PDA

View Full Version : RX8 hybrid with Gas

Hellbringer
13th June 2008, 13:52
Σκεφτομαι σοβαρα να κανω μετατροπη το rx8 σε αεριο

Εψαξα και μου ειπαν οτι για το RX8 κοστιζει 1800€

οσο αναφορα τη οικονομια

το λιτρο κοστιζει 0.61€ ενω βενζινη 1.20 ++++€
και το λιτρο του αεριου βγαζει περισοτερα χιλιομετρα απο το λιτρο βενζινης

οκτανια το αεριο 125 καλιτερο απο σουπερ αμολυβδι

περναει και ΚΤΕΟ κανονικα

το εχει κανει κανεις?

PS: μην μου πειτε για μηροδιεσ και τετια....το συστημα ειναι 5ης γενιας τα ΤΑΧΙ φοραγανε 2-3ης

georx8
13th June 2008, 14:21
Πολύ ενδιαφέρον.Απο θέμα αξιοπιστίας και απόδοσης το έψαξες;

Hellbringer
13th June 2008, 14:22
το 5ης γενιας ειναι εως 200αλογα.....οποτε οσοι εχετε cosmo το ξεχνατε

The Ace
13th June 2008, 15:25
Σκεφτομαι σοβαρα να κανω μετατροπη το rx8 σε αεριο

Εψαξα και μου ειπαν οτι για το RX8 κοστιζει 1800€

οσο αναφορα τη οικονομια

το λιτρο κοστιζει 0.61€ ενω βενζινη 1.20 ++++€
και το λιτρο του αεριου βγαζει περισοτερα χιλιομετρα απο το λιτρο βενζινης

οκτανια το αεριο 125 καλιτερο απο σουπερ αμολυβδι

περναει και ΚΤΕΟ κανονικα

το εχει κανει κανεις?

PS: μην μου πειτε για μηροδιεσ και τετια....το συστημα ειναι 5ης γενιας τα ΤΑΧΙ φοραγανε 2-3ης

Σοβαρά μίλαγες ? Δεν κάνεις πλάκα ? :twisted:

Γιατί άραγε δεν το έχουν κάνει όλες οι εταιρείες αφού έχει μόνο πλεονεκτ'ηματα ? Προφανώς γιατί δεν είναι έτσι όπως τα νομίζεις...

Hellbringer
13th June 2008, 15:30
χμμμ

μια απαντηση που εχω να δωσο γιατι δεν εχουμε ηλεκτρικα αυτοκινητα- υδρογονου κτλ... δεν κυκλοφορουνε?

και μην ξεχναμε τα ΤΑΧΙ αεριου οπως και λεωφορια υπηρχαν απο παλια και υπαρχουν ακομα

The Ace
13th June 2008, 16:31
χμμμ

μια απαντηση που εχω να δωσο γιατι δεν εχουμε ηλεκτρικα αυτοκινητα- υδρογονου κτλ... δεν κυκλοφορουνε?

και μην ξεχναμε τα ΤΑΧΙ αεριου οπως και λεωφορια υπηρχαν απο παλια και υπαρχουν ακομα

Γιατί πολύ απλά έχουν ακόμα πολλά προβλήματα και θέματα να λύσουν. Όπως και το αέριο, αυτά που λες περί αλόγων και αυτονομίας είναι καθαρά υποκειμενικά και φυσικά δεν ισχύουν πάντα. Μην περιμένεις ούτε καν τη μισή απόδοση με αέριο, και φυσικά ούτε τη διπλάσια ή δεν ξέρω τι αυτονομία...

Hellbringer
13th June 2008, 20:38
βασικα για το θεμα αποδοση εχω ακουση ι διαφορα ειναι παρα πολυ μικρη

οσο αναφορα τα προβληματα / ερωτησεις ...πειτε τα
να ρωτησω

ενα site http://www.icomitalia.it/
αφτο ειναι 5ης γενιασ και μπενει μεχρι 195 αλογα.....οποτε γιανα το δινουν δεν θα εχει απολια..

lampros
13th June 2008, 20:42
ετοιμάζει και η μαζντα υδρογονοκινητο ροταρυ, υπομονη

lampros
13th June 2008, 20:49
^ http://www.youtube.com/watch?v=tBcZsGsWsMA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=k2OrXxVKRnI&feature=related

Jorginho
25th June 2008, 23:35
Σε επιδοσεις δε χανει???

Hellbringer
26th June 2008, 10:16
Σε επιδοσεις δε χανει???

παρα πολη μικρη διαφορα...1-2 αλογα πιο κατο

red runer
29th June 2008, 19:00
εεεεε τοτε να βαλουμε τι καθομαστε θα μαστε και πιο green

Hellbringer
30th June 2008, 10:15
Γεια σας

Η εταιρεία μας με την επωνυμία “Χ. Μπίρμπος & Σια Ε.Ε.” και διακριτικό τίτλο “Υγραεριοκίνηση Autogas Hellas” είναι αποκλειστικός αντιπρόσωπος για την Ελλάδα και Κύπρο του Ιταλικού Οίκου συστημάτων υγραεριοκίνησης οχημάτων
“O.M.V.L”.(www.omvlgas.it) Ιcom Ltd (icomitalia.it) και του πολωνικού οικου Versus (www.versuslpg.com)

Όσον αφορά το κόστος εγκατάστασης για το αυτοκίνητο σας κυμαίνεται βάση την ιπποδυναμη . εταιρία μας είναι η μοναδική στην Ελλάδα η οποία τοποθετεί σύστημα 5 γενιάς ICOM JTG υγρού ψεκασμού χωρίς πνεύμονα αλλά με ρυθμιστή πίεσης και τρόμπα στην φιάλη, το οποίο αυξάνει τις επιδόσεις σε σχέση με την βενζίνη και έχει και καλύτερη οικονομία σε σχέση με τα συστήματα 4 γενιάς(Με πνευμονα ). Το κόστος για αυτό το σύστημα είναι 1600-1850e ανάλογος το σχήμα και την χωρητικότητα της φιάλης(2 χρονια εγγυηση)και την ιπποδυναμη(μεχρι 180 αλογα με μικρη τρομπα,απο 180 αλογα και πανω θελει μεγαλη τρομπα.)οποτε για τελικη τιμη δεν μπορω να σας πω με σιγουρια διοτι ειμαστε στα ορια.Ειναι στο προγραμμα μας να τοποθετησουμε σε ενα rx8 με 230 αλογα σε ενα μηνα περιπου.

Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο 2104930205.

*στις τιμές περιλαμβάνεται ΦΠΑ και εργασία.

Με εκτίμηση
Μπιρμπος Κωνσταντίνος
Υγραεριοκίνηση ΑυτοGas Hellas

>

Hellbringer
30th June 2008, 10:16
λιγο αναμονη :)

georx8
30th June 2008, 16:02
Αναμένουμε.thanks :D :D

Hellbringer
22nd July 2008, 14:02
Γεια σας

Στην σελιδα αυτη θα βρειτε στο galery (http://www.autogastechnik.net) ενα rx8 με το συστημα icom.
Eιδα στο φορουμ που γραφετε rx8club οτι λετε οτι το 5 γενειας ειναι για μεχρι τα 180 αλογα.Μαλλον δεν καταλαβατε σωστα. απλα μεχρι τα 180 θελει μικρη τρομπα.πανω απο τa 180 θελουμε μεγαλη τρομπα, απλα δεν μπορω να σας πω ακριβως το κοστος.
Στο δικο σας πρεπει να μετρησουμε τα μπεκ για να σας πω τι τρομπα θα βαλουμε.To
5 γενειας μπορει να τοποθετηθει σε ολα τα αυτοκινητα ανεξαρτητως κιβικων και ιπποδυναμης αυξανοντας την ιπποδυναμη λογο υγρου ψεκασμου.

Για περισσοτερες πληροφοριες καλεστε μας στο 2104930205.

Με εκτιμηση
Μπιρμπος Κωνσταντινος
Yγραεριοκινηση AutoGas Hellas

jin kazama
22nd July 2008, 19:16
^ Αν θέλεις μπορείς να κάνεις μία επίσημη προσφορά στο RX8 Club στην οποία θα αναφέρεις αναλυτικά για όλο το project όπως επίσης και το συνολικό κόστος.

Hellbringer
22nd July 2008, 21:01
δεν το εχω βαλει ....οθτε προκιτε να το βαλω....γιατι το rx8 Μου το δεινω ...αμα το κραταγα θα το εβαζα 100%

panos E
20th September 2009, 15:31
Καθως το καλοκαιρι δεν ειχε δουλεια στη δουλεια μπορεσα να χαζεψω και για εντελως ακαδημαικα θεματα που ομως βρεθηκαν να εχουν εφαρμογη. ψαχτηκα να δω αν συνεργαζονται τα μοντερνα συστηματα υγραεριου με περιστροφικους κινητηρες και βρηκα δυο τρεις κατασκευαστες (ιταλους και ολλανδους) που εγκαθιστουν. η εγγενης αναζητηση της μικροτερης καταναλωσης σε ρχ8 το κανει πιο ενδιαφερον καθως το υγραεριο κοστιζει 63 λεπτα δεν νοθευεται δεν εχει καταλοιπα και δεν επηρεαζεται απο...απεργιες. δεν κατεληξα καπου αλλα αν ξερετε κατι πειτε και σε μενα, παρουσιαζει ενδιαφερον. ασε που βελτιωνεται μπαινει και σε βελτιωμενα.

triton
20th September 2009, 22:22
για υγραεριο δεν ξερω, δεν το χω ψαξει αλλα ηδη κυκλοφορουν στη νορβηγια και στην ιαπωνια ρχ8 που χρησιμοποιουν υδρογονο.πειραματικο ακομα, οικονομικα συμφερει γιατι το υδρογονο ειναι παμφθηνο, δεν παραγει ρυπους (μονο οξυγονο?!). φανταζεσαι να το ποτιζεις νερο (H2O), να καιει το υδρογονο και να βγαζει καθαρο οξυγονο απο την εξατμιση?? αντιθετα απο το πετρελαιο και τα παραγωγα του (βενζινη στην προκειμενη περιπτωση), το υδρογονο μπορει να πετυχει την τελεια καυση σε ενα wankel (δεν ξερω αν ακομα εχει επιτευχθει αυτο πρακτικα) και να μην εχουμε καθολου η ελαχιστοτατες απωλειες θερμικης προς κινητικη ενεργεια. εκει που δε συμφερει ειναι στην αποδοση. το τωρινο υδρογονοκινητο βγαζει γυρω στα 110 αλογα νομιζω. αλλα ειναι το πρωτο οποτε αναμενεται βελτιωση. τωρα για το υγραεριο, αν εχουμε ιδια δυναμη...τοτε μεσα! αν καποιος ξερει καλυτερα ας με διορθωσει γιατι το θεμα ειναι πολυ ενδιαφερον.

lampros
20th September 2009, 23:01
Eδω ειμαστε, θυμαμαι οτι η εταιρεια ειχε μετατρεψει οχταρι σε υγραεριοκινητο και της ειχαμε ζητησει να μας κανει παρουσιαση αλλα απαντηση δεν πηραμε ποτε.

neokosmi
20th September 2009, 23:23
Τα ποστ μεταφερθηκαν στο σωστο θεμα.
Thanks lampros.

alexn
21st September 2009, 11:48
είναι ριθμισμένα να βγάζουν 110 PS. μπορούν να ριθμιστούν και για περισότερα. το πρόβλημα είναι η υποδομή που δεν υπάρχει.

ZiL
22nd September 2009, 22:58
για υγραεριο δεν ξερω, δεν το χω ψαξει αλλα ηδη κυκλοφορουν στη νορβηγια και στην ιαπωνια ρχ8 που χρησιμοποιουν υδρογονο.πειραματικο ακομα, οικονομικα συμφερει γιατι το υδρογονο ειναι παμφθηνο, δεν παραγει ρυπους (μονο οξυγονο?!). φανταζεσαι να το ποτιζεις νερο (H2O), να καιει το υδρογονο και να βγαζει καθαρο οξυγονο απο την εξατμιση?? αντιθετα απο το πετρελαιο και τα παραγωγα του (βενζινη στην προκειμενη περιπτωση), το υδρογονο μπορει να πετυχει την τελεια καυση σε ενα wankel (δεν ξερω αν ακομα εχει επιτευχθει αυτο πρακτικα) και να μην εχουμε καθολου η ελαχιστοτατες απωλειες θερμικης προς κινητικη ενεργεια. εκει που δε συμφερει ειναι στην αποδοση. το τωρινο υδρογονοκινητο βγαζει γυρω στα 110 αλογα νομιζω. αλλα ειναι το πρωτο οποτε αναμενεται βελτιωση. τωρα για το υγραεριο, αν εχουμε ιδια δυναμη...τοτε μεσα! αν καποιος ξερει καλυτερα ας με διορθωσει γιατι το θεμα ειναι πολυ ενδιαφερον.

Φίλε μου κάνεις κάποιο λάθος. Δεν το ποτίζεις νερό και σου βγάζει οξυγόνο. Η διάσπαση του νερού απαιτεί ενέργεια, δεν παράγει. Συνεπώς το νερό δεν μπορεί να χρησιμοποιηθέι σαν καύσιμο. Οι κινητήρες υδρογόνου εφοδιάζονται με υδρογόνο το οποίο σε καύση με το ατμοσφαιρικό οξυγόνο παράγει ενέργεια και νερό. Συνεπώς η εξάτμιση των κινητήρων υδρογόνου βγάζει υδρατμούς.

lampros
23rd September 2009, 13:16
για να διασπαστει το υδρογονο σε νερο και οξυγόνο, πρεπει να γινει ηλεκτρολυση το οποιο συνεπαγεται μεγαλη καταναλωση ενεργειας.
Βεβαια μερικοι κατασκευαστες δηλωνουν οτι εχουν την λυση.

http://img167.imageshack.us/img167/4729/ronnscorpion1gr1.jpg (http://imageshack.us)
http://img66.imageshack.us/img66/6716/ronnscorpion2eg9.jpg (http://imageshack.us)
Ronn Scorpion: Πρωτοποριακό υδρογονοκίνητο με 450 PS
Η αμερικανική Ronn Motor Company ανακοίνωσε πως μέχρι το τέλος του 2008 πρόκειται να βγάλει στην παραγωγή το Scorpion, ένα υπεραυτοκίνητο που θα καίει ένα μίγμα βενζίνης και υδρογόνου σε αναλογία 60/40, καταναλώνοντας έως και 6 lt/100 km λιγότερο σε σχέση με τα αντίστοιχα συμβατικά οχήματα. Με απόδοση 450 PS, οι επιδόσεις δεν προβλέπεται να θυσιαστούν στο βωμό της οικονομίας αφού η εταιρία υπόσχεται 0-100 km/h σε 3,5 sec και τελική ταχύτητα 320 km/h.
Η παραγωγή του απαραίτητου υδρογόνου θα γίνεται «επί τόπου» στο Scorpion, μέσω του συστήματος που προμηθεύει η εταιρία Hydrorunner και το οποίο θα χρησιμοποιεί μια δεξαμενή νερού 11,3 lt. Αυτή η ποσότητα νερού επαρκεί, σύμφωνα με τη Ronn Motor Company, για περίπου 1.600 km, με το ρυθμό παραγωγής υδρογόνου να εξαρτάται από τις απαιτήσεις του κινητήρα: όσο ο κινητήρας λειτουργεί σε ψηλότερες στροφές, η παραγωγή αυξάνεται για να επιτευχθούν οι μέγιστες επιδόσεις. Με τον μηχανισμό της Hydrorunner αποφεύγονται οι ογκώδεις δεξαμενές υδρογόνου που αποτελούσαν μέχρι σήμερα και το κύριο κώλυμα στην εφαρμογή αυτής της τεχνολογίας στην πράξη.

