PDA

View Full Version : Νεος Κ.Ο.Κ. και αυξηση προστιμων !

Pages : [1] 2

Yiannis
6th December 2006, 00:04
Ειδατε τι προβλεπουν οι νεες διαταξεις του Κ.Ο.Κ ? :?
Αυξημενη προσοχη λοιπον, δε λεει να μας ξαναβγαλουν ''στον τακο'' :roll:

GreddyRx8
6th December 2006, 00:33
1.παραβιαση κοκκινο 700 ευρο
2.ζωνη 350 ευρο
3.παραβιαση προταιρεοτητας 200 ευρο
4.ζωνη φορας δεν φοραει ο συνοδηγος 350 Χ 2
5.ατυχιμα προκαλεσες 300 ευρο
6.Κρανος 180 ευρο

ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΝΩΣΤΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟΔΑΝΕΙΑ..

Dimzag
6th December 2006, 00:36
Ωρε τι ειναι αυτα ρεεεε!!!!

GreddyRx8
6th December 2006, 00:37
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:KRANOS Κ ΖΩΝΗ 350 ευρο -10 μερες δυπλωμα

ΕΠΕΙΣΗΣ

1.στα8μευση παρανομη 151 ευρο
2.ΑΦΥΛΑΚΤΗ σιδθροδρομικη διαβαση παραβιαση 350- 1 μηνα δυπλωμα
3.παραβιαση στοπ 700 ευρο - 2 μηνες δυπλωμα

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΜΕ ΠΡΟΤΑΙΡΕΟΤΗΤΑ ΓΟΡΑΜΕ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΛΚς ΜΕ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΣΤΟΛΙΔΙΑ ΜΑΣ....

GreddyRx8
6th December 2006, 00:39
ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΤΣΙ..ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΡΑΜΑ..

FcW_JaLeCo
6th December 2006, 01:09
Φοβερο σεμιναριο... Καλα με την ιδια λογικη αν θελουμε να παμε μπροστα να παρουμε κ αλλου δραστικα μετρα, στην πολιτικη ας πουμε. Εκει ειναι που βρωμανε οι παρανομιες. Αν ειναι δυνατον ενας με μισθο 900 ευρω να πληρωσει τετοια προστιμα, θα καταστραφει οικονομικα.
Τωρα μενει να δουμε αν θα εχει τελικα αποτελεσμα η αυξηση των προστιμων :roll:

Yiannis
6th December 2006, 03:29
Απο παντου θα μας τα παιρνουν !!!! :evil:

Koutsman
6th December 2006, 05:01
Λυσάξανε πια.
Και με τι μούτρα μαζεύονται κάθε τόσο και μας λένε ότι και καλά τα μέτρα είναι για την ασφάλεια των οδηγών, ότι έχουμε τα περισσότερα τροχαία στην Ευρώπη μπλα μπλα μπλα....

Δεν κοιτάνε την αθλιότητα του οδικού δικτύου πάνω στο οποίο διακινδυνέυουμε τις ζωές μας και σπάμε τις περιουσίες μας καθημερινά.

Τι πρόστιμο και τι αποζημίωση πρέπει να μου πληρώσει ο δήμος μου (Μαρούσι) που την τελευταία εβδομάδα πριν τις εκλογές έστρωσε με πανάθλιο τάπητα το δρόμο από το σπίτι μέχρι τη δουλειά μου, και την αμέσως επόμενη εβδομάδα έσκαψε κατά μήκος του ίδιου δρόμου ολόκληρο χαντάκι (για καλώδια κλπ) και θα το αφήσει έτσι μέχρι τις επόμενες εκλογές;;;

¶σε που δίνουν ακόμα μεγαλύτερη "εξουσία" στους πιο βρώμικους μπάτσους να εκτονώνονται εις βάρος της τσέπης μας.

Παρακαλώ κάποιον που γνωρίζει, να μας ενημερώσει αν υπάρχει συμβόλαιο μεικτής ασφάλειας που να καλύπτει και πρόστιμα.

ΑΗΔΙΑΣΑΜΕ ΠΙΑ!

rotaryPilot
6th December 2006, 10:45
Να δώσω ένα παράδειγμα

2 άτομα περνάνε ένα κόκκινο

Θα πληρώσουν και οι δύο 700 euros πρόστιμο

Ο πρώτος βγάζει 10.000 euros τον μήνα
Ο δεύτερος βγάζει 900 euros τον μήνα

Το κράτος του δικαίου που λέμε !

Trx8iantafillos
6th December 2006, 10:51
Να δώσω ένα παράδειγμα

2 άτομα περνάνε ένα κόκκινο

Θα πληρώσουν και οι δύο 700 euros πρόστιμο

Ο πρώτος βγάζει 10.000 euros τον μήνα
Ο δεύτερος βγάζει 900 euros τον μήνα

Το κράτος του δικαίου που λέμε !

και αν ο δευτερος εχει σπιτι-οικογενεια-παιδια, πως θα πληρωσει ρε λεβεντες "αξιοι" κυβερνωντες? θα τον κλεισουν μεσα? δηλαδη ελεος... :evil:

GtC
6th December 2006, 10:58
Σήμερα το πρωί είχε ο Τέρενς καλεσμένο τον Σταθάκη και σχολιάζανε τα νέα πρόστιμα, οπότε έμαθα κάτι που υποψιαζόμουν αλλά δεν το είχα επιβεβαιώσει:
Το κάθε Τμήμα αξιολογείται για το πόσο καλά κάνει τη δουλειά της αστυνόμευσης της κυκλοφορίας με βάση το πόσες κλήσεις δίνει
1+1=2
Βροχή τα πρόστιμα και τα κέρδη ...για την Τροχαία (Που είσαι Μάκη-Μέγα Χορηγέ της Ελληνικής Αστυνομίας)

wallace
6th December 2006, 11:05
Βροχή τα πρόστιμα και τα κέρδη ...για την Τροχαία (Που είσαι Μάκη-Μέγα Χορηγέ της Ελληνικής Αστυνομίας)

Αστειάτορα! :twisted: :twisted: :twisted: Να 'ρθουμε στο αστειατόριο σου να φάμε καμιά φορά!

Δεν θα τους κάνω τη χάρη από την καινούρια χρονιά... :D

GreddyRx8
6th December 2006, 11:51
φανταστιτε ενας μικρομεσαιος με οικογενεια παιδια με μισθο 1000 ευρο να κανει τις εξης παραβασεις

1.κοκκινο 2-3 φορες = 3 Χ 700 Ε = 2100
2.παραβιαση στοπ 1 ΦΟΡΑ = 700 Ε + 1 =2800

ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΕΡΑ???ΕΧΩ ΔΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΠΑΝΤΑ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ νεους νομους την πληρχσε 187 ευρο και ο φιλος του 700 για κοκκινο

ΕΛΕΟΣ ΔΛΔ...ΜΕΤΑ 8Α ΠΕΣΕΙ ΠΕΙΝΑ και ΛΟΙΜΟΣ κ δεν 8α παμε που8ενα και προστιμα 8α πλιρονουμε και τα δανεια αβερτα 8α πληρωνουμε γιατι δεν παει αλλο..

DRIFTER
6th December 2006, 12:05
Σήμερα το πρωί είχε ο Τέρενς καλεσμένο τον Σταθάκη και σχολιάζανε τα νέα πρόστιμα, οπότε έμαθα κάτι που υποψιαζόμουν αλλά δεν το είχα επιβεβαιώσει:
Το κάθε Τμήμα αξιολογείται για το πόσο καλά κάνει τη δουλειά της αστυνόμευσης της κυκλοφορίας με βάση το πόσες κλήσεις δίνει
1+1=2

Έγινε και πρόταση απο το Υπουργείο Οικονομικών, το κάθε στρουμφάκι να παίρνει το 1% από κάθε κλήση που πληρώνεται. Όλοι οι μπασκίνες θα θέλουν να κάνουν απόσπαση από τα γραφεία απο τα ΜΑΤ ΜΕΑ ΣΕΑ στην Τροχαία για να βγαίνει το χαρτζιλίκι. Φαντάσου στα μπλόκα. Ελα ρε, εσυ εκοψες 10 σημερα, ασε να κοψω κι εγω τιποτα να τσονταρω για το δανειο για το σπιτι που πηρα....να ερχονται κι αλλοι πατημενοι...Και τα σκ που εχουν κινηση οι ΕΟ, θα γινεται της Ποπης......
Παμε γερα! Ελλαδα!!!

Trx8iantafillos
6th December 2006, 12:08
Μην ανησυχειτε...ειμαι εγω εδω...θα σας δινω καλα σημεια στο στοιχημα και δν θα χουμε προβλημα!!! :twisted: :twisted:

lotzik
6th December 2006, 12:25
η πινακίδα μπροστά πόσο πάει;

DRIFTER
6th December 2006, 12:46
Νομιζω θα παει στα 55

DRIFTER
6th December 2006, 13:07
Αλήθεια, αυτοι που θα μας γραφουν θα εφαρμοζουν τους νομους στους εαυτους τους?

Θα φορανε κρανη?
Θα φορανε ζωνη?
Θα σταματησουν να περνανε με κοκκινα στη ζουλα?
Θα σταματησουν να μπαινουν στους λεωφορειοδρομους?
Θα σταματησουν να αναβουν τους προβοελις ομιχλης?
Θα σταματησουν να τρεχουν σαν παλαβοι χωρις λογο?
Θα σταματησουν να παρκαρουν παρανομα και επιδεικτικα?
Θα σταματησουν να μπαινουν στους πεζοδρομους με τα περιπολικα?

john74
6th December 2006, 13:10
Αλήθεια, αυτοι που θα μας γραφουν θα εφαρμοζουν τους νομους στους εαυτους τους?

Θα φορανε κρανη?
Θα φορανε ζωνη?
Θα σταματησουν να περνανε με κοκκινα στη ζουλα?
Θα σταματησουν να μπαινουν στους λεωφορειοδρομους?
Θα σταματησουν να αναβουν τους προβοελις ομιχλης?
Θα σταματησουν να τρεχουν σαν παλαβοι χωρις λογο?
Θα σταματησουν να παρκαρουν παρανομα και επιδεικτικα?
Θα σταματησουν να μπαινουν στους πεζοδρομους με τα περιπολικα?

Αγαπητε ,αυτοι ειναι η "εξουσια" και κανουν οτι θελουν,ασε που εαν τους σταματησει καποιος δικος τους του λενε "συναδελφος". :evil: :evil:
Αθανατη ΕΛΛΑΔΑ!!!

GeoRx 8
6th December 2006, 18:10
Πρωτο θεμα σημερα στις εφημεριδες και στις ειδησεις!!!!

Μεχρι ο Σουφλιας λεει δυσαρεστηθηκε παρα πολυ με τα νεα προστιμα οπως και το Σωματειο των τροχονομων δεν δεχονται τα μπονους που τους δινουνε με βαση τις κλησεις που θα κοβουνε γιατι εδω μιλαμε οτι σε ξετιναζουνε!!!

Για το πραβιαση κοκκινου σηματοδοτη η αλκοολ η παραβιαση στοπ να το πανε και τρεις χιλιαδες ευρω αλλα για ζωνη και για κρανος????

Ειναι δικαιωμα μου αν θελω να φοραω ζωνη η κρανος γουσταρω να σκοτωθω δηλαδη τραβανε κανα ζορι????

Η 40 χλμ πανω απο το οριο 700 ευρω και τρεις μηνες το διπλωμα????

package
6th December 2006, 20:16
Εγώ θα καθιερώσω το εξής. Θα έχω πάντα μια φωτογραφική μαζί μου και όποιον δω να κάνει παρανομία θα τον καταγράφω και το βιντεάκι στον 30φυλλόπουλο μετά.

KostasT8385
6th December 2006, 20:43
Τωρα που θα παιρνουν και μπονους,αντε γεια...Δεν την γλυτωνει κανενας!Με το πταισματοδικειο τι γινεται αν δεν εμφανιστεις?Η αν εμφανιστεις με τα δικαστικα εξοδα ποσο θα παει μια κληση των 700 ευρω!
Για πινακιδα μπροστα ειχα φαει 33 ευρω και στο πταισματοδικειο,αφου κριθηκα "ενοχος",πληρωσα 145.12 ε.
Τωρα που θα βγουν ολα τα μ****πανα στους δρομους,θα ψαχνουν το παραμικρο για να σε γραψουν.
Τριγωνακι,πυροσβεστηρα,φαρ μακειο,δηλαδη γεμισε το πορτ-μπαγκαζ...
Προβολακια,αλλο γελοιο θεμα αυτο...
Πινακιδα μπροστα,αν δεν κανω λαθος,η πισω μονο δεν ειναι υποχρεωτικη?
Κατοχη διπλωματος,ασφαλειες,καρτε ς καυσαεριων,που ειναι κολλημενο το σηματακι των τελων κυκλοφοριας(οεο)...
Θα γινει τοσο συχνο το φαινομενο να σε σταματουν,που στο τελος μολις βλεπεις μπλοκο,θα κανεις δεξια απο μονος σου!!!
ΕΛΛΑΣ (ή ΕΛ.ΑΣ.),το μεγαλειο σου...!

RaZoR
6th December 2006, 23:40
Πινακιδα μπροστα,αν δεν κανω λαθος,η πισω μονο δεν ειναι υποχρεωτικη?

οχι, και η μπροστα ειναι υποχρεωτικη. :(

παντως θα γινει πανικος αφου θα παιρνουν τα μπονους απο τις κλεισεις... θα φευγουμε απο το ενα μππλοκο και στα 100μετρα θα εχει αλλο.... :?

Trx8iantafillos
7th December 2006, 10:07
Θα συζητηθεί στη Βουλή
Δεν αποκλείεται μείωση των (τσουχτερών) προστίμων του νέου ΚΟΚ

Αντιδράσεις προκαλεί η πρόταση του υπουργού Οικονομίας να εισπράττουν ποσοστά επί των κλήσεων οι αστυνομικοί όπως προβλέπει ο νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας.

Στην απόφαση να εισπράττουν ποσοστά αντιδρούν και οι ίδιοι οι αστυνομικοί, λέγοντας ότι δεν θα γίνουν φοροεισπράκτορες, ενώ η Πανελλήνια Ομοσπονδία Αστυνομικών Υπαλλήλων υποστηρίζουν ότι τα υψηλά πρόστιμα θα γίνουν αιτία καθημερινής σύγκρουσης των αστυνομικών με τους πολίτες.

Σύμφωνα δε με πληροφορίες, και ο Γιώργος Σουφλιάς χαρακτήρισε στην Κυβερνητική Επιτροπή υψηλά τα πρόστιμα και ζήτησε από τον υπουργό Μεταφορών Μιχάλη Λιάπη να μειωθούν.

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Θ.Ρουσόπουλος δεν απέκλεισε τη μείωση των τσουχτερών προστίμων του νέου Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, που εγκρίθηκε την Τρίτη από την Κυβερνητική Επιτροπή.

Συγκεκριμένα, σε ερώτηση για το αν η κυβέρνηση συζητά τη μείωση του ύψους των προστίμων, τα οποία περιλαμβάνει η αρχική νομοθετική της πρόταση, ο κ. Ρουσόπουλος απάντησε ότι δεν αποκλείεται η μείωση των προστίμων, εφόσον το προτείνει και το δεχθεί η πλειοψηφία της Βουλής.

Ανέφερε ότι η κυβέρνηση και σε αυτό το θέμα επιζητά τη συναίνεση και γι' αυτό ο αρμόδιος υπουργός θέλει τις προτάσεις της αντιπολίτευσης.

Παράλληλα, ο κ. Ρουσόπουλος σημείωσε πως ο καινούργιος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας δεν είναι απλώς ένα νομικό κείμενο, αλλά έχει στόχο την προστασία της ζωής των Ελλήνων πολιτών.

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος τόνισε πως η κυβέρνηση δεν θα εξαντλήσει τις προσπάθειές της με τον ΚΟΚ, αλλά παίρνει μία σειρά από μέτρα προληπτικά, που ξεκινούν από την καλύτερη αστυνόμευση στους δρόμους μέχρι τη βελτίωση του οδικού δικτύου για τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

Υπενθυμίζεται ότι διπλασιάζονται τα πρόστιμα για παραβάσεις, όπως υπερβολική ταχύτητα, οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ, παραβίαση STOP και μη παραχώρηση προτεραιότητας, παραβίαση του ερυθρού σηματοδότη, διενέργεια αυτοσχέδιων αγώνων, παραβίαση σιδηροδρομικής διάβασης, μη χρήση προστατευτικής ζώνης και κράνους.

Επίσης, πενταπλασιάζονται τα πρόστιμα για κατάληψη χώρου στάθμευσης ΑμεΑ, ενώ δεκαπλασιάζονται τα πρόστιμα για παράλειψη τοποθέτησης προειδοποιητικών πινακίδων από εργολάβους.

news.in.gr

GeoRx 8
7th December 2006, 11:35
Μα ειπαμε δεν ειναι τυχαιο που χθες ητανε πρωτη ειδηση παντου!!!!

Εεεε ρε συ ζουγκλα εχουμε γινει.

DRIFTER
7th December 2006, 11:45
Ειναι δικαιωμα μου αν θελω να φοραω ζωνη η κρανος γουσταρω να σκοτωθω δηλαδη τραβανε κανα ζορι????

Γιώργο, εκ πρώτης όψεως έχεις δίκιο. Το κράτος όμως, μη νομίζεις ότι σε τσεκουρώνει για αυτό επειδή νοιάζεται μην παθεις τιποτα. Ειναι θεμα χρηματων. Γιατι σου λεει, οτι αν καποιος τραυματισθει (αν σκοτωθει,δεν πειραζει) οταν δεν φοραει ζωνη ή κρανος, θα παει στο νοσοκομειο. Το νοσοκομειο εχει εξοδα που τα πληρωνει το κρατος (δηλαδη εμεις). Επειτα, σου λεει οτι ο τραυματισμενος ισως να μην μπορει να δουλεψει για καποιο χρονικο διαστημα ή για παντα. Οποτε, δεν θα παρουμε φορους απο αυτον. Και στην χειροτερη περιπτωση, μπορει να προκύψει και θεμα αναπηριας, οποτε εκει το κοστος για το κρατος ειναι πολλαπλασιο.
Ετσι ειναι, οταν εισαι τεχνοκρατης οπως εγω....

