PDA

View Full Version : ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΙΜΗΣ ΤΟΥ RX-8

Pages : [1] 2 3

tragoudiaris
8th December 2006, 13:45
Παιδια θα ηθελα πολυ να γνωριζω την αποψη κ καποιου αλλου πλην εμου οσο αναφορα την μεταπωλητικη αξια των rx-8 που απαξιωνεται μερα με την ημερα απο την μαμα εταιρια mazda με νεες εκπτωτικες τιμες.εξωφρενικες εκπτωσεις που δεν δικαιολογουν την πορεια πωλησεων του καθε μοντελου rx-8.

Trx8iantafillos
8th December 2006, 14:02
Πονεμενη ιστορια :evil:

tragoudiaris
8th December 2006, 14:05
κ επεται συνεχεια...! :evil:

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 14:06
Φιλε μου ανοιξες τεραστιο θεμα το οποιο δυστυχως δεν θα καταληξει πουθενα...Το πολυ πολυ να καταληξουμε παλι σε καμια διαμαχη μεταξυ μας και παρεξηγηση λογω μοντελων..

Εμενα η αποψη μου ειναι και θα την ξαναπω χωρις παρεξηγηση οτι οταν θες ενα αμαξι να το σεβονται και να το εχεις για σημεια δεν βγαζεις 15εκδοσεις..Βγαζεις μια και σε οποιον αρεσει..
Δες ποσο σπανιοτερο ειναι το 350ζ και το πρεστιζ που εκπεμπει..

Παλαιοτερα 8ρι δεν εβλεπες με τπτ..Τωρα μια διαδρομη 1χλμ να παω σπιτι μου απο Χαριλαου και βλεπω τουλαχιστον 5 και μαλιστα μερικα και παρκαρισμενα πανω σε πεζοδρομια μισα μισα κλπ...

Γιαυτο μετα γεμιζουν και οι μαντρες γιατι το βλεπει φτηνο,το περνει ο καθε ασχετος και μετα δεν εχει να το συντηρησει ή το γεμιζει προβληματα...
Και αντε μετα να θελει καποιος που το εχει προσεξει και συντηρησει καλα,να το δωσει...Ουτε 20000 πλεον το challenge και ουτε 25000 το cosmos

tragoudiaris
8th December 2006, 14:10
δηλαδη τι θα κανει πριν το facelift?θα μπορει να το αγορασει μεχρι κ ο καθε τελευταιος που παιρνει ενα honda κ το κανει 200 αλογα..?κριμα κ ντροπη..δηλαδη εμεις που δωσαμε για τα rx-8, 43 k 44 xiliarika i analoga gia tA challenge 30-31 eimstan xazoi..?αυτο το μηνυμα θελει να περασει η μαμα εταιρια?(αγαπητοι πελατες-αγοραστες περιμενετε 2,5-3 χρονια να κυκλοφορησει το μοντελο κ μετα 10.000 κατω...!!?) :!:

The Ace
8th December 2006, 14:12
...Γιαυτο μετα γεμιζουν και οι μαντρες γιατι το βλεπει φτηνο,το περνει ο καθε ασχετος και μετα δεν εχει να το συντηρησει ή το γεμιζει προβληματα...
Και αντε μετα να θελει καποιος που το εχει προσεξει και συντηρησει καλα,να το δωσει...Ουτε 20000 πλεον το challenge και ουτε 25000 το cosmos

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, και στο πρώτο κομμάτι που κάνω quote. Αλλά για το δεύτερο τι περιμένατε (και περιμέναμε) ? Το Cosmo το αγοράσατε 40Κ, και εγώ το δικό μου (φορτωμένο αντίστοιχο Challenge) το αγόρασα 32Κ. Την στιγμή της αγοράς χάσαμε 15%. Ε, μετά από περίπου 2 χρόνια, υπολογίστε ένα ακόμα 20-30% απομείωση, άρα φτάνουμε στα ~24Κ για το Cosmo και ~19% για το Challenge.

Αυτή είναι η "αλήθεια" της αγοράς, και πρέπει να το αποδεχτούμε.

Τα παραπάνω ισχύουν σχεδόν για όλα τα αυτοκίνητα, εκτός των "ειδικών" περιπτώσεων...

tragoudiaris
8th December 2006, 14:13
συμφωνω κ επαυξανω μαζι σου φιλε μου..κριμα για την mazda που συμπεριφερεται σαν μια συνηθισμενη κορεατικη φθηνης αγοραστικης αξιας εταιρια..

tragoudiaris
8th December 2006, 14:15
αγαπητε 20-30 % ειναι το λιγοτερο 22,4 χιλιαρικα..

tragoudiaris
8th December 2006, 14:17
τα οποια δεν δινει καποιος οταν καινουριο σε αντιπροσωπειες το βρισκεις με 26!!!εγω εχω challenge 1 ετους κ για προσωπικους λογους αναγκαζομαι να το δωσω..το πηρα 31..σημερα το ιδιο ακριβως αυτοκινητο κανει 26!!που σημαινει οτι αξια μεταπωλησης επεσε στο 35 %...γελοια πραγματα δηλαδη..

The Ace
8th December 2006, 14:31
αγαπητε 20-30 % ειναι το λιγοτερο 22,4 χιλιαρικα..

Είπα "επιπλέον 20-30%". Δεν εννοούσα σύνολο, κοινώς μετά από 3 χρόνια το αυτοκίνητο πλέον έχει χάσει το 40-50% της αρχικής του αξίας. Αυτό συμβαίνει σε όλες τις χώρες, γιατί όχι και στην Ελλάδα ?
Εγώ είμαι ήδη παθών (με άλλο αυτοκίνητο), στο οποίο έχασα 30% μέσα σε περίπου 5 μήνες....

ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝ
8th December 2006, 15:04
Ρε παιδια γιατι δεν βλεπουμε τωρα τελευταια ποσα porsche κυκλοφορουν? Ειδικα cayenne εχει γεμισει ο τοπος. Αυτα ειναι φθηνα αυτοκινητα? οχι βεβαια αλλα πουλανε πολυ οπως επισης και πολλες Μ3 τωρα τελευταια και boxter, s2000, κτλ.Δεν νομιζω λοιπον οτι κυκλοφορουν σε αναλογια τοσο πολυ περισσοτερα ρχ8.

tragoudiaris
8th December 2006, 15:11
τουλαχιστον διατηρουν την αρχικη τους αγοραστικη αξια..το s2000 εξακολουθει κ κοστιζει πανω απο 50000 καινουριο..οσο για τα porsche υπαρχει τεραστιος αριθμος εισαγωγης απο Γερμανια κλπ..δεν ανακοινωσε η ιδια η εταιρια ειτε λεγεται honda ειτε porsche ΕΚΠΤΩΣΗ σε υπαρχον μοντελο που ηδη πουλαει τρελα..δεν κατηγορω καθεαυτο το rx-8 οτι δεν κραταει αξια αλλα την μαμα εταιρια που απαξιωνει τα αυτοκινητα της κ ειδικα ενα τοσο επιτυχυμενο μοντελο οπως το rx-8..

Trx8iantafillos
8th December 2006, 15:12
Εμενα η αποψη μου ειναι και θα την ξαναπω χωρις παρεξηγηση οτι οταν θες ενα αμαξι να το σεβονται και να το εχεις για σημεια δεν βγαζεις 15εκδοσεις..Βγαζεις μια και σε οποιον αρεσει..
Δες ποσο σπανιοτερο ειναι το 350ζ και το πρεστιζ που εκπεμπει..

εδω μπορει να κλειδωσει το θεμα! :wink:

Απλα να σημειωσω σε οτι αφορα το 350, οτι παιζει ρολο και τα πολλα κυβικα...ο αλλος το σκεφτεται για πολλους λογους :wink:

Αν ηταν 2λιτρο, θε βλεπαμε περισσοτερα

tragoudiaris
8th December 2006, 15:16
συμφωνω.βεβαια K το s2000 διλιτρο ειναι αλλα κραταει πρεστιζ η ιδια η εταιρια..ασχετα αν καθε μαντρα ειναι τιγκα στα s2000 με τιμη κοντα στα 3000..καλα να ειναι η Γερμανια.. :)

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 15:19
Το "κακο" με το αμαξι μας ειναι τα λιγα κυβικα γεγονος που το κανει πολυ ευκολοτερο για παραεισαγωγη...Μας γμσε η Γερμανια...Μετα ολα ειναι θεματα κεδους και ανταγωνισμου...Αλλα παντα καποιοι θα πλουτιζουν στις πλατες μας..

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 15:20
Ποσοι θα σκαγαν 60000 για ενα 2λιτρο-σε περιπτωση που το 350 γινοταν 2λιτρο??Παλι οι ιδιοι που δωσαν 60000 για ενα 3.5λιτρο...

tragoudiaris
8th December 2006, 15:21
GrRx8MaZdA----> σωστοοοος...

apostolos raftopoulos
8th December 2006, 15:22
δηλαδη εγω που το εχω βαλει για 22500 τριετια full extra challenge ατρακαριστο 50000χλμ ειμαι αφελης??

Trx8iantafillos
8th December 2006, 15:22
Ποσοι θα σκαγαν 60000 για ενα 2λιτρο-σε περιπτωση που το 350 γινοταν 2λιτρο??Παλι οι ιδιοι που δωσαν 60000 για ενα 3.5λιτρο...

δε νομιζω να ειχε 60 αν ηταν διλιτρο...θα ηταν αρκετα φθηνοτερο

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 15:28
^Εφαγες κωλλημα τωρα...Εδω ενα 1300 το πουλουσαν 42000+...Θελω απλα να σου πω οτι δεν παιζουν ρολο τοσο τα κυβικα αλλα η τιμη για πολλους...Αν εκανε το 350ζ 30000 θα χει βρωμισει το τοπος..Στην Ελλαδιτσα υπαρχει πολυ Ευρω ασχετο αν δεν τα εχουμε εμεις...

tragoudiaris
8th December 2006, 15:29
φιλε αποστολε εγω το εχω 23-24 ενος ετους με 29000 χλμ φυλασσομενο σε γκαραζ full extra..με λιγα λογια δεν εισαι αφελης απλα η εταιρια ειναι απαραδεκτη..

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 15:30
Αποστολε ενα φιλαρακι μου εχει challenge με 90000 δηλαδη αυτος ποσο θα επρεπε να το δωσει αν ηθελε??Να το χαρισει?Ειπε καλυτερα να το παντρευτει παντως...χαχα

apostolos raftopoulos
8th December 2006, 15:34
πεστο ψεματα ρε χρηστο πεστο ψεματα...

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 15:36
Οπως και οσοι αποφασιζουν να ριξουν λεφτα..Και αυτοι για γαμο ειναι...Δεν μπορεις να φανταστεις τι λεφτα χανεις με ενα ρχ8..Καταρχας δεν το παιρνει κανενας πλεον το 8ρι..Σε οσες αντιπροσωπειες ρωτησαμε μας ακυρωσαν-οχι για το δικο μου btw...

tragoudiaris
8th December 2006, 15:43
ναι η αληθεια ειναι οτι οι αντιπροσωπειες το απορριπτουν ως μεταχειρισμενο..

tragoudiaris
8th December 2006, 15:44
δεν εχουν περιθωριο κερδους..εφοσον η mazda ηθελε να το κανει πιο προσιτο σε εναν ΄οικογενειαρχη΄...

DRIFTER
8th December 2006, 15:46
ναι η αληθεια ειναι οτι οι αντιπροσωπειες το απορριπτουν ως μεταχειρισμενο..

Εννοείς ότι δεν δέχονται ανταλλαγή?

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 15:50
Σπανια να δεχτουν ανταλλαγη και μονο σε ειδικη περιπτωση και παλι ομως θα στο σκωτωσουν...

KOSTOPOULOS ILIAS
8th December 2006, 15:54
Παιδια προσωπικα νομιζω οτι ξεχνατε ενα βασικο,την αγορα δεν την χαλαει ουτε η Αμερικη ουτε Γερμανια,το ρχ8 ειναι 1300 και για την ελμα και για τουσ αλλουσ εμπορουσ ,το 350 το πορσε ,το Μ3 παλι ισχυει το ιδιο,το συμπερασμα ποιο ειναι? οτι οι αντιπροσωποι θελουν μαλλον πολυ κερδοσ,οσον αφορα το σ2000 για θυμηθειτε το Πασχα που μασ περασε 44000 απο 50000?
απλα πρεπει να προσπαθουμε να χαιρομαστε το τουτου μασ χωρισ αγχοσ του μελλοντοσ ,οσο πιανει εκεινη την στιγμη θα το δωσεισ,εδω οι σχεσεισ των ανθρωπων ειναι αναλωσιμεσ πωσ να μην ειναι τα αυτοκινητα,πανε οι εποχεσ του 80 του πατερα μου και του 90 ,εμεισ να ειμαστε καλα να αλλαζουμε αυτοκινητα.

rotaryPilot
8th December 2006, 16:33
Για την απαξίωση της τιμής του RX-8 μία είναι η βασική αιτία .

Η βασική αιτία είναι οι καταναλωτές οι ίδιοι. Όταν αγοράζεις ένα αμάξι και το δίνεις στα 5.000χλμ επειδή έχεις πάθει σοκ από την κατανάλωση και αντίστοιχα κάποιοι το δίνουν στα 10.000- 15.000 κτλ όσο όσο τότε η τιμή του πέφτει. Όταν γενικά δεν αγοράζουν όσο θα έπρεπε πάλι η τιμή του θα πέσει. Εάν έτρεχαν όλοι να αγοράσουν RX-8 η τιμή του θα ανέβαινε. Ο κύριος παράγοντας για την τιμή του 8αριου είναι η ίδια η αγορά των καταναλωτών.

Τι να τα κάνουν ΤΟΣΑ πολλά 8αρια που έχουν μείνει στις μάντρες και στις αντιπροσωπείες? Με κάποιο τρόπο πρέπει να τα πουλήσουν. Θα ρίξουν τις τιμές. Και όσο δεν πουλάνε θα τις ρίξουν και άλλο μέχρι να ξεπουλήσουν.

Οπότε υπήρχε τόσο πολύ προσφορά από κομμάτια RX-8 αλλά η ζήτηση δεν ήταν η αναμενόμενη για να έρθει ισορροπία. Οπότε για να πετύχουμε την ισορροπία προσφοράς και ζήτησης θα έπρεπε να πέσουν οι τιμές.

Βέβαια εκτός του κύριο παράγοντα που ευθύνεται για την μείωση της τιμής του 8αριου , υπάρχουν και άλλοι δευτερεύον παράγοντες αλλά εξίσου σημαντικοί όπως είναι ο ανταγωνισμός.

Ξέρω ότι έχω απλοποιήσει κατά πολύ το μοντέλο της αγοράς και ότι υπάρχουν χιλιάδες παράγοντες. Εγώ ξεχωρίζω τον πιο βασικό που είναι ο καταναλωτής.

rotaryPilot
8th December 2006, 16:42
Δεν βλέπετε τις αγγελίες πώλησης. Που ο ένας βάζει χαμηλότερη τιμή από τον άλλο !!!

Πως είναι δυνατόν εάν οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες σκοτώνουν τα 8αρια τους γιατί φοβούνται ότι δεν θα το πουλήσουν δεν θα είναι αξιόπιστο κτλ κτλ η αντιπροσωπία να μην μειώνει τις τιμές?

Γιαυτό και ξαναλέω όσο πουλάμε τα 8ρια μας τόσο θα πέφτουν ακόμα περισσότερο οι τιμές. Πιστεύω με αυτόν τον ρυθμό τα 25000 για καινούριο cosmo και 20.000 για challenge θα είναι τιμές που θα δούμε

Yiannis
8th December 2006, 18:36
Η πολιτικη της εταιριας ειναι ο μονος λογος που ισως να μην ξανα αγοραζα mazda :evil:

wallace
8th December 2006, 18:38
Το ίσως γιατί το έβαλες ρε Γιάννη; Μετά από τόσο καιρό δεν έχεις λάβει οριστική απόφαση; :) :wink:

tragoudiaris
8th December 2006, 20:18
θεωρω οτι ο μοναδικος λογος που καποιος δεν θα ξαναεπαιρνε mazda ειναι 1ον)καταναλωση καυσιμου(οχι κ τοσο σημαντικο...) κ 2ον) απαξιωση μεταπωλητικης αξιας...δεν πιστευω οτι υπαρχουν παιδια που θα μιλησουν με δυσαρεσκεια για το αυτοκινητο..απλα πρεπει εταιρειες με την αξιοπιστια κ την τεχνογνωσια της mazda να παψουν να φερονται σαν κοινες κορεατικες εταιριες που αποζητουν διψασμενα πωλησεις..

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 21:15
Δεν εχει σχεση η καταναλωση καυσιμου με τα Mazda γενικοτερα φιλε μου...Εγω αποφασισα οτι δεν θα ξαναπερνα Mazda πολυ συντομα μετα απο την συμβιωση μου μαζι τους...

Ποτε ξανα mazda στην Ελλαδα...

tragoudiaris
8th December 2006, 21:26
γιατι αν επιτρεπεται φιλε μου..?

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 21:34
Δεν χρειαζεται να το ξαναλεμε..
Η αντιπροσωπεια δεν ενδιαφερεται για τους πελατες της και για το αν θα τους κρατησει..

Το μονο που την νοιαζει ειναι το βραχυχρονιο κερδος της και οχι η μακροχρονια σχεση με τους πελατες της και ισως τα μακροχρονια ωφελη αυτης της σχεσης...

DRIFTER
8th December 2006, 21:40
Χρηστο, δεν έχω δει αλλη εταιρεία να το κανει αυτο εκτος απο ελαχιστες...
Mercedes, BMW, Gruppo Fiat (Fiat, Alfa, Lancia).

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 22:10
Nαι ρε φιλε αλλα ειδες την Νισαν πχ να λεει παρε κοσμε το ζ με 6000 εκπτωση επειδη δεν φευγει??Οχι βεβαια..Λενε δεν φευγει,δεν φευγει..Τι να κανουμε...Οχι σαν τους δικους μας που για να πιανουν τους στοχους του 4μηνου συνεχεια το ξεφτιλιζουν...

package
8th December 2006, 22:17
Εμ βέβαια. Αφού έχουν περιθώρια να κάνουν εκπτώσεις μέχρι και 7Κ ¤ φαντάσου πόσο κέρδος έχουν. 15Κ ¤ κόστος κατασκευής έχει το 8άρι.

DRIFTER
8th December 2006, 22:22
To Z350 που κατασκευαζεται?

GrRx8MaZdA
8th December 2006, 22:40
Eγω το παντρευτηκα και αφαιρεσα οτι υπαρχει πανω που να λεει είτε ρχ8 είτε μαζντα..Ακομα και το σημα απο το τιμονι εχω βγαλει..Δεν θελω καμια σχεση με τη μαμα εταιρεια...

Yiannis
8th December 2006, 22:49
Ποτέ μη λεμε ποτέ, απλώς εγω ξενερωσα..... :?

Nasos Mazdaspeed 6
8th December 2006, 23:52
katarxhn filoi mou suggnwmh gia ta greeklish :evil: alla den mou allazei to @#$$#plhktrologio se ellhnika...den xerw ti exei pa8ei...
einai loipon toso kakh h mazda se aftersales?h metapwlhtikh axia den me endiaferei toso dioti an parw to mps 8elw na pantreutoume :lol:
pws sumperiferontai stous pelates?epishs twra den me xalaei na mhn poulaei to mps kai na to rixoun sta 35000 + navi kai hliorofh :lol:
epitelous auto to asteio me auto to paketo prepei na stamathsei...pantws pragmati kanoun san pswmolimoutsides :evil: idiws me enan pou milhsa sxetika me to mps...den me proseggise ka8olou estw kai prospoihta san pelath

Nasos Mazdaspeed 6
8th December 2006, 23:55
entwmetaxu den exw katalabei giati den kanoun atokous diakanonismous kai exoun TOSO upsilo epitokio...ti politikh einai auth...
:evil:

GeoRx 8
9th December 2006, 00:18
Εγω τουμπες κανω στην τιμη που πηρα το Cosmo!!!!

Αν το πουλησω θα βγαλω κι ολας.

GrRx8MaZdA
9th December 2006, 00:49
Nα δω αν θα βρεις ομως κανεναν να παρει το challenge ρε Γιωργαρε...

Walker
9th December 2006, 01:52
Εμ βέβαια. Αφού έχουν περιθώρια να κάνουν εκπτώσεις μέχρι και 7Κ ¤ φαντάσου πόσο κέρδος έχουν. 15Κ ¤ κόστος κατασκευής έχει το 8άρι.

Όταν είχε πρωτοβγεί η Alfa Romeo 156, η οποία κόστιζε περί τα 7,5 εκ. δρχ, το κόστος κατασκευής του αυτοκινήτου ήταν 1,6 εκ δρχ (πηγή: εσωτερική, από το εργοστάσιο κατασκευής στην Ιταλία). Αυτό προκειμένου να έχετε μια άποψη για το κόστος των υλικών που χρησιμοποιούνται σε γραμμές μαζικής παραγωγής στη σημερινή εποχή.

kmyl
9th December 2006, 02:02
η Alfa Romeo 156, η οποία κόστιζε περί τα 7,5 εκ. δρχ, το κόστος κατασκευής του αυτοκινήτου ήταν 1,6 εκ δρχ

Υπολογίστε και τα "περιφερειακά έξοδα" όπως marketing campaigns, κόστος υποστήριξης, κλπ. έξοδα που υπολογίζονται ανά μονάδα παραγωγής και θα δείτε πως τα περιθώρια κέρδους δεν είναι και τεράστια που τα παρουσιάζεται.

¶λλωστε είναι γνωστό πλέον πως ο χώρος της αυτοκινητοβιομηχανίας περνάει κρίση (εξού και τόσες συγχωνεύσεις μεταξύ κατασκευαστών που έχουν εκ διαμέτρου αντίθετες νοοτροπίες).

GrRx8MaZdA
9th December 2006, 02:12
Και παλι ουτε τα μισα απο οσα πληρωνει ο καταναλωτης δεν εινα ιτο κοστος παραγωγης...

GeoRx 8
9th December 2006, 02:50
Nα δω αν θα βρεις ομως κανεναν να παρει το challenge ρε Γιωργαρε...Χρησταρα πουληθηκε ειδη!!!!Ειμαι τυχερος που εφυγε!!!

