PDA

View Full Version : Βάψιμο αυτοκινήτου

exidin
14th September 2006, 18:46
Είμαι σε ένα μεγάλο δίλημμα Να βάψω το αμάξι η όχι? Ρωτώντας τον φανοποιό στην μαζδα μου απάντησε ότι το να το βάψουνε είναι αρκετά εύκολο και δεν υπάρχει πρόβλημα. Μιλούσαμε για ολοκληρωτικό βάψιμο. Αφαίρεση τα πάντα, βάψιμο και τοποθέτηση ξανά. Το πρόβλημα μου ήταν ότι άμα αφαιρέσουνε τα πάντα στην επανατοποθέτηση θα τα κουμπώσουνε ξανά σωστά θα λειτουργούνε τα πάντα?

Υπάρχει κανείς που να έχει κάνει αυτήν την κίνηση? Αν ναι στην αντιπροσωπεία η σε εξωτερικό φανοποιείο? Τι πρόβλημα συνάντησε?

HawkPilot
14th September 2006, 18:59
Είμαι σε ένα μεγάλο δίλημμα Να βάψω το αμάξι η όχι? Ρωτώντας τον φανοποιό στην μαζδα μου απάντησε ότι το να το βάψουνε είναι αρκετά εύκολο και δεν υπάρχει πρόβλημα. Μιλούσαμε για ολοκληρωτικό βάψιμο. Αφαίρεση τα πάντα, βάψιμο και τοποθέτηση ξανά. Το πρόβλημα μου ήταν ότι άμα αφαιρέσουνε τα πάντα στην επανατοποθέτηση θα τα κουμπώσουνε ξανά σωστά θα λειτουργούνε τα πάντα?

Υπάρχει κανείς που να έχει κάνει αυτήν την κίνηση? Αν ναι στην αντιπροσωπεία η σε εξωτερικό φανοποιείο? Τι πρόβλημα συνάντησε?

Όσες φορές είτε εγώ, είτε κάποιος γνωστός μου, επιχείρησε να βάψει ολόκληρο το αυτοκίνητο, το αποτέλεσμα δεν ήταν όπως περίμενα-με. Συνήθη προβλήματα: χρώμα στις τσιμούχες ή μη καλή εφαρμογή (για όσους αφαιρούν τα τζάμια). Νομίζω ότι σε αυτοκίνητο λίγων ετών δεν αξίζει τον κόπο - ίσως μια επίσκεψη σε μία εταιρεία που διορθώνει μικροζημιές να αποδειχθεί πολύ καλύτερη λύση και σε αποτέλεσμα και οικονομικά.

Dark
14th September 2006, 23:27
Σε εξωτερικο φανοποιειο μην πας φιλε μου.Μονο αν ειναι δοκιμασμενη η δουλεια που θα σου κανει.Σε μια αντιπροσωπεια να ξερεις πως υπαρχουν και οι εγκαταστασεις και η τεχνογνωσια για μονταρισμα-ξεμονταρισμα.Λειπει ομως τις περισσοτερες φορες η τεχνη...

RENESIS
15th September 2006, 01:12
Σε εξωτερικο φανοποιειο μην πας φιλε μου.Μονο αν ειναι δοκιμασμενη η δουλεια που θα σου κανει.Σε μια αντιπροσωπεια να ξερεις πως υπαρχουν και οι εγκαταστασεις και η τεχνογνωσια για μονταρισμα-ξεμονταρισμα.Λειπει ομως τις περισσοτερες φορες η τεχνη...
...η ορεξη και ο επαγγελματισμος! :x

Dark
15th September 2006, 20:37
...η ορεξη και ο επαγγελματισμος! :x

Εγω το ειπα πιο ευγενικα... :wink:

tolis
18th October 2006, 16:11
Σημερα αφου επλυνα το ρχ μονος μου,μετα απο πολυ καιρο(καθως ειμαι σε αδεια απολυσεως και βρηκα τον χρονο)παρατηρησα οτι παντου υπαρχουν μικροσκοπικες λευκες κουκιδες οι οποιες φαινονται σαν κοκοι σκονης,αλλα δεν ειναι...μαλλον για χρωμα φαινεται...τωρα πως εγινε αυτο???...το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να εχει συμβει στο φανοπειο πριν δυο μηνες που ειχα βαψει την δεξια γωνια προφυλακτηρα...το χρωμα ειναι μαυρο.το καλο ειναι οτι μονο απο πολυ κοντα φαινεται...κατα τα αλλα τα εχω παρει...

