PDA

View Full Version : πινακιδα προφ/κτηρα εμπρος

Pages : [1] 2

chrisalex
27th January 2005, 23:08
παιδια γνωριζετε ποσο ευκολο ειναι να βγει το πλαστικο εμπρος για να μην βαλω καθολου τον αριθμο κυκλοφοριας?

Blacktan
27th January 2005, 23:23
απλουστατο .... μολις ξηλωσα σημερα ενος αλλου Χρηστου την πινακιδα .. :D

ο σωστος τροπος ειναι να "κατεβει" ο προφυλακτηρας ..
επειδη ομως πιθανως να κοστισει και ειναι αρκετα επιπονο για καινουριο αμαξι και χρονοβορο , καλυτερα να πας με τον αλλο τροπο ...

απλα βαλε δυναμη και τραβα ολο το πλαισιο μαζι ...
χωρις να παθουν απολυτως καμια ζημια οι γρυλλιες σου , θα αποκολληθει απο πανω και μετα με το χερι σου θα αφαιρεσεις κατι πλαστικα μαραφετακια που θα περισευσουν ....

ειναι απλο , θαρρος μονο θελει και δυναμη ! :D

TITANIUMRX
28th January 2005, 03:55
Το πλαστικό τις πινακιδας ειναι βιδωμένο με τρεις βιδες πίσω απο την γρύλια.Οπότε όσω και να τραβάς δεν βγαίνει.Ξεβιδώνεις την ποδιά απο κάτω(οχι τελείως,μονο μπροστα και πλαγια),δηλαδή πρεπει να σηκώσεις το αμαξι,ξεβιδώνεις την κάτω και στην μέση βιδα που είναι και η ποιό εύκολη,και μετά απο κόπους και βάσανα προσπαθείς να ξεβιδώσεις τις πάνω (2) δεξιά και αριστερά.Το δύσκολο εδώ είναι οτι το κεφάλι τις βίδας κρύβετε το μισό απο τον εσωτερικό προφυλακτίρα και θα σε παιδεψει λίγο.Με το κατάλληλο κατσαβιδάκι (σταυρός) θα τα καταφέρεις.Εμένα μου το έβγαλαν τα παιδιά στην αντιπροσωπεία σε ένα τέταρτο.Και μάλιστα τζάμπα,καπου διάβασα οτι σε κάποιον πήραν 17 euro για ατήν την δουλειά.¨Ημαρτον!!!!!!

Blacktan
28th January 2005, 10:43
Eμενα στα Κεντρικα της mazda μου ζητησαν να κλεισω ραντεβου και θα χρειαζοντουσαν το αμαξι 3 ωρες !!!!!

Μετα απο αυτο το ακουσμα , το τραβηγμα του πλαισιου προς τα εξω με ιδιωτικη πρωτοβουλια ηταν αναποφευκτο ! :D

GrRx8MaZdA
28th January 2005, 13:03
Eμενα στα Κεντρικα της mazda μου ζητησαν να κλεισω ραντεβου και θα χρειαζοντουσαν το αμαξι 3 ωρες !!!!!

Μετα απο αυτο το ακουσμα , το τραβηγμα του πλαισιου προς τα εξω με ιδιωτικη πρωτοβουλια ηταν αναποφευκτο ! :D

Emena mou to afairesan sti mazda se 5lepta....Osi ora ekana nanevo sta grafeia na paro to timologio k na ksanakatevo sto sinergeio to eixe afairesei.... :wink:

JpoL
28th January 2005, 15:22
Προσωπικά, επειδή το είχα αποφασίσει πριν την παραλαβή, ζήτησα και το παρέλαβα έτσι. Και φυσικά, no charge...

Pani74
31st January 2005, 20:31
Με την τροχαία τι γίνεται μετά;

Diver
31st January 2005, 20:34
33 euros

Pani74
31st January 2005, 20:54
Είναι ρίσκο ρε γμτ. Και δε λέει να κυκλοφορείς και κρύβεσαι

GrRx8MaZdA
31st January 2005, 21:13
Είναι ρίσκο ρε γμτ. Και δε λέει να κυκλοφορείς και κρύβεσαι

Σιγά ρε c...Όχι και να κρύβεσαι...Σιγά??Εκτός και αν την βγάζει ςσυνέχεια σε μέρη που συχνάζουν στρουμφ...!! :lol:
Αν την έχεις να την δείξεις δεν σου λέει τπτ...

¶σε εμένα μου σπασε το πλαστικό και στη Μαζντα ακόμα να μου το φτιάξουν και είμαι 7μήνες χωρίς πινακίδα!!! :wink: :roll: 8)

Pani74
31st January 2005, 21:33
Ε, εντάξει έχεις δικαολογία. Εγώ πάντως θα αργήσω να προβληματιστώ για τέτοια ζητήματα μέχρι να το παραλάβω. Πρώτο 15ήμερο του Μαϊου. Φρίκη...

GrRx8MaZdA
31st January 2005, 21:56
Ε, εντάξει έχεις δικαολογία. Εγώ πάντως θα αργήσω να προβληματιστώ για τέτοια ζητήματα μέχρι να το παραλάβω. Πρώτο 15ήμερο του Μαϊου. Φρίκη...

χαχα.Μαλλον δεν καταλαβες... :wink: Δικαιολογια!!

Pani74
31st January 2005, 22:06
χαχα!! Αφού του πίστεψα εγώ φαντάσου οι τσοιμπα

kostasRX-8
31st January 2005, 22:37
Aυτη η βαση παιζει πουθενα??Την εχει δει κανενας?

Blacktan
31st January 2005, 22:42
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ .....

Η μιση παροχη αερα για το ramair παει στραφι ....

RotorManiac
1st February 2005, 00:42
Η πρέπει να είσαι καλός ηθοποιός η άλλες φορες ειλικρινείς, εγώ 2 φορες χρειάστηκε και τα δυο, ευτυχώς no ticket :roll:

Blacktan
1st February 2005, 11:16
Στο 8αρι μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα φρεσκος για να εχω εμπειρια απο θεμα πινακιδας ...

Στο miata 3 χρονια , ειχα 4-5 κλησεις (τις 2 πηγα δικαστηριο και αθωωθηκα) και κανενα 2 φορες που με σταματησαν για πινακιδα και την γλυτωσα επειδη ο αστυνομικος ηταν στις καλες τους ...

Οπως και να εχει δεν μετανοιωνω για τα 150 ευρω (σε παραβολα) που εχω πληρωσει στα 3 χρονια ...

Το περναω στα γενικα εξοδα του μωρου !
150 / 3 = 50 ευρω τον χρονο ! Πολλα ειναι για να εχω το μωρο ομορφο ?? :)

RotorManiac
1st February 2005, 13:09
Η ρουφιάνα η mazda είναι σαν να έχει κρυφό συμβόλαιο με την Intepol για να τσιμπάνε όλοι κλήσεις. Κάνει τις μούρες επίτηδες να μην μπαίνει πινακίδα, ενώ είναι τόσο εύκολο να σχεδιάσουν ένα τμήμα του προφυλακτήρα...

TOMASSINO
1st February 2005, 14:19
Στο 8αρι μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα φρεσκος για να εχω εμπειρια απο θεμα πινακιδας ...

Στο miata 3 χρονια , ειχα 4-5 κλησεις (τις 2 πηγα δικαστηριο και αθωωθηκα) και κανενα 2 φορες που με σταματησαν για πινακιδα και την γλυτωσα επειδη ο αστυνομικος ηταν στις καλες τους ...

Οπως και να εχει δεν μετανοιωνω για τα 150 ευρω (σε παραβολα) που εχω πληρωσει στα 3 χρονια ...

Το περναω στα γενικα εξοδα του μωρου !
150 / 3 = 50 ευρω τον χρονο ! Πολλα ειναι για να εχω το μωρο ομορφο ?? :)
Και εγω προχθες βραδυ την γλυτωσα αφου ο αστυνομικος ειχε τις καλες του...Μου λεει, μετα απο αδεια και διπλωμα, χαμηλοφωνα, που ειναι η πινακιδα η μπροστα??Με νοημα εγω, πισω στο πορτ μπαγκαζ μου εσπασε η βαση...Καλα ναι οκ μου λεει, καλο βραδυ και προσοχη!! :lol:

Elias_RX8
18th February 2005, 19:20
Παίδες εγω το αμαξι το παρέλαβα χωρίς πινακίδα και μετά από λίγες μέρες που πήγα στην Ελμα για αλλαγή του φωτ. λεβιέ τους ειπα να τον βάλουν... 30 € κόστισε αλλά ψιλοηρεμησα...
Βέβαια για να βάλουν το πλαστικό, κατέβασαν όλο το μπροστινό προφυλακτήρα και μάλλον ψάχνοντας πηγαιναν για να βρουν πως θα το βάλουν πάνω στην γρίλια.. πάντως η γρίλια δεν ειναι και τοσο γριλια μια και τα περισσότερα κενα ειναι κλειστά...

vampyre
18th February 2005, 21:16
Παίδες εγω το αμαξι το παρέλαβα χωρίς πινακίδα και μετά από λίγες μέρες που πήγα στην Ελμα για αλλαγή του φωτ. λεβιέ τους ειπα να τον βάλουν... 30 € κόστισε αλλά ψιλοηρεμησα...
Βέβαια για να βάλουν το πλαστικό, κατέβασαν όλο το μπροστινό προφυλακτήρα και μάλλον ψάχνοντας πηγαιναν για να βρουν πως θα το βάλουν πάνω στην γρίλια.. πάντως η γρίλια δεν ειναι και τοσο γριλια μια και τα περισσότερα κενα ειναι κλειστά...

Ηλία ακριβώς. Η γρίλια μπροστά δεν είναι για να παίρνει αέρα το RX8. Οι εισαγωγές είναι από κάτω , εκεί που είναι και ο ρότορας στη μάσκα (όχι ο ρότορας της μηχανής :lol: , ο διακοσμητικός μπροστά). :)

Walker
21st February 2005, 13:23
Εμένα πάντως η πινακίδα μου στάθηκε σωτήρια για την ακεραιότητα του μπροστινού προφυλακτήρα. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω ισιώσει την πινακίδα 2 φορές από το παρκάρισμα του μπροστινού (με κοτσαδόρο). Το τελευταίο μάλιστα ήταν ένα vitara και αν δεν σταματούσε στην πινακίδα θα έκλεγα το καπό μου λόγω της ρεζέρβας του (με σκληρό κάλυμα μάλιστα).

LucRX
27th February 2005, 19:08

Ηλία ακριβώς. Η γρίλια μπροστά δεν είναι για να παίρνει αέρα το RX8. Οι εισαγωγές είναι από κάτω , εκεί που είναι και ο ρότορας στη μάσκα (όχι ο ρότορας της μηχανής :lol: , ο διακοσμητικός μπροστά). :)

δεν το ηξερα αυτο. και να σκεφτεις οτι ειδα pic εναν αμερικανο να εχει κλεισει την κατω εισαγωγη. εβγαλε την πινακιδα απο το κεντρο και την εβαλε κατω. και περισσευε και λιγο! εψαξα την pic αλλα δεν πρεπει να την εσωσα..

Blacktan
27th February 2005, 23:43
εναν τετοιο "χαζουλιακα" ειδα και εγω στην Αθηνα ... ηθελα να τον ενημερωσω για το εγκλημα του αλλα δεν μπορεσα να του μιλησω ...

anyway ...

απο πεμπτη βραδυ εχω την 1η μου κληση για πινακιδα με το 8αρι ...
topazzzzzz, start count !!! :) :)

GrRx8MaZdA
28th February 2005, 00:06
Α μπράβο..Ένα κίτρινο 8ρι που είχε αυτοκόλλητο πίσω κάτι Maras...??!!

Σιγά μη μου γλύτωνε... :wink:

Blacktan
28th February 2005, 11:02
αν ειναι δυνατον .... ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ...

ilias
1st March 2005, 18:19
ρε παιδια το σκεφτομαι και εγω,αλλα να παω στην αντιπροσωπια?δεν υπαρχει αλλοσ τροποσ?κθε φορα ειναι 35ευρω?

GrRx8MaZdA
1st March 2005, 18:32
ρε παιδια το σκεφτομαι και εγω,αλλα να παω στην αντιπροσωπια?δεν υπαρχει αλλοσ τροποσ?κθε φορα ειναι 35ευρω?

Hλία τι λες ρε συ???Σιγα μη σου ζητήσουν και 100..Ηρεμησε...Εμενα τσαμπα μου τη βγαλαν.3λεπτα υποθεση σιγα το πραγμα..Αμα εχεισ καπου να σηκωσεις το καρ,καντο μόνος σου...Επισης αν εχεις πολυ καλο φως-χερι και ξερεις τι πρεπει ν ακανεις τη βγαζεις την πινακιδα και με το αμαξι κατω...

ilias
1st March 2005, 18:57

Hλία τι λες ρε συ???Σιγα μη σου ζητήσουν και 100..Ηρεμησε...Εμενα τσαμπα μου τη βγαλαν.3λεπτα υποθεση σιγα το πραγμα..Αμα εχεισ καπου να σηκωσεις το καρ,καντο μόνος σου...Επισης αν εχεις πολυ καλο φως-χερι και ξερεις τι πρεπει ν ακανεις τη βγαζεις την πινακιδα και με το αμαξι κατω...

Χρηστο εννοουσα καθε φορα 35 για την κλιση/
:?:

GrRx8MaZdA
1st March 2005, 19:56
Xaxaxaxa Sorry my friend..My mistake...
Δεν νομιζω ρε φίλε...Μερικοι και μόνο που βλέπουν το car σε συγχωρούν αν παίξεις και εσυ σωστα τα χαρτιά σου....Εγω απτόν Ιούνιο κανένα πρόβλημα

Nick_RX_8
1st March 2005, 20:56
Εγω λεω να την βγαλω οταν βαλω body kit

Mavros Piravlos
1st March 2005, 22:08
Nick εγώ λέω να μην την βγάλεις γιατί θα είσαι παράνομος… 8)
Ξέχασέ τη στον παλιό προφυλακτήρα !!! :P

Mavros Piravlos
3rd March 2005, 02:16
Χάρη τι έχεις να πεις τώρα ?

Front Spoiler Lip
Made of FRP frontskirt. Comes primed incl. all needed hardware. All european license plates (max. 520x130mm) will fit on these front spoiler lip.
EUR 269,95

Και είναι και επώνυμο…

GrRx8MaZdA
3rd March 2005, 13:37
Eγω δεν προκειται να ξαναβάλω μπροστά ποτέ...

Blacktan
23rd March 2005, 14:56
2η κληση σημερα πρωι 08.15 Θηβων & Ιερα οδος .... 33 ευρωπουλα ...

παμε για την 3η τωρα !!! :)

Skywalker
23rd March 2005, 15:26
Αντε να τις 100σεις!!!! :lol:

RotorManiac
23rd March 2005, 16:33
ωχ, ρε συ Χαρη, ηδη δυο, δηλ ειμαι τυχερος που ακομα δεν ειδα κληση
και ειμαι ο πρωτος :o που την εβγαλα...

TITANIUMRX
23rd March 2005, 16:40

παμε για την 3η τωρα !!! :)

Ρε συ Χάρη,στο μάτι σε βάλανε;Δεν κάνουν και καμιά δουλειά λέω εγώ,λες και πιάσανε τον Πάσαρη.
Παίζει και δικαστήριο ρε συ,εκτός από κλήση;

GrRx8MaZdA
23rd March 2005, 16:41
Kαι γω No κλήση αλλα έχω και ην γρίλια και το στρουμφ αναρωτιεται που να έμπαινε η πινακ...!!!

Dr_Garfield
23rd March 2005, 18:34
Χάρη τι έχεις να πεις τώρα ?

Front Spoiler Lip
Made of FRP frontskirt. Comes primed incl. all needed hardware. All european license plates (max. 520x130mm) will fit on these front spoiler lip.
EUR 269,95

Και είναι και επώνυμο…

Ρίχτε μια ματιά πως θα είναι... στο περίπου.

Fidelio
23rd March 2005, 18:40
Σκεφτομαι να βγάλω πινακιδα και να πάω την σιτα για βάψιμο στο χρώμα της λαμαρινας (grey...something).
:roll: :roll: :roll:

Πως νομίζεται οτι θα δειχνει?
Νικο ( :) ) , μπορείς να βοηθήσεις λιγάκι?

RotorManiac
23rd March 2005, 18:46
Garfield εκει ειναι το χειροτερο μερος να την βαλεις! κοβεις ολο τον αερα για το ψυγειο!!

Dr_Garfield
23rd March 2005, 18:50
Έχεις δίκιο, δεν σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο.

Απλά έφτιαξα την φωτογραφία στο Photoshop για να δούμε πως θα δείχνει η πινακίδα στο κάτω τμήμα του προφυλακτήρα.

GrRx8MaZdA
23rd March 2005, 20:37
θα δείχνει η πινακίδα στο κάτω τμήμα του προφυλακτήρα.

...Αθλια....Και όπως είπε και ο Στεργιος κόβεις την μισή εισαγωγη...Το χα δει σενα κίτρινο ελληνικο 8ρι το οποιο έγραφε και κάτι tuning απο πίσω...Μάλλον anti-tuning επρεπε να γραφει... :wink: :roll:

Nick_RX_8
24th March 2005, 03:31
Σκεφτομαι να βγάλω πινακιδα και να πάω την σιτα για βάψιμο στο χρώμα της λαμαρινας (grey...something).
:roll: :roll: :roll:

Πως νομίζεται οτι θα δειχνει?
Νικο ( :) ) , μπορείς να βοηθήσεις λιγάκι?
Δεν νομιζω... :roll: χαλια θα φαινεται... :?

RotorManiac
24th March 2005, 04:56
ρε Νικ, γιατι δεν πιανεις δουλεια στην adobe, να κανεις τρελη δουλεια με το αγαπημενο σου προγραματακι? :wink:
παλι τελεια η υπογραφη σου! πως τα κανεις ρε παιδι μου...?

Fidelio
24th March 2005, 14:47
http://www.boogleboo.com/Smilies/dazzler.gif (http://www.boogleboo.com/)...ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΘΑ ΠΕΙ....

thanxs bro Νικο !!!

red runer
25th March 2005, 13:55
Λοιπον ας το παρουμε απο την αρχη . Οι καμερες βασει νομου, δεν μας τραβανε απο πισω? Jaaaa. Τα μηχανακια (μοτο) εχουν πινακιδες
μπροστα? Neeein.(oxi) Τοτε και μεις βιδώνουμε και τις δυο πινακιδες σε εμφανες σημειο πισω την μια πανω στην αλλη. Οχι τιποτα αλλο για να μην λένε οτι τις κρυβουμε και πεστε τα στρουμφακια οταν ειναι μπροστα μας να μην προσπερνουν σε διπλη γραμμη VERBOTEN

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΝΤΑΣ
26th March 2005, 23:46
Εαν κολλάγατε αυτοκόλλητη πινακίδα στο καπό (τύπου ρετρό jαguar E type) ίσως να γλυτώνατε καμια κλίση. Στην αγγλία είναι απολύτως νόμιμες, είχα βάλει σε Alfa Spider. Για κάνε καμία δοκιμή στο photoshop Nick_Rx8, νομίζω το retro look θα του πηγαίνει.

G.L.
31st March 2005, 12:18
Εγώ πιστεύω ότι βρήκα την καλύτερη λύση. Τράβηξα το πλαστικό της πινακίδας μέχρι που έσπασαν οι βάσεις. Ξεβίδωσα εξωτερικά τα υπολείμματα από τη μάσκα,αφαίρεσα το πρόσθετο πλαστικό από τη μιση σήτα με πένσα και έδεσα το "πλαστικο" στο ρότορα του προφυλακτήρα.
Προσπάθησα να επισυνάψω φωτό αλλα δεν τα κατάφερα.

GrRx8MaZdA
31st March 2005, 12:50
Εγώ πιστεύω ότι βρήκα την καλύτερη λύση. Τράβηξα το πλαστικό της πινακίδας μέχρι που έσπασαν οι βάσεις. Ξεβίδωσα εξωτερικά τα υπολείμματα από τη μάσκα,αφαίρεσα το πρόσθετο πλαστικό από τη μιση σήτα με πένσα και έδεσα το "πλαστικο" στο ρότορα του προφυλακτήρα.
Προσπάθησα να επισυνάψω φωτό αλλα δεν τα κατάφερα.

Γιατί μου ακούγεται πολύ βάρβαρο???Αν εννοεις ότι έβαλες την πινακίδα εκει που ναι ο ρότορας...Είσαι και συ killer!!! :wink: :roll: 8)

Nick_RX_8
31st March 2005, 15:19
... και έδεσα το "πλαστικο" στο ρότορα του προφυλακτήρα...
Λαθος μεγαλο... απο εκει αναπνεει το 8 αρι μας

G.L.
31st March 2005, 15:25
Όταν άνοιξης τις κλεισμένες γρίλιες της μάσκας, η παροχή αέρα μαζί με τα κενά που αφήνει η πινακίδα είναι υπεραρκετός για την αναπνοή του κινητήρα

Walker
31st March 2005, 17:12
Όταν άνοιξης τις κλεισμένες γρίλιες της μάσκας, η παροχή αέρα μαζί με τα κενά που αφήνει η πινακίδα είναι υπεραρκετός για την αναπνοή του κινητήρα

Αυτό δεν είναι σίγουρο φίλε g.l μιας και ο κατασκευαστής έχει μελετήσει τον τρόπο εισόδου του αέρα στον χώρο του κινητήρα, και έχει κατ' επέκταση κατασκευάσει κατάλληλα και την εισαγωγή του κινητήρα. Φοβάμαι ότι ανοίγοντας τις γρίλιες τις μάσκας θα δημιουργηθούν ανεπιθύμητοι στροβιλισμοί στον χώρο του κινητήρα που ενδεχομένως θα κατευθύνουν τον εισερχόμενο αέρα σε άλλο σημείο από αυτό που έχει υπολογίσει ο κατασκευαστής.

RotorManiac
31st March 2005, 19:25
κι εγω το εχω βγαλει αλλα δεν εχω μπλοκαρει την αλλη εισοδο. απλα ο αερας χτυπαει στα ισια το ψυγειο, οπως στους aftermarket προφυλακτυρες. ο σπηλιος μπορει να εχει δικιο αν μπει εκει η πινακιδα, ειναι και πιο ασχημο εκει κατω IMO, καλυτερα στο πλαι σαν alfa...

JpoL
31st March 2005, 19:48
Αν θέλει η ομήγυρις έχω pics από εισαγωγή, αμάξι άνευ προφυλακτήρα κλπ, ωστε να δείτε τι παίζει με airflow...

GrRx8MaZdA
31st March 2005, 20:01
Αν θέλει η ομήγυρις έχω pics από εισαγωγή, αμάξι άνευ προφυλακτήρα κλπ, ωστε να δείτε τι παίζει με airflow...

Χτυπα μια φωτο φίλε..Ειναι αρκετα ενδιαφερον..Το χω ξαναδει αλλ αγια λίγο...

JpoL
1st April 2005, 13:18
Ok ρε Χρήστο, αύριο θα τις βάλω γιατί τις έχω στο laptop.

chrisalex
18th April 2005, 09:34
Τελικα καθισα κ το εβγαλα το πλαισιο της πινακιδας μεσα σε 15 λεπτα χωρις ζημιες δεν το σπασα κ χωρις να παω στη mazda να χασω το χρονο μου........αξιζει το κοπο τωρα εγινε κουκλαρα αγνωριστο!!!!!!!!!!

gbak
20th April 2005, 13:17
3 βιδακια εσωτερικα ειναι(με ενα λεπτο κατσαβιδακι βγαινουν ανετα)...και αποκαλυφθηκε το μουτρο του ρχ μου...αντε να δουμε τωρα με τα στρουμφ πως θα τα βγαλουμε περα...μιας και απο οτι φαινεται μας εχουν παρει χαμπαρι...

Pani74
20th April 2005, 18:13
Μία ιδέα είναι να προσαρμόσεις την πινακίδα κάτω από το αριστερό φωτιστικό σώμα αλά Alfa Romeo. Όμως θέλει πολύ δουλειά και μάλλον πρέπει να βρεις/φτιάξεις βάση

GrRx8MaZdA
20th April 2005, 18:21
Πολυ αντιαθσθητικο αυτο που λες φιλε...Μην παιδευεστε που θα βαλετε την πινακιδα...στο πορτ παγκαζ.....

gbak
20th April 2005, 20:58
πιστευω στο συγκεκριμενο αυτοκινητο δεν υπαρχει αλλη θεση καλυτερη απο αυτη που οριζει η mazda τωρα απο το να κανεις πατεντες...καλυτερα πορτ- παγκαζ..και ποτε δεν κλεινουμε το ram-air inlet για τα ψυγεια κανονας...

RED8PASSION
3rd May 2005, 20:39
Μπορούμε να το δουμε και αλλιώς.. 33 ευρώ 3μηνη συνδρομη=132ευρώ ετησίως για να μην έχεις μπροστινή πινακίδα.. Αν σε σταματήσουν είναι καλό να λές ότι την έσπασες σε ένα χτύπημα και επειδή σου έσπασε το πλαίσιο και δεν μπαίνει αλλιώς περιμένεις να έρθει.. 60% επιτυχία..

OP. LOCK
4th May 2005, 12:57
δεν ξερω αν εχει προταθει εδω αλλα αν με γραψουν για πινακιδα θα την φτιαξω σε αυτοκολητο και θα την κολλησω στον προφυλακτηρα κατω απο τα φωτα..

demmis
4th May 2005, 19:12
δεν ξερω αν εχει προταθει εδω αλλα αν με γραψουν για πινακιδα θα την φτιαξω σε αυτοκολητο και θα την κολλησω στον προφυλακτηρα κατω απο τα φωτα..

παλι παρανομος θα εισαι
κανονικα πρεπει να "φορας" αυτες που σου δινει το υπουργειο συγκοινωνιων
οτιδηποτε αλλο ειναι πλαστογραφια
χιλιες φορες να σε πιασουν χωρις παρα με ψευτικες

με το δικο σου σκεπτικο σε ολους οσους εχουν αφαιρεθει οι πινακιδες λογω παραβασεων του ΚΟΚ θα μπορουσαν να φταξουν αυτοκολλητες

ben7
5th May 2005, 08:06
Εχει δικιο ο demmis εγω ειχα στο παπι μου καποτε... μικροτερη,φτιαχτη πινακιδα και με ειχαν τρελανει!!! Ακολουθηστε τη συμβουλη του Χρηστου και αν σας σταματησουν εφαρμοστε τακτικη RED&PASSION :lol:

Yiota
7th May 2005, 12:07
Μπορούμε να το δουμε και αλλιώς.. 33 ευρώ 3μηνη συνδρομη=132ευρώ ετησίως για να μην έχεις μπροστινή πινακίδα.. Αν σε σταματήσουν είναι καλό να λές ότι την έσπασες σε ένα χτύπημα και επειδή σου έσπασε το πλαίσιο και δεν μπαίνει αλλιώς περιμένεις να έρθει.. 60% επιτυχία..

Με εμένα έπιασε αυτό, αν και στην αρχή το όργανο ήταν ανένδοτο.
Και μου έκανε και αλκοτέστ. Το θέμα είναι πόσες φορές θα την γλιτώσεις.
Μοιραία θα πληρώ την 33αρού.

topaz
7th May 2005, 12:38
Xarouli τώρα το διάβασα!!! LOL!!

απο πεμπτη βραδυ εχω την 1η μου κληση για πινακιδα με το 8αρι ...
topazzzzzz, start count !!!

παμε για την 3η τωρα !!!

File Mayros_Piravlos, πιστεύω ότι δεν χωρα η κανούργια πινακίδα εδώ:

Front Spoiler Lip
EUR 269,95

Οι δικές μου εμπειρίες μετα από 21 μήνες με το RX7 χωρίς πινακίδα:
Τέσσερις φορές με σταμάτησαν.

Ολες κλάφτηκα. :lol: :lol: Την μια μου μίλησε άσχημα ο αστυνομικός, πιαστηκα απο εκει και με πολυ πολυ μαγιόρικο τρόπο του δημιούργησα ενοχές και με άφησε. Φυσικά υποσχέθηκα οτι την αλλη μερα θα βάλω την πινακίδα στη θέση της.
Δεύτερη φορά με σταματά μπάτσος, "που είναι η πινακίδα μεγάλε", δικαιολογίες μπουρου μπουρου, εσπασε η βαση, κατσε να σου την δείξω την πινακίδα που είναι στο πορτ-μπαγκαζ (οντως την εχω μαζι μου) κλαμα κλαμα κλαμα, και με αφησε.
Τριτη περιπτωση. Μ@@νι ΖεΤας, με σταματα μεσα στο Μαρουσι, διπλα απ το σπιτι μου (!!!) και μου λεει με ενα υφος: "Ολα τα Mazda δεν εχουν μπροστα πινακιδα, εξυπνάδες ε;" :shock: :shock: Το ιδιο τροπαρι, αλλα ο ΖεΤας ειχε να βγαλει τα χρήματα για το δωρο του παιδιου και μου την εκοψε την κληση. :evil: :evil:
Τέταρτη φορα, με σταματα μπατσος στην εθνικη, μου λεει "μεγαλε που ειναι η πινακιδα" και του βγαζω απο το ντουλαπακι την κληση του μ@λ@κ@ του ΖεΤα και του λεω οτι θα παω στο "δικαστήριο" κλπ κλπ. Σαστιζει ο μπατσος και με αφήνει...

PS: Πηγα στο "δικαστήριο". Με είδε ο δικαστής και LOL, με αθώωσε... LOL. Φωτο του αυτοκινήτου σε Α4 με την πινακίδα πανω, δικαιολογίες του στυλ "ειχα τρακαρει και περιμενα να ερθει η βαση της πινακιδας κλπ" και με αφησε. Βασικα πρεπει να ειπε απο μεσα του:
...Αυτος πρεπει να ειναι τοσο μπατηρης να ερθει εδω για 33 ευρω, ας τον αφησω... :P :P :shock: :lol: 8) :D

Fidelio
7th May 2005, 15:33
:lol: :lol: :lol:

Blacktan
7th May 2005, 16:46
Κωστα/topaz εισαι γουρλης ... ξερω γιατι σου απευθυνομαι !!!

Εκεινη την ημερα που πηγαιναμε πιστα , την γλυτωσα στα διοδια !!!!! Παλι πινακιδα ηθελε να με γραψει ....

Του ειπα ομως πως χαλαει η μοστρα και μου λεει "εφυγες και προσεκτικα" ....

Οι μουφοδικαιολογιες δεν πιανουν ...
Η το παραδεχεσαι η τρως το κλησακι και ησυχαζεις ...

Αν λυπασαι τα 33 ευρωπουλα την αφηνεις στην θεση της και ησυχαζεις !!!

p_rx-8
2nd June 2005, 21:34
Για δείτε μια λύση made in Central Europe...
Λέω να το κάνω κι εγώ σε κόκκινο. Πώς σας φαίνεται;
(Προσέξατε το σήμα του αναπήρου; Μάλλον η αναπηρία του είναι η αχρωματοψία - Σόρρυ winning blue guys :D )

northern
2nd June 2005, 21:48
Δεν μας ***...... και συ ρε p_rx-8 και αυτο που λες δεν γινεται στην Ελλαδα τουλαχιστον η πινακιδα πρεπει να ειναι η γνησια.
mod edit ^

p_rx-8
2nd June 2005, 22:09
Έλα ρε

Χαλαρά... Πλάκα κάνω. Αν ειναι να τα παίρνεις με τέτοια...

Και δεν είπα οτι γίνεται στην Ελλάδα. Αλλά αν δεν βλέπουμε πώς θα μάθουμε.

Τέσπαν

GrRx8MaZdA
2nd June 2005, 22:15
Ότι χειροτερο έχω δει...Η την αφηνεις εκει που είναι και να θες κόβεις το πλαστικο γυρτω γυρω ή την βγαζεις τελείως...

Αθλιο!!

RENESIS
2nd June 2005, 22:41
Με του νεου τυπου πινακιδες αυτο δεν γινετε ουτε για πλακα!

p_rx-8
3rd June 2005, 02:28
Κι όμως οι πινακίδες στην Τσεχία είναι ίδιου τύπου με τις νέες δικές μας και αυτό είναι option.

RENESIS
3rd June 2005, 15:56
Ή στην κανονικη θεση ή τιποτα! :wink:

Blacktan
4th June 2005, 13:13
Τ Ι Π Ο Τ Α !!!

bArFo
4th June 2005, 14:22
καμια μοντα εχει σκεφτει κανεις?
σε φαση, να κρυβετε η πινακιδα πισο απο τις σητες, και να δουλεβει με κουμπι, με κανα servo απο τηλεκατ/μενο (φανταστειτε το πως δουλεβει μια πορτα γκαραζ) ???

και να την εχεις μονιμα μεσα, και οταν σε σταματανε, πατας, βγαινει, και να λες, "δε ξερω τι λετε, παντα ηταν εκει!!!" η φατσα του μπατσου θα ειναι ΟΛΑ ΤΑ L7!!!!

ισως οταν τελιοσω εξεταστικη, να αρχισο να το ψαχνο...

northern
4th June 2005, 14:31
xaxa.. μετα θα συνελθει και θα σε σκισει.

RENESIS
5th June 2005, 15:29
σε φαση, να κρυβετε η πινακιδα πισο απο τις σητες, και να δουλεβει με κουμπι, με κανα servo απο τηλεκατ/μενο (φανταστειτε το πως δουλεβει μια πορτα γκαραζ) ???

και να την εχεις μονιμα μεσα, και οταν σε σταματανε, πατας, βγαινει, και να λες, "δε ξερω τι λετε, παντα ηταν εκει!!!" η φατσα του μπατσου θα ειναι ΟΛΑ ΤΑ L7!!!!

Λιγο απο star trek μου θυμιζει αυτο! :)

bArFo
5th June 2005, 18:47
λολ.... θα το κανω... που θα μου παει!!! αλλα ετσι απλος να μην νομιζετε οτι το κανω για να τρεχω και τετια, απλα μου φαινετε ΠΑΝ-ΑΣΧΗΜΗ η πινακιδα μας.... ειναι σαν να εχεις ενα μοντελο και να τις βαζεις μια πινακιδα μπροστα απο το χαμογελο της!!!! :D:D:D

RotorManiac
6th June 2005, 03:52
^δες το αλλιως. Σαν τον Bugs Bunny ειναι, με την πινακιδα μπροστα!

bArFo
6th June 2005, 11:46
καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :D

red runer
7th June 2005, 18:40

Barfo δεν μπορω να καταλαβω που πηγε η απαντηση που σου εδωσα οτι θα το ψαξω νομιζω οτι καποιος εδω μεσα το χει παρακανει στο σβησημο τεσπα αλλα εχω κατι φωτο που ισως σε βοηθησουν

red runer
7th June 2005, 18:45
Αν γινει μια σχισμη εκει που παταει η πινακιδα στην φωτο μπορει να γλυστραει και να βγαινει τα τεχνικα τα αφηνω στους τεχνικους της παρεας

bArFo
7th June 2005, 19:48
μπραβο, κατι τετιο σκεφτομουνα... same wavelength!

GrRx8MaZdA
7th June 2005, 19:51
Ρε παιδες τσαμπα κοπος να γινει τετοια μοντα στην μπροστινη...ολα τα ευρα ειναι να γινει μοντα στην πίσω...!!!

northern
7th June 2005, 20:16
Ρε παιδες τσαμπα κοπος να γινει τετοια μοντα στην μπροστινη...ολα τα ευρα ειναι να γινει μοντα στην πίσω...!!!
Ε ναι, και χωρις καθολου πινακιδα πληρωνεις 33Ε αλλιως ρισκαρεις για πολλα αν παιζουν καμερες.
Μπατσοι εδω, για ενα διαστημα ειχαν βγαλει τις πισω, ή δικος τους τους σταματουσε ή ετρεχαν σαν μανιακοι..

gregory
8th June 2005, 10:19
Παιδια ξερει κανεις τι παιζει με τη μπροστα πινακιδα στο εξωτερικο
(Ιταλια-Γερμανια-ολλανδια) γιατι ετοιμαζω ταξιδακι για αυγουστο και σκεφτομαι αν πρεπει να τη φορεσω

khronos
16th June 2005, 00:54
Παιδες με σταματησαν σημερα για πρωτη φορα για ελεγχο στο μπλοκο της αττικης οδου που γινεται στην εξοδο για περιφεριακο υμηττου, διπλα στα διοδια! Εγω μπαινω παντα απο Δ. Πλακεντιας κ τους βλεπω παντα φατσα καρτα! :evil: :evil: :evil:

Σημερα την εκοψα τη δουλεια απο την αρχη... με το που μπαινω στην αττικη μου κανει σημα το στρουμφακι...

κανω στο πλαι λιγο μακρυα γιατι κ καλα δεν καταλαβα...
ερχεται, μου ζηταει Α.Δ.Τ (αδεια, διπλωμα, ταυτοτητα) κ μου σκαει το παραμυθι...

"Η πινακιδα μπροστα? Τη βγαλαμε για να μη χαλαει τη μοστρα?"
Εγω ψυχρεμος (αφου με το starletaki gt που ειχα πριν με σταματαγανε καθε τρεις κ λιγο) του λεω "οχι βεβαια! ενας τυπος μου εσπασε τη βαση με τον κοτσαδορο του, στο πορτ μπαγκαζ την εχω" μου λεει να τη δει κ του τη δειχνω!

Οποτε μετα ακουω το κουλο!

"Πριν μερικες μερες, καμια 15αρια που ηταν παρκαρισμενα δεξια στη Ελευσινα τη ηταν? Βλεπω εχεις σημα κολλημενο απο club!!!"

Οποτε πηγαν ολα καλα!!! 8) 8) 8)
Φιλικοτατο το κλιμα!!! :lol: :lol: :lol:

Στο τελος με ειπε κ " Φροντησε να το φτιαξεις γιατι αλλιως καθε λιγο κ λιγακι θα σε σταματαμε κ θα σου σπαμε τ'α...δια!!!"

Ετσι ακριβως!!!

Αυτα! 8) 8) 8)

topaz
16th June 2005, 01:08
Είναι και κατι μπατσαιοι... απιστευτοι! :)

Εμενα με εχουν σταματήσει 3 φορές για πινακίδα... την μια την εφαγα την κληση (πρέπει να το εχω γραψει πιο πανω- δεν θυμαμαι, γεραματα...)

Blacktan
16th June 2005, 10:10
εμενα με εχουν σταματησει 1013 ..... την εχω γλυτωσει 2-3 ..... LOL !!!

JFLE
22nd June 2005, 12:27
Για δείτε μια λύση made in Central Europe...
Λέω να το κάνω κι εγώ σε κόκκινο. Πώς σας φαίνεται;
(Προσέξατε το σήμα του αναπήρου; Μάλλον η αναπηρία του είναι η αχρωματοψία - Σόρρυ winning blue guys :D )

Ειδα εναν τυπο στον Ασπροπυργο που ειχε κανει την ιδια μοντα χρησιμοποιοντας ομως την κανονικη πινακιδα και την ειχε τοποθετησει αλα Αλφα 156. Not Bad

GeoRx 8
29th June 2005, 01:59
οχι ρε παδια σαν την 156 η σαν το EVO που ειναι απαισιο η στο κεντρο η καθολου.

GrRx8MaZdA
29th June 2005, 14:31
η στο κεντρο η καθολου.

Ακριβώς........

red runer
30th June 2005, 16:09
Σημερα την ξηλωσε και ο jin kazama

jin kazama
30th June 2005, 16:21
YES BABY YES !!!!!!

231
30th June 2005, 16:29
Βλέπω να λύνουμε εμείς το πρόβλημα της οικονομίας του κράτους....

jin kazama
30th June 2005, 17:21
NO BABY NO !!!

GeoRx 8
30th June 2005, 23:02
Και εγω σκεφτομαι να την βγαλω αλλα το ρε απο την αλλη λεω οτι δεν ειναι και τοοοοσο χαλια,θα δουμε στην πορεια.

GtC
12th July 2005, 19:31
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τη MAZDA ότι ήρθαν οι πινακίδες μου. :( :( Μέχρι το μεσημέρι έλεγα ότι θα βάλω και δεν τρέχει και τίποτα μετά είδα μπροστά μου ένα RX-8 Velocity Red σαν το δικό μου ΧΩΡΙΣ όμως τη βάση της πινακίδας και λέω να το ρισκάρω προς το παρόν. Είναι πολύ πιο όμορφο γ@μωτο :evil: :evil: :evil: Γενικά πως μας αντιμετωπίζουν στη Θεσσαλονική και Χαλκιδική που με ενδιαφέρει άμεσα??? Λέω να δοκιμάσω να βάλω μια τυπωμένη κάτω από το δεξί φανάρι. Το δοκίμασε κανείς?

zoom8
22nd July 2005, 01:53
Πριν μια ωρα ανεβαινα απο ποσιδονειο για να βγω στο φαναρι της σοφουλης και ειχα μπροστα ενα μπατσικο.Πηγαινε κλασικα επιτηδες σαν κοτα,μπαινω μπροστα του φλασακι και στριβω σοφουλη.ερχεται απο πισω και χωρις σινιαλο αρχιζει και φωναζει το ******* ΤΟ ΜΑΥΡΟ MAZDA ΑΚΡΗ ΔΕΞΙΑ :twisted: Πριν πραλαβω να βγω λεει τα χαρτια σου και το αλλο το γατακι ειχε ξεκινησει ηδη και με εγραφε για πινακιδα :twisted: Του ειπα οτι χτυπησα και του την εδειξα και το αλλο το γατακι με ειχε γραψει και για φιμε τζαμια. :twisted: Με επιασαν τα γελια τους λεω ευχαριστω μπαινω στο μωρο μου και την στιγμη που παω να ξεκινησω χωνεται και αρχιζει και το σπαει το ξσαρα το χαιβανι πολυτελειας.Ειναι να μην πεσεις σε κατι τετοιους κομπλεξικους.Στο τελος πριν με πιασουν τα γελια γυρναει ο ενας με τον φακο και λεει "ετσι με τετοια σιτα που εβαλες που να κατσει η πινακιδα" :shock:

****** MOD EDIT

GrRx8MaZdA
22nd July 2005, 02:00
Αρχιζω και σπαζομαι με αυτα τα Mod edit σε λεξεις με @#$...Δηλαδη εσεις οι Mods μπορειτε να βριζετε και μεις ειμαστε ηλιθιοι??Βασικα για το Στεργιο λεω που εχω δει ποσα ποστ του με βρισιες κ κανενα μοντ...Ηθελα να δω τι του ειπαν και βαλατε αστερακια και δεν βγαζω τι ειπανε...Ωραια κολπα αρχισαμε...