Ο κινητήρας του Scorpion είναι ένας V6 3,5 lt της Acura (η πολυτελής μάρκα της Honda στην αμερικανική αγορά) που με την προσθήκη δύο turbo αποδίδει 450 PS, ενώ το βάρος περιορίζεται στα 950 kg περίπου χάρη στο πλαίσιο από χρωμομολυβδαίνιο και το αμάξωμα από ανθρακονήματα. Ο εξοπλισμός του Scorpion πάντως κάθε άλλο παρά σπαρτιάτικος θα είναι αφού θα περιλαμβάνει από φώτα xenon μέχρι ηχοσύστημα της Bose. Μετά από τα παραπάνω, τα περίπου $150.000 που θα κοστίζει στις ΗΠΑ φαίνονται σχεδόν λογικά, οπότε οι ενδιαφερόμενοι καλό θα ήταν να σπεύσουν διότι οι παραγγελίες για τα μόλις 200 κομμάτια που θα παραχθούν προς το τέλος του τρέχοντος έτους έχουν ήδη ξεκινήσει.
πηγή:drive

Hellbringer
19th December 2009, 11:32
τελικα εχουμε κανα νεο??

Hellbringer
15th January 2010, 15:37
teliki timi 2200E

geox
15th January 2010, 18:39
teliki timi 2200E

Μπορεις να μας πεις τι περιλαμβανει η τιμη που αναφερεις.......και ποια ειναι η τελικη αποδοση-ισχυς? anxious

Hellbringer
21st January 2010, 01:08
paides ipomoni mexri to pasxa tha exei mpei

apodosi den xeroun

mou eipa plironoun dinamometrisi prin kai meta

The Ace
21st January 2010, 13:00
paides ipomoni mexri to pasxa tha exei mpei

apodosi den xeroun

mou eipa plironoun dinamometrisi prin kai meta

Παρακαλώ να γράφουμε ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες.

wankelis1
1st February 2010, 02:34
Γεια σας παιδες . Εδω στην Γερμανια για την μετατροπη σε υγραεριο θελουν 3200 ευρο ... επιδη το σκευτικα να το μετατρεψω, τοτε καλυτερα να το κανω με λιγοτερα χρηματα στην Πατριδα ....

blexo
8th April 2010, 16:25
up.... κανά νέο έχουμε...

alexis cosmo
8th April 2010, 22:22
πειτε τι παιζει;;;;

Hellbringer
13th April 2010, 21:13
Παιδες εχω κλεισει ραντεβου στις 17 Σεμτ.....δυστηχως δεν ειχε πιο νωρισ

gbil
13th April 2010, 21:26
Παιδες εχω κλεισει ραντεβου στις 17 Σεμτ.....δυστηχως δεν ειχε πιο νωρισ

Φαίνεται ότι η τιμή της βενζίνης ώθησε πολλούς στο αέριο.

Αλήθεια έχεις δει το θέμα μετά για την δήλωσή του στην άδεια κυκλοφορίας? Ποιο παλιά με κάτι ανάλογο δεν το δεχόντουσαν επειδή το αμάξι δεν έβγαινε από το εργοστάσιο με αυτό το configuration και για να εξηγήσω, αν πχ ήθελες να βάλεις σε ένα αμάξι κινητήρα 1.8 λίτρα και το εργοστάσιο δεν το έβγαζε το αμάξι με 1.8 λίτρα, δεν δεχόντουσαν την αλλαγή στην άδεια!

Hellbringer
18th April 2010, 13:39
περναει ΚΤΕΟ κανονικα

alexis cosmo
18th April 2010, 17:03
σε ρχ8 θα κανεις αλλαγη σε αεριο;;

gvang
22nd April 2010, 14:53
Χμμ....τουρμπάτο RX8 300 άλογα με υγραέρο!
Μήπως πρέπει να το σκεφτούμε λίγο σαν μια ενδεχομένως καλή λύση...??

Vectroum
29th April 2010, 11:50
Πάντως αν πραγματικά λειτουργεί στο rx8, σίγουρα ο κινητήρας θα δουλέψει με λιγότερα κατάλοιπα και χωρίς μπούκωμα ίσως...Με την ECU όμως τι παίζει?Θα πρέπει να αλλάξεις χάρτες?(Μιας και αλλάζει το μείγμα) Και πώς συνεργάζεται με το μείγμα βενζίνης - αέρα?

tarifas.r
30th April 2010, 10:36
Παιδιά η κατανάλωση σε βενζινοκινητήρα που χρησιμεύει γκάζι είναι σαν να έχεις ένα ντίζελ κινητήρα. Το ξέρω από ταξί

tarifas.r
30th April 2010, 10:39
τα αλμερα τα ταξι είναι με βενζινά και πολύ βάζουν γκάζι και λένε ότι η κατανάλωση είναι ίδια με αυτα με ντίζελ

tarifas.r
30th April 2010, 10:42
αυτό που λένε όμως ότι το γκάζι είναι πιο ξηρό και και δεν έχει την ίδια αντοχή ο κινητήρας.

tarifas.r
30th April 2010, 10:48
αλλά αυτή που το χρήσιμοπιουν υποστείριζουν ότι έχουν βγάλει 600 χιλ. Χωρίς πρόβλημα

red runer
30th April 2010, 12:21
Χμμ....τουρμπάτο RX8 300 άλογα με υγραέρο!
Μήπως πρέπει να το σκεφτούμε λίγο σαν μια ενδεχομένως καλή λύση...??
Άσε αδερφέ τα λ7 που θα δώσεις για να τα κάνεις όλα αυτά σου φτάνουν να καις βενζίνη για άλλαaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxa xaxaxaxaxa 5 χρόνια

gbil
30th April 2010, 19:49
αλλά αυτή που το χρήσιμοπιουν υποστείριζουν ότι έχουν βγάλει 600 χιλ. Χωρίς πρόβλημα

Ε ίσως για ταξί πχ τα 200.000 να είναι λίγα αλλά για 8άρι νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν πως είναι καλά allright

Vectroum
30th April 2010, 19:57
200.000 χλμ για 8αρι είναι ουτοπικά..όχι απλά καλά.. αχαχαχα

Hellbringer
30th April 2010, 22:57
do the maths

1,50 βενζινη 0.65 gas

με τωρινες τιμες

αποσβεση σε 10 μηνες

alexis cosmo
1st May 2010, 00:30
οταν το κανουν με υδρογονο θα το κανω και εγω.
απο αποδοση πως παει;

gbil
1st May 2010, 10:56
Για μένα το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν ελάχιστα βενζινάδικα με αέριο.

matsulas
14th May 2010, 16:22
Για σας παιδες...
Η οικονομικη κριση τελικα αγγιξε και μενα και ειπα μηπως κερδισω λιγα ευροπουλα βαζοντας υγραεαριο στο 8αρακι μου.
Μετα απο μια συντομη ερευνα αγορας που εκανα, μεσω ιντερνετ φυσικα,
ολοι μου λενε οτι στους βανκελ κινητηρες δεν μπαινει, χωρις να το αιτιολογησουν φυσικα!!!
Μονο μια εταιρεια που εδρευει καπου στο Ρεντη μου ειπε οτι αυτοι οι ιδιοι
δεν εχουν τοποθετησει ακομη, σε βανκελ, αλλα το εχει κανει η μαμα εταιρεια στο εξωτερικο, την οποια αντιπροσωπευουν αυτοι στην Ελλαδα και οτι δεχονται παραγγελιες για την τοποθετηση του!!
Κοστος, 2200 ευροπουλινια, παρακαλω!!!
Μονο με ραντεβου και στο τελος του 2010!!!!!! παρακαλω.
any idea? please!!!!!!!!!!

tid_ff
14th May 2010, 17:46
παιδια με αεριο 5ης γενιας δεν υπαρχει προβλημα για challenge σιγουρα! θα το κανω οσο πιο συντομα γινεται!!! αν και υπαρχει τεραστια λιστα αναμονης αξιζει να το κανεις! επισης δεν χανεις ιπποδυναμη, πιο καθαρη καυση αρα το αμαξι οντως θα πηγαινει καλυτερα απ' οσο μου ειπε ο αντιπροσωπος. φτηνο καυσιμο τι αλλο θεςdancing

Trx8iantafillos
14th May 2010, 18:46
αυτονομια ξερουμε ?

neokosmi
14th May 2010, 23:07
Για σας παιδες...
Η οικονομικη κριση τελικα αγγιξε και μενα και ειπα μηπως κερδισω λιγα ευροπουλα βαζοντας υγραεαριο στο 8αρακι μου.
Μετα απο μια συντομη ερευνα αγορας που εκανα, μεσω ιντερνετ φυσικα,
ολοι μου λενε οτι στους βανκελ κινητηρες δεν μπαινει, χωρις να το αιτιολογησουν φυσικα!!!
Μονο μια εταιρεια που εδρευει καπου στο Ρεντη μου ειπε οτι αυτοι οι ιδιοι
δεν εχουν τοποθετησει ακομη, σε βανκελ, αλλα το εχει κανει η μαμα εταιρεια στο εξωτερικο, την οποια αντιπροσωπευουν αυτοι στην Ελλαδα και οτι δεχονται παραγγελιες για την τοποθετηση του!!
Κοστος, 2200 ευροπουλινια, παρακαλω!!!
Μονο με ραντεβου και στο τελος του 2010!!!!!! παρακαλω.
any idea? please!!!!!!!!!!

Φιλε σε μετεφερα στο σωστο θέμα.
Παρακαλω πριν ανοιξουμε ενα θέμα,ριχνουμε ενα ματάκι αν υπαρχει ήδη κατι παρόμοιο...allright

Hellbringer
14th May 2010, 23:58
Στον ιδιο θα παω εγω και εχω κλεισει ραντεβου 17 Σεπτ οποτε θα εχουν βαλει

tid_ff
16th May 2010, 21:26
στο θεμα αυτονομια. επειδη με το αεριο καις λιγο περισσοτερο απ'οτι με την βενζινη ειναι θεμα ποσο μεγαλο ντεποζιτο θες να βαλεις! α και ραντεβου για να κλεισετε παιδια βαλτε κανενα "βυσμα" μπας και το κανετε πιο γρηγορα!allright

taszap
20th June 2010, 02:26
Παιδιά ενδιαφέρομαι και γω για μια τέτοια μετατροπή και αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο να απευθυνθώ θα το ήθελα πολύ.

kostas7777
30th June 2010, 17:34
Για cosmo δεν υπαρχει καποια λυση????2004 μοντελο

tigrakas
4th February 2011, 16:04
Τελικά είχαμε κανένα νέο παιδιά με το Project Gas?

SPYROSN15
4th February 2011, 19:56
παιδια αυτο που ειχα ακουσει εναι οτι μπαινει ενα ρεζερβουαρ στο χωρο του πορτμπαγκαζ (αρα τελος βαλιστες) και ειναι ασφαλεστατο αλλα χανεις ελαχιστη υποδυναμη...
η οικονομια δεν θα ερθει απο λιγοτερη καυση... γιατι καιει το ιδιο ... αλλα απο την μειωμενη τιμη του καυσιμου...
υπολογιζουν το καυσιμο αυτο οτι θα φτασει το 1€ λογω τις μεγαλης ζητησης.. τωρα εχει γυρω στο 0.86€

Terminator
4th February 2011, 20:01
υπολογιζουν το καυσιμο αυτο οτι θα φτασει το 1€ λογω τις μεγαλης ζητησης.. τωρα εχει γυρω στο 0.86€

εγω γιατί ακούω οτι οι πρώτοι που βάλανε αρχίζουν να εμφανίζονται οι πρώτες βλάβες (σε εμβολοφόρους πάντα)?
επίσης έχω την εντύπωση οτι υπάρχει πλαφόν στην τιμή του αερίου, να είναι πάντα στην μισή τιμή απο την τιμή της αμόλυβδης...

tigrakas
4th February 2011, 20:48
Εγώ σήμερα πάντως μίλησα με autogas και μου είπε ότι για wankel δε γίνεται δυστυχώς.

Soulis
4th February 2011, 20:55
παιδια αυτο που ειχα ακουσει εναι οτι μπαινει ενα ρεζερβουαρ στο χωρο του πορτμπαγκαζ (αρα τελος βαλιστες) και ειναι ασφαλεστατο αλλα χανεις ελαχιστη υποδυναμη...
η οικονομια δεν θα ερθει απο λιγοτερη καυση... γιατι καιει το ιδιο ... αλλα απο την μειωμενη τιμη του καυσιμου...

+1000 !!!

Να προσθέσω όμως...
1) Ασφαλέστατο για τον άνθρωπο είναι μόνο μέσο σωστής συντήρησης και εννοείται τοποθέτησης.
2) Ασφαλέστατο για τον κινητήρα είναι μόνο αν επιλεγεί σωστό σύστημα για την εκάστωτε εφαρμογή.
3) Καίει το ίδιο... και παραπάνω σε πάρα μα παρα πολλές περιπτώσεις sport αυτοκινήτων.
4) ΝΑΙ !!! ... το μεγάλο κέρδος είναι μόνο στην χαμηλότερη τιμή του LPG σε σχέση με την αμόλυβδη !!!
5) Σε ένα Punto 1.400 θα κάνεις πιο γρήγορα απόσβεση τα ~1500euro του κόστους του συστήματος (και κατα συνέπεια οικονομία) από ότι σε ένα RX-8 που το σύστημα του κοστίζει ~2.500euro και έχει την 5πλάσια κατανάλωση LPG απο ότι το Punto !!!

Soulis
4th February 2011, 20:57
εγω γιατί ακούω οτι οι πρώτοι που βάλανε αρχίζουν να εμφανίζονται οι πρώτες βλάβες (σε εμβολοφόρους πάντα)?
επίσης έχω την εντύπωση οτι υπάρχει πλαφόν στην τιμή του αερίου, να είναι πάντα στην μισή τιμή απο την τιμή της αμόλυβδης...

Ισχύει το πλαφόν του 50% της τιμής για το LPG σε σχέση με την αμόλυβδη ΑΛΛΑ κάθε μέρα καταργούν τα πλαφόν στην τιμή της αμόλυβδης !!!
Οπότε την συνέχεια την καταλαβαίνετε !!!

taszap
6th March 2011, 19:34
Καλησπέρα παιδιά.Εδώ και καιρό την ψάχνω στο internet αριστερά δεξιά διαβάζω διάφορα και θέλω να ρωτήσω τελικά γίνεται μετατροπή για υγραέριο σε RX8? Άλλος λέει ναι άλλος όχι...Έχω διαβάσει τα πάντα και ειλικρινά δεν έχω βρει μια ξεκάθαρη απάντηση. Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει; Ευχαριστώ.

Terminator
6th March 2011, 20:00
Φίλε εδώ μέσα δεν έγραψε κανένας οτι έχει βάλει. Αν κάποιος είναι πραγματικά αποφασισμένος ας πάρει με τη σειρά τα μαγαζιά που ασχολούνται με αυτά και ας ρωτήσει. Τώρα να μιλάμε εμείς εδω μέσα και να φανταζόμαστε πράγματα και να προσπαθούμε να μαντέψουμε, δεν βγαίνει άκρη έτσι...

pame rx8
7th March 2011, 00:17
Τον τελευταιο καιρο με την τιμη της βενζινης εχουν τρελαθει ολοι με την συγκεκριμενη μετατροπη ...Μπηκαμε και εμεις στο συνεργειο που εργαζομαι στο λουκι της μετατροπης ...Σε σεμιναρια που ρωτησα.... η εν λογο μετατροπη δεν γινεται γιατι απο μονος του ο κινητηρας ειναι παθητικος...Τεχνικα παντως γινεται αλλα δεν γνωριζω την αντοχη του
Μερικες φωτο απο 2 αυτοκινητα που καναμε ενα Honda crv και ενα mercedes c200...Μεσα στην εβδομαδα θα βαλω φωτο απo ενα citroen που θα κανουμε
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/183738_1675746331141_1161954190_31499605_3511617_n .jpg
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/183747_1675747731176_1161954190_31499607_7698357_n .jpg
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/188729_1675748371192_1161954190_31499608_3340528_n .jpg
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/190764_1675752131286_1161954190_31499617_2127486_n .jpg

red runer
7th March 2011, 22:24
Παθητικός? Τι εννοείς?

osakis
8th March 2011, 00:25
εγω παντος εβαλα στο αλμερα..
παντως δε μπορω να κατααλαβω πως εχετε τετοια σιγουρια οτι δεν λεει η μετατροπη??
αλλωστε το νεο συστημα gas εχει ενα εξτρα σκατουλη που ψεκαζει λαδακι ;)

geox
8th March 2011, 00:39
Παθητικός? Τι εννοείς?

