PDA

View Full Version : Αγωνες Φορμουλα 1...

Pages : 1 [2] 3

christaz
29th September 2006, 15:43
Αντε ρε Γιωργάρα γιατι με την απουσία σου σκούριασε το τοπικ:D Να μην το μελετάμε αλλα τον Αλονσακο τον εχει λούσει κρύος ιδρώτας...αν και ο φλωράκος είναι και αυτός τέρας ψυχρεμίας (να λέμε και του στραβού το δίκαιο) ο Σούμι θα τα δώσει όλα για όλα, δεν έχει να χάσει τίποτα!!! Θα βγώ στους δρόμους τον Οκτώβριο με την 2μετρη σημαία της σκουντερίας. Forza scuderia.....

GeoRx 8
29th September 2006, 16:34
^Εγω την εχω κρεμασει ειδη!!!!! :wink:

GeoRx 8
29th September 2006, 20:59
Αποτελεσματα ελευθερων δοκιμαστικων που εγιναν σημερα pracise2.

http://www.formula1.com/race/result/767/10.html

GeoRx 8
30th September 2006, 11:01
Σφαγη σημερα στην πρωινη ελευθερη δοκιμη πριν τα επισημα δοκιμαστικα τα οποια γινονται αυτη τη στιγμη.

Σουμαχερ και Αλονζο πρωτος δευτερος στα ανεπισημα.

GeoRx 8
30th September 2006, 12:49
Πληρη ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!!!!

Δειτε τα αποτελεσματα στα επισημα δοκιμαστικα.

http://www.formula1.com/race/result/767/24.html

Η Φερραρι να ξεκιναει 6η και 13η???? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Dimzag
1st October 2006, 12:11
Schumi Schumi Schumi

Γιωργο ανεβηκες ψυχολογικα να υποθεσω εε?????

jin kazama
1st October 2006, 12:55
http://www.formula1.com/photos/597x478/sutton/2006/d06chn1405.jpg
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

jin kazama
1st October 2006, 21:17
http://www.formula1.com/photos/597x478/sutton/2006/d06chn1457.jpg

Ερώτηση ?
- Ποιος ήταν πρώτος και δεν είναι τώρα ?

- Ε ναί λοιπόν καλα το καταλάβατε....'' Ο καϊμένος ο γερομιχαλάκης......κατα τα λεγόμενα των μηχανηκών τις Renault.

- Αντε τώρα.... μεγειά και το χρόνου απο τον Kimi με υγεία !!!

christaz
2nd October 2006, 13:55
Χωρίς σχόλεια η έκφραση του Φερνάρδο Αλονθο:) Ακόμα να μην λέμε όμως μεγάλα λόγια γιατι έχουμε δεί να χάνονται σίγουροι αγώνες στον τελευταίο γύρο. Ευτυχώς η αγωνία δεν θα κρατήσει για πολύ ακόμα. Αυτό που μπορούμε να πούμε όμως είναι οτι η scuderia λειτουργεί σαν ένα καλοκουρδισμένο ρολόι, και τι ρολόι...! Τα πιτ στοπ του Σουμι ήταν λές και έβλεπες χορευτικο! Μαγεία!

GeoRx 8
3rd October 2006, 01:09
Καταρχιν ηθελα να ξερα που εχει κρυφτει αυτο το καθαρμα ο μηχανικος που αποκαλεσε τον Σουμι ετσι!! :twisted: :twisted: :twisted:

Ακομα θα τον εδερνα αλλα ο Σουμι του απαντησε με τον καλυτερο τροπο.

Εκσταση φοβερη χθες και τωρα παμε για Ιαπωνια και στο τελος Brazil και τελειωσαμε θα γινει κολαση!!!!

peloponisios
3rd October 2006, 11:25
Το θέμα το ωραίο όμως είναι ότι ο κοντοστούπης ο Αλόνσο δεν έχασε τον αγώνα λόγω ανωτερότητας της Ferrari ή του Σούμι. Αλλά λόγω "επιπόλαιων αποφάσεων" και "στιγμιαίας ανικανότητας" των μηχανικών κατά την αλλαγή ελαστικών. Το δε άλλο "περίεργο" και ωραίο είναι ότι με το 2-3 η Renault είναι 1η πάλι. Και όλα αυτά θα ήταν θεωρίες αν στο πάντοκ δεν ήταν επικεφαλής ο Φλάβιο. Τι είπες κοντέ? Πας στη ΜακΛάρεν, όντας πρωταθλητής με τη Renault και το ανακοινώνεις κιόλας στη σεζόν που τρέχει? ¶ρπα την τώρα και εγώ παίρνω το πρωτάθλημα κατασκευαστών και άντε γεια. Ο ίδιος ο Σουμάχερ είπε ότι δεν θα πόνταρε στη σκουντερία αυτή τη φορά και τσουπ τα 25 γίνανε καπνός και τσουπ "κόλλησε" το μπουλόνι.... Και για να του αλλάξει τα φώτα, πάρε και σωστά λάστιχα στο τέλος για να ελπίζεις αλλά εις μάτην. Α ρε Φλάβιο, μαφία...

lotzik
3rd October 2006, 12:07
^^ +1

jin kazama
3rd October 2006, 15:49
Πολυ καλή η προσέγγιση σου φιλε peloponisie και πολύ ενδαφέρουσα θα έλεγα αλλα...ξέρεις πάντα υπάρχει ένα... αλλα γι'αυτό και γίνεται διάλογος.
Στην περίπτωση που θα την είχε δει κάπως ο Φλάβιο δεν θα έδινε εντολές τον Alonso και τον Φισικέλα ο ένας να περνάει τον άλλον για να μήν μπορέσει ο Schumi να προσπεράσει...αποψή μου..

christaz
3rd October 2006, 15:56
Αντρέα δεν αποκλείεται αυτό που λές αλλα μην ξεχνάς οτι υπάρχει και ένας Fisiko στην Ρενο τον οποίο επίσης προσπέρασε ο Σούμι.Και πριν γίνουν όλα αυτά που αναφέρεις άρχιζε να στεγνώνει η πίστα και να μειώνει την διαφορά ο Σουμάχερ. Anyway, άβυσσος τα παρασκήνια της F1.

Πάντος αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το "φτιάξιμο" του αποτελέσματος απο την ρενο μεταξύ Αλόνσο και Φισικέλα το οποιο ήταν σαν να μην έγινε...δεν είπε κανείς τίποτα, καμία αντίδραση...γεγονός που δείχνει πόσο πολύ όλοι είχαν λυσάξει με την ανωτερότητα της σκουντερίας και του Σουμάχερ όλα αυτά τα χρόνια.

GeoRx 8
3rd October 2006, 23:20
Μπορει ο Αλονσο να την πατησε με τα λαστιχα αλλα και ο Σουμαχερ την προηγουμενη φορα του την κανανε με το να περιμενει να αλλαξει λαστιχα πισω απο τον Μασα και ετσι ο Αλονσο περασε μπροστα ενω δεν θα ειχε καμια τυχη να περασει τον Σουμι αλλιως.

Οπωτε μην τα βαζετε συνεχεια με τον Σουμαχερ λιγο σεβασμος σε αυτη την τεραστια παγκοσμιως προσωπικοτητα και σεβασμος στον μοναδικο Μυθο της ΦΕΡΡΑΡΙ ετσι?????

jin kazama
3rd October 2006, 23:50
^...Ετσ...έτσι...:evil:

peloponisios
4th October 2006, 10:43
Ρε κάφρε, δεν είναι και η F1 Καραϊσκάκη. Ούτε ο Σούμι ο Ρίμπο. Μην τα βλέπεις όλα μα όλα οπαδικά. Έγραψα ένα σενάριο που μπορεί και να μην απέχει από την αλήθεια αλλά μπορεί και να απέχει παρασάγγας. Αν δεν ήταν ο Φλάβιο στη μέση δεν μου έμπαιναν ψύλλοι στα αυτιά. ¶λλωστε αυτό που ειπώθηκε από επίσημα χείλη είναι πιο σωστό. Δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει ο Αλόνσο αν δεν γινόντουσαν αυτά τα λάθη και δεν υπήρχε περίπτωση αν ήταν άλλος οδηγός στη θέση του Σούμι να κέρδιζε αυτόν τον αγώνα.
(Από την άλλη, εγώ τα βλέπω όλα παράγκα.... δάσκαλε που δίδασκες!!! )

peloponisios
4th October 2006, 10:45
Και βεβαίως δεν έχω καμιά ιδιαίτερη συμπάθεια στη Φεράρι. Εγώ με την ΜακΛάρεν Χόντα ήμουνα κάποτε, έπειτα από την άδικη αναχώρηση του μόνου ΘΕΟΥ επί γης όλα τα άλλα είναι αλοιφές.

GeoRx 8
4th October 2006, 11:07
Αντρεα δεν τα βλεπω οπαδικα αλλα ρε φιλε ειναι αυτη στιγμη ο κορυφαιος πιλοτος και το εχουνε παραδεχτει και οι αντιπαλοι.

Δειτε τι εχει κανει αυτος ο ανθρωπος στην Γερμανια που με δυο Γερμανικες ομαδες μεσα στην πιστα ολοι κρατανε σημαιες τις Φερραρι!!!

Και σε ολες τις πιστες ειναι ολα κοκκινα.

Ειναι το παθος φιλε η Φερραρι δεν ειναι ενα απλο αυτοκινητο ειναι ονειρο ειναι παθος ειναι μυθος.

Revolution
4th October 2006, 11:45
ποσο ειναι η βαθμολογια τωρα?

peloponisios
4th October 2006, 11:51
Πάσο, δεν μείωσα τον Σούμι, αλίμονο, μετά από αυτόν απλά το χάος. Μπορεί τις οδηγικές του ικανότητες κάποιοι ελάχιστοι να τις ακουμπάνε (στο ελάχιστο) αλλά την προσωπικότητα του (που είναι στο κλίμα της F1 που αγαπήσαμε) δεν την έχουν οι νέοι και ούτε πρόκειται να την αποκτήσουν.

GeoRx 8
4th October 2006, 12:04
Αναλυτικα

Σουμι 116
Αλονζο 116
Φισικελα 63
Μασα 62
Ραικονεν 57
Μπατον 45

GeoRx 8
7th October 2006, 01:36
Ελα ελα ηρθε η μεγαλη μερα.

Αποτελεσματα απο τα ελευθερα που εγιναν σημερα εδω.

http://www.formula1.com/race/result/768/10.html

GeoRx 8
7th October 2006, 21:51
Ferrari

Ετσι ετσι ετσι!!!!!

1-2 η ομαδα αυριο αντε να το παρουμε να μην πεθανουμε απο τοα ανγχος!!!

7 και 30 αυριο ολοι ορθιοι!!!!!!

GeoRx 8
8th October 2006, 11:09
ΠΕΘΑΝΑ σημερα απο την στενοχωρια μου!!!!

Ττετοιο πραγμα δεν εχω ξαναπαθει ποτε!!!!!

Ακουσα για τον σπασμενο κινητηρα του Μασσα και οτι η Φερραρι εβαλε ολους τους κινητηρες στο δυναμομετρο μεχρι να σπασουνε για να δουνε απο τι προηλθε το σπασιμο του Μασσα,αλλα να σπασει και του Σουμι δεν το φανταζομουνα ποτε ειδικα σε τοσο κρισιμο σημειο.

Κριμα γιατι απο 2001 δενε χει ξανασπασει μοτερ της Φερραρι και εσπασε το ρημαδι σημερα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Τωρα παμε 22 του μηνα αλλα δυστυχως και η Ρενο θα εχει καινουργιο μοτερ τοτε.

Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια παντως.

GreddyRx8
8th October 2006, 13:13
ο κινιτηρας του Σουμι εσπασε ατυχιες...1 βαθμο θελει ο αλονσο και.... δεν θελω να μαθω τι θα βγει...Σουμι μπορεις...

wolverine
8th October 2006, 15:20
Ρε παιδια τι ηταν αυτο ? Στην απονομη το εκλεισα δεν μπορουσα να το δω. Να σπασει ο κινιτηρας του Σουμι? Απιστευτο.. Και σημερα νομιζα πως θα ημασταν μπροστα δυο βαθμους. Δεν πειραζει στην F1 τα παντα μπορει να συμβουν και ελπιζουμε οπως ο Σουμι για Βραζηλια.

GeoRx 8
8th October 2006, 20:55
Εγω ειμαι ρακος σημερα ολη μερα.

Δεν εχω βγει απο το σπιτι δεν θελω να μιλαω με ανθρωπο!!

Ακομα δεν μπορω να το πιστεψω αυτο που εγινε.

Πρεπει να το παρει οπωσδηποτε να αποχωρησει βασιλικα.

Τωρα αν στην Βραζιλια κερδισει και εγκαταλειψει ο Ισπανος επειδη θα εχουνε ισες νικες μετα μετρανε οι περισσοτερες δευτερες θεσεις.

jin kazama
8th October 2006, 22:42
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

enigma
9th October 2006, 00:10
Τωρα αν στην Βραζιλια κερδισει και εγκαταλειψει ο Ισπανος επειδη θα εχουνε ισες νικες μετα μετρανε οι περισσοτερες δευτερες θεσεις.

Νομιζω οτι αν κερδισει ο σουμαχερ και εγκαταλειψει ο αχωνευτος τοτε το πρωταθλημα το περνει ο γερμανος λογω μιας παραπανω νικης. Δεν τιθεται θεμα αριθμου δευτερων θεσεων.

jin kazama
9th October 2006, 00:49
^ Ετσι ειναι , σωστός !

christaz
9th October 2006, 12:22
Τι να πείς και τι να κάμεις... Μ'αρέσει που έλεγα οτι δεν θέλω να εγκαταλείψει ο Αλόνσο για να έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία η νίκη του Σούμι, να γίνει στα ίσα κόντρα και ό καλύτερος να κερδίσει. Στο μόνο που ελπίζουμε πλέον είναι να βρεθεί στο grid αρκετά πίσω ο Αλόνσο και να γίνει καμιά στραβή στην εκίνηση για αυτόν μιας και είναι αρκετά περίεργη η πρώτη στροφή στην Βραζιλία. Όλες οι κατάρες μου θα πέσουν πάνω του εκείνη την μέρα. Που θα πάει... δεν θα έχει καμιά επαφή φέτος ο κολόφαρδος?

lotzik
9th October 2006, 14:40
ας μαζέψουμε ένα ευγενικό αντίτιμο όλοι οι φερραριστι να πληρώσουμε τον speed να του τον ακουμπήσει λίγο καταλάθος και να τον πετάξει σε καμιά μπαριέρα

vangelis
9th October 2006, 15:01
ας μαζέψουμε ένα ευγενικό αντίτιμο όλοι οι φερραριστι να πληρώσουμε τον speed να του τον ακουμπήσει λίγο καταλάθος και να τον πετάξει σε καμιά μπαριέρα

Γνωμη μου,νομιζω οτι ο πλεον καταλληλος στο θεμα αυτο ειναι ο SATO.....και δεν χρειαζεται ουτε αντιτιμο!!!απλα δωστε του μια κορδελα να την δεσει γυρω απο το κεφαλι και να φωναξει "ΚΑΜΙΚΑΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ"

GeoRx 8
9th October 2006, 17:50

Νομιζω οτι αν κερδισει ο σουμαχερ και εγκαταλειψει ο αχωνευτος τοτε το πρωταθλημα το περνει ο γερμανος λογω μιας παραπανω νικης. Δεν τιθεται θεμα αριθμου δευτερων θεσεων.Sorry παιδια χθες απο την στενοχωρια μου το μυαλο μου μπλοκαρε.

Οντως αν κερδισει ο Σουμι παει στις οχτω νικες οπωτε το πηρε αν εγκαταλειψει ο αχωνευτος ο κοντοστουπης.

Και μου την δινει αυτα που κανει οταν βγαινει απο το αυτοκινητο :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ειδη εχω ξεκινησει βουντου μηπως και παθει κατι εκεινη την μερα που θα παει καποια καταρα θα πιασει.

Αν και ο τεραστιος αθλητης προσωπικοτητα Σουμαχερ δηλωσε οτι σε καμια περιπτωση δεν θελει να φτασει στο σημειο να παρακαλαει να μεινει ο αντιπαλος για να παρει το πρωταθλημα!!!!

Εμεις ομως απο τωρα θα του κανουμε σαμποταζ μπας και παθει κατι.

enigma
9th October 2006, 20:38
Με τοση αρνητικη ενεργεια που του ριχνουμε κατι θα παθει.
Να φανταστειτε οτι εγω ειμαι φαν του Βιλνεβ :cry: ...... (δεν θελω σχολια, καποτε πηρε και ενα πρωταθλημα), αλλα ο ισπανος ειναι τοσο αχωνευτος και τοσο αλογομουρης που με εκνευριζει αφανταστα.
και δεν ειναι αναγκη να του σπασει ο κινητηρας για να το παρει ο σουμαχερ. το καλυτερο ειναι να βρεχει, να φυγει σε καμια στροφη και να στουκαρει 2 γυρους πριν το τελος και να ακολουθει απο πισω ο σουμαχερ.
:shock: :shock:

GeoRx 8
9th October 2006, 20:59
^Και ο Βιλνεβ παντως ειπε φοβερα ασχημα πραγματα για τον Σουμαχερ φετος πριν αποχωρησει ενω πριν λιγα χρονια επινε νερο στο ονομα του και παντα ο Βιλνεβ τον υποστηριζε τον Σουμι.

Μεχρι και ο δημοσιογραφος στο τελος απορρησε γιατι τετοια χολη εναντιον του Σουμι.

Δεν πειραζει ομως απλα ζηλια!!!!

enigma
9th October 2006, 21:08
για τις δηλωσεις που λες δεν ξερω, παντως απο παλια δεν ηταν και οι καλυτεροι φιλοι.

GeoRx 8
9th October 2006, 21:25
Σου λεω ειπε πραγματα που πραγματικα δεν πιστευα αυτα που διαβαζα!!!

apostolos raftopoulos
9th October 2006, 21:38
για σταθειτε ρε παιδια ...
αναντιρητα με βαση οτι εχει κανει ο γερμαναραs ειναι κορυφαιοs αλλα οχι οτι δεν εχει δειξει δειγματα του οτι ειναι και μεγαλη κουφαλα ...
οταν ΕΠΙΤΗΔΕS καρφωσε τον damon hill και στην ουσια του στερησε το πρωταθλημα η το απιστευτα κυνικο το 97 με τον villeneuve που τον καρφωσε στην φουρκετα αν θυμαμαι στο spa για να μην του παρει με το ετσι θελω το πρωταθλημα (που το πηρε τελικα ο καναδοs παναξια) -ειναι δυνατον να τρεφει καλα συναισθηματα ο καναδοs για τον μιχαλακη...
και στο φιναλε και ο αλονσο θαπρεπε χαλαρα να το εχει τελειωσει αν δεν του βιδωναν λαθοs 2 φορεs τον τροχο
αυτοs δεν ηταν γκαντεμηs δηλαδη??
καταλαβαινω το οτι υπαρχουν συμπαθειεs-προτιμησειs αλλα αντικειμενικα (και τον παω καργα γιαυτο) ο ισπανοs εχει απιστευτο τσαμπουκα και καμμια υποχρεωση να μην χαλασει το παρτυ τηs φερραρι και του μιχαλη(την κηδεια δηλαδη) και αυτο κανει το παληκαρι εδω και 2 χρονια με μεγαλη επιτυχια

GeoRx 8
9th October 2006, 21:46
για σταθειτε ρε παιδια ...
αναντιρητα με βαση οτι εχει κανει ο γερμαναραs ειναι κορυφαιοs αλλα οχι οτι δεν εχει δειξει δειγματα του οτι ειναι και μεγαλη κουφαλα ...
οταν ΕΠΙΤΗΔΕS καρφωσε τον damon hill και στην ουσια του στερησε το πρωταθλημα η το απιστευτα κυνικο το 97 με τον villeneuve που τον καρφωσε στην φουρκετα αν θυμαμαι στο spa για να μην του παρει με το ετσι θελω το πρωταθλημα (που το πηρε τελικα ο καναδοs παναξια) -ειναι δυνατον να τρεφει καλα συναισθηματα ο καναδοs για τον μιχαλακη...
και στο φιναλε και ο αλονσο θαπρεπε χαλαρα να το εχει τελειωσει αν δεν του βιδωναν λαθοs 2 φορεs τον τροχο
αυτοs δεν ηταν γκαντεμηs δηλαδη??
καταλαβαινω το οτι υπαρχουν συμπαθειεs-προτιμησειs αλλα αντικειμενικα (και τον παω καργα γιαυτο) ο ισπανοs εχει απιστευτο τσαμπουκα και καμμια υποχρεωση να μην χαλασει το παρτυ τηs φερραρι και του μιχαλη(την κηδεια δηλαδη) και αυτο κανει το παληκαρι εδω και 2 χρονια με μεγαλη επιτυχιαΟπα μισο λεπτο!!!!

Και ο Σουμαχερ ητανε πρωτος και τον βαλανε για αλλαγη ελαστικων ενω ητανε μεσα ο Μασα και περιμενε απο πισω του!!!!Και αμεσως εχασε την πρωτια χωρις ΛΟΓΟ!!!!

Ολοι εχουνε ατυχιες και ολοι ξερουμε ο Σουμαχερ πριν 10 και 12 χρονια που ητανε 25 δεν ητανε και το καλυτερο παιδι.

Οπως και ο Σενα ειχε βγαλει εξω εκτος αγωνα τον Αλαιν Προστ και το ειχε παραδεχτει κι ολας!!!

Ολοι εχουνε κανει μερικες βλακειουλες στην μικρη αυτη ηλικια αλλα ο Σουμαχερ πλεον ειναι υποδειγμα αθλητη και τα τελευταια χρονια εχει σοβαρεψει υπερβολικα πολυ και ειναι πολυ μετρημενος σε οτι λεει.

ΟΠως και οι δηλωσεις που εκανε την Κυριακη οτι αυτα σσυμαβινουνε στην Φορμουλα 1 και ετσι ειναι οι αγωνες κτλ κτλ δειχνει μεγαλη ωριμοτητα.

apostolos raftopoulos
9th October 2006, 21:56
δεν θα διαφωνησω αλλιμονο στα 37 του ξερωνταs την απηχηση που εχει και ενω πεφτει η αυλαια (δικη του επιλογη) να βγει να γκρινιαξει...
ειναι σιγουρο οτι οσο ωριμοs και χορτασμενοs να εισαι θελειs να εισαι και ανταγωνιστικοs ιδιαιτερα αν σε λενε σουμαχερ οπωs κατεμε ειναι σιγουρο οτι στο πριβε μετα τιs καμερεs θα κατεβασε κατι χριστοπαναγιεs και ολα τα που@@@@λικια που εχουν τα γερμανικα απλα αυτο δεν αλλαζει τιποτα και προσωπικα ενω τον θαυμαζω μου ειναι καργα αντιπαθηs ...

Dark
9th October 2006, 23:46
Μαλλον Γιωργο δεν θυμασαι καλα την δηλωση του Σεννα μετα απο εκεινο το ατυχες συμβαν...

wallace
10th October 2006, 10:40
Πάντως δεν θα έλεγα όχι αν έπεφτε 'κατά λάθος' ο Μάσα πάνω στον Ισπανό και έβγαινε πρώτος ο γερο-Michael.

Γιατί για κάποιους μπορεί να είναι αντιπαθής ή ο,τιδήποτε άλλο, αλλά νομίζω πως κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αξία του ως πιλότου της F-1.Και απλά θα ήθελα να τον δω να αποχωρεί ως πρωταθλητής... :)

lotzik
10th October 2006, 11:52
ας εφοδιάσουνε μερικά μονοθέσια με σκόπευτρο λοιπόν :P

christaz
10th October 2006, 12:59
Οι "ατυχίες-εγκαταλείψεις" που συνεπάγονται με χάσιμο πολύτιμων βαθμών είναι πλέον περισσότερες για τον Σουμάχερ (3-2) και δεν μπορώ να καταλάβω ο Μπριατόρε που είδε οτι είναι είναι στα ίδια οι δύο ομάδες... Οπότε αν εγκαταλείψει ο Αλόνσο θα είναι ένα πολύ δίκαιο αποτέλεσμα!

GeoRx 8
10th October 2006, 13:19
Οι "ατυχίες-εγκαταλείψεις" που συνεπάγονται με χάσιμο πολύτιμων βαθμών είναι πλέον περισσότερες για τον Σουμάχερ (3-2) και δεν μπορώ να καταλάβω ο Μπριατόρε που είδε οτι είναι είναι στα ίδια οι δύο ομάδες... Οπότε αν εγκαταλείψει ο Αλόνσο θα είναι ένα πολύ δίκαιο αποτέλεσμα!Το μεγαλυτερο καθαρμα στον χωρο της F1 ειναι ο Μπριατορε!!!!

apostolos raftopoulos
10th October 2006, 13:47
ναι αλλα μαμαει τα καλυτερα νιαμου ο κωλογεροs

christaz
10th October 2006, 16:22
Αυτό ξαναπέστο Απόστολε... :D Τι κάνει το χρήμα και η δόξα...Πάλι καλά που υπάρχουν ακόμα τέτοιοι Playboys στην F1 και κρατάνε λίγο απο την χλιδή που είχε στα mid 70s και 80s.Γυναίκες, δόξα, ταχύτητα και ϊντριγκες!Τολμη και γοητεία ένα πράγμα δηλαδή:) Πλέον πολλοί οικογενιάρχες έχουνε μπεί στην F1. Θα αρχίσουν να τρέχουν με τα station wagon. Έτσι όμως πέρνεις 7 πρωταθλήματα, οταν είσαι αφοσιωμένος στην ομάδα και στην δουλεία σου και όχι στα ..........(βαλτε οτι θέλετε) των γυναικών!

GeoRx 8
11th October 2006, 19:04
Εδω αυτη την γυναικαρα την Κλουμ την αφησε εγγυο και την παρατησε!!!

GeoRx 8
21st October 2006, 01:04
Αυριο τα δοκιμαστικα live στις 8!!!!!

Κυριακη live ο αγωνας παλι στις οχτω!!!!!

Και μετα στο Ωνασειο με καρδια!!!!!

georgge
21st October 2006, 22:07
Πάλι του έκατσε του Μιχαλάκη...
Ευτυχώς καθάρισε ο Massa !!!

GeoRx 8
21st October 2006, 23:26
Οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιι ρεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!

Δεν θελει ο Θεος να το παρει με τιποτα ο Βασιλιας!!!!!!!!

Δεν πειραζει αρκει που ξεκιναει 1η η Φερραρι αυριο και ο αχωνευτος 4ος!!!!!

Σατο επανω του!!!!!!!!Με φορα.

GeoRx 8
21st October 2006, 23:40
Πληροφοριακα μολις ειδα οτι ο Σουμι εμεινε απο αντλια βενζινης!!!!

package
22nd October 2006, 13:13
20ός ξεκινάει?

BILLY-NYC
22nd October 2006, 14:08
αν αλλαξει κινητηρα θα ξεκινησει απο το τελος, αλλιως 10 ος... νομιζω πως καπως ετσι ειναι, δεν ξερω τι εχουν κανει ακομη...

GeoRx 8
22nd October 2006, 21:23
Ξεκιναει 10ος!!!

enigma
22nd October 2006, 22:22
αγωνα ακουω αγωνα δε βλεπω. τι ωρα το δειχνει;

georgge
22nd October 2006, 22:45
Μιχάλη ο αγώνας τελείωσε. Αν περιμένεις να τον δείς στην Ελληνική τηλεόραση έχασες... Έχουμε ποιό ενδιαφέροντα πράγματα σήμερα. :evil:

Ο Σούμι έκανε πάλι τα τρελά του!!!
Πέρασε τους πάντες στο “φτερό”, άφησε πίσω ακόμη και τον Fisichella που τον δυσκόλεψε αρκετά, για ευνόητους λόγους. Οι διαφορές μεγάλες αφού τα μισά αυτοκίνητα έμειναν ένα ολόκληρο γύρο πίσω. Στον 70 γύρο κατάφερε να βρεθεί από τη τελευταία θέση στη τέταρτη οδηγώντας καθαρά και αφήνοντας τους πάντες με το στόμα ανοιχτό.
Από την άλλη ο Massa κούφανε τους Βραζιλιάνους που δεν σταμάτησαν να ουρλιάζουν και να κυματίζουν τις κόκκινες σημαίες της σκουντερία !!!

Είπε κανείς τίποτα? :wink:

georgge
22nd October 2006, 22:48
GEO να στείλω τα υπογλώσσια? :lol:

lampros
22nd October 2006, 22:52
Σούμι 4ος :( Αλλα το παλικάρι εχει κανει ΤΑ ρεκόρ, ουτε τα εγγόνια μας δεν θα τα δουν να καταρρίπτονται. Γενικά είμαστε πολύ τυχεροί που η γενιά μας πρόλαβε αυτους τους δυο μεγάλους πιλότους (Σενα, Σουμι) :wink: Ωρε και να΄μουνα στη Βραζιλία απόψε! Της που.... το σιδηρουν κιγκλίδωμα!!!!! Το παλικάρι ειναι ΠΑΝΓΡΗΓΟΡΟ αλλα φοβαμαι οτι θα τον αναγκασουν να τρέχει στη σκιά του Κιμι... 8)

Ohlis
23rd October 2006, 00:31
Μην το λες αυτο ο κιμι μεχρι τωρα ετρεχε χωρις αυτοκινιτο
του χρονου στη σκουτερια θα μας κανι να τριβουμε τα ματια
μας ειναι τοσο τρελος που ακομα και η σκια του φοβατε να
τον ακολουθιση :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Dimzag
23rd October 2006, 01:36
GEO να στείλω τα υπογλώσσια? :lol:

Tωρα γυρισα απο το σπιτι του και βλεπαμε τον αγωνα....οταν εσπασε το λαστιχο τελιωσε ο κοσμος για το Γιωργο!!!

jin kazama
23rd October 2006, 03:30
Μην το λες αυτο ο κιμι μεχρι τωρα ετρεχε χωρις αυτοκινιτο
του χρονου στη σκουτερια θα μας κανι να τριβουμε τα ματια
μας ειναι τοσο τρελος που ακομα και η σκια του φοβατε να
τον ακολουθιση :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

:roll: Τι είπε ρε πάλι ο άνθρωπας :twisted: :twisted: :twisted:

peloponisios
23rd October 2006, 12:02
Έδωσε παράσταση ο Σούμι... ¨Ενας αλλά Λέων, άντε τώρα να βλέπεις τις φλωράτζες.... πάει και αυτός, μείναμε με τις λουκίες.

christaz
23rd October 2006, 13:29
Τέλος εποχής....απλά!

jin kazama
23rd October 2006, 18:30
'' VENI - VIDI - VICI ''

DIMI
23rd October 2006, 18:48
'' VENI - VIDI - VICI ''

Καλά... Ανέβασες το forum 67 επίπεδα :D

GeoRx 8
25th October 2006, 00:30
GEO να στείλω τα υπογλώσσια? :lol:Τα ειχα παρει απο το πρωι!!!

Δυστυχως εφυγε ο κατα πολλους μεγαλυτερος οδηγος και αναμφισβητητα ρεκορντμαν ολων των εποχων!!!!

Οι Mercedes γραφανε πισω ευχαριστουμε Σουμαχερ για οσα προσφερες στη F1!!!!

Ετσι ειναι εξω σε σεβονται και εκτιμανε αυτα που προσφερεις.

Μεχρι και ο σληρος Μπριατορε ειπε οτι ητανε ο κορυφαιος!!!!

Του χρονου θα δουμε F1 με κρυα καρδια και μπερδεμενα συναισθηματα αλλα θα συνηθισουμε και ελπιζω η Φερραρι να συνεχιζει να κερδιζει για παντα οποιο και να την οδηγει.

Φοβερη η προσπαθεια του Σουμαχερ αν και η ατυχια τον κυνηγησε και στον τελευταιο του αγωνα αλλα δεν μασησε αλλαωστε το ειπε και ο Μπριατορε οτι η Φερραρι ητανε απιαστες την Κυριακη!!!!

Σουμαχερ σε αυχαριστουμε για οσα μας προσφερες ειδικα τις τοσες χαρες και ελπιζω να σε δουμε στον χωρο ξανα εστω και σε αλλο ποστο.

Τωρα υπομονη μεχρι τον Μαρτιο.

Αντε να ηρεμηση λιγο και η καρδια μας.

christaz
30th October 2006, 18:30
Απο το autotriti...

Η Ferrari δεν χάνει τελικά μόνο τον Μίκαελ Σουμάχερ. Όπως ήθελαν, λοιπόν, οι φήμες τόσο ο αγωνιστικός διευθυντής Ζαν Τοντ, όσο και ο τεχνικός διευθυντής Ρος Μπρόουν δεν θα ξαναβρεθούν στα box της ομάδας, παρά μόνο ως επίτιμοι καλεσμένοι. Μια νέα εποχή ξεκινά…

Ο Ζαν Τοντ, λοιπόν, διαδέχεται επίσημα τον Λούκα Ντι Μοντετζέμολο στην ηγεσία της Ferrari, αφήνοντας τις πίστες. Ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας, Ρος Μπρόουν αφήνει και αυτός την ομάδα, καθώς θέλει να αφιερώσει περισσότερο χρόνο στην προσωπική του ζωή…

Οι διάδοχοί τους είναι οι Στέφανο Ντομενικάλι και Μάριο Αλμόντο, στις θέσεις του αγωνιστικού και τεχνικού διευθυντή, αντίστοιχα. Επίσης, ο υπεύθυνος κινητήρων της Ferrari, Πάολο Μαρτινέλι, αφήνει και αυτός με η σειρά του τη θέση του, για να αναλάβει αντίστοιχα καθήκοντα στη Fiat.

H Ferrari δεν πρόκειται λοιπόν να είναι ποτέ ξανά η ίδια, όσον αφορά στο ανθρώπινο δυναμικό. Η νέα εποχή της ομάδας ξεκινά. Μένει να δούμε το αποτέλεσμα…

...σκούρα τα πράγματα για την ferrari. Το να αλλάξει ένας μόνο οδηγός δεν φέρνει τα πάνω κάτω αλλα το να φύγουν τα μεγαλύτερα μυαλά της ομάδας και της φορμουλα 1 γενικότερα είναι κάτι που μπορεί να φέρει τα πανω κάτω... Μάλον θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να δέσει αυτή η ομάδα. Νέος οδηγός, νέος αγωνιστικός διευθυντής, νέος τεχνικός διευθυντής και νέος σχεδιαστής κινητήρων?? Μας έκαναν την καρδια περβόλιιιι... Ελπίζω να μην περιμένουμε αλλη μια 25ετια για να πάρει πρωτάθλημα η ferrari.

jin kazama
31st October 2006, 15:41
Τώρα μας έφιαξες.... :roll:

GeoRx 8
3rd November 2006, 14:48
Ο Σουμι θα ειναι βοηθος του Ζαν Τοντ!!!!

Η Φερραρι του εδωσε πολυ μεγαλη θεση αρκετο χρονο να το σκεφτει και δεχτηκε!!!!

Μεγαλη υποθεση να ειναι ο Σουμαχερ μεσα στην ομαδα γιατι περα απο την τεραστια πειρα που διαθετει εχει και φοβερη οργανωση σαν ανθρωπος και οι οδηγοι θα εχουνε αλλη ψυχολογια!!!!

georgge
15th November 2006, 21:25
Μπορεί να μην είναι το κατάλληλο thread, αλλά σήμερα έφαγα χοντρή σφαλιάρα :lol: .
Μπαίνω σε γραφείο για επαγγελματικό ραντεβού και μου "χτυπάει" στο μάτι ένας περίεργος πίνακας. Ρωτάω τον ιδιοκτήτη τι ακριβώς λέει ο καλλιτέχνης και μου λέει: "πάνε από κοντά να δεις". Πρώτη έκπληξη, το αυθεντικό τιμόνι του Ayrton Senna από την Lotus John Player Special !!!. Μετά μου λέει, "άνοιξε το ντουλάπι κάτω αριστερά και ρίξε μια ματιά". Δεύτερη έκπληξη, τα γάντια που φορούσε ο Senna το 1992!!! Αυθεντικά και με την υπογραφή του. Τα φόρεσα... Τίποτ' άλλο ....

RotorManiac
15th November 2006, 23:20
απο δημοπρασια να φανταστω...
ωραιος ο τυπος αλλα γι'αυτο λενε οτι θησαυρισε η αδερφη του ή γυναικα του δεν θυμαμαι, μια γυναικα που ηταν κοντα του παντως!! ετσι εγινε μετα και το Ayrton Senna Foundation...

Dark
15th November 2006, 23:28
Απλα ανεπαναληπτος...

ilias
16th November 2006, 02:53
θεος χωρεστον ηταν μοναδικος!

GeoRx 8
17th November 2006, 00:38
Πραγματικα αντριχιαζεις και νοιωθεις δεος!!!!

Ειδικα με τα γαντια επαθα πλακα.

christaz
20th November 2006, 13:09
Georgge δώσε μου διεύθυνση όροφο και γραφείο στο οποίο βρίσκονται αυτα...το βράδυ έχω ελεύθερο χρόνο...!!!! Τι μας έκανες. Είχα μερες να μπω στο forum και επαθα πλακα σημερα!
F@ck!!!

GeoRx 8
15th December 2006, 15:07
Ο Σουμι κανονικα και επισημα θα ειναι δεξι χερι του Ζαν Τοντ!!!!

Θα τα παρουμε ολα φετος!!!!!

GeoRx 8
16th January 2007, 03:16
Σημερα η Σκουντερια παρουσιασε το καινουργιο μονοθεσιο για φετος!!!!

Οπως και η ΜακΛαρεν οχι οτι μας ενδιαφερει απλα το αναφερουμε.

Φετος θα σαρωσουμε.

kostasRX-8
16th January 2007, 18:15
..

Dark
16th January 2007, 20:12
Υπαρχουν πολλα σεναρια κατα καιρους με αφορμη αυτον τον καυγα...

jin kazama
16th January 2007, 22:20
^ όπως ?

Dark
17th January 2007, 00:52
Ισως οι πιο μυημενοι να γνωριζουν μερικα απο αυτα.Καποιες περιεργες συμφωνιες,περιεργες συναντησεις,καποιες εξετασεις στον Σεννα και στο μονοθεσιο που δεν εγιναν ποτε,καποιες εμπορικες συμφωνιες που εγιναν και ανεστησαν την τοτε καταχρεωμενη τοτε F1,τα τηλεοπτικα δικαιωματα την εποχη που οι αγωνες ειχαν χασει καθε ενδιαφερον....Η ΑΝΑΓΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΟΣ ΜΥΘΟΥ,Η ΑΝΑΓΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΟΣ ΕΙΔΩΛΟΥ.Παντως σιγουρα εγιναν καποια πραγματα που οι κατασκευαστες μαγειρευαν,οι οδηγοι καταλαβαιναν,και οι ανησυχοι οπαδοι των αγωνων,με μαρτυριες συνεδεαν,υπεθεταν διασταυρωναν και καποιοι απο αυτους κατα καιρους μετεφεραν σε γραπτα.

Μπορει να κανω λαθος και να ειμαι υπερβολικος.Δεν ζουμε σε κοινωνια αγγελων,ουτε πιστευω πως υπαρχει διαφανεια ειδικα σε ενα χωρο που παιζονται τρισεκατομμυρια...

Dark
18th January 2007, 19:35
Formula 1 στην Ελλάδα!

18/1/2007 12:00

Το όνειρο των οπαδών της Formula 1 παίρνει σάρκα και οστά. Σύμφωνα με δημοσίευμα οικονομικής εφημερίδας, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας, υπέγραψε το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα που ανάβει το πράσινο φως για τη δημιουργία πίστας στη χώρα μας. Ήδη έχουν εκδηλώσει το ενδιαφέρον τους για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίων που θα ανοίγει το δρόμο στο άμεσο μέλλον για να φιλοξενήσουν τον Φερνάντο Αλόνσο και την παρέα του, η Πάτρα, η Κρήτη και ο Ορχομενός Βοιωτίας.

Όσο αναφορά την Πάτρα, σύμφωνα με την "Ημερησία", η εταιρεία «Αυτοκινητοδρόμιο Πάτρας ΑΕ» σκοπεύει να ζητήσει από τον ΕΟΤ την έγκριση σκοπιμότητας για τη δημιουργία αυτοκινητοδρομίου στην περιοχή Ρέντες Χαλανδρίτσας Πάτρας.

Τέλος, πρέπει να υπογραμμιστεί ότι ο προϋπολογισμός για την κατασκευή της πίστας ανέρχεται σε πάνω από 30 εκατομμύρια ευρώ

Κώστας Στουρνάρας

christaz
19th January 2007, 11:44
Πριν το 2010 δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε F1 στην Ελλάδα διστυχώς. Κινούμαστε με ρυθμούς χελώνας!

stefanosktm
19th January 2007, 11:45
το διαβασα και εγω εχτες αμα δεν μπουν μπουλντοζες εγω δεν λεω τιποτα!!!

GeoRx 8
8th February 2007, 02:27
Φετος η Φερραρι θα ειναι το μοναδικο μονοθεσιο το οποιο θα ειναι μεγαλυτερο απο τα αλλα κατα μερικα χιλιοστα!!!

Οι αλλες ομαδες τα μικρυνανε λιγακι γιατι προβληματιστηκανε περυσι απο το πολυ μεγαλο φαγωμα των πισω ελαστικων στο τελος του καθε αγωνα!!

Η Φερραρι ομως ειναι χαζη που το εκανε αυτο οταν συνεργαζεται και με την Bridgestone τοοοσα ζρονια???

Θα δειξει.

red runer
8th February 2007, 15:34
Οχι ρε Geo απλα o Raikonen τους βγηκε λιγο ποιο ψηλος :lol: :lol: :lol:

GeoRx 8
8th February 2007, 17:25
Παντως για φετος βλεπω τον Μασα να σκοτωνει!!!

ΣΤΕΛΙΟΣ
8th February 2007, 18:13
Παντως για φετος βλεπω τον Μασα να σκοτωνει!!!

Και εδω θα διαφωνησουμε Γιωργακη.......!

Ο Alonso θα ειναι και παλι πρωταθλητης :wink:

christaz
8th February 2007, 18:22
χαχαχαχαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol:

εδω γελάμε Στελάρα :D :wink:

Φέτος που θα παίζουνε με ίσους όρους (βλ λάστιχα) θα γελάσουμε πολύ με renault και McLaren.

Αν δεν τον ακολουθήσει η γκαντεμιά του και στην ferrari έχει πολλές πιθανότητες ο Raiko.

Βέβαια ανακατευτεί πολύ η τράπουλα με ομαδες και οδηγούς και πολλοί είναι αυτοί που θα περάσουνε περίοδο προσαρμογής και μέσα σε αυτές και η ferrari-raiko. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον...

GeoRx 8
9th February 2007, 14:37
Στελιο με αυτον τον αλογομουρη δεν ασχολουμαι!!

Απλα φετος να δω οταν θα σπαει το μοτερ συνεχεια ποιο ζωακι θα μας κανει!!!!

Φερραρι γερα και ............ :wink:

Dark
10th February 2007, 00:14
Στελιο με αυτον τον αλογομουρη δεν ασχολουμαι!!

Απλα φετος να δω οταν θα σπαει το μοτερ συνεχεια ποιο ζωακι θα μας κανει!!!!

Φερραρι γερα και ............ :wink:

Προσεχε μονο μην κανει το παπακι http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a050.gif

GeoRx 8
10th February 2007, 02:21
^Αν κανει το παπακι εγω τοτε θα γινω κοκορας!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

ΣΤΕΛΙΟΣ
10th February 2007, 02:22
^Αν κανει το παπακι εγω τοτε θα γινω κοκορας!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Εσυ καλητερα να μην λες μεγαλες κουβεντες......... :wink: :lol:

GeoRx 8
10th February 2007, 02:23
^Φετος θα τα σαρωσουμε ολα.

Ολα Κοκκινα θα ειναι παλι.

Ohlis
25th February 2007, 05:49
20 και σημερα :bounce:

GeoRx 8
26th February 2007, 18:23
^Ολα κοκκινα ετσι!!!!

Παιδια φετος θα ειναι μεγαλη χρονια να ειμαστε καλα γιατι κανονιζω απο τωρα να ξαναπαω για δευτερη φορα να παρακολουθησω φορμουλα 1!!

Οποιος πιστος ας το κανονισει να ερθει μαζι. :wink:

Δεν συτηταμε οτι ειναι η κορυφαια εμπειρια στην ζωη καποιου ανθρωπου μετα απο αυτο μπορεις να πεθανεις ηρεμος πλεον. :wink:

Dark
27th February 2007, 02:54
Γιωργο θα μιλησουμε :wink:

Ohlis
27th February 2007, 03:03
^Ολα κοκκινα ετσι!!!!

Παιδια φετος θα ειναι μεγαλη χρονια να ειμαστε καλα γιατι κανονιζω απο τωρα να ξαναπαω για δευτερη φορα να παρακολουθησω φορμουλα 1!!

Οποιος πιστος ας το κανονισει να ερθει μαζι. :wink:

Δεν συτηταμε οτι ειναι η κορυφαια εμπειρια στην ζωη καποιου ανθρωπου μετα απο αυτο μπορεις να πεθανεις ηρεμος πλεον. :wink:

Ειπαμε μια η ομαδα FERARI αα και για να μην ξεχνιομαστε
18 και σημερα :bounce:

GeoRx 8
27th February 2007, 12:11
Φυσικα πρωτος αγωνας Αυστραλια-Μελβουρνη!!!

Ενας πελατης μου θα παει στις 15 Απριλιου στο Μπαχρειν!!

Εγω σκεφτομαι η Ουγγαρια που ειναι τον Αυγουστο η στον Ναο μεσα δηλαδη στον Μονζα!!!

Βλεπουμε.

Dark
27th February 2007, 22:47
Γιωργο εγω σκεφτομαι και Τουρκια,ψηνεσαι?Ειναι και μεσα στον Αυγουστο.... :wink:

http://www.formula1.com/race/

jin kazama
28th February 2007, 01:48
Να το το ΒΟΥΝΟ :twisted: :twisted:

http://ni.setanta.com/content/setanta/cms.nsf/article/cddac9fca7807d2c8025725d003727af/$file/KimiRaikkonen-Ferraricrest.jpg

Ohlis
1st March 2007, 01:43
σσσσσσσσσσσσσσσσσ..............

16 και συμερα :bounce: ]

GeoRx 8
1st March 2007, 02:02
99% ειμαι για Μονζα!!!

Δηλαδη στον Ναο!!!Μεσα στο σπιτι της Φερραρι!!!

Σημερα τα λεγαμε με τον Σαββα!!!

jin kazama
2nd March 2007, 19:38
^ τον Σάββα με το Ferrari ?
Αντε όλοι μαζί για Μόνζα !!!!

GeoRx 8
3rd March 2007, 11:25
^Ακριβως αυτος με την Φερραρι!!! :wink:

GeoRx 8
9th March 2007, 11:45
Ο Ecclestone σε συνεντευξη του ειπε οτι φετος η Φερραρι και ο Μασα θα κυριαρχησουνε!!Για να δουμε μακαρι.

Απο το 2009 θα υπαρχει νεα ολοκαινουργια πιστα στο Αμπου Νταμπι.

Η εταιρια real estate Mubabala Development συμφωνησε να δινει 50εκ.δολαρια ετησιως για επτα χρονια στη FOM για τα δικαιωματα διοργανωσης του αγωνα.

Η πιστα θα κατασκευαστει απο τον Tilke διπλα στην μαρινα με τα σκαφη και η ιδια εταιρια ετοιμαζει ενα τεραστιο θεματικο παρκο Ferrari σε παρακειμενο χωρο!!!!

Και εμεις εχουμε δω το Eλληνικο οπου ειναι 5.000 στρεμματα και ειναι σουπερ χωρος για να γινει F1 πιστα και MotoGP και ψαχνουμε για χωρο!!!!

jin kazama
9th March 2007, 14:11
Αντε να μπαίνουμε στο ρυθμό...
http://espndeportes-att.espn.go.com/2003/photos2007/0110/a_raikkonen3_vtop.jpg

GeoRx 8
15th March 2007, 11:44
Αντε επιτελους αυριο τα ελευθερα δοκιμαστικα!!!

Λοιπον ο Εκλεκστοουν ψαχνεται για να γινονται αγωνες F1 και την νυχτα!!!

Θα ειναι φοβερο το θεαμα αλλα ειναι το θεμα ασφαλεια στην μεση.

Ο Μπαρικελο ειπε οτι θα ειναι κατι το φοβερο αλλα πηγαινοντας με 300++ πρεπει να ειναι ασφαλης ολο αυτο το θεμα!!

pipis
15th March 2007, 16:26
αντε να ξεκινησει...

ferrari και honda υποστηριζω και θελω να πανε καλα.

jin kazama
18th March 2007, 22:42
Robo Driver is Back again ....kimi ....kimi.... kimi...!!!!

pipis
18th March 2007, 22:55
Ο Κιμι εκανε παρα πολυ καλο αγωνα και δικαια πηρε τη νικη.

GeoRx 8
19th March 2007, 00:06
Απο την εποχη Μανσελ ειχε να γινει αυτο δηλαδη ντεπουτο και νικη σε καινουργια ομαδα.

Μπραβο Κιμι και μπραβο στην Σκουντερια που σκοτωνει.

Dark
19th March 2007, 00:11
Μια καλη ευκαιρια για να εξαφανιστει απο τις μνημες μας ο Schumi.Ελπιζω ο Kimi να αποδειξει σε ολους φετος ποσο φουσκα ητανε ο ιπταμενος Γερμανος...

Ohlis
19th March 2007, 01:45
kimi Alfonso 1-0 :mrgreen: :vampire: :twisted:

GeoRx 8
19th March 2007, 11:51
Μια καλη ευκαιρια για να εξαφανιστει απο τις μνημες μας ο Schumi.Ελπιζω ο Kimi να αποδειξει σε ολους φετος ποσο φουσκα ητανε ο ιπταμενος Γερμανος...Εδω τωρα μου τα χαλας!!!

Οχι και φουσκα ο Σουμαχερ!!

Σεβασμο σε αυτον τον τρομερο πιλοτο που εχει σπασει ολα τα ρεκορ και δεν νομιζω να βγει αλλος και να κανει αυτα που καταφερε εκεινος!!!

Οσοι εχουνε δουλεψει μαζι του λενε οτι τοσο τελειομανης ανθρωπος δεν υπαρχει στην δουλεια του και αυτο φανηκε!!!

Dark
20th March 2007, 02:19
Να σου κανω μια ερωτηση ρε Γιωργη...

Με προπονητη τον Μπαμπη Τεννε ο Ολυμπιακος το επαιρνε το πρωταθλημα φετος? :wink:

Κυριακη κοντη γιορτη που λεγανε και οι παλιοι...Ατιμo promotion...

pipis
20th March 2007, 15:27
Μια καλη ευκαιρια για να εξαφανιστει απο τις μνημες μας ο Schumi.Ελπιζω ο Kimi να αποδειξει σε ολους φετος ποσο φουσκα ητανε ο ιπταμενος Γερμανος...Εδω τωρα μου τα χαλας!!!

Οχι και φουσκα ο Σουμαχερ!!

Σεβασμο σε αυτον τον τρομερο πιλοτο που εχει σπασει ολα τα ρεκορ και δεν νομιζω να βγει αλλος και να κανει αυτα που καταφερε εκεινος!!!

Οσοι εχουνε δουλεψει μαζι του λενε οτι τοσο τελειομανης ανθρωπος δεν υπαρχει στην δουλεια του και αυτο φανηκε!!!

συμφωνω απολυτα..

uno
22nd March 2007, 14:14
ποσο φουσκα ητανε ο ιπταμενος Γερμανος...

Ε όχι και φούσκα! Οι αριθμοί λένε πάντα την αληθεία.Και έχει σχεδόν όλα τα ρεκόρ.Και εγώ δεν τον πήγαινα αλλά σαν ιστορία RESPECT

Εγώ πάντως υποστηρίζω οδηγούς και όχι κατασκευαστές.
Έτσι λοιπόν τα τελευταία χρόνια υποστηρίζω Αλόνσο.

GeoRx 8
23rd March 2007, 15:14
Κωστα στο ξαναλεω προτιμω να πεις οτι δεν συμπαθω τον Γερμανο παρα να μου τον λες φουσκα!!!

Ειναι αμαρτια γιατι ο Σουμαχερ ητανε φοβερος οδηγος πολυ γρηγορος παντου και παντα!!!

Τωρα δεν χρειαζεται να αρχισουμε να λεμε τι εκανε γιατι θα φραψω εκατο σελιδες!!

Και ο Μπαρικελο το ιδιο αμαξι ειχε!!!Δεν χρειαζεται κατι αλλο να πω απλα οτι διαβασα σε μια εφημεριδα για τον Ραικονεν κατα ποσο θα μπορεσει να ανταπεξελθει στην βαρια κληρονιμια που αφησε ο Σουμι!!

Και κατι τελευταιο πηρε τηλεφωνο ο Σουμαχερ τον Ζαν Τοντ μετα το τελος του αγωνα και ζητησε τον Κιμι πριν αναιβει στο ποντιουμ για τα συνγχαρητηρια και φυσικα ο Γαλλος ετρεξε με χιλα να δωσει το τηλεφωνο και ο Κιμι ειπε οτι ητανε πολυ περηφανος για αυτο το τηλεφωνο!!!

Παιδια ο Σουμαχερ ειναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσωπικοτητα και ειτε τον συμπαθειτε η οχι αυτο δεν αλλαζει!!!!

vangelis
23rd March 2007, 19:44
+ 10000000000 :wink:

GeoRx 8
27th March 2007, 12:58
Μην μπερδευτειτε την Κυριακη δεν εχει αγωνα αλλα την ημερα του Πασχα θα τρωμε αρνι και θα βλεπουμε την Φερραρι πρωτη στην Μαλαισια και καπακι παει Μπαχρειν!!

Dark
27th March 2007, 21:12
Γιωργη οτι δεν τον συμπαθω ειναι δεδομενο.Για τα υπολοιπα θα αφησω την φετινη χρονια και τα αποτελεσματα της να απαντησουν απο μονα τους...

GeoRx 8
9th April 2007, 17:48
Ατυχιια χθες μιας και ο αλογομουρης ισπανος περασε μπροστα στην εκκινηση και μετα ο Μασα εκνευριστηκε και βγηκε και εξω οποωτε τερματησε και 5ος.

Σταθερος ο Κιμι οπου αν ειχε αλλους τρεις γυρους θα περναγε τον Χαμιλτον απο πανω.

Φετος ειναι Φερραρι-Μερσεντες το πρωταθλημα.

Αντε γεια Μπριατορε πατωσες φετος.

Αυτη τη Κυριακη παμε Μπαχρειν!!!

SokinRX8
9th April 2007, 19:40
Αστα Γιωργο off η ferrari

GeoRx 8
11th April 2007, 20:26
^Μην μου λες τετοια Νικολα και με αρρωσταινεις η ομαδα σκοτωνει!!!

Φετος θα σαρωσουμε!!!

Παντως φετος που θα παω να δω F1 θα επισκεφθω τον Αλονσο να του πω δυο κουβεντες!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

RotorManiac
12th April 2007, 02:48
εσυ ρε γιωργο δεν κανεις ετσι ουτε για τον ολυμπιακο... :)

Dimzag
14th April 2007, 23:08
Πρωτη η Ferrari....αντε να δουμε αυριο στην εκκινηση τη ****** θα κανει παλι ο Μασα....!!!!

Mod Edit

GeoRx 8
15th April 2007, 00:01
^Φαε την γλωσσα σου ρεεεεεεεε!!!!!

Σκοτωσε η Φερραρι 1-3 αυριο και ο Χαμιλτον στην μεση!!!

Ηθελα να ηξερα που τον βρηκανε αυτον και μας την χαλαει συνεχεια!!!

Αυριο ομως θα καλοπερασει.

Η Μερσεντες παντως αρχισε τις δηλωσεις και τους περιμενει καφες αυριο. :twisted: :twisted: :twisted:

Dark
15th April 2007, 00:04
^Φαε την γλωσσα σου ρεεεεεεεε!!!!!

Σκοτωσε η Φερραρι 1-3 αυριο και ο Χαμιλτον στην μεση!!!

Ηθελα να ηξερα που τον βρηκανε αυτον και μας την χαλαει συνεχεια!!!

Αυριο ομως θα καλοπερασει.

Η Μερσεντες παντως αρχισε τις δηλωσεις και τους περιμενει καφες αυριο. :twisted: :twisted: :twisted:

Δεν παιζεσαι ρε!!! http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a050.gif

Dimzag
15th April 2007, 00:06
Γατι ρε Κωστα MOD EDIT....????

Ο GEO μιλαει μονο για την Ferrari....κανενας αλλος

Dark
15th April 2007, 00:07
ε? :shock:

GeoRx 8
15th April 2007, 00:07
^Το σκοτωσες ρε το ονομα Ferrari την λενε ΑΜΑΡΤΩΛΕ. :whip: :whip: :whip: :whip: :whip: :whip: :whip:

GeoRx 8
15th April 2007, 00:12
100η pole position για την κοκκινη υπερομαδα σημερα!!!!

SokinRX8
15th April 2007, 00:33
παλι δευτερη θα βγει αφου εχει φυγει ο Σουμι τι περιμενουμε;.....

Ειναι σαν να κερδισει ο Σουμι τον Σενα :lol:

GeoRx 8
16th April 2007, 12:15
Φυσικα σκοτωσε η ομαδα με 1-3 οπως δηλαδη ξεκινησε και ο καζαμπουμπου δευτερος!!!

Σαρωνουμε φετος!!!

Dimzag
16th April 2007, 12:31
Τον φαγαμε τον αλογομουρι Γιωργο....!!!
5ος...!!!!

GeoRx 8
17th April 2007, 21:46
^Εγω ειδες ουτε καν τον ανεφερα γιατι δεν θελω ουτε να τον σκεφτομαι!!!

Και κατι ακομη τωρα που το θυμηθηκα!!!Μηπως εχετε προσεξει τις πισω ζαντες σε ολα τα μονοθεσια πλεον πως ειναι????Και λεω πλεον γιατι ειναι ΠΑΤΕΝΤΑ της Φερραρι και μονο!!!

Τι γινεται με το να ειναι η ζαντα συμπαγες γυρο απο την στεφανη και στο κεντρο να εχει τρυπα???Απλα βγαινει η ζεστη απ'ευθειας προς τα εξω απο τα φρενα και δεν παει στο μοτερ!!

Και ο Μπριατορε χτυπιοτανε οτι πρεπει να τιμωρηθει η Φερραρι για αυτο!!!

Οχι μονο δεν τιμωρηθηκε αλλα την φοβερη αυτη πατεντα την εχουνε ολοι φετος!!

Βεβαια η Ρενο κακως την εχει!!!

Επομενο γκραν πρι 13 Μαιου Ισπανια στην πιστα της Βαλενθια!!!

Dimzag
18th April 2007, 00:03
Ολοι αντιγραφουν την Ferrari...!!

GeoRx 8
21st April 2007, 01:19
^Δεν μπορουνε ομως Δημητρη γιατι Ferrari ειναι μια και μοναδικη!!!

Αυτη την εβδομαδα ειναι τα 60 χρονια της Σκουντερια και θα γιορτασει και η Ελληνικη αντιπ/πεια του αρχι λαγου!!!

VENIAMIN PARALAKIS
8th May 2007, 00:58
:D :D :D Αλογομούρης ο ισπανός αλλά να σας θυμίσω:
http://www.f1hellas.gr/index.php?status=season
Φέτος McLaren Mercedes φίλοι μου :!: :!: :!: 8) :lol: :lol:

GeoRx 8
8th May 2007, 10:39
^Μπαααα δεν νομιζω!!!

Φετος ολα ειναι κοκκινα!!!

Την Κυριακη Βαρκελωνη μην ξεχνιομαστε!!!

jin kazama
8th May 2007, 11:41
αντε μας έφαγε η αναμονή...:(

GeoRx 8
8th May 2007, 13:04
Αν μας εφαγε λεει!!!!

Του χρονου τελος το traction control!!!

Εκει θα δουμε τους πραγματικα καλους οδηγους!!!

Και κατι ακομα ο μεγιστος Σουμαχερ εβγαλε βιβλιο και ακουσα τα καλυτερα λογια φυσικα!!

Γραφει μεσα για την ζωη και φυσικα απο ολους τους αγωνες με πολλες φωτογραφιες!!!

Τρεχουμε με χιλια να το παρουμε!!!

VENIAMIN PARALAKIS
8th May 2007, 23:10
Xλωμούς σας βλέπω την Κυριακή και όχι κόκκινους..Φέτος πιστεύω ότι θα έχουμε συνέχεια ανατροπές και πιστεύω ότι θα είναι και το θεαματικότερο GP των τελευταίων ετών!!

GeoRx 8
11th May 2007, 22:35
^Εμεις ειμαστε κοκκινοι αρα θερμοαιμοι!!!!

Στα ελευθερα πρωτος ο αντιπαθητικος σημερα και λογικο ειναι αφου ολη τη χρονια εκει κανει τις δοκιμες η Mersedes!!!

Αυριο ομως τελειωσανε και την Κυριακη το αποτελειωμα!!!!

Και επειδη θα ειμαστε στην εκδρομη θα πεσει βιντεο!!! :wink:

GeoRx 8
14th May 2007, 01:06
Φερτε μου κυαλια μπας και βρουμε την Φερραρι!!!!

Εξαφανιστηκε παλι!!! :wink:

Φελιπεεεεεεεε!!!!!

Dark
26th May 2007, 22:40
Που εισαι Geo? :roll:

GeoRx 8
28th May 2007, 00:47
^Εδω ειμαι Κωστα μου!!! :wink:

Εχουμε και λεμε!!!

Ο Ραικονεν εχει λιγα νευρακια μαλλον φταιει το οτι ακομα δεν εχει προσαρμοστει στην Ιταλικη ομαδα και ο Ιταλικος τυπος τον κυνηγαει ανελεητα μιας και Σουμαχερ δεν εχει γινει ακομα και μαλλον δεν προκειται!!!

Ο Μασσα τι να κανει μιας και σε αυτην την πιστα δεν μπορεις να προσπερασεις!!!

Το θεμα ειναι οτι η Μακλαρεν αρχιζει να φευγει!!!!Αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα!!!

Ειδα τον μεγιστο Σουμαχερ στα πιτ της Ferrari και μελανχολησα!!!Αν ετερχε σημερα αυτος θα ητανε διαφορετικα τα πραγματα!!!

Ο ανθρωπος ητανε ΟΟΟΟΟΟ ΗΓΕΤΗΣ ενω ο Μασσα και ο Ραικονεν δεν μπορουνε να μας πεισουνε ακομα οτι ενας απο τους δυο ειναι ο ηγετης δηλαδη να σηκωσει το βαρος στην πλατη του οπως μονο ο Σουμι ηξερε να κανει!!!!!

Dark
28th May 2007, 01:02
Ρε c με πηρε ο υπνος σημερα βλεποντας τον αγωνα...Πως την καταντησανε ετσι την f1 ρε....Παιζει και να μην εγινε ουτε μια προσπεραση σημερα.Οτι εγινε στην εκκινηση,στις μπλε σημαιες και τα pitstops.

lampros
28th May 2007, 11:14
Καλά ο αντιπαθητικός ο alonso μήπως είναι και βάζελος; τον λαγό έκανε χτές!(τέρμα τα παπάκια; ) Μήπως γι'αυτό πάει τοσο γρήγορα; επειδη τον κυνηγανε οι κόκκινοι;!!! :lol: :lol: :lol:

ΔΗΜΟΣ
28th May 2007, 13:20
Φερτε μου κυαλια μπας και βρουμε την Φερραρι!!!!

Εξαφανιστηκε παλι!!! :wink:

geooooooooo συμφωνω μαζι σου....κυαλια ηθελε οντως η mclaren για να δει πιο πισω τι εγινε με τους υπολοιπους :lol: :lol: :lol: :lol:
τελικα στις προβλεψεις σου πεφτεις παντα μεσα.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
playboy θα κανει ο alonso τη φετηνη χρονια παλι,γιαυτο και τα λαγουδακια..... :lol: :lol: :lol:

GeoRx 8
29th May 2007, 23:35
^Μην βιαζεσαι Δημο γιατι αν θα δεις 5 Αυγουστου στην Βουδαπεστη καποιον να εχει αρπαξει τον Αλονσο και να τον κοπαναει θα ειμαι εγω!!!!

10 και 17 Ιουνιου παμε Καναδα και Ινδιαναπολη!!!!

Εκει η Φερραρι και ο Κιμι θα σκοτωσουνε!!!!

Δεν λεει τιποτα αλλο απλα να το θυμαστε!!!!

Δημο οσο για την υπογραφη σου μολις ειδα και εγω οτι περασα τα 5.000 ποστ οεοεοεοεοεοεο :lol: :lol: :lol:

Dark
30th May 2007, 00:37
Τα :offtopic: καθαριστηκαν :wink:

Ohlis
30th May 2007, 00:51
^Σιγά μην τα άφηνες εσύ :cop: :lol:
Πάντως φέτος τη βλέπω δύσκολη τη χρονιά αν και είναι νωρίς ακόμα
Και ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα :roll:

GeoRx 8
30th May 2007, 00:58
Ξεχασατε ολοι ομως οτι η Φερραρι ειναι το μοναδικο αμαξι απο ολα οπου ειναι 6cm μεγαλυτερο!!!

Ξερετε τι ρολο παιζει αυτο στις κλειστες πιστες οπως στο Μονακο????

Στις ανοιχτες ομως αντε γεια!!!!

Και αυτο θα φανει ειδικα στην Ινιαναπολη!!!

Ohlis
30th May 2007, 01:31
:+1: αυτό και ελπίζω :rambo:

ΔΗΜΟΣ
30th May 2007, 21:37
Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια :twisted: :lol: :lol:

jin kazama
30th May 2007, 22:21
Η Ferrari σκοτώνει....τέλος !

The Ace
31st May 2007, 00:31
Τελικά άμα είσαι κολλημένος παίρνεις διαζύγιο από τη λογική.... :P

Ρε σεις, μόνο που δεν ρίξανε 2-3 γύρους στις Ferrari οι McLaren, και συνεχίζετε να τραγουδάτε τα ίδια και τα ίδια ? :lol:

Dark
31st May 2007, 00:43
Εφταιγε το μεταξονιο Αντωνη,που ηταν μακρυ :lol:

jin kazama
31st May 2007, 11:52
ρε ρε ρε Αντώνη κο κο κο κολλημένος πιος πιος πιος είναι ???
Αφου φου φου η η η Ferrari σκοτώνει...ΤΕΛΟΣ

GeoRx 8
1st June 2007, 00:34
Εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει η Σκουντερια Φερραρι!!!

Με λιγα λογια δεν υπαρχει λογικη οταν βλεπεις αυτο το αμαξι!!!!

Τελος.

ΔΗΜΟΣ
1st June 2007, 23:55
Εφταιγε το μεταξονιο Αντωνη,που ηταν μακρυ :lol:

μαλλον μακρυ δεν ηταν μονο το μεταξονιο :shock: :shock: ...αλλα και κατι αλλο...τι :?: :lol: :lol: :lol: :lol: το ειχε ο ALONSO ΜΕ ΤΟΝ HAMILTON (ΜΑΥΡΟΣ Ο ΤΕΛΑΙΥΤΕΟΣ?) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

GeoRx 8
3rd June 2007, 21:35
Διαβαστε το πιο κατω θεμα για να δειτε τη παλιοκρατος εχουμε!!!!!

Το Μαιο οριστικοποιηθηκαν τα σχεδια του Bernie Ecclestone για περισσοτερους αγωνες εκτος πιστας,σε παραθαλασσια μερη, σε διαδρομες ειδικα διαμορφωμενες για αυτον το σκοπο.Ο Βρετανος επιχειρηματιας θελει να δωσει εναν πιο κοσμοπολιτικο αερα στην F1 και,βλεποντας οτι το Μονακο τραβαει τοσο πολυ τον κοσμο,εκλεισε ηση συμφωνιες για πανομοιοτυπους αγωνες δρομων σε Βαλενθια,Σιγκαπουρη,Αμπου Νταμπι και ειανι ενα βημα προτου κανει το ιδιο,στο Νεο Δελχι.Βλεποντας τα ολα αυτα,δεν μπορουμε να απομακρυνουμε τη σκεψη μας απο τη ευκαιρα που χαθηκε για την Ελλαδα.Θυμιζω οτι πριν δυο χρονια,οταν σχεδιαζονταν ολα αυτα,ο Βρετανος επιχειρηματιας επισκεφτηκε τη χωρα μας,ειδε την εκταση του Ελληνικου και κατεθεσε προταση στον Πρωθυπουργο για τη δημιουργια Μητροπολιτικου Παρκου,με ενα μοντελο αντιστοιχο της Αττικης οδου,της γεφυρας του Ριο (στις 31/5 περασε ο Webber με την RBR3 απο εκει) η του <<Ελευθεριος Βενιζελος>>.Σ'αυτο το Μητροπολιτικο Παρκο θα δημιουργουνταν μια διαδρομη οπου μια φορα το χρονο θα φιλοξενουνταν αγωνας F1 πανω στην παραλια.Το ιδιο σχεδιο περιελαμβανε υπερσυγχρονες μαρινες,εμπορικα κεντρα,πολυτελη συγκροτηματα κατοικιων και υπογεια διαβαση για την παραλιακη λεωφορο στο σημειο αυτο.
Ο Βρετανος επειχειρηματιας επαψε εδω και καιρο να περιμενει απαντηση απο την ελληνικη κυβερνηση.Αντιθετα,του απαντησαν απο Βαλενθια,Σιγκαπουρη και Αμπου Νταμπι.Εκει,κυβερνωντες και κατοικοι,εδωσαν γη και υδωρ στο Βρετανο,ειπαν <<ναι>> σε ολα του τα αιτηματα κι απο του χρονου (το Αμπου Νταμπι απο το 2009) θα φιλοξενουν αγωνα.Τι λετε αυτοι θα βγουν χαμενοι η εμεις;Χαρακτηριστικο το παραδειγμα των γειτονων μας.Ανιδεοι απ'αυτα οι Τουρκοι,μπηκαν μεσα απο τη διαχειριση της πιστας.Φωναξαν τον Ecclestone,του εδωσαν αλλα 130εκ.ευρω και του την παραχωρησαν.Ο Βρετανος τους εδωσε υποσχεση οτι θα φιλοξενουν αγωνα με το 2021.Ετσι,ολοι κερδισμενοι.Εμεις;
Καντε μια βολτα ενα σουρουπο απο το Ελληνικο.Δειτε τις εγκαταστασεις να ρημαζουν,αφουγκραστειτε το χωρο,νιωστε τη ζωη που κυλουσε και παγωσε,τι ειπατε σας θυμιζει την Ελλαδα;Και μενα......

Dark
3rd June 2007, 21:39
Καντε μια βολτα ενα σουρουπο απο το Ελληνικο.Δειτε τις εγκαταστασεις να ρημαζουν,αφουγκραστειτε το χωρο,νιωστε τη ζωη που κυλουσε και παγωσε,τι ειπατε σας θυμιζει την Ελλαδα;Και μενα......

:+1:

lampros
4th June 2007, 14:46
Σήμερα ανακοινώθηκε η Βαλένθια στο καλεντάρι της F1 το 2008! :roll:

jin kazama
5th June 2007, 02:23
Σκοτώνει ο Geo .... Μπράβο ρε c φίλε αυτο που είπες στο τέλος τα λέει όλα.Τελος

Dark
5th June 2007, 22:15
Πριν απο κανα μηνα πηγαμε με την εταιρια να κανουμε μια φωτογραφηση για τα καινουρια μας λεοφωρεια εκει.Πραγματικα ντρεπεσε να βλεπεις την κατασταση που επικρατει εκει μεσα...

GeoRx 8
6th June 2007, 01:14
^Το πιο φοβερο Κωστα μου ειναι οτι μια εκταση 5.000 στρεμματων μαραζωνει.

Με το που εφυγε απο εκει το αεροδρομιο επρεπε ειδη να ξεκιναγε πιστα για την F1 και motoGP!!!!

Αν γινοντουσαν αυτα που ειπε ο Ecclestone ξερετε για τι τρελλα εσοδα μιλαμε?????

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο και την νοοτροπια αυτων που μας κυβερνανε!!!!!Και εννοω και τους 300 της Βουλης!!!!!

Γιατι να στερουμαστε αυτη τη μαγεια οταν αλλες χωρες εχουνε καμια 20αρια πιστες!!!!!

Πολλες φορες εχω πει μεσα μου γιατι γεννηθηκα σε αυτην την χωρα!!!!!

Αναλογιζομαι και λεω οτι μια θαλασσα εχουμε εναν ηλιο και καλο φαγητο!!!!

Σε ολα τα αλλα ειμαστε πολλα χρονια πισω!!!!

Dark
6th June 2007, 01:31
Γιατι Γιωργη,οι πιστες και τα εσοδα θα πηγαινανε στο Ελληνικο κρατος.Αντε καμμια μιζα σε κανεναν υπουργο...

Τα διαμερισματα και οι πολυκατοικιες ομως που θα γινουν εκει,εχουν να ταισουν πολλους καρεκλοκενταυρους :evil:

Dark
6th June 2007, 01:31
Γιατι Γιωργη,οι πιστες και τα εσοδα θα πηγαινανε στο Ελληνικο κρατος.Αντε καμμια μιζα σε κανεναν υπουργο...

Τα διαμερισματα και οι πολυκατοικιες ομως που θα γινουν εκει,εχουν να ταισουν πολλους καρεκλοκενταυρους :evil:

GeoRx 8
10th June 2007, 00:22
Αφου δεν εχω παθει εγκεφαλικο ακομα δεν θα παθω ποτε με αυτα που γινονται!!!

Ο Χαμιλτον να ξεκιναει αυριο πρωτος με μισο δευτερολεπτο πιο γρηγορος απο τον Αλονσο και τριτος ο Κιμι και πεμπτος ο Μασσα!!!!!

Ααααααααα ρε Σουμι γυρνα πισω να το παρεις μονο σου αγορι μου!!!!!

Λοιπον τι λετε δεν φαινεται η απουσια του?????

Dimzag
10th June 2007, 19:12
Χαλαρα και με το νομο...

SokinRX8
10th June 2007, 23:20
Αφου δεν εχω παθει εγκεφαλικο ακομα δεν θα παθω ποτε με αυτα που γινονται!!!

Ο Χαμιλτον να ξεκιναει αυριο πρωτος με μισο δευτερολεπτο πιο γρηγορος απο τον Αλονσο και τριτος ο Κιμι και πεμπτος ο Μασσα!!!!!

Ααααααααα ρε Σουμι γυρνα πισω να το παρεις μονο σου αγορι μου!!!!!

Λοιπον τι λετε δεν φαινεται η απουσια του?????παει η ferrari Γιωργο....ευτυχως που κερδισαν οι αλλοι κοκκινοι

Dark
11th June 2007, 01:02
Απιστευτος αγωνας....Ευτυχως ο Πολωνος,γλυτωσε με σπασμενο ποδι,και ολοι αλλοι χασανε το μπουσουλα!Το ασημενιο βελος με τον Λουη Χαμιλτον,ξεκιναει να γραφει ιστορια!Η Scuderia δεν βλεπει καρο σημαια οπως παει ουτε με τον Geo στο τιμονι...

Ohlis
11th June 2007, 04:17
Η Scuderia δεν βλεπει καρο σημαια οπως παει ουτε με τον Geo στο τιμονι...

Με τον Γιώργο σίγουρα όχι αφού θα έκανε 7 pit stop παραπάνω για να καθαρίζει
Το μονοθεσίο από τη σκόνη :lol: :lol: :lol:

georgge
11th June 2007, 23:40
Με τον Γιώργο σίγουρα όχι αφού θα έκανε 7 pit stop παραπάνω για να καθαρίζει
Το μονοθεσίο από τη σκόνη :lol: :lol: :lol:

+ την κακή αεροδυναμική λόγο κουκούλας :lol:

GeoRx 8
12th June 2007, 17:27
^Καλοοο :lol: :lol: :lol:

Σημερα ειδα τον Κουμπιτσα που εκανε τις δηλωσεις κατα την εξοδο του απο το νοσοκομειο και ειπε οτι θελει να τρεξει την Κυριακη στην Αμερικη αν του το επιτρεψουνε οι γιατροι αλλα μαλλον το βλεπω δυσκολο μιας και τα g που πεσανε επανω του ητανε πανω απο 5!!!!

Δεν θελω να ασχοληθω καν με το εγγλεζακι που κερδισε με τοοοοοοση αναμπουμπουλα!!!!

Οσο για τους δικους μας αστο καλυτερα και εκει.

Αυτο που θελω να πω ειναι για την φοβερη ασφαλεια που εχουνε πλεον τα μονοθεσια.Αν το ατυχημα αυτο ειχε γινει δεκα χρονια πριν και προς τα πισω σιγουρα θα ειχε σκοτωθει!!!!

Τρομερο τρακαρισμα.

jin kazama
12th June 2007, 17:43
^ 107 g

GeoRx 8
12th June 2007, 17:46
^Λαζαρε μαλλον εχεις κανει λαθος γιατι Ιατρικος ο ανθρωπος αντεχει 9g και ειναι στο οριο για να πεθανει και αυτα τα μπορει να τα δεχτει μονο σε μαχητικο αεροπλανο!!!!Και μετα ομως τελος θα γινει ο εγκεφαλος του αλοιφη!!!!

Οπωτε σκεψου αν ειχε δεχτει 107 δεν θα ειχε μεινει ουτε τριχα απο τα μαλλια του!!!

Στις ειδησεις ειπανε πανω απο 5!!!!

ΔΗΜΟΣ
12th June 2007, 18:05
μπα στις ειδησεις λενε και καμια ταλακια :lol: :lol:
εγω θα συμφωνησω με το λαζαρο..... γιατι ετσι μας αρεσει :shock: και πινουμε και amstel 8) και στο φιναλε ειναι και φιλος,και οχι ολυμπιακος :twisted: αρα :+1: στο λαζαρο

The Ace
12th June 2007, 18:16
^ 107 g

Μάλλον εννοείς 10,7g, γιατί μετά τα 12g το ανθρώπινο σώμα αρχίζει να διαλύεται, ενώ κάπου μετά τα 20g απλά δεν μπορεί να λειτουργήσει (αίμα, καρδιά, πνεύμονες κλπ).

Καλά, στα 100g μάλλον θα αλλάζει και μορφή και θα γίνεται όπως στα cartoon επίπεδο το σώμα :P

GeoRx 8
13th June 2007, 01:32
^Αν θελεις να δεις τι σημαινουνε 107g ελα μια μερα να σε παω στον Σχορτσιανιτη να του πω τι λαγος εισαι να σε αρπαξει και να τα νιωσεις!!!! :wink:

Θα εισαι λες και σε εχουνε πατησει 100 τανκς.

Μια χαρα δηλαδη!!!

Παιδια ειπαμε μονο τα μαχητικα φτανουνε 9g και μετα ο ανρωπος παθαινει εγκεφαλικη αιμοραγια και λιποθυμαει!!!!!

GeoRx 8
15th June 2007, 11:00
Χθες διαβαζα οτι ο Κουμπιτσα σωθηκε απο το συστημα H.A.N.S.!!!

Για αυτο και ειπαμε οτι πριν δεκα χρονια αν ειχε γινει αυτο το ατυχημα δεν υπηρχε περιπτωση να μην ειχε σπασει ο σβερκος του σαν κλαρι!!!

Φοβερη η ασφαλει πλεον στην φορμουλα 1.

jin kazama
15th June 2007, 11:53
Μπράβο ρε Δήμο !!!!!! :) :) :)

Το θέμα κύριοι δεν είναι πόσα g 5, 7, 9, ή 107 δέχεται αλλα για πόση ώρα .....καλημέρα .

GeoRx 8
15th June 2007, 14:20
Σιγουρα τα περισσοτερα g τα δεχεσαι στο μαχητικο αεροπλανο οπως και την περισσοτερη ωρα αλλωστε για αυτο φορανε και ειδικες στολες οι οποιες στελβουνε το αιμα απο τα ποδια στο εγκεφαλο ωστε να μην λυποθυμαει ο πιλοτος!!!!

Αλλα και στην φορμουλα 1 αυτη τη μια ωρα και εικοσι λεπτα που διαρκει περιπου δεχονται αρκετα g αλλα δευτερολεπτων αναλογως τις στροφες που εχει η πιστα.

The Ace
15th June 2007, 14:52
Σιγουρα τα περισσοτερα g τα δεχεσαι στο μαχητικο αεροπλανο οπως και την περισσοτερη ωρα αλλωστε για αυτο φορανε και ειδικες στολες οι οποιες στελβουνε το αιμα απο τα ποδια στο εγκεφαλο ωστε να μην λυποθυμαει ο πιλοτος!!!!

Αλλα και στην φορμουλα 1 αυτη τη μια ωρα και εικοσι λεπτα που διαρκει περιπου δεχονται αρκετα g αλλα δευτερολεπτων αναλογως τις στροφες που εχει η πιστα.

Σωστός, αλλά υπάρχει μια ακόμα σημαντική διαφορά. Ενώ ο πιλότος μαχητικού αεροσκάφους μπορεί να δεχθεί μέχρι και διψήφιο αριθμό g, είναι για ελάχιστα συνολικά δευτερόλεπτα και πάντα στον διαμήκη άξονα. Ο οδηγός F1 δέχεται κατά μέγιστη τιμή μικρότερα g (το πολύ 5), αλλά για πολύ περισσότερο χρόνο αλλά, το σημαντικότερο, κατά το διαμήκη και εγκάρσιο άξονα. Εξ'ου και τα στηρίγματα που έχουν για το λαιμό και το κεφάλι τους....

ΔΗΜΟΣ
15th June 2007, 22:48
ρε σεις πιο νεο μελος στο forum μπενει με το ονομα alonso? :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ρε επιτηδες το κανουν ρε να τρελανουν το geo :?: :twisted:
ρε geo τι γινεται ρε ακου alonso :?:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
προσοχη στα εγκεφαλικα παλικαρι μου..... :lol: :lol: :lol: :lol:

jin kazama
18th June 2007, 00:48
28g ηταν τελικα !

GeoRx 8
19th June 2007, 00:35
Δημο ριχτε του του τυπου με το ονομα Αλονσο 300 μηνες :ban: για να μαθει να μπαινει η σαν Μασα η Κιμι!!!

Λαζαρε ητανε 10 g το χτυπημα που δεχθηκε ο Κουμπιτσα στα 28 g θα ειχε γινει ο εγκεφαλος του κρεμα καραμελε!!!

Το θεμα ειναι πως μπορουμε να ριξουμε 500g στον Χαμιλτον που μας σπαει τα νευρα απο τωρα.

jin kazama
19th June 2007, 16:53
^ 28 g είπαν στον σχολίασμό του ατυχήματος μετα απο μια εβδομάδα όταν ο Κούμπιτσα δήλωνε ότι θέλει να τρέξει στην Αμερικη γι'αυτο και δεν τον επέτρεψαν να τρέξει ....

Dark
21st June 2007, 00:30
75g για ενα χιλιοστο του δευτερολεπτου.Επισημα και πλεον τα αποτελεσματα της τηλεμετριας... :!:

http://www.msfree.gr/core/details.php?id=1675

GeoRx 8
21st June 2007, 00:33
Τι εγινε ρε συ αυτος ο Κουμπιτσα απο μπετον ειναι????

Απλα ητανε για ενα χιλιοστο και για αυτο αντεξε αλλιως θα ειχε γινει σαν λιωμενο παγωτο.

GeoRx 8
2nd July 2007, 00:34
Σκοτωσε σημερα η ομαδα επιτελους μετα απο αρκετο καιρο!!!

Κιμι Πρωτος δευτερος ο Φελιπε και τριτος ο αντιπαθητικος Χαμιλτον.

jin kazama
2nd July 2007, 13:11
^ Ε δεν θα σκοτωνε μια φορα πηρε ο άλλος πρωτάθλημα απο την μέση του πρωταθλήματος και όλοι πήγαν στα σπίτια τους......παλι τα ίδια να είχαμε .
Πολύ δούλεμα πέφτει την μία Doublαρει ο ένας και την άλλη ο άλλος, η διαφορα είναι σταθερη απλα αλάζουν οι ομάδες...

The Ace
2nd July 2007, 13:36
Μάγκες, παρατήστε το.....πάει κατά διαόλου η F1, και δεν βλέπω να αναβιώνει σύντομα. Εδώ πλέον δεν γεμίζουν οι πίστες, έχουν πέσει τα ποσοστά τηλεθέασης, σχεδόν όλοι (ομάδες, οδηγοί, τεχνικοί, θεατές) διαμαρτύρονται για πολλά και διάφορα...

Σαν την μούρη του την έκανε ο Bernie... :( ...να τη χαίρεται....αλλά μόνος του....

GeoRx 8
3rd July 2007, 00:11
^Αυτη τη στιγμη ο κορυφαιος αγωνας σε τηλεθεαση στον πλανητη και σε ενδιαφερον ειναι τα MotoGP!!!!!

Φοβερες μαχες!!!!

Dark
3rd July 2007, 23:25
Εγω παλι γιατι εχω την ενυπωση πως ξημερωνει μια νεα μερα για την F1?Νεες πιστες,νεοι κανονισμοι,νεοι οδηγοι...Ειναι σε ενα μεταβατικο σταδιο,την μετα-Schumacher εποχη και θελει χρονο για να την συνηθησει ο κοσμος.Ειδατε λοιπον γιατι εχει αναγκη η F1 το ειδωλο της?Αναμεινατε λοιπον για ενα νεο ειδωλο.Ο Hamilton ειναι οτι ακριβως εψαχνε ο Berny,ια συγχρονη σταχτομπουτα,με μονο ελλατωμα οτι δεν εχει την φατσα του superstar...

GeoRx 8
5th July 2007, 11:05
^Ετσι ειναι Κωστα μου εφυγε ο μεγιστος επεσε η F1 με την μια!!!!!!

Και κλαιμε και εμεις γιατι μας λειπει.

Ohlis
8th July 2007, 04:06
Η σημερινές κατατακτήριες δοκιμές ήταν η καλύτερες της
φετινής χρονιάς (γνώμη μου έτσι).

lampros
11th July 2007, 11:38
Το πρωί της Τρίτης 10 Ιουλίου θα αρχίσει σε δικαστήριο του Λονδίνου η ακροαματική διαδικασία για τη γνωστή υπόθεση κατασκοπείας εις βάρος της Ferrari. Κατηγορούμενος είναι ο αρχισχεδιαστής της McLaren, Mike Coughlan. Σύμφωνα με όσα υποστηρίζει η Ferrari, ο Coughlan δέχτηκε απόρρητα έγγραφα της Scuderia από τον Nigel Stepney, για τον οποίο έχει επίσης κινηθεί δικαστική διαδικασία.

Όπως δήλωσε στο περιθώριο του βρετανικού GP ο διευθυντής της Ferrari, Jean Todt, δικηγόροι της ομάδας παρέστησαν στις έρευνες της αστυνομίας σε σπίτι υψηλόβαθμου στελέχους ανταγωνιστικής ομάδας, χωρίς όμως να τον κατονομάσει. Ο Coughlan έχει τεθεί σε διαθεσιμότητα από τη McLaren, η οποία αρνείται την οποιαδήποτε ανάμειξη στην υπόθεση.

lampros
12th July 2007, 16:12
Σε εξωδικαστικό συμβιβασμό κατέληξαν η Ferrari και ο αρχισχεδιαστής της McLaren, Mike Coughlan, με αποτέλεσμα να ματαιωθεί η εκδίκαση της υπόθεσης στο δικαστήριο του Λονδίνου. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Coughlan αποδέχτηκε την πρόταση της ιταλικής ομάδας να καταθέσει ενόρκως σε αυτήν όλα όσα γνωρίζει για την υπόθεση κατασκοπείας εις βάρος της.

Σε αντάλλαγμα η Ferrari δε θα παραδώσει τα συγκεκριμένα στοιχεία στην εισαγγελία της Μόντενα, που επίσης διερευνά την υπόθεση. Στην Ιταλία συνεχίζονται οι έρευνες για το πρώην στέλεχος της Ferrari, Nigel Stepney, ο οποίος κατηγορείται από τη Scuderia ότι επιχείρησε να σαμποτάρει τα κόκκινα μονοθέσια πριν το φετινό Grand Prix του Μονακό και ότι παρέδωσε απόρρητα έγγραφά της στον Coughlan.

lampros
12th July 2007, 16:15
Σε υγρό οδόστρωμα, λόγω της βροχής που έπεφτε κατά διαστήματα στην πίστα του Σπα, ολοκληρώθηκε η δεύτερη μέρα των δοκιμών στο βελγικό σικρουί. Τον καλύτερο χρόνο με 1:46.698 σημείωσε ο πιλότος της Ferrari, Felipe Massa, μπροστά από τη McLaren-Mercedes του Fernando Alonso (1:47.012). Ο Massa εμφανίστηκε αισιόδοξος για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, παρά τη διαφορά των 19 βαθμών που τον χωρίζει από τον πρωτοπόρο Lewis Hamilton.

“Απομένουν αρκετοί αγώνες ως την ολοκλήρωση της σεζόν και τα μονοθέσιά μας έχουν αποδείξει ότι είναι ανταγωνιστικά”, δήλωσε ο 26χρονος Βραζιλιάνος. Τον τρίτο ταχύτερο γύρο σημείωσε ο Heikki Kovalainen με τη Renault (1:47.754) και τον 4ο ο οδηγός της Toyota, Ralf Schumacher (1:48.534). Δοκιμές με την ομάδα της Toro Rosso πραγματοποίησε ο πρωταθλητής του Champ Car, Sebastien Bourdais.

package
22nd July 2007, 21:46
Τι έκανε ο αλογομούρης σήμερα ρε? Αληταράς μεγάλος.

SokinRX8
22nd July 2007, 22:27
εμενα παντως μου αρεσε που του την ειπε στον Massa.Περιμενα να γινει κανα μακελιο...αλλα τιποτα.

Για φανταστειτε να ηταν εκεινη την ωρα ο Geo διπλα τους;Τι θα γινοταν; :scratch:

package
23rd July 2007, 00:38
Θα έπιανε τον αλογομούρη από τα μαλλιά και θα τον κοπάναγε στο πάτωμα. Ρε το Γιωργάκη. Θα έχουμε show αύριο.

lampros
25th July 2007, 22:56
Ενώπιον του Συμβουλίου Μηχανοκίνητου Αθλητισμού της FIA θα βρεθούν την Πέμπτη 26 Ιουλίου στο Παρίσι τα στελέχη της McLaren. Η βρετανική ομάδα έχει κληθεί σε απολογία μετά τις καταγγελίες της Ferrari για κατασκοπεία.

Η McLaren κατηγορείται ότι παραβίασε το άρθρο 151 του Διεθνούς Αθλητικού Κώδικα, που αναφέρεται σε πράξεις αθέμιτου ανταγωνισμού, οι οποίες βλάπτουν το κύρος του σπορ. Σύμφωνα με τα όσα υποστηρίζει η Scuderia, τον περασμένο Απρίλιο ο τότε αρχισχεδιαστής της McLaren, Mike Coughlan, παρέλαβε απόρρητα έγγραφα από τον επικεφαλής μηχανολόγο της Ferrari, Nigel Stepney.

Από την πλευρά της, η McLaren δηλώνει ότι όχι μόνο δεν χρησιμοποίησε τις συγκεκριμένες πληροφορίες, αλλά δεν έλαβε καν γνώση για αυτές, κάτι που αναμένεται να υποστηρίξει και στο Συμβούλιο της FIA. Σε περίπτωση που κριθεί ένοχη, η McLaren κινδυνεύει με αφαίρεση βαθμών, ακόμη και με αποκλεισμό από το φετινό πρωτάθλημα της F1.

lampros
25th July 2007, 23:40
Αυτή η είδηση θα συμπληρώσει το σκηνικό των 45C°
Από τους πιο τυχερούς ανθρώπους του κόσμου μπορεί να θεωρηθεί ο Φλάβιο Μπριατόρε. Ο Ιταλός παράγοντας της Ρενό, έχει κατακτήσει πολλούς τίτλους στη Φόρμουλα 1, όμως φημίζεται και για τις κατακτήσεις του στο «ωραίο φύλο». Τον τελευταίο καιρό έχει στο πλευρό του την σαγηνευτική Ελιζαμπέτα Γκρεγκοράτσι.
http://img67.imageshack.us/img67/6965/newegolarget881422486tyjl9.jpg (http://imageshack.us)

:shock: :? :cry: :roll: :evil: :!: :bowdown: :bowdown: :drunk: :salute: :beer: :banghead: :heart: :cyclops:

Ohlis
27th July 2007, 05:40
:shock: Αν είναι δυνατόν :shock:

jin kazama
27th July 2007, 12:57
Kαλα αυτα τα μ... δεν είναι καλα ......τον Μπριατόρε τον κάνει κου κου μια φορα τον χρονο....κριμα κλαψ κλαψ σνιφ σνιφ ουααα ουααα

lampros
27th July 2007, 22:09
^Αυτο το κάνει γιατι δεν εχει ξεπεράσει ακομα την Ναόμι ο παππούς!
(και γ---- τα αντικαταθλιπτικά !!! θελω και εγώ!!!)

Δε θα επιβληθούν τελικά κυρώσεις στη McLaren από τη FIA για την υπόθεση κατασκοπείας εις βάρος της Ferrari. Αν και η βρετανική ομάδα βρέθηκε ένοχη για την κατοχή απόρρητων εγγράφων της Scuderia, το Παγκόσμιο Συμβούλιο της Διεθνούς Ομοσπονδίας, που συνεδρίασε εκτάκτως στο Παρίσι, αποφάσισε να μην την τιμωρήσει.

“Δεν υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις ότι η McLaren-Mercedes έκανε χρήση αυτών των πληροφοριών, προκειμένου να επωφεληθεί”. Αν όμως αποδειχθεί στο μέλλον ότι οι διαβαθμισμένες πληροφορίες της Ferrari χρησιμοποιήθηκαν για την αλλοίωση των αποτελεσμάτων του πρωταθλήματος, τότε διατηρούμε το δικαίωμα να καλέσουμε και πάλι σε απολογία τη McLaren”, αναφέρεται στην απόφαση του Συμβουλίου.
Παράλληλα κλήθηκαν σε απολογία τα κεντρικά πρόσωπα της υπόθεσης, ο Nigel Stepney της Ferrari και ο Mike Coughlan της McLaren

GeoRx 8
3rd August 2007, 21:57
Sorry gia ta greeklis den exo ksanagrapsei kai pote alla eimai Ouggaria gia tin F1!!!

Simera to proi eftasa kai einai foberi xora.Eimai Boudapesti tora kai grafo apo to internet tou Xenodoxeiou!!!!

Eno olh mera eixe poly kalo kairo tora einai etoimos gia broxi!!!!

Eimai sthn eytheia se foveri thesi kai aurio ua eimai ekei apo tis ennea to proi!!!!

To programma exei GP2 meta Porshe Cup kai meta i thea Ferrari!!!!

An deite kapoion na kopanaei ton Alonso kai ton Xamilton tha eimai ego!!!!

Poli uliko otan giriso!!!!!

Na eiste oloi kala!!!! :wink:

zoi
3rd August 2007, 23:09
Μπράβο βρε άρχοντα!

Φέρε καμιά φωτό να δούμε κι εμείς που δεν θα αξιωθούμε ούτε φέτος να πάμε σε φόρμουλα...
Περιμένουμε!!!! Καλή διασκέδαση.... Απόλαυσε το!!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

GeoRx 8
4th August 2007, 22:01
Euxaristo Zoi.

To pliktrologio einai aisxos.

Loipon sto thema tora.

Apla APISTETUTH empeiria kai eno einai i defteri fora pou pao einai san na einai proti.

Tromaktika grigora ta monothesia kai skasimata kai hxos pou mono opoios exei parakolouthisei apo konta mporei na katalabei ti ennow.

Foveri i pista kai fantastikos laos o Ouggrikos.

Makari na xekinage proti h Ferrari alla mas ta xalase o alogomouris.

Xoris otoaspides den antexeis me tipota.

Makari aurio na kerdisoume kai to poli poli na kano sampotaz ston alogomouri. :wink:

zoi
5th August 2007, 00:04
:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :salute:

Φωτό, φωτό, φωτό!!
Αν παίζει και κανένα βιντεάκι να ακούσουμε κανένα σκασιματάκι ε! θα θέλαμε και πάλι..
Καλή συνέχεια και μη μασάς από το πληκτρολόγιο.
Αν έχεις υπομονή θα θέλαμε να μάθουμε κι άλλα..
Καλή συνέχεια …

:party: :party: :party: :blonde:

Dark
5th August 2007, 00:15
Μπραβο ρε Γιωργη http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a040.gif

Ohlis
5th August 2007, 01:35
Χαίρομε με τι χαρά σου Γιώργο απόλαυσε το όσο μπορείς περισσότερο και
Μην ξεχάσεις το καθήκον σου (να σπάσεις το κεφάλι του αλογομούρη :twisted: )

GeoRx 8
6th August 2007, 02:27
Paidia allo pragma pragmatika.

Euxomai osoi den exete paei na pate einai apisteuti empeiria.

Krimas pou den kerdise i Ferrari alla den peirazei.

Polu dinati h Ferrari alla i pista den endiknetai gia prosperasi.

Tou xronou Monza. :wink:

xristoss
6th August 2007, 19:34
ΓΙΩΡΓΟ ΖΗΛΕΥΩ :oops: :oops:

Dark
6th August 2007, 21:03
Αντε Γιωργο,γυρνα Ελλαδα να γραφεις με Ελληνικο πληκτρολογιο http://www.cheesebuerger.de/images/midi/frech/a114.gif

lampros
27th September 2007, 14:32
Ναι το ακούσαμε και αυτό ! Μάλιστα τα πράγματα δεν φαίνονται να είναι αστεία. Το σενάριο είναι πολύ απλό. Ο μόνος άνθρωπος που έχει αντίρρηση για την μετακίνηση αυτή είναι ο Jean Todt, ο οποίος μάχεται για να μείνει στην θέση του. Φαίνεται ότι η εποχή του «Ναπολέοντα» έχει φτάσει στο τέλος του για την κόκκινη αρμάδα.

Με την πιθανή αποχώρηση του Todt ανοίξει ο δρόμος για τον Alonso. Ο πρόεδρος της Ferrari, Luca Montezemolo, είπε ότι ο Alonso είναι ένας μεγάλος πρωταθλητής και ότι ποτέ μη λες ποτέ. Το πρόβλημα όμως είναι εάν μπορέσει ο Ισπανός να απαλλαχθεί από το συμβόλαιό του με την McLaren, πράγμα δύσκολο. Εάν όμως μπορέσει η Ferrari και η Renault τον περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες.

Στην μεν Renault οι τρεις οδηγοί της περιμένουν να ακούσουν το μέλλον τους. Οι Kovalainen, Fisichella και Nelson Piquet Jnr περιμένουν στο ακουστικό τους. Από την άλλη αυτός που θα δει την … άγουσα, εάν θα πάει ο Alonso στην Ferrari, είναι ο Massa. Ήδη ο Βραζιλιάνος έχει ξεκινήσει συζητήσεις με την Toyota για να σιγουρέψει το μέλλον του στην F1. Όλος ο κόσμος περιμένει την κίνηση Alonso και οι εξελίξεις αναμένονται δραματικές.

Προς το παρόν έχουμε αγώνα αυτή την Κυριακή στην νέα πίστα του Fuji στην Ιαπωνία. Οι ομάδες ταξιδεύουν προς τα εκεί και αναμένεται με ενδιαφέρον τόσο η μάχη για το πρωτάθλημα, όσο και οι εξελίξεις στον μεταγραφικό τομέα.

SV_MRX8
28th September 2007, 01:22
Μάσα: Δεν φεύγω από τη Ferrari

Formula 1: 26/9/2007

http://www.ams.gr/jpg/ams/thumb_01/NEWS/masbar.jpg

Στη διάψευση των σεναρίων περί αποχώρησης του από την Ferrari για μία θέση στη Toyota, προχώρησε ο Φελίπε Μάσα. Σύμφωνα με τις τελευταίες φήμες ο Φερνάντο Αλόνσο και η Scuderia βρίσκονται σε προχωρημένο στάδιο συζητήσεων για το 2008 αλλά ο Βραζιλιάνος έχει διαφορετική άποψη.

Οι ίδιες φήμες αναφέρουν πως η ιταλική ομάδα προτίθεται να πληρώσει μέχρι και 40 εκατ. δολάρια ετησίως για τις υπηρεσίες του δις παγκόσμιου πρωταθλητή, με τον Κίμι Ράικονεν να κρατά τη θέση του στην ομάδα.

«Η ιστορία που με θέλει να πηγαίνω του χρόνου στην Toyota δεν ιφίσταται», δήλωσε ο Μάσα στο κινέζικο πρακτορείο ειδήσεων Xinhua, χθες (Τρίτη), λίγο πριν την αναχώρησή του από την Βραζιλία για το ιαπωνικό γκραν πρι. Ο πιλότος της Ferrari, κατά τα φημολογούμενα, δήλωσε στον Βραζιλιάνικο Τύπο , πως το συμβόλαιό του με τη Ferrari περιλαμβάνει και την επόμενη σεζόν και ότι έχει ήδη ξεκινήσει τις διαπραγματεύσεις για το 2009.

package
28th September 2007, 01:24
Και δεν τον γουστάρω καθόλου τον αλογομούρη στην υπερομάδα της Ferrari.

Σα να ακούω το Geo τώρα.......

Ohlis
28th September 2007, 01:25
Και δεν τον γουστάρω καθόλου τον αλογομούρη στην υπερομάδα της Ferrari.

Σα να ακούω το Geo τώρα.......

:+1:

SV_MRX8
28th September 2007, 01:27
Grand Prix Ιαπωνίας
Formula 1: 27/9/2007

http://www.ams.gr/jpg/ams/thumb_01/NEWS/japan08.jpg

Στην Ιαπωνία και το Φούτζι μεταφέρεται αυτό το Σαββατοκύριακο η F1. Μετά από 20 χρόνια παρουσίας της Σουζούκα, οδηγοί και ομάδες βρίσκονται μπροστά στο… άγνωστο αφού έχει να πραγματοποιηθεί αγώνας εκεί από την 10ετία του 70’, κάτι που δίνει ξεχωριστό ενδιαφέρον στη μάχη για τον τίτλο.

Μπορεί λοιπόν το πρωτάθλημα των Κατασκευαστών να κατέληξε πριν από λίγες ημέρες στα χέρια της Ferrari, σε αυτό τον Οδηγών όμως δεν έχει κριθεί τίποτα παρά το σαφές πλεονέκτημα που έχουν οι πιλότοι της McLaren Mercedes έναντι αυτών της Scuderia.

Το φαβορί για τον φετινό πρωτάθλημα, Λιούις Χάμιλτον, βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς μπροστά από τον Φερνάντο Αλόνσο (97 έναντι 95), ο οποίος με τη σειρά του προηγείται των Κίμι Ράικονεν και Φελίπε Μάσα κατά 11 και 18 βαθμούς αντίστοιχα.

Μετά το αποφασιστικό 1-2 της Ferrari στο βελγικό γκραν πρι τόσο ο Ράικονεν όσο και Μάσα δείχνουν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν το πρωτάθλημα μέχρι τέλους με την αισιοδοξία που τους δίνει βέβαια και η απόδοση της F2007.

«Το μονοθέσιό μας πηγαίνει εξαιρετικά καλά και τρέφουμε πολλές ελπίδες για τους εναπομείναντες τρεις γύρους του πρωταθλήματος. Για εμάς το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και θα συνεχίσουμε να πιέζουμε μέχρι τέλους», είχε δηλώσει ο Φινλανδός μετά τη λήξη του βελγικού γκραν πρι, και όντας αρκετά πιο κοντά στους δύο πρωτοπόρους, η Ferrari τον «έχρισε» και επίσημα ως τον πρώτο της οδηγό με τον Μάσα να αποκτά «βοηθητικό» ρόλο για αυτούς τους τρεις αγώνες.

Οι μηχανικοί των ομάδων κάνουν λόγο για ένα σιρκουί που απαιτεί μεσαία αεροδυναμικά φορτία καθώς συνδυάζει μία μεγάλη ευθεία (την μεγαλύτερη του πρωταθλήματος) αλλά και αρκετές καμπές και κλειστές στροφές (λίγο πριν από την ευθεία) με τις ρυθμίσεις των μονοθεσίων να είναι παρόμοιες με αυτές που χρησιμοποιήθηκαν και στο γκραν πρι του Σπα.

Ελάχιστοι από τους πιλότους έχουν βρεθεί στην συγκεκριμένη πίστα και ακόμη λιγότεροι μετά και την ανακαίνιση που δέχτηκε το μήκους, 4.563 χλμ. σιρκουί, με πρώτους και καλύτερους τους οδηγούς της Toyota, αφού το Φούτζι αποτελεί και έδρα της ιαπωνική ομάδας, χωρίς όμως να έχουν εκεί αγωνιστική εμπειρία.
Πάντως εκτιμούν ότι η διαμόρφωση της, λίγο πριν τη μεγάλη ευθεία, με τις κλειστές αριστερές και δεξιές στροφές, θα «κρατά» τα μονοθέσια κοντά το ένα στο άλλο, δίνοντας έτσι πολλές πιθανότητες για προσπεράσματα στη δεξιά που ακολουθεί μετά την ευθεία.
Προσθέστε σε αυτό και τον ασταθή καιρό που επικρατεί στην περιοχή και έχετε μία πολύ καλή εικόνα και θα καταλάβετε πόσο δύσκολο είναι να χαρακτηριστεί ένας εκ των τεσσάρων πρώτων ως φαβορί για τη νίκη…

«Το 2006 έκανα μερικούς γύρους επίδειξης εδώ και μου φάνηκε πολύ καλό (το σιρκουί) Θα είναι πρόκληση για τους μηχανικούς να βρουν το ιδανικό στήσιμο για τα μονοθέσια. Για να είμαι ειλικρινής θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι και μετά τα δοκιμαστικά της Παρασκευής για να έχουμε μία ολοκληρωμένη εικόνα, αλλά ανυπομονώ να δω πώς θα είναι», δήλωσε ο Αλόνσο, με τον Χάμιλτον να προσθέτει ότι όλοι θα έχουν τις ίδιες πιθανότητες να πάνε καλά στον αγώνα λόγω της περιορισμένης εμπειρίας τους στο Φούτζι.

Μπορεί λοιπόν το πρωτάθλημα των Κατασκευαστών να κατέληξε πριν από λίγες ημέρες στα χέρια της Ferrari, σε αυτό τον Οδηγών όμως δεν έχει κριθεί τίποτα παρά το σαφές πλεονέκτημα που έχουν οι πιλότοι της McLaren Mercedes έναντι αυτών της Scuderia.

Το φαβορί για τον φετινό πρωτάθλημα, Λιούις Χάμιλτον, βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς μπροστά από τον Φερνάντο Αλόνσο (97 έναντι 95), ο οποίος με τη σειρά του προηγείται των Κίμι Ράικονεν και Φελίπε Μάσα κατά 11 και 18 βαθμούς αντίστοιχα.

Μετά το αποφασιστικό 1-2 της Ferrari στο βελγικό γκραν πρι τόσο ο Ράικονεν όσο και Μάσα δείχνουν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν το πρωτάθλημα μέχρι τέλους με την αισιοδοξία που τους δίνει βέβαια και η απόδοση της F2007.

«Το μονοθέσιό μας πηγαίνει εξαιρετικά καλά και τρέφουμε πολλές ελπίδες για τους εναπομείναντες τρεις γύρους του πρωταθλήματος. Για εμάς το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και θα συνεχίσουμε να πιέζουμε μέχρι τέλους», είχε δηλώσει ο Φινλανδός μετά τη λήξη του βελγικού γκραν πρι, και όντας αρκετά πιο κοντά στους δύο πρωτοπόρους, η Ferrari τον «έχρισε» και επίσημα ως τον πρώτο της οδηγό με τον Μάσα να αποκτά «βοηθητικό» ρόλο για αυτούς τους τρεις αγώνες.

Οι μηχανικοί των ομάδων κάνουν λόγο για ένα σιρκουί που απαιτεί μεσαία αεροδυναμικά φορτία καθώς συνδυάζει μία μεγάλη ευθεία (την μεγαλύτερη του πρωταθλήματος) αλλά και αρκετές καμπές και κλειστές στροφές (λίγο πριν από την ευθεία) με τις ρυθμίσεις των μονοθεσίων να είναι παρόμοιες με αυτές που χρησιμοποιήθηκαν και στο γκραν πρι του Σπα.

Ελάχιστοι από τους πιλότους έχουν βρεθεί στην συγκεκριμένη πίστα και ακόμη λιγότεροι μετά και την ανακαίνιση που δέχτηκε το μήκους, 4.563 χλμ. σιρκουί, με πρώτους και καλύτερους τους οδηγούς της Toyota, αφού το Φούτζι αποτελεί και έδρα της ιαπωνική ομάδας, χωρίς όμως να έχουν εκεί αγωνιστική εμπειρία.
Πάντως εκτιμούν ότι η διαμόρφωση της, λίγο πριν τη μεγάλη ευθεία, με τις κλειστές αριστερές και δεξιές στροφές, θα «κρατά» τα μονοθέσια κοντά το ένα στο άλλο, δίνοντας έτσι πολλές πιθανότητες για προσπεράσματα στη δεξιά που ακολουθεί μετά την ευθεία.
Προσθέστε σε αυτό και τον ασταθή καιρό που επικρατεί στην περιοχή και έχετε μία πολύ καλή εικόνα και θα καταλάβετε πόσο δύσκολο είναι να χαρακτηριστεί ένας εκ των τεσσάρων πρώτων ως φαβορί για τη νίκη…

«Το 2006 έκανα μερικούς γύρους επίδειξης εδώ και μου φάνηκε πολύ καλό (το σιρκουί) Θα είναι πρόκληση για τους μηχανικούς να βρουν το ιδανικό στήσιμο για τα μονοθέσια. Για να είμαι ειλικρινής θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι και μετά τα δοκιμαστικά της Παρασκευής για να έχουμε μία ολοκληρωμένη εικόνα, αλλά ανυπομονώ να δω πώς θα είναι», δήλωσε ο Αλόνσο, με τον Χάμιλτον να προσθέτει ότι όλοι θα έχουν τις ίδιες πιθανότητες να πάνε καλά στον αγώνα λόγω της περιορισμένης εμπειρίας τους στο Φούτζι.

SV_MRX8
28th September 2007, 01:34
BMW Sauber: «Μία ακούραστη διάνοια»
Formula 1: 26/9/2007

Όλοι ξέρουμε ότι πέραν του ταλέντου που πρέπει να διαθέτει ένας πετυχημένος σχεδιαστής F1, πρέπει παράλληλα να έχει και τους κατάλληλους συνεργάτες που μερικές φορές δεν είναι... φυσικά πρόσωπα. Αυτό αποδεικνύει και η ομάδα της BMW Sauber με τον υπερυπολογιστή της Albert2.

Ο μήκους 10 μέτρων και βάρους 21 τόνων υπερυπολογιστής αποτελεί τον δεύτερο αυτού του είδους, όπως φανερώνει και το όνομά του (ο προηγούμενος παροπλίστηκε των περασμένο Δεκέμβρίο), βρίσκεται στο υπόγειο της αεροδυναμικής σήραγγας της ομάδας στο Hinwil της Ελβετίας και… εργάζεται ασταμάτητα. Είναι πέντε φορές ταχύτερος από τον Albert και με τους 512 Intel Xeon 5160 επεξεργαστές του, διαθέτει ασύλληπτη υπολογιστική ισχύ αφού μπορεί να εκτελεί 12.288.000.000.000 πράξεις κινητής υποδιαστολής το δευτερόλεπτο (teraflop: trillion floating point operations per second)!

Για να πάρετε μία γεύση του τι ακριβώς σημαίνει αυτό πρέπει να σας πούμε ότι αν η BMW ανέθετε τη δουλεία αυτή στο προσωπικό της θα χρειαζόταν 1,3 εκατ. άνθρωποι κάθε ένας από τους οποίους θα έπρεπε να πολλαπλασιάζει δύο οκταψήφιους αριθμούς κάθε τρεισήμισι δευτερόλεπτα επί ένα χρόνο. Και όλα αυτά για ένα δευτερόλεπτο…

Ο Albert 2 χρησιμοποιείται στον τομέα της Υπολογιστικής Ρευστοδυναμικής - Computational Fluid Dynamics (CFD), που είναι εξαιρετικά σημαντική για την εξέλιξη των εμπρός, πίσω και βοηθητικών πτερύγων ενός μονοθεσίου και παίρνει μέρος σε διαφορετικά στάδια της εξέλιξής τους. Πριν δοκιμαστεί μία ιδέα των μηχανικών στη σήραγγα αεροδυναμικής, προσομοιώνει τις επιπτώσεις ενός νέου εξαρτήματος στις επιδόσεις του αυτοκινήτου κερδίζοντας έτσι αρκετό χρόνο που θα πήγαινε χαμένος δια της συμβατικής οδού (σχεδιασμός, κατασκευή του εξαρτήματος και δοκιμές στη σήραγγα).

Παράλληλα χρησιμοποιείται και για την προσομοίωση άλλων παραμέτρων, όπως την παραμόρφωση ενός ελαστικού σε μία στροφή, αφού είναι σχεδόν αδύνατον η τεχνητή παραγωγή τόσο μεγάλων φορτίων. Δουλεύοντας με μία F1.07 που αποτελείται από 100 εκατομμύρια βασικές μονάδες (κυψέλες), οι οποίες αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, ο Albert 2 ασκεί πίεση στα ελαστικά και υπογραμμίζει της περιοχές που επηρεάζεται το μονοθέσιο. Με αυτό τον τρόπο, οι μηχανικοί της ομάδας μπορούν να δουν γρήγορα, το είδος της επίδρασης που μπορεί να έχει η παραμόρφωση των ελαστικών στις στροφές.

jin kazama
21st October 2007, 22:34
ICE MAN .........No1 :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

jin kazama
21st October 2007, 22:45
Σχεδόν μια πίστα πίσω ήταν ο αλογομούρης +57sec και μην ξεχνάμε τον Hamilton που ήταν +1LAP...

Στις 18 Μαρτιου είχαμε μια καλή αρχη.......και τώρα στις 21 Οκτωβρίου ενα τέλειο τέλος.....

lampros
22nd October 2007, 13:36
[22/10/2007]

ΒΜW Sauber και Williams αντιμετωπίζουν έρευνα από τους αγωνοδίκες-αμφιβολίες για την έκβαση του τίτλου!

Το θρίλερ του φετινού πρωταθλήματος δείχνει να μην έχει τέλος...!

Τα μονοθέσια των ομάδων της ΒΜW Sauber και της Williams απέτυχαν να περάσουν τον καθιερωμένο τεχνικό που διεξάγεται κάθε αγώνα.

Αντιπρόσωποι και των δυο ομάδων κλήθηκαν στο γραφείο των αγωνοδικών για να συζητηθεί η κατάσταση.

Οι Nico Rosberg, Robert Kubica και Nick Heidfeld τερμάτισαν στην 4η, 5η και 6η θέση, αντίστοιχα.

Το πρόβλημα εντοπίστηκε στη θερμοκρασία του δείγματος καυσίμου που λήφθηκε από τα μονοθέσια των δυο ομάδων μετά τον αγώνα.

Oι κανονισμοί απαγορεύουν τη θερμοκρασία του καυσίμου να είναι περισσότερο από 10 βαθμούς Κελσίου χαμηλότερη από αυτή της ατμόσφαιρας. Στα δείγματα που λήφθηκαν κατά τα pit stop των προαναφερθέντων πιλότων καθώς και από το μονοθέσιο του έτερου πιλότου της Williams, Kazuki Nakajima, η θερμοκρασία των καυσίμων καύσιμα ήταν 12-14 βαθμούς Κελσίου χαμηλότερη από αυτήν της ατμόσφαιρας.

Το επικεφαλής τεχνικό στέλεχος της Spyker δηλώνει ότι μια τέτοια θερμοκρασιακή διαφορά μπορεί να προσδώσει στον κινητήρα πλεονέκτημα 5-10 ίππων!

Σε περίπτωση ακύρωσης των δυο ομάδων, ο Lewis Hamilton προάγεται στην 4η θέση και ανακηρύσσεται αυτομάτως πρωταθλητής...!

Oι αγωνοδίκες αποφάσισαν να μην τιμωρήσουν τις δυο ομάδες και κατά συνέπεια τα αρχικά αποτελέσματα του Grand Prix είναι επίσημα.

Η απόφαση αυτή προήλθε από την έλλειψη αδιάσειστων αποδείξεων ότι το καύσιμο ήταν όντως πιο ψυχρό από το επιτρεπτό ενόσω βρισκόταν εντός του μονοθεσίου και πως το συγκεκριμένο άρθρο των κανονισμών δεν ορίζει ότι για την εξακρίβωση της θερμοκρασίας της ατμόσφαιρας θα λαμβάνεται υπ' όψη αποκλειστικά η ένδειξη των μόνιτορ της FOM, καθώς οι θερμοκρασίες της μετεωρολογικής εταιρίας Meteo France με την οποία διατηρούν συμβόλαιο οι ομάδες ήταν διαφορετικοί...

Σύμφωνα με τα παραπάνω, ο Kimi Raikkonen είναι και επίσημα πλέον πρωταθλητής.

Ή όχι ακόμα;

Η ΜcLaren ενημέρωσε τους αγωνοδίκες για την πρόθεσή της να ασκήσει έφεση στην απόφασή τους να μην τιμωρήσουν τις ΒΜW Sauber και Williams. Τώρα, απομένει να διαπιστωθεί αν το Διεθνές Εφετείο της FIA θα δεχθεί την αίτηση έφεσης της McLaren, στην οποία περίπτωση θα οριστεί ημερομηνία εκδίκασής της…

Το be continued…

Πολύ βρώμα και στη F1 , :roll: ποδοσφαιρο την καταντησαν με τιμωριες και αφαιρεση βαθμων διαμορφωθηκε η φετινη βαθμολογία. Η Φεράριστι δεν θα επρεπε να χαιρομαστε τόσο ουτε βεβαιως και οι της McLaren :roll: :evil:

lampros
28th October 2007, 16:58
Το “πράσινο φως” δόθηκε από τη FIA και η Σιγκαπούρη θα φιλοξενήσει στις 28 Σεπτεμβρίου τον πρώτο νυχτερινό αγώνα στην ιστορία της Formula 1. Το Grand Prix θα διεξαχθεί στους δρόμους γύρω από το λιμάνι και το μήκος του σιρκουί πόλης θα είναι 5,07 km.
Την κατασκευή του συστήματος φωτισμού ανέλαβε η ιταλική εταιρεία Valerio Maioli S.p.a, η οποία θα τοποθετήσει περίπου 1.500 προβολείς, που θα βρίσκονται δέκα μέτρα ψηλότερα από την πίστα. Σύμφωνα με τους διοργανωτές του GP, γεννήτριες θα εξασφαλίζουν ότι δε θα σημειωθεί μπλακ άουτ, κάτι που θα μπορούσε να αποδειχθεί επικίνδυνο για τους πιλότους.

Το οριστικό πρόγραμμα της F1 για το 2008:

16/3 Αυστραλία
23/3 Μαλαισία
6/4 Μπαχρέιν
27/4 Ισπανία
11/5 Τουρκία
25/5 Μονακό
8/6 Καναδάς
22/6 Γαλλία
6/7 Μ. Βρετανία
20/7 Γερμανία
3/8 Ουγγαρία
24/8 Ευρώπη (Βαλένθια – σιρκουί πόλης)
7/9 Βέλγιο
14/9 Ιταλία
28/9 Σιγκαπούρη
12/10 Ιαπωνία
19/10 Κίνα
02/11 Βραζιλία

TasosTasos
3rd November 2007, 01:50
Η Παγκόσμια Ομοσπονδία Μηχανοκίνητου Αθλητισμού (FIA) θα διαθέσει ειδικούς εμπειρογνώμονες για τον έλεγχο του νέου μονοθέσιου της McLaren για τη σεζόν του 2008. Σύμφωνα με τον πρόεδρο της FIA, Max Mosley, ο έλεγχος θα γίνει ώστε η βρετανική ομάδα να μην υιοθετήσει τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται από τη Ferrari.

Η McLaren αποκλείστηκε από το πρωτάθλημα των κατασκευαστών του 2007, όταν αποκαλύφθηκε ότι ο επικεφαλής σχεδιαστής της βρετανικής ομάδας, Mike Coughlan, κατά τη διάρκεια της σεζόν έλαβε εμπιστευτικές πληροφορίες για το μονοθέσιο της Ferrari. Επειδή όλες οι πληροφορίες που αφορούσαν το μονοθέσιο της Ferrari συνέπεσαν με την εξέλιξη του νέου μονοθέσιου της McLaren για το 2008, η FIA θα φροντίσει ώστε να μην υπάρχουν κοινά μέρη στα δύο μονοθέσια.

Η εύρεση ομοιοτήτων στα δύο -ιδιαίτερα τεχνολογικά ανεπτυγμένα- μονοθέσια δε θα είναι εύκολη. Ωστόσο η έρευνα θα γίνει από ανεξάρτητους ειδικούς και σε περίπτωση εύρεσης κοινών χαρακτηριστικών, η FIA θα αναγκαστεί να λάβει εκ νέου μέτρα.

TasosTasos
3rd November 2007, 01:53
Σήμερα επιβεβαίωσε και επίσημα η McLaren-Mercedes την αποχώρηση του Fernando Alonso από την ομάδα. Σύμφωνα με ανακοίνωση της βρετανικής ομάδας, μετά από συνάντηση της διοίκησης με τον Ισπανό πιλότο αποφασίστηκε από κοινού η αποχώρησή του από την ομάδα.

Ο Fernando Alonso σχολίασε την απόφαση: “Πιστεύω ότι η McLaren είναι κορυφαία ομάδα και πως οι δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε κατά τη διάρκεια της χρονιάς έκαναν το πρωτάθλημα λίγο πιο ενδιαφέρον. Ωστόσο ήταν γνωστό ότι ποτέ δεν κατάφερα να προσαρμοστώ στην ομάδα και παρά τα όσα ειπώθηκαν για “ευνοϊκές” μεταχειρίσεις εντός της ομάδας, είχα τις ίδιες ευκαιρίες για τον τίτλο”.

Από την πλευρά του ο επικεφαλής της ομάδας, Ron Denis, δήλωσε: “Ο Fernando είναι κορυφαίος οδηγός, αλλά για κάποιο λόγο η συνεργασία του με τη McLaren δεν ευδοκίμησε. Όλοι πιστεύουμε ότι η αποχώρησή του από την ομάδα είναι για το καλό όλων”.

SokinRX8
3rd November 2007, 01:55
δεν παμε καλα Τασουλη :roll: :scratch:

lampros
9th November 2007, 17:47
Η δύο φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια Renault καλείται τον ερχόμενο μήνα να απολογηθεί στη FIA κατηγορούμενη για κατασκοπία. Μετά τη σωρεία αποκαλύψεων για την ομάδα της McLaren, που οδήγησε τελικά στον αποκλεισμό της ομάδας από το πρωτάθλημα κατασκευαστών, σειρά έχει και η γαλλική ομάδα.
Σύμφωνα με πληροφορίες που έδωσε στην δημοσιότητα η McLaren, ένας από τους πρώην υπαλλήλους της βρετανικής ομάδας φέρεται να έδωσε CD με πολύτιμες πληροφορίες για το μονοθέσιο της στη Renault. Σύμφωνα με ανακοίνωση της FIA, η γαλλική ομάδα θα παρουσιαστεί να απολογηθεί στις 6 Δεκεμβρίου για την παράνομη κατοχή σημαντικών αρχείων της McLaren, που αποκάλυπταν σημαντικές λεπτομέρειες για το μονοθέσιο της.

Ο Φλάβιο Μπριατόρε, το “αφεντικό” της Renault, δήλωσε πως η ομάδα δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και θα συνεργαστεί πλήρως στην έρευνα της FIA.

lampros
18th November 2007, 16:35
Ο Ρος Μπρον θα χρειαστεί χρόνο προσαρμογής στη νέα του ομάδα, τη Honda Racing Team, σύμφωνα με δήλωση του επτάκις παγκόσμιου πρωταθλητή Μίκαελ Σουμάχερ. O Μπρον που αναμένεται να πιάσει δουλειά ως τεχνικός διευθυντής από τον επόμενο κιόλας μήνα, θα βρεθεί για πρώτη φορά σε άλλη ομάδα μετά από μία δεκαετία θητείας στη Ferrari.

Ο Βρετανός τεχνικός, με την εξαιρετική του στρατηγική, κατάφερε να βοηθήσει το Μίκαελ Σουμάχερ να κατακτήσει τους τίτλους του στην Benetton και τη Ferrari. O 38χρονος πολυνίκης Γερμανός οδηγός πιστεύει ότι ο Μπρον καθυστέρησε να πάει στην ομάδα της Honda και τα οφέλη της συνεργασίας θα αρχίσουν να φαίνονται από την επόμενη σεζόν.

Όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο Μίκαελ Σουμάχερ: “ Ο Ρος είναι γεγονός ότι είναι πάρα πολύ καλός σε αυτό που κάνει, ωστόσο πιστεύω ότι δε θα προλάβει να οργανώσει έγκαιρα την καινούργια του ομάδα. Θα κάνει αρκετές αλλαγές σε σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά αποτελέσματα θα δούμε από την επόμενη σεζόν”. Η Honda τερμάτισε τη φετινή σεζόν στην όγδοη θέση του πρωταθλήματος, σημειώνοντας συνολικά μόλις έξι βαθμούς

lampros
18th November 2007, 16:38
Η εβδομάδα που μας πέρασε ήταν μια εβδομάδα γεμάτη εξελίξεις, δείγμα του ότι και το off-season έχει τεράστιο ενδιαφέρον. Κάποια πράγματα δεν φάνηκαν από την αρχή και χρειάστηκε να περάσουν περισσότερες μέρες για να δούμε την όλη εικόνα. Όλα γυρίζουν γύρω από το πρόσωπο του Alonso. Για να το δούμε με λεπτομέρειες...

Με μια κοινή ανακοίνωση, όπως γνωρίζετε, χώρισαν τα ‘τσανάκια’ τους Alonso και McLaren. Όσο περνάνε οι μέρες φαίνεται ότι ο Alonso απολύθηκε και δεν βγήκε απλώς από το συμβόλαιό του. Την Παρασκευή ο ελεύθερος πλέον οδηγός έψαχνε να βρει τον επόμενο σταθμό του, η McLaren όμως περίμενε λίγες μέρες (για την ακρίβεια πέντε) και την προηγούμενη Τρίτη 6 Νοεμβρίου πήγε στη FIA και άρχισαν οι διαδικασίες εναντίον της Renault. Από ένα σημείο του Σεπτεμβρίου και μετά γνωρίζαμε ότι και η Renault είχε μπλεχτεί και μάλιστα η McLaren είχε τονίσει το στοιχείο αυτό πριν από την εκδίκαση της υπόθεσης Stepneygate, έχοντας πάρει απάντηση από την FIA ότι η υπόθεση αυτή δεν είχε να κάνει τίποτα με το Stepneygate και ότι θα το κοίταζαν κάποια άλλη στιγμή, ξεχωριστά.

McLaren - Alonso

Γιατί όμως περίμενε η McLaren την Τρίτη 6 Νοεμβρίου για να κάνει την επίσημη κίνησή της; Πιθανώς για να δυσκολέψει τον Alonso να συμφωνήσει με κάποια ομάδα. Γιατί εάν πάρουμε και το δεδομένο ότι η υπόθεση θα εκδικαστεί στις 6 Δεκεμβρίου, πρέπει να περιμένει μέχρι τότε ο Ισπανός για να δει τι θα γίνει, ώστε να πάρει απόφαση. Αλλά μέχρι τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο. Δεν μπορεί να συμφωνήσει για παράδειγμα με τη Renault και στην συνέχεια να «φαει καμπάνα»!

Χειμερινές δοκιμές τέλος, λοιπόν; Θα μου πείτε, καλά, έχει από Γενάρη. Εδώ πέρυσι έκαναν αλχημείες με άσπρες φόρμες κλπ για να κάνει μία (!) δοκιμή με τη McLaren πριν κλείσει η χρονιά, για να δώσει κάποια κατεύθυνση για αλλαγές ώστε να τροποποιήσουν κάτι μέχρι τις αρχές Φεβρουαρίου. Δεν έχει και πολύ χρόνο στην διάθεσή του. Και κάτι άλλο. Γιατί περιμένει να δει σε ποια ομάδα θα πάει; Εάν είχε αποφασίσει τι θα έκανε δεν θα έχανε χρόνο. Μήπως η όλη ιστορία με τη McLaren τού ήρθε λίγο απρόσμενα; Μήπως περίμενε να τα βρουν κάπου στη μέση; Απορίες που δεν έχουν απάντηση, παρά μόνο εικασίες.

Η μετακίνηση στη Renault φαίνεται ότι είναι η προφανής και πιο στάνταρ λύση. Το σκάνδαλο Νο2 έφερε όμως σκοτούρες στον Briatore και εκεί που είχε σκοπό να φέρει τον Alonso πίσω, τώρα έχει να γλιτώσει την ομάδα του από μια βαριά τιμωρία. Θα μου πείτε τι μπορεί να χωρέσει σε 17 παλαιού τύπου δισκέτες σε σχέση με τις 780 σελίδες του Coughlan. Το τι είχαν μέσα οι δισκέτες το ξέρουμε πλέον. Το θέμα είναι ότι αποδεδειγμένα είχαν δει τα αρχεία αυτά 15 άτομα από τη Renault. Ο υπάλληλος που πήγε στη Renault από τη McLaren ξεκίνησε δουλειά τον Οκτώβριο του 2006 και μέχρι τον Οκτώβριο του 2007 κανένας δεν είχε καταλάβει το τι γινόταν. Μετά, όπως λένε, έσβησαν τα αρχεία και απέλυσαν τον μηχανικό. Στην περίοδο αυτή σχεδιαζόταν το μονοθέσιο του 2008 και έμπαιναν και οι τελευταίες λεπτομέρειες στο μονοθέσιο του 2007 και με αποδεδειγμένη την πρόσβαση στα αρχεία αυτά.

Διαφορές από το Stepneygate

Τo Stepneygate είναι λίγο διαφορετικό και δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι στοιχεία χρησιμοποιήθηκαν στο μονοθέσιο. Δεν υπερασπίζομαι τη McLaren, προς θεού, απλώς θέλω να τονίσω τη διαφορετικότητα των δύο υποθέσεων, πιστεύοντας ότι η υπόθεση της Renault είναι μάλλον λίγο πιο σοβαρή. Δεν ξέρω εάν μπορεί το World Motorsport Council να πατήσει πάνω στην υπόθεση του Stepneygate και να βγάλει κάποια παρόμοια απόφαση. Μπορεί να υπάρξει έλεγχος για το μονοθέσιο όπως και στην περίπτωση της McLaren, αλλά μέχρι να βγει απόφαση ο Ισπανός περιμένει.

Το πιο πρόσφατο γεγονός ήταν φυσικά η ανακοίνωση του Ross Brawn από τη Honda και με ταυτόχρονη αναδιάρθρωση από πλευράς Ferrari. Οι δύο ανακοινώσεις ήρθαν με διαφορά λίγων ωρών. Τι έχει να κάνει όμως αυτό με τον Alonso; Το μέλλον του στη Ferrari φαίνεται όλο και πιο πιθανό. Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, ο Massa έχει κάποιον όρο στο συμβόλαιό του από το 2009 και μετά το οποίο επιτρέπει στην ομάδα να τον διώξει χωρίς να πληρώσει δεκάρα. Ο Todt πλέον δεν έχει να κάνει με την αγωνιστική ομάδα της Ferrari. Πέρυσι ήταν και Αγωνιστικός Διευθυντής και CEO της Ferrari. Δεν βγαίνει σε σύνταξη, αλλά θα ασκήσει πλέον το καθήκον του εκτός πίστας. Πλέον όμως δεν θα κάνει ό,τι θέλει. Το ότι ο Brawn πήγε στη Honda και όχι στη Ferrari είναι κάτι που θα ασχοληθούμε κάποια άλλη στιγμή. Οι φήμες ξεκίνησαν ότι ο Alonso θα πάει στη Honda μιας και είχε ζητήσει από την Toyota να τον πάρει για να σκεφτεί πιθανή μετακίνησή του εκεί. Η κατάσταση της Honda και το πότε και αν θα γίνει ανταγωνιστική είναι το σημείο που κολλάει ο Ισπανός.

Εξελίξεις στο θέμα του Alonso να περιμένουμε από 6 Δεκεμβρίου και μετά.

lampros
18th November 2007, 16:42
«Tο Διεθνές Εφετείο συνεδρίασε στο Λονδίνο την Πέμπτη, 15 Νοεμβρίου του 2007 για να εξετάσει την έφεση που άσκησε ο Σύνδεσμος Μηχανοκίνητου αθλητισμού (MSA) εκ μέρους του μέλους του Vodafone McLaren Mercedes κατά της απόφασης (έγγραφο 41) των αγωνοδικών του Grand Prix Βραζιλίας στις 21 Οκτωβρίου του 2007 και προσμέτρησε για το FIA Formula One World Champioship.

Ακολουθώντας την αναφορά του των τεχνικών που ανέφεραν ότι οι θερμοκρασίες των καυσίμων που αντλήθηκαν από τα μονοθέσια Νο9 – Nick Heidfeld, Νο10 – Robert Kubica, Νο16 – Nico Rosberg και No17 – Kazuki Nakajima ήταν περισσότερο από 10 βαθμούς χαμηλότερη από την ατμοσφαιρική θερμοκρασία, οι αγωνοδίκες συνεδρίασαν για να συζητήσουν αν έπρεπε να επιβληθούν ποινές. Επεξεργαζόμενοι τις αποδείξεις αποφάσισαν να μην επιβάλλουν ποινή αφού δεν ήταν ξεκάθαρα σαφές για το ποιες ήταν οι θερμοκρασίες των καυσίμων αλλά ακόμη και αυτή της θερμοκρασίας της ατμόσφαιρας.

Μετά την ακρόαση και των δύο μερών και έχοντας εξετάσει μια σειρά από έγγραφα και άλλες αποδείξεις το Δικαστήριο αποφάσισε ότι η έφεση που ασκήθηκε από την Vodafone McLaren Mercedes δεν γίνεται αποδεκτή.

Στο Διεθνές Εφετείο προήδρευσε ο κύριος Jan Stovicek (Δημοκρατία της Τσεχίας) ως εκλεγμένος πρόεδρος και συμμετείχαν οι κύριοι John Cassidy (ΗΠΑ), Βασίλης Κουσής (Ελλάδα) και Jose Macedo e Cunha (Πορτογαλία).»

Έτσι ολοκληρώνεται και τυπικά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Formula 1 για το 2007 και πρωταθλητής παραμένει ο Kimi Raikkonen. Αυτό σημαίνει πως η τελευταία ελπίδα που είχε η McLaren να κατακτήσει το πρωτάθλημα στην πρώτη του χρονιά στη Formula 1, ο Lewis Hamilton -αν και ο ίδιος έχει δηλώσει ότι δεν θέλει να πάρει τον τίτλο στα χαρτιά- έσβησε απόψε το βράδυ.

Η συνεδρίαση ήταν μακροσκελής και χρειάστηκε να αναβληθεί για περισσότερο από ένα 24ωρο η λήψη της απόφασης. Αυτό αν και προκάλεσε αρκετά ερωτηματικά οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα στο γεγονός πως η εκδίκαση της υπόθεσης έγινε στο Λονδίνο και όχι στο Παρίσι όπου είναι η έδρα της FIA και όπου πρέπει να υπογραφεί οποιαδήποτε υπόθεση ανακοινωθεί από την Ομοσπονδία.

Το πρωινό της Πέμπτης πάντως το εφετείο αναλώθηκε σε αρκετές συζητήσεις σχετικά με το αν είχε δικαίωμα η McLaren να εφεσιβάλει μια απόφαση για την οποία δεν ήταν άμεσα ενδιαφερόμενη. Τελικά, για να μην τραβήξει ακόμη περισσότερο η συνεδρίαση του εφετείου, ζητήθηκε από τους δικηγόρους της εταιρείας του Woking να προχωρήσουν στην επιχειρηματολογία τους και θα αποφασιζόταν στη συνέχεια αν η ομάδα είχε τελικά το δικαίωμα.

Αρα εκτος απο το κατασκευαστών πήραμε και το οδηγών! επίσημα! 8)
Αντε και του χρόνου :mrgreen:
FOOOORZAAAAAAA FERRAAAAAAAAAAAAARI!!!!!!!!!!!!! 8)

lampros
25th November 2007, 23:42
H Negotiation Know How Advertising ανακοίνωσε ότι για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά θα διεξαχθεί στη χώρα μας ο φιλανθρωπικός ποδοσφαιρικός αγώνας ανάμεσα στη Nazionale Piloti και την All Star Greece.

Οι κορυφαίοι πιλότοι της Formula 1, με αρχηγό τον επτά φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Michael Schumacher, επιστρέφουν στην Ελλάδα την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου. Τα έσοδα από τα εισιτήρια του αγώνα θα διατεθούν μέσω της Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης της Εκκλησίας της Ελλάδας, «Αλληλεγγύη», για την υποστήριξη των πυροπαθών του Δήμου Ζαχάρως.

Παράλληλα, από τα έσοδα του αγώνα θα διατεθούν 1.000 εισιτήρια αξίας € 30 έκαστο για την κάλυψη των σκοπών και των αναγκών του Χαμόγελου του παιδιού, συνολικής αξίας € 30.000.

Ο Michael Schumacher, παρέα με τους Fernando Alonso, Giancarlo Fisichella, Felipe Massa, Jarno Trulli, Robert Kubica, Tonio Liuzzi, Sebastien Vettel κ.ά., θα πατήσουν γκάζι στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου Περιστερίου «Ατρόμητος», έχοντας απέναντί του μία All Star ελληνική ομάδα, αποτελούμενη από εκπροσώπους του αθλητικού, του καλλιτεχνικού αλλά και του πολιτικού χώρου. Η... «εκκίνηση» του αγώνα είναι προγραμματισμένη για τις 3 το μεσημέρι, ενώ η αναμέτρηση θα μεταδοθεί τηλεοπτικά.

Dark
27th November 2007, 00:05
Τα λεφτα θα τα παρει το χαμογελο του παιδιου?Ή θα τα φανε ιδιωτικοκρατικες εταιριες που αναλαμβανουν να οργανωσουν τετοιες "φιλανθρωπικες" δραστηριοτητες,οπως και περυσι... :roll: :evil:

lampros
7th December 2007, 00:04
Το “αφεντικό” της Renault, Φλάβιο Μπριατόρε, δήλωσε πως η γαλλική ομάδα ενδέχεται να κινηθεί νομικά εναντίον της McLaren, σε περίπτωση που αυτή αθωωθεί από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Αυτοκινήτου. Υπενθυμίζουμε ότι η υπόθεση αφορά έναν από τους πρώην υπαλλήλους της βρετανικής ομάδας, που φέρεται να έδωσε CD με πολύτιμες πληροφορίες για το μονοθέσιο της στη Renault.
Όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο Μπριατόρε σε βρετανικό δημοσίευμα: “ Τον τελευταίο καιρό στελέχη της McLaren έχουν προβεί σε δηλώσεις για την υπόθεση και μας έχουν προκαλέσει μεγάλη ζημιά. Όταν η απόφαση της FIA ανακοινωθεί και απαλλαχθούμε από τις κατηγορίες θα κινηθούμε νομικά εναντίον της”. Η έκβαση της υπόθεσης έχει ιδιαίτερη σημασία, εν όψει της ενδεχόμενης επιστροφής του Φερνάνδο Αλόνσο στην Renault.

lampros
10th December 2007, 00:37
FIA: Ένοχη αλλά... χωρίς τιμωρία (!) η Renault

Στη χθεσινή ακρόαση της FIA στο Μονακό η Renault βρέθηκε ένοχη για την υπόθεση κατασκοπείας εις βάρος της McLaren, αλλά δε θα της επιβληθεί καμία ποινή. Σύμφωνα με σχετική δήλωση της FIA, η Renault F1 κρίνεται ένοχη για την παραβίαση του άρθρου 151c του Διεθνούς Αγωνιστικού Κώδικα, που απαγορεύει οποιαδήποτε ενέργεια εναντίον των συμφερόντων του ανταγωνισμού ή γενικά των συμφερόντων του θεσμού.

Οι ακριβείς λόγοι για την απόφαση της FIA, καθώς και πλήρες αντίγραφο της ακρόασης, θα δοθούν σύντομα στη δημοσιότητα. Υπενθυμίζουμε ότι η Renault είχε κληθεί από τη FIA να απολογηθεί για την κατοχή πνευματικού υλικού που ανήκε στη McLaren-Mercedes. Η βρετανική ομάδα θα βρεθεί και πάλι ενώπιον της FIA τις προσεχείς ημέρες, αντιμετωπίζοντας τις ίδιες κατηγορίες με τη Renault για κατοχή πνευματικού υλικού της Ferrari.

lampros
14th December 2007, 03:02
Σε μια προσπάθεια να μειωθεί ακόμα περισσότερο το κόστος στην F1, η FIA σχεδιάζει να περιορίσει σημαντικά τις δοκιμές σε αεροδυναμικές σήραγγες για όλες τις ομάδες. Το μέτρο αυτό έρχεται μετά τους περιορισμούς σε δοκιμές ελαστικών και την εξέλιξη των κινητήρων που έχουν ήδη εφαρμοστεί από τη σεζόν του 2007.

Το κόστος κατασκευής και χρήσης μίας αεροδυναμικής σήραγγας έχει αυξηθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια. Ενδεικτικά, η νέα σήραγγα της BMW Sauber έχει κοστίσει περίπου 55 εκατομμύρια δολάρια, ενώ σε αυτή την τιμή δε συμπεριλαμβάνονται τα έξοδα χρήσης, όπως προσωπικό και ηλεκτρισμός. Στόχος της FIA είναι αρχικά κάθε ομάδα να έχει από μία σήραγγα στη διάθεσή της και στη συνέχεια να περιοριστούν οι δοκιμές σε αυτές. Αυτό βέβαια δεν ικανοποιεί όλες τις ομάδες, αφού ορισμένες από αυτές (McLaren, Williams, Honda, και Toyota) διαθέτουν ήδη παραπάνω από μία σήραγγες οι οποίες δε θα μπορούν να λειτουργούν.

Επίσης, αλλαγές θα γίνουν και στα ωράρια λειτουργίας τους, που θα περιοριστούν σε μόλις 8 ώρες ημερησίως, σε αντίθεση με την υπάρχουσα κατάσταση που λειτουργούν σε 24ωρη βάση με τρεις βάρδιες. Τελικό αποτέλεσμα όλων αυτών των αλλαγών θα είναι η σημαντική μείωση του κόστους εξέλιξης των ομάδων, ενώ οι όποιες θετικές αλλαγές στην εξέλιξη του αγώνα θα αργήσουν να φανούν. Οι νέοι αεροδυναμικοί κανονισμοί αναμένεται να οριστικοποιηθούν και να υιοθετηθούν στην F1 από το 2009.

lampros
14th December 2007, 03:03
Ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής F1, Φερνάντο Αλόνσο, υπέγραψε τελικά με τη Renault διετές συμβόλαιο για τις σεζόν 2008-2009. Η αμοιβή του Ισπανού αγγίζει, σύμφωνα με πληροφορίες, τα 35 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο.

Στους όρους του συμβολαίου αναφέρεται ξεκάθαρα η θέση του Αλόνσο ως πρώτου οδηγού της ομάδας, ενώ τη θέση του δεύτερου οδηγού αναμένεται να καταλάβει ο Νέλσον Πικέ. Κάτι τέτοιο φυσικά σημαίνει ότι το υπάρχον δίδυμο οδηγών της Renault, Τζιανκάρλο Φιζικέλα και Χέικι Κοβάλαϊνεν, μένει χωρίς ομάδα για τη νέα σεζόν. Ωστόσο, έχουν αρχίσει να «φουντώνουν» οι φήμες για πιθανή μεταγραφή του Κοβαλάινεν στη McLaren, στη θέση του Αλόνσο.

lampros
17th December 2007, 16:19
Η βρετανική ομάδα ανακοίνωσε την απόκτηση του Χέικι Κοβαλάινεν ως δεύτερου οδηγού της για τη νέα σεζόν. Ο νεαρός Φινλανδός πιλότος μετά από μία εκπληκτική χρονιά στην F1 με την ομάδα της Renault, θα βρεθεί στο πλευρό του Λούις Χάμιλτον για το 2008, συμπληρώνοντας έτσι το αγωνιστικό δίδυμο της McLaren.

Σύμφωνα με τους υπευθύνους της McLaren F1, οι δύο οδηγοί είχαν εξαιρετικές χρονιές ως πρωτοεμφανιζόμενοι και μοιράζονται το ίδιο πάθος για τη νίκη. Ο νεαρός πιλότος δήλωσε ενθουσιασμένος από τη νέα του μεταγραφή και ανυπομονεί να συνεργαστεί με τον Χάμιλτον για τη νέα χρονιά. Να υπενθυμίσουμε πως ο Χέικι Κοβαλάινεν έμεινε χωρίς ομάδα μόλις πριν από μερικές μέρες, όταν η Renault ανακοίνωσε την απόκτηση των Φερνάντο Αλόνσο και Νέλσον Πικέ για το 2008.

lampros
17th December 2007, 16:46
Την προηγούμενη εβδομάδα, η PF1, μια νέα εταιρεία πώλησης και συντήρησης παλιών μονοθεσίων της F1 για προσωπική χρήση, έκανε την πρώτη παρουσίασή της. Σε συνεργασία με την Cosworth στον τομέα των κινητήρων, η PF1 αποκτά ορισμένα παλαιά μονοθεσία Jordan, Jaguar και Super Aguri.

Όλα τα αυτοκίνητα είναι εφοδιασμένα με V10 κινητήρες οι οποίοι είναι μεγαλύτεροι και δυναμικότεροι από έναν V8 κινητήρα 2,4 λίτρων που εφοδιάζονται οι σημερινοί πιλότοι της F1. Οι τιμές ενός μονοθεσίου ξεκινούν από 300.000 λίρες Αγγλίας ενώ επιπροσθέτως υπάρχει επιβάρυνση 2.500 λίρες για την εγγραφή μέλους στο PF1 Club το οποίο δίνει την δυνατότητα στα μέλη του τέσσερις φορές το χρόνο να οδηγήσουν τα μονοθέσιά τους σε πραγματικές πίστες της Formula 1.

lampros
21st December 2007, 17:54
Συνελήφθη από τη γαλλική αστυνομία ο Λούις Χάμιλτον

Ο Βρετανός πιλότος της McLaren–Mercedes συνελήφθη από τις γαλλικές αρχές για παραβίαση του ορίου ταχύτητας στην εθνική οδό. Συγκεκριμένα, ο 22χρονος οδηγός εντοπίστηκε από ειδική μονάδα εξοπλισμένη με ραντάρ να κινείται στον αυτοκινητόδρομο A26 με 196 km/h, υπερβαίνοντας το όριο κατά 66 km/h.

Οι γαλλικές αρχές επέβαλαν πρόστιμο € 600 και προχώρησαν στην αφαίρεση του διπλώματος οδήγησης για ένα μήνα, ενώ κατασχέθηκε και το αυτοκίνητο που οδηγούσε, μία Mercedes CLK. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Λούις Χάμιλτον υπήρξε ήρεμος και συνεργάσιμος καθ' όλη τη διάρκεια, ενώ επέστρεψε τελικά στο ξενοδοχείο του με... περιπολικό.

lampros
21st December 2007, 18:05
Νικητής ο Έκστορμ στον “Αγώνα των Πρωταθλητών”
Ο Ματίας Έκστρομ κατέκτησε για δεύτερη συνεχή χρονιά την πρώτη θέση στον “Αγώνα τον Πρωταθλητών”, νικώντας τον επτάκις παγκόσμιο πρωταθλητή της F1, Μίκαελ Σουμάχερ, στο μεγάλο τελικό. Το υπερθέαμα είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν περίπου 50.000 θεατές στο ειδικά διαμορφωμένο γήπεδο του Γουέμπλεϊ στο Λονδίνο.

Στο μοναδικό αυτό αγώνα, που γίνεται μία φορά το χρόνο, έδωσαν το “παρών” τα μεγαλύτερα ονόματα του μηχανοκίνητου αθλητισμού όπως Τζένσον Μπάτον, Χέικι Κοβαλάινεν, Σεμπαστιάν Φέτελ, Μάρκους Γκρόνχολμ και Πέτερ Σόλμπεργκ. Μετά το τέλος του αγώνα ο 29χρονος Σουηδός, και πρωταθλητής DTM, δήλωσε πως το να κερδίζεις έναν από τους καλύτερους οδηγούς στον κόσμο επί ίσοις όροις, είναι μία εμπειρία που σου μένει αξέχαστη.