσάκισε το δέσιμο που υπάρχει κάτω από το αυτοκίνητο στο μεσαίο καζανάκι της εξάτμισης! Ωραία πράγματα δηλαδή… στα καλά καθούμενα… για την αμέλια κάποιον ανθρώπων που θέλουν να λέγονται επαγγελματίες!
Σήμερα πήγα και ξήλωσα το σίδερο λόγο ότι το έσερνα στην κυριολεξία από κάτω μου, και θα πάω να το τρίψω στα μούτρα αυτού που ευθύνεται για αυτή τη ζημιά! Θέλω να δω τώρα τον επαγγελματισμό τους!
:evil: :evil: :evil:

package
1st May 2008, 20:33
Θέλω να δω πότε θα κόψεις τις μ@λ@κίες. Εσύ φταίς που μπήκες κομάτια μέσα.

titanioym
1st May 2008, 22:19
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: δεν θελει κοπο θελει τροπο.... :lol: :lol: :lol:

Dimzag
2nd May 2008, 09:56
Ειναι πολυ χαμηλο τελικα το 8αρι... :shock: :shock: :lol: :lol:

lampros
6th May 2008, 16:44
Οι δυο μεγαλύτερες εταιρίες πετρελαιοειδών στην Ευρώπη, BP και Shell, έδωσαν στη δημοσιότητα στοιχεία για την εμπορική τους πορεία κατά το πρώτο τρίμηνο του 2008. Από αυτά είναι εμφανές ότι, παρά τις συνεχείς αυξήσεις στις τιμές της βενζίνης, αμφότερες σημείωσαν σημαντική αύξηση στα κέρδη.

Πιο συγκεκριμένα, τα καθαρά κέρδη της Shell για το πρώτο τέταρτο του χρόνου ανήλθαν στα 9,08 δισεκατομμύρια δολάρια, μια αύξηση της τάξης του 25%, σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2007. Με τη σειρά τους τα έσοδα της εταιρίας σημείωσαν αύξηση 55%, αγγίζοντας τα 114 δισεκατομμύρια δολάρια, σε απόλυτα νούμερα.

Με τη σειρά της η BP σημείωσε αύξηση των καθαρών κερδών κατά 63%, ξεπερνώντας τα 7,62 δισεκατομμύρια δολάρια. Αντίστοιχα τα συνολικά της έσοδα ήταν 89,2 δισεκατομμύρια δολάρια, περισσότερα κατά 44% σε σχέση με πέρυσι.

mobutu
15th May 2008, 13:13
Τσουχτερά πρόστιμα για νοθεία καυσίμων
Σε ελέγχους που πραγματοποιήθηκαν από τα Κλιμάκια Ελέγχου Διακίνησης και Αποθήκευσης Καυσίμων του Υπουργείου Ανάπτυξης, 145 πρατήρια βρέθηκαν να έχουν προβεί σε νοθεία των υγρών καυσίμων, με αποτέλεσμα να τους επιβληθούν πρόστιμα μέχρι 300.000 ευρώ.

κοιταξτε στο νούμερο 76!!!! Α ρε Τάσο και εκει; :lol: :lol: :lol: :lol:

Παλιότερα έβαζα (σε fiesta) στην BP γωνία Βασ. Κωνσταντίνου και Βασ. Γεωργίου (άγαλμα τρούμαν) γιατί πέρναγα κάθε μέρα για την δουλειά από εκει. Σε κάποια φάση διαπίστωσα ότι χτυπάγανε πυράκια, ιδίως σε ανηφορικό δρόμο με 2α σε χαμηλές στροφές. Αποφάσισα να το αφήσω να στεγνώσει και να βάλω από αλλού.
Πηγαίνω λοιπόν στην ELIN στην Ιόλης πίσω από το 1ο νεκροταφείο. Οι τιμές πάνω κάτω ίδιες. Η διαφορά στην απόδοση όμως τεράστια. Και δεν σας κάνω πλάκα, το αμάξι το έχω 4 χρόνια και το ξέρω πολύ καλά. Από την μια μούτζωνα το εαυτό μου που δεν το είχα κάνει νωρίτερα, από την άλλη ήμουν χαρούμενος που το αμάξι δεν είχε πάθει τίποτα.
Έλα όμως που μέσα στον επόμενο μήνα ό αισθητήρας λ βγήκε off. Στο συνεργείο μου είπαν ότι οφείλεται στην κακή ποιότητα βενζίνης. Τι να πώ???
Είχε κάνει την ζημία η BP και την έβγαλε αργότερα ή παίζει κάτι με την ELIN την οποία και συνέχιζα να χρησιμοποιώ?

Και διαβάζω λοιπόν το παραπάνω αποτέλεσμα μετρήσεων του Υπ.Αν. και βλέπω ότι η ΕΛΙΝ βγήκε νοθευμένη, ενώ η BP πουθενά. Βγάλε άκρη τωρα....Τελικά από που να βάζω βενζίνη???

Ελπίζω να μην κούρασα και να βγάζω νόημα....

The Ace
15th May 2008, 13:58
....Είχε κάνει την ζημία η BP και την έβγαλε αργότερα ή παίζει κάτι με την ELIN την οποία και συνέχιζα να χρησιμοποιώ?

Και διαβάζω λοιπόν το παραπάνω αποτέλεσμα μετρήσεων του Υπ.Αν. και βλέπω ότι η ΕΛΙΝ βγήκε νοθευμένη, ενώ η BP πουθενά. Βγάλε άκρη τωρα....Τελικά από που να βάζω βενζίνη???

Ελπίζω να μην κούρασα και να βγάζω νόημα....

Πειράκια σημαίνει χαμηλά οκτάνια (άρα ίσως γενικά χαμηλής ποιότητας βενζίνη). Ο2 σένσορας off σημαίνει νοθεία ή/και "περίεργα" πρόσθετα :P
Και μην παίρνετε τους ελέγχους μας σαν ευαγγέλιο, απλώς σημαίνει ότι εκεί θα πρέπει να είσαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί....

Dark
16th May 2008, 21:44
Και μην παίρνετε τους ελέγχους μας σαν ευαγγέλιο, απλώς σημαίνει ότι εκεί θα πρέπει να είσαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί....

+1 Φερτε μου ενα οχταρι για πειραματοζωο να φουλαρουμε σε κεντρικο βενζιναδικο του Αγιου Στεφανου,που εχει περασει απο εκατονταδες ελεγχους,να δειτε ποσο γρηγορα μπορει να σπασει ενας wankel....

titanioym
16th May 2008, 22:12
^^^^ Ειναι αυτος που δειξανε προχτες το βραδυ κωστα??? Γιατι ο συγκεκριμενος ειχε πολυ καλο ονομα.....

Dark
16th May 2008, 22:14
Εχασα επεισοδια μαλλον Πανουλη :roll: ...

lampros
6th June 2008, 17:19
Morgan Stanley: Στα $150 το αργό έως τις αρχές Ιουλίου

06/06/2008
13:35

Στα 150 δολ. το βαρέλι μπορεί να αναρριχηθεί η τιμή του αργού έως την 4η Ιουλίου όπως αναφέρει η αμερικανική τράπεζα Morgan Stanley, επικαλούμενη τις υφιστάμενες διεθνείς ναυτιλιακές διαδρομές.

"Οι αποστολές από τη Μέση Ανατολή είναι παρόμοιες με αυτές στα τέλη του γ΄ τριμήνου του 2007", όταν η Morgan Stanley είχε προβλέψει "ραγδαία άνοδο των τιμών του πετρελαίου" με βάση εκτιμήσεις για τα αποθέματα αργού στην λεκάνη του Ατλαντικού, αναφέρει ο αναλυτής της τράπεζας, Ole Slorer.

"Η ίδια γενική εικόνα προκύπτει και πάλι, γεγονός που μας οδηγεί σε παρόμοιες προβλέψεις", αναφέρει ο κ. Slorer, ενώ επισημαίνει ότι "αυτή την φορά ξεκινάμε από μεγαλύτερη πτώση των αποθεμάτων στη λεκάνη του Ατλαντικού".

Τα αμερικανικά αποθέματα έχουν υποχωρήσει κατά 35 εκατ. βαρέλια από τον Μάρτιο, μια πτώση που οδήγησε σε υψηλότερα επίπεδα τις τιμές του αργού. Παράλληλα, οι εισαγωγές έχουν υποχωρήσει κατά 20 εκατ. βαρέλια από τον Μάρτιο, αναφέρει ο αναλυτής της Morgan.

"Ενώ το επίπεδο αποθεμάτων στην λεκάνη του Ατλαντικού είναι χαμηλό, η Ασία δέχεται ρεκόρ αποστολών από την Μέση Ανατολή", επισημαίνει ο ίδιος.

Στα $130 και πάλι το αργό

Το επίπεδο των 130 δολ. ανά βαρέλι ξεπέρασε και πάλι η τιμή του προθεσμιακού συμβολαίου του αργού στις ηλεκτρονικές συναλλαγές στη Νέα Υόρκη, καθώς το αμερικανικό δολάριο παραμείνει σε πτωτική τροχιά έναντι του ευρώ μετά τις χθεσινές δηλώσεις του προέδρου της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας ότι δεν μπορεί να αποκλειστεί μια αύξηση των επιτοκίων ακόμα και τον επόμενο μήνα.

Κατά τη διάρκεια της καθιερωμένης συνέντευξης Τύπου μετά την απόφαση του διοικητικού συμβουλίου της ΕΚΤ να διατηρήσει τα επιτόκια στο 4%, ο επικεφαλής της ΕΚΤ τόνισε ότι "είναι πιθανή μία μικρή αύξηση των επιτοκίων τον άλλο μήνα, δίχως όμως να είναι βέβαιη".

Ο ίδιος τόνισε ότι “οι κίνδυνοι στη σταθερότητα των τιμών έχουν αυξηθεί σημαντικό σε μεσοπρόθεσμο επίπεδο”.

Η τιμή του προθεσμιακού συμβολαίου του αργού παραδόσεως Ιουλίου σημείωσε άνοδο έως και 2,2% στα 130,58 δολ. το βαρέλι στις ηλεκτρονικές συναλλαγές στο χρηματιστήριο Εμπορευμάτων της Νέας Υόρκης, για να υποχωρήσει ελαφρώς στη συνέχεια 129,94 δολ. το βαρέλι.

Υπενθυμίζεται ότι στις χθεσινές (5/6/2008) συναλλαγές η τιμή του προθεσμιακού συμβολαίου σημείωσε “άλμα” 4,5% για να ολοκληρώσει τις συναλλαγές στα 127,79 δολάρια το βαρέλι. Το αργό τύπου brent έκλεισε επίσης ενισχυμένο, στα 127,71 δολάρια το βαρέλι με κέρδη 5,61 δολαρίων.

Η χθεσινοβραδινή ενίσχυση στην τιμή του πετρελαίου ήταν η μεγαλύτερη άνοδος, σε όρους δολαρίου, από την έναρξη των συναλλαγών στο χρηματιστήριο Εμπορευμάτων της Νέας Υόρκης το Μάρτιο του 1983, διαγράφοντας απώλειες περίπου μίας εβδομάδας.

Εξάλλου, η Διεθνής Υπηρεσία Ενέργειας εκτίμησε πως η ζήτηση για πετρέλαιο θα αυξηθεί κατά 70% επισημαίνοντας ότι χρειάζονται επιπλέον επενδύσεις ύψους 45 τρισ. δολαρίων για την ανάπτυξη "πράσινων" τεχνολογιών ώστε να μειωθούν κατά το ήμισυ οι εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου σε αυτό το χρονικό διάστημα.
capital.gr

Trx8iantafillos
17th August 2008, 23:43
βγαινοντας απο το λιμανι της Ηγουμενιτσας προσοχη στο πρωτο ΒΡ. Φουλαραμε επιστρεφοντας και κοντεψαμε να μεινουμε στο δρομο! το 8αρι δεν ανεβαζε στροφες με τιποτα :evil: και σε καποια στιγμη μαλιστα οταν το αφησαμε να δουλεψει λιγο στο ρελαντι εσβησε μονο του :shock:
Φανταστειτε τι καταπινε το καημενο

Trx8iantafillos
22nd October 2009, 18:56
λοιπον, συμφωνα και με τα λεγομενα του Κωστα με αυτα που παρατηρησε στην καταναλωση βενζινης, το SHELL επι της Πλαστηρα οπως παμε απο Χαριλαου για Πυλαια κλεβει

Οσοι μπορειτε να το αποφευγετε

journalist
13th February 2010, 21:27
και το βενζιδκο πλεον 30φυλλε παπαναστασιου με κλεανθους γωνια.....φαρμακο μου βαλε.........ασε που οταν ζητησα τιμολογιο με κοιτουσε λες κ του ζητησα την Αγ, Γραφη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Εφαγε τρελο στραβωμα

SPYROSN15
13th February 2010, 22:27
ξερει καποιος για το BP στο μικρολιμανο, επι της Τζαβελα???
γενικα για τα πρατηρια του Πειραια???

gemp100
5th March 2010, 08:56
http://www.ypan.gr/flash_fuel/ath/ath.htm

Σελίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης.

Διαλέξτε την περιοχή που μένετε, τύπο βενζίνης που θέλετε

εκ δεξιών , και αφήστε την αναζήτηση να σας οδηγήσει

στα οικονομικότερα πρατήρια τα οποία σημειωτέον ότι δεν έχουν

νοθευμένη βενζίνη .......

Η σελίδα ενημερώνεται πολύ τακτικά !

Βεβαια το τελευταιο εγω δεν το πιστευω αλλα δεν πειραζει.

The Ace
5th March 2010, 16:25

Διαλέξτε την περιοχή που μένετε, τύπο βενζίνης που θέλετε
εκ δεξιών , και αφήστε την αναζήτηση να σας οδηγήσει
Η σελίδα ενημερώνεται πολύ τακτικά !
Βεβαια το τελευταιο εγω δεν το πιστευω αλλα δεν πειραζει.

Το συγκεκριμένο ενημερώνεται κάθε βδομάδα, οπότε έχει -σχετικά- φρέσκια πληροφορία.....

Επίσης κοιτάτε και το FuelPrices (http://www.fuelprices.gr), το οποίο είχα φτιάξει εγώ όταν ήμουν στο ΥΠΑΝ....

Trx8iantafillos
5th March 2010, 17:07
καθε Πεμπτη αλλαζουν οι τιμες στα βενζιναδικα

SPYROSN15
5th March 2010, 20:34

.

ρε παιδια... στον Πειραια εχει τοσα βενζιναδικα.... μονο τα ΑΠ δεν εχουν νοθευμενα?? οι shell και οι Bp ειναι ολες σκαρτες???

geox
5th March 2010, 20:58

.................

Για θεσσαλονικη υπαρχει παρομοια σελιδα?anxious

Trx8iantafillos
5th March 2010, 21:50
Για θεσσαλονικη υπαρχει παρομοια σελιδα?anxious

http://www.ypan.gr/flash_fuel/thessaloniki/skg.htm

allright

geox
5th March 2010, 22:00
^Εισαι τιτανοτεραστιος......bravo

Trx8iantafillos
5th March 2010, 22:03
^Εισαι τιτανοτεραστιος......bravo

βεβαια με μια πρωτη ματια που εριξα οι τιμες απεχουν πολυυυυυυυυυυυυ απο την πραγματικοτητα...πχ στο Δημο Θερμαϊκου σε συγκεκριμενο βενζιναδικο εχει την απλη αμολυβδη 1,18 ενω σημερα το πρωι την ειδα 1,338 anxious

geox
5th March 2010, 22:05
βεβαια με μια πρωτη ματια που εριξα οι τιμες απεχουν πολυυυυυυυυυυυυ απο την πραγματικοτητα...πχ στο Δημο Θερμαϊκου σε συγκεκριμενο βενζιναδικο εχει την απλη αμολυβδη 1,18 ενω σημερα το πρωι την ειδα 1,338 anxious

Προφανως δεν εχουν περασει στη σελιδα τη νεα αυξηση που ισχυει απο προχθες.... allright

SPYROSN15
6th March 2010, 03:11
BP ... MONO 1.42€.... Η ΑΠΛΗ... θα αρχισω να κλαιω.....

Trx8iantafillos
9th March 2010, 10:47
οταν βαζετε βενζινη καντε εναν υπολογισμο αν τα λιτρα που βαζετε αναλογουν στα λεφτα που δωσατε γιατι πολλα εχουν ακουσει τα αυτια μου και οι καιροι ειναι περιεργοι, κυκλοφορουν πολλα λαμογια

journalist
9th March 2010, 14:51
Εγω εχω να κυκλοφορησω το αμαξι 3 μερες.....μαμω την βενζινη μου

Trx8iantafillos
9th March 2010, 15:06
Εγω εχω να κυκλοφορησω το αμαξι 3 μερες.....μαμω την βενζινη μου

βγαλτο εξω και σκιστο...εχει τουρμποκαιρο ninja

SPYROSN15
9th March 2010, 20:29
βγαλτο εξω και σκιστο...εχει τουρμποκαιρο ninja

+1

iliasbak
21st March 2010, 20:34
Πηγαίνοντας μια γρήγορη κυριακάτικη βολτούλα με το τέρας σήμερα άκουσα κάτι ανησυχητικούς μεταλικούς θορύβους απο το μοτέρ. Μού θύμισε πειράκια ο ήχος αλλά δεν είμαι τελείως σίγουρος γιατί εχω να ακούσω να χτυπάν πυράκια απο όταν οδηγούσα το πρώτο μου αυτοκίνητο ενα sunny 1.3 dx εκ βόλου allright. Ο ήχος ακούγεται όταν περνάω τις 6 χιλιάδες στροφές και αυτό όχι πάντα! είχα την εντύπωση οτι πειράκια χτυπάνε οταν οδηγείς με χαμηλές στροφές και μεγάλη σχέση στο σασμάν. Να αρχίσω να ανησυχώ για την ποιότητα της βενζίνης ή είναι κάτι αλλο? anxious

marteas
21st March 2010, 20:48
Μονό κακής ποιότητας βενζίνης
είναι ο λόγος που <<χτυπάει>> πειρακτικά το αμάξι
μάλλον έβαλες πολλή κακή ποιότητα βενζίνης.
Έχει τύχη και σε εμένα δεν είναι τίποτα
καψτην και βάλε απο άλλο βενζινάδικο φυσικά 100αρα.

iliasbak
21st March 2010, 20:54
εσένα σου είχε τύχει σε υψηλές στροφές να το ακούσεις αυτο? εγω ελεγα να συμπληρώσω κατοστάρα το μισό ντεπόζιτο που έχει μείνει ή να βάλω κάποιο βελτιωτικό οκτανίων για να γλιτώσω τα χειρότερα.

marteas
21st March 2010, 20:56
Καλύτερα να το τελειώσεις όλο και μετά φουλαρισετο 100αρα

Trx8iantafillos
17th June 2010, 08:37
Η πατέντα της κλοπής στη βενζίνη

Μετά από έλεγχο κλιμακίου βρέθηκε σε πρατήριο της λεωφόρου Π.Ράλλη πρατήριο με ειδικούς μηχανισμούς κρυμμένους σε φρεάτιο, και δεκάδες μέτρα καλωδιώσεων σε συσκευές, με την οποία έκλεβαν τον καταναλωτή στη βενζίνη που έβαζαν

Η διαφθορά δεν έχει χτυπηθεί στα πρατήρια καυσίμων, αφού με ειδικούς μηχανισμούς μπορεί ο πρατηριούχος να αλλοιώνει κατά βούληση τις ενδείξεις της αντλίας.

Ειδικότερα οι ελεγκτικές υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας εντόπισαν, ακόμη ένα πρατήριο με τέτοιο μηχανισμό και ενήργησαν τα δέοντα επιβάλλοντας πρόστιμα, αναγνωρίζοντας όμως τη μάστιγα στην οποία έχει εξελιχθεί το συγκεκριμένο θέμα το υπουργείο σκέπτεται να ζητήσει την αρωγή του Πολυτεχνείου Πάτρας, με στόχο τον ευκολότερο εντοπισμό αυτού του είδους των συσκευών.

Συγκεκριμένα μετά από πολύωρο, εξονυχιστικό έλεγχο στο πρατήριο AVIN επί της οδού Πέτρου Ράλλη 105, στον Ρέντη, οκτώ αντλίες καυσίμων βρέθηκαν «πειραγμένες»

Η όλη επινόηση του ιδιοκτήτη ήταν πολύ καλά καμουφλαρισμένη, αφού κατά την ανακοίνωση του Υπουργείου «Οι τέσσερις μηχανισμοί βρέθηκαν τοποθετημένοι σε εξωτερικό φρεάτιο του περιβάλλοντος χώρου του πρατηρίου, συνδεόμενοι με υπόγειες καλωδιώσεις με τις αντίστοιχες αντλίες. Οι υπόλοιποι τέσσερις βρέθηκαν στον εσωτερικό χώρο των γραφείων του πρατηρίου, συνδεόμενοι με τις αντίστοιχες αντλίες μέσω καλωδιώσεων, που ήταν έντεχνα καλυμμένες από γυψοσανίδες κατά μήκος κολόνων και ψευδοροφών του πρατηρίου'' αναφέρει η ανακοίνωση του υπουργείου.

Συνολικά επιβλήθηκε 16.000 ευρώ πρόστιμο και οι συγκεκριμένες αντλίες σφραγίστηκαν, ενώ ο φάκελος διαβιβάσθηκε στις αρμόδιες υπηρεσίες της Νομαρχίας, οι οποίες δύνανται να επιβάλλουν πρόσθετα πρόστιμα, μέχρι και 2% του ετήσιου τζίρου του πρατηρίου για κάθε αντλία.

http://news247.gr/ellada/h_diafthora_kala_kratei.190377.html

alefantos
17th June 2010, 12:00
16 χιλιαρικα ε τσαπα πραμα!!! Ολοκληρη πατεντα εκανε ο αθεοφοβος ρεσεις ουτε ενα αγαλματακι οσκαρ δε του εδωσαν???? Αντι να του παρουν την αδεια και τον κλεισουν μεσα θα πρεπει να ανεχομαστε το καθε καφρο που εχει ορεξη για δουλεμα....
Σαν τα αρνια που τα πανε για σφαγη μας εχουν καταντησει.... Να χεις το δικιο σου κ να μη μπορεις να κανεις τιποτα.
banned

OxygeN
17th June 2010, 12:00
Αχου τι επαθε ο κακομοιρης ..16000ε προστιμα και 2% επι του τζιρου..
ΡΕ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ??
Δεν φτανει ολο το "παρτυ" που γινεται με τα καυσιμα βρηκαν αυτο το λ@μογιο και αντι να τον κλεισουνε του χαιδεψανε λιγο τα αυτια..

εδω κολλαει το βιντεακι..
P5_Msrdg3Hk&feature=player_embedded

Trx8iantafillos
17th June 2010, 13:02
Ελλας η χωρα των θαυματων

alefantos
17th June 2010, 16:46
Aπο θαυματα αλλο τιποτα φιλτατε!!!ο Χριστός

Απλα τεινουν να γινονται μονοπαντα εκει ειναι το κακο.... κανα θαυμα για μας δε γινετε που να τους βρασω!!! Απτα η κατασταση με τη βενζινη εχει γινει δραμα ... που να μη τη πληρωναμε και χρυσαφι τη ρουφιανα.

Και κεραταδες και δαρμενοι.....

GeorgeKiriakidis
19th March 2014, 16:17
Καλησπέρα και από εδώ...
Βλέπω ότι το συγκεκριμένο Thread έχει σταματήσει να ενημερώνεται εδώ και σχεδόν 3,5 χρόνια και αναρωτιέμαι γιατί...
Έχουν φτιάξει όλα τα βενζινάδικα και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι από αυτό το καρκίνωμα που λέγεται καθαρή, ανόθευτη βενζίνη;;;;
Μήπως πρέπει να το επανεργοποιήσουμε μιας και όλοι όσοι είμαστε κάτοχοι RX8 ξέρουμε πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα είναι η ανόθευτη βενζίνη στο αυτοκίνητο μας.
Δίνοντας 3 - 5€ παραπάνω στο γέμισμα, μπορούμε να γλυτώσουμε χιλιάδες ευρώ σε φθορές αλλά και χαμένες ημέρες επισκέψεων σε συνεργεία.
Για αυτό προτείνω να επαναλειτουργήσουμε το συγκεκριμένο thread έλλειψη άλλου και όλοι μας να προσφέρουμε την εμπειρία μας προς αποφυγή άσχημων περιστατικών...
Ψάχνοντας στο Ίντερνετ δεν μπόρεσα να βρω κάτι ανανεωμένο πρόσφατα σχετικά με τις νοθευμένες βενζίνες (η σελίδα του Υπουργείου έχει να ενημερωθεί από το 2010), οπότε το δικό σας feedback θα είναι αυτό που θα μετράει περισσότερο πιστεύω.
Ελπίζω όλοι μαζί να συμβάλουμε και να έχουμε περισσότερες οδηγικές και λιγότερες συνεργειακές μέρες στο μέλλον...

GeorgeKiriakidis
19th March 2014, 16:18
Καλησπέρα και από εδώ...
Βλέπω ότι το συγκεκριμένο Thread έχει σταματήσει να ενημερώνεται εδώ και σχεδόν 3,5 χρόνια και αναρωτιέμαι γιατί...
Έχουν φτιάξει όλα τα βενζινάδικα και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι από αυτό το καρκίνωμα που λέγεται καθαρή, ανόθευτη βενζίνη;;;;
Μήπως πρέπει να το επανεργοποιήσουμε μιας και όλοι όσοι είμαστε κάτοχοι RX8 ξέρουμε πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα είναι η ανόθευτη βενζίνη στο αυτοκίνητο μας.
Δίνοντας 3 - 5€ παραπάνω στο γέμισμα, μπορούμε να γλυτώσουμε χιλιάδες ευρώ σε φθορές αλλά και χαμένες ημέρες επισκέψεων σε συνεργεία.
Για αυτό προτείνω να επαναλειτουργήσουμε το συγκεκριμένο thread έλλειψη άλλου και όλοι μας να προσφέρουμε την εμπειρία μας προς αποφυγή άσχημων περιστατικών...
Ψάχνοντας στο Ίντερνετ δεν μπόρεσα να βρω κάτι ανανεωμένο πρόσφατα σχετικά με τις νοθευμένες βενζίνες (η σελίδα του Υπουργείου έχει να ενημερωθεί από το 2010), οπότε το δικό σας feedback θα είναι αυτό που θα μετράει περισσότερο πιστεύω.
Ελπίζω όλοι μαζί να συμβάλουμε και να έχουμε περισσότερες οδηγικές και λιγότερες συνεργειακές μέρες στο μέλλον...

johnnyb_67
19th March 2014, 16:41
Εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (αν και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις) βάζω από την πρώτη μέρα μόνο racing, αλλά την πληρώνω βέβαια και σχεδόν μισό ευρώ παραπάνω στο λίτρο, οπότε δεν το συνιστώ ως ενδεδειγμένη λύση στο υπαρκτό πρόβλημα της νοθείας.
Από την άλλη, δεν είχα ποτέ θέματα ως τώρα με την βενζίνη.
Έχει γραφτεί πάντως εδώ μέσα ότι τα βενζινάδικα που ανήκουν στις μεγάλες εταιρείες και δεν είναι franchise, υποτίθεται ότι ελέγχουν αυστηρά την ποιότητα των καυσίμων και έτσι μπορούμε να τα εμπιστευόμαστε περισσότερο από τα υπόλοιπα.
Από κει και πέρα είναι να μην πέσεις σε απατεώνα βενζινά...anxious

GeorgeKiriakidis
19th March 2014, 16:53
Η νοθεία βέβαια δεν είναι μόνο στη ποιότητα αλλά και στη ποσότητα...
Μου έτυχε να βάλω 50€ και να κάνω 230 χλμ και τώρα να βάλω πάλι (από άλλο βενζινάδικο) 50€ και να κάνω 165 χλμ. Και τις δύο φορές από ίδιας εταιρείας βενζίνη.
Η διαφορά λόγω τιμής ήταν 1 λίτρο παραπάνω την πρώτη φορά που δεν δικαιολογεί τόση διαφορά στα χλμ και η οδήγηση μου είναι αρκετά σταθερή.
Το μεγάλο ζητούμενο βέβαια είναι η ποιότητα οπού εκεί τα έξοδα σε περίπτωση νοθείας μεταφράζονται σε τετραψήφια νούμερα αλλά και η ποσότητα τις δύσκολες αυτές εποχές είναι και αυτό ένα ζήτημα.
Αυτά τα 70 χλμ διαφορά είναι η εβδομαδιαίες μετακινήσεις κάποιου...

COSMAR
19th March 2014, 18:25
΄΄βαρύ πόδι'' έχεις αγοράκι μου και εσύ χαχαχχαχαχαχα

GeorgeKiriakidis
19th March 2014, 18:29
Το 'χω το άτιμο!!! drf3trtrtrdrg1

ΗΛΙΑΣRX8
20th March 2014, 10:02
ειχα ψαχτει με τις βενζινες και τα βενζιναδικα για καποιους μηνες με το 2ο μου αυτοκινητο,

εβαζα α.απλη, β.100αρα , τα ιδια λιτρα, και προσπαθουσα να κανω την ιδια χρηση στο αυτοκινητο,

και εβλεπα διαφορα στα χιλιομετρα,

αυτο που κατεληξα ειναι:
1. διαφορα απο απλη σε 100αρα δεν υπηρχε ως προς τα χιλιομετρα
2. δεν υπηρχε διαφορα απο μαρκας βενζιναδικου (shell, bp, aegean, revoil,eteka κτλ)
3. τα χιλιομετρα εξαρτωνται μονο απο την ποιοτητα της βενζινης,
4. τα χιλιομετρα εξαρτωνται απο την νοθεια που γινεται.

οποτε επελεξα 1 με 2 βενζιναδικα της περιοχης και βαζω εκει.

με το 8αρι δεν εχω την δυνατοτητα να το κανω αυτο λογω οτι βαζω μονο 100αρα.

GeorgeKiriakidis
20th March 2014, 11:03
Αυτό με την διαφορά μάρκας που λες έχεις δίκιο και είναι γνωστό ότι όλες οι εταιρείες από ένα διυλιστήριο αγοράζουν (αν κάνω λάθος διορθώστε με) εκτός από κάποιες κατοστάρες που έρχονται κατευθείαν από εξωτερικό (Shell και BP νομίζω).
Εγώ αυτό που εννοούσα συνεχίζοντας αυτό το thread είναι να μας πει ο καθένας την προσωπική του εμπειρία από βενζινάδικα που θα πρέπει να αποφύγουμε καθώς δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πληροφόρησης δυστυχώς...
Για παράδειγμα, στην Καλλιθέα στην παραλιακή, έχει ένα ΕΤΕΚΑ πηγαίνοντας για Πειραιά και ένα ΑΠ που κλέβουν ασύστολα... Έχουν μεν πάμφθηνη βενζίνη σε σχέση με άλλα αλλά είναι νεράκι... Ένα AEGEAN που είναι στη Πειραιώς στην κάθοδο προς Πειραιά στο ύψος της ΕΛΑΙΣ λίγο μετά το Factory μέχρι στιγμής το έχω τσεκάρει και έχει αρκετά καλή απόδοση η 95αρα του. Το να βάζω 100αρα όταν ο κατασκευαστής προτείνει 95αρα το θεωρώ με το κόστος που έχει οικονομικά ασύμφορο αλλά από την άλλη έχει και την μικρότερη πιθανότητα νοθείας (αν τώρα κλέβει η αντλία, αυτό είναι άλλο θέμα)... Στα 50€ για παράδειγμα η διαφορά 95 με 100 είναι περίπου 4 λίτρα. Με μία μέση κατανάλωση 14 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα οπότε μιλάμε για περίπου 30 χιλιόμετρα λιγότερα με την 100αρα... 30 χιλιόμετρα για μένα είναι 5 φορές να πάω και να έρθω στη δουλειά για παράδειγμα... Άμα βάζεις 150€ χονδρικά το μήνα ελάχιστο, είναι 90 χιλιόμετρα λιγότερα το μήνα... και πάει λέγοντας...
Κάτι τέτοιο εννοώ να καταθέσουμε όλοι τις απόψεις μας και τις γνώσεις μας ώστε και να μην ξοδευόμαστε χωρίς λόγο αλλά και να έχουμε το 8αρι μας σε καλή κατάσταση τουλάχιστον από θέμα βενζίνης...

johnnyb_67
20th March 2014, 13:36
Ένα AEGEAN που είναι στη Πειραιώς στην κάθοδο προς Πειραιά στο ύψος της ΕΛΑΙΣ λίγο μετά το Factory μέχρι στιγμής το έχω τσεκάρει και έχει αρκετά καλή απόδοση η 95αρα του.

Για το συγκεκριμένο βενζινάδικο, επιβεβαιώνω κι εγώ ότι δεν κλέβει, γιατί γεμίζουμε εκεί τα εταιρικά αυτοκίνητα.

foxkid
10th June 2014, 15:54
αυριο η shell εχει προσφορα την 100αρα σε χαμηλη τιμη. μονο για αυριο. 11/6
φουλαρετε...... ελπιζω να διαλεξα το σωστο topic.

mattrx8
10th June 2014, 16:27
αυριο η shell εχει προσφορα την 100αρα σε χαμηλη τιμη. μονο για αυριο. 11/6
φουλαρετε...... ελπιζω να διαλεξα το σωστο topic.

Όντως;

journalist
11th June 2014, 02:21
εδω λεει Βενζνδικα ΠΡΟΣ αποφυγην...και συ τους λες να πανε να φουλαρουνgdg67

foxkid
11th June 2014, 05:45
ειπα ελπιζω να διαλεξα το σωστο topic για να μην ανοιγω αλλο...m_od δες λιγο καλυτερα

GeorgeKiriakidis
11th June 2014, 10:30
Πέρασε κανένας να δει τι τιμή την έχουν;