PDA

View Full Version : Αλλαγές δίσκου - συμπλέκτη - βολάν

Pages : 1 [2] 3

Bgs
12th April 2006, 12:44
Φιλε μου ειναι οπως το ειπες.Ο καιρος θα δειξει.Ευχομαι να βγει καλυτερος απο τον μαμα και να τον βαλουμε και εμεις.

demmis
12th April 2006, 22:29
εγω αλλαξα τον "μαμα" στις 23.000 χλμ και εβαλα δισκο πλατω βολαν mazdaspeed και ειχα πληρωσει κοντα στο χιλιαρικο
τωρα εχω 44.000 χλμ και σιγουρα εχει πολλα ψωμια ακομα.
οποτε λογικα κραταει πολυ περισσοτερο απο τον εργοστασιακο

Παντως ειναι πολυ πιο σκληρος απο τον μαμισιο..εγω ακομα και τωρα μετα απο 11.000 με κουραζει μεσα στην πολη

(τωρα βεβαια ο Μακης εχει και ενα ποδι ...μετα συνχωρησεως....ΝΑΑΑΑ)
:lol: :lol:

Bgs
13th April 2006, 12:20
Δυστυχώς όσοι έχουμε γκαραζ με ανηφόρα ζορίζουμε αρκετά το δίσκο. Αλλά πέρα από αυτό νομίζω ότι παραειναι ευαίσθητος.

demmis
28th July 2006, 19:46
ΧΛΜ 48950
Πατιναρε ο συμπλεκτης στο φουλ οποτε πριν 4 μερες εγινε αλλαγη μονο δισκου

Επειδη βιαζομουν πολυ τον παρηγγειλα μεσω αντιπροσωπειας και περαστηκε την επομενη μερα

τιμη γυρω στα 280 ευρω
αλλα 50 τα δυο ρουλεμαν και ενα τσιμουχακι
και 120 ευρω εργασια

τωρα τι θα γινει δεν ξερω

φοραω mazdaspeed βολαν και mazdaspeed πλατω και "μαμα" δισκο

η αισθηση πολυ καλη (καινουργιος γαρ!)

ααα...καλως γυρισα πισω στις σελιδες του foroum μας μετα απο 15μερη αποχη λογω προβληματος υγειας στον καρπο του δεξιου μου χεριου

καλο καλοκαιρι

αυριο θα ειμαι στο Ποσειδι Χαλκιδικης
οσοι ειστε κοντα....αναμενω τηλεφωνακι

RotorManiac
29th July 2006, 02:17
καλα ρε δολοφονε, πηγες ηδη στον δευτερο? τον σβουριζες τον MS σαν τον πρωτο?
εμενα ακομα βασταει... στα 43Κ... :P

demmis
1st August 2006, 00:48
καλα ρε δολοφονε, πηγες ηδη στον δευτερο? τον σβουριζες τον MS σαν τον πρωτο?
εμενα ακομα βασταει... στα 43Κ... :P

Στον τριτο θες να πεις φιλε μου
και το ωραιο ειναι οτι τον 2 δεν τον "εσκισα" σχεδον καθολου...ισως για αυτο αντεξε 3,000 χλμ παραπανω :roll: :roll:

οσο για σενα που εχεις ακομα τον 1 δισκο μετα απο 43κ τι να πω???
μαλλον εχεις ποδια μπαλαρινας :twisted: :twisted:

RotorManiac
1st August 2006, 21:41
εννουσα στον 2ο μετα τον στοκ... μπαλαριθνα εγω... :lol: χεχε...

NICK L
3rd August 2006, 18:58
Κατι ψιλοασχετο μηπως ξερει καποιος αν το short shifter βγαζει off την εγγυηση???(Και κατι χοντροασχετο τι ειναι το N-flash) :roll:

RENESIS
3rd August 2006, 20:35
Κατι ψιλοασχετο μηπως ξερει καποιος αν το short shifter βγαζει off την εγγυηση???(Και κατι χοντροασχετο τι ειναι το N-flash) :roll:
Καλο ειναι να μην ριχνουμε ασχετα φιλε μου! :wink:
Για το θεμα του short shifter που λες δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα εγγγυησης,εξ'αρτατε απο τον αντιπροσωπο,με λιγη καλη θεληση ολα γινονται! :wink:
Για το θεμα του N Flash ριξε μια ματια εδω :arrow: http://www.rx8club.gr/viewtopic.php?t=654,πιστευω να βρεις την απαντηση που θελεις! :wink:
Καλο θα ητανε να ψαχνουμε λιγο στο forum πριν ρωτησουμε κατι,εχει πολυ ενδιαφερονοντα πραγματα για μελετη! :wink:

JohnTack
31st August 2006, 18:25
Προχθες σε μια μεταμεσονυχτια συναντηση σε κατι βενζιναδικα εδω στην περιοχη μου μ ολοφρεσκη ασφαλτο κ με αλλους 8 πορομενους σαν εμενα :twisted: τα καταφερα.....
Μετα απο 45.000km κ με φανταστικα σφουριλικια εκεινο το βραδυ τα καταφερα κ εφαγα το δισκο-πλατο. (Για εκκινηση χρειαζομαι 5-6χιλ στροφες!!!)
Ηρθε η ωρα για αλλαγη.
Χρειαζομαι την βοηθεια σας.

JohnTack
31st August 2006, 18:29
Διαβασα με προσοχη τα παραπανω....

Θελω πληροφοριες σχετικα με MazdaSpped , Exedy , ACT .

3φτερος ή 6φτερος ?

Ας με βοηθηση καποιος.....

wallace
9th September 2006, 14:48
...τα καταφερα κ εφαγα το δισκο-πλατο. (Για εκκινηση χρειαζομαι 5-6χιλ στροφες!!!)
Ηρθε η ωρα για αλλαγη.

Μια από τα ίδια...¶λλαξα δίσκο στα 38000 χλμ περίπου, πριν λίγο καιρό.

Τώρα έχω 46500 χλμ.Τότε έβαλα Mazdaspeed.Παρέδωσε το πνεύμα του μετά από 8.500 χλμ (!!!)... Είναι δυνατόν; :roll: :shock:

Μακριά από MS!!! Ούτε ως τα 10.000 χλμ δεν άντεξε...Και να πω πως δεν του φερόμουνα καλά... :twisted: :twisted: :twisted:

package
9th September 2006, 15:32
Έχεις δυναμώσει πολύ Μάκη. Έχεις και βαρύ πόδι, τι περίμενες?

Nick_RX_8
9th September 2006, 15:55
Μαλλον θα χρειαστω και εγω δισκο σε κανα-δυο μηνες απ'οτι μου ειπαν στο σερβις.
Ξαναδιαβασα ολο το thread αλλα δεν εχω καταληξει ακομα.
Ελεγα για τον MS αλλα με τα λεγομενα του Μακη, δεν βλεπω να αντεχει και πολυ.
Εχω βρει καποιον της ACT σε καλη τιμη αλλα δεν ξερω παλι εαν ειναι καλος.
Δεν τον θελω για να κανω κοντρες αλλα για καθημερινη χρηση,και ταυτοχρονα να ειναι πιο ανθεκτικος απο της MAZDA.
Τι λετε να κανω ??

wallace
9th September 2006, 20:28
Πάντως Νικόλα -και όσοι θέλουν να πάνε για MS- ΜΑΚΡΙΑ για μία ακόμη φορά!!!

Μου μύριζε συνέχεια, ακόμα και όταν έκανα μία μικρή μανούβρα με την όπισθεν.Εντυπώσεις; Καμία διαφορά με τον αρχικό!

Τον πήρα νομίζοντας πως το υλικό του θα ήταν καλύτερο από το 'μαμά', πιο ανθεκτικό...Τρίχες...Αποδείχ τηκε βουτυρένιος... :evil:

Ξανά 'μαμά'! Τουλάχιστον άντεξε 38.000 χλμ...

( Κώστα, λές να φταίει το πόδι μου; :twisted: :twisted: :twisted: )

georx8
9th September 2006, 21:51
Αυτό που φταίει σίγουρα είναι το ηλεκτρονικό γκάζι.Η δουλειά του είναι να δίνει σταδιακά το γκάζι που ζητάς προς όφελος της οικονομίας και των εκπομπών καυσαερίων με αποτέλεσμα να πατινάρει ο δίσκος.Αν δοκιμάσετε να ξεκινήσετε σε μιά ανηφόρα μία με τα ηλεκτρονικά on και μία off θα καταλάβετε τεράστια διαφορά.
Πιστεύω αν μπορούσαμε να έχουμε συνεχώς τα ηλεκτρονικά στο off ο δίσκος θα έβγαζε πάνω απο 100.000 χλμ

zoom8
16th October 2006, 15:08
Χθες το βραδυ παρεδωσε πνευμα και ο δικος μου..τι προτεινεται παιδια και απο κοστος;

RENESIS
16th October 2006, 16:30
Σοβαρα ρε Αλεξη?
Καλα ποσα χλμ το εχεις κανει και παρεδωσε πνευμα?
Σου εμεινε με τι μια η καταλαβες σιγα-σιγα οτι πατιναρει? :roll:
Δυστυχως ομως δεν εχω κατι να σου προτεινω διοτι δεν την εχω ψαξει την δουλεια(δεν χρειαστηκε δηλαδη ακομη!).

peloponisios
16th October 2006, 16:37
Μην πας για οχτάφτερους, ανθρακονημάτινους, για 30000000 άλογα και βάλε και φρου φρου και αρώματα. Ό,τι πιο απλό μεταλλικό βρεις ACT, Exedy-Hyper Single Metallic και πολύ προσοχή αν πάει σετάκι με βολάν, μην χάσεις την μπάλα μετά με την πτώση των στροφών. Καλλίτερα μόνο συμπλέκτη.Αυτά, δεν θες κάτι άλλο.

zoom8
16th October 2006, 20:22
Αυτοι που λες σε τι τιμες βγαινουν;;

peloponisios
17th October 2006, 11:56
Δεν είναι ιδιαιτέρως ακριβοί, από 600 έως 1000 ανάλογα με την πηγή άνευ τοποθέτησης.

JohnTack
18th October 2006, 00:25
Ηταν 2-10 οταν χτυπαει η πορτα κ ηρθε το καινουργιο μου σετ δισκο-πλατω-ελαφρωμενο βολαν Exedy Carbon...!!

Ο δισκος,παναλαφρος,το βολαν,καμια σχεση με το μαμα.Το 1/3 στο βαρος!Βεβαια πιο σκληρο,λιγο πιο κουραστικο στην πολη αλλα...

Μετα απο περιπου 4000km περπατημα κ οχι πολυ σκληρη χρηση οι πρωτες
εντυπωσεις......απλα τελειο!!!Η αποκριση του γκαζιου αμεση,αλλαγες ολες καρφωτες κ να μη πατιναρι ουτε για δειγμα!!Μετα τις 7.000στροφες κ μεχρι τα τελικιασματα βγαζει εναν πολυ ωραια μπασο ηχο.Διαφορετικο.

speed8
18th October 2006, 00:42
Πόσο στοίχισε (αν επιτρέπεται) και από που?????