Dimzag
18th October 2006, 16:26
Mικροι κοκοι χρωματος(πχ κοκκινοι η λευκη) ειναι απο αμοβολες και χρωματα πλοιων!!!

Αν καταλειξεις στο ενδεχομενο να ειναι κατι τετοιο,μπορεις να πας να προμηθευτεις την πλαστελινη της 3Μ και με νερο αρπαζει τις κουκιδες!!!

Δοκιμασμενη στο δικο μου smart το οποιο ηταν γεματο απο κοκκινους κοκους αμοβολης(το μαγαζι μου ειναι διπλα σε ναυπηγειο) και ο GEO για το δικο του 8αρι!!!

tolis
18th October 2006, 16:49
λευκοι ειναι, και κατα 99% ειναι χρωμα γιατι υπαρχουν και σε διαφορα σημεια στα πλαστικα.(στην αρχη νομιζα οτι εχει γινει ζημια απο πιεστικο)Το μαυρο απο κοντα φαινεται τωρα σαν μεταλικο...

Dimzag
18th October 2006, 17:32
Το μαυρο απο κοντα φαινεται τωρα σαν μεταλικο...

Ακριβως....οποτε κατι τετοιο θα ειναι!!!!
Αυτη τι δουλεια μπορει να στην κανει και καποιος που ασχολειται με γυαλισματα-κερωματα....απλα θα το πληρωσεις πολυ παρα πανω!!!
Μονος εχει αλλη αισθησει να περιποιησε το 8αρι!!!

jin kazama
18th October 2006, 17:40
Σημερα αφου επλυνα το ρχ μονος μου,μετα απο πολυ καιρο(καθως ειμαι σε αδεια απολυσεως και βρηκα τον χρονο)παρατηρησα οτι παντου υπαρχουν μικροσκοπικες λευκες κουκιδες οι οποιες φαινονται σαν κοκοι σκονης,αλλα δεν ειναι...μαλλον για χρωμα φαινεται...τωρα πως εγινε αυτο???...το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να εχει συμβει στο φανοπειο πριν δυο μηνες που ειχα βαψει την δεξια γωνια προφυλακτηρα...το χρωμα ειναι μαυρο.το καλο ειναι οτι μονο απο πολυ κοντα φαινεται...κατα τα αλλα τα εχω παρει...

Μπορει εκεί στο στρατόπεδο να έβαφε κανένας κάφρος και με λιγο αεράκι να στο έκανε ''μεταλικό'' :wink:

Το έχω πάθει όπως στο αναφερω :evil: :evil:

Dimzag
18th October 2006, 17:50
Αυτη η αχνα μεταφερεται παντου..!!!
Αν υπαρχει πολυ ποσοτητα στο μπροστινο τζαμι να αποφευγεις να ανοιγεις του ελαιοκαθαρηστιρες,θα χαλασουν τα λαστιχα και το τζαμι!!!

georgge
18th October 2006, 20:41
... να αποφευγεις να ανοιγεις του ελαιοκαθαρηστιρες,θα χαλασουν τα λαστιχα και το τζαμι!!!

Δημήτρη, αστοχία υλικού? :lol:

Dimzag
19th October 2006, 00:43
Καπως ετσι...!!! :wink: :wink:

nikolasrx8
20th October 2006, 15:03

Προσοχη ομως...
Καποιες αντιπροσωπειες δεν εχουν δικο τους φανοποιειο και τα "πασαρουν" σε "δικους τους" με εξωτερικα συνεργεια...
Παντως και μεσα να μπει το αμαξι οπως ειπε και ο Darkred, λειπει και η τεχνη αλλα και το μερακι...

GeoRx 8
21st October 2006, 01:14
Παντως οτι ξεκουμπωνει απο το αυτοκινητο δεν ξανα μπαινει οπως πριν δηλαδη οπως βγηκε απο το εργοστασιο!!!

Μετα αρχιζουνε τριξιματα το ενα το αλλο και φρικαρεις!!!!

Και φυσικα δεν θα βγει βαμμενο οπως απο το εργοστασιο!!

Θα εχει μπιμπικακια και θα φαινεται οτι ειναι βαμμενο σιγουρα!!

RENESIS
21st October 2006, 02:56
Και φυσικα δεν θα βγει βαμμενο οπως απο το εργοστασιο!!

Θα εχει μπιμπικακια και θα φαινεται οτι ειναι βαμμενο σιγουρα!!
Σε αυτο δεν θα συμφωνισω,εξ'αρτατε απο τι δουλεια του καθενος.
Εχω δει ξαναβαμμενο φτερο σε RX8 και οχι μονο δεν ειχε μπιμπικακια αλλα δεν ειχε και απολυτος καμια διαφορα στο χρωμα,ηταν ακριβως ιδιο!
Και απο οτι μου ειπε ο λαμαρινας,δεν ξερω αν ισχυει,αλλα του εκανε καλυτερη δουλεια απο το εργοστασιο διοτι του εβαλε ποιο πολυ βερνικι(αν θυμαμε καλα! :roll: ).

Nick_RX_8
21st October 2006, 13:57
Το ιδιο εγινε και με τους καθρεπτες μου.
Τους εβαψα σε γνωστο συνεργειο της MAZDA και εγιναν καλυτεροι και απο το χρωμα του αμαξιου.
Μου ειπε ο μαστορας οτι εριξε πολυ βερνικι.
Το εργαστασιακο χρωμα δεν εχει τοσο πολυ !!
Εγιναν τελειοι !!!δεν το περιμενα

Dark
21st October 2006, 19:41
Το εργοστασιακο υλικο (χρωμα-βερνικι) ψεκαζεται σε παχος 0,15 mf (μοναδα μετρησης παχους).Ενας μαστορας με πιστολι βαφης ξεκιναει απο τα 0,30 mf και μπορει να φτασει μεχρι και 0,55 mf....

GeoRx 8
21st October 2006, 23:28
Για αυτο υπαρχει και ειδικο μηχανημα που δειχνει αν ειναι βαμμενο το αυτοκινητο σπο το παχος του βερνικιου!!!!

Dark
22nd October 2006, 01:56
Σιγα σιγα το μαθαινουν ολο και περισσοτεροι ε? :wink:

TITANIUMRX
22nd October 2006, 15:08
Όσοι από μας έχουμε πάει να πουλήσουμε αμάξι σε μάντρα,έχουμε δεί με τί ευλάβεια το δουλεύουν το συνγκεκριμένο εργαλείο.Δεν το αφήνουν από το χέρι τους.Εδώ και πολλά χρόνια.Και η ερώτηση ακριβώς μετά:"το έχεις χτυπήσει ε?".Αντε πές του μετά του τύπου ότι το έβαψες γιατί είχες γρατσουνιά ή χτυπηματα από πετραδάκια.Κλασική περίπτωση μείωσης τιμής του αμαξιού....

Dark
22nd October 2006, 21:22
Ειναι πολυ ευκολο να τον πεισεις αν ειναι χτυπημενο ή οχι...

jeter
22nd October 2006, 22:22
Τα εργοστάσια δε βάφουν τα αυτοκίνητα ηλεκτροστατικά?
Δε νομίζω να χρησημοποιούν πιστόλι...

Dark
23rd October 2006, 01:20
Οχι βεβαια δεν βαφονται ηλεκτροστατικα...Ψεκαζοντα απο σταθερους ψεκαστηρες σε συγκεκριμενες αποστασεις ενω κυλανε σε ραμπες.Χρονος στεγνωματος 12' !!!!

Κατι σαν τα αυτοματα πλυντηρια αυτοκινητων με τους ψεκαστηρες νερου...

GeoRx 8
25th October 2006, 00:37
Σιγα σιγα το μαθαινουν ολο και περισσοτεροι ε? :wink:Το συγκεκριμενο μηχανημα το γνωριζω απο μικρο παιδακι λογο του οτι το ειχε ενας καλος φιλος που δουλευει σε ναυτιλιακη εταιρια και μετραει το παχος της μπογιας στα καραβια. :wink:

DRIFTER
25th October 2006, 09:59
Οχι βεβαια δεν βαφονται ηλεκτροστατικα...Ψεκαζοντα απο σταθερους ψεκαστηρες σε συγκεκριμενες αποστασεις ενω κυλανε σε ραμπες.Χρονος στεγνωματος 12' !!!!

Κατι σαν τα αυτοματα πλυντηρια αυτοκινητων με τους ψεκαστηρες νερου...

είχα δει κάποτε ενα φιλμακι για τη NISSAN και τα αυτοκίνητα τα έβαφαν μέσα σε "μπάνιο". Πάντως, βλέπεις διαφορές μεταξύ μερικών αυτοκινήτων στο βάψιμο. Και μάλιστα όταν περάσει ο καιρός, εκεί φαίνεται ποιοι κάνουν καλή δουλειά και ποιοι όχι τοσο.

Walker
25th October 2006, 11:22
Η εργοστασιακή βαφή είναι και η καλύτερη κατά τη προσωπική μου άποψη, γιατί το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται και από τον ομοιόμορφο ψεκασμό των υλικών στην επιφάνεια των αυτοκινήτων. Αυτό όπως προανέφερε και ένα άλλο μέλος επιτυγχάνεται μέσω ψεκαστήρων, οι οποίοι είναι τοποθετημένοι σε συγκεκριμένες αποστάσεις και υπό συγκεκριμένη γωνία σε σχέση με το αμάξωμα προς βαφή. Έτσι όταν το αυτοκίνητο περνά από τους ψεκαστήρες με σταθερή ταχύτητα και οι ψεκαστήρες ψεκάζουν σταθερή ποσότητα, έχουμε το ομοιόμορφο αποτέλεσμα που βλέπουμε στα αυτοκίνητά μας. (Δια της βαπτίσεως του αμαξώματος γίνεται η αντισκωριακή προστασία)

Οι βαφείς από την άλλη είναι αδύνατο να πετύχουν τόσο λεπτό στρώμα μονωτικών και χρώματος για προφανείς λόγους. Επίσης είναι σχεδόν αδύνατο να πετύχει κάποιος την ίδια απόχρωση με το εργοστασιακό χρώμα γιατί αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως, την ηλικία του χρώματος, (πότε κατασκευάστηκε), πόσο καλά έχουν ανακατευτεί τα χρώματα πριν την ανάμιξη, και πόσο καλές γνώσεις έχει αυτός ο οποίος αναμιγνύει τα χρώματα για να φτιάξει την απόχρωσή μας (δηλ. αν βάλει λίγη περισσότερη ποσότητα από ένα χρώμα, πως θα πρέπει να μεταβάλει τη σύνθεση έτσι ώστε να πλησιάσει στις εργοστασιακές προδιαγραφές.

Για όλα τα παραπάνω, αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος να βαφτεί το αυτοκίνητο (π.χ. μετά από κάποιο ατύχημα) καλό θα είναι να αποφεύγετε να βάφετε το αυτοκίνητό σας

DRIFTER
25th October 2006, 13:21
Συμφωνω....
Απο προσωπικη μου εμπειρια με Mercedes (oλοι ξερουμε τι βαψιμο εχουν τα αυτοκινητα αυτα), στην 3ετια το αμαξι τρακαρε μπροστα ασχημα και χρειαστηκε καινουργιο φτερο και βαψιμο το καπω και αλλαγη πορτας.
Το βαψιμο ηταν ΤΕΛΕΙΟ. Δεν καταλαβαινες οτι εχει τρακαρει-βαφτει. Οταν το αμαξι πουληθηκε και πηγε σε 2 συνεργεια για ελεγχο, κανεις δεν καταλαβε τιποτα....τι να πω...δεν ειμαι ειδημων.

Οταν πουλησα το Megane, τσακωθηκα με την ιδια τη Renault που ειχαν βαλθει οτι το αμαξι ειχε τρακαρει για να μου μειωσουν την τιμη.

Dark
25th October 2006, 23:05
Το "βαφτισμα" ειναι η μεθοδος για αντισκουριακη προστασια του αμαξωματος...
Για οσους θελουν εργοστασιακη,κατα καποιο τροπο,βαφη μπορουν να πανε σε ενα συνεργειο,να βαψουν αυτο που θελουν και μετα να πανε σε μια εταιρια με αλοιφες και να του ζητησουν να το περασουν με αλοιφαδορο.Αν γινει σωστη δουλεια,δεν φαινεται τιποτα :wink:

DRIFTER
25th October 2006, 23:47
Εσυ λοιπον Κωστα που, απο οτι εχω καταλαβει, εισαι της "δουλειας", πες μας εμας τους κατοχους μαυρων 8αριων που δεν ειναι μεταλλικα...τι πρεπει να προσεχουμε?
ξερω οτι το μεταλλικο δειχνει πιο ομορφο, αλλα δεν εδινε η mazda στο μαυρο....

Dark
25th October 2006, 23:53
Τι να προσεχεις?Με το χρωμα που εχεις?Τα παντα....
Ειναι απιστευτα δυσκολο χρωμα το μαυρο γενικοτερα,οσο και ομορφο βεβαια,αλλα οι βαφες της mazda στα RX8 (για τα αλλα μοντελα δεν ξερω) ειναι απο τις πιο ψευτοδουλειες που εχω δει ποτε σε αυτοκινητο...

DRIFTER
26th October 2006, 00:02
Δυο απο τα προηγουμενα αυτοκινητα μου, μαυρα ηταν (lancia & renault). Με κανενα δεν ημουν ικανοποιημενος με τη βαφη. Εκεινα ηταν μεταλλικα. Νομιζω οτι με τουτο δω θα εχουμε ιστοριες.....συμφωνω μαζι σου.

TITANIUMRX
26th October 2006, 01:53
Τι να προσεχεις?Με το χρωμα που εχεις?Τα παντα....
Ειναι απιστευτα δυσκολο χρωμα το μαυρο γενικοτερα,οσο και ομορφο βεβαια,αλλα οι βαφες της mazda στα RX8 (για τα αλλα μοντελα δεν ξερω) ειναι απο τις πιο ψευτοδουλειες που εχω δει ποτε σε αυτοκινητο...

Όχι ρε συ.Και εγώ που το παρατηρούσα,νόμιζα ότι είναι πολύ καλό.Είμαι άσχετος φυσικά με τίς μπογιές,αλλά πέσμου ένα μοντέλο,να πάω να δώ,για να μάθω την διαφορά.Ποιό έχει καλή ποιότητα βαφής?

DRIFTER
26th October 2006, 02:36
δες μια mercedes και θα δεις τις διαφορες.....

Walker
26th October 2006, 11:44
Δείτε ακόμη και ένα Lexus

Dark
26th October 2006, 18:42
Οχι ρε συ.Και εγώ που το παρατηρούσα,νόμιζα ότι είναι πολύ καλό.Είμαι άσχετος φυσικά με τίς μπογιές,αλλά πέσμου ένα μοντέλο,να πάω να δώ,για να μάθω την διαφορά.Ποιό έχει καλή ποιότητα βαφής?

Ποια διαφορα να δεις Βαγγελη,δεν φαινεται με γυμνο ματι η ποιοτητα μιας βαφης....Εχω δει καποια χτυπηματακια,γρατζουνιτσε σε RX και σκεφτομαι τι λακαμαδες ειματε που πηγαμε και πληρωσαμε και extra για την βαφη.Ακουμπας σε κλαδι και φευγει χρωμα,σε χτυπαει πετραδακι στο καπω και βγαινει το αλουμινιο...Αστα...

The Ace
26th October 2006, 18:51
Ποια διαφορα να δεις Βαγγελη,δεν φαινεται με γυμνο ματι η ποιοτητα μιας βαφης....Εχω δει καποια χτυπηματακια,γρατζουνιτσε σε RX και σκεφτομαι τι λακαμαδες ειματε που πηγαμε και πληρωσαμε και extra για την βαφη.Ακουμπας σε κλαδι και φευγει χρωμα,σε χτυπαει πετραδακι στο καπω και βγαινει το αλουμινιο...Αστα...

Αυτό ναι, φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού. Παραξενεύτηκα τα μάλλα όταν είδα ότι απλά πετραδάκια από προπορευόμενους ή και κλαδιά φυτών ήταν αρκετά για να φανεί το αλουμίνιο :shock: ....ή ακόμα χειρότερα ότι το να ξύσεις με το νύχι σου το χρώμα αρκούσε για να το γρατζουνίσει και να αφήσει γραμμές :shock: :shock:

Στο προηγούμενο RX7 μου, επίσης μαύρο, δεν μπορούσες να βγάλεις το χρώμα ούτε με σφυρί και καρφιά :P . ¶ρα δεν είναι γενικά η Mazda, μάλλον τώρα τελευταία έχει χαλάσει το θέμα "χρώμα"....

GtC
26th October 2006, 20:11
Οικολογικά χρώματα γαρ....

Dark
26th October 2006, 22:11
Οχι Γιωργη,δεν ισχυει αυτο...
Μας εχουν πει απο τις εταιριες και τα σεμιναρια που εχουμε παρακολουθησει πως το οικολογικο χρωμα εχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια αντοχη με τις κλασσικες βαφες.Περα απο αυτο ομως,ακομα και αν δεν ειχε την ιδια αντοχη,το βερνικι παραμενει ιδιο.Δεν προκειται να υπαρξουν αλλαγες στα βερνικια.Αυτο θα ισχυε αν το χρωμα μας ηταν με βαφη "μονης".Δηλαδη χρωμα και βερνικι μαζι...Ποσο μαλλον οταν ισχυριζονται πως το RX8 χρησιμοποιει βαφη τριπλης (δηλαδη χρωμα,μεταλλο,βερνικι).Μαλλ ον ελλειψη αρκετου υλικο θα ελεγα...

TITANIUMRX
27th October 2006, 03:19
Μάλιστα.
Και εγώ που νόμιζα άλλα.Παρόλα αυτά,λόγω του ότι ζώ στην επαρχία,και είμαι και από τούς πιό τυχερούς που πατάω σε καθημερινή βάση πάνω στο καλύτερο εθνικό δίκτυο που έχει η Ψωροκώσταινα,την Εγνατία,κινούμε με πολύ μεγάλους μέσους όρους ταχύτητας.Έχω φάει πετρες και χώματα ούκ ολίγες φορές,κινουμενος με πολύ μεγάλες ταχύτητες.Μετά από δύο χρόνια κατοχής του 8αριού,δεν έχω και πολλά χτυπήματα.Ελάχιστα θα έλεγα.Αυτό με είχε κάνει και πίστευα στην καλή ποιότητα.
Dark...αν το κερώνουμε συχνά,ή ακόμα καλύτερα,πάνω στην πενταετία του ρίξουμε και ένα στρώμα επιπλέον βερνίκι,κάνουμε τίποτα ή........

GtC
27th October 2006, 09:22
Εγώ ξέρω ότι έχω ένα Lancia Y του 98 με μπλε μεταλλικό χρώμα το οποίο το πλένω ΜΟΝΟ σε πλυντήρια. Και κάθε φορά που το πλένω κάθομαι και θαυμάζω το χρώμα του μετά από 8 χρόνια.Και είναι και ιταλικό
Πιστεύεις Κώστα ότι σε 8 χρόνια θα μπορώ να λέω το ίδιο πράγμα για το χρώμα του RX8? Αμφιβάλλω ειλικρινά :evil:

Speez
27th October 2006, 11:42
^
Ακριβώς αυτό!
Απ'ότι φαίνεται τα Ιταλικά χρώματα είναι όντως πολύ καλά!
Στο Punto μου (6ετίας) κάθε φορά που το πλένω μένω άφωνος (όπως και ο φίλος GTC) με την ποιότητα και αντοχή του χρώματος ενώ στο 8άρι μου ήδη η μάσκα έχει αρκετές ζημιές από πετραδάκια κλπ. Ήδη έχω μετανοιώσει που δεν αγόρασα όταν το αυτοκίνητο ήταν καινουριο κάποια από τις προστατευτικές μεμβράνες που υπάρχουν και οι οποίες είναι και πανφθηνες! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους έχουν καινούρια αυτοκίνητα.

DRIFTER
27th October 2006, 11:49
Εγώ πάντως ξέρω άνθρωπο που έχει mazda323f κόκκινο (έχει και cosmo κόκκινο επίσης), αυτό με τα πτυσσόμενα φώτα και το χρώμα του είναι σαν καινούργιο. Το λέω γιατί το κόκκινο έχει κάποια ιδιαιτερότητα.
Έχω δει και το παλιο lancia Y της αδερφής μου που ήταν κόκκινο και σε 4 χρόνια είχε ήδη ξεθωριάσει και πήγε για φρεσκάρισμα.

package
27th October 2006, 12:51
Το 323F που είχα ήταν 14 χρόνων, είχε φάει ένα σκασμό πλυσίματα και το χρώμα άθικτο. Όποιος το έβλεπε έμενε. Έ Σπύρο? Συμφωνείς?

jin kazama
27th October 2006, 13:12
Μήν ξεχνατε πως πρέπει να γίνει και η αποσβεση του καμμένου τμήματος βαφής........πριν απο 1.5 χρόνο....:)

TITANIUMRX
27th October 2006, 17:51
Ρε παιδιά,είναι δυνατόν να έχει το Punto και η Lancia Y,και το 323 τα ιδια σημάδια με ένα αμάξι με διπλάσια και τριπλάσια ιπποδύναμη?Ούτε μυγάκια δεν κολλάνε στα μικρά,και ειδικά αν δεν βγαίνουν εκτός.Από τα 120 χλμ/ω θα σου κάνει ζημιά το πετραδάκι?
Μια μέρα από την ζωή του RX8,ολόκληρη η δική τους.Είναι πολύ σημαντική η μέση ταχύτητα που κινήσε.Το ίδιο είναι να φάς πετραδάκι με 100,το ίδιο με 200-250 χλμ.ω?

Dark
27th October 2006, 18:56
Βαγγελη δεν πετυχαινεις και πολλα πραγματα με τα προιοντα του εμποριου.Σιγουρα υπαρχουν καποια ποιοτικα,τα οποια εχουν αποτελεσματα,αλλα σε γενικες γραμμες,αν η βαφη δεν ειναι ποιοτικη δεν βλεπεις μεγαλο αποτελεσμα....Γενικο βερνικωμα μπορεις να κανεις,αλλα μην περιμενεις οσο καλος και να ειναι ο μαστορας να πετυχει εργοστασιακο "πατημα".
Γιωργη ειμαι σιγουρος για το ποια θα ειναι η αποψη μας για το χρωμα του αυτοκινητου μας μετα απο μερικα χρονια :evil:
Παιδια αναφερετε αλλες μαρκες λεγοντας για καλες βαφες...Θελετε να ακουσετε μερικες?Saab,Volvo,BMW,Mercedes...Αυτε βαφουν με χρωματα μαρκας Sikkens που ειναι τα πιο δυστροπα αλλα και πιο "σκληρα",για ευνοητους βεβαια λογους(μεχρι και 30Ε το κιλο το χρωμα,λιανικη βεβαια).Η Mazda χρησιμοποιει PPG που ειναι κατα την γνωμη μου ανερχομενη δυναμη (θελει ομως πολυ προσπαθεια ακομα,για να φτασει στα επιπεδα που πρεπει).
Οσοι αναφερετε παλιοτερα μοντελα να λαμβανετε υποψη σας και την διαφορετικη μεθοδο βαφης που ισχυε μεχρι και το 2000 για ολες τις αυτοκινητοβιομηχανιες...

IOANNIS
27th October 2006, 19:49
… το RX8 είναι έτσι … το RX8 είναι γιουβέτσι …το RX8 είναι κοκορέτσι …

…τα ιταλικά χρώματα είναι καλύτερα …τα γερμανικά αμάξια έχουν ποιότητα …

…το τάδε αμάξι μου έριξε …το άλλο με τσάγιασε …το άλλο …το άλλο …

…τρώγεστε με τα ρούχα σας …

…Πουλήστε το όσο είναι καιρός …πριν χαλάσει το χρώμα …πριν σπάσει ο κινητήρας ...πριν … πριν …

...πάρτε ένα ιταλικό …πάρτε ένα γερμανικό … πάρτε …πάρτε …

…και άμα δείτε γρατσουνιές από κλαδιά …από πετραδάκια … και …και …

…μην αναρωτηθείτε γιατί …είναι προφανές …γιατί έχει ποιότητα …είναι ιταλικό …γιατί κοστίζει τόσες χιλιάδες ευρώ …γιατί …γιατί …

…Ότι πληρώσεις παίρνεις λέει μια παροιμία αλλά στην δική μας περίπτωση δεν ισχύει …

…γιατί δεν ισχύει …κάποιοι το γνωρίζουν …κάποιοι θα το μάθουν στην πορεία …

…και κάποιοι δεν θα το μάθουν ποτέ …

Dark
28th October 2006, 00:40
Ποιον βλεπεις να τρωγεται με τα ρουχα του?Ωραιο στη ζωη ειναι να βλεπεις τα καλα και τα κακα.Να ζυγιζεις τα παντα,να παραδεχεσαι κατι που εχεις οταν ειναι καλο και συναμα να το κατηγορεις οταν ειναι σκαρτο.Αν ηταν τελειο το αμαξι μας δεν θα στοιχιζε οσο στοιχιζει.Αυτος ακριβως ειναι και ο λογος υπαρξης αυτου του forum,να ενημερωνομαστε και για τα καλα του αυτοκινητου και για τα κακα.Αν η ζυγαρια γερνει προς τα αρνητικα τοτε το πουλαμε και περνουμε κατι αλλο.αν η ζυγαρια γερνει προς τα θετικα τοτε το χαιρομαστε με την διαφορα ομως οτι παραδεχομαστε και τις αδυναμιες του...Χρειαζεται ομως αυτογνωσια για να μπορεις να το κανεις αυτο...

wallace
30th October 2006, 12:09
...Αυτος ακριβως ειναι και ο λογος υπαρξης αυτου του forum,να ενημερωνομαστε και για τα καλα του αυτοκινητου και για τα κακα.Αν η ζυγαρια γερνει προς τα αρνητικα τοτε το πουλαμε και περνουμε κατι αλλο.αν η ζυγαρια γερνει προς τα θετικα τοτε το χαιρομαστε με την διαφορα ομως οτι παραδεχομαστε και τις αδυναμιες του...Χρειαζεται ομως αυτογνωσια για να μπορεις να το κανεις αυτο...

+1! :twisted: :twisted: :twisted:

ODYSSEAS
15th January 2009, 16:28
Ποιος ξερει να μου πει τεχνικες πληροφοριες για το velocity red mica?
Yποστρομα αμα χρειαζετε και αν ναι τη χρωμα.
Μαρκα χρωματος γιατι καθε μαρκα εχει και τα δικα τις κολπα.
Χερια βαψιματος χρωματος και βερνικιου.

jin kazama
17th January 2009, 13:23
Εγώ που χρειάστηκα κανα δυο φορές πήρα standox και έμεινα ικανοποιημένος

COSMAR
14th March 2009, 12:16
Επιστήμη - Τεχνολογία: Πειραματική επίστρωση επουλώνει αυτόματα τις γρατζουνιές στα αυτοκίνητα
in.gr
ΑΥΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩ
ολο γρατζουνιες βρισκω :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

neokosmi
14th March 2009, 12:51
Επιστήμη - Τεχνολογία: Πειραματική επίστρωση επουλώνει αυτόματα τις γρατζουνιές στα αυτοκίνητα
in.gr
ΑΥΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩ
ολο γρατζουνιες βρισκω :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=995024

makisrx8
29th August 2010, 18:35
Καλησπερα....ρε παιδια που μπωρο να δω τα στοιχια βαφης του αυτοκινιτου μου?...δεν ξερω ειναι titanium gray η galaxy gray?

COSMAR
29th August 2010, 23:53
γραφει κωδικο

makisrx8
30th August 2010, 03:04
γραφει κωδικο

Ναι ρε φιλε COSMAR το θεμα ειναι που?εχω ψαξει ολο το αμαξι στο χωρο του κινητηρα δεν υπαρχει...

VERSUS4582
30th August 2010, 09:43
Ναι ρε φιλε COSMAR το θεμα ειναι που?εχω ψαξει ολο το αμαξι στο χωρο του κινητηρα δεν υπαρχει...

Μεσα στο μηχανοστάσιο αλλα ψηλά εκεί που ειναι ενα ταμπελάκι σιδερένιο και λεει Mazda ..... γραφει και ένα διψήφιο νούμερο με γράμμα του αλφαβήτου να το συνοδεύει.Αυτος ειναι ο κώδικας...

makisrx8
30th August 2010, 12:51
Μεσα στο μηχανοστάσιο αλλα ψηλά εκεί που ειναι ενα ταμπελάκι σιδερένιο και λεει Mazda ..... γραφει και ένα διψήφιο νούμερο με γράμμα του αλφαβήτου να το συνοδεύει.Αυτος ειναι ο κώδικας...
καλημέρα φίλε....στο μοναδικό ταμπελάκι που εχει στο μηχανοστάσιο (μαυρο) γράφει μονο αρ.πλεσίου και τα βάρη πουθενά κωδικό χρώματος...τέλος πάντων πηρα την mazda και με τον αρ.πλεσίου μου είπαν ...σας ευχαριστώ.

VERSUS4582
30th August 2010, 14:03
καλημέρα φίλε....στο μοναδικό ταμπελάκι που εχει στο μηχανοστάσιο (μαυρο) γράφει μονο αρ.πλεσίου και τα βάρη πουθενά κωδικό χρώματος...τέλος πάντων πηρα την mazda και με τον αρ.πλεσίου μου είπαν ...σας ευχαριστώ.

Θα επιστρέψω το απόγευμα με φωτογραφία για να δεις ακριβώς που ειναι και να πεις '' Α ρε γ...ο μα αυτό;;;; , Δεν το χα δεί ρε π΄....η μου ''
allrightallright