GtC
7th December 2006, 15:25
Ο Σταθάκης είπε χθες ότι οι ανάπηροι από ατυχήματα -μέσω των ασφαλειών τους(ΙΚΑ, ΔΗΜΟΣΙΟ κλπ)- κοστίζουν στο κράτος 3,5 δισεκατομμύρια το χρόνο :shock:

gregory
7th December 2006, 16:46
Ο Σταθάκης είπε χθες ότι οι ανάπηροι από ατυχήματα -μέσω των ασφαλειών τους(ΙΚΑ, ΔΗΜΟΣΙΟ κλπ)- κοστίζουν στο κράτος 3,5 δισεκατομμύρια το χρόνο :shock:

Οποτε η επομενη κινηση ειναι να μας "καθαριζουν" επι τοπου :D

dimos kolovos
8th December 2006, 12:57
τοτε πρεπει να πληρωνουμε και προστιμο οσοι καπνιζουμε γιατι αποδεδειγμενα κανουμε κακο στον οργανισμο μας και μπορει να παθουμε καρκινο και να μας πληρωνει μια ζωη το κρατος για φαρμακα κλπ ;)

παντως περα απο την πλακα, αυτο που επισημανε ο GeoRX8 με βρισκει απολυτα συμφωνο...ας παει και 5000 το προστιμο για κοκκινο, STOP γιατι οσοι το κανουν ειναι δολοφονοι εκ προθεσεως. και να εχει και μια καμερα το καθε φαναρι για οσους περνανε με κοκκινο....τσαααακ φωτο και στο ταμειο.

apostolos raftopoulos
8th December 2006, 13:57
το θεμα με την ζωνη δεν θα επρεπε καν να το συζηταμε προσωπικα θεωρω οτι το προστιμο που θα επιβαλουν ειναι σωστο
γιατι?
το οτι ο καθενας εχει το δικαιωμα να μην φορα την ζωνη ειναι σωστο για καποιους αρα και για εμενα που εφημερεψα για 1 χρονο στο πανεπιστημιακο λαρισας σαν χειρουργος στα επειγοντα (κανενας σοβαρα τραυματισμενος η νεκρος με ζωνη -πολλοι οι χωρις) θα μπορουσα να λεω οτι ε δε γα@@εται ο μα@@κας ας προσεχε και ας την φοραγε τη ρημαδα...οσο για το αλλο απιστευτο οτι θα σε κρατησει εγκλωβισμενο σε περιπτωση πυρκαγιας ...απλα αν ζεις μεχρι εκεινη την στιγμη το οφειλεις στην ζωνη και σε τιποτα αλλο...
α και το τελευταιο αν ω μη γεννοιτο τρακαρεις με καποιον φταις δε φταις και ο αλλος σκοτωθει η μεινει αναπηρος εμπλεκεσαι με το νομο ενω θα μπορουσες να εμπλακεις μονο με τις ασφαλιστικες
και επειδη καποιος ανεφερε οτι ειναι δικαιωμα μου να σκοτωθω - δεν φοραω ζωνη ...απλα σε πλαγια προσκρουση με τους πλευρικους να ενεργοποιουνται το σωμα μεταφερεται ανεξελεγκτα στο πλαι οπου βεβαια οι συνεπειες για το συνεπιβατη μπορει να ειναι μοιραιες οπως και σε προσκρουση απο πισω οταν οι τεραστια αδρανεια των σωματων των πισω επιβατων θεριζει τους μπροστα
προσωπικα εν ελλαδει οπου κυριαρχει η βλακεια (βλακας=αηττητος) δεν θα με ενδιεφερε ποιος φοραει τι αρκει να μην χρειαστει να εμπλακω σαν γιατρος η σαν ανθρωπος με τις συνεπειες ενος τροχαιου...αλλα ελα που δεν γινεται

The Ace
8th December 2006, 14:07
^^^^

Κάπου πρέπει να το έχω γράψει, και το ξαναλέω: πιθανότατα δεν θα ήμουν ζωντανός σήμερα αν σε ένα αρκετά σοβαρό ατύχημα που είχα φόραγα ζώνη!! Καλά διαβάζετε, το ότι ΔΕΝ φόραγα ζώνη μου έσωσε τη ζωή. Και ναι, το ατύχημα ήταν σοβαρό και με πολλά χαω....

Αλλά συμφωνώ, στο 90% των περιπτώσεων η ζώνη σώζει...

p_rx-8
8th December 2006, 14:27
Κάπου πρέπει να το έχω γράψει, και το ξαναλέω: πιθανότατα δεν θα ήμουν ζωντανός σήμερα αν σε ένα αρκετά σοβαρό ατύχημα που είχα φόραγα ζώνη!! Καλά διαβάζετε, το ότι ΔΕΝ φόραγα ζώνη μου έσωσε τη ζωή. Και ναι, το ατύχημα ήταν σοβαρό και με πολλά χαω....

Για εξήγησε ή δώσε λινκ... Από περιέργεια ρωτάω επειδή έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Εγώ πάντως δεν τη βγάζω τη ζώνη. Αδερφός φίλου σκοτώθηκε από αερόσακκο ακριβώς επειδή δεν φορούσε ζώνη.

The Ace
8th December 2006, 14:36

Για εξήγησε ή δώσε λινκ... Από περιέργεια ρωτάω επειδή έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Εγώ πάντως δεν τη βγάζω τη ζώνη. Αδερφός φίλου σκοτώθηκε από αερόσακκο ακριβώς επειδή δεν φορούσε ζώνη.

Βαριέμαι να ψάχνω....οπότε cliff's notes: έξοδος με πολλά με ένα Citroen ZX στο Ξυλόκαστρο κατά τις 3 το πρωί σε δρόμο που ξέρω καλά, αλλά λίγο το αλκοόλ (όχι πολύ, 2-3 ποτήρια) λίγο η κούραση (ξάγρυπνος 2 μέρες λόγω Αποκριών στην Πάτρα) με έκαναν απρόσεχτο. Τούμπες με το αυτοκίνητο, λόγω του ότι δεν φορούσα ζώνη βρέθηκα πλαγιαστά μέσα στο αυτοκίνητο (και ο συνοδηγός το ίδιο), οπότε ο ουρανός που έγινε πίτα λόγω τουμπών δεν μας αποκεφάλισε :shock:

Trx8iantafillos
8th December 2006, 14:45
Ειναι θεμα συγκυριων να το πω? τυχης να το πω? παντως σε καθε περιπτωση η ζωνη μονο καλο μπορει να κανει (κυριως λογω των αεροσακων)

p_rx-8
8th December 2006, 15:22
Βαριέμαι να ψάχνω....οπότε cliff's notes: έξοδος με πολλά με ένα Citroen ZX στο Ξυλόκαστρο κατά τις 3 το πρωί σε δρόμο που ξέρω καλά, αλλά λίγο το αλκοόλ (όχι πολύ, 2-3 ποτήρια) λίγο η κούραση (ξάγρυπνος 2 μέρες λόγω Αποκριών στην Πάτρα) με έκαναν απρόσεχτο. Τούμπες με το αυτοκίνητο, λόγω του ότι δεν φορούσα ζώνη βρέθηκα πλαγιαστά μέσα στο αυτοκίνητο (και ο συνοδηγός το ίδιο), οπότε ο ουρανός που έγινε πίτα λόγω τουμπών δεν μας αποκεφάλισε :shock:

Κατάλαβα... Οι λαμπάδες θα μπήκαν στην ημερήσια διάταξη φανταζομαι έκτοτε...

dimos kolovos
8th December 2006, 15:27
αν θυμαμαι καλα, στατιστικα, τα ατυχηματα με τουμπαρισμα αποτελουν μονο το 6% των συνολικων ατυχηματων.
για το υπολοιπο 94% η ζωνη σωζει

GeoRx 8
29th March 2007, 11:55
Μηπως ακουσατε για τον νεο Κ.Ο.Κ.???

Απο τις 3 Ιουνιου ξεκινανε τα νεα μετρα που ειναι βαρυτατα!!!

Σε εναν χρονο δευτερη φορα το ιδιο παραπτωμα διπλωμα τελος!!!

Γενικα χθες ακουγα στην τηλεοραση οτι αυτοι που φτιαχνουνε τα προστιμα του κοκ το μονο που τους νοιαζει ειναι πως θα αυξησουνε τα προστιμα και δεν κοιτανε οτι στον δρομο κυκλοφορουνε ατομα που μολις εχουνε παρει το διπλωμα και δεν ξερουνε οδηγηση!!!

Τι να πω παντως εμενα με απογοητευσε ενας αστυνομικος φιλος στο μαγαζι και μου ειπε απο 3 Ιουνιου τρομερη προσοχη για πλεον τα πραγματα αγριεψανε παρα πολυ!!

Τοτε να φτιαξουνε μια πιστα να πηγαινουμε να τρεχουμε!!!

f1rst
29th March 2007, 15:45
Ναι, όντως έτσι είναι.... και σχεδόν όποια παράβαση και να κάνεις έχει 9 βαθμούς ποινής στο point system..!! :shock: :shock: :evil: Να κάπως αναλυτικότερα πως έχει... http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=75&NEWS_DATA_ID=59002

GtC
29th March 2007, 20:29
Έχω πραγματικά απογοητευθεί από το επίπεδο των Ελλήνων οδηγών (ανδρών-γυναικών).
Πριν λίγες μέρες τράκαρε μια γυναίκα οδηγός την ξαδέλφη σε στενάκι στη Θεσσαλονίκη. Η εν λόγω κυρία φώναζε και έβριζε ότι έφταιγε η ξαδέλφη μου. Γιατί? Γιατί η ξαδέλφη μου :
1ον) Δεν πάτησε αρκετά το φρένο (κατά την εκτίμησή της πάντα) :shock:
2ον) Έτρεχε (παραδόξως τα σημάδια από φρενάρισμα πανικού υπήρχαν στην μεριά της κυρίας) :shock:
3ον) και καλύτερο,δεν είχε προτεραιότητα γιατί ο δικό της δρόμος ήταν μεγαλύτερος (υποθέτω έβγαλε μεζούρα και τον μέτρησε :lol: ). Ασχέτως που η ξαδέλφη μου ερχόταν από δεξιά και ΔΕΝ είχε STOP
Το χειρότερο όμως κι απόδειξη του επιπέδου των Ελλήνων οδηγών, ήταν ότι όταν ήρθε ο παντογνώστης "¶ντρας" της συνέχισε με σθένος να υποστηρίζει τα ίδια. Ότι δεν έχει σημασία ότι ερχόταν από ΔΕΞΙΑ γιατί ο δρόμος της ήταν μεγαλύτερος(σημείωση ότι και οι δύο δρόμοι είναι στενά που χωράει μόνο ένα αυτοκίνητο) . Yes sirrrr :salute: :scratch:

Ύστερα αναρωτιέμαι ΠΩΣ παίρνουν κάποιοι άνθρωποι το δίπλωμα αν δεν ξέρουν ούτε τα βασικά :scratch:

Και δυστυχώς δε θα αλλάξει τίποτα αφού η γραμμή της κάθε κυβέρνησης είναι οικονομική. Δεν θέλουν να μάθουν οι νέοι και οι παλιοί οδηγοί, δεν θέλουν να είναι ασφαλείς οι οδηγοί στους δρόμους. Δεν τους νοιάζει για μας, δεν τους νοιάζει ο άνθρωπος. Μόνο τα λεφτά τους νοιάζουν.
Και μεγαλύτερη απόδειξη είναι η ποινή για κατοχή (ανεξαρτήτως αν το χρησιμοποιείς εκείνη την στιγμή ή όχι) αντιραντάρ. Η ποινή είναι 2000 ευρώ :shock: και 30 μέρες αφαίρεση διπλώματος και 60 μέρες αφαίρεση της άδειας κυκολφορίας. Αυτή η εγκληματική ενέργεια πρέπει να τιμωρηθεί ε την μέγιστη και αυστηροτέρα των ποινών

Koutsman
29th March 2007, 21:06
Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτά που λέμε εδώ είναι κοινός τόπος για το 90% των Ελλήνων. Για όλους σχεδόν ΕΚΤΟΣ από την ελληνική πολιτεία (ανεξαρτήτως κυβέρνησης):
1) Τα πρόστιμα έχουν εισπρακτικό χαρακτήρα.
2) Τα διπλώματα έχουν εισπρακτικό χαρακτήρα.

Καμιά σχέση με την ασφάλεια στους δρόμους, δηλαδή. Και η όποια μείωση παρατηρείται στα τροχαία οφείλεται κυρίως στη σύγχρονη τεχνολογία που παράγει ασφαλέστερα αυτοκίνητα, στους καινούριους ασφαλείς, κλειστούς αυτοκινητόδρομους και στην όποια εξοικείωση των οδηγών με την οδήγηση από μικρή πλέον ηλικία.

Όσον αφορά στην ξαδέρφη σου, αν ενδιαφέρεται για την ασφάλεια της, πρέπει να ξεχάσει ό,τι έχει μάθει στα μαθήματα οδήγησης. Να καταργήσει στο μυαλό της τον ΚΟΚ.
Δηλαδή: Έχεις προτεραιότητα; Σταματάς κανονικά σαν να μην έχεις. Βεβαιώνεσαι ότι ο άλλος σε έχει δει και σταμάτησε. Ξεκινάς με την ψυχή στα δόντια κάνοντας την προσευχή σου να μην είναι ο άλλος μεθυσμένος, τσαντισμένος, πρωταθλητής βλακείας κλπ.
Ο ΚΟΚ δεν γράφτηκε για να εξασφαλίζει εμάς. Γράφτηκε για ΜΕΤΑ το ατύχημα. Για να βρίσκουμε εύκολα αυτόν που πρέπει να πληρώσει για τα σπασμένα. Και είμαστε ευτυχισμένοι αν η ζημιά μπορεί να αντισταθμιστεί με χρήματα.

GtC
29th March 2007, 21:50
Ο ΚΟΚ δεν γράφτηκε για να εξασφαλίζει εμάς. Γράφτηκε για ΜΕΤΑ το ατύχημα.

Πόσο δίκιο έχεις ... δυστυχώς :evil:

GeoRx 8
31st March 2007, 01:22
Σημερα εχει βγαλει φλας πελατης να μπει στο μαγαζι και την ωρα εκεινη τον προσπερναει μια γυναικα δολοφονος για εμενα απο δεξια!!!

Ο ανθρωπος τρελλαθηκε και αυτα λεγαμε οτι η τροχαια κοιταει αν πας 5 η 10 χλμ πανω απο οριο και οχι οτι πολυς κοσμος δεν ξερει να οδηγαει!!!

trakasath
31st March 2007, 12:52
Δυστυχώς όλα είναι θέμα παιδείας , ημιμάθειας και κακής νοοτροπίας και αυτό είναι κάτι που λείπει από μεγάλο αριθμό ελλήνων και σε αυτούς συγκαταλέγονται δυστυχώς και άνθρωποι της εκάστοτε κυβέρνησης διότι η επιλογή τους δεν είναι αξιοκρατική αλλά κομματική . Η διαφθορά είναι βαθιά ριζωμένη μέσα στο κρατικό σύστημα και δυστυχώς θεωρό ότι είναι αδύνατον να εξαλειφθεί.
Σπάνια βλέπεις στον κρατικό μηχανισμό να υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις και εξειδίκευση που πραγματικά να μπορούν να συμβάλουν και να δώσουν λύσεις και αν υπάρχουν μετά από λίγο καιρό ή τους αφομοιώνει το σύστημα ή καταντάνε γραφικοί.
Είμαστε η μόνη χώρα που πραγματικά τα ασφαλή και νέας τεχνολογίας αυτοκίνητα τα έχουμε μετατρέψει σε κινητές βόμβες.
Στατιστικά στο 10 % των θανατηφόρων ατυχημάτων εμπλέκονται νέας τεχνολογίας αυτοκίνητα με μέγιστη παθητική ασφάλεια και συγκεκριμένα BMW και MERCEDES
Όπως καταλαβαίνεται εμείς θα είμαστε δυστυχώς αυτοί που θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε ώστε να συντηρούμε το σύστημα ενώ ταυτόχρονα θα σκοτωνόμαστε.

Vasileios
2nd April 2007, 10:19
Το θέμα φίλοι μου είναι ότι όλα γινονται για εισπρακτικούς λόγους πρωτίστος και όλα τα άλλα περί ασφάλειας του πολίτη είναι απλά ένα ωραίο περιτύλιγμα. Για να τεκμηριώσω και την παραπάνω αποψή μου θα σας πω πως την Παρασκευή παρέλαβα από το Υπουργείο Μεταφορών ένα ωραιότατο ενημερωτικό βιβλιαράκι για το νέο ΚΟΚ το οποίο ανέφερε αναλυτικά τα πρόστιμα και τους πόντους που αφαιρούνται από το δίπλωμα. Το κορυφαίο από όσα διάβασα όμως ήταν το γεγονός ότι άμα πληρώσεις την κλήση μέσα σε ένα δεκαήμερο σου κάνουν έκπτωση 50% :shock: :shock: :shock: Δηλαδή παραβιάζω ερυθρό σηματοδότη σκοτώνω κάποιον και αν πληρώσω μέσα σε δέκα μέρες αντι για 700€ θα πληρώσω 350€ και όλα καλά. Έλεος λοιπόν...Και μετά σου λένε ότι δεν γίνονται οι αυξήσεις για εισπρασκτικούς λόγους αλλά για την προστασία του πολίτη....

speed8
2nd April 2007, 15:23
Για την προστινή πινακίδα άλλαξε κάτι?

package
2nd April 2007, 16:16
57€ νομίζω.

FcW_JaLeCo
6th April 2007, 02:57
Για την προστινή πινακίδα άλλαξε κάτι?
Απο τον Ιουνιο 300 ευρω, 150 αν πληρωσεις μεσα σε δεκα ημερες :)
Ξεχαστε τα 33 ευρω!

john74
6th April 2007, 09:33
Παιδες σας στειλανε και σας το βιβλιαρακι με τις αλλαγες του νεου ΚΟΚ,η μονο σε μενα κανανε την "τιμη"?Εχει "ωραια" ποσα μεσα,πχ 2000 για αντιρανταρ και 6 μηνες αφαιρεση διπλωματος-πινακιδες.

GtC
6th April 2007, 12:29
Παιδες σας στειλανε και σας το βιβλιαρακι με τις αλλαγες του νεου ΚΟΚ,η μονο σε μενα κανανε την "τιμη"?Εχει "ωραια" ποσα μεσα,πχ 2000 για αντιρανταρ και 6 μηνες αφαιρεση διπλωματος-πινακιδες.

Κι εγώ το πήρα το νέο βιβλιαράκι :D
Ασχέτως πάντως από τα ψιλά γράμματα (βλ. ραντάρ -και πού θα το κρύβω τώρα το δικό μου :evil: ?) πιστεύω ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά-στο βιβλιαράκι για να μην παρεξηγούμαι , μόνο που θα έπρεπε να είχε αρχίσει από το σχολείο ακόμα
Δεν πειράζει κάλλιο αργά παρά ποτέ

Dark
6th April 2007, 12:52
Για την πινακιδα γραφει ρε παιδες το βιβλιαρακι?

john74
6th April 2007, 13:51
Για την πινακιδα γραφει ρε παιδες το βιβλιαρακι?

Αναφερεται μονο στα "χοντρα" ,ταχυτητα,αντιρανταρ,ζωνη-κρανος,επηρεια μεθης και λεει ενα κορυφαιο οτι τα ορια στις εθνικες οδους πανε απο 120 σε 130 αλλα θα πρεπει να συμμορφωνομαστε με το τι λενε οι πινακιδες που ειναι απο τοτε που ανακαλυφθηκε ο τροχος :evil: και οτι ισχυουν απο 2 Ιουνιου.Επισης αναφερει οτι μεχρι 20 χλμ πανω απο το αναγραφομενο οριο ειναι 40 ευρω 20 εαν πληρωθουν μεσα σε 10 μερες,απο 20 εως 30 νομιζω οτι εγραφε πως ειναι 70 και παλι 35 μεσα σε 10 μερες και απο 30 και πανω ξεφευγει!!!Εκει υποθετω πως πρεπει να ειναι και πλημμελημα,δεν το γραφει ομως.Και καλα αυτα γινονται για να εχουμε λιγοτερα θυματα...κανα δρομο δεν πανε να φτιαξουν που πληρωνουμε τελη κυκλοφοριας για να κυκλοφορουμε με χιλιοφορολογημενη βενζινη με τα χιλιοφορολογημενα αυτοκινητα μας,προστιμα μονο ξερουν να βαζουν :evil:

jin kazama
6th April 2007, 16:17
Ωραια όλα αυτα ...... κατι που σε κάνει αόρατο ??? Παρακαλώ.....!!!!

GeoRx 8
9th April 2007, 17:39
300 ευρω για την πινακιδα????

Δεν την βαζω παντως με τιποτα.