Σακη εσενα που παει το μυαλο σου?axaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaahhh hhahhhhhahhhhh

Soulis
8th March 2011, 01:07
εγω παντος εβαλα στο αλμερα..
παντως δε μπορω να κατααλαβω πως εχετε τετοια σιγουρια οτι δεν λεει η μετατροπη??
αλλωστε το νεο συστημα gas εχει ενα εξτρα σκατουλη που ψεκαζει λαδακι ;)

Γιατι δεν πρόκειται ποτέ (ή τουλάχιστον σε ένα ευλογο χρονικό διάστημα) να καταφέρεις να κάνεις 1α απόσβεση των χρημάτων του συστήματος και κατα 2ον οικονομία με το 8άρι...
Άσε που σε Wankel μέχρι στιγμής κανένας δεν σου εγγυάται την υγεία του κινητήρα σου...

Το λαδάκι που λές... μήπως είναι για να λιπαίνει τα κινούμενα μέρη του συστήματος LPG (βαλβίδες, ανεπίστροφες, βάνες κτλ κτλ) μιας και το υγραέριο δεν έχει λιπαντικές ικανότητες ??? (μια απλή υπόθεση κάνω χωρίς να ξέρω τί σύστημα LPG έχεις τοποθετήσει, αν μας πεις την μάρκα και το σύστημα ίσως βρούμε περισσότερες πληροφορίες επι του θέματος)

Soulis
8th March 2011, 01:09
Παθητικός? Τι εννοείς?

Αυτό !!! χαχαχα !!!

http://www.youtube.com/watch?v=oXEjfF0fkek

red runer
8th March 2011, 09:54
Σακη εσενα που παει το μυαλο σου?axaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaahhh hhahhhhhahhhhh

Μήπως έχουμε Gay κινητήρα?florakiflorakifloraki

red runer
8th March 2011, 10:09
Το λαδάκι που λές... μήπως είναι για να λιπαίνει τα κινούμενα μέρη του συστήματος LPG (βαλβίδες, ανεπίστροφες, βάνες κτλ κτλ) μιας και το υγραέριο δεν έχει λιπαντικές ικανότητες ??? (μια απλή υπόθεση κάνω χωρίς να ξέρω τί σύστημα LPG έχεις τοποθετήσει, αν μας πεις την μάρκα και το σύστημα ίσως βρούμε περισσότερες πληροφορίες επι του θέματος)

κατάλαβες τώρα? γιατί είναι παθητικός θέλει και λαδάκι για τα κινούμενα μέρη όταν τον σκίζεις
http://www.youtube.com/watch?v=xz1xl-1s5QY
καλά έχουμε ξεφύγει εντελώς

manflam
8th April 2011, 11:53
παιδια πηγα σημερα το 8αρι για service και μου ειπαν για την μετατροπη. Μου εξηγησαν οτι στην ελλαδα δεν το εχει τολμησει κανενας και αν θελω να κανω το 8αρι μου πειραματοζωο. Στη καταναλωση εχουμε 2% παραπανω με το γασ αλλα λογω τιμης ειναι πιο οικονομικο. Το συγκεκριμενο συστημα μεχρι τις 4500 στροφες δουλευει με gas και μετα γυρναει αυτοματα σε βενζινη.θα μου κοστισει λεει γυρω στα 2000. ΔΕν ξερω τι να κανω...... λογω του οτι κανω πολλα χιλιομετρα ( σε 3 μηνες 22000χλ.) και η βεντζινη εδω στη κρητη εχει φτασει τα 1.80ε,

Vectroum
8th April 2011, 12:06
παιδια πηγα σημερα το 8αρι για service και μου ειπαν για την μετατροπη. Μου εξηγησαν οτι στην ελλαδα δεν το εχει τολμησει κανενας και αν θελω να κανω το 8αρι μου πειραματοζωο. Στη καταναλωση εχουμε 2% παραπανω με το γασ αλλα λογω τιμης ειναι πιο οικονομικο. Το συγκεκριμενο συστημα μεχρι τις 4500 στροφες δουλευει με gas και μετα γυρναει αυτοματα σε βενζινη.θα μου κοστισει λεει γυρω στα 2000. ΔΕν ξερω τι να κανω...... λογω του οτι κανω πολλα χιλιομετρα ( σε 3 μηνες 22000χλ.) και η βεντζινη εδω στη κρητη εχει φτασει τα 1.80ε,

Σκέψου όμως οτι θα θυσιάσεις όλη την δύναμη του αυτοκινήτου σου και δέν θα είσαι και σίγουρος για το πόσο σωστό είναι το αέριο στο αυτοκινητό σου και το πώς
θα το επηρεάσει στο μέλλον.
Γνώμη μου επειδή σε καταλαβαίνω γιατί δίνω 140€ την βδομάδα σε βενζίνη, δώσε τα 2.000€ και πάρε ένα δεύτερο αυτοκίνητο μικρό με χαμηλή κατανάλωση και είσαι άρχοντας..

Terminator
8th April 2011, 13:40
Γνωμη μου να χρεωθεις λίγο παραπάνω και να πάρεις ενα μικρό μτχ DIESEL!!!!!!!! και δεν θα σε νοιαζουν τα χμ και θα έχεις ροπη και ούτε πειραματόζωο θα γίνεις!

Vectroum
8th April 2011, 15:15
Σωστότατος Termi αυτό λέω κ'εγώ..Ένα Opel corsa cdti για παράδειγμα που έχουμε και ένα ίδιο στην οικογένεια και επιδώσεις έχει και αρκετή ροπή και 4 λίτρα στα εκατό καίει..Με 3.500€ είσαι άνετος για πολύ καιρό..
Σόρρυ αν είμαι off topic anxious

osakis
9th April 2011, 00:15
εγω λεω να το κανεις.. δεν θα ειναι και τοσο κακο να δουλευει ο κινητηρας λιγο ποιο καθαρα να φευγει και η καρβουνηλα..
και εγω το σκεφτομαι παντως..

φανταζομαι μιλας για To gaz 5ης γενιας χωρις πνευμονα!!

Soulis
9th April 2011, 03:45
εγω λεω να το κανεις.. δεν θα ειναι και τοσο κακο να δουλευει ο κινητηρας λιγο ποιο καθαρα να φευγει και η καρβουνηλα..
και εγω το σκεφτομαι παντως..

φανταζομαι μιλας για To gaz 5ης γενιας χωρις πνευμονα!!

Μόνο μην του μείνει στα χέρια απο καρκίνο του πνευμονα... χαχαχα !!!

Παιδιά... αν δεν δούμε κάτι αποδεδειγμένα να δουλευει και να έχει κάνει τον κύκλο του... μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
Και δυστηχώς δεν είναι εποχές αυτές για πειράματα.

Εγώ πάντως με αυτά τα λεφτά θα έπερνα ένα μικρό αμάξι... (ευτυχώς ήδη έχω)

Απο την άλλη μεριά... όποιος θέλει να το κάνει... ας το κάνει και ας μας πει τα αποτελέσματα της μετατροπής.

Trx8iantafillos
14th May 2011, 12:47
http://www.youtube.com/watch?v=nuCh6diDrvg&feature=player_embedded#at=20

Vectroum
14th May 2011, 13:10
Σε λίγα χρόνια θα λέμε πόσα λίτρα νερό καίει στα 100? Και λίγο αργότερα θα γίνεται και πόλεμος για το νερό.... Πέρα απο τα καταθληπτικά τρελή ανακάληψη και έχω την εντύπωση οτι ξεκίνησε απο Έλληνα όλο αυτό με το υδρογόνο

geox
14th May 2011, 13:22
Ειναι ακριβως το ιδιο συστημα υδρογονου που <<φορουσε>> και το μοντελο 2004-2008? ................ή το βελτιωσαν?

alexis cosmo
15th May 2011, 03:19
Ειναι ακριβως το ιδιο συστημα υδρογονου που <<φορουσε>> και το μοντελο 2004-2008? ................ή το βελτιωσαν?

gdg6gdg6gdg6gdg6gdg6gdg6gdg6gdg6gdg6

geox
15th May 2011, 15:59
^Σε ευχαριστω Αλεξ για τις πληροφοριες.........εισουν σαφης gdg70

και μια παρακληση....φιλε μη γραφεις ποστ <<σεντονια>>,λιγα πραγματα και ουσιωδη αρκουνahhhhhahhhhhahhhhhaxaxaxaxaxaxaaxaxaxa xaxaxaaxaxaxaxaxaxa

alexis cosmo
16th May 2011, 02:11
^Σε ευχαριστω Αλεξ για τις πληροφοριες.........εισουν σαφης gdg70

και μια παρακληση....φιλε μη γραφεις ποστ <<σεντονια>>,λιγα πραγματα και ουσιωδη αρκουνahhhhhahhhhhahhhhhaxaxaxaxaxaxaaxaxaxa xaxaxaaxaxaxaxaxaxa

mobile talkmobile talkmobile talk

georx8
16th May 2011, 11:47
Σαν γνωστός παπαράτσι που είμαι θα σας μεταφέρω χαρμόσυνα νέα οσον αφορά την κατανάλωση αλλα και την απόδοση του ρχ8 μας.
Κυκλοφορεί ηδη ανάμεσα μας ρχ8 που ας το πούμε την διαδρομη Αθήνα-Θεσ/νίκη την κάνει με τα μισά και λιγοτερα λεφτά και με πιό αυξημενη ιπποδυναμη σε σχεση με μαμα ρχ8.
Το δε κόστος;Ας πούμε οτι μεσα σε ενα χρόνο μπορει να εχουμε κανει και απόσβεση.
Είπατε τίποτα;
Περισσότερα δε σας λέω ετσι να σκασετε.gdg67gdg67

Terminator
16th May 2011, 16:30
μήπως έβαλε φωταέριο????
μήπως καίει λίπος φάλαινας?
μηπως συλλέγει νετρόνια και πρωτόνια απ τον αέρα απο αυτά που ξεφυγαν απο Φοκουσίμα?
μήπως καίει βιοντήζελ, απο τα οστρακα σαλιγκαριών που προέρχονται απο σαλιγκαροτροφία?
μήπως έχει ηλιακά φωτοβολταικα πάνελς?
μήπως.....
...
...
...
...
μήπως πήγαν στο βουνό (στο βουνό...) που λέει και το ανέκδοτο?

georx8
16th May 2011, 17:51
Θα μάθεις σε λίγες μέρες.
Κοιτα μονο να το βάλεις κι αυτο πριν απο εμένα.
Θα εχουμε τιμητικά αγήματα στο λέω.pussycatpussycatpussycat
gdg67gdg67gdg67

Vectroum
16th May 2011, 19:10
Θα μάθεις σε λίγες μέρες.
Κοιτα μονο να το βάλεις κι αυτο πριν απο εμένα.
Θα εχουμε τιμητικά αγήματα στο λέω.pussycatpussycatpussycat
gdg67gdg67gdg67

Υδρογόνο?

geox
16th May 2011, 19:53
Φορτωτικη σε τραινο-οδικη?gdg70

georx8
16th May 2011, 21:53
Πιο πολλά δε λέω.Εν αναμονη των εξελίξεων.
Σε λίγες μέρες λογικά θα γινει η παρουσίαση.allright

osakis
16th May 2011, 22:08
το τομησατε το υγραεριο??
ή μηπως το φυσικο αεριο??
ή απλως βαλατε κινητηρα απο ματιζ???
αναμενουμε με αγωνια.......

Terminator
16th May 2011, 23:21
έτσι και έβαλε πιστόνια.... θέλει slp2slp2slp2slp2
αν και θα μάθω αύριο πιστεύω...

alexis cosmo
17th May 2011, 01:43
μηπως το οδηγαει ο νεοκοσμι???

osakis
17th May 2011, 13:56
axaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxa xaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxa xaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxa

georx8
17th May 2011, 14:44
Επειδη προβλέπω να εχει λίστα αναμονής ετοιμάστε κανα φακελλάκι για καλου κακού.gdg67gdg67gdg67gdg67gdg67gdg67gdg67

tarifas.r
17th May 2011, 18:04
Παιδιά με ενδιαφέρει αυτό. Για τα παραπάνο άλογα. Όχι για οικονομία και λαλακιες. Λεφτά υπάρχουν

Vectroum
17th May 2011, 19:38
Επειδη προβλέπω να εχει λίστα αναμονής ετοιμάστε κανα φακελλάκι για καλου κακού.gdg67gdg67gdg67gdg67gdg67gdg67gdg67

Αν είναι για μισή κατανάλωση μια χαρτοβιομηχανία φακελάκια από εμένα! allright

red runer
17th May 2011, 21:23
Εγώ σε ξέρω Στρατηγόstratigos πότε μου έγινες γιατρός?doctoraxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxa

georx8
17th May 2011, 22:05
Καταραμενο ΔΝΤ Σάκη μου.gdg67gdg67gdg67

ksofras
17th May 2011, 22:46
έχουμε πληροφορίες περι του project?

red runer
17th May 2011, 23:40
project project project project project.........

gvang
19th May 2011, 12:49
Κάτι πήρε και μένα το αυτί μου....allright

georx8
19th May 2011, 12:56
Κάτι πήρε και μένα το αυτί μου....allright

Ελα ρε;Εσενα ποιος σου το σφύριξε;gdg67gdg67

Vectroum
19th May 2011, 12:59
Στρατηγέ δώσε Feedback στον λαό σε περιμένουμε allright

lampros
19th May 2011, 16:33
να δω που θα βρεις γκάζι στις Σερρες! gdg70 gdg67 gdg67 gdg67 gdg67

georx8
19th May 2011, 16:44
Θα κουβαλάω γκαζάκια ρεgdg67gdg67gdg67

Soulis
19th May 2011, 18:32
Στην πάντα παιδιά... έρχεται ο τρομοκράτης των Σερρών !!!
χαχαχαχα !!!

red runer
20th May 2011, 01:18
Θα κινείτε με στρατηγό-κλανιά καθαρό μεθάνιο πλήρως ανακυκλώσιμο και το βασικότερο όταν καίγεται μυρίζει καταλύτης δείτε τα αποτελέσματα μέτρησης περιεκτικότητας
http://www.youtube.com/watch?v=7KJMPTclDVw axaxaxaxaxaxadukescrtr

alexis cosmo
20th May 2011, 03:33
δωσε φασολια στον λαοοοο

lampros
20th May 2011, 11:24
αν βαλεις και καρότο κανει πιο μεγάλο κρότο!!! gdg67 gdg67 gdg67

M1tsos
28th May 2011, 23:22
αν βαλεις και καρότο κανει πιο μεγάλο κρότο!!! gdg67 gdg67 gdg67

τελικα τι γινετε μαγκες? αξιζει να βαλεις αεριο σε ρχ8? εινα αξιοπιστο??

Terminator
28th May 2011, 23:43
σε λίγες μέρες θα έχουμε νεα φίλε μου, με απαντήσεις σε καυτα ερωτήματα που ταλανίζουν όλους μας!!!!!

RXLAGOS
29th May 2011, 23:13
στις Σερρες εχει βενζιναδικα που εχουν αεριο

georx8
29th May 2011, 23:24
παντου εχει φίλε μου

Soulis
31st May 2011, 02:50
σε λίγες μέρες θα έχουμε νεα φίλε μου, με απαντήσεις σε καυτα ερωτήματα που ταλανίζουν όλους μας!!!!!

Εγω είδα πάντως απο κοντά RX-8 με LPG... και η αλήθεια είναι οτι ... ΔΟΥΛΕΥΕΙ !!!

Όπως λέτε... μένουν καποιες λεπτομέρειες να διορθωθούν... και θα έχουμε αρκετά ευχάριστα νέα !!! Λίγο υπομονή !!!

(Έχω λεπτομερείς photo απο το αυτοκίνητο και απο την εγκατάσταση αλλά δεν μπορώ να σας τις δείξω εγώ προσωπικά... δεν είναι σωστό άλλωστε)

gvang
31st May 2011, 14:31
Δείτε εδώ..... http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?4685-RX8-%CE%BC%CE%B5-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-EasyTuning-%28Rotary-LPG%29&p=179938#post179938

Soulis
31st May 2011, 15:23
Δείτε εδώ..... http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?4685-RX8-%CE%BC%CE%B5-%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-EasyTuning-%28Rotary-LPG%29&p=179938#post179938

allright
That's what i was talking about !!!

georx8
31st May 2011, 15:24
allright
That's what i was talking about !!!

YEAH ME TOOgdg67gdg67gdg67

glxakias
8th October 2011, 11:20
Καλημέρα σήμερα μου ήρθε ένα imail από την supergoal.gr για να βάλουμε υγραέριο στο αμάξι μας. βασικά πιστεύω πώς η τιμή δεν θα είναι για τα rx8 μας?

50€ για εκπτωτικό κουπόνι αξίας 500€ για την εγκατάσταση υγραεριοκίνησης αυτοκινήτου για οικονομικότερες μετακινήσεις (εξοικονόμηση έως και 50%), από την DynoJet Tuning. Από την αρχική τιμή των 1.100€ πληρώνετε 600€

Περιγραφή
50€ για εκπτωτικό κουπόνι αξίας 500€ για την εγκατάσταση υγραεριοκίνησης αυτοκινήτου. Από την αρχική τιμή των 1.100€ πληρώνετε 600€!
Μετατρέψτε το αυτοκίνητό σας σε υγραεριοκίνητο και επωφεληθείτε:

• Εως 50% μείωση στα έξοδα κίνησης
• Έως 15% μείωση των εκπομπών CO2
• 100% ασφάλεια
• Μακροζωία και καλύτερη λειτουργία του κινητήρα
• Διπλάσια αυτονομία
• Ίδιες ακριβώς επιδόσεις χωρίς καμία απολύτως διαφορά
Οικονομικά οφέλη

• Οικονομία μέχρι και 50% στα έξοδα κίνησης του αυτοκινήτου σας, λόγω του χαμηλού κόστους του υγραερίου σε σύγκριση με την τιμή της
Περιβαλλοντικά-Οικολογικά οφέλη
• Η περιβαλλοντική αξία του υγραερίου ως εναλλακτικού καυσίμου-φιλικού στο περιβάλλον είναι δεδομένη καθώς οι εκπομπές ρύπων (CO2, CO, NOx) ενός κινητήρα με υγραέριο είναι σημαντικά μειωμένες σε σχέση με τη βενζίνη. Αυτός είναι και ο λόγος που συχνά ονομάζεται “πράσινο καύσιμο”.
Λειτουργικά & Οδηγικά οφέλη
• Διπλάσια Αυτονομία στις μετακινήσεις σας, καθώς με την εγκατάσταση του κιτ υγραερίου το αυτοκίνητο έχει πλέον δύο ξεχωριστά ρεζερβουάρ (βενζίνη & υγραέριο).
Μηχανικά οφέλη (για τον κινητήρα)
• Μικρότερη φθορά – επιμήκυνση ζωής κινητήρα, λόγω της καθαρότερης καύσης του υγραερίου το οποίο ως αέριο δεν χρειάζεται να «ψεκάζεται» στις φιάλες, όπως η βενζίνη, και ως εκ τούτου καίγεται πιο αποδοτικά και είναι ασφαλέστερο για τον κινητήρα, χωρίς να αφήνει κατάλοιπα.

• Κάθε κουπόνι είναι ισχύει για την μετατροπή ενός (1) Ι.Χ. αυτοκινήτου βενζινοκίνητου και τετρακύλινδρου, αναξαρτήτου ιπποδύναμης και κυβισμού
• Κάθε χρήστης μπορεί να αγοράσει απεριόριστα κουπόνια για ατομική χρήση και απεριόριστα υπό μορφή δώρου
• Δυνατότητα εξαργύρωσης κουπονιού από 11/10/11 έως 15/01/12
• Το κιτ μετατροπής που χρησιμοποιείται είναι Ιταλικής προέλευσης
• Ειδική τιμή για τα έγγραφα νομιμοποίησης εγκατάστασης ΚΤΕΟ για τους κατόχους των κουπονιών 50€
• Η αρχική τιμή έχει υπολογιστεί χωρίς την προσαύξηση του Φ.Π.Α. Η επιβάρυνση που προκύπτει από τον υπολογισμό του Φ.Π.Α. εξοφλείται απευθείας στο κατάστημα Dynojet Tuning

• Τα χρήματα που εξοφλούνται απευθείας στην Dynojet Tuning (600€ + ΦΠΑ) μπορούν να εξοφληθούν σε 6 άτοκες μηνιαίες δόσεις μέσω πιστωτικής κάρτας
• Ο χρόνος μετατροπής υπολογίζεται σε 1 – 2 εργάσιμες ημέρες
• Εγγύηση καλής λειτουργίας: 1 έτος
• Δώρο με κάθε μετατροπή: δυναμομέτρηση και έλεγχος της εγκατάστασης στα δυναμόμετρα
• Απαραίτητη η τηλεφωνική επικοινωνία για κλείσιμο ραντεβού 2 ημέρες πριν
• Ωράριο λειτουργίας:
o Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 10.00 έως τις 18.00
o Σάββατο από τις 10.00 έως τις 15.00

Soulis
8th October 2011, 14:09
Πολύ γενικές πληροφορίες marketing... και απο ουσία τίποτα...
Δυστηχως δεν αναφέρει καθόλου πληροφορίες για το σύστημα κτλ κτλ...

gemp100
8th October 2011, 14:32
Δεν νομιζω να εχουν βαλει και κανενα για να σου δωσει πληροφοριες

Soulis
8th October 2011, 16:27
Πως να έχουν βάλει ρε... αφου τα sites που αναφέρει είναι ΜΟΥΦΑ !!!

supergoal.gr ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!
Dynojet Tuning ... χμμμμ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ !!! (μόνο η Dynojet που έχει τα δυναμόμετρα και η λέξη Tuning είναι πολύ γενική)

Γενικά... ένα χαζό e-mail πρέπει να ήταν... και τίποτα παραπανω...

d_pantelis
10th January 2012, 22:21
για δειτε κ εδω λιγο προχωραει βλεπω σιγα σιγα κ αλλου ε !!!!!!!http://www.youtube.com/watch?v=9_nNwg54EIQ

d_pantelis
5th February 2012, 20:56
Αυτο το mail μου εστειλαν απο το Βολο φιλοι μου απο την autodynamiki κωστας βατσος, το εψαξα λιγο το θεμα σε καποια forum κ στη σελιδα που εχει στο στο net σαν μαγαζι κ ψιλο ψηνομαι απο την αλλη θα ηθελα να το δω απο κοντα, τον εχει κ στο you tube αυτον το τυπο να τα αναλυει τα θεματα καλα, δεν εχουμε κανεναν απο το Bολο να μας πει τπτ για αυτον κ την εταιρια του? για Mazda rx8 231 ps cosmo μιλαμε οκ.
MAIL
¨ Ή μετατροπή έχει κόστος 1800 ευρώ καί περιλαμβάνει καί σύστημα προστασίας τού κινητήρα από ενδεχόμενες πτωχεύσεις μίγματος μέσω αισθητήρων θερμοκρασίας καυσαερίων τόσο γιά έλεγχο όσο καί γιά αυτόματη επιστροφή σέ βενζίνη πέραν του ορίου ασφαλείας-σύστημα ελέγχου προστασίας καί αυτόματης επιστροφής στήν βενζίνη.

Η εγγύηση ειναι δυο χρονια.

glxakias
5th February 2012, 21:48
πολυ καλο και σε καλη τιμη.

osakis
6th February 2012, 10:08
4ης γενιας αν δεν απαταμαι..

d_pantelis
6th February 2012, 18:06
δε ξερω osaki φιλε μου να μη σου πω ψεματα, δε ξερω αν ειναι 4ης γενιας η 5ης γενιας αλλα το πολυ πολυ να ξαναστειλουμε ενα mail κ να μας απαντησουν η να παρουμε τηλεφωνο ξερω κ εγω τι να πω.

kyriosGiorgos
20th February 2012, 13:54
παιδια γεια σας. Με λενε Γιωργο, απο Καβαλα
Αν και κατοχος Cosmo απο το 2004, τωρα εγινα μελος του Site.
Τελευταια διαβαζοντας σας, ψηνομαι κι εγω για Βανκελ με υγραέριο..
Για να συνοψισω, απ οτι βλεπω, υπαρχουν οι εξης 3 επιλογες (για Cosmo)

1) easy tuning, κοστος 3000Ε (συμφωνα με τηλ επαφη που ειχα τον Νοεμβριο)
2) υγραεριοκινηση, κοστος 2500Ε απο πρόσφατη επαφη με αντιπροσωπο στην περιοχη μου
3) Κωστας Βατσος, κοστος 1800Ε απο τηλ επαφη σημερα.

Ποιο ομως απ ολα αυτα ειναι το καλυτερο και το πιο αποτελεσματικο και αξιοπιστο?
Γιατι τοσο μεγαλες διαφορες τιμης?
Εχει καποιος να προσθεσει κατι?

gemp100
20th February 2012, 17:35
Οι διαφορες στην τιμη ειναι γιατι χρησιμοποιουν διαφορετικα συστηματα.
Εγω παντως θα προτιμουσα καποιον ο οποιος το εχει ξανακανει σε rx8 και το εχω δει με τα ματια μου.

georx8
20th February 2012, 20:05
Της easytuning ειναι το μοναδικο που ειναι 5ης γενιάς με υγρό υγραέριο και οχι αέριο αν δεν απατωμαι και το κοστος νομιζω οτι ειναι αρκετα πιο κάτω,κοντα στα 2500€

SPYROSN15
20th February 2012, 20:19
Της easytuning ειναι το μοναδικο που ειναι 5ης γενιάς με υγρό υγραέριο και οχι αέριο αν δεν απατωμαι και το κοστος νομιζω οτι ειναι αρκετα πιο κάτω,κοντα στα 2500€
και διορθωστε με εαν κανω λαθος... και το δικο του 8αρι το εχει υγραεριο ο easytuning και το εβαλε μεσα και για turbo...
αρα γνωριζει.....

kyriosGiorgos
21st February 2012, 02:05
gemp100 συμφωνω μαζι σου αλλα εν μερει. Το οτι βλεπουμε οτι δουλευει, σημαινει μονον οτι..βλεπουμε οτι δουλευει..
Σημασια εχει το πως δουλευει, ποσο σωστα δηλαδη και για ποσο καιρο θα δουλευει σωστα χωρις προβληματα, αυτο το ξερουμε?
SPYROSN15 το οτι καποιος εγκαταστατης αεριου το εχει και πειραματιζεται βαζοντας turbo δεν λεει (για μενα) και πολλα πραγματα, κι εγω αν εκανα αυτη τη δουλεια, θα πειραματιζομουν, αυτο δεν σημαινει ομως πως οτι εκανα θα ειχε επιτυχια και ειδικα αξιοπιστια..
Το κακο ειναι οτι υπαρχουν δυσλειτουργιες που εμφανιζονται αλλες αμεσα και αυτο ειναι το λιγωτερο, αλλα αν το συστημα δεν ειναι σωστο και προκαλεσει καποια ζημια στον κινητηρα που θα φανει μετα απο καποιες χιλιαδες χιλιομετρα τι γινεται?
"ουδεν λαθος αναγνωριζεται μετα την απομακρυνση απο το ταμειο"..ασε που τα κινητηρακια μας ειναι και ευαισθητα, το δικο μου ειναι ακομα "τζιτζι" με 25000κμ ολα καμωμενα εκτος πολης με περισση φροντιδα..να βαλω αεριο και μετα καποια χιλιομετρα να αρχισουν τα παρατραγουδα? (Αυτα, οσον αφορα τον εγκαταστατη που εννοεις, που αν και δεν εχω γνωσεις τεχνικες, οφειλω να αναγνωρισω οτι εχω εντυπωσιαστει απο τις γνωσεις του επι του θεματος.)
Απο την αλλη, δεν αντεχω να το βλεπω να καθεται αλλα ουτε και ειναι ευκολο να κανω καποια χλμ με αυτο εχοντας στο μυαλο οτι το αλλο μου αυτοκινητο δεν θα μου προσφερει μεν τιποτα οδηγικα, αλλα θα κρατησει την τσεπη μου γεματη τρεις φορες περισσοτερο, γιατι καιει..5λιτ/100κμ..γι αυτο λοιπον ψαχνομαι για αεριο..να μπορω να κανω 10 φορες παραπανω χλμ με το cosmo μου να το γουσταρω, να πηγαινοερχομαι ακομα και στη δουλεια μου καθημερινα, (43χμ) χωρις να κανω αυτες τις συγκρισεις..
Φιλε μου georx8 σιγουρα to 2500E ειναι καπως καλυτερο απο το 3000Ε που ηξερα εγω..χωρις βεβαια να υποστηριζω, το "οσο φθηνοτερο τοσο καλυτερα", ομως ο τριτος εγκαταστατης απο αυτους που αναφερω πιο πανω, που φαινεται και εκεινος γνωστης, φτανει σε μια τιμη 1800Ε που ειναι αρκετα πιο κατω..
Μαζι του που μιλησα, δεν ρωτησα για ποιας γενειας συστημα προκειται, ειδα ομως στο you tube που καταφερεται εναντια στην επιπλεον παροχη λαδιου, εννοωντας βεβαια αν καταλαβα καλα, τους κλασσικους εμβολοφορους κινητηρες.
Ο συγκεκριμενος τεχνικος (autodynamiki Κωστας Βατσος) εχει κανει καποια μικρη παρουσιαση στo site μας αλλα οχι τοσο εκτενη οπως της easy tuning ωστε να βγαλουμε καποια συγκριτικα συμπερασματα, δεδομενης της διαφορας τιμης που δεν ειναι και λιγη (για Cosmo μιλαμε παντα).
Καλα θα ηταν καποιος συνφορουμιτης που γνωριζει τα τεχνικα περι του θεματος να τηλεφωνησει στην autodynamiki στο Βόλο και να μαθει ολα οσα μας χρειαζονται ωστε να αποφασισουμε καλυτερα, γιατι καταλαβαινω οτι ειναι πολλοι rx8κηδες που ψαχνομαστε με το θεμα αυτο.
Εγω θα επικοινωνησω παλι για περισσοτερες πληροφορίες αλλα πολλα θα ακουσω αλλα λιγα..θα καταλαβω.. :-)

osakis
21st February 2012, 02:06
easytuning 2300 νεοτερη τιμη..

kyriosGiorgos
21st February 2012, 02:10
μπραβο osakis, ειμαστε σε καλο δρομο..ειδες τι κανει η κριση..?
Μιλαμε παντα για cosmo?

osakis
21st February 2012, 02:22
challenge.. για cosmo δε γνωριζω δυστηχως!!

kyriosGiorgos
21st February 2012, 15:04
Παιδια θελω να συνοψισω και παραλληλα να ενημερωσω, τις τελευταιες πληροφοριες σχετικα με το θεμα που απασχολει εμενα και πιστευω και πολλους αλλους απο εμας, της τοποθετησης υγραεριου στα ροτορια μας.
Εχουμε λοιπον απ οτι ξερω, τρεις εγκαταστατες κιτ υγραεριου για τα αυτοκινητα μας.

