PDA

View Full Version : Ψηφιακη Φωτογραφικη Μηχανη!

Nick_RX_8
17th May 2006, 15:55
Τι φωτογραφικη μηχανη εχετε ?

Τι σκοπευετε να παρετε ?

Νεα μοντελα κλπ.

Nick_RX_8
17th May 2006, 15:59
Εγω προσφατα πηρα την KODAK Z740 DIGITAL CAMERA με 5 megapixel αναλυση και 50x Zoom (10x οπτικο).
Ειμαι υπερ ευχαριστημενος !!!
Επισης πηρα και φακο wide angle και εναν τηλεφακο.

http://img142.imageshack.us/img142/147/kodak74050oz.th.jpg (http://img142.imageshack.us/my.php?image=kodak74050oz.jpg)

stefanosktm
17th May 2006, 16:07
εγω πηρα την sony n1 δεν μπορω να πω οτι ειναι οτι καλυτερο απο θεμα ποιοτητας φωτογραφιας παρολου που ειναι 8 megapixel!

http://www.ukdigital.co.uk/sony_dsc_n1.htm

μια χαρα ειναι και το κηνιτακι μου!

package
17th May 2006, 16:13
Εγώ έχω την cannon ixus 40, με 4ΜΡ. Αρκετά value for money μηχανή.

Nick_RX_8
17th May 2006, 16:38
εγω πηρα την sony n1 δεν μπορω να πω οτι ειναι οτι καλυτερο απο θεμα ποιοτητας φωτογραφιας παρολου που ειναι 8 megapixel!!
Ρε φιλε μηπως δεν κανεις κατι σωστα ?
Γιατι με 8 mp εσυ πρεπει να βγαζεις τρομερες φωτο...
Την εχεις ρυθμισει καλα?

Chris
17th May 2006, 16:45
Εγω εχω την Αgfa μοντελο 1992 απο τα χερακια της κ..Ε.Μενεγακη πριν ακομα γινει ξανθια στην Mεga Banca (δωρο κοινου με το σχολειο) xaxaxaxaxa

The Ace
17th May 2006, 16:46
Έχω μια Sony Cybershot P93, και πλέον και μια Sony W50 (6MP, πολύ μικρή, πανάλαφρη, super δυνατή)

Για τις δικές μου ανάγκες φτάνουν και περισσεύουν 8)

RotorManiac
17th May 2006, 17:53
εγω πηρα την sony n1 δεν μπορω να πω οτι ειναι οτι καλυτερο απο θεμα ποιοτητας φωτογραφιας παρολου που ειναι 8 megapixel!!
Ρε φιλε μηπως δεν κανεις κατι σωστα ?
Γιατι με 8 mp εσυ πρεπει να βγαζεις τρομερες φωτο...
Την εχεις ρυθμισει καλα?

δεν παιζει ρολο μονο το CCD δηλ ο αισθητηρας. κακα τα ψεματα ειναι οπως τις λεπτες οθονες που ποτε δεν θα φτασουν σε ποιοτητα τις παλιες 'χοντρες' ετσι και στις φωτογραφικες, αν δεν εχει ενα στανταρ παχος για να χωραει ενα καλο φακο με βαθος... αστο καλυτερα. και αμα δεν εχει χειροκινητες λειτουργιες, οπως στο διαφραγμα του φακου, αντε να δω νυχτερινες ληψεις. οπως ειπε και ο στεφ, καλυτερα το κινητο...

εχω εδω και 3μιση χρονια μια Sony V1, κορυφαια μηχανη ακομα και με μονο 5mp. Ημι-επαγγελματικη απο full-auto μεχρι τερμα manual, τελεια φωτογραφια. μονο η μπαταρια ειναι το μελανο σημειο, αλλα στο μεγεθος τις αυτα που εκανε τοτε ηταν μοναδικα... μην ξεχνατε και το nightshot που εχουν μονο οι Sony 8) πολυ χρησιμο για βιντεο σε σκοτεινα δωματεια :mrgreen:

ΥΓ καλυτερα να μας δωσει και τα φωτα τις και η Αντα που ειναι εξπερ στο ειδος! επισκεφτειτε και το dpgr.gr αξιζει, φοβερες φωτογραφιες....

Dark
17th May 2006, 17:55
Sony cybershot - S 40.Ιδανικη για τις μικρες απαιτησεις μου...

http://img210.imageshack.us/img210/7303/b0007vtub201a1ndbs7ygopbd6aa28.jpg

GtC
18th May 2006, 12:38
Μην πάρετε τις λεπτές μηχανές τις SONY της σειράς Τ
Την πάτησε μια φίλη μου πριν ένα μήνα με μια Τ5. Το βράδυ όταν φωτογράφιζε με φλας τις εμφάνιζε κουκίδες-λευκά στίγματα :shock:
Όταν πήγε να την επιστρέψει η SONY της είπε ότι δεν είναι ελαττωματική η μηχανή και ότι αναγράφεται και στο MANUAL :shock: :shock: :shock: :shock:
ΗΜΑΡΤΟΝ
Εκτοτε και στη CANON IXUS με 4.0 megapixel της αδελφής μου αρχίσαμε να προσέχουμε τέτοια προβληματάκια, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό
Απ'ότι μας είπανε είναι μια ενγένει αδυναμία των slim μηχανών.
Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τα "Κόκκινα Μάτια" σε όλες τις μηχανές που έχουν το φλας πολύ κοντά (λόγω μικρών διαστάσεων) στον φακό
Εγώ προσωπικά είχα μια CANON A70 στα 3.2 η οποία ήταν εκπληκτική αλλά μου χάλασε στα 2 χρόνια όπως και η ακριβώς ίδια μηχανή χάλασε στον κουμπάρο μου στα 3 χρόνια. Το κόστος επισκευής ήταν ίσο με την αγορά μιας νέας μηχανής απότε και πήρα μια CANON A520 στα 4.0 σε προσφορά 150ευρώ από 250 η οποία όμως ήταν αρκετά υποδεέστερη παρά την μεγαλύτερη ανάλυση(για κάποιο λόγο στην αυτόματη λειτουργία δεν λειτουργεί πολύ καλά)
Ηθικό δίδαγμα για μένα.
Ιεραρχείς τίς ανάγκες σου: Ποιότητα φωτογράφισης/Κομψότητα και αγοράζεις μια σχετικά οικονομική μέχρι 300 ευρώ ώστε όταν σου χαλάσει (και χαλάνε όλες) να μην κλαις τα λεφτουδάκια σου

gchatz
18th May 2006, 12:47
εγω εχω μια HP 935 με 5.1 MegaPixels και 3Χ οπτικο ζουμ και 7Χ ψηφιακο...Αν και δεν ειναι κατι σπουδαιο σαν μαρκα για ψηφιακη Μηχανη παρ ολα αυτα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των φωτος που βγαζω...βεβαια παντα μιλαω για εντελως ερασιτεχνικη χρηση... :D

rania
18th May 2006, 20:27
Olympus SP-500 6 megapixels 5x digital zoom 10x optical zoom 38-380 mm με οθονη 6.4cm large lcd . Οχι απλα ευχαριστημενη αλλα κατι παραπανω. Αλλωστε η Olympus φημιζεται για τις handy (οπως της λεω εγω ) φωτογραφικες μηχανες. Καλες μας photo οτι κι αν εχουμε.

aantonis
18th May 2006, 20:47
Sony DSC F-717. 5 megapixel, 5x οπτικο ζουμ, 10x digital zoom.Πολύ καλή ποιότητα φωτογραφιών λόγω του φακου Carl Zeiss, αλλά απο μέγεθος...... τέρας.
Ψαρωτικό αρκετά το Auto Focus της σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού... Laser Hologram, και το δαχτυλίδι στην ακρη του φακού το οποίο μπορείς να το κάνεις είτε Manual Zoom, είτε manual focus, όπως σε μια κλασσική SLR.

Terminator
19th May 2006, 00:03
Minolta Dimage F100 4.0 Mp
εδω και 3 χρονια, καλη αν και την ειχα κανει την μαμακια τοτε μιας και οι 4αρες ηταν πανακριβες ακομα και βιαστηκα...
ενα μειονέκτημά της ειναι η μπαταρια

IOANNIS
19th May 2006, 10:38
Nikon D70 6,1 Mpixel

Nikon AF-S DX Nikkor 18-70 mm f/3.5-4.5G IF-ED
Nikon AF-S VR Zoom-Nikkor 70-200mm f/2.8G ED-IF
Nikon TC-17E Teleconverter

jimzr
19th May 2006, 11:29
Μια από τα ίδια με τον ΙΟΑΝΝΙ αλλά χωρίς δυστυχώς, για την ώρα τουλάχιστον, τους έξτρα φακούς.

ΙΟΑΝΝΙ pls pm με στοιχεία για τους φακούς, τιμούλες κλπ στοιχεία. :oops:

IOANNIS
19th May 2006, 12:52
Ο "Nikon AF-S DX Nikkor 18-70 mm f/3.5-4.5G IF-ED" ειναι ο φακος του ΚΙΤ της D70

O "Nikon AF-S VR Zoom-Nikkor 70-200mm f/2.8G ED-IF " είναι πανάκριβος φακός, τα καταστήματα τον έχουν απο 2000Ε εως 2300Ε , εγώ τον πείρα από το Dubai 1600E

Ο "Nikon TC-17E Teleconverter" μετατρέπει τον παραπάνω φακό σε 119-340mm με F/4.8, (70x1,7=119, 200x1.7=340) όπου στην D70 γίνεται 178,5-510mm F/4.8, με τιμή γυρω στα 450Ε.

asd
19th May 2006, 16:29
Η καλύτερη compact πιστεύω:

Canon Powershot a700...

6 optical, πολλές ρυθμίσεις, από τα καλύτερα τσιπάκια εικόνας και άντε γεια!!!

310ευρώ..

gregory
19th May 2006, 17:19
Nikon D50 6 Mpixel

Nikon AF-S Nikkor 18-55 mm f/3.5-5.6G ED
Nikon AF-S Nikkor 55-200mm f/4-5.6G ED

Την εχω περιπου 2 μηνες
Eιναι η εισαγωγη μου στις SLR

Συντομα βλεπω να πηγαινω για D200

demmis
19th May 2006, 18:40
Ειχα μια SONY T1 για περιπου 3 χρονια
εβγαζε αρκετα καλες φωτο αν και μερικες φορες αναλογα την υγρασια του χωρου εκαναν την εμφανιση τους οι ασπρες μικρες κουκιδες που αναφερε ο GTC
Mετα το ταξιδι στην Βραζιλια που μου την "φαγανε" γυριζοντας πηρα μια πιστευω κορυφη φωτογραφικη μηχανη για compact

CASIO EXILIM EX-S600
6 MP
3X οπτικο ζουμ
anti-shake DSP
και μια μπαταρια που φτανει για 300 ληψεις
Ειναι υπερβολικα λεπτη ( στο πιο λεπτο σημειο ειναι μολις 13.7mm)
και σε ανεξαρτητο site στο νετ σε συγκριτικο για compact μηχανες με αριστα τα 5 αστερια παιρνει 4.5 ενω η καινουργια Τ9 της SONY περνει μονο 3.5

RotorManiac
20th May 2006, 21:10
^πολλα αυτοκολλητα εχει επανω, βγαλτα :P

jin kazama
22nd May 2006, 01:42
SONY Cyder-shot DSC T7.

nikolasrx8
23rd May 2006, 15:21
Sony Cybershot DSC P200

7.2 MP, Διαδοχικες ληψεις, 9 προγραμματα "ειδικων συνθηκων" και πολλα αλλα.

Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ειναι τα βιντεο που τραβαει, αφου σε ποιοτητα και αναλυση θυμιζουν κανονικη βιντεοκαμερα!!! gtc και οσοι εχουν δει τα βιντεο με ρωτουσαν με τι τα τραβηξα.

Κατι πολυ βασικο... Ειναι ΣΚΥΛΙ! :shock: Αντεχει ακομα και την υγρασια και τους υδρατμους που μαζεψε στα 140+ οταν τραβουσα βιντεο εκτος παραθυρου... 8) 8) 8)

Η μπαταρια διαρκει για 360 λεπτα προβολης και 180 ληψης.
Κοινως μιλαμε για 6 και 3 ωρες αντιστοιχα!!! :lol:

Ο σχεδιασμος ειναι οτι ακριβως εψαχνα,η οθονη ειναι πεντακαθαρη και με πολυ καλη ευκρινεια,τα βιντεο εχουν πολυ καλο ηχο αναπαραγωγης,κλπ,κλπ...

Το μοναδικο αρνητικο που μπορω να βρω ειναι οτι οι φωτο κυμαινονται στα 2.9-3.8 ΜΡ (εχω τραβηξει μεχρι και 8.3ΜΡ σε 1 φωτο!!! :shock: :shock: :shock: ) και το memory stick των 512 γεμιζει γρηγορα. Γι'αυτο στις εκδρομες βλεπετε εναν τρελο να κυκλοφορει με ενα laptop... :oops:

Εν κατακλειδι,μια απο τις καλυτερες αγορες που εκανα ποτε!!! :P :P :P 8) 8) 8)

The Ace
23rd May 2006, 15:48
^^^

Μεταξύ αυτής και της W50 ήμουνα, αλλά αποφάσισα για την W50 για την οθόνη, το μέγεθος και την ευχρηστία 8)

nikolasrx8
23rd May 2006, 15:53
Πιστευω οτι και οι 2 ειναι εξαιρετικες,τοσο για τις δυνατοτητες,οσο και για τις τιμες... 8)

Και ειναι Sony Made in Japan, οχι Sony Made in China... :idea: :wink:

demmis
23rd May 2006, 21:48
^πολλα αυτοκολλητα εχει επανω, βγαλτα :P

τι λες μωρε?? εγω για αυτα τα αυτοκολλητα την πηρα!!! :twisted: :twisted:

RotorManiac
24th May 2006, 03:38
δε βαζεται καμια φωτο απο τις w50 και p200 να τις δω?
παντως τα 7 και 8mp τι να τα κανεις ρε νικολα, εδω και τα 5 πολλα μου φαινονται... εχω εκτυπωσει φωτο που τραβηξα με αναλυση 1,2 μονο με τη δικια μου και ηταν σαν κανονικη φωτογραφια... :roll:

The Ace
24th May 2006, 11:31
W50

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Sony/sony_dscw50.asp

P200

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Sony/sony_dscp200.asp

Απλώς για αναφορά...

GtC
24th May 2006, 11:33
Στέργιο συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Πάνω από 3.2 είναι καθαρά θέμα marketing
Επίσης να επισημάνω κάτι που δεν το ήξερα κι εγώ:
Επουδενί δεν ρίχνουμε την ανάλυση της φωτογραφίας εκ των υστέρων. Γιατί αν πάμε στην συνέχεια να εκτυπώσουμε θα έχουμε σημαντικές απώλειες στην ποιότητα

RotorManiac
26th May 2006, 03:05
ευχαριστω αντωνη. ειδα και τη δικη μου σε συγκριση με αυτες και στεκεται πολυ καλα ακομα :P
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Sony/sony_dscv1.asp

IOANNIS
26th May 2006, 12:45
Στέργιο συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Πάνω από 3.2 είναι καθαρά θέμα marketing
Επίσης να επισημάνω κάτι που δεν το ήξερα κι εγώ:
Επουδενί δεν ρίχνουμε την ανάλυση της φωτογραφίας εκ των υστέρων. Γιατί αν πάμε στην συνέχεια να εκτυπώσουμε θα έχουμε σημαντικές απώλειες στην ποιότητα

Εμένα θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω απόλυτα …..

Η ανάλυση της μηχανής έχει άμεση σχέση με την ποιότητα της φωτογραφίας (DPI) σε σχέση με το μέγεθος εκτύπωσης.
Όταν αυξάνεται η ανάλυση, αυξάνεται και το DPI στο ίδιο μέγεθος εκτύπωσης.
Όταν αυξάνουμε το μέγεθος εκτύπωσης μειώνεται το DPI

Παραθέτω και έναν τυπικό πίνακα για να δείτε πόσα megapixel χρειαζόμαστε
για να τυπώσουμε 300 και 600 DPI σε διάφορα μεγέθη και μια μηχανή με 3,3mp πόσα DPI τυπώνει στα αντίστοιχα μεγέθη .....

(x και y σε εκατοστά)

GtC
26th May 2006, 14:28
^Γιάννη μπορείς να μου εξηγήσεις τον πίνακα γιατί δεν τον καταλαβαίνω :oops:
Εγώ αυτό που ήξερα ήταν ότι για να τυπώσεις σε φωτογραφείο το κλασικό μέγεθος φωτογραφιών 10Χ15 η ελάχιστη ανάλυση που χρειάζεσαι είναι 1.2-1.3 Μpixels
Τώρα αν εσύ χρειάζεσαι να τυπώνεις σε μεγαλύτερη διάσταση πάω πάσο αλλά νομίζω ότι το 99% των ανθρώπων τυπώνουν σε 10Χ15

jimzr
26th May 2006, 15:18
Γιώργο δεν είναι τόσο το μέγεθος της φωτογραφίας που θα εκτυπώσεις όσο η ανάλυση της (Resolution).

Οι αναλύσεις που δίνει ο Γιάννης είναι από τις πολύ καλές και εκεί μπορείς να δεις πόσα MegaPixel πρέπει να δίνει η μηχανή για να κάνεις καλή εκτύπωση.

To DPI είναι το Dot Per Inch, δηλαδή πόσες κουκκίδες μελάνης αναλογούν σε κάθε ιντσα εκτύπωσεις πάνω στο χαρτί.

Για να έχεις μία σοβαρή εκτύπωση (Καλή ποιότητα) τα 300 DPI είναι το ελάχιστο που χρειάζεσαι και φυσικά με 600 DPI θα έχεις πολύ καλή εκτύπωση.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο, Γιάννη sorry αν μπήκα στα χωράφια σου (δεν ξέρω αν ασχολείσαι επαγγελματικά με την φωτογραφία), οι γνώσεις σου πάντως είναι πολύ καλές σχετικά με το αντικείμενο.

jimzr
26th May 2006, 15:21
To DPI είναι το Dot Per Inch, δηλαδή πόσες κουκκίδες μελάνης αναλογούν σε κάθε ιντσα εκτύπωσεις πάνω στο χαρτί.

εκτύπωσης εννοώ, αχ βρε edit τι μας κάνεις :oops:

IOANNIS
26th May 2006, 16:48
Δεν είμαι επαγγελματίας, ερασιτέχνης και όπως είπε και ο Δημήτρης τα 300 DPI είναι το minimum αποδεκτό στην φωτογραφία και τα 600 το ιδανικό (για ψηφιακή).
Σε 10x15 τα 3-4 mpixel είναι αποδεκτά, αλλά τα 6 mpixel τυπώνουν 500 DPI (κοντά στο ιδανικό) και τα 8 γύρο 600 DPI.
Συνήθως της φωτογραφίες μου της τυπώνω σε 11x16 και 20x30, τα 6 mpixel της μηχανής μου (D70) με ικανοποιούν από πλευράς εκτύπωσης
σε 10x15 και 11x16 αλλά σε 20x30 είναι απλός αποδεκτή η ποιότητα (γύρο στα 270 DPI).

Αλλά η φράση «Πάνω από 3.2 είναι καθαρά θέμα marketing» είναι τελείως λάθος ...
¶μα τυπώνεις 300 DPI σε 10x15 τότε οτιδήποτε πάνω από 2,5 mpixel υπερβολή …
¶μα τυπώνεις 600 DPI σε 10x15 τότε οτιδήποτε πάνω από 8,5 mpixel υπερβολή
¶μα τυπώνεις 300 DPI σε 20x30 τότε οτιδήποτε πάνω από 8,5 mpixel υπερβολή

Αλλά
άμα τυπώνεις 600 DPI σε 20x30 τότε πας σε αναλογική μηχανή .....

και βέβαια μην συγκρίνεται p/s Μηχανές με dSLR, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους...

RotorManiac
27th May 2006, 13:51
δεν εχω πειραματιστει σε εκτυπωσεις ληψεων απο ψηφιακες, αλλα εχω διαβασει το εξης σε αγγλικο επαγγελματικο περιοδικο φωτογραφων: "το αναλογικο φιλμ εχει αναλυση 22MP και με ολες τις απωλιες στο χαρτι φτανει στα 5MP πραγματικα. οποτε για τον απλο χρηστη μια ψηφιακη μηχανη με τετοια αναλυση ειναι πληρως ικανοποιητικη."

με αυτο το κριτιριο αρκεστηκα και εγω στη μηχανη που εχω, αλλα σας λεω οταν εκτυπωσε ενας φωτογραφος φωτογραφιες μου με 1,2MP σε κανονικο μεγεθος, αν θυμαμαι καλα το 10x15 που λετε, εμεινα καγκελο γιατι δε εβγαζε κανενας διαφορα αν ηταν αναλογικη ληψη η με τι αναλυση ψηφιακη :o... δεν λεω οτι τα νουμερα σας ειναι λαθος αλλα δεν νομιζω τα DPI να εχουν τοση σημασια στο τελικο αποτελεσμα, μιλωντας παντα για το συγκεκριμενο μεγεθος φωτογραφιας. εχω εκτυπωσει απειρες εικονες απο το ιντερνετ μεχρι και 1500DPI, η διαφορα φαινοταν μονο οταν η εκτυπωση γινοταν σε μεγαλυτερο μεγεθος, Α4 ας πουμε...
...και μην ξεχνατε μια εικονα σε 1,2MP για να εκτυπωθει σε φωτογραφια 10x15 συρικνωνεται αρκετα ;-) ποσο μαλλον μια με 3,2 η με 5. δε λεω οτι τα 1,2 ειναι τα ιδανικα, προς θεου, αλλα πανω απο 5MP δε εχει νοημα, αφου δε βγαινουν ουτε στο χαρτι, με βαση το παραπανω σχολιο ;-)...

IOANNIS
28th May 2006, 13:26
Καλός ή κακός το φιλμ είναι καλύτερο και το digital είναι πιο ευέλικτο...
Παρακάτω παραθέτω δυο φωτογραφίες (crop) για του λόγου του αληθές όπου νομίζω δεν χρειάζονται σχόλια...

nikolasrx8
30th May 2006, 15:16
Sorry αλλα που ειναι το Focus σου, οεο?!?!?!

Παντως η δικη μου με το AF-μετρητη αποστασης, δεν μου τα κανει αυτα... 8) 8) 8)

nikolasrx8
30th May 2006, 15:23
δε βαζεται καμια φωτο απο τις w50 και p200 να τις δω?
Τσακω και αλλη μια...http://www.slibe.com/imagestumb/51471931-allroundview_jpg.jpg (http://www.slibe.com/image/51471931-allroundview_jpg/) <-Παταμε απανου ωρε! :lol:

Οσο για το πως τραβανε, εχω γεμισει το site με φωτο απο εκδρομες και συναντησεις βρε Στεργιε!!!
Στην εκδρομη της Εδεσσας θα δεις μερικες αλλα και εκεινες σε crop γιατι οι uploaders εχουν μεχρι 2ΜΒ οριο ανα αρχειο...Κριμα... :cry:

παντως τα 7 και 8mp τι να τα κανεις ρε νικολα, εδω και τα 5 πολλα μου φαινονται...
Μπορεις να δεις ακομα και την παραμικρη λεπτομερεια...
Κι αμα θες εκτυπωνεις και σε αφισα 2 μετρων :wink: 8)

IOANNIS
31st May 2006, 10:50
Sorry αλλα που ειναι το Focus σου, οεο?!?!?!

Παντως η δικη μου με το AF-μετρητη αποστασης, δεν μου τα κανει αυτα... 8) 8) 8)

Δεν έχω focus, RX8 έχω :D ...... Και οι δυο φωτογραφίες είναι crop, αποτελούν ένα πολύ μικρό μέρος του θέματος που τραβήχτηκε με μια αναλογική και μια ψηφιακή μηχανή, σε κανονικό μέγεθος δεν φαίνονται διαφορές αλλά όσο κάνουμε zoom τότε οι διαφορές γίνονται όλο και περισσότερο εμφανείς και εκεί που η ψηφιακή γίνεται θολή η αναλογική φαίνεται μια χαρά.

GtC
31st May 2006, 12:53
Ειλικρινά Γιάννη,πόσοι νομίζεις τραβούν μια φωτογραφία με την απλή ψηφιακή τους μηχανή και μετά την μεγεθύνουν με σκοπό να τυπώσουν ένα μικρό τμήμα της.
Καταλαβαίνω απόλυτα τί θες να πεις . Απλά αν δεν έχεις τη φωτογραφία το λιγότερο ως ένα σοβαρό χόμπι τότε όταν πας να αγοράσεις μηχανή παρασύρεσαι στο κυνήγι των Megapixel αγνοώντας ότι ποτέ δεν θα τα εκμεταλλευτείς
Όταν θες μια μηχανή απλά για να αποθανατίζεις κάποιες στιγμές και εμπειρίες της ζωής σου, τις οποίες μάλιστα σπάνια τυπώνεις (οπως κάνουν οι περισσότεροι) αλλά απλώς τις χαζεύεις στον υπολογιστή σου τότε ο μόνος λόγος να πάρεις μηχανή πάνω από 3.2ΜΡ είναι γιατί πλέον όλες οι εταιρίες μετακόμισαν στα 4+ :shock: :D

nikolasrx8
31st May 2006, 16:08
Ειλικρινά Γιάννη,πόσοι νομίζεις τραβούν μια φωτογραφία με την απλή ψηφιακή τους μηχανή και μετά την μεγεθύνουν με σκοπό να τυπώσουν ένα μικρό τμήμα της.

Πιστεψε με ειμαστε παρα πολλο που το κανουμε αυτο... 8)

Καταλαβαίνω απόλυτα τί θες να πεις . Απλά αν δεν έχεις τη φωτογραφία το λιγότερο ως ένα σοβαρό χόμπι τότε όταν πας να αγοράσεις μηχανή παρασύρεσαι στο κυνήγι των Megapixel αγνοώντας ότι ποτέ δεν θα τα εκμεταλλευτείςΌταν θες μια μηχανή απλά για να αποθανατίζεις κάποιες στιγμές και εμπειρίες της ζωής σου, τις οποίες μάλιστα σπάνια τυπώνεις (οπως κάνουν οι περισσότεροι) αλλά απλώς τις χαζεύεις στον υπολογιστή σου τότε ο μόνος λόγος να πάρεις μηχανή πάνω από 3.2ΜΡ είναι γιατί πλέον όλες οι εταιρίες μετακόμισαν στα 4+ :shock: :D

Σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Αν θελει καποιος απλα να τραβαει μια φωτο που και που ΔΕΝ χρειαζονται ουτε πολλες δυνατοτητες ουτε και πολλα λεφτα. :wink:
Το Marketing και το "να παρω κατι καλο να κρατησει για καιρο" πολλες φορες παρασυρουν τους υποψηφιους αγοραστες...

Γιωργο ξερω και ποσο σιχαινεσαι τις "λεπτες" και υπερευθραυστες Sony... :evil:

Να και μια μηχανουλα για οσους αποζητουν το στυλ και αρκετες δυνατοτητες...
Την εχουν και σε καλη τιμη...

SONY DSC T9

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.563176&PHPSESSID=cnd092kd892nih451rbtdvms24

IOANNIS
31st May 2006, 16:26
Καταλαβαίνω απόλυτα τί θες να πεις . Απλά αν δεν έχεις τη φωτογραφία το λιγότερο ως ένα σοβαρό χόμπι τότε όταν πας να αγοράσεις μηχανή παρασύρεσαι στο κυνήγι των Megapixel αγνοώντας ότι ποτέ δεν θα τα εκμεταλλευτείς
Όταν θες μια μηχανή απλά για να αποθανατίζεις κάποιες στιγμές και εμπειρίες της ζωής σου, τις οποίες μάλιστα σπάνια τυπώνεις (οπως κάνουν οι περισσότεροι) αλλά απλώς τις χαζεύεις στον υπολογιστή σου τότε ο μόνος λόγος να πάρεις μηχανή πάνω από 3.2ΜΡ είναι γιατί πλέον όλες οι εταιρίες μετακόμισαν στα 4+ :shock: :D

Εγώ προσωπικά επειδή κάνω διακοπές εκτός Ελλάδας (Μεξικό, Μαλβίδες κλπ) αποφάσισα να ασχοληθώ με την φωτογραφία για να αποθανατίζω της διακοπές μου.
Αφού διάβασα αρκετά βιβλία περί φωτογραφίας αγόρασα την ψηφιακή μηχανή (dSLR, Nikon D70, 6 Megapixel) και κάποιους φακούς για τον σκοπό αυτό. Τυπώνω όλες τις "καλές" φωτογραφίες σε 10x15, 12x18 και κάποιες από αυτές, τοπία κυρίως, όπως ο καταρράκτης από το Μαυρίκιο στην πρώτη σελίδα αυτού του thread, σε 20x30 με τις οποίες έπειτα δημιουργείτε ένα Album με σχόλια και παρατηρήσεις για τα μέρη αυτά.

RotorManiac
31st May 2006, 20:19
ενας γνωστος μου πηρε μια Sony κτηνος, 10,4mp :o: δε θυμαμαι πως τη λενε dsc R1 νομιζω... σκετο ροπαλο καπου στα 800ευρω, παναγια μου....
και μου ιεπε δεν ειναι SLR γιατι δεν βγαινει ο φακος απο μπροστα, μονο προστηθετε μεγαλυτερος :roll:

IOANNIS
1st June 2006, 09:42
ενας γνωστος μου πηρε μια Sony κτηνος, 10,4mp :o: δε θυμαμαι πως τη λενε dsc R1 νομιζω... σκετο ροπαλο καπου στα 800ευρω, παναγια μου....
και μου ιεπε δεν ειναι SLR γιατι δεν βγαινει ο φακος απο μπροστα, μονο προστηθετε μεγαλυτερος :roll:

=>Sony DSC-R1

IOANNIS
1st June 2006, 10:17
SLR βγαίνει από τα αρχικά Single-Lens Reflex
και για να χαρακτηριστεί μια φωτογραφική μηχανή ως SLR (η dSLR για ψηφιακή)
πρέπει να πληροί τουλάχιστον τις παρακάτω δυο προϋποθέσεις:
1: Να έχει τελείως αφαιρούμενους φακούς
2: Να έχει ανακλαστικό καθρέπτη (Reflex Mirror)

Και οι διαφορές τους με τις άλλες μηχανές που γενικά ονομάζονται point & shoot ή p/s είναι παρά πολλές και ουσιαστικές.

IOANNIS
1st June 2006, 10:59

Πιστεψε με ειμαστε παρα πολλο που το κανουμε αυτο... 8)

Όταν η φωτογραφική μηχανή έχει τα αναγκαία megapixel
και κανείς crop π.χ με crop factor 1,5 στην ουσία αυξάνεις πλασματικά
την εστιακή απόσταση του φακού και π.χ ένας 200ης φακός γίνεται 300ης
(200x1,5) με επίπτωση μόνο στην χαμηλότερη ανάλυση της φωτογραφίας.
Στην d70 με τα 6mp σε 10X15 έχουμε 508 DPI και με crop factor 1,5 εχουμε 2,7mp και 339 DPI...........

Dark
21st October 2006, 19:21
Hewlett Packard
Photosmart R927 - (8.2 MP)

http://img105.imageshack.us/img105/1124/hpr927dfrontback001lb5.jpg

Terminator
25th April 2007, 12:18
Το νέο μου απόκτημα: Sony DSC W55

7,2 ενεργά Megapixel
Υψηλή ευαισθησία ISO 1000 (REI) για λήψεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού
Φακός Carl Zeiss&reg; Vario-Tessar&reg;
Οπτικό ζουμ 3x, ψηφιακό ζουμ 6x και έξυπνο ζουμ έως και 14x
Μεγάλη οθόνη LCD 2,5'' (6,2 cm) και οπτικό εικονοσκόπιο
Εσωτερική μνήμη 56 MB
Επεξεργαστής πραγματικής απεικόνισης για βελτιωμένη ποιότητα εικόνας και ταχύτατο χειρισμό
Λειτουργία macro 2 cm για κοντινές λήψεις
Λειτουργία 16:9 για αναπαραγωγή σε τηλεόραση ευρείας οθόνης
MPEG Movie VX (ταινία VGA 30 καρέ το δευτερόλεπτο με ήχο)
PictBridge για άμεση σύνδεση στον εκτυπωτή χωρίς την ανάγκη υπολογιστή
Διάρκεια μπαταρίας STAMINA , έως 380 φωτογραφίες
Μενού επί της οθόνης που διατίθεται σε Ελληνικά
Συνοδεύεται από: επαναφορτιζόμενη μπαταρία, φορτιστή, καλώδια AV και USB, λουρί καρπού και λογισμικό

http://img99.imageshack.us/img99/1760/sonydscw55ux5.th.jpg (http://img99.imageshack.us/my.php?image=sonydscw55ux5.jpg)

την πήρα σ' αυτό το χρώμα:
http://img222.imageshack.us/img222/8949/sonybv8.th.jpg (http://img222.imageshack.us/my.php?image=sonybv8.jpg)

The Ace
25th April 2007, 12:49
^^^^

Έχω την W50 εδώ και αρκετούς μήνες, και έχω μόνο καλά λόγια να πω :wink: Ίδια κάμερα, απλώς είναι 6αρα...

TITANIUMRX
25th April 2007, 12:54
Έλα ρε Γιώργο.Την ίδια περίππου έχω εγώ.Θα την είδες στο Νυμφαίο.Πήρα την w100,στα 8,1 Mp.Το μόνο μου παράπονο,στην αυτόματη ρυθμιση,σε σκοτεινό περιβάλλον,μου βγάζει λίγο υπερφωτισμένες τις photo.Κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος.....

http://www.dcresource.com/reviews/sony/dsc_w100-review/index.shtml

Terminator
26th April 2007, 10:29
Μια χαρά είναι και οι τρεις! Απ την στιγμή που έχουν και καλό φακό.
Απλά πιστεύω οι τιμές είναι οτι πρέπει αυτό τον καιρό για 7αρες...
Βαγγέλη με τέρμα ανάλυση και ποιότητα στο fine δεν σου κάνει μεγάλο αρχείο?
Εγώ πάντως περιμένω απο μέρα σε μέρα ένα memory stick pro duo high speed 2G απο ebay. Εντύπωση μου έκαναν οι τιμές τους...20e το χτύπησα, 79e έχει ακριβώς το ίδιο σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρονικών.

Nick_RX_8
26th April 2007, 10:52
Εγώ πάντως περιμένω απο μέρα σε μέρα ένα memory stick pro duo high speed 2G απο ebay. Εντύπωση μου έκαναν οι τιμές τους...20e το χτύπησα, 79e έχει ακριβώς το ίδιο σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρονικών.
Για δωσε link :wink:

Terminator
26th April 2007, 11:08
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Sony-2GB-Memory-Stick-Pro-Duo-MS-Card-PSP-2-GB-2G-G_W0QQitemZ260110974548QQihZ016QQcategoryZ18871QQr dZ1QQcmdZViewItem

TITANIUMRX
26th April 2007, 11:37
Ναι,είναι φυσικό να κάνει μεγάλο αρχείο,λόγω τής ανάλυσης.Τις μνήμες τίς πουλάω εγώ 49 ευρώ στα 2G,γνήσιες Sony παρεπιπτώντος.Και φυσικά Magic Gate,συμβατές με PSP.
Aυτήν την περίοδο,είμαστε οι πιό φθηνοί πανελλαδικά στίς μνήμες κάθε είδους.
Εγώ την κάμερα την πήρα απο το Dubai,που είναι γενικά ακριβότερο από Ελλάδα,αλλά βρήκα πολύ φθηνό μαγαζί στο εμπορικό κέντρο,και μου έκαναν και δώρο την μνήμη.Γλύτωσα αρκετά λεφτά.Πήρα και μια Jvc camcorder,με 30 G σκληρό,αρκετά φθηνά,και μου έκαναν και δώρο μιά μνήμη SD 2G.Μου έδωσαν και λαχνο να ξύσω λόγω του ποσού τής συνολικής αγοράς,και κέρδισα και ένα κινητό Motorola.... :lol:

package
26th April 2007, 13:41
Βαγγέλη για πρότινε μια καλή κάμερα με σκληρό δίσκο.

Dark
27th April 2007, 02:01
Ναι,είναι φυσικό να κάνει μεγάλο αρχείο,λόγω τής ανάλυσης.Τις μνήμες τίς πουλάω εγώ 49 ευρώ στα 2G,γνήσιες Sony παρεπιπτώντος.Και φυσικά Magic Gate,συμβατές με PSP.
Aυτήν την περίοδο,είμαστε οι πιό φθηνοί πανελλαδικά στίς μνήμες κάθε είδους.
Εγώ την κάμερα την πήρα απο το Dubai,που είναι γενικά ακριβότερο από Ελλάδα,αλλά βρήκα πολύ φθηνό μαγαζί στο εμπορικό κέντρο,και μου έκαναν και δώρο την μνήμη.Γλύτωσα αρκετά λεφτά.Πήρα και μια Jvc camcorder,με 30 G σκληρό,αρκετά φθηνά,και μου έκαναν και δώρο μιά μνήμη SD 2G.Μου έδωσαν και λαχνο να ξύσω λόγω του ποσού τής συνολικής αγοράς,και κέρδισα και ένα κινητό Motorola.... :lol:

Λιγο ακομα και θα επαιρνες και σπιτι εσυ εκει,αμα ψωνιζες και αλλα http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a053.gif

TITANIUMRX
27th April 2007, 02:44
Λιγο ακομα και θα επαιρνες και σπιτι εσυ εκει,αμα ψωνιζες και αλλα http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a053.gif

Πήρα και άλλα! 8).Και ετοιμάστηκα να πουλήσω τα πάντα εδώ,και να ανοίξω κάτι εκεί.Είχα ενθουσιαστεί από την χώρα και τους ανθρώπους.Αφού στο αμάξι τώρα,πάιζει μόνιμα και ένα CD Oriental. Αλλά ευτηχώς,καπάκι πήγαμε εκδρομή με τους βόρειους στο Νυμφαίο,και θυμήθηκα την ομορφιά τής Ελλαδίτσας μας,και έκανα πίσω ευτηχώς.Δε την αφήνω την Ψαροκώσταινα.Και έχει ένα σημαντικό ελλάτωμα εκεί.Δεν κυκλοφορούν μοτοσυκλέτες.Και εγώ χωρίς δύο τροχούς,δεν μπορώ να ζήσω :cry:
Επίσης,αν με έπιαναν εκεί με 160,όπως εδώ προχθές,δεν θα με στέλνανε στο πλημελιοδικίο,αλλά ακόμα θα ζωγράφιζα γραμμούλες,στούς τοίχους κάποιας φυλακής,και εγώ δεν ξέρω για πόσο καιρό :cop: :rotfl:

TITANIUMRX
27th April 2007, 03:08
Βαγγέλη για πρότινε μια καλή κάμερα με σκληρό δίσκο.

Θα σου πρότεινα την δική μου,η οποία είναι αυτή εδώ

https://www.jvc.co.uk/product.php?id=GZ-MG57EK&catid=100094&lid=

Aλλά,έχει έξοδο σήματος USB2,πράγμα που την κάνει ασύμβατη με desktop DVD-Recorders(έχω το Sony RDR-HX920 με 250gb σκληρό,και δεν επικοινωνούν).Μπορείς να κάνεις το άδειασμα του δισκου στο PC βέβαια,αλλά το editing των αρχείων,είναι αργό σε σχέση με τα αρχεία που παράγουν οι καμερες με DV σήμα.Δεν το ήξερα,και πρέπει να αγοράσω το παρακάτω,ειδικό εξωτερικό DVD recorder που δίνει η ίδια η JVC.
Επίσης,δεν έχει μινι σκόπευτρο,για να μείνει μικρή(χωράει ολόκληρη στην παλαμη μου,και την κουβαλάω σε θήκη που περνάει στην ζώνη,σαν κινητό!!!!),και έτσι καταναλώνει πολύ ρεύμα όταν την δουλεύεις,λόγω τής ένχρωμης εξωτερικής οθόνης.Εϊναι όμως 16:9 τουλάχιστον.
Τα 30gb είναι παααρα πολλά.Δεν χρειάζετε να πάρεις πιό μεγάλη.Υπάρχει ποιό φθηνό μιοντέλο,με 20 gb,και μάλλον είναι πιό συμφέρουσα αγορά.
Είναι καλοκατασκευασμένη,και πολύ όμορφη.Επίσης,έχει dolby stereo ήχο,και μεγάλες δυνατότητες editing με τον δικό της σκληρό,χωρίς την χρήση άλλου μέσου.Πολύ καλή λήψη στο σκοτάδι,χωρίς την πράσινάδα του καρέ των υπερύθρων της Sony.

TITANIUMRX
27th April 2007, 03:15
Αν όμως,έχεις βαθειά τσέπη,και θές να πάρεις την κορυφη,δες αυτήν.
Απόλυτα πράγματα,αλλά τσουχτερά.Αυτήν ήθελα,αλλά έπεσε παντόφλα,μιάς και υπάρχει άλλη μία Digital-8 Sony,στο σπίτι,η οποία κάθετε.Και έχει και δίκιο....η παντόφλα της Σμαρώς...πάντα:lol:

https://www.jvc.co.uk/product.php?id=GZ-MC500EK&catid=100094&lid=

Να σου πω επίσης,ότι η καμερες με σκληρό δίσκο,έχουν και μιά ιδιαιτερότητα,που συνοδεύει,όλες τής συσκευές με σκληρό δίσκο.ΖΕΣΤΕΝΟΝΤΑΙ......Αλλά δεν ξαναπέρνω με αφαιρούμενο μέσω εγραφής κάμερα.Η απόσβεση είναι ζήτημα λίγων μηνών,από το κόστος των κασετών,και είναι πολύ γρήγορο το search στα αρχεία.Τεράστια οικονομία ρεύματος όταν βλέπεις videο.

john74
9th April 2008, 17:40
Παιδια εχω αρρωστησει,εχει βγαλει η Nikon μια μηχαναρα στα 12 ΜPixel με 9fps με με με με.... http://www.europe-nikon.com/product/el_GR/products/broad/1435/overview.html
Αχ Ζωη τι μου κανεις με τα προσπεκτους!!!Αλλα πολλα τα λεφτα...Κανα 6αρι χιλιαρικα για σωμα και φακο :shock:

zoi
9th April 2008, 23:58
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη..ε Γιάννη ήθελα να πώ!!! 6 χιλιάρικουςςςςς!!!
Nikon D3!!! wow!!! τη θέλωωωωωωωωω :roll: :roll: :roll: :D