Dark
9th April 2007, 23:54
Ειχα μια συνομιλια το Μ.Σαββατο με υψηλοβαθμο ανθρωπο της τροχαιας Μαλακασας.Μου ειπε λοιπον,πως τον τελευταιο καιρο εχει παρατηρηθει αυξηση στα αυτοκινητα που δεν φερουν την μπροστινη πινακιδα.Ακομα και αυτοκινητα που εχουν κανονικα θεση στον προφ/ρα για πινακιδα,την βγαζουν και φαινεται κενο.Μου ειπε χαρακτηριστα για ενα Peugeot 305 cabrio που ετυχε να σταματησει ο ιδιος την προηγουμενη εβδομαδα.Αποτελεσμα αυτων να υπαρξει ειδικη αναφορα απο την διευθυνση τροχαιας να υπαρξει αυστηροτερος ελεγχος στα αυτοκινητα χωρις μπροστινη πινακιδα.Μαυρο φιδι που μας εφαγε λοιπον...

Οσο για το ποσο?Μην ακουτε δεξια και αριστερα.Δεν υπαρχει τιποτα επισημο ακομα για αυξηση του ποσου...

TITANIUMRX
10th April 2007, 02:45
Το ξερα πώς θα την πάθουμε έτσι.Παγκόσμια αποκλειστικότητα,να μην φοράνε πινακίδα όλα τα μικρά.Και φένονται κάτι τρύπες ΝΑ!!!. :banghead:
Δεν μπορώ να φανταστώ το Mazdaspeed με πινακίδα.Με αρρωσταίνει και μόνο η ιδέα. :puke: Τι θα κάνουμε Θεέ μου? :cry:

Koutsman
18th April 2007, 21:06
Ειχα μια συνομιλια το Μ.Σαββατο με υψηλοβαθμο ανθρωπο της τροχαιας Μαλακασας.Μου ειπε λοιπον,πως τον τελευταιο καιρο εχει παρατηρηθει αυξηση στα αυτοκινητα που δεν φερουν την μπροστινη πινακιδα.Ακομα και αυτοκινητα που εχουν κανονικα θεση στον προφ/ρα για πινακιδα,την βγαζουν και φαινεται κενο.Μου ειπε χαρακτηριστα για ενα Peugeot 305 cabrio που ετυχε να σταματησει ο ιδιος την προηγουμενη εβδομαδα.Αποτελεσμα αυτων να υπαρξει ειδικη αναφορα απο την διευθυνση τροχαιας να υπαρξει αυστηροτερος ελεγχος στα αυτοκινητα χωρις μπροστινη πινακιδα.Μαυρο φιδι που μας εφαγε λοιπον...

Οσο για το ποσο?Μην ακουτε δεξια και αριστερα.Δεν υπαρχει τιποτα επισημο ακομα για αυξηση του ποσου...
Πόσο μακρύ είναι το χέρι τους;

TITANIUMRX
19th April 2007, 00:25
Ωραίααααααα.Και σήμερα που σημάζευα,βρήκα το λαμάκι του Mazdaspeed για την πινακίδα μπροστά.Ωραία περάσαμε μέχρι εδώ.Καλά ήτανε.Μεγιά μας...

Και τώρα που θα ξέρουν οι άτιμοι ότι είναι ακριβή η έλλειψη πινακίδας,θα χτυπάνε στο ψαχνό.Αύριο κιόλας την περνάω.Να δώ τώρα όλα τα Opel και τα Peygeot,θα την φοράνε? :twisted:

Nick_RX_8
19th April 2007, 00:51
:shock: :shock: :shock: 300 ?? Ποτε εγινε αυτο ???

Και απο ποτε θα ισχυσει ?

Dimzag
19th April 2007, 00:57
Τι ειπες τωρα...300 :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Κοιτα να δεις τωρα...
:x :x :x :x :x :x :x :x

Mavros Piravlos
19th April 2007, 01:02
Μην ξεχνάτε την έκπτωση...50%
:puke: :cop: :whip:

Koutsman
19th April 2007, 01:04
:shock: :shock: :shock: 300 ?? Ποτε εγινε αυτο ???

Και απο ποτε θα ισχυσει ?
Από 3 Ιουνίου ξεκινάνε τα νέα μέτρα (αυτά για την ασφάλειά μας, ε; Ξέρεις.)
Α και αν πληρώσεις σε 10 μέρες έχεις 50% έκπτωση.

GtC
19th April 2007, 01:05
Παιδιά έχουν δίκιο οι άνθρωποι :gidi: :cop:
Ο νέος ΚΟΚ έγινε με κριτήρια -ΟΧΙ οικονομικά - αλλά ανθρώπινα :shock:
Δηλαδή τα 300 ευρώ θα τα πληρώσουμε(όχι εγώ αφού φοράω αλλά λέμε τώρα) γιατί είμαστε εγκληματίες και φονιάδες, απατεώνες,κλεφτοκοτάδες, τραμπούκοι κλπ κλπ. Γιατί τί ποιο εγκληματικό υπάρχει από το να μην φοράς την μπροστινή πινακίδα για αισθητικούς λόγους?????:evil: :evil: :evil:
Αναρωτιέμαι όλοι οι μπάτσοι που όταν ταξιδεύουν ξεβιδώνουν την πίσω πινακίδα για να μην τους γράψει κάποια κάμερα λέτε να πληρώνουν κι αυτοί 300άρες
Επίσης αναρωτιέμαι αν σταματήσουν καμιά Ferrari ή Lambo :lol: :lol: :lol:

ΟΕΟ

Dimzag
19th April 2007, 01:06
Ναι σωστα...το ειχα ξεχασει...!!!
Αν ειναι ετσι παω να την βγαλω..!!!
Ολος ο κοκ ειναι για τον........

Κωστα,Βαγγελη,Γιωργο δε θα θελα να δω πινακιδα στα αμαξια σας...και ειδικα του Κωστα που ειναι μαυρο...!!!

Mavros Piravlos
19th April 2007, 01:32
Οι αρμόδιοι έχουν ήδη μελετήσει τα έσοδα από την εφαρμογή του νέου ΚΟΚ, 230 εκατ. ευρώ ετησίως από τις κλήσεις που θα προκύψουν, 100 εκατ. περισσότερα από όσα εισπράττονταν μέσω του παλαιού ΚΟΚ.

Παράλληλα, υπολογίζεται ότι οι τροχαίες παραβάσεις θα μειωθούν κατά 20% περίπου, ελαττώνοντας και τις κλήσεις που θα επιδοθούν από τα 2.000.000 στις 1.600.000. Η συνταγή που φαίνεται ότι θα «χρυσώσει το χάπι» σε ό,τι αφορά στο υψηλό χρηματικό ύψος των προστίμων, είναι οι τρεις κλίμακες εξόφλησής τους.

Στο πρώτο δεκαήμερο από την επίδοση της κλήσης, όπου βρίσκεται και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, κάθε παραβάτης θα δικαιούται έκπτωση του 50% της αξίας της. Υπολογίζεται ότι σε αυτή τη λύση θα καταφύγει το 75% των… τιμωρημένων.

speed8
19th April 2007, 01:35
Κώστα πότε κατεβάζουμε προφυλακτήρες για την τοποθέτηση?

Mavros Piravlos
19th April 2007, 01:47
Με το πρώτο 300αρι…

Πάντως δεν είναι εισπρακτικά τα μέτρα παιδιά, για το καλό μας είναι…

Μας δουλεύουν κανονικά, αν δεν ήταν εισπρακτικά, ας μας έπαιρναν την άδεια κυκλοφορίας για 1 μήνα χωρίς πρόστιμο.
Έχω αμφιβολίες για την ορθότητα του κειμένου πάντως, που βρέθηκε?
Μπορώ και εγώ να φτιάξω ένα.

Koutsman
19th April 2007, 01:55
Έχω αμφιβολίες για την ορθότητα του κειμένου πάντως, που βρέθηκε?
Μπορώ και εγώ να φτιάξω ένα.
Κώστα, θα πας εδώ:
http://www.yme.gov.gr/imagebank/categories/ctg249_13_1176368654.pdf?PHPSESSID=85c3b5f222f68fb 98bfc548bb56d53da
όπου βρίσκεται όλος ο καινούριος ΚΟΚ και θα κοιτάξεις:
¶ρθρο 82, Παράγραφος 3.
Καμιά αμφιβολία δεν υπάρχει.
Και μην κατεβάσετε προφυλακτήρα, χρειάζεται μόνο λεπτό χέρι.

Mavros Piravlos
19th April 2007, 02:06
αααααααχχχχχχ! Για τραβήξτε τις τελευταίες φωτογραφίες με το χαμόγελο χωρίς το σφράγισμα :(

RENESIS
19th April 2007, 02:09
Παιδιά έχουν δίκιο οι άνθρωποι :gidi: :cop:
Ο νέος ΚΟΚ έγινε με κριτήρια -ΟΧΙ οικονομικά - αλλά ανθρώπινα :shock:
Δηλαδή τα 300 ευρώ θα τα πληρώσουμε(όχι εγώ αφού φοράω αλλά λέμε τώρα) γιατί είμαστε εγκληματίες και φονιάδες, απατεώνες,κλεφτοκοτάδες, τραμπούκοι κλπ κλπ. Γιατί τί ποιο εγκληματικό υπάρχει από το να μην φοράς την μπροστινή πινακίδα για αισθητικούς λόγους?????:evil: :evil: :evil:
Αναρωτιέμαι όλοι οι μπάτσοι που όταν ταξιδεύουν ξεβιδώνουν την πίσω πινακίδα για να μην τους γράψει κάποια κάμερα λέτε να πληρώνουν κι αυτοί 300άρες
Επίσης αναρωτιέμαι αν σταματήσουν καμιά Ferrari ή Lambo :lol: :lol: :lol:

ΟΕΟ
Το να πληρωσουμε ενα τσουκτερο προστιμο για την αφαιρεση της μπροστινης πινακιδας δεν νομιζω οτι θα ελλατωθουνε τα τροχαια ατυχηματα,ουτε οτι θα αποκτησουμε οδηγικη παιδεια!!

Εχω φιλο μπατσο που παντοτε οταν ταξιδευει βγαζει την πισω πινακιδα και παει,οπως καταλαβαινετε,τερμα.
Αυτοι πρεπει πρωτα να πληρωσουνε τα νεα προστιμα και μετα να τα βεβαιωνουν στους αλλους,αλλα...τι λεω τωρα,ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!

ΣΤΕΛΙΟΣ
19th April 2007, 02:30
Με τις υγείες μας......!

ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΕΣ!!!!!!!!!!

jin kazama
19th April 2007, 16:04
Ε αν την έχεις εσωτερικά όρθια πάνω στο ταμπλό ??

speed8
19th April 2007, 16:41
Τότε ανάλογα με τον αστυνομικό. ΄Η θα :lol: ή θα :cry:

SokinRX8
19th April 2007, 16:59
Το challenge που ειχα για περιπου 1,5 χρονο δεν με ειχαν γραψει ποτε για πινακιδα.
Εχθες που πηγα να το παραδωσω στην μαντρα αυτοκινητων το αμαξι για να παρω το καινουργιο με εγραψαν για πινακιδα εξω απο το Δημοτικο Θεατρο.(καντεμια)
Το προστιμο που μου επεβαλαν ηταν 33 ευρω.
Οποτε μεχρι στιγμης δεν ισχυει κατι καινουργιο

speed8
19th April 2007, 17:05
Εννοείται ρε Νίκο και δεν ισχύει κάτι καινούργιο. Ο νέος Κ.Ο.Κ. είπαμε οτι θα ισχύει από 3 Ιουνίου . Καλοτάξιδο το νέο τουτού :lol: :lol: :lol: να προσέχεις και να μην πηγαίνεις πάνω από το όριο :shock:

SokinRX8
19th April 2007, 17:08
ευχαριστω να εισαι καλα :wink:

Dark
19th April 2007, 22:03
Απο τις 3 Ιουνιου και μετα θα αρχισω να κανω αποσβεση της πατεντας μου... :twisted:

fts77
19th April 2007, 23:41
sorry παιδια αλλα δεν θελω να φανω αντιδραστικος!ειμαι υπερ του νεου κ.ο.κ. και να τα αυξησουν ακομα περισοτερο.τι να βγαζεις 700Ε το μηνα τι 1000000000 οταν περνας ενα κοκκινο εισαι φονιας.ας μην μετραμε την ζωη με το χρημα!!και επειδι ολοι μας κανουμε μ@@@@@ιες στους δρομους σιγουρα θα εχουμε και τις εμπειριες απο κατι ατομα που δεν υπολογιζουν τιποτα και κανενα.οταν λοιπον περναμε καποιο κοκκινο ας σκεφτουμε οτι απο την αλλη μερια μπορει να περναει ενας κολλητος που εχουμε χασει σε τροχαιο,ενας πατερας που αφηνει πισω του οικογενεια η ακομα και το παιδακι μας.Μακρια απο ολους μας αυτα αλλα ειναι η ωμη πραγματικοτητα.-

RaZoR
20th April 2007, 00:50
fts77 αυτοι που περναγανε με κοκκινα (και δεν εννοω με πορτοκαλο-κοκκινο, αλλα με κοκκινο 5δευτερολεπτα και μετα να περνανε) θα συνεχισουν να το κανουν. δεν εχει σχεση το ποσο μεγαλο ειναι το προστιμο... το κοκκινο και πριν δεν ηταν μικρο το ποσο.
αρα τσαμπα κοπος....

ωραια και η εξυπναδα τους με το προστιμο για την μπροστινη πινακιδα... λες και δεν εβγαζαν αρκετα λεφτα απο τα γνωστα μπλοκα σε δρομους με κατι ορια 50χλμ (βλεπε παραλιακη κλπ..)

Mavros Piravlos
20th April 2007, 01:04
Υπάρχουν παραβάσεις και παραβάσεις, γιατί δεν αναφέρεσαι στις μεμβράνες ας πούμε και λές για το κόκκινο?

Από την άλλη ο παππούς με το kadet του 68 και τα super ταμπούρα γιατί να είναι νόμιμος με 120km στην εθνική?

Φαντάσου τώρα μια Ελλάδα με σωστούς δρόμους χωρίς καθόλου όρια ταχύτητας αλλά απαλλαγμένους από όλα τα χρέπια που κυκλοφορούν χωρίς αναρτήσεις, φρένα, λάστιχα ή ανεκπαίδευτους οδηγούς, μήπως θα είχαμε ελάχιστα ατυχήματα? Αλλά τι λέω, φόρτωσέ τους εκεί με πρόστιμα και αν πέσεις με 130km σε λακκούβα και βρεθείς στο αντίθετο ρεύμα 100% θα φταις εσύ, η λακκούβα στη θέση της ήταν, δεν κουνήθηκε καθόλου…

Έχουμε υπερσύγχρονο ΚΟΚ πλέον, βγάλανε και τις πινακίδες από τα ποδήλατα :) , όλα τα άλλα?

Dark
20th April 2007, 01:13
Μπορει καποιος να μου απαντησει απο οσους εχουν προμηθευτει το βιβλιαρακι,τι γινεται στην περιπτωση που οδηγας μεθυσμενος?

Mavros Piravlos
20th April 2007, 01:18
Τα βλέπεις διπλά :lol:

fts77
20th April 2007, 01:23
φιλε pilavle δεν λεω οτι ειμαι υπερ του συστηματος σε ολα τα σημεια και η αναφορα μου ειναι γενικη και οχι μονο για τα γρηγορα αμξια γιαυτο δεν αναφερθηκα σε φιμε,πινακιδες κτλ. οσο για το παραδειγμα που αναφερεις οσο επικινδινος ειναι ο παππους που αναφερεις αλλο τοσο και περισσοτερο ειναι αυτος που πηγαινει και με 200+ 'η με 100 στα στενακια ή μηπως δεν τα ξερεις?το θεμα ομως δεν ειναι αυτο.οι σοβαρες παραβασεις πρεπει να τιμωρουντε αυστηροτατα.οσο για αυτους που περναγαν με κοκκινο θελλω να πιστευω οτι τα νεα προστιμα ισως και να τους τρομαξουν.σαφως και υπαρχουν και κακοτεχνιες στους δρομους και γεν διαφονω μαζι σου αλλα να μην τα ριχνουμε και ολα εκει,πρεπει καποτε να αναλαμβανουμε και τις ευθηνες μας. παντα φιλικα

fts77
20th April 2007, 01:35
sorry για το pilavle, τυπογραφικο λαθος

Mavros Piravlos
20th April 2007, 01:46
Δεν αναφέρομαι σε γρήγορα αυτοκίνητα και μη, αναφέρομαι σε ασφαλή και όχι. Κανίβαλοι πάντα θα υπάρχουν, αλλά κατά την γνώμη μου, τα μέτρα αυτά επιδεινώνουν την κατάσταση (100 στα στενάκια) μιας και εκεί δεν υπάρχουν δεντράκια για να κρυφτούν οι :cop: με το μπλοκάκι στο χέρι.

fts77
20th April 2007, 02:03
σεβαστη η γνωμη σου αλλα ποσο ασφαλες ειναι το οποιοδιποτε αμαξι μετα τα 120??στο ξαναλεω οτι δεν υποστιριζω τον κοκ σε ολα αλλα ορισμενες παραβασεις χοντρες και οταν λες ασφαλη τι εννοεις?γιατι η ασφαλεια του καθε αυτκντου απο τον εκαστοτε κατασκευαστη εχει και καποια ορια.

ΣΤΕΛΙΟΣ
20th April 2007, 02:17
Καλά ειναι ρε παιδιά είναι όλα όσα λέτε αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.Είναι κατάσταση δρόμων αυτή που επικρατεί σε όλους τους δρόμους στην Ελλάδα(εκτός από την Αττική οδό) γεμάτοι από λακουβες χαντάκια σαμαρακια και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε....;

Δεν λέω φταίμε και εμείς για τον τρόπο που οδηγούμε αλλά όχι πάντα και μόνο εμείς...

Και για πείτε μου τι έκαναν τόσα χρόνια το υπουργείο δημοσίας τάξεως σε συνεργασία με το ΥΠΕΧΩΔΕ για τη συντήρηση των δρόμων;

ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑ.....!

fts77
20th April 2007, 02:21
στελιο το οτι μας εχουν γραψει στα @@@@@ ειναι σιγουρο αλλα δεν φταιει ο δρομος οταν φευγουμε στην στροφη αλλα η κουλαμαρα μας!!

Speez
20th April 2007, 10:48
Παιδιά δείτε λίγο και μια άλλη πτυχή του θέματος γιατί νομίζω οτι μας κοροιδεύουν κανονικότατα. Πιστεύω οτι με τα νεα πρόστιμα έχουν ήδη πετύχει τον στόχο τους. Δηλαδή να ασχολούμαστε με τα ποσά και όχι με την ουσία. Γιατί η ουσία είναι η σωστή αστυνόμευση η οποία στην Ελλάδα μόνο όνειρο θερινής νυκτός είναι. Η αστυνόμευση στην Ελλάδα περιορίζεται στο κρυφτούλι με το radar και χάνεται έτσι όλη η ουσία. Εχω δει πολλές φορές χοντρες παραβάσεις μπροστά σε περιπολικά και αυτά να μην αντιδρούν ή ακόμη χειρότερα τα ίδια να τις πράττουν!
Συμφωνώ οτι καλά έκαναν και αύξησαν το πρόστιμο για αυτόν που περνάει με κόκκινο πχ. αλλά τι να το κάνω αν ποτέ δεν είναι εκεί για να τον πιάσουν?!
Εμένα που πήγαινω κανονικά με πράσινο η αστυνομία δεν πρέπει να με προστατέυσει?
Αλλά τί λέμε τώρα... εδώ είναι Ελλάδα. :roll:
"Στα radar παληκάρια (της ΕΛΑΣ)"... κατά το "Στα όπλα παληκάρια" ή ακόμη καλύτερα "Στα αρ****** μας" :evil:

package
20th April 2007, 10:57
Εγώ που πέρασα με κόκκινο μαζί με μια Α class και έγραψαν μόνο εμένα τι να πω? Είδαν 8άρι και λένε το κλασικό. Αυτός έχει λεφτά. Δεν λέω οτι δεν φταίω, αλλά έχουν αυτό το κόμπλεξ.

georgge
20th April 2007, 11:01
σεβαστη η γνωμη σου αλλα ποσο ασφαλες ειναι το οποιοδιποτε αμαξι μετα τα 120??στο ξαναλεω οτι δεν υποστιριζω τον κοκ σε ολα αλλα ορισμενες παραβασεις χοντρες και οταν λες ασφαλη τι εννοεις?γιατι η ασφαλεια του καθε αυτκντου απο τον εκαστοτε κατασκευαστη εχει και καποια ορια.

Φώτη, αυτό το κόλλημα με τη ταχύτητα δεν το κατάλαβα ποτέ.
Τι σημαίνει "πόσο ασφαλές είναι το οποιοδήποτε αμάξι μετά τα 120??"

Σε τι δρόμο, με ποιο οδηγό, με τι αυτοκίνητο? Η οδήγηση ενός οχήματος και η πρόκληση ατυχήματος ή δυστυχήματος συνίσταται από πολλούς παράγοντες με κυριότερο τον άνθρωπο.
Οι δρόμοι μπορεί να βελτιώνονται, το ίδιο και τα οχήματα, οι άνθρωποι όμως θα συνεχίσουν να έχουν διαφορετική αντίληψη για το τρόπο οδήγησης.
Και για να το κάνω ποιο λιανά: αν βάλεις τον Shumi να ζωγραφίσει θα φτιάξει μια αηδία, και αν βάλεις τον Φασιανό να οδηγήσει θα στουκάρει σταματημένος....

ΑΑΑ Και κάτι άλλο (δεν είναι φυλετικό, μη παρεξηγηθώ :wink: ) έχεις δει ποτέ μαύρο να τρέχει F1?

Για μένα το θέμα των οικονομικών κυρώσεων είναι ακόμη ένας τρόπος είσπραξης έμμεσων φόρων για να βουλωθούν τρύπες και τίποτα περισσότερο. Αν κάποιοι ήθελαν πραγματικά να μειώσουν τα ατυχήματα υπάρχουν πολλοί καλύτεροι, αλλά δυσκολότεροι, τρόποι να το κάνουν.

Walker
20th April 2007, 11:05
Η υπερβολική ταχύτητα κατά τη γνώμη μου είναι σχετική. Δηλαδή, εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες, όπως οι δυνατότητες, και η κατάσταση του αυτοκινήτου, η εκπαίδευση του οδηγού, η κατάσταση του οδοστρώματος, οι καιρικές συνθήκες, η πυκνότητα της κίνησης και η ταχύτητα που κινούνται τα υπόλοιπα αυτοκίνητα στον ίδιο δρόμο. Από τα παραπάνω κάποιος μπορεί να πηγαίνει με ένα σπορ αυτοκίνητο, με 200χαω με σχετική ασφάλεια, ενώ σε άλλες περιπτώσεις η κίνηση ακόμη και με 80χαω θα μπορούσε να χαρακτηριστεί τρέλα.

Ως προς το χρηματικό ύψος των προστίμων, θεωρώ πως έχουν χάσει εκ των προτέρων τον αποτρεπτικό τους προσανατολισμό (deterrents) . Γιατί το να υποχρεώσεις έναν μέσο εργαζόμενο να πληρώσει 700 ευρώ για μια παράβαση, είναι ισχυρό οικονομικό τράνταγμα στον προϋπολογισμό του, ενώ αντίθετα για τον πιο ευκατάστατο ή ακόμη πιο πέρα για τον πλούσιο δεν του καίγεται καρφάκι.

¶ποψή μου, όταν υιοθετούνται σε μια ανθρώπινη κοινωνία, με τις ανομοιομορφίες που τη χαρακτηρίζουν, αποτρεπτικά μέτρα τα οποία δεν είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε με αντικειμενικά μετρήσιμα κριτήρια, να προσαρμόζονται στα πρόσωπα που απευθύνονται τότε η απόδοση αυτών των μέτρων θα είναι περιορισμένη. Η λύση; Απλή και εφαρμοσμένη σε χώρες του εξωτερικού ... το πρόστιμο να καθορίζεται βάσει της φορολογικής δήλωσης και των περιουσιακών στοιχείων του παραβάτη.

Speez
20th April 2007, 11:06
Αν κάποιοι ήθελαν πραγματικά να μειώσουν τα ατυχήματα υπάρχουν πολλοί καλύτεροι, αλλά δυσκολότεροι, τρόποι να το κάνουν.
Κι όμως δεν είναι τόσο δύσκολο Γιώργο. Δυο συμβατικά να ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια την Εθνική όχι για να πιάσουν μόνο αυτούς που "τρέχουν" αλλά αυτούς που πάνε με 90 στην αριστερή στην ευθεία (και συνεχίζουν με 90 στη στροφή ενώ έπρεπε να πηγαίνουν με 70), αυτούς που προσπερνούν σε τυφλά σημεία, αυτούς που οδηγούν νταλίκες με φθαρμένα λάστιχα, αυτούς που οδηγούν μεθυσμένοι (μη μου πείτε οτι δε φαίνεται), κ.α.
Κόστος: 2 συμβατικά εξοπλισμένα οχήματα και 4 μεροκάματα! Αστεία πράγματα!
Και να δούμε ποιος θα παρανομεί μετά αν ανά πάσα στιγμή μπορεί ο "πισινός" σου να "σε κάψει"... :wink:

ΥΓ: Θέλω να ανεβάσουν τα όρια στην Ε.Ο. αλλά αυτοί δεν το κάνουν γιατί δεν μπορούν να εγγυηθούν οτι δε θα συναντήσω πχ. μια αγελάδα (έχει γίνει) στην αριστερή! Δεν είναι κλειστος αυτοκινητόδρομος η Ε.Ο με τίποτα. Δεν μπορούν να φτιάξουν συρματοπλέγματα! Αυτή είναι η ξεφτίλα αυτής της χώρας! :evil:

Dark
20th April 2007, 22:13
Ρωτησα για αυτους που σταματανε και εχουν καταναλωσει αλκοολ πανω απο το οριο,οχι γιατι πινω και με ενδιαφερει.Οσοι με ξερουν και με εχουν δει απο κοντα,ξερουν πως εκει που συχναζω,μεθας και χωρις να ακουμπησεις το ποτηρι(α ρε Γιανννη... :smoking: ),αλλα γιατι εκει φαινεται ολη η υποκρισια του ελληνικου συστηματος αστυνομευσης...

Σταματησανε εμενα και εναν φιλο στην Π.Ραλλη ξημερωματα Κυριακης φευγοντας απο νυχτερινο κεντρο.Εγω με το οχταρι και αυτος με Impreza (μπροστα μας εφυγε πλακωμενη μια SL,οι :smurf: κανανε τους http://www.cheesebuerger.de/images/midi/figuren/a094.gif ).Ο φιλος ειχε πιει κανα δυο ποτηρακια,ειχε ξεπερασει το οριο και η ποινη ηταν αφαιρεση διπλωματος,πινακιδες και χρηματικο προστιμο...Καλα εκαναν ας πουμε και του επεβαλαν αυτην την ποινη.Αν τον νοιαζοταν ομως δεν θα τον αφηναν να φυγει σαν κυριος,σουρωμενος και χωρις πινακιδες και διπλωμα...ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ!!!

GeoRx 8
24th April 2007, 10:27
Πλησιαζει ο δυσκολος μηνας δηλαδη ο Ιουνης!!

Αν εχεις παρκαρει λεει πλεον παρανομα θα σου παιρνουνε με την μια τις πινακιδες!!!

Δηλαδη αν μας πιασουνε να τρεχουμε φυλακη θα μπουμε????

john74
24th April 2007, 10:33
Δηλαδη αν μας πιασουνε να τρεχουμε φυλακη θα μπουμε????

Ακουσα οτι θα επαναφερουν και τη θανατικη ποινη!Και μαλιστα εαν σε πιασουν να τρεχεις θα σ'εκτελουν επι τοπου! :twisted:

Dimzag
24th April 2007, 11:16
Χθες...οδηγαγα το αμαξι του Ηλια και με γραψανε στην Γλυφαδα για πινακιδα...με σταματησε ενας ζητας..!!!

Γεια σας
Γεια σας
Διπλωμα...αδεια κτλ...
Τα δινω...
Θα σας γραψω για πινακιδα...
Μα γιατι...το ενα το αλλο...
Κοιτα η μοστρα πληρωνετε...33 ευρω ειναι ΜΟΝΟ
Ωραιος τυπος γενικα μπορω να πω...
καναμε και χαβαλε με τα παιδια που σταματησαν...!!!!
Η ερωτηση κρισεως...
Με τον Καινουργιο κ.ο.κ ποσο θα ειναι στο προστημο???
Και η απαντηση....
Πανω απο 100 ευρω...100-150...δε ξερω...!!!
Το ανεβασαν παρα πολυ...!!!

Λοιπον...αληθεια η ψεμματα....εγω παω να φτιαξω την βαση που τρεμοπεζει για να μην μου πεσει...!!!

pioneer
24th April 2007, 13:29
Χθες...οδηγαγα το αμαξι του Ηλια και με γραψανε στην Γλυφαδα για πινακιδα...με σταματησε ενας ζητας..!!!

Γεια σας
Γεια σας
Διπλωμα...αδεια κτλ...
Τα δινω...
Θα σας γραψω για πινακιδα...
Μα γιατι...το ενα το αλλο...
Κοιτα η μοστρα πληρωνετε...33 ευρω ειναι ΜΟΝΟ
Ωραιος τυπος γενικα μπορω να πω...
καναμε και χαβαλε με τα παιδια που σταματησαν...!!!!
Η ερωτηση κρισεως...
Με τον Καινουργιο κ.ο.κ ποσο θα ειναι στο προστημο???
Και η απαντηση....
Πανω απο 100 ευρω...100-150...δε ξερω...!!!
Το ανεβασαν παρα πολυ...!!!

Λοιπον...αληθεια η ψεμματα....εγω παω να φτιαξω την βαση που τρεμοπεζει για να μην μου πεσει...!!!

Λοιπόν, η επόμενή μας ομαδική προτείνω να είναι μπροστινές βάσεις για πινακίδα... Θα κάνουν θραύση!! :twisted:

Dark
24th April 2007, 19:44
Που να τρεχεις για βασεις τωρα.... http://www.cheesebuerger.de/images/midi/teufel/a010.gif

GtC
24th April 2007, 19:56
Που να τρεχεις για βασεις τωρα.... http://www.cheesebuerger.de/images/midi/teufel/a010.gif

Ρε απατεώνα έκανες καμιά πατέντα με την πινακίδα και δεν μας λες κι όλα χαζογελάς ?

Dimzag
25th April 2007, 08:57

Αμα δε βαλει...θα τα δει αλλιως τα πραγματα :banghead:

Dark
25th April 2007, 22:50
Ρε απατεώνα έκανες καμιά πατέντα με την πινακίδα και δεν μας λες κι όλα χαζογελάς ?

http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a041.gif

Δεν κανει για σενα Γιωργη ομως...Ακουμπαει η πινακιδα στη σιτα,δηλαδη οπως καταλαβαινεις ειναι πιο μεσα απο τον προφ/ρα και δεν εξεχει.Οποτε δεν σε γλυτωνει απο μικροεπαφες ατζαμηδων....

Peter Pan
26th April 2007, 12:51
....σιγουρα ολοι σας οπως και εγω οταν δωσαμε για
διπλωμα μεασα στην εξεταση ηταν και η οπισθογωνια....και λιγο πολυ οι περισοτεροι δεν τα πηγεναμε καλα...σημερα το πρωι που ανοιξα τη τηλεοραση ακουσα το εξης....οτι συμφωνα με το ΚΟΚ η οπισθογωνια ειναι παρανομη απο ανεκαθεν.......τα υπολοιπα μπορειτε να τα φανταστητε.........

zoi
26th April 2007, 20:59
διπλωμα μεασα στην εξεταση ηταν και η οπισθογωνια....και λιγο πολυ οι περισοτεροι δεν τα πηγεναμε καλα...σημερα το πρωι που ανοιξα τη τηλεοραση ακουσα το εξης....οτι συμφωνα με το ΚΟΚ η οπισθογωνια ειναι παρανομη απο ανεκαθεν.......τα υπολοιπα μπορειτε να τα φανταστητε.........

Θα μας τρελάνουνε τελείως αυτοί ρε παιδιά…
Μα τελείως!
:smurf:

Dark
27th April 2007, 02:03

Ε βεβαια ειναι παρανομη...Οπισθεν επιτρεπεται μονο σε μανουβρες και παρκαρισμα!

GtC
27th April 2007, 13:25

http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a041.gif

Δεν κανει για σενα Γιωργη ομως...Ακουμπαει η πινακιδα στη σιτα,δηλαδη οπως καταλαβαινεις ειναι πιο μεσα απο τον προφ/ρα και δεν εξεχει.Οποτε δεν σε γλυτωνει απο μικροεπαφες ατζαμηδων....

Βάλε καμιά φωτο γιατί από Τετάρτη μάλλον θα παρκάρω σε πάρκινγκ

Dark
1st May 2007, 21:31
Προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας κατά του νέου ΚΟΚ

Εδώ και μεγάλο διάστημα έχει γίνει γνωστό ότι ο νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας προβλέπει ιδιαιτέρως τσουχτερά πρόστιμα για τους παραβάτες.

Ένας οδηγός φορτηγού από το Βόλο τιμωρήθηκε με σχετικό πρόστιμο και αντί να πληρώσει αποφάσισε να προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας, ζητώντας να ανασταλεί και να ακυρωθεί ως αντισυνταγματικός και παράνομος ο νέος ΚΟΚ.

Ο εν λόγω τολμηρός οδηγός ανέπτυξε, ως όφειλε, και την επιχειρηματολογία του για αυτή του την κίνηση. Συγκεκριμένα θεωρεί ότι τα πρόστιμα του νέου ΚΟΚ είναι υπερβολικά, καθώς η αύξηση τους είναι τελείως άσχετη με την οδική ασφάλεια.

Δεν έμεινε, όμως, μόνο εκεί. Τονίζει επίσης ότι η φωτογράφηση του οχήματος από την αστυνομία, στην προσπάθεια να αποδειχθεί ότι ο οδηγός δεν φοράει ζώνη ασφαλείας, είναι παράνομη, καθώς το εσωτερικού του οχήματος είναι ιδιωτικός χώρος… και ο οδηγός μπορεί να είναι παντρεμένος και η συνοδηγός να μην είναι η γυναίκα του.

SokinRX8
1st May 2007, 22:11
σωστος ......λευτερια στην μη τοποθετηση μπροστινης πινακιδας :bowdown:

Nick_RX_8
1st May 2007, 22:19
σωστος ......λευτερια στην μη τοποθετηση μπροστινης πινακιδας :bowdown:
Προτεινω να κανουμε διαγωνισμο, ποιος θα φτιαξει την καλυτερη πατεντα για να κρυβεται η εμπρος ή και η πισω πινακιδα.
Ο καλυτερος να βραβευτει :lol: :wink:

Speez
2nd May 2007, 13:45
^
Παιδιά μη πιστεύετε οτι διαβάζετε!
Πως γίνεται να προσέφυγε ο εν λόγω οδηγός κατά του νέου ΚΟΚ όταν αυτός δεν ισχύει ακόμη?! :? :lol:
Υπενθυμίζω οτι ο νέος ΚΟΚ τίθεται σε ισχύ τον Ιούνιο άρα μάλλον "ράδιο αρβύλα" το παραπάνω.

Nick_RX_8
2nd May 2007, 15:52
^
Παιδιά μη πιστεύετε οτι διαβάζετε!
Πως γίνεται να προσέφυγε ο εν λόγω οδηγός κατά του νέου ΚΟΚ όταν αυτός δεν ισχύει ακόμη?! :? :lol:
Υπενθυμίζω οτι ο νέος ΚΟΚ τίθεται σε ισχύ τον Ιούνιο άρα μάλλον "ράδιο αρβύλα" το παραπάνω.

Αυτο αναρωτηθηκα και εγω... :roll: μηπως πηγε για καμμια αλλη παραβαση ?

Dark
2nd May 2007, 18:11
Εχετε δικιο,συγχωρεστε με...Σας παραθετω τις πηγες μου για να δειτε την σοβαροτητα αυτων... :roll:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=798783&lngDtrID=244
http://news.contra.gr/News/Hellas/151914.html

lampros
30th May 2007, 23:11
Δεν ξέρω ποσο έγκυρη είναι η πηγή (ενθετο με αυτοκίνητα στον ''κοσμο του επενδυτή'') αλλα λέει οτι αν σε πιάσουν με αντιρανταρ 2000ε + 60 ημέρες δίπλωμα... :roll:

Speez
31st May 2007, 09:54
^
Λάμπρο αυτό ισχύει! :roll:

GreddyRx8
2nd June 2007, 09:36
Απο σημερα 2 ΙΟΥΝΙΟΥ 2007 Ισχυει ο Νεος Κ.Ο.Κ. για αυτο προσοχη παιδες τα προστηματα τσουχτερα κατι 350αρια κατι 700αρια κατι 1000αρια κατι 2000αρια εχω δει στο προσπεκτους που μου αποστηλαν ακομα και παρακρατησεις δυπλωματος απο 10 μερες μεχρι 6 μηνες ακομα και αφαιρεση.ηρεμα παντα ζωνη ολοι οι επιβατες ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΣΩ ΝΑ ΦΟΡΑΝΕ ΖΩΝΗ.Και στην εγνατια λιωστε τα εργαλια σας αλλα παλι με μετρο για να μην εχουμε την υπερβολη!!!

GreddyRx8
2nd June 2007, 09:39
διαίτερο βάρος αναμένεται να δοθεί σε παραβάσεις που συνδέονται άμεσα με την πρόκληση ατυχημάτων, όπως η οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ, η μη συμμόρφωση με τα σήματα stop και τους ερυθρούς σηματοδότες, καθώς και η υπερβολική ταχύτητα.

Πιο συγκεκριμένα το πρόστιμο για την οδήγηση σε κατάσταση μέθης θα αυξηθεί από τα 83-668 ευρώ, ανάλογα με την περίπτωση, στα 200-1.200 ευρώ, ενώ θα συνοδεύεται με αφαίρεση της άδειας οδήγησης έως και έξι μήνες. Η μη χρήση ζώνης ασφαλείας και κράνους θα τιμάται 350 ευρώ, από 83, ενώ παράλληλα θα αφαιρείται και η άδεια οδήγησης για 10 ημέρες. Τα πρόστιμα για παραβίαση προτεραιότητας και κίνηση στο αντίθετο ρεύμα θα ανέλθουν επίσης από τα 83 στα 200 ευρώ.

Πέραν αυτών, η παραβίαση stop και ερυθρού σηματοδότη θα τιμωρείται με πρόστιμο 700 ευρώ. Η χρήση κινητού θα στοιχίζει στον παραβάτη 100 ευρώ συν την αφαίρεση της άδειας οδήγησης για διάστημα έως 30 ημερών. Η άσκοπη χρήση προβολέων, ανάλογα με την περίπτωση, θα τιμωρείται με πρόστιμο από 20 έως 700 ευρώ, ενώ η παράνομη στάθμευση σε χώρο για άτομα με ειδικές ανάγκες θα στοιχίζει 151 ευρώ.

Στον αντίποδα όλων αυτών, αναμένεται ελαφρά αύξηση των ορίων κυκλοφορίας στους αυτοκινητοδρόμους, κατά 10 χλμ./ώρα. Εφόσον η ανωτέρω αναθεώρηση του κ.ο.κ. ψηφιστεί το φθινόπωρο από τη βουλή, θα μεσολαβήσει ένα διάστημα τεσσάρων μηνών μέχρι την ημερομηνία εφαρμογής της.

Αυτά απο μένα ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

package
2nd June 2007, 13:57
http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

Σελίδα 139. Δυστυχώς το 300άρι είναι γεγονός.

RaZoR
2nd June 2007, 20:58
αα πολυ ωραιο το 300αρι... απο 33 πηγε 300... πλακα μας κανουν? :|

Dark
3rd June 2007, 09:35
Και παλι ομως δεν αναφερεται στην ελλειψη εμπροσθιας πινακιδας και την εμφανιση του επι τοπου στο οργανο...Γιατι κατι μου λεει πως τελικα θα παραμεινει στα 33Ε το προστιμο? :roll:

RaZoR
3rd June 2007, 14:50
αυτοκίνητο όχημα, το οποίο δεν έχει
τοποθετημένες και τις δύο πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας

αυτο γραφει.. δεν ξερω μηπως ομως την γλυτωνουμε αμα του την δειξουμε επι τοπου. :salute: :cop:

fts77
3rd June 2007, 15:14
Κυκλοφορία αυτ/του χωρίς
και τις 2 νομίμως χορηγημέ-
νες και κανονικές πινακίδες
αριθμού κυκλοφορίας
300,00 € (δ)
Πινακίδες αριθμού κυκλοφο-
ρίας μη ευκρινώς ορατές, μη
αναγνωρίσιμες από τεχνικά
μέσα ή με μη αντανακλα-
στικό επί αυτών υλικό (πλην
φορτηγών)
300,00 € (δ)
δυστηχως παιδια δεν ξεφευγουμε απο πουθενα μεχρι και για το ηχοσυστημα εχει προστιμο :( :( :(
Θόρυβος από ηχοσυστήματα 200,00 € (δ) 30 ημέρες ΑΦΑΙΡΕΣΗ
ΑΔΕΙΑΣ
ΟΔΗΓΗΣΗΣ

lampros
3rd June 2007, 16:36
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Σύμφωνα με τον νεο Κ.Ο.Κ το τέλευταίο πρόβατο στο κοπάδι πρεπει να έχει φώς!!!!!!!!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
1. που θα του το βάλουν;(νάπαντήσω; :lol: )
2. πως είναι δυνατόν να είναι πάντα το ίδιο πρόβατο τελευταίο;
3. που είναι το emoticon με τις ενδοπαλάμιες παλινδρομικές κινήσεις; :lol: χρειάζεται κάθε φορά που αναφερόμαστε στο δημόσιο και σε αυτούς που κρατούν την τύχη αυτης της άμοιρης χώρας στα χέρια τους... :cry: :roll:

lampros
3rd June 2007, 16:38
:lol: Mήπως να βάλουμε και προβολάκια ομίχλης στο τσοπανόσκυλο; :lol:
:rotfl:

GeoRx 8
3rd June 2007, 18:13
Υπαρχουνε και χειροτερα οπως στην Αμερικη οπου αυτοι που πιανονται για υπερβολικη ταχυτητα δηλαδη πανω απο 120 km/h θεωρουνται εγκληματιες και τελευταιο παραδειγμα η πασιγνωστη Παρις Χιλτον μπηκε 50 ημερες φυλακη!!!Εκει και ο Θεος ο ιδιος να εισαι δεν αστειευονται!!!

Η ζωνη στην Ιταλια ειναι 75 ευρω!!!!Και το εχω ξαναγραψει γιατι να βαλω ζωνη και κρανος ειναι δικαιωμα μου αν θελω να σκοτωθω η οχι!!!

Αν τα προστιμα αυτα πληρωθουν μεσα στις πρωτες δεκα ημερες ειναι ακριβως τα μισα λεφτα!!!!

Μπορει αργοτερα να τα μειωσουνε παντως!!!

Και επειδη ο νεος ΚΟΚ ειναι φοβερα αυστηρος σημερα ειδα δυο να περνανε εν ψυχρω με κοκκινο!!!!

Στην Ελλαδα παντα θα υπαρχουνε τα :gidi:

OP. LOCK
4th June 2007, 14:57
450 ευρω σε προστιμα εχθες για τον αδερφο μου, σε μια μερα!!! Συγχαρητηρια κανετε πολυ καλα τη δουλεια σας...

Chris
4th June 2007, 15:08
Aς φτιαξουν πρωτα τους δρομους, τα ορια και την συμπεριφορα των μπατσων και μετα ας αρχισουν τα προστιμα...Η αστυνομια πια μονο για κλησεις ειναι...αλλα στην Ελλαδιτσα το κρατος εισπρατει μονο απο τσιγαρα και αυτοκινητα...Ξυλο που θελουν ολοι...

john74
4th June 2007, 15:40
Χτες ακουσατε στις ειδησεις για καποιον "εκπροσωπο" του νομου που πυροβολησε τον αλλα γιατι διπλοπαρακαρε?:shock:
Εφαρμοζε το νεο ΚΟΚ προφανως!!! :evil: :evil: :evil: ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

lampros
4th June 2007, 15:48
Ετσι γίνεται πάντα στην αρχή μετα το ξεχνάνε... Το θέμα είναι οτι δεν άλλαξε ο κοκ αλλα ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ (έμμεση φορολογία δεν το λένε αυτο; )
Μα πιο πολυ τα'χω πάρει με τον !@#$%^&* τον Σταθάκη που τόσα χρόνια του έφταιγαν οι δρόμοι, ο φωτισμός, η σήμανση,τα ηλίθια όρια (που τώρα θα τα αυξήσει κατα 10χλμ!!! ) η μαγκιά των τροχαίων, οι αναποδες κλίσεις, τα έργα, οι διαφ. πινακίδες και τώρα που έγινε πολιτικός και αυτός του φταίμε εμείς οι ''Σουμάχερ'' που τρέχουμε.
:evil: ΤΙ ΑΛΛΑΞΕΣ κ.ΣΤΑΘΑΚΗ; ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ; ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ; ΤΟΥ @#$%^&*ΔΡΟΜΟΥΣ; Η ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ-@#$%^&*ΜΠΑΤΣΟΥΣ; :evil:

(σόρυ που τα πήρα αλλά λές ''επιτέλους μπήκε ενα νοημων ον στη βουλή του αυνανισταν'' αλλά τελικά μας βγήκε μια απο τα ίδια.. :roll: ) :cry:

RENESIS
4th June 2007, 16:05
Ετσι γίνεται πάντα στην αρχή μετα το ξεχνάνε... Το θέμα είναι οτι δεν άλλαξε ο κοκ αλλα ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ (έμμεση φορολογία δεν το λένε αυτο; )
Μα πιο πολυ τα'χω πάρει με τον !@#$%^&* τον Σταθάκη που τόσα χρόνια του έφταιγαν οι δρόμοι, ο φωτισμός, η σήμανση,τα ηλίθια όρια (που τώρα θα τα αυξήσει κατα 10χλμ!!! ) η μαγκιά των τροχαίων, οι αναποδες κλίσεις, τα έργα, οι διαφ. πινακίδες και τώρα που έγινε πολιτικός και αυτός του φταίμε εμείς οι ''Σουμάχερ'' που τρέχουμε.
:evil: ΤΙ ΑΛΛΑΞΕΣ κ.ΣΤΑΘΑΚΗ; ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ; ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ; ΤΟΥ @#$%^&*ΔΡΟΜΟΥΣ; Η ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ-@#$%^&*ΜΠΑΤΣΟΥΣ; :evil:

(σόρυ που τα πήρα αλλά λές ''επιτέλους μπήκε ενα νοημων ον στη βουλή του αυνανισταν'' αλλά τελικά μας βγήκε μια απο τα ίδια.. :roll: ) :cry:
Εδω θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου,λυπαμε πολυ για την θεση του κ. Σταθακη,αντι να φτιαξουν δρομους,να διορθωσουν τα ορια ταχυτητας και να μαθουν να κανουν μπλοκα εκει που πρεπει και οχι σε μερη που να εχουν καθαρο σκοπο την εισπραξη χρηματων,αυξανουν τα προστιμα σε υψος ενος βασικου μισθου!! :shock:

Κ α τ α ν τ ι α ,αυτο εχω να πω μονο!

john74
4th June 2007, 16:07
Λαμπρο ειναι να μην πιασουν την κουταλα ,μετα ολα τα βλεπουν με αλλο ματι και φυσικα οτι μας συμφερει,ετσι δυστυχως ειναι η κατασταση και φυσικα ο νεος ΚΟΚ ΔΕΝ εχει εισπρακτικο χαρακτηρα. :rotfl: Στην Ελλαδα ο ΚΟΚ θα παψει να εχει εισπρακτικο χαρακτηρα οταν ο ηλιος θ'αρχισει ν'ανατελει απο τη Δυση...

Psycho J.
4th June 2007, 18:06
Μα πραγματικά είναι εξωφρενικό αυτό που συμβαίνει :evil: :evil: έχω στα χέρια μου ένα απόσπασμα από τον καινούργιο ΚΟΚ... ΕΛΕΟΣ!!Κατά τη γνώμη μου όποιος βγαίνει στα κανάλια και λέει πως με αυτά τα μέτρα θα μειωθούν τα ατυχήματα, δεν ξέρει που παν τα 4!Αντί για να κυνηγάει νταλικέριδες - φονιαδες που δεν υπολογίζουν κανέναν, σκέφτονται με ποιον τρόπο θα ληστέψουν "νόμιμα" κάποιον που πολλές φορές τυχαίνει να κάνει 2 δουλειές για να τα βγάλει πέρα...Τί να πω... ΝΤΡΟΠΗ σ'αυτούς του "έξυπνους" που το μυαλό τους σταματάει σε κάτι τέτοια κ πέρα από τη μύτη τους δε μπορούν να δουν :evil: :evil: :evil: :evil:

Dark
4th June 2007, 18:49
Αληθεια ρε παιδια (παλι με τρωει....),γιατι φωναζουμε τωρα?Ποιοι ειναι ολοι αυτοι που τρεχουν καθε 4 χρονια στο Συνταγμα,στην Ομονοια και στις τοπικες οργανωσεις και πανηγυριζουν?
Αλλοι Ελληνες ειναι? :roll:

Να τους χαιρομαστε!!!

GtC
4th June 2007, 21:09
Χθες πάντως που γυρνούσα Θεσσαλονίκη, ένα περιπολικό με ραντάρ την είχε στημένη πάνω σε μια γέφυρα πριν τα Διόδια των Μαλγάρων (σε ατέλειωτη ευθεία με πλάτος 3-4 λωρίδων κυκλοφορίας με διαχωριστικό χωράφι-όχι απλά τοιχάκι- στη μέση). Φαντάζομαι ότι ξεκίνησαν να σώζουν ζωές :evil:

SokinRX8
5th June 2007, 02:01
ηρεμειστε θα χαλαρωσουν σε κανενα μηνα.Παντως ολοι στην συμερινη συναντηση με πινακιδες :cry: (εκτος απο εμενα 8) )

package
5th June 2007, 10:45
Χτες το πρωί στο Σύνταγμα ήταν στημένοι με την καραμπίνα. Σήμερα νέκρα.

ΣΤΕΛΙΟΣ
5th June 2007, 16:25
Ναι ρε Κώστα γιατί σήμερα το πρωί ήταν όλο το σώμα στη Χαμοστερνας......γράφανε όλους τους κακούς.....εγκληματίες....ταλ ίπωρους οδηγούς....

package
5th June 2007, 18:24
Την άρπαξες?

Dark
5th June 2007, 22:35
Οσοι φαγανε κληση με τον νεο ΚΟΚ και η κληση γραφτηκε στο παλιο χαρτακι,το κλασσικο,μην σπευσουν να την πληρωσουν.Ειναι ΑΚΥΡΗ!!!Ας περασουν μια βολτα απο ενα ΑΤ να ρωτησουν :wink:

GeoRx 8
6th June 2007, 01:00
Εγω συμφωνω με αυτο που ειπε ο Κωστας οτι καθε τεσσερα χρονια ολοι αυτοι που φωναζουνε τωρα βγαινουνε με τα σημαιακια και χειροκροτανε τον καθε ψευτη!!!!

Χθες λεγανε στις ειδησεις κοπηκανε 1500 κλησεις και μπηκανε στα ταμεια του κρατους 200.000 ευρω!!!!

Αυτη ειναι επιχειρηση!!!

Μια Φερραρι σε μια μερα!!!

pioneer
6th June 2007, 03:55
Ναι ρε Κώστα γιατί σήμερα το πρωί ήταν όλο το σώμα στη Χαμοστερνας......γράφανε όλους τους κακούς.....εγκληματίες....ταλ ίπωρους οδηγούς....

Καλά, τί γράφουνε πάνω στη Χαμοστέρνας??!

Nick_RX_8
6th June 2007, 10:59
Ξερει κανεις αν αλλαξε και το προστιμο για τα φυμε ?

Chris
6th June 2007, 12:11
Για εξτρα πληροφοριες........Ελπιζω ολες οι αποριες να λυθουν :wink:

ΣΤΕΛΙΟΣ
6th June 2007, 16:58
:roll: :lol:

ΣΤΕΛΙΟΣ
6th June 2007, 17:01
Την άρπαξες?

όχι ρε φίλε ήμουνα με το φορτηγό....απλά τους κοιτούσα και γελούσα....

Καλά, τί γράφουνε πάνω στη Χαμοστέρνας??!

για ζώνη και κράνος υποθέτω....

Koutsman
6th June 2007, 17:25
Όταν είδα το παρακάτω βίντεο, βίδωσα πινακίδες και στις πόρτες...

http://www.youtube.com/watch?v=h1owRyo1KGw&NR=1

Psycho J.
6th June 2007, 19:32
Όλοι μου λένε να βάλω πάλι την πινακίδα μου γιατι θα ξεχυθούν όλα τα λαγονικά στους δρόμου τώρα και θα μας σκίσουν στις κλίσεις...
"Μα κυρ πολιτσμάνε μου είναι σκέτη κούκλα....θα πήγαινε η καρδιά σας τώρα να βάλω σιδεράκια στο μωρό μου"
Τι να σου πω ρε Μητς(φιλαράκι) καλά τα λες εσύ, αλλά ποιος καταλαβαίνει το πόνο μας :cry: :cry: :cry:

SokinRX8
7th June 2007, 11:23
Όταν είδα το παρακάτω βίντεο, βίδωσα πινακίδες και στις πόρτες...

http://www.youtube.com/watch?v=h1owRyo1KGw&NR=1καλο :lol: :lol: :lol:

OP. LOCK
7th June 2007, 14:52
το χειροτερο κακο που μας βρηκε δεν ειναι αυτο. Το χειροτερο ειναι οτι στις επομενες εκλογες οι μπατσοι θα σταματησουν τα μπλοκα, εμεις θα ξεχασουμε οσα εχουμε πληρωσει και θα τους ξαναψηφισουμε...ετσι δε γινεται συνηθως???
Αλλα και να βγουν οι αλλοι, ξερουμε οτι εδω στην ελλαδα οτι μπαινει δεν ξαναβγαινει,δεν θα αλλαξουν τπτ...

stefanosktm
7th June 2007, 15:13
παιδια με γραψανε για πινακιδα σημερα το πρωι !! τα 300.00 ευρο ειναι αμα το αμαξη δεν εχει πιονακιδεσ καθολου κυκλοφορει χωρις πισω μπρος!!! δεν εχει αλλαξει ο νομος για την μπροστα πινακιδα και την πηρα για 33,00 ευρο. καπια προστιματα δεν εχουν αλλαξει, οσα εχουν αλλαξει ειναι στον νεο κωδικα καποια παραμιναν το ιδιο. αυτα!!

Chris
7th June 2007, 15:54
παιδια με γραψανε για πινακιδα σημερα το πρωι !! τα 300.00 ευρο ειναι αμα το αμαξη δεν εχει πιονακιδεσ καθολου κυκλοφορει χωρις πισω μπρος!!! δεν εχει αλλαξει ο νομος για την μπροστα πινακιδα και την πηρα για 33,00 ευρο. καπια προστιματα δεν εχουν αλλαξει, οσα εχουν αλλαξει ειναι στον νεο κωδικα καποια παραμιναν το ιδιο. αυτα!!
:roll: :roll: :roll: Παιδες πως μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε αυτο :?: :?: :?: Αν ισχυει πινακιδα αντε γεια

GeoRx 8
7th June 2007, 16:21
Γραψανε πελατη και φιλο με BMW 645 CI προς Λαμια με 167 χλμ!!!!!

Δυο μηνες το διπλωμα επιτοπου και 350 ευρω προστιμο!!!!!

Που αυτο το αμαξι παει 167 με την οπισθεν!!!!

Ημαρτον δηλαδη.

RaZoR
7th June 2007, 17:56
ωχ και την αλλη βδομαδα θα ανεβω-κατεβω αθηνα-λαμια-αθηνα 2 φορες κιολας... προβλεπω να τρωω και εγω κανενα :|

northern
7th June 2007, 18:17

Για την πισω πινακιδα δυσκολα να το χαρισουν σε οσους την βγαζουν,πιστευω κανονικα 300,αλλα δεν μας ενδιαφερει κιολας.Ηταν προχθες καποιος αξιωματικος καλεσμενος σε ενα καναλι που συζητουσαν για τον νεο κοκ,εστειλα μνμ κ ρωτησα,και αυτοι δν ξερουν καλα καλα τι ισχυει.. "ναι λεει,αν λειπουν πινακιδες κανονικα προστιμο αλλα σταθηκε μονο στην πισω γιατι αν προξενησης ατυχημα ή πας να διαφυγεις αυτη φαινεται".

filon
7th June 2007, 20:04
.....αλλα σταθηκε μονο στην πισω γιατι αν προξενησης ατυχημα ή πας να διαφυγεις αυτη φαινεται".

και στίς < αναμνηστικές φωτογραφίες > η πίσω φαίνετε :wink:

northern
8th June 2007, 00:52
^Aυτο ειναι σιγουρο,το επικαλουμε μαλιστα οταν μας σταματανε κ αρχιζουν οι ερωτησεις για την πινακιδα,την τελευταια φορα μου ειπαν οτι κανουργιες καμερες κανουν ζουμ στν μπροστα πινακιδα κ ετσι δεν τιθεται θεμα προσωπικων δεδομενων :shock:

GeoRx 8
10th June 2007, 00:18
Πηρα σημερα την εφημεριδα τα Νεα και ειχε ενα φανταστικο βιβλιαρακι με τον νεο Κ.Ο.Κ.!!!!

Μεχρι σημερα λεει εχουνε στειλει πανω απο 4.000 φωτογραφιες μετα απο υπερβολικη ταχυτητα!!!Αυτο το ακουσα στις ειδησεις!!!

Blacktan
12th June 2007, 10:56

Πηγαινετε κατ ευθειαν στην σελιδα 206 , ΑΡΘΡΟ ΚΟΚ 90 , παραγραφος 3 και 4

επιβεβαιωνει αυτο που λεει ο Στεφανος ...

επομενως , οσοι φατε κληση , απο στρουμφ που δεν δεχονται αυτο το αρθρο , να τους βαλετε να αναγραψουν οτι το αυτοκινητο σας δεν εφερε εμπροσθια πινακιδα μονο , ενω η οπισθια ηταν τοποθετημενη καταλληλα και ευκρινως ...

Αν πατε στον διοικητη της τροχεας του τμηματος που ανηκει η κληση εντος 3 ημερων λογικα ο διοικητης θα την παραγραψει , αν παλι δεν το δεχθει ουτε ο διοικητης η δεν πατε εντος 3ημερου , στο δικαστηριο θα αθωωθειτε πανηγυρικα , λογω καταχρηστικης κλησης ...

ο Νομος ειναι ΣΑΦΗΣ .... να μην φερει και τις 2 πινακιδες ....

Chris
12th June 2007, 11:15
Υπαρχει και δευτερη παραγραφος και εκει υπαγομαστε οι μη εχοντες μπροστινη πινακιδα....Αν πατε δικαστηριο θα πληρωσετε και τους τοκους..

Blacktan
12th June 2007, 11:30
Tι εννοεις και 2η παραγραφος ?

Chris
12th June 2007, 11:37
Αν συνεχισεις το διαβασμα θα δεις οτι ξαναναφερει για τα 300ε ακριβως παρακατω..Δυστυχως και γω δν θελω να την βαλω αλλα αν ειναι να δωσω στην καλυτερη 150ε προτιμω να σας κερασω ολους σουβλακια. Επισης και δικαστη που ρωτησα αλλα και τροχονομο της Αττικης οδου ισχυει το 300ε

Blacktan
12th June 2007, 11:44
Βρε Χριστοφορε , τι αν συνεχισω παρακατω ?

δεν γραφει τιποτα πουθενα ...

αν εσυ το εχεις διαβασει δωσε μου Σελιδα , Αρθρο και παραγραφο ....

ας μην μιλαμε γενικα και αοριστα ...

stefanosktm
12th June 2007, 12:07

Πηγαινετε κατ ευθειαν στην σελιδα 206 , ΑΡΘΡΟ ΚΟΚ 90 , παραγραφος 3 και 4

επιβεβαιωνει αυτο που λεει ο Στεφανος ...

επομενως , οσοι φατε κληση , απο στρουμφ που δεν δεχονται αυτο το αρθρο , να τους βαλετε να αναγραψουν οτι το αυτοκινητο σας δεν εφερε εμπροσθια πινακιδα μονο , ενω η οπισθια ηταν τοποθετημενη καταλληλα και ευκρινως ...

Αν πατε στον διοικητη της τροχεας του τμηματος που ανηκει η κληση εντος 3 ημερων λογικα ο διοικητης θα την παραγραψει , αν παλι δεν το δεχθει ουτε ο διοικητης η δεν πατε εντος 3ημερου , στο δικαστηριο θα αθωωθειτε πανηγυρικα , λογω καταχρηστικης κλησης ...

ο Νομος ειναι ΣΑΦΗΣ .... να μην φερει και τις 2 πινακιδες ....

ετσι ακριβως ειναι με εχουν σταματησει 2 φορες ο ενας με εγραψε για 33 ευρο και ο αλλος που ηταν παρα πολυ ευγενικως και κυριως σιζιτισαμε και μου ειπε τα εξης : 1) μια μερα λεει εγραψε εναν με ενα corvete για πινακιδα μπροστα και των εγραψε 150,00 ευρο επειδη ειχε την πισω το παιδι την πληρωσε σε 10 μερες και πληρωσε το μισο οπως λεει ο νομος δηλαδη 75,00 ευρο. την αλλαη φορα εγραψε εναν για 150,00 ευρο παλι και πηγε στον διοικιτι και ειπε τετοια κληση δεν εχει ο κωδικας που να λεει οτι αμα δεν εχεις μπροστα πινακιδα ειναι 150,00 και του την διαγραψε ο διοικητης μεσα σε 3 μερες. εναν φιλο μου προσφατα των γραψανε για 300 ευρο ΑΛΛΑ ειχε την πισω πινακιδα με αυτο το πλαστικο που δεν φενοταν σκετικα καθαρα την παραμορφωνε!!! αυτα!!!

βασικα ειναι απλο αμα το αμαξη δεν εχει πινακιδεσ μπρος πισω ειναι 300 ευρο η κληση !! παλια ηταν 150 ευρο η κλήση αμα το αμαξη δεν ειχε πινακιδες!

βεβαια παλια υπηρχε αμα δεν εχεις μπροστα πινακιδα ειναι 33,00 ευρο και ακομα αυτο δεν εχει αλλαξει!!

οπως και τα προστιμα με τα φιμε ουτε αυτα εχουν αλλαξει!!

Chris
12th June 2007, 12:09
Επειδη εχω το ΦΕΚ διαβασε παραγραφος 4β αρθρο 90. Οι μη εχοντες 1 απο τις 2 πινακιδες υπαγονται σε αυτη την παραγραφο...Οσο για το γενικα & αοριστα ας το πουν οσοι θελουν στον τροχονομο οταν θα τους ριξει την 300ε

Chris
12th June 2007, 12:12
Στεφανακο μακαρι ολοι οι τροχονομοι να ηταν ασχετοι και ανιδεοι οπως αυτος...Αλλα τωρα πια επειδη εχει παραγινει το κακο με τους μη εχοντες πινακιδες το προστιμο αν λειπει ειτε η μπροστινη ειτα η πισω ειναι 300ε τεκμηριωμενο..Η πισω διοτι δν σε πιανει η φωτο και η μπροστινη διοτι δν ειναι ευκρινως αναγνωρισιμα τα στοιχεια του αυτ/του.

Blacktan
12th June 2007, 13:33
4β Χριστοφορε , συγγνωμη , αλλα δεν υπαρχει .....

Chris
12th June 2007, 13:40
Συγχωρεμενος Χαρη μου...Νιπτω τας χειρας μου

SokinRX8
12th June 2007, 14:18
μολις με σταματησαν για πινακιδα.Βεββαια δεν με εγραψαν διοτι τους εξηγησα οτι με εμποδιζει η πινακιδα και το καταλαβαν.

Το προστιμο εχει παραμεινει στα 33 ευρω.Καλο ειναι Χριστοφορε να προσεχεις τι λες και να μην μας μπερδευεις :wink:

Chris
12th June 2007, 14:27
μολις με σταματησαν για πινακιδα.Βεββαια δεν με εγραψαν διοτι τους εξηγησα οτι με εμποδιζει η πινακιδα και το καταλαβαν.

Το προστιμο εχει παραμεινει στα 33 ευρω.Καλο ειναι Χριστοφορε να προσεχεις τι λες και να μην μας μπερδευεις :wink:

Ο καθεις ειναι νοημων και ας πραξει οπως επιθυμει:twisted: :twisted: ο ΚΟΚ ειναι ελευθερος να τον διαβασει και να τον εξηγησει οπως θελει ο οποιοσδηποτε. Οι τολμηροι-μαγκες μετα μην κλαινε σαν κοριτσακια :wink:

SokinRX8
12th June 2007, 15:32
^και σε αυτους που δεν ξερουν τι τους γινετε να μην κρυφτουν :wink: :wink: :wink:

RaZoR
12th June 2007, 15:57

υπαρχει 90- 4β

μέσα ή με μη αντανακλα-
φορτηγών)
300,00 €

RaZoR
12th June 2007, 16:01
παντως πως γινεται σε αλλο να κοβουν 300, μετα σε αλλο 150 και σε αλλο 33 δεν καταλαβαινω... ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν ποσο ειναι μου φαινεται. :scratch:

Chris
12th June 2007, 16:14
Αντωνη εισαι μεγιστος.........

georx8
12th June 2007, 16:17
^Αυτό πάλι μόνο νομικός μπορεί να μας εξηγήσει αν αυτή η παράγραφος αφορά τη δικιά μας περίπτωση.

ΣΤΕΛΙΟΣ
12th June 2007, 16:49
τελικά σε αυτή τη χώρα δεν ξέρουμε τι μας γίνεται,παιδιά μην τη ψάχνεται ο καθένας θα δίνει και τη δικιά του ερμηνεία του κοκ....

καλά ξεμπερδέματα μάγκες......!

GeoRx 8
12th June 2007, 17:21
Σημερα ηρθε στο μαγαζι ενας απο την τροχαια και τον ρωτησα για το προστιμο που μας καιει ολους.

Και η απαντηση ητανε 300 ευρω!!!

Και το διευκρινιζω να λειπει μονο η μπροστα η πισω να ειναι κανονικα επανω οπως πρεπει και μου ξαναλεει 300 ευρω!!!

Και του λεω και εγω στην Αμερικη γιατι ο νομος λεει να παιρνεις το νουμερο απο την πισω πινακιδα και μονο οπωτε την μπροστα εχουνε το προνομιο να την βαζουνε μονο και αν το θελουνε????Και μου λεει και τι ειναι αυτοι οι εξυπνοι???Του λεω και εγω μαλλον.Και στην Ευρωπη μου λεει ομως σε ολες τις χωρες η πινακιδα υπαρχει μπρος πισω!!!!

Παντως 300 ευρω για την πινακιδα ειναι πραγματικα απαραδεκτο και ισχυει και για τις μηχανες αυτο το προστιμο!!!!

Chris
12th June 2007, 17:30
Πες τα ρε Γιωργο γιατι απο το πρωι το λεω και μαλιστα που ακριβως υπαγομαστε, ποιος μου το ειπε και μου τα χουν κανει τσουρεκια ...Αναφερομαι στον εξυπνακια πονηρο λουγκρα, ανιδεο, ασχετο, μαμακα, φλωρο, αχρηστο φιλο Sokin...

Jason
12th June 2007, 19:03
Κατι πηρε το αυτι μου στο ραδιο σημερα οτι αλλαξε ο κ.ο.κ και για τις εξατμισεις!Μειωσαν τα επιτρεπα ντεσιμπελ και θα γραφουν οτι μη εργοστασιακο τη πρωτη φορα που σε γραφουν διπλωμα αδεια πινακιδες για 15 μερες δευτερη φορα 6 μηνες και εξετασεις για να ξαναπαρεις το διπλωμα.....αληθευει αυτο?Επισης χτες με εγραψαν για τη πινακιδα...33 ευρω του ειπα τις κλασσικες δικαιολογιες για να μου απαντησει ολοι με ρχ s2k mx5 porsche τα ιδια λετε!Ενα κομπλεξικο μου μολις ειχε τελειωσει τη σχολη ηταν!Μαλλον γρφουν οτι γουσταρουν στις κλησεις!

RaZoR
12th June 2007, 19:37
να... και αλλος με 33αρα κληση.... τι θα γινει πια.. ρε παιδια η κληση αυτη των 33 ευρω που αναγραφεται στο κοκ?? την εχει δει κανεις?

northern
12th June 2007, 21:56
Eδω λες, πιστευε κ μη ερευνα φιλε razor..
απλα ο νομος δεν ειναι ξεκαθαρος κ γραφει οτι νομιζει πιο λογικο εκεινη την στιγμη ο αστυνομικος.Τωρα να σε γραψει 300Ε για μπροστα πινακιδα που ουσιαστικα ειναι αχρηστη δεν του βγαινει κ ετσι ακολουθει τον παλιο κοκ.
Για την πισω δν νομιζω να χαριζουν!

Dark
12th June 2007, 23:53
Να'χαμε να λεγαμε...Οτι να'ναι!

Προστιμο και επισημα απο τροχαια Μαλακασσας,33Ε.Οποιοδηποτε αλλο ποσο,δικαστηριο :wink:

Απλα ειναι καρατσεκαρισμενο οτι γλυτωνεις απο πολλα μπλοκα φορωντας την μπροστινη πινακιδα.

f1rst
13th June 2007, 00:22
Αν τελικά ειναι όντως έτσι 33Ε. :roll:
Να υποθέσω ότι ισχύει τοτε κ η εκπτωση του 50%?? :D Αρα 16,5Ε....

SokinRX8
13th June 2007, 02:06
γεια σου ρε Χριστοφορε παραπληροφορηση

33ευρωVs300ευρωσημειωσατε

3 - 1

Blacktan
13th June 2007, 09:58

υπαρχει 90- 4β

μέσα ή με μη αντανακλα-
φορτηγών)
300,00 €

O KOK δεν λεει πουθενα 4β , μην με τρελλανετε τωρα , εχω μπροστα μου ΟΛΟ το βιβλιο ...

Αν το παμε θεωρητικα, ναι , αυτο ειναι το 90 4 β , αλλα πουθενα δεν το αναφερει ετσι ...

Και εκτος αυτου , πουθενα δεν συναδει αυτη η πααγραφος με αυτο που υποστηριξε ο Χριστοφορος ....

Chris
13th June 2007, 10:13
Καλη τυχη με τις πινακιδες....Θα πεσει πολυ γελιο.Ο νοων νοειτο αν υπαρχει καποιος που αμφιβαλλω.

Sokin βλακα VS Sokin ηλιθιος=5-5 :lol:

GeoRx 8
13th June 2007, 13:42
Εχω και εγω μπροστα μου το βιβλιαρακι του νεου ΚΟΚ και γραφει για κυκλοφορια χωρις πινακιδες η να μην φαινονται καθολου 300 ευρω.

Τωρα μακαρι να ισχυει το 33 για την μπροστα.

Παντως αν με γραψει το γυδι για την μπροστα και μου βαλει 300 ευρω προστιμο δεν εχω καμια διαθεση να τρεχω στα δικαστηρια για να αποδειξω το αντιθετο.

titanioym
13th June 2007, 17:53
οποτε ποια ειναι η λυση? τα μουτρα κατω και βουρ για πινακιδα?

Chris
13th June 2007, 17:58
Παιδια το κουρασαμε το θεμα.Ο νεος ΚΟΚ ειναι γεγονος, μπορει ο καθεις να τον διαβασει και να το ερμηνευσει. Το θεμα ειναι ομως οτι ισχυει παλια τωρα δν ισχυει! Οποιος θελει παιζει με την φωτια και τα προστιμα, τις χαζοδικαιολογιες και τα δικαστηρια...Δν νομιζω οτι υπαρχει νοημων ατομο να πληρωσει 300ε εστω και 150ε για πινακιδα.....και να μην τον τσουξει,ουτε μπορουμε να ελπιζουμε οτι θα πεσουμε σε ασχετους και καλους μπατσους...Το ελληνικο κρατος ζηταει χρηματα :twisted: :twisted: οποτε.....προσοχη :idea:

OP. LOCK
14th June 2007, 13:41
παιδες το προστιμο ηταν 300Ε απο παλαια και 150Ε μονο για την μπροστινη πινακιδα. 33Ε μας εκοβαν χαρηστικά..
εξ αλλου αν ειχε αλλαξει θα το ανεφερε και το ενημερωτικο βιβλιαρακι του υπουργειου...

jin kazama
14th June 2007, 18:11
Ξέρει κανεί αν υπάρχουν βεντούζες για πινακίδες ?? :roll:

Chris
14th June 2007, 18:13
Παντως χωρις την πλαστικη βαση ειναι πολυ καλυτερα η πινακιδα...Μπαινει πιο μεσα και ειναι αρκετα πιο ομορφη

Dark
14th June 2007, 18:20
Αντε ρε...Σοβαρα? :wink:

jin kazama
14th June 2007, 18:23
Παντως χωρις την πλαστικη βαση ειναι πολυ καλυτερα η πινακιδα...Μπαινει πιο μεσα και ειναι αρκετα πιο ομορφη

Kαμια photo ρε Chris :wink:

Chris
14th June 2007, 18:38
Αντε ρε...Σοβαρα? :wink:

http://www.cheesebuerger.de/images/smilie/boese/g045.gif :lol: :lol:

Dark
14th June 2007, 18:41
http://www.cheesebuerger.de/images/midi/boese/a126.gif

GeoRx 8
15th June 2007, 10:56
Για να δειτε οτι εδω στην Ελλαδα τα οργανα της ταξης ειναι χειροτερα και απο του Αμαζονιου!!!Δηλαδη ειμαστε ζουγκλα και αυτο γιατι????

Γιατι πραγματικα ο νεος ΚΟΚ ειναι για να μαζεψουνε λεφτα και τιποτα αλλο.Δεν τους νοιαζει αν χτυπησεις αν σκοτωθεις αν καεις οτιδηπωτε παθεις απλα να μαζεψουνε λεφτα.

Χθες εβλεπα την πρωινη εκπομπη στη Νετ και ειχανε απ'ευθειας συνδεση με Καλλιμαρμαρο με τον Διοικητη της τροχαιας Αθηνων και οπως μιλαγε το γυδι τρακαρανε δυο μηχανακια ελαφρως οπου ο ενας δεν φοραγε κρανος και ο αλλος το ειχε στον αγκωνα (αλλα γυδια και αυτοι οι δυο) και με το μπαμ γυρναει ο διοικητης και λεει οριστε το ειδατε τι εγινε??Αυτο ειναι προστιμο και αφαιρεση διπλωματος!!!Δεν κοιταξε αν χτυπησανε οι ανθρωποι αλλα με την μια προστιμο!!!!

Και κατι πολυ σοβαρο για το κρανος οπου εκει καταλαβαινετε οτι δεν του νοιαζει τους τροχονομους η ασφαλεια σου.

Υπραχουνε κρανη στην αγορα με 20 ευρω!!!!Και υπαρχουνε στα Πρακτικερ και στα μεγαλα καταστηματα που πουλανε φθηνα προιοντα τα καλα μαγαζια με τις μοτοσυκλετες φυσικα δεν τα παιρνουνε ποτε.

Με αυτο το κρανος αν πεσεις το κεφαλι σου θα ανοιξει σαν καρπουζι γιατι ειναι σαν να φορας ΤΙΠΟΤΑ απολυτως!!!Και ομως ο τροχονομος που δεν γνωριζει τις προδιαγραφες του κρανους οι οποιες στα καλα κρανη αναγραφονται επανω δεν θα σε γραψει για το κρανος δολοφονο γιατι απλα το φορας!!!!

Που εκει για εμενα αν ενδιαφερεται για την ζωη σου πρεπει να σου κοψει διπλασια κληση!!!

Ενα καλο κρανος τοοποιο θα σε σωσει κανει πανω απο 600 ευρω και φτανει και τα 1000 ευρω+++.

Επισης τα κρανη ειναι για δεκα χρονια οπως και οι ζωνες του αυτοκινητου στα δεκα χρονια θελει ελενγχο οπως και ο αεροσακος στα δεκα χρονια ο κατασκευαστης λεει θελει ανοιγμα και να μπει αλλος μηχανισμος καινουργιος!!!!

Αυτα γινονται?????Τιποτα απο αυτα δεν γινεται και ειναι πολυ σοβαρα αυτα τα ζητηματα.

package
15th June 2007, 11:06
Εγώ είμαι αντίθετος με οποιοδήποτε πρόστιμο με υποχρεώνει να κάνω κάτι που δεν θέλω. Ζώνη και κράνος δεν θέλω να βάλω. Την δική μου ζωή θα χάσω. Τώρα τους πήρε ο πόνος για μένα και τον οποιοδήποτε. Όσον αφορά τα πρόστιμα που βάζουν σε κίνδυνο τη ζωή των άλλων όπως κόκκινο, στοπ και λοιπά θα ήθελα το πρόστιμο να είναι πάνω από 1000 ευρώ και αφαίρεση διπλώματος για ένα χρόνο. Αυτό είναι το σωστό και όχι οι μ....ς που τους ήρθαν στο κεφάλι. Άντε τώρα γιατί τα πήρα.

MOD EDIT

GeoRx 8
15th June 2007, 11:09
Το ποιο φοβερο ειναι οτι εχουνε βαλει προστιμο και στα μηχανακια που κινουνται λεει αναμεσα στα αυτοκινητα!!!

Ποιος ο λογος τοτε ειναι να εχω την μηχανη και να καθομαι πισω απο το αμαξι η το φορτηγο η το λεωφορειο????

Πρεπει να ειναι σταματημενα λεει στο φαναρι για να περασεις αναμεσα.

Ημαρτον.

MPAKO
15th June 2007, 12:37
Σημερα πηγα να πληρωσω κατι λογαριασμους στο ταχυδρομειο και
πετυχα ενα παλικαρι που πληρωνε μια κληση απο μηχανακι.Τα
:smurf: γραψανε το συνεπιβατη γιατι δεν φορουσε κρανος.:idea: Το
ποσο ηταν 310€(αν θυμαμε καλα) :idea: :!: :!: Απο τη μια λεω(απο μεσα μου)
καλα να παθει που δεν φροντιζει για την ασφαλεια του και απο
την αλλη ΕΛΕΟΣ γιατι το ποσο ηταν υπερβολικο.......

Chris
15th June 2007, 12:53
Ρωτα και το Sokin το εξυπνοφλωρομαγκα ποσο του ηρθε να πληρωσει....

RaZoR
15th June 2007, 15:28
Εγώ είμαι αντίθετος με οποιοδήποτε πρόστιμο με υποχρεώνει να κάνω κάτι που δεν θέλω. Ζώνη και κράνος δεν θέλω να βάλω. Την δική μου ζωή θα χάσω.

δεν ειναι ετσι ακριβώς... αμα ας πουμε βγει καποιος στο αντιθετο ρευμα και σκασει πανω σου και σε σκοτωσει (επειδη δεν φορουσες ζωνη) αυτος θα την πληρωσει μετα....

john74
15th June 2007, 15:39
Να προσθεσω κατι πανω στο θεμα ζωνη,πρεπει να σκεφτειτε και το ενδεχομενο του σοβαρου τραυματισμου εαν δε φοραει καποιος ζωνη η κρανος και βλεποντας το ψυχρα απο την πλευρα του κρατους (το οποιο δεν υποστηριζω) ,μετα απο ενα σοβαρο τραυματισμο και πιθανοτητα αναπηριας το κρατος επωμιζεται το κοστος για αναπηρικες συνταξεις και ολα τα παρελκομενα που θα χρειαστουν για τον πλεον αναπηρο η σοβαρα τραυματια και παντα μην ξεχναμε οτι αυτα ουσιαστικα βγαινουν απο τις τσεπες μας,δυστυχως...

ΣΤΕΛΙΟΣ
15th June 2007, 16:52
Εγώ είμαι αντίθετος με οποιοδήποτε πρόστιμο με υποχρεώνει να κάνω κάτι που δεν θέλω. Ζώνη και κράνος δεν θέλω να βάλω. Την δική μου ζωή θα χάσω. Τώρα τους πήρε ο πόνος για μένα και τον οποιοδήποτε. Όσον αφορά τα πρόστιμα που βάζουν σε κίνδυνο τη ζωή των άλλων όπως κόκκινο, στοπ και λοιπά θα ήθελα το πρόστιμο να είναι πάνω από 1000 ευρώ και αφαίρεση διπλώματος για ένα χρόνο. Αυτό είναι το σωστό και όχι οι μ....ς που τους ήρθαν στο κεφάλι. Άντε τώρα γιατί τα πήρα.

MOD EDIT

Ρε απατεώνα εσύ τα έχεις πάρει και τα ψάχνω;Τσακίσου και φερε μου τα πίσω..... :whip: :rotfl:

package
15th June 2007, 17:00
Εγώ είμαι αντίθετος με οποιοδήποτε πρόστιμο με υποχρεώνει να κάνω κάτι που δεν θέλω. Ζώνη και κράνος δεν θέλω να βάλω. Την δική μου ζωή θα χάσω.

δεν ειναι ετσι ακριβώς... αμα ας πουμε βγει καποιος στο αντιθετο ρευμα και σκασει πανω σου και σε σκοτωσει (επειδη δεν φορουσες ζωνη) αυτος θα την πληρωσει μετα....

Αυτό που λες δεν στέκει. Είτε φοράω ζώνη είτε όχι, αν φύγει από το αντίθετο ρεύμα, αυτός θα με πληρώσει. Αυτός έκανε το λάθος.

RaZoR
15th June 2007, 18:59
το ιδιο θα πληρωσει αμα σου σπασει το αμαξι και το ιδιο αμα σε σκοτωσει? :|

RaZoR
15th June 2007, 19:00
kai δεν ενοω μονο για χρηματικο κοστος.

package
15th June 2007, 19:52
Μα αν φύγει από το αντίθετο θα με σκοτώσει ούτως ή άλλως. Και στην τελική ας είναι το πρόστιμο για κράνος και ζώνη μικρό και ας βαράνε στα υπόλοιπα. Όχι οτι είμαι αντίθετος στην χρήση ζώνης και κράνους. Πάντα φοράω και τα 2 μου έχουν σώσει την ζωή, απλά είμαι αντίθετος στο μέγεθος του προστίμου.

ΔΗΜΟΣ
15th June 2007, 22:51
σωστα το μεγεθος παντα επεζε και θα παιζει ρολο...

SokinRX8
16th June 2007, 00:08
σημερα πηρα ταξι μετα απο πολυ καιρο.Ο ταξιτζης μου ειπε να βαλω ζωνη γιατι το προστιμο ειναι 350 ευρω και το πληρωνει ο επιβατης :shock:

jin kazama
16th June 2007, 00:48
Ασχετο ρε c Χριστοφορε έχεις και 'αλλες photo απο αυτο το κλαπε ?

GeoRx 8
19th June 2007, 00:29
Και για να τελειωνει το θεμα πινακιδα γραψανε προχθες φιλο με Evo 9 ο οποιος εχει βγαλει την μπροστινη πινακιδα και ειδα την κληση!!!

300 ευρω!!!!

Οπωτε μην ακουτε οτι θα πας δικαστηριο και θα αθωωθεις κτλ!!!

Προσωπικα αυριο το πρωι την βαζω γιατι να δωσω τα λεφτα μου σε αυτους και να χαραμιζονται κι ολας δεν υπαρχει περιπτωση!!!

Koutsman
11th July 2007, 22:58
Η κρυμμένη πτυχή του νέου ΚΟΚ

Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για το μεγάλο πoστ. Νομίζω πω αξίζει να το διαβάσετε για να καταλάβετε όλες και όλοι με τι ανθρώπους έχουμε να κάνουμε...
Πολύ πρόσφατα η μητέρα μου κατέβαινε την οδό Σωρού για να βγει στη Λεωφ. Κηφισίας. Φτάνοντας στην πασίγνωστη για τους περισσότερους Αθηναίους διασταύρωση άναψε πορτοκαλί φανάρι οπότε σταμάτησε κανονικά. Μετά από αρκετή ώρα άναψε κανονικά το πράσινο οπότε ξεκίνησε στρίβοντας αριστερά ώστε να βγει στη Λεωφ. Κηφισίας στο ρεύμα προς Αθήνα.
Στα πρώτα μέτρα της λεωφόρου περίμενε μπατσούλης μεγάλης ηλικίας με νεότερο βοηθό.
Την σταματάει και με αυστηρό ύφος της λέει: "Κυρία μου, περάσατε με κόκκινο, είναι πολύ μεγάλη παράβαση, θα προξενούσατε καραμπόλα..."
Μετά από μερικά -"Πέρασα με πράσινο!" -"Όχι περάσατε με κόκκινο", ο μπατσούλης είχε συμπληρώσει την κλήση 700ευρώ, είχε αφαιρέσει τις πινακίδες του αυτοκινήτου και είχε κατάσχει την άδεια οδήγησης...
Η μητέρα μου σε ημισόκ κατάσταση (διανύει την 5η δεκαετία της ζωής της, δεν την έχει σταματήσει ποτέ κανείς και η οδήγησή της είναι αντίστοιχα συντηρητική) απευθύνθηκε στον νεότερο βοηθό του μπατσούλη ο οποίος ουσιαστικά άδειασε τον συνάδελφό του λέγοντας: "Εγώ δεν είδα τίποτα!"
Στη συνέχεια, κακώς, υπέγραψε την κλήση και φεύγοντας τους είπε: "Ευχαριστώ αλλά εγώ πέρασα κανονικά με πράσινο!"

Για όσους δεν γνωρίζουν τη συγκεκριμένη διασταύρωση αρκεί να πω πως η παραβίαση του κόκκινου μέρα μεσημέρι ισοδυναμεί με αυτοκτονία καθώς πρέπει κανείς να κόψει 2 ρεύματα λεωφόρου (6 λωρίδες συνολικά) με φουλ κίνηση...

Η συνέχεια της ιστορίας διαδραματίστηκε στο τμήμα της τροχαίας στην Κηφισιά όπου μετά από επικοινωνία με την διοικητή εισπράξαμε μόνο ειρωνικά σχόλια και το επιχείρημα: "Ο αστυνομικός δεν έχει λόγο να πει ψέματα ενώ εσείς έχετε οικονομικό συμφέρον..."
Σε δεύτερη επίσκεψή μας στο τμήμα η διοικητής κάλεσε τον εν λόγω αστυνομικό ο οποίος δήλωσε ψευδόμενος μπροστά στα μούτρα της προϊσταμένου του καθώς και του παρόντος βοηθού του πως η μητέρα μου πέρασε με πορτοκαλί-κόκκινο τελευταία στο φανάρι...

Δεν ξέρω τι θα κάνατε εσείς σε μια τέτοια περίπτωση. Εμείς πάντως θεωρούμε πως κάναμε το καθήκον μας μετά από διπλή επίσκεψη στο τμήμα και τηλεφωνική επικοινωνία με τη διοικητή ώστε να ακουστεί όσο γίνεται το όνομα του εν λόγω κυανού υποκειμένου στους προϊσταμένους του...
Στο τέλος, λίγο πριν τη λήξη της 10-ημέρου προθεσμίας καταβάλλαμε 350 ευρώ και ακόμα περιμένουμε για την επιστροφή των πινακίδων και της άδειας οδήγησης (2-μηνη κατάσχεση).
Αυτά για τώρα...
Η συνέχεια στο βιβλίο μου: "Ο Κώδικας που μου έσωσε τη ζωή"...
Γελάμε για να μην κάνουμε τίποτα χειρότερο...

Koutsman
11th July 2007, 23:02
Θυμάμαι σαν νά 'ναι χτες τον Άρη Σταθάκη να κάνει σβουρίδια μέσα σε ένα MX-5 από τη θέση του οδηγού στο κανάλι του ΑΝΤ1...
Από τότε έχει τριπλασιαστεί το βάρος του... Μακάρι να συνέβαινε το ίδιο και με την ειλικρίνειά του...

Dark
12th July 2007, 00:13
Σημερα ηρθε ενας γνωστος τροχονομος στο μαγαζι για να του κολλησω μια πορτα.Ερχονται συχνα κατι τετοιοι για αγγαρειες,και συνηθως φευγουν λεγοντας μου,οτι προβλημα εχεις παρε με τηλ....Την ωρα που προσπαθουσα να καθαρισω την επιφανεια για να πιασει η κολληση,τον ακουω να μιλαει στο τηλ και να καμαρωνει λεγοντας.Ασε ρε ειμαι πτωμα,8 διπλωματα πηρα σημερα.ΧΑΧΑΧΑΑΧ να τους δεις πως κανανε...

:shock: ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!

Περιμενα να κλεισει το τηλ.Μολις το εκλεισε του ειπα,παρτο οπως ειναι και φυγε.Και μην ξαναπατησεις εδω....Απειλουσε,εβριζε!Κρατ ος εν κρατει...

package
12th July 2007, 00:29
Βλάχοι του κερατά. Εμένα σήμερα μου πήραν το δίπλωμα για 10 μέρες.
Είμαι με το φορτηγάκι της δουλειάς στην Πατησίων. Ανάβει κόκκινο και σταματάω. Στο πράσινο ξεκινάω πρώτος και εκεί αρχίζει το μαρτύριο μου. Βγαίνει ο μικρός μπατσούλης στην Πατησίων και αφού κόβει την κυκλοφορία, με σταματάει. Κάνω δεξιά.
-Περάσατε με κόκκινο.
Άσπρισα, κοκκίνισα και τα πήρα στο κράνος.
-Με είδες να περνάω με κόκκινο?
-Έφυγες πρώτος απ' όλους.
-Ωραία δικαιολογία μεγάλε.
-Μεγάλε?
-Ναι, μεγάλε. Επειδή οι άλλοι ακόμα κοιμούνται ακόμα πάει να πει οτι πέρασα με κοκκινο?
-Ναι
-Τι να σου πω τώρα? Μάλλον θα πάμε δικαστικά.
-Εντάξει, δεν θα σε γράψω για κόκκινο. Θα σε γράψω γιατί το αυτοκίνητο αυτό δεν επιτρέπεται να κυκλοφορεί στην μπλέ ζώνη.
-Αγόρι μου δεν είναι φορτηγό.
-Η άδεια αυτό γράφει.
-Και όλοι οι άλλοι που κυκλοφορούν, θα τους γράψεις όλους?
-Θα κρατηθεί και το δίπλωμα σας για 10 μέρες.

Ο μικρός μπατσούλης είχε σκοπό να συμπληρώσει όλο το μπλοκάκι του σήμερα και μου πήρε το δίπλωμα χωρίς λόγο. Το δίπλωμα που εγώ βγάζω λεφτά με αυτό. Έχουν δίκιο τελικά όλοι αυτοί που βρίζουν τους μπάτσους. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι όλοι ίδιοι.

SokinRX8
12th July 2007, 00:50
εγω παντως πινακιδα δεν βαζω...και ας λεει οτι θελει ο μικρος μπατσουλης... :smurf:

Ohlis
12th July 2007, 01:19
^^^Και εγώ αυτής της απόψεις είμαι άλλα ξερώ ότι θα μου σπάσουν τα νεύρα :evil: :evil: :evil: ^^^

The Ace
12th July 2007, 10:32
...
-Μεγάλε?
-Ναι, μεγάλε. Επειδή οι άλλοι ακόμα κοιμούνται ακόμα πάει να πει οτι πέρασα με κοκκινο?
....

Εδώ την έχασες τη δουλειά... :wink:
Βασικός κανόνας: πάντα είσαι ευγενικός, και αφήνεις τον άλλο να κάνει το πρώτο "λάθος" (να το γυρίσει στον ενικό). Αυτομάτως είσαι από πάνω στη συζήτηση, και μπορείς να "σπρώξεις" περισσότερο για να κερδίσεις ότι μπορείς παραπάνω...
Όσο βλάχος και να είναι ο άλλος, εφόσον έχει βγάλει τη σχολή ξέρει τη διαφορά ενικού και πληθυντικού...

jin kazama
12th July 2007, 11:52
Ε ρε τι έχουμε να πάθουμε...

package
12th July 2007, 12:53
Αντώνη, δεν είχα να χάσω τίποτα. Είχε ξεκινήσει ήδη να γράφει, οπότε οτι και να του έλεγα δεν θα κέρδιζα τίποτα.

lampros
12th July 2007, 12:54
Εμένα με είχε γράψει ενα απο τα πολλά κ..αλοπαιδα της ομαδας Ζ οτι πέρασα με κόκκινο το σβηστό :shock: φανάρι στη λιμνη της Βουλιαγμενης.
-γιατι ρε φιλε αφου το φανάρι δεν δουλεύει!!!
-φιλε; με ξέρεις και απο χτες;

Για πολυ μαγκιά μιλαμε οι παλιο _αλάκες!
Ας μην φόραγαν το σήμα και τα λέγαμε... :evil:

john74
12th July 2007, 14:07

Εχεις δει τι ατομα πανε και γινονται αστυνομικοι?Ατομα τα οποια ητανε μια ζωη της σφαλιαρας,ανικανοι,κομπλεξ ικοι,ατομα που αδυνατουν να επιβιωσουν στον εξω κοσμο και ψαχνουν μια σιγουρη δουλεια με εξουσια την οποια δεν ξερουν να χειριστουν.:evil: Κι αν κατα τυχη η μαλλον ατυχια βρεθει και κανενας σωστος εκει μεσα θ'αλλαξει για να επιβιωσει η θα τον αλλαξουν οι "κακες" συναναστροφες.

Chris
12th July 2007, 14:12

Εχεις δει τι ατομα πανε και γινονται αστυνομικοι?Ατομα τα οποια ητανε μια ζωη της σφαλιαρας,ανικανοι,κομπλεξ ικοι,ατομα που αδυνατουν να επιβιωσουν στον εξω κοσμο και ψαχνουν μια σιγουρη δουλεια με εξουσια την οποια δεν ξερουν να χειριστουν.:evil: Κι αν κατα τυχη η μαλλον ατυχια βρεθει και κανενας σωστος εκει μεσα θ'αλλαξει για να επιβιωσει η θα τον αλλαξουν οι "κακες" συναναστροφες.

Ρε φιλε το ξερεις οτι ο πατερας του Sokin ειναι αστυνομικος....Σε παρακαλω ανακαλεσε αμεσως :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol:

lampros
12th July 2007, 14:22
μήπως είναι και της αγορανομίας; :evil: ου ρε δεν του ξαναμιλάω! :lol:
μήπως τον είχε βαρέσει με το γκλομπ στο κεφάλι οταν ήταν μικρός; :lol: :lol: :lol: :cop: :smurf: :pork: :puke: :whip: :gidi:

Ohlis
13th July 2007, 03:44
Αφήστε παιδιά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα φανταστείτε
Τι γίνετε στο σπίτι όταν βλέπω τον αδερφό μου :cop: :whip:

jin kazama
13th July 2007, 11:56
Α ρε εξουσία μάγισα εσυ τα φταίς όλα ,εσυ και Coca-Cola.......

Yiota
13th July 2007, 13:19
...
-Μεγάλε?
....

Εδώ την έχασες τη δουλειά... :wink:
Βασικός κανόνας: πάντα είσαι ευγενικός, και αφήνεις τον άλλο να κάνει το πρώτο "λάθος" (να το γυρίσει στον ενικό). Αυτομάτως είσαι από πάνω στη συζήτηση, και μπορείς να "σπρώξεις" περισσότερο για να κερδίσεις ότι μπορείς παραπάνω...
Όσο βλάχος και να είναι ο άλλος, εφόσον έχει βγάλει τη σχολή ξέρει τη διαφορά ενικού και πληθυντικού...

Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη...Η ευγένεια είναι υπέρ σου, αλλά όχι πάντα...
Να παραθέσω κι εγώ ένα περιστατικό με μπάτσο, χαρακκτηριστικό του πόσο ...είναι κάποιοι από δαύτους...

Ενώ διερχόμουν κανονικά σε ένα δρόμο, κάποιος έκανε όπισθεν για να βγει από το γκαράζ του και μου δίνει μία, με γρατσουνιζει από το φτερό πίσω μέχρι την πόρτα μπροστά. Βγαίνει η γυναίκα του έξω και μου λέει το τρομερό "Τρακαρισμένο ήταν το αμάξι σου! Δεν στο κάναμε εμείς!" :shock: :evil: :shock: :scratch: Αφού με τα πολλά τελειώνει αυτό το πρώτο σοκ με την αφοπλιστική δήλωση του εν λόγω κυρίου "Την έχω ξαναπατήσει έτσι...δεν κοίταξα" (!!!!), καλώ την τροχαία για να καταγραφεί το γεγονός. Έως εκείνη τη στιγμή διατηρούσα την ψυχραιμία μου.
Την στιγμή που είχα σκύψει στο αυτοκίνητο να ετοιμάσω τα χαρτιά μου για την καταγραφή, περνάει το μπατσικό σφαίρα. Το αυτοκίνητο ήταν παραρισμένο δεξιά στο δρόμο και δεν φαινόταν η τρακαρισμένη πλευρά, οπότε κάνει τον γύρο του τετραγώνου και όταν τον είδα την δεύτερη φορά, του έκανα νόημα.
-Καλά, κοιμάσαι!? μου λέει
-Πώς είπατε? τον ρωτάω ευγενικά
-Είπα, κοιμάσαι?
-"Κοιμάσαι?!?!?"
-Έκανα ένα κύκλο, γιατί δεν μιλάς?
-Έτσι σας έμαθαν να αντιμετωπίζετε τους πολίτες που μόλις είχαν τροχαίο ατύχημα? Θα έπρεπε να ντρέπεστε. Και βλέπω ότι συνεχίζετε τον ενικό ενώ σας μιλάω στον πληθυντικό.

...Συνεχίζει λίγο ακόμα η στιχομυθία, δεν έχει νόημα να την αναπαράγω γιατί ο "κύριος" ήταν αγενέστατος και ντουβάρι ως εκεί που δεν πήγαινε. Η έκπληξη όμως είναι αλλού.
Ο "κύριος" αστυνόμος ήταν γνωστός του πατέρα μου και ουκ ολίγες φορές είχε πάρει βερεσέ εμπορεύματα από το μαγαζί μας. Δεν με είχε γνωρίσει μέχρι που του έδωσα το δίπλωμά μου.

-Είσαι η κόρη του τάδε? ρωτάει μαγκωμένος, γιατί αν και του την είπα ευγενικά, τότε μόνο κατέβασε λίγο τα μούτρα
-Μάλιστα.
-Να προσέχεις τότε, γιατί εκείνοι που δεν σε ξέρουν μπορεί να σε γράψουν για την πινακίδα μπροστά. (!!!!!!!!!)

ΠΥΡ ΚΑΙ ΜΑΝΙΑ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ! ΔΗΛΑΔΗ ΧΑΡΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ!

Ηθικό δίδαγμα? Ορισμένες φορές, όσο ευγενικός κι αν είσαι, υπάρχει κάποιος ανεκδιήγητος (για να μην πω τπτ πιο βαρύ) που δεν θα ιδρώσει ούτε το αυτάκι του.

Ειλικρινά είναι ντροπή, αίσχος να υπάρχει τέτοια συμπεριφορά από τους ίδιους τους εκπροσώπους του νόμου.

Red F16
13th July 2007, 21:08
Θα σας πω μια μικρούλα ιστορία. Για γέλια? Μάλλον για κλάματα θα έλεγα.

Στο σχολείο είχα μια συμμαθήτρια και φίλη. Για να μην μακρυγορώ, όταν είμασταν στη Β' Λυκείου μας πήγαν με το σχολείο εκδρομή στην Αθήνα. Εμείς πάνω στον ενθουσιασμό μας το προηγούμενο βράδυ της εκδρομής είχαμε ξενυχτήσει και στο λεωφορείο ψιλονυστάζαμε. Κάποια στιγμή γυρνάει η φίλη μου και λέει αρκετά δυνατά ώστε να ακούσουν και τα παιδιά που καθόντουσαν στις υπόλοιπες θέσεις:
-Παιδιά, εγώ θα κοιμηθώ λίγο... Όταν περάσουμε από την Ξάνθη ξυπνήστε με!

Περιττό να πω πως ο οδηγός κόντεψε να τρακάρει από τα γέλια.

Στην ίδια εκδρομή, αλλά στο δρόμο της επιστροφής αυτή τη φορά, σταματήσαμε κάπου κοντά στη Στυλίδα (αν θυμάμαι καλά) για ολιγόλεπτη στάση, ίσα ίσα για να ξεπιαστούμε και να προλάβουμε να φάμε κάτι. Καθόμασταν όλη η παρέα κοντά στη θάλασσα και χαζολογούσαμε, ώσπου πάλι η φίλη μου πετάει το θεϊκό:
-Καλά, ε? Από εδώ που είμαστε μέχρι και η Τουρκία φαίνεται!

Το καλύτερο σας το φυλάω για το τέλος:

Η φίλη μου αυτή στις πανελλήνιες που δώσαμε την επόμενη χρονιά πέρασε σε Σχολή Αστυφυλάκων, έχει τελειώσει και θα τη συναντήσετε να ρυθμίζει την κίνηση σε κεντρικές οδούς της Θεσσαλονίκης.

***Για να μην αναρωτιέστε μετά γιατί οι τροχονόμοι μπορούν και βλέπουν από χιλιόμετρα, κρυμμένοι πίσω από κλαδιά και θάμνους αν εμείς φοράμε πινακίδα ή αν περάσαμε με πράσινο ή με κόκκινο. Ή επίσης τυφλώνονται από τις αντανακλάσεις των φαναριών ή τους μπαίνει κανένα φυλλαράκι στο μάτι όταν κάποιος πολιτικός καταργεί τον ΚΟΚ και κάθε είδους νόμο και κανόνα.

gvang
6th August 2007, 12:24
εγω παντως πινακιδα δεν βαζω...και ας λεει οτι θελει ο μικρος μπατσουλης... :smurf:

Εξαρτάται...
Εγώ επέστρεφα χθες από Λάρισα (για κάτι που ετοιμάζουμε σαν Σωματείο... :wink: ) και μετά από περίπου 3 ώρες βροχής (μέχρι σχηματάρι) φτάνω και μέσω καρέα στην ηλιούπολη, όπου για να μην τα πολυλογώ μου έκοψαν μια ωραιότατη κλήση 300ων ευρώ για την μπροστινή πινακίδα.
Την πλήρωσα σήμερα το πρωϊ, με έκπτωση "κοτσόβουλου" 50% στο ταχυδρομίο.
Δεν λέω, παράνομο να είσαι χωρίς πινακίδα, αλλά ρε παιδί μου...300 ευρώ? και 50% έκπτωση αν την πληρώσεις μέσα σε 10 μέρες?!!
Είμαστε για κλάματα κύριοι. Δεν ξέρω πως μπορούμε να κινηθούμε και να αλλάξουμε κάτι, αλλά αυτά τα "εισπρακτικά" μέσα πρέπει να αλλάξουν.
Δεν διαφωνώ καθόλου με τα προστίματα που αφορούν την ασφάλεια (ζώνες, κόκκινο κλπ), αλλά για την ρημάδα την πινακίδα??
Τέσπα, το θέμα είναι ότι εκτός αν υπήρχε η οικονομική άνεση (οπότε δεν θα την έβαζα έτσι για σπάσιμο), θα πρέπει να αγοράσω τώρα με 55 !!! ευρώ την βάση και να την τοποθετίσω, αφού δεν αξίζει κάθε φορά να πετάω 150 για κάτι τόσο γελοίο.

Vasilis_vtc
6th August 2007, 12:52
ουτε εγω εχω πινακιδα μπροστα....και ουτε παιζει να βαλω....μεχρι τωρα δεν με εχουν σταματησει....αλλα εχω 150 στην ακρη για να τα εχω ετοιμα.... ο Θεος μαζι μας :P

Dark
6th August 2007, 20:57
Ειλικρινα,υπαρχει εστω ενας Ελληνας που πιστευει οτι υπαρχει περιπτωση να καταργησει καμμια κυβερνηση αυτην την εμμεση φορολογια?Ουτε μια στο εκκατομυριο....

Peter Pan
7th August 2007, 11:20
Ειλικρινα,υπαρχει εστω ενας Ελληνας που πιστευει οτι υπαρχει περιπτωση να καταργησει καμμια κυβερνηση αυτην την εμμεση φορολογια?Ουτε μια στο εκκατομυριο....

....και πως θα τρωνε μετα Κωστα... :!:

Jason
7th August 2007, 15:49
Πρωτον:σε μια συζητηση που ειχα αναφερθηκε οτι ο νεο κοκ εχει κριθει αντισυνταγματικος και παρανομος απο την ευρωπαικη ενωση και με δικηγορο που εχει ασχοληθει ακυρωνεται η κληση απλα κανεις απο τους πολιτες δεν το εχει ψαξει.....αληθευει αυτο ξερει κανεις?Δευτερoν:μεγαλωνοτα απο το δημοτικο μεχρι και το λυκειο ημουν ολα τα χρονια στο ιδιο σχολειο με περιπου 20 ατομα...εμας μας ενδιαφερουν 2 απο αυτα εστω οτι τους λενε Σπυρο και Νικο....ειχαν την ατυχια τα παιδια να ειναι μπουληδες και βλακες και ο Σπυρος να εχει αυτια που πιανουν nova....καλως η κακος (μαλλον κακως) σαν παιδια κ εμιες τους καναμε τα 11χρονια σχολειου κολαση(κατι το οποιο δε μας φαινοταν κακο τοτε)στο δε λυκειο η φαπα επεφτε βροχη...στη πενθημερη ο Νικος πηγε για καμακι σε μια φιλη μας και τον εφτυσε κυριολεκτικα στη μουρη!Οταν τελειωσαμε το λυκειο τους εχασα πριν κανενα χρονο ειδα τιν Σπυρο να ρυθμιζει τη κυκλοφορια στη Βασ. Σοφιας και τον Νικο να φυλαει ενα αστυνομικο τμημα!Τα κομπλεξ που ειχαν απο παιδια η που τους δημιουργησαμε(οχι μονο εμεις αλλα και καθηγητες και γονεις)τα εχουν ακομα.....οταν φορουν τη στολη γινονται μαγκες οταν τη βγαλουν ειναι τα ιδια φοβισμενα αβουλα παιδακια που ηταν στο σχολειο που δε τους υπολογιζει κανενας!Αυτοι ειναι οι ανθρωποι που φορουν τη στολη του μπατσου.....

Dark
7th August 2007, 17:56
Jason συμφωνω 100% μαζι σου.Οποιος εχει γνωστο αστυνομικο,καταλαβαινει απολυτα αυτο που λες.Ομως δεν θεωρω τοσο σημαντικο προβλημα αυτο.Θεωρω οτι το προβλημα μας ειναι κυριως οι ελευθεριες που τους δινονται απο τον νομο και οι κυρωσεις που μπορουν να επιβαλλουν.Κοιταχτε γυρω σας,στο δρομο,ποσα αυτοκινητα κυκλοφορουν χωρις πινακιδες μολις 2 μηνες μετα την εφαρμογη του νεου ΚΟΚ.Αυτο και μονο ειναι η απαντηση σε οσους μας χαρακτηριζαν καταστροφολογους και υποστηριζαν οτι αυτο το νομοσχεδιο ειναι για το καλο μας.Τα κομματοσκυλα....Θελω μολις την φανε (την κληση),να δω τι θα λενε!

Jason
7th August 2007, 21:01
Πιστευω οτι ειναι προβλημα γιατι αν δεν ειχαν τοσα κομπλεξ δε θα μας εγραφαν για τη μπροστα πινακιδα.....οπως επισης θα εγραφαν τη καθε χαζογκομενα που εχει το κινητο στο ενα χερι το τσιγαρο στο αλλο και κανει σφηνες και οχι απλως να της κανουν καμακι και να την αφηνουν να φυγει!Αν ενδιαφεροντουσαν για το καλο μας θα εφτιαχναν πχ την Αθηνων-Πατρων θα ετρωγαν κλησεις και τα μπατσονια που με τα γρηγορα κουβαδακια και το 0 κρατημα κανουν σφηνες (περσι δεν ηταν δυο μπατσοι σε ενα Yaris και καρφωθηκαν σε μια κολωνα παρασερνοντας αλλο ενα αυτοκινητο κανοντας κοντρες?) και θα εβαζαν καμερες στα φαναρια να πιανουν οσους περνανε με κοκκινο οπως πχ Αγγλια!Αλλα αν το κανουν θα βγει η αντιπολιτευσει και θα αρχισουν περι καταπατησης δικαιωματων κτλ και η κυβερνηση θα χαλασει την εικονα της!Το εκαναν για να γεμιζουν τα ταμεια των δημων....

package
7th August 2007, 21:48
θα ετρωγαν κλησεις και τα μπατσονια που με τα γρηγορα κουβαδακια και το 0 κρατημα κανουν σφηνες (περσι δεν ηταν δυο μπατσοι σε ενα Yaris και καρφωθηκαν σε μια κολωνα παρασερνοντας αλλο ενα αυτοκινητο κανοντας κοντρες?)

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Red F16
10th August 2007, 11:38
http://briefcase.pathfinder.gr/download/581971/police1.jpg

Red F16
10th August 2007, 11:39
http://briefcase.pathfinder.gr/download/581972/police2.jpg

john74
10th August 2007, 12:00
Πολυ καλο,δε μπορω να σταματησω να γελαω παρ'οτι η πραγματικοτητα δεν απεχει και πολυ! :lol: :lol: :lol: :lol:

ksofras
10th August 2007, 13:29
εγώ πάντως εάν ερχόταν έτσι να μου κόψει κλήση ο κύριος αστυνόμος θα την πλήρωνα χωρίς πολλά πολλά γιατί θα άξιζε τον κόπο. http://www.youtube.com/watch?v=og5AQ8aqmDI&mode=related&search=

kolyb
26th September 2007, 00:31
Λεωφόρο Πεντέλης και παρκάρω το όχημα (ευτυχώς το Astra γιατί το 8αρι ξεκουράζονταν) 8)
Πινουμε λιγουλακι με την παρεούλα :beer: και κατά τις 4εις αναχωρούμε.
Μπαίνουμε στον Astraχαν :drunk: αλλά κάτι ήταν στραβο ... :shock:
Ένα χαρτάκι στον υαλοκαθαριστήρα :pale:
Σταματάμε και τι να δω ... κλήση :scratch:
Πινακίδες ... φτερά :shock:
Παράνομο παρκάρισμα Ρ40 και ώρα παράβασης ... 00:20 :x :x :x
Καλά, θα τρελαθούμε τελείως ...
Ο Astraχαν είναι εταιρικός και λογικά δεν θα έπρεπε να πάρουν τις πινακίδες. :?:
Για είκοσι λοιπόν μερούλες το Astraχανάκι θα μείνει σπίτι του.
Σε ερώτηση μου στην AVIS, και καλά τι θα γινόταν αν το αυτοκίνητο ήταν νοικιασμένο μόνο για δύο ημέρες η απάντηση ήταν πως ο οδηγός θα έπρεπε να πληρώσει το όχημα για 20 ημέρες ή όσο μείνει σταματημένο. :o :o :o

Chris
25th October 2007, 18:24
Ποτε δν πινω οταν οδηγω..Μαθε και συ

http://www.2x4.gr/alcotest.htm

GtC
25th October 2007, 20:14
Ποτε δν πινω οταν οδηγω..Μαθε και συ

http://www.2x4.gr/alcotest.htm

Εγώ όπως το κατάλαβα :drunk: απλά πρέπει να είστε "βαρβάτοι" άντρες για να πίνετε :beer:
Άμα δεν τρώτε ΟΛΟ το φαϊ σας δεν έχει :beer:

kolyb
26th October 2007, 00:19
Το πρόβλημα μας στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ήταν το :drunk:
Ήταν ότι μας πήραν τις πινακίδες σε ένα μέρος που παρκάρουν εκατοντάδες αυτοκίνητα καθημερινώς :roll:
Πιόμα και οδήγηση είναι θανάσιμος συνδιασμός! Εμείς απλά φροντίζουμε στην παρέα κάποιος να μην έχει πιει σταγόνα οινόπνευμα. :wink:
Α... και κάτι ακόμα, οι "Βαρβάτοι" άντρες έχουν και γυναίκες από κόντά οι οποίες συνήθως δεν πήνουν γιατί απλά το αλκοόλ παχαίνει :D
Κάποτε λοιπόν με είχαν σταματήσει :cop: για αλκοτέστ όντως πιομένο και μάλιστα πολύ. Τους είπα τι είχα πιει με θάρος και χαμόγελο και με άφησαν :D
Ένας μεθησμένος οδηγάει με 200 στην εθνική και ξαφνικά ακούει ένα θόρυβο "τικ -τικ" στην πόρτα ... τι είναι?

Dark
26th October 2007, 00:56
Ο http://www.cheesebuerger.de/images/midi/teufel/f070.gif http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a050.gif

GtC
29th November 2007, 15:28
ΠΡΟΣΟΧΗ
Εν όψει εορτών τα περήφανα παλικάρια με τα μπλε βγήκαν για να εισπράξουν τα δώρα τους. Πώς?

Μα γράφοντας όσους δεν έχουν φωσφορούχο γιλέκο μαζί τους (κατά προτίμησή τους κίτρινο ή έστω πορτοκαλί) :shock:

Τί ? Δεν το γνωρίζατε ?
Δεν πειράζει με 250 ευρώ :shock: ΜΟΝΟ την άλλη φορά θα το ξέρετε :evil:

john74
29th November 2007, 15:33
Ενα τετοιο γιλεκο μου ειχαν στειλει απο την Αττικη οδο (δωρεαν) λογο του οτι εχω e-pass,να που θα γλυτωσουμε και κερατιατικα,παλι καλα.

package
29th November 2007, 15:40
'Εχουν γεμίσει οι δρόμοι με ζητάδες και κ@λάδ^κα.

john74
29th November 2007, 15:54
'Εχουν γεμίσει οι δρόμοι με ζητάδες και κ@λάδ^κα.

Ειναι εκει για την ασφαλεια μας!!! :lol: :lol: :lol: :rotfl:

Που ξερεις μπορει στις 3 κλησεις η μια να πηγαινει τσεπη σα bonus!

package
29th November 2007, 16:04
Κάθε χρόνο τέτοια εποχή με γράφουν για πινακίδα. Φέτος θα τους γράψω εγώ.

lampros
19th January 2008, 17:30
Nέα πρωτοβουλία του Ινστιτούτου Πάνος Μυλωνάς

Ο απολογισμός της περιόδου 2000-2004 στη νέα εθνική οδό Κορίνθου-Πατρών είναι τραγικός, καθώς σε αυτή 266 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, 263 τραυματίστηκαν βαριά και 763 τραυματίστηκαν ελαφρά.

Το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς» , στην προσπάθεια να συμβάλει με έργα που μπορούν να αποτρέψουν θανατηφόρα τροχαία ατυχήματα ανέλαβε την πρωτοβουλία της τοποθέτησης 22 πινακίδων που επισημαίνουν τα πλέον επικίνδυνα σημεία του οδικού άξονα Κορίνθου-Πατρών.

Το Ινστιτούτο εκπόνησε τη μελέτη, τον εντοπισμό των επικίνδυνων σημείων, το σχεδιασμό των πινακίδων και την επίβλεψη εγκατάστασής τους, βάσει ευρωπαϊκών προδιαγραφών με τη συμβουλευτική υποστήριξη συγκοινωνιολόγων και του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Ασφάλειας Μεταφορών (ETSC).

Η μελέτη του Ινστιτούτου που υποβλήθηκε στις αρμόδιες Υπηρεσίες του ΥΠΕΧΩΔΕ, έγινε στα πλαίσια των στόχων του για πρόληψη και μείωση των τροχαίων ατυχημάτων στη χώρα μας και συγκεκριμένα στην εν λόγω περιοχή στην προσπάθεια να επηρεάσει την οδηγική συμπεριφορά των μετακινουμένων, μέχρι την ολοκλήρωση της κατασκευής του νέου δρόμου.

Η τοποθέτηση των πινακίδων έγινε στις χιλιομετρικές θέσεις που αναφέρονται στον παρακάτω πίνακα, ενώ ηλεκτρονικές πινακίδες με στόχο τη μείωση της ταχύτητας των διερχόμενων οδηγών έχουν ήδη τοποθετηθεί από το Ινστιτούτο στον ίδιο οδικό άξονα.

Το έργο χρηματοδοτήθηκε εξ ολοκλήρου από πόρους του Ινστιτούτου.

Επικίνδυνες Θέσεις
Τοποθέτηση πινακίδων στην Ν.Ε.Ο. Κορίνθου–Πατρών

Τμήμα (χιλιομετρική θέση)
α/α Κατεύθυνση προς Πάτρα Κατεύθυνση προς Αθήνα
1 .....................94+900......................9 6+900

2 .....................101+000....................10 3+200

3 ...................... 108+700................. 109+800

4........................111+100 ................. 114+200

5...................... 117+000 ......................117+500

6 ......................118+700 ......................121+250

7 .................... 125+400....................... 126+800

8...................... 132+800........................135+900

9 ......................164+500 ...................... 167+100

lampros
19th January 2008, 17:40
^καποιοι με ελεγαν μακαβριο οταν τους ελεγα στηνεκδρομή να πρόσεχουν γιατι ειχανσκοτωθει 6 ατομα συνολικα τον οκτωβριο στο συγκεκριμενο μονοπατι! :cry: αλλοι 6 σε ενα μονο τροχαιο μέσα στην εβδομάδα... :roll:
ο δρομος αυτος δεν υπαρχει πουθενα αλλου... :roll: