PDA

View Full Version : ερωτηση για αγορα μεταχειρισμενου rx8

aristi330
29th December 2011, 03:58
καλησπερα παιδια. για πειτε μου γενικα πληροφοριες. καταναλωση-αξιοπιστια-ευαισθητα σημεια και γενικα τι να κοιταξω για να μαι πιο σιγουρος πριν το παρω. το συγκεκριμενο μοντελο που εχω δει ειναι του2006-chalenge-85000xlm.

ive
29th December 2011, 11:10
καταναλωση οσο 2 γολφ μαζι (τσι)(13-14λ/100χμ)
αξιοπιστια μοτερ μιση απο φιατ...ισως κ χειροτερα.
ευαισθητα σημεια οτι ολα τα mazda... η αντιπροσωπια(ΕΛΜΑ) Κ τα συνεργεια της

geox
29th December 2011, 11:52
Διαβασε εδω:
http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?4654-Αγορα-μεταχειρισμένου-RX-8

και εαν εχεις αποριες ρωτα helllo

johnnyb_67
29th December 2011, 12:57

Τι εννοείς όταν λες αξιοπιστία μοτερ μισή από φίατ?
Πως είναι δυνατόν να συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα μεταξύ τους?
Ούτε την ίδια φιλοσοφία κατασκευής έχουν τα αμάξια ούτε τις ίδιες επιδόσεις.
Αν ξέρεις πώς να συντηρίσεις τον Wankel μπορείς να βγάλεις πάρα πολλά χιλιόμετρα.
Υπάρχουν αρκετά μέλη στο club με πάνω από 100.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.
Όσο για την κατανάλωση και τα ευαίσθητα σημεία, θα συμφωνίσω μαζί σου.
Όταν όμως παίρνεις ένα οχτάρι, σίγουρα δεν το αγοράζεις με γνώμονα την οικονομία στα καύσιμα.
Η γνώμη μου είναι ο φίλος artisti να το δει με ένα μηχανικό που γνωρίζει από τέτοια αμάξια και αν μετρήσει τη συμπίεση και βγει σε αποδεκτά επίπεδα, να το πάρει, γνωρίζοντας ότι θα ευχαρίστηθεί το κάθε χιλιόμετρο που θα κάνει μαζί του, πληρώνοντας βέβαια κάτι παραπάνω σε καύσιμα.

georx8
29th December 2011, 14:47
καταναλωση οσο 2 γολφ μαζι (τσι)(13-14λ/100χμ)
ευαισθητα σημεια οτι ολα τα mazda... η αντιπροσωπια(ΕΛΜΑ) Κ τα συνεργεια της
6 χρόνια τώρα δηλαδη εγω ειχα λάθος αμάξι.Ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια.
6 χρόνια και 140.000χλμ απροβλημάτιστα και το μονο που χρειαζόταν ηταν ενα πόστ για να καταλάβω το πόσο λάθος εκαναbravo

journalist
29th December 2011, 14:55
Τι εννοείς όταν λες αξιοπιστία μοτερ μισή από φίατ?
Πως είναι δυνατόν να συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα μεταξύ τους?
Ούτε την ίδια φιλοσοφία κατασκευής έχουν τα αμάξια ούτε τις ίδιες επιδόσεις.
Αν ξέρεις πώς να συντηρίσεις τον Wankel μπορείς να βγάλεις πάρα πολλά χιλιόμετρα.
Υπάρχουν αρκετά μέλη στο club με πάνω από 100.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.
Όσο για την κατανάλωση και τα ευαίσθητα σημεία, θα συμφωνίσω μαζί σου.
Όταν όμως παίρνεις ένα οχτάρι, σίγουρα δεν το αγοράζεις με γνώμονα την οικονομία στα καύσιμα.
Η γνώμη μου είναι ο φίλος artisti να το δει με ένα μηχανικό που γνωρίζει από τέτοια αμάξια και αν μετρήσει τη συμπίεση και βγει σε αποδεκτά επίπεδα, να το πάρει, γνωρίζοντας ότι θα ευχαρίστηθεί το κάθε χιλιόμετρο που θα κάνει μαζί του, πληρώνοντας βέβαια κάτι παραπάνω σε καύσιμα.

+10

ive
29th December 2011, 15:54
ποσοι εχουν δει ρχ8 με ενα μοτερ στα 300.000χλμ?
η στα 200.000χλμ
μονο η MAZDA σε υποσχεσεις(καλα οχι οτι την πιστεψαμε τοτε... αλλα λεγαμε κ κοντα στα μισα οκ ειναι.)
φιατ παντος εγω εχω δει κ με 330000χλμ. και σιγουρα καποιοι απο μας εχουν δει πολλα στα 200000χλμ...
θα μαι τυχερος αν στο δικο μου φτασει τα 100000... κ σπανιο ειδος αν δει 150.000...
ειναι δεδομενο.απλα!
εδω η μαζντα ακομα δεν εχει αποφασιση τι λαδια θελει κ καθε ποτε να αλλαζοντε!! χαχαχα.
ας το θεσουμε αλλιως για οποιον δεν ξερει.ολα τα μοτερ σπανε απο τα 0χλμ αλλα τα βαγγελακια ειναι πολλα που σπανε

georx8
29th December 2011, 16:30
Να συγκρίνεις ομοια αυτοκινητα οχι οτι σε βολευει.Το ρχ8 θα το συγκρινεις για θεματα αξιοπιστιας και οικονομιας με σπόρ αυτοκινητα οχι με fiat punto 1,4.
Ξέρεις εσυ κανα s2000 η imprezza η evo η golfω turbocompressor η Μ3 κλπ κλπ να εχει βγάλει 300.000χλμ χωρις πρόβλημα;
Τωρα αν κάποιοι "γαμπροί" το ειδαν ομορφο και σουλεει 1300άρι ειναι ουτε θα καιει ουτε θα θελει και τιποτα και το αγοράσανε πρόβλημα δικό τους.

ive
29th December 2011, 16:59
σε τι να συγκρινω ενα rx8 με evo , impreza , η m3 ?
διλαδι ειμαστε στην ιδια κατηγορια με τα παραπανω 3??
ας συγκρινω ομως....
οτι m3 εσπασε απο τις λαθος βιδες καλυφθεικε με εγγυηση...μετα δεν παρατηρηθηκαν προβληματα(παντα σε μαμα κατασταση) αλλα διορθωθηκε κ το προυπαρχον.
ιμπρεζα μαμα δεν σπανε.δεν σπαει ουτε το απλο τουρμο μοτερ που φοραει το φορεστερ(φιλου με 230000χλμ!! πολλα κ με ελξη σκαφους-αλλα συντομα χωρις πινακιδες λογω τελων κ πολιτικων....) αλλα κ πολλα αλλα με πολλλααα χιλιομετρα
evo? αντεχουν τοσο που μαμα δεν βρισκεις πουθενα....
οσα ηταν μαμα δεν σπασαν... οσα δεν ηταν μαμα θνησιμοτιτα αναλογη του δικου μας μαμα-αν και δεν το παραδεχοντε.
subarακια που αλλαξαν το μαμα σεταπ εχουν αξιοπιστια ... αντιστοιχη προθυπουργου Ελλαδος....
σε καταστασεις μαμα ειμαστε τα ποιο αναξιοπιστα μοτερ

NEVER FOLLOW RX8
29th December 2011, 17:34
Ive πουλα το 8 αρι παρε πουντο φιαταρα αθανατη και με τα ρεστα παρε σουβλακια...gdg67

ΕΛΕΟΣ τι θα ακουσω ακομα;;;axaxaxaxaxaxa

Ευτυχως για μενα ειχα στην κατοχη μου πολλα καλα αυτοκινητακια..odigisi

Αν αρχισω να γραφω για ζημιες στα γερμανικα θα γραφω μεχρι αυριο...(s3,tt coupe,tt quattro roadster,a4 quattro)...mixanikos

imreza sti 265hp το''αντεξα''λογω καταναλωσης 5 μηνες...160κμ με ενα ντεποζιτο δεν ειναι παραμυθια...και παντα 100αρα..cosmar xaxaxa

μια μερα πριν το δωσω μου κανε δωρο και ενα σπασμενο κεντρικο διαφορικο...1800ευρουλακια μεταχειρισμενο...slp2

Μιλαω για πραγματα που εζησα ο ιδιος οχι επειδη μου τα πε ο κολλητος μου και ο γαμπρος του κουμπαρου μου...banned

κοσμο εχω με 125.000κμ και το χαιρομαι καθε μερα,αλλα το προσεχω οπως ολα αυτα που ειχα...allright

Δεν λεω οτι ειναι το καλυτερο αλλα για τα λεφτα του τιποτα σαν αυτο...8kok

ive
29th December 2011, 17:41
μαλλον καινουργιο πηρες μονο το ρχ8.... τα αλλα καποιος τα ξεπαρθενεψε πολυ...πριν παραδωσουν σε σενα

NEVER FOLLOW RX8
29th December 2011, 17:54
μαλλον καινουργιο πηρες μονο το ρχ8.... τα αλλα καποιος τα ξεπαρθενεψε πολυ...πριν παραδωσουν σε σενα

Το 8 αρι το πηρα με 108.000κμ και δεν ειμαι βλακας να πεταω τα λεφτα μου που με κοπο βγαζω σε ''ρημαδια''...

my nevres

Terminator
29th December 2011, 18:17
Φίλε ive,

αυτά που γράφεις και διαβάζω, ειλικρινά απο το ενα μάτι μπαινουν και απο το άλλο βγαίνουν (αφου δεν σ εχω μπροστα μου να σ ακουω για να πω οτι μπαινουν απο το ενα αυτι κτλ κτλ...gdg67 )
Σε μια ανάλογη κρίση της μακροχρόνιας σχέσης μου με το 8αρι, είχα γράψει πολύ χειρότερα πράγματα απο σένα!
Τα πράγματα φαίνονται αλλά τελικά ΔΕΝ είναι έτσι..

Κι εγώ είχα σκεφτει για ανταλλαγή του mazda με άλλο σπορ, αλλά και συ με πουντο το συγκρίνεις αδερφέ?
Το να μην σ' αρέσει το 8αρι δικαίωμα σου αλλά για την σύγκριση με άλλα σπορ αμαξια εισαι λάθος. Για το θέμα μίλησε ο never follow δίνοντας μια αντικειμενική εικόνα μιας και ήταν κάτοχος. Αλλά κι αυτός να κάνει λάθος, υπάρχει το τεστ μακρας διαρκείας (fast fleet) του EVO magazine. Όλα τα τεύχη τα είχα πάρει με το καινουριο cosmo τότε + subaru + s2000. ΝΑΙ, και αυτά βγάλανε προβλήματα!
Anyway, εδώ μέσα μόνο υποστηρικτές θα βρεις, οπότε τζάμπα το ιντερνετικό μελάνι...
Αν μετάνιωσες για την επιλογή 8αριου δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, καλή καρδιά και ευχομαι να πάρεις κάτι καλύτερο (βλέπε τα νεα αδερφά δίλιτρα των 200hp subaru και toyota ή αλλιώς θα τ' ακούσεις SUBAYOTA!!!)

Προσωπικά, καλύτερα να έχω ένα αμάξι (ναι με τα κουσούρια του) που απο μόνο του δημιουργεί μια σχολή και αφήνει το αποτύπωμα σε ολόκληρη τη 10ετία (και βάλε), παρά να πάρω ένα αμάξι της σειράς που κάθε 3 χρονια αλλάζει και σκοπό έχει μόνο να αυξήσει το κέρδος της εταιρίας του!

ive
29th December 2011, 18:55
πολυ καλα τα λες.εμενα δεν με ενδιαφερει αν ειναι μαζντα η φιατ. με ενδιαφερει αν αυτα που πληρωνω τα αξιζει.
αν αυτα που ζηταω μου τα δεινει.
χωρις συναισθηματισμους,απλα γιατι ειναι κατι που αγοραζετε...κ δεν κατακτιετε,αλλα δεν χαριζετε κιολας.
τωρα καποιοι το πληρωσαμε 28000....
εαν το πληρωνα 6-7000 θα ειχα κ αναλογες απαιτησεις
κ ενημερωτικα η αξια του προ φορον κ τελων ειναι 15000-17000,κουτα
κ ναι ! ειχε τους λιγοτερους φορους κ τελη(18%φπα + 12% τελη) στο ελλαδα!
τα αλλα ηταν κερδος της μαζντα.
το θεμα ειναι να μην εθελοτυφλουμε επιδι ειναι δικο μας.
εχει κ συν κ πλην.
καλα ειναι να τα λεμε ξεκαθαρα κ σε μην γνωστες.

ive
29th December 2011, 18:59
οποτε ρωτησε για καταναλωση-αξιοπιστια-ευαισθητα......
υπαρχει αμφισβητησει η ειπα καποιο ψεμα?
στα 8-9-10000 ολα ομορφα δειχνουν. αλλα ενα +3000 για μοτερ η +1000 για καυσιμα/ετος καποιοι να τα υπολογιζουν.

ive
29th December 2011, 19:00
μοτερ οχι ανα ετος....

georx8
29th December 2011, 20:15
Ναι υπάρχει αμφισβητηση και μεγάλη μάλιστα.Οτι τα εβο και ιμπρεζα ειναι τοσο αξιοπιστα πραγματικα ουτε απο κατοχο δεν το ακους.Και τεσπα επειδη και πολυ ασχοληθηκα οπως ειχα πει και παλαιότερα αναξιοπιστοι ειναι οι ιδιοκτητες οχι τα αυτοκινητα

aristi330
29th December 2011, 21:04
παιδια ολα τα σπορ αυτοκινητα σπανε και εχουν προβληματα. απλα εγω θελω να μαθω κατα μεσο ορο παντα και με μια φυσιολογικη συντηρηση-οδηγηση, ποσα χλμ αντεχουν?γιατι εχω ακουσει οτι ο κινητηρας αυτος δυσκολα φτανει 100000χλμ.(υπαρχουν εξερεσεις παντα). επισεις τι γινεται αν σπασει? γιατι οι αλλοι κινητηρες αν σπασουν επισκευαζονται με 2-3-4 χιλιαρικα. αυτος?? ακομα απο service τι γινεται? κοστιζει αρκετα? αυτο για τα 14λ/100χλμ με τι οδηγηση? πειτε οσα πιο πολλα μπορειται.

υ.γ ο φιλος πιο πανω που με το sti του εβγαζε 160χλμ με ενα ρεζερβουαρ να κοιταξει γιατι μαλλον εχει τρυπα το ρεζερβουαρ!!! εκτος αν αυτα τα 160 χλμ τα κανε με 240χλμ την ωρα... εχω sti και αυτα τα νουμερα δεν παιζουν με μεικτη οδηγηση. εγω με 50ε (27λιτρα περιπου) κανω 200χλμ εντος πολης. σε ταξιδι με 120-140χλμ εκαψα 10λ/100. και δεν ειναι και μαμα!!!!

ive
29th December 2011, 21:09
Ναι υπάρχει αμφισβητηση και μεγάλη μάλιστα.Οτι τα εβο και ιμπρεζα ειναι τοσο αξιοπιστα πραγματικα ουτε απο κατοχο δεν το ακους.Και τεσπα επειδη και πολυ ασχοληθηκα οπως ειχα πει και παλαιότερα αναξιοπιστοι ειναι οι ιδιοκτητες οχι τα αυτοκινητα

νομιζω πολυ αοριστα το εθεσες.θιγεις κ υποτιμας ατυχους κατοχους rx8 που τερματισε το μοτερ.
αν καποιος φταιει το ξερει ο ιδιος.ε εαν μαθενει δεν θα επαναλαβει τα λαθη.εαν δεν μαθενει απο τα λαθη του κ παλι δεν δειχνει οτι ειναι αναξιοπιστος ιδιοκτητης.
κ ποτε δεν υπαρχει αναξιοπιστος ιδιοκτητης σε αυτοκινητο μαμα(ακομα κ με σερβις ανα 20000χλμ που οριζει η μαζντα)

τελοσ παντων , πολυ αξια δεινουμε σε ενα ματσο σιδερα , τοση που καποιοι βγαζουν συμπερασματα και για τους οδηγους ....

NEVER FOLLOW RX8
29th December 2011, 21:54
παιδια ολα τα σπορ αυτοκινητα σπανε και εχουν προβληματα. απλα εγω θελω να μαθω κατα μεσο ορο παντα και με μια φυσιολογικη συντηρηση-οδηγηση, ποσα χλμ αντεχουν?γιατι εχω ακουσει οτι ο κινητηρας αυτος δυσκολα φτανει 100000χλμ.(υπαρχουν εξερεσεις παντα). επισεις τι γινεται αν σπασει? γιατι οι αλλοι κινητηρες αν σπασουν επισκευαζονται με 2-3-4 χιλιαρικα. αυτος?? ακομα απο service τι γινεται? κοστιζει αρκετα? αυτο για τα 14λ/100χλμ με τι οδηγηση? πειτε οσα πιο πολλα μπορειται.

υ.γ ο φιλος πιο πανω που με το sti του εβγαζε 160χλμ με ενα ρεζερβουαρ να κοιταξει γιατι μαλλον εχει τρυπα το ρεζερβουαρ!!! εκτος αν αυτα τα 160 χλμ τα κανε με 240χλμ την ωρα... εχω sti και αυτα τα νουμερα δεν παιζουν με μεικτη οδηγηση. εγω με 50ε (27λιτρα περιπου) κανω 200χλμ εντος πολης. σε ταξιδι με 120-140χλμ εκαψα 10λ/100. και δεν ειναι και μαμα!!!!

Το ρεζερβουαρ φιλε μου δεν ειχε τρυπα...80κμ εβγαζε με μισο ντεποζιτο στο πατημα...και παντα 100αραallright

μια φορα εκανα το λαθος και εβαλα απλη και μπερδευε και δεν κραταγε ρελαντι..crying

και σαν κατασκευη ηταν ψεμα...μονο μοτερ και τετρακινηση...απο εκει και μετα το χαος...το polo της γυναικας μου ειναι πιο πολιτισμενο..dancing

aristi330
29th December 2011, 23:39
ενταξει τι να πω τωρα, ειμαστε και καπως off topic, αλλα αυτα που λες δεν ισχυουν. εγω βαζω επισεις 100αρα παντα και με μεικτη οδηγηση βγαζω πολυ περισσοτερα απο αυτα που λες. και ειναι και πανω απο 300 το δικο μου. συμφωνα με τα λεγομενα σου καις 25λιτρα στα 100??? και η ποιοτητα κατασκευης σαν συνολο ειναι πολυ ψηλα.(απο λαμαρινα εως πλαστικα κτλ.)το δικο μου ειναι 10ετιας και αμα θες ερχεσαι και το βλεπεις. οπως ειπα ειμαστε λιγο off οποτε ας επανερθουμε στο θεμα μας. αυτο που με ενδιαφερει για τον κινητηρα οπως σας ειπα,δεν ξερω αν ειναι φημες αλλα ακουγεται πολυ. οπως ακουγεται και για τα smart τα 600ρακια. κατα ποσο αληθευει? και αν τυχει ηστραβη τι γινεται? αλλο μοτερ? επισκευη γινεται?

georx8
30th December 2011, 00:04
Με λίγα λόγια φίλε μου αν σου αρέσει να ανοιγεις το καπό του αυτοκινητου σου που πιστευω οτι σου αρεσει οντας κατοχος sti τοτε δεν θα εχεις κανενα απολυτως πρόβλημα.Λιγο προσοχη στη χρηση και στη συντηρηση χρειαζεται τιποτα αλλο.Αν τωρα γινει η στραβη οι επιλογες ειναι η rebuilt κοντα στα 1500€ η μεταχειρισμενο μοτερ σε καλη κατασταση κοντα στα 2000€ η καινουριο κοντά στα 4000€

ive
30th December 2011, 00:31
300 ιπποι στο ιμπρεζα - 200 στο ρχ8 διλαδι ενας ροτορασ ακομα
κανα 30αρι ροπη - με 22 ρχ8
4ακουνα - με μπλοκε τορσεν πισω
στις γρηγορεσ κλειστεσ στροφες40-150χλμ/ωρα μπαινει το σουμπαρου πιο καλα - απο εκει κ πανω μαλον το μαζντα
καταναλωση το ποιο οικονομικο εχω δει εγω τα ~10,5λ/100χλμ σε αδεια εθνικη.
στον ιδιο δρομο με λιγο ποιο σβελτο ρυθμο μεσο ορο 12,5 συνηθος
στο ιδιο ταξιδι με λεον 1,8 -220hp εγω με rx8 13,5λ leon 8,5λ (και ακολουθουσε το λεον) το σουμπαρου μαλλον θα καιγε περισσοτερο-πηγενε ελα 800χλμ....
απο αναλωσημα μια χαρα κ χαμηλα εξοδα.
μπουζι καθε 20-25000χλμ (κανα 120)
λαδι καθε 5000χλμ 5λιτρα κανα 50αρι
εαν θες κ μηξης με 1λ ~5 γεματα ρεζερβουαρ
φρενα αθανατα
εσωτερικο αν κ με καποιουσ τριγμους ειναι μια χαρα
αθορυβο κ στα πολα χιλιομετρα
ανετο κ στιβαρο, γενικα σασι πολυ πολυ καλο(για 270 μεταξονιο)
4 ατομα ταξιδευουν ξεκουραστα -αποκλειοντε οι ανω του 1,90... τοτε 3 ατομα...
μοτερ.... υπεροχος ηχος
γραμικο ανεβασμα κ με μπιπ λιγο πριν το κοφτη.
χαμηλα δεν τραβα(σαν ατμοσφαιρικο 1800αρι...)αλλα αν θες γρηγορα δεν πας χαμηλα.
την ζεστη δεν την συμπαθει(με 2 ψυγεια λαδιου την παλευει)
σε γρηγορεσ συνεχομενες ανηφορικες διαδρομες τα νερα βλεπουν 102-103βαθμους...κ ριχνεις ρυθμο....
τωρα καποια μοτερ(κ οχι οδηγοι) φτανουν με καλα νουμερα στα 100000χλμ , λιγα φτανουν τα 130000, σχεδον κανενα ελληνικο στα 150000.
μαλλον τα ποιο πολλα εχουν την συμπιεση στο οριο μεχρι τα 70-80000χλμ .
τωρα η επισκευη απο 2000....εως 4000 εαν κανα απεκσ σπασει κ να ξυρισει ολα
το κακο ειναι οτι τα απεκσ σπανε οποτε θελουν...
καμια πιθανοτητα βελτιωσης ως ατμοσφαιρικο....
ωραια σασμαν κ 5αρι κ 6αρι
εχω τσαλετζ μαμα....

Terminator
30th December 2011, 00:35
νομιζω πολυ αοριστα το εθεσες.θιγεις κ υποτιμας ατυχους κατοχους rx8 που τερματισε το μοτερ.
αν καποιος φταιει το ξερει ο ιδιος.ε εαν μαθενει δεν θα επαναλαβει τα λαθη.εαν δεν μαθενει απο τα λαθη του κ παλι δεν δειχνει οτι ειναι αναξιοπιστος ιδιοκτητης.
κ ποτε δεν υπαρχει αναξιοπιστος ιδιοκτητης σε αυτοκινητο μαμα(ακομα κ με σερβις ανα 20000χλμ που οριζει η μαζντα)

τελοσ παντων , πολυ αξια δεινουμε σε ενα ματσο σιδερα , τοση που καποιοι βγαζουν συμπερασματα και για τους οδηγους ....

επέτρεψέ μου να διαφωνήσω:
Απο τον Μάρτιο του 2005 που γράφτηκα στο κλαμπ, έχω γνωρίσει πολλούς κατόχους είτε ιντερνετικά είτε απο κοντά που όπως και να το κάνουμε, μιλάς διαφορετικά. Επίσης ξέρω την καταληξη που είχαν τα αμαξια τους καθώς και αυτά που αλλάξανε κινητήρα.
Φυσικά πάντα έφταιγε τ' αμάξι... διότι το καημένο δεν μιλάει να μας πει τι το πονούσε.
Ξέρεις όμως τι είναι ν' ακούς στις συζητήσεις στις συγκεντρώσεις κατόπιν εορτής πάντα, να μωρε ο τάδε το άφηνε χωρίς λάδια, ο άλλος το σκιζε ζεστό, ο άλλος με το που έβαζε μπρος το κόφτιαζε, άλλος έκανε ντριφτ με συμπλεκτάρισμα με αποτέλεσμα ν αλλάξει δισκο πλατο στις 23Κ χμ... εγω? λέγανε, ευλαβικά το πρόσεχα...
Πιστεύεις οτι μπήκε ποτέ κάποιος στα 7 χρόνια λειτουργίας του rx8club.gr να πει στα ισα και αντρίκια οτι ναι έκανα την ταδε μαλ@κία γι αυτό και άλλαξα κινητηρα στα 50Κ? Όχι ποτε δεν μπηκε, τουλάχιστον απ οτι θυμάμαι εγω.
Να ρωτήσω επίσης κάτι πιο απλό: πιστέυεις οτι δεν υπάρχει έστω μια φορά που όλοι οι ιδιοκτήτες ξεχάσανε να συμπληρώσουνε λάδι?
Το συμπέρασμα λοιπόν ειναι οτι έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και ιδιαίτερα γνωρίσματα το αμαξι, έρχονται και οι αναξιόπιστοι και ψεύτες ιδιοκτήτες να συντελέσουν στην διατήρηση της κακής εικόνας που υπάρχει περι Wankel...

Terminator
30th December 2011, 00:57
...
τωρα καποια μοτερ(κ οχι οδηγοι) ... σχεδον κανενα ελληνικο στα 150000.
....

υπήρχε στην Σκύδρα...
μπες εδώ: http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?3134-Σπασιμο-μοτερ..-ισχυει-τελικα/page14
μιλάμε πάντα για ένα κινητήρα. Το αμάξι το είχε φέρει ο ιδιοκτητης και στο rotary stock στα Τρίκαλα

georx8
30th December 2011, 01:24
Δεν υπάρχει παγκοσμίως 8ρι μαμα να εχει σπάσει apex seal.Ξαναλέω μαμά και υπο φυσιολογικές συνθήκες .Και γενικά μαμά ρχ8 με σπασμενα μοτέρ ειναι ελάχιστα,με χαμηλη συμπίεση ναι.Η χαμηλή συμπιεση ομως δεν εχει και τοσο μεγαλη επιπτωση στο μοτέρ οσο νομιζουμε.Ακομη και με 5 συμπίεση αν εχεις τη λιγο αναβαθμισμενη μίζα δεν εχεις κανενα απολυτως θεμα.

ive
30th December 2011, 01:27
ενας ειναι! δεν ξεχνιεται φυσικα!!!!!!!!!!!!!
αλλα ενας στα τοσεσ χιλιαδες 8αρια που εχουν κυκλοφορηση.... κ αν δεν με γελα η μνημη μου κ αυτο παρεδωσε...

ive
30th December 2011, 01:32
georx8 , οντως δεν σπανε ...
με 5 συμπιεση ομως ποσα ξεκινανε?
κ οποτε πεφτει η συμπιεση το κοστος ειναι μεχρι κ 4000....

red runer
30th December 2011, 01:58
Λοιπόν η συμπίεση εναι ενός μύθος άλλαξα μοτέρ στα 110.000 λόγο 1ον εγγύησης γιατί τελείωνε και όταν μέτρησα συμπίεση το μοτέρ είχε 2,5 και 3 στους ροτορες το αυτοκίνητο σε πληροφορώ ότι και τελικές έβγαζε 252χλμ/ω και επιταχύνσεις είχε υπαρχει και αναλογο βιντεο απο εκεινη την εποχη, ουτε προβλημα υπηρχε στο να μου σβησει η να μην παιρνει μπρος

ive
30th December 2011, 01:59
ΝΙΚΟΛΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α.Π. ΣΟΛΩΜΟΥ 55 & ΧΑΡ. ΤΡΙΚΟΥΠΗ 1 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ UN 5375/2009 45.000 νοθευμένη με πετρέλαιο θέρμανσης σε ποσοστο 6%

Βουλγαράκης Α. -
Παναγιώτου Α. ΟΕ Ε.Π. Λ.ΝΑΤΟ ΤΖΙΑ Ασπρόπυργος UN 8872/06 122.222 2% βαρύτερα κλάσματα (υπέρβαση θείου 80%)

Μπαρμπουνάκης Κ.- Ξύπα Α. ΟΕ ΕΠ Ελ. Βενιζέλου 347 - 349 Καλλιθέα UN 532/03 150.000 43%(κηροζίνη θέρμανσης)

kai edo oi periptosh pou den fteei oute mazda oute idiokthths... alla opoiodipote moter mporei na paradosh adoksa stadiaka h mia k ekso

ive
30th December 2011, 02:05
Λοιπόν η συμπίεση εναι ενός μύθος άλλαξα μοτέρ στα 110.000 λόγο 1ον εγγύησης γιατί τελείωνε και όταν μέτρησα συμπίεση το μοτέρ είχε 2,5 και 3 στους ροτορες το αυτοκίνητο σε πληροφορώ ότι και τελικές έβγαζε 252χλμ/ω και επιταχύνσεις είχε υπαρχει και αναλογο βιντεο απο εκεινη την εποχη, ουτε προβλημα υπηρχε στο να μου σβησει η να μην παιρνει μπρος

110? κ καλυψε εγγυηση? η ελμα? χαχαχαχαχαα
με 2,5 κ 3?
προφανος ξεκιναγε γιατι καποιοσ θαλαμος ηταν παραπανω(οι 2 στους 6....) κ εκατσε να ειναι κ σε καλη διαταξη ο εμπρος με τον πισω
δουλευες εχτρα λαδι 2τ? η μονο το μαμα

georx8
30th December 2011, 02:23
Μπά μάλλον ειχε κάνει πατεντα και ψέκαζε αιθέρα στην εισαγωγη για να παίρνει μπροστά.Αρχίζει να με διασκεδάζει πολύ το μένος που βγάζεις για το ρχ8.Να μη μιλήσω για την τεχνικη σου κατάρτιση.Ακου ηταν οι 2 θαλαμοι καλοι και κατσανε και σε καλη διαταξη χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχααχ αχα.Μπορει να ειχε σφιξει και το μπουζι λιγο παραπάνω ωστε να ειναι πιο κοντα στο θαλαμο καυσηςxixo

ΗΛΙΑΣRX8
30th December 2011, 02:26
το 8αρι ειναι ΑΚΡΙΒΗ ΓΚΟΜΕΝΑ για να την εχεις και να την πλήρωνεις....

αν δεν εχεις αστο-ην να παει σε αυτους που εχουν...

ive
30th December 2011, 02:40
kapoios exei dagosei lamarina...pali

neokosmi
30th December 2011, 11:24
Επρεπε να ειστε στις Σερρες τον Οκτωβριο που πηγαμε, με μαμα s2000 σε καθε φουρκετα να πεταει ενα τεραστιο συνεφο ασπρου καπνου. Επισης περσι το παλικαρι που εσκισε σε χρονο με ενα επισης μαμα s2000 μοντελο 2008, που οταν τον ρωτησα τι αλλαγες εχει κανει στο αμαξι του, μου ειπε, απλα μια αλλαγη μοτερ στα 2 χρονια.
Δεν κατηγορω το s2000 για αναξιοπιστο. Απλα ειναι στο ποδι αδερφε. Υπαρχουν και οι σιδεροφαγοι, οτι και να τους δωσεις, το μασανε.

Επισης η περιφημη αξιοπιστια των μαμα evo. Αραγε ποσο πληρωνεται;
Για να κρατηθει η εγγυηση των μαμα evo, πρεπει να γινεται σερβις καθε 7500 χιλ ή 6 μηνες στην επισημη αντιπροσωπεια για παντα.
Επισημη αντιπροσωπεια ειναι ο Σαρακακης, και αν η ΕΛΜΑ ειναι φαρμακειο, εκει ειναι super φαρμακειο.
Και μαλλον δεν εχετε πολλους φιλους με evo να ρωτησετε ποσα προβληματα βγαζουν γενικα με διαφορικα και αλλα.
Και μη μου πειτε οτι δε θα παμε στον Σαρακακη, γιατι τοτε, παμε σε aftermarket και χανουμε εγγυησεις και μαμα, οποτε δικαιολογημενα χαλανε, οπως ειπωθηκε.

Ολα εχουν ενα κοστος.
Οποιος θελει γουστα, τα πληρωνει.
Δεν υπαρχει αμαξι που να το παρεις και να βγαζεις γουστο και να κανεις και οικονομια με αυτο.
Διαλεγεις.

Τωρα για το rx8, δεν υποστηριζω οτι ειναι το πιο αξιοπιστο αυτοκινητο του κοσμου, αλλα το χαμηλο κοστος συντηρησης και τα ελαχιστα τελη κυκλοφοριας και ασφαλιστρα σαν 1300αρι, σου επιτρεπουν να βγαλεις γουστο με ενα αμαξι που ουτε στα ονειρα σου δε θα μπορουσες να κυκλοφορεις και να συντηρεις. Και τα λεφτα που γλυτωνεις απο τα τελη, με εναν προχειρο υπολογισμο, ειναι αρκετα. Υποθετικα μιλωντας, αν τα μαζευες θα εκανεις ενα rebuild η ενα μοτερ καθε 4-5 χρονια.

Ισως ομως και αυτα τα φτηνα παγια εξοδα, να ειναι και η αχιλειος πτερνα του rx8. Ειναι προσβασιμο σε πολλους.

Το rx8 ειναι ενα ιδιαιτερο μοναδικο αμαξι με ιδιαιτερους τρελους ιδιοκτητες.
Αν δεν εχεις αυτη την τρελα και σκεφτεσαι λογικα, ποτε δε θα το απολαυσεις.

Rx-8 και λογικη, δεν πανε μαζι.

ive
30th December 2011, 12:10
εαν το ρχ8 το ειχε ο σαρακακης -αλλα με 7ετη εγγυηση οπως τα υπερevo - δεν θα χρειαζοταν να το εχουν μονο τρελοι ιδιοκτητες.
σε τιμη λογικη ......
εχει ληξη εδω κ χρονο η 7ετη εξτρα εγγυηση στο σαρακακη

neokosmi
30th December 2011, 14:05
εαν το ρχ8 το ειχε ο σαρακακης -αλλα με 7ετη εγγυηση οπως τα υπερevo - δεν θα χρειαζοταν να το εχουν μονο τρελοι ιδιοκτητες.
σε τιμη λογικη ......
εχει ληξη εδω κ χρονο η 7ετη εξτρα εγγυηση στο σαρακακη

Αρα καταληγουμε οτι ουτε το evo μπορει να κρατηθει μαμα, λογω κοστους συντηρησης, αρα παει aftermarket, και παπαλα εγγυηση και αξιοπιστια.

Να να ρωτησω κατι αλλο.
Σε εμας που εχουμε αγορασει καινουργιο το rx8.

Πες μου ποιες αλλες αντιπροσωπιες απο αλλες μαρκες αλλαζουν τους κινητηρες σα τα στραγαλια με χαμηλη συμπιεση και μονο, στα 3 ή στα 5 χρονια πολλες φορες. Ακομα και τωρα που σφιξαν τα πραγματα, αλλαζουν τους κινητηρες με χαμηλη συμπιεση, σε ποσοστο 99,9% σε αμαξια που κινουνται κανονικα, απλα εχουν χαμηλη συμπιεση.
Σε αλλες μαρκες υπαρχει και η επισκευη κινητηρα πριν την αλλαγη αν χρειαστει.

Εγω ξερω παιδια με μαμα rx-8 που αλλαξαν κινητηρα στα 5 χρονια με απλα πεσμενη συμπιεση, με το αμαξι να κινειτε κανονικα, και ετσι απεκτησαν καινουργιο κινητηρα για τουλαχιστον αλλα 5 χρονια (σιγουρα πιο πολλα).
Αρα τουλαχιστον 10 χρονια μαμα χρησης rx8 με μηδενικα εξοδα κινητηρα και τελη κυκλοφοριας matiz.
Ε... κατι ειναι και αυτο.

Ολη ομως η συζητηση ειναι στον αερα, το ξαναλεω.
Ενα αμαξι που σου δινει χαρες αλλα εχει και κουσουρια, ειναι οπως μια σουπερ γκομενα που σου βγαζει πολλα γουστα, αλλα εχει και πολλες παραξενιες και εξοδα.
Η αλλιως πας με την μετρια που τα εχει ολα μετρια και εισαι και αρχηγος και εχεις και το πανω χερι.

Τωρα εσυ αν βρηκες την τελεια, που τα εχει ολα και συμφερει, απορω γιατι ασχολεισαι ακομα με το rx8. Βουρ στον πατσα και ασε εμας να παιδευομαστε.

Ζυγιζεις, διαλεγεις, και παιρνεις.

journalist
30th December 2011, 14:12
τα πραγματα ειναι απλα...και μην παλευεται να πεισετε ρε παιδες καποιον που δεν πειθεται...εχει την αποψη του...ας την εχει...σεβαστη.

TO RX8 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ....ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!!! Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ.....ΝΑΙ ΚΑΕΙ, ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ...ΝΑΙ ΘΕΛΕΙ ΓΝΩΣΤΕς ΙΔΙΟΚΤΗΤΕς...ΝΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙς,,,ΘΑ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙς ΜΕ 13ΑΡΙΑ ΜΟΤΕΡ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ 231ΑΛΟΓΑ...ΟΧΙ ΜΕ 2ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ 3ΛΙΤΡΑ.....ΑΝ ΚΑΙ Ο ΒΑΝΚΕΛ ΗΤΑΝ 2ΛΙΤΡΟς...ΘΑ ΒΓΑΖΕ 400ΑΛΟΓΑ ΦΙΛΟς...ΠΑΨΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙς ΑΝΟΜΟΙΑ ΑΜΑΞΙΑ...ΓΙΑΤΙ ΜΑς ΚΟΥΡΑΣΕς ΜΕ ΤΟ ΜΕΝΟς ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ...ΟΤΑΝ ΒΡΕΙς ΕΝΑ 13ΑΡΙ ΜΕ 231ΑΛΟΓΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟ...ΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ.....ΜΕ ΤΟΥΡΜΠΑΤΑ, 2ΛΙΤΡΑ 3ΛΙΤΡΑ, ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙς ΑΝΑΛΟΓΑ ΑΜΑΞΙΑ...οχι το ρχ8. Λογω κυβισμου και μονο...οχι γιατι δεν εχει τα κακαλα....τα χει και με το παραπανω.....στις σερρες ελα δες το αν εχει κακαλα.

ΕΙΝΑΙ 13ΑΡΙ 231ΑΛΟΓΑ
ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΠΕ 4ΘΕΣΙΟ 4ΠΟΡΤΟ
ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΟ 50-50
ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ, ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ
ΚΑΙΕΙ ΤΑ ΚΕΡΑΤΑ ΤΟΥ, ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΙ
ΠΕΦΤΕΙ Η ΣΥΜΠΙΕΣΗ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΕΡΟΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ....κανεις δεν σου πε οτι ειναι το πιο αξιοπιστο...μην αγιοποιεις ομως μοτερ 3λιτρα και 2.5αρια.

με τετοιο αμαξι θα συγκρινεις το 8αρι...13αρι 231αλογα.......οχι με Μ3 και 2.5 ιμπρεζα....ελεος....Να ρχισω και γω να συγκρινω κανα dodge viper 6litro me s2000.....

εχεις δει πολλα 13τουρμπατα 200αλογα να βγαζουν απειρα χιλιομετρα?????????????????????????????? ???????????????????????????????????Θυμισου κατι γκολφακια gt που σπαγαν σαν τουβλα που σπαγε ο μεγας Κυριος στην φωτο παρακατω.

ive
30th December 2011, 15:16
η 5ετια ειναι για μοτερ 2003-5 δεν ισχυει κ μην ονειρευεστε

ive
30th December 2011, 15:20
Να συγκρίνεις ομοια αυτοκινητα οχι οτι σε βολευει.Το ρχ8 θα το συγκρινεις για θεματα αξιοπιστιας και οικονομιας με σπόρ αυτοκινητα οχι με fiat punto 1,4.
Ξέρεις εσυ κανα s2000 η imprezza η evo η golfω turbocompressor η Μ3 κλπ κλπ να εχει βγάλει 300.000χλμ χωρις πρόβλημα;
Τωρα αν κάποιοι "γαμπροί" το ειδαν ομορφο και σουλεει 1300άρι ειναι ουτε θα καιει ουτε θα θελει και τιποτα και το αγοράσανε πρόβλημα δικό τους.

αλλοι συγκρινουν...

georx8
30th December 2011, 15:30
Μας κουρασες.Πάνε παίξε αλλού

neokosmi
30th December 2011, 15:33
η 5ετια ειναι για μοτερ 2003-5 δεν ισχυει κ μην ονειρευεστε

Η πενταετια για μοτερ 2003-6 απλα περασε γιατι εχουμε 2011 και μπαινουμε στο 2012. Κανε την αφαιρεση.

Επισης μιλαω για πολλα πραγματα και εσυ διαλεγεις μονο αυτα που θες για να απαντησεις.
Για τα αλλα εχεις κατι να πεις?

Στη τελικη, αν εισαι πικραμενος και απογοητευμενος, δικαιωμα σου. Δεν προσπαθουμε να σε μεταπεισουμε σε καμια περιπτωση.
Απλα κουβεντα κανουμε. Ουτε κανεις εδω μεσα ειναι ο Ζορρο των rx8.
Ουτε πουλαμε rx8.
Ουτε θελουμε να πουμε οτι το αμαξι μας ειναι το καλυτερο του κοσμου,χωρις προβληματα.
Απλα αυτο ταιριαζει σε εμας, και εμενα προσωπικα μιλαω.

Αν εσενα δε σου ταιριαζει, μπορεις καλλιστα να δοκιμασεις κατι αλλο.

Αντε και καλες γιορτες.

ive
30th December 2011, 15:46
2003-6(οκ νομιζα 5) ειναι οι τυχεροι(οπου κ ηταν σχεδον μονοδρομος για καλο οχημα)
οι καιροι αλλαζουν τα αυτοκινητα βελτιωνονται κ εξελισονται.
το 2003 ηταν το μοτερ θαυμα,σημερα ομως εχουμε 11.
8-9 χρονια μετα δεν εχει δαφνες το μοτερ.και η μαζντα το εγκατελειψε.αν το αναστησει το ξανασυζηταμε.
το τι θελει ο καθενας φενεται απο τις πωλησεις των εταιρειων.
πουλησε οτι πουλησε το 8αρι.

Trx8iantafillos
30th December 2011, 15:48
εγω αυτο που εχω να πω σαν κατοχος εδω και 6 χρονια ειναι οτι καθε φορα που μπαινω μεσα και το οδηγαω εχω μονιμως το χαμογελο του ηλιθιου ως τα αυτια. σε αυτα τα λεφτα απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. 6 χρονια αλλαξα μια φορα το παγουρακι του ψυγειου. αυτο ηταν και το μοναδικο προβλημα που μου εβγαλε. το μοτερ το αλλαξα στα 70.000 χλμ. με τοτε συμπιεση απο 6,5 εως 7 και το μετανοιωσα γιατι ΕΠΕΔΙΩΞΑ να το "καψω" λογω του φοβου της ληξης της εγγυησης. μετα απο 2 χρονια καταλαβα οτι ηταν λαθος μου γιατι το μοτερ θα αντεχε για πολυ καιρο ακομα και γιατι πολυ απλα ολα αυτα τα χρονια τηρουσα ευλαβικα 5 πραγματακια που ΟΛΟΙ πρεπει να τηρουνε για να εχουν ενα αμαξι απροβληματιστο. Οι ΜΗ ΓΝΩΣΤΕΣ και οι αναμενωντες κατι διαφορετικο απο το RX8 το εκαψαν, το σκοτωσαν, το ξεφτιλισαν, το υποτιμησαν.
Τυχον συγκρισεις ειναι ατυχεις γιατι πολυ απλα το RX8 ειναι μια κατηγορια μονο του. Αυτα

COSMAR
30th December 2011, 16:10
το 8αρι ειναι ΑΚΡΙΒΗ ΓΚΟΜΕΝΑ για να την εχεις και να την πλήρωνεις....

αν δεν εχεις αστο-ην να παει σε αυτους που εχουν...

και σας ιδιαιτερη γκομενα θελει και την αναλογη φροντιδα και περιποιηση για να σου κανει τα κεφια.

NEVER FOLLOW RX8
30th December 2011, 17:31
ive το λιωσες το θεμα...peace man

πουλα το,χαρισε το,καφτο...bravo

ασε εμας να το λατρευουμε καθε μερα και περισσοτερο...allright

μονο μην μας ζαλιζεις...καλη χρονια!8kok

aristi330
30th December 2011, 20:54
παιδια δεν ειναι αναγκη να τσακωνεστε. το οτι ειναι ενα ιδιαιτερο αυτοκινητο αυτο το ξερουμε. απλα εγω μιλαω για αγορα μεταχηρισμενου. δεν το συγκρινω με 2λιτρα και 3λιτρα απλα το συγκρινω με αλλα αυτοκινητα σπορ-υψηλων επιδοσεων γιατι κατι τετοιο ειναι και το rx8. το ολο θεμα μου ειναι οτι εαν αγορασειε ενα μεταχηρισμενο με 9000ε ας πουμε, δεν θες μεσα στον πρωτο χρονο να πας για αλλαγη-επισκευη κινητηρα. ενας τετρακυλινδρος κινητηρας μςε 80000χλμ ας πουμε εχει μικρες πιθανοτητες να βγαλει ζημια. στο ρχ8 τι πιθανοτητες εχει?? εαν μετρηθει η συμπιεση και ειναι καλη και το αμαξι συντηρηθει σωστα ποσα χλμ θα κρατησει χωρις να πεσει η συμπιεση?

geox
30th December 2011, 21:03
Μετα απο προσεκτικη αναγνωση των αποψειων που αναφερθηκαν στις ουκ λιγες σελιδες αυτου του νηματος,εχω να πω ενα πραγμα..................επαλαλωθεν ........τωρα ντε φταω,να το δωκω ή να το αφηκω???????

http://www.youtube.com/watch?v=HDFtFSr683o&feature=player_embedded

ο κυβος ερούξεν............... δε θα το δωκω axaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxa

georx8
30th December 2011, 22:52
παιδια δεν ειναι αναγκη να τσακωνεστε. το οτι ειναι ενα ιδιαιτερο αυτοκινητο αυτο το ξερουμε. απλα εγω μιλαω για αγορα μεταχηρισμενου. δεν το συγκρινω με 2λιτρα και 3λιτρα απλα το συγκρινω με αλλα αυτοκινητα σπορ-υψηλων επιδοσεων γιατι κατι τετοιο ειναι και το rx8. το ολο θεμα μου ειναι οτι εαν αγορασειε ενα μεταχηρισμενο με 9000ε ας πουμε, δεν θες μεσα στον πρωτο χρονο να πας για αλλαγη-επισκευη κινητηρα. ενας τετρακυλινδρος κινητηρας μςε 80000χλμ ας πουμε εχει μικρες πιθανοτητες να βγαλει ζημια. στο ρχ8 τι πιθανοτητες εχει?? εαν μετρηθει η συμπιεση και ειναι καλη και το αμαξι συντηρηθει σωστα ποσα χλμ θα κρατησει χωρις να πεσει η συμπιεση?
Να μας συχγωρεις φιλε μου που με αφορμη το τόπικ σου βρεθηκαν κάποιοι να βγαλουν τα απωθημένα τους.
Αν μετρησεις συμπίεση και ειναι ενταξει και με δεδομενο τη καλη χρηση και συντηρηση το μοτερ θα σου βγάλει αλλα 80.000χλμ και βάλε χαλαρά.Επισης μη σε τρομάζει η χαμηλή συμπίεση.Πολυ μικρο ρολο παιζει στις επιδόσεις και στη κατανάλωση.Αν με το καλό το πάρεις εδω ειμαστε να μιλησουμε εκτενεστερα για το πως μπορεις να κρατησεις το ρχ8 σου σε αψογη κατάσταση

black_chalenge
30th December 2011, 23:10
ο ive μάλλον το βαρέθηκε και τα λέει όλα αυτά !
είναι αυτό που λένε
"Ου με πείσεις, καν με πείσεις"...
έχω έναν φίλο που αλλάζει κάθε χρόνο αυτοκίνητο γιατί δεν μπορεί να βρει αυτό το "κάτι"
το θέμα είναι όταν βρει ένα αυτοκίνητο όπως το θέλει που να εχει αυτο το "κατι" να μας πει μετά από το ίδιο διάστημα χρονικά που είχε το rx8 τις απόψεις του
"Πας μετά Χριστόν προφήτης γάιδαρος εστί"
και τελειώνοντας θα ήθελα να μπει μια ψηφοφορία με θέμα (υποθετικά πάντα)
θα θέλατε να είχατε ένα αυτοκίνητο που οποτε το οδηγάτε να σας μένει ένα ηλίθιο χαμόγελο αλλα να ξέρατε ότι θα το είχατε μέχρι τις 100000km?
ή θα θέλετε ένα "παρόμοιο" αυτοκίνητο με την διαφορα ότι μετά 2 χρονια στην ζωή σας θα είχε μονο χρηστική αξια να σας πάει από το A σημείο στο B και δεν θα σας έδινε καμια χαρά όταν το οδηγούσατε?...αλλα ο κινητήρας του θα κρατούσε 1000000 χιλιόμετρα!!
ακούω συνεχώς για πολλά χιλιόμετρα - αξιοπιστία κ.τ.λ κ.τ.λ ξεχνώντας το θέμα οδηγικής ευχαρίστησης...
λες και θα στήσουμε παλούκι σε αυτή την ζωή και θα προλάβουμε να έχουμε πολλά σπορ αυτοκίνητα(σε συνδυασμό και με την ηλικία μας)φορτωμένα με άπειρα χιλιόμετρα στο κοντέρ

Valentinos
30th December 2011, 23:17
Και γαμώ τα τόπικ λέμε!!! Έχω γελάσει πολύ μ' αυτά που διάβασα.
Η συζήτηση σχετικά με το ποιο αυτοκίνητο είναι καλύτερο δεν καταλήγει πουθενά.
Άρα ο καθένας αγοράζει αυτό που του αρέσει και τελειώνει το θέμα. Γι' αυτό και τα εργοστάσια παράγουν διάφορα αυτοκίνητα, ώστε ο καθένας να διαλέξει αυτό που του αρέσει. Γιατί τσακώνεστε λοιπόν;
Συνήθως στα κλαμπ βέβαια τα μέλη, ακριβώς επειδή τους αρέσει το αυτοκίνητο που πήραν, χάνουν λίγο την αντικειμενικότητά τους, αλλά και πάλι αυτός δεν είναι λόγος για να προσπαθείτε να γεφυρώσετε διαφορετικές απόψεις.
Αυτά από μένα!
Καλή πρωτόχρονιά και πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα με το νέο έτος...

ive
30th December 2011, 23:47
δεν υπαρχει βαρεθηκα.ειναι ενα αυτοκινητο σαν τοσα κ τοσα αλλα που καποιοι επιμενετε να θεοποιειτε...
οδηγικη ευχαριστησει εχει μονο βαθια στα κοκκινα.ουτε πολη , ουτε εθνικες(που η θα χουν ρανταρ η καμπες ανω των 200+)
αν κ εγω το ευχαριστιεμε παροτι η νομιμοτητα των 120 το κατανταει σαν παρκαρισμενο.
τωρα ποσοι το λειωνετε σε καθε σας βολτα...ξερετε ο καθε νας σας.τωρα αν δεν το λειωνετε κ το ευχαριστιεστε, οκ ...
κ το ρχ7 στην εποχη του σπαγαν αλλα μονο τοτε οι οδηγοι τους βλεπαν τους κολους των αλλων οχηματων.αλλες εποχες.
σε λιγο το ρχ8 θα το περναν κ τα 5πορτα πολο μαμα κ θα το λεμε ακομα σπορ....
τελοσ . ο ανθρωπος ρωτησε κ για αξιοπιστια μοτερ. αντε πεσ τε εσεις που σας εχει σπασει.... κ να πουμε μετα οι υπολοιποι.

georx8
30th December 2011, 23:55
Το δικο σου παντως οτι προβληματα εβγαλε τα εβγαλε εξαιτιας σου.Αποτι θυμαμαι η συμπιεση σου οταν μετρησες ηταν πολυ καλη.Το προβλημα που ειχες με το διαφορικό το δημιουργησες αποτι καταλαβαινω τωρα εσυ.Ετσι γινεται με ολους οσους απο φιατακι περνουν ρχ8.Αρχιζουν τις κολιες με τα ηλεκτρονικα παντα μεσα επειδη φοβουνται και μετα απο μερικα χιλιομετρα νασου το διαφορικο να σφυριζει.Αλλοι εχουνε σκισει το αμαξι στις πιστες και στα ντριφτ και δεν εχει βγαλει το παραμικρο μας δουλευεις τωρα;
Εδω εψαχνες να βάλεις και κοτσαδόρο στο ρχ8.Αν ειναι δυνατόν.Μετα εμεις δε ξερουμε τι αμάξι πήραμε.Εφαγες τη παπαρα απο δικη σου ασχετοσυνη και θες να βγαλεις το αμάξι αχρηστο.Αντε πανε πάρε κανα ποδηλατο μπας και μπορεσεις να τα βγαλεις περα.

ive
31st December 2011, 00:39
ακριβως γιαυτο !
εμενα εβγαλε διαφορικο!!μεμονομενη αστοχια.ας μην σκαλιζω την ιστορια οι παλιοτεροι θυμομαστε.
εβγαλε κ καταλυτη...οπως καμποσα αλλα ρχ8...μολις που ειχε στρωσει,αλλα καλυφθεικε εγγυητικα - οχι οσο ηρεμα επρεπε...αλλα αμεσα.
κ κανα 2 που τα εφτιαξα μονος(αφου ο καλογριτσας αγρον αγοραζε)
τωρα για το πως κ ποσο εχω on τα ηλεκτρονικα.... τα βγαζω εκτος για να μην καταναλωνω μπαταρια.ακομα τα πισω τακακια ειναι μια χαρα-μαμα(αποδειξει του ποσο δεν δουλευει το dsc)
κ πολυ θα θελα να ακουσω κ το δικο σου διαφορικο που δεν εχει προβλημα......
εαν εχεις 140αρα βαλβολινη,δεν θα το ακουσω.
οπως ετσι δεν ακουω κ το δικο μου... αλλα δεν ειναι μαμα τα ζουμια του.
οσο για την συμπιεση τοτε (νομιζω 38000χλμ με 7,3) με καθισυχασαν καποιοι που σωστα εθεσαν οτι δεν ξερω ποσο ειχα πριν.
ισως ειχα 7,5 κ επεσε στα 7,3... οποτε κ θα ελεγα αξιοπιστια.
αν ομως ειχα 8,8 μετα το στρωσιμο κ μεσα σε 35000χλμ 7,3 , με οριο το 6,9 , τοτε η κατασταση του μοτερ ειναι μετρια(ναι με 35000χλμ)
στην πρωτη περιπτωση (-0.2) σιγουρα κατοσταριζει εντος οριον μαζντα κ συνεχιζει ...να με εκπληση
στην 2η περιπτωση (με -1,5) τοτε πρεπει να αρχισω να ψαχνο μοτερ συντομα.
δεν εχω κανει συμπιεσομετρηση απο τοτε.
θα γινει (μαζντα επιτρεποντος καλοκαιρι μαζι με μπουζι)
3η τετραδα... μια και δεν πιστευω μπουζι οτιδιποτε τυπου να αντεχουν οχι 60000χλμ αλλα ουτε 25000....
τωρα τι σου φταιει εσενα ο κοτσαδορος ? εχω κ δερματινα.. σου φταιει κ αυτο?

georx8
31st December 2011, 01:59
Νομιζω οτι ηρθε η ώρα να επέμβει κάποιος mod.Ο ive την ειπε την αποψη του οπως και οι υπόλοιποι δεν χρειάζεται να το ζορισουμε άλλο.Ας καθαριστούν τα άσχετα και απαντάμε μονο στις απορίες του φιλου που άνοιξε το τόπικ.Οποιος ξαναβγάλει απωθημένα υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεια των mod που αργησαν εχω την εντύπωση να χρησιμοποιηθούν

Terminator
31st December 2011, 03:22
ive, νομίζω οτι κατα βάθος είσαι πολύ μεγάλος λάτρης των rotary!!!! απλώς περνάς μια φάση τωρα που κάποια στιγμή θα την ξεπεράσεις...
εξάλλου αν πίστευες όλα αυτά που λες, θα το χες ήδη πουλήσει ή θα ήσουν σε διαδικασία πώλησης έχοντας σχηματίσει την δικιά σου γνώμη για το αμάξι μας, και ούτε καν στον κόπο θα έμπαινες να κατηγορήσεις. Η ιστορία έδειξε οτι αυτοι που πραγματικά μετάνιωσαν και απογοητεύτηκαν απο την αγορά τους, απλά κάποια στιγμή δεν ξαναασχολήθηκαν. Έτσι λοιπόν, άλλος πήρε 350z, άλλος m3, άλλος s2000, άλλος z4, άλλος την 335 κτλ και μας άφησαν στην ησυχία μας...

tom3mps
31st December 2011, 12:21
οπως εγραψα και στο chat,παρατηστε τα ''μαπα''rx8 και παρτε ενα αξιοπιστο air condition xixixixixixixixixxi

http://www.youtube.com/watch?v=Ophrmr39VQI&feature=related

NEVER FOLLOW RX8
31st December 2011, 12:52
οπως εγραψα και στο chat,παρατηστε τα ''μαπα''rx8 και παρτε ενα αξιοπιστο air condition xixixixixixixixixxi

http://www.youtube.com/watch?v=Ophrmr39VQI&feature=related

gdg67gdg67gdg67gdg67gdg67gdg67gdg67

Παιδες καλη χρονια να εχουμε rtr3

ive
31st December 2011, 13:20
ειμαι λατρης των ροταρυ.ειναι το μοτερ που καποια στιγμη (εφοσον συνεχιζει η αγορα των βενζινοκινητων-κ δεν γινουμε πετραιλεακιδες)θα κανει τα αλματα.
ασχετως ποιος θα ριξει μελετη κ χρημα(μιλαω σε μεγεθοι αυτοκινιτιβιομιχανιων)
το μοτερ με αμεσο ψεκασμο κ με προσοχη στην ενδυναμωση των τωρα μηχανικων αδυναμιων του θα μπορουσε να ειναι το τοπ της αυτοκινιτοβιομηχανιας.
να λεμε ναι επεσε η συμπιεση αλλα οχι στα 30000,αλλα στα 200000 που ετσι κ αλλιως θα ψαχνουμε για αλλο οχημα(προ οικονομικης κρισης).να θεωρουμαι τα απεκσ αναλωσημα κ οχι αστοχια,να καιει οσο αλλα ιδιας δυναμης μοτερ(που ειναι δειγμα τεχνολογιας να εκμεταλευεσαι τους πορουσ που αντλεις δυναμη οχι 15 αλλα 40%).μονο ο αμεσος ψεκασμος δεινει μια μειωση του 25% σε οποιαδιποτε μορφη μοτερ.διχρονα-τετραχρονα.γιατι οχι κ σε περιστροφικο.
ποιος ασχολειτε ομως?
βεβαια στα ροταρυ ο αμεσος ψακασμος θα μπει οταν κ τα dacia θα χουν αμεσω ψεκασμο.
και λογικο αφου δεν υπαρχει καποια εταιρεια παγκοσμιος να ασχολειτε με το μοτερ αυτο.
κακα τα ψεματα μαλον το επομενω ροταρυ αν υπαρξει θα ειναι απο τo group vag (η οποια εθεσε πρωτη σε κυκλοφορια το ροταρυ...με τα nsu)
η καποια αμερικανικη....
δεν με νειαζει ποιος θα τα εξελιξη, η τωρινη του μορφη ειναι υποδεεστερη αλλων μοτερ.

COSMAR
31st December 2011, 21:54
κριμα βρε αγορι μου και δεν σου φαινοταν ............

aristi330
1st January 2012, 19:02
ολα αυτα που διαβασα πανω κατω ισχυουν και για τα υπολοιπα σπορ αυτοκινητα. δηλαδη το να ελενχεις τα λαδια εφοσον σε εχουν ενημερωσει οτι πρεπει να το κανεις δεν ειναι κατι τραγικο. δεν το σπαμε κρυο,αυτο ειναι αυτονοητο για ολα τα αυτοκινητα, οπως και να μην τα σπαμε με πολυ ζεστη. αυτο ομως που δεν καταλαβα ειναι γιατι να μην το μετακινεις για μικρες αποστασεις.? μπορει να μπουκωσει ελεγε, κατι τετοιο. δηλαδη για καθημερινη χρηση το αποκλειουμε το rx8?

osakis
1st January 2012, 21:38
ναι..
οπως και ολα τα σπορ αυτοκινητα..
ασε που ειναι και χαζο και ασυμφορο αν κανεις πολλα χιλ καθημερινα παρε ενα γιαρις..

aristi330
1st January 2012, 21:53
φιλε ειχα σπορ αυτοκινητα και εχω ακομα. το κινω καθημερινα ομως και δεν επαθε τιποτα. το rx8 γιατι παθαινει? αυτο δεν καταλαβα...το οτι ειναι ασυμφορο το ξερω αλλα δεν ειπα οτι θα κανω πολλα χλμ καθημερινα. ειπα οτι θελω να το κινω καθημερινα. (μικρες αποστασεις).

osakis
1st January 2012, 22:31
εχει αλλεργια στην πολη!
το βγαζεις βολτα και αρρωσταινει..
οχι ρε φιλαρακι δεν ειπε κανεις οτι θα αρρωστησει απο την πολη..
πολη=μικροτερη ζωη αυτοκινητου..
ολων, ακομη και των καθημερινων...ΤΕΛΟΣ ενα παραπανω τα σπορ
για σκεψου τι ενοχλει το αυτοκινητο και τι οχι και θα καταλαβεις,
γι'υτο κριβως και ο ανθουλης ευτασε τις 200.000 χιλιομετρα χωρις προβλημα..

georx8
1st January 2012, 22:37
Αν εχεις τα φραγκα για βενζινες τοτε μπορεις να το κινεις καθημερινα οπως ολα τα αυτοκινητα.Αυτο με το μπουκωμα συνεβαινε τα πρωτα χρονια πριν την αναβαθμιση που εκανε η Μαζντα.Πλεον οι πιθανοτητες να μπουκωσει το ρχ8 ειναι ελάχιστες και μονο αν το σβησεις στα πρωτα 30 με 40 δευτερόλεπτα που δουλευει η αντλια αερα για να ζεστανει τον καταλυτη και εκεινη τη στιγμη δουλευει πολυ πλουσιο.

osakis
1st January 2012, 22:46
γιατι λεμε συνεχεια τα ιδια ρε γαμωτο βαρεθηκα..
aristi
τα αρνητικα αυτου του αυτοκινητου ειναι τα εξης τρια
1. καταναλωση
2. καταναλωση
3. καταναλωση
τωρα αν θες να σου πω τα προβληματα που βγαλαν τα αλλα αυτοκινητα που ειχα στην κατοχη μου αστο..
αν θες δες εκει που λεμε για προβληματα εχω γραψει για το αλμερα μου δες και πες ποιο ειναι αξιοπιστο,
η συγκριση βεβαια του τυπου ποιο ειναι ποιο αξιοπιστο ειναι χαζη απο μονη της

στρατηγεεεεε χρονια πολλα ρεεεε..

journalist
3rd January 2012, 15:12
ρε τον ive...ενα club ασχολειται μαζι του....ahhhhhhahhhhhhahhhhhahhhhhh πουλα το βρε αγορι να ησυχασουμε και μεις.....ελεος...λυπησου μας πια....lord have merci

manos 13
11th February 2012, 15:21
Παιδες λιγο τα φωτα σας παρακαλω!! Μπορει να μην ειναι και το σωστο Thread για αυτο ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη!! Ειμαι αναμεσα σε 8αρακι και σε ΜΧ5....τι προτινετε? Καλα σε ομορφια πιστευω το 8αρακι με τα μπουνια!! Αλλα δεν ξερω πολλα ακουγοντε για τα πανεμορφα 8ρια...HELP PLZ!!!

Μod Edit: Μεταφερθηκε στο σωστο θεμα.

GTi
11th February 2012, 17:16
Με τη λογική ΜΧ-5, με το συναίσθημα RX-8.

manos 13
11th February 2012, 18:53
Εγραψες φιλε μου!! Μαλλον εκει θα καταληξω!! Αλλα τωρα μου ερχετε το αλλο...challenge ή cosmo ??? Η μηπως κατα τυχη εχει κανεις καποιο γνωστο μαντρα που να μπορει να μου βγαλει ενα δανειο αλλα απο την Volkswagen bank μπας και τσιμπησω επιτελους το 8αρι γιατι θα σκασω!!!! Γιατι πλεον οι ελληνικες τραπεζες δεν δινουν...:(

SPYROSN15
11th February 2012, 20:21
Εγραψες φιλε μου!! Μαλλον εκει θα καταληξω!! Αλλα τωρα μου ερχετε το αλλο...challenge ή cosmo ??? Η μηπως κατα τυχη εχει κανεις καποιο γνωστο μαντρα που να μπορει να μου βγαλει ενα δανειο αλλα απο την Volkswagen bank μπας και τσιμπησω επιτελους το 8αρι γιατι θα σκασω!!!! Γιατι πλεον οι ελληνικες τραπεζες δεν δινουν...:(

εαν και εχω challenge... θα σου πω να παρεις cosmo... εχουν στην αγορα την ιδια τιμη πλεον.... και εχει πολλα ωραια πραγματακια πανω....
εαν μπορεσεις να βγαλεις δανειο.... μετρα την ΣΥΜΠΙΕΣΗ και γενικα κανε ενα καλο διαγνωστικο ελεγχο .... πριν αγορασεις....

osakis
11th February 2012, 21:41
ειτε chally ειτε cosmo το ειτε με 32 αλογα το rx8 ειναι rx8!!!

manos 13
14th February 2012, 17:38
Δηλαδη τι παραπανω μπορει να εχει το cosmo απο το challenge εκτος απο 39 αλογακια? Δεν γνωριζω καθολου...

nikolasaek21
14th February 2012, 19:25
Πραγματακια στον εξοπλισμο... Bose ηχοσυστημα, ηλιοροφη, δερματινο σαλονι, φωτα xenon αυτοματα ρυθμιζομενα, θερμαινομενα ηλεκτρικα καθισματα κτλ.

journalist
14th February 2012, 20:18
Δηλαδη τι παραπανω μπορει να εχει το cosmo απο το challenge εκτος απο 39 αλογακια? Δεν γνωριζω καθολου...

βασικα το cosmo δεν μπορει να χει κατι παραπανω....εχει τα παντα απο ΜΑΜΑ...το challenge εβγαινε σε παρα πολλες εκδοσεις. Αν βρεις challenge φορτωμενο ΟΚ, αν βρεις COSMO σε αριστη κατασταση ακομα καλυτερα. Δεν νομιζω να σε χαλαν bose, δερματα, ηλιοροφες, κτλ

SPYROSN15
14th February 2012, 20:32
Δεν νομιζω να σε χαλαν ηλιοροφες
και ομως η ηλιοροφη ειναι το μονο που μετανιωσα που δεν πηρα το cosmo....
αλλα δεν ειχα την διαφορα σε χρηματα που μου ζηταγαν...

Valentinos
14th February 2012, 21:33
και ομως η ηλιοροφη ειναι το μονο που μετανιωσα που δεν πηρα το cosmo....
αλλα δεν ειχα την διαφορα σε χρηματα που μου ζηταγαν...
Η οροφή κλέβει ύψος. Καλύτερα χωρίς αυτή.

SPYROSN15
14th February 2012, 22:16
Η οροφή κλέβει ύψος. Καλύτερα χωρίς αυτή.
θα κοντυνω... αλλα
μεγαλη μουρη... ηλιοροφη στα μισα... οπως φαινεται στην φωτο του journalist
ζηλευω τα cosmo..

osakis
14th February 2012, 23:40
ηλιοροφη δεν ειναι στανταρ!!
μην ασχολησε με το αν θα ειναι κοσμο η chally αν βρεις κατι καλο χτυπα το οτι και αν ειναι!!

xRace88
15th February 2012, 21:44
μην ασχολησε με το αν θα ειναι κοσμο η chally αν βρεις κατι καλο χτυπα το οτι και αν ειναι!!

+1

angelos
9th May 2012, 17:44
βασικα το cosmo δεν μπορει να χει κατι παραπανω....εχει τα παντα απο ΜΑΜΑ...το challenge εβγαινε σε παρα πολλες εκδοσεις. Αν βρεις challenge φορτωμενο ΟΚ, αν βρεις COSMO σε αριστη κατασταση ακομα καλυτερα. Δεν νομιζω να σε χαλαν bose, δερματα, ηλιοροφες, κτλ

...και το ΕΞΑΡΙ κιβώτιο, και το ΕΞΑΡΙ κιβώτιο allright

Terminator
9th May 2012, 17:56

διαφωνώ... το φτερούγισμα του κοσμο ψηλα δεν το εχει το τσαλενζ. Το κοσμο, όσο ανεβαίνει στροφές τόσο τραβάει! Το challenge μετά τις 6000.... δεν το χει και τόσο. Βαλε και το 6αρι σαζμαν!
εκτος αν κάποιος θα πάρει 8αρι με σκοπο να τουρμπισει. Τότε συμφερει σαν αγορα το challenge αν και οι τιμες τους πλεον ειναι σχεδόν ίδιες!

manos 13
9th June 2012, 16:02
Καλησπερα παιδες! Μια ερωτησουλα μπορω να κανω? Εχω βρει ενα RX8 challenge σε καλη τιμη και σκεφτομαι να το τσιμπισω...μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να προσεξω πριν την αγορα? Επισης ο μαντρας μου ειπε οτι ειναι εισαγωγης και οτι το ειχε τυπος μεγαλος σε ηλικια. Ειναι 1/2005 και εχει 98,800χμ. Εκτος απο την συμπιεση πρεπει να τσεκαρω τπτ αλλο?? Μηπως ειναι πολλα τα χμ για το μοτερ και μου κανει κανενα κραου και το παρω στα χερια?? :P Help plz!!!

GTi
9th June 2012, 17:57
Νομίζω ότι αν έχεις χρόνο και διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες αυτού του Post θα βρεις όλες τις απαντήσεις.

manos 13
9th June 2012, 23:52
Αυτο ειναι ενα προβληματακι γιατι την δευτερα θα παω να κανω το deal και δουλευω σημερα ολη μερα και αυριο :( και μπηκα να ζητησω βοηθεια πολυ σκαστα..

osakis
10th June 2012, 00:53
συμπιεση καλη
ατρακαριστο
οχι οτι αν εχει χαμηλη συμπιεση δε πεπει να το παρεις, απλα ριξε τιμη
κυριος να ειναι ατρακαριστο φιλος.. συμπιεση οταν λεμε καλη για τα χιλιομετρα του πανω απο 650 εισαι αριστα!!!

τωρα ειναι και αλλα ποιο μικρα πραγματακια οπως καταλυτης(του οποιου ειναι απαραιτητη η καλη λειτουργια)
πολλαπλασιαστες(τωρα πως θα κρινεις την κατασταση τους δικο σου θεμα)

εγω αυτα θα κοιτουσα-κοιταξα..

GTi
10th June 2012, 02:56
Αυτο ειναι ενα προβληματακι γιατι την δευτερα θα παω να κανω το deal και δουλευω σημερα ολη μερα και αυριο :( και μπηκα να ζητησω βοηθεια πολυ σκαστα..

...αδερφέ μου επειδή οι εποχές είναι δύσκολες και με το δεδομένο ότι δεν έχεις χρόνο, εγώ και πάλι φιλικά θα σου έλεγα να μην πάρεις ούτε TOYOTA ( τα οποία λένε ότι δεν χαλάνε ). Όταν βρεις χρόνο για ότι σου αρέσει να έχεις στο γκαραζ σου, τότε πρόσφερε λίγο από αυτόν και δεν θα χάσεις. Παρ' όλα αυτά ο osakis ή εγώ σου είπαμε τη γνώμη μας. Όμως εμείς δεν είμαστε το RX8 club, άρα ίσως πρέπει να βρεις χρόνο πριν το deal ;)

ΗΛΙΑΣRX8
10th June 2012, 09:48
τα χιλιομετρα ειναι αρκετα,

βεβαια αν εχει καλη συμπιεση δεν σε ενδιαφερει!( κατω απο 6,8 στις 250στροφες εισαι για αλλαγη μοτερ η rebuild(βαση mazda),αλλα μπορει να λειτουργει το μοτερακι πολυ καλα για πολλα χιλιομετρα ακομα πολυ καλα!

καλο θα ειναι να μην εχει φαει φαπα!
καλο θα ειναι να εχει ενα καλο book service!

μπουζι,πολλαπλασιαστες,μπο υζοκαλωδια,καταλυτης,αντλι α βενζινης,αναρτηση αν ειναι αλλαγμενα θα ειναι στα +

αν εχει και κατι aftermarket απανω του, οπως αναρτηση,ζαντες, body kit κ.α +

θα σου προτεινα παντως να διαλεξεις ενα μοντελο 07 και πανω...

αυτα απο εμενα...

Valentinos
10th June 2012, 16:19
Το πιο σωστό είναι αυτό που είπε ο GTi. Βρες χρόνο ν' ασχοληθείς, γιατι διαφορετικά πας για γουρούνι στο σακκί.

marteas
10th June 2012, 16:27
Γιατι εχουν αγορασει πολλη γουρουνι στο σακι.

johnnyb_67
10th June 2012, 21:26
Εκεί που θα πας να σου μετρήσουνε την συμπίεση, πες τους να κοιτάξουν αν χρειάζονται αλλαγή και τα υπόλοιπα που ανέφεραν οι προηγούμενοι.
Δηλαδή μπουζί, πολλαπλασιαστές, μπουζοκαλώδια, καταλύτης, τρόμπα βενζίνης, τρόμπα νερού, κανένα πίσω φανάρι που να έχει μπάσει υγρασία και φυσικά σασί.
Αν είναι πάντως εντάξει από σασί και έχει συμπίεση πάνω από 7 και στους 2 ρότορες, τότε το αμάξι πάει να πει ότι είναι προσεγμένο και η αγορά σου θα πιάσει τόπο.
Αν κάτι από τα υπόλοιπα θέλει αλλαγή, δεν τρέχει τίποτα, τα αλλάζεις και το αυτοκίνητο θα είναι σαν καινούργιο.
Απλά μάθε το κόστος τους, για να τα κόψεις από το deal που θα κάνεις αύριο.
Φαντάζομαι ότι η τιμή του δεν ξεπερνάει τα 7.000€ σωστά?

osakis
11th June 2012, 03:47
Γιατι εχουν αγορασει πολλη γουρουνι στο σακι.

+1

manos 13
12th June 2012, 18:08
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας και σας ακουσα στο οτι να βρω χρονο για αυτο.Αυριο εχουμε ραντεβου στο συνεργειο να το τσεκαρουν απο την κορυφη ως τα νυχια που λενε!Το deal που λεω να κανω ειναι ως εξης: εχω ενα Honda HRV το v tech με τα 125 αλογα το face lift του 02 με 113χμ. και λεω να το κανω τραμπα με το 8αρι...σιμφωνησε ο μαντρας γιατι το 8αρι το πουλαει στα 6500ευρο.Το δικο μου ομως το περνει στα 4000 + την διαφορα.Εαν ειναι καλο το 8αρι θα το τσιμπησω. Εαν θελει τπτ αλλαγη θα προσπαθησω να του ριξω την τιμη.Οτι συμβουλη εχετε θα ειναι + για μενα!Σας ευχαριστω και παλι!!

manos 13
19th June 2012, 02:36
Καλησπερα και παλι στην ομαδα! Σας τα εχω ζαλισει το ξερω και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη!! Εχω ομως ενα μεγαλο προβλημα-κολλημα να το πω...ενω γουσταρω τρελα το 8αρι ολοι με παροτρινουν να μην το παρω..για πααααρα πολλους λογους πρωτος και κυριος η καταναλωση....και μετα οι ζημιες λενε...η καταναλωση δεν με πολυ ενδιαφερει γιατι δεν κανω πολλα χλμ εκτος της βολτας μου.Ποσο να καψει μεσα σε χωριο σε normal πλεσια? Τωρα μου λενε οτι δεν θα μπορω να το συντηρισω...και εδω ρωταω εσας να με διαφωτησετε...τοσες πολλες ζημιες βγαζει που με εναν μισθο των 800ευρο δεν θα μπορεσω να το συντηρισω? Θελω να κανω αυτο το μεγαλο βημα και να το αποκτησω αλλα με εχουν φοβησει ολοι οτι θα το φαω στην μαπα και δεν θα μπορω να το συντηρισω ουτε να το πουλησω στην συνεχεια...Ειμαι 22 και θα ειναι το πρωτο μου πληρωμενο αμαξι απο εμου του ιδιου...και εαν την πατησω οπως μου λενε δεν θα εχω μετα την δυνατοτητα να παρω κατι αλλο...χρειαζομαι αμεση βοηθεια απο εσας τους κατοχους!! Το λατρευω αυτο το αυτοκινητο και θελω παρα να το εχω στην κατοχη μου.Αρκει να μην φτασω σε σημειο να δουλευω μονο για αυτο.Θα χαρω πολυ να διαβασω τις γνωμες σας και να τις επεξεργαστω!
Υ.Γ Ειμαι μια αναπνοη πριν το αποκτησω! Help Plz!!!!!!

GTi
19th June 2012, 03:15
Καλησπερα και παλι στην ομαδα! Σας τα εχω ζαλισει το ξερω και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη!! Εχω ομως ενα μεγαλο προβλημα-κολλημα να το πω...ενω γουσταρω τρελα το 8αρι ολοι με παροτρινουν να μην το παρω..για πααααρα πολλους λογους πρωτος και κυριος η καταναλωση....και μετα οι ζημιες λενε...η καταναλωση δεν με πολυ ενδιαφερει γιατι δεν κανω πολλα χλμ εκτος της βολτας μου.Ποσο να καψει μεσα σε χωριο σε normal πλεσια? Τωρα μου λενε οτι δεν θα μπορω να το συντηρισω...και εδω ρωταω εσας να με διαφωτησετε...τοσες πολλες ζημιες βγαζει που με εναν μισθο των 800ευρο δεν θα μπορεσω να το συντηρισω? Θελω να κανω αυτο το μεγαλο βημα και να το αποκτησω αλλα με εχουν φοβησει ολοι οτι θα το φαω στην μαπα και δεν θα μπορω να το συντηρισω ουτε να το πουλησω στην συνεχεια...Ειμαι 22 και θα ειναι το πρωτο μου πληρωμενο αμαξι απο εμου του ιδιου...και εαν την πατησω οπως μου λενε δεν θα εχω μετα την δυνατοτητα να παρω κατι αλλο...χρειαζομαι αμεση βοηθεια απο εσας τους κατοχους!! Το λατρευω αυτο το αυτοκινητο και θελω παρα να το εχω στην κατοχη μου.Αρκει να μην φτασω σε σημειο να δουλευω μονο για αυτο.Θα χαρω πολυ να διαβασω τις γνωμες σας και να τις επεξεργαστω!
Υ.Γ Ειμαι μια αναπνοη πριν τ' αποκτησω! Help Plz!!!!!!

...φιλικά, μην το πάρεις ;)

...με λίγα λόγια έχουν δίκιο :(

manos 13
19th June 2012, 03:34
Δηλαδη για να καταλαβω σε τι ακριβως εχουν δικιο; Τι προβληματα μπορει να βγαλει με μια καλη μεταχειρηση; Με τα σερβις του στην ωρα του με τα παντα; Η καταναλωση δεν με πολυ ενδιαφερει. Τα ανταλακτικα του ειναι τοσο ακριβα που το καθηστουν απλισιαστο;

Valentinos
19th June 2012, 03:50
Γιατί ασχολείσαι με όλους τους άσχετους και δεν κάνεις αυτό που θες εσύ;
Αυτοί αν ήταν ν' αγοράσουν αυτοκίνητο θα ρωτούσαν εσένα;
Κι εν πάσει περιπτώσει...καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες, παρά για κάτι που δεν έκανες!

manos 13
19th June 2012, 04:04
Εχεις μεγαλο δικιο σε αυτο που ειπες! Αλλα θελω να ξερω κυριος εαν θα δουλευω για να συντηρω μονο το αμαξι. Δηλαδη θα ειμαι καθε τριτη στο συνεργειο που λεει ο λογος; Τοσο ακριβα ειναι τα ανταλακτικα του; Εαν ειναι σωστο το 8αρι που εχω βρει θα βγαζει ζημιες την μια πισω απο την αλλη; Δηλαδη θα του φτιαχνω το ενα και θα χαλαει το αλλο; Τι να πω με εχουν τρομοκρατισει!! Ειναι 3/05 και εχει 64 χλμ. Και ειναι το challenge! Βεβαια θα το παω στην mazda για ενα ολοκληρωμενο τσεκ μεχρι και την τελευταια βιδα!

Valentinos
19th June 2012, 04:13
Όλα αυτά που σου λένε τώρα, πίστεψέ με, τα 'χω ακούσει κι εγώ όταν πήρα το αυτοκίνητο.
Μη δίνεις σημασία. Αν το συνεργείο σου πει πως το αυτοκίνητο είναι καλό, τότε δεν έχεις πρόβλημα.
Απλά θα θυμάσαι πως δεν πρέπει να ψωνίζεις ανταλλακτικά από τις αντιπροσωπείες. Θα ψωνίζεις μόνο απ' το εμπόριο ή απ' το internet.
Τέλος είναι πολύ βασικό αυτό που είπες, ότι δηλαδή δεν θα κάνεις πολλά χιλιόμετρα. Στο λέω γιατί το RX8 καίει πολλή βενζίνη, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.
Αυτά από μένα...

manos 13
19th June 2012, 04:23
Σε ευχαριστω πααααρα πολυ για την υποστιριξη!! Πρωτα ο θεος το παρω στα χερια μου θα χρειαστω βοηθεια στα θεματα των ανταλακτικων, λαδια, premix,συντηρησης και γενικα σε ολα πανω στο εργαλειο που λεγετε rx8!! Προς το παρω θελω να παρω ακομα 3-4 γνωμες και απο τα αλλα μελοι!! Δεν φανταζεσε ποσο μου ανεβασες το ηθικο!!

ΗΛΙΑΣRX8
19th June 2012, 08:54
αρχικα να σου πω οτι αν δεν το παρεις θα μεινεις με τον καημο γιατι δεν το πηρες,

αν παλι το παρεις θα δυσκολευτεις αρκετα, στο να το κυκλοφορεις.

το αμαξι καιει απο 12 μεχρι 15 λιτρα σε νορμαλ καταστασεις για 100χιλιομετα,

αν κανεις 400χιλιομετρα το μηνα

θα χρειαζεσαι απο 12*1,65*4=79,2ευρω μεχρι 15*1,65*4= 99ευρω το μηνα βενζινες!

το λαδακι ,υπολογισε 200 με 300 ml καθε 1000χιλιομετρα ( 12ευρω το λιτρο περιπου).

τωρα απο μοντελο θα σου ελεγα να επιλεξεις απο 07 και πανω και με οσο πιο λιγα χιλιομετρα μπορεις!

συμπιεση μοτερ στο 7,5 μεχρι 8,0 ειναι πολυ καλα!

απο εκει και περα να εχει ενα καλο book service!
αν εχει αλλαγμενα μπουζι(135ευρω),μπουζοκαλωδι α(100ευρω),πολλαπλασιαστες(240 ευρω),τρομπα βενζινης(200-300ευρω),καταλυτη(δεν ειναι απαραιτητο αλλα αν χρειαστεις υπολογισε σε aftermarket 350-600ευρω) ειναι στα υπερ!

αν χρειαστεις μοτερ καποια στιγμη, υπολογισε για αλλαγη μεταχειρισμενου στα 1500 με 2000ευρω, σε καινουργιο απο το εξωτερικο απο 4000 μεχρι 5000 ευρω! για επισκευη μπορει να σου παει απο 2000ευρω μεχρι 5000 ευρω αναλογα τι θα αλλαξεις!

αν νομιζεις οτι μπορεις να τα κουμανταρεις προχωρα στην αγορα!

αλλιως αστο για καποια στιγμη που θα εισαι καλυτερα οικονομικα!

πιστευω να βοηθησα!

GTi
19th June 2012, 10:02
Δηλαδη για να καταλαβω σε τι ακριβως εχουν δικιο; Τι προβληματα μπορει να βγαλει με μια καλη μεταχειρηση; Με τα σερβις του στην ωρα του με τα παντα; Η καταναλωση δεν με πολυ ενδιαφερει. Τα ανταλακτικα του ειναι τοσο ακριβα που το καθηστουν απλισιαστο;

Κάτι απλό και επίκαιρο...

Οι διακοπές μας οι ετήσιες είναι μιας μορφής βόλτα (μεγάλη βόλτα)? ...έστω ότι είναι!

Το 8άρι δεν είναι το "καινούργιο σου" αμάξι, το οποίο θα πάρεις να πας διακοπές.

Στα 22 σου θα μπορέσεις μέχρι να πέσουν οι θερμοκρασίες να έχεις το πόδι σου μακριά από το γκάζι? ...καθώς αν όλον τον Ιούλιο το βγάζεις κάθε (ή 1 στα 3 βράδια) βράδυ έξω και το πίνεις (έτσι έκανα στα 22 μου με ότι είχα τότε) ακόμα κι αν προσέξεις όλα όσα σου λέει ο Ηλίας είναι μαθηματικά σίγουρο ότι όλο και κάτι θα βγάλει (βλέπεις δεν είναι COROLLA) και στην καλύτερη το "δώρο" των διακοπών θα γίνει μια καλή προκαταβολή για να το συνεφέρεις.

Αυτά λέει η δική μου λογική.

Από 'κει και πέρα συναισθηματικά θα σου πω κι γω : ΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ, ΚΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!

johnnyb_67
19th June 2012, 11:26
Φίλε Μάνο θα συμφωνήσω κι εγώ με όλους τους προλαλήσαντες.
Το RX8 είναι για συνηδιτοποιημένους ιδιοκτήτες που θα το πάρουν για την βόλτα τους και όχι για να πηγαινοέρχονται στην δουλειά τους, ή για να το κάνουν αγροτικό, μια που λες ότι μένεις και σε χωριό.
Ζημιές βγάζανε αυτά τα αμάξια όταν είχαν πρωτοβγεί και δεν ήξερε ο κόσμος να τα συντηρήσει σωστά, ούτε κι οι ίδιες οι αντιπροσωπείες.
Σήμερα που το αυτοκίνητο έχει περάσει τις παιδικές ασθένειες, αν ακολουθήσεις τις συμβουλές και τις οδηγίες που βρίσκονται σε πληθώρα εδώ μέσα, δεν θα σου βγάλει περισσότερες ζημιές από οποιοδήποτε άλλο σπορ αμάξι της αγοράς, με την προϋπόθεση ότι θα ελέγξεις πριν το αγοράσεις όλα όσα έχουμε αναφέρει παραπάνω.
Ακόμα κι αν δεν βγει καλό το αυτοκίνητο μετά από τον έλεγχο που θα του κάνεις, μην απογοητεύεσαι, πουλιούνται πολλά στην αγορά στα ίδια περίπου λεφτά, πιο καινούργια, με λιγότερα χιλιόμετρα και σε καλύτερη κατάσταση, οπότε να είσαι σίγουρος ότι θα βρεις κάτι καλό, αν έχεις υπομονή.
Σχετικά με τις γνώμες των συγχωριανών σου, να είσαι σίγουρος ότι άμα το πάρεις και περνάς από το καφενείο της πλατείας του χωριού, όλοι θα το κοιτάνε με ανοιχτό το στόμα και θα λένε από μέσα τους, άλλοι με ζήλια κι άλλοι με κακία, "γιατί να μην έχω κι εγώ μια τέτοια κουρσάρα να την χαζεύουν όλοι κι ας καίει κι ας είναι και ζημιάρικο".
Όσο για τις γκομενίτσες, δεν το συζητώ, θα το βλέπουν κι αυτό κι εσένα σαν ξερολούκουμο!
Μια τελευταία φιλική συμβουλή, επειδή ανέφερες για χωριό.
Πρόσεξε πολύ καλά τους δρόμους και τα σοκάκια στα οποία θα το κυκλοφορείς και θα το παρκάρεις, τόσο σε διαστάσεις όσο και σε εξογκώματα, γιατί το RX8 είναι και φαρδύ και χαμηλό και είναι κρίμα να του κάνεις κάποια ζημιά από απροσεξία.
Τέλος ελπίζω κοντά στο χωριό σου να βρίσκεται κάποιος εθνικός δρόμος και να μπορείς να το βγάζεις εκεί βόλτα, για να ευχαριστηθείς πραγματικά τις δυνατότητες ενός τέτοιου οχήματος, χωρίς όμως να του πίνεις το αίμα.

Υ.Γ. Έλεγξε σχολαστικά τα βενζινάδικα της περιοχή σου και επέλεξε ένα που να ξέρεις ότι έχει καλή ποιότητα βενζίνης και να το γεμίζεις μόνο από εκεί, άσχετα αν ο βενζινάς είναι γνωστός σου ή όχι.

Σου εύχομαι καλή αγορά και καλές περιστροφικές βόλτες φιλαράκο!

manos 13
19th June 2012, 15:39
Πραγματικα να ειστε ολοι καλα για τις συμβουλες σας!! Ηλια στις τιμες που μου ανεφερες πιστευω οτι μπορω να ανταπεξελθω!! Ετσι και αλλιως δεν το χρησιμοποιω για την δουλεια μου απλα κανω 400 μετρα απο το σπιτι για να παω στην δουλεια.Καθετε μετα 12-14 ωρες το αμαξι.Δηλαδη μονο για την βολτα μου τριγυρο!john μενω κοντα στο μαρκοπουλο στα καλυβια εαν γνωριζεις η το λαγονησι οποτε ειναι σχεδον καλοι οι δρομοι! Ηλια κατι ακομα οι πολλαπλασιαστες εχουν 240 ο ενας?? Δηλαδη Χ4 = 960?? To 8αρι που εχω βρει ειναι αυτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1932958/ εαν καποιος το γνωριζει ας μου πει περετερο λεπτομεριες!! Σας ευχαριστω και παλι!!

johnnyb_67
19th June 2012, 16:06
Μάνο αφού είσαι από καλύβια, γιατί δεν έρχεσαι μια βόλτα μέχρι το φράγμα του Μαραθώνα που θα πάμε αύριο βράδυ κατά τις 10:00 για καφεδάκι, να τα πούμε κι από κοντά, να γνωρίσεις κι ένα μέλος μας που μένει Λαγονήσι και να σου λύσουμε όλες σου τις απορίες?
Οι πολλαπλασιαστές έχουν 240€ και οι 4. Το αμάξι στην αγγελία καλό φαίνεται εξωτερικά, αλλά εμένα προσωπικά δεν μου θυμίζει κάτι.

manos 13
19th June 2012, 17:44
Το θελω πολυ να ερθω αλλα αυριο δεν μου το επιτρεπει η δουλεια μου :/ τις ημερες τριτη τεταρτη και πεμπτη σχολαω παααρα πολυ αργα μπορει και 3 το βραδυ...αλλα απο τον επομενο μηνα που θα εχω αδεια ολα κομπλε!!

steliosRx8
19th June 2012, 18:54
φιλε μανο ειμαι ακριβως στην ίδια μοίρα με εσένα,ειμαι 22 και μαλλον ειμαστε οι μικροτεροι στο forum,απλα εγω σταματησα να ακούv τους άλλους και το μόνο που θα δώσω σημασία ειναι αυτό που είπε ο valentinos,καλύτερα να μετανιώσω για κάτι που έκανα παρα για κάτι που δεν έκανα,εξάλου για αυτο δεν δουλεύουμε???για να ζούμε οπως θέλουμε!!εγώ προσωπικά θέλω περιστροφική ζωη...!!εγω δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσσοτερο στο θέμα συμβουλών,καλη αγορά και απο εμένα και καλές βόλτες

journalist
19th June 2012, 19:14
παρτε το και μην ακουτε κανεναν περα απο αυτο το κλαμπ....γιατι πολυ απλα...δεν το εχουν το αμαξι. . . Στο κατω κατω....για ενα αμαξι εχεις αποψη ΜΟΝΟ αν το περπατησεις....καλη αγορα

CyberCr33p
19th June 2012, 22:52
Καλά και εγώ όταν σκεφτόμουν να το πάρω δεν βρέθηκε ούτε ένας να συμφωνήσει με την επιλογή μου. Βέβαια έκανα αυτό που ήθελε και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή :-)

alexis cosmo
20th June 2012, 02:12
οπως ολοι μαςallright

gemp100
20th June 2012, 11:33
Και οπως εχει πει ενα μελος μας και ενα φιλαρακι απο δω μεσα, με το 8αρι αυξηθηκαν οι εχθροι μου αλλα γνωρισα πραγματικους φιλους.
Αυτο το αμαξι μονο ζηλεια βγαζει αυτο να το εχεται στα υποψιν σας.

manos 13
25th June 2012, 21:57
Καλησπερα στην ομαδα!! Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω οτι εντος των ημερων θα γινω κατοχος του ονειρου!! Το αμαξι το ειδαν στην μαζντα στον γερακα και μου ειπαν οτι ειναι αστερι! Η συμπιεση του ειναι στον πισω ροτορα στον θαλαμο 1 στα 7,66 και στον θαλαμο 2 στα 7,9 και κατι..οσο για τον μπροστα ροτορα ειναι στον θαλαμο 1 στα 8,3 και στον θαλαμο 2 στα 8,4 αν θυμαμε καλα! το μονο που θα χρειαστει σε καμια 10αρια χλμ ειναι πολλαπλασιαστες και βαλβολινες στο διαφορικο! Ο μαστορας εκει του ζητησα να μου το βαθμολογισει στα 10 και μου εβαλε 9!! Ειναι το challenge σε χρωμα γκρι μεταλικο αγρατζουνιστο και παρα πολυ προσεγμενο!! Ετσι μου ειπε κατιδιαν ο μαστορας! Απο χλμ εχει 65,000. Το μονο που με καθηστερει ειναι οτι μου λειπουν 2000 και πρεπει να πουλησω το saxaki μου για να τα συμπληρωσω!! Για να δουμε θα τα καταφερω να το καβαλησω αυτη την εβδομαδα ή την επομενη? Η χαρα μεγαλη και ακομα πιο πολυ η ανυπομονησια!!!!!

Terminator
25th June 2012, 22:04
Φίλε ευχομαι να πάνε όλα καλα και να το πάρεις σύντομα!
Μια ερώτηση: τα νούμερα της συμπίεσης που λες, προεκυψαν απο κρυο μοτερ ή μετρήθηκε ζεστό το αμάξι?

manos 13
26th June 2012, 00:06
Με ζεστο μοτερ αλλα η διαδικασια ηταν λιγο περιεργη.Δηλαδη λυσανε 2-2 τα μπουζι και απομονωσε την βενζινη και το ρευμα και πατουσε ολο το γκαζι και εδεινε μιζα για καποιο χρονικο διαστημα. Ετσι περνουν την συμπιεση η κανω λαθος; Το μοτερ ειχε κατσει σβηστο μεχρι να την παρουν για περιπου 15-20 λεπτα.

CtrlHD
26th June 2012, 00:23
Παιδια να κανω μια ερωτηση, το ''καινουργιο'' challenge FACE LIFT αυτο με τα 205 αλογα, τι σασμαν φοραει, το παλιο το 5αρι η τωρα εχει 6αρι?

GTi
26th June 2012, 00:48
5 speed manual

osakis
26th June 2012, 03:58
Φίλε ευχομαι να πάνε όλα καλα και να το πάρεις σύντομα!
Μια ερώτηση: τα νούμερα της συμπίεσης που λες, προεκυψαν απο κρυο μοτερ ή μετρήθηκε ζεστό το αμάξι?

οχι ρε φιλε μαλλλον το δικο μου θα παρει χαχαχα

COSMAR
26th June 2012, 09:38
Καλησπερα στην ομαδα!! Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω οτι εντος των ημερων θα γινω κατοχος του ονειρου!! Το αμαξι το ειδαν στην μαζντα στον γερακα και μου ειπαν οτι ειναι αστερι! Η συμπιεση του ειναι στον πισω ροτορα στον θαλαμο 1 στα 7,66 και στον θαλαμο 2 στα 7,9 και κατι..οσο για τον μπροστα ροτορα ειναι στον θαλαμο 1 στα 8,3 και στον θαλαμο 2 στα 8,4 αν θυμαμε καλα! το μονο που θα χρειαστει σε καμια 10αρια χλμ ειναι πολλαπλασιαστες και βαλβολινες στο διαφορικο! Ο μαστορας εκει του ζητησα να μου το βαθμολογισει στα 10 και μου εβαλε 9!! Ειναι το challenge σε χρωμα γκρι μεταλικο αγρατζουνιστο και παρα πολυ προσεγμενο!! Ετσι μου ειπε κατιδιαν ο μαστορας! Απο χλμ εχει 65,000. Το μονο που με καθηστερει ειναι οτι μου λειπουν 2000 και πρεπει να πουλησω το saxaki μου για να τα συμπληρωσω!! Για να δουμε θα τα καταφερω να το καβαλησω αυτη την εβδομαδα ή την επομενη? Η χαρα μεγαλη και ακομα πιο πολυ η ανυπομονησια!!!!!

με το καλο να γινει το ονειρο σου πραγματικοτητα
απλα επειδη εχουν ακουσει πολλα τα αυτια μας και εχουν δει τα ματια μας προσεχε πολυ γιατι μετα θα στεναχωριεσε αδικα.
καπου δεν μου καθετε καλα τα χλμ που εχει με τα νουμερα της συμπιεσης

mattrx8
26th June 2012, 13:13
Όντως, σχεδόν άριστη συμπίεση σε εργοστασιακούς σχεδόν αριθμούς ενώ τα χιλιόμετρα, μάλλον πολλά! Ρώτησε ή δες μην είναι αλλαγμένο το μοτέρ (έστω και εντός εγγύησης απλά για να γνωρίζεις) και τεκμηρίωσε το ότι η συμπίεση είναι όπως λες. (προτίμησε δηλαδή και δεύτερη μέτρηση εκτός κρίκου Μazda). allright

Terminator
26th June 2012, 13:32
Καλα τα λέμε όλα αυτά,
αλλά μάθε και την παρακάτω απατεωνιά: πάνε ''φουλάρουν'' το μοτερ πρεμιξ με αποτέλεσμα να δειχνει εικονικά παραπάνω νούμερα για λίγο...
Ας μιλήσει κάποιος παθόντας...

neokosmi
26th June 2012, 14:53
Καλα τα λέμε όλα αυτά,
αλλά μάθε και την παρακάτω απατεωνιά: πάνε ''φουλάρουν'' το μοτερ πρεμιξ με αποτέλεσμα να δειχνει εικονικά παραπάνω νούμερα για λίγο...
Ας μιλήσει κάποιος παθόντας...

Να το γεμιζαν με πρεμιξ, παλι καλα, να δεις που το γεμιζουν με κανονικο χοντρο λαδακι μηχανης μεσα στην μπινζινα...

Βεβαια δεν ξερουμε αν συμβαινει συχνα, αλλα καποιοι επιτηδειοι μπορει να το κανουν.

osakis
26th June 2012, 15:43
Όντως, σχεδόν άριστη συμπίεση σε εργοστασιακούς σχεδόν αριθμούς ενώ τα χιλιόμετρα, μάλλον πολλά! Ρώτησε ή δες μην είναι αλλαγμένο το μοτέρ (έστω και εντός εγγύησης απλά για να γνωρίζεις) και τεκμηρίωσε το ότι η συμπίεση είναι όπως λες. (προτίμησε δηλαδή και δεύτερη μέτρηση εκτός κρίκου Μazda). allright

το να εχει αλλαξει μοτερ ειναι θετικο..
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ξαναμετρησεισ μια συμπιεση, εφοσον εχει αδειασει το τεποζιτο(ευτυχως αδειαζει κ γρηγορα allright ) να ξαναφουλαρεις ωστε να μην εχει μεσα τυχων λαδια..
παντως υπαρχει κ περιπτωση να ειναι ετσι τα νουμερα μη τρελενεσαι δεν ειναι ολοι απατεωνες(ειναι σχεδον ολοι)
ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΖΕΣΤΟ...ευκολο με τετοιες ζεστες..
αν ξαναδεις παρομοια νουμερα μην ξαναποσταρεις ΧΤΥΠΑ ΤΟ!!!!

(και θες 6 νουμερα οχι τεσσερα τρεις θαλαμοι , δυο ροτορες)

manos 13
26th June 2012, 16:05
Καλημερα στην παρεα!! Το παλικαρι που το εχει το ειχε παρει δευτερο χερι απο εναν πολυ ψηρα. Στο βιβλιο σερβις οι πρωτες σελιδες ηταν απο το συνεργειο της μαζντα που τον πηγα εγω για το δω. Ο προηγουμενος το πηγενε εκει απο οτι καταλαβαμε. Δηλαδη το ξερανε το αμαξι. Και απο οτι διαβασα το βιβλιο δεν ειδα πουθενα για αλλαγη μοτερ. Και μαλιστα ο μαστορας μας ειπε οτι ειναι απο τα πιο καλοδιατηριμενα ρχ8 που του εχουν παει. Ουτε γρατζουνια δεν ειχε απο κατω...ουτε ο καταλυτης που συνηθως βρισκουν εκει. Το παλικαρι εχει κανει μονο 35000 χλμ γιατι κανει την διαδρομη βυρωνα φαρσαλα αρκετες φορες μεσα στον μηνα! Τι να πω αστυνομικος ειναι και απο οσο εχουμε μιλησει δεν φενετε λαμογιο. Το δινει μονο και μονο για την καταναλωση και για λογο bebe! Και οσο καιρο το εχει μου ειπε δεν του εχει ζητησει τιποτα! Το προσεχω εβλαβικα μου λεει! Το εχει παει και στη rotary expert! Στον αμερικανο εαν τον γνωριζετε! Φανταστιτε οτι ουτε πολλαπλασιεστες δεν εχει αλλαξει ακομα...χθες που τους ειδαμε εχουν αρπαξει λιγο ετσι οπως ασπριζουν απο πισω. Εγω παντως του εμπιστευτικα σε αυτο το συνεργειο γιατι τους ειδα τι ακριβως κανανε και μου τα εξηγουσαν ενα ενα.

manos 13
26th June 2012, 16:08
Ααα ξεχασα οτι να πω οτι δεν ειχε πολυ βενζινη μεσα ηταν λιγοτερο απο το 1/4...

journalist
26th June 2012, 19:24
να ξες για την αλλαγη μοτερ δεν δινουν κανενα χαρτι απο την μαζντα...ποτε...Το ιδιο μοτερ φαινεται και στην αδεια του αυτοκινητου ακομα και αν αλλαξει το αμαξι 5 μοτερ πχ.

Valentinos
26th June 2012, 21:43
Αφού φαίνεται πως σε εμπνέει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, να το πάρεις!!

ΗΛΙΑΣRX8
27th June 2012, 09:11
σωστα ειναι να ακουγονται και τα αρνητικα που μας εχουν συμβει,

αλλα θελω να πιστευω οτι μια MAZDA δεν παιζει το ονομα της με τετοιου ειδους διαδικασιες (λαδακι για να ανεβει η συμπιεση!), αυτα μπορει να τα κανουν καποιοι ιδιωτες η αλλοι μαντραδες, που πηραν το αμαξι απο καποιον, δεν το ελεγξαν και για να το ξεφορτωθουν κανουν και αυτοι το ιδιο!

φιλε μου τσεκαρε το αμαξι που θα παρεις οσο μπορεις σε περισσοτερους τομεις,
και αν σου βγει καλο, αυτο ειναι και θεμα τυχης , οπως και σε καθε μεταχειρισμενο!

καλη αναζητηση λοιπον, και σε περιμενουμε να σε δουμε και εσενα αλλα και το αμαξι σου απο κοντα!

manos 13
6th July 2012, 01:01
Καλησπερα στην ομαδα!! Παιδια;; Να σας πω κατι;; Σημερα μολις εγινα ιδοιοκτητης του ονειρου του τεχνολογικου θαυματος του απολυτου αυτοκινητου!!! Ναιιιιιιιι επιτελους πηρα το ρχ8!!!!!!!! Δεν το εχω πολλες ωρες στην κατωχη μου αλλα μπορω να πω πως οι εντυπωσεις ειναι απεριγραπτες!!! Τελικα εχετε δικιο!! Εχω και εγω αυτο το ηλιθιο χαμογελο στο προσωπο μου!! Δεν θελω να βγω απο το αμαξι!! Γινεται να κοιμηθω μεσα σημερα;; Αααααα θα τρελαθωωωωωω!!!! Θα μου περασει η θα με κλεισουν στο τρελοκομειο;;!!!;;;!!!

CyberCr33p
6th July 2012, 01:36
Κάθε φορά που θα το οδηγείς θα είσαι χαμογελαστός από εδώ και πέρα. Και όταν πατάς τέρμα το γκάζι και ακούς τον wankel να μουγκρίζει θα βλέπεις ότι το χαμόγελο θα φτάνει μέχρι τα αυτιά.

johnnyb_67
6th July 2012, 01:40
Καλησπερα στην ομαδα!! Παιδια;; Να σας πω κατι;; Σημερα μολις εγινα ιδοιοκτητης του ονειρου του τεχνολογικου θαυματος του απολυτου αυτοκινητου!!! Ναιιιιιιιι επιτελους πηρα το ρχ8!!!!!!!! Δεν το εχω πολλες ωρες στην κατωχη μου αλλα μπορω να πω πως οι εντυπωσεις ειναι απεριγραπτες!!! Τελικα εχετε δικιο!! Εχω και εγω αυτο το ηλιθιο χαμογελο στο προσωπο μου!! Δεν θελω να βγω απο το αμαξι!! Γινεται να κοιμηθω μεσα σημερα;; Αααααα θα τρελαθωωωωωω!!!! Θα μου περασει η θα με κλεισουν στο τρελοκομειο;;!!!;;;!!!

Welcome to the club manos13!8kok

Ευτυχώς η αρρώστια του RX8 είναι ανίατη κι έτσι θα κυκλοφορείς μόνιμα με το ηλίθιο χαμόγελο από δω και πέρα, κάθε φορά που θα το καβαλάς.lollol

Άντε να σε δούμε σύντομα κι από κοντά σε καμιά συνάντηση, να καμαρώσουμε το νέο σου απόκτημα.gdg29

Ρε συ δεν έρχεσαι μαζί μας το Σαββατοκύριακο, στην εκδρομή που θα πάμε στο Ξυλόκαστρο, να γιορτάσεις αυτή τη μοναδική στιγμή της ζωής σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο?Τζούλια

Καλά & πολλά περιστροφικά χιλιόμετρα!bravo

ΗΛΙΑΣRX8
6th July 2012, 08:44
καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι

GTi
6th July 2012, 09:43
Να ' σαι καλά να το χαίρεσαι "κάθε" μέρα!!!