Mavros Piravlos
22nd July 2005, 02:53
Προφανώς αυτό που του είπαν φαίνετε, τα αστεράκια είναι ο χαρακτηρισμός των στρούμφ αν κατάλαβα καλά.

RotorManiac
22nd July 2005, 04:23
...Βασικα για το Στεργιο...

παρτο αλλιως, οκ?
δεν εχω διορθωσει ποτε βρισια. αλλος το κανει.
κι ας διορθωσουν και το δικο μου λογο, δεν με απασχολει...

zoom8
22nd July 2005, 20:27
Δεν μπορω να καταλαβω τι ενοχλησε τοσο,μια βρισια ηταν με τα απαραιτητα συμβολα @#.Την αλλη φορα θα χω τον νου μου να γραψω κολακευτικα επιθετα για αυτους τους κομπλεξικους τυπους.Και δεν τους λεω ετσι για την κληση αλλα για τον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τροπο τους.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ;; Μεγαφωνο στη σοφουλη-ρε ουσττ :twisted:

Blacktan
23rd July 2005, 00:39
Oι Βρισιες εχουμε πει κατ`επαναληψην πως καλο ειναι να αποφευγονται -για να μην πω απαγορευονται- ....

Οποιος βλεπει σε κειμενα βρισιες και βομωλοχιες (και δεν εχουν διορθωθει) καλο θα ειναι αν δεν βαριεται να ενημερωνει με ΠΜ καποιον απο την ομαδα διαχειρησης !

Μπορει στο φορουμ να συμμετεχουμε εμεις οι 50 ανθρωποι/φιλοι/μελη μας διαβαζουν ομως αρκετοι περισσοτεροι και οι επιθυμητη μας εικονα προς τα εξω πρεπει να ειναι η ιδανικη ....

GeoRx 8
10th November 2005, 14:39
Λοιπον σημερα με την βοηθεια του Χρηστου (Χρηστοss)βγαλαμε την πινακιδα και ησυχασα.

Το αμαξι οντωs ειναι αλλο πραγμα χωριs πινακιδα.

Αντε και καλεs κλησειs τωρα :D :D :D

wallace
10th November 2005, 14:53
Δεν είναι ομορφότερο τώρα ρε Γιώργο;

Ετοιμάσου για όσκαρ α' ανδρικού ρόλου αφού πρεέπει να γίνεις καλός ηθοποιός πλέον με τα όργανα ή βάλε 33 ¤ στην τσέπη και γράψτους όλους στα παλιά σου τα παπούτσια... :D :D :D

peloponisios
10th November 2005, 16:03
Πάντως παίδες τρεις μέρες που κατεβαίνω δουλειά με το όχημα και είμαι φάτσα κάρτα κάθε μέρα με στρουμφάκια, ούτε για δακτύλιο με κοιτάνε, πίσω από ασφαλίτικο κατέβαινα τις προάλλες, γκαζιές ρίχνω...ούτε γάτα ούτε ζημιά..(φτου φτου σκόρδα), φαίνεται ότι με βλέπουν διάσημο και με αφήνουν... :lol: :lol:
Και στο ασημί κάνει μπαμ, να φανταστείς...

GtC
10th November 2005, 19:25
Πάντως εγώ το είχα πει και πριν το ξαναλέω και τώρα :
Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ
Όποιοι ήταν στην ΕΛΜΑ της Λάρισας, και το πήραν βέβαια χαμπάρι, μπορούν να το βεβαιώσουν.
Κατά το στήσιμο των αυτοκινήτων για φωτογράφιση είχα μια ατυχή επαφή με τον πίσω προφυλακτήρα ενός άλλου RX8. Ευτυχώς η πινακίδα πήρε όλη την ενέργεια της κρούσης και δεν έπαθε τίποτα το αμαξάκι μου :D

The Ace
10th November 2005, 19:31
Πάντως εγώ το είχα πει και πριν το ξαναλέω και τώρα :
Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ
Όποιοι ήταν στην ΕΛΜΑ της Λάρισας, και το πήραν βέβαια χαμπάρι, μπορούν να το βεβαιώσουν.
Κατά το στήσιμο των αυτοκινήτων για φωτογράφιση είχα μια ατυχή επαφή με τον πίσω προφυλακτήρα ενός άλλου RX8. Ευτυχώς η πινακίδα πήρε όλη την ενέργεια της κρούσης και δεν έπαθε τίποτα το αμαξάκι μου :D

I concur.

Δεν είναι και το ομορφότερο πράγμα του κόσμου, αλλά όσοι είδαν το συμβάν κατάλαβαν ότι αν δεν ήταν η πινακίδα εκεί το λιγότερο που θα μπορούσε να είχε συμβεί ήταν ΠΟΛΛΕΣ γρατζουνιές και ίσως βαθουλώματα...

Προχθές που με σταμάτησαν στην Λάρισσα με ρώτησαν αν έχω μπροστά πινακίδα. Οταν τους είπα "ναι", τότε γέλασαν και μου είπαν "μπορεί να είσαι και ο μόνος που έχεις" :lol:

TITANIUMRX
10th November 2005, 20:04
Βεβαιώνω το γεγονός,γιατί εγώ ήμουν ο απρόσεκτος δράστης του περιστατικού :oops: .Αλλά δυστηχώς,δεν είχα και καλό οπτικό πεδίο,ανάμεσα από τα παιδιά που συζητούσαν γύρω από το αμάξι μου,ενώ ο δόλιος προσπαθούσα να το παρκάρω.Τι να κάνουμε,κάποιος γρουσούζης μας μάτιαξε Γιωργάρα.Ελπίζω πάντως να μην κατεβάζεις καντήλια,κάθε φορά που κοιτάς την στραβωμένη πινακίδα σου :cry:

The Ace
10th November 2005, 20:09
Βεβαιώνω το γεγονός,γιατί εγώ ήμουν ο απρόσεκτος δράστης του περιστατικού :oops: .Αλλά δυστηχώς,δεν είχα και καλό οπτικό πεδίο,ανάμεσα από τα παιδιά που συζητούσαν γύρω από το αμάξι μου,ενώ ο δόλιος προσπαθούσα να το παρκάρω.Τι να κάνουμε,κάποιος γρουσούζης μας μάτιαξε Γιωργάρα.Ελπίζω πάντως να μην κατεβάζεις καντήλια,κάθε φορά που κοιτάς την στραβωμένη πινακίδα σου :cry:

Parking sensors φίλε μου :wink: 8)

speed8
10th November 2005, 21:32
Η αλήθεια είναι οτι όλοι εκεί παγώσαμε με το που ακούσαμε το γκουπ. Ευτυχώς για τον Γιωργάκη η πινακίδα τον έσωσε. :D :lol:

STATHIS
10th November 2005, 21:39
που να το έκανα κι εγώ δηλαδή αυτό που φοράω ( και σ' αυτό είμαι 100% μοναδικός ) και.............
κοτσαδόρο!!!!

GtC
10th November 2005, 23:03
^Καλά βρε άλλοι βγάζουν την πινακίδα για να μην χαλάει η ομορφιά κι εσύ έβαλες .... ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ :shock: :shock: :shock:
Ξέρεις φυσικά ότι είναι παράνομο να τον φοράς συνεχώς.
Ξέρω περίπτωση που σε παρκάρισμα χτύπησε κάποιος τον προφυλακτήρα του στον κοτσαδόρο του άλλου και απαίτησε και πέτυχε να τον αποζημιώσουν :shock:

georgge
11th November 2005, 01:04
Κοτσαδούρα σε RX-8 Ιερόσυλε ? :D

Καμμιά σχάρα κανείς ? :wink:

MANOSRX7
11th November 2005, 01:34
Πινακιδα μπροστα ?
Δεν παιζει τετοιο πραγμα . Εμενα μου την εβαλε ο μαντρας και εχω σκοπο να κατσω να την βγαλω αυτο το σουκου , μπας και παρει καμμια ανασουλα το 8αρακι μου ....με αυτες τις κ*λοπινακιδες τις μεγαλες που μας εδωσαν ....

Dr_Garfield
11th November 2005, 12:41
Μετά απο ένα χρόνο... πινακίδα τέλος!

Τώρα θα παίζω κρυφτούλι με τους "φίλους¨μας

The Ace
11th November 2005, 13:16
Πάντως παιδιά εγώ στην εκδρομή πήγαινα μπροστά για να "καλύπτω" τους φίλους μας που δεν είχαν πινακίδα.....με αποτέλεσμα να έχει γίνει η μούρη του 8αριου μου σκ@τ@ από τα μυγάκια :?

...να ένα ακόμα μειονέκτημα του να έχεις μπροστινή πινακίδα :P

MANOSRX7
12th November 2005, 01:07
ACE , τουλαχιστον αυτα τα μυγακια ειναι τυχερα , πηγανα απο rx8 ,σκεψου αυτα που πανε απο νταλικες ..χαχαχαα :lol:

GeoRx 8
12th November 2005, 01:55
Γενικα η μπροστινη πινακιδα ειναι αισχοs απο χθεs ουτε να την βλεπω δεν θελω.

northern
12th November 2005, 13:53
Πινακιδα μπροστα ?
Δεν παιζει τετοιο πραγμα . Εμενα μου την εβαλε ο μαντρας και εχω σκοπο να κατσω να την βγαλω αυτο το σουκου , μπας και παρει καμμια ανασουλα το 8αρακι μου ....με αυτες τις κ*λοπινακιδες τις μεγαλες που μας εδωσαν ....
Απο κει ανασα δεν παιρνει,εχει πλαστικο απο πισω, βγαλσιμο ομως γιατι ειναι ξενο σωμα πανω στο 8αρι.

jin kazama
12th November 2005, 15:08
Ασχημα τα νέα εδω στην Καστορια μας έχουν πολυ στην μπουκα πλέον, προχθές αφού είχαμε πάλι τα ίδια μετα στρούμφς μου λένε
''- θα σε γράψουμε !
Λέω κι εγώ εντάξη ,ερχεται όμως ένας άλλος και μου λέει
- Εσένα δεν σ'εχουμε ξανα γράψει ?
- Ναί λέω άλλες δύο φορές !
- Α...οπότε θα σου κάνουμε μηνυση ! Εάν δεν τις βάλεις σήμερα και αναγκάστηκα να τις βάλω τελικά δέν ξέρω για πόσο αλλα όχι για πολύ.........

Εκανα όμως μία πατέντα στην τοποθετηση και τις έχω βιδώσει απο μπροστα για να βγαίνουν πολυ εύκολα μ'ένα κατσαβιδάκι...

demmis
12th November 2005, 18:30
Αστους να σου κανουνε μηνυση ρε Λαζαρε....
στο δικαστηριο εσυ θα πας με τις πινακιδες σου
και ουτε γατα ουτε ζημια

και σιγα μην ερθουν αυτοι να παρευρεθουν στη δικη....

GtC
12th November 2005, 18:39
Δεν πάει έτσι ρε Ντέμη. Αν σε βάλουν στη μπούκα όλο και κάτι θα βρίσκουν για να σε γράψουν (ζώνη, πινακίδες, μεμβράνες. προβολάκια,χρήση κινητού, επικίνδυνη οδήγηση κι ό,τι άλλου μπορούν να φανταστούν).
Εκεί που βρίσκεται ο Λάζαρος δεν υπάρχει ανωνυμία (όλο κι όλο 4 RX8 είναι από ότι μου έλεγε ο Σάκης)

GeoRx 8
13th November 2005, 01:56
^Παιδια μετακομιστε αλλαξτε μεροs να μην σαs γνωριζουνε.

Παντωs και εναs πελετηs μου που ταξιδευε συνεχεια Αθηνα-Πυργο τυχαινε και τον σταματαγε ο ιδιοs τροχονομοs και στο τελοs του ειπε αν δεν την βαλειs θα σε παω αυτοφορο.

Παντωs το αμαξι χωριs πινακιδα ειναι ολα τα λεφτα.

Και το ξαναλεω μου εχει πει τροχονομοs οτι η μπροστα πινακιδα ειναι αχρηστη γιατι ο νομοs λεει οτι τα στοιχεια τα παιρνειs απο την πισω πινακιδα μονο.

Mavros Piravlos
13th November 2005, 20:53
Βλέποντας τις φωτογραφίες από την 2η πανελλήνια θα ήθελα να ζητήσω ταπεινά συγνώμη που ο Piravlos βρέθηκε μπροστά μπροστά φορώντας πινακίδα :oops:
Δεν θα το ξανακάνω, σήμερα την έβαλα και εγώ στο πορτμπαγκάζ…και έλεγα πως δεν θα το κάνω ποτέ!
Α!! πήρα και 12hp με αυτή την κίνηση :wink:

speed8
13th November 2005, 20:56
Κώστα αν βγάλεις και την πίσω πόσους θα πάρεις??? :D :D :D :D

Nick_RX_8
14th November 2005, 00:44
...σήμερα την έβαλα και εγώ στο πορτμπαγκάζ…και έλεγα πως δεν θα το κάνω ποτέ!...
Kωστα καλως ηρθες στο club :wink:

TOMASSINO
14th November 2005, 00:57
Και το ξαναλεω μου εχει πει τροχονομοs οτι η μπροστα πινακιδα ειναι αχρηστη γιατι ο νομοs λεει οτι τα στοιχεια τα παιρνειs απο την πισω πινακιδα μονο.

Μπορουμε να το εχουμε αυτο γραπτως απο καποιον?Κανενας νομικος στην παρεα??

TITANIUMRX
14th November 2005, 04:35
Εφόσον το Ελληνικό κράτος μας προμηθεύει με 2 πινακίδες,μάλλον είναι υποχρεωτικό να φοράμε και τις δύο.Ρε παίδες,από ότι κατάλαβα,μας έχουν πάρει χαμπάρι,και θα έχουμε τίποτα ομαδικά γραψίματα,ειδικά στις συναντήσεις μας.Λέτε να κάνουμε μιά προσπάθεια,να τις βάλουμε αριστερά,αλλά 156?Θα βάλω ταινία διπλής όψεως να δώ πώς φαίνετε,και αν είναι καλό το αποτέλεσμα,θα προσπαθήσω να βρώ τρόπο να μπεί σταθερά εκεί,χωρίς να τρυπήσω τον προφυλακτήρα.Θα σας κρατήσω ενήμερους.....

Mits
14th November 2005, 05:06
Παιδια ο νομος ειναι ξεκαθαρος,ανεξαρτητα απο το που μας χτυπανε τα ρανταρ.
Προβλεπει την υπαρξη και των 2 πινακιδων.

Απο κει και περα το προστιμο των 33 ευρων νομιζω οτι ειναι αρκετα ελαστικο σε συγκριση με την γενικοτερη επαγρυπνηση που υπαρχει.
Ο καθενας επιλεγει τι θα κανει και αναλογα με το ρισκο πρεπει να ειναι ετοιμος να αντιμετωπισει και τις οποιες "στραβες" του τυχουν.

Εγω μετα απο αυτα που περασα το καλοκαιρι με προστιμα,αφαιρεσεις διπλωματων,πινακιδων κλπ, εχω αρχισει και γινομαι νομοταγης!:wink:

Ασε που η μπροστινη πινακιδα με εχει σωσει 2 φορες απο γυναικες-οδηγους...... :P

Speez
14th November 2005, 11:38
Να προσθέσω και εγώ οτι η μπροστινή πινακίδα με έσωσε από Vitara κοτσαδοράτο που ξεπάρκαρε από μπροστά μου και μου την καταστράβωσε χωρίς όμως να αφήσει ούτε ίχνος στον προφυλακτήρα. Μετά από αυτό δεν την βγάζω ποτέ.

ilias
14th November 2005, 14:05
το εχω δει στα πλαγια με πινακιδα, δεν βλεπετε, κλυτερα στην μεση Βαγγο

GrRx8MaZdA
14th November 2005, 14:18
Εφόσον το Ελληνικό κράτος μας προμηθεύει με 2 πινακίδες,μάλλον είναι υποχρεωτικό να φοράμε και τις δύο.Ρε παίδες,από ότι κατάλαβα,μας έχουν πάρει χαμπάρι,και θα έχουμε τίποτα ομαδικά γραψίματα,ειδικά στις συναντήσεις μας.Λέτε να κάνουμε μιά προσπάθεια,να τις βάλουμε αριστερά,αλλά 156?Θα βάλω ταινία διπλής όψεως να δώ πώς φαίνετε,και αν είναι καλό το αποτέλεσμα,θα προσπαθήσω να βρώ τρόπο να μπεί σταθερά εκεί,χωρίς να τρυπήσω τον προφυλακτήρα.Θα σας κρατήσω ενήμερους.....

MΑλλον ξεχνας τις πιτσιλήθρες για τα xenon..Και επισης θα ειναι υπερβολικα ασχημο....

TITANIUMRX
14th November 2005, 16:23
Οι πιτσιλίθρες είναι πολύ ψηλά.Εγώ λέω για το σημείο που είναι αρκετά φαρδύ από κάτω.ΘΑ πρέπει να την βάλω με ταινία διπλής όψεως...

Danis
14th November 2005, 17:21
Εγώ λέω καλύτερα να την βάλουμε πάνω στον ουρανό! :lol: :lol: :lol: Θα μας περνάνε για ΤΑΧΙ και θα βγάζουμε και κανα μεροκάματο!!! :lol: :lol: :lol:

northern
14th November 2005, 19:50
^Σωστος ο συνονοματος..
αλλα ναι Βαγγελη θα μας παρουν χαμπαρι κ θα μας κυνηγησουν οταν το εχουμε κανει θεμα 10 σελιδων προκαλωντας την προσοχη,και να τα 8αρια ειναι ολα χωρις πινακιδα ,δεν ειναι ομορφο με,που πας με την πινακιδα ρε,
..να μεταφερθει στα σωματειακα ή να διαγραφει, στις συναντησεις συζηταμε περι πινακιδας..

demmis
14th November 2005, 23:30
οριστε μια φωτο που φαινεται ποσο χαλια ειναι η πινακιδα σε αυτο το σημειο

Danis
15th November 2005, 00:03
Ή μπορεί να κάνουμε το άλλο: Πείτε ότι μας γράφουν μέρα παρά μέρα. Δηλαδή μέσα σε ένα χρόνο θα πρέπει να πληρώσουμε 6.000€. Ερχόμαστε σε συμφωνία με τον Αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας, τους δίνουμε γύρω στα 2.000€ έκαστος και παίρνουμε μια βεβαίωση ελευθέρας για πινακίδες. Όταν θα μας σταματάνε οι αστυνομικοί στο δρόμο, θα τους δείχνουμε τη βεβαίωση και ούτε γάτα ούτε ζημιά! ΚΑΛΟ ΕΕΕ!

GrRx8MaZdA
15th November 2005, 00:08
Re συ Ντεμμη τι @@@@@@@ ειναι αυτος????

Yiannis
15th November 2005, 00:32
Μηπως πρεπει να το μεταφερουμε στο "Ό,τι χειροτερο εχω δει" ???? :lol: :lol: :lol: :lol:

TITANIUMRX
15th November 2005, 03:22
Oχι ρε Demmi.Δεν είπα σε αυτό το σημείο.Εκεί που είναι ο προφυλακτήρας μας λέω.
Και συ ρε Danny,γράφεις λές και το έκανα θέμα εγώ.Μιά άποψη είπα.Την πινακίδα μου εγώ,δεν την έβαλα ποτέ,ούτε τρύπες δεν έχει.Λές να μην ξέρω ότι είναι πιό ωραίο χωρίς?Ρώτα τον Δούνα,σε πιό 8αρι έβγαλε πρώτο-πρώτο το πλαίσιο.
Και όσων αφορά το αν το κάνουμε θέμα,δεν χρειάζετε να το συζητάμε εμείς.Έχουν μάτια,και μας βλέπουν στο δρόμο,δεν είναι γκαβοί.Ξαναδιαβάστε τί είπανε του ACE στην Λαρισα.Ας μην ξεχνάμε,πώς πολύ πρίν από μας,αντιμετώπισαν τέτοια φαινόμενα,με τα ξαδέρφια μας τα 7αρια και τα ΜΧ5.Εμείς είμαστε φρεσκότατοι στον δρόμο.Δε αποτελεί μυστικό,ούτως ώστε να το διαφυλάξουμε.
Εμένα στην τελική,δεν θα με γράψει κανένας μέσα στον νομό μας,με ξέρουν όλοι,και μάλιστα ήτανε μπροστά στην αντιπροσωπεία όταν πήγε να την βάλει ο υπάλληλος,και δεν τον άφησα.Με την ταινία διπλής,σκέφτηκα,πώς αν περνάς από επικίνδυνα σημεία,μπορεί να την γλιτώσεις.Έπειτα,πιστεύω,π ς οι περισσότερη τροχαίοι,έχουν κατανόηση στο θέμα,και δεν μας βλέπουν σαν παράνομους-αλήτες.Το ίδιο και χειρότερο φαινόμενο τραβάω τόσα χρόνια,με την ΠΙΣΩ πινακίδα στα μηχανάκια,που είναι και πιό σημαντική.Καποτε ένας τροχονόμος στην Κρήτη,μου είπε όταν του έδινα περιγραφή για ένα DT125 που μου είχαν κλέψει:"Καλά βρε παιδάκι μου,πώς να το βρούμε το δικό σου,οταν δεν φοράει και κανένας σας πινακίδα?Αφήστε μόνο τους κλέφτες να μην φορούν,να δείς πόσα θα βρούμε".Με είχε στείλει τότε ο άτιμος,γιατί είχε δίκιο.

wallace
15th November 2005, 13:35
Ή μπορεί να κάνουμε το άλλο: Πείτε ότι μας γράφουν μέρα παρά μέρα. Δηλαδή μέσα σε ένα χρόνο θα πρέπει να πληρώσουμε 6.000¤. Ερχόμαστε σε συμφωνία με τον Αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας, τους δίνουμε γύρω στα 2.000¤ έκαστος και παίρνουμε μια βεβαίωση ελευθέρας για πινακίδες. Όταν θα μας σταματάνε οι αστυνομικοί στο δρόμο, θα τους δείχνουμε τη βεβαίωση και ούτε γάτα ούτε ζημιά! ΚΑΛΟ ΕΕΕ!

Αν σε γράφουν μέρα παρά μέρα, εεε τότε είσαι πολύ τυχερός, Ντάνη! Παιξε κανα τζόκερ, βρε!!! :P :P :P

Όσο για τα 2000 ¤, εσύ που τα έχεις άμα θέλεις δώστα!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Εμείς οι πιο απλοί θα αρκεστούμε σ' αυτά που μας επιφυλάσει η τύχη και σ' αυτά που μας έχει διδάξει η εμπειρία... :D

Danis
15th November 2005, 18:16
Ρε Βαγγέλη εγώ τα γράφω αυτά με όλο το χιούμορ που με διακρίνει, χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κάποιο θέμα . Όλοι ξέρουμε ότι είμαστε υποχρεωμένοι να φοράμε πινακίδα, αλλά αφού πήραμε απόφαση να τη βγάλουμε ή θα υποστούμε τις συνέπειες ή θα την ξαναβάλλουμε. Και βέβαια οι αστυνιμικοί δεν είναι χαζοί και το θέμα το γνωρίζουν και ξέρουν ότι έχει καλύτερο looking και δεν μας περνάνε για αλήτες και έχουν το δικαίωμα να μας γράψουν και να μας κάνουν παρατήρηση. Από τι στιγμή που ξέρουμε ότι σφάλουμε πρέπει να κάνουμε και λίγο την πάπια. Όχι ότι δήθεν έσπασε, έπεσε, μου την ξήλωσαν και την έχω στο πορτ μπαγκαζ.
Πόσο άλλωστε για μένα που δεν μπορώ να ξαναφορέσω πινακίδα λόγω του ότι έχω βάλει όλο σίτα. Ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξω προφυλακτήρα.

Μάκη σιγά μην τους έδινα 2 χιλιάρικα. Για πέταμα τα έχω? :wink: Και δεν πάμε μια μέρα στα μπουζούκια να τα κάνουμε όλα γυαλί! Αντί για λουλούδια στην πίστα θα πετάμε πινακίδες!!! :lol: :lol: :lol:

GeoRx 8
15th November 2005, 19:33
Ωραιο αυτο ολεs οι πινακιδεs στην πιστα.

Παντωs σημερα στριβονταs στο φαναρι του Δαφνιου για Αιγαλεω ητανε τεσσερα περιπολικα και τουs ειχανε ταραξει ολουs στο γραψιμο.

TITANIUMRX
15th November 2005, 19:59
Ρε Βαγγέλη εγώ τα γράφω αυτά με όλο το χιούμορ που με διακρίνει, χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κάποιο θέμα . Όλοι ξέρουμε ότι είμαστε υποχρεωμένοι να φοράμε πινακίδα, αλλά αφού πήραμε απόφαση να τη βγάλουμε ή θα υποστούμε τις συνέπειες ή θα την ξαναβάλλουμε. Και βέβαια οι αστυνιμικοί δεν είναι χαζοί και το θέμα το γνωρίζουν και ξέρουν ότι έχει καλύτερο looking και δεν μας περνάνε για αλήτες και έχουν το δικαίωμα να μας γράψουν και να μας κάνουν παρατήρηση. Από τι στιγμή που ξέρουμε ότι σφάλουμε πρέπει να κάνουμε και λίγο την πάπια. Όχι ότι δήθεν έσπασε, έπεσε, μου την ξήλωσαν και την έχω στο πορτ μπαγκαζ.
Πόσο άλλωστε για μένα που δεν μπορώ να ξαναφορέσω πινακίδα λόγω του ότι έχω βάλει όλο σίτα. Ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξω προφυλακτήρα.

Μάκη σιγά μην τους έδινα 2 χιλιάρικα. Για πέταμα τα έχω? :wink: Και δεν πάμε μια μέρα στα μπουζούκια να τα κάνουμε όλα γυαλί! Αντί για λουλούδια στην πίστα θα πετάμε πινακίδες!!! :lol: :lol: :lol:

Δεν το είπα σε σένα ρε Dani.Στον Danny(Νothern) το είπα. :lol:
Εμ,είστε και πολλοί.Εσένα δεν με πέρνει να σου πώ τίποτα ούτως ή άλλως,μέχρι να μου τελειώσεις το σπίτι... :lol: :lol: :lol: :lol:

wallace
15th November 2005, 20:33

That's my boy!!!

Έλα Dani! Όλα τα μωρά- και οι πινακίδες- στην πίστα!!! Βασανιστείτε!!! :D :D :D

Dimzag
15th November 2005, 20:36
και την δικια μου πινακιδα στα μπουζουκια....ελα παμε σπαστα ολα ..... ΟΕΟ

wallace
15th November 2005, 20:40
ΟΕΟ, έρχεται ο Θωμάς και ο Νίκος ΟΕΟ!!!
Θα μας σβήσουν τα posts ΞΑΝΑ ΟΕΟ!!!
Εκτός αν πετάξουν και αυτοί τις πινακίδες τους στην πίστα ΟΕΟ!!!
Αλλά ορισμένοι νομίζω τις φοράνε ακόμα μπροστά, ΟΕΟ!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Dimzag
15th November 2005, 20:47
ΟΕΟ, έρχεται ο Θωμάς και ο Νίκος ΟΕΟ!!!
Θα μας σβήσουν τα posts ΞΑΝΑ ΟΕΟ!!!
Εκτός αν πετάξουν και αυτοί τις πινακίδες τους στην πίστα ΟΕΟ!!!
Αλλά ορισμένοι νομίοζω τις φοράνε ακόμα μπροστά, ΟΕΟ!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Αρε Μακη εχω πεθανει απο τα γελια
:D :D :D :D :D :D :D
ΟΕΟ για πινακιδες λεμε ΟΕΟ
και ο Νικος μαζι μας ειναι ΟΕΟ
Θωμα εισαι ψυχαρα.... μην τα σβησεις σε παρακαλω ΟΕΟ

Danis
16th November 2005, 18:23

Δεν το είπα σε σένα ρε Dani.Στον Danny(Νothern) το είπα. :lol:
Εμ,είστε και πολλοί.Εσένα δεν με πέρνει να σου πώ τίποτα ούτως ή άλλως,μέχρι να μου τελειώσεις το σπίτι... :lol: :lol: :lol: :lol:

ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΒΑΓΓΕΛΛΗ!!!
Γιατί με αυτά που έγραψα αναρωτιόμουν μισή ώρα τί κακό είπα και με φωνάζει? :cry: :cry: :cry: Γίναμε πολλοί οι Ντάνηδες και μπερδευτήκαμε!
Και πάλι sorry και στα μπουζούκια που θα πάμε κερνάω μπουκάλι και δέκα πανέρια ''πινακίδες''!!! :wink:

TITANIUMRX
17th November 2005, 04:15
Έρχομαι,αλλά να πάρουμε μαζί μας και των άλλο Danny :lol:

GeoRx 8
18th November 2005, 01:47
Παντωs τωρα μπορω να πω οτι εχω και λιγο ανγχοs για το αν θα δω καμια τροχαια.

Γιατι θα σε σταματησει και αντε τωρα να λεs ψεματα!!!

Αλλα ελα που το αμαξι δεν παιζεται!!!

northern
18th November 2005, 19:21
Έρχομαι,αλλά να πάρουμε μαζί μας και των άλλο Danny :lol:
Δεν παω μπουζουκια αλλα αν ειναι να πεταμε πινακιδες ερχομαι :lol:

Mavros Piravlos
4th December 2005, 14:36
Κυριακή πρωί σήμερα και ξεκινάω από το σπίτι για τη δουλειά, με την τσίμπλα στο μάτι.
Στα 50 μέτρα, σταματημένος στο φανάρι, πλησιάζει το δίτροχο όργανο στο παράθυρο και μου λέει:
Μόλις ανάψει το φανάρι κάνε δεξιά.
Σταματάω λοιπόν και βγαίνω έξω.
Όργανο: Υπάρχουν και άλλοι στο αυτοκίνητο κύριε? (μπηχτή για τις μεμβράνες)
Εγώ: Όχι
Όργανο: Σβήστε το αυτοκίνητο γιατί κάνει φασαρία (Canzoomer)
Εγώ: Εντάξει
Όργανο: ¶δεια δίπλωμα ασφάλεια ταυτότητα
Εγώ:Ορίστε
Όργανο (μετά από τον έλεγχο): Ξέρετε γιατί σας σταματήσαμε?
Εγώ: Να υποθέσω για την πινακίδα?
Όργανο: Ακριβός
Εγώ: Με παίρνει να πω κάποια δικαιολογία τώρα?
Όργανο: Δεν ισχύουν πια αυτά
Εγώ: Το κατάλαβα… εξάλλου κανένα 8ρι δεν έχει πινακίδες

Έτσι στο φιλικό και ευχαριστημένος είμαι που έπεσα σε καλά παιδιά και δεν προχωρήσαμε σε βαβούρα μεμβράνες τέλη κυκλοφορίας κλπ
33 ευρώ για να μάθω να μην δουλεύω Κυριακάτικα….
Πάμε για την επόμενη.

Nick_RX_8
4th December 2005, 16:58
Τουλαχιστον του μιλησες ενταξει,αλλα αφου ηταν αποφασισμενος να σε γραψει... παλι καλα που δε σε εγραψε και για τα υπολοιπα. :wink:

TITANIUMRX
4th December 2005, 17:13
Πάμε για την επόμενη.

Φτου-φτου ρε Κώστα.Μην το μελετάς... :wink:

GeoRx 8
5th December 2005, 01:36
Επρεπε να του πεις εισαι και πολυ κομπλεξικος Κυριακατικα αντι να παει σε καμια εκκλησια εκατσε και σε εγραψε.

speed8
5th December 2005, 12:48
Κρίμα ρε Κωστάκη, ακόμα δεν την έβγαλες ρε γαμώτο.

gregory
5th December 2005, 13:09
(μπηχτή για τις μεμβράνες) (Canzoomer)Εξατμιση

Εγώ: Να υποθέσω για την πινακίδα

Ηθικο Διδαγμα :Βαζουμε ξανα την πινακιδα και βγαζουμε ολα τα αλλα(καταλυτες κ.λ.π) :lol:

Mavros Piravlos
9th December 2005, 03:54
Πάμε για την επόμενη.

Φτου-φτου ρε Κώστα.Μην το μελετάς... :wink:
Δυστυχώς Βαγγέλη, σήμερα με ξαναγράψανε….κάτι μου το έλεγε :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ευτυχώς δεν πλήρωσα την πρώτη ακόμη και θα περιμένω λίγο ακόμη για πάν ενδεχόμενο, μπας και κερδίσω καμία έκπτωση χονδρικής. :roll:
Πάντως αυτή τη φορά δεν είχε χαβαλέ… :(

GeoRx 8
9th December 2005, 04:01
Οχι παλι ρε συ Κωστα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: τα καθικια.

Παντως αν ειναι να σε γραφουνε δυο φορες την εβδομαδα ξαναβαλτηνα και ας ειναι χαλια.

TITANIUMRX
9th December 2005, 07:38
Δυστυχώς Βαγγέλη, σήμερα με ξαναγράψανε…

Όχι ρε συ :shock:
Μην βάλεις την πινακιδα ξανά,αλλά κρέμα για καλό και για κακό ένα μεγάλο μπλέ μάτι στον καθρέπτη.Και σκόρδο αν έχεις....Αλλά τώρα που το σκέφτομαι,τώρα που τρίτωσε το κακό,μάλλον δεν θα έχεις άλλο πρόβλημα :wink:

GeoRx 8
9th December 2005, 11:00
Εγω παντως πεντε μπλοκα περασα την Κυριακη ερχομενος απο Αιγιο και τιποτα ευτυχως.

Ειναι και σε τι κομπλεξικο θα πεσεις.

Nick_RX_8
9th December 2005, 13:08
....Δυστυχώς Βαγγέλη, σήμερα με ξαναγράψανε….κάτι μου το έλεγε :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ευτυχώς δεν πλήρωσα την πρώτη ακόμη και θα περιμένω λίγο ακόμη για πάν ενδεχόμενο, μπας και κερδίσω καμία έκπτωση χονδρικής. :roll:
Πάντως αυτή τη φορά δεν είχε χαβαλέ… :(

Ενα ειναι το μυστικο !! ? και ειναι δοκιμασμενο και δουλευει.... :wink:

speed8
9th December 2005, 13:30
Ποιό είναι αυτό Νικολάκη να ξέρουμε και μεις :?: :?: :?: :?: :wink:

speed8
9th December 2005, 13:59
Κρίμα ρε Κώστα. Πάλι :?: :?: :?: Μα καλά στο μάτι σε έχουν βάλει :?: Βάλε καμια χαντρούλα ή τι να πω....βαλε την πινακίδα :shock: Λυπάμαι γείτονα. Αληθεια που σε γράψανε?

GeoRx 8
9th December 2005, 21:33
Νικο πες τοοοοο. :lol:

Nick_RX_8
10th December 2005, 00:23
Οποιος θελει θα του πω απο κοντα. :wink:

GeoRx 8
10th December 2005, 00:32
Αααααααααααα αυτο ειναι το μυστικο εεεεεεεεε???? :D :D

Red F16
11th December 2005, 08:29
@ Nick_RX_8 Και μετά σου λένε: "Χρόνο για εκτυπώσεις - πλαστικοποιήσεις είχες... Για να πας να βάλεις την πινακίδα δεν είχες? ¶ρπα την τώρα..." ¶σε που θα σκεφτούν ότι αυτός για να έκανε πλαστικοποίηση, σύστημα θα το 'χει κάνει...
Μακάρι να πιάνει το κόλπο, αν και δεν το βλέπω, γιατί κι εμένα μου τη σπάει η βρωμοπινακίδα. Χαλάει όλη η "μουρίτσα", πως να το κάνουμε...
Μάλλον είναι σε τι άτομα θα πέσεις... Κι εσύ μέχρι τώρα στάθηκες τυχερός...
Εγώ βρήκα άλλο κόλπο: Σκέφτομαι πολύ σοβαρά όταν κυκλοφορώ με το RX-8 να φοράω μόνο φούστα... :wink:

georgge
11th December 2005, 13:29
^ Γαλάτεια,
Να το δοκιμάσω και εγώ να δώ αν πιάνει :D ?

GeoRx 8
12th December 2005, 00:02
^Κανε αποτριχωση ομως για να την γλυτωνεις :wink: :lol: :lol:

demmis
9th January 2006, 20:52
Την παρασκευη των ΦΩΤΩΝ πηγαινα για τον Π. Παντελεημωνα και στα διοδια των Τεμπων με σταματανε ( ως συνηθως...δεν θυμαμαι να εχω περασει σε αργια απο εκει και να μην με σταματησουνε!!)

....."αδεια...διπλωμα....ασφαλεια"

....τους τα δινω.....

ερχεται παλι ο ευγενικοτατος αστυνομικος των ΕΚΑΜ και ζηταει την ταυτοτητα της δεσποινιδος διπλα μου!!!!! :shock: :shock:

...δεν την ειχε μαζι της δυστυχως....και τι μας λεει ο ανθρωπος?????? :twisted: :twisted:

......."δεν ξερετε δεσποινις μου οτι πρεπει να εχετε παντα την ταυτοτητα σας μαζι σας....αν γινει ατυχημα απο που θα σας αναγνωρισουμε????? σας παρακαλω..καντε το εργο μας αλλη φορα πιο ευκολο!!!!!!!!!!!"

το τρωω αυτο και δεν λεω τιποτα ..του σκαω και εγω και η φιλη μου απο ενα υπεροχο πρωινο νυσταγμενο χαμογελο και του λεω....." μπορουμε μηπως να πηγαινουμε???"

....."οχι ακομα" περνω απαντηση

......"χχχμμμμ...πινακιδα γιατι δεν εχετε μπροστα????"
ωωωχχχ λεω την βαψαμε....και αρχιζω τα κλασικα ..." με χτυπησε καποιος και εσπασε την βαση"...και τετοια...ξερετε τωρα

και τοτε γινετε το πιο κουφο......
αρχιζει να γελαει δυνατα....κραταγε την κοιλια του απο τα γελια...λες και τον γαργαλαγαμε 10 νωματαιοι μαζι...και φωναζει εναν προισταμενο της Τροχαιας...και του λεει
"Του κυριου εδω του σπασανε την πινακιδα μπροστα τι να τον κανουμε ? να τον γραψουμε?"

και λεει ο προισταμενος....." πισω πινακιδα εχει??" ..μαλιστα λεει ο ΕΚΑΜΙΤΗΣ...." Ε αστον τοτε...αφου εχει πισω ειναι ενταξει...ετσι και αλλιως η πισω πινακιδα ειναι η βασικη"..και φευγει.....
εγω εχω μεινει μαμακας!!!!!!!!
με χαιρετανε και οι δυο τους στρατιωτικα και ξεκιναω και φευγω απορημενος και σιγουρος οτι ολη η θπολοιπη μερα μου θα μου πηγαινει τελεια!!!!!!

Dimzag
9th January 2006, 21:00
Demmi ακριβως την ιδια μερα με σταματησαν και μενα για πινακιδα βασικα...εκαναν εναν ελεγχο στα στοιχεια μου.....ειδαν οτι εχω πισω...με ρωτησαν που ειναι η μπροστα....του ειπα ακριβως οτι ειπες και συ....ξεραθηκε στο γελιο....και με χαιρετησαν και εφυγα

demmis
9th January 2006, 21:05
Mας πηραν χαμπαρι μου φαινετε και γελανε με τι μαμακια θα τους πουμε

Dimzag
9th January 2006, 21:07
Εμενα μου εχουν αλλαξει τα φωτα να με σταματανε...!!!!

Λες και θα βρουν το εγκληματια...!!!!!

Απλα τους αρεσει το χρωμα μας Demako!!!!!

GeoRx 8
9th January 2006, 22:09
Αντε μωρε με τους κομπλεξικους.Αλλοι σκοτωνουνε βιαζουνε και πολλα αλλα και κοιτανε αν εμεις εχουμε την πινακιδα.

Εδω καραβια χανονται και @@@@@@@ χτενιζεται.Αμαααα πια.

demmis
10th January 2006, 00:09
Εμενα μου εχουν αλλαξει τα φωτα να με σταματανε...!!!!

Λες και θα βρουν το εγκληματια...!!!!!

Απλα τους αρεσει το χρωμα μας Demako!!!!!

Aσχετο αλλα καλο

εμενα με σταματανε και για τις μεμβρανες!!

με σταματαει ενας μπατσομηχανος μια μερα και μου λεει

" α..συγνωμη κυριε....μεσα εισασταν????" απο εξω δεν φαινεται αν το οδηγει καποιος και νομιζα μηπως εφτιαξε η μαζντα κανενα τηλεκατευθυνομενο"

Dimzag
10th January 2006, 02:44
:D :D :D :D :D Ωραιος ο μπατσομηχανος..!!!!!

Εμενα οσες φορες με εχουν σταματησει ειναι μονο για την πινακιδα!!!!!

ΔΗΜΟΣ
10th January 2006, 04:24
εχεις βυσμα εσυ γιαυτο....

wallace
10th January 2006, 14:36
....του ειπα ακριβως οτι ειπες και συ....ξεραθηκε στο γελιο....και με χαιρετησαν και εφυγα

Ρε παιδιά και εγώ τα ίδια τους είπα και με χαιρέτησαν με 33 ¤, ταχυδρομικά...

stefanosktm
10th January 2006, 14:53
εντελως ασχετο αυτο, ξερετε τι σημαινει οταν μια πινακιδα λεει δοκ-.... τι ειναι αυτοι?

peloponisios
10th January 2006, 15:16
Δοκιμαστικό Στεφ, test drive περιοδικά και άλλα. Καβάτζα για τους τυχερούς δηλαδή.

stefanosktm
10th January 2006, 15:38
πσσσσσ εχτες πετυχα εναν περιπου στην ιλικια 18 μαχ και το ξεκωλιαζε στην παραλιακη.ενα bmw m3. to teleuteo

Dimzag
10th January 2006, 18:41
Ειναι δοκιμαστικες πινακιδες που εχουν οι μαντραδες οι οποιοι εχουν κανει πολυ μεγαλο τζιρο και τους τις παραχωρει το κρατος για να μετακεινουν τα αμαξια που δεν εχουν περασει κτεο και τελωνειο μεχρι να περασουν και να φορεσουν τις κανονικες!!!!

ILIAS4x4
10th January 2006, 19:03
Για την ακριβια, καθε 100 αυτοκινητα που πουλαει δικαιουται και μια πινακιδα, με την οποια το αυτοκινητο που την εχει ειναι κανονικα ασφαλισμενο.

Και κατι αλλο. Ειναι τυχαιο αραγε οτι ο Σαρακακης εχει τις πρωτες πινακιδες ΔΟΚ (ΔΟΚ 0001-ΔΟΚ 0020 αν δεν κανω λαθος)?????
Μηπως βοηθησε να περαστουν αυτου του ειδους οι πινακιδες????

gNiL
10th January 2006, 23:34
δοκ ετσι ακριβως, εμποροι, αντιπροσωποι, τις χρησιμοποιουν για καθε ειδος μετακινισης χρειαστουν για το αυτοκινητο που προκειται να παραδοσουν. ετσι κ εγω το δικο μου το εβγαλα στο δρομο για να το παω να του ραψω σαλονι. Με τις δοκ- 5 μερες πριν ερθουν οι δικες μου πινακιδες. αλλα δε με αφησαν να τις δανειστω για κανα 2ημερο, πριν παρω τις κανονικες. :(

Yiannis
11th January 2006, 00:23
Οταν ειχε ερθει το 8άρι μου ειχα παρει τις ΔΟΚ του αντιπροσωπου κ ειχα σχεδον εξαφανιστει για κανα μηνα :lol: παλι καλα που δεν εγινε καμια στραβη γιατι δεν καλυπτεσαι, μονο του ιδιοκτητη κ 1ου βαθμου συγγενεις αυτού.

tom
25th February 2006, 22:25
απλα βαλε δυναμη και τραβα ολο το πλαισιο μαζι ...
χωρις να παθουν απολυτως καμια ζημια οι γρυλλιες σου , θα αποκολληθει απο πανω και μετα με το χερι σου θα αφαιρεσεις κατι πλαστικα μαραφετακια που θα περισευσουν ....

Ακριβώς ετσι το έκανα και εγώ σήμερα το πρωί!:wink:
Αρχικά δοκίμασα να βγάλω τον προφυλακτήρα και έφτασα σε ενα πολύ καλό σημείο μπορώ να πω, αλλά φοβήθηκα μήπως δεν τον "δέσω" καλά, οπότε δοκίμασα τον "άγριο" τρόπο.
Σιγά σιγά...και στο τέλος...πήρα την πινακίδα στο χέρι. :)
Βέβαια η παραπάνω λύση προτείνεται σε οσους δεν τους ενδιαφέρει να ξαναχρησιμοποιήσουν το ιδιο πλαίσιο σε περίπτωση επανατοποθέτησης (ελπίζω να μη μου χρειαστεί)...

ειναι απλο , θαρρος μονο θελει και δυναμη ! :D
Αυτό ξαναπές το!

jeter
25th February 2006, 22:42
Ακούμπησα λίγο το προφυλακτήρα του μπροστινού αυτοκινήτου και μου έσπασαν 2 από τις 4 βάσεις του πλαστικού της πινακίδας.
Δεν είχα πρόβλημα στο να βγάλω την πινακίδα, απλά πρέπει να γίνεις λίγο Τιραμόλα. Η εξαγωγή των 4άρων λαμαρινόβιδων, μου κόστισε 4 λεπτά και η επανατοποθέτηση 15 λεπτά (γιατί ήθελα να πέσουν στο ίδιο σπείρωμα). Τις 2 βάσεις τις κόλησα με thick κυανοακριλική και μετά γύρω - γύρω σόδα φαγητού και thin κυανοακριλική.

Stamatis
2nd June 2006, 22:13
Εγω λεω να μην την βγαλω............

harrisk
3rd June 2006, 12:07
ουτε εγω τη βγαζω αδερφε,γουστα ειναι αυτα...

Nick_RX_8
5th June 2006, 01:25
Εγω λεω να τη βγαλεις γιατι εισαι ακομα πιο "ευκολος" στοχος :lol: :wink:

Stamatis
5th June 2006, 01:40
Φιλε Νικο ενα κοκκινο 8αρι στην Κερκυρα ειναι σαν τη μυγα μεσα στο γαλα οτι πινακιδα κι αν εχει........ Ολοι ξερουν που θα με βρουν, με η χωρις πινακιδα...

Απο την αλλη, αν το χρησιμοποιησεις σωστα εχεις παντα ατρανταχτο αλοθι.

FRAGISKOS
5th June 2006, 15:29
Φίλε Σταμάτη τι πινακίδα είναι αυτή???
Σα μικρή μου φαίνετε

nikolasrx8
5th June 2006, 15:39
Σα μικρή μου φαίνετε

Φραγκισκο,εγεεερασες μωρε?
Αυτες ειναι οι "παλιες-καλες-Ελληνικες" πινακιδες, του παλιου καλου καιρου,οταν οι πινακιδες δεν ηταν χαρτακια κολλημενα στα τζαμια των καινουργιων αυτοκινητων...

GeoRx 8
5th June 2006, 16:58
Πρωθυπουργικο νουμερο εεε???

Αν και εγω ειμαι υπερ του δυσκολου νουμερου για να μην σε γνωριζουνε :wink:

Stamatis
6th June 2006, 21:10
Σα μικρή μου φαίνετε

Ειναι γνησια 100/100. Πιο ωραιες οι παλιες ετσι..

DRIFTER
19th June 2006, 12:00
Σα μικρή μου φαίνετε

Φραγκισκο,εγεεερασες μωρε?
Αυτες ειναι οι "παλιες-καλες-Ελληνικες" πινακιδες, του παλιου καλου καιρου,οταν οι πινακιδες δεν ηταν χαρτακια κολλημενα στα τζαμια των καινουργιων αυτοκινητων...

υπάρχει και με αθηναικά γράμματα με τέσσερα 8αρια αλλά ΔΕΝ κυκλοφορεί Αθήνα. Είναι κόκκινο cosmo.

DRIFTER
19th June 2006, 12:02
Θα την βγάλω τη ρημάδα και θα βάλω το σηματάκι V να είναι super.....

vordme34
23rd June 2006, 05:28

Δε μας είπες όμως πόσα "ακούμπησες" :D
Εγώ όταν παρέλαβα το δικό μου τους έβαλα επί τόπου και μου σπάσαν τη βάση! Θα δω στατιστικά πόσες κλήσεις θα φάω ετησίως και βλέπουμε. Έτσι κι αλλιώς 33ευρώ/κλήση για τέτοιο κουκλι που είναι χωρίς την πινακίδα είναι λίγα!

killer bee
23rd June 2006, 10:41
εχω βαγαλει την εμπρος πινακιδα που χαλαει ολη την υπεροχη μουρη του 8αριου εδω και 1 χρονο περιπου.
με εχουν σταματησει οι φιλοι μας οι τροχαιοι 4-5 φορες για ελεγχο στην αθηνα και 2-3 στην εθνικη προς βορεια ελλαδα.δεν ξερω αν ηταν τυχη παντος ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν μου ειπε κατι για την πινακιδα.μου εριξαν κληση μονο γιατι δεν εχω κολημενα(ποτε ποτε ποτε) το σημα των τελων κυκλοφοριας και την ασφαλεια αυτοκινητου.αλλα και αυτο εγινε 1 φορα απο τις 7-8 στο συνολο.

package
23rd June 2006, 10:45
Όντως έτσι είναι. Έχουν σταματήσει να ασχολούνται με τις πινακίδες μας.

killer bee
23rd June 2006, 10:50
εχω δει και κατι μικρες αυτοκολητες που βαζουν.στην αρχη τις ειχα δει σε εβο αλλα τωρα τις βλεπω και σε 8αρια..δεν λενε ομως.τουλαχιστον εμενα δεν μου αρεσει να εχει τιποτα στο μπροστινο μερος το αμαξι.ουτε πινακιδα λαμαρινα ουτε αυτοκολητη.

bArFo
23rd June 2006, 11:45
εγω την εβγαλα εδω και καποιους μηνες... 4 φορες με εχουν σταματισει... καμια δεν παρατηρισαν οτι λειπι ι πινακιδα. χεχε... οτι νανε...

αη, και μια αλλη φορα με ρωτησε ενας τσεος γιατι δεν εχω...
απαντηση : Ετσι το αγορασα απο το καταστημα.
τσεος: Τριγωνακι εχεις?
απαντηση: oxi...
τσεος: Ενταξει, προσεχε στο δρομο.

lol. :P

Defacto
2nd July 2006, 22:07
Πριν λιγο καιρο μου ακουμπησε το προφυλακτηρα καποιος και μου αφησε κατι σημαδια. Τελος παντων, αφου εφταιγε αυτος θα μου βαψει τον εμπρος προφυλακτηρα. Βασικα σκεφτομουνα να βαψω και το κατω μαμα σποιλερακι που ειναι αβαφο. Μιλησα με το τεχνικο στη mazda και μου ειπε οτι καλυτερα να μην το κανω γιατι καθε πετραδακι που θα χτυπαει εκει θα αφησει και σημαδι, το εχει ακουσει κανεις αυτο? Το εχει βαψει κανεις? By the way το χρωμα του αμαξιου ειναι μαυρο...thanks

DRIFTER
2nd July 2006, 23:06
ε, τοτε μην το βαψεις ρε συ...μια χαρα ειναι κι ετσι. Σωστο αυτο για τα σημαδια που σου ειπαν αλλα και να ακουμπησει κατι παλι σκ...α θα γινει...

CB
6th July 2006, 14:20
Χθες το απογευμα ειδα RX-8 ασημι με την μπροστα πινακιδα τοποθετημενη πανω στο κατεβασμενο σκιαδιο του συνοδηγου (απο μεσα απο το τζαμι φυσικα).
Δεν προλαβα να βγαλω φωτογραφια, αλλα μου φανηκε καλη λυση αισθητικα.

Ξερει κανεις για τη νομιμοτητα ή οχι της περιπτωσης αυτης???

Bgs
6th July 2006, 15:16
Το εχουν κανει και καποια ανωτερα στελεχοι του club το κολπακι αυτο!!!!!!!

Nick_RX_8
6th July 2006, 16:53
Σσσστ μη λες τετοια :roll:
Ειναι απολυτα νομιμο φιλε μου,μεχρι που να σε σταματησουν και να σε ρωτησουν τι εγινε η εμπρος πινακιδα... :lol:
Απο κει και περα στο χερι σου ειναι αν θα φας κληση ή οχι :wink: :lol: :lol:

Chris
6th July 2006, 16:56
Κυλησα και γω στο βουρκο απο χθες...Ειμαι γυμνος μπροστα

TeRRaN
6th July 2006, 18:08
Μέχρι στιγμή παιδιά με έχουν σταματήσει 8 φορές για πινακίδα και τις 8 πλήρωσα 33 όμρφα ευρώ.. Με έχουν βάλει στο μάτι. Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω. Μήπως γράφονται πόντοι για τη πινακίδα.

package
6th July 2006, 18:10
Σε ποιές περιοχές σε έχουν γράψει? Να ξέρω να μην πηγαίνω.

SokinRX8
6th July 2006, 18:16
Κυλησα και γω στο βουρκο απο χθες...Ειμαι γυμνος μπροσταΜια ζωη γυμνος εισαι τωρα το θυμηθηκες.

killer bee
6th July 2006, 18:23
με σταματησαν χθες στην καλλιθεα στην θησεως την ωρα που ερχομουν στην συναντηση.ηθελε να με γραψει για πινακιδα και του ειπα οτι το εβγαλα πριν 2 ημερες απο συνεργειο γιατι με ειχαν τρακαρει.
ο ******* ο μπατσος πηρε στο καπακι τηλεφωνο στο τερματικο του υπουργειου για να δει αν οντως εχω δωσει την πινακιδα ως κατεστραμενη και δεν την βρηκαν.
εκει λοιπον του ειπα και καλα οτι δεν την εχω δωσει γιατι το αμελησα και καλα και αυτος με χαμογελο με αφησε να φυγω γιατι λεει ξηγηθηκα ειλικρινα...
παλι καλα λεω..τυχερος ημουν.δεν ειναι και πολλα τα 33 ευρω αλλα γιατι να μην τα πιω μπυριτσες????

******MOD EDIT

killer bee
6th July 2006, 18:26
παντος επειδη ρωτησα και εμαθα δεν ειναι against the law να μην εχεις εμπρος πινακιδα αρκει να εχεις την πισω.
αλλα και παλι αντε πες το αυτο στον μπατσο που ειναι ετοιμος να σε γραψει...
αυτο το θεμα μου το ειπε φιλος μου που τον εγραψαν για την πινακιδα και μετα πηγε με την κληση ανα χειρας για ακροαση απο τον διοικητη του μπατσοτμηματος και του την εσβησε γιατι και καλα αφου ειχε την πισω ειναι ολα οκ.
τωρα.....ου μπλεξεις λεω εγω

bArFo
6th July 2006, 19:06
νομιζο οτι χασει την μπροστινη μου... χεχε... την εβγαλα μια, και δεν την εχω ξαναδει... <λετε να ψαξο??>

bArFo
6th July 2006, 19:10
Χθες το απογευμα ειδα RX-8 ασημι με την μπροστα πινακιδα τοποθετημενη πανω στο κατεβασμενο σκιαδιο του συνοδηγου (απο μεσα απο το τζαμι φυσικα).
Δεν προλαβα να βγαλω φωτογραφια, αλλα μου φανηκε καλη λυση αισθητικα.

Ξερει κανεις για τη νομιμοτητα ή οχι της περιπτωσης αυτης???

πως την χωρεσε ρε? ειναι αρκετα πιο μακρια η πινακιδα απο το σκιαδιο...

TeRRaN
6th July 2006, 19:21
¶σε μιλάμε για Ρόδο...Εδώ δυστυχώς δεν χαρίζουν κάστανα. Πολύ ****** στρουμφάκια.

******MOD EDIT

wallace
7th July 2006, 00:28
Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω. Μήπως γράφονται πόντοι για τη πινακίδα.

Πόντους για την πινακίδα δεν παίρνεις...Πάντως 8/8 έχεις μακράν το αρνητικότερο ρεκόρ απ' όλους μας... :D

Βρες καμία καλή δικαιολογία, γιατί είναι κρίμα και τσάμπα λεφτά,αυτό το *&^&%* πρόστιμο για την πινακίδα... :wink:

decibel
7th July 2006, 01:58
¶σε μιλάμε για Ρόδο...Εδώ δυστυχώς δεν χαρίζουν κάστανα. Πολύ καθίκια στρουμφάκια.

μαλλον σε βρηκαν μικρο κ στα περνουν. :lol:

εγω δεν φοραω μπροστα πινακιδα εδω κ 2 χρονια κ αθηνα και κρητη κ δεν με εχουν γραψει ποτε.μονο για επιδειξη δεξιοτεχνιας. :lol: παντα υπαρχει μια καλη δικαιολογια.
παντως αυτο που εχω σκεφτει παιδια ειναι να βρουμε αν υπαρχει νομος που να λεει οτι η μπροστινη πινακιδα δεν ειναι υποχρεωτικη, το βγαζουμε φωτοτυπια κ το εχουμε μαζι μας.αλλωστε ουτε τα μηχανακια-μηχανες εχουν μπροστα πινακιδα. προσωπικα το θεωρω *** να την φοραω.

***MOD EDIT

decibel
7th July 2006, 02:00
κ η αλλη *** ειναι terran οτι σε εβαλα εγω να την βγαλεις. ελπιζω να μην με βριζεις...... :)

***MOD EDIT

Chris
7th July 2006, 10:40
παντως αυτο που εχω σκεφτει παιδια ειναι να βρουμε αν υπαρχει νομος που να λεει οτι η μπροστινη πινακιδα δεν ειναι υποχρεωτικη, το βγαζουμε φωτοτυπια κ το εχουμε μαζι μας.αλλωστε ουτε τα μηχανακια-μηχανες εχουν μπροστα πινακιδα.

Σωστος :wink:

The Ace
7th July 2006, 10:46
Αν ψάχνεστε τόσο πολύ, θα κοιτάξω τον ΚΟΚ που έχω σπίτι και θα ποστάρω αύριο-μεθαύριο τι λέει για τις πινακίδες.......

....αν και νομίζω ότι προβλέπει πινακίδες μπροστά και πίσω.... :?

Η πιο καλή δικαιολογία -που ευσταθεί κιόλας *κάπως*- είναι ότι κάποιος έκανε όπισθεν στο παρκάρισμα, ακούμπησε την πινακίδα και έσπασε τη βάση, η οποία -επειδή δεν είναι από τη "μάνα" του- είναι πολύ ευπαθής και σπάει εύκολα. Και επειδή πολλά 8αρια την έχουν πάθει έτσι, οι παραγγελίες πέφτουν βροχή και δεν έχουν stock οι dealers. Την περιμένουμε πάραυτα όμως.... :wink:

Πως σας φαίνεται ? :P

EPSILON
7th July 2006, 10:49
τελευταια φορα που με σταματησαν τους ειπα σαν δικαιολογια οτι μια εβδομαδα πριν με τρακαραν με αποτελεσμα να μην εχω πινακιδα μπροστα ,τελικα επιασε :wink: .

TeRRaN
7th July 2006, 18:46
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 07, 2006 8:46 am Θέμα δημοσίευσης:
Αν ψάχνεστε τόσο πολύ, θα κοιτάξω τον ΚΟΚ που έχω σπίτι και θα ποστάρω αύριο-μεθαύριο τι λέει για τις πινακίδες.......

....αν και νομίζω ότι προβλέπει πινακίδες μπροστά και πίσω....

Η πιο καλή δικαιολογία -που ευσταθεί κιόλας *κάπως*- είναι ότι κάποιος έκανε όπισθεν στο παρκάρισμα, ακούμπησε την πινακίδα και έσπασε τη βάση, η οποία -επειδή δεν είναι από τη "μάνα" του- είναι πολύ ευπαθής και σπάει εύκολα. Και επειδή πολλά 8αρια την έχουν πάθει έτσι, οι παραγγελίες πέφτουν βροχή και δεν έχουν stock οι dealers.

Ας το δεν πιάνει!! Δοκιμασμένο!!! Το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω τον ζητά....ο οποίος εκείνη τι μέρα με έγραψε και για ταχύτητα να κιλιέται απ' τα γέλια. Βρε μπας να λέμε τους φανταστικούς μπάτσους να κάνουν φρρρρ να τους ακούσουμε....;

vordme34
7th July 2006, 20:22
[quote="The Ace"]Αν ψάχνεστε τόσο πολύ, θα κοιτάξω τον ΚΟΚ που έχω σπίτι και θα ποστάρω αύριο-μεθαύριο τι λέει για τις πινακίδες.......

Ριχτε μια ματια εδώ:

http://www.kep.gov.gr/categories/aytokinita/pinakides/1609.asp

Αρθρο 1, παρ. 1

Δυστυχως οι πινακιδες ειναι δυο και τα στρουμφακια το ξερουν..

christaz
10th July 2006, 12:08
Μια και καμία απο εχθές...με σταμάτανε στα διόδια Κορωπίου (τι θέλω και πάω στα ακριανά ταμεία?)...μου ζητάει τα σχετικά..." το ξέρετε οτι δεν έχετε πινακίδα μπροστά?" , το ξέρω απάνταω και μέχρι να βγάλω τα σχετικα για να του τα δώσω σκεφτόμουν την δικαιολογία. Τελικά κατέληξα στο σπασμένο πλαισιο και οτι το έχω παραγγήλει, αλλα ιαπωνέζικα αμάξια, του είπα 3 μηνες για να μου το φέρουν :D εντάξει το έχ...σα και εγω το θέμα. μεχρι και αυτός απόρησε, 3 μηνες???? Πρέπει να την βάλετε μου λέει στο τέλος γιατι θα σας σταματάνε συνέχεια. Το ξέρω το ξερω του λέω με ένα αστα να πανε συγκαταβατικό ύφος εγώ:D Δεν ξέρω αν βοήθησε η δικαιολογία αλλα ήταν νεος. Οπότε το σκόρ στρουμφ-christaz (0-1). Αντε να δούμε...

rotorman
14th July 2006, 09:51
Εχθες Εφαγα την 1η μου κληση 33 ευρω για φιμε πινακιδα! τωρα θα φτιαξω φιμε και την πισω!!! :twisted:

enigma
14th July 2006, 12:38
33 ευρω για φιμε πινακιδα; δεν την βγαζεις τελειως τουλαχιστον; παλι 33 ειναι αλλα το ευχαριστιεσαι...

Revolution
14th July 2006, 13:26
Η πιο καλή δικαιολογία -που ευσταθεί κιόλας *κάπως*- είναι ότι κάποιος έκανε όπισθεν στο παρκάρισμα, ακούμπησε την πινακίδα και έσπασε τη βάση, η οποία -επειδή δεν είναι από τη "μάνα" του- είναι πολύ ευπαθής και σπάει εύκολα. Και επειδή πολλά 8αρια την έχουν πάθει έτσι, οι παραγγελίες πέφτουν βροχή και δεν έχουν stock οι dealers. Την περιμένουμε πάραυτα όμως.... :wink:

Πως σας φαίνεται ? :P

Και εγω αθτο τους λεω τους δειχνω και τα κουμπωματα (που βεβαια δεν ξερουν πως ειναι) και με αφηνουν

enigma
22nd July 2006, 18:10
προχτες ημουν παραλιακη, δεξια λωριδα ,στο ρευμα προς πειραια και στο υψος του παλιου αεροδρομιου. κλασσικο σημειο για μπλοκο και με πολλα στρουμφακια. δεν εχω μπροστα πινακιδα και γι 'αυτο ειχα κολλησει πισω απο τον μπροστινο καθοτι πηγαιναμε σημειωτον και ηταν δυσκολο να αλλαξω λωριδα. αφου περναω τα μισα στρουμφακια ο μπροστα εκανε αριστερα και με αφησε εκτεθειμενο στα ματια 5 με 6 τροχαιων. απο αυτους η μια ηταν κοπελα και μου εκανε σημα να σταματησω. :evil:
αστραπιαια σκεφτηκα οτι θελει το τηλεφωνο μου να βγουμε... 8) , ...αλλα πιο ψυχραιμα συνεχησα την πορεια μου σαν να μη συμβαινει τιποτα. :roll:
δεν ειδα και πολλες αντιδρασεις οποτε ελπιζω ουτε γατα ουτε ζημια.
οπως και να χει εγω την πινακιδα μπροστα δεν τη βαζω με τιποτα!!!

sid
22nd July 2006, 21:56
να και τι λεει ο κ.ο.κ

http://www.ydt.gr/main/Attachments/Attachment13238_N.2696_1999.pdf

(κανει λιγη μεχρι να καταβει)
αρθρο 90 παρ. 4 το λεει ξεκαθαρα :evil:

GtC
5th August 2006, 02:16
Σήμερα μου σπάσανε τη βάση της πινακίδας. Το αστείο είναι ότι απέναντι ακριβώς από το αμάξι μου(σε απόσταση 2 μέτρων) είχε μια κλούβα των ΜΑΤ η οποία δεν πήρε χαμπάρι τίποτα
Τέλος πάντων τους ρωτάω :
Παιδιά μου σπάσανε την βάση της πινακίδας, μπορούμε να κάνουμε μια δήλωση σε ένα χαρτί να είμαι καλυμμένος μέχρι να την επισκευάσω γιατί αύριο φεύγω διακοπές?
Μου απαντάνε κι αυτοι -ευγενικότατα πάντως δεν λέω- ότι δεν είναι αρμόδιοι κι ότι μέχρι να την επισκευάσω είμαι εκτεθειμένος.Να την έχω μέσα από το παρμπρίζ και να ελπίζω ότι δεν θα με γράψουνε :(
Για όσους θα βιαστούν αν μου πουν άστο έτσι, απλά θα πω ότι δεν έχω πάρκινγκ οπότε κάθε στιγμή ο προφυλακτήρας μου είναι εκτεθειμένος.Ήδη είχα 2 βαθουλώματα στην πινακίδα :(
Ξέρει κανείς πόσο κάνει βάση της πινακίδας :?:

vordme34
5th August 2006, 13:29
το έτσι, απλά θα πω ότι δεν έχω πάρκινγκ οπότε κάθε στιγμή ο προφυλακτήρας μου είναι εκτεθειμένος.Ήδη είχα 2 βαθουλώματα στην πινακίδα :(
Ξέρει κανείς πόσο κάνει βάση της πινακίδας :?:

Επειδη θα βγω εξωτερικο και δε θελω τρεχαματα στα συνορα και φυσικα στην αλλοδαπη, πηγα χτες και πηρα μια βαση! Guess what!?!? 50+ EUROS...καλα οι τυποι ειναι τελειως τρελλοι. Ενα παλιοκομματο πλαστικο ειναι και δεν εχει καν τις βιδες συγκρατησης μαζι(εννοειται εχω χασει τις βιδες της πρωτης βασης). Και μου ζητησαν και 30 ακομα για να κατεβασουν τον προφυλακτηρα. Ξερει κανεις αν μπορω μονος χωρις κατεβασμα προφυλακτηρα να τη βαλω; Θυμαμαι οτι για να βγαλω τις βιδες και μονο (τη βαση μου την "ΕΣΠΑΣΕ" ο πωλητης στην παραδοση οταν του ειπα αν γινεται να τη βγαλουμε) ειχα ψιλοζοριστει..

FcW_JaLeCo
5th August 2006, 16:24
Γιωργο η δικια μου βαση μαζι με τις βιδουλες διαθεσιμη αν θες πας και τη βαζεις. Νομιζω μπαινει χωρις κατεβασμα προφυλακτηρα ρε παιδια... τουλαχιστον οταν μου την εβγαλαν μονο το καπο ανοιξαμε και σε 3' βγηκε

vordme34
5th August 2006, 20:31
Νομιζω μπαινει χωρις κατεβασμα προφυλακτηρα ρε παιδια... τουλαχιστον οταν μου την εβγαλαν μονο το καπο ανοιξαμε και σε 3' βγηκε

ΠΟΥ εγινε αυτο, στην ΕΛΜΑ Θεσ/νικης;;; Αν ειναι ετσι εμενα γιατι μου την εσπασαν (χωρις φυσικα να μου πουν οτι κανει και 50Ε) και φυσικα χωρις να ξερω οτι θελει αλλα 30 για να μπει...

package
5th August 2006, 21:49
Με ένα κοντό κατσαβίδι και λίγο ακροβατικά, πρέπει να χωρέσει το χέρι στο άνοιγμα κάτω από τον προφυλακτήρα, μπαίνει πανέυκολα η βάση.

GtC
6th August 2006, 20:08
Γιωργο η δικια μου βαση μαζι με τις βιδουλες διαθεσιμη αν θες πας και τη βαζεις. Νομιζω μπαινει χωρις κατεβασμα προφυλακτηρα ρε παιδια... τουλαχιστον οταν μου την εβγαλαν μονο το καπο ανοιξαμε και σε 3' βγηκε
Γιάννη θα μιλήσουμε μετά τις 20 Αυγούστου που γυρνάω από διακοπές. Τhanks
Υ.Γ. Εκτός αν συνηθίσω στη ιδέα να έχω απροστάτευτη τη μουράκλας του RX8 μου από τους κακούς ανθρώπους :arrow: :D

FcW_JaLeCo
7th August 2006, 01:51
Παντως ειναι πολυ πιο σεξι χωρις τη πινακιδα... εσυ ξες!

GreddyRx8
14th September 2006, 12:08
τελικα με η χωρις τη λετε??33αρι θα πληρωνουμε??την ειχα βγαλει για ενα διαστημα με σταματισαν δεν με ειπαν τπτ αλλα την εβαλα καλου κακου..

Nick_RX_8
14th September 2006, 12:14
τελικα με η χωρις τη λετε??33αρι θα πληρωνουμε??την ειχα βγαλει για ενα διαστημα με σταματισαν δεν με ειπαν τπτ αλλα την εβαλα καλου κακου..
Μεσα σε διαστημα 2 μηνων εχω πληρωσει δυο 33αρια :cry:
Ξερει κανεις ποσο στοιχιζει η βαση της πινακιδας μας ??

ILIAS4x4
14th September 2006, 12:31
Ξερει κανεις αληθεια αν με τις αυξησεις στα προστιμα, θα αυξηθει και αυτο της πινακιδας, και αν ναι (που ειναι πολυ πιθανο) ποσο?

GreddyRx8
14th September 2006, 12:37
nick rx8 κοστιζει 30 ευρο..εχω 2 βασεις για πινακιδα αν θες pm..αλλιως πανε στην αντιπροσωπεια..

τελικα να την βγαλω??τι λετε?? 10 rx8 εχει η Δραμα τα πισα και παραπανω την εχουν βγαλει..