Dimzag
18th October 2006, 00:58
Φανταζομαι οτι μεχρι να ζεσταθει θα σου βγαζει την πιστη ε???Τον φοραγε ενας φιλος και για να στισει κοντρα επρεπε να κανει πρωτα μια βολτα τσιτα για να ζεσταθει και να μπορεσει να ξεκινησει!!!

Με ακριβως το ιδιο σετ αλλα χωρις carbon δισκο το ιδιο αποτελεσμα εχεις και πιο αμεσω!!!

The Ace
18th October 2006, 10:50
....Μετα τις 7.000στροφες κ μεχρι τα τελικιασματα βγαζει εναν πολυ ωραια μπασο ηχο.Διαφορετικο.

Για τις καρφωτές αλλαγές και το μηδέν πατινάρισμα το καταλαβαίνω....

....αλλά ο μπάσος ήχος που κολλάει ? Συνήθως από κιβώτιο-διαφορικό ακούγεται ένα απαλό σφύριγμα από τα ρουλεμάν, πως άλλαξε στο δικό σου ? :?

peloponisios
18th October 2006, 10:53
Στην αρχή και εγώ ήμουν ενθουσιασμένος.... μετά κατάλαβα ότι δεν έχω 400 άλογα... Πάντως αλλάζει συμπεριφορά μετά το στρώσιμο και όταν δέσει γενικώς. Από την άλλη μπορεί στο δικό μου το καρούλι να μην του κάθεται συμπλέκτης.

Dimzag
18th October 2006, 12:44
Συγνωμη για το ασχετο....αλλα για κανεναν λογο πιο πανω δεν κατηγορω τον carbon δισκο και την επιλογη του φιλου μας!!!!
Μην παρεξηγηθω.

Αλλα ειναι δισκος οπως λεει ο σοφος(peloponisios) για πολλα αλογα που θα τον ζεστανουν σχετικα πολυ πιο γρηγορα!!

Με τον Exedy-Hyper Single Metallic ειχα ενα πολυ καλο αποτελεσμα με λιγο λιγοτερο κοστος!!!

zoom8
20th October 2006, 00:40
Παιδια το βολαν απο κοσμο ταιριαζει σε challenge;;;

FcW_JaLeCo
20th October 2006, 01:06
Ρε συ Αλεξη θυμαμαι κατι αγγλους που ειχα ρωτησει ειπαν ξεκαθαρα οτι μπαινει απο 6speed manual σε 5speed τι να πω... Εδω λενε δε γινεται.

RotorManiac
20th October 2006, 02:17
Παιδια το βολαν απο κοσμο ταιριαζει σε challenge;;;

τι το θες...? τερας ειναι και του κοσμο, σκετο θηριο...

zoom8
20th October 2006, 02:31
Αστα Στεργιο μπερδεμα,ξερεις αν ειναι ιδιο;

TITANIUMRX
20th October 2006, 16:55
Έχουν άλλη διάμετρο.Δεν είναι ίδιοι οι συμπλέκτες Cosmo-Chalenge.Τουλάχιστον το βολάν....

Dimzag
21st October 2006, 02:47
Eχω την εντυπωσει οτι μπαινει.....θα δωκιμασει τον δικο μου στ ενας φιλος με challenge και θα μας λυθει η απορια!!!ΠΑντως τις ιδιες διαστασεις που εχει ο peloponisios στο δικο μου εχω και γω..!!!Αρα γιατι να μην μπαινει....νομιζω οτι το ρουλεμαν του συμπλεχτη μενει το ιδιο!!!

zoom8
21st October 2006, 03:41
Αντε να δουμε,λογικα δεν θα εχει κανενα προβλημα.Αντε να παρω το μωρο μου γιατι απο δευτερα ειναι μεσα :evil:

RotorManiac
21st October 2006, 15:27
τι εγινε? τα παιξε ο συμπλεκτης και πηρα μπαλα και το βολαν? αμα θες για δοκιμη παντως αλεξ, υπαρχουν πολλα στοκ, αμα θες, κι εγω το εχω αλλαξει...

zoom8
21st October 2006, 19:45
Οχι απλα για να κατσει ο καινουργιος δισκος θελει τα πατηματα απο βολαν cosmo.Σε ευχαριστω παντως Στεργιο :D

JohnTack
22nd October 2006, 23:46
Σωστα λεει ο peloponisios, δεν εχουμε κανανα τερας αλλα αφου οι διαφορα τιμης ειναι ελαχιστη γιατι να μη παρεις το καλυτερο για το μωρο σου?Σε σηζητηση που ειχα με εναν μηχανικο που πιανει μονο rx7-rx8
μου ειπε οτι εχει διαφορα με τον μεταλικο αντιστοιχο 6φτρερο.Κ εχει περασει σε αρκετα 8αρια κ carbon κ 6φτερρους.

Και ενα ακομη αν σκεφτεσε το μελλοντικη βελτιωση του 8αριου ειναι πολυ πιο ανθεκτικος απο εναν μεταλικο.

peloponisios
23rd October 2006, 12:09
Σωστό και αυτό. Αναλόγως και από που ψωνίζεις βέβαια. Ότι είναι σκύλος είναι και αν τον βρίσκεις σε πιο συμφέρουσα τιμή είναι καλή κίνηση.

GrRx8MaZdA
12th November 2006, 04:51
Αντρεα ποσο ειχε παει ο exedy hyper carbon??Πακετο με το βολαν ήταν έτσι??Πες κομπλε τιμη αργααααααααα....

Stamatis
12th November 2006, 22:36
Αντρεα ποσο ειχε παει ο exedy hyper carbon??Πακετο με το βολαν ήταν έτσι??Πες κομπλε τιμη αργααααααααα....

Ξανασκεψου το, θελει τρελο ζεσταμα διαφορετικα πατιναρει.

GrRx8MaZdA
12th November 2006, 22:45
Δεν θε φορεσω greddy turbo...Πιστεψε με θα ζεσταινεται αμεσως....

peloponisios
13th November 2006, 14:00
1400 € με αναμονή όμως. Πακέτο με βολάν και διαλέγεις πριν την παραγγελία αλαφρωμένο ή κανονικό. Τιμή για το σετ άνευ αμορτισέρ(έχει και με αμορτισέρ για απορρόφηση των κραδασμών λέει)

zoom8
7th December 2006, 03:00
Ρε παιδια για βοηθειστε λιγο,αλλαξα δισκο(εβαλα ενα 6φτερο μεταλικο απο τον Χρηστο) εδω και 1,5 μηνα και ακουσα στις πρωτες μερες ενα θορυβο εντονο (μεταλλικο θα ελεγα) και τρεμουλου του συπλεκτη οταν προσπαθησα να παρκαρω με οπισθεν ενω ημουν σε κατηφορα το επαθα και δευτερη φορα σημερα που γυρνουσα :roll:

rotaryPilot
7th December 2006, 12:13
Ρε παιδια για βοηθειστε λιγο,αλλαξα δισκο(εβαλα ενα 6φτερο μεταλικο απο τον Χρηστο) εδω και 1,5 μηνα και ακουσα στις πρωτες μερες ενα θορυβο εντονο (μεταλλικο θα ελεγα) και τρεμουλου του συπλεκτη οταν προσπαθησα να παρκαρω με οπισθεν ενω ημουν σε κατηφορα το επαθα και δευτερη φορα σημερα που γυρνουσα :roll:

Τώρα δεν τον ακούς?

rotaryPilot
7th December 2006, 12:14
Sorry δεν διάβασα καλά το post σου. Μήπως δεν έχει στρώσει ο συμπλέκτης και στην όπισθεν δεν αφήνεις αρκετά το πετάλ του συμπλέκτη?

zoom8
7th December 2006, 14:16
Σημερα που το πηγα στη μαζνα λενε οτι ειναι φυσιολογικο,δεν εχει ο μεταλλικος ευαισθητα σημεια τριβης οπως ο μαμα για αυτο τον λογο κανει θορυβο.Επισης για αυτο λενε μυριζε ο προηγουμενος ενω αυτος οχι.

peloponisios
7th December 2006, 14:25
Μήπως δεν το έστριψαν καλά με το ροπόκλειδο? Και παίρνει αέρα?

zoom8
7th December 2006, 14:39
Δεν ξερω τι να πω,αυτα που εγραψα μου ειπαν.Δηλαδη αλλοι που εχουν βαλει παρομοιο δισκο δεν εχουν τετοιο θορυβο;

peloponisios
7th December 2006, 15:27
Εμένα έχει πρόβλημα ότι ταρακουνιέται όλο το αμάξι σε κάτι κατεβάσματα ήρεμα, σε χαμηλές στροφές, σε ρελαντί. Οπότε μάλλον η στραβή έγινε στο σφίξιμο, κάποια στιγμή θα το κατεβάσω όλο το σασμάν να δω τι ακριβώς έχει γίνει.

nkop
7th December 2006, 18:47
Φιλε zoom8 εγω στο προηγουμενο μου αυτοκινητο ειχα
βαλει τετραστερο δισκο της VALEO. Οταν συμπλεξαριζα με λιγες στροφες ταρακουνιοταν τραγικα, ολο ταμαξι.Ξεκιναγε ομαλα
μονο με 2000στροφες. Βεβαια ταμαξι ξεκολλαγε στις εκκινησεις
αλλα μεσα στην κινηση σταματα ξεκινα ταρακουνουσε ολοκληρο λεσ και θα ξεβιδωθει. Οσο για τα σημεια τριβης που ειπες θα σου
πω οτι αυτο το πραγμα δεν καταλαβαινει απο τριβη. Δεν την ξερει αυτη τη λεξη. Σκεψου οτι οταν τον εβγαλα γιατι ακουγα εναν
θορυβο στο δισκο-πλατο τα τακακια του δισκου δεν ειχαν λιωσει
καθολου το πλατο ομως ειχε γινει φυτιλια.

zoom8
7th December 2006, 20:13
Το ξερω φιλε μου οτι δεν εχουν προβλημα τριβης τετοιοι δισκοι αλλα το ειπα ετσι για να δωσω στους αλλους να καταλαβουν τι ακριβως μου ειπαν στη Μαζντα.

package
27th December 2006, 15:35
Τελικά ποιός είναι ο καλύτερος για το 8άρι? Μάλλον ο μαμά δίσκος. Σε καμιά 10αριάΚ χλμ που θα χρειαστεί να αλλάξω μάλλον το μαμά θα βάλω. Εκτός αν έχει μείνει κάποιος ευχαριστημένος με κάποιον aftermarket.

GrRx8MaZdA
27th December 2006, 16:15
cusco και μαλιστα τριπλο χερι διδισκος και ειναι απιστευτος...χαχα..Κανενα απολυτος προβλημα με τρελα καρφωματα και alley oups...Αλλα θελει λιγο περισσοτερα αλογατα σε μαμα δεν ξερω πως θαναι..Απο fc ειναι μαλιστα..

package
27th December 2006, 16:44
Αυτό λέω και εγώ ρε Χρήστο. Τα άλογα είναι λίγα για τέτοιους συμπλέκτες. Θα πατηνάρει μέχρι αύριο το αμάξι.

RotorManiac
28th December 2006, 00:34
εγω εβαλα τον ACT. καινουριο προιον, προσφατα εβγαλε η εταιρια για το 8αρι μας. με καμια 800αρια χλμ μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλος. μονο που το πεταλ απομονωνει τερμα κατω (!!) αλλα σαν τον στοκ στην σκληροτητα...
για να φανταστεις τοσο χαμηλα απομονωνει, που μου εσβησε 3-4 φορες. πατας γκαζι πριν κουνησεις το αριστερο ποδι...

package
28th December 2006, 00:52
Περιμένω πμ με λεπτομέριες Στέργιο.

GrRx8MaZdA
28th December 2006, 01:38
Η act εχει εδω και παραπολυ καιρο προιοντα για το 8ρι μας...Πολυ καλη επιλογη Στεργιο...Και γω παλαιοτερα τον σκεφτομουν..Κανα 700-800ρι??

demmis
28th December 2006, 04:28
Το που απομονωνει ο συμπλεκτης μας ειναι ρυθμισιμο Στεργιο μου...πηγαινε σε ενα συνεργειο να στο κανουν να απομονωνει οπου γουσταρεις

RotorManiac
29th December 2006, 03:16
κωστα, δεν εχω ρε συ και πολλα να πω, για να μην τα γραφω και σε αλλους τα λεω εδω.... αισθηση του πεταλ σαν τον στοκ με μονη διαφορα πιο αποτομα (αμεσα) μπαινουν οι ταχυτητες. αλλοτε καλο (πιο γρηγορες αλλαγες κι ορμαει μπροστα το αμαξι) αλλοτε κακο (ξεχαστηκα καποιες φορες κι ακουσα τα γραναζια λιγο να πονουν, αουτς :?) οι διαφορα κυριως ειναι στα υλικα που ειναι μεγαλυτερης αντοχης, ο δισκος ειναι ο street φυσικα κι οχι race με 4-6φτερα, το pressure plate δεν θυμαμαι εχει το heavy duty και το xtreme clutch μαλλον το πρωτο. οχι οτι παιζει και ρολο με τοσο μικρη ροπη που εχουμε. θα το κοιταξω...

χρηστο, ειχα δει βιαστηκα το site της ACT να λεει νεο προιον αλλα τωρα ειδα οτι το press room γραφτηκε το 2005 οποτε ναι, ειναι περσινο οχι και τοοοσο παλιο ντε ;-) δεν ειναι και κατι που αλλαζει συχνα...
οσο για την τιμη, πολλα λες. μου το εδωσε ο αγαπημενος σε ολους εδω xpert λιγο πανω απο την τιμη του στοκ, κανα 600αρι να βγηκε. αρκετα πραγματα, αναλωσιμα και μη, ηθελαν αλλαγη και δεν θυμαμαι ακριβως.

ντεμινιο, θυμαμαι που το ειχες πει παλια αυτο και το ζητησα απο τον μαστορα. το σηκωσε 2ποντους γιατι ηταν τρελο να απομονωνει στο πατωμα... και τωρα ειναι πολυ πιο χαμηλα απο το στοκ αλλα εχει αρχισει να μου αρεσει :P

α, κατι ακομα. νιωθω πιο πολυ την διαφορα μεταξυ κρυου και ζεστου δισκου χωρις να ειναι ενοχλητικο, οπως εχουν πει για τον exedy. λογικο ειναι, αρχικα δουλευει σαν απλος κρυος δισκος και ζεστος πολυ καλυτερα απο το εργοστασιακο. αυτα!

Nick_RX_8
4th January 2007, 00:18
Επιτελους ηρθε ο νεος μου δισκος !! :wink:
Ειναι EXEDY οργανικος (EXEDY STAGE 1 ORGANIC CLUTCH KIT), πιο ενισχυμενος απο τον μαμα,αλλα οχι σαν τον HYPERSINGLE.
Αντεχει μεχρι 37 kg ροπη και ειναι αρκετα φθηνος !!
Τον πηρα απο εδω Megatuning Motorsports (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/EXEDY-STAGE-1-RACING-CLUTCH-RX-7-TURBO-RX-8-626-10803A_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33730QQihZ007QQi temZ170054293569)
319$ + 99$ μεταφορικα =327 ευρω στην πορτα μου !!!

Επισης ηρθαν και τα νεα μου λαδια, DEXELIA φυσικα !!!
Αυριο ειμαι για σερβις λοιπον, και θα σας πω εντυπωσεις απο το δισκο !

http://img184.imageshack.us/img184/7682/fototreq5.jpg

package
4th January 2007, 00:47
Μεγιά Νίκο. Περιμένουμε εντυπώσεις από τον δίσκο. Είναι στα μισά λεφτά από τον μαμά. Αν είναι και καλός πάμε βούρ για Exedy.

Nick_RX_8
4th January 2007, 00:48
Ποσο θα μου παρουν για τοποθετηση ?
θελει και βαλβολινες ?

package
4th January 2007, 00:50
Δεν ξέρω. Πάντως για τον μαμά θέλουν 650 τοποθετημένο.

TITANIUMRX
4th January 2007, 04:28
Μπράβο Νίκο,πολύ καλή επιλογή.Θυμήσου ότι παραμένεις μαμά σε μάρκα :wink: .Ο μαμά συμπλέκτης είναι Daikin(όπως τα aircontition!!!),η οποία είναι μητρική εταιρία τής Exedy!!!!!

Dimzag
4th January 2007, 10:51
Ποσο θα μου παρουν για τοποθετηση ?
θελει και βαλβολινες ?

Οχι καμια σχεση με βαλβολινες!!!!Δεν ανοιγει σασμαν...απλα το κατεβαζει μονο!!!!

rotaryPilot
4th January 2007, 13:21
Nίκο ο δίσκος κάνει και για challenge? δηλαδή για 5αρι σασμάν?

The Ace
4th January 2007, 13:26
Nίκο ο δίσκος κάνει και για challenge? δηλαδή για 5αρι σασμάν?

Αυτό ήθελα να μάθω και εγώ. Νομίζω πως όχι, γιατί είναι διαφορετικά κιβώτια....και θυμάμαι ότι κάποιο μέλος με Cosmo είχε δώσει το δίσκο του σε άλλο παιδί με Challenge, και όταν πήγε να το βάλει πάνω δεν κούμπωνε....

zoom8
4th January 2007, 15:31
Δεν κανει γιατι και εγω στην αρχη αυτον ειχα δοκιμασει.Αν και ο συγκεκριμενος δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τον μαμα.

rotaryPilot
4th January 2007, 17:57
Δεν υπάρχει σαν αυτόν που πήρες ο Νίκος για challenge?

package
4th January 2007, 20:06
Δεν κανει γιατι και εγω στην αρχη αυτον ειχα δοκιμασει.Αν και ο συγκεκριμενος δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τον μαμα.

Ναι, αλλά έιναι στη μισή τιμή όμως. Πόσα χλμ τον κράτησες?

zoom8
4th January 2007, 20:51
Μα δεν τον εβαλα αφου δεν ταιριαζε για challenge.Μην φανταζεσαι ομως και τρελη διαφορα στην τιμη γιατι εγω οταν τον ειχα παει στην μαζντα για να τον περασουν ηθελαν γυρω στα 200ευρω.

package
4th January 2007, 21:09
Μα δεν τον εβαλα αφου δεν ταιριαζε για challenge.Μην φανταζεσαι ομως και τρελη διαφορα στην τιμη γιατι εγω οταν τον ειχα παει στην μαζντα για να τον περασουν ηθελαν γυρω στα 200ευρω.

Έλεος :shock: :shock: :shock: :shock: 200¤ για 1 ώρα δουλειά? Αχ να ήταν έτσι όλες οι δουλειές.

zoom8
4th January 2007, 21:51
Αστα να πανε δεν παιζονται :evil:

RotorManiac
5th January 2007, 05:59
χμμμ, εχω καποιες αμφιβολιες για τον δισκο του περασε ο προεδρος... ισως να κανω και λαθος, για να δουμε...

Nick_RX_8
5th January 2007, 12:33
Λοιπον ο δισκος μπηκε και εγινε και το σερβις των 80,000 χλμ.
Το αμαξι δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα !! :wink:
Μια χαρα εκατσε και ο δισκος, ελαφρυνε πολυ, και απομονωνει λιγο πιο χαμηλα !
Δεν πατιναρει καθολου, και πιστευω οτι βγαζει ολη τη δυναμη του 8αριου προς τα εξω,καθως και μετα την αλλαγη εχει μια ελαφρια επιπλεον ωθηση προς τα εμπρος.
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, και ευτυχως προλαβα γιατι ο παλιος θα με αφηνε πιστευω σε 5-7 χιλ. χλμ.

Για το service τωρα 80 ευρω για την εργασια (πολλα) και 130 για την αλλαγη του δισκου και 65 ευρω φιλτρα, ροδελα, υγρα κλπ.

RotorManiac
10th January 2007, 05:50
Νικο, αληθεια, ησουν παρων στις εργασιες αλλαγης δισκου στο αμαξι σου?
πιστευω γνωριζεις οτι ουτε καν εμπαιναν οι ταχυτητες οταν ολα περαστηκαν?
πως το γνωριζω τωρα εγω 500χλμ μακρια ειναι αλλο τροπαριο...

rotaryPilot
10th January 2007, 11:31
Yπάρχει κάποιο test για να δεις εάν πατινάρει ο δίσκος σου χωρίς όμως να του δημιουργήσεις φθορά από την στιγμή που είναι οκ ο δίσκος?

The Ace
10th January 2007, 11:36
Yπάρχει κάποιο test για να δεις εάν πατινάρει ο δίσκος σου χωρίς όμως να του δημιουργήσεις φθορά από την στιγμή που είναι οκ ο δίσκος?

Ακίνητος βάζεις 3η, και σιγά-σιγά αφήνεις το συμπλέκτη. Μόλις περάσεις το σημείο σύμπλεξης (που πρέπει να το έχεις μάθει μέχρι τώρα :P ), θα πρέπει να πέσουν οι στροφές του κινητήρα καθώς θα γίνεται σύμπλεξη. Αν όχι, πας για δίσκο.

Το παραπάνω βέβαια μπορεί να γίνει αντιληπτό και στο δρόμο, αν ανεβάζοντας π.χ. από 2α σε 3η με full γκάζι, ο κινητήρας ανεβάζει στιγμιαία στροφές χωρίς όμως να επιταχύνει το αυτοκίνητο....

wallace
10th January 2007, 11:40
+1 με αυτά που λέει ο Αντώνης! Για να συμπηρώσω, αν συμβαίνει το δεύτερο, επειγόντως αλλαγή, γιατί αλλιώς θα χρειαστείς σύντομα οδική βοήθεια! Την έχω πατήσει γι' αυτό και το αναφέρω... :wink: :)

Nick_RX_8
10th January 2007, 21:34
Νικο, αληθεια, ησουν παρων στις εργασιες αλλαγης δισκου στο αμαξι σου?
πιστευω γνωριζεις οτι ουτε καν εμπαιναν οι ταχυτητες οταν ολα περαστηκαν?
πως το γνωριζω τωρα εγω 500χλμ μακρια ειναι αλλο τροπαριο...
Οχι φιλε δεν ημουν εκει, αλλα μου το ειπε και ο τεχνικος οτι επαιναν με λιγη δυσκολια, αλλα το εφτιαξε απλα τωρα απομονωνει λιγο πιο χαμηλα.
Εχω κανει ηδη 1000 χλμ περιπου και ειναι ολα μια χαρα :wink:

p.s. εχεις βαλει κοριο τον Καλογριτσα ? :lol: :lol:

rotaryPilot
10th January 2007, 23:24

Ακίνητος βάζεις 3η, και σιγά-σιγά αφήνεις το συμπλέκτη. Μόλις περάσεις το σημείο σύμπλεξης (που πρέπει να το έχεις μάθει μέχρι τώρα :P ), θα πρέπει να πέσουν οι στροφές του κινητήρα καθώς θα γίνεται σύμπλεξη. Αν όχι, πας για δίσκο.

Το παραπάνω βέβαια μπορεί να γίνει αντιληπτό και στο δρόμο, αν ανεβάζοντας π.χ. από 2α σε 3η με full γκάζι, ο κινητήρας ανεβάζει στιγμιαία στροφές χωρίς όμως να επιταχύνει το αυτοκίνητο....

Τhanks

package
11th January 2007, 02:40

Ρε Αντώνη, το δοκίμασα αυτό και μου έσβησε το αμάξι. (ευτυχώς ήταν ζεστό :wink: :wink: :wink: ). Παρόλα αυτά νομίζω οτι θέλω αλλαγή. Ο συμπλέκτης έχει βαρύνει.Στην αποσύμπλεξη κάνει ένα τρίξιμο από το πεντάλ και δυσκολεύεται να πάρει τις στροφές του βολάν. Αυτή την εντύπωση μου δίνει. Νομίζω οτι στο σημείο που συμπλέκει το αφήνει μερικά δέκατα παραπάνω για να πάρει τις στροφές. Μηπως ρυθμίζετε αυτό και δεν θέλω αλλαγή?

diamond
11th January 2007, 02:49
Κώστα βάλε λίγο λάδι ή γράσσο στο πετάλι του συμπλέκτη, κυρίως στην βάση του, στο ελατήριο του πεταλιού.

package
11th January 2007, 02:50
Γιώργο αυτό θα κάνω με το πεντάλ. Με τα υπόλοιπα είναι το θέμα τι γίνεται.

diamond
11th January 2007, 02:58
Έτσι βαρύς ήταν και εμένα και έτριζε...

Αλλαγή βαλβολίνες (προληπτικά για το σασμαν)
Λάδωμα πεντάλ συμπλέκτη(κυρίως)
και εξαέρωση του συμπλέκτη

Μετά όλα ήταν οκ (μαλακός σαν βούτυρο!!)

package
11th January 2007, 02:59
Μμμμμμμ. Λες? Για να δούμε. Ευχαριστώ Γιώργη.

ΣΤΕΛΙΟΣ
11th January 2007, 03:39
Ρε Κωστα μηπως ειναι το πλατο ο λογος που εχει βαρυνει το πενταλ σου;

rotaryPilot
11th January 2007, 11:08
package πόσα χιλιόμετρα έχεις με αυτόν τον συμπλέκτη?

peloponisios
11th January 2007, 13:39
Τόσο πάει το κατέβασμα σασμάν σε πολλά εξουσιοδοτημένα διάφορων εταιριών. Είναι από τις πιο ακριβές εργασίες. Αυτό που θα πρέπει να αποφεύγεται είναι το "εμπειρικό" σφίξιμο των ρουλεμάν κ.α. ώστε να μην γλυστράει μετά ο συμπλέκτης(κάτι που μου συνέβη και είχε γίνει το αμάξι μουλάρι). Οπότε θέλει ροπόκλειδο η δουλειά και πρέπει να τσεκάρουμε αν το συνεργείο έχει τέτοιο εξοπλισμό.
Επίσης για να τσεκάρουμε αν ο συμπλέκτης μας είναι όντως τόσο καλός όσο φαίνεται στην αρχή(ειδικά αν συνδυάζεται με βολάν), ανοίγουμε όλες τις σχέσεις ως τον κόφτη(και ειδικά τις μεγάλες) και αφού ζεστάνει, και βλέπουμε αν τραβάει καλλίτερα μέχρι τον κόφτη(κάτι που διαπίστωσα ιδιοίς όμασοι με τον carbon ο οποίος στην αρχή σε ενθουσίαζε αλλά όταν ξεφούσκωνε στις ψηλές το μοτέρ ήταν μια από τα ίδια, δηλαδή όλο το εφέ ήταν στην αποσύμπλεξη-σύμπλεξη που ένιωθες το σπρώξιμο)

package
11th January 2007, 22:11
package πόσα χιλιόμετρα έχεις με αυτόν τον συμπλέκτη?

34 χιλιαρικάκια.

nkop
11th January 2007, 22:18
Εμενα παντως ο συμπλεκτης που ειχε βαρυνει εδω και κανα 2 μηνες επιτελους φανερωθηκε πιστευω και η αιτια. Πλεον κανει και οινκ τον χαρακτηριστικο θορυβο του τριξιματος. Μαλλον για λαδωμα το κοβω το προβλημα

rotaryPilot
11th January 2007, 22:53
Εμενα παντως ο συμπλεκτης που ειχε βαρυνει εδω και κανα 2 μηνες επιτελους φανερωθηκε πιστευω και η αιτια. Πλεον κανει και οινκ τον χαρακτηριστικο θορυβο του τριξιματος. Μαλλον για λαδωμα το κοβω το προβλημα

τα ίδια και εμένα ,,,έχει γίνει πιο σκληρός και κάνει και τον ήχο και έχω 19.000 km

TITANIUMRX
13th January 2007, 15:18
Οι έχοντες πρόβλημα με ήχο τριξίματος,διαβάζουν αυτό εδώ : http://www.finishlineperformance.com/rx8/docs/pdf/05-011-06-1724.pdf το εκτυπώνουν,και το πάνε να το δει ο τεχνικός τους.Είναι το cut clutch switch.Σου αλλάζουν το διακοπτάκη και τρίξιμο τέλος.

Οι έχοντες σκληρό συμπλέκτη,διαβάζουν το παρακάτω : http://www.finishlineperformance.com/rx8/docs/pdf/05-004-06-1641a.pdf .Αλλάξτε τα υγρά με κάποια που δεν έχουν εθανόλη μέσα,και είστε οι πρώτοι του χωριού.¨εχω παρατηρήσει,ότι όσοι είχαν σκληρό συμπλέκτη,τους φαγώθηκε σε χρόνο dt.Οι υπόλοιποι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με πρόωρα φθαρμένο συμπλέκτη.Το νού σας λεβέντες!!!!

zoom8
13th January 2007, 15:58
Σαν να ακουω ηδη την απαντηση τους."Μα το συγκεκριμενο αφορα την Αμερικη μονο"...

TITANIUMRX
13th January 2007, 16:03
Ε να πάμε εκεί τότε πες τους.Τα υγρά φρένων είναι ίδια και στα δικά μας και στα Αμερικάνικα.Από 06 και μετά έχουν αλλάξει υγρά μαλλον.Και το διακοπτάκι είναι το ίδιο.Δεν αλλάζει κάτι...την τρέλλα μου....

gbak
14th January 2007, 17:22
παντως και γω εχω αυτον τον ηχο απο τον συμπλεκτη....επισης ειναι αρκετα βαρυς...το συζητησα με τον Καλογριτσα...και περα απο το λαδωμα που καναμε και δεν εγινε τιποτα...καμια περαιτερω ενεργεια δεν δηλωσαν....απλα καποια στιγμη αλλαγη δισκο-πλατο...καθως εκει απεδωσαν το ολο προβλημα...σιγουρα η φθορα δισκο-πλατο συμβαλει στο προβλημα αυτο του συμπλεκτη αλλα και αυτα που εγραψε ο Βαγγελης ειναι αρκετα σημαντικα...
βεβαια αντε να πας σε εξουσιοδοτημενο και να τους πεις οτι φταiει ο clutch cut switch...
θα την ψαξω παντως να δω πραγματικα τι φταιει...

georx8
14th January 2007, 19:52
Είμαι σίγουρος οτι και για τα 2 προβλήματα φταίνε τα υγρά φρένων.
Έκατσα και το έψαξα λίγο και ο θόρυβος δέν είναι απο το διακοπτάκι αλλά μάλλον απο την αντλία και ο λόγος πρέπει να είναι τα υγρά και συγκεκριμένα αυτό που αναφέρει το TSB.
Εγώ έφτασα τα 40.000 χλμ οπότε πρέπει να αλλαχτούν τα υγρά φρένων έτσι κι αλλιώς.

RotorManiac
14th January 2007, 22:30
Οχι φιλε δεν ημουν εκει, αλλα μου το ειπε και ο τεχνικος οτι επαιναν με λιγη δυσκολια, αλλα το εφτιαξε απλα τωρα απομονωνει λιγο πιο χαμηλα.
Εχω κανει ηδη 1000 χλμ περιπου και ειναι ολα μια χαρα :wink:

οχι ρε συ, το συνεργειο δεν το εφτιαξε. ρωταω, εισαι σιγουρος οτι πηρες για 8αρι δισκο-πλατο? αν δεν κανω λαθος, δεν ταιριαζε, αλλα καλεσαν εξωτερικη βοηθεια... αυτος ο βελτιωτης που κραζουν ολοι εδω το εκανε ;-) ολα ενταξει, αφου παει καλα.

Λεωνίδας
14th January 2007, 23:03
Πες τα ρε Στέργιο :wink: :wink: :wink:

package
15th January 2007, 02:13
Τα υγρά φρένων είναι τα ίδια και για τον συμπλέκτη?

rotaryPilot
15th January 2007, 11:34
Τα υγρά φρένων είναι τα ίδια και για τον συμπλέκτη?

ναι

GrRx8MaZdA
16th January 2007, 22:13
Nα πας στη μαζντα για φτιαξιμο και να στο φτιαξει ο Κουτσουλης ο εκτος...μααααλιστα

rotaryPilot
17th January 2007, 11:36
Λοιπόν Θέμα συμπλέκτη,

Ο Συμπλέκτης μου μαλάκωσε αρκετά αλλά όχι τόσο όταν ήταν καινούριος. Βέβαια η αλλαγή στην σκληρότητα ήταν αισθητή. Επίσης το τρίξιμο που έκανε ο συμπλέκτης εξαφανίσθηκε.

Τώρα πως έγιναν αυτά τα δύο πράγματα:

1) Αλλαγή υγρών
2) Ειδικό σπρέι σε σημείο κάτω από το αμάξι στο κιβώτιο.

Δηλαδή ο συμπλέκτης μαλάκωσε και σταμάτησε να τρίζει λόγο των 2 παραπάνω εργασιών. Μπορεί και μόνο το 2) να ήταν υπεύθυνο για να σταματήσει το τρίξιμο και το 1) για να μαλακώσει το πετάλ. Αλλά δεν είναι σίγουρο αυτό. Δηλαδή κάποιος που του τρίζει το πετάλ και είναι σκληρό πρέπει να κάνει και τα 2.

Το τρίξιμο που είχα δεν είχε καμία σχέση με το cut switch που είναι μέσα στο αμάξι και πάνω από το πετάλ του συμπλέκτη. Το τρίξιμο είναι εξωτερικό και προέρχεται από ένα σημείο δίπλα από το κιβώτιο.

georx8
17th January 2007, 18:00
Κι όμως είναι μόνο το 1.Λάδωσέ το όσο θέλεις αν δεν αλλάξεις τα υγρά πάλι θα τρίζει.

package
17th January 2007, 18:06
Εγώ που άλλαξα τα υγρά πάλι βαρύς είναι ο συμπλέκτης.

DinosZ_RX8
17th January 2007, 18:07
rotaryPilot ποια υγρα φρενων εβαλες;

jin kazama
12th March 2007, 00:09
Ερώτηση :
Το Racing Beat Flywheel μπαίνει σε Challenge ?
http://www.racingbeat.com/photos/11468.jpg

ειναι απαραίτητη η αλαγή του Counterweight ?
http://www.mazdatrix.com/8pics/8RCounterweight.jpg

Σε σχέση με άλλα Flywheel βλέπω πως στο Racing Beat έχεις την δυνατότητα να αλάζεις το ''Friction Plate'' χωρίς να χρειάζεται να κάνεις επιδιορθωση στο περίπου...

http://www.racingbeat.com/photos/11431.jpg

Επίσης απο θέμα βάρους σε σχέση με το ΟΕΜ (7,620kgr) είναι σε πολύ καλά επίπεδα (5,443kgr).

To έχει βάλει κανείς ?

jin kazama
12th March 2007, 00:46
και ένα video RacingBeat vs OEM

http://www.youtube.com/watch?v=w5OrO_E56tw#GU5U2spHI_4

jin kazama
12th March 2007, 18:09
Και το FIDANZA δείχνει πολύ καλό
http://img.photobucket.com/albums/v519/staticlag/P1000637_web.jpg

και ένα video με RX-8 που φοράει το FIDANZA

www.abbid.com/rx8club/flywheel.wmv

Ενα αυτοκίνητο που φοράει aftermarket flywheel υπάρχει πιθανότητα να χάσει σε τελικές ??

Terminator
12th March 2007, 19:55
Τελικά μπαίνουν σε challenge?

jin kazama
12th March 2007, 20:08
Ναι μπαίνουν !

GtC
13th March 2007, 11:14
Πάντως παιδιά εγώ που οδήγησα για λίγο 1 Challenge και 1 Cosmo με aftermarket συμπλέκτες (ο ένας ήταν EXEDY Hyper Single του Epsilon κι ο άλλος ήταν του Zoom8 δεν θυμάμαι μάρκα) οφείλω να πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην βάλω "μαμά"
Το αμάξι το χρησιμοποιώ πάρα πολύ μέσα στην πόλη και δεν νομίζω ότι αρέσει η αυτή η αγωνιστική(απότομη) αίσθηση και δεν θα μπορούσα να συμβιώσω με έναν τέτοιο συμπλέκτη
Οφείλω βέβαια να ομολογήσω ότι στις γρήγορες αλλαγές (καρφωτές) το αμάξι πετάει (βλ. ΔΗΜΟΣ) αλλά και πάλι είναι θέμα προτεραιοτήτων
Επιδόσεις-αντοχή(?) από τη μία και Φιλικότητα από την άλλη

GeoRx 8
13th March 2007, 14:25
^Γιωργο συνηθεια ειναι μπορει να ειναι λιγο κουραστικος αλλα μετα το συνηθιζεις!!!

Ασε που δεν μυριζει με τιποτα.

package
13th March 2007, 16:20
H μυρωδιά είναι το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτώ. Μέχρι στιγμής μόνο ο μαμά αξίζει νομίζω.

ΔΗΜΟΣ
13th March 2007, 22:04
H μυρωδιά είναι το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτώ. Μέχρι στιγμής μόνο ο μαμά αξίζει νομίζω.
παντος το δικο σου μυρισε και πολυ μαλιστα :oops: αν δε τα φτυσει :puke: συντομα θα ειναι :notcool: στα συγουρα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

package
14th March 2007, 00:11
Δήμο μου ο δικός μου αντέχει ακόμα, αλλά τον προσέχω αρκετά. Και στο κάτω κάτω έχω μόλις 37Κ χλμ.

Ασχετα αν εσύ μου έξυσες τον μισό δίσκο και το άλλο μισό πλατό.

jin kazama
14th April 2007, 19:33
Τελικά ρε παιδιά υπάρχει κανείς που έχει βάλει Racing Beat ή Fidanza ? βολάν.
Δεν ξέρω αλλα κάτι μου λέει πως και το RB η Fidanza το κάνει ξέρει κανείς τίποτα περι αυτού ?

jin kazama
11th July 2007, 11:59
Ερώτηση :
Το Racing Beat Flywheel μπαίνει σε Challenge ?
http://www.racingbeat.com/photos/11468.jpg

ειναι απαραίτητη η αλαγή του Counterweight ?
http://www.mazdatrix.com/8pics/8RCounterweight.jpg

Σε σχέση με άλλα Flywheel βλέπω πως στο Racing Beat έχεις την δυνατότητα να αλάζεις το ''Friction Plate'' χωρίς να χρειάζεται να κάνεις επιδιορθωση στο περίπου...

http://www.racingbeat.com/photos/11431.jpg

Επίσης απο θέμα βάρους σε σχέση με το ΟΕΜ (7,620kgr) είναι σε πολύ καλά επίπεδα (5,443kgr).

To έχει βάλει κανείς ?

Τελικά μπαίνει σε Challenge αλλα θέλει δισκο-πλατω απο cosmo...

jimzr
11th July 2007, 13:13
Λοιπόν έβαλα κι εγώ το δισκόπλατο το εξάφτερο το Hyper Single της Exedy.

Μακράν άλλη συμπεριφορά το αμάξι αν και για την ώρα είμαι σε διαδικασία στρωσίματός του δισκόπλατο και δεν έχω κάνει και ιδιαίτερα χιλιόμετρα.

Σίγουρα όσον αφορά την φιλικότητα έχει χαθεί, αλλά οι αποδόσεις σίγουρα θα ανέβουν κατακόρυφα ειδικά όσον αφορά εκκινήσεις και φυσικά δεν ξέρω πόσο θα άντεχε ακόμα το μαμά με το τούρμπο επάνω να το βασανίζει, πάντως μετά από 22.000 χιλιόμετρα που βγήκε το μαμά μια χαρά ήτανε.

Μετά από κάμποσα χιλιόμετρα θα ξαναδώσω εντυπώσεις.

jin kazama
11th July 2007, 23:39
^ Σκοτώνει το εργαλείο !

freedom RX8
30th January 2008, 20:27
Παιδια ηρθε η σειρα μου αν και εχω μονο 20,000 χιλ.
Δευτερα μπαινω για δισκο πλατω!
Και λεω να βαλω της mazda!
Εχεται να μου προτεινεται κατι αλλο?

ΔΗΜΟΣ
30th January 2008, 21:23
οτι λεει ο λαζαρος απο επανω σου ακριβως....η καλυτερη λυση

jin kazama
9th April 2008, 12:26
Μήπως έχεις ζυγίσει κανένας το βολάν απο το Challenge ??

georx8
9th April 2008, 15:11
Κάπου διάβασα οτι είναι 16,8lbs Λάζαρε

jin kazama
10th April 2008, 11:15
^ Του challenge ή του cosmo ??

georx8
11th April 2008, 14:11
Του challenge

jin kazama
11th April 2008, 17:09
^Οχι λάθος αυτό είναι του cosmo

http://www.rx8club.com/showthread.php?t=90143

georx8
11th April 2008, 19:03
Μήπως είναι το ίδιο; :?

Ohlis
11th April 2008, 19:06
^^^γιατί έχω την εντύπωση πως η διαφορά βάρους είναι ελάχιστη :roll:

georx8
11th April 2008, 19:55
Λίγο που έψαξα στα manual οταν αναφέρεται σε flywheel δεν διαχωρίζει 5ΜΤ ή 6ΜΤ ενώ για όλα τα υπόλοιπα τον κάνει αυτόν τον διαχωρισμό,τί να πώ τώρα μή σε πάρω και στο λαιμό μου

Ohlis
11th April 2008, 20:25
Γιώργο του challenge είναι σίγουρα μικρότερο (ογκομετρικά)
τώρα για το βάρος δεν είμαι και πολύ σίγουρος :roll:

jin kazama
11th April 2008, 21:00
Εγω το είδα με τα μάτια μου είναι και ποιο μικρό και ποιο λεπτό.

Ohlis
11th April 2008, 21:11
^^^καλά το είδες! τι δεν το έριχνες και ένα ζύγισμα να μας φύγει η περιέργεια!!

jin kazama
12th April 2008, 00:00
^ Θα γίνει και αυτό...

Ohlis
17th April 2008, 05:19
περιμένω μια απάντηση εδώ :roll:

jin kazama
18th April 2008, 00:45
^ Πάρε το καντάρι και πάνε στον xRace88 για να δώσουμε ένα τέλος σε όλες τις ερωτήσεις !

Ohlis
19th April 2008, 02:49
θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία :wink:

red runer
19th April 2008, 17:03
Φερτον απο το γραφειο να τον ζυγισουμε ως τοτε θα ερθει και ο δικος μου

Ohlis
20th April 2008, 00:46
τι λες ρε η δικιά σου η ζυγαριά κλέβει :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

jin kazama
21st April 2008, 00:12

Σάκη για το βολάν λέει... :wink:

georx8
11th May 2008, 21:43
Γιά δείτε κι εδώ
http://www.mazdarotaryparts.com/b-fe-clutch--transmissionb-306-c.asp

red runer
13th May 2008, 19:53

Σάκη για το βολάν λέει... :wink:

σκοτωνει δικε μου the First Act Prolite in Greece

jin kazama
13th May 2008, 22:46
^ Καλά γκάζια...runner !

Ohlis
18th May 2008, 01:26
με για Σάκη άντε και 260 τώρα :twisted:
από το μοτέρ σου πλέων ότι και να δω δεν με εκπλήσσει :shock:

OxygeN
19th January 2009, 19:24
Πρωτη φορα ανεβηκα σε οδηγικη βοηθεια με αιτια δισκο-πλατω στην Αττικη Οδο καθως πηγαινα στην δουλεια 6 το πρωι..
Οσοι δεν εχετε να βαλετε η χρεωση ειναι 150ε εγγραφη για 6μηνες αν τους καλεσεις χωρις να εχεις γραφτει αλλιως 80 το χρονο αν δεν κανω λαθος!
Η πλακα ειναι οι το Σαββατο κοιταγα την ασφαλεια μου και ειδα οτι παρολο που εχω μικτη ξεχασα οδικη..ο νομος του murphy οχι ομως..

Λοιπον γνωριζετε οτι chally και cosmo εχουν διαφορετικο βολαν-δισκο-πλατω?
γνωριζετε οτι του cosmo ειναι μεγαλυτερη η επαφανεια επαφης (κατα 1,5εκ) και φθηνοτερα(20-30ε) και μπαινουν στα chally..

Κοστισε 750ε με τοποθετηση δισκο-πλατω-ρουλεμαν καινουρια βολαν μτχ ολα απο cosmo +εργασια (αλλαξα βαλβολινες..καταμαυρες)..

