PDA

View Full Version : Σπασμένη βάση συμπλέκτη...

jin kazama
5th April 2010, 01:04
Παλαιότερα το πρόβλημα το είχα ακούσει από ένα άλλο μέλος (demmis) αν θυμάμαι καλά το την είχαν αντικαταστήσει τώρα ακούω πως απλά την κολλάνε και την ξανά τοποθετούν

http://img20.imageshack.us/img20/3349/116lv.th.jpg (http://img20.imageshack.us/i/116lv.jpg/)

jin kazama
5th April 2010, 01:07
george_9681 γράψε εδώ για το πρόβλημά σου...

george_9681
9th April 2010, 00:47
Καταρχας ευχαριστω τον jin kazama (πραγματικο ονομα δε γνωριζω[Λάζαρος])που ανεβασε το θεμα γιατι εγω δεν ειχα τη δυνατοτητα....το προβλημα ξεκινησε ενα απογευμα τη στιγμη που πατησα συμπλεκτη ενιωσα να σπαει κατι ενω ταυτοχρονα το πενταλ χαθηκε απ το ποδι μου...παρκαρα αμεσως και πηρα τηλ στην εταιρια οπου πριν λιγες μερες ειχα βγαλει τ αμαξι απο αλλαγη κινητηρα-δισκο πλατο κ γενικο σερβις οταν ανεφερα το προβλημα μου ειπαν: μαλλον εσπασε η βαση ειναι λιγο δυσκολο να βγει αλλα δεν ειναι τπτ εμεις αυτα τα κολλαμε...τωρα να φορτωσω για δευτερη φορα τ αμαξι μεσα σ ενα μηνα και να ξανα σκασω 250 για μεταφορικα λεω γιωργο βγαλτην κολλα την και βλεπουμε...αυτο και εκανα ηταν η μονη λυση για να μην χασω χρονο και χρημα...δεκα μερες αναμονης για να παρω απαντηση αν θα μπει τελικα εγγυηση αλλα τπτ τελικα αφου πηρα τηλ μου ζητανε φωτο απ τη βαση και βλεπουμε..τα συμπερασματα δικα σας..

MIKROS
26th May 2011, 03:05
Σημερα το απογευμα μολις πηγα να παρκαρω το αμαξι...παταω συμπλεκτη και ακουγετε ενα κταπππ και το πεταλ παιζει δεξια αριστερα οχι πολυ ομως!!!Απο οτι αντιλαμβανωμαι εινα βαση συμπλεκτη!!!Που θα βρω βαση η αν επισκεβαζετε;;;Παρακαλω τα φωτα σας!!!

georx8
26th May 2011, 08:55
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τη βγάλεις και να την πάς για κόλλημα και να την ενισχυσεις στα σημεια.
Επίσης αν παίζει μαρούλι μπορεις να πάρεις μια ενισχυμένη απο εδώ
http://raceroots.com/index.php/products/mazda/rx8/transmission-and-accessories/complete-reinforced-clutch-pedal-bracket-assembly.html

COSMAR
26th May 2011, 10:47
βγαλε και πηγαινε την για κολλημα και κανενα προβλημα

DANNY
26th May 2011, 15:19
απ'οτι ειδα στην πιο πανω φωτο σιγουρα θα χρειαστη ενισχυση.
βαλε δυο εχτρα γωνιες στα σημεια που δειχνει στη φωτο οτι ειναι κολλημενη και δεν ξανασπαει ποτε!!!

jimaras1
16th January 2013, 17:58
.....εχθες το βραδυ λοιπον σε μια βολτα ακουω κ εγω το περιβοητο κταπ....συμπλεκτης τελος....τηλεφωνο στην οδικη ,η οποια ηρθε στο 10λεπτο....κ(κ ευχαριστω το παλικαρι που ειχε την προσοχη να ανεβω κ να κατεβω αψογα.....)σημερα το πρωι συνεργειο ....βαση συμπλεκτη μ λενε...τον βγαζουν κ εκτος το οτι ειναι λεπτο σιδερο η βαςη του εχει μονο 3 μ 4 ποντες......γαζωμα γυρω με argon κ λαμακι ενισχυσης στε μορφη Γ .....ΕΤΟΙΜΟ....μονταρισμα κ προσοχη στο μπουτον απο κατω γιατι αν δε κουμπωσει σωστα κανει αρυθμια μ το που θα κουμπωσει η ταχυτητα.....κ ενα ευχαριστω στα παιδια στο συνεργειο που ασχοληθηκαν τοσο......(εκτος ελμα)

jimaras1
16th January 2013, 18:11
19711972 kaiοι πρωτεσ φωτο

GtC
17th January 2013, 00:58
Με βάση την παραπάνω φώτο το πρόβλημα είναι φανερό :
Η μία ζάντα γυαλίζει πιο πολύ από τις άλλες

axaxaxaxaxaxa

Υ.Γ. Ρωτήστε και το Χριστόδουλο νομίζω την έχει παθει 2 φορές

sakiskaras
17th January 2013, 03:37
άσχημη εμπειρία την είχα πατήσει πριν 1,5 χρόνο, σε μια γρήγορη βολτούλα-ανάβαση, πάνω σε ένα κατέβασμα γκάπ... και χάνεται ο συμπλέκτης από το πόδι μου. Ευτυχώς έφτασα με 3η στο σασμάν κοντά στο σπίτι μου, άλλα για να βάλω πρώτη έπρεπε να σκύβω και με το χέρι να επαναφέρω τον συμπλέκτη στη θέση του.
Έτσι κολλήθηκε και του έκανα μια πατέντα στα δύο σημεία κάτω με δυο γωνιές, homemade...
Γενικώς πολύ ψευτο-κατασκευή ο συμπλέκτης στην βάση του.

jimaras1
18th January 2013, 01:01
....gtc φωτο εχει βαλει ο κazama....του συμπλεκτη (,τις ζαντες θα τις κανω ανθρακι).....να βαλω κ εγω μια φωτο ρυμουλκουμενου....o.k;