Μιλαγα με εναν φιλο με challenge ο οποιος το εχει βαλει και αυτος αγγελια για να παρει Cosmo(ειναι εκτος κλαμπ)και μου ειπε οτι δεν τον εχει παρει κανεις ουτε ενα τηλεφωνο!!!

GrRx8MaZdA
9th December 2006, 03:07
Eμ ειδες...Παντως φιλε στην θεση σου και με ολα αυτα που εχω παθει-ξερω,αν μπορουσα να αλλαζα αμαξι δεν θα ξαναπερνα 8ρι με τπτ...Βεβαια τωρα το πηγα μακρια και πλεον δεν θα ειναι 8ρι ωποτε το ελυσα αλλιως χεχε

GeoRx 8
9th December 2006, 03:13
^Ενταξει αυτες ειναι αποψεις και γνωμες!!!

Εγω με το αμαξι ειμαι τρελλαμενος και αν μου τη βαρεσει θα το ξανα παρω παλι. :wink:

ilias
9th December 2006, 03:19
Eμ ειδες...Παντως φιλε στην θεση σου και με ολα αυτα που εχω παθει-ξερω,αν μπορουσα να αλλαζα αμαξι δεν θα ξαναπερνα 8ρι με τπτ...Βεβαια τωρα το πηγα μακρια και πλεον δεν θα ειναι 8ρι ωποτε το ελυσα αλλιως χεχε

τρελλοπαιδο κανενα αμαξι δεν παθαινει κατι μονο του!
ολα εμεις τα ρποκαλουμε!
ακους 3 δισκους ο αλλος! :D :twisted: :twisted:

GrRx8MaZdA
9th December 2006, 03:23
Καλα παντως ενα απο τα 8+7? 8x7? 8-7? 8/7? θα με αλλαξοπισθησει μια και καλη...

ilias
9th December 2006, 03:28
αναμενομενο!

Nasos Mazdaspeed 6
10th December 2006, 23:42

an epitrepetai file mou giati? :roll:

GrRx8MaZdA
10th December 2006, 23:56
Για πολλα προβλημα που προκλειθηκαν στο αμαξι και επειδη δεν υπαρχει σεβασμος καθολου..

Nasos Mazdaspeed 6
11th December 2006, 00:15
Για πολλα προβλημα που προκλειθηκαν στο αμαξι και επειδη δεν υπαρχει σεβασμος καθολου..

:? provlhmata se iapwneziko?? :? polu dusaresto?ti eidous? :roll:
gia ton sevasmo dustuxws den ginetai akti...apla an einai etsi ntroph tous<se oles sxedon tis etairies vevaia etsi einai>exartatai kai tous an8rwpous...paradeigma elleipsis sevasmou?

Nasos Mazdaspeed 6
11th December 2006, 00:24
kai den lew,provlhmata bgazoun ka8e autokinhta,apla idiws sta ipawnezika<honda>an mh ti allo eklphssesai...den xerw vevaia akomh ti eidous ennoeis? :wink:

GrRx8MaZdA
11th December 2006, 00:25
Φιλε μου τα εχουμε πει παραπολλες φορες αλλα σε αλλα θεματα μακρια απο αδιακριτα βλεμματα..Απλα να σου πω οτι εχω 2χρονια να πατησω και γω και πολλοι αλλοι..Ωποτε μαλλον κατι σοβαρο συμβαινει...

Koutsman
18th December 2006, 23:34
Μιλώντας για απαξίωση, ρίξτε μια ματιά σε αυτό:

http://www.cityauto.gr/article.cityauto.gr?aid=268

rotaryPilot
19th December 2006, 11:11
Αυτό λέει για χρηματοδότηση και δεν λέει για έκπτωση για το Μerchedes

DRIFTER
19th December 2006, 13:19
Nαι....αυτο ειναι ενα χρηματοδοτικο τρικ το οποιο σε καθιστα δεσμιο της εκαστοτε εταιρειας να παιρνεις απο αυτους αυτοκινητο, γιατι αν αποφασισεις να το αποπληρωσεις και οχι να χρησιμοποιησεις το 50:50, σου βγαινει πολυ πιο ακριβο απο το να εκανες ενα συνηθισμενο χρηματοδοτικο......(αν δεν χρησιμοποιησεις το ατοκο, που μονο ατοκο δεν ειναι ειναι...)....εχει παγιδες, θελει προσοχη!

Εμενα ηθελε η Mazda ντε και καλα, να μου κανει χρηματοδοτικο με 11% (Ε.Π.Ε.) και οταν τους ειπα οτι μου το εβγαλε η τραπεζα με 6,5% (Ε.Π.Ε.) πέσανε ξεροί!!!!

Nasos Mazdaspeed 6
19th December 2006, 19:27
Εμενα ηθελε η Mazda ντε και καλα, να μου κανει χρηματοδοτικο με 11% (Ε.Π.Ε.) και οταν τους ειπα οτι μου το εβγαλε η τραπεζα με 6,5% (Ε.Π.Ε.) πέσανε ξεροί!!!!

για κανε το φιλε μου παρακαλω λιγο πιο λιανα... :roll:
11%???δηλ τωρα που ειναι 7,5 ειναι καλα?? :lol:
αν ειναι να μου εξηγησεις να κανω και εγω κατι αναλογο :twisted:

killer bee
21st December 2006, 17:15
σε μαντρα αυτοκινητων στην καβαλας εχει καινουριο και ελληνικης αντιπρωσοπειας το cosmo full extra 31.000 και το challenge full extra 26.000.
εγω το δικο μου το πηρα δεκεμβριο 2004 με 31.000 και το πουλησα δεκεμβριο 2006 22.000 με 20.000χλμ και με εχτρα αξιας 7.000

DRIFTER
21st December 2006, 19:41

για κανε το φιλε μου παρακαλω λιγο πιο λιανα... :roll:
11%???δηλ τωρα που ειναι 7,5 ειναι καλα?? :lol:
αν ειναι να μου εξηγησεις να κανω και εγω κατι αναλογο :twisted:

Μιλαω για πραγματικα και οχι για ονομαστικα επιτοκια (ΕΠΕ=Ετησια Πραγματικη Επιβαρυνση). Βαλτα κατω και θα δεις....
Εγω το πηρα ως δανειο επαγγελματικου εξοπλισμου γιατι το αμαξι το εβαλα στο ονομα της εταιρειας μπας και γλυτωσω κανα φορο, αφου για την περασμενη χρονια εδωσα του Αλογοσκουφη 25.000 περιπου νταβατζιλικι!!!

Trx8iantafillos
21st December 2006, 22:11
Στο autotriti που κυκλοφορει, το ειδα στις ευκαιριες και μου πεσαν τα μαλλια!!!

επειδη ισως η φωτογραφια δεν ειναι και τοσο καθαρη, σας λεω οτι ο τυπος πουλα cosmo '04 μοντελο στην τιμη των 16.700 ευρω!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

http://img104.imageshack.us/img104/658/9179539549729579450001dw4.jpg

ΕΛΕΟΣ

nkop
21st December 2006, 22:15
Εγω λεω να μην το πουλησω αλλα να το χαρισω!!!!!!!

DRIFTER
21st December 2006, 23:20
Στο autotriti που κυκλοφορει, το ειδα στις ευκαιριες και μου πεσαν τα μαλλια!!!

επειδη ισως η φωτογραφια δεν ειναι και τοσο καθαρη, σας λεω οτι ο τυπος πουλα cosmo '04 μοντελο στην τιμη των 16.700 ευρω!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

http://img104.imageshack.us/img104/658/9179539549729579450001dw4.jpg

ΕΛΕΟΣ

αυτο ειναι απο μαντρα, σωστα?
παρε τηλ. και αν ειναι εκει αυτο το αυτοκινητο με αυτη την τιμη θα παω εγω να το παρω αυριο το πρωι!!! Πιθανον να ειναι "κραχτης" και οταν τηλ. να σου πουν "μολις πουληθηκε", ή μπορει στα ψιλα γραμματα να σου λεει οτι τα 16.700 ειναι προκαταβολη κλπ κλπ.....δεν ειναι λογικη η τιμη αυτη, οποτε μην τρελλαινεστε!!!

northern
21st December 2006, 23:44
..ή εχει αγκαλιασει κανα δεντρο.

au
21st December 2006, 23:56
Στην τιμή αυτή έχει "ξεχάσει" να βάλει τα έξοδα του εκτελωνισμού.

Η πολιτική της εταιρείας,μάλλον πρέπει να είναι μονόδρομος για ένα αυτοκίνητο που κυκλοφορεί ήδη 4 χρόνια και πρέπει να συνεχίζει να πουλάει για να μπορεί να συντηρήσει τα έξοδα της εταιρείας αλλά και έχοντας απέναντί της τους ιδιώτες εισαγωγείς καινούριων RX από την Γερμανία οι οποίοι πουλάνε με -3.000¤.

Όσοι βέβαια τα αγοράσαμε πριν 3 χρόνια και τα πληρώσαμε αρκετά χρήματα παραπάνω από την σημερινή τιμή,έχουμε να θυμόμαστε τα ΑΠΕΙΡΑ κεφαλογυρίσματα και τον θαυμασμό των άλλων,κάτι που σήμερα δεν θα το αισθανθεί ΚΑΝΕΝΑΣ νέος ιδιοκτήτης.
Αυτό είναι που πληρώνουν όσοι σπεύδουν να αγοράσουν οτιδήποτε νέο κυκλοφορεί.

Και αν εμείς σήμερα κατηγορούμε την αντιπροσωπεία,τότε οι ιδιοκτήτες των Golf τι πρέπει να κάνουν με το ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ,αφού με την έλευση των νέων κινητήρων με τα 140 και 170 άλογα,πρέπει να πετάξουν όλα τα 1.400,1.600 και 2.000;
Για σκεφθείτε το...
Έχεις δώσει-όπως εγώ πέρισυ- 26.000¤ για να πάρεις το 2.0 με τους 150 ίππους και έρχεται ξαφνικά η VW και σου βγάζει με 18.000 αυτοκίνητο με 140 ίππους και με 26.000 αυτό με τους 170!!!
Όσοι δε, πλήρωσαν 17.000¤ πέρισυ για τα 1.600,κλαίνε με μαύρο δάκρυ!

RotorManiac
23rd December 2006, 16:20
..ή εχει αγκαλιασει κανα δεντρο.

το πιο πιθανον μολις ανοιξεις καπο να τα δεις ολα.... 3χρονια το εχω καθε φορα στην αντιπροσωπεια βλεπω πολλα διαλυμενα (οχι απλα τρακαρισμενα...)

decibel
24th December 2006, 06:34
αστα να πανε. εμας εδω τα πιο πολλα εχουν αγκαλιαστει με τοιχους, αυτοκινητα, δεντρα. πανε κ παιζουν κολιες κ οταν τους φυγει δεν ξερουν να το μαζεψουν, γιατι το αμαξι εχει δυναμη πολυ, κ μετα κλαινε τη μοιρα τους.

Revolution
10th January 2007, 13:02
Παντως εμεις με τα revo θα χασουμε λιγοτερο κατι τιμες μεταχειρησμενων που ειδα ειναι 22-24Κ οποτε λιγο το κακο 2Κ-3Κ κατω απο την τιμη που ειχε καινουργιο

apostolos raftopoulos
10th January 2007, 13:45
παρατηρω 3 χρονια το νετ σε mobile.de & autoscout24 εχω αγορασει προσωπικα 3 αυτοκινητα μεσω διαδικτυου το τελευταιο ηταν το ρχ...
αυτο που συμβαινει εδω και ενα εξαμηνο ειναι απιστευτο...εχουν εξαφανιστει απο γερμανια αυτοκινητα (κυριως cosmo) σε τιμες 19000-20000 πανω κατω, ετους περιπου και φυσικα εχουν ταξιδεψει ...νοτια σε παραλληλους εισαγωγεις η ιδιωτες που εκαναν την εισαγωγη μονοι τους και το τελευταιο ειδα cosmo με 20550 ευρω 1,5 ετους φουλ εξτρα να ...ανεβαινει η τιμη του στο διαδικτυο στα 21500...ενω απο εκει και κατω τα αυτοκινητα εχουν ουσιαστικα στερεψει με συνεπεια να ...ακριβαινουν τα ρχ στην γερμανια...

rotaryPilot
10th January 2007, 13:52
Παντως εμεις με τα revo θα χασουμε λιγοτερο κατι τιμες μεταχειρησμενων που ειδα ειναι 22-24Κ οποτε λιγο το κακο 2Κ-3Κ κατω απο την τιμη που ειχε καινουργιο

Λογικό είναι. Όσο πιο φτηνό είναι ένα αμάξι καινούριο τόσο δυσκολότερα χάνει την αξία του.

package
10th January 2007, 20:37
παρατηρω 3 χρονια το νετ σε mobile.de & autoscout24 εχω αγορασει προσωπικα 3 αυτοκινητα μεσω διαδικτυου το τελευταιο ηταν το ρχ...
αυτο που συμβαινει εδω και ενα εξαμηνο ειναι απιστευτο...εχουν εξαφανιστει απο γερμανια αυτοκινητα (κυριως cosmo) σε τιμες 19000-20000 πανω κατω, ετους περιπου και φυσικα εχουν ταξιδεψει ...νοτια σε παραλληλους εισαγωγεις η ιδιωτες που εκαναν την εισαγωγη μονοι τους και το τελευταιο ειδα cosmo με 20550 ευρω 1,5 ετους φουλ εξτρα να ...ανεβαινει η τιμη του στο διαδικτυο στα 21500...ενω απο εκει και κατω τα αυτοκινητα εχουν ουσιαστικα στερεψει με συνεπεια να ...ακριβαινουν τα ρχ στην γερμανια...

Που θα πάει. Θα πάρουμε το αίμα μας πίσω κάποια στιγμή. Θα ανέβει η τιμή και μόνο τότε θα το πουλήσω. Αν το πουλήσω.

apostolos raftopoulos
10th January 2007, 20:50
εγω δεν θελω αιμα το cosmo θελω αλλα δεν μπορω να πουλησω το challenge

package
10th January 2007, 20:52
Απόστολε, βάλε αγγελεία στη Γερμανία. Πιο καλά λεφτά θα πάρεις.

apostolos raftopoulos
10th January 2007, 21:09
πεστο πλακα...

rotaryPilot
11th January 2007, 14:58
Στην Ιαπωνία το καινουριο cosmo κοστίζει 3097500 YEN = 19845 Euros !!!!!

Δεν μπορούσαμε να ζούμε στην Ιαπωνία ?

GtC
11th January 2007, 15:08
^Ναι αλλά θα πήγαινες μέχρι τα 180 km/h ΜΟΝΟ

kostasRX-8
11th January 2007, 17:08
και δεν θα κοιταγες καν το 8 γιατι θα ειχες skyline!!!!! :lol: :lol:

GtC
11th January 2007, 23:04
ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

ΣΤΕΛΙΟΣ
12th January 2007, 18:12
Για δειτε ποσο κανει το 8αρι
http://img4.glowfoto.com/images/2007/01/12-0621544437T.jpg (http://www.glowfoto.com/viewimage.php?img=12-062154L&y=2007&m=01&t=jpg&rand=4437&srv=img4) :cry: :cry:

asd
12th January 2007, 18:19
^ Όχι ρε Στέλιο....

Τυπογραφικό λάθος....

600¤ κάνει!!!!!!!!

DRIFTER
12th January 2007, 18:20
Για δειτε ποσο κανει το 8αρι
http://img4.glowfoto.com/images/2007/01/12-0621544437T.jpg (http://www.glowfoto.com/viewimage.php?img=12-062154L&y=2007&m=01&t=jpg&rand=4437&srv=img4) :cry: :cry:

Πάλι τα ίδια θα λέμε?
Θεωρώ ότι είμαστε οξυδερκείς άνθρωποι....Αμάν!

pioneer
12th January 2007, 19:20
Ναι, αλλά δεν προσέξατε ότι αυτό έχει "Boose" ηχοσύστημα, γι'αυτό είναι ίσως τόσο ακριβό... ;)

kostasRX-8
12th January 2007, 20:35
ρε δεν πανε να γραφουνε οι μαντραδες ο,τι θελουν!!δεν το πουλαμε και γουσταρουμε!

RENESIS
12th January 2007, 21:46
Ρε παιδια σταματηστε ποια να ασχοληστε με την τιμη που πουλαει ο καθενας,ας το δινουνε και τζαμπανταν,τι σας νοιαζει,αυτοι θα χασουνε!!

Χαρειτε το αυτοκινητο σας και παντε το οπως του αξιζει,θα σας ανταμοιψει με τεραστιες ποσοτητες οδηγικης ευχαριστησης,ειμαι 100% σιγουρος...!

Ελεος δηλαδη...! :x

Dark
13th January 2007, 00:39
Και ομως κυριοι...Παρα τα οποια πισωπλατα αξιοπιστιας δεχτηκε ο Wankel,τις οποιες τιμες κατακρεουργησαν ακυροι κατα λαθος ιδιοκτητες,την οποια μιζερια θελουν να βγαλουν εδω μεσα ιδιοκτητες rx8 και τα οποια μτχ μπηκαν τσαμπουκαλεμενα στην Ελληνικη αγορα λογω κυβισμου,τις οποιες φτηνοτερες εκδοσεις εβγαλε η mazda,ακομα το rx8 ειναι ενα αυτοκινητο που προσφερει οδηγικη απολαυση...

Χαρειτε το,το πληρωσατε το ατιμο....

Revolution
13th January 2007, 02:47
Ρε παιδια σταματηστε ποια να ασχοληστε με την τιμη που πουλαει ο καθενας,ας το δινουνε και τζαμπανταν,τι σας νοιαζει,αυτοι θα χασουνε!!

Χαρειτε το αυτοκινητο σας και παντε το οπως του αξιζει,θα σας ανταμοιψει με τεραστιες ποσοτητες οδηγικης ευχαριστησης,ειμαι 100% σιγουρος...!

Ελεος δηλαδη...! :x

Θα συμφωνησω με τον RENESIS αυτοι χανουνε, δικα τους λςφτα ειναι.

Οσοι απο εμας το γουσταρουμε αστο χαρουμε και αστους αφησουμε στην υσηχια τους

GtC
13th January 2007, 04:08
Εγώ παιδιά πάντως και σήμερα το βράδυ που πάρκαρα σπίτι, γύρισα το καληνύχτισα και χαμογέλασα στο κουκλί μου.
1,5 χρόνο μετά δεν το έχω βαρεθεί ούτε στο ελάχιστο
Αυτό το πράγμα -τουλάχιστον για μένα- δεν πληρώνεται με ευρά :D
Κανένα αμάξι δεν είναι επένδυση οπότε όποιοι γκρινιάζετε για τα λεφτά που χάνετε μάλλον λάθος "επένδυση" κάνατε
Το πρόβλημα με τις χαμηλές τιμές αγοράς είναι ότι το αγοράσανε και πολλοί "κατά λάθος" οπότε τώρα το πουλάνε/ξεφορτώνονται
Χαλαρώστε και γουστάρετε
Μια ζωή την έχουμε

Nick_RX_8
13th January 2007, 13:45
2,5 χρονια μαζι του, με 82.000 χλμ και δεν με εχει πουλησει ουτε μια φορα !!

Μερα με τη μερα μου φαινεται οτι παει ολο και καλυτερα !!

Τωρα δε που του αλλαξα και το δισκο και αμορτισερ , παει ακομα καλυτερα :wink:

το χαιρομαι και θα το χαιρομαι, για ποοοοοολυ καιρο ακομα.

Ειμαστε ακομα στην αρχη !! :wink:

Trx8iantafillos
13th January 2007, 14:39
Εγώ παιδιά πάντως και σήμερα το βράδυ που πάρκαρα σπίτι, γύρισα το καληνύχτισα και χαμογέλασα στο κουκλί μου.
Κανένα αμάξι δεν είναι επένδυση οπότε όποιοι γκρινιάζετε για τα λεφτά που χάνετε μάλλον λάθος "επένδυση" κάνατε
Το πρόβλημα με τις χαμηλές τιμές αγοράς είναι ότι το αγοράσανε και πολλοί "κατά λάθος" οπότε τώρα το πουλάνε/ξεφορτώνονται
Χαλαρώστε και γουστάρετε
Μια ζωή την έχουμε

+10000000000000000000000 :wink:

pioneer
13th January 2007, 14:59
Χαλαρώστε και γουστάρετε
Μια ζωή την έχουμε

+ οο (άπειρο) :D

Revolution
13th January 2007, 15:44
Χαλαρώστε και γουστάρετε
Μια ζωή την έχουμε

XAXAXAXAXAXA :lol: :lol:
και εγω οταν το παρκαρω του λεω καληνυχτα :lol: :lol:

Trx8iantafillos
13th January 2007, 15:49
φιλακι δεν του δινεται??? :lol: :lol: :lol: :lol:

IOANNIS
13th January 2007, 15:56
κλασικη φραση

μαζντουλα τωρα υπνο

μακουσε μια φορα η γυναικα μου καιι λυθηκε στα γελια

αλλα αποτι βλεπω δεν ειναι ο μονος ....... :D :D

Revolution
13th January 2007, 16:05
φιλακι δεν του δινεται??? :lol: :lol: :lol: :lol:

ΑΑ ολα και ολα εγω του δινω :lol:

TITANIUMRX
13th January 2007, 16:06
Δεν είναι πολλά τα αμάξια που προκαλούν τέτοια φαινόμενα.¶λλωστε,αυτό εκμεταλεύτηκε και η Μazda και έβγαλε την διαφήμηση με τον τύπο που αγκαλιάζοντε με το RX8 του,και τους κάνει τσακωτούς η γυναίκα του.

Dark
13th January 2007, 18:35
Εμενα με βριζει που το προσεχω...Που να μας τσακωσει και καμμια μερα αγκαλια http://www.cheesebuerger.de/images/midi/boese/a118.gif

Sundancekid
15th January 2007, 20:25
Εγω παιδια οταν πλησιαζω στο αμαξι για να φυγω με την δικια μου απο διπλα πεταω που και που ενα "κουκλαρα μου εσυ!!" και :

1. ή δε με κοιταει η δικιά μου εκείνη την ωρα και γυριζει και μου χαμογελαει για το κοπλιμαν.
2. ή με κοιτάει και χαλιέται.