αυτα ειναι να μειωνεκτιματα του μτχ μεσα σε 1 μηνα που το εχω με 28κ χλμ..
παει η Tein SS που ηθελα..
Ελπιζω να ηταν η τελευταια δυσαρεστη εκπληξη..

Να ευχαριστησω Express service για βοηθεια!
και την αντιπροσωπια Νομικος-Κουρης για ολα τα υπολοιπα!

georx8
19th January 2009, 20:09
Για ξεκαθάρισε λίγο τι έβαλες γιατί μπερδεύτηκα.
Εβαλες δίσκο,πλατό,ρουλεμάν και βολάν απο cosmo;
Ποιά απο αυτά καινούργια και ποιά μεταχειρισμένα;
Καλορίζικα ούτως η άλλως :D :D :D :D :D :D :D

OxygeN
19th January 2009, 20:43
Κοστισε 750ε με τοποθετηση δισκο-πλατω-ρουλεμαν καινουρια... βολαν μτχ ολα απο cosmo +εργασια (αλλαξα βαλβολινες..καταμαυρες)..

Καταρχην ολα απο cosmo!
Μεταχειρισμενο βολαν 35κ χλμ (100ε)
καινουρια δισκο πλατω ρουλεμαν (500ε)
εργασια(150ε)

ksofras
19th January 2009, 20:52
μια χαρά είναι και από τιμές

προτείνω και αλλαγή ζουμιών στο κιβώτιο - διαφορικό
αφόυ άλλαξες τοσο νωρίς δισκο πλατό
μπορεί να είναι λίγο κυνηγημένο, αυτό δεν είναι κακό, αλλά οι βαλβολίνες θα έχουν ταλαιπωρηθεί λίγο.

οι δικές μου στα 40000χλμ ήταν μαυρες

georx8
19th January 2009, 21:40
Αρα ενα aftermarket σέτ βολάν δίσκο πλατό ρουλεμάν για cosmo μπαίνει κουτί σε challenge έτσι;

OxygeN
19th January 2009, 22:00
Αρα ενα aftermarket σέτ βολάν δίσκο πλατό ρουλεμάν για cosmo μπαίνει κουτί σε challenge έτσι;

Ακριβως!

προτείνω και αλλαγή ζουμιών στο κιβώτιο - διαφορικό

κιβωτιου αλλαξα, διαφορικου οχι.. επομενη φορα και συντομα!
Εχω κανονισει πισω αμορτισερ και παγουρακι αντιψυκτικου για εγγυηση περιμενω να ερθουν τα πραματα!
καθως και σερβις 30000χλμ!

Ευχαριστω για ευχες!!

VENIAMIN PARALAKIS
7th April 2009, 23:36
Έκανα γκάλοπ για δίσκο πλατό στο internet και βρήκα ότι η sachs στην αμερική έχει δίσκο και πλατό για RX-8.Δεν μπόρεσα να βρώ για Ευρώπη.Ξέρω ότι είναι από τις πιο παλλιές εταιρείες στον χώρο και σύγουρα από τα πιο ποιοτικά προιόντα.Αν βρώ λέω να δοκιμάσω.

VENIAMIN PARALAKIS
24th April 2009, 02:58
Δυστυχώς έμεινα και εγώ από δίσκο στα 34χιλιάδες χιλιόμετρα.Η αλήθεια είναι ότι τον είχα λιώσει στα donuts όταν είχα πρωτοπάρει το αμάξι.Η λύση ήρθε από τον Στέφανο στην Πτολεμαίδα που με εξυπηρέτησε τάχυστα.Η επιλογή που έκανα τελικά ήταν βολάν από μαμά cosmo και δίσκο πλατό και ρουλεμάν EXEDY stage 1 ,πάλι για cosmo.Αποτέλεσμα αλλαγές πολύ γρήγορες και συμπλέκτης βούτυρο.Παρατήρησα ότι το βολάν από το cosmo παρόλο που είναι μεγαλύτερο πρέπει να είναι λίγο πιο ελαφρύ από του challenge.
Kόστος εργασίας=150
Κόστος υλικών μαζί με βαλβολίνες=600
Θα βάλω foto μόλις βρώ χρόνο

COSMAR
24th April 2009, 21:07
και αργησες προεδρε

VENIAMIN PARALAKIS
25th April 2009, 12:33
Το κατεστραμένο βολάν

http://i439.photobucket.com/albums/qq112/veniamin-paralakis/IMG_0028-1.jpg
http://i439.photobucket.com/albums/qq112/veniamin-paralakis/IMG_0030-1.jpg

Ο λιωμένος δίσκος :lol: :lol: και το πλατό

http://i439.photobucket.com/albums/qq112/veniamin-paralakis/IMG_0018-1.jpg
Διακρίνετε ότι είχα φτάσει μέχρι και τα περτσίνια.....
http://i439.photobucket.com/albums/qq112/veniamin-paralakis/IMG_0020-1.jpg

Και τα νέα αποκτήματα 8) 8) 8)

http://i439.photobucket.com/albums/qq112/veniamin-paralakis/IMG_0007-4.jpg

http://i439.photobucket.com/albums/qq112/veniamin-paralakis/IMG_0009-1.jpg

http://i439.photobucket.com/albums/qq112/veniamin-paralakis/IMG_0010-4.jpg

http://i439.photobucket.com/albums/qq112/veniamin-paralakis/IMG_0011-2.jpg

georx8
25th April 2009, 12:51
Αντε καλοφάγωτα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

VENIAMIN PARALAKIS
25th April 2009, 13:05
Ακόμα ελπίζεις για τα δύο δευτερόλεπτα κάτω στον χρόνο???????

georx8
25th April 2009, 15:38
Σε τί αναφέρεσαι; :scratch:

geox
25th April 2009, 15:48
Ακόμα ελπίζεις για τα δύο δευτερόλεπτα κάτω στον χρόνο???????

Σε τί αναφέρεσαι; :scratch:

Μην ειναι τα Μεγαρα :?: ....μην ειναι οι Αιφιδνες :?: ....μην ειναι ο Καρτοδρομος :?: ....μην ειναι τα Σερρας :?: :wink: :lol: :lol: :lol:

georx8
25th April 2009, 16:08
2" μόνο;Πλάκα κάνεις;
4" το ρίχνω μόνο που έβαλα καινούρια λάστιχα.
Αλλα 3" απο τις αντιστρεπτικές.
Αλλα 3" απο τις γωνίες κάμπερ που θα δώσω.
Και άλλα 2" ΦΠΑ
Στο 1.30 με βλέπω να γυρνάω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

VENIAMIN PARALAKIS
25th April 2009, 16:10
Pos No. Name Best Tm Best Spd

7 12 ΒΕΝΙΑΜΙΝ ΠΑΡΑΛΑΚΗΣ 1:42.966 111,392

13 1 ΠΑΠΑΔΑΦΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1:44.160 110,115

georx8
25th April 2009, 16:10
Αφήνω απέξω το sprintbooster 8)

VENIAMIN PARALAKIS
25th April 2009, 16:16
Γιώργο έκανα αναβάθμιση στον εγκέφαλο.Θα βγάλω και τις 19αρες και όχι μόνο -2 αλλά σε βλέπω μαζί με τις Ferrari.

geox
25th April 2009, 16:40
Γιώργο έκανα αναβάθμιση στον εγκέφαλο-:rr:-,θα βγάλω και τις 19αρες-:brownhair::brownhair::brownhair::brownhair:-και όχι μόνο -2 αλλά σε βλέπω μαζί με τα :gidi::gidi::gidi::gidi:.

.............:hidden:..............

VENIAMIN PARALAKIS
25th April 2009, 16:44
Μηχανικός σε κατάθλιψη ζητεί επιγόντως δουλειά κατα προτίμηση στάβλο για ανακαίνιση!!!!!

VENIAMIN PARALAKIS
25th April 2009, 16:45
Pos No. Name Best Tm Best Spd
18 33 ΧΩΡΑΦΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1:44.822 109,420

geox
25th April 2009, 16:48
Μηχανικός σε κατάθλιψη ζητεί επιγόντως δουλειά κατα προτίμηση στάβλο για ανακαίνιση!!!!!

Σταβλο :?: ...και κοτετσι αναλαμβανω..... :lol: :lol: :lol: :lol:

:offtopic: :oops:

marteas
25th April 2009, 22:27
Αντε να αναψουν
λιγο τα αιματα
ετοιμαζουμε και τραπεζα
σε λιγο καιρο :twisted:

jin kazama
25th April 2009, 23:41
Εγώ για την επόμενη φορά θα έχω ανικαταστίσει το κουρεμένο μπουζί , θα αφίσω τις αποσκευές στο ξενοδοχείο ,ο συνοδηγός μου θα πίνει καφέ στην καφετέρεια και θα έχω και λίγο καλύτερα λάστιχα....

οπότε αν τα μετράω καλά θα είμαι γύρω στο 1:42:00

acr
18th September 2009, 12:51
Γειά χαρά και απο μένα.
Έχω ένα COSMOS, μοντέλο 2004 με 57000km. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, έχει να κάνει με δίσκο-πλατό. Το αυτοκίνητο δεχόταν με πολύ δυσκολία τις τελευταίες δυο μέρες την πρώτη ταχύτητα και την όπισθεν, και ξεκινούσε μόνο με δευτέρα ή τρίτη. Αυτό το αντιμετωπίζω τις τελευταίες δυο μέρες. Μέχρι που χθές δεν μου έπερνε καθόλου την πρώτη και την όπισθεν. Κατόπιν συζητήσεων με εξουσιοδοτημένα service, κατέληξα οτι θέλει αλλαγή δίσκο-πλατό-ρουλεμάν. Το κόστος από 640-700 euro.
Θα εκτιμούσα την άποψη σας για το πρόβλημα, καθώς και εάν κάποιος έχει κάνει την αλλαγή δίσκο-πλατό, πού και πόσο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

MOD EDIT:Μεταφέρθηκε στο σωστό θέμα

VENIAMIN PARALAKIS
18th September 2009, 13:15
Η τιμή είναι κάπου εκεί.Το ίδιο έχουμε αντιμετωπίσει πολλοί και σε λιγότερα χιλιόμετρα οπώτε μην ανησυχείς,φτιάξτο και καλές βόλτες και πάλι.Έλα και σε μια συγκέντρωση μας ή στο περίπτερο του σωματείου στο MOTORSHOW την άλλη εβδομάδα να γνωριστούμε από κοντά.

acr
18th September 2009, 13:47
Σε ευχαριστώ για το quick reply. Θα προσπαθήσω να έρθω στο MOTORSHOW να τα πούμε απο κοντά.

bronx
24th November 2009, 01:29
Φεύγω απο φανάρι με πρώτη. Περνάω την δευτέρα στο κιβώτιο όλα καλά αλλα μόλις βάζω τρίτη κόβει ρυθμό το αυτοκίνητο αλλα με της στροφές να συνεχίζουν να ανεβαίνουν. Κόβω ρυθμό βάζοντας τέταρτη ταχύτητα και συνέχισε να το κάνει για 2-3 δευτερόλεπτα.
Πήγα λάου λάου για το καφεδάκι μου μη γίνει τίποτα χειρότερο. Επίσης πρόσεξα ότι τώρα πια πρέπει να είμαι πιο υπομονετικός με το αμπραγιάζ απο στάση. Αύριο με βλέπω συνεργείο αλλα μιας κι ήρθε η στιγμή για αλλαγή, εκτός απο Mazda ποιά οι άποψη σας για τα ACT και Exedy? Διαφέρουν πολύ οι τιμές με τα stock?

VENIAMIN PARALAKIS
24th November 2009, 02:07
Mαμά έχει και το challenge και το cosmo exedy.Προσωπικά είχα διαλέξει το stage 2 της exedy μαζί με πλατό και βολάν

bronx
24th November 2009, 20:44
Κάπου διάβασα ότι χρειάζεσαι ένα ειδικο εργαλείο-κλειδί για να αλλάξεις δίσκο και πλατό στο RX8. Αληθεύει αυτό? Δηλαδή δεν μπορώ να πάω στον "μηχανικό μου" πρέπει να πάω στην Mazda?
Αν έχει σημασία, δεν θα μπούν τα εργοστασιακά αλλα aftermarket.

manolisrx8
10th December 2009, 00:23
τελικα ρε παιδια τι ειναι καλυτερο να βαλει κανεισ στο challenge δισκο πλατο και ρουλεμαν? χρειαζοντε ολα και απο που τα περνει κανεισ?

blexo
10th December 2009, 01:22
Επειδή είμαι και εγώ σε φάση που κοιτάω για κανα δισκοπλατό - βολάν το μόνο σίγουρο είναι οτι θα πήγαινα σε ACT ... με 500euro παίρνεις τον κορυφαίο..

Για το rx8 βγάζει 6 διαφορετικά μοντέλα... http://www.advancedclutch.com/products/search.aspx?keyword=rx8&search_btn.x=0&search_btn.y=0 δεν τα έχω ψάξει ακόμα αλλα το συνιστώ...

http://img710.imageshack.us/img710/3563/clutchkitshdg6heavyduty.jpg (http://img710.imageshack.us/i/clutchkitshdg6heavyduty.jpg/)

red runer
10th December 2009, 01:59
Παιδες εγω φοραω Act αι ειμαι πολυ ευχαριστημενος

blexo
10th December 2009, 04:14
Ορίστε τα βρήκα, διαλέχτε 1 από τα 6 ανάλογα με την χρήση http://www.jscspeed.com/rx8/clutch/act.htm

red runer
10th December 2009, 11:07
ACT Pro lite Flywheel+330 ft/lbs ZM8-HDSS είναι ο καλύτερος συνδυασμός για street πόλης και φαναριών με τα αλλά θα τινάζει πολύ

manolisrx8
10th December 2009, 21:22
κανουνε αυτα για το challenge? επειδη δεν κατεχω καλα ρουλεμαν και πλατο ειναι μεσα σε αυτα που μασ ειπες? μπωρεισ να μου γραπσεισ μια ολοκληρομενη λυση με τυπους του καθε ανταλακτικου και που θα τα βρω αν ξερεις καποια σελιδα ευροπαικια?

red runer
11th December 2009, 00:35
Φυσικά το βολάν είναι για Cosmo αλλά μπαίνει στο Challenge όπως και ο δίσκος και το πλατό είναι για Cosmo no problem όλα μπαίνουν θα χρειαστείς και αντίβαρο για το βολάν υπάρχουν πολλές σελίδες για να τα αγοράσεις κυρίως αμερικάνικες καλό είναι αν τα πάρεις από αμερικα να τα αγοράσεις ξεχωριστά κομμάτι κομμάτι δηλ. και να αποφύγεις την αποστολή με ups ζήτα πάντα USPS ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΔΗΛΑΔΗ και δεν θα πληρώσεις τελωνείο και θα πάρεις καλύτερες τιμές υπάρχουν και στο e bay διαλέγεις και παίρνεις

red runer
11th December 2009, 00:42
Δες εδω http://global.ebay.com/search?Query=rx8+ACT&Region=0&SortBy=1&PageNumber=1

xRace88
11th December 2009, 18:45
Έγω πιστέυω πως το βολάν τις RACING BEAT είναι καλύτερο από άποψη κατασκεύης.Αλλά
είναι και ακριβότερο από τα παραπάνω.

drifter in car
14th December 2009, 12:53
μερικες photo απο συμπλεκτη και βολαν μαζι με αντιβαρο κατα την τοποθετηση σε challenge.http://i684.photobucket.com/albums/vv209/brainstormtuning/PIC_1014.jpg

drifter in car
14th December 2009, 12:54
http://i684.photobucket.com/albums/vv209/brainstormtuning/PIC_1012.jpg

georx8
14th December 2009, 13:38
Γιάννη μάρκα και τιμή

drifter in car
14th December 2009, 14:03
τα συγκεκριμενα της F1 racing,περιπου στα 580

marteas
14th December 2009, 15:25
Πότε πρέπει να αλλάξει κάποιος τον δίσκο-πλατό
μετα απο ποσά χιλιόμετρα;

georx8
14th December 2009, 16:04
Ανάλογα τη χρήση Βαγγέλη.Εγώ 99.000 χλμ τώρα τον μανίσιο έχω

marteas
15th December 2009, 01:39
Και εγώ έχω 84000 χιλ. και έχω τον μαμά.

Terminator
15th December 2009, 20:27
60000 χμ και εχω μαμα

triton
16th December 2009, 18:13
σωστα αναλογα με τη χρηση. τη σωστη χρηση. και αν πρεπει να προσεχουμε μια φορα στις αλλαγες σε υψηλες στροφες με συμβατικο κινητηρα, τοτε πρεπει να προσεχουμε 10 φορες οταν εχουμε να κανουμε με ροτορες, που ο συμπλεκτης χρησιμοποιειται στις 8000+ rpm.
ΥΓ: σε περιπτωση που το στηνεις, τοτε η αλλαγη θα ερθει εγγυημενα πολυ νωριτερα.

xristinarx8
17th December 2009, 00:13
Ανάλογα τη χρήση Βαγγέλη.Εγώ 99.000 χλμ τώρα τον μανίσιο έχω

axaxaxaxaxaxaahhhhhaxaxaxaxaxaxa

εγω εχω 59000χλμ κ αγκομαχαω να αλλαξω ταχυτητα καθως επισης το 8αρι μου στις εκκινησης παραμενει στο ιδιο σημειο μεχρι να το παρει αποφαση να ξεκινησει....

COSMAR
17th December 2009, 02:25
axaxaxaxaxaxaahhhhhaxaxaxaxaxaxa

εγω εχω 59000χλμ κ αγκομαχαω να αλλαξω ταχυτητα καθως επισης το 8αρι μου στις εκκινησης παραμενει στο ιδιο σημειο μεχρι να το παρει αποφαση να ξεκινησει....

αφροαφρο

triton
17th December 2009, 14:29

λογω σπινιαρισματος η λογω δισκου? ακομα δεν το πηρες του ηπιες το αιμα!
:)

xristinarx8
17th December 2009, 14:35
λογω σπινιαρισματος η λογω δισκου? ακομα δεν το πηρες του ηπιες το αιμα!
:)

δεν φταιω εγω...αυτοι που με προκαλουν φταινε axaxaxaxaxaxa

το αμαξι πατιναρει κ ο συμπλεκτης πλεον εχει γινει ανυποφορος...

Young Schumacher
17th December 2009, 20:23
Ελα και θα σου κανουμε ενα δισκο πλατο ρουλεμαν με βολαν κομπλε ολα δωρο!!! Για να μπορεις να τους τρως με ανεση χαχαχαχαχαχαχαχα Πιες του το αιμα αλλα λιγο ποιο νορμαλ βρε χριστινα ποιο χαλαρα.Μαλλον απο τα πολλα τα αλογα σου αρεσει το γκαζι και το πατας ακομα ποιο πολυ μου φενεται χαχαχαχαχαχα

jin kazama
17th December 2009, 20:50
122.000 km + 2 Track Days + Παιδικές καφρίλες 2005-06 και ακόμα είμαι με μαμά...

xristinarx8
17th December 2009, 23:19
122.000 km + 2 Track Days + Παιδικές καφρίλες 2005-06 και ακόμα είμαι με μαμά...

μα ειναι δυνατον????απιστευτο!!!!

xristinarx8
17th December 2009, 23:23
Ελα και θα σου κανουμε ενα δισκο πλατο ρουλεμαν με βολαν κομπλε ολα δωρο!!! Για να μπορεις να τους τρως με ανεση χαχαχαχαχαχαχαχα Πιες του το αιμα αλλα λιγο ποιο νορμαλ βρε χριστινα ποιο χαλαρα.Μαλλον απο τα πολλα τα αλογα σου αρεσει το γκαζι και το πατας ακομα ποιο πολυ μου φενεται χαχαχαχαχαχα

που να ερθω???αν ειναι δωρο ολα αυτα ερχομαι τρεχοντας....ενταξει εχω λιγο βαρυ ποδι δεν γινεται αλλωστε να μην εχεις βαρυ ποδι με το συγκεκριμενο αμαξι... αλλα ελεος...banned

jin kazama
18th December 2009, 01:02
μα ειναι δυνατον????απιστευτο!!!!

κι όμως όλα είναι δυνατά...wizard

Trx8iantafillos
18th December 2009, 01:52

εισαι σκυλος

jin kazama
18th December 2009, 14:42
εισαι σκυλος

την γάτα ψάχνω...gdg70

jin kazama
12th January 2010, 20:40
Μετά από αλλεπάλληλες και καταιγιστικές πιέσεις αποφάσισα κι εγώ να βάλω ένα ελαφρωμένο βολάν και με την ευκαιρία να βάλω και ένα δίσκο πλατό...lol

Και λέγοντας δίσκο πλατό αποφάσισα να βάλω Exedy από cosmos
http://www.good-win-racing.com/miata/images/items/ExedyMiataClutchKit.jpg
για να μπορεί να πατήσει ένα καλό ελαφρωμένο βολάν γιατί το 99% τον aftermarket flywheels έχουν κατασκευαστεί για το cosmos

Τα βολάν που παίζουν είναι τα εξής:
1.Racing Beat
http://www.mazdatrix.com/Pictures/f-clutch/TBAluminium.jpg
2.Fidanza
http://www.racingworks.com/images/fidanza_flywheel_racingwork.jpg
3.ACT Prolite
http://www.jscspeed.com/part_pictures/act_prolite_fw.jpg

Ο δίσκος πλατό έχει γίνει ήδη παραγγελία το μόνο που μένει είναι να βρούμε και καλά μεταφορικά για ένα απο τα 3 βολάν και να το χτυπήσουμε κι αυτό !

jin kazama
13th January 2010, 00:22
και στο άμεσο μέλλον πιστεύω πως ένα 4.777 θα ήταν λουκούμι...

geox
13th January 2010, 00:25
^keep posting............gdg9

jin kazama
13th January 2010, 00:33
τι άλλο θέλεις ???

geox
13th January 2010, 00:45
^Λαζαρε δεν θελω τιποτα προς το παρον......οταν ομως χρειαστω θελω να ξερω οτι καποιος-εξαιρετος προφητης-εκανε την αναλογη ερευνα αγορας-χαρακτηριστικων και κατεληξε στην ΙΔΑΝΙΚΗ λυση....allright

jin kazama
13th January 2010, 00:49
Α ρε πως τα λες...

geox
13th January 2010, 00:57
^Με οποιον δασκαλο καθησεις........einstein

georx8
13th January 2010, 01:04
Ωραίος Λάζαρε.Θα το χρειαστώ σύντομα

VENIAMIN PARALAKIS
13th January 2010, 02:04
Η προφητεία διαδώθηκε οπώτε να πούμε και εντυπώσεις:
Φοράω τον exedy δίσκο πλατό ρουλεμάν από cosmo δηλαδή stage1,και μαμά βολάν cosmo.Ο συνδιασμός έγεινε με amemiya short shifter και απλά οι αλλαγές σκοτώνουν τον δαίμωνα μέσα στην σπηλιά

manolisrx8
13th January 2010, 09:04
καλημερα ρε φιλαρακια μπορειτε να μου προτηνετε ενα ολοκληρορμενο κιτ οτι χρειαζετε τελος παντων για δισκο πλατο βολαν ρουλεμαν αντιβαρα και δεν ξερω τι αλλο χρειαζετε αααα και το shifter μου αρεσει αλλα δεν χερω τι και απο που βοηθειστε με να κανω μια ολοκληρομενη παραγγελεια για το challenge βεβεα ε! βλεπω οτι κανουνε και του cosmo δεν ξερω περιμενω απαντησεις. θελω κατι ποιο ανεβασμενω απο το μαμα αλλα οχι παρα πολλη αποτομο κατι σε stage 1 με βλεπω βοηθεια χριστιανοιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!! !!!

manolisrx8
14th January 2010, 09:13
κανεις εδω? με λαμβανει?

gemp100
14th January 2010, 10:34
Μετά από αλλεπάλληλες και καταιγιστικές πιέσεις αποφάσισα κι εγώ να βάλω ένα ελαφρωμένο βολάν και με την ευκαιρία να βάλω και ένα δίσκο πλατό...lol

Και λέγοντας δίσκο πλατό αποφάσισα να βάλω Exedy από cosmos
http://www.good-win-racing.com/miata/images/items/ExedyMiataClutchKit.jpg
για να μπορεί να πατήσει ένα καλό ελαφρωμένο βολάν γιατί το 99% τον aftermarket flywheels έχουν κατασκευαστεί για το cosmos

Τα βολάν που παίζουν είναι τα εξής:
1.Racing Beat
http://www.mazdatrix.com/Pictures/f-clutch/TBAluminium.jpg
2.Fidanza
http://www.racingworks.com/images/fidanza_flywheel_racingwork.jpg
3.ACT Prolite
http://www.jscspeed.com/part_pictures/act_prolite_fw.jpg

Ο δίσκος πλατό έχει γίνει ήδη παραγγελία το μόνο που μένει είναι να βρούμε και καλά μεταφορικά για ένα απο τα 3 βολάν και να το χτυπήσουμε κι αυτό !

Μανωλη η απαντηση βρισκεται μια σελιδα πισω.Στειλε ενα πμ στον Λαζαρο να σου πει απο που τα παραγγειλε.

georx8
16th January 2010, 01:52
Λάζαρε για XTD τι γνώμη έχεις;
339$ δισκο πλατώ ρουλεμάν μαζί με ελαφρωμένο βολάν.

jin kazama
16th January 2010, 13:48
^ Στρατηγέ μου στην Αμερική σύμφωνα πάντα με την προφητεία πολλοί είναι αυτοί που επιλέγουν αυτή τη λύση .
Επιπλέον δεν έχω διαβάσει κάτι το αρνητικό οπότε η επιλογή είναι δική σου...may the force be with you !

VENIAMIN PARALAKIS
16th January 2010, 13:59
http://img36.imageshack.us/img36/5684/maythesourcebewithyou.jpg

jin kazama
16th January 2010, 14:04
Βένια βάλε λίγο μεγαλύτερη ανάλυση γιατί πέρασε η ηλικία και καταλαβαίνεις......

jin kazama
22nd January 2010, 21:35
Τελικά οι αγορές έγιναν
Δίσκος Πλατό : Exedy 236mm (από cosmo)
Βολάν: Fidanza Αλουμινίου 8.5 lbs
Αντίβαρο : F1 Racing με προδιαγραφές MAZDA N351-11-52X

VENIAMIN PARALAKIS
22nd January 2010, 21:52
Αδερφέ εν τάγμα καλοφόρετα και άντε με το καλό να τα ξαναλιώσεις(άλλα 100 χιλιάδες χιλιόμετρα)

manolisrx8
22nd January 2010, 22:19
το ρουλεμαν λαζαρε το αλαζουμε και αυτο?και ανα ναι τι βαζουμε?γιατι μου κανει σαν κροταλια ετοιμο να με φαι αμα αφισω το συπλεκτη.( καλοφορετα να ειναι τα πραγματακια σου)

jin kazama
22nd January 2010, 22:24
thanks Bro..

jin kazama
22nd January 2010, 22:30
το ρουλεμαν λαζαρε το αλαζουμε και αυτο?και ανα ναι τι βαζουμε?γιατι μου κανει σαν κροταλια ετοιμο να με φαι αμα αφισω το συπλεκτη.( καλοφορετα να ειναι τα πραγματακια σου)

Το συγκεκριμένο ρουλεμάν που κάνει το κροτάλισμα είναι το Clutch Release Bearing
http://www.mazdatrix.com/8pics/8clutch/tobrg.JPG

και το άλλο Clutch Pilot Bearing

http://www.mazdatrix.com/pictures/g-tra-di/PilotBearing.jpg

Είναι μέσα στο κιτ του συμπλέκτη allright

manolisrx8
22nd January 2010, 22:35
αααααα οποτε το περνουμε ετσι και αλλιως με το πακετο του δισκου και πλατο.οκ

manolisrx8
22nd January 2010, 22:42
λαζαρε τελικα απο που παραγγειλες το πραγματα?

jin kazama
5th February 2010, 21:42
Λοιπόν σήμερα είχαμε αφίξεις....

manolisrx8
5th February 2010, 21:47
καλως τα μου καλως τα μου!!!!!!!!

jin kazama
5th February 2010, 21:57
http://img231.imageshack.us/img231/4215/img0068ix.th.jpg (http://img231.imageshack.us/i/img0068ix.jpg/) http://img508.imageshack.us/img508/8121/img0069bd.th.jpg (http://img508.imageshack.us/i/img0069bd.jpg/) http://img294.imageshack.us/img294/1809/img0070g.th.jpg (http://img294.imageshack.us/i/img0070g.jpg/) http://img9.imageshack.us/img9/5909/img0071cs.th.jpg (http://img9.imageshack.us/i/img0071cs.jpg/) http://img403.imageshack.us/img403/7660/img0072zb.th.jpg (http://img403.imageshack.us/i/img0072zb.jpg/) http://img709.imageshack.us/img709/1514/img0073t.th.jpg (http://img709.imageshack.us/i/img0073t.jpg/)

ahhhhhahhhhhahhhhhahhhhhahhhhhahhhhhahhhhhahhhhhah hhhhahhhhh

jin kazama
5th February 2010, 22:18
http://img38.imageshack.us/img38/9295/img0073la.jpg (http://img38.imageshack.us/i/img0073la.jpg/)

Μιλάμε για έργο τέχνης.....

georx8
5th February 2010, 22:34
Μπά χάλια ειναι Λάζο σε κοροιδέψανε.Φέρτο σε μένα να μη σου πιάνει και χώρο.angel

VENIAMIN PARALAKIS
5th February 2010, 22:37
Λάζο αν το φέρεις από Τούμπα μεριά κερνάω και την είσοδο για τον αγώνα με τις γριές.

marteas
5th February 2010, 22:38
Και εγώ χάλια το βλέπω
θα περάσω την Κυριακή να μου το δώσεις.

red runer
6th February 2010, 00:34
χαχα σας προλαβα το πηρα πρωτοςgdg70gdg70gdg70dancingdancingdancinggd g67gdg67gdg67gdg101gdg101gdg101

VENIAMIN PARALAKIS
6th February 2010, 00:45
Ρε κάθαρμα που είσαι εσύ????Έχεις πάρει μονότερμα όλα τα εισαγώμενα.....

jin kazama
6th February 2010, 01:39
χα χα χα !!!!

Ohlis
6th February 2010, 05:15
καλοφόρετο Λάζαρε!

jin kazama
6th February 2010, 14:27
Τώρα περιμένουμε το αντίβαρο και το δίσκο πλατό και είμαστε οκ...

jin kazama
6th February 2010, 15:26
Εδώ μπορείτε να δείτε πόσο ποιο πρόθυμο και σβέλτο γίνετε από άποψη στροφών..

Το μαμά είναι 16,8 pounds = 7.62 kgr και το Fidanza 8,5+3,5 c/w=12 pounds=5.44kgr

7.62 kgr - 5.44 kgr = 2.18 kgr (Στατική διαφορά βάρους)

w5OrO_E56tw

gemp100
7th February 2010, 00:32
πλακα με κανεις τωρα.......................................ein steineinstein

manolisrx8
7th February 2010, 09:33
λαζαρε ακριβως την ιδια κινηση θα κανω και εγω σε λιγο καιρο μονο που ισως να βαλω το 2 σταδιο στο δισκο και πλατο δεν ξερω ακομα πιστευω πως μπενουνε σε αυτο το βολαν ε?

jin kazama
8th February 2010, 01:56
Θα περιμένουμε το Γιάννη Mr.Brainstorm που έχει να posrtάρει κάποια σημαντικά στοιχεία για την τοποθέτηση του βολάν....

Γιάννη πες τα όλα με λεπτομέρειες και όρους...

jin kazama
8th February 2010, 14:26
Απ ότι με πληροφόρησε υψηλόβαθμο στέλεχος της vori v zakone ο Exedy είναι πλέον στα χέρια μας...

jin kazama
8th February 2010, 15:42
Έχει μήπως κανείς διαθέσιμο το PDF της MAZDASPEED που αναφέρεται στο βολάν (Flywheel Install ) ???

jin kazama
9th February 2010, 23:40
Σήμερα εκτός από άσχημα γεγονότα είχαμε και ευχάριστα
http://img52.imageshack.us/img52/7346/img0097o.jpg (http://img52.imageshack.us/i/img0097o.jpg/)

georx8
10th February 2010, 02:42
Αυτά ειναι ωραία πράγματα.
Εκείνο εκει πάνω τι είναι;Μαστίχα exedy;gdg67gdg67gdg67

jin kazama
10th February 2010, 03:17
Ειδικό γράσο για το ρουλεμάν...

georx8
10th February 2010, 03:24
Σώπα ρε σοβαρά;Και τα άλλα τα 2 τα στρογγυλά τι είναι ρε θείο θα μου πείς;
axaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxa xaaxaxaxaxaxaxa

jin kazama
10th February 2010, 03:31
Δαχτυλίδια για τον αρραβώνα μας παλιοκόριτσο...

red runer
10th February 2010, 03:38
είναι αυτό το τέτοιο crazy που βάζουν για να τετοιωνει rallyeman καλύτερα ρωτα και τον τετοιο wizard axaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxaxaaxaxaxaxaxa xa