PDA

View Full Version : τασαφ τσουφ το τρενο περνα

drifterkostas
17th June 2010, 00:12
καλησπερα στην παρεα.γυρισα σημερα απο απο ναυπακτο πανω σε εξπρες σερβις.
εβαλα απο κει βενζινη και οταν βγηκα εθνικη ειδα οτι το αμαξι δεν τραβαει.ειχε και 43 βαθμους κελσιου και ειπα οτι αυτο φταει.σε ολη την διαδρομη πηγαινα με 3000-4000 στροφες,εκτος απο καποιες προσπερασεις που το ανοιξα μεχρι 8000 στροφες.σε καποια κατηφορα εβγαλα νεκρο και το αμαξι μου εσβησε.αμεσως κουμπωσα 3η και πηρε.λιγο παρακατω εκανα το ιδιο με τα ιδια αποτελεσματα.στο πρωτο βενζιναδικο που βρηκα σταματησα και εβαλα πρωτη και το αμαξι ρεταρε μεχρι που σταματησα εβγαλα ταχυτητα και εσβησε.μετα δεν ξαναπειρε.μετα απο καμια ωρα πειρε με χιλια ζορια αλλα εκανε τσαφ τσουφ και ετρεμε το μοτερ.το φορτωσα εφτασα συνεργειο και με χιλια ζορια πειρε μπροστα με τα ιδια αποτελεσματα.εχει πεθανει το μοτερ μου ?ηηη μπορει να φταει κατι αλλο?οποιος μπορει ας βοηθησει.
ευχαριστωcryingcryingcryingcrying

The Ace
17th June 2010, 00:38
Δεν πρέπει να είναι η βενζίνη. Βέβαια πολλά μπορεί να φταίνε, δεν είναι απαραίτητα συμπίεση....MAF, μπουζί/καλώδια, αντλία κ.α.....

Όταν λες τρέμει και δυσκολεύεται να πάρει μπροστά, το ακούς να γυρνάει σωστά ? Δύσκολο να το καταλάβεις, αλλά όταν γυρνάει το μοτέρ ακούς όλους τους θαλάμους να συμπιέζουν ? Αν ναι, τότε κάτι πάει στραβά με MAF, σύστημα τρφοδοσίας ή ηλεκτρικό...αν όχι, αύριο Mazda για συμπίεση....

drifterkostas
17th June 2010, 00:45
φιλε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου καταρχας.το αμαξι κανει σαν αντικα χαλασμενει κατα την εκιννηση.μολις παρει μπροστα κανει τσαφ τσαφ τσαφ.δεν αναβει κανενα λαμπακι

The Ace
17th June 2010, 00:46
Α και κάτι άλλο (βέβαια δεν μπορείς να το δεις τώρα): βγάζει καπνό (μαύρο ή άσπρο ?)
Επίσης, μπορείς να τσεκάρεις αν ο MAF είναι καθαρός ?

drifterkostas
17th June 2010, 00:47
αν ηταν μπουζι μπουζοκαλωδια και κατι τετοιο γενικα,δεν θα αναβε κατι?

drifterkostas
17th June 2010, 00:47
δεν βγαζει καθολου καπνο

The Ace
17th June 2010, 00:49
αν ηταν μπουζι μπουζοκαλωδια και κατι τετοιο γενικα,δεν θα αναβε κατι?

Όχι, δεν φαίνεται κάποια βλάβη από αυτά....

δεν βγαζει καθολου καπνο

Αυτό είναι καλό, σημαίνει ότι κάτι άλλο πάει στραβά. Αν έβγαζε μαύρο καπνό, θα ήταν σίγουρα ή MAF ή συμπίεση. Με άσπρο καπνό σημαίνει ότι έσκασε κάποια φλάντζα ή oil seal....

Μάλλον απέφυγες τα χειρότερα....

Βέβαια, μπορείς να έβαλες ΤΟΣΟ σκατά βενζίνη που να είχε μέσα νερό ή πολύ αιθανόλη....

Nikos_Rx
17th June 2010, 00:52
Μηπος έχει απόλιες ρεύματος απο κανένα καλόδιο/α με αποτέλεσμα να μήν δίνει σωστές τάσεις στα μπουζί και να μην κάνει σωστές καυσεις το αμάξι.. Αλλα αν δεν έκανε σωστη καυση το αμαξι δεν θα έβγαζε καπνο εστο και λιγο?

drifterkostas
17th June 2010, 00:55
ελα ντε?νομιζω παντος οτι ειναι θετικο οτι δεν καπνιζει.αλλα παλι αν ειναι απο ρευμα δεν θα αναβε λαμπακι?

The Ace
17th June 2010, 00:55
Μηπος έχει απόλιες ρεύματος απο κανένα καλόδιο/α με αποτέλεσμα να μήν δίνει σωστές τάσεις στα μπουζί και να μην κάνει σωστές καυσεις το αμάξι.. Αλλα αν δεν έκανε σωστη καυση το αμαξι δεν θα έβγαζε καπνο εστο και λιγο?

Γενικά ότι επηρεάζει τη καύση προδίδεται από μαύρο καπνό. Ξεκινάμε από το απλό (βρώμικος MAF) και φτάνουμε μέχρι μηδενική συμπίεση....άρα ναι, κάτι θα φαινότανε....

Αν δεν υπάρχει καθόλου καπνός δύσκολα είναι κάτι από αυτά. Γι'αυτό λέω ότι τελικά μπορεί να είναι τόσο νοθευμένη βενζίνη που να του έχει σκίσει όλο το σύστημα....

ελα ντε?νομιζω παντος οτι ειναι θετικο οτι δεν καπνιζει.αλλα παλι αν ειναι απο ρευμα δεν θα αναβε λαμπακι?

Δεν υπάρχουν κωδικοί βλάβης για καλώδια και μπουζί, πέρα από Misfires, τα οποία όμως δεν προκαλούν αυτό που περιγράφεις...

drifterkostas
17th June 2010, 00:58
αμα το ακουσεις παντος το αμαξι θα τρελαθεις.τρανταζετε ολοκληρο το μοτερ και κανει τσαφ τσαφ τσαφ,ασε που για να παρει μπρος το δινω και λιγο γκαζι

Nikos_Rx
17th June 2010, 01:00
Τώρα που είπες για βενζήνη βεβαια δεν ξέρω αν ειναι και για την super, super αμόληβδη αμόληβδη κ.α αλλα νομήζω για όλα τα καύσιμα, μου είπαν πως αν κατσουν για πάνω από 1 μήνα στο βενζηνάδικο χάνει τα συστατικά του με αποτέλεσμα να μην θεωρήτε ως καυσημο.. αληθευει καθόλου αυτό???

drifterkostas
17th June 2010, 01:02
δεν ξερω ρε φιλε με τα ελληνικα καυσιμα τι κανουν?

The Ace
17th June 2010, 01:02
αμα το ακουσεις παντος το αμαξι θα τρελαθεις.τρανταζετε ολοκληρο το μοτερ και κανει τσαφ τσαφ τσαφ,ασε που για να παρει μπρος το δινω και λιγο γκαζι

Έχω ακούσει τα πάντα σε ότι αφορά wankel, οπότε δεν νομίζω ότι θα πάθω κάτι.....gdg70

Αν πάντως σου φαίνεται ότι δεν δουλεύει κάποιος ρότορας, Ή κάποιος θάλαμος δεν συμπιέζει, τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα....

Τώρα που είπες για βενζήνη βεβαια δεν ξέρω αν ειναι και για την super, super αμόληβδη αμόληβδη κ.α αλλα νομήζω για όλα τα καύσιμα, μου είπαν πως αν κατσουν για πάνω από 1 μήνα στο βενζηνάδικο χάνει τα συστατικά του με αποτέλεσμα να μην θεωρήτε ως καυσημο.. αληθευει καθόλου αυτό???

Όχι ρε παιδιά, μην αναπαραγάγουμε urban legends....απλώς πέφτουν ελαφρώς τα οκτάνια....

Nikos_Rx
17th June 2010, 01:08
Λενε πως στα μοντέλα του 2003 με 2004 και κυριος τα cosmo βγένανε ας πουμε με ελατοματικους πολαπλασιαστες μουζι μπουζοκαλοδια με αποτέλεσμα το αμαξι να μπουκόνει πολυ ευκολα και να χανει συμπηεση πολυ ευκαλα ειναι αληθεια αυτο? Και επισεις δεν βαζανε 1 καλημα στην εξατμηση με αποτελεσμα αν ζεστένεται ενας εσθητηρας και το αμαξι να χανει στροφες να γονατηζει και οταν σκάει η εξατμηση να απελευθερώνει 1 μαυρο συννεφο ναι μετα να ανηγει ξανα βεβαια δεν το εκανε παντα αλλα αρεα και που το έκανε.. Ετσι η mazda στα μοντελα του 2005 και έπιτα αντηκατεστησε τους πολαλασιαστες μπουζι και μπουζοκαλοδια με νεους κοδικους..

drifterkostas
17th June 2010, 01:12
μπορει να ειναι ετσι αλλα απο ολα αυτα εγω εγω δεν φοραω τιποτα .τα εχω ολα αλλαξει

Nikos_Rx
17th June 2010, 01:13
Καλο αυτο αλλα αυτος που στα αλλαξε μηπος δεν εκανε σωστη δουλεια με αποτέλεσμα να σου κάνει όλλα αυτα..

drifterkostas
17th June 2010, 01:14
τι να σου πω δεν νομιζω

Nikos_Rx
17th June 2010, 01:18
Όλα αυτα σου τα έκανε καιρό πριν?

drifterkostas
17th June 2010, 01:20
οχι τιποτα 3 η ωρα ξεκινησαν ολα
γυριζοντας απο ναυπακτο

COSMAR
17th June 2010, 01:29
βενζινη&αντλια βενζινης το ιδιο ειχα παθει με την μηχανη που ειχα βαλει μαλλον νεφτι αντι για βενζινη

drifterkostas
17th June 2010, 01:32
λες ρε φιλε?
ο μακεδονας αυτο μου ειπε στην αρχη αλλα μολις κρυωσε και πηρε μου ειπε κατευθειαν το μοτερ οτι ειναι.εβαλα το τηλ στο μηχανοστασιο να το ακουσει

The Ace
17th June 2010, 12:09
λες ρε φιλε?
ο μακεδονας αυτο μου ειπε στην αρχη αλλα μολις κρυωσε και πηρε μου ειπε κατευθειαν το μοτερ οτι ειναι.εβαλα το τηλ στο μηχανοστασιο να το ακουσει

Η πιο σίγουρη λύση πριν τη μέτρηση: να ακούσεις το μοτέρ -γνωρίζοντας βέβαια τι σημαίνει ο κάθε ήχος- από κοντά ή μέσω τηλεφώνου....

wankelitis
17th June 2010, 13:11
λες ρε φιλε?

κωστα ειχα και εγω το ιδιο προβλημα.Δεν αναβει κανενα λαμπακι και τρεμοπαιζει ο κινητηρας.Τελικα ηταν η αντλια βενζινης. Αν στο ανοιξουν το ντεποζιτο θα σου βρουν λασπη.Οταν ειναι κρυα η αντλια τοτε δουλευει ενω αμα ζεσταθει υπολειτουργει ή σταματαει να δουλευει.Εχει καει.Η αντιπρωσωποια δεν το παιρναει εγγυηση και κανει γυρω στα 430 ευρω.Μπορεις να το προμηθευτεις απο internet αν δεν βιαζεσαι σε τιμη γυρο στα 180 ευρω.
Υ.Γ Και εγω το επαθα μετα απο εκδρομη κοντα στην ναυπακτο
Υ.Γ τυχαιο ? δεν νομιζω!!!!
hello

alefantos
17th June 2010, 17:03
κωστα ειχα και εγω το ιδιο προβλημα.Δεν αναβει κανενα λαμπακι και τρεμοπαιζει ο κινητηρας.Τελικα ηταν η αντλια βενζινης. Αν στο ανοιξουν το ντεποζιτο θα σου βρουν λασπη.Οταν ειναι κρυα η αντλια τοτε δουλευει ενω αμα ζεσταθει υπολειτουργει ή σταματαει να δουλευει.Εχει καει.Η αντιπρωσωποια δεν το παιρναει εγγυηση και κανει γυρω στα 430 ευρω.Μπορεις να το προμηθευτεις απο internet αν δεν βιαζεσαι σε τιμη γυρο στα 180 ευρω.
Υ.Γ Και εγω το επαθα μετα απο εκδρομη κοντα στην ναυπακτο
Υ.Γ τυχαιο ? δεν νομιζω!!!!
hello

και συ ναυπακτιοτικη βενζινα εβαλες????? banned