PDA

View Full Version : 5 χρόνια καλές στιγμές αλλά και απογοήτευση....

Terminator
17th March 2010, 23:41
Τα νέα αυτή τη φορά αγαπητοί συμφορουμίτες δεν είναι καλα... 64000χμ, μέτρηση συμπίεσης λίγο πριν κλείσει 5ετια το αμάξι και τα αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά... 5.8 (στο όριο) ο ενας ρότορας 7.2 ο άλλος! Δηλαδή μου φαίνεται ο ένας βγάζει την δουλειά και σπρώχνει και τον άλλον! Βάσταμε να σε βαστώ να ανέβω το βουνό ένα πραμα...

Τώρα καλούμαι ν’ απαντησω σ αυτούς που υποστηρίζουν οτι φταίει ο ιδιοκτήτης. Θ’ απαντήσω μόνο και μόνο για να βοηθήσω τους κατόχους περιστροφικών και κυρίως μελλοντικούς υποψήφιους αγοραστές.
Είπε λοιπόν ένα παλιό μέλος (pelloponisios) οτι υπάρχουν αναξιόπιστοι ιδιοκτήτες και όχι αναξιόπιστα αμάξια... Φυσικά διαφωνώ με τον παραπάνω (Ανδρέας αν θυμάμαι καλά), διότι τότε, πριν μερικά χρόνια που ειπώθηκε, δεν είχε φτασει τα 64000χμ κανένας.

Μα θα μου πει κάποιος, ‘’και που ξέρω γω ρε φιλαράκι πως οδηγας εσύ και αν το πρόσεχες? Και απαντώ με ερωτήσεις: πόσο αναξιόπιστος οδηγός μπορεί να είναι ένας μισθωτός που παίρνει αμάξι 30000Ε? Τι περιθώρια είχα για καγκουριές και μέχρι πόση έκταση? Πόσο απρόσεκτος μπορούσα να είμαι μ’ ενα αμάξι με wankel που προοριζότανε για τουλάχιστον 5-7 χρόνια? ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! Και όταν το πληρώνεις απ την τσέπη σου το πονάς ακόμα περισσότερο.

Θα θυμάστε προφανώς οι πιο παλιοί στα πρώτα χρόνια του φορουμ τα πλουσιόπαιδα με την συμπεριφορά τους που αλλάξανε το rx τους στα 2 το πολύ 3 χρόνια. Να ‘μουνα και γω ευκατάστατος να πω δεν με νοιάζει και ας το αλλάξω στα 2,5 χρόνια... Όταν όμως ξημεροβραδιάζομαι 5 χρόνια στο ιντερνετ για να διαβασω, να μάθω, να προσέξω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνω να δίνεις σημασία στο παραμικρό που μπορεί (!) να βλάψει το μοτερ, ε τότε βγάλτε τα συμπεράσματά σας...

Συνέχεια στο θρίλερ, με αίτηση αλλαγής κινητήρα και απόρριψη την άλλη μερα επειδή λέει έβαλα aftermarket πράγματα... ωραία του λέω τα εβαλα πριν μια βδομάδα, πότε πρόλαβε κι έπεσε η συμπίεση? Δεν έχει σημασία λέει απ τη στιγμη που έβαλες δεν το συζητάμε! Και πως βρε αδερφέ ο καταλύτης η εξάτμιση και το φίλτρο ρίξανε την συμπίεση στον ένα ρότορα? Εεε... η εγγύηση διδεται με τα εργοστασιακά πράγματα.... Για να μην τα πολυλογω η συζήτηση φυσικά δεν οδήγησε πουθενά. Τώρα αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με τεχνικούς όρους οτι φταινε τα parts που έβαλα, θα τον παραδεχτώ και θα το βουλώσω! Αλλά αν μου πει κανένας π@παριες μου φαίνεται θα ξεσπάσω πάνω του!

Για μένα φταίνε και η αντιπροσωπεία εδώ και οι Ιάπωνες... Όχι δεν θα κάτσω να βρίσω κανένα, ούτε αλλάζει τίποτα αλλά και ο καθένας απο δω, ήδη έχει σχηματίσει άποψη, ειδικά για την Ελ. αντιπροσωπεία. Τι να πεις, για την τιμολογιακή πολιτική της? Για το ξεφτίλισμα του αυτοκινήτου μας? Βαριέμαι να γράφω τα ίδια και τα ίδια. Οι μεν Ιάπωνες απ την άλλη φταίνε για τους λόγους που ανέλυσα στο τοπικ λαμπάκι ψυκτικού. http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?t=1206&page=6
Είναι που είναι ιδιαίτερο τ’ αμάξι, βάλε βρε κακομοιριά ένα πιο ποιοτικό περιφεριακό... φτηνοδλιά που λένε και στο χωριό μου στη Λάρισα...

Είναι τουλάχιστον αστείο, να μπαίνω στις ενότητες ‘’100000χμ’’ και να βλέπω ποστ του τύπου: ‘’μπράβο’’ ‘’κι ακόμα περισσότερα’’ ‘’συγχαρητήρια’’ Τι είμαστε δηλαδή οι πρεσβευτές καλης θελήσεως του renesis? (εμείς και η Μαριάννα Βαρδηνογιάννη...) Σου λέει ο Τζαπονέζος 100Κ χμ εγγυηση... δηλαδή στα 100001χμ τι θα κάνει θ’ ανοιξει ο κινητήρας στα δυο? Όχι βέβαια, άρα φυσικό είναι να περιμένουμε πολύ παραπάνω...

Δεν θα μπω στη λογική του Έλληνα οτι το καλύτερο αμάξι είναι το δικό του. Το δαμε 5 χρονια δεν μου άρεσε σε κάποια σημεια, σε άλλα μου άρεσε, εξάλλου ούτε δική μου ειναι η Μαζντα ουτε θα μπω μέτοχος. Και όταν πληρώνεις ένα σεβαστό ποσό απαιτείς τουλάχιστον αυτά που σου τάζουνε...
Απο δω και πέρα? 2 λύσεις υπάρχουν ή πάμε για rebild ή πούλημα για νέο αμάξι, σίγουρα όχι Μαζντα! (Το αυτοκίνητο πάει μια χαρά στο δρόμο προς το παρόν, απλά μια μέρα δεν θα παίρνει μπρός!!) Ένας καλός λόγος να μην πάρει κάποιος αυτή την μάρκα είναι η αντιπροσωπεία... Να μην λέμε όμως μεγάλες κουβέντες γιατί έρχεται (λένε) νεο rx7ή8ή9 μόνο που η συνταγή τώρα είναι γνωστή: άσε τους κ@βλωμένους πρώτα να το πάρουν και βλέπουμε αν χαλάσει το ακρόμπαρο, το χειρόφρενο το δοχείο με τα υγρά φρενων και δε ξέρω γω τι άλλο...

Αυτά κυρίες και κύριοι για να λέμε και τα άσχημα, και όχι μόνο να ζητωκραυγάζουμε οτι έχουμε όμορφο αμάξι...

TRUST SOUND
17th March 2010, 23:59
ΦΙΛΕ ΤΟ ΡΧ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ !
ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΤΥΧΕΙ.
ΕΧΩ ΦΙΛΟ ΜΕ 230 ΡΧ 96000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ 3 ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ
ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΚΙΝΗΤΑ
ΤΩΝ 30000 ΕΥΡΟ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Terminator
18th March 2010, 00:04
ΦΙΛΕ ΤΟ ΡΧ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ !
ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΤΥΧΕΙ.
ΕΧΩ ΦΙΛΟ ΜΕ 230 ΡΧ 96000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ 3 ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ
ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΚΙΝΗΤΑ
ΤΩΝ 30000 ΕΥΡΟ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Μα έτσι πρέπει. Δεν διαφωνώ! πες του όμως να μετράει και καμια συμπίεση που και που....

ksofras
18th March 2010, 00:09
δεν μπορώ να πώ κάτι καθώς και εγώ άλλαξα μοτέρ στα 76000 χλμ

στο μόνο που θα σου επιρήψω ευθύνη - επειδή είσαι από τα παλιά μέλη και διαβάζεις αρκετά εδώ και έχεις ακούσει τόσο και άλλα τόσα

το έχουμε πεί ότι εμείς οι παλιοί και πρώτοι ιδιοκτήτες φάγαμε όλη την πρώτη παρτίδα, η οπόια έιχε ΘΕΜΑ + τα divinol

+ ότι έχουμε αναφέρει τόσες φορές τώρα τελευταία ότι με το που βλέπουνε aftermarket γυρίζει το μάτι (και όχι μόνο στη MAZDA) κάνε και εσύ το καλό και βρες ΜΑΜΑ πράγματα και πήγαινε ΜΑΜΑ.

πόσες φορές μέτρησες συμπίεση γενικά μέχρι τώρα?

ότι και να απαντήσεις σε καταλαβαίνω ...

τώρα μπορέις να κάνεις μερικές κινήσεις μπας και βελτιωθεί λίγο το πρόβλημα, διαφορετικά μέχρι να σβήσει ....

εδώ είμαστε να τα λέμε και τα καλά και τα κακά ....

gemp100
18th March 2010, 00:50
Δεν μπορω να σου πω κατι.Το μονο που θα τονισω ειναι το θεμα της εγγυησης και θα πω οτι τους ορους μιας εγγυησης δεν τους φτιαχνει η εκαστοτε εταιρεια αλλα πιστοποιητικα τυπου iso και νομοι παγκοσμιας εμβελιας και μην κατηγοραμε την Mazda γιατι ειναι και οι μονοι που αλλαζουν τα μοτερ σαν τα πουκαμισα.Ολες οι αλλες και με πρωσοπικα παραδειγματα FORD-SοθBARU-BMW-GROUP VAG με 10000 χιλιομετρα να σπανε μοτερ καπακια βαλβιδες και στροφαλοι και να τους λενε εντος εγγυησης μεν αλλα επισκευη.Για μπες στην θεση τους.Να εχεις ενα αμαξι οτιδηποτε και να ειναι αυτο με 10000 χιλιομετρα με τετοια ζημια και να σου λενε επισκευη την ωρα που η Mazda μοτερ 5ετιας με 100000 χιλιομετρα να εχει αλλαξει απειρα.Να τα λεμε ολα.Καμια αντιπρωσοπεια ειτε αυτοκινητων ειτε κινητων ειτε τρακτερ δεν θα κοιταξει εσενα.Κοιτανε να ειναι καλυμενοι αυτοι απο ολες τις πλευρες.
Και στα λεω γιατι τα βλεπω και εγω απο την δουλεια μου.

Terminator
18th March 2010, 01:01
+ ότι έχουμε αναφέρει τόσες φορές τώρα τελευταία ότι με το που βλέπουνε aftermarket γυρίζει το μάτι (και όχι μόνο στη MAZDA) κάνε και εσύ το καλό και βρες ΜΑΜΑ πράγματα και πήγαινε ΜΑΜΑ.

Ναι έπρεπε να πάρω τα μαμα parts απο 8αρι κάποιου άλλου, συμφωνώ. Το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι λοιπόν. Κοίταξε αν είναι έτσι, υπάρχουν και άλλες π0υστιές ... βαζω τον κινητηρα μου σε αλλο challenge των 2ετων και 11μηνων και φυσικα τον αλλάζουν χωρις να κανουν κιχ...
Ήταν η 2η μετρηση συμπίεσης, η προηγούμενη στα 40000χμ και ηταν 7.8 και 7.9 περιπου.

Terminator
18th March 2010, 01:19
Δεν μπορω να σου πω κατι.Το μονο που θα τονισω ειναι το θεμα της εγγυησης και θα πω οτι τους ορους μιας εγγυησης δεν τους φτιαχνει η εκαστοτε εταιρεια αλλα πιστοποιητικα τυπου iso και νομοι παγκοσμιας εμβελιας και μην κατηγοραμε την Mazda γιατι ειναι και οι μονοι που αλλαζουν τα μοτερ σαν τα πουκαμισα.Ολες οι αλλες και με πρωσοπικα παραδειγματα FORD-SοθBARU-BMW-GROUP VAG με 10000 χιλιομετρα να σπανε μοτερ καπακια βαλβιδες και στροφαλοι και να τους λενε εντος εγγυησης μεν αλλα επισκευη.Για μπες στην θεση τους.Να εχεις ενα αμαξι οτιδηποτε και να ειναι αυτο με 10000 χιλιομετρα με τετοια ζημια και να σου λενε επισκευη την ωρα που η Mazda μοτερ 5ετιας με 100000 χιλιομετρα να εχει αλλαξει απειρα.Να τα λεμε ολα.Καμια αντιπρωσοπεια ειτε αυτοκινητων ειτε κινητων ειτε τρακτερ δεν θα κοιταξει εσενα.Κοιτανε να ειναι καλυμενοι αυτοι απο ολες τις πλευρες.
Και στα λεω γιατι τα βλεπω και εγω απο την δουλεια μου.

Γιατί να μην κατηγορήσω την μαζντα? έδωσε αυτά που έταξε? ΟΧΙ! αλλα ας πάρουμε τα πράγματα απ την αρχη: rx7 ξερουμε την ιστορία του, μεχρι που εφτασε, τα κουσουρια του, πόσο άντεξε κτλ. Επόμενος στόχος rx8, να εδραιώσει τον wankel σαν πιο αξιόπιστο, γι αυτο βγαζει τουρμπο + κάτι αλλαγές στον σχεδιασμό του renesis. Για μενα δεν τα καταφερε! Εσυ τι πιστευεις οτι άλλαξε δωρεαν τον κινητηρα του κσοφρα ή του Τριανταφυλλου ή του Τομασινο, επειδη τους συμπαθησε? Οχι, αλλα για να συνεχισει να υπαρχει το rotary. Έθεσε τις βασεις λοιπόν και για το μελλον. Marketing λοιπόν και τιποτα άλλο.
Να σου θυμίσω και τις μυνησεις που πέσανε στο us τα πρώτα χρόνια, διότι λέει δυναμομετρήσανε τα αυτοκίνητα και δεν αποδωσανε τα περισσότερα τους ίππους που ανακοίνωνε η μαζντα...
Τι είπαμε έχεις challenge των 180 ίππων ή cosmo των 220?

gemp100
18th March 2010, 01:20
Και κατι που ξεχασα να αναφερω στο θεμα της τιμης δεν φταει και η MAZDA ετσι μην γελιομαστε.Οταν καποια εποχη καποιοι πουλαγανε σωριδων 8αρια 3κ4 χιλιαρικα κατω απο την αντιπρωσοπεια με aποτελεσμα να της μεινει bad stock,καπως λοιπον επρεπε να τα διωξει αυτα.Αρα βαλαμε τα χερακια μας να βγαλουμε τα ματακια μας

georx8
18th March 2010, 01:23
Γιώργο επειδή καταλαβαίνω οτι εχεις παρεξηγηθεί και μαζί μου θα σε πάρω αυριο τηλ. να τα πούμε.Απο την άλλη τώρα.Είχες καθόλου συμπτώματα με τη πτώση συμπίεσης που λές;Δεν επερνε μπροστά μειωμένες επιδόσεις κλπ;
Εχει μετρήσει ποτε κανεις συμπίεση σε παλισνδρομικό;Αν δεν μετρουσες θα ησουν ενας ευτυχής κάτοχος εν αγνοία οπως εκατομμυρια κατοχοι παλινδρομικών μοτέρ η οχι;Τα αυτοκινητα πλέον το 90% των κατοχων το αλλάζουν στα 5 χρόνια και λιγότερα.Αυτός ειναι και ο σκοπος των εταιρειών.
Για μένα πούλα το αφου βγάζεις πλέον τοση χολή για το αμάξι.Αλλά φαντάζεσαι να πάρεις ενα HONDA που ειναι αλεξίσφαιρο και στα 3.000χλμ να σπάσει ο κινητήρας οπως του Γρηγόρη (RENESIS);
Ο Γρηγόρης με ποιόν πρέπει να τα βάλει με τη honda που του εσπασε τοσο νωρίς η με τη mazda που δεν του εχει βγάλει τιποτα 5 χρόνια τώρα;

gemp100
18th March 2010, 01:35
Τι εταξε?Μυνησεις στο us?Να σου θυμισω λοιπον οτι αθωωθηκε η mazda γιατι οι δυναμομετρησεις δεν γινανε με σωστο τροπο.Και εσυ σαν ποιο παλιος απο μενα θα πρεπε να το ξερεις οτι στο συγκεκριμενο αυτοκινητο ολα παιζουν ρολο για να αποδωσει.Τωρα οσον αφορα το marketing ολες οι εταιριες ετσι δεν δουλευουν?Μηπως ξεχναμε την καταργηση του TFSI και την αντικατασταση του με TSI γιατι ηταν προβληματικος?Αλλα πουθενα δεν αναφερθηκε.Κατι αντοιστοιχω εγινε και με μας λοιπον.Αρα μην το ψαχνεις ολοι τα ιδια ειναι φιλε.

Terminator
18th March 2010, 02:04
Γιώργο επειδή καταλαβαίνω οτι εχεις παρεξηγηθεί και μαζί μου θα σε πάρω αυριο τηλ. να τα πούμε.

Γιώργο θα παρεξηγηθώ που νομίζεις οτι παρεξηγήθηκα!!!! gdg70 κουβέντα κάνουμε απλά εγω έπαθα την ζημιά εγώ είμαι δυσαρεστημένος. Ξέρω οτι σ' αρεσει πολύ τ' αμάξι!

Απο την άλλη τώρα.Είχες καθόλου συμπτώματα με τη πτώση συμπίεσης που λές;Δεν επερνε μπροστά μειωμένες επιδόσεις κλπ;

οχι όπως πήγαινε πάει. Το θεμα ειναι οτι αν εχει πέσει η απόδοση δεν μπορεις να το καταλάβεις γιατί θα εχει γινει πολυ αργά και σταδιακά. Αν βρω ευκαιρία θα ανοιξω με κανενα άλλο rx

Εχει μετρήσει ποτε κανεις συμπίεση σε παλισνδρομικό;Αν δεν μετρουσες θα ησουν ενας ευτυχής κάτοχος εν αγνοία οπως εκατομμυρια κατοχοι παλινδρομικών μοτέρ η οχι;

ναι αφου θα γραψει καμια 250Κ χμ χωρις οποιαδήποτα ανησυχία

Τα αυτοκινητα πλέον το 90% των κατοχων το αλλάζουν στα 5 χρόνια και λιγότερα.Αυτός ειναι και ο σκοπος των εταιρειών.

Αυτό γινεται στην Γερμανία, εδω δεν μας παιρνει

Για μένα πούλα το αφου βγάζεις πλέον τοση χολή για το αμάξι.

Δεν βγάζω χολή. Ο μισός τίτλος λέει 5 χρονια καλές στιγμες. Θα γραψω κάποια στιγμη και γι αυτές

Αλλά φαντάζεσαι να πάρεις ενα HONDA που ειναι αλεξίσφαιρο και στα 3.000χλμ να σπάσει ο κινητήρας οπως του Γρηγόρη (RENESIS);
Ο Γρηγόρης με ποιόν πρέπει να τα βάλει με τη honda που του εσπασε τοσο νωρίς η με τη mazda που δεν του εχει βγάλει τιποτα 5 χρόνια τώρα;

γιατι ρε παιδια αναφερεται άλλες μαρκες? Το ξερω οτι εχουν βλάβες και λογικό ειναι ως ενα σημειο να εχουν, αλλά μην κανεται συγκριση σε συχνοτητα βλαβων, τα περιστροφικα στο σύνολό τους θα χασουν παταγωδως. Όσο για τον Γρηγορη ειμαι σιγουρος οτι θα ειχε το ταπερ ακόμα αλλά εχει χαρη που το κλέψανε στους ολυμπιακούς το 2004... + ένα αλλαγμενο κινητήρα πιο πριν... εεεε του βγηκε γκαντεμικο και πηγε σε challenge.

georx8
18th March 2010, 02:25
Η ουσία ολη Γιώργο και αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι μοτέρ δεν εχει σπάσει σχεδόν κανενα η ελάχιστα.Πτώση συμπίεσης ειχαν πολλά οπως πιστευω εχουν και οι παλινδρομικοι απλα κανεις δεν καθεται να τους μετρήσει.Εγώ λέω οτι το μοτέρ σου αντέχει χαλαρα αλλα τοσα χιλιόμετρα.Εσύ πές αυτο που νομιζεις.
Να σου υπενθυμίσω οτι κι εγω πηγαινα για πολλα χιλιόμετρα με βουλωμένο καταλύτη aftermarket το οποιο μου εριξε την συμπιεση αρκετά.Πολλές φορές φταιμε κι εμεις οι ιδιοι και ας μη θέλουμε να το παραδεχτούμε.

Trx8iantafillos
18th March 2010, 10:27
οταν ολοι αγοραζαμε το συγκεκριμενο αυτοκινητο ποσοι απο μας ξεραμε τι περναμε ? ελαχιστοι (μεσα σε αυτους και γω μεσα)...ολοι ξεραμε οτι αργα η γρηγορα θα αλλαξουμε μοτερ...ποιος πιστευε οτι θα βγαλει 250.000 ΧΛΜ πχ ? και μετα απο αυτο τι ? και σε αυτα τα λεφτα ....

Σε καταλαβαινω για την πικρια που νιωθεις γιατι και γω ειμαι σε αυτους που δεν θα μπορουσαν να πληρωσουν ενα νεο καινουριο μοτερ

The Ace
18th March 2010, 18:18
οταν ολοι αγοραζαμε το συγκεκριμενο αυτοκινητο ποσοι απο μας ξεραμε τι περναμε ? ελαχιστοι (μεσα σε αυτους και γω μεσα)...ολοι ξεραμε οτι αργα η γρηγορα θα αλλαξουμε μοτερ...ποιος πιστευε οτι θα βγαλει 250.000 ΧΛΜ πχ ? και μετα απο αυτο τι ? και σε αυτα τα λεφτα ....

Σε καταλαβαινω για την πικρια που νιωθεις γιατι και γω ειμαι σε αυτους που δεν θα μπορουσαν να πληρωσουν ενα νεο καινουριο μοτερ

Εγώ ήξερα, καθότι πιο παλιός και γνώστης των rotaries (και πρώην κατόχος RX7). Ε λοιπόν, το ίδιο που έλεγα πριν θα ξαναπώ και τώρα (και στο Termi που το άρχισε):

ας υποθέσουμε ότι είμαστε στα 60Κ-70Κ χλμ και μετράμε συμπίεση. Τη βλέπουμε χαμηλή (5.χ ή κάπου εκεί τριγύρω) και λέμε ή μας λένε "rebuild ή καινούριο". Κόστος: από 2,5Κ για rebuild μέχρι 5-6Κ για κούτα μοτέρ. ΟΚ ? ΟΚ.

Πόσα έχεις γλυτώσει από τέλη και ασφάλιστρα σε σχέση με ένα αντίστοιχο (2lt ή 3lt) αυτοκίνητο ? Να σας πω εγώ που τα υπολόγισα. Περίπου 500-600€ το χρόνο (εξαιρώντας κιόλας το 2009 όπου η διαφορά ήταν κοντά στο χιλιάρικο). Άρα σου "έχουν μείνει" στη τσέπη περίπου 3Κ για τα 5 χρόνια κτήσης.

Πάμε στα services. Μέχρι στιγμής έχω πληρώσει για τα services των 1500, 15Κ και 45Κ χλμ από 160€, για το service των 30Κ χλμ 300€ και για τα 60Κ χλμ (που το έκανα ήδη στα 53Κ χλμ) πλήρωσα 350€. Σύνολο 1100€ για 60Κ χλμ χρήσης. Θέλετε να πούμε τι πληρώνουν για service στις άλλες μάρκες με αντίστοιχα μοντέλα ? Μην πάμε μακρυά, ας μείνουμε μόνο στις ρυθμίσεις, στους ιμάντες, και κανά ελατήριο ή φλάντζα. Προφανώς όλοι έχετε μια εικόνα, απλώς η δική μου από Honda και VW μιλάει για περίπου 3Κ -τουλάχιστον- για τα services αυτά.

Άρα ΜΟΝΟ από αυτά έχουμε "γλυτώσει" περί τα 5Κ €. Άρα -και το λέω χωρίς κανένα ίχνος εγωισμού για "το αμάξι μου"- ακόμα και στα 60Κ χλμ στην ουσία έχουμε γλυτώσει τα χρήματα που απαιτούνται για ένα μοτέρ κούτα.

Και τι γίνεται λοιπόν ? Ακόμα και αν το μοτέρ ανατιναχθεί στα 60Κ χλμ ή απλά δεν μας αρέσει να ακούμε για 5.χ συμπίεση, δίνουμε τα λεφτά που μας έχουν μείνει στη τσέπη (αγοράζοντας ένα από τα πιο ιδιαίτερα αυτοκίνητα που υπάρχουν, μην το ξεχνάμε αυτό) και μετά έχουμε ένα ολοκαίνουριο μοτέρ....

Για ρωτήστε πόσο κάνουν τα μοτέρ κούτα τύπου F20/K20 (για Honda) ή κανά S50 ή S54 (για Μ3)....

Trx8iantafillos
18th March 2010, 18:27
πολυ σωστα ολα αυτα που ανεφερες , οταν τα βαζεις κατω και τα υπολογιζεις ειναι ετσι οπως τα λες...αν εξαιρεσης τη βενζινη εχει πολυ χαμηλο κοστος συντηρησης για τα δεδομενα του...και το κυριοτερο...το χαμογελο και τη μοναδικη οδηγικη απολαυση που απλοχερα σου δινει αυτο το αμαξι

για να μην ανοιξουμε κουβεντα για κατι σπασμενα TSI , Ηοnda και Μ3 (οπως ανεφερες) allright

TRUST SOUND
18th March 2010, 20:29
ΠΑΙΔΙΑ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ
ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΕΝΑ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ
Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ COSMO ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ

journalist
18th March 2010, 20:31
παντως παιδια ο φιλος ο Terminator εχει στα περισσοτερα δικιο...οντως ετσι ειναι τα πραγματα...Και μονο που ζεις με το ψυχολογικο οτι μια μερα πας για μοτερ....και πολλες φορες χωρις να φταις.....δημιοργει τρομερο ΑΓΧΟΣ

Trx8iantafillos
18th March 2010, 20:59
παντως παιδια ο φιλος ο Terminator εχει στα περισσοτερα δικιο...οντως ετσι ειναι τα πραγματα...Και μονο που ζεις με το ψυχολογικο οτι μια μερα πας για μοτερ....και πολλες φορες χωρις να φταις.....δημιοργει τρομερο ΑΓΧΟΣ

διαφωνω...αν ειναι ετσι δεν το αγοραζεις...δεν το ευχαριστιεσαι ρε Κωστα...θυμασαι το δικο σου αγχος και τι σου ελεγα ? για πες μου τωρα που το εχεις και εχεις αλλαξει και μοτερ πως νιωθεις παρολ' αυτα

marteas
18th March 2010, 21:04
Και παρόλα που του είπα 30φυλλε
πήγε και το πήρε ο Κώστας.

argypa30
18th March 2010, 22:25
μηπως λεω μηπως αν εκανες εναν καθαρισμο στους ροτορες με το ειδικο σπρει βελτιωνες καπως την συμπιεση?μηπως εχουν κολισει τα μαχαιρια?μου ακουγετε πολυ γρηγορα ναχει πεσει τοσο μεσα σε 25000 χλ.λεω εγω τωρα χωρις ναμαι ειδικος.παντος και εγω εχω γνωστο που εχει 130000 χλ και εκανε μετρηση και ειναι σαν καινουριο αλλα παντα τα σερβισ στην ωρα τους και οχι ξεσκισμα με κρυο κινιτιρα.απλα οταν γεμιζε το ρεζερβουαρ εβαζε λαδι για διχρονο κινιτιρα σαν αυτο που βαζουν στα μηχανακια επειδη βοηθουσε στην καλητερη λιπανση.τωρα ο θεος και η ψυχη του!!

Terminator
18th March 2010, 23:39
Παίδες....

Διαβάζοντας τα ποστ σας με πιάνουν γέλια μερικές φορες... Παρακαλώ να μην το πάρει κανενας στραβά δεν γελάω απο κακία, αλλά δινετε την εντύπωση οτι προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα...

Προς gemp100:
Αν μπορείς να μου πεις νουμερα επισημα απο κάποια μέτρηση συχνότητας βλαβων για τον κινητήρα του rx8 και τους TFSI - ΤSI και οτι εμεις έχουμε μικρότερο ποσοστό βλαβων, τότε να δεχτώ αυτά που λες. Έχω στα χέρια μου ενα autotriti (9-Μαρ 2010) και πάω στις τελευταίες σελίδες στους τιμοκαταλόγους και διαβάζω:
Audi A3 1.4/1.8/2.0 TFSI
Audi A4 ............... TFSI
Seat 1.4/1.8 TSI
VW golf polo passat κτλ ....... TSI
Δεν καταλαβαίνω για ποια καταργηση μιλάς αν και για να πω την αλήθεια δεν μ απασχολει τι γινεται στο group VW αν τους πέτυχε η συνταγή τουρμποκομπρέσορα και αν σπασανε και πόσα. Άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνωμη για μάρκες που δεν ειχα ποτέ. (Ποτέ δεν ειχα γερμανικο αμάξι και ούτε θα πάρω!). Ούτε μπορω να εχω ολοκληρωμένη άποψη αν το astra του ξάδερφου μαμεί και δερνει ή το golf gt του συναδελφου βγήκε φολα... Αντιθετα μίλησα με αποδείξεις για το δικό μου καθως και για το κλίμα που επικρατει στα ελληνικα πλαίσια για rx8 μετά απο 5 χρόνια συνεχους παρακαλούθησης...

Τριανταφυλλε:
Δεν απαίτησα 250000χμ... αλλά το σκεπτικο είναι το εξής: 100Κ εγγύση ή 3 έτη οτι έρθει 1ο. Σε μένα τα 3 χρόνια με βρηκαν με 38Κ χμ. Αυτό τι σημαίνει, οτι απο κει και πέρα τα μέταλλα αρχίζουν και σαπίζουν? Λιγο πριν κλείσω τα 5 χρόνια σας είπα τι μετρησα. Άντε και πες εγω ήμουν άτυχος. Όλοι οι υπόλοιποι? Για περάστε μια βόλτα και απο το αλλο το forum να δειτε πόσοι άλλαξαν...

Αντώνη ace:
Ωραίο το συγκριτικό αλλά παρουσιάζεις την μια όψη του νομίσματος... και εξηγώ:
Mazda rx8 challenge 10.7lt μεση καταν.
VW golf gti 7.3 μεση καταν.
Seat leon cupra 8.3 μεση καταν.
Honda civic type R 9.1 μέση καταν.
Opel astra gtc (180hp) 7.7 μέση καταν.

Υποθέτοντας οτι κάνουμε 12Κ χμ το χρόνο και με μια μεση τιμη βενζινης για τα 5 χρονια στο 1 ευρω, τότε θα χρειαστούμε για τα 5 χρονια:

Mazda 1284lt X 5 (ετη) = 6420lt = 6420E
VW 876lt X 5 (ετη) = 4380lt = 4380 Ε (2040 κέρδος)
Seat 996lt X 5 (ετη) = 4980lt = 4980E (1440 κέρδος)
Honda 1092 X 5 (έτη) = 5460λτ = 5460 Ε (960 κέρδος)
Opel 924 X 5 (έτη) = 4620λτ = 4620 Ε (1800 κέρδος)

Ένα σεβαστό μέρος λοιπόν μέρος του τριχιλιαρου που λες οτι κερδίζουμε πάει στην βενζίνη.... το υπόλοιπο θα πάει σε κανα παγουρίνο, σε τίποτα βασεις κινητηρα, τιποτα μπουζοκαλώδια κτλ... (που ειπαμε οτι δουλευες? Στο Υπουργειο Οικονομικών? axaxaxaxaxaxa Πλάκα κάνω ε?) Αλλά και πάλι δεν ήξερα ρε Αντώνη κάθε φορά που έκανα σερβις και έδινα 160 Ε, να βάζω τα ‘’υπόλοιπα 140’’ που κερδίζω στον κουμπαρά + αυτά απο τα τέλη κτλ

jin kazama
18th March 2010, 23:40
Καταλαβαίνω όσα γράφει ο Termi... και είμαι μαζί του, πολύ θα γούσταρα να μην υπήρχε το χιλιομετρικό ζήτημα και το ζήτημα της συμπίεσης για το 8άρι... όπως όλοι μας άλλωστε !

Θα σας πω κάτι άσχετο τώρα...

Αυτό που γουστάρω περισσότερο στο 8άρι είναι πως κοντεύω να γίνω μηχανικός μετά από τόσο καιρό κοινής συμβίωσης με τον '' Κόκκινο Βαρόνο '' (το 8άρι μου)

Εκεί που ήξερα τα βασικά πλέον είμαι σίγουρος ότι το επόμενο μοτέρ θα το κάνω rebuilt μόνος μου και όχι απλά θα βάλω καινούργια parts αλλά θα έχει και την απαιτούμενη συμπίεση.

Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι πάντα θα σπάει...το πρώτο μας άφησε χρόνους στα 95000km
Τώρα πλέον έχω ήδη και 30000 km στο δεύτερο και τα Track Day πάνε και έρχονται... και αυτό θα σπάσει το ξέρω... αλλά δεν με φοβίζει πλέον η ιδέα του σπασίματος γιατί το έχω πάρει απόφαση ότι όλα σπάνε τελεία και παύλα.

Αλλά το γουστάρω κολασμένα......

p.s: Μοτέρ :95000 km - Δίκος Πλατό : 125000 km και ακόμα πάει......lol

Trx8iantafillos
18th March 2010, 23:49

Υποθέτοντας οτι κάνουμε 12Κ χμ το χρόνο και με μια μεση τιμη βενζινης για τα 5 χρονια στο 1 ευρω, τότε θα χρειαστούμε για τα 5 χρονια:

Ένα σεβαστό μέρος λοιπόν μέρος του τριχιλιαρου που λες οτι κερδίζουμε πάει στην βενζίνη....

δεν υπαρχουν αυτες οι καταναλωσεις Τερμι...ουτε για το 8αρι αλλα ουτε και για τα υπολοιπα ... ειχα καποτε opel astra , απλο 14αρι με 90 αλογα και ειχα μεση καταναλωση 8.5 .... πανω απο 10 με 11 εχουν αφου μιλαμε για τουρμπατα αυτοκινητα

Terminator
18th March 2010, 23:58
διαφωνω...αν ειναι ετσι δεν το αγοραζεις...δεν το ευχαριστιεσαι

Μα δεν είπα οτι το μίσησα... ακομα και τωρα μετα απο 5 χρονια το κοιταω και μ αρεσει , ή βλέπω στο δρόμο κάποιο να περναει τυχαια και λέω: ρε δες τι ωραιο αμάξι εχω!! Και για να το πω με άλλα λογια, δεν υπάρχει κατι ακομα που να το θεωρω άξιο αντικαταστάτη του 8 αριου στα λεφτα του... Toyota ft86? ίσως, αν και δεν πολυσυμπαθω την toyota
Τι εφταιξε και τι με πειραξε νομιζω το ανέλυσα.

Για το άλλο που λες για τις καταναλώσεις: φυσικα και δεν υπάρχουν αλλά τις χρησιμοποίησα σαν μετρο συγκρισης. Αν το τουρμπατο εχει 10-11λτ τοτε εμας εχει 14-15...

μηπως λεω μηπως αν εκανες εναν καθαρισμο στους ροτορες με το ειδικο σπρει βελτιωνες καπως την συμπιεση?μηπως εχουν κολισει τα μαχαιρια?μου ακουγετε πολυ γρηγορα ναχει πεσει τοσο μεσα σε 25000 χλ.λεω εγω τωρα χωρις ναμαι ειδικος.παντος και εγω εχω γνωστο που εχει 130000 χλ και εκανε μετρηση και ειναι σαν καινουριο αλλα παντα τα σερβισ στην ωρα τους και οχι ξεσκισμα με κρυο κινιτιρα.απλα οταν γεμιζε το ρεζερβουαρ εβαζε λαδι για διχρονο κινιτιρα σαν αυτο που βαζουν στα μηχανακια επειδη βοηθουσε στην καλητερη λιπανση.τωρα ο θεος και η ψυχη του!!

Για καθαρισμό ακουγεται καλή ιδεα αλλά ποιος την κάνει? εξαλλου αν ειναι να πάω σε τετοια λύση καλύτερα ενα rebild και τέλος. Ακριβως αυτη ειναι η απορία: πως μεσα σε 24Κ χμ έγινε κάθετη πτωση συμπίεσης...

Λαζαρε κι εγω μαζί σου!!!

Trx8iantafillos
19th March 2010, 00:00
Για καθαρισμό ακουγεται καλή ιδεα αλλά ποιος την κάνει? εξαλλου αν ειναι να πάω σε τετοια λύση καλύτερα ενα rebild και τέλος. Ακριβως αυτη ειναι η απορία: πως μεσα σε 24Κ χμ έγινε κάθετη πτωση συμπίεσης...

μπορεις και μονος σου ...υπαρχει σχετικο βιντεακι στο τιουμπ και αναλογο θεμα στο φορουμ

Terminator
19th March 2010, 00:19
Η πτώση συμπίεσης προερχεται απο τις ''νυχιες'' που γίνονται στα housings και επειδη φαγώνονται τα apex seals, σωστα? αρα εκτιμώ οτι ο καθαρισμός δεν θα διορθώσει το παραπάνω πρόβλημα, ίσως να βοηθήσει κάπως. Ένα άλλο θεμα που δεν ανέφερα, ειναι και το μέρος που βρίσκομαι: ΡΟΔΟΣ !!!! hello Τζούλια ιδανικο μέρος για μπανακι relax παλια πόλη Λινδος Ιαλυσός κτλ, αλλά όχι για wankelιδες. Η υγρασία στην ατμοσφαιρα ειναι συνηθως υψηλη και πολλες φορές βαράει 100αρες% !!!. Κι αμα δεν έχεις σωστή υποστηριξη ... βρασε όρυζα! Άλλο να βρισκόμουνα σε Θεσσαλια ή Β. Ελλάδα και να είχα οτι χρειαζόμουνα έστω και απο Πτολεμαίδα μεριά.

sgiannakis
19th March 2010, 00:47
φιλε μου, με λενε στελιο κ εχω ενα cosmo με περιπου 70000 χλμ.κ καλη συμπιεση. Αναφορικα με την περιπτωση σου η γρηγορη πτωση της συμπιεσης (ξαφνικη διαφορα αναμεσα στους δύο ροτορες) απαιτεί εναν έλεγχο κ υπομονή.Θεωρώ οτι κατι άλλο πρεπει να συμβαίνει..αν ξεκινήσουμε συγκρισεις θα βρει καποιος τα πανω κ τα κατω για τη χρηση του 8αριου..Ωστοσο ολοι εμεις εχουμε το 8αρι γιατι γουσταρουμε τα θετικα κ τα αρνητικά του..Αναφορικα παντως με την καταναλωση δεν εμπιστευομαι τις τυποποιημενες μετρησεις γιατι πολυ απλα δεν ειναι αληθεια.
Στη θέση σου θα ενιωθα λιγο η πολυ πληγωμενος αλλα θα σκεφτομουνα τη λυση του προβληματος μου κι οχι το ποσο αδικη ειναι η ζωη..

marteas
19th March 2010, 01:02
Πως γίνεται σε μια ημέρα termi να ξεχνάς 5 χρονιά απο της καλές στιγμές

της οποίες δεν βλέπω να αναφέρεις πουθενά.

Και το δικό μου το μοτέρ έσπασε

αλλα πότε δεν απογοητεύτηκα

ούτε μια στιγμή ούτε μια μέρα.

argypa30
19th March 2010, 01:05
για τον καθαρισμο η γνωμη μου ειναι να μην το κανει κανεις μονος του γιατι στα service bulletins αναφερει πως μετα τον καθαρισμο επειδη εχει απομακρυνθει και το λαδι για την λιπανση πρεπει να ριθμιστει η αντλια λαδιου να ριξει περισσοτερο λαδι στους ροτορες. ο λογος ειναι να μην γινει φθορα στα housings γιατι μετα τον καθαρισμο τραβας κατι γκαζιες για να φυγει η μουργα.βεβαια δεν ξερω τι γινετε με τον καταλυτη??εαν μετα τον περνεις επομου!!!150 ευρο ο καθαρισμος ειχα μαθει τον κανει ενας ο οποιος ασχολειτε μονο με rotary αν δεν κανω λαθος.

Terminator
19th March 2010, 01:30
Δεν νομίζω οτι τις ξέχασα... αλλά λιγο πολύ σε όλους πάει το μυαλό οταν λέμε καλές στιγμες. Τώρα τι να γράψω, λεπτομέρειες οτι φόρτωσα την Τζένη την Ελσα την Ντέπυ την Έλλη τις φίλες της φίλης και πάει λέγοντας? Ή οτι το έκανα στο πίσω κάθισμα? δε νομίζω να χρειάζοται τέτοιες λεπτομέρειες. Τωρα για οδηγικη ευχαρίστηση - απόλαυση ειναι κάτι που εννοείται μεταξύ rx8ακηδων. Ή για τον βαθμό κεφαλογυρίσματος ειδικά την 1η χρονια? Λίγο πολύ όλοι μας τα έχουμε ζήσει. Όπως επισης είναι ωραίο συναισθημα να περνας απο το faliraki και να σου λέει η αγγλιδούλα hey, nice car!!! (το είχα και πλυμένο βέβαια). Στα καλά φυσικά περιλαμβάνονται και οι εκδρομές - συναντήσεις κάτι που δεν υπάρχει εδώ στη Ρόδο. Και τέλος ο παράγοντας άνθρωπος, με τόσες γνωριμίες με αξιόλογα άτομα στα 5 χρόνια μέχρι τώρα (αλλα και με καμποσους φλούφληδες ευτυχώς λίγοι!) Να λέμε και τα καλά να μη με μαλώσει ο georx!!!!axaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxa

Λες οτι και συ άλλαξες μοτερ. (ένας ένας μου τα λέτε!) Πλέρωσες? Αλλά κι εμένα στην εγγύηση να μου το αλλάζανε δεν σημαινει οτι θα είχα άλλη γνώμη. Κάποια πράγματα ειναι η αντικειμενική αλήθεια...

alexis cosmo
19th March 2010, 01:32
termi το αμαξι σου μπορει να μην εχει και τιποτα. μπορει να εχει πιασει μουργα ενα apex seal και να μην δουλευει σωστα ωστε να χανει συμπιεση. μπορει να φρακαρε απο την μουργα. κανε εναν καθαρισμο. ο καλυτερος ειναι με υγρα φρενων αλλα μετα θες μπουζι. καθαρισε και την βαλβιδα rid και πιστευω οτι θα λυθει το θεμα. μετα παντος να βαλεις αντιτριβικο οποσδηποτε. αν θες κανε καθαρισμο οπως εγω. δες στο ποστ καθαρισμος renesis. αν θες βοηθεια εδω ειμαι.

Terminator
19th March 2010, 01:37
Ευχαριστώ πολύ! το εχω ήδη διαβάσει τότε που το έγραψες.

The Ace
19th March 2010, 01:50
Παίδες....

Αντώνη ace:
Ωραίο το συγκριτικό αλλά παρουσιάζεις την μια όψη του νομίσματος... και εξηγώ:

Ένα σεβαστό μέρος λοιπόν μέρος του τριχιλιαρου που λες οτι κερδίζουμε πάει στην βενζίνη.... το υπόλοιπο θα πάει σε κανα παγουρίνο, σε τίποτα βασεις κινητηρα, τιποτα μπουζοκαλώδια κτλ... (που ειπαμε οτι δουλευες? Στο Υπουργειο Οικονομικών? axaxaxaxaxaxa Πλάκα κάνω ε?) Αλλά και πάλι δεν ήξερα ρε Αντώνη κάθε φορά που έκανα σερβις και έδινα 160 Ε, να βάζω τα ‘’υπόλοιπα 140’’ που κερδίζω στον κουμπαρά + αυτά απο τα τέλη κτλ

Δεν μπορείς να τα έχεις μονά-ζυγά δικά σου. Και να κλαίγεσαι για το έξοδο αλλαγής του μοτέρ ΚΑΙ να λες ότι δεν ήξερες τα λεφτά που γλύτωσες να τα βάλεις στην άκρη. Τι περίμενες, να βρεις ξαφνικά λεφτά στο πορτ-μπαγκάζ ?

Όσο για την κατανάλωση θα πρόσεξες ότι δεν είπα τίποτα. Το πως οδηγεί ο καθένας το αυτοκίνητό του είναι δική του υπόθεση. Εδώ ο άλλος έβγαζε 600 και 700 χλμ σε κάθε ντεπόζιτο, ενώ εγώ δεν έχω δει 400 ούτε στο στρώσιμο. Άρα ? Μίλησα και σύγκρινα τα τυπικά services, γιατί αυτό ακριβώς είναι και το πιο σωστό.

Αν θες να μιλήσουμε για "τυπικές βλάβες", θες να πούμε για καπάκια/μοτέρ/εγκεφάλους στα VAG, για ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά στις Alfa κλπ κλπ ? Όλες βλάβες μερικών εκατοντάδων €, όχι 50 και 100 € όπως αυτά που αναφέρεις....

Να λέμε τα στραβά του 8, αλλά να λέμε και τα σωστά....

alexis cosmo
19th March 2010, 01:57
Σ Ω Σ Τ Ο Σ

red runer
19th March 2010, 02:20
Ρε τι γκρίνια φέρνει η μαμιμενη κρίση http://www.europarl.europa.eu/eplive/expert/photo/20091104PHT63673/pict_20091104PHT63673.jpg Λάζαρε μαζί σουhttp://www.dealersmazda.co.uk/mazda%20rx8.jpg RX8 και τα μυαλά στα κάγκελα

Terminator
19th March 2010, 02:20
Δεν θυμαμαι οταν το παρελαβα απ την αντιπροσωπεια στη Θεσ/νικη να μου ειπε ο υπάλληλος: '' μεγια, αλλά ξεκίνα κάνε αποταμίευση για νεο μοτερ που θα χρειαστεις... αυτό πιθανόν να το ήξερες εσυ που είχες πείρα απο το 7αρι σου.
Λες για κάποιον που έβγαλε 700χμ με ενα τεποζιτο (δηλαδή 8,7 μέση??????????), δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά ας πούμε οτι είναι αλήθεια. Λυπάμαι αλλά ο τύπος πρέπει να ήταν μεγάλος χαλβάς... φαντάσου πως οδηγούσε για να φτασει αυτο το νούμερο, δηλαδή έχασε κάθε εννοια αυτου που πήρε και ούτε θα κατάλαβε ποτέ τι πήρε...

Κάνεις το λάθος και αναφέρεις άλλες μάρκες, πάλι σύγκριση δηλαδή στα μηχανικά, εκει που το 8αρι ειναι χαμένο απο χέρι... Δεν θα κάτσω να γραψω αναλυτικούς πίνακες και στατιστικα με τιμες, συχνοτητες βλαβων κτλ. Θα το πω με άλλα λόγια αυτη τη φορά, για να δούμε τι επικρατεί στην πιάτσα....
Έχουμε και λέμε λοιπόν: κανε μια βόλτα στα forum απο άλλες μάρκες αλλά μη στέκεσαι μόνο στα καπάκια/μοτερ/εγκεφάλους/ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα. Πήγαινε και στις βελτιώσεις τους. Θα δεις οτι σε ΌΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ CLUBS ασχολουνται με το πως θα βελτιώσουν και μεις στίβουμε το κεφάλι μας για το πως θα βγάλουμε κανα χμ παραπάνω!!!! Συζητήσεις επι συζητήσεων! ΕΛΕΟΣ !!!
Δε λεω, ψαχνόμασταν και μεις για βελτιωση με μεγάλο ενθουσιασμό, αλλα για τα 2 πρωτα χρόνια! Μετα όταν όλοι φάγανε την παπάρα απο το περίφημο REVi των 500Ε, απο εξατμισεις καταλύτες και πήραν απο τα 3 το μακρύτερο, εεε καταλάβαμε οτι έπρεπε να στρέψουμε αλλού την προσοχή μας...

el.makis
19th March 2010, 03:47
Παιδια λυπαμαι πολυ,αλλα θα πρεπει να συμφωνησω σε ολα με τον φιλο termi.Ισως η αγαπη μας για μια τοσο διαφορετικη κατασκευη,δεν μας αφηνει να δουμε ποσο σοβαρο ειναι το θεμα μοτερ για το αμαξι μας,αλλα ειναι.Χρυσονουμε απλα το χαπι αναφερομενοι σε ολα τα υπερ του αυτοκινητου(που πραγματι ειναι παρα πολλα).Εγω δεν αισθανομαι βιτσιζος σαν κατοχος rx8 αλλα οντως κανω καποιες παραχωρησεις(καταναλωση ειδικη μεταχειριση),για να εχω αυτο που με ευχαριστει και που με κανει να ξεφευγω απο την ρουτινα και την πιεση της δουλιας.ξερω πως θα ηθελα τα 2πλα χρηματα για κατι αντοιστιχο σε fun to drive και σε ομορφια,αλλα αν θα ερθω στην θεση του φιλου termi θα ξενερωσω απιστευτα.Επισης δεν θα βρειτε κανεναν αλλο,που να ειναι μεγαλυτερος εχθρος των vag απο μενα,(σαν παλιος εργαζομενος σε επισημη αντιπροσωπια,rapwagen),τα θεωρω απροσωπα,αδιαφορα και κοινοτυπα,αλλα δεν μπορουμε να μην υποκλιθουμε,στην καταναλωση τους,και στην βελτιωσημοτητα τους.Φιλος με golf gt και μετριο ποδι δεν εχει δει ποτε πανω απο 8λιτρα/100χλμ.ξερω πως οι περισσοτεροι αυτη την στιγμη πειραζεστε οπως και γω οταν το σκευτομαι αυτο,αλλα ειναι αληθεια,δεν λεμε ποσο λιγοτερο εχουν χασει απο τα δικα μας,αλλο αυτο,ειπαμε οτι αυτα τα παραβλεπουμε για τα υπερ τους.Ασε το ποσο υσχηρογνωμων και φαντασμενοι ειναι ολοι αυτοι οι κατοχοι VAG.Ειμαι σιγουρος πως ο Γιωργος τα εχει ζυγισει ολα τα υπερ και τα κατα,που σιγουρα ειναι πολυ λιγοτερα,αλλα δεν μπορει να μην εκφρασει την πικρια του,την στιγμη μαλιστα που καλειται να δωσει 4 η 5 χιλ,ισως οχι αμεσα αλλα καποια στιγμη στο μελον,μεχρι τοτε ομως θα ειναι μεσα στο αγχος και την ξενερα.Εγω τουλαχιστον ετσι θα ημουν.

VENIAMIN PARALAKIS
19th March 2010, 12:55
Δεν θα μπώ στην λογική να συγκρίνω υπέρ και κατά του αυτοκινήτου.Πρίν λίγο καιρό είχα μπεί και εγώ στην ίδια λογική αλλά ευτυχώς για εμένα πέρασα μοτέρ μέσα στην εγγύηση.Το παιχνίδι γάτα ποντίκι με τις βελτιώσεις και τις εγγυήσεις καλά κρατεί και πολλοί ιδιοκτήτες είναι αγανακτισμένοι.Στην Θεσσαλονίκη αυτή τη στιγμή είναι καμιά δεκαριά που κόπηκε η εγγύηση λόγο εξάτμισης.....Ίσως μια ομαδική επιστολή με υπογραφές από όλα τα μέλη της κοινότητας των ιδιοκτητών RX8 για επέκταση της εγγύησης στα κεντρικά της Ευρώπης να είχε κάποιο αποτέλεσμα.Ήδη δύο μέλη μας έχουν ετοιμάσει επιστολή διαμαρυρίας και σκοπεύουν να κάνουν και επίσκεψη οι ίδιοι για παράδοση της επιστολής.
Μου είχαν παραδόσει την επιστολή για να την διαβάσω πρίν λίγο καιρό και ζητούσαν την συμβολή όλων μας αλλά και τις αλλαγές για να δώσουμε ένα πιο οργανωμένο στίγμα διαμαρτυρίας.

The Ace
19th March 2010, 15:14
Δεν θυμαμαι οταν το παρελαβα απ την αντιπροσωπεια στη Θεσ/νικη να μου ειπε ο υπάλληλος: '' μεγια, αλλά ξεκίνα κάνε αποταμίευση για νεο μοτερ που θα χρειαστεις... αυτό πιθανόν να το ήξερες εσυ που είχες πείρα απο το 7αρι σου.
Λες για κάποιον που έβγαλε 700χμ με ενα τεποζιτο (δηλαδή 8,7 μέση??????????), δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά ας πούμε οτι είναι αλήθεια. Λυπάμαι αλλά ο τύπος πρέπει να ήταν μεγάλος χαλβάς... φαντάσου πως οδηγούσε για να φτασει αυτο το νούμερο, δηλαδή έχασε κάθε εννοια αυτου που πήρε και ούτε θα κατάλαβε ποτέ τι πήρε...

Κάνεις το λάθος και αναφέρεις άλλες μάρκες, πάλι σύγκριση δηλαδή στα μηχανικά, εκει που το 8αρι ειναι χαμένο απο χέρι... Δεν θα κάτσω να γραψω αναλυτικούς πίνακες και στατιστικα με τιμες, συχνοτητες βλαβων κτλ. Θα το πω με άλλα λόγια αυτη τη φορά, για να δούμε τι επικρατεί στην πιάτσα....
Έχουμε και λέμε λοιπόν: κανε μια βόλτα στα forum απο άλλες μάρκες αλλά μη στέκεσαι μόνο στα καπάκια/μοτερ/εγκεφάλους/ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα. Πήγαινε και στις βελτιώσεις τους. Θα δεις οτι σε ΌΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ CLUBS ασχολουνται με το πως θα βελτιώσουν και μεις στίβουμε το κεφάλι μας για το πως θα βγάλουμε κανα χμ παραπάνω!!!! Συζητήσεις επι συζητήσεων! ΕΛΕΟΣ !!!
Δε λεω, ψαχνόμασταν και μεις για βελτιωση με μεγάλο ενθουσιασμό, αλλα για τα 2 πρωτα χρόνια! Μετα όταν όλοι φάγανε την παπάρα απο το περίφημο REVi των 500Ε, απο εξατμισεις καταλύτες και πήραν απο τα 3 το μακρύτερο, εεε καταλάβαμε οτι έπρεπε να στρέψουμε αλλού την προσοχή μας...

Για το θέμα της "αποταμίευσης" έχεις εν μέρει δίκιο, αλλά όταν θέλουμε να συγκρίνουμε το κόστος χρήσης προφανώς πρέπει να το κάνουμε με τον τρόπο που ανέφερα, δηλαδή με ανηγμένο συνολικό κόστος στη συνολική χρονική διάρκεια που μελετούμε. Ως εκ τούτου, το ποσό που έχεις "γλυτώσει" σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα θα πρέπει να το προβάλεις συνολικά στο τέλος της χρονικής περιόδου και να εκτιμήσεις αν αυτό (για την -απλή- περίπτωσή μας χωρίς να υπολογίζεις αποπληθωρισμό ή επιτόκιο) μπορεί να καλύψει κάποια άλλη "έκτακτη" ανάγκη του αυτοκινήτου.

Με απλά λόγια δεν μπορείς να λες "αυτό το αυτοκίνητο μου κοστίζει τα μισά λεφτά για να το έχω" (ξανά, δεν μιλάω για βενζίνη, αυτό είναι στο πόδι του καθενός!!) και ταυτόχρονα να λες "μα γιατί μου ζητάει ξαφνικά τόσα λεφτά για κάτι που ήξερα εξαρχής ότι νομοτελειακά θα έρθει ?". Και προσοχή: το ότι τα μοτέρ χαλάνε, πέφτει συμπίεση κλπ συμβαίνει για ΟΛΑ τα μοτέρ. Απλώς για τα rotaries έχουμε ένα κακό προηγούμενο και κακή φήμη (ίσως σωστά, αλλά δεν το κρίνουμε τώρα).

Για το θέμα της κατανάλωσης, μην πας μακρυά, κοίτα σχόλια σε θέματα με κατανάλωση. Ακόμα και τώρα λέει κάποιο μέλος ότι -θα- έκανε σχεδόν 600χλμ με μέση 100-120 (νομίζω στην εκδρομή). Γι'αυτό λέω είναι στο πόδι του καθενός.

Τέλος, για το θέμα βελτίωσης, το ξέρουμε όλοι και περισσότεροι όσοι από εμάς έχουν και άλλες εμπειρίες. Το να πάρω 20 άλογα παραπάνω στο RX7 μου κόστισε 65€ (φιλτροχοάνη και μια σωλήνα με διπλή 45άρα γωνία). Το να πάω από τα 210 του GTi στα 270 είναι μιας ώρας δουλειά και 800€.

Σε κάθε περίπτωση, έχουμε ένα ιδιαίτερο αυτοκίνητο, που έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις και αξίζει ιδιαίτερης μεταχείρισης....όσοι δεν το ξέρατε πιο πριν, ευτυχώς ή δυστυχώς το μάθατε στη πορεία....

el.makis
19th March 2010, 19:55
παιδια ο καθενας παιρνει αμαξι για τους δικους του λογους,το αμαξι αυτο εμεις δεν το πηραμε ουτε για την βελτιωσημοτητα του,ουτε για την οικονομια του,ουτε για να ραβουμε στα φαναρια.το πηραμε για την διαφορετικοτητα του,την ομορφια του κ την πισοκινητη φυση του,ξεραμε οταν το πηραμε τις ιδιετεροτητες του,μιλαει κατευθειαν στην καρδια του καθε οδηγου κ οποιος το βλεπει σαν αλλο ενα μεσο μεταφορας,θα πρεπει η να παρει το μετρο,η να στραφει σε αλλο κατασκευαστη.Δεν μπορουμε ομως να παραβλεψουμε την μικρη ημ.ληξης των wankel.Απο την αλλη ξερω πως ενα skoda,ενα seat,η ενα vw,δεν θα αξιωθουν ποτε να φορεσουν wankel,και να ακουστουν οπως το 8 αρι μου,(κ ας ξεκινησε απο αυτους)λογο κουλτουρας η αδυναμιας δεν ξερω,αλλα σιγουρα δεν θα συμβει.Ειμαστε ολοι μια ομαδα λεμε αληθειες καλες η ασχημες κ ετσι πρεπει,να ξερετε ομως οτι ola τα autoclubs εχουν προβληματα αξιοπιστιας σε αλλους τομεις.

marteas
20th March 2010, 02:14
Λες οτι και συ άλλαξες μοτερ. (ένας ένας μου τα λέτε!) Πλέρωσες?

Δεν το έκρυψα ποτέ
απο την πρώτη μέρα το είπα οτι έσπασα το μοτέρ
δεν τον πλήρωσα τον πέρασα στην εγγύηση.

Dimitris_Karathanos
21st March 2010, 21:43
Τα νέα αυτή τη φορά αγαπητοί συμφορουμίτες δεν είναι καλα... 64000χμ, μέτρηση συμπίεσης λίγο πριν κλείσει 5ετια το αμάξι και τα αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά... 5.8 (στο όριο) ο ενας ρότορας 7.2 ο άλλος…....

Φίλε Terminator,

Καταρχήν το όριο όπου έχει θεσπίσει η Mazda για αλλαγή μοτέρ ή rebuild είναι τα 680KPA ή 6.9 kgf/cm2 ή 98.6 psi και όχι 5.8 μάλλον kgf/cm2 που αναφέρεις. Βέβαια αυτά τα όρια έχοντας κάνει την αναγωγή στις 250σαλ και φυσικά έχοντας ζεστάνει υπερβολικά το αμάξι σου επειδή κρύο δείχνει υψηλότερα νούμερα. Τέλος αναφέρω πως θα πρέπει να γίνει και compensation αναλόγως του υψόμετρου όπου έχει μετρηθεί το αμάξι σου, αλλά ας πούμε ότι η μέτρηση έγινε σε 0 υψόμετρο.

http://img265.imageshack.us/img265/2338/compression.jpg (http://img265.imageshack.us/i/compression.jpg/)

Την απογοήτευση σου την αντιλαμβάνομαι επειδή έχω δει καθώς και μιλήσει με 10αδες ιδιοκτήτες όπου είτε είχαν οριακή συμπίεση είτε είχαν συμπίεση κάτω από τις προδιαγραφές που έχει θεσπίσει η Mazda και φυσικά για τους γνωστούς λόγους (aftermarket μέρη ή εκτός εγγύησης) η αντιπροσωπεία δεν τους άλλαζε το μοτέρ. Επίσης γνωρίζω ιδιοκτήτες όπου έχουν αλλάξει 3 μοτέρ αλλά και ιδιοκτήτες που το 2ο ή 3ο μοτέρ είχε χειρότερη συμπίεση από το πρώτο. Γενικά γνωρίζω πολλές ιστορίες σχετικά με την συμπίεση και θα μπορούσα να γράψω τουλάχιστον ένα βιβλίο.

Ωραία τα λόγια και οι θεωρίες αλλά ΤΩΡΑ τι γίνεται με την δική σου περίπτωση? Δεν θα αρχίσω να αναφέρω ότι εάν είχες κάνει το Α είτε είχες κάνει το Β θα είχες καλύτερη συμπίεση ή θα σου είχαν αλλάξει το μοτέρ στην εγγύηση. Αυτό γιατί δεν πρόκειται να σε βοηθήσει. Αυτό είναι το παρελθόν.

Αυτό που έχω να σου πω είναι πως στην συμπίεση που μας αναφέρεις ότι μετρήθηκε το μοτέρ σου τα πράγματα δεν είναι τόσο μαύρα όσο νομίζεις. Με αυτήν την συμπίεση θα φτάσεις τα 100.000χλμ ή και παραπάνω και μετά με ένα rebuild θα μπορέσεις να κάνεις άλλα 100.000χλμ ή και περισσότερα. Δεν ακούγεται τόσο άσχημο για ένα sport αμάξι που διαθέτει ιδιαίτερο χαρακτήρα λόγω του περιστροφικού του κινητήρα όπου μπορεί να καταναλώνει περισσότερο από κάποιον αντίστοιχο κινητήρα σε επιδώσεις, μπορεί να διαρκεί λιγότερα χιλιόμετρα από έναν παλινδρομικό κινητήρα αλλά έχει τόσο μικρό μέγεθος και τόσο μικρό βάρος όπου χαρίζει μια μοναδική συμπεριφορά στις στροφές σε αμάξι 1370 κιλών.

Οπότε η δική μου συμβουλή όπου ,εάν θέλεις τι λαμβάνεις υπόψη, είναι να χρησιμοποιείς το αμάξι σου όπως το χρησιμοποιούσες και όταν έρθει η μέρα που δεν θα παίρνει μπροστά να του κάνεις ένα rebuild. Επίσης να αλλάξεις μπουζί, πολλαπλασιαστές και τρόμπα βενζίνης όχι για να ανεβάσεις την συμπίεση πράγμα που δεν γίνεται (εκτός από μερικές πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις , θα έλεγα σπάνιες) αλλά για να διατηρείς το αμάξι σου πάντοτε σε ιδανική κατάσταση.

Τέλος 200ml premix ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ βενζίνης θα βοηθήσει τόσο πολύ την λίπανση του μοτέρ σου όσο δεν μπορείς να φανταστείς. Προσοχή στις επιλογές του premix γιατί η μία μάρκα μπορεί να βοηθάει απίστευτα το μοτέρ και η άλλη μάρκα το μόνο που θα κάνει θα είναι να σου βουλώσει το φίλτρο της τρόμπα βενζίνης.

Υ.Γ δες και τα άλλα νουμεράκια όπου παραθέτω από το workshop manual γιατί δεν παίζει ρόλο μόνο η συμπίεση θαλάμου στις 250σαλ αλλά και η διαφορά μεταξύ θαλάμων καθώς η διαφορά από ρότορα σε ρότορα.

Ξέχνα τα νούμερα της συμπίεσης και απόλαυσε το μοναδικό αμάξι που έχεις γιατί τέτοια αμάξια δύσκολα θα συναντήσεις στην καριέρα σου ως οδηγός.

Terminator
22nd March 2010, 00:14
Δημήτρη ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τις πληροφορίες.
Ουσιαστικά δεν διαφωνώ σε κάτι. Συμφωνώ οτι ειναι μοναδικό πισωκίνητο κουπε που ακόμα και μετά απο 7 χρονια απο την παρουσίασή του δεν υπάρχει κάτι που να μ' αρέσει ή να το θεωρήσω αντικαταστάτη. Κάτι γίνεται με το concept toyota ft86 αλλά με το που ακούς 2000cc ξενερώνεις ειδικά έτσι όπως πάει η κατάσταση τώρα με την οικονομία...
Μπουζοκαλώδια έχω αλλάξει εδώ και καιρό και μπουζί εννοείται, όπως επίσης βαλβολίνες και motorcote.
Για το premix ποια θεωρείται καλή μάρκα?

alexis cosmo
22nd March 2010, 02:10
εγω τερμι βαζω λαδια motul v300 full synthetic 2 ester και για συμπληρωμα βαζω στο ντεποζιτο premix motul full synthetic 2 ester.
το ιδανικο ειναι να ειναι ιδια τα λαδια του ντεποζιτου και του καρτερ για να εχουν τις ιδιες ικανοτητες και στην καυση να μην εχουμε πολες και διαφορετικες εστιες φλογας. πχ πειρακια. απο κει και περα δες και πραξε μονος σου. κανε και τον καθαρισμο αν θες βεβαια. βαλε και αντιτριβικο και σου ευχομαι να το σκιζεις και να το γουσταρεις.

RENESIS
22nd March 2010, 02:23
Αν και ειναι λιγο περασμενη η ωρα,ας πω και εγω εν ταχη τη γνωμη μου...

Για το Honda που ειχα,τι να πω,μου εσπασε στα 1200χλμ,πιστευω οτι ηταν αστοχια υλικου,στο 1ο ανοιγμα μετα το στρωσιμο εγινε,οποτε δεν εξηγητε αλλιως..παει αυτο ομως,περασε!

Στο θεμα μας...

Απο που να πρωτοξεκινησω δεν ξερω...

Το εχω 5 χρονια και εχω κανει 52.000χλμ περιπου-το ξερω ειναι λιγα-στο διαστημα αυτο εκεινο που προσεξα παρα πολυ ειναι να μην σβηνω το αμαξι πριν φτασει η θερμοκρασια του νερου στα φυσιολογικα επιπεδα και να μην το σπαω κρυο,αυτα.

Καθε φορα που το οδηγω μ'αρεσει,με φτιαχνει πως το λενε,εχει αυτο το κατι που λεμε!

Ειναι πολυ ομορφο-καλα υποκειμενικο αυτο-,σωστο πισωκινητο και καθε φορα προσπαθω να το μαθαινω με το...πλαι-καλα μη φανταστητε και τιποτα-αλλα θελω να πω οτι δεν το βαριεσαι,συνεχεια εχεις κατι να μαθεις απο αυτο!

Εχει απιστευτο "περπατημα" και εμενα προσωπικα μου εμπνεει εμπιστοσυνη στο να το τρεξω γενικως και στην ευ8εια και στις στροφες.

Ενταξει καιει αρκετα-σε ταξιδι,απο μετρησεις που εκανα,με μεσο ορο 160χλμ/ωρα,μου καταναλωνει απο 12,5 εως 13,7 λιτ/100χλμ-,δεν κανει για καθημερινο αυτοκινητο και θελει ενα "σωστο" ιδιοκτητη.

Αυτον το καιρο που το εχω,αυτα που μου εβγαλε το αυτοκινητο ειναι ενας σπασμενος καταλυτης-στα 1000χλμ αν θυμαμε καλα,καινουριο ηταν ακομα-,ενα παγουρακι του ψυκτικου που αλλαξα και....αυτα!

Στην οδηγηση το σπαω κανονικα,αφου ζεσταθει πρωτα,δεν εχω τετοια κολημματα,γιαυτο το πηρα εξαλλου,δεν το πηρα μονο για την καφετερια!

Δεν μου εχει μπουκωσει ποτε εως τωρα-φτου φτου-και δεν μου εχει παρουσιασει κατι προς το παρον.A!εχει και φθηνα service,ευχαριστημενος ειμαι,γυρω στο 65 ευρω μου κοστιζει,το κλασσικο..λαδια,φιλτρο κτλ.

Οσο για μετρηση συμπιεσης κτλ δεν το σκεφτομαι καν να το μετρησω,δεν γουσταρω,δεν θελω να μπω σε αυτο το τρυπακι,θα το κυκλοφορω μεχρι που να μην περνει μπροστα και οσο παει και δοξα το θεο παει καλα προς το παρον!

Θελω να το κρατησω,μακαρι ο Γιωργακης(ξερετε ο πρωθυπουργος) να μην πειραξει τον κυβισμο του η κατι αλλο και μας βαλει να πληρωνουμε την εφορια,μονο τοτε θα το δωσω!

Πολλα ειπα τελικα...ολα ειναι σχετικα παντος και ο καθενας το βλεπει απο την δικια του σκοπια...

georx8
22nd March 2010, 02:23
Δηλ οτι λάδι βάζεις στο κάρτερ βάζεις και στο τεπόζιτο η κάτι δεν κατάλαβα καλά;

alexis cosmo
22nd March 2010, 02:31
βαζω την ιδια μαρκα και τον ιδιο τυπο αλλα
αλλο λαδι στο καρτερ και αλλο στο ντεποζιτο δηλ το ενα ειναι για καρτερ και το αλλο για ντεποζιτο δεν βαζω το ιδιο και στα δυο.

alexis cosmo
22nd March 2010, 02:35
τερμι καθαρισε και την βαλβιδα rid θα εχει σιγουρα παρα πολυ καπνα. στην αντιπροσοπια δεν την καθαριζουν ποτε. εμενα ηταν φρακαρισμενη.

georx8
22nd March 2010, 02:53
Εντάξει ετσι που τόγραψες νομιζα οτι βάζεις το ιδιο και στο τεπόζιτο.
Παρόλαυτα ολα τα premix λάδια δεν ειναι ιδια.Τα idemitsu πχ ειναι ειδικά για βάνκελ.Τα motul δεν ξερω αν τηρουν τις προδιαγραφές.

Dimitris_Karathanos
22nd March 2010, 12:18
Δημήτρη ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τις πληροφορίες.
Ουσιαστικά δεν διαφωνώ σε κάτι. Συμφωνώ οτι ειναι μοναδικό πισωκίνητο κουπε που ακόμα και μετά απο 7 χρονια απο την παρουσίασή του δεν υπάρχει κάτι που να μ' αρέσει ή να το θεωρήσω αντικαταστάτη. Κάτι γίνεται με το concept toyota ft86 αλλά με το που ακούς 2000cc ξενερώνεις ειδικά έτσι όπως πάει η κατάσταση τώρα με την οικονομία...
Μπουζοκαλώδια έχω αλλάξει εδώ και καιρό και μπουζί εννοείται, όπως επίσης βαλβολίνες και motorcote.
Για το premix ποια θεωρείται καλή μάρκα?

Επίσης το να αλλάξεις πολλαπλασιαστές στα 30.000χλμ και μπουζί στα 15.000χλμ θα μπορούσε να θεωρηθεί υπερβολικό , άσκοπο και άχρηστο από κάποιον που δεν γνωρίζει το αμάξι μας.

Κάθε 30.000χλμ λοιπόν να αλλάζουν οι πολλαπλασιαστές και κάθε 15.000χλμ τα μπουζί και η προμήθεια τους να γίνεται από το εξωτερικό για ευνόητους λόγους. Άλλαξε τους στα χιλιόμετρα που προτείνω και δεν θα χάσεις.

Τώρα για το premix θα πρότεινα Idemitsu.

Τέλος τα Dexelia απλά να τα πετάξεις και να χρησιμοποιήσεις ένα πλήρης συνθετικό λάδι εφόσον είσαι εκτός εγγύησης. Μερικές προτάσεις Amsoil 0W-30, Amsoil 5W-30 ASL, Idemitsu 10W-30, 0W-30 Syntherenesis (πλάκα κάνω αυτό δεν θα το βρεις ποτέ στην Ελλάδα γιατί είναι πανάκριβο και στην Ιαπωνία)

Τώρα τα διαστήματα αλλαγής λαδιού να είναι κάθε 3000χλμ ή το αργότερο κάθε 5000χλμ. Δεν χρειάζεται να σου αναλύσω πόσα λίτρα λάδι μένουν μέσα στον κινητήρα όταν κάνεις αλλαγή λαδιών και νομίζεις ότι έχεις φρέσκο λάδι.

Επίσης δεν ξέρω κάτω από ποιες συνθήκες οδηγάς το αμάξι σου και πως το οδηγάς αλλά προσπάθησε να το κινείς καθημερινά και να του δίνεις να καταλαβαίνει. Θα έχεις πολύ καλύτερη συμπίεση από αυτόν που το βγάζει κάθε ΣΚ με τα άθλια Dexelia στο carter να έχουν χάσει κάθε ιδιότητα που χρειάζεται το αμάξι μας. Η ακινησία σκοτώνει την συμπίεση και το αμάξι μας περισσότερο από κάθε άλλο αμάξι.

Αυτά τα ολίγα.

Dimitris_Karathanos
22nd March 2010, 12:48
Προσωπική μου άποψη από τα χρόνια που ασχολούμαι με τους renesis είναι πως οι περισσότεροι renesis χάνουν την συμπίεση τους
Για τους εξής λόγους

1) Κακοί πολλαπλασιαστές/μπουζί = πλούσιο μίγμα = ξέπλυμα του oil film =κακή λίπανση = εκτεταμένες φθορές. Και από τα 30.000χλμ οι πολλαπλασιαστές σου μπορεί να έχουν φάει τόση ζέστη όπου να θεωρούνται μη επαρκής. Οπότε αλλάζουμε πολύ συχνά πολλαπλασιαστές/μπουζί και δεν τσιγκουνευόμαστε πάντοτε έχοντας κατά νου την προμήθεια τους από το εξωτερικό.
2) Μη επαρκές ιξώδες λαδιού λόγω της απίστευτα καλής ποιότητας του Dexelia. Αυτό το λιπαντικό χάνει αρκετά γρηγορότερα από όσο νομίζουμε το ιξώδες του αλλά και τις χημικές του ιδιότητες με αποτέλεσμα την κακή λίπανση= εκτεταμένες φθορές. Η λύση έρχεται με πολύ συχνές αλλαγές κάθε 3000χλμ ή κάθε 5000χλμ (εάν υπάρχει το χρήματα κάθε 3000χλμ είναι προτιμότερο) Αλλά επίσης η χρησιμοποίηση ενός πλήρης συνθετικού λαδιού όπου χάνει πολύ ποιο δύσκολα το ιξώδες του σε σχέση με το Dexelia. Απλά αγνοείστε τις συμβουλές της Mazda για μη χρησιμοποίηση πλήρης συνθετικού λαδιού εφόσον και η ίδια συνιστά τώρα πλέον 0W-30 Syntherenesis PAO (polyalfaolefin) ούτε καν ester based λάδι δεν είναι αυτό. Είναι το 100% PAO που μας έλεγε η Mazda ΟΧΙ επειδή βεβαίως δεν το είχε δοκιμάσει ποτέ στον renesis.
3) Carbon Lock. H γνωστή μας καρβουνίλα όπου δημιουργείται στα μοτέρ μας πολύ περισσότερο από όσο ένα παλινδρομικό μοτέρ λόγω του σχήματος του θαλάμου καύσεως. Το Carbon Lock αντιμετωπίζεται με WOT σε υψηλές στροφές πχ 6.000 – 6.500 σαλ αλλά επίσης αποτρέπεται ο σχηματισμός του με το PREMIX.
4) Renesis I έχει 2 μπεκ ψεκασμού ανά ρότορα προς τα apex seals. Αυτά ψεκάζουν στις άκρες των seals και όχι στην μέση έχοντας ως αποτέλεσμα μετά από χιλιάδες χιλιόμετρα το γνωστό μας apex seal όπου έχει σχήμα «χαμόγελου» με φθορές στην μέση και κατά συνέπεια χάσιμο συμπίεσης. Αυτό αντιμετωπίζεται με premix και μόνο με premix. Όποιος δεν το υιοθετήσει δεν είναι απαραίτητο ότι θα κάνει λίγα χιλιόμετρα αλλά θα αλλάζει και θα ξαναλλάζει μοτέρ για αυτόν τον λόγο.

1-2-3-4 = Συχνές αλλαγές πολλαπλασιαστών/μπουζί – λαδιού κατά προτίμηση 100% συνθετικό- αρκετά γκάζια-και Premix.

Απλά τα πράγματα !

Αλλά άντε να πείσεις κάποιον που έχει 30.000χλμ και δεν έχει αλλάξει πολλαπλασιαστές μπουζί ότι ενδέχεται να κουρεύει τα seals λόγω καταστροφής του oil film από το πλούσιο μίγμα. Απλά θα γελάσει , ιδίως εάν είναι συνεργείο Mazda και θα σου πει «φίλε οι πολλαπλασιαστές δεν χαλάνε ποτέ και τους αλλάζουμε μόνο όταν ρετάρει το αμάξι». Η κλασσική απάντηση από τα Mazda συνεργεία μας όπου είναι απίστευτα «γνώστες» σε wankel κινητήρες τόσο γνώστες όπου δεν γνωρίζουν πώς να κάνουν ένα rebuild διαδικασία αρκετά ευκολότερη από ένα rebuild σε έναν παλινδρομικό

Εγγύηση δυστυχώς βάζεις το Dexelia της Mazda ή εάν είσαι λίγο μάγκας μπορείς να φέρνεις το δικό σου Dexelia στο service όπου μέσα θα έχει άλλο λάδι. Απλά δηλαδή τους πασάρεις την συσκευασία όπου επειδή είναι πολύ σαΐνια στα συνεργεία μπορεί να μην πάρουν χαμπάρι τίποτα. Πως δικαιολογείς τα ανοικτά κουτιά? Απλά πηγαίνει με ένα παλιό 5litro Dexelia όπου υποτίθεται ότι το έχεις ανοίξει και έχεις συμπληρώσει λίγο. Θα φανεί λιγότερο ύποπτο από το να πας 4 ανοιγμένα μονόλιτρα Dexelia. Τώρα εάν το καταλάβουν από το χρώμα πες τους να το πάνε στο χημείο του κράτους να αναλύσουν και να σου δώσουν γραπτός την σύσταση του λαδιού που έφερες και θα δεις ότι απλά δεν θα μπουν σε τέτοια διαδικασία.

georx8
22nd March 2010, 12:49
Αν μπεί και διαβασει κανεις αυτα τα πράγματα ρε παιδιά θα πάθει πλάκα.Εχω ξαναπεί σχετικά με τους πολλαπλασιαστές.Η μονώστε τους απο κάτω και μην τους ξαναλάξετε ποτέ ξανά η πάτε στην αντιπροσωπεία και ζητήστε να σας βάλουν την βάση για τους πολλαπλασιαστές απο το facelift.
Η μάζντα καταλαβε το λαθος της και η βαση που χρησιμοποιεί εχει πλέον τρυπες απο κατω για να μην καιει τους πολλαπλασιαστές.
Τα μπουζί στις 40.000χλμ να τα αλλάζεις ειναι καλά.Οπως τα ειδα εγώ βγάζουν ακομη περισσότερα αλλα για καλο και για κακο ας τα αλλάζουμε εκει αλλα οχι και 15.000χλμ,ειναι πολυ λιγα.Το οτι μαυριζουν δε λεει τιποτα.Και τα καινουρια μετα απο 2 μερες μαυρα θα ειναι.
Ναί στο πρεμίξ.
Το κυριότερο όλων ομως ειναι η χρήση.Ποτέ σκισιμο κρυο ποτέ σκισιμο οταν εχει εξω ζέστη και ειμαστε με μικρη ταχυτητα και πάντα σε κάθε βόλτα ενα μικρο σκισιματακι.Επίσης μακρυά απο φθηνές aftermarket λύσεις.Κάτι americat κατι RP και καλα ειδικά για βάνκελ και γενικά ιδιοκατασκευές ειναι επικινδυνες.

Dimitris_Karathanos
22nd March 2010, 13:01
Φίλε μου δυστυχώς η μόνωση δεν πρόκειται να σώσει τους πολλαπλασιαστές σου. Θα κάνει διαφορά αλλά όχι τέτοια έτσι ώστε να μην χρειαστεί να τους αλλάξεις. Το μόνο που θα σώσει τους πολλαπλασιαστές σου είναι το relocation όπου προσφέρουν κάποιες εταιρείες ως aftermarket λύση όπου και είναι αρκετά δαπανηρή.

Το σημείο όπου έχουν τοποθετηθεί οι πολλαπλασιαστές μας είναι τόσο κοντά σε υψηλές θερμοκρασίες που ότι μόνο και να βάλεις δεν θα πετύχεις το επιθυμητό πάντοτε κατά την άποψη μου.

Τώρα το FL όπου διόρθωσε λίγο τα πράγματα με τους πολλαπλασιαστές δεν σημαίνει ότι έλυσε το πρόβλημα. Εδώ είμαστε και θα δούμε κατά πόσο το FL έλυσε την υπερθέρμανση και καταστροφή των πολλαπλασιαστών αλλά φυσικά και το μεγαλύτερο issue όπου επικεντρώνεται στο 3ο μπεκ λαδιού. Αρκετοί σεβαστοί και γνώστες της rotary κοινωνίας απλά πιστεύουν ότι και το 3ο μπεκ λαδιού θα βελτιώσει την κατάσταση αλλά δεν θα λύσει το πρόβλημα.

georx8
22nd March 2010, 13:24
Οι πολλαπλασιαστές εχουν πρόβλημα που ακουμπάνε σε καυτο μέταλλο.Η ζέστη δεν παιζει και τοσο ρόλο.Αν δεις που βρισκονται οι πολλαπλασιαστες σε αλλα αυτοκινητα θα πάθεις πλάκα.Απλά δεν ακουμπάνε σε μέταλλο.
102.000χλμ εχω με τους μαμα εγώ.

Dimitris_Karathanos
22nd March 2010, 13:51
Εφόσον έχεις τόσα χιλιόμετρα με τους μαμά άλλαξε τους με καινούριους άσε το αμάξι να κάνει 2-3 κύκλους στην οδήγηση και μετά ανέφερε τις εντυπώσεις σου εδώ.

Το γεγονός που έχεις τους ίδιους πολλαπλασιαστές για τόσα πολλά χιλιόμετρα δεν σημαίνει ότι τα ρεύματα που δίνουν είναι επαρκεί. Η αδύναμη σπίθα από τα μπουζί λόγω του degradation των πολλαπλασιαστών είναι φαινόμενο σταδιακό όπου δεν καταλαβαίνεις τίποτα ! Απλά είσαι πλουσιότερος όσο αφορά το μίγμα , χειρότερος όσο αφορά την λίπανση αλλά και τις επιδώσεις ιδίως στο χαμηλό φάσμα των στροφών.

Τώρα εάν το μίγμα σου είναι σωστό, οι επιδώσεις σου σωστές, η λίπανση σου σωστή και οι πολλαπλασιαστές στα 102.000 χλμ όπου και έχεις μονώσει θα έλεγα πως πρόκειται για εξαιρετική περίπτωση όπου θα είναι η πρώτη φορά που διαβάζω !

Εάν είναι όντως έτσι τα πράγματα σου δίνω τα συγχαρητήρια μου και το μόνο πράγμα που θα ήθελα να μάθω είναι η συμπίεση του μοτέρ σου εφόσον έχει και αυτό 102.000χλμ και φυσικά την έχεις μετρήσει.

georx8
22nd March 2010, 16:24
Τους ειχα αλλάξει στις 90.000χλμ και δεν ειχα καμια απολυτως διαφορά και ξαναεβαλα τους παλιούς.Τους καινουριους τους εχω καβάτζα.
Η συμπίεση μου με correction λαμβάνοντας υπόψιν την υψομετρική διαφορά οπως πολύ σωστά ανέφερες (και απεφευγα εγώ εδώ και τόσο καιρό για να μη γινουν μάγκες ορισμένοι μεσα στη Μάζνταallright) ειναι στο κατώτερο αποδεκτό οριο αλλα παρόλαυτά μεσα στα όρια.

Dimitris_Karathanos
22nd March 2010, 16:58
Βασικά για να δεις σημαντική διαφορά βάζοντας νέους πολλαπλασιαστές σημαίνει ότι είχες σοβαρό πρόβλημα με τους προηγούμενους. Εάν όμως έχει χάσει λίγο στο χαμηλό φάσμα όπου και δεν χρησιμοποιούμε στα λεγόμενα drag races δεν πρόκειται να το προσέξεις τουλάχιστον οδηγώντας. Το πρόβλημα δεν είναι να χάσεις λίγο στις χαμηλές στροφές αλλά το μίγμα όπου γίνεται πλούσιο με τις γνωστές συνέπειες όπου ανέφερα και είναι γνωστές.

Γενικά θα βοηθούσε εάν είχες παρακολουθήσει το μίγμα σου με τους παλιούς πολλαπλασιαστές και κατόπιν να έκανες σύγκριση βάζοντας τους νέους. Ακόμα και ένα dyno θα μπορούσε να σου δώσει αυτήν την πληροφορία αλλά συγκριτικά θα μπορούσες να δεις εάν είχες χάσει ή όχι στις χαμηλές στροφές.

Επίσης χρειάζεται να κάνει μερικούς κύκλους το ECU με τους νέους πολλαπλασιαστές έτσι ώστε να προσαρμόσει το μίγμα.

Αυτό το αμάξι απαιτεί τόσο το ignition όσο και το lubrication να βρίσκονται πάντοτε σε τέλεια κατάσταση. Αυτό σημαίνει, πάντοτε φρέσκα μπουζί, πολλαπλασιαστές, μπουζοκαλώδια, συχνές αλλαγές λαδιού και premix.

Τέλος λόγω του ενσωματωμένου φίλτρου που υπάρχει στην τρόμπα βενζίνης δεν μπορούμε να το αλλάξουμε. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την σταδιακή μείωση της πίεσης της βενζίνης όπου τροφοδοτείται το μοτέρ λόγω μπουκομένων φίλτρων. Οπότε μην παραξενευτείτε εάν μετρήσετε την πίεση βενζίνης μετά από 50.000χλμ και δεν την βρείτε σταθερή τα 4 bar. Τι κάνουμε για αυτό? Απλά αλλάζουμε την τρόμπα βενζίνης μετά από ορισμένα χιλιόμετρα πάντοτε προγραμματίζοντας την αγορά της από το εξωτερικό. Την παλιά τρόμπα μπορείτε να την ανοίξετε πολύ εύκολα για να διαπιστώσετε πόσο πολύ έχουν μπουκώσει τα φίλτρα.

geox
22nd March 2010, 17:48
Διαφωτιστικα τα ποστ του Γιωργου και του Δημητρη......καποιος μοδερετορ ας τα μεταφερει στο αναλογο θεμα,ωστε να τα διαβαζει οποιος ενδιαφερετε.....bravo

ksofras
22nd March 2010, 18:02
Δημήτρη χσιρόμαστε που ήρθες στην παρέα μας

έχουμε να αναλύσουμε πολλά θέματα

όπως βλέπω οι απόψεις μας είναι πολύ κοντά περύ των θεμάτων που σχολίασες

εδώ θα είμαστε να τα λέμε

πέρνα και από καμια συνάντηση να τα πούμε και από κοντά

Dimitris_Karathanos
22nd March 2010, 18:14
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και χαίρομαι ιδιαίτερα όπου οι απόψεις μας είναι αρκετά κοντά γιατί αυτό σημαίνει πως κάνετε σωστή συντήρηση στα αμάξια σας που το μόνο αποτέλεσμα που προκύπτει είναι ένα υγειές μοτέρ με καλή συμπίεση έχοντας διανύσει πολλά χιλιόμετρα.

Δυστυχώς κάποιες υποχρεώσεις (κυρίως οικογενειακές αλλά δεν πηγαίνουν πίσω και οι εργασιακές) δεν μου αφήνουν το απαραίτητο χρόνο για να σας συναντήσω. Με την πρώτη ευκαιρία που θα μου δοθεί θα τα πούμε από κοντά.

alexis cosmo
23rd March 2010, 02:32
Δημητρη τα INDEMITSU βγενουν και premix και για καρτερ;;;;

triton
23rd March 2010, 02:50
Δημητρη τα INDEMITSU βγενουν και premix και για καρτερ;;;;

και για σασμαν και για καρτερ και για ντεποζιτο.

ksofras
23rd March 2010, 04:13
εγώ idemitsu και άπειρο σκίσημο + premix

και συμπίσεση 8,5 - 8,7 30000χλμ

alexis cosmo
24th March 2010, 01:41
γραψε μου ακριβος ποια ειναι τα indemitsu για καρτερ και ποια premix.
κωδικο-τυπο-λιτρα-τιμη και για τα 2
σε ευχαριστω προκαταβολικα.

ksofras
24th March 2010, 02:42
έχει ο easy tuning ή αλλιώς gvag

θα σε ενημερώσει για όλα

alexis cosmo
24th March 2010, 11:17
thanks

alefantos
31st May 2010, 18:19
Καλησπερα σε ολους και ολες και καλη βδομαδα να εχουμε !!!

Ολοκληρωνοντας τη μελετη του thread απλα θα ηθελα να επιβεβαιωσω ενα απο τα βασικα συστατικα μακροζωιας στο οποιο εγινε αναφορα. Οτι η διαρκη κινηση του αυτοκινητου εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο ενα το οποιο βρισκεται στο γκαραζ και απλα βλεπει το φως του ηλιου καθε σαβ/κο βραδυ.... Σαν υποψηφιος αγοραστης και εχοντας δει αρκετες αγγελιες βλεπω πολλουν να αναφερουν οτι επειδη το εχουν σαν 2ο ή και 3ο αυτοκινητο του εχουν κανει ελαχιστα χλμ με αποτελεσμα να ειναι σαν καινουργιο. Μηπως τελικα του κανουν κακο και εχουν την εντυπωση οτι με αυτον το τροπο το κρατανε "ζωντανο" ????

Nikos_Rx
31st May 2010, 19:41
Δεν ξέρω φίλε μου αλλά το αυτοκίνητο το έχω περίπου 6 χρόνια το οποίο μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα πουθενά! Βέβαια τα πρώτα 2-3 χρόνια το αυτοκίνητο έκανε αρκετά χιλόμετρα κάπου στα 50-55.000 χιλιάδες χιλιόμετρα βέβαια μετά την αγορά ενός επαγκελματικού αυτοκινήτου το αυτοκίνητο συνέχησε να κανει αρκετά χιλιόμετρα κυρίος σε βόλτες και τώρα με την αγωρά ενος δεύτερου αυτοκινήτου για οικονομια στα καυσιμα το αυτοκίνητο καθετε τουλάχιστον 4-5 μέρες την εβδομάδα στο γκαράζ, Για το χάσημο σημπίεσης δεν νομήζω να φτέει το καθισιό.. Γιατι όπος είπα και πιο πάνω στα στα χιλιόμετρα που έκανα με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο πριν την αγορά των άλλον 2 εκεί ένιωθα το αυτοκίνητο σιγά σιγά να πεύτει.. Όσπου τώρα με την σπάνια χρήση του, το αυτοκίνητο το βλέπω στην ίδια κατασταση εδώ και 2 χρόνια περίπου και ελπίζω να παραμήνει έτσι.. Επίσεις το χάσημο συμπίεσης οφίλεται και στην βίαιη επιτάχινση του αυτοκινήτου οταν είναι κρύο!! Το οποίο είναι πιο σοβαρό απ' το να δουλεύει καθημερινά.. anxious

marteas
31st May 2010, 20:36
Το να κάτσει το αμάξι μια και δυο βδομάδες στο ΠΑΡΚΙΝΓΚ δεν τρέχει τίποτα

το πέσιμο συμπίεσης γίνετε σταδιακά

οταν ενα αμάξι κάτσει στην αντιπροσωπία για κανένα ΧΡΟΝΟ στάσιμο.

Μια τέτοια περίπτωση είχαμε εδω στη Θεσ/νικη.

geox
31st May 2010, 23:20
............η διαρκη κινηση του αυτοκινητου εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο ενα το οποιο βρισκεται στο γκαραζ και απλα βλεπει το φως του ηλιου καθε σαβ/κο βραδυ....

διαρκη κινηση σε.....μια μποτιλιαρισμενη πολη και κυριως με ηλιο-υψηλες θερμοκρασιες- δεν ......εχει και τα καλυτερα αποτελεσματα allright

.... οτι επειδη το εχουν σαν 2ο ή και 3ο αυτοκινητο του εχουν κανει ελαχιστα χλμ....... Μηπως τελικα του κανουν κακο και εχουν την εντυπωση οτι με αυτον το τροπο το κρατανε "ζωντανο" ????

το θεμα δεν ειναι ποσα χλμ <<του κανουν>> αλλα.......ΠΩΣ τα κανουν allright

Trx8iantafillos
1st June 2010, 01:12
διαρκη κινηση σε.....μια μποτιλιαρισμενη πολη και κυριως με ηλιο-υψηλες θερμοκρασιες- δεν ......εχει και τα καλυτερα αποτελεσματα

το θεμα δεν ειναι ποσα χλμ <<του κανουν>> αλλα.......ΠΩΣ τα κανουν allright

+1 +1 = +2...τυχαιο ? δε νομιζω

Trx8iantafillos
1st June 2010, 01:20
προσφατο παραδειγμα στον διακοτζον μας εδειξε οτι η εκτεταμενη ακινησια ειχε σαν αποτελεσμα να ξεραθουν τα λαστιχακια του καρτερ με αποτελεσμα οταν το αγορασε και αρχισε να κινειται το αμαξι να σταζει λαδια...συν την εξασθενηση της μπαταριας, συν πιθανο μπουκωμα απο αναψε σβησε στον καθε ενδιαφερομενο υποψηφιο αγοραστη

alefantos
1st June 2010, 13:08
προσφατο παραδειγμα στον διακοτζον μας εδειξε οτι η εκτεταμενη ακινησια ειχε σαν αποτελεσμα να ξεραθουν τα λαστιχακια του καρτερ με αποτελεσμα οταν το αγορασε και αρχισε να κινειται το αμαξι να σταζει λαδια...συν την εξασθενηση της μπαταριας, συν πιθανο μπουκωμα απο αναψε σβησε στον καθε ενδιαφερομενο υποψηφιο αγοραστη

very well said 30fille!!! Ειδικα με το αναψε σβησε στις μαντρες θα πρεπει να ληφθει σαβαρα υποψη.... Οχι οτι αμα το πουλαει ιδιωτης θα ειναι καλυτερα αλλα τουλαχιστον εκει θελω να πιστευω οτι το αναμα της μηχανης θα συνοδευεται και με καμμια βολτιτσα για να δει ο υποψηφιος που τσουλαει.

georx8
27th March 2012, 16:18
Νομίζω οτι κάποιος οφείλει να συμπληρώσει ορισμένα πραματάκια σε αυτο το threadallright

alexis cosmo
28th March 2012, 01:07
οεεεεεεεεεεοοοοοοοο

panos-renesis-kilkis
28th March 2012, 01:43
το θεμα συμπιεσης εχει γινει μεγαλο θεμα....80000κμ εχω με 8,5-8,6 συμπιεση πρεμιξ κανονικα και ολα τα λαδια idemitsu απο τα 45000 χιλιομετρα και μετα...λογω δουλειας δεν το μετακινω πολυ κ αν το μετακινησω δεν κανω πολλα χιλιομετρα, εμπειρικα δεν υπαρχει θεμα απο το καθισιο για πτωση συμπιεσης ενα θεμα που πιστευω ισχυει ειναι η κατασταση του λιπαντικου, δλδ, οταν ενα οχημα μετακινειται περιστασιακα και σε μικρες αποστασεις το λαδι δεν προλαβαινει να φτασει τη θερμοκρασια λειτουργιας του..και αν ειναι και τεταμενη η χρηση του σε τετοιες συνθηκες τοτε πιστευω οτι το λαδι θελει αντικατασταση σε πολυ λιγοτερα χιλιομετρα απ οτι σε ενα αυτοκινητο που κανει χιλιομετρα ζεσταινεται τρωει φορτια κλπ. ισως αυτο να ειναι ενας παραγωντας κι ετσι με βαση αυτο που πιστευω τα λαδια τα αλλαζω φυσικα με φιλτρο στα 5000κμ

osakis
28th March 2012, 04:29
συμπιεση 8,5-8,6???
τι εννοει ο ποιητης??
για γραψε και τα 6 νουμερα να μας φυγει το καφασι..
εγω τετοια συμπιεση δεν ειχα ουτε στα ο χιλιομετρα οχι στα 80.000

georx8
28th March 2012, 10:23
Εγώ εννοουσα να γράψει αυτός που ανοιξε το thread γιατι νομίζω τα δεδομένα άλλαξαν λίγοallright

ΗΛΙΑΣRX8
28th March 2012, 12:19
φανταζεσαι να απαντησει παλι μετα ο ΚΑΡΑΘΑΝΟΣ...gdg67gdg67gdg67

alexis cosmo
28th March 2012, 20:27
θα γραψει οταν τουρμπισειallright