PDA

View Full Version : Κάλυψη γρατζουνιών

Walker
25th February 2005, 11:58
Έμαθα πρόσφατα ότι μικρές επιφανειακές γρατζουνιές στο χρώμα του αυτοκινήτου, μπορούν να εξαφανιστούν χρησιμοποιώντας επί της γρατζουνιάς λιγο διαλυτικό "νίτρου" και μετά γυαλίζοντας με μια οποιαδήποτε αλοιφή. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό με αυτό; Το έχετε δοκιμάσει; Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή σε κάτι; Έχετε δοκιμάσει κάποια άλλη "συνταγή"; Αν ναι, ποια τα αποτελέσματά της;

Blacktan
25th February 2005, 12:02
www.chipsaway.gr

ισως καλυτερα να απευθυνθεις εκει και να μην κανεις πειραματα Σπηλιο πανω στο "χρωμα" σου ...

vampyre
25th February 2005, 13:29
Έμαθα πρόσφατα ότι μικρές επιφανειακές γρατζουνιές στο χρώμα του αυτοκινήτου, μπορούν να εξαφανιστούν χρησιμοποιώντας επί της γρατζουνιάς λιγο διαλυτικό "νίτρου" και μετά γυαλίζοντας με μια οποιαδήποτε αλοιφή. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό με αυτό; Το έχετε δοκιμάσει; Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή σε κάτι; Έχετε δοκιμάσει κάποια άλλη "συνταγή"; Αν ναι, ποια τα αποτελέσματά της;

Εάν δεν έχει φύγει το χρώμα μία αλοιφή μάλλον θα φτάσει χωρίς να χρειαστεί να τρέχεις στην chipsaway.
Μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε αλοιφή του εμπορίου ή αν θέλεις πέρνα ένα Σάββατο από το Χαλάνδρι να το δούμε από κοντά.

RENESIS
25th February 2005, 18:10
Αν η γρατζουνια ειναι επιφανειακη με μια καλη αλοιφη θα εξαφανιστει!

Chris
25th February 2005, 18:31
Υπάρχουν 3 ειδών αλοιφές. Η γυαλιστική, η χοντρή και η ψιλή. Ξέρω ότι οι καλύτερες είναι οι 3Μ. Πήγαινε και ρώτα σε ένα χρωματοπωλείο. Έχω και τις τρείς και συνήθως χρησιμοποιώ την ψιλή και την γυαλιστική μετά.

Walker
28th February 2005, 11:44
Ρώτησα έναν φανοποιό σχετικά με το πέρασμα της γρατζουνιάς με το διαλυτικό νίτρου. Μου είπε ότι εάν είναι καινούργιο το αυτοκίνητο, με το χρώμα του εργοστασίου, τα οποία είναι πολύ ανθεκτικά, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλώς με ένα βαμβάκι ποτισμένο με το διαλυτικό περνάς την γρατζουνιά, και μετά το γυαλίζεις (εννοείται ότι γυαλίζεις ολόκληρη την επιφάνεια και όχι μόνο τη γρατζουνιά).

RENESIS
13th May 2005, 16:38
Ρε παιδια εχει κανεις να μου προτεινει κανεις καμια αλοιφη για γρατζουνιες που να εχει δοκιμασει και να ειχε καλα αποτελεσματα?

Chris
13th May 2005, 17:01
Εγώ έχω τη σειρά της 3Μ. (ψιλή, χοντρή και γυαλιστική).Πολυ καλές και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

RENESIS
13th May 2005, 17:08
Εγώ έχω τη σειρά της 3Μ. (ψιλή, χοντρή και γυαλιστική).Πολυ καλές και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Για να "διωξεις" μια γρατζουνια χρησιμοποιεις και τις τρεις αλοιφες?Πρωτα την χοντρη,μετα την ψιλη και επειτα την γυαλιστικη?

Chris
13th May 2005, 17:12
Αυτή είναι η σειρά αλλά εγώ χρησιμοποιώ μόνο την ψιλή η γυαλιστική. πχ χθές άσχετο βέβαια είχε γεμίσει το αυτ/το από κουτσουλιές και είχε κάνει σημάδια.Το έπλυνα αλλά μου είχαν φάει το χρώμα οπότε και τις χρησιμοποίησα και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Τέλειο...

RENESIS
13th May 2005, 22:04
Καλα ποσο καιρο αφησες τις κουτσουλιες στο αμαξι και σου αφησαν σημαδια? :shock:

RotorManiac
14th May 2005, 06:39
απο που τις πηρατε τις 3Μ?

harrisk
14th May 2005, 11:39
ρε παιδια προς θεου τι 3μ ακουω.....μιλαω εκ πειρας ολη τη σειρα 3μ αγορασα και το σκυλομετανοιωσα....... :x :x :x :x για καλο πηγα και μου γεμισανε γρατσουνιες και θαμπαδα το καπο.ειναι και μαυρο οποτε αστα να πανε.μακρια απο αυτην εγω την ηξερα για την καλυτερη και επαθα σοκ :!: και δεν εκανα κατι λαθος.οτι μου ειπε ενας φιλος βαφεας...μετα ΕΥΤΥΧΩΣ με εσωσε η SONAX.ΕΥΤΥΧΩΣ :!: ΤΟ ΣΥΝΕΦΕΡΕ ΠΑΛΙ.δοκιμασα πολλες γιατι ετσι γουσταρω οπως ολοι σας να περηποιουμε το αμαξακι μου. :D ακουστε παιδια μην κανετε το ιδιο λαθος.2 μερες ειχα κατεβασμενα μουτρα.με Δ Ι Α Φ Ο Ρ Α η καλυτερη ειναι η SONAX στο κοκκινο μπουκαλι. :D

Walker
14th May 2005, 14:46
Όλες οι αλοιφές που προορίζονται για αφαίρεση των γρατζουνιών έχουν σκληρά στοιχεία για τη λείανση των επιφανειών. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία θαμπάδας στο σημείο που τρίφτηκε με την αλοιφή αυτή. Για να επανέλθει η λάμψη του χρώματος απαιτούνται μερικά περάσματα με κάποια γυαλιστική αλοιφή.

Chris
14th May 2005, 16:40
Σωστός ο WAlker.Μετά θέλει και γυάλισμα και προσοχή όχι με το ίδιο πανί!!!!!!. ¨οσο για τις κουτσουλιές αναρωτιέμαι τι τρώνε τα περιστέρια και βγάζουν όσα και γω!!!!μου χουν διαλύσει το χρώμα

Blacktan
14th May 2005, 18:28
οι 3Μ ειναι πολυ καλες , αν και θελουν προσοχη γιατι ειναι επαγγελματικες !!! :)

RotorManiac
14th May 2005, 18:37
οσο για τις κουτσουλιές αναρωτιέμαι τι τρώνε τα περιστέρια και βγάζουν όσα και γω!!!!μου χουν διαλύσει το χρώμα

να και η επιστημονικη εξηγηση φιλε
τα πουλια κανουν τις αναγκες τους με την μια δηλ. δεν κατουρανε οπως εμεις. για να αποβαλουν τις τοξικες ενωσεις του Αζωτου χρησιμοποιουν παραγωγο της ουριας (που αποβαλετε στα θηλαστικα), το ουρικο οξυ. αυτο μαζι με ολα τα αλλα, σου τρωει το χρωμα ;-)

Γεωργουδης Νι
15th May 2005, 08:53
το διαλυτικο νιτρου θα σου 'φαει' το χρωμα.Σου μιλαω εκ πειρας

JpoL
15th May 2005, 23:44
να και η επιστημονικη εξηγηση φιλε
τα πουλια κανουν τις αναγκες τους με την μια δηλ. δεν κατουρανε οπως εμεις. για να αποβαλουν τις τοξικες ενωσεις του Αζωτου χρησιμοποιουν παραγωγο της ουριας (που αποβαλετε στα θηλαστικα), το ουρικο οξυ. αυτο μαζι με ολα τα αλλα, σου τρωει το χρωμα ;-)

Τώρα να παραθέσω όλη τη χημική διεργασία?

Τη γλίτωσες this time Στέργιο...:D
8)

Titan
16th May 2005, 13:03
οι 3Μ ειναι πολυ καλες , αν και θελουν προσοχη γιατι ειναι επαγγελματικες !!! :)
Εμένα Χάρη στο Καλορίτσα μία πολύ μικρή γρατσουνία οι 3Μ δε μου την έβγαλαν...

Walker
16th May 2005, 13:06
Εμένα Χάρη στο Καλορίτσα μία πολύ μικρή γρατσουνία οι 3Μ δε μου την έβγαλαν...

Η 3Μ στα μαύρα δεν είναι και τόσο αποτελεσματική ... το δοκίμασα και στο δικό μου ... η γρατζουνιά ήταν εκεί ... έτσι πηγα και αγόρασα ένα υγρό κερί της SONAX που περιέχει και χρώμα (μαύρο - υπάρχει και σε άλλα χρώματα) το οποίο έκανε καλή δουλειά.

Walker
16th May 2005, 13:08
Εντυπώσεις του αποτελέσματος του γυαλίσματος με τη συγκεκριμένη αλοιφή μπορούν να σας πουν τα μέλη που ήταν το Σάββατο στη Πολιτεία

peloponisios
16th May 2005, 13:25
Εντυπώσεις του αποτελέσματος του γυαλίσματος με τη συγκεκριμένη αλοιφή μπορούν να σας πουν τα μέλη που ήταν το Σάββατο στη Πολιτεία

Για να διαφημίσω και το πλυντήριο "ο Σπήλιος" :D , θα το θέσω παραστατικά, το δικό του έχει μια αίσθηση στην αφή μεταξένια, σαν το καλλίτερο δέρμα γυναίκας ενώ το δικό μου π.χ. είναι σαν μπιμπικωτή. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

Γειά σου μπιμπικωτέ Αντρέα...Με ραβδώσεις είναι καλύτερα το νιώθεις.......

Καλά, με έστειλες αδιάβαστο. Πολύ καλό :lol:

Chris
16th May 2005, 13:36

Για να διαφημίσω και το πλυντήριο "ο Σπήλιος" :D , θα το θέσω παραστατικά, το δικό του έχει μια αίσθηση στην αφή μεταξένια, σαν το καλλίτερο δέρμα γυναίκας ενώ το δικό μου π.χ. είναι σαν μπιμπικωτή. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.
Γειά σου μπιμπικωτέ Αντρέα...Με ραβδώσεις είναι καλύτερα το νιώθεις.......

red runer
16th May 2005, 17:51
ΑΝ εχετε χτυπηματα απο πετριτσες η ψιλοχτυπηματα απο ανοιγματα πορτας προτιμοτερο να πατε στο φανοποιειο της αντιπροσοπ. σας ο λογος ειναι απλος εχουν τα στανταρ χρωματα ειδικα τα δικα μας (κοκκινο)που ειναι τριπλης επιστρωσης,για δυο σταγονες χρώμα δεν θα σας παρουν και τπτ

antonis
12th June 2005, 17:07
εγω παιδια εκανα μια μ@@@@@α και γδαρθηκε ο προφυλακτηρας μπροστα
και πηγα για φτιαξιμο στην chips away μου πηραν 75 ευρω και εμεινα αφωνος. Το αποτελεσμα ηταν ΤΕΛΕΙΟ τους συστηνω ανεπυφιλακτα

RENESIS
12th June 2005, 21:36
εγω παιδια εκανα μια μ@@@@@α και γδαρθηκε ο προφυλακτηρας μπροστα
και πηγα για φτιαξιμο στην chips away μου πηραν 75 ευρω και εμεινα αφωνος. Το αποτελεσμα ηταν ΤΕΛΕΙΟ τους συστηνω ανεπυφιλακτα
Προσεξες τι προιοντα,απο ποια εταιρια,χρησιμοποιουν?

RotorManiac
13th June 2005, 00:53
...και πηγα για φτιαξιμο στην chips away μου πηραν 75 ευρω και εμεινα αφωνος....

το καλο που ειναι δεν καταλαβα!! με 100ευρω το βαφεις ολο το κομματι :roll: εχω ακουσει οτι κανουν δουλεια καλη αλλα οι τιμες ειναι αστειες...

Walker
13th June 2005, 10:50
Το Σάββατο αγόρασα 2 αλοιφές της Autoglym:

1. Τη Super Resin Polish
2. Τη Ultra Deep Shine

Σύμφωνα με τις υποδείξεις του τεχνικού, αφού έπλυνα το αυτοκίνητο και το σκούπισα με δέρμα, πέρασα ένα χέρι τη πρώτη και στη συνέχεια τη δεύτερη. Κατά τη γνώμη μου είναι τα καλύτερα προϊόντα που έχω χρησιμοποιήσει σε αυτοκίνητα. Ειδικά το αποτέλεσμα της 2ης αλοιφής στα σκούρα χρώματα ήταν το κάτι άλλο (βλ. μαύρο).

Speez
17th June 2005, 16:29
Να τα μας! :?
Μετά από αρκετό καιρό έπλυνα σήμερα το αυτοκίνητο (σε πλυντήριο - πού χρόνος για να το κάνω εγώ) και να μια γρατζουνιά όσο είναι το δάχτυλό μου στο μπροστά αριστερό φτερό. Δεν μου βγαίνει από το μυαλό οτι έχει γίνει απίτηδες γιατί το σημείο και το φάρδος της δεν δικαιολογούνται από τιποτα άλλο. :evil:
Ερώτηση: Έχει κανείς δοκιμάσει το Touch Up Paint που βγάζει η Mazda?
Αν ναι είναι καλό? Ίσως να κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου.

peloponisios
17th June 2005, 16:55
Να τα μας! :?
Μετά από αρκετό καιρό έπλυνα σήμερα το αυτοκίνητο (σε πλυντήριο - πού χρόνος για να το κάνω εγώ) και να μια γρατζουνιά όσο είναι το δάχτυλό μου στο μπροστά αριστερό φτερό. Δεν μου βγαίνει από το μυαλό οτι έχει γίνει απίτηδες γιατί το σημείο και το φάρδος της δεν δικαιολογούνται από τιποτα άλλο. :evil:
Ερώτηση: Έχει κανείς δοκιμάσει το Touch Up Paint που βγάζει η Mazda?
Αν ναι είναι καλό? Ίσως να κάνει δουλειά στην περίπτωσή μου.

Αν είναι βαθιά Σπύρο, δεν σε βλέπω. Τσέκαρε το με ένα φύλλο χαρτί, βάλτο πάνω και δες αν τσακίζει στο σημείο του γδαρσίματος, αλλιώς ChipsAway ή Daudak...

Ρε συ σε όλα όσα έχεις πει να μην κάνεις, όταν τα κάνεις, την πατάς! Μήπως σε έχουν ματιάξει τπτ ζηλιάρες;;;

Speez
17th June 2005, 17:53
Ρε συ σε όλα όσα έχεις πει να μην κάνεις, όταν τα κάνεις, την πατάς! Μήπως σε έχουν ματιάξει τπτ ζηλιάρες;;;
Αν κατάλαβα καλά εννοείς το πλυντήριο... Η αλήθεια είναι οτι δεν νομίζω οτι έγινε στο πλυντήριο (αν και τώρα που το ανέφερες δεν μπορώ και να το αποκλείσω)... κάτι άλλο υποπτεύομαι που δυστυχώς δεν μπορεί να αποφευχθεί.

Τί εστί Daudak?... Καλή η chipsaway αλλά όπως λεει και ο Στέργιος με τα χρήματα που ζητούν για μικροζημιές βάφεις ολόκληρο προφυλακτήρα.

Mavros Piravlos
17th June 2005, 22:29
Η Daudak είναι αντίστοιχη με την chipsaway, είναι πιο κοντά σου, στη βουλιαγμένης δίπλα από την autoplus αλλά είναι ακόμη πιο ακριβή…

Speez
18th June 2005, 13:51
Thanks ρε Κώστα!
Δίπλα στην Autoplus ε?
Θα παω μια βόλτα γιατί είναι κοντά αλλά αν ζητούν περισσότερα από chipsaway δεν θα το πολυκουβεντιάσω...

Walker
19th June 2005, 17:17
Προσωπικά, θα προτιμοπύσα να δώσω έστω και τα ίδια χρήματα στην chipsaway αν είχα μια ενοχλητική γρατζουνιά και τίποτε άλλο προκειμένου να μην αφαιρέσω το εργοστασιακό χρώμα του αυτοκινήτου μου ...

RotorManiac
20th June 2005, 18:11
παιδες πηγα και εγω chipsaway και εκλεισα ραντεβου για το βαθουλωμα!!! μου ειπε 80ευρω. Ηταν καλη τιμη αφου θα κανει τρελη πατεντα με βεντουζες :shock: και γλιτωνω το στοκαρισμα και βαψιμο του θολου του φτερου, οπως θα εκανε ο φανοποιος!!

το μονο κακο ειναι οτι το αυτοκολλητο λαμαρινας (εκει επανω ειναι η λακουβα) που εχουμε χαμηλα στα πισω φτερα, πρεπει να πεταχτει και κανει 70ευρω :x ΕΛΕΟΣ ενα αυτοκολλητο!! επισης θα χρειαστει 8ωρες για να γινει... πηγα στο μαγαζι στο ρεντη απεναντι απο τα Village...

Speez
21st June 2005, 14:22
Δεν είμαστε καλά!
Πήγα και ρώτησα στην chipsaway στο Μοσχάτο (ήταν παρών και ο Αλέξης) για δυο μικροεπισκευές (κλειδιά 5 εκατοστών στο μπροστα φτερό και γρατζουνιά 3 εκατοστών στον πίσω προφυλακτήρα) και μου είπαν οτι θέλουν 180 €!!!... Εξωφρενική τιμή κατά την εκτίμησή μου αλλά και όλων όσοι από το club έχουν δει τις εν λόγω μικροζημιές (alex-8 και chrisalex)...

Μετά από αυτό που έγραψε ο Στέργιος μου μπήκαν ιδέες... θα πάω κάποια στιγμή να δω τι τιμή θα μου δώσουν αυτοί της chipsaway στο Ρέντη (δεν ήξερα οτι υπήρχε κι άλλο)... για να δούμε... πόσο σοβαρές είναι οι εταιρίες.

aleX8
21st June 2005, 14:31
Σπύρο μήπως εννοούσαν βάψιμο όλο το part και όχι τοπικά στα σημεία που τους είπες?

Speez
21st June 2005, 14:33
Όχι ρε συ... chipsaway είναι αυτή... τοπικά μιλούσαν πάντα.

aleX8
21st June 2005, 14:36
...δεν είμαι και τόσο σίγουρος, για ξαναρώτα καλού κακού

Speez
21st June 2005, 14:38
Εννοείται boy...
Τοπικά μιλούσαν ... έχω και την γραπτή προσφορά τους που το δείχνει ξεκάθαρα.... :roll:

Walker
21st June 2005, 14:51
Σπύρο ρώτησε και σε άλλο κατάστημα της chipsaway ... είμαι 99% βέβαιος ότι θα πάρεις διαφορετική προσφορά

ILIAS4x4
21st June 2005, 15:47
Σπυρο υπαρχει chipsaway και στην Αγ. Δημητριου( συνεχεια της Καλαμακιου μετα το γηπεδο στο δεξι σου χερι)
Πιστευω σε βολευει καλυτερα απο Βουλα

RotorManiac
21st June 2005, 16:13
^οχι ρε ηλια σοβαρα μιλας? και εμενα με βολευε εκει που λες... μιλαμε πρεπει στο 8ωρο να γυρισω σπιτι απο τον Ρεντη στη κατεχακη, απο την μια ακρη της αθηνας στην αλλη, και μετα το απογευμα στις 4-5 να ξαναπαω πισω να παρω το αμαξι :(

εμενα μου ειπε οτι minimum εργασια χρεωνουν 75ευρω. δεν νομιζω να εχει διαφορα Σπυρο, αντε να σου πουν δηλαδη 150-160ευρω Τον ρωτησα με ποσο μου εφτιαχνε και τα σημαδακια απο την πιστα στο μαρσπιε και μου ειπε αλλα 75... αντε γεια

ILIAS4x4
21st June 2005, 16:34
Πιστευω οτι σε καποιες περιπτωσεις συμφερει η λυση chipsaway.
Για παραδειγμα εγω εχω μια γραντζουνια στον πισω προφυλακτηρα.Μου εκανε δηλωση και παιρνω απο την ασφαλιστικη 150ευρω (οσο δηλαδη κανει εξαγωγη και βαψιμο προφυλακτηρα)
Θα παω στην chipsaway και πιστευω με κανα 80 να το φτιαξω και να αποφυγω και την εξαγωγη του προφυλακτηρα.

Vasileios
21st June 2005, 17:02
Μην κάνετε τον κόπο και γυρίζετε γυρω γύρω....Οι τιμές της Chipsaway είναι οι ίδιες παντού. Δεν είναι χαζοί οι άνθρωποι να δίνουν ότι τιμή του κατέβει του καθενός στο κεφάλι. Πάντως από προσωπική πείρα αυτό που έχω να πω είναι οτι η δουλειά που κανουν στο υποκατάστημα στου Ρέντη είναι ΤΕΛΕΙΑ. Όποιος θέλει μπορώ να του δείξω το αυτοκινητό μου και να δει με τα ίδια του τα μάτια.

Mavros Piravlos
21st June 2005, 17:28
Λοιπόν στο υποκατάστημα της Αγ Δημητρίου που πήγα εγώ, ο τύπος που το έχει ενδιαφέρεται για το Club και είναι πρόθυμος να προσφέρει και έκπτωση στα μέλη, πηγαίνετε εκεί και θίξτε το θέμα RX8Club.

Speez
21st June 2005, 22:58
Ευχαριστώ για την πληροφορία Ηλία και Κώστα... δεν γνώριζα την ύπαρξη του συγκεκριμένου καταστήματος.
Θα τους επισκεπτώ και θα σας ενημερώσω μια και είμαι περίεργος να δω τα αποτελέσματα επίσκεψης σε διαφορετικά καταστήματα της ίδιας εταιρίας.

GeoRx 8
22nd June 2005, 01:22
Απο πολλουs πελετεs μου που ειχανε γδαρσιματα στα αυτοκινητα τουs πηγανε εκει και μεινανε παρα πολυ ευχαριστημενοι και ειδα και εγω την δουλεια που κανουνε η οποια ειναι πολυ καλη.

Walker
22nd June 2005, 11:20
Μην κάνετε τον κόπο και γυρίζετε γυρω γύρω....Οι τιμές της Chipsaway είναι οι ίδιες παντού. Δεν είναι χαζοί οι άνθρωποι να δίνουν ότι τιμή του κατέβει του καθενός στο κεφάλι. Πάντως από προσωπική πείρα αυτό που έχω να πω είναι οτι η δουλειά που κανουν στο υποκατάστημα στου Ρέντη είναι ΤΕΛΕΙΑ. Όποιος θέλει μπορώ να του δείξω το αυτοκινητό μου και να δει με τα ίδια του τα μάτια.

Η chipsaway επεκτείνεται με τη μέθοδο του franchise. Κάθε μαγαζάτορας είναι και ένας ελεύθερος επαγγελματίας. Ένας παράγοντας για την εκτίμηση του κόστους επισκευής ενδεχομένως είναι το μήκος της γρατζουνιάς. Το κόστος της εργατοώρας που χρεώνει ο καθένας όμως μπορεί να διαφέρει, και κατ' επέκταση να διαφέρει και το τελικό κόστος επισκευής - ιδίως αν το κατάστημα είναι νέο και θέλει να "πιάσει" πελατεία.

Ιδία περίπτωση με την Autoglym. Το ένα κατάστημα μου ζήτησε 360 ευρώ για εξωτερική περιποίηση μόνο. Το άλλο 250 ευρώ - 20% για το σωματείο για εσωτερική και εξωτερική περιποίηση.

Yiannis
22nd June 2005, 12:12
Στην chips away ειχα μια επισκεψη περυσι με το LEON4 και ειχα καλυψει μια γρατσουνια με κλειδι....Οι τιμες μου φάνηκαν λογικες για τη δουλεια που κανουν, επισης η ταχυστη και αψογη εξυπηρετηση ηταν αναλογη του αποτελεσματος στο τελος, που πιστεψτε με, εχω πολυ καλο ματι στο ξαναβαμμενο κλπ

231
22nd June 2005, 16:15
Γνωρίζει κανείς κανένα ανάλογο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη?

RENESIS
23rd June 2005, 20:16
Γνωρίζει κανείς κανένα ανάλογο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη?
...Η και ακομη ποιο βορεια αν υπαρχει(που χλωμο το κοβω! :) )? :roll:

Walker
24th June 2005, 10:27
Προς το παρόν, μέσω των καταχωρήσεων που έχω δει σε περιοδικά για την chipsaway, δεν αναφέρει κάποιο κατάστημα εκτός Αττικής

RotorManiac
25th June 2005, 00:51
μου ειπε σημερα οτι προοριζονται 4 καταστηματα για Σαλονικα και μετα συνεχεια σε ολη την επαρχια... μαλλον μεχρι το τελος του ετους...

RENESIS
25th June 2005, 04:24
Ειχα μια συναντηση με τον Γιωργο(georx8) σημερα(περασαμε πολυ ωραια! :wink: )και μου ειπε οτι υπαρχει στην Θεσσαλονικη,αν θυμαμε καλα στην Τουμπα,μαγαζι της chipsaway!

georx8
26th June 2005, 10:47
Σταγειρίτη 65, Ανω Τούμπα
τηλ:2310 904138

GeoRx 8
11th July 2005, 11:11
Παιδια εβγαλε μια καινουργια αλοιφη η AYTOGLYM η οποια βγαζει την λεγομεμη αραχνη απο το αυτοκινητο και ειναι για σκουρα χρωματα μονο και κανει και για μικρογρατζουνιεs φυσικα την πηρα αμεσωs και θα την περασω σε λιγο καιρο γιατι προχθεs περασα το αμαξι με κερι και μιλαμε ΑΣΤΡΑΦΤΙ ολοι με ρωτανε πωs γυαλιζει το αμαξι ετσι.

FcW_JaLeCo
5th October 2005, 14:57
ούτε γάτα ούτε ζημιά. Τέλειο...
Γελαω :lol: τι αλλο να κανω.
Ρε παιδια SOS σημερα το πρωι το δεξι μπροστινο μερος και το φτερο ηταν γεματο γρατζουνιες :shock: :shock: , αχ αυτα τα γατακια, στην προσπαθεια τους να ανεβουν στο καπο (για να ζεσταθουν :evil: ) μου ξεσκισαν το αυτοκινητο :evil: :x :evil: , σε μερικα σημεια φαινεται λιγο ασπραδι τι να κανω?
Αλοιφες δεν εχω χρησιμοποιησει τα φωτα σας γιατι χανομαι. Αλοιφη sonax που θα βρω μιας λετε οτι ειναι καλη? Πηρα και το carcover λιγο αργα βεβαια...
Αχ γιατι δεν τα επνιξα οταν επρεπε, ηξερα οτι μια μερα θα μου δημιουργουσαν προβλημα μου τη δινει οταν εχω δικιο.

tolis
5th October 2005, 23:03
το ιδιο προβλημα με τις γατες εχω και εγω...ευτυχως ομως οι γρατσουνιες ειναι πολυ ελαφρες και συμφωνα με την autoglym με ενα γιαλυσμα(120 ευρα) φευγουν...παντως θα το αφησω για την ανοιξη,μιας και ειναι επιφανειακες και δεν φαινονται αρκετα.τωρα παιρνεις το φλομπερ η οχι?

FcW_JaLeCo
6th October 2005, 23:10
Και εγω που νομιζα οτι μονο σ'εμενα συμβαινουν αυτα :x Σημερα ελαβα το carcover χεχε και ειμαι ησυχος, κριμα να τα σκοτωσεις μικρα ειναι :twisted: :lol:

angelos
23rd November 2005, 22:13
Παιδιά καλησπέρα,

Θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ την απόψή μου για την Chipsaway, γιατί οι καλές δουλειές πρέπει να λέγονται, ειδικά στην Ελλάδα που γκρινιάζουμε για όλα...

Είχα μια γρατζουνιά πίσω δεξιά, πάνω ακριβώς από την εξάτμιση και το αντίστοιχο τμήμα του προφυλακτήρα...βαθιά, ήταν μαύρη από κάτω...και περίπου 30-40 εκατοστά μήκος (σύρσιμο κάποιου βλάκα πάνω μου, μάλλον σε γκαράζ...:-(

Σάββατο πήγα για εκτίμηση κόστους στο υποκατάστημα στου Ρέντη, κυρίως επειδή είναι κοντά μου και είχα διαβάσει τα καλά σχόλια μερικών για το συγκεκριμένο...75 € + Φ.Π.Α η εκτίμηση, έκλεισα Δευτέρα τηλεφωνικά για Τρίτη που είχε κενό, το άφησα 8.00 πρωί Τρίτης και από τις 4.00 ήταν έτοιμο...το πήρα 6.00 το απόγευμα, ο άνθρωπος με περίμενε κιόλας γιατί λόγω βροχής γινόταν πανικός και άργησα, και όλα ΟΚ.

Σέρβις, φιλικότητα, άριστα,,,,τιμή λογικότατη (89,25€), αν σκεφτείς ότι έπρεπε να κατεβάσω τον προφυλακτήρα ή να κάνω μισοδουλειές με πινελάκι... μου έβαλαν και λίγο χρώμα σε μια άλλη πιο μικρή γρατζουνιά αλλού...η κατάσταση μέσα χειρουργείο και γενικά δε σου δίνει την εντύπωση φαναρτζή ή φανοποιού....

Αφήνω το αποτέλεσμα για το τέλος....απλά ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ...όσο και αν είχα διαβάσει ότι το αποτέλεσμα είναι εργοστασιακό, πίστευα ότι στο κόκκινό μου θα διέκρινες κάτι...ο λόγος λοιπόν αυτού του post είναι να πω σε όσους το σκέφτονται όπως εγώ και αγαπάνε το ΡΧ τους: παιδιά, JUST DO IT, δε θα το πιστεύετε...είχα αναστολές για τιμή vs, αποτέλεσμα, αλλά ξεπεράστηκαν όταν δεν 'εβρισκα τη γρατζουνιά...

...ήδη ψήθηκε ο πατέρας μου, που έτυχε να βρίσκεται εκεί, για κάτι γρατζουνιές στo δικό του.

¶γγελος.

ΥΓ. Και όχι, δε με πλήρωσε κανένας ούτε σχετίζομαι με κάποιο τρόπο με την Chipsaway ή το συγκεκριμένο υποκατάστημα...

angelos
23rd November 2005, 22:14
έψησα και τον κολλητό μου, που ανήκει στο Huyndai Coupe Club.... :P

Mavros Piravlos
24th November 2005, 02:59
Εγώ πάντως, σαν κακιά πέννα που είμαι, θα πω ότι μετά από μερικούς μήνες έχω έναν λεκέ στο σημείο που είχα φτιάξει, πράγμα που δεν φαινόταν στην αρχή.
Ένα δεύτερο σημείο που προδίδει τη δουλειά τους είναι ότι το βερνίκι στο σημείο της επέμβασης, είναι πολύ πιο λείο ενώ όλο το αυτοκίνητο έχει λίγο πιο κυματιστή όψη.
Για να τα λέμε και όλα.

angelos
24th November 2005, 11:16
ωχ, αυτό αν όντως συμβαίνει είναι κακό...κρίμα, ελπίζω να μη γίνει και στο δικό μου.

έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο αυτό?

demmis
26th November 2005, 01:34
Eγω που εφτιαξα το δικο μου στην chipsaway πριν περιπου ενα χρονο ...και μαλιστα ειχαν επεμβει σε 7 διαφορετικα σημεια του αυτοκινητου εως τωρα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο
Αψογη δουλεια κανανε

Panikos
2nd January 2006, 17:27
Gia kafe keratsini afineis to 8araki sou misi ora parkarismeno ekso k girnas gia na breis mia kleidia apo to mprosta ftero mexri to teleioma tis piso portas.... se sxedio raflers! ti na sou kanei i alifi enan kalo psixologo xriastika gia na min trelatho...tora thelo 310euro gia na kano topiko bapsimo alla k pali me 2xronia mono eggiisi...oso gia antiprosopia den exo paei akoma alla fobamai oti tha mou poun kana trelo poso... :(

jin kazama
2nd January 2006, 17:58
Γεία σου φίλε Νίκο,θα ήταν καλύτερο να γράφεις στα Ελληνικά.

Panikos
3rd January 2006, 18:57
Ναι με ενημερωσαν σχετικα με τα Greenglish μου...και το κοψα :oops:

Yiannis
3rd January 2006, 21:16
Την ιδια επεμβαση εκανα στο LEON πριν ενα χρονο περιπου, ολα αψογα. Να επισημανω οτι το χρωμα ειναι μπλε σκουρο, αρα κ δυσκολο σε τετοιου ειδους επεμβασεις, κι ομως δε φαινεται τιποτα !

Nick_RX_8
9th January 2006, 01:58
Eγω που εφτιαξα το δικο μου στην chipsaway πριν περιπου ενα χρονο ...και μαλιστα ειχαν επεμβει σε 7 διαφορετικα σημεια του αυτοκινητου εως τωρα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο
Αψογη δουλεια κανανε
Σκεφτομαι να περασω και γω μια βολτα απο κει.
Εχω αρκετα χτυπηματα απο χαλικια και μια γρατζουνια απο μηχανακι κατω απο το προβολακι.

RotorManiac
10th January 2006, 23:11
καποιος απο θεσσαλονικη ειχε γραψει για ενα καταστημα στην τουμπα, που εκανε καλη δουλεια στην καλυψη γρατσουνιων... δεν μπορω να το βρω. μηπως θυμαται κανενας? μηπως ο ιδιος που το εγραψε μπορει να μου πει που ειναι :-( ?

georx8
11th January 2006, 20:09
Στέργιο δέν ξέρω αν εννοείς εμένα αλλά απο διαφήμηση σε περιοδικό το βρήκα και δεν ξέρω το είδος της δουλειάς που κάνουν:
LIFTING CAR, ΑΦ.ΣΤΑΓΕΙΡΙΤΗ 65 ΑΝΩ ΤΟΥΜΠΑ ΤΗΛ: 2310 904138

RotorManiac
12th January 2006, 02:02
ευχαριστω, να'σαι καλα. θα το κοιταξω...

highbill
31st January 2006, 18:12
Γεια σας παιδιά. Κατάφερα να κανω ζημια μόλις το πήρα. Δεν μου κουμπωσε η όπισθεν στο γκαραζ, τσούλησε, και στην φωτο το αποτέλεσμα. Στην chipsaway μου ηπαν οτι θέλω ίσιωμα του φτερού από φανοποιό και μετά αν θέλω να πάω σε αυτούς και με 200 euro το καλύπτουν. Στη mazda μου ήπαν βαφή προφυλακτήρα και φτερού, αριστερή βάση προφυλακτήρα και μικρό φλας 450 euro;. Δεν με νοιάζει η τιμή αλλά το καλύτερο για το αυτοκίνητο. Καμία ιδέα από κάποιον ποιο έμπειρο?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Δεν είμαι κουλός, ίσως λίγο επιπόλαιος)

Chris
31st January 2006, 18:27
Το φτερο μπορεις απο οτι βλεπω να μην το βαψεις ολο αλλα να κανεις σβησιμο οπως λεγεται στην ορολογια των βαφεων. Οσο για το προφ/τηρα και το φλασακι οπως τα ειπανε. Ετσι οπως το βλεπω το υπολογιζω συνολο χωρις ανταλλακτικα 200-300ε

highbill
31st January 2006, 18:45
thanks chris

asd
3rd February 2006, 18:57
Έκανα κι εγώ τη βλακεία μου....

Έπλυνα το αμάξι, αλλά στο καπώ μείνανε μερικες σταγόνες νερό που θεώρησα σωστό να σκουπίσω με ένα πανί φανέλλα...

Αποτέλεσμα να φαίνονται στο καπώ μικρές-μικρές γραμμούλες...

¶λλες φύγανε, άλλες όχι...

Γενικά είμαι άσχετος από πλύσιμο-αλοιφές κλπ. Το χρώμα του αυτοκινήτου έιναι μαύρο.

Τι προτείνετε για να φύγουν αυτές οι γραμμές??? (Αν φεύγουν δηλαδή!!!!), ποια αλοιφή?? (ή ποιες???)

Όταν πλένω το αμάξι το στεγνώνω με μια "χτενα" που έχει σιλικόνη για να μαζεύει τα νερά...Καλά κάνω???

Συγγνώμη αν έχω βάλει το post εδώ, δεν ήξερα αν έπρεπε να μπει εδώ ή στο "πλύσιμο"....

RENESIS
3rd February 2006, 19:06
Λοιπον Αποστολε για αλοιφες δεν μπορω να σου πω με σιγουρια ποια κανει καλη δουλεια αλλα αμα ειναι πολυ λεπτες οι γραμμες πιστευω απο μια αλοιφη απο "γνωστες" εταιριες θα κανει δουλεια,δυσκολο το μαυρο χρωμα!Το μονο σιγουρο που μπορω να σου πω ειναι για την σιλικονατη "χτενα",την χρησιμοποιω(autoglym) εδω και 3 χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,ασε που γλυτωνεις πολυ κοπο και χρονο! :wink:

georgge
3rd February 2006, 20:48
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αντιπρόσωπος της Autoglym στη Θεσσαλονίκη?

asd
3rd February 2006, 20:55
^^Τα κεντρικά της autoglym έχουν τηλέφωνο
210 9959606

Πάρε και ρώτα τους, είμαι σίγουρος ότι θα έχει στη Θεσσαλονίκη...

georgge
3rd February 2006, 21:07
Ευχαριστώ Απόστολε :wink:

RotorManiac
5th February 2006, 20:29
^Γρ. Λαμπρακη 100 στη Τουμπα
ειναι το βενζιναδικο της BP

john74
11th February 2006, 16:31
Ο πατερας μου εκανε το θαυμα του!:cry: Πηγε να καθαρισει το αυτοκινητο και μου εκανε 2 γρατζουνιες,μια μικρη 1 εκατοστο στο μπροστινο φτερο και μια 5 εκατοστα στο πισω,μικρες μεν αλλα βαθιες δε.Πηγα σημερα στην Chipsaway στην Κλεισθενους και εκλεισα ραντεβου για την Τεταρτη,συνολικο κοστος 150 ευρω.Την Τεταρτη μετα την επισκευη των γρατζουνιων θα σας πω αποτελεσματα.

GtC
11th February 2006, 20:42
Ρε παιδιά είναι ιδέα μου ή είναι υπερβολικά πολλά λεφτά για 2 γρατσουνιές?

Speez
13th February 2006, 13:15
^
Αυτό πιστεύω κι εγώ (αφού με αυτά τα χρήματα βάφεις ολόκληρο part)αλλά η Chipsaway ποντάρει στο οτι δεν αφαιρεί το τμήμα από το αυτοκίνητο οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος για άλλα προβλήματα και όχι στην χαμηλή τιμή (όπως διαφημίζει).

john74
15th February 2006, 19:54
Σημερα το πρωι πηγα το αυτοκινητο στην Chipsaway και πριν απο λιγο το πηρα,πραγματικα δεν φαινεται απολυτως τιποτα,η δουλεια ειναι εκπληκτικη!!! :shock: 8) Παροτι "τσουχτερη" η τιμη το αποτελεσμα τη δικαιωνει,παιδια τη συστηνω ανεπιφυλακτα! :D Επισης οταν πηγα να το παρω το αυτοκινητο ελαμπε κι απ'οτι μου ειπε το περασε αλοιφη ολοκληρο. :DNo extra charge!

Dark
17th February 2006, 00:25
Θα ηθελα να απαντησω και εγω σε αυτο το σημειο με την μικρη και σχετικη πειρα που εχω.
Λοιπον εχω μεγαλωσει σε φανοποιειο μια και ειναι η δουλεια του πατερα μου.
Τα τελευταια 5 χρονια εχει περασει στα χερια μου και εχω ακολουθησει παρα πολλα σεμιναρια σχετικα με τις αλοιφες και χρωματα.
Ειλικρινα θα κανω μια εκκληση σε ολους εδω μεσα.
ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΑΛΟΙΦΕΣ.
Χαλατε αδικα τα χρηματα σας,χαλατε αδικα το βερνικι του οχηματος σας μιας και αυτο ειναι που τρωνε για αλοιφες για να καλυπτουν τις γρατζουνιες.
Ουσιαστικα πασαλειβετε το βερνικι τοπικα τρωγωντας το.
Στο τελος τις περισσοτερες καταληγετε με σπασμενα νευρα και θαμπωμενο αμαξωμα.
Μη σας ξεγελαει το προσκαιρο γυαλισμα.Κερακι ειναι που μετα απο 2-3 πλυσιματα ξεκινα να φευγει.
Οσο για τα μαγαζια τυπου ChipAway.Οποιο κομματι και και να προσπαθησετε να βαψετε να γνωριζετε πως θα υπαρχει μια μικρη διαφορα,ακομα και να πετυχετε τον κωδικο του χρωματος 100%.
Αυτο οφειλεται στον τροπο βαφης που εφαρμοζεται στα εργοστασια και σε ΚΑΝΕΝΑ φανοποιειο πανω στη γη.
Κατα συνεπεια η μεταπωλητικη αξια του αυτοκινητου πεφτει καθως ειναι εμφανες το βαψιμο.
Οι εταιριες αυτες βαφουν οσο ειναι αναγκαιο και ψηνουν το κοματακι μονο στο σημειο που πρεπει.
Ετσι φτιαχνεται σωστα το αυτοκινητο χωρις να ειναι εμφανες το "μερεμετι".

Προς Θεου δεν κανω καμμια διαφημιση.
Να βοηθησω προσπαθω κανοντας ενα σχετικο κακο στο συναφι μου...

****MOD EDIT
ΔEN YΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ
ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ BOLD

ALEK_RX8
24th February 2006, 20:02
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΙΣ CHIPSWAY?ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ 2 ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΕΣ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ 75 ΕΥΡ Η 160 ΕΥΡΟ ?ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΑ ΣΕ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΜΑΡΣΠΙΕ ΜΟΥ ΠΗΡΕ 160 ΕΥΡ,ΑΡΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΕΣ ΕΧΕΙ? Η ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ?

john74
24th February 2006, 22:05
Φιλε ALEK_RX8 απ'οτι μου ειπαν (και καταλαβα και στην πορεια) παει με την γρατζουνια και ουσιαστικα με την αποσταση των γρατζουνιων λογω του οτι βαφει ενα μικρο κομματι οποτε εαν ειναι διπλα - διπλα μετραει σαν μια.:wink: Εαν εχεις την καλωσυνη μη γραφεις με κεφαλαια. :D

asd
25th February 2006, 18:07
Θα ηθελα να απαντησω και εγω σε αυτο το σημειο με την μικρη και σχετικη πειρα που εχω.
Λοιπον εχω μεγαλωσει σε φανοποιειο μια και ειναι η δουλεια του πατερα μου.
Τα τελευταια 5 χρονια εχει περασει στα χερια μου και εχω ακολουθησει παρα πολλα σεμιναρια σχετικα με τις αλοιφες και χρωματα.
Ειλικρινα θα κανω μια εκκληση σε ολους εδω μεσα.
ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΑΛΟΙΦΕΣ.
Χαλατε αδικα τα χρηματα σας,χαλατε αδικα το βερνικι του οχηματος σας μιας και αυτο ειναι που τρωνε για αλοιφες για να καλυπτουν τις γρατζουνιες.
Ουσιαστικα πασαλειβετε το βερνικι τοπικα τρωγωντας το.
Στο τελος τις περισσοτερες καταληγετε με σπασμενα νευρα και θαμπωμενο αμαξωμα.
Μη σας ξεγελαει το προσκαιρο γυαλισμα.Κερακι ειναι που μετα απο 2-3 πλυσιματα ξεκινα να φευγει.
Οσο για τα μαγαζια τυπου ChipAway.Οποιο κομματι και και να προσπαθησετε να βαψετε να γνωριζετε πως θα υπαρχει μια μικρη διαφορα,ακομα και να πετυχετε τον κωδικο του χρωματος 100%.
Αυτο οφειλεται στον τροπο βαφης που εφαρμοζεται στα εργοστασια και σε ΚΑΝΕΝΑ φανοποιειο πανω στη γη.
Κατα συνεπεια η μεταπωλητικη αξια του αυτοκινητου πεφτει καθως ειναι εμφανες το βαψιμο.
Οι εταιριες αυτες βαφουν οσο ειναι αναγκαιο και ψηνουν το κοματακι μονο στο σημειο που πρεπει.
Ετσι φτιαχνεται σωστα το αυτοκινητο χωρις να ειναι εμφανες το "μερεμετι".

Προς Θεου δεν κανω καμμια διαφημιση.
Να βοηθησω προσπαθω κανοντας ενα σχετικο κακο στο συναφι μου...

****MOD EDIT
ΔEN YΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ
ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ BOLD

Δηλαδή ρε φίλε τι να κάνουμε αν έχουμε μικρές γρατζουνιές???

Ούτε αλοιφές???
Ούτε chipsaway???
Ούτε φανοποίειο επειδή θα φανεί διαφορά στο χρώμα????

Τότε τι κάνουμε??? Τίποτα??? Το αφήνουμε να γεμίσει ή αφήνουμε τις "κλειδίες" που μας έκαναν??? Αφού ούτως ή άλλως και με τις γρατζουνιές να μείνει θα πέσει η μεταπωλητική αξία του.....

Dark
26th February 2006, 14:17
Μαλλον δεν με καταλαβες φιλε μου και μπορει να φταιω εγω γιατι τωρα που το ξαναδιαβασα ειδες οτι ειναι σαφες αυτο που θελω να πω.Λοιπον για να γινω κατανοητος,θα τοποθετηθω ξανα.
Φανοποιεια.Κανουν ολικη βαφη του σημειου που χρειαζεται και απο προσωπικη πειρα,ποτε ακομα και 100% να πετυχει το χρωμα δεν γινεται να κρυφτει το "μπαλωμα".Αυτο οφειλεται στην ποσοτητα,στον τυπο και στον τροπο που πεφτει το χρωμα και το βερνικι στα εργοστασια παραγωγης.Αντε μετα να πεισεις τον καθε κακοπιστο υποψηφιο αγοραστη οτι εβαψες το φτερο για μια γρατζουνια...
Αλοιφες.Η μουφα του αιωνα.Τρωνε το χρωμα και το βερνικι και μετα σου λενε περνα το μια γυαλιστικη αλοιφη και θα γινει καινουριο.Τι ειναι η γυαλιστικη αλοιφη?Κερακι που μετα απο λιγο καιρο φευγει και μενει η θαμπαδα....
Καταστηματα μικροβαφων.Αν και φανοποιος εκει εφτιαξα το δικο μου,που καταφερε να σημαδεψει μια ωραιοτατη δεσποινιδα τον πρωτο μηνα που το ειχα.Λοιπον ακου τι γινεται.Απομονωνουν το κομματι που θελει επισκευη.Το τριβουν ελαφρα,αν θελει το περνανε ενα πατητο κομματακι στοκου.Το βαφουν στο ΣΗΜΕΙΟ μονο που χρειαζεται με διαλυτικο σβησιματος και το ψηνουν με ειδικες λαμπες.Αποτελεσμα?Ψαχνεις εσυ που το ξερεις να δεις που ειχε τη γρατζουνια.Δεν φαινεται τιποτα και το κομματι βεβαια εχει κρατησει την εργοστασιακη βαφη

Μονο που κοπανανε λιγο στις τιμες,αλλα προς στα καλλη τι ειναι ο πονος :twisted:
Ελπιζω να σε κατατοπισα :D

asd
26th February 2006, 15:36
^Σωστός!!!

Τώρα το κατάλαβα!

¶λλη ερώτηση:

ΑΝ διαβάσεις πιο πάνω έκανα μια βλακεία την ώρα του σκουπίσματος μετά απο πλύσιμο και άφησα μικρές γραμμούλες στο βερνίκι...(Αλήθεια, αυτές είναι οι "αράχνες"????)

Έχω μαύρο χρώμα και κάτω από φως φαίνονται αν το δεις από κοντά...

Τι μου προτείνεις???

Ευχαριστώ

GeoRx 8
26th February 2006, 18:19
^Στο μαυρο χρωμα ΟΤΙ και να κανεις παντα μα παντα θα βλεπεις γραμμες.Οσο ωραιο χρωμα ειναι τοσο δυσκολο ειναι και δυστυχως φαινονται ολα.

Dark
26th February 2006, 22:05
Αν δεν σε ενοχλει πολυ,αστο.Αυτο που λεει ο Γιωργος ειναι πολυ σωστο.Αν σε ενοχλει και δεν μπορεις να το βλεπεις ετσι,παρε απο το εμποριο μια αλοιφη την λεγομενη "ψιλη" η οποια ειναι γυαλισματος και επαναφορας θαμπωμενου χρωματος και περασε το.Θα κρατησει καιρο ετσι...

kalted
13th March 2006, 19:48
καλησπερα!!σημερα καταφερα να γρατζουνισω το καπο του αυτοκινητου μου μονος μου...ναι τα καταφερα!!! :? :? πηγα βγαλω μια βρομια μονος μου κ το ετριψα παραπανω αποτι επρεπε :( με αποτελεσμα να γρατσουνιστει κ να θαμπωσει το χρωμα(γκρι ανθρακι)! τι λετε να κανω?να παω να παρω αλοιφη η να παω στη chips away?

http://img520.imageshack.us/img520/4568/xaragma1538jk.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=xaragma1538jk.jpg)

GeoRx 8
13th March 2006, 20:55
Λες και εχεις βγαλει φωτογραφια τον ουρανο φαινεται. :lol:

Λοιπον κανε τεστ με καμια αλοιφη γιατι η Chips awayδεν βαφει στο πανω μερος του καπο τοπικα αλλα μονο εκει που τελειωνει το καπο δηλαδη στο κατω μερος προς τον προφυλακτηρα.

RENESIS
13th March 2006, 21:02
...και περνα μια βολτα απο τα "νεα μελη" να μας πεις λιγα πραγματα για τον εαυτο σου,διαβασε τους κανονες του forum και...καλη πλοηγηση! :wink:
Τωρα οσο αφορα το προβλημα σου αν βαλεις μια ποιο καλη φωτο ισως καταλαβουμε περι τινος προκειται. :roll:

kalted
13th March 2006, 21:44
ελπιζω τωρα να φαινεται καλυτερα!!sorry για πριν!!!τι μου προτεινετε?

http://img520.imageshack.us/img520/4568/xaragma1538jk.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=xaragma1538jk.jpg)

Dark
14th March 2006, 01:07
Δοκιμασε κατι μαλακο για τα χημικα του χρωματος...Κανενα κερακι ας πουμε ή αλοιφη γυαλισματος....

The Ace
14th March 2006, 14:30
Έκανα και εγώ δυστυχώς την ******** μου :cry: Και μάλιστα δεν έκανα μία, αλλά δύο !!!

Η πρώτη είναι ότι ακούμπησα -πολύ λίγο- κολωνάκι πεζοδρομίου την ώρα που πάρκαρα με τον μπροστινό προφυλακτήρα. Αποτέλεσμα: μερικά άσπρες γραμμές 2-3 εκατοστών στο αριστερό μέρος του προφυλακτήρα. Η δεύτερη -και πιο σοβαρή- είναι ότι κάνοντας όπισθεν σε ένα κωλόδρομο στο Πήλιο πήρα παραμάζωμα κάτι κλαδιά, τα οποία και μου γρατζούνισαν τον πίσω προφυλακτήρα σε ένα σημείο -ευτυχώς- αλλά αρκετά βαθιά (δηλαδή έχει κάνει βαθούλωμα, δεν είναι απλώς γρατζουνιά).

Τι λέτε ? Από εμπειρία κανένας γνωρίζει τι γίνεται ? Με το μπροστινό κάτι γίνεται (με καμιά αλοιφή), αλλά με το πίσω ? Γίνεται να λακαριστεί/στοκαριστεί και βαφτεί τοπικά ?

******** ΜOD EDIT

jin kazama
14th March 2006, 17:54
^Αντώνη περαστικά , γινεται τοπικη βαφη αλλα μετα θα πεσει βερνικομα σεόλο τον προφυλακτηρα....προσοχη στην περλα.....

nikolasrx8
14th March 2006, 17:58
προσοχη στην περλα.....
Ειναι μαυρος... :wink:
Αληθεια ομως,την κοκκινη περλα πως μπορει να την αποκαταστησει καποιος σε velocity red mica??? :? :roll:

Dark
14th March 2006, 23:31
Αντωνη απευθυνσου σε καταστημα μικροβαφων.Θα επισκευαστει,θα βαφτει και θα περαστει βερνικι μονο τοπικα και οχι ολος.Θα στοιχισει κατι,αλλα θα την ξεχασεις μια για παντα την αναποδια...

asd
4th October 2006, 22:53
Να ρωτήσω κάτι??

Η Chips Away φτιάχνει και μικρά βαθουλώματα???

Έγινε ένα μικρο (άντε να είναι 2 εκατοστά) στον μπροστινό προφυλακτήρα....Δεν έχει πάθει το χρώμα απολύτως τίποτα...

Nick_RX_8
4th October 2006, 23:02
Να ρωτήσω κάτι??

Έγινε ένα μικρο (άντε να είναι 2 εκατοστά) στον μπροστινό προφυλακτήρα....Δεν έχει πάθει το χρώμα απολύτως τίποτα...
Τα φτιαχνει.
Αν περιμενεις μεχρι την αλλη βδομαδα,θα μας κανουν και καποια εκπτωση για τα μελη :wink:

GreddyRx8
4th October 2006, 23:55
δεν συμφερει η chip away μονο λογια ειναι...πηγα και τπτ δεν εκανε το rx8 μου ..τπτ μην ακουτε παραμυθια.

nikolasrx8
5th October 2006, 00:04
Βαθουλωματα,υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να στο σπρωξουν απο πισω οταν σου τον αφαιρεσουν. Για γρατζουνιες,οτιδηποτε,αλλα με σχετικα μεγαλο κοστος.
Αυτο που δεν καταλαβαινουν οι περισσοτεροι ειναι οτι αυτο που πραγματικα προσφερουν ειναι οτι μετα την επισκευη δεν υπαρχει χρωματικη διαφορα αναμεσα στα πληγωμενα και τα οκ κομματια, συνεπεια του οτι ΔΕΝ γινεται εκ'νεου βαψιμο σε ολο το κομματι. <-Αυτο συμφερει οταν το αμαξι ειναι παλιο και με χρωματα που "κοβουν" με το χρονο...

δεν συμφερει η chip away μονο λογια ειναι...πηγα και τπτ δεν εκανε το rx8 μου ..τπτ μην ακουτε παραμυθια.

Αν η μνημη μου δεν με καταντησε κερατά, εσυ το εκανες "φανελα του Ολυμπιακου", και κατι τετοια δεν διορθωνονται...
Και κατεβηκες απο Δραμα χωρις αποτελεσμα? Δραμα η κατασταση...
Επισης,πανω απο 10 παιδια εχουν παει και ολοι εφυγαν ικανοποιημενοι και απαραμυθιαστοι... 8)

GreddyRx8
5th October 2006, 02:59
nickolarx8 ακομα πουλας το μαζντακι σου?τοσο ψοφιο ειναι για αυτο το παιρνουν ε? λοιπον η Δραμα ειναι μια και οταν μιλας για την Δραμα θα πρεπει να πλενεις το στομασου με αγιασμο ακουσες?? ηρεμα...η Δραμα ειναι μια .για εσας τους χαμουτζιδες.

ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝ
5th October 2006, 10:40
δεν συμφερει η chip away μονο λογια ειναι...πηγα και τπτ δεν εκανε το rx8 μου ..τπτ μην ακουτε παραμυθια. Φιλε μου καλημερα.Εγω παντως που διορθωσα αρκετα μεγαλη γραντζουνια, που ειχε φυγει και χρωμα, μου εκαναν τελεια ''εργοστασιακη'' δουλεια...

john74
5th October 2006, 10:55
Να ρωτήσω κάτι??

Αποστολε οταν ειχα παει για να μου φτιαξουν τις γρατζουνιες ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει οτι μπορουν να φτιαξουν και μικρα βαθουλωματα,το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι οτι δε μπορουν να βαψουν συγκεκριμενα σημεια τοπικα,πχ το καπο διοτι (παντα συμφωνα με τα λεγομενα τους) η αλλαγη θερμοκρασιας πανω στο καπο θα κανει να φαινεται την τοπικη βαφη.

The Ace
5th October 2006, 11:01
Να ρωτήσω κάτι??

Αποστολε οταν ειχα παει για να μου φτιαξουν τις γρατζουνιες ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει οτι μπορουν να φτιαξουν και μικρα βαθουλωματα,το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι οτι δε μπορουν να βαψουν συγκεκριμενα σημεια τοπικα,πχ το καπο διοτι (παντα συμφωνα με τα λεγομενα τους) η αλλαγη θερμοκρασιας πανω στο καπο θα κανει να φαινεται την τοπικη βαφη.

Δυστυχώς το ίδιο μου είπαν και μένα. Έχω ένα πολύ μικρό σημαδάκι από την τοποθέτηση των αμορτισέρ του καπώ (ίσα που φαίνεται), και μου είπαν ότι για να το φτιάξουν σωστά χρειάζεται βαφή όλο το καπώ, δηλαδή 180€ :(

Revolution
5th October 2006, 13:20
το καλοκαιρι εφυγε μια ομπρελα απο την παραλια και επεσε πανω στο S3 του αδερφου μου φτερο προφυλακτηρα και καπο τα εκανε μπαχαλο ειχε ενας φιλος μια αλοιφη φοβερη δεν εχω κσαναδει καλητερη ηταν σε κομματια πολυ σκληρη μολις αρχισε να το τριβει δεν εμεινε τιποτα

nikolasrx8
7th October 2006, 19:53
nickolarx8 ακομα πουλας το μαζντακι σου?τοσο ψοφιο ειναι για αυτο το παιρνουν ε? λοιπον η Δραμα ειναι μια και οταν μιλας για την Δραμα θα πρεπει να πλενεις το στομασου με αγιασμο ακουσες?? ηρεμα...η Δραμα ειναι μια .για εσας τους χαμουτζιδες.

^Τι λεει ρε ο μικρος? :shock: :shock: :shock:
Πας καλα???
Παιρνεις τιποτα...???
Τουλαχιστον μην οδηγεις οταν παιρνεις...
Τα αποτελεσματα τα πληρωνεις τωρα...

Οσο για την Δραμα, δεν ειπα τιποτα, αλλα περαστικα σου...
Eιπα οτι κριμα που κατεβηκες απο κει πανω χωρις αποτελεσμα...
Εμενα ετσι κι αλλιως δεν με νοιαζει γιατι αν ερθω απο κει περαστικος θα ειμαι... Εσυ μενεις εκει... :roll:

^^^^^PS Ξερει κανενας αν το Systran μεταφραζει "Ελυνηκα" σε "Ελληνικα"??? :lol: :lol: :lol:

Αχ,ειναι ωραιοι για breakfast οι "πηρα 8αρι και εγινα καποιος"... :lol: :lol: :lol:
Μετα γινονται "πηρα 8αρι και τρακαρα γιατι νομιζα οτι ημουν καποιος"... :lol: :lol: :lol:

Μικρε,κουλαρε,αραξε στα κυβικα σου και απολαυσε την βολτα με χιουμορ.
Και μην αναρωτιεσαι,συμβουλη ειναι, και μαλιστα φιλικοτατη... :D
Ελα στην πιστα στις Σερρες στην εκδρομη να πιουμε καφε. :P

GreddyRx8
7th October 2006, 20:45
οκ η παρεξηγηση ελαβε τελος ...nikolasrx8..θα ερ8ω.

nikolasrx8
7th October 2006, 20:48
Οκ. Με προλαβες,σου εστελνα π.μ.
Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει παρεξηγηση. :P

RENESIS
7th October 2006, 21:48
Χαιρομαι ιδιαιτερα που εληξε με τοσο αξιοπρεπη τροπο η "διαφωνια" σας,ετσι μπραβο! :wink:
Στο θεμα μας τωρα...!

asd
22nd October 2006, 15:29
Αν περιμενεις μεχρι την αλλη βδομαδα,θα μας κανουν και καποια εκπτωση για τα μελη :wink:

Νίκο, έχουμε κανένα νέο από Chips Away?

Nick_RX_8
22nd October 2006, 16:57
:roll: Δεν το πηγα για βαψιμο γιατι εφυγαν οι γρατζουνιες με αλοιφη :wink:
και γλιτωσα τα 90 ευρω.
Θα παω ομως για να ρωτησω τι μπορει να κανει για το club.

RotorManiac
23rd October 2006, 00:30
εγω προτεινω τις Νικαιας απεναντι στο village park εχω παει 2 φορες και κανει πολυ καλη δουλεια...

Vasileios
24th October 2006, 21:10
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον RotorManiac. Τα παιδιά που είναι στη Νίκαια απέναντι απο το Village Park κάνουν πολύ καλή δουλειά και πλέον μπορουν να δίνουν και καλύτερες προσφορές γιατί αποχώρησαν από την Chips away και λειτουργούν αυτόνομα. Τους προτείνω χωρίς ενδοιασμούς.

DinosZ_RX8
15th December 2006, 18:21
Εχει ακουσει κανεις για την Automagic; Ειναι μια εταιρεια αντιστοιχη της
Chips Away και εχει εδρα Καλαματα και μερικα υποκαταστηματα οπως στο Αργος, στην Αθηνα και τωρα ετοιμαζει και βορεια, Αλεξανδρουπολη αν δεν κανω λαθος.
Εχει και site στο Ιντερνετ!
Το αναφερω μηπως γνωριζει κανεις τι ειδους δουλεια κανουν (και οχι για λογους διαφημισης)!!!

asd
15th December 2006, 21:19
Πάντως εγώ από την Scratch Out στη Νίκαια κάθε άλλο παρά ευχαριστημένος έμεινα....Τραβούσαμε με το Κώστα (Darkred) τα μαλλιά μας!!!!!!!!!!

Για την Automagic δεν ξέρω.....

Dark
16th December 2006, 02:23
Οντως πολυ κακη δουλεια.... :evil:

Naddeger
20th December 2006, 20:10
Δέν περίμενα να γράψω τόσο γρήγορα σε αυτό το POST ΑΛΛΑ τι να κάνω ..... την έπαθα :( ,μόλις 3ημερών, 20 χλμ είχα κάνει και το σαββάτο είπα να το TESTάρο λίγο το ''εργαλείο'' και δεν έχω λόγια να εκφράσω πώς έννοιωσα όταν το πρωί αυτής της ημέρας η πίσω δεκσιά πόρτα (δεν είχε κλείσει) <<σκάλωσε>> στο πίσω αριστερό λάστιχο ενός σταθμευμένου SMART κατα την διάρκεια ξεπαρκαρίσμτος.Ο οδηγός (πατέρας) απο την συγκίνηση που ένιωθε σαν οδηγός πάτησε λίγο παραπάνω το γκαζάκι :( με αποτέλεσμα να στραβώσουν οι μεντεσέδες και να κάνει <<κοιλία>>, σχετικά μικρή, η πίσω πόρτα.Ήμουν έτοιμος για έφραγμα ..έχασα τον κόσμο κάτω απο τα πόδια μου.Με μαύρη καρδιά έψαξα και βρήκα την Alldentmagic που θα μου αλάξει μεντεσέδες και θα τραβήξει με βεντούζα το βαθούλωμα.Οπότε θα δώ πόσο καλά θα τα καταφέρει και αν έμεινα ευχαριστημένος να πάτε να δείτε τί μπορεί να σας <<φτιάξει>> .

Υ.Γ.Δέν κάνω διαφίμηση του μαγαζιού,πρώτη φορά πάω εκεί και ελπίζω τα αποτελέσματα να είναι πολύ καλά και να επωφεληθούνε και άλλοι άν δώ οτί ήταν άψωγος να σας τον προτείνω.

Υ.Γ.2.Το τραυμάτισα το μωράκι μου :( :( :( :( :( :( :( :( :(

ladimgr
20th December 2006, 20:26
Κ γω τα ιδια θα ενιωθα φιλε.σου ευχομαι να στο φτιαξουν οπως το αγορασες
κ οπως ηταν συντομο να ναι κ το τελευταιο.εντυπωση μου εκανε πως σκαλωσε ετσι η πορτα.....τεσπα

Naddeger
23rd December 2006, 13:35
Έχω καλά νέα :D :D :D :D το μωρό μου έγινε πάλι καινούργιο.Ο <<Μάστορας>> έκανε τα μαγικά του και όλα είναι όπως θά ΄πρεπε.Όποιος θέλει τηλεφ. του PM....
¶ντε και καλές γιορτές!!!!!!!

DinosZ_RX8
15th February 2007, 03:08
Γνωριζει καποιος να μου πει που ακριβως στην Κηφισιας(αν δεν κανω λαθος) βρισκεται το καταστημα της AutoGlym που ειναι για αυτοκινητα Exclusive;

asd
15th February 2007, 05:23
Ξέρω την Autoglym που είναι όπως ανεβαίνεις προς Κηφισιά στα φανάρια του Υγεία δεξιά μέσα στο στενό (απέναντι από το Beer Academy ακριβώς)

GeoRx 8
15th February 2007, 11:22
^Σωστος!!

Ειναι ο Κωστας και ειναι Ν1 στην δουλεια του.

Και εγω εκει παω.

lampros
16th January 2009, 17:42
στο ''φτιάξε το μόνο σου'' ποσταρισα τρόπο επισκευης βαθουλωμάτων σε δευτερολεπτα 8) θα γλυτώσετε πολύ χρήμα 8)

kostas_firma
14th January 2010, 19:33
καλησπερα και απο μενα....(δεν ειναι για καλο βεβαια....
-Τα καταφερα κι εγω..... και την εκανα την λακαμια μου!!!!....εχει χαλασει ο φωτισμος στο υπογειο γκαραζ που εχω το 8αρι μου και σημερα το πρωι που πηγα να το βγαλω αγουροξυπνημενος οπως ημουν ακουω ανα ανατριχιαστικο ηχο(γγγγγρουμβββ....) και το αποτελεσμα: μια ωραιωτατη γρατσουνια στην αρχη του πισω φτερου σε μεγεθος παλαμης... :((((((
(χρωμα αμαξιου μαυρο-χρωμα κολωνας+γρατσουνιας ασπρο)
καμια εκτιμηση για το αν φτιαχνεται και ποσο θα παει €...?

kostas_firma
14th January 2010, 19:35
Σαν club εχουμε καποια προσφορα απο ChipsAway???? ειδα σε παλαιοτερα posts οτι ηταν στα σκαρια μια συνεργασια.....

VENIAMIN PARALAKIS
14th January 2010, 19:52
Στην Θεσσαλονίκη ναι.Έχουμε 10% στο κατάστημα της Καραμανλή.

nlirakis
12th February 2010, 16:46
Paidia Makria apo chipsaway eixa paei gia gratzounies to astra pou eixa prin kai to apotelesma ?? thampomeno ftero meta apo 1 xrono .Xalia!!

MOD EDIT: Παρακαλώ ελληνικά, οχι greeklish.

The Ace
13th February 2010, 00:44
Paidia Makria apo chipsaway eixa paei gia gratzounies to astra pou eixa prin kai to apotelesma ?? thampomeno ftero meta apo 1 xrono .Xalia!!

MOD EDIT: Παρακαλώ ελληνικά, οχι greeklish.

Εγώ πάλι μετά από σχεδόν δύο χρόνια μετά από κλειδιά στο φτερό είναι ακόμα σαν καινούριο....

VENIAMIN PARALAKIS
13th February 2010, 01:20
Εγώ έκανα μια λακούβα σε σημείο πολύ δύσκολο στην Chips Away (αν και είχα ακούσει όχι τόσο καλά λόγια) το οποίο κατάστημα το έχει φιλαράκι.Μια χαρά,τίποτα δεν φαίνετε και η βαφή είναι σαν μαμά.Τελικά εξαρτάτε από το χέρι του πάστορα γιατί (μάστορας είναι μόνο της κατσίκας ο πισινός...)

sector36
6th March 2010, 10:36
καλημερα καταρχας ειμαι new meber για γρατζουνιες www.automagic.gr απλα κανουν θαυματα τα παιδια.

neokosmi
6th March 2010, 10:39
καλημερα καταρχας ειμαι new meber για γρατζουνιες www.automagic.gr απλα κανουν θαυματα τα παιδια.

Καλως ηλθες φιλε μου.
Θα ηταν καλο να μας πεις δυο λογια για σενα εδω
http://www.rx8club.gr/rx8/showthread.php?p=151295#post151295

COSMAR
19th April 2010, 10:54
κυριοι απλη ενημερωση ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΕΟ ΣΤΥΛΟ MAGIC PEN .
το πηρε φιλος και το χρησιμοποιησε και περιεχει ενα ειδος διαλυτικου που ΄΄λιωνει την μπογια του αυτοκινητου και με αυτο το τροπο καλυπτη την γρατζουνια με αποτελεσμα γρατζουνια να μην υπαρχει αλλα μια ολοκληρη γραμμη απο ξεθωριασμα

stelios.mazda3club
20th May 2010, 00:44
http://www.hellenic-pdr.gr/main/templates/rt_novus/images/inset-banner.jpg

λοιπόν έχουμε και λέμε πολύ καλή δουλειά και εξαιρετικό σέρβις,προσωπικά απόλυτα ικανοποιμένος,

http://www.hellenic-pdr.gr/main/200/c1.jpg

http://www.hellenic-pdr.gr/main/200/c2.jpg

www.hellenic-pdr.gr
20o χλμ. οδού Θεσσαλονίκης-Περαίας Θεσσαλονίκη
Info: Tel.: ++30 2392 300700 - 23920 27308 Fax: ++30 23920 27803 mop:6947992039

έχω κάνει κάτι λακκούβες επάνω στην κολόνα από την μεργιά του συνοδηγού,τώρα απόκτησα και μια από την μεργιά του οδηγού,κόλο γειτονιά,αλλα ξέρω που θα παο να την φτιάξω

http://i283.photobucket.com/albums/kk303/STELIOS33/12052008129.jpg?t=1274300900

OxygeN
20th May 2010, 12:26
τιμή και πόση ώρα χρειάστηκε να μας δώσεις αν είναι εύκολο!

GEOPAN
18th June 2010, 22:47
Προσφατα χρησιμοποιησα το παρακατω σετ ,το οποιο φυσικα προμηθευτικα μεσο e-bay και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος!

http://img341.imageshack.us/img341/6492/dscn1170p.jpg

Πρωτα καθαριζεις λιγακι τη γρατζουνια,βαζοντας αναποδα το κοκκινο καπακι απο το βασικο χρωμα,

http://img153.imageshack.us/img153/5853/dscn1167g.jpg
http://img706.imageshack.us/img706/8877/dscn1168o.jpg

κατοπιν περνας το χρωμα,αφηνεις να στεγνωσει κανα 50λεπτο και περνας το βερνικι.
Βεβαια θελει λεπτη δουλεια,εγω το εκανα βιαστικα και επεσε περισσοτερο βερνικι αλλα με αλοιφαδορο ερχετε στα ''ισα'' του...allright

COSMAR
20th June 2010, 16:15
αυτο ειναι αρκετα καλο .αλλα θελει οπως λες προσεκτικη δουλεια χρησιμοποιουσα παρομοιο σετ στο προηγουμενο αμαξι της nissan και ειναι πολυ καλο

COSMAR
20th June 2010, 16:16
και κατι ακομα μην χρησιμοποιεις την συρματοβουρτσα που εχει γιατι ειναι πολυ σκληρη καλυτερα με ενα ψιλο ντουκοχαρτο

mattrx8
12th February 2011, 19:59
cryingΣήμερα πήγα να δω το Rx-8 και το βρήκα ελαφρώς γρατζουνισμένο χωρίς να έχει φυγει το χρώμα η να σκαλώνει το νύχι κτλ στον πίσω προφυλακτήρα αριστερά, και είχε κάτι τοπικά μπαλώματα ίδι με πινέλακι απο πιο παλιά και φένεται και οι μικρές γρατζουνιές και το τοπικό 'μπάλωμα" πιό έντονα, τί αλοιφή μπορώ να πάρω για να το φέρω πάλι στα ίσια του. Είναι μάυρο μεταλλικό το RX-8 μου.

journalist
12th February 2011, 21:20
υπαρχει ειδικη αλοιφη για γρατζουνιες, σε οποιοδηποτε μαγαζι με αξεσουαρ - βενζιναδικο, υπαρχει. πχ http://www.memvranes3m.gr/3m-car-care/2010-01-03-20-28-37.html

Απο κει και περα, αν ειναι χοντρουτσικη η ζημια, κανε κατι οπως ο φιλος ο geopan. Θα υπαρξουν στανταρ και αλλα ζωα που θα σου ξαναχτυπησουν το αμαξι, οποτε καλο ειναι να χεις Α3F xρωματακι

mattrx8
12th February 2011, 21:31
Πολύ γρήγορος, παρήγγειλα ήδη Α3F της Mazda, άρα θέλω ψιλή και γυαλιστική αλοιφή για τις μικρές επιφανειακές γρατζουνιές?

journalist
12th February 2011, 22:01
ναι, απλα να ξερεις, οι αλοιφες αυτες κανουν αν εχει μεινει πανω στο αμαξι σου χρωμα του αλλου γενικοτερα, ωστε να το εξαλειψεις. Αν εχει φυγει το δικο σου βερνικι και χρωμα(πχ κλειδια απο κανα καθηκι), δεν κανει η αλοιφη. Εκει θα βαλεις μπογια, απλα προσεξε μην μοιαζει πολυ με μπαλωμα

Panos from Athens
13th February 2011, 15:17
οι αλοιφες κανουν μονο αν εχει φυγει ποσοτητα βερνικιου και οχι χρωμα.χρειαζεται οπωσδηποτε αλοιφαδορος για την εφαρμογη.με το χερι δεν γινεται σχεδον τιποτα.