PDA

View Full Version : Φάκελος: Εισαγωγή για RX8

Pages : 1 2 [3]

Soulis
3rd October 2010, 20:15
Οτι είναι η ίδια δυναμομέτρηση και στις 2 περιπτώσεις απλά για να μπερδέψουν τον κόσμο αναφέρουν 2 διαφορετικά στοιχεία της ίδιας δυναμομέτρησης!

Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει με την δυναμομέτρηση του RX-8 γιατί όπως θα δείς στην δυναμομέτρηση του Mazda 6 δεν συμβαίνει το ίδιο...
Mazda 6 OEM => http://www.simota.com/oper/download.php?fn=1246257453_1.pdf
Mazda 6 Simota => http://www.simota.com/oper/download.php?fn=1246261251_1.pdf

Πιθανότατα δεν είχαν τα αναμενόμενα αποτελέσματα στο RX-8 και αποφάσισαν να "παίξουν" με τις δυναμομετρήσεις...
Στην δυναμομέτρηση του RX-8 δεν είναι δυνατόν την ίδια ακριβώς ημερομηνία και ώρα να έκαναν 2 διαφορετικές δυναμομετρήσεις με 2 διαφορετικά φίλτρα!
Ποιος τους άλλαζε τα φίλτρα ??? Ο Flash ???
Αντιθέτως στο Mazda 6 οι ώρες είναι λογικά διαφορετικές ωστε να προλάβουν να αλλάξουν φίλτρο και να "ξαναπατήσουν" στο δυναμόμετρο.

Γενικώς αυτό με το corrected power είναι η αρχικη μέτρηση(engine power) + η διορθωμένη ισχύς βάση των συνθηκών και του συστήματος μέτρησης (SAE κτλ κτλ)

VERSUS4582
3rd October 2010, 22:27
Μάλλον είναι cold-air, καθότι παίρνει αέρα από την τρύπα που υπάρχει για το stock intake elbow. Τώρα αν εκεί έχεις βάλεις και το ram-air duct της RB, τότε το αποτέλεσμα *ίσως* είναι παραπλήσιο του RB ή του ΑΕΜ....με σχεδόν τα μισά λεφτά...

Ενα cold air intake παιρνει αέρα εκτός μηχανοστασιου με την τοποθετηση του ακριβώς, εκτος αυτου,για να μην επηρεαζεται ο αναρροφώμενος αέρας απο τις θερμοκρασίες λειτουργίας του μοτέρ.ΤΟ Simota ειτε λαμβανει αέρα με το air duct ειτε χωρίς αυτο,το ιδιο το φίλτρο βρισκεται μεσα στο μηχανοστάσιο και κατά συνέπεια επηρεάζεται άμεσα απο τις θερμότητες που αναπτυσσονται εκεί μέσα.
Δεν ειναι Cold Air σε καμία περιπτωση.
Οπως είπα στο φίλο,αν τα λεφτά του ειναι περιορισμένα ας πάει σε μια προσιτη λύση.
Κατεμένα ομως(και κατόπιν ιδίας εμπειρίας με το ΑΕΜ) ειναι καλύτερα να δώσει αλλα 100 παραπάνω και να πάρει το μέγιστο που μπορεί να πάρει απο μια φιλτροχοάνη για το 8αρι αυτη τη στιγμή...

Soulis
3rd October 2010, 23:46
Για να καταλάβουμε τις διαφορές με τα φίλτρα και για να επιβεβαιώσουμε μερικά λεγόμενα ας πάρουμε ένα τρανταχτό παράδειγμα απο την ίδια την AEM...

Το αυτοκίνητο αναφοράς είναι ένα Honda Civic Si 2000cc...
AEM Cold Air Intake => http://www.aemintakes.com/search/product.aspx?Prod=21-685P
AEM Short Ram Intake => http://www.aemintakes.com/search/product.aspx?Prod=22-516P

Όπως βλέπεται έχουμε 2 διαφορετικές version εισαγωγης για το ίδιο αυτοκίνητο απο την ίδια εταιρία...
Δώστε όμως βάση στα χαρακτηριστικά λειτουργίας του κάθε φίλτρου τόσο στην απόδοση όσο και στις στροφές στις οποίες αποδίδει την δύναμη !

Product Style: AEM Cold Air Intake System
Estimated Horsepower Gain: 6.27 HP @ 5100 RPM

Product Style: AEM Short Ram Intake System
Estimated Horsepower Gain: 6.6 HP @ 7200 RPM

Πρίν βιαστεί ομως κάποιος και κολλήσει στα απόλυτα νούμερα καλό θα ήταν να ρίξει 1α μια ματιά στις δυναμομετρήσεις !!!
AEM CAI => http://www.aemintakes.com/dynocharts/AEM-21-685_dyno.pdf
AEM SRI => http://www.aemintakes.com/dynocharts/AEM-22-516_dyno.pdf

Συμπέρασμα...
Μπορεί λοιπόν το SRI να κερδίζει τις εντυπώσεις στα απόλυτα νούμερα αλλά το κέρδος έρχετε αποκλειστικά στις υψηλές στροφές... και μόνο εκεί!
Αντιθέτως το CAI μπορεί να μην κερδίζει στα απόλυτα νούμερα αλλά όπως βλέπετε απο τα dynos κερδίζει συνολικά σε ευρύ φασμα στροφών!

Εσείς λοιπόν... τί θα βάζατε στο αυτοκίνητο σας ???

sonicsotos
12th October 2010, 02:21
εχει δοκιμασει κανεις αυτην την εισαγωγη? http://www.rotaryfx.com/PhotoGallery.asp?ProductCode=PER1047 φαινεται πολυ ωραια και απο οτι βλεπω στο com ειναι πολυ καλη!

VERSUS4582
12th October 2010, 09:12
εχει δοκιμασει κανεις αυτην την εισαγωγη? http://www.rotaryfx.com/PhotoGallery.asp?ProductCode=PER1047 φαινεται πολυ ωραια και απο οτι βλεπω στο com ειναι πολυ καλη!

Τα αμέσως προηγούμενα ποστ απαντουν ακριβώς στην ιδια ερώτηση φιλε ....allright Την οποία εσυ έκανες ...

Soulis
12th October 2010, 12:50
Τα ίδια που είπαμε και για την άλλη εισαγωγή που ρώτησες ισχύουν και εδώ...
Η διαφορά είναι πλέον στην τιμή η οποία ανέβηκε κατα 110 $...

Ειδικά πλέον με το ποσό που έχεις φτάσει πέρνεις "φτιαχτή" εισαγωγή με σωληνώσεις αλουμινίου που βγαίνει μπροστά στον προφυλακτήρα και φίλτρο πάρο πολύ καλό.

The Ace
12th October 2010, 13:23
To θυμίζω σε όλους γιατί φαίνεται να το έχουμε ξεχάσει μέσα στη "ζάλη" μας να αγοράσουμε κάτι για να "φτιάξουμε" την εισαγωγή στο RX8.
Η stock εισαγωγή του RX8 είναι cold-air (αφού ο σωλήνας εισαγωγής είναι μπροστά), το stock φιλτροκούτι είναι πολύ καλό (και ιδιαίτερα μεγάλο) και με ένα ελεύθερο φίλτρο αντί του stock χάρτινου έχουμε μια αρκετά καλή εισαγωγή.
Ως εκ τούτου, παρόμοιες εισαγωγές όπως αυτή παραπάνω δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως, πέραν ίσως από κάποιο extra "θόρυβο", και αρκετά προβλήματα.
Δώστε λεφτά για να αγοράσετε ΜΟΝΟ κάτι που πραγματικά βελτιώνει την εισαγωγή, όπως κάποιο ram-air σύστημα.

VERSUS4582
12th October 2010, 14:12
To θυμίζω σε όλους γιατί φαίνεται να το έχουμε ξεχάσει μέσα στη "ζάλη" μας να αγοράσουμε κάτι για να "φτιάξουμε" την εισαγωγή στο RX8.
Η stock εισαγωγή του RX8 είναι cold-air (αφού ο σωλήνας εισαγωγής είναι μπροστά), το stock φιλτροκούτι είναι πολύ καλό (και ιδιαίτερα μεγάλο) και με ένα ελεύθερο φίλτρο αντί του stock χάρτινου έχουμε μια αρκετά καλή εισαγωγή.

Οταν λέμε ''Cold Air Intake '' φίλε Ace δεν αναφερόμαστε στην διαδρομή που ακολουθεί ο αέρας για να καταληξει στο φιλτροκουτι και το φίλτρο αλλα εννοούμε την πλήρη μετατόπιση της ιδιας της φιλτροχοάνης εκτός μηχανοστασίου.Αυτό ειναι εξ ορισμού ένα Cold Air Intake με ολα τα πλεονεκτήματα ,που μπορεί να έχει ενας τετοιος σχεδιασμός οπως:
-ρουφάει αέρα εκτος μηχανοστασίου χαμηλοτερης θερμοκρασίας και κατα συνεπεια με περισσοτερα μορια οξυγονου ανα μονάδα που με την σειρά του οδηγεί σε καλύτερη καυση και αυξημενη απόδοση.
-Παρακάμπτει όλες εκεινες τις στροφές και αγκυλωσεις στο εργοστασιακό συστημα και δινει μια λιγοτερο περιοριστικη και πιο ευθεια εισαγωγη του άερα στη μηχανη.
-Αυξανει το reliability της μηχανης αφου την ανακουφίζει με χαμηλοτερες θερμοκρασίες εισαγωγης.
και αλλα πολλα καλα μικρα μικρα...
ΤΟ εργοστασιακο φιλτροκούτι αν και σωστα αναφέρεις οτι εχει τον αρχικο του δίαυλο εκτος μηχανοστασίου,μεχρι να οδηγησει τον αερα εκει που ειναι το φιλτροκουτι και το εργοστασιακο φίλτρο,αυτα εχουν ηδη επηρρεαστει απο τις αυξημένες θερμοκρασίες λειτουργίας εντος μηχανοστασίου.
Επίσης εχω ηδη δοκιμάσει εγω προσωπικα το Κ&Ν panel και δεν κανει και καμμια σπουδαια διαφορά.Οποτε παλι μιλώ εκ πειρας σ αυτο.

Ως εκ τούτου, παρόμοιες εισαγωγές όπως αυτή παραπάνω δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως, πέραν ίσως από κάποιο extra "θόρυβο", και αρκετά προβλήματα.
Δώστε λεφτά για να αγοράσετε ΜΟΝΟ κάτι που πραγματικά βελτιώνει την εισαγωγή, όπως κάποιο ram-air σύστημα.

Σε αυτες συγκαταλέγεις και την ΑΕΜ;Και αν ναι βασισμένο σε ποια εμπειρία;Δικη σου η απο κατι που ακουσες ;Γιατι βασει δικής μου εμπειρίας με την ΑΕΜ μπορώ να πω και να ισχυριστώ περαν πασης αμφιβολίας οτι δεν προκαλεί κανενα προβλημα,και αποδίδει πολύ περισσοτερο απο το εργοστασιακο φιλτρο και αξιζει καθε δεκάρα για καποιον που θα την παρει.Ισως να ειδα και την παραπανω διαφορα απο ολες τις αλλες αναβαθμισεις που χω κανει με την ΑΕΜ.

Ειναι καλό απο την στιγμή που προτρέπουμε άλλους χρηστες να κανουν η να μην κανουν κατι στο 8αρι να το υποστηριζουμε βασει δικών μας εμπειριών (γενικό σχόλιο,οχι προσωπικο)...

The Ace
12th October 2010, 14:43
Είσαι λίγο biased, αλλά έτσι και αλλιώς θα πρέπει να ανατρέψω τα όσα υποστηρίζεις.

1) Cold-air intake είναι κάθε μορφής εισαγωγή που εισπνέει αέρα από σημείο έξωθεν του χώρου του κινητήρα. Το αν είναι το φίλτρο/φιλτροχοάνη σε εκείνο το σημείο, ή σε κάποιο άλλο μονωμένο σημείο, μικρή σημασία έχει. Λες να χαρακτηρίζουν αβασίμως ως cold-air intakes τις εισαγωγές αέρα που έχουν τα BMW CSL, τα RS της Audi κ.α. !?! Το ανωτέρω προφανώς το στηρίζω και σε μετρήσεις σε πολλά και διάφορα αυτοκίνητα, όπου έχω πειραματιστεί με εισαγωγές.

2) Δυστυχώς αγνοείς μια βασική αρχή που φυσικά έχουν λάβει υπόψη τους όλοι οι κατασκευαστές: το -οποιοδήποτε- μέταλλο είναι καλός αγωγός της θερμότητας, κάτι που δεν ισχύει για το πλαστικό. Ως εκ τούτου, οποιοδήποτε πλαστικό κουτί (όπως το stock airbox) είναι καλύτερο μονωμένο από οποιοδήποτε σύστημα "cold-air" (όπως π.χ. το ΑΕΜ) που έχει μεταλλικό σωλήνα. Ακόμα και αν είναι από αλουμίνιο, η απαγωγή θερμότητας του υλικού δεν μπορεί να αντισταθμίσει την προσροφώμενη ποσότητα θερμότητας. Κοινώς θες να κάνεις ΚΑΝΟΝΙΚΟ CAI ή ram-air ? Κάνεις πλαστικές, σιλικονούχες ή carbon σωληνώσεις, ΟΧΙ μεταλλικές. Λες δηλαδή η RB, ο Amemiya και οι άλλοι να κάνουν του κεφαλιού τους όταν φτιάχνουν πλαστικές ή carbon εισαγωγές ?

3) Ειδικά για την ΑΕΜ, έχω δοκιμάσει αντίστοιχες εισαγωγές (ΚΑΙ της ΑΕΜ) σε τουλάχιστον άλλα τρία αυτοκίνητα, διαφορετικής μάρκας μάλιστα. Σε κανένα αυτοκίνητο δεν είδα άξια λόγου διαφορά, σε ένα μάλιστα είδα χειρότερες θερμοκρασίες ΙΑΤ. Σε όλα η φιλτροχοάνη ήταν εκτός μηχανοστασίου, και σε όλες τις εισαγωγές η σωλήνωση ήταν μεταλλική.

4) Αντιγράφοντας μάλιστα την εισαγωγή αυτή -συγκεκριμένα στο RX7- με πλαστικές σωληνώσεις και σιλικονούχα κολλάρα και γωνίες, είδα ΑΜΕΣΩΣ τεράστια διαφορά. Πράγμα που αποδεικνύει ότι η εξάλειψη γωνιών ΚΑΙ η χρήση σωστών σωληνώσεων όντως μπορεί να αποφέρει μεγάλα κέρδη.

Αν σε σένα η ΑΕΜ έχει αποδώσει όπως λες, τότε πολύ ευχάριστο για σένα και όσους έχουν ΑΕΜ. Η εμπειρία μου είναι κάπως διαφορετική, και προφανώς βασίζεται σε δικές μου εμπειρίες, μετρήσεις και φυσικά το θεωρητικό υπόβαθρο που έχω ως μηχανικός.

Soulis
12th October 2010, 14:58
Νομίζω οτι τα ίδια πράγματα λέτε και συμφωνείτε...
...απλά ο Ace προσπαθεί να συγκρατήσει όλους αυτούς που τους έχει πιάσει μανία με την αλλαγή εισαγωγής και γενικά βελτίωσης.
Προσπαθεί να τους αποτρέψει απο τα ξοδεψουν τόσα πολλά λεφτά σε κάτι που δεν θα έχει το ανάλογο αποτέλεσμα βάση της τιμής του.

VERSUS... μην αρπάζεσαι ρε παιδάκι μου!

Για εμένα πάντως η πιο value for money λύση θα ήταν Racing Beat Ram Air Duct με εργοστασιακό φιλτροκούτι και φίλτρο K&N.
Δηλαδή συμφωνώ στον τρόπο σκέψης του Ace.