1) easy tuning και igraeriokinisi, συστημα 5ης γενιας ICOM JTG (υγρος ψεκασμος) τιμη 2300Ε-2500E
2) autodynamiki (Κωστας Βατσος-Βόλος) σύστημα 4ης γενιας αέριος ψεκασμος διχως επι πλεον παροχη λαδιου, δικης του κατασκευης, τιμη 1800Ε

Ειμαι "ολος αυτια" για συζητηση και εκτιμηση των διαφορων αποψεων δεδομενου οτι η διαφορα τιμης 4ης και 5ης γενιας δεν ειναι αναξια λογου..
Εκτος αυτου θα ηθελα να ακουσω και αποψεις σχετικα με υπερ και κατα 4ης και 5ης γενιας.
Ευχαριστω

d_pantelis
21st February 2012, 18:00
grg.pl. πολυ καλη η ερευνα που εκανες μπραβο τωρα μενει να μας εξηγησουν τις διαφορες μεταξυ της 4ης κ της 5ης γενιας η γνωστες εδω μεσα κ μετα βλεπουμε.

geox
21st February 2012, 18:17
........................................

Να σημειώσω πως ο υγρός ψεκασμός έχει αρκετά πλεονεκτήματα σε σχέση με τον αέριο ψεκασμό:
Σε υγρή μορφή, η αεριοποίηση γίνεται μέσα στον θάλαμο (για την ακρίβεια δεν αεριοποιείται όλο το μείγμα), με αποτέλεσμα να έχουμε την "παρενέργεια" της ψύξης που έχουμε όταν το υγραέριο αλλάζει μορφή. Σε αντιπαράθεση με την αέρια μορφή του υγραερίου, η καύση του υγρού τύπου είναι έως και 60 βαθμούς πιο ψυχρή (έως 30 βαθμούς πιο ψυχρή από την βενζίνη!).

Με τον υγρό ψεκασμό απελευθερώνεται και περισσότερο οξυγόνο, οπότε έχουμε καλύτερη καύση (πιο ολοκληρωμένη σε ποσοστό καυσίμου).
Μην ξεχνάμε επίσης πως ο κινητήρας είναι σχεδιασμένος για "υγρό" καύσιμο και όχι για αέριο ;-)

Επίσης, στον υγρό ψεκασμό έχω μια αντλία που έχει σταθερή πίεση 3.5 bar που μπορεί να ανέβει μέχρι τα 6 bar εάν χρειαστεί (έχει αντλία Walbro στο ρεζερβουάρ) και δεν εξαρτώμαι από την πίεση που έχει η φιάλη.
Σε ένα αυτοκίνητο σαν το RX8 δεν θα ήθελα να στεγνώσει για κανένα λόγω....!
.................................

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να καλέσετε στην εταιρία μας.

Φιλικά,
Γιώργος

doctor

kyriosGiorgos
22nd February 2012, 06:49
d_pantelis ευχαριστω, απο εσενα ξεκινησα, ψαχνοντας..
Φιλε μου geox, πολυ σωστη η παραθεση σου και πολύ καλα μας τα εξηγει ο Γιωργος της easy tuning για την περιπτωση υγρου ψεκασμου της πεμπτης γενιας, ομως παρακολουθωντας τα βιντεο της autodynamiki Κωστας Βατσος για το συστημα αεριου ψεκασμου τεταρτης γενιας, δεν μπορω να παραβλεψω και να μην λαβω υπ οψιν την βαρυτητα που εχουν τα λογια ενος ανθρωπου που δηλωνει στο βιντεο μηχανικος υγραεριοκινησης (διπλωματουχος υποθετω) και με πειρα 30 ετων στην εγκατασταση συστηματων υγραεριου στα αυτοκινητα.
Παρουσιαση του υπαρχει στο forum μας, στα "νεα μελη", αλλα δεν ειναι αρκετη για να κανω τις συγκρισεις μου και να παρω αποφασεις.
Μιλησα στο τηλεφωνο μαζι του αλλα δεδομενου οτι δεν ειμαι γνωστης, σας μετεφερα αυτα τα λιγα που μπορεσα να συγκρατησω, ισως αν τηλεφωνουσε καποιος απο το forum με τεχνικες γνωσεις, να μπορουσε να μας διαφωτισει περισσοτερο.
Ναι μεν, το συστημα υγρου ψεκασμου μας ερχεται απο το εξωτερικο και ετσι μεταφερει μαζι του την βαρυτητα της εγκυροτητας εναντι του αλλου, του αεριου ψεκασμου, που ειναι φτιαγμενο απο ελληνικα χερια, ποσες φορες ομως ελληνικα χερια καταφεραν κατι πιο προηγμενο και πιο σωστο τεχνολογικα εναντι καταξιωμενων συστηματων του εξωτερικου? Ουκ ολιγες..
Μπορει και τα δυο συστηματα να λειτουργουν σωατα και αποτελεσματικα, ομως καποιο απο τα δυο σιγουρα θα ειναι πιο αξιοπιστο σε βαθος χρονου, για τα αυτοκινητα μας, δεδομενης της ιδιομορφιας των κινητηρων τους.
Αυτο ειναι που πρεπει να μαθουμε, εμεις που ενδιαφερομαστε.

GTi
22nd February 2012, 12:30
grg.pl. ευθέως και χωρίς περιστροφές θα γράψω τη σκέψη μου. Με το δεδομένο ότι πριν από λίγους μήνες η easy χρέωνε κοντά στα 3.500 ευρώ, θα πήγαινα στον κ. Κώστα και θα του ζητούσα με κάποιο τρόπο (π.χ. χωρίς απόδειξη) να το βάλουμε πληρώνοντας 1.500 ευρώ. Αν λοιπόν δουλέψει έχω οφεληθεί σίγουρα 800 ευρώ, αν όχι μου "μένουν" πάλι τα 2000 ευρώ που θέλει σήμερα η easy και θα το πήγαινα μετά στoν Γιώργο να μου βάλει το 5ης και ουσιαστικά να το πλήρωνα, όσο έκανε αρχικά. Θα μου πεις ρε συ Κίμωνα, το μοτερ που ενδεχομένως θα σπάσει ποιός το πληρώνει??? Μα φυσικά εσύ, καθώς ξέρεις πώς υπάρχουν 2 κατηγορίες rotary κατόχων, αυτοί που έχουν "σπάσει" και αυτοί που θα σπάσουν, άρα αναγκαίο κακό, πεπρωμένο, πες το όπως θέλεις, η ουσία είναι ότι δεν το γλυτώνεις,..

osakis
22nd February 2012, 12:40
απλως για 4ης γενιας ειναι πολλα τα 1.800
εγω στο αλμερα(και πιστεψε με δεν εχουν μεγαλη διαφορα τα συστηματα) εδωσα 1200

kyriosGiorgos
22nd February 2012, 14:02
Φιλε Κιμωνα, το προβλημα μου δεν ειναι ουσιαστικα η διαφορα τιμης, η οποια δεν ειναι μεγαλη, η ερωτηση μου ειναι, αν πρεπει να θεωρησω σαν δεδομενο οτι ο υγρος ψεκασμος ειναι πιο αξιοπιστος η οχι, αυτη ειναι η ερωτηση μου. Αν ναι, δεν κολλαω στα 500Ε που ειναι ακριβωτερο, η ερωτηση μου εχει απαντηθει, παω και το βαζω..
Οσο για τον κινητηρα αν σπασει η οχι οταν θα εχει πολλα χιλιομετρα δεν με απασχολει, οπως δεν θα με απασχολουσε ποιο συστημα να εγκαταστησω αν ειχα 100000χμ η 130000χμ, ομως τωρα εχω 25000χμ, ολα καμωμενα εκτος πολης με προσοχη, γι αυτο και ενδιαφερομαι για την αξιοπιστια του συστηματος που θα βαλω.
ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ 5ης ΓΕΝΙΑΣ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΠΟ 4ης για τα αυτοκινητα μας? Αυτη ειναι η ερωτηση μου.
osakis, ετσι πως το λες ειναι σιγουρα ακριβο το 4ης..
Ευχαριστω για τα σχολια σας.

geox
22nd February 2012, 14:15
.....................................ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ 5ης ΓΕΝΙΑΣ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΠΟ 4ης για τα αυτοκινητα μας? Αυτη ειναι η ερωτηση μου.
................................

Δυστυχως συννονοματε δεν υπαρχει αμεση απαντηση στην ερωτηση σου...............σκεψου οτι ακομα και η Mazda(και οχι μονο,ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες το συνηθιζουν) εβγαλε ουκ ολιγες αναβαθμισεις σε τακτα χρονικα διαστηματα για το ρχ8 παρ'ολο που ειχε κανει ολες τις δοκιμες πριν το βγαλει στη παραγωγη...............

Psycho J.
22nd February 2012, 14:30
Ξύπνησα σήμερα το πρωί με μια ιδέα καρφωμένη στο ακατοίκητό μου, λες κ πήρες μια βαριά κ με βάρεσες για τα καλά...
Υπάρχει η δυνατότητα-περίπτωση να βγάλουμε το κανονικό ντεπόζιτο που έχουμε, κ να μπει κάποιο αντίστοιχο υγραερίου? να το κάνουμε δηλαδή αποκλειστικά υγραεριοκίνητο?

geox
22nd February 2012, 14:46
^τεποζιτο βενζινης χρειαζεσαι οπωσδηποτε(ο κινητηρας ξεκιναει να λειτουργει με βενζινη πριν αλλαξει σε υγραεριο).........συν το οτι και να αφαιρεσεις το ιδιομορφο σχεδιαστικα τεποζιτο μας, δε προκειται να βρεις αντιστοιχου σχειδου-χωρητικοτητας τεποζιτο........για να μην αναφερθουμε και στους κανονες ασφαλειας..........

osakis
22nd February 2012, 14:47
γι αυτο και ενδιαφερομαι για την αξιοπιστια του συστηματος που θα βαλω.

προφανως εννοεις για την αξιοπιστια του κινητηρα σου με την εγκατασταση του συστηματος που θα βαλεις.. μιας και το μονο σιγουρο ειναι οτι το μονο που δε θα εχει προβλημα θα ειναι το ιδιο το συστημα, τωρα για το μοτερ??? τι να σου πω αλλοι λενε θετικα αλλοι αρνητικα.. το μονο σιγουρο ειναι οτι το κερδος ειναι τοσο μεγαλο που ειναι προκληση!!!

geox
22nd February 2012, 15:04
.............. το μονο σιγουρο ειναι οτι το κερδος ειναι τοσο μεγαλο που ειναι προκληση!!!

ειναι οντως προκληση οταν <<κανεις>>και χιλιομετρα..........αλλα ο Γιωργος παραπανω εχει 25.000 σε οκτω χρονια.........

Psycho J.
22nd February 2012, 15:29
^τεποζιτο βενζινης χρειαζεσαι οπωσδηποτε(ο κινητηρας ξεκιναει να λειτουργει με βενζινη πριν αλλαξει σε υγραεριο).........συν το οτι και να αφαιρεσεις το ιδιομορφο σχεδιαστικα τεποζιτο μας, δε προκειται να βρεις αντιστοιχου σχειδου-χωρητικοτητας τεποζιτο........για να μην αναφερθουμε και στους κανονες ασφαλειας..........

Μάααααλιστα.... ευχαριστώ πολύ! δε θα ξαναφάω τόσο πάλι πριν κοιμηθώ...!!

kyriosGiorgos
22nd February 2012, 15:49
προφανως εννοεις για την αξιοπιστια του κινητηρα σου με την εγκατασταση του συστηματος που θα βαλεις.. μιας και το μονο σιγουρο ειναι οτι το μονο που δε θα εχει προβλημα θα ειναι το ιδιο το συστημα, τωρα για το μοτερ??? τι να σου πω αλλοι λενε θετικα αλλοι αρνητικα.. το μονο σιγουρο ειναι οτι το κερδος ειναι τοσο μεγαλο που ειναι προκληση!!!

Ναι osakis, την αξιοπιστια του κινητηρα και την διαρκεια ζωης του χωρις προβληματα, μετα την εγκατασταση του υγραεριου εννοω.
geox, οτι χλμ εκανα τα εκανα τα πρωτα χρονια χρησης του, οποτε πηγαινα καποιο ταξιδακι, με τις τοτε νορμαλ τιμες βενζινης.
Τελευταια, που οι τιμες τρελλαθηκαν, η χρηση του εγινε ολο και πιο αραιη και παραλληλα η ελλειψη του σε μενα ακομα μεγαλυτερη, γι αυτο ψαχνομαι, να μπορω να το παιρνω και να ξεκ----νω οποτε μου καπνισει ahhhhh οχι πως δεν ηθελα να το καβαλησω και εχω μονο 25000χμ..

kyriosGiorgos
22nd February 2012, 16:07
Ξύπνησα σήμερα το πρωί με μια ιδέα καρφωμένη στο ακατοίκητό μου, λες κ πήρες μια βαριά κ με βάρεσες για τα καλά...
Υπάρχει η δυνατότητα-περίπτωση να βγάλουμε το κανονικό ντεπόζιτο που έχουμε, κ να μπει κάποιο αντίστοιχο υγραερίου? να το κάνουμε δηλαδή αποκλειστικά υγραεριοκίνητο?

Φαινεται πως ψηνεσαι κι εσυ για γκαζακι, ετσι μου μυριζει, σε ενοχλει ομως η οβιδα πισω στο πορτ μπαγκαζ..
Τι να κανουμε, κι εμενα με ενοχλει, αλλα οταν αρχισει να μενει κανενα φραγκο παραπανω (ευρω εννοω) στην τσεπη μου με το αεριο, τοτε δεν θα με ενοχλει τιποτα gdg67

OxygeN
23rd February 2012, 01:09
http://www.geartech.gr/lpg/
έστειλα ένα email να ρωτήσω απο περιέργεια πόσο κοστίζει η συνολική μετατροπή σε 5ής γενιάς..
και πήρα απάντηση 1500ε..
Δεν ρωτησα λεπτομεριες περιμενω να δω που θα παει η κατασταση με την βενζινη οταν πηρα το Rx8 ειχε 1.10-1.20ε/λτ και τωρα φλερταρει με το 1.80ε/λτ..

georx8
23rd February 2012, 01:12
5ης γενιάς αέριο ομως οχι υγρο υγραέριο αποτι κατάλαβα εγω

kyriosGiorgos
23rd February 2012, 11:24
Καταλαβα..
Εσεις δεν θα με αφησετε να παω να το βαλω..ολο και χαμηλοτερες τιμες μου αραδιαζετε..θα παρω ενα τηλ να το διευκρινισω..

kyriosGiorgos
23rd February 2012, 12:25
Το συστημα της geartech ειναι ιταλικο, ειναι αεριου ψεκασμου, αλλα η εταιρεια δεν ειναι ετοιμη ακομα για τοποθετησεις.
Καποια πραγματα ομως δεν εχω καταλαβει σε ολη αυτη την ιστορια περι υγραεριοκινησης.
Πως ενα συστημα βαφτιζεται ποιας γενιας ειναι, τα 4ης γενιας ειναι αεριος ψεκασμος και της 5ης ειναι υγρος, η μπορει να υπαρχει 5ης γενιας με αεριο ψεκασμο?
Καταλαβα σωστα οτι ο υγρος ψεκασμος ειναι καλυτερος, σωστοτερος και πιο ακριβος?
Υπαρχουν αλλα αυτοκινητα εκτος απο τα δικα μας που τοποθετειται υγρος ψεκασμος η αυτο ειναι προνομιο των wankel?
Ριξτε φως..

georx8
23rd February 2012, 14:13
Φίλε μου επειδή βλέπω τραβάει μακρυά η βαλίτσα και με τον κινδυνο να με κατηγορήσουν οτι μεροληπτώ υπέρ μιας εταιρίας εγώ προσωπικά τετοια μετατροπή θα εκανα μονο στην easytuning.Ο ανθρωπος εκεί πλέον εχει φυγει σε άλλο επίπεδο.Την ωρα που αλλοι προσπαθουν να κανουν ενα απλό συστημα υγραεριοκινησης και αυτο σε αέρια μορφή να λειτουργησει υποτυπωδώς η easytuning ηδη εχει κανει χιλιαδες χιλιομετρα με υγρης μορφής υγραέριο και πλέον το αυτοκίνητο εχει ξαναμπεί συνεργείο απότι ξερω για να γίνει μετατροπη σε turbo υγραέριο με στόχο τα 400 αλογα.Αποτι καταλαβαινεις η τεχνογνωσία ειδικα σε ρχ8 ειναι σαφώς μεγαλύτερη αποτι σε αλλες εταιρίες.
Απο κει και πέρα ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει.Εγω την αποψη μου είπα.

osakis
23rd February 2012, 14:27
Το συστημα της geartech ειναι ιταλικο, ειναι αεριου ψεκασμου, αλλα η εταιρεια δεν ειναι ετοιμη ακομα για τοποθετησεις.
Καποια πραγματα ομως δεν εχω καταλαβει σε ολη αυτη την ιστορια περι υγραεριοκινησης.
Πως ενα συστημα βαφτιζεται ποιας γενιας ειναι, τα 4ης γενιας ειναι αεριος ψεκασμος και της 5ης ειναι υγρος, η μπορει να υπαρχει 5ης γενιας με αεριο ψεκασμο?
Καταλαβα σωστα οτι ο υγρος ψεκασμος ειναι καλυτερος, σωστοτερος και πιο ακριβος?
Υπαρχουν αλλα αυτοκινητα εκτος απο τα δικα μας που τοποθετειται υγρος ψεκασμος η αυτο ειναι προνομιο των wankel?
Ριξτε φως..

για να μη μπερδευεσε ξεχασε τα 4η και 5η υπαρχει το συστημα στο οποιο υπαρχει το πνευμονακι και μετατρεπει το υγραεριο πριν την καυση σε αερια μορφη
και το συστημα το ποιο νεο στο οποιο εχουν καταργησει το πνευμονακι και παει κατευθεια στο χορο καυση στη μορφη που βρισκετε το υγραεριοχωρις μετατροπη(υγρη μορφη)
υγρο ψεκασμο μπορει να τοποθετηση ο οποιιοςδηποτε εννοειτε οτι δεν εχει να κανει με το οτι εχουμε wankel.. στη δουλεια μου εχει ενα παλικαρι opel και εβαλε περσυ 5ης γενιας σε ενα μαγαζι στο λαγκαδα(2.000)

τωρα ποια τα πλεονεκτηματα του να εχεις υγρη καυση σε συγκριση με την αερια καυση ειναι φως φαναρι..
λιγοτερες τριβες χαμηλοτερες θερμοκρασιες κτλ..

kyriosGiorgos
23rd February 2012, 14:45
osakis και georx ευχαριστω για τις πληροφορίες, κατι αρχισε να ξεκαθαριζει μεσα στο κουτελο μου ωστε επιτελους να παρω τις αποφασεις μου..
Απ οτι φαινεται, θα ειμαι ο πρωτος που θα το κανω..

Psycho J.
23rd February 2012, 18:38
Φαινεται πως ψηνεσαι κι εσυ για γκαζακι, ετσι μου μυριζει, σε ενοχλει ομως η οβιδα πισω στο πορτ μπαγκαζ..
Τι να κανουμε, κι εμενα με ενοχλει, αλλα οταν αρχισει να μενει κανενα φραγκο παραπανω (ευρω εννοω) στην τσεπη μου με το αεριο, τοτε δεν θα με ενοχλει τιποτα gdg67

Μου την έχει βαρέσει πολύ άσχημα! Πήγαινα για πρώτη φορά στη ζωή μου ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ με 100χλμ/ω με cruise, κάνοντας 280 χλμ κ έκαψε 30 λίτρα... Όπως είναι τα πράγματα, ούτε για βόλτα, ούτε για την πόλη είναι...

kyriosGiorgos
23rd February 2012, 18:55
Ετσι ακριβως φιλαρακι, κι εγω το προσπαθησα, πηγαινα με 97χμ/ωρα και στροφες οχι πανω απο 3000 και η μικροτερη καταναλωση που πετυχα ηταν 10,5λιτ/100χμ..
Το κακο με τα ροτορια ειναι οτι και σιγα να το πας παλι τρωει. ενω στα εμβολοφορια κατεβαινει αρκετα η καταναλωση αν το πας σιγα σιγα. Τι να κανουμε..γι αυτο ψαχνομαι για αεριο..
Σκεψου ομως οτι ειναι το μοναδικο αυτοκινητο με τοσα πολλα αλογα και τοσο χαμηλα τεκμηρια, τελη κυκλοφοριας και ασφαλιστρα και τι γλυτωνεις απ ολα αυτα..

Terminator
23rd February 2012, 19:06
...πηγαινα με 97χμ/ωρα και στροφες οχι πανω απο 3000 και η μικροτερη καταναλωση που πετυχα ηταν 10,5λιτ/100χμ..
...ενω στα εμβολοφορια κατεβαινει αρκετα η καταναλωση αν το πας σιγα σιγα.

δηλαδή ένα εμβολοφόρο αμάξι 190-240hp πόσο πιο κάτω εχει κατανάλωση πηγαίνοντας με 97χαω? πχ ενα celika με τα 192 ή ένα s2000?

SPYROSN15
23rd February 2012, 19:59
δηλαδή ένα εμβολοφόρο αμάξι 190-240hp πόσο πιο κάτω εχει κατανάλωση πηγαίνοντας με 97χαω? πχ ενα celika με τα 192 ή ένα s2000?
γνωστος με τype-R με 200 αλογα , μου ειπε οτι καιει 7λτ/100 με 3000-4000 σ/λ αρα δεν το χαιρεται ποτε
φιλαρακι με φιλτρο ελευθερας που εχει το TYPE-S με τα 140 αλογα μου ειπε πως καιει 9.8λτ/100 στις 3000 σ/λ και το ειδα και εγω.....

θελω να πω πως πολλοι ή δεν ξερουν να διαβαζουν το υπολογιστη ταξιδιου τους, ή απλα πεφτει το ψεμμα συννεφο... ετσι απλα να μας πικαρουν....

και στο δικο μου εχω δει 5.5 σταθερα... αλλα δεν ισχυει.. συνηθως ειμαι στα 20λτ επειδη το χαιρομαι....
για ολους τους αλλους .. ενα εχω να πω.... ΠΕΡΤΕ ΕΝΑ YUGO ωστε να μην καιτε... τα αλογα θελουν βενζινη... ειναι απλο....
που να δειτε κλαμα τα EVO,STI κ.α

kyriosGiorgos
23rd February 2012, 21:44
terminator και SPYROSN15 εχω να πω τα εξης:

Αν δουμε στα χαρτια καταναλωσεις σε αυτοκινητα με αναλογη η και παραπανω ιπποδυναμη με τα δικα μας η και τετρακινηση, βλεπουμε οτι οι καταναλωσεις παιζουν γυρω στα 2-4 λιτρα καυσιμου λιγωτερο απο το δικο μας πχ (αναφορα 4Τροχοι) :

Honda Civic Type R 201ps απο 7λιτ εως 12,7λιτ
Seat Leon 2.0 Cupra R 265ps απο 6,6λιτ εως 10,7λιτ
Subaru impreza STi WRX 300PS απο 8,2λιτ εως 13,8λιτ
Mitsubishi Lancer Evolution 295ps απο 8,5λιτ εως 13,9λιτ
Ο πρωτος αριθμος ειναι εκτος πολης, ο δευτερος εντος.

Εαν θεωρησουμε οτι το περιοδικο ειναι αντικειμενικο, ειναι σαφες, οτι οι minimum καταναλωσεις απο τα παραπανω αυτοκινητα εκ των οποιων τα τρια εχουν περισσοτερα PS απο τα δικα μας και τα δυο εκτος των περισσοτερων PS εχουν και τετρακινηση, ειναι μακραν μικροτερες των 10,5λιτ/100χμ που πετυχα εγω πηγαινοντας μεχρι 97χμ και 3000 στροφες.
Δηλαδη, ενας οδηγος των παραπανω αυτοκινητων μπορει αν θελει να "γλαρωσει" στο τιμονι και να καψει 8λιτ/100χμ, εμεις ομως με τα ροτορια μας, μονο αν σβησουμε τον κινητηρα θα κατεβουμε τοσο..
Η αληθεια να λεγεται και ας καιει.

(Για το evolution, το ξερω απο πρωτο χερι, το εχει κολλητος μου και στα 100χλ του καιει 8,5λιτ/100)

SPYROSN15
23rd February 2012, 21:53
φιλαρακια με evo 9 και sti.. που εχω στην Δραπετσωνα που μιλαγαμε... φουλ τα αμαξια τους βλεπανε 30+... μιλαγαμε και κλαιγαμε μαζι....
οτι καει το δικο μας τα ματια του... συμφωνω... και ας λεει η mazda και τα περιοδικα 11 λιτρα/100
σε εμας κανει οικονομια στην 3η και 4η στις 4.000 το εβλεπα στα 8λτ. και πιο κατω. (εαν πιστεψουμε το scangauge)

αλλα σε ολα αυτα που γραφεις, εαν τους "τα ζητησεις"... θα καψουν βυτια...
στα χαμηλα.. ισως κανουν οικονομια.....
και σε ρωτω.. παιρνει EVO και δεν το πας ταπα?? εγω μονο εαν ειχα πυρετο....

και σου ξαναλεω... type-S .. 10λτ στο χαλαρο και εχει και ενα c-2 της γυναικας του... 9.5λτ... (και τα δυο εχουν υπολογιστη)
EVO 9 και STI ... 30+ κατω απο πιεση....

απλα το δικο μας "τρωει" περιεργα την βενζινη στην κινηση και στο ρελαντι.....
βελονα στην μεση... φτιαχνεις το ραδιο και εχει πεσει μια γραμμη.... ετσι ξαφνικα (το εχω ξαναγραψει)

SPYROSN15
23rd February 2012, 22:00
τα μονα που κανουν πραγματικη οικονομια ειναι τα πετρελαια... ΜΟΝΟ !!!
τα βενζινοκινητα αλογα, πινουν!!! οσο πιο πολλα τοσο πιο πολυ το κλαμα!!

γνωμη μου...

todos
23rd February 2012, 23:34
Ξερει κανεις να μου απαντήσει σε δύο ερωτησεις?!?
Πρώτων αν με το υγραεριο τελικα χανει δυναμη το οχταρι,ειδικα οταν το πιεζουμε,οπως επισης και ποσο ειναι η αυξημενη καταναλωση στις αναλογες συνθηκες?!?

osakis
23rd February 2012, 23:45
αυτα εχουν απαντηθει στις πρωτες σελιδες..
αποδοση δε χανεις καταναλωση +15% και εχεις καλυτερη καυση(αρα και λιγοτερα πηρακια) λογω 105++ οκτανιων!
αυτα..

osakis
23rd February 2012, 23:46
τα μονα που κανουν πραγματικη οικονομια ειναι τα πετρελαια... ΜΟΝΟ !!!
τα βενζινοκινητα αλογα, πινουν!!! οσο πιο πολλα τοσο πιο πολυ το κλαμα!!

γνωμη μου...

+1

kyriosGiorgos
24th February 2012, 12:37
Scangauge δεν εχω..παντως πριν αγορασω το ροτορι, ειχα δει στους 4Τ οτι εκαιγε 14,5λιτ/100..αλλα συνεχιζω να υποστηριζω οτι η καταναλωση χαμηλα ειναι 2-3 λιτ παραπανω απο αναλογης ιπποδυναμης εμβολοφορα.
Για παρηγορια ας σκεφτομαστε οτι δεν υπαρχει αλλο αυτοκινητο με τοσα αλογα και τοσο λιγα εξοδα, πλην του καυσίμου.
To evo το φιλαρακι το πηρε πριν μερικους μηνες γι αυτο το παει χαλαρα, παρ ολα αυτα επειδη ειχα περιεργεια, μαζι το μετρησαμε μεχρι 3000 στροφες, οχι κοιτωντας το οικονομόμετρο, αλλα μετρωντας την βενζινη.
Εν πασει περιπτωσει, ας μην μακρηγορουμε γιατι αλλαξαμε θεμα..για μενα τα 15λιτ που καιει το κοσμο μου ειναι απαγορευτικα με τη σημερινη τιμη της βενζινης, γι αυτο και ψαχνομαι για γκαζακι, να το παιρνω και να το γουσταρω, γιατι με 300χλμ το μηνα που το κανω..μου λειπει..
Καλο και το κορσακι diesel που παιρνω για τα πολλα, για τη δουλεια, οικονομικο, αλλά.."άλλα κολπα" δεν κανει..οποτε για μενα και για οπιονδηποτε αλλον που θελει να το χαιρεται με τα διπλασια χιλιομετρα και η βενζινη μας βαραινει, το αεριο ειναι η μονη λυση.

SPYROSN15
24th February 2012, 19:10
To evo το φιλαρακι το πηρε πριν μερικους μηνες γι αυτο το παει χαλαρα, παρ ολα αυτα επειδη ειχα περιεργεια, μαζι το μετρησαμε μεχρι
οταν αρχισει και το μαστιγωνει... δωστου μαντηλι για να κλαψει... απο εκεινα που εχουμε και εμεις... χαχα
παντως το evo ειναι ΤΟ εργαλειο... ασχετο....

vasilis23
24th February 2012, 21:56
κυριοι κοιταξτε πως εχει το θεμα καλο ειναι να λεμε για καταναλωσεις και οποια ρεκορ εχουμε κανει(προσωπικα εχω 590 στα λαμπακι με το κοσμο) αλλα μονο για εγκυκλοπαιδικους λογους και μονο!!!μην σας γινεται ψυχωση η καταναλωση οποιος δεν εχει για να το βγαζει βολτα ας το δωσει το πηραμε ολοι το ρχ8 και ξεραμε ποσο καιει δεν ειναι κατι που μας το ειχαν κρυψει!!!!ας μην κλαιγομαστε εχω φιλους που εχουν tsi και το βγαζουν λιγοτερο απο εμενα προσωπικα!!!!οτι και να παρετε που να μην καιει δεν προκειται να σας εξυταρει τοσο!!!!προτιμω πχ 100χλμ με το πλαι παρα 200χλμ εντελως ανεραστα!!!!

SPYROSN15
25th February 2012, 02:39
προτιμω πχ 100χλμ με το πλαι παρα 200χλμ εντελως ανεραστα!!!!
εισαι πολυ σωστος...

kyriosGiorgos
25th February 2012, 08:47
Φιλε μου vasilis23 καλα αυτα που λες, αλλα να σου κανω μια ερωτηση, οταν πηρες το εργαλειο σου ποσο ειχε η βενζινη?
Γιατι εγω οταν το πηρα η βενζινη ειχε κατω απο 1Ε..
Τωρα, ξερεις ποσο εχει..

SPYROSN15
25th February 2012, 12:53
Φιλε μου vasilis23 καλα αυτα που λες, αλλα να σου κανω μια ερωτηση, οταν πηρες το εργαλειο σου ποσο ειχε η βενζινη?
Τωρα, ξερεις ποσο εχει..

και εγω οταν πηρα το πρωτο μου αμαξι, η 98 οκτανιων(τοτε δεν ειχε ερθει η 100αρα) εκανε 78 δραχμες....
τωρα που εχει φτασει στον Θεο, πρεπει να εχω αυτοκτονησει??
δεν παει ετσι... 5 ευρω να την πανε την βενζινη... 8αρι θα εχουμε (εαν αντεξει) ... και ετσι ειναι ο Ελληνας με το αμαξι του...
αμαξι και τσιγαρο ο Ελληνας δεν κοβει...

vasilis23
25th February 2012, 16:35
Τωρα, ξερεις ποσο εχει..

εβαζα με 70 λεπτα 95αρα αλλα και οπως λεει ο σπυρος θυμαμαι και εγω τον πατερα μου να λεει στον βενζινα βαλε 3000δρχ(ουτε 10ευρω) για να παω πατρα-γιαννενα-πατρα!!!!!!!

kyriosGiorgos
26th February 2012, 10:09
Δεν εννοουσα ποσο ειχε η βενζινη οταν πηρες το πρωτο σου αμαξι SPYROS15, οταν πηρες το οχταρι εννοουσα..
Εγω παντως τωρα, με 1,75 το λιτρο, εν μεσω κρισης, θα το σκεφτομουν να αγορασω αυτη τη φαγανα..βεβαια, τι θα αγοραζα να εχει γκαζια και να μην τρωει? Τιποτα..Δε λεω, Καλα τα γκαζια αλλα ρε παιδια, 1.75Ε το λιτρο..δεν θελω να αισθανομαι μ---κας, γιατι ετσι αισθανομαι οταν το γεμιζω, κακα τα ψεμματα, δυσκολα βγαινουν σημερα και ευκολα μας τα αρπαζουν..βεβαια ειναι και η οικονομικη κατασταση καθενος και ποσο σεβεται καθ ενας τα λεφτα που βγαζει και ποσο ευκολα τα βγαζει..
Οχι που μετανοιωσα που το κρατησα, γιατι πριν μηνες ετοιμαζομουνα να το πουλησω..σιγουρα ειναι γενικα καλο αυτοκινητο, με χαμηλα εξοδα, αν εξαιρεσεις τις βενζινες που γι αυτο, ψαχνομαι στο αεριο..
Ομως SPYROS15. δεν ισχυει πια "αμαξι και τσιγαρο ο Ελληνας δεν κοβει", μωρε το κοβει και το παρακοβει αν ερθει το αυγο στον κ--ο, ειδες ποσοι κοβουν το τσιγαρο για λογους οικονομικους και..ποσες χιλιαδες πινακιδες δοθηκαν με τα νεα τελη κυκλοφοριας και τα τεκμηρια..
Το συμπερασμα ειναι ενα, αν μπορεις και δεν σε ενοχλει να τα δινεις, τα δινεις, εμενα με ενοχλει, γι αυτο βαζω αεριο..
Υ.Γ Ευχαριστω για το π.μ.

SPYROSN15
26th February 2012, 11:46
Ομως SPYROS15. δεν ισχυει πια "αμαξι και τσιγαρο ο Ελληνας δεν κοβει", μωρε το κοβει και το παρακοβει αν ερθει το αυγο στον κ--ο, ειδες ποσοι κοβουν το τσιγαρο για λογους οικονομικους και..ποσες χιλιαδες πινακιδες δοθηκαν με τα νεα τελη κυκλοφοριας και τα τεκμηρια..
χαχα... εχεις δικιο.. εγω πχ. εκοψα το τσιγαρο... το 8αρι θα το κοψω δυσκολα..

... γι αυτο βαζω αεριο..
μακαρι να δεις καλα αποτελεσματα και να εχεις απροβληματιστα χιλιομετρα.

kyriosGiorgos
26th February 2012, 18:38
ΧΑχαχα..το οκταρι δυσκολα κοβεται ασε που αν κοπει..μετα, το χαος..
Ευχαριστω για τις ευχες σου, θα το ρισκαρω, δεν μπορω να κανω κι αλλοιως..

osakis
27th February 2012, 01:20
το γοργον και χαρην εχει!!!!
αναμενουμε νεα..
και πιστψε με μολις κανει ενας το βημα πολοι θα ακολουθησουν!!!!!

kyriosGiorgos
27th February 2012, 10:44
ειμαστε στο σταδιο των..διαπραγματευσεων..allright

Panos from Athens
27th February 2012, 14:35
μια δυναμομετρηση με αεριο ποτε θα δουμε?και εγω ενδιαφερομαι αλλα φοβαμαι μηπως δεν πηγαινει το αμαξι μετα.

osakis
27th February 2012, 15:57
το μονο θεμα που δε πρεπει να σε νοιαζει!

Panos from Athens
28th February 2012, 05:56
ολα με νοιαζουν ανειναι να σκασω 2 χιλιαρικα και βαλε.gdg70gdg67

d_pantelis
29th February 2012, 16:51
grg.pl τι εγινε φιλε μου ξεκινησες το εβαλες μεσα το rx8 σου για υγραεριο η οχι ακομα?τι αποφασισες τελικα που θα το κανεις?αντε να παιρνουμε σειρα κ οι υπολοιποι εδω μεσα σιγα σιγα.rtr3 θελω ΑΕΡΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

kyriosGiorgos
29th February 2012, 19:18
Μολις σημερα..μπηκε το νερο στ'αυλακι..
Το εγχειρημα θα γινει σε συνεργειο της υγραεριοκινησης στην περιοχη μου.
Την "εναρξη" θα σφυριξει ο Γιωργος (ο γνωστος Γιωργος..) μολις ειναι ευκαιρος να ερθει εδω απο Αθηνα.
Αναμενουμε..

gemp100
1st March 2012, 00:04
Ωραιος.Αντε με το καλο.

osakis
1st March 2012, 00:07
αυτα ειναιιιι...

kyriosGiorgos
1st March 2012, 02:10
Τι να κανω, θα θυσιαστώ..
ahhhhhahhhhh
anxiousanxious

kyriosGiorgos
1st March 2012, 02:44
Απ οτι καταλαβα, θα ειμαι ο πρωτος στο club με "οικολογικο" RX8, μετα του Γιώργου, η μηπως σε ολη την Ελλαδα? stratigos
Αραγε καποιος αλλος εβαλε?
8gkr8gkr8gkr

todos
1st March 2012, 15:39
Να ρωτησω και εγω κατι διοτι ενδιαφερομαι?!Τι γινεται με τα διαφορα προσθετα που περιεχει η βενζινη,οπως καθαριστικα,αντιτριβικα κτλ.??Αυτα αν δεν κανω λαθος δεν βοηθανε στην καλητερη λειτουργια του κινητηρα?!?!Περιεχει τπτ απο αυτα το υγραεριο?

kyriosGiorgos
4th March 2012, 14:44
Χωρίς να θελω να υποτιμησω την γνωμη καποιου¨"ειδικου" σ' αυτο που ρωτας, αντιτριβικα, τι εχει η βενζινη? Καποτε ειχε μολυβδο, τωρα ισως κατι αλλο να εχει, αλλα ουτως η αλλως σε κινητηρα με αεριο αυξανεται η ποσοτητα λαδιου.
Καθαριστικα, καποιες βενζινες πιθανον να εχουν, αλλα οχι ολες, μη ξεχνας οτι το αεριο ειναι πιο καθαρο απο τη φυση του, ασε που δεν πρεπει να ξεχναμε ποσο "καθαρα" ειναι τα καυσιμα μας, καμμια φορα δεν ειδες τεποζιτο αυτοκινητου απο μεσα?

Panos from Athens
4th March 2012, 20:58
Χωρίς να θελω να υποτιμησω την γνωμη καποιου¨"ειδικου" σ' αυτο που ρωτας, αντιτριβικα, τι εχει η βενζινη? Καποτε ειχε μολυβδο, τωρα ισως κατι αλλο να εχει, αλλα ουτως η αλλως σε κινητηρα με αεριο αυξανεται η ποσοτητα λαδιου.
Καθαριστικα, καποιες βενζινες πιθανον να εχουν, αλλα οχι ολες, μη ξεχνας οτι το αεριο ειναι πιο καθαρο απο τη φυση του, ασε που δεν πρεπει να ξεχναμε ποσο "καθαρα" ειναι τα καυσιμα μας, καμμια φορα δεν ειδες τεποζιτο αυτοκινητου απο μεσα?

ενταξει η παρατηρηση του φιλου εχει δεν εχει δικιο ειναι ευστοχη παντως.

todos
4th March 2012, 23:43
Μπορει να εχω αδικο.Δεν έχω καμια ειδιαιτερη γνώση αν οντως περιεχει τπτ,απλα διαβαζω κατα καιρους διαφορα γιαυτο ειπα να ρωτησω μπας και ξερει κανεις κατι περισσοτερο!!!

kyriosGiorgos
5th March 2012, 13:00
Todos. καλα κανεις και ρωτας, γι αυτο ειναι το φορουμ, κατι θα πεις εσυ, κατι εγω, κατι ο αλλος, κατι παραπανω θα μαθουμε..
Καποιες αποριες σου ισως να λυθουν, αν διαβασεις το Thread του gvgang http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?4685-RX8-με-υγραέριο-από-την-EasyTuning-(Rotary-LPG)
Για περισσοτερα, υπομονη μεχρι να μπει το αμαξι μου στο συνεργειο..

kyriosGiorgos
6th March 2012, 16:44
Το Κοσμακι μου θα μπει κοκκινο στο συνεργείο γυρω στις 15-17 Μαρτίου απ' όπου μετα απο καμμια εβδομαδα θα βγει.."πρασινο" και φιλικώτερο για την τσέπη μου...
dancingaxaxaxaxaxaxaallrightgdg67hellloroadrage8ca rtoon

Εμαθα ομως οτι και καποιος αλλος εκεινη την εβδομαδα θα κανει το ιδιο με το δικο του. Βρε παλιοί συνφορουμιτες, δεν εχετε ιδεα ποιος ειναι?
Μηπως δεν ειναι στο Forum?

GTi
6th March 2012, 16:49
...Μηπως δεν ειναι στο Forum?

Eδώ είμαστε το club ;)

kyriosGiorgos
6th March 2012, 17:10
Σορρυ, το club εννοουσα..γραψε λαθος..

osakis
6th March 2012, 18:23
ποιος????

d_pantelis
6th March 2012, 23:16
σημερα επαθα σοκ φιλοι μου ξυπνησα το πρωι κ καθως εβγαινα εξω μολις ανοιγω τη πορτα τις πολυκατοικιας κοιταω τα βενζιναδικα που εχω αριστερα κ δεξια avin k shell του σπιτιου μου κ η απλη 95αρα βενζινη εχει 1,815 κ 1,829 ΓΡΕΒΕΝΑ μιλαμε. τελος στα τελη απριλιου παω για υγραεριο δεν παει αλλο.

kyriosGiorgos
7th March 2012, 12:25
Ολοι οι δρομοι, οδηγουν...στη Ρωμη..!!

kyriosGiorgos
7th March 2012, 20:59
ποιος????

osakis εγω ειμαι νεος, εσεις οι παλιοι πρεπει να ξερετε..
Το εμαθα απο τον Γιώργο, ισως ειναι καποιος που δεν ειναι στο club..

osakis
8th March 2012, 00:18
απο αθηνα ειναι??
οχι δε διερευσε το νεο!! μπορει οποιος ειναι να το φυλαει για εκπληξη!!

d_pantelis
8th March 2012, 00:26
παντως το τελευταιο χρονο στο car.gr ηταν (3τρια) rx8 με υγραεριο δυο challenge κ ενα cosmo κ αυτη τη στιγμη εχει κ ενα ακομα στο car.gr μισο γκρι κ μισο κοκκινο αλλα δεν εχει πολλες foto εχει μονο μια.

osakis
8th March 2012, 02:08
καλα στο car.gr εχουν βαλει ρχ8 1600 κυβικων αλλα παλι με μπροστα κινηση αλλα 4χ4
αντε βγαλε ακρη..

d_pantelis
8th March 2012, 03:19
τι λετε γιαυτο το mail που μου ηρθε απο αυστραλια εκανα μια ερωτηση σε καποιον που φαινεται να γνωριζει αρκετα για τα rotary engine, του ειπα να κανει μια ερευνα εδω μεσα οσον αφορα τις συζυτησεις μας για το υγραεριο κ στα δυο θεματα που εχουμε (easytuning lpg K rx8 hybrid with gas) κ κοιταξτε τι μου απαντησε.

Γεια σου φιλε, το συστημα της Εasytuning φαινεται καλο.
Αν ειναι να βαλεις αεριο στο RX8 σιγουρεψου οτι ειναι LPi (Liquid Propane Injection) Yγροποιημενος ψεκασμος προπανιου και οχι vapour injection LPG (ατμοποιημενο).
Θα προτιμουσα συστηματα αεριου των εταιριων Vialle και Icom, μεχρι στιγμης ειναι τα καλυτερα.
O παραλληλος εγκεφαλος του συστηματος αεριου συνεργαζεται με τον εργοστασιακο εγκεφαλο, οποτε δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα, αρκει να γινουνε σωστες ρυθμισεις.
Zητησε να γινουν οι ρυθμισεις πανω σε δυναμομετρο.

Panos from Athens
8th March 2012, 12:16
κατι ασχετο.αν βαλουμε αεριο που μπορουμε να κανουμε ανεφοδιασμο?καλα εδω γυρω ολο και κατι θα υπαρχει αλλα επαρχια?

kyriosGiorgos
8th March 2012, 16:02
osakis αυτος ειναι απο Αθηνα ειπε ο Γιωργος, απλα σκεφτομαι πως μπορει να μην ειναι στο club..
Ο Γιωργος θα πιασει τα δυο αυτοκινητα συγχρονως, θα ξεκινησει αυτο πρωτα και μετα θα ανεβει εδω να πιασει το δικο μου.
d_pantelis, τρια με αεριο για πουλημα στο car.gr? αυτοι οι ανθρωποι, ποτε εβαλαν αεριο, ποτε τα εκαναν αποσβεση, τα μοσχοπληρωσαν και τωρα τα πουλανε? Μηπως αυτα τα εκαναν εισαγωγη μαντρες, ετοιμα με αεριο απ' εξω? Δεν καταλαβαινω τιποτα..
Παντως τα νεα που μας εφερες για το αεριο ειναι πολυ θετικα, ειδικα για μενα, που εχει μπει το νερο στ'αυλακι..
Ασε που ειμαι προετοιμασμενος ψυχολογικα να καθομαι στο bucket του cosmo μου αρκετες ωρες καθε μερα
dancingdancingdancing
Panos, εδω στην περιοχη εχει παρει το ματι μου 3 βενζιναδικα με αεριο, μπορει να εχει και αλλα, παντως, εκεινο που νομιζω εγω ειναι οτι πριν ενα ταξιδι πρεπει να ενημερωνομαστε για τα σημεια ανεφοδιασμου με αεριο, ωστε να ξερουμε εκ των προτερων που θα βρουμε, για να μη χρειαζεται να δουλευουμε βενζινη, δεδομενου εξ αλλου οτι τα 45κιλα αεριο που θα εχουμε διαθεσιμα βγαζουν λιγωτερα χλμ απο τα 60λιτρα ενος φουλ τανκ βενζινης, απλα θα κοστιζουν τα μισα.

d_pantelis
9th March 2012, 00:49
grg.pl τι εχεις να πεις για το mail αν κ περιμενω σχολιο κ απο τον georx8 να μας πει τη γνωμη του οσον αφορα το mail, κ απο ολους τους αλλους φυσικα.τωρα οσον αφορα τα βενζιναδικα εδω στα γρεβενα εχει δυο της shell με υγραεριο στη κοζανη ανοιξε ενα τωρα καινουριο απο'τι εμαθα, θεσσαλονικη εχει οποτε απο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ γενικα κ ΔΥΤΙΚΗ κ ΒΟΡΕΙΑ ειμαστε οκ.hellloaxaxaxaxaxaxaradarxixo

georx8
9th March 2012, 01:06
Τι να πώ ρε Παντελή.Νομίζω οτι το mail επιβεβαιώνει αυτά που έλεγα.Απλά δε θέλω να επεκταθώ κι άλλο γιατι κινδυνευω να παρεξηγηθώ.Νομίζω οτι ο grg.pl που θα κανει κιολας το εγχειρημα και το εχει ψάξει καλά εχει πειστει οτι αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσε να κανει.

Panos from Athens
9th March 2012, 02:30
το σκεφτομαι σοβαρα και εγω.θελω να το χαιρομαι το αμαξι και να μην υπολογιζω τοσο το ποσο καιει.

SPYROSN15
9th March 2012, 10:08
και κατι ασχετο... πρεπει να δηλωθει πως εχει γινει μετετροπη υγραεριο σ ενα αμαξι???
γιατι στην αδεια αναφερει οτι ειναι με βενζινη... οταν μπει και το υγραεριο.. δεν πρεπει να το αναφερει και η αδεια???

στανταρ προβλημα με τον ελεγχο κτεο... μην αναφερω σε μπλοκα που υπαρχουν κατι τσελικες που γραφουν τα αμαξια για παραποιηση επειδη εχουν εξατμιση μεγαλυτερη απο το μαμα... και που ειναι 316 και ειχε αυτοκολλητο 325.... 180€ προστιμο...

kyriosGiorgos
9th March 2012, 13:13
d_pantelis σιγουρα το mail σου επιβεβαιωνει οτι η σωστη επιλογη για τα εργαλεια μας ειναι ο υγρος ψεκασμος.
Διαβασα και αρκετα ξενα sites πανω σ' αυτο, που επιβεβαιωναν την υπεροχη του υγρου ψεκασμου εναντι του αερίου ακομη και σε εμβολοφορους κινητηρες.
Την ερχομενη εβδομαδα το αμαξι μπαινει μεσα, οποτε συντομα θα εχουμε νεωτερα.
Panos, ασχετα αν καποιοι εχουν να πληρωνουν τις βενζινες, χωρις φοβο και παθος, ακομη και αυτοι κατα την γνωμη μου, αν βαλουν αεριο, θα κανουν περισσοτερα χιλιομετρα, κακα τα ψεμματα, η σημερινη τιμη της βενζινης δημιουργει σε ολους..αναστολες..
Spyros, απ' οτι ξερω, απο τον εγκαταστατη του αεριου παιρνεις καποια χαρτια με τα οποια πας στο ΚΤΕΟ, πληρωνεις κανενα 50ρικο και τελειωνεις και με τα τυπικα.

osakis
9th March 2012, 15:57
Spyros, απ' οτι ξερω, απο τον εγκαταστατη του αεριου παιρνεις καποια χαρτια με τα οποια πας στο ΚΤΕΟ, πληρωνεις κανενα 50ρικο και τελειωνεις και με τα τυπικα.

και καθε φορα που θα περνας κτεο το ξανα κανεις..

georx8
9th March 2012, 16:28
και καθε φορα που θα περνας κτεο το ξανα κανεις..
Τι εννοείς;

OxygeN
9th March 2012, 22:03
το σκέφτομαι και εγω απλα δεν εχω χρονο για ερευνα αγορας..περα απο emails!
Τελευταία τιμη ειχα παρει 1300ε για 5ής γενιας Ιcom καπου στην Λ.Καβαλας..απλα μου ειπε δεν το εχει ξαναβαλει σε rx8..
Εχω μια απορια ενα Rx8 θελει καποιο παραπάνω ή ακριβοτερο ανταλλακτικό απο ενα αλλο αλλο εμβολοφόρο αυτοκίνητο 200hp?

panos_mouts
10th March 2012, 00:23
Τι εννοείς;

Ότι κάθε φορά που πηγαίνεις για επανέλεγχο το αυτοκίνητο στο ΚΤΕΟ, πρέπει να παίρνεις υπεύθηνη δήλωση από τον εγκαταστάτη για τη σωστή λειτουργεία της συσκευής υγραερίου. Ααα και φυσικά να την πληρώνεις!!!

osakis
10th March 2012, 01:38
αυτο ακριβως..
κοστος 30 ευρω!!

osakis
10th March 2012, 01:40
Τελευταία τιμη ειχα παρει 1300ε για 5ής γενιας Ιcom καπου στην Λ.Καβαλας..απλα μου ειπε δεν το εχει ξαναβαλει σε rx8..
Εχω μια απορια ενα Rx8 θελει καποιο παραπάνω ή ακριβοτερο ανταλλακτικό απο ενα αλλο αλλο εμβολοφόρο αυτοκίνητο 200hp?

θελει την περιποιηση του, μα κυριος εναν σωστο προγραμματισμο!!
σε εναν τοσο ιδιαιτερο κινητηρα θες και ιδιαιτερες γνωσεις για το καθετι..

kyriosGiorgos
10th March 2012, 01:47
Δηλαδη εαν καποιος απο την επαρχια εγκαταστησει αεριο στην Αθηνα, πρεπει καθε δυο χρονια να κατεβαινει εκει στον εγκαταστατη για να παιρνει υπευθυνη δηλωση καλης λειτουργιας? Μηπως μπορει να γινει αυτο σε οποιονδηποτε αδειουχο εγκαταστατη? Λιγο κουφο μου φαινεται..
Θα παρω τηλεφωνο να το ξεκαθαρισω..
OxygeN 1300E για icom ειναι πολύ καλη τιμη, αλλα για τα δικα μας αυτοκινητα ειναι η για κανενα χιλιαρακι αυτη η τιμη? Πολύ χαμηλη μου φαινεται, ακομα και για αεριο ψεκασμο..

georx8
10th March 2012, 12:59
Θα πήγαινες ποτέ να κάνεις μετατροπή turbo το ρχ8 σου σε βελτιωτή για Πεζό;

SPYROSN15
10th March 2012, 15:52

Θα πήγαινες ποτέ να κάνεις μετατροπή turbo το ρχ8 σου σε βελτιωτή για Πεζό;

+1 ME TON georx8
εδω απλη αλλαγη λαδιων δεν κανουμε σε ασχετους με τα 8αρια... ποσο μαλλον κατι τοσο περιπλοκο . Μια μετατροπη που ειναι σε αρχικα σταδια στην Ελλαδα.... μονο ε καποιους που το εχουν κανει πολλες φορες.. ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
τι ειναι το 8αρι ??? zastava?? saxo?? ολα ιδια?? ρε παιδια!!! ελεος!!!!

osakis
10th March 2012, 17:53
Δηλαδη εαν καποιος απο την επαρχια εγκαταστησει αεριο στην Αθηνα, πρεπει καθε δυο χρονια να κατεβαινει εκει στον εγκαταστατη για να παιρνει υπευθυνη δηλωση καλης λειτουργιας? Μηπως μπορει να γινει αυτο σε οποιονδηποτε αδειουχο εγκαταστατη? Λιγο κουφο μου φαινεται..
OxygeN 1300E για icom ειναι πολύ καλη τιμη, αλλα για τα δικα μας αυτοκινητα ειναι η για κανενα χιλιαρακι αυτη η τιμη? Πολύ χαμηλη μου φαινεται, ακομα και για αεριο ψεκασμο..
πολυ πιθανο να μπορει και να σου την στειλει..
οσο για την τιμη για 5ης γενιας ειναι καλη για 4ης(αεριο ψεκασμο) εχει φταει γυρο στα 1.000 πλεον λιγο πανω ή λιγο κατω
τα κιβικα δεν εχουν σχεση!!

panos_mouts
10th March 2012, 21:37
[QUOTE=grg.pl;192175]Δηλαδη εαν καποιος απο την επαρχια εγκαταστησει αεριο στην Αθηνα, πρεπει καθε δυο χρονια να κατεβαινει εκει στον εγκαταστατη για να παιρνει υπευθυνη δηλωση καλης λειτουργιας? Μηπως μπορει να γινει αυτο σε οποιονδηποτε αδειουχο εγκαταστατη? Λιγο κουφο μου φαινεται..

Δεν παιρνεις μονο υπευθηνη δηλωση του εγκαταστατη, αλλα σου δινουν και μια δηλωση απο τον κατασκευαστη της συσκευης που εχει τους κωδικους των εξαρτηματων του αεριου. Τωρα αν αλλος εγκαταστατης στην περιοχη σου
που περναει την ιδια μαρκα αεριου μπορει να σου τα βγαλει αυτο αν θες ρωτα το για σιγουρια!

kyriosGiorgos
13th March 2012, 16:20
Παντως..ολα ειναι ετοιμα, εκτος απο το τανκ του υγραεριου, που αναμενεται να ερθει την επομενη εβδομαδα..
cryingcryingcrying

gvang
14th March 2012, 01:42

Κάνεις έναν κόπο να το διευκρινήσεις (το θέμα τιμής)?
Ρωτάω γιατί τόσο δεν αγοράζω από την Icom τα εξαρτήματα (είναι αρκετά παραπάνω....) οπότε έχω την εντύπωση ότι μπορεί να έχει γίνει κάποιο λάθος.

Φιλικά,
Γιώργος

d_pantelis
14th March 2012, 03:38
επιτελους ο gvang χαθηκες φιλε εδω κ πολυ καιρο πες τελικα τι γινεται ξεκαθαρα ποσο παει για challenge η τιμη κ ποσο για το COSMO που ενδιαφερει τους περισσοτερους εδω μεσα για να δουμε θα κατεβουμε αθηνα η οχι?5ης γενιας πες μας please να τελειωνουμε με αυτο το θεμα με κτεο με αδειες με ολα τα χαρτια νομιμα ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ?????????? χαχα.αλλιως μας βλεπω με παπι σε λιγο. scttrscttrscttrasta na pane8gkr

kyriosGiorgos
14th March 2012, 11:29
επιτελους ο gvang χαθηκες φιλε εδω κ πολυ καιρο πες τελικα τι γινεται ξεκαθαρα ποσο παει για challenge η τιμη κ ποσο για το COSMO που ενδιαφερει τους περισσοτερους εδω μεσα για να δουμε θα κατεβουμε αθηνα η οχι?5ης γενιας πες μας please να τελειωνουμε με αυτο το θεμα με κτεο με αδειες με ολα τα χαρτια νομιμα ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ?????????? χαχα.αλλιως μας βλεπω με παπι σε λιγο. scttrscttrscttrasta na pane8gkr

d_pantelis, για παπακι με wankel συζηταμε παντα, ετσι???
gdg67gdg67gdg67

kyriosGiorgos
14th March 2012, 11:58

αν δεν κανω λαθος στα 2300Ε ιδια τιμη και για τα δυο

SPYROSN15
14th March 2012, 18:43
....αλλιως μας βλεπω με παπι σε λιγο. scttrscttrscttr
αλλοι παλι... ειμαστε ηδη με παπι....

Young Schumacher
14th March 2012, 23:13
αλλοι παλι... ειμαστε ηδη με παπι....

Με παπι καλα ειναι Σπυρο.Με ποδηλατο μην καταληξουμε για πρωτο οχημα χαχαχαχαχαχαχα
Και οχι τιποτα αλλο.Αλλα να κατεβαινω απο Λαγονησι - Γλυφαδα με ποδηλατο θα μεινω πανω στο ποδηλατο χαχαχαχαχαχαχα

SPYROSN15
15th March 2012, 18:36
Με παπι καλα ειναι Σπυρο.Με ποδηλατο μην καταληξουμε για πρωτο οχημα χαχαχαχαχαχαχα
Και οχι τιποτα αλλο.Αλλα να κατεβαινω απο Λαγονησι - Γλυφαδα με ποδηλατο θα μεινω πανω στο ποδηλατο χαχαχαχαχαχαχα
μην το γελας..... το κανει συναδελφος απο την δουλεια μου...
και εγω δεν ειμαι σε καλυτερη μοιρα...
δυστυχως εχει γινει το πρωτο οχημα ενα kymco 125cc και δευτερο το 8αρι... αστα....

osakis
15th March 2012, 19:30
χαχαχ εγω σκεφτομαι να παρω ενα γουρουνακι αλλα δε ξερω σε τι θα οφελεισει τελικα ;)

Young Schumacher
15th March 2012, 19:57
χαχαχ εγω σκεφτομαι να παρω ενα γουρουνακι αλλα δε ξερω σε τι θα οφελεισει τελικα ;)

Ε σε τη αλλο βρε Οσακι.Να το φας σε λαδοκολα χαχαχαχαχαχαχαχα

gvang
15th March 2012, 22:15

Για τα επόμενα 7 αυτοκίνητα θα είναι 2300 με ΚΤΕΟ (ήδη έχουν κλειστεί τα πρώτα 3 από τα 10 που ισχύει η προσφορά).
Και ήδη υπάρχει σειρά προτεραιότητας, οπότε όποιος ενδιαφέρεται, ας επικοινωνήσει μαζί μου γιατί προς το παρόν το αμέσως επόμενο ραντεβού είναι από 9 Απριλίου και μετά!!!!

Young Schumacher
16th March 2012, 04:53
Να ειχα τα λεφτα να το κανω.Γιατι δεν με βλεπω καλα αν συνεχισω να το εχω για καθημερινη χρηση χαχαχαχαχα

OxygeN
20th March 2012, 21:29
Κάνεις έναν κόπο να το διευκρινήσεις (το θέμα τιμής)?
Ρωτάω γιατί τόσο δεν αγοράζω από την Icom τα εξαρτήματα (είναι αρκετά παραπάνω....) οπότε έχω την εντύπωση ότι μπορεί να έχει γίνει κάποιο λάθος.

Φιλικά,
Γιώργος
Καταρχην να ζητησω ΣΥΓΝΩΜΗ για αναστατωση..
αλλα ο μεσαζων δεν ειχε ενημερωθει σωστα..και εγω τον εμπιστευτικα και βιαστικα να το μεταφερω χωρις να το διασταυρωσω..
μιλαει για 4ής γενιας με πνευμονα..

osakis
21st March 2012, 09:48
για τεταρτης δεν ειναι και προσφορα.. ποιο φτηνα το εβαλα πριν 12 μηνες!!

gvang
2nd April 2012, 23:55
και εγώ....!!!! Θα πω να τα ενώσουν, για να μην τα ξαναγράφουμε.

kyriosGiorgos
3rd April 2012, 00:06
σωστός..

neokosmi
3rd April 2012, 00:26
Η συζητηση για το συγκεκριμενο project συνεχιζεται στην παρουσιαση του αμαξιου εδω:

http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?5209

d_pantelis
11th December 2012, 16:45
τελικα πως πανε τα υγραεριοκινητα rx ξερει κανενας τπτ η οχι? εμεις εδω στην επαρχια ειμαστε λιγο εκτος.!8kit

mattrx8
11th December 2012, 17:06
Bάζει και η ίδια η εταιρεία πλέον, βλέπε Mazda Καρβούνης ενώ πριν κανά χρόνο έλεγαν ότι είναι επικίνδυνο για ένα τέτοιο μοτέρ λόγω κατασκευής και ανάπτυξης θερμοκρασιών!!!

Γενικότερα από ότι κατάλαβα εγώ... ο καθένας λέει την δικιά του την άποψη και στην ουσία γίνεται πειραματόζωο στο ίδιο του το αυτοκίνητο.

Εγώ το σκεφτόμουνα αλλά εν τέλει δεν λέω να βάλω λόγο επιπρόσθετου βάρους λόγω δεξαμενής (με αποτέλεσμα να χαλάσει η άριστη κατανομή βάρους ) και πιθανής απώλειας σε ιπποδύναμη...

Η εγκατάσταση ξεκινάει με 1000+

journalist
11th December 2012, 20:07
τελικα πως πανε τα υγραεριοκινητα rx ξερει κανενας τπτ η οχι? εμεις εδω στην επαρχια ειμαστε λιγο εκτος.!8kit

ειναι ελαχιστα αυτα που φορανε....οι λογοι πολλοι, μεγαλο κοστος τοποθετησης, οι περισσοτεροι εχουν ηδη ενα μικρο να κινουνται, οποτε ποιος ο λογος να μπει στο 8αρι υγραεριο, και να μπει υγραεριο η καταναλωση παραμενει υψηλη (και ι τιμη του υγραεριου ανεβαινει κιαλλο, οποτε ποτε να κανεις αποσβηση αυτα τα χρηματα, συν οτι η κανεις δεν μπορει να βαλει το χερι του στην φωτια για την μακροζωια του βανκελ με υγραεροκινηση).

Για μενα.....Υγραεριο σε ενα μικρο αμαξι, που καιει ουτως η αλλως λιγο, και το 8αρι για δευτερο. ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ

panos E
12th December 2012, 02:05
υγραεριοκινητος απο το πασχα, με περιπου 20000χλμ απο τοτε, με καθημερινη χρηση (κυριως πολης και αττικη οδο), με διακοπες ( καμπινγκ με την μπεμπουλα μου), ολα προβλεπομενα με 40% οικονομια στα καυσιμα, με αξιοπιστια (μονο ο παναγαθος ξερει) και κυριως με ενα μεγαλο χαμογελο καθε πρωι που το παιρνω για δουλεια (κοντεψα να φαω κληση 8 το πρωι για επικινδυνη οδηγηση) γιατι καλο ενα μικρο που δεν καιει και δευτερο το rx8, αλλα καλυτερα ενα και καλο καθε μερα (να καιω λιγοτερα αποσα εκαιγα με λεον4 παλια).