Τωρα για την απαξιωση, τι να πω τα ειπαμε.. Τωρα τα δωσαμε τα φραγκα, καλα να ειμαστε να παρουμε το επομενο οταν ερθει με το καλο! Σπορ αμαξι ειναι , Μαζντα ειναι τι περιμενουμε και μεις να παρουμε 30k ? Για αυτο δουλευουμε για να ζουμε και κατι σ αυτο τον αδικο και πονεμενο κοσμο..

Yiannis
15th January 2007, 22:25
Tο θεμα ειναι οτι εχοντας ενα τοσο ομορφο αμαξι σαν αυτο, δεν ξερεις τι να παρεις μετα... Ανεβαινει πολυ ο πηχης.... :roll:

Koutsman
15th January 2007, 22:50
Tο θεμα ειναι οτι εχοντας ενα τοσο ομορφο αμαξι σαν αυτο, δεν ξερεις τι να παρεις μετα... Ανεβαινει πολυ ο πηχης.... :roll:
Μεγάλη κουβέντα!
Και όχι μόνο από ομορφιά. Πραγματικά το έχω σκεφτεί πολύ αυτό που έγραψες. Τι θα έπαιρνα μετά το RX-8; Αν μείνουμε κοντά στην ίδια κατηγορία τιμής, πραγματικά δεν υπάρχει απάντηση. Με τα δικά μου κριτήρια, το αυτοκίνητο έχει μεν μειονεκτήματα αλλά όχι σοβαρό ανταγωνισμό...

apostolos raftopoulos
15th January 2007, 22:52
θα επαιρνα το ...ρχ8 σε αλλο χρωμα η ...εκδοση

Revolution
16th January 2007, 01:21
Μεγάλη κουβέντα!
Και όχι μόνο από ομορφιά. Πραγματικά το έχω σκεφτεί πολύ αυτό που έγραψες. Τι θα έπαιρνα μετά το RX-8; Αν μείνουμε κοντά στην ίδια κατηγορία τιμής, πραγματικά δεν υπάρχει απάντηση. Με τα δικά μου κριτήρια, το αυτοκίνητο έχει μεν μειονεκτήματα αλλά όχι σοβαρό ανταγωνισμό...

με τα ιδια λ7 παιρνεις μoνo αλλο ενα ιδιο. :D
Και εγω ρωτησα τον εαυτο μου τη θα παρω μετα και μου ειπε (μιας και πλησιαζει η ωρα ) αναγκαστικα οικογενειακο 5πορτο με πορτ μπαγκαζ
κατι σε EVO μου ειπε και η γυναικα

tolis
22nd January 2007, 03:11
παιδια η mazda πλεον επισημη τιμη για το cosmo 34490 euros...που να αρχισει και τιποτα προσφορες....

rotaryPilot
22nd January 2007, 11:23
Τι γίνεται δεν έχει πια προσφορές η mazda?

thanos_1
2nd February 2007, 14:48
Εβγαλε και νεα "εκδοση" με την ονομασια renesis. Φοραει 16αρες ζαντες και δεν εχει τα διακοσμητικα του revo. Τιμη 25990. (Οπως το βλεπω σε λιγο καιρο θα το πουλαει και χωρις καθισματα. μονο τιμονι και λεβιε)!! :?:

rotaryPilot
2nd February 2007, 15:05
Εβγαλε και νεα "εκδοση" με την ονομασια renesis. Φοραει 16αρες ζαντες και δεν εχει τα διακοσμητικα του revo. Τιμη 25990. (Οπως το βλεπω σε λιγο καιρο θα το πουλαει και χωρις καθισματα. μονο τιμονι και λεβιε)!! :?:

Πω πω έχει να πέσει τώρα κέρασμα απίστευτο. Τα renessis με τις 16αρες απλά θα μας περνάνε από πάνω !!!!

Έτσι και αλλιώς το Revolution ξεκίνησε με την ίδια τιμή του renesis δηλαδή 25990. Τόσο το αγόρασα εγώ το revolution και τώρα κοστίζει 1000 euro παραπάνω. Ακούσατε? Η τιμή του αμαξιού μου αντι να πέσει έχει ανέβει !!!!

Το renesis είναι ένα revo χωρίς τις ζάντες και τα διακοσμητικά. Έτσι και αλλιώς από Γερμανία το Revo έρχεται σαν renesis και εδώ του φωράνε τις ζάντες και τα διακοσμητικά.

Οπότε η τιμή του 8αριου δεν ΕΧΕΙ πέσει. Δηλαδή με 25990 ξεκίνησε το revo .

Πάντως η μεγάλη είδηση είναι οι 16αρες που θα κεράσουν πολύ κόσμο.

SokinRX8
2nd February 2007, 15:14
Εβγαλε και νεα "εκδοση" με την ονομασια renesis. Φοραει 16αρες ζαντες και δεν εχει τα διακοσμητικα του revo. Τιμη 25990. (Οπως το βλεπω σε λιγο καιρο θα το πουλαει και χωρις καθισματα. μονο τιμονι και λεβιε)!! :?:Απαραδεκτη η mazda :cry:

DRIFTER
2nd February 2007, 15:19
Τι λετε?
Με 16αρες????? Χαλια θα ειναι ρε σεις.

rotaryPilot
2nd February 2007, 15:46
Μια χαρά θα είναι και με 16αρες. Έτσι και αλλιώς και σε άλλες χώρες το πουλάνε με 16αρες. Πάντως δεν βλέπετε το καλό της υπόθεσης ότι η τιμή του 8αριου δεν έχει πέσει !
Από την άλλη το μικρό Renesis θα έχει ακόμα καλύτερες επιδώσεις από το Challenge και Revo.

Δεν φταίει η ΕΛΜΑ που η Μazda Japan βγάζει πολλές εκδώσεις του 8αριου. Μπορεί σε κάποια φάση να έρθει εδώ και το αυτόματο ! Επίσης μπορεί κάποιοι να βλέπουν άσχημο που ένα τόσο καλό αμάξι όπως το cosmo ξεκίνησε με 40.000 και ήταν μοναδικό και τώρα υπάρχει παραλλαγή του με 16αρες και 25990 ΑΛΛΑ πάντοτε υπάρχει και το καλό στην υπόθεση. Φτηνότερα 8αρια σημαίνει περισσότερες πωλήσεις ιδίως στις κατηγορίες που δεν θέλουν να δώσουν πολλά χρήματα. Αυτό με την σειρά του φέρνει βοηθάει την Mazda να εξελίσσει και να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ να πουλάει το 8αρι. Η Toyota σταμάτησε την sport γραμμή της επειδή δεν είχε αρκετά κέρδη από τα mr-2 και corolla.

Οπότε περισσότερες πωλήσεις=περισσότερα κέρδη περισσότερη έρευνα και εξέλιξη στα 8αρια ΑΛΛΑ και περισσότερα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά σε καλές τιμές.

Ξέρω ότι τα παραπάνω είναι υποκειμενικά και μπορείτε να γράψετε ΅vΆ αντιπροτάσεις σε αυτά που γράφω. Απλά είναι η γνώμη μου.

diamond
2nd February 2007, 17:00
Γιατί ρε Κώστα Rotary Pilot , το 225/55-16 είναι σχεδόν το ίδιο με το 225/45-18 και με 235/40-18 που φοράμε τα υπόλοιπα ρχ..πόσο καλύτερες να είναι οι επιδώσεις??

Αν και το ρχ με 16αρες δεν βλέπεται..πιστεύω

SokinRX8
2nd February 2007, 17:04
Γιατί ρε Κώστα Rotary Pilot , το 225/55-16 είναι σχεδόν το ίδιο με το 225/45-18 και με 235/40-18 που φοράμε τα υπόλοιπα ρχ..πόσο καλύτερες να είναι οι επιδώσεις??

Αν και το ρχ με 16αρες δεν βλέπεται..πιστεύωοχι μονο δεν βλεπεται αλλα θα πεσει και πυλινο :shock:

rotaryPilot
2nd February 2007, 17:15

Αν και το ρχ με 16αρες δεν βλέπεται..πιστεύω

Mια 16αρα ειναι ΑΡΚΕΤΑ πιο ελαφριά από μια 18αρα. Επίσης και το ελαστικό είναι πιο ελαφρύ.
Για παράδειγμα το mx-5 NB 1.8 146 ps με 16αρες και 205 ελαστικό τρώει 2 καρότσες από το ίδιο mx-5 NB 1.8 146 ps με 15αρες και 195 ελαστικό. Μιλάμε για 1 διάσταση διαφορά. Φαντάσου τώρα ένα mx-5 NB 1.8 146 ps me 17αρες. Μιλάμε είναι ΤΑΦΟΣ .

Οπότε μιλάμε για ένα αρκετά ελαφρύτερο 8αρι ΑΦΟΥ λέμε για ROTANIONAL MASS. To ένα κιλό rotarional mass διαφορά σε κάθε τροχό του αμαξιού Ισούται με πολλά κιλά στατικού βάρους.

asd
2nd February 2007, 18:07
Κρατήματα όμως????

rotaryPilot
2nd February 2007, 18:19
Κρατήματα όμως????

Σίγουρα θα χάνει από κρατήματα. ΑΛΛΑ.........το αμάξι δεν θα ισιώνει με τίποτα !

Οπότε έχουμε και λέμε

1) χάνει ΠΑΡΑ πολυ σε εμφάνιση και κρατήματα (καλά στα κρατήματα όχι παρα πολύ)
2) Κερδίζει σε επιδώσεις και drifting λόγο που η πρόσφυση θα σπάει πιο ομαλά και θα διαρκεί περισσότερο το drift.

Ξέρω ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θέλει 16αρες στο 8αρι του. Νομίζω αυτό είναι γεγονός αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα είναι καλό το αμάξι.

gogoz
3rd February 2007, 12:53
αν τα αμορτισερ και τα ελατηρια που φοραει παραμεινουν ιδια, ειναι μεγαλο λαθος να πουμε οτι θα χασει σε κρατηματα απλα και μονο απο την αλλαγη διαστασης ζαντας.Αν ομως θεωρησουμε οτι το αμαξι θα απεχει απο το εδαφος το ιδιο υψος με τα τα υπολοιπα ρχ,κατι το οποιο συνεπαγεται οτι αναγκαστικα θα του εχουν βαλει αλλα ελατηρια και αμορτισερ,τοτε θα χασει σε κρατηματα.

NIIS
7th February 2007, 14:38
δε ξερω αν ειναι το σωστο μερος απλα για να μην αλοιγω αλλο τοπικ θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.περαν των αντιπροσωπειων υπαρχουν καποιοι εμποροι που φερνουν τα rx8 εισαγωγη απο γερμανια,ολοκαινουργια & με οτι εξοπλισμο θελεις & η τιμη τους ειναι κατα 2000-2500 ευρω φθηνοτερα.απο θεμα εγγυησης φυσικα λενε οτι ολα ειναι οκ & σε αντιπροσωπεια που εκανα νιξη για τους εν λογο εμπορους μου ειπαν οτι κανονικα η εγγυηση πρεπει να σε καλυπτει απλα αν εινια καποια μεγαλη ζημια μπορει να ψαξει να βρει "παραθυρακια" η αντιπροσωπεια.
εχεις κανει γνωση?εχει αγορασει καποιος το αυτοκινητο του απο τετοιους εμπορους?

RENESIS
7th February 2007, 17:52
δε ξερω αν ειναι το σωστο μερος απλα για να μην αλοιγω αλλο τοπικ θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.περαν των αντιπροσωπειων υπαρχουν καποιοι εμποροι που φερνουν τα rx8 εισαγωγη απο γερμανια,ολοκαινουργια & με οτι εξοπλισμο θελεις & η τιμη τους ειναι κατα 2000-2500 ευρω φθηνοτερα.απο θεμα εγγυησης φυσικα λενε οτι ολα ειναι οκ & σε αντιπροσωπεια που εκανα νιξη για τους εν λογο εμπορους μου ειπαν οτι κανονικα η εγγυηση πρεπει να σε καλυπτει απλα αν εινια καποια μεγαλη ζημια μπορει να ψαξει να βρει "παραθυρακια" η αντιπροσωπεια.
εχεις κανει γνωση?εχει αγορασει καποιος το αυτοκινητο του απο τετοιους εμπορους?
Ριξε μια ματια στο σωστο θεμα φιλε μου-->Ειδικές Τιμές RX8 από (Παρά)Εισαγωγέα (http://www.rx8club.gr/viewtopic.php?t=1709)!

vasil80
2nd March 2007, 16:11
παντως οντως οι τιμες των rx-8πεφτουν πολυ.βασικα την ηττα την τρωει ο πρωτος αγοραστης που χανει αρκετα. προχτες ο αδερφος μου αγορασε rx-8 τελος του ΄05 cosmo full extra απο Γερμανια μαυτο μεταλλικο (+navi +τηλεφωνο +parking sensors) 26000 ευρω με 43000 κμ. αφου το πηρε αλλος μαντρας του εδινε ιδιο με 25000. γι'αυτα που προσφερει το αμαξι αυτο,αυτες οι τιμες ειναι τουλαχιστον ξεφτυλα.

jin kazama
2nd March 2007, 17:22
Δείτε κι αυτό !

http://www.mazda.gr/models/rx8/prices/index.htm

ήρθαν και 16άρες απο 25,990 ¤ :)

georx8
2nd March 2007, 18:07
Εγώ πάντως άν έπαιρνα τώρα ρχ8 αυτό θα διάλεγα.Με τα 6.000¤ παραπάνω που έδωσα για το challenge leather bose αυτό θα του έβαζα 18άρες ζάντες ελαφρωμένες+δέρμα της επιλογής μου+revi intake+ram air και θα είχα ρχ8 πολύ ομορφότερο και πολύ πιό γρήγορο απο αυτό που έχω τώρα. :wink:

sp@rx8
12th November 2007, 16:43
Πηγα στην audi για να το κανω τραμπα με s3 new kai mou eipan 19 xiliapika kai to aytokinito exei mono 18000kmh ξενεροσα και τους ειπα παρτε μια ρεγγα τελικα θα το κρατισο και θα το τουμπανιασο για να περναω τα s3 apo pano

xristoss
13th November 2007, 01:34
ΕΓΩ ΤΟ ΕΔΩΣΑ 23000 ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΤΙΚΑ :cry:

BuyerToBe
13th November 2007, 08:36
Pisteuw oti osoi poulhsan k poulane ta 8aria tous logw provlhmatwn h katanalwshs,to mono pou kanoune einai na xanoun xrhmata.Oso k na kostizoun oi episkeues k oso k na anevei h timh ths venzinhs.To autokinhto ap oti fainetai "travaei"agorastes me diaforetiko va8os tsephs.Yparxoun autoi pou stresarontai oikonomika gia na to apokthsoun k meta gkriniazoun gia thn katanalwsh k autoi pou einai pro8umoi na xwsoun akoma 30-40 xil gia na to kanoun pio puravlo-saura ap oti hdh einai.Ap'oti vlepw stis aggelies mallon oi prwtoi poulane se megalutero va8mo.Opws k na xei 8a deite oti kapoia mera to 8 ari 8a steketai dipla sto 7 ari sth suneidhsh twn rotorheads k oxi mono,para ta opoia provlhmata aksiopistias,antiproswpiwn k.o.k oxi giati einai to idio grhgoro h sport alla giati einai oloklhrwmeno k "milaei" ston odhgo tou opws liga oxhmata.H diaforetikothta tou 8a to kanei klasiko...

MOD Edit: Παρακαλώ να επισκεφθείς το http://www.rx8club.gr/viewtopic.php?t=2914 για να ρίξεις μια ματιά στους κανόνες. Απαγορεύονται τα greeklish, αφού ακόμα και στο Βέλγιο να είσαι μπορείς να γράψεις ελληνικά στο 99% των υπολογιστών πλέον

GreddyRx8
13th November 2007, 11:19
το δικο μου το ζητανε 22Κ..22 να ειναι οι ωρες τους..εγω το πηρα 29.000 κ σε 1,5 χρονο 8α το δωσω τοσο.δεν πανε καλα μου φαινετε.καλυτερα να το κανω τουμπανο παρα να μου λενε τοσα..ενα παιδι δινει cosmo 20.5Κ παει καλα?ΡΕ ΣΙΣ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ 8ΑΡΙΟΥ?ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΟΥΜΕ 10Κ??

sp@rx8
13th November 2007, 13:53
Εγω λεο να τους το κανουμε δωρο

xristoss
14th November 2007, 00:58
Παιδια ολοι αγαπαμε το οχταρι αλλα δυστηχως η τιμη του δεν αφηνει περιθωρια για συναισθηματισμους οποιος το εχει πληρωσει 40.000 και δεν μπορει να το δωσει ουτε 20.000 :cry: προζγειωνεται και κοιτα να σωσει οτι μπορει για την επωμενη αγορα του

BuyerToBe
14th November 2007, 04:34
Πιστευω οτι ειναι γενικοτερα λαθος να πουλας αυτοκινητο αυτη τη περιοδο.Γενικοτερα δεν κινουνται μεταχειρισμενα μεγαλης αξιας κ αυξημενης καταναλωσης...ασε που υπαρχουν κ εισαγωγες απο εξωτερικο...για μενα το ερωτημα ειναι γιατι να το πουλησεις..?λογω καταναλωσης?συντηρησης?προ βληματων..?με τα 23 χιλιαρικα που πηρες ανετα παιρνεις ενα Auris,cooper s,a3 tfsi η τελος παντων κατι πιο mainstream...Το δικο μου ακομα δεν εφτασε στα χερια μου αλλα πραγματικα μ'ενδιαφερει γιατι πουλανε μερικοι...

immenso
15th November 2007, 01:19
ρωτησα 3 γνωστους που εχουν rx8 την γνωμη τους για το αυτοκινητο.και οι τρεις ειπανε οτι το αυτοκινητο ειναι λουλουδι αλλα απο καταναλωσει τρελα.το αμαξι καιει πιο πολυ απο οτι πιστευεις.οι δυο ψαχνουν να το πουλησουν και ειπαν οτι τωρα δεν θα το αγοραζαν.ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα;ειναι λογος απαξιωσης του αυτοκινητου;

SV_MRX8
15th November 2007, 01:41
Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι το έξεις, κακά τα ψέματα το 8αρι καίει την βενζίνη σαν νεράκι . αυτά που μου προσφέρει το αυτοκίνητο στην φάση που είμαι τώρα ,δεν το πουλάω . και κάτι άλλο όποιος αγοράζει το αυτοκίνητο αυτό πρέπει να έχει βάλει καλά στο μυαλό του αυτό το 1 και μοναδικό πλην που έχει …..την κατανάλωση. Στο μέλλον, αν το 8αρι δεν καλύπτει τις ανάγκες μου το πολύ πολύ να ……. Πάρω και ένα 2ο αυτοκίνητο για να μου συμπληρώνει το 8αρι…..

xristoss
15th November 2007, 01:50
ο λογος που το πουλησα ειναι καθαρα η καταναλωση και η αποδοση του σε σχεση με την καταναλωση του και μετα η τιμη που εχει παρει την κατω βολτα αν περασετε απο καποιες εκθεσεις και ρωτησετε ποσο το παιρνουν που δεν τοπαιρνουν θα καταλαβετε. αυτο δενσημενει οτι σταματησε να μου αρεσει το ρχ8 αλλα βλεπω τα πραγματα ρεαλιστικα τωρα πηρα ενα slk 200 και εχω 750 χιλ αυτονομια και 240 τελικη εμενα μου αρκει

Koutsman
15th November 2007, 02:01
ρωτησα 3 γνωστους που εχουν rx8 την γνωμη τους για το αυτοκινητο.και οι τρεις ειπανε οτι το αυτοκινητο ειναι λουλουδι αλλα απο καταναλωσει τρελα.το αμαξι καιει πιο πολυ απο οτι πιστευεις.οι δυο ψαχνουν να το πουλησουν και ειπαν οτι τωρα δεν θα το αγοραζαν.ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα;ειναι λογος απαξιωσης του αυτοκινητου;
Έχει αυξηθεί υπερβολικά η τιμή της βενζίνης και ανεβαίνει συνεχώς.
Αναρωτιέται κανείς αν αξίζει να πληρώνει 50 ευρώ για 3-4 "καλές" βόλτες. Με το δίκιο του.
Το πρόβλημα αφορά κυρίως ανθρώπους που έχουν το RX-8 ως μοναδικό αυτοκίνητο και το χρησιμοποιούν για τις καθημερινές τους ανάγκες.
Πιστεύω πως εν έτη 2008, με τόσες "πράσινες" προτάσεις να παίζουν, το κόστος καθημερινής χρήσης του RX-8 είναι, ναι, ασύμφορο έως τραγικό.
Να μη μιλήσω για το περιβάλλον...
Η αγορά 2ου αυτοκινήτου για τα "βαρετά" χιλιόμετρα, δεν είναι πάντα λύση.
Το RX-8 δεν είναι για να "σαπίζει" στο γκαράζ όπως δεν είναι και για να "πήζει" στην κίνηση.
Πρέπει να βρει κανείς μια ισορροπία.
Το σίγουρο είναι πως η τιμή πώλησης του αυτοκινήτου ξεγελά...

xristoss
15th November 2007, 02:36
ΣΥΜΦΩΝΟ :wink:

GreddyRx8
15th November 2007, 10:44
ΔΡΑΜΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 102.5 ΕΩΣ ΚΑΙ 1.11 ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΛΗ..ΠΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕ ΔΛΔ?

The Ace
15th November 2007, 11:31
ΔΡΑΜΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 102.5 ΕΩΣ ΚΑΙ 1.11 ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΛΗ..ΠΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕ ΔΛΔ?

Όντας σε θέση να γνωρίζω τις "πραγματικές" τιμές βενζίνης, πετρελαίου κλπ, σας λέω ότι αυτή τη στιγμή αν βρείτε 95άρα κάτω από 0,96 και 100άρα κάτω από 1,01 (όχι εισαγώμενη), τότε θα είστε πολύ τυχεροί ή ο βενζινάς κάνει νοθεία. Οτιδήποτε παραπάνω είναι κέρδος για τον βενζινά ή την εταιρεία εμπορίας.