Αν θέλαμε να μιλήσουμε για απόλυτα νούμερα απόδοσης χωρίς να λογαριάσουμε το κόστος... η ΑΕΜ είναι πολύ καλή λύση όπως επίσης και η REVi.
(δεν είναι βέβαια και πυρινική επιστήμη η εισαγωγή της AEM... αν την αντιγράψει κάποιος την φτιάχνει με το μισό κόστος της)

george123
12th October 2010, 15:37
Η θα το κάνετε τούρμπο η θα το αφήσετε όπως είναι.....ολα τσάμπα λεφτά είναι.....είμαι φουλ ατμοσφαιρικός δεν είδα και καμία τεράστια διαφορά....

sonicsotos
12th October 2010, 16:24
να ρωτισω κατι για οσους εχουν AEM,,πως καθαριζετε το ριμαδι? ξηλωνεις παλι προφυλακτηρα για να την καθαρισεις? η εχει καποια αλλη πατεντα? για οσο καιρο την εχετε ..εχει τυχει να ρουφηξει νερο? οι καλτσες που εχει μεσα στο κουτι(αν εχει) πρεπει να αλλαζονται?

triton
12th October 2010, 18:38
δηλαδη απ οτι συμπεραινω απο τα παραπανω, χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις, η "καλυτερη" λυση θα ηταν το εργοστασιακο φιλτροκουτι με ενα REVi Ram Air Duct μπροστα? αν θυμαμαι καλα το ram air κουμπωνει στο εργοστασιακο φιλτροκουτι και ειναι και τα δυο πλαστικα. οποτε εχουμε το καλυτερο κι απ τα δυο?

The Ace
12th October 2010, 18:46
δηλαδη απ οτι συμπεραινω απο τα παραπανω, χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις, η "καλυτερη" λυση θα ηταν το εργοστασιακο φιλτροκουτι με ενα REVi Ram Air Duct μπροστα? αν θυμαμαι καλα το ram air κουμπωνει στο εργοστασιακο φιλτροκουτι και ειναι και τα δυο πλαστικα. οποτε εχουμε το καλυτερο κι απ τα δυο?

Δεν κουμπώνει ακριβώς, έρχεται πάρα πολύ κοντά. Με μια 10αρα σωλήνα εξαερισμού ή αλουμινίου ενώνεις την οπή του ramair duct και του stock φιλτροκουτιού και είσαι ΟΚ. Αλλά ναι, το συνολικό αποτέλεσμα, με κόστος μόνο τα 150€ του ramair duct, είναι το καλύτερο δυνατό, τόσο από πλευράς απόδοσης όσο και από πλευράς κόστους. Προϋποθέτει ύπαρξη ελεύθερου φίλτρου, αν και ακόμα και με το χάρτινο κάνεις δουλειά...

VERSUS4582
12th October 2010, 18:48
Δεν αρπάχτηκα καθόλου φίλε Σούλη allright
Οπως και να χει ομως φίλε Ace κατ εμενα Cold Air Intake δεν ειναι το εργοστασιακό φίλτρο.Αν εσύ το θεωρείς cold air τοτε προφανως και γι αυτο δεν το άλλαξες ...
Δεν θελω ουτε να σε πεισω ουτε να συνεχισουμε τωρα με θεωρείες και παραθεσεις και χιλια δυο άλλα ...
Κλείνοντας,η διαφορά που εχω δει εγώ με την ΑΕΜ δικαιολογει και το τελευταιο της ευρώ.Απο κει και περα ο καθενας επιλεγει τι βαζει πανω στο αμαξι του και τι ξοδευει πανω στο αμαξι του και ειναι και φυσιολογικο του δικαίωμα άλλωστε ...
Εμεις εδω μεταφερουμε απλα τις εντυπώσεις μας ...

VERSUS4582
12th October 2010, 18:51
να ρωτισω κατι για οσους εχουν AEM,,πως καθαριζετε το ριμαδι? ξηλωνεις παλι προφυλακτηρα για να την καθαρισεις? η εχει καποια αλλη πατεντα? για οσο καιρο την εχετε ..εχει τυχει να ρουφηξει νερο? οι καλτσες που εχει μεσα στο κουτι(αν εχει) πρεπει να αλλαζονται?

Εχει μια πατεντούλα χωρίς να ξηλώσεις προφυλακτήρα .. gdg70

Βασικα το μπροστινό μαυρο πλαστικο diffuser κατω απο τον προφυλακτηρα,εχει αποκατω καποιεσ μικρεσ βιδες οι οποίες ξεβιδώνουν και μπορεί να χωρεσει μεσα το χερι σου για να βγάλεις το ΑΕΜ να το καθαρισεις και να το ξαναβαλεις πισω ...

Soulis
12th October 2010, 20:17
Δεν κουμπώνει ακριβώς, έρχεται πάρα πολύ κοντά. Με μια 10αρα σωλήνα εξαερισμού ή αλουμινίου ενώνεις την οπή του ramair duct και του stock φιλτροκουτιού και είσαι ΟΚ. Αλλά ναι, το συνολικό αποτέλεσμα, με κόστος μόνο τα 150€ του ramair duct, είναι το καλύτερο δυνατό, τόσο από πλευράς απόδοσης όσο και από πλευράς κόστους. Προϋποθέτει ύπαρξη ελεύθερου φίλτρου, αν και ακόμα και με το χάρτινο κάνεις δουλειά...

Ενω μου τα λές πολύ ωραία... γιατί μου το χαλάς στο τέλος ???
Καλά δεν το είπα στην προηγούμενη σελίδα best value for money ???
Με το χάρτινο το φίλτρο είναι για πολύ κλάμα η κατάσταση...
Δεν νομίζω οτι είναι κακό τα 85 € ενός K&N που το μόνο που θα κάνεις είναι να το πλένεις, να το λαδώνεις και φτου και απο την αρχή... τα βγάζει άνετα και με το παραπάνω τα λεφτάκια του.

Και με κατάργηση και του VFAD για τους High Power (Cosmo) η κατάσταση γίνεται ακόμα καλύτερη... (αν και με το Air Duct ουτως ή άλλως το καταργείς)
Ειδικά αν αναλογιστείς όλο αυτό το σύμπλεγμα εισαγωγής που έχει απο μαμά...

http://img835.imageshack.us/img835/9336/chu0113w018.jpg

Soulis
12th October 2010, 21:11
Και επειδή όποιος ψάχνεται... ανακαλύπτει...
Air Duct δεν βγάζει μόνο η Racing Beat για το RX-8...

RE Amemiya... (έχει 2 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά στα Κινέζικα!)
1 => http://www.re-amemiya.co.jp/commodity/index.php?pid=5befc4f9&scd=9453
2 => http://www.re-amemiya.co.jp/commodity/index.php?pid=5befc4f9&scd=9459

Odula... (κάντε scroll δεξιά γιατί τα εμφανίζει με χαζό τρόπο το site)
1 => http://www.odula.com/page/rs02.htm
2 => http://www.odula.com/page/rx8_air.htm

Και μια πατέντα που "κλέβω" απο το .com που κάποιος έκοψε ενα κομμάτι της εργοστασιακής εισαγωγής για να ταιριάξει "εργοστασιακά" το aftermarket air duct...
http://www.rx8club.com/attachment.php?attachmentid=72335&d=1142308497

pame rx8
12th October 2010, 21:48
Και μια πατέντα που "κλέβω" απο το .com που κάποιος έκοψε ενα κομμάτι της εργοστασιακής εισαγωγής για να ταιριάξει "εργοστασιακά" το aftermarket air duct...
http://www.rx8club.com/attachment.php?attachmentid=72335&d=1142308497[/QUOTE]

Ετσι ακριβως εχω βαλει το δικο μου....Εχω κοψει κομματι απο το εργοστασιακο και τα συνδεσα....Καθεται πολυ καλα!! και ενα ελευθερο φιλτρο που εχω της BMC...

The Ace
13th October 2010, 10:58
Ενω μου τα λές πολύ ωραία... γιατί μου το χαλάς στο τέλος ???
Καλά δεν το είπα στην προηγούμενη σελίδα best value for money ???
Με το χάρτινο το φίλτρο είναι για πολύ κλάμα η κατάσταση...
Δεν νομίζω οτι είναι κακό τα 85 € ενός K&N που το μόνο που θα κάνεις είναι να το πλένεις, να το λαδώνεις και φτου και απο την αρχή... τα βγάζει άνετα και με το παραπάνω τα λεφτάκια του....

To παραπάνω το είπα για αυτόν που θέλει να δώσει τα απολύτως minimum χρήματα αγοράζοντας ταυτόχρονα κάτι που δουλεύει. Αν απλώς αρχίσουμε να κάνουμε πατέντες, χάνετε και η όποια εργοστασιακή "προστασία" έχεις λόγω μελετημένων διαδρομών, μηκών, συντονισμών κλπ. Για αυτό είπα ότι και με το χάρτινο φίλτρο μια χαρά δουλεύει το σύστημα. Εγώ Κ&Ν έχω μαζί με το RB duct, και νομίζω ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά με το Revi (που σίγουρα είναι πιο αποδοτικό).

Από την άλλη, όπως είπα και στο Versus, μια πατέντα που έκανα στο RX7 αντιγράφοντας τα διάφορα CAI που υπήρχαν και τοποθετώντας φιλτροχοάνη (Green νομίζω), πλαστικό σωλήνα και σιλικονούχα κολλάρα (συνολικού κόστους 55€) μου έδωσε ΑΜΕΣΑ 4psi χωρίς να αλλάξω το παραμικρό, και χαμήλωσε τη θερμοκρασία ΙΑΤ κατά 10 σχεδόν βαθμούς στις ίδιες συνθήκες.

Άρα και η πατέντα έχει τη γλύκα της :-)

Soulis
13th October 2010, 13:03
Ααα... ΟΚ... δεκτό το σκετικό σου!

RX-8 C/N
13th October 2010, 21:21
πιρα σιμερα το ρεμ αιρ απο το revi,,,το τοπεθετισα κ ειδα το κενο που αφινι απο το μαμα φιτροκουτι,φιλε ace η σολινα ι κατοσταρα δεν χοραει μεσα στο rem air με καμια παναγια,ουτε ι φ125(,πριν διαστης να απαντησης θελο να σου που οτι ειμαι υδραυλικος),θελω να ροτισω λιπον,αν μπορο να βρο κατι σε σιλικονι(σολινα)??κ να το βαλω με κολαρα,τ εχει δοκιμασει κανεις ??για να μου προτινι κατι δοκιμασμενο???επισις σιμερα μου περασε ι ειδεα να μονοσω με θερμονοτικη τενια τιν σολινα που ειναι μεσα το μαφ,το εχει δοκιμασει κανενας??

Soulis
13th October 2010, 22:44
Τί διάμετρο (την μεγαλύτερη αφου είναι οβάλ) έχει το Air Duct ???

Αν ξέρεις την διάμετρο αυτή... υπάρχουν μερικές λύσεις...

H Autobahn88 βγάζει κολλάρο σιλικόνης έως 114mm...
H SFS έως 127mm αλλα και reducer απο 127mm σε 102mm...
H Samco 127mm, 152mm και 200mm αλλά και reducer απο 127mm σε 100mm...

Αφου είσαι και υδραυλικός νομίζω οτι θα μπορέσεις να βρεις σωλήνα αλουμινίου απο αεραγωγούς κλιματιστικών μονάδων ή έστω ακόμα και απο αποροφητήρες κουζινας.

Γιατί δεν δοκιμάζεις και μια λύση που έχω postάρει στην προηγούμενη σελίδα την οποία την έχει κάνει και ο "pame RX8" ???

Τί κέρδος περιμένεις απο την μόνωση του MAF με θερμομονωτική ταινία ???

georx8
13th October 2010, 23:00
πιρα σιμερα το ρεμ αιρ απο το revi,,,το τοπεθετισα κ ειδα το κενο που αφινι απο το μαμα φιτροκουτι,φιλε ace η σολινα ι κατοσταρα δεν χοραει μεσα στο rem air με καμια παναγια,ουτε ι φ125(,πριν διαστης να απαντησης θελο να σου που οτι ειμαι υδραυλικος),θελω να ροτισω λιπον,αν μπορο να βρο κατι σε σιλικονι(σολινα)??κ να το βαλω με κολαρα,τ εχει δοκιμασει κανεις ??για να μου προτινι κατι δοκιμασμενο???επισις σιμερα μου περασε ι ειδεα να μονοσω με θερμονοτικη τενια τιν σολινα που ειναι μεσα το μαφ,το εχει δοκιμασει κανενας??
Ναι και δε κερδιζεις τίποτα.Μη σου πώ χειροτερα γίνεται.

COSMAR
14th October 2010, 01:18
βαλε σωληνα αλουμινιου σπιραλ απο αποροφητηρα με δυο κολαρα και εισαι κομπλε.απλα προσεχε κατα την τοποθετηση μη την τσαλακωσεις

The Ace
14th October 2010, 12:07

Περίεργο, έχω βάλει σε RX8 σωλήνα ακορντεόν Φ100 (ή Φ120 τώρα που το λέμε) και μάλιστα σε μαύρο χρώμα μεταξύ RB ramair και stock φιλτροκουτιού και ταίριαξε σχεδόν σαν εργοστασιακό...Τεςπα, ότι σωλήνα και να βάλεις καλό θα είναι, αρκεί να μην αφήνει κενά (δλδ να ταιριάξει κουτί στο ελλειψοειδές σχήμα που έχει το στόμιο του ramair duct και το κουτί). Δεν θες να βάλεις τη σωλήνα ΜΕΣΑ, θες να τη βάλεις από ΕΞΩ από τα στόμια, και μετά να τη πιάσεις με δύο σφιγκτήρες και είσαι ΟΚ.

Για τη κουβέρτα που λες (υποθέτω δλδ) το είχα βάλει στην εισαγωγή που έχει το REVi (που είναι μεταλλικός) και να σου πω την αλήθεια δεν είδα διαφορά. Οι θερμοκρασίες ήταν οι ίδιες, δλδ κανένα θετικό αποτέλεσμα. Από την άλλη όμως, έχω παλιότερη εμπειρία με θερμομόνωση πολλαπλής εξαγωγής και καταλύτη, που είδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Άρα εκεί αξίζει ίσως να δώσεις λεφτά για να πάρεις θερμομονωτική ταινία....

RX-8 C/N
17th October 2010, 21:27
σημερα τοποθετισα το rem air απο το revi,η σοληνα π αναφερεται πιο πανο ειναι τραγικο λατηοσ για τον απλου στερο λογο οτι τηα αφισεται μεγαλα κενα,με φ100 μπορις να αγκαλιασις μονο το μαμα φιλτροκουτι οχι ομος και το rem air γιατι πολι απλα η διαμετρος του ειναι 14,30 φαρδος *10,30 ιψος,αρα ειναι απιθανο να το κανεις αυτο με μια φ 100,αυτο που μπορουμε να κανουμε κ το εκανα εγο ο ιδιος ειναι να παμε να αγορασουμε μια συστολι αγκλιας 100*125 να πιροσουμε με ενα καμινετο τιν φ 100 μερια κ να τιν κουμποσουμε στο μαμα φιλτροκουτι,κ τιν αλι μερια να τιν φερουμε προσοπο με τιν μασκα τ αμαξιου,αφινι 0,5 χηλ κενο ,οπου το κλεινουμε με στοκο 2 συστατικον,πιστευο να σας βιθισα κ οχι να σας μπερδεψα,επισις εβγαλα κ τιν μια σιτα απο το μαμα φιλτοκουτι,με το σιγκεκριμενο rem air δεν περιμενο κατι οταν πιγενω σιγα,αλλα οταν πιγενω με πολλα χιλιομετρα πρεπει να κανι δουλιτσα,(εχω βαλι χταποδη,μπορι να περαστη τορα θερμομονωτική ταινία??)

pame rx8
17th October 2010, 23:33
μπορουσες πιο απλα να κοψεις ενα κομματι απο μαμα (κατι σαν Ram air που εχει) και να τα ενωσεις με εκεινο....Αντι να κανεις ολο αυτο..

Soulis
18th October 2010, 03:50
σημερα τοποθετισα το rem air απο το revi,η σοληνα π αναφερεται πιο πανο ειναι τραγικο λατηοσ για τον απλου στερο λογο οτι τηα αφισεται μεγαλα κενα,με φ100 μπορις να αγκαλιασις μονο το μαμα φιλτροκουτι οχι ομος και το rem air γιατι πολι απλα η διαμετρος του ειναι 14,30 φαρδος *10,30 ιψος,αρα ειναι απιθανο να το κανεις αυτο με μια φ 100,αυτο που μπορουμε να κανουμε κ το εκανα εγο ο ιδιος ειναι να παμε να αγορασουμε μια συστολι αγκλιας 100*125 να πιροσουμε με ενα καμινετο τιν φ 100 μερια κ να τιν κουμποσουμε στο μαμα φιλτροκουτι,κ τιν αλι μερια να τιν φερουμε προσοπο με τιν μασκα τ αμαξιου,αφινι 0,5 χηλ κενο ,οπου το κλεινουμε με στοκο 2 συστατικον,πιστευο να σας βιθισα κ οχι να σας μπερδεψα,επισις εβγαλα κ τιν μια σιτα απο το μαμα φιλτοκουτι,με το σιγκεκριμενο rem air δεν περιμενο κατι οταν πιγενω σιγα,αλλα οταν πιγενω με πολλα χιλιομετρα πρεπει να κανι δουλιτσα,(εχω βαλι χταποδη,μπορι να περαστη τορα θερμομονωτική ταινία??)

Μισό λεπτό για να δούμε αν είναι σωστός ή λάθος ο συλλογισμός μου έτσι όπως τα λές...
Αφού οι διαστάσεις είναι 143mm φάρδος και 103mm ύψος...
Γιατί δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωλήνα σιλικόνης ???

Αν ο συλλογισμός μου είναι σωστός τότε και με μία σωλήνα σιλικόνης διαμέτρου 125-127mm μπορείς να το κάνεις αυτο.
143mm το φαρδος + 103 το υψος = 246mm ... 246mm / 2 = 123 mm !!!
Άρα η διάμετρος σου ΑΝ ήταν στρογγυλή η τρύπα θα ήταν περίπου 123mm.

Η σωλήνα σιλικόνης διαμέτρου 127mm επειδή είναι ευκαμπτη λόγο του υλικού της μια χαρά θα ταίριαζε στην συγκεκριμένη διάσταση που λές και δεν θα άφηνε κενό πουθενά !!!
Ακόμα και αν η μεριά στο φιλτροκούτι είναι μικρότερη πάλι με reducer σιλικόνης μπορείς να το κάνεις.

Όσο για το χταπόδι... γίνεται αλλά πρέπει να περιμένεις να κρυώσει καλά καλά ο κινητήρας, να έχεις ράμπα για να σηκώσεις το αυτοκίνητο, τα χέρια σου να είναι σαν μικρού παιδιού, ευκαμπτα σαν του Tiramola και φυσικά να εχεις ένα 2ωρο τουλάχιστον στην διάθεσή σου.
Μεγάλη μανούρα με την πολλαπλή ήδη τοποθετημένη επάνω.
Πιο γρήγορα και πιο ευκολα θα την ξηλώσεις, θα τοποθετήσεις την ταινία και θα την ξαναβάλεις επάνω.
Καλήτερα να την είχες βάλει εξ' αρχής αλλά πιο σωστό είναι να την ξηλώσεις και να την ξαναβάλεις.
Και καλήτερη δουλειά θα κάνεις και πιο ευκολά θα την κάνεις.

sonicsotos
18th October 2010, 20:56
ρε παιδια με τη λογικη κοψε ραψε..αν παρουμε το Κ&Ν Typhoon και βαλουμε κατι σαν πατεντα να περνει κρυο αερα απο εξω δεν θα ειναι καλυτερη η εισαγωγη?

The Ace
18th October 2010, 21:39
ρε παιδια με τη λογικη κοψε ραψε..αν παρουμε το Κ&Ν Typhoon και βαλουμε κατι σαν πατεντα να περνει κρυο αερα απο εξω δεν θα ειναι καλυτερη η εισαγωγη?

Πλην του Revi, κανένα άλλο kit δεν κρατάει τις σίτες του stock, που ομαλοποιούν τη ροή του αέρα...

RX-8 C/N
19th October 2010, 11:09
με σολινα σιλικονις μπορις να σινδεθις μονο στο rem air,γιατι το μαμα φιλτροκουτι εχει διαμετρο ειναι φ 100,αρα θα σ αφινι κενο,το ζιτουμενο σε αυτιν τιν κουβεντα ειναι να μιν σ αφινι καθολου κενο,πιστευο ι συστολι αγκλιας ειναι το καλιτερο,κ με ενα πιρομα εφαρμοζι κ απο τις διο πλευρες με κοστος 1,5 ευρο οσο για τισ σιτες πιστευο οτι τιν σιτα,οχι αυτη που ειναι κοντα στον εστιτιρα αλλα τιν αλι μπορουμε να τ αφερεσουμε,oσο για το Κ&Ν Typhoon δεν θα στο προτινα για κανενα λογο,,,,μονο θοριβο κανει

Soulis
19th October 2010, 19:02
Άρα λοιπόν... και πάλι μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωλήνα σιλικόνης!
Βάζοντας reducer (συστολή) απο 127mm σε 100mm η οποία έχει και μήκος 150mm !!!
Και δεν θα αφήνει κενό !!!
Αν νομίζεις οτι θα αφήσει και πάλι κενό μπορείς να βάλεις και 2 σφιγκτήρες και θα γίνει η φάση σκέτο μπετό!

sonicsotos
19th October 2010, 23:13
γιαυτην εδω ξερουμε τιποτα? διαβασα πολλα καλα στο com http://www.rx7store.net/product_p/injen%20intake%20rx-8.htm

Soulis
20th October 2010, 01:22
γιαυτην εδω ξερουμε τιποτα? διαβασα πολλα καλα στο com http://www.rx7store.net/product_p/injen%20intake%20rx-8.htm

Βρε συ... έχεις γίνει ο άνθρωπος με τις 1000 εισαγω-ερωτήσεις !!!

3rd October 2010

παντως εγω λεω να βaλω αυτη εδω http://www.rotaryfx.com/product_p/per1046.htm που ειναι και Simota και ειναι η καινουργια εκδοση.εχετε καμια γνωμη?
ειναι και φθηνη ειναι και COLD air intake!!!!!!
και κανει 160$

12th October 2010

12th October 2010

18th October 2010

Προτείνω να ξαναδιαβάσεις το topic αυτό στις τελευταίες 5 σελίδες του τουλάχιστον και αντιστοίχως να σου απαντήσουμε σε μαζεμένες ερωτήσεις.
Επαναλαμβανόμαστε στο τέλος και καταντάει βαρετό.
Δεν στην λέω απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που συμβαίνει.

pame rx8
20th October 2010, 01:23
εγω εχω το μαμα φιλτροκουτι με revi ram air και ελευθερο φιλτρο mbc μεσα στο μαμα φιλτροκουτι....το εχω γυρο στα 10000 χλμ.....Προχθες που το εβγαλα να το πλενω παρατηρησα πως εχει σκιστει το πλεγμα απο την εσωτερικη πλευρα( τωρα πως εγινε αυτο ?? )Τωρα η ξαναβαζω bmc η βαζω το revi ολοκληρομενο......Αλλα πως σκιστηκε το φιλτρο απο την εσωτερικη πλευρα ??Φενεται σαν χτυπημα

Soulis
20th October 2010, 01:33
Μήπως στο εβγαλαν σε κανένα service στην αντιπροσωπεία να στο καθαρίσουν και έκαναν καμια βλακεία ???
Γιατι για να γίνει κάτι τέτοιο απο μόνο του... απο χλωμό έως αδύνατο το βλέπω.
Λες να έπεσες στην σπάνια περίπτωση ελατωματικού φίλτρου ???

Αφου χάλασε που χάλασε... βάλε K&N καλύτερα... μην δώσεις τόσα λεφτά για Revi... κρίμα είναι.

pame rx8
20th October 2010, 09:54
Μήπως στο εβγαλαν σε κανένα service στην αντιπροσωπεία να στο καθαρίσουν και έκαναν καμια βλακεία ???
Γιατι για να γίνει κάτι τέτοιο απο μόνο του... απο χλωμό έως αδύνατο το βλέπω.
Λες να έπεσες στην σπάνια περίπτωση ελατωματικού φίλτρου ???

Αφου χάλασε που χάλασε... βάλε K&N καλύτερα... μην δώσεις τόσα λεφτά για Revi... κρίμα είναι.

BMC η K&N ?? τι προτεινεις??Και τα 2 καλα δεν ειναι ??

Soulis
20th October 2010, 15:29
Μια χαρά είναι και τα 2.
Απλά αν μπορείς πριν το τοποθετήσεις βάλτο επάνω σε ένα χαρτί κουζίνας απορροφητικό για κανα 15λεπτο την κάθε πλευρά του ώστε να φύγουν τα πολλά λάδια... αν έχουν. Καλό στον MAF σου θα κάνεις με αυτό το κολπάκι.

pame rx8
23rd October 2010, 02:27
ok παμε για φιλτρακι και λεω για bmc παλι... Με το ''μαμα'' δε λεει ......

RX-8 C/N
23rd October 2010, 18:04
εγω παλι προτινω hks φιλτρο,οπου πλενεται κ με απλο νερο,κ μετα κ&n

Soulis
23rd October 2010, 23:21
Και τα υπόλοιπα με ειδικό σαπούνι και νερό τα πλένεις.
Απλά μόλις στεγνώσουν καλά τα ξαναλαδώνεις λίγο και είσαι ΟΚ.

Για καλύτερα αποτελέσματα μπορείς και να μην τα λαδώσεις.
Βέβαια δεν θα κάνουν την ίδια κατακράτηση σκόνης... όχι τουλάχιστον τόσο αποτελεσματικά.

Το όλο θέμα είναι στο υλικό κατασκευής...
Το HKS τί είναι ? Πολυουρεθάνης ή βαμβακερής γάζας ?

RX-8 C/N
24th October 2010, 20:45
Την aem τιν εισαγωγη που μπορω να την βρω??υπαρχη στιν ελλαδα???τορα εχω το rem air απο revi και το hks το φιλτρο ολοκαινουργια,κ θα τα πουλισω,tin aem tiν θεορο αρκετα αξιοπιστη λυση.!!!

Soulis
25th October 2010, 00:13
Ναι... υπάρχει και στην Ελλάδα η AEM.
Η Stratis Autosport την έχει περίπου 440 €.
Μπορείς βέβαια να την βρεις και απο άλλους και ίσως σε καλύτερη τιμη.

Γνώμη μου πάντως είναι να κρατήσεις αυτά που ήδη έχεις.

Αν δώσεις το Ram Air της RB... σε τί τιμή θα το δώσεις ?
Απο ενδιαφέρων ρωτάω.

RX-8 C/N
25th October 2010, 02:27
440 eyro εχει η aem???σετ θα το δοσω 200 ευρο

RX-8 C/N
25th October 2010, 03:27
http://www.darasdev.gr/OurJob/2009/mazda/800x600/rx89.jpg δεστε κ αυτο,πρεπει να ειναι τις greedy

Soulis
25th October 2010, 04:06
Χωρίς να θέλω να σε απογοητευσω...
ο Stratis τόσο την έχει... => http://www.stratisautosport.gr/products/product.php?id=479

Την βρήκα βέβαια και φθηνότερα απο την Street n Circuit στην Θεσσαλονίκη...
=> http://www.streetandcircuit-shop.biz/aem-cold-air-induction-systems---mazda-rx8-21-485bcpr-04-08-24021-p.asp

Τώρα αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι... ας το πει.

Δυστηχως δεν με ενδιαφέρει σαν set... thanks πάντως.

Soulis
25th October 2010, 04:21
http://www.darasdev.gr/OurJob/2009/mazda/800x600/rx89.jpg δεστε κ αυτο,πρεπει να ειναι τις greedy

Για "greedy" μια χαρά είναι... για GReddy ME TIPOTA !
Όπως και να έχει... όποιος και και να την βγάζει αυτήν την εισαγωγή... μόνο για κλάματα είναι!
Αν πέρνει αέρα πίσω απο το ψυγείο λαδιου (τουλάχιστον έτσι δείχνει)... TOTAL FAIL!

Και υπερβολικά ανούσιο μήκος έχει και απο λάθος σημείο πέρνει αέρα.

The Ace
25th October 2010, 11:19

Τι είναι αυτό, διαγωνισμός για την εισαγωγή με το μεγαλύτερο σωλήνα ?
Στοίχημα ότι θέλετε ότι στο πάτα-άσε γκαζιού, αυτό το αυτοκίνητο μπερδεύει τρελά...

Soulis
25th October 2010, 19:26
Λοιπόν έμαθα λεπτομέρειες για την GReddy την συγκεκριμένη.

1) Έχει κόστος περίπου στα 400€...
2) Για να προστατευθεί απο τις θερμοκρασίες του ψυγείου λαδιού έχει μία ασπίδα
3) Η φιλτροχοάνη κοιτάει προς τον θόλο
4) Είναι μόνο για Racing Use
5) Έχουν σπάσει μερικά 8άρια επειδή λόγο της τοποθέτησης του μπορεί να ρουφήξει κάργα νερό.
6) Έχει ωραίο ήχο
7) Στο πάτα-ασε τρελενεται ο MAF και η εξάτμιση κάνει πανηγύρι
8) Λένε οτι δουλευει πάρα πολύ καλά ΑΛΛΑ...

Γενικά... δεν την συνιστώ με τίποτα !!!

RX-8 C/N
25th October 2010, 19:34
δεν βγαζης ακρη ρε γαμοτο,το σεταπ π εχο τορα με ρεμ εαρ κ ελευθερο φιλτρο πιστευο οτι στα χαμιλα δεν δουλει το ρεμ αιρ του ρειβι τοσο καλα,εχω μιλισι με 2 ωελτιοτικουσ οικους π ασχολουντε με ρχ8 κ μου ειπανε οτι το ρεβι ειναι πολι καλο για τα κοσμο ,τεσπα κ θεορουσα οτι η αεμ ειναι πολι καλι για τα μικρα μας

The Ace
26th October 2010, 11:30
δεν βγαζης ακρη ρε γαμοτο,το σεταπ π εχο τορα με ρεμ εαρ κ ελευθερο φιλτρο πιστευο οτι στα χαμιλα δεν δουλει το ρεμ αιρ του ρειβι τοσο καλα,εχω μιλισι με 2 ωελτιοτικουσ οικους π ασχολουντε με ρχ8 κ μου ειπανε οτι το ρεβι ειναι πολι καλο για τα κοσμο ,τεσπα κ θεορουσα οτι η αεμ ειναι πολι καλι για τα μικρα μας

Κάτι έχεις μπερδέψει εδώ...το ram-air duct της RB είναι για να φέρνει κρύο αέρα και ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ υπό πίεση στην εισαγωγή. Δεν δουλεύει ψηλά ή χαμηλά καλύτερα ή χειρότερα.
Το ελεύθερο φίλτρο στο μαμά φιλτροκούτι δουλεύει το ίδιο ψηλά και χαμηλά όπως το stock, απλώς έχει λιιιιιίγο καλύτερη ροή...

RX-8 C/N
27th October 2010, 11:26
λεγοντας ψιλα η χαμηλα.ενοουσα τιν ταχιτιτα,εχω ακουση οτι ειναι τετια η κατασκευη του που οταν πιγενις με λιγα χιλομετρα δεν ρουφαει κ τοσο καλα αερα..........!!!ρε πεδια απο αυτους που φορανε τιν αεμ,ας γραψουν εντιποσις

Soulis
27th October 2010, 14:05
AEM φοράει ο Versus και την έχει πει την άποψη του μερικές σελίδες πιο πίσω.

jin kazama
30th October 2010, 12:28
Παιδιά τα διλήμματα δεν είναι πολλά βάζεις ένα λίγο ποιο ελεύθερο φίλτρο στο μαμά φιλτροκούτι και το κάνεις και απόσβεση μέσα σε 2 service ή πας σε κάτι ποιο εξελιγμένο όπως είναι η ΑΕΜ ή Racing Beat οι οποίες και βγάζουν ολοκληρωμένα συστήματα εισαγωγείς.
Ανάλογα πάντα με την χρήση και την περιοχή που μένεις μόνιμα (σκόνες,νερά,λάσπες κτλ).

triton
8th November 2010, 03:06
ρε παιδια για κοιταξτε εδω τι εκανε ο αμερικανος! λιγο παλιο το post αλλα τωρα το ειδα!
http://www.rx8club.com/showthread.php?t=130332

Soulis
8th November 2010, 04:14
Αν ήταν με την αφαίρεση 2 πλαινών να μετατραπεί η μαμά εισαγωγή σε REVi τότε η Racing Beat θα το είχε κλείσει προ πολλού το μαγαζί...

RX-8 C/N
9th November 2010, 18:50
http://www.rx8club.com/showthread.php?t=74591

nicosp76
10th November 2010, 15:50
http://www.rx8club.com/showthread.php?t=74591

Τι λέτε ρε παιδιά ? Πως μου ξέφυγε αυτό και έσπασα το κεφάλι μου για να βρω να κάνω κάτι παρόμοιο.... :(
Το καλό είναι ότι εγώ δεν κατακρεούργησα το πάνω μέρος του κουτιού, αλλά στο φινάλε δεν είναι για να χρησιμοποιηθεί ξανά έτσι κι' αλλιως...
http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?4186-Custom-Made-Undetectable-COLD-Air-Intake

Λοιπόν μια και βλέπω ότι η συζήτηση για την 'αναπνοή' καλά κρατεί να πω και εγώ την άποψή μου μιας και έχω πειραματιστεί με 5-6 διαφορετικές πατέντες.

1. Καλύτερο φιλτράρισμα από το 'μαμά' φίλτρο δεν παρέχει κανένα από τα aftermarket. 'Οσοι ενδιαφέρονται για την σωστή, ασφαλή και 'καθαρή' λειργουργία του κινητήρα είναι καλύτερα να το αφήσουν ως έχει.
2. Μακριά από τα φίλτρα που χρησιμοποιούν λάδι. Τελεία και παύλα. Εκτός αν γουστάρετε να καθαρίζεται το MAF εβδομαδιαίως για να κάνει σωστή δουλειά.
3. Αφαιρώντας τις δυο σιτούλες και τα δυο πλαστικά πτερύγια από το stock φιλτρόκουτο και βάζοντας μια 'χοάνη' για να ρουφά αέρα από χαμηλώτερα στο κουτί θα αποκτήσετε τα 'πολυπόθητα' 4-5 αλογάκια στις 100000 στροφές.... 'Ενας εύκαμπτος σωλήνας από αυτούς που βάζουν στις καμινάδες του θερμάνσεων μια χαρά δουλειά θα κάνει.
4. Αυτοί που δεν ενδιαφέρονται για τα επιπρόσθετα άλογα στα κόκκινα, αλλά θέλουν να έχουν καλήτερο και γρηγορότερο ανέβασμα των στροφών από πιο χαμηλά, νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξουν τη λύση μιας 'παραδοσιακής' CAI (σωλήνας από την εισαγωγή και φίλτρο εκτός μηχανοστασίου).

Soulis
10th November 2010, 21:06
1) Καλήτερο φιλτράρισμα απο το μαμά φίλτρο μπορεί και να μην βρεις αλλά και αυτά τα βαμβακερής γάζας με ελάχιστο λάδι κάνουν αρκετά καλή δουλειά.

2) Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λές... εκτός και αν τα φίλτρα αυτά έχουν τόσο μα τόσο πολύ λάδι, οπότε εκεί ναι συμφωνώ μαζί σου.

3) α. Οι σιτούλες είναι για την εξομάλυνση του αέρα από και προς τον MAF... οπότε καλό είναι να φύγει μόνο αυτή που είναι μετά τον MAF και όχι αυτή πριν απο αυτόν κατα την φορά ροής του αέρα. Τουλάχιστον αυτό πιστευω εγω.
β. Τα πτερύγια στο stock φιλτροκούτι λειτουργούν ως αντηχεία της εισαγωγής. Η ελάχιστη διαφορά που θα προσφέρουν στην εισαγωγή του αέρα δυστηχώς δεν μπορεί να μεταφραστεί και ως απόδοση, τουλάχιστον όχι αισθητή. Απο ήχο πάντως αλλάζει λίγο, οπότε μαλλον λειτουργεί περισσότερο ψυχολογικά η όλη φάση.
γ. 4-5 ps στις 100.000 rpm... είναι να μας κλαίνε και οι ρέγγες οπότε... καταντάει πολύ πατέντα και εντέλει άσχημη οπτικά πατέντα με σωλήνες για καμινάδες κτλ κτλ.

4) Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά θα διαφωνήσω συνάμα. Μπορεί μια καλοσχεδιασμένη CAI να σου δώσει πολύ καλα αποτελέσματα αλλά το κόστος στις περισσότερες απο αυτές ξεφευγει αρκετά. Μερικές σελίδες πιο πίσω είπαμε και για μία λύση της οποίας το value for money είναι πολύ καλό... ελευθερο φίλτρο στο εργοστασιακό φιλτροκούτι και Air Duct της Racing Beat.

nicosp76
10th November 2010, 21:32
1) Καλήτερο φιλτράρισμα απο το μαμά φίλτρο μπορεί και να μην βρεις αλλά και αυτά τα βαμβακερής γάζας με ελάχιστο λάδι κάνουν αρκετά καλή δουλειά.

2) Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λές... εκτός και αν τα φίλτρα αυτά έχουν τόσο μα τόσο πολύ λάδι, οπότε εκεί ναι συμφωνώ μαζί σου.

3) α. Οι σιτούλες είναι για την εξομάλυνση του αέρα από και προς τον MAF... οπότε καλό είναι να φύγει μόνο αυτή που είναι μετά τον MAF και όχι αυτή πριν απο αυτόν κατα την φορά ροής του αέρα. Τουλάχιστον αυτό πιστευω εγω.
β. Τα πτερύγια στο stock φιλτροκούτι λειτουργούν ως αντηχεία της εισαγωγής. Η ελάχιστη διαφορά που θα προσφέρουν στην εισαγωγή του αέρα δυστηχώς δεν μπορεί να μεταφραστεί και ως απόδοση, τουλάχιστον όχι αισθητή. Απο ήχο πάντως αλλάζει λίγο, οπότε μαλλον λειτουργεί περισσότερο ψυχολογικά η όλη φάση.
γ. 4-5 ps στις 100.000 rpm... είναι να μας κλαίνε και οι ρέγγες οπότε... καταντάει πολύ πατέντα και εντέλει άσχημη οπτικά πατέντα με σωλήνες για καμινάδες κτλ κτλ.

4) Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά θα διαφωνήσω συνάμα. Μπορεί μια καλοσχεδιασμένη CAI να σου δώσει πολύ καλα αποτελέσματα αλλά το κόστος στις περισσότερες απο αυτές ξεφευγει αρκετά. Μερικές σελίδες πιο πίσω είπαμε και για μία λύση της οποίας το value for money είναι πολύ καλό... ελευθερο φίλτρο στο εργοστασιακό φιλτροκούτι και Air Duct της Racing Beat.

1. Μιλησα καθαρά για φιλτράρισμα... οτιδηποτε λιγότερο καλο ειναι...λιγότερο καλο :)
2. Λίγο ή πολύ κάνει 'ζημιά' - αποδεδηγμένα.
3α. Δεν υπάρχει σιτα μετά το MAF. Είναι και οι δυο πριν. Σε δυναμομετρήσεις βρέθηκε ότι η κάθε μια κόβει περίπου ένα ίππο (στα κόκκινα). Πολλές εταιρίες σε custom φιλτρόκουτα, αφαιρούν τη μια από τις δυο και ο λόγος είναι αυτό που είπες : για να κρατάει πιο στρωτό ρελαντί (στις ψηλές δεν κάνουν τίποτα).
3β. Ολόσωστός ! Αλλά με την αλλαγή καλό είναι να προστεθεί λίγος ήχος :)
3γ. Οπτικά δεν θα φαίνεται τίποτα, αφού όλες οι μετατροπές θα είναι σε σημεία που δεν φαίνονται.

4. Είσαι σίγουρος ότι το drop-in φίλτρο και το air duct έχουν τόση διαφορά στο κόστος που κάνει τις CAI απαγορευτικές ? Επίσης, αυτός ο συνδιασμός μπορεί μεν να προσφέρει κάποια κρυμμένα αλογακια, αλλά παραμένει με όλο το stock σχεδιασμό που σημαίνει ότι δεν θα γίνει κάποια δραματική αλλαγή - κάτι που μια CAI το κάνει αποδεδηγμένα.

The Ace
10th November 2010, 22:15
1. Μιλησα καθαρά για φιλτράρισμα... οτιδηποτε λιγότερο καλο ειναι...λιγότερο καλο :)
2. Λίγο ή πολύ κάνει 'ζημιά' - αποδεδηγμένα.
3α. Δεν υπάρχει σιτα μετά το MAF. Είναι και οι δυο πριν. Σε δυναμομετρήσεις βρέθηκε ότι η κάθε μια κόβει περίπου ένα ίππο (στα κόκκινα). Πολλές εταιρίες σε custom φιλτρόκουτα, αφαιρούν τη μια από τις δυο και ο λόγος είναι αυτό που είπες : για να κρατάει πιο στρωτό ρελαντί (στις ψηλές δεν κάνουν τίποτα).
3β. Ολόσωστός ! Αλλά με την αλλαγή καλό είναι να προστεθεί λίγος ήχος :)
3γ. Οπτικά δεν θα φαίνεται τίποτα, αφού όλες οι μετατροπές θα είναι σε σημεία που δεν φαίνονται.

4. Είσαι σίγουρος ότι το drop-in φίλτρο και το air duct έχουν τόση διαφορά στο κόστος που κάνει τις CAI απαγορευτικές ? Επίσης, αυτός ο συνδιασμός μπορεί μεν να προσφέρει κάποια κρυμμένα αλογακια, αλλά παραμένει με όλο το stock σχεδιασμό που σημαίνει ότι δεν θα γίνει κάποια δραματική αλλαγή - κάτι που μια CAI το κάνει αποδεδηγμένα.

Το θέμα του ρελαντί και κατά πόσο μπερδεύει το αυτοκίνητο είναι σημαντικό, και για πολλούς -μεταξύ αυτών και εμού- είναι πολύ σημαντικότερο από τα 1-2 άλογα (που τα είδατε αυτά ρε παιδιά ?) στο κόφτη....

Όπως έχω ξαναπεί, και μπορώ εύκολα να αποδείξω, τα CAI που έχουν παρουσιαστεί εδώ είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ από αυτά από carbon ή πλαστικό από πλευράς θερμοκρασιών, λόγω του ότι χρησιμοποιούν αλουμίνιο για τις σωληνώσεις. Από πλευράς ροής, όγκου αέρα κλπ οι διαφορές είναι μικρές (αλλά ας πούμε υπαρκτές), αλλά από πλευράς θερμοκρασίας εισερχόμενου αέρα...

RX-8 C/N
10th November 2010, 23:11
http://www.rx8club.com/showthread.php?t=130332 αυτα ειναι τα πτεριγια ??οντος υπαρχι διαφοτα στον υχο?? μου εχουνε προτινι κ μενα για φιλτρο μανηταρι μεσα στο μαμμα φιλτοκουτι,της hks αλλα ειμαι λιγο διστακτικος,παντος πιστευο οτη η aem ειναι απο της καλιτερες...............!!!

Soulis
11th November 2010, 00:11
http://www.rx8club.com/showthread.php?t=130332 αυτα ειναι τα πτεριγια ??οντος υπαρχι διαφοτα στον υχο?? μου εχουνε προτινι κ μενα για φιλτρο μανηταρι μεσα στο μαμμα φιλτοκουτι,της hks αλλα ειμαι λιγο διστακτικος,παντος πιστευο οτη η aem ειναι απο της καλιτερες...............!!!

Ναι, αυτά είναι τα πτερύγια.
Αν διαβάσεις όλο εκείνο το Topic θα δείς οτι τα ίδια που λέμε και εδώ... λένε και εκεί. (περι ήχου και απόδοσης)

nicosp76
11th November 2010, 00:24
Όπως έχω ξαναπεί, και μπορώ εύκολα να αποδείξω, τα CAI που έχουν παρουσιαστεί εδώ είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ από αυτά από carbon ή πλαστικό από πλευράς θερμοκρασιών, λόγω του ότι χρησιμοποιούν αλουμίνιο για τις σωληνώσεις. Από πλευράς ροής, όγκου αέρα κλπ οι διαφορές είναι μικρές (αλλά ας πούμε υπαρκτές), αλλά από πλευράς θερμοκρασίας εισερχόμενου αέρα...

Για προχώρει.... ο λαός ζητά αποδείξεις ! (δεν ειναι μόνο η εφορία :) )

Soulis
11th November 2010, 00:55
Ας είναι καλά το Wikipedia...

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_conductivity

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_thermal_conductivities

Κοίτα τις ιδιότητες του αλουμινίου ή του ανοξείδωτου ατσαλιού σε σχέση με το πλαστικό !

nicosp76
11th November 2010, 01:17
Κάτσε ρε παιδιά. Αν μιλάμε για δυο ακριβώς ίδιες CAI , η μια από αλουμίνιο και η άλλη από πλαστικο, τότε οκ... αν και εγώ πάλι δεν πείθομαι ότι ο αέρας που έρχετε με 20οC απέξω θα ανεβάσει θερμοκρασία στο 1/100 του δεύτερολέπτου που χρειάζεται να περάσει από το κομμάτι του σωλήνα που έιναι μέσα στο μηχανοστάσιο.

Εδώ μιλάμε για σύγκριση μιας 'καθαρής' CAI και του μαμά φιλτρόκουτου ή οτιδήποτε άλλο αφήνει το φίλτρο στο μηχανοστάσιο και 'ψήνεται΄.
Για σκέψου τον ίδιο αέρα των 20oC να περνά από ένα φίλτρο που ήδη έχει θερμανθεί στους 60-70oC (λαμβάνοντας υπόψη ότι η ροή του αέρα θα κατεβάζει λίγο τη θερμοκρασία.
Το βλέπετε ίδιο δηλαδή ? η ότι η CAI είναι χειρότερη ?

The Ace
11th November 2010, 12:23
Κάτσε ρε παιδιά. Αν μιλάμε για δυο ακριβώς ίδιες CAI , η μια από αλουμίνιο και η άλλη από πλαστικο, τότε οκ... αν και εγώ πάλι δεν πείθομαι ότι ο αέρας που έρχετε με 20οC απέξω θα ανεβάσει θερμοκρασία στο 1/100 του δεύτερολέπτου που χρειάζεται να περάσει από το κομμάτι του σωλήνα που έιναι μέσα στο μηχανοστάσιο.

Εδώ μιλάμε για σύγκριση μιας 'καθαρής' CAI και του μαμά φιλτρόκουτου ή οτιδήποτε άλλο αφήνει το φίλτρο στο μηχανοστάσιο και 'ψήνεται΄.
Για σκέψου τον ίδιο αέρα των 20oC να περνά από ένα φίλτρο που ήδη έχει θερμανθεί στους 60-70oC (λαμβάνοντας υπόψη ότι η ροή του αέρα θα κατεβάζει λίγο τη θερμοκρασία.
Το βλέπετε ίδιο δηλαδή ? η ότι η CAI είναι χειρότερη ?

Προφανώς όχι. Την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση, και το συμπέρασμα είναι απλό (και προφανές): όταν κατασκευάζεις το ίδιο σύστημα από θερμοαγώγιμο (αλουμίνιο) και θερμομονωτικό (πλαστικό) υλικό, ποιο θα έχει την καλύτερη θερμική συμπεριφορά ?

Και έχεις ένα μικρό λαθάκι στη λογική σου: το μαμά φιλτροκούτι ΠΟΤΕ δεν φτάνει στη θερμοκρασία του engine bay, πολύ απλά γιατί είναι αεροστεγές και φτιαγμένο από θερμομονωτικό υλικό. Άρα, η θερμοκρασία στο εσωτερικό του είναι ΠΑΝΤΑ χαμηλότερη από του engine bay. Προφανώς δεν είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος (ambient temp), αυτό μπορεί να συμβεί ΜΟΝΟ εν κινήσει ΚΑΙ με την προσθήκη κάποιου cold-air ή ram-air intake scoop.

Ρε παιδιά, τα προφανή λέμε, ούτε αντιπρόσωποι είμαστε ούτε πουλάμε κάτι, γιατί αρπάζεστε έτσι ?

nicosp76
11th November 2010, 14:26
Μα δεν αρπάχτηκε κανεις :)
Απλα στο γραπτό λόγο ίσως κάποιες εκφράσεις, ένα παραπάνω ερωτηματικό να φαίνονται λιγάκι επιθετικά.

'Ετσι για να μην παρεξηγηθούμε, να τονίσω ότι προσωπικά θεωρώ την αντικατάσταση του μαμά κουτιού όπως και φίλτρου, αχρήαστη και δαπανηρή για κάποιο που ενδιαφέρεται να έχει ένα αμάξι όσο το δυνατό πιο αξιόπιστο και λειτουργικό.
Οποιεσδήποτε 'βελτιώσεις' γίνονται αφορούν όσους κοιτάνε να αλλάξουν την λειτουργία του κινητήρα και κοιτάνε σε μια πιο σπορ χρήση αντί για 'κάθε χρήση' που βγήκε το αυτοκίνητο.
(και πάλι το πιο πάνω είναι η προσωπική μου άποψη.)

VERSUS4582
11th November 2010, 15:48
Παιδιά απλα εγώ χαριτολογώντας θελω να προσθέσω οτι με το που θα βαλει καποιος την ΑΕΜ στο 8αρι,ολα αυτα τα φιλολογικα θα τα αφησει στην παντα και θα ενστερνιστεί περαν πάσης αμφιβολίας οτι ειναι η καλυτερη εισαγωγη για το 8αρι...Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγότερο ...

allright

RX-8 C/N
12th November 2010, 21:20
εχω βαλη μεσα στο μαμα φιλτροκουτι,ενα φιλτρο ελευθεραs τις hks,εχω βγαλι τιν μια σιτα,κ εχο βαλη το rem air απο το revi ,μετα απο μια σιζιτισι π εκανα,με πισανε οτι αν βαλο μανιταρι(greedy) μεσα στο μαμα φιλτοκουτι,τηα δουλει καλητερα απο θεμα φιλτραρισματος,μιας που θανε πιο ελεθερας,επειδει εχει πιο μεγαλουσ πορους τοο μανιταρι απο το φιλτρο το τετραγονο,το εχει δοκιμασι κανενας??

Soulis
13th November 2010, 00:19
Αν και τα 2 φίλτρα είναι απο αφρώδη πολυουρεθάνη τότε τα αποτελέσματα θα είναι πανομοιότυπα...
Η διαφορά θα είναι τόσο μα τόσο μικρή που δεν νομίζω να την καταλάβεις ποτέ.

RX-8 C/N
13th November 2010, 22:56
αλλα μπορομαι να κανουμε κ αυτο http://www.srmotorsports.com/RX8_Intake1.jpg το φιλτο αυτο ειναι τις κ&n ,οπου θα καταλιγι μεσα στin μπουκα του rem air ,οπου θα περνι 100% κριο αερα....!!

RX-8 C/N
13th November 2010, 23:33
http://www.ilovebodykits.com/category/127/Mazda-_RX-8/Performance_Intakes_Cold_air_intakes.html και μια πολι χρισιμι σελιδα που βρικα......!!

RX-8 C/N
13th November 2010, 23:56
αυτο εχο στο μιαλο μου http://www.youtube.com/watch?v=JwtnhjgttRQ&feature=related οπου το φιλτρο θα βγενι στιν εξοδο του rem air k θα δεχεται κατευθιαν ολο το κριο αερα που θα εισερχεται

nicosp76
14th November 2010, 00:07
αλλα μπορομαι να κανουμε κ αυτο http://www.srmotorsports.com/RX8_Intake1.jpg το φιλτο αυτο ειναι τις κ&n ,οπου θα καταλιγι μεσα στin μπουκα του rem air ,οπου θα περνι 100% κριο αερα....!!

Αυτό δεν θα είναι καλό.... Γιατί η μπούκα δεν παίρνει ακριβώς κρύο αέρα, αφού είναι βασικά χωμένα πίσω από τον προφυλακτήρα.
Βάλε και το γεγονός ότι το φίλτρο παραμένει εκτεθημένο στις θερμοκρασίες που θα αναπτύσσονται από τη λειτουργία του κινητήρα.... η μόνη βελτίωση που θα δεις θα είναι στο θόρυβο. Το 'μαμά' φίλτρο καλύτερη δουλειά θα κάνει..

Soulis
14th November 2010, 05:17
RX-8 C/N... άκου τον nicosp76... σωστά στα λέει.

The Ace
14th November 2010, 11:45
Αυτό δεν θα είναι καλό.... Γιατί η μπούκα δεν παίρνει ακριβώς κρύο αέρα, αφού είναι βασικά χωμένα πίσω από τον προφυλακτήρα.
Βάλε και το γεγονός ότι το φίλτρο παραμένει εκτεθημένο στις θερμοκρασίες που θα αναπτύσσονται από τη λειτουργία του κινητήρα.... η μόνη βελτίωση που θα δεις θα είναι στο θόρυβο. Το 'μαμά' φίλτρο καλύτερη δουλειά θα κάνει..

Από τα χειρότερα πράγματα που μπορείς να κάνεις. Εκτός του ότι παίρνει καυτό αέρα από το χώρο του κινητήρα, δεν έχει τις σίτες για ομαλοποίηση του αέρα, δεν έχει σωστό μήκος εισαγωγής, και 100% στροβιλίζει τον αέρα περισσότερο ακόμα και από stock χωρίς τις σίτες λόγω του ότι η είσοδος του αέρα είναι μερικά εκατοστά από το MAF.

Αυτό το σύστημα όχι μόνο έχει υψηλότερη θερμοκρασία ΙΑΤ, όχι μόνο θα μπερδεύει παντού και συνεχώς, όχι μόνο δεν θα έχει ρελαντί, αλλά νομίζω ότι έχει και χειρότερη ροή....

RX-8 C/N
26th November 2010, 19:16
http://www.youtube.com/watch?v=xTWtFrQjebI

MIKROS
5th December 2010, 05:53
το
http://www.youtube.com/watch?v=NdY2fISLlRE

ασ μου πει καποιος αξιζει η μπα!!!!!!

Soulis
5th December 2010, 17:31
Η απάντηση είναι η "B"... μπα... !!!

Καλήτερα ελευθερο φίλτρο στο φιλτροκούτι.

Το γιατί... θα το βρείς σε όλα τα Post πιο πρίν.

OxygeN
4th January 2011, 18:22
εχω ελευθερο Kn και ολα δουλευουν ρολοι!
ουτε check,ευκολο πλυσιμο,χωρις κομπιασματα,στεγνώματα ιστοριες,δεν με νοιαζει αν εδωσε 1,37hp@6900rpm σιγουρα δεν εκοψε!
μηχανικα καραστοκ ειμαι!
Το πολυ-διαφημισμένο revi με ή χωρις ramair.. δουλευει εξισου σωστα ή θελει προγραμμα εξατμιση?

Soulis
5th January 2011, 14:36
εχω ελευθερο Kn και ολα δουλευουν ρολοι!
ουτε check,ευκολο πλυσιμο,χωρις κομπιασματα,στεγνώματα ιστοριες,δεν με νοιαζει αν εδωσε 1,37hp@6900rpm σιγουρα δεν εκοψε!
μηχανικα καραστοκ ειμαι!
Το πολυ-διαφημισμένο revi με ή χωρις ramair.. δουλευει εξισου σωστα ή θελει προγραμμα εξατμιση?

Εξίσου και καλύτερα με το ramair... απλά το συνολικό κόστος είναι αρκετά μεγάλο ως προς το κέρδος.

MIKROS
24th January 2011, 03:23
http://www.youtube.com/watch?v=xTWtFrQjebI
κανει δουλεια το συγκεκριμενο!!!!εμενα μου φενεται πολυ καλο!!!τι λετε???

Soulis
24th January 2011, 04:47
Κάνει καλή δουλειά.
Είναι σχεδόν ίδια με την AEM.
Το θέμα είναι να την βρείς σε καλή τιμή.

MIKROS
24th January 2011, 17:26
Κάνει καλή δουλειά.
Είναι σχεδόν ίδια με την AEM.
Το θέμα είναι να την βρείς σε καλή τιμή.

ξερειις μηπως που μπωρο να φτιαξω κατι τετοιο εδω αθηνα??

VERSUS4582
24th January 2011, 17:53
Μην φτιαξεις τίποτα.Καλυτερα να την παρεις την ΑΕΜ και να εχεις το κεφάλι σου ησυχο ..
ΕΙναι ακριβώς η ίδια με την ΑΕΜ η MAzdaspeed !!! Απλά με αλλα αυτοκόλλητα !!! ΤΗν αγοράζεις και καμμια 40αρια πιο ακριβα λογω αυτοκόλλητου MAzdaspeed ... Ναι κανει δουλειά,την φοράω εγω και ειναι η καλυτερη μοντα που μπορεί να κανει ενα 8αρι ...
Και απο αξιοπιστία,και απο οικονομία και απο απόδοση ....

COSMAR
24th January 2011, 18:27
Μην φτιαξεις τίποτα.Καλυτερα να την παρεις την ΑΕΜ και να εχεις το κεφάλι σου ησυχο ..
ΕΙναι ακριβώς η ίδια με την ΑΕΜ η MAzdaspeed !!! Απλά με αλλα αυτοκόλλητα !!! ΤΗν αγοράζεις και καμμια 40αρια πιο ακριβα λογω αυτοκόλλητου MAzdaspeed ... Ναι κανει δουλειά,την φοράω εγω και ειναι η καλυτερη μοντα που μπορεί να κανει ενα 8αρι ...

σωστος ο κουμπαρος helllo και εχει και πειρα στο συγκεκριμενο allright

MIKROS
24th January 2011, 19:15
Υπαρχει καποιο μαγαζι εδω αθηνα για να την παρω??και ποσο??

Soulis
24th January 2011, 19:19
Αθήνα υπάρχει η ΑΕΜ στα περίπου 440e... αλλα νομίζω οτι μπορείς να την βρείς σε καλήτερη τιμή απο έξω-internet.

VERSUS4582
24th January 2011, 19:30
Αθήνα υπάρχει η ΑΕΜ στα περίπου 440e... αλλα νομίζω οτι μπορείς να την βρείς σε καλήτερη τιμή απο έξω-internet.

Οντως !!! Θα γλυτωσεις καμμια 100αρια ευρω απο την τιμη που αναφέρει ο Σουλης αν την φερεις μονος σου απο Ιστο.

MIKROS
24th January 2011, 19:44
ευχαρηστω πολυ παιδια!!!!!τελικα θα την φερω απο εξω μολις την βαλω θα σας πο εντιποσης!!!

VERSUS4582
24th January 2011, 20:45
ευχαρηστω πολυ παιδια!!!!!τελικα θα την φερω απο εξω μολις την βαλω θα σας πο εντιποσης!!!

Πες και συ φιλε να μην λεω μονο εγω για την ΑΕΜ και να μας πουν οτι τα παιρνουμε κιόλας .. gdg67gdg67

Εχει βγαλει η γλωσσα μου μαλλια να εκθειάζω την ΑΕΜ καιρος να αναλάβει άλλος την σκυτάλη ..Κουραστηκα ... allright

nicosp76
24th January 2011, 21:08
Πες και συ φιλε να μην λεω μονο εγω για την ΑΕΜ και να μας πουν οτι τα παιρνουμε κιόλας .. gdg67gdg67

Εχει βγαλει η γλωσσα μου μαλλια να εκθειάζω την ΑΕΜ καιρος να αναλάβει άλλος την σκυτάλη ..Κουραστηκα ... allright

'Ελα που δεν τα παίρνεις... αλλού αυτά !!! allright

rxmaniac
24th January 2011, 23:11

Φίλε VERSUS δεν υπάρχει θέμα με τις θερμοκρασίες? Η σωλήνα είναι αρκετά εκτεθειμένη στις θερμοκρασίες του μηχανοστασίου.
Επίσης έχω την εντύπωση οτι λόγω του μήκους της και της μεγάλης απόστασης απο το φίλτρο στην εισαγωγή δε μπορεί να κρατήσει καλό όγκο στον αέρα που εισάγει.

Soulis
25th January 2011, 03:56
Και που να δείς όλες τις υπόλοιπες εισαγωγές για το 8άρι... αυτή τουλάχιστον εκθέτει μόνο τον σωλήνα της... οι υπόλοιπες είναι σχεδόν εκτεθειμένες ολόκληρες.
Μόνο την AEM και την MazdaSpeed μπορείς να θεωρησεις κανονικοτατα Cold Air Intakes... οι υπόλοιπες χρησιμοποιούν πλάγιους τρόπους για να το πετύχουν αυτό... και πάλι μόνο πολύ λίγες το καταφέρνουν εν μέρει.

Δεν έχει και τόσο σημασια το τι κάνει πριν τον MAF αλλά το μέγεθός της σωλήνωσης στο σημείο του MAF, το ακριβές σημείο τοποθέτησης του MAF και φυσικά στο τέλος τις τιμές που αυτός διαβάζει σε θερμοκρασίες και ποσότητες.

(έχω κάποιες αμφιβολίες αν αυτά που έγραψα είναι απολύτως σωστά οπότε αν κάποιος ξέρει κατι καλητερο... ας ενημερώσει)

VERSUS4582
25th January 2011, 10:05
Φίλε VERSUS δεν υπάρχει θέμα με τις θερμοκρασίες? Η σωλήνα είναι αρκετά εκτεθειμένη στις θερμοκρασίες του μηχανοστασίου.
Επίσης έχω την εντύπωση οτι λόγω του μήκους της και της μεγάλης απόστασης απο το φίλτρο στην εισαγωγή δε μπορεί να κρατήσει καλό όγκο στον αέρα που εισά

Μονο μια δοκιμή θα σε πείσει φιλε .... allright

nicosp76
26th January 2011, 05:24
Επίσης έχω την εντύπωση οτι λόγω του μήκους της και της μεγάλης απόστασης απο το φίλτρο στην εισαγωγή δε μπορεί να κρατήσει καλό όγκο στον αέρα που εισάγει.

Χωρίς να μπούμε σε μαθηματικούς υπολογισμούς κλπ, σκέψου με πόση ταχύτητα ταξιδεύει ο αέρας που έρχεται από "έξω" και πόσο μπορεί να ξεσταθεί στα 40-50εκ σωλήνα που είναι εκτεθημένος σε θερμοκρασίες μηχανοστασίου.
Τώρα κάνε την ίδια σκέψη για οποιαδήποτε άλλη εισαγωγή που έχει το φίλτρο μέσα στο μηχανοστάσιο και ο αέρας πρέπει να περάσει μέσα από αυτο...

rxmaniac
26th January 2011, 12:23
Χωρίς να μπούμε σε μαθηματικούς υπολογισμούς κλπ, σκέψου με πόση ταχύτητα ταξιδεύει ο αέρας που έρχεται από "έξω" και πόσο μπορεί να ξεσταθεί στα 40-50εκ σωλήνα που είναι εκτεθημένος σε θερμοκρασίες μηχανοστασίου.
Τώρα κάνε την ίδια σκέψη για οποιαδήποτε άλλη εισαγωγή που έχει το φίλτρο μέσα στο μηχανοστάσιο και ο αέρας πρέπει να περάσει μέσα από αυτο...

Ναι, αλλά αμα το συγκρίνουμε με το μαμά φιλτροκουτί και σωλήνα του MAF που είναι πλαστικά, πιστεύω οτι κερδίζει το μαμά γιατί το πλαστικό αντιδρά καλύτερα στις υψηλές θερμοκρασίες του μηχανοστασίου απο οτι το μέταλλο.Απλά το μαμά υστερεί σε Ram Air και φίλτρο.
Άρα σε μια τελική σύγκριση OEM vs AEM

OEM με άλλο φίλτρο πιο ελεύθερο και ένα καλο Ram Air (εμπορίου η χειροποίητο)
vs
AEM με μόνωση στη σωλήνα (το θεωρώ αναγκαίο) και κάλτσα στο φίλτρο (επίσης αναγκαίο)
ποιός θα κέρδιζε τελικά?

Υ.Γ το AEM έχει σίτα για ομαλοποίηση της ροής του αέρα?

Soulis
26th January 2011, 14:13
Παιδιά... όλες αυτές τις σπαζοκεφαλιές τις είχε η ίδια η ΑΕΜ... γιατί να τις έχουμε κι εμείς ???
Τουλάχιστον μετά απο tests βρέθηκε οτι αποδίδει οπότε το πως και το γιατί ΑΚΡΙΒΩΣ είναι κάτι σχετικό.

VERSUS4582
26th January 2011, 22:18
@ RxManiac : Η ΑΕΜ δεν έχει σίτα. Έχει Σίτες .....

Ειχα και γω στοκ με ελευθέρας ροής K&N .. Και μετά έβαλα ΑΕΜ χωρίς μονωση και χωρίς κάλτσα....

Αποτέλεσμα : Το ΑΕΜ ρουφά και το στόκ φιλτροκούτι μαζί άμα λάχει !!! gdg70
Σοβαρά τώρα.Καμία σχέση ...Η ΑΕΜ ειναι αλλού ...
Αν καποιο Σαβατοκυρίακο εχω λίγο ελεύθερο χρόνο,θα πάρω το COBB μου και να το βάλω σε άλλο 8άρι με στοκ φιλτροκούτι να μετρήσουμε Intake Temperatures και αμέσως θα μετρήσουμε και το δικό μου να δούμε ποιά έχει τις χαμηλότερες θερμοκρασίες εισαγωγής ...
Ευκαιρία να καταρρίψουμε ακομα ενα μύθο ...
Αλλα μετά θέλω sticky έ;; Ενα Σαβατο απόγευμα θα χαλάσω .... allright

Και μιας που με ανάψατε τώρα έβαλα ηδη αγγελία : http://1308rxrotarycyprus.com/index.php?topic=595.0 gdg67

Vectroum
1st April 2011, 11:30
Μιας και έφτασε ο καιρός για να αλλάξω πάλι φίλτρο αέρα, σκέφτομαι να τοποθετήσω το λίγο πιο ελεύθερο απο το OEM πάνελ της K&N, και θα ήθελα
να μάθω άν το έχει τοποθετήσει κανείς από το εσάς και το κατά πόσο θετικά ή αρνητικά άλλαξε την συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Δηλαδή το έκανε
πιο άμεσο από το κανονικό? Το έκανε θορυβώδες? (πράγμα που δεν θέλω), καίει παραπάνω μείγμα? Αφήνει περισσότερη «βρωμιά» στην MAF?

georx8
1st April 2011, 13:24
Εγω το φοράω εδω και 100.000χλμ.Διαφορά δεν θα καταλάβεις σε σχεση με το μαμα.Βρωμιά οσο ναναι θα αφηνει παραπάνω και λογω του λαδιου που το ψεκαζεις αλλα και επειδη ειναι πιο ελευθερο απο το μαμα.Στα θετικά ειναι οτι γλυτωνεις τα λεφτά αλλαγης του ΟΕΜ φίλτρου και η χαρα της βελτιωσηςallright

Vectroum
1st April 2011, 13:26
Εγω το φοράω εδω και 100.000χλμ.Διαφορά δεν θα καταλάβεις σε σχεση με το μαμα.Βρωμιά οσο ναναι θα αφηνει παραπάνω και λογω του λαδιου που το ψεκαζεις αλλα και επειδη ειναι πιο ελευθερο απο το μαμα.Στα θετικά ειναι οτι γλυτωνεις τα λεφτά αλλαγης του ΟΕΜ φίλτρου και η χαρα της βελτιωσηςallright

Εφαρμογή έχει καλή? Σε βενζίνη είδες πιο πλούσια μείγματα μήπως?

The Ace
1st April 2011, 15:17
Εφαρμογή έχει καλή? Σε βενζίνη είδες πιο πλούσια μείγματα μήπως?

Ρε παιδιά, μην ρωτάτε τέτοια πράγματα και μην αγχώνεστε σε τόσο απλές μόντες. Με έχουν ρωτήσει δεκάδες ιδιοκτήτες αν με το K&N drop-in κινδυνεύει το μοτέρ, και πόσα άλογα είδα, και πόσο "άρπαξε" το αυτοκίνητο, και αν είναι καλή επένδυση κλπ κλπ....

Ήμαρτον που λέει και ο γνωστός γραφικός καφενετζής....ούτε πλούσια μείγματα, ούτε θα ανατιναχθεί το μοτέρ, ούτε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία του....λίγο πιο ελεύθερη ροή, λίγο αυξημένο θόρυβο, 0,5% βελτίωση της απόδοσης (και αν) και αυτό ήταν....

Vectroum
1st April 2011, 18:56
Ρε παιδιά, μην ρωτάτε τέτοια πράγματα και μην αγχώνεστε σε τόσο απλές μόντες. Με έχουν ρωτήσει δεκάδες ιδιοκτήτες αν με το K&N drop-in κινδυνεύει το μοτέρ, και πόσα άλογα είδα, και πόσο "άρπαξε" το αυτοκίνητο, και αν είναι καλή επένδυση κλπ κλπ....

Ήμαρτον που λέει και ο γνωστός γραφικός καφενετζής....ούτε πλούσια μείγματα, ούτε θα ανατιναχθεί το μοτέρ, ούτε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία του....λίγο πιο ελεύθερη ροή, λίγο αυξημένο θόρυβο, 0,5% βελτίωση της απόδοσης (και αν) και αυτό ήταν....

Ace δεν περιμένω σαφώς ούτε άλογα ούτε ροπή ούτε κάτι από το φίλτρο :P αν είναι δυνατόν δηλαδή με ένα πάνελ να περιμένουμε «παππάδες».
Εγώ απλά ρωτάω γιατί το λογικό είναι όποια αλλαγή κάνεις στο αυτοκίνητο σε θέματα αέρα-καυσίμου να συνοδεύεται από κάποιες συνέπειες...
Και συγκεκριμένα δέν θέλω κάποια αλλαγή στο αυτοκίνητο θέλω απλά ένα εγγυημένο εξάρτημα το οποίο να είναι λιγότερο αναλώσιμο και να
κολλάει καλά πάνω στο φιλτροκούτι..Ρωτάω για τα πλούσια μείγματα μην τυχών και το μπουκώνει το αυτοκίνητο..

Σόρρυ αν ήταν άκυρη η ερώτηση πάντως..

Soulis
1st April 2011, 20:54
Δεν παθαίνει απολύτως τίποτα...
Μην το σκέφτεσαι καν... απλά βάλ' το !!!
Ίσα ίσα είναι και λίγο καλήτερο απο το μαμά φίλτρο.

Vectroum
1st April 2011, 21:00
allright allright allright

GEOPAN
1st April 2011, 23:33
Συμφωνω με τους παραπανω!Προχωρα αφοβα!!
Και μη ξεχνας να το καθαριζεις που και που...

Panos from Athens
2nd April 2011, 01:51
κατα τι γνωμη μου μην το βαλεις.δεν κερδιζεις σε αποδοση,χρειαζεται καθαρισμα που δεν γινεται και πολυ ευκολα,αφηνει πιο πολλες βρωμιες να περνανε μεσα,ο κινητηρας μολις αφηνει το γκαζι δεν κοβει αμεσως οπως με το εργοστασιακο φιλτρο.εγω το φορουσα και δεν ημουν ικανοποιημενος.καλυτερα αν θες πηγαινε για revi αλλιως αστο ετσι.

SPYROSN15
2nd April 2011, 01:55
το λαδωνετε το K&N???
απο τοτε που εκενα την λαλακια και εβαλα παρα πολυ λαδι και σερνοταν το αμαξι... κυριολεκτικα (δεν ξεκολλαγα απο ενα honda types 140 hp ενος φιλου)...
απο τοτε πλυσιμο, στεγνωμα και το φοραω ετσι πανω.... ετσι ειναι κορυφαιο το φιλτρο...

Soulis
2nd April 2011, 19:58
κατα τι γνωμη μου μην το βαλεις.δεν κερδιζεις σε αποδοση,χρειαζεται καθαρισμα που δεν γινεται και πολυ ευκολα,αφηνει πιο πολλες βρωμιες να περνανε μεσα,ο κινητηρας μολις αφηνει το γκαζι δεν κοβει αμεσως οπως με το εργοστασιακο φιλτρο.εγω το φορουσα και δεν ημουν ικανοποιημενος.καλυτερα αν θες πηγαινε για revi αλλιως αστο ετσι.

το λαδωνετε το K&N???
απο τοτε που εκενα την λαλακια και εβαλα παρα πολυ λαδι και σερνοταν το αμαξι... κυριολεκτικα (δεν ξεκολλαγα απο ενα honda types 140 hp ενος φιλου)...
απο τοτε πλυσιμο, στεγνωμα και το φοραω ετσι πανω.... ετσι ειναι κορυφαιο το φιλτρο...

Το καθαρισμά του είναι παιχνιδάκι... χλιαρό νερό, λίγο σαπούνι για τα πιάτα (αν δεν έχει κάποιος το ειδικό σαπούνι που εχουν μερικά κιτάκια)... καλό ξέβγαλμα και στέγνωμα !!!
Αυτο ήταν...

Αφήνει μερικές βρωμιές να περνάνε μέσα μόνο όταν είναι εντελώς αλάδωτο... βασικά μπορεί να περάσει λίγη σκόνη.

Αν το λαδώσεις -σε λογική ποσότητα- απο την σωστή πλευρά (απο την πλευρά που εισέρχεται ο αέρας και όχι απο την πλευρά που φευγει προς την πεταλούδα) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα... και η σκόνη κατακρατείται και γλιτώνεις απο βρώμικο MAF.

Ενα ελευθερο φίλτρο -το οποίο έχει συντηρηθεί σωστά- όταν αφήνεις γκάζι λογικό είναι να μην κόβει αμέσως το αμάξι... γι' αυτό λέγεται και ελευθερο άλλωστε.
Με το εργοστασιακό φίλτρο είναι τόσο φιμωμένη η εισαγωγή που αμέσως ο κινητήρας κόβει στροφές... τόσο στο πάτα όσο και στο άσε.
Αυτά βεβαια ισχύουν όταν και ο MAF αντίστοιχα διαβάζει σωστές ενδείξεις (είναι καθαρός)... γιατί απο εκεί αντίστοιχα διαβάζει και μείγματα.

Γενικότερα το ένα φέρνει το άλλο... είναι μια αλυσίδα.
Αν κάτι σε αυτήν την αλυσιδα είναι λάθος τότε όλα λάθος θα πηγαίνουν.
Ο σκοπός είναι να βρείς το λάθος και όχι να "κατηγορείς" σαν λάθος κάτι το οποίο ουσιαστικά δεν είναι.

rx-8 rookie
6th April 2011, 01:41
γεια σας παιδια!!!μολισ πιρα ενα κοσμο του 2005 το revi με ram air κανει δουλεια???

gemp100
6th April 2011, 07:49
Απο τα καλυτερα aftermarket φιλε μου.................Μην περιμενεις βεβαια και αυξημενη αποδοση απο ενα φιλτρο μονο ετσι.

alexis cosmo
6th April 2011, 10:00
+1

Panos from Athens
6th April 2011, 17:09
γεια σας παιδια!!!μολισ πιρα ενα κοσμο του 2005 το revi με ram air κανει δουλεια???
δεν κανει δουλεια.πετα το...καπου κοντα στη γειτονια μου.gdg67allright

rx-8 rookie
7th April 2011, 22:02
ευχαρηστω!!!οχι εχω παρει διαφορα αλλα πργματακια επισεις...
Axial Flow Short shift,καταλητη RP,throtle control,unorthodox τροχαλιες το revi με ram aim που το εκλεισα και μαλλον θα του βαλω και το βολαν της fidanza....και φοραω greddy εξατμηση.

ελπιζω ολα μαζι να κανουν κατι....

Valentinos
2nd November 2011, 23:08
Εγώ σήμερα αγόρασα ένα φίλτρο Κ&Ν για το φιλτροκούτι. Θα το τοποθετήσω κατά το τέλος Νοέμβρη, που θα πάω με κάτι φίλους από ένα Honda club για ομαδική δυναμομέτρηση. Άρα θα μπορέσω να μετρήσω πριν και μερά το φίλτρο, ακριβώς με τις ίδιες συνθήκες, ώστε να δω τι μπορεί να προσφέρει το φίλτρο στην απόδοση.
http://i40.tinypic.com/oihhth.jpg

Soulis
2nd November 2011, 23:18
Αν δεν δείς άμεσα αποτελέσματα ακριβώς μετά την αλλαγή... μην απογοητευτείς... θα είναι λογικό.

Valentinos
3rd November 2011, 00:15
Θα ήθελα να μου δείξει έστω κι 1 hp παραπάνω, έτσι για το γαμώτο! Διαφορετικά θα ξενερώσω. Θα μετρήσω με βενζίνη 100 oct και πραγματικά είμαι περίεργος να δω πόσα άλογα θα βγάλει το αυτοκίνητο!

Soulis
3rd November 2011, 01:38
Δεν ξέρω σε τί δυναμόμετρο θα μετρήσετε πάντως τα ονομαστικά άλογα μην περιμένεις να τα δείς στους τροχούς...
Όσο για το φίλτρο... άντε... 1 άλογο αμέσως μετά την αλλαγή μπορεί και να το δείς... αλλα σου απάντησα και πιο πάνω... αν δεν το δείς θεωρησέ το λογικό.

Valentinos
4th November 2011, 02:41
Το φίλτρο μπήκε πάνω σήμερα. Έβγαλα και τη μπαταρία για να κάνει reset ο maf sensor και μετά έκανα μια πρώτη βόλτα. Εντυπώσεις: Το φίλτρο κάνει διαφορά στην περιοχή 4500-6000 rpm κι επίσης έχω και σχετικά παραπάνω θόρυβο. Δε μπορώ να πω κάτι άλλο, γιατί ήταν μικρή η βόλτα, αλλά αυτά που έγραψα παραπάνω ισχύουν.

Soulis
4th November 2011, 02:54
Δεν κάνει Reset με βγάλσιμο πόλου ... αλλα δεν πειράζει... το πάν ειναι οτι κατάλαβες μια διαφορά... έστω και μικρή !!!

Valentinos
4th November 2011, 03:28
Γιατί δεν κάνει reset; Πώς πρέπει να γίνει; Οι διαφορές που είπα είναι υπαρκτές και ειδικά η διαφορά στο θόρυβο (που βασικά δε μου αρέσει, αλλά τι να γίνει; Αλλού κερδίζεις, αλλού χάνεις).

Soulis
4th November 2011, 17:49
Θέλει μέσω διαγνωστικού.

Δεν σου αρέσει ο συγκεκριμένος θόρυβος που κάνει ή δεν σου αρέσει ο θόρυβος γενικά ???
Εγω νομίζω οτι απλά κάνει ελάχιστα πιο δυνατό θόρυβο απο το μαμά φίλτρο... νιώθεις οτι κάτι άλλαξε...

Valentinos
6th November 2011, 13:35
Έστω και καθυστερημένα, έχω να πω τα εξής: Όταν βάζω κάτι καινούριο στο αυτοκίνητο, μ' αρέσει να δω διαφορά στην απόδοση. Για παράδειγμα, όταν έβαλα λάστιχα 225/40-18 το αυτοκίνητο πήγαινε λίγο καλύτερα από τα 225/45 που είχα πριν.
Την ίδια διαφορά περίπου ένιωσα και με το φίλτρο. Το αυτοκίνητο ήταν πιο ζωηρό στις μεσαίες στροφές. Από την άλλη, πάντα αλλού κερδίζεις κι αλλού χάνεις. Το 40αρι προφίλ είναι πιο χαμηλό και κοπάναγε λίγο περισσότερο. Έτσι και το φίλτρο κάνει το θόρυβο της εισαγωγής ακουστό πλέον, ενώ πριν άκουγες πρακτικά μόνο το μοτέρ.
Το ζήτημα του θορύβου για μένα είναι βασικό. Έχω βάλει μονώσεις στις πόρτες και στην πλάτη των πίσω καθισμάτων για να νικήσω τους τριγμούς που έρχονται απ' αυτές τις περιοχές. Μ' αρέσει το αυτοκίνητο να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται. Άρα, υπ' αυτή την έννοια, ο θόρυβος του φίλτρου είναι ένα βήμα προς τα πίσω. Αυτό εννοούσα...

COSMAR
6th November 2011, 23:06
οταν λες εχεις βαλει μονωσεις στη πλατη των καθισματων .τι εννοεις

red runer
7th November 2011, 00:51
οταν λες εχεις βαλει μονωσεις στη πλατη των καθισματων .τι εννοεις[/QUOTE]
μάλλον κάτι τέτοιο http://www.dynamat.com/products_automotive_dynaliner.html

Soulis
7th November 2011, 02:01
Μόνο που το Dynamat δεν έχει νόημα να τοποθετηθεί στις πλάτες τον καθισμάτων...
Μονώνεις τον ήχο που φτάνει στην πλάτη σου ??? Ποιο το νόημα ???

Valentinos
7th November 2011, 04:04
Έχω χρησιμοποιήσει 2 διαφορετικά υλικά: Ένα ηχομονωτικό που είναι σαν πισόχαρτο και τοποθετείται αυτοκόλλητο στις μεταλλικές επιφάνειες (αφού το ζεστάνεις με το πιστολάκι των μαλλιών για να πάρει το σχήμα που θές) κι ένα δεύτερο που είναι σαν σφουγγάρι και τοποθετείται πάνω στις πλαστικές επιφάνειες.
"Πλάτες καθισμάτων" εννοώ την εταζέρα και την επιφάνεια πίσω απ' τα καθίσματα. Όσοι έχετε αλλάξει τα πίσω ηχεία στο Challenge θα ξέρετε ότι μετά το βάλε-βγάλε η εταζέρα αρχίζει τους τριγμούς. Άρα είναι μια καλή ευκαιρία να μονώσεις την εταζέρα και να εξαφανίσεις τους τριγμούς, βελτιώνοντας παράλληλα και την απόδοση των ηχείων.
Είπαμε, εμένα μ' αρέσει το αυτοκίνητο να μην έχει περιττούς θορύβους.

Soulis
7th November 2011, 06:05
Ααααα... τωρα καταλαβα... εννοείς οτι έχεις μονώσει τον χώρο του πορτ-παγκάζ απο το υπόλοιπο εσωτερικό... ΟΚ... thats make sense.srry

Πείτε με χαζό peace man... αλλα εγω νόμιζα οτι ο άνθρωπος έβαλε μονωτικά πίσω απο τα ΕΜΠΡΟΣ καθίσματα... crazygdg103

georx8
7th November 2011, 10:59
Χαζέ.
...............
...............
.................
................
Κι εγω ετσι νομιζαgdg67gdg67

COSMAR
7th November 2011, 16:19
χαζοι και οι δυο σας
.............
..............
...............
...............
...............
και εγω το ιδιο καταλαβα.

Soulis
7th November 2011, 17:52
Ρε τί χαζοί που είστε... gdg67gdg67

journalist
7th November 2011, 19:59
Ρε τί χαζοί που είστε... gdg67gdg67

υπαρχει καποιος που να καταλαβε τι εννοουσε ο φιλος??? ολοι το ιδιο καταλαβαμε ρε σειςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

georx8
7th November 2011, 20:30
Βασικά ο Βαλεντίνος καλά τα είπε.Το δικο μας το μυαλο γιατι να παει στα μπροστινα καθίσματα.Αφου πίσω ειναι το θεμα με τους τριγμούς και το ξερουμε ολοι.

Valentinos
7th November 2011, 22:39
Το ξαναδιάβασα το παλιό post και νομίζω ότι καλά τα 'χω γράψει, ε; Μάλλον δε δώσατε πολλή βάση στην ωραία χειροτεχνία που 'χω κάνει στο αυτοκίνητο! Το συμπέρασμα πάντως είναι πως οι τριγμοί δεν έχουν τέλος στο αυτοκίνητο ποτέ!

Soulis
7th November 2011, 23:18
Έστω και καθυστερημένα, έχω να πω τα εξής: Όταν βάζω κάτι καινούριο στο αυτοκίνητο, μ' αρέσει να δω διαφορά στην απόδοση. Για παράδειγμα, όταν έβαλα λάστιχα 225/40-18 το αυτοκίνητο πήγαινε λίγο καλύτερα από τα 225/45 που είχα πριν.
Την ίδια διαφορά περίπου ένιωσα και με το φίλτρο. Το αυτοκίνητο ήταν πιο ζωηρό στις μεσαίες στροφές. Από την άλλη, πάντα αλλού κερδίζεις κι αλλού χάνεις. Το 40αρι προφίλ είναι πιο χαμηλό και κοπάναγε λίγο περισσότερο. Έτσι και το φίλτρο κάνει το θόρυβο της εισαγωγής ακουστό πλέον, ενώ πριν άκουγες πρακτικά μόνο το μοτέρ.
Το ζήτημα του θορύβου για μένα είναι βασικό. Έχω βάλει μονώσεις στις πόρτες και στην πλάτη των πίσω καθισμάτων για να νικήσω τους τριγμούς που έρχονται απ' αυτές τις περιοχές. Μ' αρέσει το αυτοκίνητο να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται. Άρα, υπ' αυτή την έννοια, ο θόρυβος του φίλτρου είναι ένα βήμα προς τα πίσω. Αυτό εννοούσα...

οταν λες εχεις βαλει μονωσεις στη πλατη των καθισματων .τι εννοεις

Μάλλον αυτός ο Cosmar μας πήρε στον λαιμό του... καλα τα έλεγε ο άνθρωπος...

georx8
8th November 2011, 00:05
Μάλλον αυτός ο Cosmar μας πήρε στον λαιμό του... καλα τα έλεγε ο άνθρωπος...
Ναι ρε αλλιως εμεις σιγα μη καναμε λάθος

ksofras
8th November 2011, 01:00
ρε το μυστικό είναι 1

και πάρτε το χαμπάρι

vol > 20 και δεν ακούς τίποτα

αφού χάλασα περίπου 5 ζελατίνες τσοχάκια για τις καρέκλες ... κλπ βρήκα την λύση ...

ΤΕΛΟΣ

Soulis
8th November 2011, 02:49
Ναι ρε αλλιως εμεις σιγα μη καναμε λάθος

Ε ΝΑΙ !!! Κάνουμε εμείς τέτοια λάθη ??? Ημαρτον !!!

Valentinos
8th November 2011, 05:17
ρε το μυστικό είναι 1

και πάρτε το χαμπάρι

vol > 20 και δεν ακούς τίποτα

αφού χάλασα περίπου 5 ζελατίνες τσοχάκια για τις καρέκλες ... κλπ βρήκα την λύση ...

ΤΕΛΟΣ

Αυτό μου το 'λεγε ένας μάστορας παλιότερα, όταν πρωτοάρχισα να γίνομαι ιδιότροπος με τους θορύβους.
Αυτό είναι το μυστικό, όλα τ' άλλα είναι για να παιδευόμαστε...

osakis
8th November 2011, 19:33
μαλλον δεν εχετε οδηγησει ποτε ιταλικο αυτοκινητο γι'αυτο ασχολειστε!!
το αμαξι ειναι για να τριζει παει και τελειωσε και οσο ποιο γρηγορα συμβιβαστουμε με αυτο τοσο γρηγορα δε θα μας νοιαζει..
Εγω προσοπηκα δεν ακουω τιποτε!!οχι οτι δεν εχει γρατς γρατς απλως πλεον δεν τα ακουω γιατι δεν με απασχολουν..

journalist
8th November 2011, 20:45
Αυτό μου το 'λεγε ένας μάστορας παλιότερα, όταν πρωτοάρχισα να γίνομαι ιδιότροπος με τους θορύβους.
Αυτό είναι το μυστικό, όλα τ' άλλα είναι για να παιδευόμαστε...

αυτο μου το ειπε ο μαρτεας, την δευτερη φορα που τον ειδα!!!!ανοιξε την φωνη λεει ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεε

DANNY
9th November 2011, 16:06
ρε παιδια το δικο μου γιατι δεν τριζει? ενα μικρο τριγμο στο τιμονι στο ρελαντι κι αυτο ητανε.

τωρα η εγω δεν ειμαι ιδιοτροπος η πηρα ελατωματικο αμαξι.

georx8
9th November 2011, 16:55
πέτα το αν δεν τρίζει δεν ειναι mazdagdg67gdg67

DANNY
9th November 2011, 17:50
φτου σε ιμιτασιον επεσα. ahhhhhahhhhhahhhhh

SPYROSN15
14th February 2012, 22:09
εβαλα Racing Beat Revi + Ram Air Duct μου αρεσει που η εταιρια νομιζω λεει 4db παραπανω... χαχα... σαν βαπορι κανει, φοβηθηκα και εγω... φανταστειτε οι γυρω μου οταν ανοιγω... ακουγεται απιστευτα !!!
βεβαια βλεπω και πιο κρυο εισερχομενο αερα απο το scangauge... εβλεπα σε κρυες μερες 35 βαθμους... τωρα 2-5 πανω απο τον ατμοσφαιρικο...

αλλα οποιος το βαλει, να ξερει οτι θελει και προγραμμα... κρεμαει το αμαξι στα χαμηλα....

(ειδα την μαμα εισαγωγη αερα... ειναι για γελια)

georx8
14th February 2012, 23:20
Η εισαγωγή του ρχ8 ειδικά του cosmo ειναι έργο τέχνης Σπύρο.

SPYROSN15
15th February 2012, 19:04
Η εισαγωγή του ρχ8 ειδικά του cosmo ειναι έργο τέχνης Σπύρο.
το "μικρο" εχει ενα παραλληλο σωληνα που κρυφεται ολος πισω απο την μασκα... τον ειδα οταν βγηκε...
παντως το Revi κορυφη... ωραιοτατος ηχος... εχω ακουσει οτι η ΑΕΜ ειναι καλυτερη... οπως και να εχει, αξιζει η αλλαγη απο μαμα....

georx8
15th February 2012, 19:17
Η ΑΕΜ ειναι οντως καλυτερη.Σύμπτωση οτι ακολουθεί το ίδιο σχέδιο με τη μαμά εισαγωγή;Και Η ΑΕΜ ειναι μια παράλληλη σωλήνα που κρυβεται πίσω απο τη μάσκαallright

SPYROSN15
15th February 2012, 19:34
Η ΑΕΜ ειναι οντως καλυτερη.Σύμπτωση οτι ακολουθεί το ίδιο σχέδιο με τη μαμά εισαγωγή;Και Η ΑΕΜ ειναι μια παράλληλη σωλήνα που κρυβεται πίσω απο τη μάσκαallright
δεν ειμαι ειδικος... αλλα με αυτο το συστημα (παραλληλος σωληνας) στο διαγνωστικο εβλεπα 35 βαθμους και εξω εκανε 5 βαθμους (το εγραψα και πιο πανω...)
καταλαβαινεις οταν ειχε 35 εξωτερικη.. εβλεπα 55-60 εισερχομενος αερας... δεν νομιζω αυτο το συστημα να ειναι οτι καλυτερο.. τραβαει ολη την καψα απο το μοτερ.... ειδικα στο ρελαντι...
μια ενωση ΑΕΜ με το dust του Revi... νομιζω πως ειναι καλυτερο.... νομιζω...

georx8
15th February 2012, 19:43
Σπύρο αυτο που λες με τη θερμοκρασία εισαγωγής ειναι πολύ περίεργο.Σε κανενα αλλο ρχ8 δεν πάει τοσο ψηλά.Ολα 2-3 βαθμους πιο πανω απο την εξωτερικη θερμοκρασια δειχνουν.Κατι αλλο συμβαινει.Σιγουρα παντως δεν εφταιγε η μαμα εισαγωγή.
Ενωση του ΑΕΜ με ram air δεν γινεται.Προκειτε για 2 διαφορετικες φιλοσοφιες εισαγωγων

SPYROSN15
15th February 2012, 20:59
Σπύρο αυτο που λες με τη θερμοκρασία εισαγωγής ειναι πολύ περίεργο.Σε κανενα αλλο ρχ8 δεν πάει τοσο ψηλά.Ολα 2-3 βαθμους πιο πανω απο την εξωτερικη θερμοκρασια δειχνουν.Κατι αλλο συμβαινει.Σιγουρα παντως δεν εφταιγε η μαμα εισαγωγή.
Ενωση του ΑΕΜ με ram air δεν γινεται.Προκειτε για 2 διαφορετικες φιλοσοφιες εισαγωγων

υποθετικα μιλησα για την ενωση....
κι ομως... δεν εχω λογω να πω ψεματα για την θερμοκρασια...
να φανταστεις εχω μονιμα και βλεπω ... θερμοκρασια εισερχομενου αερα, ιπποδυναμη, καταναλωση, θερμοκρασια νερου..

ΗΛΙΑΣRX8
14th June 2012, 10:43
βασιλη για αυτην την ανεπιστροφη βαλβιδα της ΑΕΜ σου ελεγα εχτες:

http://www.aemintakes.com/air_bypass_valve.htm

Vasilis_M
14th June 2012, 16:07
βασιλη για αυτην την ανεπιστροφη βαλβιδα της ΑΕΜ σου ελεγα εχτες:

http://www.aemintakes.com/air_bypass_valve.htm
Δεν πρέπει να την έχει γιατί δεν την είδα πουθενά.θα την βρώ να την βάλω όμως να είμαι ήσυχος.
Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Panos from Athens
3rd November 2012, 19:49
εχω ενα kn φιλτρο αλλα δεν μπορω να το βαλω.προσπαθω να σπρωξω προς τα πισω το φιλτροκουτι για να μου ανοιξει χωρο αλλα δεν παει πολυ,τι δεν κανω σωστα?

journalist
3rd November 2012, 20:19
εχει μπροστα 2 κλειψακια σιδερενια. Ξεκουμπωσε τα πρωτα, και σπρωξε το κουτι προς τα πισω και λιγο προς τα κατω... Αν παλι δεν μπορεις με τπτ, κρατα με το ενα χερι το φιλτροκουτι ανοιχτο, και βαλε καποιον να τραβηξει το παλιο φιλτρο και σπρωξε μεσα το ΚΝ. (εγω το χω κανει και ετσι )

Panos from Athens
4th November 2012, 00:07
ετσι το εκανα αλλα δεν παει με τιποτα πισω.εβαλα ολη μου τη δυναμη και ειμαι δυνατο παλικαρι οχι οτι το λεω επειδη ειμαι εγω,αντικειμενικα.gdg67

Valentinos
4th November 2012, 05:01
Αυτός που λέει ο journalist είναι ο ένας τρόπος. Έτσι το 'βαλα κι εγώ το φίλτρο την πρώτη φορά, αλλά θέλει αρκετή δύναμη. Το καλό είναι ότι, αν καταφέρεις να βγάλεις το εργοστασιακό φίλτρο, τότε το Κ&Ν θα μπει πιο εύκολα, αφού είναι πιο στενό.
Ο άλλος τρόπος είναι αυτός που ακολουθούν τα συνεργεία όταν σου αλλάζουν το φίλτρο. Αυτοί ξεβιδώνουν το σφιγκτήρα ακριβώς μετά το φιλτροκούτι, βγάζουν τον πλαστικό σωλήνα της εισαγωγής, οπότε η σχισμή ανοίγει περισσότερο και μπορείς ν' αλλάξεις το φίλτρο πιο εύκολα. Ο κίνδυνος είναι να σου φύγει το παξιμάδι ξεβιδώνοντας το σφιγκτήρα και να το χάσεις.
Προσωπικά έχω δοκιμάσει και τους 2 τρόπους και πιστεύω ότι ο δεύτερος είναι γενικά καλύτερος, όχι τόσο σε θέμα χρόνου, όσο σε θέμα ταλαιπωρίας και γρατζουνιών στα χέρια.

sakiskaras
4th November 2012, 11:21
Αυτός που λέει ο journalist είναι ο ένας τρόπος. Έτσι το 'βαλα κι εγώ το φίλτρο την πρώτη φορά, αλλά θέλει αρκετή δύναμη. Το καλό είναι ότι, αν καταφέρεις να βγάλεις το εργοστασιακό φίλτρο, τότε το Κ&Ν θα μπει πιο εύκολα, αφού είναι πιο στενό.
Ο άλλος τρόπος είναι αυτός που ακολουθούν τα συνεργεία όταν σου αλλάζουν το φίλτρο. Αυτοί ξεβιδώνουν το σφιγκτήρα ακριβώς μετά το φιλτροκούτι, βγάζουν τον πλαστικό σωλήνα της εισαγωγής, οπότε η σχισμή ανοίγει περισσότερο και μπορείς ν' αλλάξεις το φίλτρο πιο εύκολα. Ο κίνδυνος είναι να σου φύγει το παξιμάδι ξεβιδώνοντας το σφιγκτήρα και να το χάσεις.
Προσωπικά έχω δοκιμάσει και τους 2 τρόπους και πιστεύω ότι ο δεύτερος είναι γενικά καλύτερος, όχι τόσο σε θέμα χρόνου, όσο σε θέμα ταλαιπωρίας και γρατζουνιών στα χέρια.

+1

το ίδιο έκανα κι εγώ και είναι πιο εύκολο , σε συνδυασμό με καθάρισμα της εισαγωγής (θέλει όμως προσοχή λόγω του maf)

Rotary Reloaded
4th November 2012, 11:57
Κάνε τον δεύτερο τρόπο που σου λέει ο Βαλεντίνος γιατί αλλιώς τσάμπα ιδρώνεις και στο κάτω κάτω μην τον χαλαρώνεις τον σφιγκτήρα πολύ πάλι θα βγεί

pame rx8
4th November 2012, 18:10
και εγω θα προτεινω τον δευτερο τροπο ....για μετα απο μερικα βγαλε βαλε να καθαρισω το bmc εγινε κατι τετοιο
1830

rotaryman
8th May 2013, 06:58
Τελικα ποιο ειναι καλυτερο το ΑΕΜ η το Revi intake μαζι με Ram air duct.??

xRace88
8th May 2013, 08:52

Και τα δυο καλα ειναι.
Το ΑΕΜ καθαριζεται ευκολοτερα.

SPYROSN15
8th May 2013, 23:06
Και τα δυο καλα ειναι.
Το ΑΕΜ καθαριζεται ευκολοτερα.
+1 εχω το revi, τρομερος ηχος...... πακετο το καθαρισμα... θελει δουλεια,,,,

xRace88
8th May 2013, 23:14
Και εγώ το revi έχω,δεν με χαλά το καθάρισμα.

Tolis Rx8
9th May 2013, 17:46

Παιρνεις σκετο το air duct το κουμπωνεις στο μαμα φιλτροκουτι βαζεις ενα ελευθερο φιλτρο (οποιασδηποτε μαρκας ολα το ιδιο ειναι) κ αφαιρεις τις κοφτρες κ το χωνι τις οποιες εχει το μαμα φιλτροκουτι μεσα, 4 βιδακια τα κρατανε. Δεν υπαρχει λογος να δωσεις ενα καρο λεφτα για το φιλτροκουτι τς revi γτ με το τροπο π σ περιεγραψα παραπανω το μαμα γινετε πολυ καλητερο!! Εγω ετσι εχω το δικο μου. Ο ηχος ειναι κ*υλα κ εχει αισθητη διαφορα, μικρη μεν αλλα καμια σχεση με πριν. Αν το συνδιασεις κ με αφαιρεση καταλυτη πραγματικα θα δεις διαφορα!!

rotaryman
9th May 2013, 18:52
Ποιες ειναι η κοφτρες και το χωνι..? καμια φοτο παιζει...!!!

xRace88
9th May 2013, 18:56
Παιρνεις σκετο το air duct το κουμπωνεις στο μαμα φιλτροκουτι βαζεις ενα ελευθερο φιλτρο (οποιασδηποτε μαρκας ολα το ιδιο ειναι) κ αφαιρεις τις κοφτρες κ το χωνι τις οποιες εχει το μαμα φιλτροκουτι μεσα, 4 βιδακια τα κρατανε. Δεν υπαρχει λογος να δωσεις ενα καρο λεφτα για το φιλτροκουτι τς revi γτ με το τροπο π σ περιεγραψα παραπανω το μαμα γινετε πολυ καλητερο!! Εγω ετσι εχω το δικο μου. Ο ηχος ειναι κ*υλα κ εχει αισθητη διαφορα, μικρη μεν αλλα καμια σχεση με πριν. Αν το συνδιασεις κ με αφαιρεση καταλυτη πραγματικα θα δεις διαφορα!!
Τόλι καλό είναι να ολοκληρώνουμαι μια βελτίωση.
Να μην κάνουμε μισές δουλιές.

jimaras1
12th May 2013, 22:54
k εγω revi στο μαμα φιλτροκουτιμε kn ενωση μ σωληνα αντιθορυβiκα κ 1 σιτααπο τισ 2 εκτος

xRace88
12th May 2013, 23:01
k εγω revi στο μαμα φιλτροκουτιμε kn ενωση μ σωληνα αντιθορυβiκα κ 1 σιτααπο τισ 2 εκτος
Air duct θελεις να πεις οτι εχεις,σωστα?

Tolis Rx8
13th May 2013, 01:57
Ποιες ειναι η κοφτρες και το χωνι..? καμια φοτο παιζει...!!!

Αν ανοιξεις το φιλτροκουτι στο επανω μερος θ τ δεις, ειναι πανευκολο 2 πλαστικα ειναι κ στη μεση εχουν ενα χωνι με μια σιτα. Εχουν 4 βιδακια π τα κρατανε τα ξεβιδωνεις τα αφαιρεις κ τελος.. 10 λεπτα με το ρολοι ειναι ολη η δουλεια.

Τόλι καλό είναι να ολοκληρώνουμαι μια βελτίωση.
Να μην κάνουμε μισές δουλιές.

Μα αυτο π εκανα ειναι ακρως ολοκληρωμενο και παω κ στοιχημα οτι αποδιδει καλητερα απο Revi φιλτροκουτι allright

ΗΛΙΑΣRX8
13th May 2013, 14:37
εγω θα ελεγα να ΜΗΝ πειραζεται την μαμα εισαγωγη!

ειναι μελετημενη οπως πρεπει να ειναι!(ογκος αερα, παροχη, διαμετρος σωληνα κτλ)

αν θελετε μονο ενα φιλτρο πιο ελευθερο και οτι κανει...

αλλιως καποια επωνυμη εισαγωγη που εχει αποδεδειγμενα αποτελεσματα!

και αυτες ειναι η ΑΕΜ και η revi me air duct της racing beat!

xRace88
13th May 2013, 17:46
εγω θα ελεγα να ΜΗΝ πειραζεται την μαμα εισαγωγη!

ειναι μελετημενη οπως πρεπει να ειναι!(ογκος αερα, παροχη, διαμετρος σωληνα κτλ)

αν θελετε μονο ενα φιλτρο πιο ελευθερο και οτι κανει...

αλλιως καποια επωνυμη εισαγωγη που εχει αποδεδειγμενα αποτελεσματα!

και αυτες ειναι η ΑΕΜ και η revi me air duct της racing beat!

Και εγω αυτα λεω ρε Ηλια.

GEOPAN
25th May 2013, 12:36
revi:
2180

manual:
2181

Σαν να εχεις φιλτροχοανη ειναι το εργοστασιακο!
Οπως ειπε ο Ηλιας,ειναι μελετημενο! Θα συμπληρωνα ισως και η θερμοκρασια ειναι πιο χαμηλη,δεν επηρεαζεται τοσο πολυ απο τον κινητηρα...
Και τα πλαινα χρειαζονται,δεν εχει καμια διαφορα εαν τα βγαλεις,προς το χειροτερο μαλλον...allright

xRace88
25th May 2013, 23:07
Injen εισαγωγη εχει τοποθετησει κανεις?

jimaras1
28th May 2013, 20:13
2188 αυτο ακριβως το revi ....

xRace88
28th May 2013, 21:03
2188 αυτο ακριβως το revi ....
REVI?????Ram air duct θες να πεις jimara.

jimaras1
28th May 2013, 21:26
τεσπα αυτο .......δε μπορεσα ν ανεβασω video πως ακουγεται soon.....

VERSUS4582
3rd October 2013, 10:30
Ενα δικό μου παλιο review της ΑΕΜ, το οποίο βαζω τώρα για να μπορεσει να γινει μέρος της συνολικης παρουσίασης που ετοιμάζω :

''Γειά σας παιδιά με αφορμή και ένα email απο ένα μέλος του κλάμπ αποφάσισα να κάνω και ένα όμορφο review του φίλτρου κρύου αέρα για το αμάξι μας της ΑΕΜ μιάς και το έχω και γω στο αμάξι εδώ και 3 χρόνια τώρα(ίσως και περισσότερο).
Λοιπόν,πρώτα απ'όλα να ξεκινήσουμε με τα καλα.(που είναι και αυτά που μας ενδιαφέρουν πρωτίστως ;D)
- Η πρώτη ακουστική αίσθηση,ειναι ένα μικρό γρυλλητό στις χαμηλές το οποίο είναι αισθητό αλλα σε καμμία περίπτωση υπερβολικό.Η οδήγηση δηλαδη με χαμηλές και μεσαίες στροφές απο θέμα ήχου δεν είναι κάτι το τρομακτικό(κάτι που με ανησυχούσε εμένα προσωπικά)αλλά απεναντίας ξεχνάς ότι το έχεις πάνω..Τώρα όταν το πόδι βαρύνει και περάσουμε τις 7000 εκεί μιλάμε για το γατάκι που γίνεται λιοντάρι αφού όλο το αυτοκίνητο ουρλιάζει με την γλυκειά όμως υπόκρουση που διακρίνει την ρόταρυ.Δεν είναι δηλαδή σαν ένα ΗONDA αλλά κάτι πολύ διαφορετικό,μοναδικό και πολυ ωραίο.
Αυτα ακουστικά.
Τωρα στο ζουμι...
-Απόδοση:Θα δείτε πολύ διαφορά αποδοσης(προς το καλύτερο εννοείται)ειδικά στις ψηλές στροφές όπου το δεύτερο άνοιγμα που κάνει ο κινητήρας μας μετα τις 7200 τώρα θα είναι πολύ πιο έντονο και ορεξάτο.Χαμηλές και ροπή μην περιμένετε κάτι το ιδιαίτερο αλλά όπως το βλέπω εγώ ποιος νοιάζεται για τις χαμηλές όταν οδηγάει ένα αμάξι που ρεβάρει μέχρι τις 9 500!!! Εν ολίγοις,αξίζει και το κάθε σεντ που θα δώσετε και δεν θα το μετανιώσετε γιατί κατ εμένα είναι το καλύτερο φίλτρο για το 8άρι μας απο άποψεως δύναμης πουμπορείς να πάρεις απο ένα φίλτρο.Α και τις κρύες νύχτες βγείτε για μια βόλτα και θα δείτε τι πραγματικά σημαίνει φίλτρο κρύου αέρα.Εγω μόλις το βαλα δεν χόρταινα να οδηγώ το 8αρι μου καθε βραδυ μόνος μου !!!

Πάμε τώρα και στα κακά....
-Εγκατάσταση: Για να μπεί αυτό το φίλτρο στο αυτοκίνητο πρεπει ούτε λίγο ούτε πολύ να ξηλωθεί όλο το μούτρο του αυτοκινήτου και αν θα το πάτε σε κάποιον που δεν το χει ξανακάνει σίγουρα θα φάει και αρκετή ώρα να καταλάβει πως,που και τι πάει εδώ και κει ....Με λίγα λόγια θα δώσετε πολλά εργατικα..(Γι αυτό βέβαια μπορώ να σας κανονίσω να το βάλετε στο παιδί που μου το βαλε και μένα και είναι πάρα πολύ καλός)Μην είστε παρών όταν θα μπαίνει το φίλτρο γιατί θα νομίσετε ότι το αυτοκίνητο σας είναι τρακαρισμένο άσχημα(έχω και βιντεο το οποίο θα παραθέσω)
-Δεύτερο αρνητικό είναι το γεγονός ότι αφου αυτό το φίλτρο είναι κρύου αέρα είναι εντελώς έξω απο τη μηχανή άρακαι κάπως εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες(βλεπε βροχές).Αυτο σημαίνει ότι αν το κυκλοφοράτε και ξεσπάσει καταιγίδα τότε υπάρχει κίνδυνος το φίλτρο να βραχεί πολυ και να τραβήσει νερό στη μηχανη με ίσως και τις χειρότερες συνέπειες ...(μοτέρ)Εγώ προσωπικά δεν το οδηγώ στα νερά οπότε δεν με χαλαει αλλά ειναι προσωπική υπόθεση του καθενός αυτό.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο στα αρνητικά...Απο κατανάλωση δεν είδα κάποια διαφορά αλλα δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα το συγκεκριμένο θέμα οποτε δεν δινω και πολύ σημασία...UPDATE: Και στην κατανάλωση θα δει κανείς διαφορά αφου το μίγμα φτωχαίνει οπότε το 8αρι γινεται και λιγο πιο οικονομικό στα πατήματα,αφου προηγουμένως κτυπούσε πιο χαμηλά AFR's ...
Καταληκτικά:To AEM για το 8αρι νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη για φίλτρο μεταξυ των ανταγωνιστων

http://img51.imageshack.us/img51/6303/enginep.jpg''

Valentinos
3rd October 2013, 21:34
Φίλε Versus είσαι σούπερ κατατοπιστικός κι αναλυτικός!!

VERSUS4582
3rd October 2013, 23:33
Φίλε Versus είσαι σούπερ κατατοπιστικός κι αναλυτικός!!

Ευχαριστώ ρε Βαλεντίνο ... Ελπίζω να παραμείνω το ίδιο και στην τελική παρουσίαση που ετοιμάζω για το κλάμπ allright

mikros_kleftis
17th November 2013, 15:57
Ενα δικό μου παλιο review της ΑΕΜ, το οποίο βαζω τώρα για να μπορεσει να γινει μέρος της συνολικης παρουσίασης που ετοιμάζω :

''Γειά σας παιδιά με αφορμή και ένα email απο ένα μέλος του κλάμπ αποφάσισα να κάνω και ένα όμορφο review του φίλτρου κρύου αέρα για το αμάξι μας της ΑΕΜ μιάς και το έχω και γω στο αμάξι εδώ και 3 χρόνια τώρα(ίσως και περισσότερο).
Λοιπόν,πρώτα απ'όλα να ξεκινήσουμε με τα καλα.(που είναι και αυτά που μας ενδιαφέρουν πρωτίστως ;D)
- Η πρώτη ακουστική αίσθηση,ειναι ένα μικρό γρυλλητό στις χαμηλές το οποίο είναι αισθητό αλλα σε καμμία περίπτωση υπερβολικό.Η οδήγηση δηλαδη με χαμηλές και μεσαίες στροφές απο θέμα ήχου δεν είναι κάτι το τρομακτικό(κάτι που με ανησυχούσε εμένα προσωπικά)αλλά απεναντίας ξεχνάς ότι το έχεις πάνω..Τώρα όταν το πόδι βαρύνει και περάσουμε τις 7000 εκεί μιλάμε για το γατάκι που γίνεται λιοντάρι αφού όλο το αυτοκίνητο ουρλιάζει με την γλυκειά όμως υπόκρουση που διακρίνει την ρόταρυ.Δεν είναι δηλαδή σαν ένα ΗONDA αλλά κάτι πολύ διαφορετικό,μοναδικό και πολυ ωραίο.
Αυτα ακουστικά.
Τωρα στο ζουμι...
-Απόδοση:Θα δείτε πολύ διαφορά αποδοσης(προς το καλύτερο εννοείται)ειδικά στις ψηλές στροφές όπου το δεύτερο άνοιγμα που κάνει ο κινητήρας μας μετα τις 7200 τώρα θα είναι πολύ πιο έντονο και ορεξάτο.Χαμηλές και ροπή μην περιμένετε κάτι το ιδιαίτερο αλλά όπως το βλέπω εγώ ποιος νοιάζεται για τις χαμηλές όταν οδηγάει ένα αμάξι που ρεβάρει μέχρι τις 9 500!!! Εν ολίγοις,αξίζει και το κάθε σεντ που θα δώσετε και δεν θα το μετανιώσετε γιατί κατ εμένα είναι το καλύτερο φίλτρο για το 8άρι μας απο άποψεως δύναμης πουμπορείς να πάρεις απο ένα φίλτρο.Α και τις κρύες νύχτες βγείτε για μια βόλτα και θα δείτε τι πραγματικά σημαίνει φίλτρο κρύου αέρα.Εγω μόλις το βαλα δεν χόρταινα να οδηγώ το 8αρι μου καθε βραδυ μόνος μου !!!

Πάμε τώρα και στα κακά....
-Εγκατάσταση: Για να μπεί αυτό το φίλτρο στο αυτοκίνητο πρεπει ούτε λίγο ούτε πολύ να ξηλωθεί όλο το μούτρο του αυτοκινήτου και αν θα το πάτε σε κάποιον που δεν το χει ξανακάνει σίγουρα θα φάει και αρκετή ώρα να καταλάβει πως,που και τι πάει εδώ και κει ....Με λίγα λόγια θα δώσετε πολλά εργατικα..(Γι αυτό βέβαια μπορώ να σας κανονίσω να το βάλετε στο παιδί που μου το βαλε και μένα και είναι πάρα πολύ καλός)Μην είστε παρών όταν θα μπαίνει το φίλτρο γιατί θα νομίσετε ότι το αυτοκίνητο σας είναι τρακαρισμένο άσχημα(έχω και βιντεο το οποίο θα παραθέσω)
-Δεύτερο αρνητικό είναι το γεγονός ότι αφου αυτό το φίλτρο είναι κρύου αέρα είναι εντελώς έξω απο τη μηχανή άρακαι κάπως εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες(βλεπε βροχές).Αυτο σημαίνει ότι αν το κυκλοφοράτε και ξεσπάσει καταιγίδα τότε υπάρχει κίνδυνος το φίλτρο να βραχεί πολυ και να τραβήσει νερό στη μηχανη με ίσως και τις χειρότερες συνέπειες ...(μοτέρ)Εγώ προσωπικά δεν το οδηγώ στα νερά οπότε δεν με χαλαει αλλά ειναι προσωπική υπόθεση του καθενός αυτό.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο στα αρνητικά...Απο κατανάλωση δεν είδα κάποια διαφορά αλλα δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα το συγκεκριμένο θέμα οποτε δεν δινω και πολύ σημασία...UPDATE: Και στην κατανάλωση θα δει κανείς διαφορά αφου το μίγμα φτωχαίνει οπότε το 8αρι γινεται και λιγο πιο οικονομικό στα πατήματα,αφου προηγουμένως κτυπούσε πιο χαμηλά AFR's ...
Καταληκτικά:To AEM για το 8αρι νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη για φίλτρο μεταξυ των ανταγωνιστων

http://img51.imageshack.us/img51/6303/enginep.jpg''

Φαινετε σωστο.Εισουν απολυτα κατατοπιστικος.Το μονο που με αποσχολει ειναι για τις βροχες που ειπες.
Μπορεις επισης να μας πεις, ποσα ευρω εδωσες ?