Τόσο απλό...

immenso
16th November 2007, 16:34
το πουλησε σημερα ο φιλος[challenge ασημι 2ος 2006-14000 χλμ,τζιτζι,19500 ευρω].ειχε βαλει πωλειται,ρωταγε παντου,τιποτα και αποφασισε να το δωσει τοσο γιατι απογοητευτηκε.

georx8
16th November 2007, 17:58
Δηλαδή άμα είχαμε s2000,350z ή EVO θα το πουλούσαμε σάν καινούργιο έ;
Έχετε ξεφύγει τελείως ορισμένοι.Μήπως νομίζετε οτι πήρατε κανα αυτοκινητάκι πόλης;

john74
16th November 2007, 18:09
Εχω παρατηρησει οτι πολλοι απο τους πρωην κατοχους του 8αριου δε μεινανε ικανοποιημενοι απο τη αγορα τους ,για τους λογους που ολοι ξερουμε, προσπαθησανε να το "σουταρουνε" οπως-οπως και μετα αρχισανε τη γκρινια για τα χρηματα που χασανε,δηλαδη πηγανε πρωτα "σκασανε" 25-30-40 χιλιαρικα μονο και μονο επειδη ειναι "μουρη" χωρις να ψαξουνε τα υπολοιπα υπερ και κατα και μετα φταιει το 8αρι,η Ελμα οι παραεισαγωγεις και ολοι οι υπολοιποι.Δε λεω ολοι εχουν βοηθησει με τον τροπο τους στην απαξιωση της τιμης του 8αριου αλλα να μη ριχνουμε το φταιξιμο παντα στους αλλους,να βλεπουμε και το δικο μας λαθος.
Αμα παω εγω και παρω μια Mustang που δεν εχει υποστηριξη στην Ελλαδα και εχει τρελλη καταναλωση οποτε και την παντρευομαι μετα θα φταιει η Ford που μου την πουλησε?

package
16th November 2007, 18:34
Έγω πούλησα το 8άρι μου όχι επειδή έτρωγε πολύ ή γιατί το πήρε η θεία απέναντι ή γιατί έπεσε η τιμή του. Όποιος πάρει το 8άρι μου θα αγανακτήσει με τα προβλήματα που έβγαζε συνέχεια. Το αμάξι το αγαπάω και μου αρέσει. Αν δεν έβγαζε τα μύρια προβλήματα θα το κρατούσα για πάντα.

xania
16th November 2007, 18:54
αρα φιλε package μας λες να μην το αγορασουμε εμεις οι υποψηφιοι αγοραστες! Λογω του οτι το αμαξι βγαζει ζημιες!

package
16th November 2007, 19:34
Το συγκεκριμένο αμάξι έβγαζε ζημιές. Όχι τα 8άρια γενικά.

filon
16th November 2007, 22:18
Το δικό μου πάντως , όποιος το αγοράσει, θα το ευχαριστηθεί. :)

heras
17th November 2007, 16:22
εμενα φιλε package μου ειχες πει σε πμ οτι το αμαξι σου ειναι αψογο!!! :shock:

ευτυχως δηλ που δεν επεσα στην παγιδα σου αν κ μετα απο ολα που εχω διαβασει εδω μεσα για το 8αρι,ανεβαλλα για παντα την αγορα του!

σιγα μη δωσω το mr2 μου που δεν βγαζει τιποτα κ δεν υστερει πουθενα σε ευχαριστηση για να παρω αυτο που ολοι απαξιωνουν κ θελουν να ξεφορτωθουν! :x

αντε γεια απο μενα.... :wink:

Dark
17th November 2007, 16:26
αντε γεια!Κατσε με το mr2... :lol:

package
17th November 2007, 16:29
Το αμάξι φίλε μου είναι άψογο ακόμα και τώρα. Εμένα μου έβγαλε 10 προβλήματα που πέρασαν όλα στην εγγύηση. Όποιος το πάρει μπορεί να του βγάλει άλλα 1000 προβλήματα μπορεί να μην βγάλει και τίποτα. Δεν προδικάζω ένα αμάξι χωρίς να ξέρω τι άλλο θα βγάλει. Όταν μιλήσαμε με πμ το αμάξι ήταν άψογο και ατρακάριστο. Άντε βρες 8άρι ατρακάριστο.
Όσο για το άντε γεια, αυτά αλλού γιατί δεν ξέρεις σε ποιόν μιλάς.

northern
17th November 2007, 17:24
Εγω θα συμφωνησω με τον hera κ θα προτεινα σε ολους του υποψηφιους αγοραστες 8αριου να ασπαστουν την αποψη του γιατι πολυ απλα εχουμε μαζευτει πολλοι.Φτανει πια με το 8αρι,εχει τοσα αυτοκινητα εκει εξω.Οσοι το θελετε απλα για μουρη κ δεν εχετε γκαφρα να το ταιζεται βενζινη στραφειτε αλλου γιατι αυριο μεθαυριο θα μας τα πρηζετε εδω μεσα θα ψαχνεται να το σκοτωσετε κ θα ριχνεται κ την τιμη του! ΑΛΛΟΥ και αντε γεια!

titanioym
17th November 2007, 17:29
Γεια σου ρε μεγαλε hera με τα ωραια σου! :evil: :evil: Ξερειs πολλουs που θελουν να ξεφορτοθουν 8αρι.......... α καλο εεε!! :tomato: :tomato: το αλλο με τον ΤΟΤΟ το ξερειs!!!!

xania
17th November 2007, 18:20
Εγω θα συμφωνησω με τον hera κ θα προτεινα σε ολους του υποψηφιους αγοραστες 8αριου να ασπαστουν την αποψη του γιατι πολυ απλα εχουμε μαζευτει πολλοι.Φτανει πια με το 8αρι,εχει τοσα αυτοκινητα εκει εξω.Οσοι το θελετε απλα για μουρη κ δεν εχετε γκαφρα να το ταιζεται βενζινη στραφειτε αλλου γιατι αυριο μεθαυριο θα μας τα πρηζετε εδω μεσα θα ψαχνεται να το σκοτωσετε κ θα ριχνεται κ την τιμη του! ΑΛΛΟΥ και αντε γεια!

ενταξει ρε φιλε !!!! Να πας στη Μαζντα να τους πεις να κοιτανε το Ε-9 του καθε υποψηφιου αγοραστη πριν το δωσουν ετσι ωστε να μην σε προσβαλουν!!!!!!

Μα καλα παιρνετε ναρκωτικα!!!!!!

Αυτο νομιζεις οτι εριξε την τιμη στο 8ρι?????

Τι να σου πω ρε μεγαλε λυπαμε που ακουω ανθρωπους να μιλανε ετσι??

northern
17th November 2007, 18:39
Aυτο που γραφω φιλε ειναι μια πραγματικοτητα,οι περισσοτεροι πουλανε το 8αρι γιατι απλα καιει πολλα, 'η καιει πολλα σε σχεση με τις επιδοσεις του,σιγουρα δεν περιμενω απο σενα να μου πεις τι εριξε την τιμη του.

BuyerToBe
17th November 2007, 19:06
Παιδες,μπορει να ειμαι σχετικα νεος αλλα απ'οτι καταλαβαινω γκρινιαζουν οσοι το πηραν για να πουλησουν μουρη,για να καλυπτουν τις καθημερινες αναγκες τους(αν κανεις πανω απο 100 χλμ τη μερα παρε ενα 1400αρι),η αυτοι που το πηραν εχοντας στο νου οτι ειναι ενα performance car οπως το rx-7,evo,scooby.Επειδη ακριβως ειναι ενα οχημα πολλαπλων χρησεων,δημιουργει κ πολλες απαιτησεις απ'οτι φαινεται.Μια ματια στο φορουμ- τι θα θελατε να εχει το ρχ-8 σας κ δεν το εχει,8α σας πεισει.Εχω αλλαξει 6-7 αυτοκινητα μεχρι στιγμης κ εχω καταλαβει οτι...¨1ον.δεν υπαρχει τελειο αυτοκινητο 2ον.αν θελεις οικονομια παρε ενα μικρο που δεν θα σε τσιγκλαει να το στιβεις κ θα ειναι κ οικονομικο εξ αρχης,3ον.αν θελεις να κανεις επενδυση αγορασε γη κ οχι αυτοκινητο,3ον.αν δεν θελεις να καις συμπλεκτες κ λαστιχα ,οδηγα σαν ανθρωπος,4ον αυτοκινητα χωρις μαμα τουρμπο δεν μπορεις να τα τουρμπισεις κ να περιμενεις αξιοπιστια.Αυτα απο μενα

SokinRX8
17th November 2007, 21:54
Η αληθεια ειναι οτι εγω προσωπικα εφαγα τον μυθο του 7αριου.Αλλα απο την αλλη ευτυχως για τα χρηματα που πουλιεται το 8αρι(30000 ευρω στον γνωστο εισαγωγεα)ειναι τσαμπα για αυτα που σου δινει. 8) 8)

Πισωκινητο,απιστευτα φρενα,στησιμο,χωρους για κουπε,εξοπλισμος,τελη,ασφα εια,σερβις και εμφανιση.
Και ειδικα για το τελευταιο αυτος που το σχεδιασε πρεπει να ηταν μεγαλος κοκακιας. :lol: :lol:

Το αυτοκινητο μας πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ειναι αμαξι για φαναρια.Πολλοι πιστευουν οτι και καει και δεν παει.Για αυτο υπαρχει και η δυνατοτητα του tuning στο να δυναμωσει το 8αρι :wink:

Παντως η τιμη εχει επιρεαστει και απο το παρεμποριο που υπαρχει. :roll:

Οσο για το φιλο μας τον Hera καλο ειναι να μην το παρει γιατι πραγματικα το αμαξι θελει χερια στον δρομο και οχι στο nickname :wink:

xania
17th November 2007, 22:11
Aυτο που γραφω φιλε ειναι μια πραγματικοτητα,οι περισσοτεροι πουλανε το 8αρι γιατι απλα καιει πολλα, 'η καιει πολλα σε σχεση με τις επιδοσεις του,σιγουρα δεν περιμενω απο σενα να μου πεις τι εριξε την τιμη του.

ρε φιλε northern η πραγματικοτητα ειναι οτι η mazda ενω το ξεκινησε στα 35 με 40 χιλ το εχει ριξει εως και 25500 καινουργιο. Οταν λοιπον κανει καινουριο 25500 ποσο θες να πουλιεται 2 ετων η 3ων δεδομενου του οτι ακουγονται οσα ακουγονται γαι to wankel, στρωσιμο, φθορες, ζημιες κτλ.

Η μαζντα εκανε το οχημα πιο προσιτο στο ευρυτερο κοινο για δικους της λογους και ο καθε αγοραστης βλεπει και ξερει οτι το αμαξι καιει, μη μου λες τωρα πως πολλοι το πηρανε που δεν μπορουν να το συντηρησουν και αυτο εριξε την τιμη του!!!! Σιγουρα υπηρξαν και αυτοι, αλλα δεν νομιζω οτι επηρεασαν τοοοοσο πολυ την ευρυτερη αγορα στα μεταχειρισμενα ρχ8.

Γνωμη μου- Ρωτα την κατασκευαστρια εταιρια του ρχ8 για την απαξιωση της τιμης του!!!!! και ασε τα σχολια περι της οικονομικης καταστασης του καθενος σε δημοσιο φορουμ, ακου "εχουμε μαζευτοι πολλοι" !!!!!, πηγαινε παρε κανα σουπερκαρ τοτε να σαι με τους λιγους.

BuyerToBe
17th November 2007, 22:29
Αυτοκινητα της "δευτερας"-κοινως ελλατωματικα,υπαρχουν κ θα υπαρχουν παντα σ'ολες τις μαρκες.Αλλου περισσοτερο κ αλλου λιγοτερο.Αυτος δεν ειναι λογος ομως για να πεις οτι ειναι ελλατωματικο.Επισης,θεωρω αστειο να χωνεις φραγκα σε φρενα και ζαντες γιατι ουτως η αλλως κ τα μανισια κανουν μια χαρα τη δουλεια τους...ειναι,δε, γνωστο οτι ,ο,τι aftermarket κομματια κ να βαλεις σ'ενα οχημα,δεν προσθετεις σε αξια οταν το πουλησεις.Δεν μπορεις να ζητας παραπανω χρηματα επειδη εχεις βαλει 12 πιστονες endless που κανουν 2000 κ.ο.κ.Τωρα...εγω προσωπικα το επελεξα γιατι ερωτευτικα το ρχ-7 του '79 απο την πρωτη στιγμη που το ειδα.Στη συνεχεια παρακολουθουσα απο κοντα τις εξελιξεις στη σειρα ρχ.Οταν λοιπον βγηκε 2001 το πρωτοτυπο κ στη συνεχεια στην παραγωγη το 2003,ηξερα οτι καποια στιγμη θα γινοταν δικο μου.Περιμενα λοιπον να περασει τις πρωτες "παιδικες ασθενειες".Οσοι κατοχοι '04 κ '05 παραπονιουνται για θεματα αξιοπιστιας,για μενα κανουν λαθος.Ηξερα ομως οτι ονομαζεται 8 και οχι 7.Για να πω την αληθεια αν εβγαινε 7αρι,δεν ξερω αν θα το προτιμουσα.Καλα τα υπερβολικα γκαζια αλλα οι χωροι μ'ενδιαφερουν περισσοτερο-σε συνδιασμο παντα με την πισω κινηση κ την σβελτη οδηγηση.Ισως καποια μερα να φτασουν να πωλουνται κ 10 χιλιαρικα με σχετικα λιγα χλμ.Αυτη δεν θα ειναι η μερα που θα παραπονεθω οτι εχασε την αξια του.Την αξια του την εχασε την ημερα που το αγορασα.Αυτη θα ειναι η μερα που θα αγορασω κ ενα 2ο για να εχω ανταλλακτικα...Οσοι παραπονιουνται για την καταναλωση,θα πω οτι ενα 16αρι πεζο(αγορασμενο το 01,19000 γιουρια-απο τα πρωτα που ηρθαν θεσσαλονικη-τιμη πωλησης 6000 πριν απο μερικες μερες,μπορει να καψει κ 15-20 λιτρα.Δεν προκειται να σου προσφερει την ιδια ευχαριστηση ομως.Κ για να μην το ξεχασω...οχι οτι αμφισβητω τα λεγομενα του XRISTOSS αλλα ποια 750 χλμ αυτονομιας εχει η slk?Κ γω οταν φουλαρα το Pug το trip computer,εδειχνε αυτονομια 550 χλμ. αλλα μαλλον καπου γινοτανε λαθος γιατι πανω απο 400 δεν ειδα ποτε(ταχυτητες 120-150)...

BuyerToBe
17th November 2007, 22:33
25500 το cosmo?Μαλλον καπου κανεις λαθος...32000 και κατι κανει πλεον...

xania
17th November 2007, 23:29
25500 το cosmo?Μαλλον καπου κανεις λαθος...32000 και κατι κανει πλεον...

δεν ειπα εγω για κοσμο !!!

25400 challenge καινουργιο της κουτας απο παραεισαγωγεα αΘηνα.

Δες και τα ποστ στο θρεντ "απο που πειρατε το 8ρι σας"

jeter
18th November 2007, 00:03
Εγώ το αυτοκίνητο το λατρεύω, το πήρα 32000κ μεταχειρισμένο πριν 2 χρόνια και θέλω άλλο ένα χρόνο για να το εξωφλήσω. Τα οικονομικά μου όμως τώρα δεν πάνε καλά, αν δε σταθώ τυχερός και μου το πάρει η τράπεζα, πάλι rx8 θα πάρω.........

northern
18th November 2007, 14:22

ρε φιλε northern η πραγματικοτητα ειναι οτι η mazda ενω το ξεκινησε στα 35 με 40 χιλ το εχει ριξει εως και 25500 καινουργιο. Οταν λοιπον κανει καινουριο 25500 ποσο θες να πουλιεται 2 ετων η 3ων δεδομενου του οτι ακουγονται οσα ακουγονται γαι to wankel, στρωσιμο, φθορες, ζημιες κτλ.

Η μαζντα εκανε το οχημα πιο προσιτο στο ευρυτερο κοινο για δικους της λογους και ο καθε αγοραστης βλεπει και ξερει οτι το αμαξι καιει, μη μου λες τωρα πως πολλοι το πηρανε που δεν μπορουν να το συντηρησουν και αυτο εριξε την τιμη του!!!! Σιγουρα υπηρξαν και αυτοι, αλλα δεν νομιζω οτι επηρεασαν τοοοοσο πολυ την ευρυτερη αγορα στα μεταχειρισμενα ρχ8.

Γνωμη μου- Ρωτα την κατασκευαστρια εταιρια του ρχ8 για την απαξιωση της τιμης του!!!!! και ασε τα σχολια περι της οικονομικης καταστασης του καθενος σε δημοσιο φορουμ, ακου "εχουμε μαζευτοι πολλοι" !!!!!, πηγαινε παρε κανα σουπερκαρ τοτε να σαι με τους λιγους.

Ρε φιλε xania εισαι κουραστικος κ βαθια νυχτωμενος..,στο παρελθον ειχα ποσταρει πολλα για την τιμη του 8αριου κ την απαξιωτικη πολιτικη τισ mazda που ειναι αντιδραση στην παραεισαγωγη και τα πολλα μεταχειρισμενα στισ μαντρες,εχω βαρεθει να ασχολουμαι κ με την τιμη κ με την καταναλωση του.. οσο αφορα την εκδοση με τα 25000 πηγαινε τσιμπα την,μετα γινε club member να μαθεις τι ειναι το renesis γιατι κανεισ δεν θα σου πει στην mazda (οι πωλητεσ απλα δεν εχουν ιδεα) κ μην κρυφτεις ..ελα να ξαναποσταρεις..Για ζημιεσ και φθορες δεν καταλαβαινω τι λες ,απευθυνσου σε αυτους που ανεφερα παραπανω οτι πρεπει να πανε αλλου αν απλα ζητουν μουρη κ οχι ενα ιδιαιτερο αυτοκ. που θα πρεπει να ασχολουνται μαζι του,ολοι αυτοι γεμισαν τισ μαντρεσ ,βγαζουν την κακη φημη για το 8αρι που εσυ κ αλλοι ακουτε κ γραφεται αυτα που γραφεται εδω.Δεν υπαρχει σωστος κατοχος που να εχει παραπονα απο το 8αρι μονο αν το χει πειραξει γερα κ τοτε περιμενει οτι προβληματα θα υπαρξουν,οσοι ειναι μαμα κ εχουν προβληματα θα πρεπει να κοιταξουν το μυαλο τουσ κ μετα το 8αρι.

Speez
18th November 2007, 16:08
...γκρινιαζουν οσοι το πηραν για να πουλησουν μουρη,για να καλυπτουν τις καθημερινες αναγκες τους(αν κανεις πανω απο 100 χλμ τη μερα παρε ενα 1400αρι),η αυτοι που το πηραν εχοντας στο νου οτι ειναι ενα performance car οπως το rx-7,evo,scooby [...]¨1ον.δεν υπαρχει τελειο αυτοκινητο 2ον.αν θελεις οικονομια παρε ενα μικρο που δεν θα σε τσιγκλαει να το στιβεις κ θα ειναι κ οικονομικο εξ αρχης,3ον.αν θελεις να κανεις επενδυση αγορασε γη κ οχι αυτοκινητο,3ον.αν δεν θελεις να καις συμπλεκτες κ λαστιχα ,οδηγα σαν ανθρωπος,4ον αυτοκινητα χωρις μαμα τουρμπο δεν μπορεις να τα τουρμπισεις κ να περιμενεις αξιοπιστια...
Χαίρομαι που βλέπω οτι τελικά μερικοί νέοι αγοραστές, όπως ο BuyerToBe, έψαξαν και εν τέλει ξέρουν και καταλαβαίνουν τι αγοράζουν και για ποιό λόγο αποχωρίζονται ένα οποιοδήποτε ποσό από τα χρήματα που με κόπο έχουν μαζέψει. Από πολύ παλιά έχω πει και συνεχίζω να το υποστηρίζω οτι το RX-8 είναι ίσως το πιο παρεξηγημένο αυτοκίνητο που υπάρχει.
Δεν είναι supercar.
Δεν είναι το νέο RX-7.
Δεν είναι προβληματικό.
Δεν "καίει" λάδια.
Δεν είναι κοντράδικο.
Και όμως πολλοί έσπευσαν να το αγοράσουν (ή να το "θάψουν") νομίζοντας ότι είναι όλα (ή κάποια από) τα παραπάνω.
Επομένως αυτό που τελικά αποδεικνύεται προβληματικό είναι το μυαλό όλων εκείνων που ξοδεύουν αρκετές δεκάδες χιλιάδες από τα ευρώ τους για να κάνουν μια λάθος αγορά (=αγορά που δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες τους) και όχι το προιόν που αγόρασαν. Δυστυχώς αυτοί είναι πολλοί. Πάρα πολλοί... και για αυτό είναι πολλά και τα RX-8 στις μάντρες.
Ακόμα χειρότερο είναι οτι πολλοί από αυτούς συνέχισαν και μάλιστα μεγένθυναν το λάθος τους ρίχνοντας πολλά χρήματα στο αυτοκίνητο προσπαθώντας να το κάνουν κάτι το οποίο δεν είναι πρωτού τελικά απογοητευθούν και το... σουτάρουν όπως-όπως (=όσο-όσο)!

Και επειδή σίγουρα κάποιοι θα φέρουν παραδείγματα, πάρτε και το δικό μου. Το όχημα μου είναι cosmo του 2003 (ναι υπήρχαν και τότε!) με 50.000 klm χωρίς πρόβλημα και όσο για την κατανάλωση ρίξτε μια ματιά στην υπογραφή μου και αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες ακόμη και για τα έξοδα κάντε double click στο εικονίδιο της κατανάλωσης. Δεν είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο (και ποτέ η Mazda δεν το λάνσαρε ως τέτοιο), δεν κάνει πολλά klm στην πόλη και δεν κινείται κάθε μέρα... αλλά για αυτό το αγόρασα! :wink:

Κι ας μην ξεχνάμε οτι πλέον μιλάμε για αυτοκίνητο 4ετίας!

ΥΓ: Ας προλάβω και αυτούς που θα μου στείλουν πμ για να με ρωτήσουν πως μπορώ να έχω "τόσο χαμηλή" κατανάλωση... Δεν είμαι καννίβαλος! :lol:

TasosTasos
18th November 2007, 16:33
ρε μαγκες ποιος ειναι αυτος ο λακασμας heras....
φιλε λακασμα hera ελα να σε γνωρισουμε και να μας γνωρισεις απο κοντα να μας πεις της αποψεις σου που ειναι τοσο ενδιαφερουσες...και αν εχεις ιδιαρχη να σε κανω και μια βολτα να μαθεις καλα τη κανει το 8αρι...σε περιμενουμε με χαρα...Α'ελα με ταχι μην σε περιμενουμε και στο δρομο :idea: :idea: :idea:

lampros
18th November 2007, 17:46
ο λογος που το πουλησα ειναι καθαρα η καταναλωση και η αποδοση του σε σχεση με την καταναλωση του και μετα η τιμη που εχει παρει την κατω βολτα αν περασετε απο καποιες εκθεσεις και ρωτησετε ποσο το παιρνουν που δεν τοπαιρνουν θα καταλαβετε. αυτο δενσημενει οτι σταματησε να μου αρεσει το ρχ8 αλλα βλεπω τα πραγματα ρεαλιστικα τωρα πηρα ενα slk 200 και εχω 750 χιλ αυτονομια και 240 τελικη εμενα μου αρκει

Πήρες ενα αμαξι 55.000 θα το πουλήσεις 24.000(δες αγγελίες ποσο πουλάνε το προηγούμενο) θα σου κάνουν πλάκα και τα challenge και μετα απο κάθε σερβις θα περπατάς σαν συγκαμμενος :lol: :lol: :lol: :lol:
καλορίζικο! :lol: :lol: :lol: :rotfl: :tomato:

lampros
18th November 2007, 17:48
αντε γεια!Κατσε με το mr2... :lol:

:+1: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotfl: :salute:

xania
18th November 2007, 18:36

Ρε φιλε xania εισαι κουραστικος κ βαθια νυχτωμενος..,στο παρελθον ειχα ποσταρει πολλα για την τιμη του 8αριου κ την απαξιωτικη πολιτικη τισ mazda που ειναι αντιδραση στην παραεισαγωγη και τα πολλα μεταχειρισμενα στισ μαντρες,εχω βαρεθει να ασχολουμαι κ με την τιμη κ με την καταναλωση του.. οσο αφορα την εκδοση με τα 25000 πηγαινε τσιμπα την,μετα γινε club member να μαθεις τι ειναι το renesis γιατι κανεισ δεν θα σου πει στην mazda (οι πωλητεσ απλα δεν εχουν ιδεα) κ μην κρυφτεις ..ελα να ξαναποσταρεις..Για ζημιεσ και φθορες δεν καταλαβαινω τι λες ,απευθυνσου σε αυτους που ανεφερα παραπανω οτι πρεπει να πανε αλλου αν απλα ζητουν μουρη κ οχι ενα ιδιαιτερο αυτοκ. που θα πρεπει να ασχολουνται μαζι του,ολοι αυτοι γεμισαν τισ μαντρεσ ,βγαζουν την κακη φημη για το 8αρι που εσυ κ αλλοι ακουτε κ γραφεται αυτα που γραφεται εδω.Δεν υπαρχει σωστος κατοχος που να εχει παραπονα απο το 8αρι μονο αν το χει πειραξει γερα κ τοτε περιμενει οτι προβληματα θα υπαρξουν,οσοι ειναι μαμα κ εχουν προβληματα θα πρεπει να κοιταξουν το μυαλο τουσ κ μετα το 8αρι.

αλλα σου λεω εγω αλλα μου λες εσυ ρε μεγαλε ....... πραγματικα εσυ εισαι πια ο κουραστικος. Κανεις δεν μιλησε για το ρενεσις, για challenge μιλαω στην τιμη των 25500 . Δεν μιλησα για προβληματα και θεματα αξιοπιστιας απλα σου ειπα τι ακουγεται. Τωρα αν εσυ εχεις κολλημα με το γεγονος του οτι πηραν πολλοι το 8ρι και σου ριξανε το image πουλα το και συ και πηγενε παρε κατι αλλο. Απλα μου την εσπασε που την ειδες καπως και αναφερεσαι μειωνεκτικα σε μια μεριδα ανθρωπων που μπορει μεν να μην εχουν τα λεφτα σου , οπως λες, αλλα επελεξαν να παρουν το 8ρι και το γουσταρουν (μη μου λες τωρα οτι το δεινουν αυτοι φτηνα !!! επειδη δεν εχουν μεγαλη οικονομικη ανεση ΕΛΕΟΣ. τελοσπαντων ......Βαρεθηκα να ασχολουμε αλλο με την παρτη σου, Ουτως η αλλιως δεν βγαζουμε ακρη!

BuyerToBe
18th November 2007, 19:03
Ναι...μονο που το challenge pote den ekane 35-40 χιλ...Τι να λεμε τωρα...εχω την αισθηση οτι κ πολυ το συζητησαμε...δες τις τιμες που εχουν οι slk 200 3 ετιας κ θα καταλαβεις οτι σε οπιαδηποτε μαρκα συμβαινει αυτο.Απλως η Μαζντα ποτε δεν φημιζοταν για την μεταπωλητικη αξια των αυτοκινητων της αλλα για την σπορτιφ συμπεριφορα ολων,ανεξαιρετως κατηγοριας,των μοντελων της.Αν το δεις αναλογικα παντως,σε σχεση με την τιμη της,η Cayenne,η slk 200,εχουν γινει πολυ πιο σουπα.Βεβαια αυτο ισως να συμβαινει γιατι ειναι πιο γρηγορες,καινε λιγοτερο η δεν βγαζουν προβληματα...(καλα....μονο στα ονειρα τους...)

Dark
18th November 2007, 21:37
Xania και Northern ριξτε τους τονους και αποφυγετε τους χαρακτηρισμους! :!:

SokinRX8
18th November 2007, 21:45
Απλως η Μαζντα ποτε δεν φημιζοταν για την μεταπωλητικη αξια των αυτοκινητων της αλλα για την σπορτιφ συμπεριφορα ολων,ανεξαιρετως κατηγοριας,των μοντελων της.

Και τοτε το fd(Rx7) γιατι κρατα τιμη;Ενα καλοδιατηρημενο απο 16000 ευρω και πανω

georx8
18th November 2007, 23:49
slk 200 με750χλμ αυτονομία;
Ρε παιδιά σε ποιούς νομίζετε οτι μιλάτε;Μή προσβάλλετε τη νοημοσύνη μας τόσο.Το έχει και μένα φιλαράκι μου και βλέπω οτι η κατανάλωσή του είναι ελάχιστα καλύτερη απο του ρχ8.
Καλά μή μιλήσω για όλα τα υπόλοιπα πολύ βαρετό αυτοκίνητο.

zoom8
19th November 2007, 01:41
Θα τρελλαθουμε στο τελος,ακου 750 χιλιομετρα!!

BuyerToBe
19th November 2007, 02:53
E καλα ρε Sokin εσυ αναφερεσαι σε ενα αυτοκινητο θρυλο...ειπαμε,οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα...;)

Trx8iantafillos
19th November 2007, 10:12
Γιατι σκατε τοσο πολυ για την μεταπωλητικη αξια του 8αριου? ψαχνετε να κανετε καμμια επενδυση μηπως? αγοραστε κανενα ακινητο καλυτερα, αγοραστε μετοχες ή οτιδηποτε αλλο που θα πιασει και τοπο. Οσοι πιστευουν σημερα οτι σε ενα αυτοκινητο μακροπροθεσμα θα ειναι κερδισμενοι κανουν λαθος. Τα πραγματα ειναι απλα. Το γουσταρετε το 8αρι ? θελετε συνεχεια να ειστε στην βολτα μαζι του? σας προσφερει αυτα που ζητατε ? πιστευετε οτι θα τα βρειτε καπου αλλου αυτα ? εγω προσωπικα οχι. Οποτε βρειτε κανεναν καλο κουμπαρο και παντρευτειτε το. :D

The Ace
19th November 2007, 11:51
Μετά από τόσα πολλά σχετικά και άσχετα, καλά και άσχημα σχόλια, ας κάνουμε και μια απλή πράξη:

Το δικό μου (Challenge με δέρμα, θερμαινόμενα, MP3 και οροφή) το πήρα 32Κ το 10/2005. Μετά από ακριβώς 2 χρόνια, μπορώ -θεωρητικά- να το πουλήσω περίπου 22-23Κ, αν είμαι τυχερός ή υπομονετικός. Δηλαδή μιλάμε για μια συνολική απώλεια 10Κ, ή περίπου 30%.

Αν δείτε σε χώρες που έχουν διαδικασίες αυτόματου υπολογισμού απομείωσης τιμής μεταχειρισμένων (π.χ. USA ή Γερμανία), τον πρώτο χρόνο το όχημα *πρέπει* να χάσει περίπου 15%, ενώ τον δεύτερο χρόνο χάνει 12-13%, και 11-12% από εκεί και μετά. Αν λοιπόν το εφαρμόσουμε στο RX8, θα *έπρεπε* να χάσει 15+12=27%. Έχω -και έχουμε- χάσει 30%.

Τελικά δηλαδή, ποια είναι η τόσο τρομερή απαξίωση του αυτοκινήτου μας ? Απλώς ίσως να έχει χάσει λίγο παραπάνω από όσο θα θέλαμε -ή θα έπρεπε- λόγω όλων όσων έχουμε επισημάνει αυτοί που ξέρουμε τα πως, τι και γιατί....

kmyl
19th November 2007, 13:20
Να σας πω και εγώ την άποψή μου που είχε σχετικά νέος ιδιοκτήτης.

Περίσυ τέτοιο καιρό περίπου (1/2007) αγόρασα ένα Challenge (leather/bose) στα 28Κ.

Σήμερα μετά από ένα χρόνο περίπου μου το αγοράζουν στα 22 - 23Κ.
έχασα περίπου 5-6Κ ευρώ σε ένα χρόνο.

Ένας φίλος μου αγόρασε μαζί με εμένα ένα SLK200 στα 54Κ. Σήμερα του το αγόραζουν (δεδομένου της εμπορικής επιτυχίας του αυτοκινήτου αυτόυ και της αποτυχίας του 8ριου) στα 37-38Κ και το πουλάνε στα 39-41Κ.

Νομίζω ότι οι αναλογίες είναι πολύ κοντά (διπλή τιμή - διπλό χάσιμο). Αυτά βέβαια ισχύουν για αυτούς που αγόρασαν το 8αρι με τις "νέες" τιμές και ίσως πιο πολύ για εμάς που το αγοράσαμε με τις πιο "χαμηλές" τιμές από άλλους εμπόρους.

Έτσι πιστεύοντας πως:
- αρκετοί από εμάς το πήραν με τα νέα τιμολόγια
- αρκετοί το πήραν από παραεισαγωγή (=ακόμα χαμηλότερη τιμή)
- κάποιοι το έχουν πάρει μετχ/σμενο

λίγοι είναι οι "χαμένοι" που το πήραν σε ακριβότερη τιμή ΑΛΛΑ κέρδισαν σέ άλλα.

Οπότε μην δημιουργούμε κλίμα δυσαρέσκιας. Άλλωστε κανεις δεν πήρε αυτοκίνητο για να κερδίσει ή για να χάσει "λίγα". Όσοι το μέτρησαν αυτό έχασαν σε πολλά άλλα (υπάρχει και η αντίστοιχη παροιμία).

titanioym
19th November 2007, 14:19
Συμφωνο σε πολλα απο αυτα που λεs Αντωνη αλλα οταν το 2004 πηγα κ εσκασα στη mazda 38.000e επειδη ετσι την ειδα να κανω την κ@υλ@ μου κ σημερα δεν μου το περνουν ουτε καν 21 για ποιο 30% μιλαμε!!!

The Ace
19th November 2007, 14:48
Συμφωνο σε πολλα απο αυτα που λεs Αντωνη αλλα οταν το 2004 πηγα κ εσκασα στη mazda 38.000e επειδη ετσι την ειδα να κανω την κ@υλ@ μου κ σημερα δεν μου το περνουν ουτε καν 21 για ποιο 30% μιλαμε!!!

Εδώ ακριβώς είναι και η μοναδική μου αντίρρηση για την τιμολογιακή πολιτική της Μazda Hellas που έχω αναφέρει σε παλαιότερο post μου. Τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε εισαγωγές μπορεί να φέρει Cosmo πλήρως εξοπλισμένο με 35-36Κ€, γιατί η Mazda εκείνη τη στιγμή το χρέωνε 39-41Κ€ (χωρίς-με οροφή ?).

Πρακτικά λοιπόν εσείς οι "παλιοί" με Cosmo πληρώνετε τώρα (υπό τη μορφή χασούρας) το κέρδος που είχε βγάλει εκείνη τη περίοδο η Mazda για το μοναδικό μοντέλο RX8 που έφερνε. Όχι την "κανονική" απομείωση της τιμής του RX8 γενικότερα....

titanioym
19th November 2007, 15:36

Εδώ ακριβώς είναι και η μοναδική μου αντίρρηση για την τιμολογιακή πολιτική της Μazda Hellas που έχω αναφέρει σε παλαιότερο post μου. Τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε εισαγωγές μπορεί να φέρει Cosmo πλήρως εξοπλισμένο με 35-36Κ€, γιατί η Mazda εκείνη τη στιγμή το χρέωνε 39-41Κ€ (χωρίς-με οροφή ?).

Πρακτικά λοιπόν εσείς οι "παλιοί" με Cosmo πληρώνετε τώρα (υπό τη μορφή χασούρας) το κέρδος που είχε βγάλει εκείνη τη περίοδο η Mazda για το μοναδικό μοντέλο RX8 που έφερνε. Όχι την "κανονική" απομείωση της τιμής του RX8 γενικότερα.... :+1:

Dark
20th November 2007, 23:55
Μετα απο τις ευστοχες αναλυσεις του Αντωνη,κανονικα το θεμα θα επρεπε να ειχε κλειδωθει.Η πιο σωστη προσεγγιση που εχει γραφτει εδω....

rxmaniac
21st November 2007, 00:07

Φίλε tittanioym,
ένας απλός τρόπος υπολογισμού της αξίας ενός ΜΤΧ αυτοκινήτου είναι ο εξής.....
Τί αυτοκίνητο έχεις? RX8 cosmo του 2004.
Πόσο έχει το αυτοκίνητο αυτό ΣΗΜΕΡΑ καινούριο? 35000 ΕΥΡΩ
Αρα 'εχουμε και λέμε....
35000-20% για το πρώτο χρόνο 35000-7000=28000
28000-10% για το δευτερο χρόνο 28000-2800=25200
25200-10% για το τρίτο χρόνο 25200-2520=22680
και 22680-10% για το χρονικό διάστημα 2007-2008 22680-2268=20412
20412 ευρώ, αυτή είναι χοντρικά η αξία του αυτοκινήτου σου.
Άρα το βασικό στην όλη υπόθεση είναι ότι οι συντλεστές παλαιότητας αφαιρούνται απο τη τιμή που έχει το αυτοκίνητο σου καινούριο σήμερα και όχι απο τη τιμή που το πήρες εσύ.Δηλαδή όταν η ΜΑΖΝΤΑ πήρε την απόφαση νε μειώσει τόσο πολύ τη τιμή του cosmo προκάλεσε μεγάλη χασούρα σε όσους είχαν αγοράσει cosmo καινούριο με 38 39 40 η και 41 χιλιάδες ευρώ.
Αυτή είναι η γνώμη μου και δε μπορώ ούτε θέλω να πιστέψω ότι η τιμή του rx8 έπεσε τόσο πολύ γιατί (το πήρε και η κουτσή Μαρία) η γιατί (καίει πολύ και όλοι θέλουν να το ξεφορτωφούν και το πουλάνε οσο οσο)

xania
21st November 2007, 18:36

Φίλε tittanioym,
ένας απλός τρόπος υπολογισμού της αξίας ενός ΜΤΧ αυτοκινήτου είναι ο εξής.....
Τί αυτοκίνητο έχεις? RX8 cosmo του 2004.
Πόσο έχει το αυτοκίνητο αυτό ΣΗΜΕΡΑ καινούριο? 35000 ΕΥΡΩ
Αρα 'εχουμε και λέμε....
35000-20% για το πρώτο χρόνο 35000-7000=28000
28000-10% για το δευτερο χρόνο 28000-2800=25200
25200-10% για το τρίτο χρόνο 25200-2520=22680
και 22680-10% για το χρονικό διάστημα 2007-2008 22680-2268=20412
20412 ευρώ, αυτή είναι χοντρικά η αξία του αυτοκινήτου σου.
Άρα το βασικό στην όλη υπόθεση είναι ότι οι συντλεστές παλαιότητας αφαιρούνται απο τη τιμή που έχει το αυτοκίνητο σου καινούριο σήμερα και όχι απο τη τιμή που το πήρες εσύ.Δηλαδή όταν η ΜΑΖΝΤΑ πήρε την απόφαση νε μειώσει τόσο πολύ τη τιμή του cosmo προκάλεσε μεγάλη χασούρα σε όσους είχαν αγοράσει cosmo καινούριο με 38 39 40 η και 41 χιλιάδες ευρώ.
Αυτή είναι η γνώμη μου και δε μπορώ ούτε θέλω να πιστέψω ότι η τιμή του rx8 έπεσε τόσο πολύ γιατί (το πήρε και η κουτσή Μαρία) η γιατί (καίει πολύ και όλοι θέλουν να το ξεφορτωφούν και το πουλάνε οσο οσο)

+ 1 :cheers:

The Ace
21st November 2007, 18:46
...Αυτή είναι η γνώμη μου και δε μπορώ ούτε θέλω να πιστέψω ότι η τιμή του rx8 έπεσε τόσο πολύ γιατί (το πήρε και η κουτσή Μαρία) η γιατί (καίει πολύ και όλοι θέλουν να το ξεφορτωφούν και το πουλάνε οσο οσο)

Εκτός του ότι είσαι λίγο υπερβολικός με τα ποσοστά (20% τον πρώτο και 10% τον δεύτερο χρόνο ? υπερβολικά ανισοβαρή τα νούμερα), έχεις και ένα λάθος στον συλλογισμό σου. Προφανώς και έχει να κάνει με αυτά που αναφέρεις, γιατί έχουμε σε εφαρμογή τον αδίστακτο νόμο προσφοράς και ζήτησης. Το πήραν πολλοί (για την τιμή του), το αγάπησαν λίγοι, και άρα οι περισσότεροι θέλησαν να το ξεφορτωθούν. Πολύ μεγάλη προσφορά μεταχειρισμένων -> χαμηλή τιμή.

Είναι προφανές και αυταπόδεικτο το παραπάνω, δεν είναι κάποια τρομερή ανακάλυψη που ισχύει μόνο για το RX8.....

titanioym
21st November 2007, 19:33
Με καλυψε απολυτα ο Αντωνηs!!!! :+1:

rxmaniac
21st November 2007, 22:58
...Αυτή είναι η γνώμη μου και δε μπορώ ούτε θέλω να πιστέψω ότι η τιμή του rx8 έπεσε τόσο πολύ γιατί (το πήρε και η κουτσή Μαρία) η γιατί (καίει πολύ και όλοι θέλουν να το ξεφορτωφούν και το πουλάνε οσο οσο)

Εκτός του ότι είσαι λίγο υπερβολικός με τα ποσοστά (20% τον πρώτο και 10% τον δεύτερο χρόνο ? υπερβολικά ανισοβαρή τα νούμερα), έχεις και ένα λάθος στον συλλογισμό σου. Προφανώς και έχει να κάνει με αυτά που αναφέρεις, γιατί έχουμε σε εφαρμογή τον αδίστακτο νόμο προσφοράς και ζήτησης. Το πήραν πολλοί (για την τιμή του), το αγάπησαν λίγοι, και άρα οι περισσότεροι θέλησαν να το ξεφορτωθούν. Πολύ μεγάλη προσφορά μεταχειρισμένων -> χαμηλή τιμή.

Είναι προφανές και αυταπόδεικτο το παραπάνω, δεν είναι κάποια τρομερή ανακάλυψη που ισχύει μόνο για το RX8.....
Αντώνη εγω έγραψα τα παραπάνω όχι για να σας πώ κάτι τρομερό που ανακάλυψα, απλά γιατί κατάλαβα οτι ο Titanioym υπολόγιζε τους συντελεστές παλαιότητας στην τιμή με την οποία είχε αγοράσει το αυτοκίνητο του. Κάτι το οποίο είναι λάθος.Τώρα για τους συντελεστές μπορεί να έχεις και δίκιο εγώ απλά θα σου πω ότι με αυτό το τρόπο γίνοταν ο υπολογισμος τιμής ΜΤΧ σε αντιπροσωπία αυτοκινήτων στην οποία δούλεψα για ένα χρόνο.Τώρα γι΄αυτό το τελευταίο που έγραψες "Πολύ μεγάλη προσφορά μεταχειρισμένων -> χαμηλή τιμή." δε θα συμφωνήσω γιατί αν υπάρχει μεγάλη προσφορα σε RX8 τότε τι να πούν και τα ASTRA YIARIS ACCENT κλπ κλπ.Δηλαδή αυτά πρέπει να τα χαρίζουν.
Επίσης θέλω να σου ότι το πρώτο χρόνο αφαιρείς 20% γιατί 10% είναι η παλαιότητα και 10% είναι το κέρδος της εταιρίας (κάτι το οποίο δεν αποτελέι κομμάτι της αξίας του αυτοκινήτου που αγοράζεις.

Ελπίζω να τα καταφέρω να έρθω Ναύπακτο για να γνωριστούμε και να τα πούμε και απο κοντά

titanioym
22nd November 2007, 13:47
Δεν υπολογισα ουτε συντελεστεs ουτε τιποτα αλλο που να σε μπερδευει.Μαλλον εσυ κανειs ενα μικρο λαθακι μιαs κ οπωs λεs εχειs υπαρξει σε αντιπροσωπεια αυτοκινητων κ βαζονταs στο ιδιο καζανι ASTRA YIARIS ACCENT με το 8αρι.Μιλαω παντα για τιs αξιεs κ τον 4αρων οπωs αναφερθηκεs. Ελα την κυριακη κ το συζηταμε απο κοντα

lampros
17th December 2007, 16:32
Σημαντικές αλλαγές στο καθεστώς φορολογίας των εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων επιφέρει το νομοσχέδιο του υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών, που κατατέθηκε στη Βουλή.

Σύμφωνα με τα όσα περιλαμβάνονται στο σχέδιο νόμου, η μείωση της φορολογητέας αξίας των μεταχειρισμένων εισαγόμενων αυτοκινήτων θα αρχίζει από τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας τους, ενώ ο συντελεστής παλαιότητας θα διαμορφώνεται με βάση και τα διανυθέντα χιλιόμετρα.

Τον περασμένο Σεπτέμβριο η χώρα μας είχε καταδικαστεί για μία ακόμη φορά από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, το οποίο έκρινε ότι η ηλικία του οχήματος δεν μπορεί να είναι το μοναδικό κριτήριο για την μείωση της εργοστασιακής του αξίας.

Η συγκεκριμένη διάταξη τίθεται άμεσα σε ισχύ και προβλέπει μείωση της φορολογητέας αξίας:

Για το 1ο έτος κυκλοφορίας του αυτοκινήτου, 1,3% για κάθε μήνα.

Για το 2ο έτος, 0,7% για κάθε μήνα.

Για το 3ο έτος, 0,5% για κάθε μήνα.

Από το 4ο έως και το 8ο έτος, 0,4 % για κάθε μήνα.

Από το 9ο έως και το 11ο έτος, 0,3% για κάθε μήνα.

Από το 12ο έως και το 13ο έτος, 0,2% για κάθε μήνα.

Από το 14ο έτος και πάνω, 0,1% για κάθε μήνα.

Έτσι λοιπόν για ένα εισαγόμενο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά πριν από 3 χρόνια και 4 μήνες, το ποσοστό μείωσης της φορολογητέας αξίας του ανέρχεται σε 31,6% (15,6+8,4+6+1,6). Με βάση τα όσα ίσχυαν μέχρι πρότινος, η μείωση της φορολογητέας αξίας του συγκεκριμένου αυτοκινήτου ανερχόταν σε 28%.

Στο συντελεστή παλαιότητας που προκύπτει από τα προηγούμενα ποσοστά, θα προστίθεται και ποσοστό 5% επί των διανυθέντων χιλιομέτρων, δια του 1.500, που αντιπροσωπεύει τον ενδεικτικό μηνιαίο μέσο όρο των χλμ. που διανύει ένα ΙΧ στη χώρα μας. Ο συντελεστής απομείωσης δεν θα μπορεί πάντως σε καμία περίπτωση να υπερβαίνει το 81%.

1,3% ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ!!! ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ ΑΛΛΟ! Σωρευτικά το αμαξάκι σου θα χάνει 20% τον πρώτο χρόνο :cry: :roll:

gabriel
9th January 2008, 22:37
Καλησπέρα,

Δεν φτάνει που θα έχουμε σύντομα Facelift αλλά γίνεται και νέα έκπτωση 3.000€ σε όλα σχεδόν τα μοντέλα RX-8. Τα έχω πάρει στο κρανίο με τη Mazda και συνάμα έχω στεναχωρηθεί απίστευτα!!!!!!!!! Για ακόμα μια φορά απαξιώνεται η τιμή του αυτοκινήτου μας :cry:

RENESIS
9th January 2008, 23:15
Μετεφερα εδω το θεμα σου μια και υπαρχει σχετικο,ας μην ανοιγουμε και αλλο καθε φορα που μας χαλαει η πολιτικη της Mazda,θα γεμισουμε!

The Ace
9th January 2008, 23:39
Καλησπέρα,

Δεν φτάνει που θα έχουμε σύντομα Facelift αλλά γίνεται και νέα έκπτωση 3.000€ σε όλα σχεδόν τα μοντέλα RX-8. Τα έχω πάρει στο κρανίο με τη Mazda και συνάμα έχω στεναχωρηθεί απίστευτα!!!!!!!!! Για ακόμα μια φορά απαξιώνεται η τιμή του αυτοκινήτου μας :cry:

Σύντομα ?!?!? Facelift το 2008 ενώ η πρώτη κυκλοφορία ήταν πρακτικά το 2003 ?

Προφανώς δεν έχεις δει τι κάνουν οι άλλες εταιρείες....

Όσον αφορά τις εκπτώσεις, αυτές συμβαίνουν πάντα, οπότε δεν την γλυτώνεις ΟΤΙ και αν έχεις αγοράσει (εκτός από Ferarri, Porsche, Bugatti κλπ)...

SokinRX8
10th January 2008, 02:01
δεν πανε να το κατεβασουνε και στα 5000 ευρω;

Ισα ισα τοτε ειναι που δεν θα το δωσουμε.Θα εχουμε και μια καλη δικαιολογια

Hellbringer
14th January 2008, 17:55
χμμ

παιδια μου φενετε εχετε μεινη πισω στις τιμεσ

honda s2000 modelo 2001-2-3 kostizei 20000k
kai mazda rx8 cosmo stin idia timi modelo 2005

lampros
18th April 2008, 15:39
Το 2008 ξεκίνησε με αρκετές διαφοροποιήσεις για τον κλάδο της εισαγωγής μεταχειρισμένου αυτοκινήτου στη χώρα μας, που μπορεί να μην έφεραν την «επανάσταση» στο χώρο, προκάλεσαν ωστόσο σημαντικές ανακατατάξεις.

Κατ’ αρχάς, άλλαξε η μέθοδος υπολογισμού της παλαιότητας των αυτοκινήτων, προκειμένου η χώρα μας να εναρμονίζεται με τις διατάξεις της ΕΕ και να πάψει να σύρεται υπόλογη στα κοινοτικά δικαστήρια. Επίσης, από την πρώτη ημέρα της χρονιάς που διανύουμε τέθηκε σε εφαρμογή και η οδηγία 2002/80/ΕΚ, που δίνει ουσιαστικά το εμπορικό προβάδισμα στα αυτοκίνητα με κινητήρες προδιαγραφών ρύπων Εuro4, κάνοντας ασύμφορη την εισαγωγή στην Ελλάδα οχημάτων ηλικίας πέντε ετών και άνω.

Η διαδικασία της εισαγωγής

Ο «εξελληνισμός» του αυτοκινήτου ξεκινά ευθύς με τον ερχομό του στην Ελλάδα. Πρώτα από όλα, πρέπει να το δηλώσετε στην πλησιέστερη τελωνειακή αρχή μέσα σε μόλις μία εργάσιμη ημέρα. Τη συμπλήρωση του τυποποιημένου εντύπου, της «δήλωσης άφιξης οχήματος», ακολουθεί η προμήθεια της βεβαίωσης αντιρρυπαντικής τεχνολογίας του αυτοκινήτου, σύμφωνα με τις ισχύουσες κοινοτικές διατάξεις, από το Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών.

Από εκεί κι έπειτα, o χρόνος που έχετε στη διάθεσή σας για να ολοκληρώσετε την απαραίτητη διαδικασία φθάνει μέχρι την 15η ημέρα του επόμενου από την άφιξή σας μήνα. Στην αρμόδια τελωνειακή αρχή όπου θα απευθυνθείτε, πρέπει να προσκομίσετε την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου και το τιμολόγιο αγοράς, μαζί με τη δήλωση άφιξής του και τη βεβαίωση αντιρρυπαντικής τεχνολογίας.

Αν έχετε αγοράσει το όχημα από ιδιώτη, αντί του τιμολογίου, θα πρέπει προσκομίσετε ιδιωτικό συμφωνητικό αγοράς θεωρημένο, για το γνήσιο της υπογραφής, από την πλησιέστερη ως προς τη μόνιμη κατοικία του προηγούμενου κατόχου προξενική αρχή.

Για τον «εισαγόμενο» εξοπλισμό

Πολλά έχουν γραφτεί για τα επίπεδα εξοπλισμού των εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων, καθώς συχνά χρεώνονται στο τελωνείο ξεχωριστά κάποια από τα αξεσουάρ, όπως είναι οι ζάντες ελαφρών κραμάτων, οι αεροτομές και διάφορα άλλα. Ωστόσο, οι αρμόδιες υπηρεσίες διαβεβαιώνουν πως όλα τα παραπάνω κοστολογούνται μόνο όταν δε συμπεριλαμβάνονται στο βασικό εξοπλισμό με τον οποίο πωλείται το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο κατασκευής του και που είναι γνωστός στην Υπηρεσία Αξιών.

Δεν υπάρχει, λοιπόν, περίπτωση να υπολογιστεί επιπλέον το σύστημα ΑΒS, οι αερόσακοι ή οι ηλεκτρικοί καθρέφτες, εφόσον αποτελούν χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης έκδοσης του μοντέλου που εκτελωνίζετε.

Συντελεστές τέλους ταξινόμησης

Το τέλος ταξινόμησης εφαρμόζεται επί της αξίας κάθε αυτοκινήτου, αφού πρώτα αφαιρεθεί από αυτό ένα ποσοστό παλαιότητας για κάθε μήνα κυκλοφορίας του καθώς και ένα αρκετά μικρότερο ποσοστό, με βάση τα χιλιόμετρα που αυτό έχει διανύσει. Από εκεί και πέρα, από την πρώτη ημέρα του 2008 ισχύουν για τον υπολογισμό του τέλους ταξινόμησης οι οδηγίες 2002/80/ΕΚ και 98/69/ΕΚ, ο συνδυασμός των οποίων διαχωρίζει κάθε τύπο αυτοκινήτου σε δύο φάσεις (Α και Β).

Στη φάση Β περιλαμβάνονται τα οχήματα αντιρρυπαντικής τεχνολογίας, των οποίων οι κινητήρες πληρούν τις προδιαγραφές ρύπων Εuro4, ενώ στη φάση Α εκείνα των οποίων οι κινητήρες είναι σύμφωνοι με τις προδιαγραφές ρύπων Εuro3. Aντίστοιχα, οι συντελεστές τέλους ταξινόμησης διαμορφώνονται πλέον ως εξής:

ΚΥΒΙΣΜΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
ΕURO4
EURO3

Μέχρι 900 κ.εκ.
5%
14%

Από 901 έως 1.400 κ.εκ.
12%
27%

Από 1.401 έως 1.600 κ.εκ.
20%
45%

Από 1.601 έως 1.800 κ.εκ.
30%
56%

Από 1.801 έως 2.000 κ.εκ.
40%
83%

Από 2.001 κ.εκ. & άνω
50%
142%

Aπομείωση λόγω παλαιότητας
Για τα μεταχειρισμένα επιβατικά αυτοκίνητα λαμβάνεται υπόψη η τιμή χονδρικής πώλησης στο χρόνο κυκλοφορίας τους στη διεθνή αγορά αφού αυτή μειωθεί, λόγω παλαιότητας και διανυθέντων χιλιομέτρων, με βάση τα παρακάτω ποσοστά για κάθε μήνα κυκλοφορίας:

Για τον πρώτο χρόνο η μείωση ανέρχεται στο 1,30% για κάθε μήνα κυκλοφορίας.
Για το δεύτερο χρόνο η μείωση ανέρχεται στο 0,70% για κάθε μήνα κυκλοφορίας.
Για τον τρίτο χρόνο η μείωση ανέρχεται στο 0,50% για κάθε μήνα κυκλοφορίας.
Για τα πέντε επόμενα χρόνια η μείωση ανέρχεται στο 0,40% για κάθε μήνα κυκλοφορίας.
Για τα τρία επόμενα χρόνια η μείωση ανέρχεται στο 0,30% για κάθε μήνα κυκλοφορίας.
Για τα δύο επόμενα χρόνια η μείωση ανέρχεται στο 0,20% για κάθε μήνα κυκλοφορίας.
Για τα επόμενα χρόνια η μείωση ανέρχεται στο 0,10% για κάθε μήνα κυκλοφορίας.
Στο συντελεστή παλαιότητας που προκύπτει προστίθεται ποσοστό 5% επί των διανυθέντων χιλιομέτρων διά του 1.500.
Ο κατά τα παραπάνω διαμορφούμενος συντελεστής απομείωσης δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος του 81%.

Παραδείγματα εισαγωγής

Παρακάτω σας παραθέτουμε το τελικό κόστος μερικών χαρακτηριστικών μοντέλων έτσι όπως αυτό διαμορφώνεται με τα σημερινά δεδομένα. Δεν επιλέξαμε μόνο αυτοκίνητα που συνηθίζεται να εισάγονται, αλλά και κάποια διαφορετικής καταγωγής ή μικρότερων κατηγοριών, ώστε να καταδειχτεί σε απόλυτους αριθμούς ποια από αυτά παρουσιάζουν ενδιαφέρον καθώς και ποια παρέχονται και στην ελληνική αγορά σε ανταγωνιστικές τιμές, καθιστώντας τελικά ασύμφορη ή περιττή τη διαδικασία εισαγωγής τους.

Οι τιμές της εγχώριας αγοράς προέρχονται από έρευνα που κάναμε τόσο σε καταστήματα πώλησης μεταχειρισμένων αυτοκινήτων όσο και στις αγγελίες που δημοσιεύονται στις εφημερίδες. Σε ό,τι αφορά τις τελευταίες, υιοθετήσαμε μια μέση τιμή, αφού άλλα ποσά ζητάει ο ιδιώτης που ξεκινά την πώληση του αυτοκινήτου του και άλλα εκείνος που «εξομαλύνει» τις οικονομικές απαιτήσεις του μετά τα πρώτα «όχι» που έχει εισπράξει.

Βάση για την τιμή αγοράς του κάθε αυτοκινήτου στο εξωτερικό αποτέλεσε η τεράστια γερμανική «δεξαμενή», που, ως γνωστόν, είναι η μεγαλύτερη της γηραιάς ηπείρου στο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, ωστόσο σε κάποιες περιπτώσεις συμβουλευτήκαμε και την ιταλική αγορά.

AUDI A4 2.0 TFSI

Kυβισμός (κ.εκ.): 1.984
Χιλιόμετρα: 50.000
Περίοδος κατασκευής: 4ος 2005
Τιμή αγοράς (ευρώ): 20.890
Εργοστασιακή τιμή (ευρώ): 21.500
Υπερισχύουσα τιμή (ευρώ): 21.500
Απομείωση παλαιότητας (%): 29,50
Έκπτωση χιλιομέτρων (%): 1,66
Σύνολο απομείωσης (%): 31,16
Σύνολο απομείωσης (ευρώ): 6.700
Φορολογητέα αξία προ ταξινόμησης (ευρώ): 14.800
Τέλος ταξινόμησης (40%): 5.920 ευρώ
Συνολική τιμή αγοράς (ευρώ): 26.810
Τιμή μεταχειρισμένου στην Ελλάδα (ευρώ): 31.000

BMW 318i

Kυβισμός (κ.εκ.): 1.995
Χιλιόμετρα: 45.000
Περίοδος κατασκευής: 6ος 2005
Τιμή αγοράς (ευρώ): 18.900
Εργοστασιακή τιμή (ευρώ): 20.710
Υπερισχύουσα τιμή (ευρώ): 20.710
Απομείωση παλαιότητας (%): 28,50
Έκπτωση χιλιομέτρων (%): 1,50
Σύνολο απομείωσης (%): 30,00
Σύνολο απομείωσης (ευρώ): 6.215
Φορολογητέα αξία προ ταξινόμησης (ευρώ): 14.495
Τέλος ταξινόμησης (40%): 5.800 ευρώ
Συνολική τιμή αγοράς (ευρώ): 24.700
Τιμή μεταχειρισμένου στην Ελλάδα (ευρώ): 29.000

BMW X5 3.0
Kυβισμός (κ.εκ.): 2.979
Χιλιόμετρα: 36.000
Περίοδος κατασκευής: 5ος 2004
Τιμή αγοράς (ευρώ): 29.700
Εργοστασιακή τιμή (ευρώ): 32.590
Υπερισχύουσα τιμή (ευρώ): 32.590
Απομείωση παλαιότητας (%): 34,00
Έκπτωση χιλιομέτρων (%): 1,20
Σύνολο απομείωσης (%): 35,20
Σύνολο απομείωσης (ευρώ): 11.470
Φορολογητέα αξία προ ταξινόμησης (ευρώ): 21.120
Τέλος ταξινόμησης (50%): 10.560 ευρώ
Συνολική τιμή αγοράς (ευρώ): 40.260
Τιμή μεταχειρισμένου στην Ελλάδα (ευρώ): 44.500

FERRARI F430

Kυβισμός (κ.εκ.): 4.308
Χιλιόμετρα: 22.000
Περίοδος κατασκευής: 9ος 2005
Τιμή αγοράς (ευρώ): 134.000
Εργοστασιακή τιμή (ευρώ): 140.400
Υπερισχύουσα τιμή (ευρώ): 140.400
Απομείωση παλαιότητας (%): 27,00
Έκπτωση χιλιομέτρων (%): 0,73
Σύνολο απομείωσης (%): 27,73
Σύνολο απομείωσης (ευρώ): 38.935
Φορολογητέα αξία προ ταξινόμησης (ευρώ): 101.465
Τέλος ταξινόμησης (50%): 50.732 ευρώ
Συνολική τιμή αγοράς (ευρώ): 184.732
Τιμή μεταχειρισμένου στην Ελλάδα (ευρώ): 200.000

MERCEDES C 180

Kυβισμός (κ.εκ.): 1.796
Χιλιόμετρα: 52.000
Περίοδος κατασκευής: 4ος 2004
Τιμή αγοράς (ευρώ): 12.900
Εργοστασιακή τιμή (ευρώ): 20.150
Υπερισχύουσα τιμή (ευρώ): 20.150
Απομείωση παλαιότητας (%): 33,60
Έκπτωση χιλιομέτρων (%): 1,73
Σύνολο απομείωσης (%): 35,33
Σύνολο απομείωσης (ευρώ): 7.120
Φορολογητέα αξία προ ταξινόμησης (ευρώ): 13.013
Τέλος ταξινόμησης (30%): 3.910 ευρώ
Συνολική τιμή αγοράς (ευρώ): 16.810
Τιμή μεταχειρισμένου στην Ελλάδα (ευρώ): 25.700

PΟRSCHE CAYENNE

Kυβισμός (κ.εκ.): 3.189
Χιλιόμετρα: 28.000
Περίοδος κατασκευής: 8ος 2005
Τιμή αγοράς (ευρώ): 34.900
Εργοστασιακή τιμή (ευρώ): 40.000
Υπερισχύουσα τιμή (ευρώ): 40.000
Απομείωση παλαιότητας (%): 27,50
Έκπτωση χιλιομέτρων (%): 0,93
Σύνολο απομείωσης (%): 28,43
Σύνολο απομείωσης (ευρώ): 11.375
Φορολογητέα αξία προ ταξινόμησης (ευρώ): 28.625
Τέλος ταξινόμησης (50%): 14.312 ευρώ
Συνολική τιμή αγοράς (ευρώ): 49.215
Τιμή μεταχειρισμένου στην Ελλάδα (ευρώ): 57.000

Tο αντί-παράδειγμα

Ακολουθώντας την προηγούμενη μέθοδο απομείωσης σε μια BMW 520i του 2001 καθώς και τα αντίστοιχα για την περίπτωσή της τέλη ταξινόμησης που ίσχυαν μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2007, η αγορά της από το εξωτερικό και η εισαγωγή της στην Ελλάδα θα στοίχιζε λίγο πιο κάτω από τα 15.000 ευρώ (46% απομείωση, λόγω παλαιότητας επί της αξίας, και στη συνέχεια τέλη ταξινόμησης 50%). Όμως, κοιτάξτε τι γίνεται με το νέο σύστημα υπολογισμού…

BMW 520i

Kυβισμός (κ.εκ.): 2.171
Χιλιόμετρα: 87.000
Περίοδος κατασκευής: 12ος 2001
Τιμή αγοράς (ευρώ): 9.980
Εργοστασιακή τιμή (ευρώ): 15.500
Υπερισχύουσα τιμή (ευρώ): 15.500
Απομείωση παλαιότητας (%): 45,60
Έκπτωση χιλιομέτρων (%): 2,90
Σύνολο απομείωσης (%): 48,70
Σύνολο απομείωσης (ευρώ): 7.550
Φορολογητέα αξία προ ταξινόμησης (ευρώ): 7.950
Τέλος ταξινόμησης (142%): 11.290 ευρώ
Συνολική τιμή αγοράς (ευρώ): 21.270
Τιμή μεταχειρισμένου στην Ελλάδα (ευρώ): 18.000

Υβριδικά αυτοκίνητα

Ελάχιστα βρήκαμε να πωλούνται στις αγγελίες των εφημερίδων, ίσως επειδή ακόμη ο αριθμός τους δεν είναι τόσο μεγάλος στη χώρα μας, ώστε να έχουν ζήτηση και στα μεταχειρισμένα. Στη γερμανική αγορά ένα Toyota Prius τεσσάρων ετών -για παράδειγμα- απαιτεί ένα κονδύλι ύψους λίγο κάτω από 18.000 ευρώ, ενώ η εισαγωγή του εδώ δε μειώνει την τιμή του, αφού, ούτως ή άλλως, ως υβριδικό απαλλάσσεται από το τέλος ταξινόμησης.
Αντίστοιχα, στην Ελλάδα ένα μοντέλο ιδίου τύπου και ηλικίας πωλείται 19.000 ευρώ. Επομένως, δεν υφίσταται λόγος να αγοραστεί από το εξωτερικό.

Πηγη: autobild

GtC
18th April 2008, 19:07
Η μόνη περίπτωση να κερδίσουμε λεφτά από την πώληση του RX8 είναι μία:

Γεμίζουμε το ρεζερβουάρ με απλή βενζίνη(όχι 100άρα προσοχή) σε μια τιμή ας πουμε 1,10 περιμένουμε να φθάσει το 1,50 και μετά το πουλάμε με την βενζίνη και κερδίζουμε τη διαφορά

:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
:lol: :lol: :lol: :lol:

RRT
5th September 2008, 14:43
Παιδες, οσο και να καταλαβαινω τον πονο σας, δεν φταει η σιμερινη τιμη, φταει η τιμη που ειχατε καποτε. Το RX8 ακομα και σε κοσμο, δεν θα επρεπε να εχει μεγαλιτερη τιμη απο 33-35 χιλιαδες στο καταλογο και ρεαλιστικη τιμη πολισης καινουργιο 27-29 χιλιαδες. Ετσι ειναι και στην γερμανια. Και οχι μονο μ'αυτο το αμαξη, με ολα. Απλα εδω στην Ελλαδα τα πραγματα με τα αμαξια ειναι λιγο αστα να πανε ...
Μην πω και για τιμες Εβο , στην Γερμανια κανει 54 χιλιαρικα το ακριβο, ομος ρεαλιστικη τιμη αγορας ειναι το πολη 47-48. Απλα πουθενα εξω δεν αγοραζεις με τιμη καταλογο. Μονο εδω μας το παιζουν σπουδαιοι οι πολιτες...

The Ace
5th September 2008, 14:49
Παιδες, οσο και να καταλαβαινω τον πονο σας, δεν φταει η σιμερινη τιμη, φταει η τιμη που ειχατε καποτε. Το RX8 ακομα και σε κοσμο, δεν θα επρεπε να εχει μεγαλιτερη τιμη απο 33-35 χιλιαδες στο καταλογο και ρεαλιστικη τιμη πολισης καινουργιο 27-29 χιλιαδες. Ετσι ειναι και στην γερμανια. Και οχι μονο μ'αυτο το αμαξη, με ολα. Απλα εδω στην Ελλαδα τα πραγματα με τα αμαξια ειναι λιγο αστα να πανε ...
Μην πω και για τιμες Εβο , στην Γερμανια κανει 54 χιλιαρικα το ακριβο, ομος ρεαλιστικη τιμη αγορας ειναι το πολη 47-48. Απλα πουθενα εξω δεν αγοραζεις με τιμη καταλογο. Μονο εδω μας το παιζουν σπουδαιοι οι πολιτες...

Καλά, αυτό που λες τώρα (με το MSRP) δεν παίζει στην Ελλάδα, και ούτε πρόκειται για τα επόμενα χρόνια. Όλοι είναι "επίσημοι" πωλητές, και άρα "πρέπει" να πάνε με την τιμή καταλόγου.

Από την άλλη είναι γνωστό το θέμα ότι η Mazda Hellas (ΕΛΜΑ) στην αρχή έκλεψε στα ίσα τους αγοραστές του Cosmo, οπότε βρισκόμαστε εδώ που βρισκόμαστε. Αλλά ακόμα και τώρα, οι συχνές "εκπτώσεις" και η γενικότερη μείωση τιμών (λόγω βασικά των παραεισαγωγών) μας βαράνε κατευθείαν στην τσέπη....

Trx8iantafillos
5th September 2008, 15:27
καθηστε να δειτε τι θα γινει τωρα με τα νεα φορολογικα μετρα-τεκμηρια πως θα ξανανεβει η τιμη του 8αριου. Γιατι ποιος θα βρει στα 1.300 κ.ε. αυτα που προσφερει το αμαξι μας ? 8)

lampros
5th September 2008, 19:43
+1.000.000.000 αντε γιατι κουραστηκα με αυτη την κουβεντα τοσα χρονια με την τιμη του οχταριου... ακομα και αν γινει βαση της ιπποδυναμης ( :? ) το challenge θα ειναι αλλη μια φορα best value for money!

Dark
5th September 2008, 21:42
Ειπαμε....Ειπαμε...Ε οχι και να ανεβει η τιμη του οχταριου...Ας πατησουμε λιγο στη Γη.Ακομα και αν ισχυσει το τεκμηριο διαβιωσης,τοτε ναι μεν το οχταρι θα ειναι μια πολυ καλη (ισως και η καλυτερη) λυση,σε sport αυτοκινητο αλλα ποιος μου εγγυαται εμενα οτι με το που θα βγει το facelift δεν θα κατρακυλησει κιαλλο η τιμη του οχταριου μιας και υπαρχει η περιπτωση να "πιασει" και το facelift.Επισης βγαζετε βιαστικα συμπερασματα χωρις να εχει ανακοινωθει η νεα τιμη του οχταριου.Καντε λιγο κρατει...Η Ελμα τωρα πια ξερει πως να χειριστει την τιμολογιακη της πολιτικη και να ειναι ακρως ανταγωνιστικη στον καθε παραεισαγωγεα.

Παντως συνεχιζω να πιστευω και να υποστηριζω αυτο που ειχα γραψει και παλιοτερα.ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ!!!Μετα βλεπουμε...

SokinRX8
5th September 2008, 23:11
καθηστε να δειτε τι θα γινει τωρα με τα νεα φορολογικα μετρα-τεκμηρια πως θα ξανανεβει η τιμη του 8αριου. Γιατι ποιος θα βρει στα 1.300 κ.ε. αυτα που προσφερει το αμαξι μας ? 8)δεν παιζει καμια αλλαγη 8) :wink:

HackmaN
5th September 2008, 23:14
Πωλητής απο αντιπροσωπεία Mazda μου είπε πως τέτοιες τιμές για το νέο/facelift RX-8, να τις ξεχάσω, πράγμα που βρίσκω πολύ λογικό.
Αν και αυτό που κυκλοφορεί τώρα το θεωρώ ομορφότερο.
Τώρα όσο για τα υπόλοιπα, δεν έχουμε κ τα τόσα χρήματα να πέρνουμε καινούριο 8αρι με το βγαίνει κάθε φορά.
Για εμάς τους "κοινούς θνητούς" είναι καλή ευκαιρία να αποκτήσουμε το αυτοκίνητο των ονείρων μας σε μια τιμή που θα μας ζορίσει λίγο, αλλά δεν θα είναι κ απαγορευτική όπως πρίν...

RRT
6th September 2008, 01:19
Καλά, αυτό που λες τώρα (με το MSRP) δεν παίζει στην Ελλάδα, και ούτε πρόκειται για τα επόμενα χρόνια. Όλοι είναι "επίσημοι" πωλητές, και άρα "πρέπει" να πάνε με την τιμή καταλόγου.

Αντονη, εγω μιλαω για τιμες αντιπροσοπειας με βαση το καταλογο. Απλα στην Γερμανια δεν πας μεσα στην αντιπροσοπεια, σου βγαζουνε το καταλογο, να η τιμη, παρε. Αναλογα με την μαρκα και μοδελο παιζουνε εκπτοσεις απο 10% μεχρι 30 %. Την καλιτερη εκπτοση παντα οταν μιλας με τον ιδιοκτιτη της αντιπροσοπειας. Οτι στην Ελλαδα δεν παιζει, το ξερω, γιαυτο ειπα οτι οι πολιτες εδω το παιζουνε θεοι ... Δεν δινουνε καμια εκπτοση εκτος αυτοι που παιζει απο την μαμα, παντα θελουνε μεγιστο κερδος. Δεν σκεφτοντε οτι το μπιζνες δεν ειναι οπος οταν πουλας το αμαξη σου, ενα εχεις, θες να πιασεις μαξ λεφτα. Αντι να πουλισουνε π.χ. 500 αμαξια του μηνα επιδη θα κανουνε εκπτοση, προτειμουνε να πουλισουνε 100 μα να μην πανε ουτε ενα ευρω πισω ... Ποτε δεν το καταλαβα αυτο. Αφου στο τελος με 500 αμαξια το κερδος θα ειναι μεγαλιτερο, και ας κερδιζει ανα αμαξη 6 χιλιαρικα αντι για 8 (παραδειγμα). Στην μαμα πλιρονουνε τα ιδια, αντι να κοψουνε λιγο κερδος μα να πουλισουνε περισοτερα, καθοντε και το παιζουνε μαγκες ...
Για αυτο μιλαω για τιμη καταλογου και ρεαλιστικη τιμη πολισης, επειδη παντα, μα παντα στην σιζιτιση στην Γερμανια πεφτει η τιμη. Εκτος ενταξει αμα εισαι πολη μαγκας οπος ενας γνοστος μου, μπικε στην Porsche, ειπα θελω αυτο εδω στην βιτρινα, ΤΟΡΑ, δεν με νοιαζει η τιμη, και δεν εχει μα δεν γινετε, μα δεν μπορουμε. Σε 3 ωρες το αμαξη ηταν δικο του ... Μονο τετειοι που απλα δεν θελουνε να κανουνε παζαρη πλιρονουνε κανονικη τιμη. Μιλαμε παντα για αντιπροσοπεια, και οχι για re-import αμαξια που ειναι πιο φτινα εκει. Απλα εδω δεν κανουνε παζαρη και μαλλον εχουνε πολλα λεφτα και δεν θελουνε να πουλισουνε ... η ο πολιτης δεν παιρνει ποσοστα μαλλον και δεν τον νοιαζει ποσα αμαξια θα πουλισει ...

Chris
11th September 2008, 11:04
Oσο και αν προσπαθουν να ριξουν την τιμη να δειτε που τωρα με τα νεα φορολογικα μετρα η αξια του RX8 θα ανεβει και αυτο διοτι για να παρεις ενα αντιστοιχο αυτ/το πρεπει να ειναι τουλαχιστον απο 2500cc και πανω οποτε μιλαμε για φορολικη δηλωση ανω των 50000ε ετησιως...Ενω το 8 ειναι 1300cc...χαχα...Ρε μηπως εχει ο Αλογοσκουφης RX8????

Dark
11th September 2008, 21:06
Το μονο που μου λεει ο κατα τα αλλα σωστος συλλογισμος σου ειναι οτι το facelift θα κανει τις διπλασιες πωλησεις απο το προηγουμενο...Αυτο και μονο,δεν βλεπω καποια ενδεχομενη αυξηση στην τιμη των μεταχειρισμενων...

georx8
11th September 2008, 21:44
Η τιμή του μεταχειρισμένου ρχ8 είναι φυσικό να ανέβει τώρα με την έλευση του facelift.
Ο αγοραστής ενω πρώτα ειχε την ευκαιρία να πάρει καινούριο ρχ8 με 23.000€ τώρα πρέπει να δώσει κοντά στα 30.000€.Οταν η τιμή του καινούριου ήταν τόσο χαμηλή φυσικό ήταν αν παρασυρθεί και η τιμή του μτχ.

The Ace
11th September 2008, 21:51
Η τιμή του μεταχειρισμένου ρχ8 είναι φυσικό να ανέβει τώρα με την έλευση του facelift.
Ο αγοραστής ενω πρώτα ειχε την ευκαιρία να πάρει καινούριο ρχ8 με 23.000€ τώρα πρέπει να δώσει κοντά στα 30.000€.Οταν η τιμή του καινούριου ήταν τόσο χαμηλή φυσικό ήταν αν παρασυρθεί και η τιμή του μτχ.

Συνήθως το ανάποδο συμβαίνει. Επειδή το καινούριο είναι πιο "τραβηχτικό", το παλιό πέφτει περισσότερο.

Βέβαια εδώ έχουμε την εμπνευσμένη τιμολογιακή πολιτική της Mazda με το RX8, οπότε ποτέ δεν ξέρεις.... :P

Andreas_99
11th September 2008, 23:25
Πάντως σε μια κουβέντα που είχα με Μπούτση την περασμένη βδομάδα, μου έλεγε οτι το καινούργιο πιστεύει οτι θα έχει κανα δεκάρικο πάνω (για τις δικές του τιμές πάντα), όπως επίσης και οτι γίνεται ΠΑΝΙΚΟΣ για όσα έχουν μείνει πλεον (αρχίζουν να εξαντλούνται σιγα σιγα, αν δεν έχουν τελειώσει πλεον)

doctorx8
12th September 2008, 03:02
οτι παντως και να λετε....εχθες περασα απο την κηφησια και απο την αντιπροσωπεια που το πηρα το 2004 στα 41.000 Ε. τοτε.....τωρα πουλανε ενα σαν το δικο μου σε ανθρακι χρωμα (χωρις ηλιοροφη) cosmo..στα 19.500 Ε...εαν αυτο δεν ειναι ντροπη...τοτε τι ειναι ? το δικο μου χιλιες φορες να το σπασω..παρα να το δωσω..καποτε ειχα mx-5...τωρα rx-8...αλλα ξανα απο mazda..δεν θα ξαναπαρω ποτε...απαξειωνει η ιδια τα αυτοκινητα της..αλλα ετσι δεν σεβεται και μας....να ειναι καλα..εβγαλαν τα ματια τους μονοι τους..το εξευτελισαν το αμαξι....οταν ακομη και οι ασπονδοι εχθροι (βλεπε honda πως κρατανε τα δικα τους αμαξια....) να σαι καλα ελληνικη αντιπροσωπεια...αλλα ισως και η ιδια "μαμα" mazda...με τα εγκληματα που κανατε...παντως ενα ειναι σιγουρο..με αυτον τον τροπο χασατε και θα χασατε πολλους μα πολλους πελατες... :evil:

rxmaniac
12th September 2008, 09:26
οτι παντως και να λετε....εχθες περασα απο την κηφησια και απο την αντιπροσωπεια που το πηρα το 2004 στα 41.000 Ε. τοτε.....τωρα πουλανε ενα σαν το δικο μου σε ανθρακι χρωμα (χωρις ηλιοροφη) cosmo..στα 19.500 Ε...εαν αυτο δεν ειναι ντροπη...τοτε τι ειναι ? το δικο μου χιλιες φορες να το σπασω..παρα να το δωσω..καποτε ειχα mx-5...τωρα rx-8...αλλα ξανα απο mazda..δεν θα ξαναπαρω ποτε...απαξειωνει η ιδια τα αυτοκινητα της..αλλα ετσι δεν σεβεται και μας....να ειναι καλα..εβγαλαν τα ματια τους μονοι τους..το εξευτελισαν το αμαξι....οταν ακομη και οι ασπονδοι εχθροι (βλεπε honda πως κρατανε τα δικα τους αμαξια....) να σαι καλα ελληνικη αντιπροσωπεια...αλλα ισως και η ιδια "μαμα" mazda...με τα εγκληματα που κανατε...παντως ενα ειναι σιγουρο..με αυτον τον τροπο χασατε και θα χασατε πολλους μα πολλους πελατες... :evil:

+1 :evil:

The Ace
12th September 2008, 10:35

Στα 19500€ ? Καινούριο ? Πως ακριβώς έγινε αυτό ?

jin kazama
12th September 2008, 11:24
Ολα τα αυτοκίνητα πλέον χάνουν εύκολα την τιμή τους...

doctorx8
12th September 2008, 14:03
οχι φυσικα δεν ηταν καινουργιο..μεταχειρισμενο ηταν...ουτε ακομη την χρονολογια δεν κοιταξα...αφου ειχα δει πρωτα την τιμη....εχασα καθε διαθεση για τα περαιτερω......μονο απογοητευση και λυπη.....οταν για δετερο αμαξι πριν ενα χρονο πηρα το 207 το sport..kai μαζι με κατι extra το πληρωσα κοντα στα 15.000..και βλεπεις την τιμη του cosmo τα 19.500..δηλ. παρε κοσμε αλογα ......στην ποιο εξευτελιστικη τιμη.....thanks mazda by , by , for me...συγνωμη παιδες αν παρεκτρεπομαι...αλλα ετσι ποια αισθανομαι :oops:

The Ace
12th September 2008, 14:33
οχι φυσικα δεν ηταν καινουργιο..μεταχειρισμενο ηταν...ουτε ακομη την χρονολογια δεν κοιταξα...αφου ειχα δει πρωτα την τιμη....εχασα καθε διαθεση για τα περαιτερω......μονο απογοητευση και λυπη.....οταν για δετερο αμαξι πριν ενα χρονο πηρα το 207 το sport..kai μαζι με κατι extra το πληρωσα κοντα στα 15.000..και βλεπεις την τιμη του cosmo τα 19.500..δηλ. παρε κοσμε αλογα ......στην ποιο εξευτελιστικη τιμη.....thanks mazda by , by , for me...συγνωμη παιδες αν παρεκτρεπομαι...αλλα ετσι ποια αισθανομαι :oops:

Απολύτως κατανοητό, αφού πολλοί το βλέπουν όπως και εσύ

ΑΛΛΑ

έπρεπε να ξέρατε ότι γενικώς τα Mazda και ΕΙΔΙΚΑ τα RX8 δεν κρατούν τη τιμή τους. Δεν είναι γερμανικά για να κρατάνε τιμή. Επίσης ο νόμος της αγοράς αυτό λέει: σε 3-4 χρόνια κάθε αυτοκίνητο *πρέπει* να πέσει στο 50% περίπου της αρχικής του τιμής. Άρα....

Πάντως όσοι βλέπετε το αυτοκίνητο ως επένδυση θα πρέπει να το ξεχάσετε. Το αντίθετο πρέπει να σκέφτεστε, δηλαδή πως θα δώσω πίσω το δικό μου για να πάρω ένα καινούριο στη καλύτερη τιμή, ΑΛΛΑ αυτό ισχύει και για τον πωλητή και για τον αγοραστή.... :wink:

doctorx8
12th September 2008, 14:44
δηλ . π.χ το honda s2000 το βρισκεις 20.000? (επειδη ειπες για γερμανικα αμαξια μονο) :lol:

The Ace
12th September 2008, 14:49
δηλ . π.χ το honda s2000 το βρισκεις 20.000? (επειδη ειπες για γερμανικα αμαξια μονο) :lol:

Όπως είναι γνωστό, στην Ελλάδα πολλά πράγματα δουλεύουν περίεργα (βλέπε στρεβλωμένα). Αν δεις τις τιμές και του S2000 π.χ. στη Γερμανία θα δεις ότι και γι'αυτό τα ίδια ισχύουν (ή περίπου, λαμβάνουμε υπόψη μας και τις ιδιαιτερότητες του μοντέλου, την πολιτική της εταιρείας κλπ)....

Αφού μιλάμε για Mazda: το RX7 δεν μπορεί να θεωρηθεί "αντίκα", σωστά ? Και όμως έχει διατηρήσει ψηλά τη τιμή του στην Ελλάδα. Ε λοιπόν δείτε τι τιμές υπάρχουν έξω (μην ξεχνάτε ότι έκανε καινούριο γύρω στα 18εκ) και μετά συγκρίνετε...

doctorx8
12th September 2008, 14:54
σωστος.... :salute:

Dark
12th September 2008, 21:03
Που να ακουσετε ολα αυτα που ακουγα εγω ολες αυτες τις μερες που εψαχνα να δωσω το οχταρι μου...

Καπου σε καποια γωνια φταιμε και εμεις σαν ιδιοκτητες για την απαξιωση της τιμης του.
Με λιγα λογια και χωρις καποια ιδιαιτερη διαθεση για διαλογο.Το πηραμε ειτε σαν τρελη ευκαιρια τζαμπα (μαγκες) και μολις ειδαμε την καταναλωση,τρεξαμε και τα σκοτωσαμε στο πρωτο μαντροσκυλο που βρεθηκε στο δρομο μας ή τα σκασαμε χοντρα για να παρουμε ισως το ομορφοτερο αμαξι που κυκλοφορει στο δρομο και μολις ειδαμε τις πιο φτηνες εκδοσεις που κυκλοφορησαν στους ελληνικους δρομος και κανανε το RX8 το πιο καλοπουλημενο sport αυτοκινητο,θεωρησαμε οτι χασαμε τα προνομια και το δωσαμε αρον αρον....

Δεν απαξιωνουμε εμεις το αυτοκινητο μας?Εγω εχω ζησει και τις πιο παλιες εποχες που τα μελη αυτου του club εδιναν μαχη να παρουν την καλυτερη αναρτηση,το ακριβοτερο bodykit,να χωσουν χρημα σε πανακριβα ζαντολαστιχα και να ξοδεψουν μια περιουσια σε οτι original και ποιοτικο part υπαρχει και τωρα μας εχουν φαει οι ρεπλικες,τα πολυεστερικα και οι μαιμουδες.Ψαχνουμε το φτηνοτερο και αφου το βρουμε ριχνουμε και μια ομαδικη να μας ερθουν και τζαμπα τα μεταφορικα...Τι να λεμε τωρα,εχει βαρεθει το ματι μου να βλεπει RX8-θιασους στον δρομο....

The Ace
12th September 2008, 21:11
Που να ακουσετε ολα αυτα που ακουγα εγω ολες αυτες τις μερες που εψαχνα να δωσω το οχταρι μου...

Καπου σε καποια γωνια φταιμε και εμεις σαν ιδιοκτητες για την απαξιωση της τιμης του.
Με λιγα λογια και χωρις καποια ιδιαιτερη διαθεση για διαλογο.Το πηραμε ειτε σαν τρελη ευκαιρια τζαμπα (μαγκες) και μολις ειδαμε την καταναλωση,τρεξαμε και τα σκοτωσαμε στο πρωτο μαντροσκυλο που βρεθηκε στο δρομο μας ή τα σκασαμε χοντρα για να παρουμε ισως το ομορφοτερο αμαξι που κυκλοφορει στο δρομο και μολις ειδαμε τις πιο φτηνες εκδοσεις που κυκλοφορησαν στους ελληνικους δρομος και κανανε το RX8 το πιο καλοπουλημενο sport αυτοκινητο,θεωρησαμε οτι χασαμε τα προνομια και το δωσαμε αρον αρον....

Δεν απαξιωνουμε εμεις το αυτοκινητο μας?Εγω εχω ζησει και τις πιο παλιες εποχες που τα μελη αυτου του club εδιναν μαχη να παρουν την καλυτερη αναρτηση,το ακριβοτερο bodykit,να χωσουν χρημα σε πανακριβα ζαντολαστιχα και να ξοδεψουν μια περιουσια σε οτι original και ποιοτικο part υπαρχει και τωρα μας εχουν φαει οι ρεπλικες,τα πολυεστερικα και οι μαιμουδες.Ψαχνουμε το φτηνοτερο και αφου το βρουμε ριχνουμε και μια ομαδικη να μας ερθουν και τζαμπα τα μεταφορικα...Τι να λεμε τωρα,εχει βαρεθει το ματι μου να βλεπει RX8-θιασους στον δρομο....

Αν έχεις να δώσεις 40Κ μετρητά, έχεις να δώσεις και 5-10Κ για parts...

Αν ζορίζεσαι να δώσεις 25Κ σε δόσεις, τότε όντως ψάχνεις για το φθηνότερο...

Για να μην παρεξηγούμαστε, και οι μεν και οι δεν έχουν απόλυτο δικαίωμα να αγοράσουν το αυτοκίνητο των ονείρων τους, απλώς δεν είναι για όλους το ίδιο εύκολο....

Dark
12th September 2008, 21:48
Για να μην παρεξηγούμαστε, και οι μεν και οι δεν έχουν απόλυτο δικαίωμα να αγοράσουν το αυτοκίνητο των ονείρων τους, απλώς δεν είναι για όλους το ίδιο εύκολο....

Συμφωνω απολυτα...Ο καθενας εχει το δικαιωμα να το αποκτησει.Να ασελγει πανω του δεν εχει το δικαιωμα!

RRT
12th September 2008, 22:26
Χμμ μαλλον πολλα δεν καταλαβαινω στην Ελλαδα. Παντου στην Εβροπη, και ειδικα Γερμανια, ο αγοραστης ενος σπορ αμαξη τιπου RX8, GTI, R32, Focus ST, OPC κλπ παντα ξερει, οτι σε 3 χρονια περιπου (καποια και σε 2) το αμαξη του θα χασει μεγαλο ποσο απο οτι εκανε καινουργιο. Εκει ομος υπαρχει μια παριγορια, οταν το αγοραζεις, δεν το πλιρονεις full τιμη οπος εδω στην Ελλαδα, το νορμαλ ειναι να το παρεις 15%-30% πιο φτινα απο οτι λεει το καταλογο, πολιτικη στην Γερμανια και νομος οταν αγοραζεις αμαξη ειναι να κανεις παζαρη. Γι'αυτο και παντα σιμφερει πιο πολη να παρουμε ενα αμαξη 6 μινον, η ενος χρονον το πολη 2, επειδη το παιρνουμε εκει παρα πολη φτινα. Με λιγα λογια εαν θελεις να εισαι ο προτος που θα το χαρει, πλιρονεις. Εαν θες να το παρεις σε πολη καλη τιμη, παιρνεις μεταχειρισμενο με λιγα χιλιομετρα. Αυτο ισχει για ΟΛΑ τα αμαξια, ασχετο εαν ειναι 8ρι, S2000, Evo, WRX η οτι αλλο θες. Οταν εβγαινε το Εβο 9, Εβο 8 εβρισκα με 20-25 χιλιαρικα. Το καινουργιο μοδελλο "βοιθαει" στην πτοση παντα. Βεβεα υπαρχουνε cult αμαξια που κρατανε πιο πολη την τιμη τους.
Να σας πω το δικο μου φρεσκο παραδειγμα, Audi S6 Quattro, καινουργιο 110Κ + Ευρω, το μοδελλο του 2004 τορα κανει 25-30 χιλιαρικα, με π.χ. 60 - 80 χιλ. χιλιομετρα.
Μην αγχονεστε τοσο πολη για την τιμη, ετσι παει. Ο προτος που το παιρνει καινουργιο παντα πλιρονει την νιφη, το μονο πραγμα που μπορει να κανει ο καθε ενας, ειναι να δει να το παρει με την καλιτερη εκπτοση που γινετε.

HackmaN
15th September 2008, 16:53
Πάντως, εμένα μ'αρέσει που κλαίγονται άτομα που το φυσάνε ή με δεύτερο αυτοκίνητο.

doctorx8
16th September 2008, 02:17
σου αρεσει δηλ. τι ?

lampros
24th September 2008, 00:11
Πώς διαμορφώνονται τα τελικά τεκμήρια για Ι.Χ.
Ξεκαθαρίζει το τοπίο γύρω από την επιβολή των τεκμηρίων διαβίωσης για αυτοκίνητα, σπίτια, σκάφη αναψυχής και άλλα περιουσιακά στοιχεία. Στη χθεσινή συνάντηση του υπουργού Οικονομίας με τους εκπροσώπους των εισαγωγέων αυτοκινήτων, δόθηκαν διευκρινίσεις για το πως θα εφαρμοστούν τα τεκμήρια για τους κατόχους Ι.Χ.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Συνδέσμου Εισαγωγέων, κ. Ανδρέα Ανδρικόπουλο, ο υπουργός Οικονομίας τούς ενημέρωσε ότι θα καθιερωθεί ένα ελάχιστο κόστος χρήσης και συντήρησης των επιβατικών αυτοκινήτων. Τι σημαίνει αυτό; Ότι κριτήριο για να προσδιοριστεί το ελάχιστο κόστος χρήσης θα είναι ένα ποσό που θα προκύπτει από τα ασφάλιστρα, τα τέλη κυκλοφορίας, τη μέση κατανάλωση καυσίμων και τη μέση απόσταση που διανύει το αυτοκίνητο κάθε χρόνο. Το κόστος αυτό θα μεταβάλλεται ανάλογα με τον κυβισμό του αυτοκινήτου.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει στα χέρια του το υπουργείο Οικονομίας από τους εισαγωγείς για κυβισμό, το κόστος χρήσης το χρόνο για Ι.Χ.

- έως 1000 κυβικά, είναι 1.296 ευρώ

- από 1001 έως 1200 κυβικά, είναι 1.924 ευρώ

- από 1201 έως 1400 κυβικά, είναι 2.202 ευρώ

- από 1.401 έως 1.600 κυβικά, είναι 2.452 ευρώ

- από 1.601 έως 1.800 κυβικά, είναι 2.652 ευρώ

- από 1.801 έως 2.000 κυβικά, είναι 3.446 ευρώ

- από 2.001 έως 2.400 κυβικά, είναι 3.780 ευρώ

- από 2401 έως 3000 κυβικά, είναι 4.080 ευρώ

- από 3001 έως 3500 κυβικά, είναι 4.400 ευρώ

- από 3501 κυβικά και άνω, είναι6.030 ευρώ

lampros
24th September 2008, 00:14
Τον περασμένο Σεπτέμβριο η χώρα μας είχε καταδικαστεί για μία ακόμη φορά από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, το οποίο έκρινε ότι η ηλικία του οχήματος δεν μπορεί να είναι το μοναδικό κριτήριο για την μείωση της εργοστασιακής του αξίας.

Η συγκεκριμένη διάταξη τίθεται άμεσα σε ισχύ και προβλέπει μείωση της φορολογητέας αξίας:

Για το 1ο έτος κυκλοφορίας του αυτοκινήτου, 1,3% για κάθε μήνα.
Για το 2ο έτος, 0,7% για κάθε μήνα.

Για το 3ο έτος, 0,5% για κάθε μήνα.

Από το 4ο έως και το 8ο έτος, 0,4 % για κάθε μήνα.

Από το 9ο έως και το 11ο έτος, 0,3% για κάθε μήνα.

Από το 12ο έως και το 13ο έτος, 0,2% για κάθε μήνα.

Από το 14ο έτος και πάνω, 0,1% για κάθε μήνα.

Έτσι λοιπόν για ένα εισαγόμενο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά πριν από 3 χρόνια και 4 μήνες, το ποσοστό μείωσης της φορολογητέας αξίας του ανέρχεται σε 31,6% (15,6+8,4+6+1,6). Με βάση τα όσα ίσχυαν μέχρι πρότινος, η μείωση της φορολογητέας αξίας του συγκεκριμένου αυτοκινήτου ανερχόταν σε 28%.

Στο συντελεστή παλαιότητας που προκύπτει από τα προηγούμενα ποσοστά, θα προστίθεται και ποσοστό 5% επί των διανυθέντων χιλιομέτρων, δια του 1.500, που αντιπροσωπεύει τον ενδεικτικό μηνιαίο μέσο όρο των χλμ. που διανύει ένα ΙΧ στη χώρα μας. Ο συντελεστής απομείωσης δεν θα μπορεί πάντως σε καμία περίπτωση να υπερβαίνει το 81%

Hellbringer
17th October 2008, 13:48
egw to edosa stous protous 4 mines ..... ( to pira kainourgio )

giati?

1) katanalosi megali ( an kai mou to legane) + ladi min ksexname
2)i timi tis benzinis anebenei opote i katanalosi einai akriboteri
3) bgeni kainourgio rx8 kai tha pesi i timi tou katakorifa

to rx8 challenge mou ekege akribos to idio me to EVO8 pou eixa prin ....to opio gia opious kseroun einai apo ta pio megala se katanalosi stin katigoria tou

kai fisika gia tous parapano logous pefti i aksia tou rx8 giati poli apla mono pitsirikades theloun na to paroun kai aftoi gia ligo kairo

The Ace
17th October 2008, 14:27
egw to edosa stous protous 4 mines ..... ( to pira kainourgio )

giati?

1) katanalosi megali ( an kai mou to legane) + ladi min ksexname
2)i timi tis benzinis anebenei opote i katanalosi einai akriboteri
3) bgeni kainourgio rx8 kai tha pesi i timi tou katakorifa

to rx8 challenge mou ekege akribos to idio me to EVO8 pou eixa prin ....to opio gia opious kseroun einai apo ta pio megala se katanalosi stin katigoria tou

kai fisika gia tous parapano logous pefti i aksia tou rx8 giati poli apla mono pitsirikades theloun na to paroun kai aftoi gia ligo kairo

Καταρχήν βλέπω ότι μετά από τόσο καιρό ακόμα δεν έχεις μπορέσει να εγκαταστήσεις ελληνικά στο PC σου :lol:

Κατά δεύτερο, μόνο πιτσιρικάδες το παίρνουν ? Μάλλον κάνεις σοβαρό λάθος εδώ. Ξέρεις πολλούς πιτσιρικάδες να μπορούν να δώσουν 30Κ€ για να πάρουν τετραθέσιο, τετράπορτο κουπέ ? Αυτοί θα πάρουν GTi, OPC κλπ, όχι το RX8.

Όσο για την τιμή, τα έχουμε πει και ξαναπεί, δεν έχει νόημα να τα ξαναλέμε, αλλά οι λόγοι είναι κυρίως ότι ως ιδιαίτερο αυτοκίνητο έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Όποιοι δεν μπορούν/δεν αντέχουν/δεν ήξεραν, το πουλάνε.....

spyrosk8
23rd February 2009, 20:05
σημερα στην πατρα ειδα επανω σε οχταρι ιδιο με το δικο μου(challenge κοκκινο απλα αυτο ηταν 7/08 με 6000 χιλιομετρα 18000ευρω!!!μου φανηκε απιστευτο ρε παιδια να πουλαει το αμαξι του τοσο λιγο..μηπως ειναι κανεις απο εδω?? :shock: :shock:

RRT
24th February 2009, 02:07
Εδώ π.χ. μια Σιτροεν σου δίνει δεύτερο αμάξι δώρο, τι να λέμε τώρα ...
Δύσκολες στιγμές .... και που είμαστε ακόμα ...

GreddyRx8
24th February 2009, 11:48
Ετσι οπως πανε τα ρχ8 8α τα δινουν τσαμπε..εγω ειδα ενα cosmo φτιαγμενο με bodykit κλπ κλπ και το δινει 16.800Ε!τοσο κατω?γιατι ρε παιδια?τι γινετε?με 16.800 παιρνεις swift k citroen ΕΛΕΟΣ ΔΛΔ!

The Ace
24th February 2009, 11:53
Παιδιά, το έχουμε πει: το RX8 είναι ιδιαίτερο αυτοκίνητο, εξ'ου και η περίεργη διακύμανση στη τιμή του. Επίσης συμβαίνει το ίδιο που έγινε το πρώτο καιρό με το RX7, και μάλιστα πιο έντονο, αφού η αρχική τιμή του RX8 είναι σχετικά χαμηλή.

Το έχουν αγοράσει πολλοί και άσχετοι, άρα οι πιο πολλοί το πουλάνε όσο-όσο όταν καταλάβουν ότι έκαναν βλακεία. Βάλτε και τις γνωστές φήμες περί αξιοπιστίας, και έδεσε το γλυκό...

COSMAR
24th February 2009, 17:02
οπως γινετε και σε ολα τα αμαξια ετσι και σε εμας παιζει σημαντικο ρολο και η κατασταση του αυτοκινητου και λογο ροτορα ακομη πιο πολυ σε εμας μην ψαρωνετε απο τις διαφορες τιμες

OxygeN
24th February 2009, 18:10
γενικα ειναι παρεξηγημενο αυτοκινητο..
και φταει η χαμηλη τιμη που το εφερε στα χερια ανθρωπων δεν θα πω ασχετων αλλα που απλα ηθελα ενα ομορφο αυτοκινητο και παραμεριζαν τις ιδιαιτεροτητες του..
φταει και το παραμυθι της κρισης..
Ενα θα σας πω ειναι τοσο τρομοκρατημενος ο κοσμος που εκανα μια βολτα ενα φιλο και αντι να κοιταει μπροστα κοιταγε βελονα ντεποζιτου..
και μου κανει "μην ανοιγεις αλλο λυπαμαι τα λεφτα για βενζινες που δινεις δεν θα καψαμε και 15ευρω..?" ελεος λεω σε 5-6χλμ διαδρομη!

Το αυτοκινητο δεν υπαρχει..τι να λεμε..!!!
Εχω κανει 6000χλμ σε 2 μηνες..ημουν τυφλος και ειδα φως!!!
που εχει πει και ενας απο εδω μεσα
και ακομα δεν εχω δει τιποτα απο το 8αρι..το μαθαινω καθε μερα σε καθε χιλιομετρο..καιω βενζινη και λεω χαλαλι το αξιζει..αλλωστε τα hobbies πληρωνωνται..

Νομιζω το forum βοηθαει πολυ στην ενημερωση νεων ιδιοκτητων περισοτερο απο αντιπροσωπιες γιατι ενημερωνει απο μερακι και οχι με σκοπο το κερδος!

Elias_RX8
24th February 2009, 18:42
Γενικώς δεν είναι περίοδος για πώληση...

Αν δε βρείτε και κανένα φθηνό, πάρτε το για ανταλακτικά!

COSPAPNEF
24th February 2009, 22:10
Κάθε νόμισμα έχει 2 πλευρές. Κατανοώ την πίκρα των παλιών που βλέπουν πχ το cosmo καινούργιο να χάνει 10 χιλιάρικα. Από την άλλη κάποιοι όπως εγώ που πήγαιναν για μεταχειρισμένο μπόρεσαν και πήραν καινούργιο και έχουν τη χαρά να το στρώσουν και να το αγαπήσουν. Πιστεύω ότι η οικονομική κρίση θα αφήσει κατόχους του αυτοκινήτου μόνο τους πραγματικούς λάτρεις της σπορ οδήγησης και θα εξαφανιστούν οι ανώριμοι, οι ανόητοι και οι "πουλ μουρ". Το αυτοκίνητο αυτό μια μέρα θα γίνει συλλεκτικό. Φαντάζεστε (να΄μαστε καλά πρώτα) να συναντιόμαστε σε ράλι αντίκα με ροχι μετά από 20 χρόνια;

DJKAS
25th February 2009, 00:36
λαθος.....γυρω στα 15ε.

Trx8iantafillos
25th February 2009, 00:39
ενα πουλακι μου σφυριξε οτι challenge 2006 , ο Κρικος το παιρνει 13.000 !!!! :shock:

DJKAS
25th February 2009, 00:42
θα μας τρελανουν.εχω το ρχ8 κοντα 2 χρονια...το πηρα 29....δηλαδη τωρα ποσο το κρατανε 15

marteas
25th February 2009, 00:51
Τριανταφυλε το δικό σου η κανένα αλλο?

RRT
25th February 2009, 04:20
Ότι γενικά οι έμποροι μας κοροϊδεύουν είναι ένα θέμα. Ρενο Λαγουνα 1.8 28χιλιαρικα έκανε καινούργιο, 4 χρονών ένας εδώ είπε στον γνωστό μου ότι το παίρνει για 5 χιλιάρικα (κατάσταση άψογη, μόνο 2 μικρές γρατσουνιές στην μια ζάντα μπροστά) ... αυτό πριν την κρίση κιόλας ... Το ότι όμως το Cosmo σαν καινούργιο τώρα έχει την σωστή τιμή, είναι άλλο θέμα. Τόσο έπρεπε να είναι και κάποτε ... απλά τότε το πουλούσαν πολύ ακριβό στην Ελλάδα. Γιαυτό και σήμερα ο παλιός ιδιοκτήτης με βάση την τιμή που πλήρωσε όταν πάει να το υπολογίσει ... παθαίνει φρίκη.

Όταν στην Γερμανία έκανε 36 χιλιάρικα, κανείς δεν το έπαιρνε για τόσο. Είναι γνωστό ότι μια έκπτωση 10%-15% πάντα την έχεις, σε ορισμένα αμάξια μέχρι και 30% (μόνο σε Limited Edition γενικά δεν παίζει, εκτός εάν είσαι φίλος κλπ). Εδώ όμως το φέρνανε με βάση αυτά τα π.χ. 36 χιλιάρικα, τελωνείο κλπ ... Και ήταν και καινούργιο μοντέλο, Βανκελ, έκανε μπαμ ... Αποφάσισαν ότι θα το αγοράζουνε και άμα το βγάλουν εδώ για 40+ χιλιάρικα το Cosmo (τόσο έκανε εάν δεν κάνω λάθος ε? φουλ έξτρα νομίζω μόνο) Από ότι φαίνεται, δεν είχαν άδικο ... Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς πολλά ότι αφορά την πολιτική των εμπόρων ...
Γιαυτό και χαίρομαι, που με την κρίση λίγο θα κάτσουν στα αυγά τους.

The Ace
25th February 2009, 11:44
Για όσους δεν αντιλήφθηκαν ότι ήδη έχει γίνει μια παρατήρηση από την ομάδα διαχείρισης, επαναλαμβάνω ότι το θέμα του thread δεν έχει καμία σχέση με την κατανάλωση. Άρα strike two. Ξέρετε τι συμβαίνει στο τρίτο strike....

Όσον αφορά την μεταπωλητική αξία του RX8: τα έχουμε πει πολλές φορές, και δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα αν το συζητάμε συνεχώς. Η αρχική τιμή του όταν ήρθε Ελλάδα ήταν εξαιρετικά υψηλή, αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ ήταν πολύ φθηνή για αυτά που προσφέρει το αυτοκίνητο (τουλάχιστον από όσα έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα). Όταν λοιπόν άρχισαν οι παραεισαγωγές, η τιμή έπεσε εκεί που "έπρεπε". Άρα όλοι σας (το δικό μου είναι εισαγωγής) χάσατε περίπου 5-6Κ € μόνο από αυτό.

Τώρα το θέμα της απομείωσης είναι λογικό. Για κοιτάχτε να δείτε τι τιμές έχουν π.χ. οι Porsche ή οι Μ5/Μ6 τριετίας στη Γερμανία. Έχουν χάσει το 50% της αρχικής τους τιμής. Έτσι πρέπει να γίνεται. Μετά από 3-4 χρόνια το όχημα *πρέπει* να πέφτει στο 50%. Άρα με αρχική τιμή αγοράς 30Κ€, μετά από 3-4 χρόνια η λογική τιμή μεταπώλησης είναι γύρω στα 15Κ€....

Τώρα για τα 13,14,15 χιλ. για σχετικά καινούρια RX8, μπορεί να είναι ειδική περίπτωση, μπορεί να είναι κατασχέσεις, μπορεί να υπάρχουν επείγουσες ανάγκες, μπορεί χίλια-δυο...

Mod Edit: Κάνω mod edit στον εαυτό μου!! Το thread καθαρίστηκε. Παρακαλώ να συνεχίσουμε επί του θέματος....

XASAPHS
26th February 2009, 01:42
πολυ πονεμενη ιστιρια μαγκες....

RRT
26th February 2009, 04:02
Τώρα το θέμα της απομείωσης είναι λογικό. Για κοιτάχτε να δείτε τι τιμές έχουν π.χ. οι Porsche ή οι Μ5/Μ6 τριετίας στη Γερμανία. Έχουν χάσει το 50% της αρχικής τους τιμής. Έτσι πρέπει να γίνεται. Μετά από 3-4 χρόνια το όχημα *πρέπει* να πέφτει στο 50%. Άρα με αρχική τιμή αγοράς 30Κ€, μετά από 3-4 χρόνια η λογική τιμή μεταπώλησης είναι γύρω στα 15Κ€....

Σωστός ο Αντώνης. Π.χ. RS6 4 χρονών από 110Κ 25-28Κ Ευρώ ... (25% ..)
Βέβαια, αυτό είναι το πιο φτηνό, όμως υπάρχει, κανονικότατα. Ανάλογα με χλμ, γενική κατάσταση του αμαξιού, υπάρχουν και οι διάφορες. Η στιγμή όμως τώρα δεν είναι να πουλάς το αμάξι άμα θες να μην χάνεις αρκετά λεφτά ... τα πράγματα είναι δύσκολα.

The Driver!
3rd April 2009, 12:08
Hello!Σε τι τιμή κυμένονται περίπου τα Rx8 καινούργια?
Γιατί έχω μάθει οτι έχουν πέσει πολύ οι τιμές αυτούσ τους μήνες!

Chris
3rd April 2009, 12:12
παρε την αντιπροσωπεια ρε φιλε να ρωτησεις!

The Driver!
3rd April 2009, 12:17
οκ απλά έλεγα μήπως γνώριζε κανένας :D

octavia_rotary
3rd April 2009, 13:01
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ 28000 ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ COSMO ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΜΕ ΔΕΡΜΑΤΑ ΦΩΤΑ XENON ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΧΤΥΠΗΤΟ ΚΑΙ ΑΣΤΡΩΤΟ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΟΛΥ....

neokosmi
3rd April 2009, 14:37
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/75230.asp

Mazda RX-8
Η έκδοση RX-8 Cosmo προσφέρεται με έκπτωση 8.000 ευρώ και με τιμή πλέον στα 26.490 ευρώ.

lampros
3rd April 2009, 15:20

:shock: ΠΑΣ ΚΑΛΑ??????????????? :shock: :evil: :evil: :evil:

Μου φαινεται απο τις πολλες πτησεις εχεις χαζεψει και εσυ. :evil:

lampros
3rd April 2009, 15:25
χρηστο οι τιμες πεσανε πολυ, εχουν μεινει ελαχιστα κομματια.
αναμενουμε το facelift το οποιο φημες το θελουν να εχει παλι 40000.
αν ειναι να κανεις κινηση θα προτεινα να την κανεις μεχρι το πασχα.
κοινως ξεπουλανε.

Chris
3rd April 2009, 15:46

:shock: ΠΑΣ ΚΑΛΑ??????????????? :shock: :evil: :evil: :evil:

Μου φαινεται απο τις πολλες πτησεις εχεις χαζεψει και εσυ. :evil:

Mαλλον παω πολυ καλλιτερα απο πολλους εδω μεσα :twisted: :twisted:
Καθε μερα βλεπω να ανοιγουν θεματα τα ιδια και τα ιδια που αν ψαξει καποιος θα βρει απαντησεις..Το φορουμ δν ειναι να γραφει ο καθεις οτι του κατεβει αλλα να ψαχνει να ενηρωνεται και να δν βρισκει αυτο που ζητα το να ανοιγει θεμα...Οσο για το συγκεκριμενο θεμα ο πιο αρμοδιος ειναι η ιδια η αντιπροσωπεια που καθημερινα αλλαζει τιμες και προσφορες!!! :wink:

Λαμπρουκο φιλε μου :lol: