PDA

View Full Version : Τι τύπο λαδιού χρησιμοποιείτε?

Pages : 1 [2] 3

efso
27th October 2005, 22:43
Και τι περίμενες να σου πει ρε βαγγέλη-πως δεν κάνουν τα συνθετικά-,να πουλήσει θέλει ο άνθρωπος...(πάντως στο rx7club.com μετά από άπειρες συζητήσεις δεν έχει βγεί άκρη με τα λάδια)..

vangelis
28th October 2005, 15:27
προσπαθω να διασταυρωσω πληροφοριες.με αυτο που λεει αυτη επιβεβαιωνεται μια σημαντικη πληροφορια για τα συνθετικα:δεν δινει το οκ η mazda γιατι δεν τα εχει δοκιμασει(βασικα δεν εριξε χρημα για να τα δοκιμασει).Οποιος μπηκε στο site της IDEMITSU (οχι στο aimtuning) θα δει οτι αυτοι κατασκευαζουν λαδι αποκλειστικα για ροταρυ εδω και20 χρονια.Αρα για να υπαρχουν και να μην εχουν κλεισει ακομα σημαινει οτι κατι κανουν!!

vangelis
1st November 2005, 23:09
στις διαφορες μαρκες λαδιων που χρησιμοποιειτε γραφει πουθενα "Energy Conserving"?

GeoRx 8
11th November 2005, 11:25
Λοιπον σε οτι περιοδικο εχω διαβασει και εχει κανει αφιερωμα στα καλυτερα λαδια τηs αγοραs το δικο μαs δεν ειναι πουθενα μα πουθενα και αρχιζει και μου την βαραει στο κεφαλι.

Τελικα μηπωs ειναι ενα κακο λαδι και πρεπει να βαλουμε κατι καλυτερο :?: :?:

Vasileios
11th November 2005, 11:46
Το περίεργο θα ήταν να το έχει στα καλά λάδια Γιώργο...Το έχουμε πει το λάδι το επέλεξαν γιατί αυτό συμφέρει τη MazdaEurope από άποψη κέρδους πιθανότατα χωρίς να θέτει βέβαια (έτσι πιστεύω...) σε κίνδυνο τη λειτουργία του κινητήρα. Είναι ένα μετριότατο λάδι το οποίο καλό θα είναι να το αλλάζουμε κάθε 5000Km για να είμαστε ΟΚ. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα λάδια αλλά και με αυτό το λαδάκι και τις συχνές αλλάγές όλα θα πάνε καλά :)

The Ace
11th November 2005, 12:29
Παιδιά, ο wankel δεν θέλει κανένα super duper λάδι, πολύ απλά γιατί δεν έχει κινούμενα μέρη!! 8) Το λάδι χρειάζεται μόνο για να ψύχει το μοτέρ και για να ψεκάζεται μέσα στους θαλάμους για να λιπαίνει τα apex seals. Για αυτό το λόγο στις αλλαγές λαδιού το λάδι βγαίνει σχετικά καθαρό, εν αντιθέσει με λάδι που έχει χρησιμοποιηθεί σε παλινδρομικό μοτέρ.

¶ρα, αν το λάδι κάνει αυτές τις δύο δουλειές, και επιπλέον "καίγεται" καθαρά -ώστε να μην αφήνει κατάλοιπα μέσα στους θαλάμους- τότε είναι υπεραρκετό για το wankel. Εξ'ου και το ότι η ίδια η Mazda δεν προτείνει κάποιο εξωτικό και πανάκριβο λάδι (όπως π.χ. η Honda για το S2000), αλλά απλά ένα ανεκτό λάδι που είναι φθηνό και ευπρόσιτο....

speed8
11th November 2005, 13:08
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα με το λάδι, όπως τα λέει ο Αντώνης. Τώρα όσον αφορά την ποιότητα όντως μπορεί να υπάρχουν και καλύτερα λάδια που να κάνουν αυτή τη δουλειά αλλά θέλει ψάξιμο και δοκιμή!!!!

vangelis
11th November 2005, 20:02
καλυτερα λαδια υπαρχουν και τα ξερουμε.Πρεπει ομως να ειναι μακροχρονια η δοκιμη για να καταλαβουμε κατι.
Μερικα απο τα super λαδια ειναι TOTAL-ELF-TEXACO-AMSOIL
Eγω ειμουν για ενα χρονο με Τexaco αλλα τωρα βαζω Τοταλ γιατι ειναι 2 κλικ ανωτερο.
Τι να πω....ο χρονος θα δειξει...

dadan
18th November 2005, 03:20
Το 8αρι μου το πηρα απο την Γερμανια με 11700χλμ και το εφερα Ελλαδα οδηγοντας το απο το Βερολινο. Εως την Βενετια εκανα 1127χλμ. Ελεγχο στο λιμανι της Βενετιας την σταθμη των λαδιων και ολα Ο.Κ. Απο Βενετια με το καραβι Ηγουμενιτσα και αλλα 373χλμ εως την Θεσσαλονικη παλι ελεγχος στα λαδια παλι Ο.Κ. Τωρα εχω 15000χλμ και του εχω βαλει ΜΟΝΟ 150ml λαδι συνθετικο 5-30 γιατι συνθετικο ειχε οταν το αγορασα και συνθετικο βαζει η Mazda στην Γερμανια, αλλα τωρα προβληματιζομαι για το τι λαδια να του βαλω στην επομενη αλλαγη, συνθετικα ποθ τα εχω δοκιμασει και ειμαι ευχαριστημενος και με το παραπανω η ημισυνθετικα;
Ξεχασα να πω οτι δεν το εχω δουλεψει αγρια και δεν το εχω βαλει στα κοκκινα και τον κοφτη (ακομα.....)

GeoRx 8
19th November 2005, 13:21
Χθεs που μιλαγα με τον Χρονη μου ειπε οτι απαγορευεται το συνθετικο λαδι στον Βανκελ λογο του οτι βενζινη και λαδι αναμυγνυονται και ειναι σαν να κολλαs ξυλο με σιδερο.

Αυτο ακριβωs μου ειπε παιδια.Τωρα τι να πω δεν ξερω. :roll:

TITANIUMRX
19th November 2005, 14:29
Aν Floodάρεις το αμάξι,τότε μόνο πέφτει βενζίνη μέσα στο λάδι.Δεν πρέπει να παίζει ρόλο όμως τί λάδι έχεις.Οπότε,να θυμάστε,πώς μετά από flodάρισμα,οπωσδήποτε αλλαγή λαδιών.Στην περίπτωση φυσικά,που το ξεσκίσετε στις μιζιές έτσι?Αν δεν επιμείνετε με την μίζα,δεν υπάρχει πρόβλημα.....

Nick_RX_8
19th November 2005, 16:06
Eγω παντως ειμαι της γνωμης να μην αλλαξουμε το λαδι που δινει η MAZDA.
Για να προτεινουν και να χρησιμοποιουν αυτο,κατι παραπανω ξερουν :wink:

GeoRx 8
20th November 2005, 00:44
Και εγω αυτο εχω πει τοσεs φορεs.

Επισηs μου ειπε οτι σε περιπτωση ζημιαs κατευθειαν η Μαζδα το λαδι ελενχει και αν δεν ειναι αυτο που δινει καληνυχτα.

JpoL
20th November 2005, 17:40
Επισηs μου ειπε οτι σε περιπτωση ζημιαs κατευθειαν η Μαζδα το λαδι ελενχει και αν δεν ειναι αυτο που δινει καληνυχτα.

ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Ας μου δείξουν που γράφει να βάζω λάδι της Ford αναγκαστικά για να ισχύει η εγγύηση, και μετά τα λέμε...

P.S. Αυτά χρησιμοποιώ και εγώ, αλλά να μην λένε και ηλιθιότητες κιόλας...

GeoRx 8
20th November 2005, 18:52
Δεν ξερω ρε παιδια και εγω τι να πω.Το ξερω οτι το λαδι ειναι για Φορντ αυτοκινητα αλλα ξερετε στο σερβιs τι κωλοεταιρια ειναι η Μαζδα και αντε να βγαλειs ακρη τι να πω????

peloponisios
21st November 2005, 11:46
Dadan αφού έχει συνθετικά μέσα, μην κάνεις καμιά κίνηση και βάλεις ημί, και κατά προτίμηση βάλε τα ίδια λάδια που είχε μέσα το αυτοκίνητο και μην ξαναλλάξεις φίρμα.
Και ρε σεις, στην Ιαπωνία βάζουν συνθετικά στη Γερμανία το ίδιο. Παίζει πολλή κουβέντα με το θέμα, μην είστε απόλυτοι.
Αν κάποιος μπορεί να βρει ημί καλλίτερο από αυτό το μουρουνέλαιο της Ντιβινόλ ας το αναφέρει.
Και αν είναι να πάει κάποιος για αλλαγή μοτέρ στην εγγύηση, ξέρετε πόσα μέσα πρέπει να βάλει ώστε να του γίνει η δουλειά; Σαν το στρατό ένα πράμα.

dadan
22nd November 2005, 19:41
Τι γινετε με την εγγυηση σε περιπτωση που βαλω συνθετικα?
Ισχυει η οχι?

GrRx8MaZdA
22nd November 2005, 19:44
Εγω που μιλησα με εξωτερικο μου ειπαν για texaco...Θα ρωτησω αλλον εναν ο οποιος ειναι χρονια στους ροτορες και σε 7ρια και σε 8ρια πλεον και θα σας πω..Παντως το λαδι μας ειναι πολυ κακο παιδες..Υπαρχουν αλλα πολυ καλυτερα και το λαδι ειναι το παν στα μοτορια μας....

vangelis
22nd November 2005, 21:36
Χρηστο,χρησιμοποιουσα εγω Texaco για αρκετο καιρο.Πολυ καλο λαδι.Αλλα επειδη το ψαχνω συνεχεια ,βρηκα το TOTAL που λενε οτι ειναι καλυτερο και εχει πολυ πιο ψηλα flash point και pour point.

peloponisios
25th November 2005, 16:35
Βαγγελη τα λενε ατομα με περισσοτερη εμπειρια!!

Εμπειρία σε τί?Σε εργοστασιακές μετρήσεις,σε έρευνα?Αν τα ξέρουν αυτά,να τα δούμε και εμείς.Να δούμε κάτι που να λεει ρε παιδί μου,ότι με το Divinol,ο renesis βρέθηκε τόσο φθαρμένος για παράδειγμα,μετά από τόσα χιλίομετρα....Μόνο τότε θα δεχτώ ότι είναι μαπα τα μεν από τα δε.Όλα τα άλλα είναι φιλοσοφίες του καφενίου για μένα.....

Βαγγέλη, το λάδι όπως το είδα όταν το έβγαλα είχε χρώμα χάλια και βρώμαγε, τώρα φταίει το μοτέρ μου; Φταίει το λάδι; Δεν ξέρω. Και ψάχνοντας τόσο Ιαπωνία, όσο και Γερμανία είδα και άλλα προτεινόμενα λάδια, όχι τίποτα εξωτικό, δόξα τω θεώ, δεν θέλει τέτοια ο Ρένεσις, είδα και κορυφαίες εταιρίες(Castrol, Aral, Motul) να προτείνουν συνθετικά, και πήρα το ρίσκο μου. Δεν ξέρω αν θα μου βγει σε καλό, αυτό το διαβεβαιώνω. Πραγματικά δεν ξέρω κανέναν που να με πείθει ότι ισχύει το μεν ή το δε, οπότε έριξα ζάρια... Πάντα βλέποντας ότι το κόστος των συνθετικών δεν είναι δυσανάλογο σε σχέση με το Ντιβινόλ.

GrRx8MaZdA
25th November 2005, 23:42
Παιδια το εχω ψαξει αρκετα και μπορω να σας πω με σιγουρια οτι το divinol το χρεισημοποιουμε μονο και μονο για εναν εμπορικο λογο-δεν μπορω να αναφερθω περισσοτερο-Παντως trust me...Εγω next week θα αλλαξω λαδακια και ολα τα γυρω-γυρω..Φιλτρα-παραφλου-κλπ κλπ κλπ

TOMASSINO
25th November 2005, 23:57
Να μην αρχισουμε τωρα το ραδιο αρβυλα παιδια...Η το ειπε καποιος επισημα,βαση ερευνας κλπ κλπ (οπως προανεφερε και ο TITANIUMRX) η να μην το γραφουμε καθολου καλυτερα. Περισσοτερο ζημια κανει το να μην λεμε τις πηγες μας.

GrRx8MaZdA
26th November 2005, 00:11
^Τι ραδιο-αρβυλα ρε??Ειπα ποτε καμια ""£"£"$$ σε τετοια θεματα???Σπανια γραφω εδω οποτε ξερω ποτε θα γραψω και τι...Αν θες ακολουθεις αν οχι συνεχισε με τα diviniolia σου δεν σε αναγκαζει κανενας...Τσεκαρε τι λαδια φορανε εξωτερικο να δεις...Και κατσε σκεψου γιατι μπορει να φοραμε στην Ελλαδα divinol...Ποιος τα φερνει...???Για δες!!!

MOD EDIT

dadan
26th November 2005, 00:33
Castrol GT9 magnatec 5w-30 συνθετικα εχω εγω στο δικο μου. Απο την Γερμανια αγορασμενα 34 ευρο τα 5 λιτρα.

dadan
26th November 2005, 00:39
Να τα και σε φωτο

TOMASSINO
26th November 2005, 15:02
^Τι ραδιο-αρβυλα ρε??Ειπα ποτε καμια ""£"£"$$ σε τετοια θεματα???Σπανια γραφω εδω οποτε ξερω ποτε θα γραψω και τι...Αν θες ακολουθεις αν οχι συνεχισε με τα diviniolia σου δεν σε αναγκαζει κανενας...Τσεκαρε τι λαδια φορανε εξωτερικο να δεις...Και κατσε σκεψου γιατι μπορει να φοραμε στην Ελλαδα divinol...Ποιος τα φερνει...???Για δες!!!

MOD EDIT

Αν και δεν απευθυνομουν σε σενα ειδικα, αφου απαντησες εσυ σε μενα να σε ρωτησω τοτε. Βρες μου καπου υπευθυνα με στοιχεια και αποδειξεις οτι τα Divinol δεν κανουν για το 8ρι και γιατι και θα σε παραδεχτω.
Ανοιχτη προκληση προς ολους βεβαια.

Δεν θελω να βγαλω τον εαυτο μου βεβαια στο οτι και εγω ελεγα οτι τα Divinol δεν ειναι καλα, αλλα δεν ειναι σωστο να λεμε κατι ετσι στον αερα χωρις τεκμηριωση.

Nick_RX_8
26th November 2005, 20:31
.....Βρες μου καπου υπευθυνα με στοιχεια και αποδειξεις οτι τα Divinol δεν κανουν για το 8ρι και γιατι και θα σε παραδεχτω.
Ανοιχτη προκληση προς ολους βεβαια.
Εεε και συ ρε Θωμα... θα τον παραδεχτεις :lol: βαλτε και ενα στοιχηματακι να εχει λιγο ενδιαφερον το θεμα :lol: :lol:

GeoRx 8
27th November 2005, 21:25
Παντωs και εγω το λαδι θα το αλλαξω θα βαλω κατι πολυ καλυτερο απο το ελαιολαδο που βαζουμε. :wink:

GrRx8MaZdA
27th November 2005, 21:35
^Πεστα ρε Γιωργαρε...Μια συμβουλη δινεις και ολοι να σε φανε εδω περα...Ο καθενας ας κανει οτι γουσταρει παιδες..

Θωμα με ενα χιλιαρικακι ευρω σε παω μια κοντριτσα..Ουτε ευρω λιγοτερο ;) Να χαρει και ο Νικ!!

TOMASSINO
27th November 2005, 23:56
^Πεστα ρε Γιωργαρε...Μια συμβουλη δινεις και ολοι να σε φανε εδω περα...

Δεν εχω προβλημα να δεχομαι συμβουλες που να στεκουν και οχι να ειναι λογια του αερα. Ελεος ρε παιδια. Σας ειπα κοψτε την αερολογια. Υποστηριζετε κατι? Τεκμηριωστε το. Αλλιως, ολα τα ακουω βερεσε.

GrRx8MaZdA
28th November 2005, 03:31
Δεν εχω ορεξη να σακουω..Οποτε here is the deal...I DON'T CARE IF YOU BELIEVE IT OR NOT!!!!

Αν θες το ακους,αν οχι χ@στηκα!!!Δες ποσοι αλλαξαν λαδια..Και μη τυχων κανεις edit και εδω!

Δεν σου εδωσα καμια προσωπικη συμβουλη...Και για να πω κατι ειδικα εδω που δεν εγραφα καθολου,ξερω τι λεω...

GrRx8MaZdA
28th November 2005, 03:32
1 σελιδα ασχολουμαστε με το αν πιστευεις ή οχι...Ασε τους αλλους να κρινουν μονοι τους..Δεν πιστευεις,μας το ειπες,ΤΕΛΟΣ!!

TOMASSINO
28th November 2005, 10:42
Αγορι μου το θεμα δεν ειναι αν σε πιστευω η οχι εγω!Εγω το γραφω για να μην υπαρχουν ανακριβιες στο φορουμ και να μην μπαινει ο καθε ειδικος (δηθεν) και γραφει μπουρδες. Οποτε η γραφεις κατι τεκμηριωμενα η μην το γραφεις καθολου. Δες και λιγακι καποια αλλη μελη πως τεκμηριωνουν τις αποψεις τους και τι εκτιμηση εχουν απο τα υπολοιπα μελη και κοψε τις αντιδρασεις λες και ολοι τα εχουμε βαλει με σενα!

RED8PASSION
28th November 2005, 13:03
Δεν χρειάζεται να δημιουργείται ένταση ρε παιδιά όταν πρόκειται για έκθεση απόψεων (όπως εδώ) και όχι για απόφαση με αναγκαστική επιβλητική δύναμη στους υπολοίπους. Ακόμη και ελάχιστες μηχανολογικές-τεχνικές απόψεις να έχει κάποιος είναι αρκετά εύκολο να αντιπαραθέσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του εκάστοτε ελαίου κάθε εταιρείας και να αποφασίσει ποιό του ταιριάζει . . αλλά και ποιό είναι αντικειμενικά καλύτερο.. (για τη χρήση που προορίζεται-μοτέρ-κλιματολογικές συνθήκες κ.λ.π.) Την προτροπή της εταιρείας βέβαια για συγκεκριμένο τύπο λαδιού μπορώ πάντως να τη χαρακτηρίσω επιπόλαιη και αν μη τι άλλο διφορούμενη.. Αρκεί να σας πώ (χωρίς να αναφέρω ονόματα και κατάστημα -συνεργείο για να μην εκθέτω {ακόμα} πρόσωπα και πράγματα ότι στο κεντρικό κατάστημα πώλησης ανταλλακτικών της mazda προτείνανε αυστηρά divinol 5-30 και στο συνεργείο της mazda αυστηρά λάδι της ford 10-40.. Η μήπως στέκει πολύ να φοράω εγώ στην κρήτη(+47) το καλοκαίρι το ίδιο λάδι με τον Αυστριακό η τον Τσέχο (-15) ή έστω το φιλαράκι μοτυ στο Νευροκόπι το χειμώνα??? Γιατί έτσι κρίνει η εταιρεία 5-30 "central europe".. και φαίνονται τα αποτελεσματα της επιλογής στην κατανάλωση λαδιού.. αρκετά μεγάλη ειδικά τι καλοκαίρι.. Ξέρω για τον ψεκασμό λαδιού στο θάλαμο, οπότε και απαιτείται λεπτόρευστο αλλά και πάλι το σταθερό κλίμα χρήσης του αυτοκινήτου ειναι σημαντικό!! Χ ά ο ς αγαπητοί "συνάδελφοι. . ." Για να μην μιλήσω για σταθερή διαφορά χρέωσης 26 ευρώ απο νομό σε νομό της Κρήτης 31(φίλτρο λαδιού+λάδι) έναντι 57ευρώ για τα ίδια. . . Το πιο έξυπνο (κατα τη γνώμη μου ) είναι να βεβαιωθείται ότι ισχύει η εγγύηση και με άλλο τύπο λαδιού αν θέλετε να προχωρήσετε σε αλλαγή, διαφορετικά κρατήστε έστω και "τηγανόλαδο" για να επωφεληθείτε της τριετούς εγγύησης και την επομένη της λήξεως βάλτε ότι νομίζετε και κρίνετε καλύτερο. . .

TOMASSINO
28th November 2005, 13:33
^Σωατη η αποψη σου. Ομως το φορουμ θα επρεπε να ειναι και μια συλλογη ορθων πληροφοριων. Οποτε λοιπον καλο θα ειναι καποιος να μοιραζεται τις γνωσεις του (και επιμενω τεκμηριωμενες) και οχι να στεκεται στο να λεει 'κατι ξερω εγω, ακουστε με' και τετοια. Αυτο αν μη τι αλλο ειναι καχυποπτο και δεν εχει να προσφερει τιποτα. Αυτος ειναι ο προβληματισμος μου.

Speez
28th November 2005, 15:10
Συμφωνώ με τον mod μας (χωρίς να αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα). Πολλοί από εμάς μπάινουμε στο forum για να αντλήσουμε και να μοιραστούμε γνώσεις ή να αναλύσουμε στοιχεία με άλλους που ξέρουν ενδεχομένως περισσότερα. Αυτή είναι και η κύρια χρήση του forum που αποτελεί και την βασική του αξία... αλλά μη βγούμε off topic. :wink:

GrRx8MaZdA
29th November 2005, 14:42
Δηλαδη να αφησουμε 2-3ς να μιλανε και οι υπολοιποι να μην λεμε τπτ???ωραιο ακουγεται....

ThanosL
29th November 2005, 14:50
Επιειδή είδα ένα φίλο πιο πριν να έχει φωτογραφία από Castrol θεωρώ σωστό να σας παραθέσω κάποιες πληροφορίες.
Στην εταιρία που εργάζομαι έρχεται πολύ συχνά ένας χημικός της BP-Castrol, τον είχα ρωτήσει για wankel λάδι από την Castrol.

Αφου μίλησε με εξωτερικό με διαβεβαίωσε ότι η Castrol δεν έχει λάδι για rotary. Γι'αυτό το λόγο δεν μου προτείνει να βάλω Castrol.
(Για την ακρίβεια να μην βάλω Castrol).

Απλά αναφέρω τη δικιά μου εμπειρία χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ με κανέναν.. :wink:

peloponisios
29th November 2005, 15:13
^Συμφωνώ με τον Θάνο. Είναι το ίδιο λάδι που χρησιμοποιεί και το group VAG κυρίως τα VW. Και ενώ έψαχνα για Catrol, Aral, Motul, όταν έδειξα στον μηχανικό μου τις προδιαγραφές του Castrol, με απέτρεψε παρότι η πιο "δυνατή" φίρμα σε λιπαντικά(κιβώτιο, διαφορικό τέτοια σκέφτομαι να βάλω).
Όσο για το αν τεκμηριώνονται οι απόψεις μας...Δεν τεκμηριώνονται, γιατί ακριβώς είναι απόψεις και γνώμες. Δεν έχουμε ένα στέλεχος της Mazda Ελλάς ώστε να παραθέσει την άποψη του για τα Divinol, επίσης δεν βλέπω κάποιον εδώ να λέει ότι το Divinol δεν κάνει για το RX8, αλλά ότι υπάρχουν και καλλίτερα λιπαντικά από αυτό. Οπότε δεν υπάρχει λόγος για κόντρες. Εδώ μιλάμε για ένα θέμα που καίει χρόνια τώρα τους κατόχους περιστροφικών κινητήρων και όχι μόνο.
¶ποψη ΜΟΥ, με ένα συνθετικό όχι πολύ ακριβό, αλλά επώνυμο και εντός προδιαγραφών και με συχνότερες αλλαγές από τις 5000 χλμ, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα -χωρίς να ξέρω σε βάθος χρόνου τι μπορεί να συμβεί. Εγώ πάω για 2η αλλαγή σε καμιά 500αριά χλμ και βάζω το παρακάτω:
Aral HighTronic F SAE 5W-30

http://www.aral-lubricants.com/lubricants/com/automotive/oilguide

Το χρησιμοποιεί και η FORD κυρίως και έχει προτάσεις και για τα δύο (Τσάλεντζ-Κόσμο)
Για να δουμε και άλλα παιδιά τι λάδια χρησιμοποιούν πέραν του Divinol.

GrRx8MaZdA
29th November 2005, 15:17
^Mπραβο ρε συ Αντρεα..100% μαζι σου σε αυτα που γραφεις...Αλλη μαρκα ομως θα χτυπησω εγω συνομα...;)

GeoRx 8
1st December 2005, 20:16
Λοιπον αυτεs τιs ημερεs αχοληθηκα αρκετα με το θεμα του λαδιουκαι σαs λεω καποια πραγματα που μου ειπε εα ατομο που εχει συνεργειο Μαζδα και ειναι γνωστηs στο θεμα του Βανκελ.

Το Divinol ειναι καλο λαδι αλλα οχι για πανω απο 5000 χιλιομετρα.Το χρησιμοποιουσε σε RX-7 και οταν ανοιξε το μοτερ του τα μεταλλα του ητανε πεντακαθαρα.

Αλλο λαδι που δουλευει ο συγκεκριμενοs ειναι το Motul και ειναι συνθετικο.

Επισης κοιταγα στο μαγαζι τα Castrol και οπωs ειπε ο Ανδρεας ειναι περισσοτερο για γρουπ VAG.

Ο ανθρωπος που μου ελεγε για τα λαδια ειπε οτι με συνθετικα τα RX-7 αρπαζανε μεσα καποια σημεια του μοτερ.

Δεν πιστευω παντως να υπαρχει αυτοκινητο στην αγορα που να υπαρχει τοσο μπερδεμα για το λαδι.Ενω τα συνθετικα ειναι τα κορυφαια λαδια για ολα τα μοτερ στον Βανκελ <μπορει>να υπαρξει προβλημα.

TITANIUMRX
1st December 2005, 21:29
Οι προδιαγραφές των ορυκτέλαιων,είναι 3000 χιλιόμετρα.Αντίστοιχα των ημισυνθετικών 5000.Τα foull συνθετικά,μπορούν να πάνε και μέχρι 10000 χιλιόμετρα,το πολύ-πολύ.Τα νούμερα που δηλώνουν την τελευταία 5ετία,τα εργοστάσια αυτοκινήτων,είναι στο φάσμα τίς υπερβολής,και γιατί όχι του συμφέροντος.Με πρώτη την Ford,άρχισαν να αλλάζουν τα λάδια τους,στα 20000 χλμ,πράγμα απαράδεκτο.Με το τελειώνει η εγγύηση,αρχίζουν τα προβλήματα,με αυτήν την τακτική.

GeoRx 8
1st December 2005, 21:38
^^Σωστος ακου λαδια στις 20000 χιλιομετρα και σιγα τα λαδια που βαζει η Φορντ.

Και ομως μου το λενε πελατες που εχουνε Φορντ και το πιστευουνε κι ολας αφου απαντανε ετσι λεει η εταιρια.Αν ειναι δυνατον δηλαδη.

georgge
1st December 2005, 21:38
Με πρώτη την Ford,άρχισαν να αλλάζουν τα λάδια τους,στα 20000 χλμ,πράγμα απαράδεκτο.Με το τελειώνει η εγγύηση,αρχίζουν τα προβλήματα,με αυτήν την τακτική.

Βαγγέλη,
Ford Focus S/W 1.6 (το αυτοκίνητο της δουλειάς) έχει 135.000 km στο κοντέρ. Επειδή είναι leasing και το αλλάζω κάθε τρία χρόνια από τα 0km μέχρι σήμερα πάει συνέχεια στον κόφτη εκτός από τα πρώτα 800km του break-in :twisted:
Έχει αλλάξει λάδια 3 φορές (!!!) και το μοτέρ του ξυραφιάζει ακόμη. Ίσως στα 200.000km να τα δώσει στη σακούλα αλλά μέχρι τότε ...

Στο RX-8 θυμίζω ότι τα λάδια ανανεώνονται κατά 2 λίτρα περίπου κάθε 5.000km :!:

TITANIUMRX
1st December 2005, 22:28
Σωστό,αλλά κάνε τον κόπο,και ψάξε στο νετ,έρευνες πανεπιστημίων και τρίτων φορέων,για την συμπεριφορά των λαδιών γενικώς,μετά από κάποια χιλιόμετρα.Θα πάθεις πλάκα από τα απολλεσματα.Στην οικογένεια,έχουμε 2 focus 1.8,το ένα με 200 άλογα κομπρεσοράτα,και πραγματικά είναι πολύ σκυλιά.Αλλά το λαδάκι τους,το αλλάζουμε στα 10000 το πολύ.
Όσον αφορά για την ανανέωση,το έχω πεί και πιό παλιά και εγώ,αλλά δεν νομίζω να είναι και πολύ ωφέλιμο για την ζωή των 4 ολόκληρων λίτρων που μένουν μέσα.Τα 2 λίτρα,μπαίνουν σταδιακά μέσα,και σε βάθος τουλάχιστον 7000 χλμ.

GrRx8MaZdA
2nd December 2005, 00:30
Παρελαβα και γω τα λαδακια μου....Amsoil 20W-50!!!
Και μαζι νεο φιλτρο πολυ καλυτερο λαδιου και επισης fuel λουμπ το οποιο καθαριζει εσωτερικα το μοτερ και μπαινει στο ντεποζιτο..Τωρα μενει να παρω και το αμαξι..χαχαχα...

georgge
2nd December 2005, 01:55
Σωστό,αλλά κάνε τον κόπο,και ψάξε στο νετ,έρευνες πανεπιστημίων και τρίτων φορέων,για την συμπεριφορά των λαδιών γενικώς,μετά από κάποια χιλιόμετρα.Θα πάθεις πλάκα από τα απολλεσματα.

Καμία αντίρρηση... Εγώ πάντως βλέπω τα αποτελέσματα στο "δοκιμασμένο" κινητήρα. No Problem o GM !!! :D
Όσο για τον Renesis... εκεί η φροντίδα και η αγάπη πάει στο άλλο άκρο :wink:

Χρήστο, καλοτάξιδα (μόλις πάρεις το αυτοκίνητο :lol: )

dimos kolovos
4th December 2005, 21:49
βαγγελη η ford ειχε βγαλει και το cougar με πρωτη αλλαγη λαδιων στα 160.000χλμ.
βεβαια εκει υποτιθεται οτι και ο κινητηρας και το λαδι ηταν ειδικα σχεδιασμενα γι αυτο

RotorManiac
5th December 2005, 17:36
εγω τελικα εβαλα τα Motul V300 5W-30... το σκεφτομουν απο το σερβις των 10Κ χλμ, θα δουμε στο μελλον αν επραξα σωστα ;-)

topaz
5th December 2005, 17:48
Οι προδιαγραφές των ορυκτέλαιων,είναι 3000 χιλιόμετρα.Αντίστοιχα των ημισυνθετικών 5000.Τα foull συνθετικά,μπορούν να πάνε και μέχρι 10000 χιλιόμετρα,το πολύ-πολύ.Τα νούμερα που δηλώνουν την τελευταία 5ετία,τα εργοστάσια αυτοκινήτων,είναι στο φάσμα τίς υπερβολής,και γιατί όχι του συμφέροντος.Με πρώτη την Ford,άρχισαν να αλλάζουν τα λάδια τους,στα 20000 χλμ,πράγμα απαράδεκτο.Με το τελειώνει η εγγύηση,αρχίζουν τα προβλήματα,με αυτήν την τακτική.

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!

telis
5th December 2005, 19:57
Να πω κι εγώ τι βρήκα ψάχνοντας...
Πρώτα απ'όλα ομολογώ ότι δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από λάδια :-)
Επειδή γίνεται πολλή κουβέντα τελευταία στο φόρουμ μας για τα λάδια (και μετά κι απ'αυτά που ανέφερε ο Στέφανος σε άλλη συζήτηση), έψαξα στο βρετανικό αντίστοιχο φόρουμ να δω τι λένε. Σίγουρα, στο αμερικάνικο υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες αλλά ήθελα να βρω κάτι από Ευρώπη -- και να είναι και στα αγγλικά ;-)

Τέλοσπάντων, στο http://www.rx8ownersclub.co.uk/forum/viewtopic.php?t=3711 υπάρχει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση για το θέμα χρήσης ορυκτέλαιων, ημισυνθετικών ή πλήρως συνθετικών λαδιών στο Renesis. Μάλιστα, στη δεύτερη σελίδα υπάρχει μια σύντομη παρουσίαση των διαφόρων τύπων λαδιών.
Γενικά, κι αυτοί ψάχνονται με το θέμα των λαδιών και για το αν αυτά που προτείνει η Mazda εκεί (Dexelia, είναι τα προτεινόμενα και στο ελληνικό εγχειρίδιο που πήρα από τη Mazda) είναι καλά, ή καλύτερα από άλλα (ημι)συνθετικά. Ο oilman (έμπορος λαδιών απ'ό,τι κατάλαβα) μάλιστα αναφέρει ότι το Dexelia της Mazda είναι στην πραγματικότητα το Total Quartz 9000 5W-30. Τελοσπάντων, αυτό αναφέρεται ως "MC (Molecularly Converted) mineral oil", δηλαδή ορυκτέλαιο με κάποια επεξεργασία (νομίζω ότι αυτά γενικά αναφέρονται ως ημισυνθετικά). Γενικά, είδα σε πολλά σημεία να λένε ότι καθαρό ορυκτέλαιο είναι αδύνατο να πιάσει προδιαγραφές 0W, 5W, ακόμα και 10W, οπότε πάμε σε ημισυνθετικά (ορυκτέλαια με επεξεργασία ή ανάμειξη με συνθετικά) και πλήρως συνθετικά.
Η γενική άποψη είναι ότι το λάδι καταναλώνεται στους βάνκελ, οπότε με τη συπλήρωση ανανεώνεται κλπ κλπ. Επίσης, από κάποιους που φαίνεται να ξέρουν συστήνεται να αποφεύγουμε τα συνθετικά γιατί αφήνουν κατάλοιπα μέσα στο ρότορα μετά την καύση, όπως ακριβώς έχουν πει ο Ace κι ο Topaz (και πιθανώς κι άλλοι)... Τελικά, το ρεζουμέ νομίζω είναι ότι υπάρχουν και καλύτερα λάδια από αυτά που προτείνει η Mazda, άρα κι από τα Divinol :-D, αλλά όχι κι ότι θα χαλάσουν τον κινητήρα. Αν τα αλλάζουμε και συχνά...

Τέλος, κάτι αρκετά ενδιαφέρον, όσο αφορά το αν τα συνθετικά όντως μπορούν να βλάψουν το Renesis. Στο http://www.rx8club.com/showthread.php?t=34838 υπάρχει φωτογραφία ενός επίσημου γράμματος της Mazda. Χοντρικά λέει ότι στους βάνκελ πριν το Renesis τα συνθετικά λάδια απαγορεύονται γιατί καταστρέφουν τα O-ring seals. Ο Renesis έχει διαφορετικά O-ring seals, που είναι συμβατά με τα συνθετικά λάδια. Αλλά και πάλι η Mazda προτείνει ορυκτέλαια για το Renesis, αν και δεν απαγορεύει τα συνθετικά...
Το θέμα βέβαια είναι τι γίνεται αν προκύψει πρόβλημα με το Renesis κι εσύ έχεις βάλει συνθετικά λάδια ;-) Όσο ισχύει η εγγύηση είναι κι αυτό ένα θέμα...

Τελοσπάντων, αν ενδιαφέρει κανέναν, συμφωνώ με τον Topaz (και άλλους): συχνές αλλαγές λαδιών και προσωπικά θα μείνω με Divinol για το θέμα της εγγύησης...

Και μια ερώτηση: έχει νόημα να αλλάξεις λάδια χωρίς να αλλάξεις φίλτρο. Π.χ. στα 5000 που πήγα και για την ανάκληση άλλαξα μόνο λάδια, ξέροντας ότι στα 10000 θα αλλάξω και φίλτρο έτσι κι αλλιώς...

Συγνωρέστε με για τη μακρυγορία μου... :oops:

RED8PASSION
5th December 2005, 21:10
Αν το ρωτάς από άποψης έκθεσης επιχειρηματολογίας, ναι σίγουρα έχει νόημα (δηλαδή οφέλη) η αλλαγή λαδιού έστω χωρίς φίλτρο. Προτείνω όμως λόγω του ελάχιστου πρόσθετου κόστους για την αγορά του καινούργιου φίλτρου αλλά και του επιπλέον λαδιού που απαιτείται, όταν αλλάζεις λάδια να αλλάζεις κάθε φορά και φίλτρο λαδιού παρόλο που και ο ίδιος ο κατασκευαστής το κρίνει ως μη αναγκαίο (για κάθε φορά)..

stefanosktm
5th December 2005, 22:01
Να πω κι εγώ τι βρήκα ψάχνοντας...
Πρώτα απ'όλα ομολογώ ότι δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από λάδια :-)
Επίσης, από κάποιους που φαίνεται να ξέρουν συστήνεται να αποφεύγουμε τα συνθετικά γιατί αφήνουν κατάλοιπα μέσα στο ρότορα μετά την καύση, όπως ακριβώς έχουν πει ο Ace κι ο Topaz (και πιθανώς κι άλλοι)...

Συγνωρέστε με για τη μακρυγορία μου... :oops:

tha sou po mono gia to thema katalipa. pou gnorizo . auta pou forame afinoun ta apisteuta katalipa ke mporo na sto apodikso opote thelis. eno auta pou forao tora sinthetika den afinoun aplo ke mporo na sto apodikso ke auto.

den exo tipote allo na po . aplos se mia sinantisi pou tha erthis na sou dikso mpouzi me imisinthetiko ke me sinthetiko ...

RENESIS
6th December 2005, 00:10
Στεφανε γιατι δεν βαζεις καμια φωτο με τα μπουζι,να τα δουμε και να βγαλουμε τα συμπερασματα μας,μετα απο χρηση ημισυνθετικου λαδιου και μια με συνθετικου?

GrRx8MaZdA
6th December 2005, 00:41
Παιδια ρωτησαν στην Μαζντα αν υπαρχει προβλημα με εγγυηση αν παμε να αλλαξουμε λαδι εκτος divinol και ειπαν οχι κανενα φερτε το και εδω να κανουμε την αλλαγη αν θελετε...

GeoRx 8
6th December 2005, 12:05
Ρε παιδια το εχω ξαναγραψει.Με τον Rotary Beat που μιλαγαμε στο μαγαζι του δεν εφερε την καταστροφη για το Divinol.

Και τα φορανε και πολλα RX-7 μου ειπε και μαλιστα ανοιξε το μοτερ σε ενα με το συγκεκριμενο λαδι και μου ειπε οτι ητανε πεντακαθαρο το μοτερ μεσα με μηδεν καταλοιπα.

Αλλα πρεπει να αλλαζετε το πολυ στις πεντε χιλιαδες χιλιομετρα!!!!!

Επισης βαζει και συνθετικα τα Μοτουλ.

Αν το Divinol αλλαζετε συχνα δεν εχει κανενα προβλημα.Δεν χρειαζεται και να τρελλενομαστε.

vangelis
19th December 2005, 18:31
ρε παιδια...τοσο καιρο μπροστα στα ματια μασ ηταν!!!
διαβαστε το πιο κατω αρθρο απο ΒP HELLAS
Συνθετικής τεχνολογίας λιπαντικό κινητήρων, με βάση την προηγμένη συνθετική τεχνολογία καταλυτικής υδρογονοπυρόλυσης της BP. Κατάλληλο για καταλυτικούς, πολυβάλβιδους κινητήρες, κινητήρες με υδραυλικές βαλβίδες, turbo, Wankel και συμβατικούς. Εξασφαλίζει:
- Υψηλή προστασία σε όλες τις συνθήκες λειτουργίας και ελαχιστοποίηση των φθορών.
- Χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου
- Μειωμένη εκπομπή καυσαερίων.
- Παράταση της ζωής του κινητήρα.
Η νέα προηγμένη σύνθεσή του υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές: ACEA A3/B3, API SL/CF. Επιπλέον υπερκαλύπτει τις αυστηρότερες προδιαγραφές και εγκρίσεις των κατασκευαστών: Mercedes Benz ΜΒ 229.1, VW 500.00/505.00, Rover κλπ.

vangelis
19th December 2005, 18:37
VISCO 5000 10-40

peloponisios
19th December 2005, 18:51
^Όλα αυτά λένε Βαγγέλη. Και τα Αράλ και τα Καστρόλ και τα Μοτούλ λένε για ρόταρυ.
Το θέμα είναι ότι πέραν της Αράλ, όλοι οι άλλοι κατασκευαστές λένε ότι "υπερκαλύπτουν" τις τάδε προδιαγραφές. Τι σημαίνει αυτό δηλαδή; Ότι είτε το βάλω σε Σκάνια είτε σε F1 είτε σε τριρότορο, το λάδι υπερκαλύπτει όλες τις ανάγκες;

vangelis
20th December 2005, 22:05
Τι να πω...δεν ξερω....
Σημερα μιλησα με τoν αντιπροσωπο της ΒP για να τον ρωτησω για το VISCO 5000.Μου ειπε οτι ειναι παρα πολυ καλο λαδι αλλα μου προτεινει το CASTROL MAGNATEC GTX(οπως ξερετε castrol και bp ειναι ενα και το αυτο).Ειναι και τα 2 το ιδιο λαδι ,απλα το καστρολ εχει την καινουργια πατεντα της που ειναι το MOLECULAR Atraction).
Aν εχει ακουσει καποιος σχολια για το μαγκνατεκ ας γραψει κατι παρακαλω.

GeoRx 8
20th December 2005, 22:20
Το Magnatec το εχω στο μαγαζι και ειναι οντως πολυ καλο λαδι γενικα.Αλλα για rotary δεν γνωριζω αν κανει και τι κανει.

vangelis
21st December 2005, 01:03
οκ,ευχαριστω Γιωργο.Θα σου πω εντυπωσεις.Αυριο θα το βαλω.Αν διαπιστωσω κατι ...ενα κλικ σε κατι διαφορα,θα σε ενημερωσω.
8)

ThanosL
21st December 2005, 11:02
Εγώ θα παραθέσω μόνο κάτι που είχα ξαναγράψει.

Έχω λόγο δουλειάς πολύ καλές σχέσεις με χημικό της BP-CASTROL.

Τον ρώτησα λοιπόν για rotary λαδι από την εταιρία του και αφού μίλησε με εξωτερικό μου απάντησε ότι ΔΕΝ έχει η Castrol λάδι για rotary και δεν μου συνιστεί να χρησιμοποιήσω.

Αυτές τις εμπειρίες είχα εγώ, όποιος θέλει τις χρησιμοποιεί όποιος δεν θέλει ας αγνοήσει ότι διάβασε παραπάνω.

Ευχαριστώ

TITANIUMRX
21st December 2005, 16:28
Όταν θα αρχίσουν να σπάνε τα μοτέρ,να αρχίζουν οι διαρροές από τα side seals και να πέφτουν οι συμπιέσεις στο 7,τότε θα αναλογιστούμε όλοι τι ήταν σωστό να κάνουμε.Και φυσικά θα τα ρίξουμε όλοι στην Mazda και στον Renesis.Το νού σας στην καπνίλα από πίσω.Παρόλα αυτά,ανακάλυψα προχθές,σε παλιότερο τεύχος του EVO,ότι μόλις αγοράστηκε το 8αρι τους,τούς έβαλε η ΕΛΜΑ,συνθετικό λάδι,και το δείχνουν και σε φωτογραφία μάλιστα,να το κρατάνε στο χέρι μέσα στο συνεργείο.Δεν θυμάμαι το τε'υχος,είναι ένα από τα πρώτα όταν πήραν το 8αρι.Τι να πώ,ούτε οι ίδιοι δεν έχουν εμπιστοσύνη στο Divinol,μιας και θα γράφονταν από το περιοδικό τα πάντα σχετικά με την συμβίωση με το αμάξι?Κόλοσαν να τούς βάλουν αυτό που δίνουν σε όλους?Για το φίλτρο υπόθηκε κάπου ότι δεν είναι Mazda.Εμένα πάντος μοπυ βάζουν γνησιότατο,το γράφει και επάνω με μεγάλα γραμματα.....

Απλά ένα σχόλιο :?

peloponisios
21st December 2005, 16:34
Βάγγο σχετικά με τη λαδίλα, βλέπαμε εχθές την πεταλούδα και ήταν μέσα κατάμαυρη από λαδίλα, το ίδιο και το ραμ αιρ, ο σωλήνας του φιλτροκουτιού και το κολάρο. Πως μπορούμε να αποφύγουμε τέτοια φαινόμενα;

The Ace
21st December 2005, 16:44
Βάγγο σχετικά με τη λαδίλα, βλέπαμε εχθές την πεταλούδα και ήταν μέσα κατάμαυρη από λαδίλα, το ίδιο και το ραμ αιρ, ο σωλήνας του φιλτροκουτιού και το κολάρο. Πως μπορούμε να αποφύγουμε τέτοια φαινόμενα;

:?: :?: :?:

Πως μπορεί να φτάσει λάδι στην εισαγωγή και στο ramair ? Μήπως είναι απλώς βρώμα λόγω ακριβώς της ευκολότερης και πιο άμεσης εισαγωγής ?

Στην πεταλούδα μπορεί, λόγω του blow-by. Αυτό δεν αποφεύγεται παρά μόνο με oil catch tank...

peloponisios
21st December 2005, 17:03
Λάθος μου Αντώνη, μπερδεύτηκα εγώ. Oil catch tank, thnx for the info.

vangelis
21st December 2005, 19:33
Τους εχω βαρεθει ολους...ο ενας ετσι ο αλλος γιουβετσι...δεν ****** ....εγω το αλλαξα σημερα και εβαλα το Magnatec και οοοττιιι θελει ας γινει.Τουλαχιστον θα μαθω απο πρωτο χερι τι παιζει.

******ΜOD EDIT

RENESIS
21st December 2005, 19:46
Όταν θα αρχίσουν να σπάνε τα μοτέρ,να αρχίζουν οι διαρροές από τα side seals και να πέφτουν οι συμπιέσεις στο 7,τότε θα αναλογιστούμε όλοι τι ήταν σωστό να κάνουμε.Και φυσικά θα τα ρίξουμε όλοι στην Mazda και στον Renesis.Το νού σας στην καπνίλα από πίσω.Παρόλα αυτά,ανακάλυψα προχθές,σε παλιότερο τεύχος του EVO,ότι μόλις αγοράστηκε το 8αρι τους,τούς έβαλε η ΕΛΜΑ,συνθετικό λάδι,και το δείχνουν και σε φωτογραφία μάλιστα,να το κρατάνε στο χέρι μέσα στο συνεργείο.Δεν θυμάμαι το τε'υχος,είναι ένα από τα πρώτα όταν πήραν το 8αρι.Τι να πώ,ούτε οι ίδιοι δεν έχουν εμπιστοσύνη στο Divinol,μιας και θα γράφονταν από το περιοδικό τα πάντα σχετικά με την συμβίωση με το αμάξι?Κόλοσαν να τούς βάλουν αυτό που δίνουν σε όλους?Για το φίλτρο υπόθηκε κάπου ότι δεν είναι Mazda.Εμένα πάντος μοπυ βάζουν γνησιότατο,το γράφει και επάνω με μεγάλα γραμματα.....

Απλά ένα σχόλιο :?
Δηλαδη ρε Βαγγο,για να καταλαβω,βγαζεις και εσυ "αχρηστο" το divinol? :? Δηλαδη η Ελληνικη αντι/πια δεν πηρε το Ο.Κ απο τα "κεντρικα"
στην απω ανατολη?Δεν ξερω,ομολογω οτι εχω χασει την μπαλα περι του θεματος λαδιου! :?

GeoRx 8
21st December 2005, 19:51
Εμενα μου φαινεται πολυ ασχοληθηκαμε με το θεμα λαδι και καπου κατανταει κουραστικο.Τοσες σελιδες για το λαδι?????

Και σοβαρα και εγω εχω μπερδευτει με τοσες γνωμες. :roll:

RENESIS
21st December 2005, 19:56
Εγω πιστευω,αντιθετως,οτι το λαδι ειναι ενα φλεγον και σημαντικο θεμα που μας απασχολει ολους και γι'αυτο εχουμε σπαταλισει τοσο "μελανι",τωρα αν βγαλουμε ή οχι ακρη αυτο ειναι αλλο θεμα! :roll:

GeoRx 8
21st December 2005, 19:57
Συμφωνω οτι ειναι φλεγον θεμα Γρηγορη αλλα δεν ειναι και τουρμπο κιτ???

22 σελιδες ειναι παραααααα πολλες για το λαδι.Ποσο αλλο να ψαξεις να βρεις???

TOMASSINO
21st December 2005, 21:02
Θα ελεγα οτι ειναι πιο λογικο οταν αναγνωριστουμε (ξερω ξερω η καραμελα παλι) να συνταξουμε μια ωραια επιστολη και να την στειλουμε μια στην ΕΛΜΑ και μια στην Ιαπωνια και να μας απαντησουν υπεθυνα. Ετσι αν η ΕΛΜΑ κανει κακως η οχι που μας προτεινει το Divinol να αρχισει να χοροπηδαει αφου θα κοινοποιηθει και στην Ιαπωνια και να παρουμε επισημη απαντηση.

TITANIUMRX
21st December 2005, 21:41

Το μόνο λάδι που υπάρχει μέσα στο σύστημα τής εισαγωγής Αντρέα μου,είναι αυτό τής φιλτροχοάνης,και είναι λογικό αν έχεις ρίξει πολύ,να λερώσει την πεταλούδα και ότι είναι ανάμεσα σε αυτήν και το φίλτρο(MAF sensor).To ramair αποκλείετε να είχε λάδια,με τίποτα...Μάλλον βρωμιά και νερό θα ήτανε.Δεν υπάρχει περίπτωση να εμπλακεί το λάδι του κινητήρα με τήν εισαγωγή,σε καμία περίπτωση...

TITANIUMRX
21st December 2005, 22:05
Δηλαδη ρε Βαγγο,για να καταλαβω,βγαζεις και εσυ "αχρηστο" το divinol? :? Δηλαδη η Ελληνικη αντι/πια δεν πηρε το Ο.Κ απο τα "κεντρικα"
στην απω ανατολη?Δεν ξερω,ομολογω οτι εχω χασει την μπαλα περι του θεματος λαδιου! :?

Σε καμία περίπτωση Γρηγόρη.Η όλη ιστορία με τα λάδια,είναι για να έχουμε να λέμε :?
Δεν πρόκειτε να αλλάξω λάδια εγώ,ούτε τα θεωρώ άχρηστα.Πρωτον δε έχω χημικό εργαστήριο,ούτε γραφείο έρευνας με έναν κινητήρα στον πάγκο.Πώς θα πώ αν είναι καλά ή όχι?Απλά εμπιστεύομαι την επιλογή τής Mazda,γιατί και η Elma δεν κάνει του κεφαλιού της,μην τρελαθούμε.Ότι χρησιμοποιήτε στην Ελλάδα,έχει πάρει σίγουρα έγκριση από ψιλά.
Έχω πεί,ότι δεν έχω μετοχές στην Divinol,απλά τα χρησιμοποιώ εδώ και 6 χρόνια σε άλλα αμάξια,και είναι όλα τους μιά χαρά στηη υγεία τους.Σε συνδιασμό με την χαμηλή τιμή τους,δεν έχω κανέναν λόγο να τα αλλάξω.

Το θέμα με το 8αρι του EVO,το ανέφερα,γιατί μου φαίνετε ύποπτος ο λόγος
που τούς δώσανε συνθετικό.Ήξεραν πώς θα δημοσιεύετε κάθε μήνα η πορεία του αυτοκινήτου,και φοβήθηκαν για τα Divinol?Για ποιό λόγο δεν τούς έβαλαν το λάδι που βάζουν και σε μάς.Αν δείτε σε οποιοδήποτε τεύχος που αλλάζουν λάδια,θα δείτε πώς αναφέρουν με πείσμα foul synthetic...Από την άλλη όμως,μήπως ήτανε και η χρήση άλλου λαδιού,και η αιτία που τους κολλούσε συνέχεια το φλοτερ της σταθμης,και τούς έπεφτε συνέχεια το αμάξι σε safe mode?Λέω εγώ τώρα :lol: :lol:

dimos kolovos
21st December 2005, 23:26
ρε παιδια πολυ ιστορια με το λαδι σας.
εμενα μου δημιουργηθηκε μια ευλογη απορια.
αφου οι κινητηρες σε 7αρια και 8αρια ειναι ουσιαστικα ιδιοι στα σωθηκα τους εσεις πως μπορειτε και βαζετε συνθετικο???

το ρωταω γιατι περα απο το θεμα με τα o-rings που δεν ειναι συμβατα με συνθετικα στα 7αρια, ενα αλλο προβλημα ειναι οτι τα συνθετικα δεν καιγονται και δημιουργουν επικαθησεις μεσα στον θαλαμο.
τα 8αρια δηλαδη πως τα καινε?

επιπλεον, τα 7αρια ειχαν ports πανω στον στατορα και με την περιστροφη ενα ποσο ακαυτου λαδιου διαφευγει.
τα 8αρια που εχουν τα ports στο πλαι θα επρεπε να εχουν σοβαροτερο προβλημα...

εχει δοκιμασει κανεις σας να βαλει σκετο ορυκτελαιο και μετα να ελεγξει τα μπουζι για επικαθησεις???
αυτο το τελευταιο δεν το λεω σαν ιδεα, απλα ρωταω.
νηπτω τας χειρας μου:)

Mavros Piravlos
22nd December 2005, 02:08
Επειδή υπάρχουν πάρα πολλές απόψεις σχετικά με το Divinol, αποφάσισα να ξεκαθαρίσω το τοπίο μία και καλή. Συγκέντρωσα λοιπόν όσους επιστήμονες ήξερα από την Ελλάδα αλλά και από άλλες χώρες της Ευρώπης, και αποφασίσαμε να περάσει το συγκεκριμένο λάδι το υπέρτατο test καταλληλότητας για τον κινητήρα μας, βασιζόμενοι στην Ελληνική κουλτούρα αλλά και στο δυσάρεστο γεγονός ότι το παλιάμαξό μας καίει λάδια. Αφού συγκεντρώθηκε το ποσό για την αγορά του απαραίτητου εξοπλισμού (Θα τον δείτε στο link), το test ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία.
Το Divinol Κύριοι ΔΕΝ αφήνει κανένα κατάλοιπο, η καύση του είναι τέλεια, είναι τεκμηριωμένο και δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση δείτε και μόνοι σας το αποτέλεσμα εδώ (http://www.geocities.com/mavros_piravlos/Clubfiles/Divinol_GR_Test.JPG).

Ελπίζω να πειστήκατε όλοι τώρα και να σταματήσει αυτός ο πανικός των 22 σελίδων.

asd
22nd December 2005, 02:43
:lol: :lol: :lol:

Nick_RX_8
22nd December 2005, 03:09
:lol: :lol: :lol: Κωστα εισαι απαιχτος ... :wink:

GrRx8MaZdA
22nd December 2005, 04:20
Xaxaxaxaxaxaxaxa..

Εκανα αλλαγη λαδιων σημερα..Αδειασα τα παντα οχι μονο καρτερ και εβαλα amsoil 20-50 Και νεο καλυτερο φιλτρο λαδιου...Πολυ καλη συμπεριφορα του αυτοκινητου μεχρι τωρα...

vangelis
22nd December 2005, 17:57
Χρηστο τι εβαλες? ημισυνθετικο η απλο?
ρωταω γιατι 20-50 μονο μινεραλ εχω δει

GrRx8MaZdA
22nd December 2005, 20:45
full συνθετικο...!!

stefanosktm
22nd December 2005, 21:54
Xaxaxaxaxaxaxaxa..

Εκανα αλλαγη λαδιων σημερα..Αδειασα τα παντα οχι μονο καρτερ και εβαλα amsoil 20-50 Και νεο καλυτερο φιλτρο λαδιου...Πολυ καλη συμπεριφορα του αυτοκινητου μεχρι τωρα...

σωστοτατος!

vangelis
23rd December 2005, 00:07
Λοιπον παιδες.Ειχα αγωνες μποουλινγκ και βρηκα τον γενικο διευθυντη της Mazda εδω.Ειχε παει σε σεμιναριο στην Αγγλια για γενικες οδηγιες οσο αφορα το 8.Η απαντηση τους στο θεμα λαδι ηταν οτι μπορουμε να χρησιμοποιουμε ειτε ημι συνθετικο ειτε full συνθετικο χωρις φοβο.
Σας ξαναλεω οτι δεν ειναι λογια του αερα.

GeoRx 8
23rd December 2005, 11:07
Καλα που υπαρχεις και εσυ Κωστα εδω μεσα :wink: :D .

Οχι ειναι χαζοιμοι Ιαπωνες να βαζουνε αυτο το λαδι και να σου δινουνε εγγυηση για 100.000 χιλιομετρα!!!!!Μην τρελλαθουμε τωρα.

Και στα RX-7 δεν αφηνει το παραμικρο καταλοιπο.Απλα θελει αλλαγη πιο συχνα.

peloponisios
23rd December 2005, 13:40
Και προσθέτω και άλλο ένα:
Οι Ιάπωνες λοιπόν στο 787Β του 91 (αυτό μωρέ που κέρδισε το LeMans ναι μωρέ ποιο Λε Μαν τώρα, και δεν το βάζανε στα λιμανάκια;;; ) φοράγανε συνθετικό φουλ φουλ φουλ. Ποιο; Idemitsu Rotary Racing Full Synthetic Engine Oil.
Θερμοκρασίες λαδιού δεν βλέπουμε, bulletin της Racing Beat αναφέρει ότι θερμοκρασίες πάνω από 210 Φαρενάιτ, ρίξτε το ρυθμό ή καλλίτερο σβήστε το άμεσα!
Δοκιμάζει λοιπόν αυτή η άσχετη εταιρία φουλ συνθετικά από το 77 σε ρόταρυ, οι θερμοκρασίες πέφτουν άμεσα, πιστή στην Amsoil και τώρα στην Royal Purple. Όλα φουλ συνθετικά. Λιγότερες θερμοκρασίες=μεγαλύτερη προστασία κινητήρα> Ζεστή χώρα η Ελλάδα+λάδι που παίζεται=Ρένεσις no like it.
Idemitsu δεν βρίσκου; Τι βρίσκου; Αλήθεια το βρίσκει κανείς; Να πάρουμε κανά κοντέινερ να 'χουμε;

TOMASSINO
23rd December 2005, 13:40
Λοιπον παιδες.Ειχα αγωνες μποουλινγκ και βρηκα τον γενικο διευθυντη της Mazda εδω.Ειχε παει σε σεμιναριο στην Αγγλια για γενικες οδηγιες οσο αφορα το 8.Η απαντηση τους στο θεμα λαδι ηταν οτι μπορουμε να χρησιμοποιουμε ειτε ημι συνθετικο ειτε full συνθετικο χωρις φοβο.
Σας ξαναλεω οτι δεν ειναι λογια του αερα.
Δεν του λες να μας στειλει με κανενα μαιλ ενα εγγραφο που το λεει αυτο?Μπορεις να το κανεις?

peloponisios
23rd December 2005, 13:41
Χρηστάρα, άκουσα ότι έπεσαν οι θερμοκρασίες άμεσα. Ισχύει; Συνεχίζει να ισχύει;

vangelis
23rd December 2005, 17:55
Θωμα,θα τον δω το απογευμα που θα παω να παρω το φιλτρο του αερα και θα τον ρωτησω.Αληθεια λεει παντως αν ειναι αυτος ο λογος που το θελεις.Αν δεν μπορεσει ευχαριστως να σου δωσω το τηλεφωνο της Mazda εδω να σου τον δωσουν να μιλησετε.
Επισης,διασταυρωσα και αλλη πηγη.Τηλεφωνησε ο μελλον πεθερος μου στην Ford Αμερικης και τους ρωτησε για το λαδι του 8 και τις προδιαγραφες του(οι οποιες αναφερονται στο users manual).Η απαντηση τους ηταν:"Πως ειναι δυνατο ,σε μοτερ του 2003 να χρησιμοποιητε λαδι τεχνολογιας 15 ετων πριν ???Σας προτεινουμε πληρες συνθετικο"
Αυτα για την ωρα.

vangelis
23rd December 2005, 18:07
πελοπονισιος:
εψαξα πριν καιρο το θεμα idemitsu.........δεν θυμαμαι ακριβως τιμες αλλα ηταν πολυ φτηνο σε σχεση με τα αλλα λαδια.Η ******* ηταν τα μεταφορικα που ξεπερνουσαν και την τιμη του λαδιου!!!

******MOD EDIT

TOMASSINO
23rd December 2005, 18:26
^Βαγγελη ειμαι δυσπιστος γενικα. Αλλα αλλο να εχεις ενα χαρτι να το λεει και αλλο το προφορικο..Δεν ειναι το ιδιο, δεν συμφωνεις? :)
Θα μας κανεις ολους μια εξυπηρετηση αν τα καταφερεις και σε ευχαριστω για την προσπαθεια σου!

GeoRx 8
24th December 2005, 01:12
Ρε παιδια για να τελειωσει αυτη η αμφισβητηση και το ανγχος του λαδιου.

Ακουστε ΙΔΕΑ.

Στελνουμε ενα Email αν γινεται δεν ξερω πως αλλα να γινει υπογεγραμμενο απο ολους μας στην Μαζδα της Ιαπωνιας ομως!!!!!!!!

Και να δουμε τι θα απαντησουνε να τελειωνουμε επιτελους!!!!!! :wink:

TOMASSINO
24th December 2005, 01:14
Ρε Γιωργο δεν διαβασες την προταση μου 2 σελιδες πιο πριν!?Αυτο ακριβως λεω και επισης ποτε ειναι καλο να γινει...Διαβαστε λιγακι προσεκτικα...

GeoRx 8
24th December 2005, 01:16
Ρε συ Θωμα μην τρελλαινεσαι το διαβασα απλα το ξαναειπα να το θυμισω επιτελους για να τελειωνουμε.

Πειραζει που το ξαναειπα?????

GrRx8MaZdA
24th December 2005, 06:47
Aντρεα πεσανε αρκετα...Αν και δεν ξερω τι σκ@τα να κανω..Να κατεβω πρωτα Αθηνα τον Φλεβαρη και να ρυθμισω μετα ή να ρυθμισω εδω και τωρα Θεσνικη???

Mavros Piravlos
24th December 2005, 13:42
Εδώ προτείνω να σταλεί από το σύλλογο η πρώτη επίσημη επιστολή στη Χιροσίμα, με αυτό το πολύ συγκεκριμένο θέμα, για μια υπεύθυνη απάντηση.
Για να τελειώσει αυτό το (μου είπε ο τάδε) και (άκουσα πως…)10 μήνες πριν το είχα προτείνει…

northern
24th December 2005, 14:30
Ας ξεκινησει η διαδικασια λοιπον.

red runer
24th December 2005, 14:56
εγκρινεται

TOMASSINO
24th December 2005, 22:26
Δεν ξεκιναει τιποτα ακομα.Αναγνωριζομαστε και μετα. Κωστα σωστος, οντως το ειχες προτεινει παλια.

GeoRx 8
25th December 2005, 14:55
^Αντε επιτελους να τελειωνουμε με αυτο το θεμα.

gvang
30th December 2005, 19:53
Προς τους φίλους που πηγαινο-'ερχονται στο Λονδίνο.
Κάνωντας λίγο research (chic), βρήκα ότι η Idemitsu, έχει γραφεία στο Λονδίνο, και συγκεκριμένα :
Idemitsu International Europe PLC
25-26 Albemarle Street, London W1S 4HX
Tel. 02076477300

Αν κάποιος μπορεί να έρθει σε επαφή μαζί τους, ίσως βρεθεί και τρόπος να φέρουμε μερικές δεκάδες μπουκαλάκια από το 20-50 Full Synthetic (Rotary) OIL τους :lol: :lol: :lol:

asd
30th December 2005, 20:25
27/1 Θα είμαι Λονδίνο για δουλειές!

Λες να περάσω μια βόλτα από εκεί?
Αφού έχουν γραφείο όμως, το λαδάκι θα πωλείται και στα καταστήματα...Όχι στα κεντρικά...

asd
30th December 2005, 20:35
Επίσης να πω ότι σίγουρα ένα email τα κεντρικά Ιαπωνίας από έμας ως αναγνωρισμένο club έχει μεγαλύτερο κύρος.

Ομως μέχρι να γίνει αυτό, αν στείλουμε και τώρα ένα email σαν μια μεγάλη ομάδα ιδιοκτητών Rx8 δεν νομίζω ότι θα περάσει στα ψιλά εκεί...

Σίγουρα θα απαντάνε σε customers τέτοιες ερωτήσεις...

Βέβαιαι είχε γίνει από ότι διαβάζω προσπάθεια τέτοια και παλαιότερα από μεμονομένο άτομο. Αλλά άλλο ένας άλλο 100.....

gvang
1st January 2006, 01:20
Συνεχίζοντας την έρευνα για τα λάδια, είδα αρκετές αναφορές σε PREMIX, δηλαδή την προσθήκη λαδιού στα καύσιμα. Μάλιστα αρκετοι, που άνοιξαν το μοτέρ τους, είδαν μεγάλη διαφορά όσο αφορά τα κατάλειπα τα οποία έλαμπαν δια της απουσίας τους !!
Δεν ξέρω, πολύ μπέρδεμα (και ακόμη δεν το έχω παραλάβει.... :lol: ).
Προσωπική άποψη, μάλλον ένα καλό ορυκτέλαιο όπως το Castrol 20-50 και ίσως και κάποιο AMSOIL Premix (αν υπάρχει στην ελλάδα).
Τεσπα, ας το πάρω πρώτα (την άλλη εβδομάδα) και συνεχίζω τον πονοκέφαλο.
Καλή χρονιά σε όλους (αμάν άργησα.....11:20 πήγε κι'όλας). :!:

Φιλιά,
τα λέμε ..... του χρόνου!

GrRx8MaZdA
1st January 2006, 01:46
Εδω και αρκερτο καιρο βαζω fuel loob ή αλλιως premix Οπως λες...Amsoil....Δεν εχω δει μοτερ κλπ αλλα πιστευω οτι θα κανει διαφορα..

gvang
1st January 2006, 09:39
Ποιό (και πως) ακριβώς χρησημοποιείς και που μπορεί κανείς να το προμηθευτεί ?
Σκέφτομαι από την πρώτη μέρα που θα πάρω το αυτοκίνητο, να βάζω premix.....

GrRx8MaZdA
1st January 2006, 09:49
Amsoil φιλε μου...

vangelis
1st January 2006, 13:35
δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να πηγαινει περισσοτερο λαδι στους θαλαμους καυσης.Τοτε τι ρολο παιζει η αντλια λαδιου?

halucom
3rd January 2006, 00:45
Hi παιδια!!
Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια!!!
Εγω εχω το challenge και μου καιει τρελα λαδια.Δηλαδη πηγα στη Θεσσαλονικη και γυρισα και μου εκαψε 600gr. Τα χιλιομετρα που εχω αυτη τη στιγμη ειναι 8500. Μου φαινεται καιει πολυ λαδι. (Το "σκιζω" συνεχεια, δηλαδη καθε μερα) Μηπως φταιει αυτο????

GeoRx 8
3rd January 2006, 00:53
Hi παιδια!!
Εγω εχω το challenge και μου καιει τρελα λαδια.Δηλαδη πηγα στη Θεσσαλονικη και γυρισα και μου εκαψε 600gr. Τα χιλιομετρα που εχω αυτη τη στιγμη ειναι 8500. Μου φαινεται καιει πολυ λαδι. (Το "σκιζω" συνεχεια, δηλαδη καθε μερα) Μηπως φταιει αυτο????Το τρελλο λαδι που το ειδες οτι σου καιει οταν λες οτι το σκιζεις καθε μερα?????Λογικο ειναι και λιγο καιει.Οπωτε μην ανγχωνεσαι καθολου μια χαρα ειναι το αμαξακι σου :wink:

TOMASSINO
3rd January 2006, 01:39
Hi παιδια!!
Εγω εχω το challenge και μου καιει τρελα λαδια.Δηλαδη πηγα στη Θεσσαλονικη και γυρισα και μου εκαψε 600gr. Τα χιλιομετρα που εχω αυτη τη στιγμη ειναι 8500. Μου φαινεται καιει πολυ λαδι. (Το "σκιζω" συνεχεια, δηλαδη καθε μερα) Μηπως φταιει αυτο????
Δηλαδη εκανες καμια 500 περιπου χιλιομετρα με σκισιματα?Ε καλα σου εκαψε ρε συ...!Μην ανησυχεις. Απλα μην ξεχνας να το ελεγχεις!

GeoRx 8
3rd January 2006, 01:52
Λοιπον ρωταει ενας σε γνωστο περιοδικο ο οποιος εχει RX-7 II τι λαδι να βαζει γιατι ειναι μπερδεμενος (λες και εμεις δεν ειμαστε)????

Και η απαντηση Για λαδι να παιξεις μονο ορυκτελειο,γιατι τα συνθετικα ξεραινουν τα o-ringw στου ροτορες και αυξανουν την καταναλωση λαδιου.Τον χειμωνα να χρησιμοποιεις sae 10w40 και το καλοκαρι SAE 15W-50 η 20W-50.

Αυτος που ρωταγε ητανε απο την Λαρισα μια παρενθεση.

Συμπερασματα δικα σας!!!!

asd
3rd January 2006, 03:59
^ Γιώργη το θέμα με τα rx7 και τα O rings τους είναι γνωστο....
Τα o-rings των 7αριων διαβρώνονται από τα συνθετικά λάδια...

Τα δικά μας o-rings όμως έχει αφήσει η mazda να εννοηθεί ότι δεν έχουν αυτό το πρόβλημα..

Επαναλαμβάνω, έχει αφήσει να εννοηθεί, επίσημα......μούγκα!!!

gvang
9th January 2006, 06:41
Επειδή την τρίτη παραλαμβάνω το αυτοκίνητο μου, και θα ήθελα (όπως ο καθένας) να κάνω από την αρχή μια σωστή συντήρηση, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τελικά σχετικά με τα λάδια - φίλτρα - στρώσιμο τι πρέπει να κάνω??????
Ουτως ή άλλως, είχα σκοπό να αλλάξω τα πρώτα λάδια το πολύ στα 400-500 χλμ. Από εκεί και πέρα, τι ? Αλλη μάρκα και αλλαγή κάθε 3-4000 χλμ ???? Ποίο άλλο φίλτρο θεωρείται "ποιοτικότερο" ??
Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια, αφού όπως είπα και σε άλλο thread από το πολύ διάβασμα αυτές τις μέρες, έχω μπερδευτεί τελείως.
Συνθετικά ή όχι ?
20-50 ??
Μάρκα ?
Φίλτρο ?

Φιλικά,
Γιώργος Βαγγέλης

GeoRx 8
9th January 2006, 12:29
Γιωργο παλι θα μπερδευτεις και χειροτερα γιατι ο καθενας θα σου πει την γνωμη του.

Για μενα βαζε αυτα που λεει η Μαζδα αφου ειναι και αρχη να εισαι και καλυμμενος και τελος.Το φιλτρο της Μαζδα ειναι μια χαρα ολα τα φιλτρα την ιδια δουλεια κανουνε.

RENESIS
9th January 2006, 17:56
Θα συμφωνησω και εγω με τον Γιωργο,βαζε αυτα που προτεινει η mazda,προς το παρον,μιας που θα εχεις και εγγυηση,αυτο κανω και εγω!
Απλα η γνωμη μου ειναι να κανεις αλλαγη λαδιων καθε 5000χλμ,αυτα προς το παρον! :wink:

stefanosktm
9th January 2006, 19:29
Επειδή την τρίτη παραλαμβάνω το αυτοκίνητο μου, και θα ήθελα (όπως ο καθένας) να κάνω από την αρχή μια σωστή συντήρηση, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τελικά σχετικά με τα λάδια - φίλτρα - στρώσιμο τι πρέπει να κάνω??????
Ουτως ή άλλως, είχα σκοπό να αλλάξω τα πρώτα λάδια το πολύ στα 400-500 χλμ. Από εκεί και πέρα, τι ? Αλλη μάρκα και αλλαγή κάθε 3-4000 χλμ ???? Ποίο άλλο φίλτρο θεωρείται "ποιοτικότερο" ??
Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια, αφού όπως είπα και σε άλλο thread από το πολύ διάβασμα αυτές τις μέρες, έχω μπερδευτεί τελείως.
Συνθετικά ή όχι ?
20-50 ??
Μάρκα ?
Φίλτρο ?

Φιλικά,
Γιώργος Βαγγέλης

συνθετικο 5-30 να τηρει της προδιαγραφες της μαζντα.

φιλτρο μαζντα και οχι αυτο ποθ βαζουν ολοι εδω να κοιταξεις να λεει mazda πανω

για πιο πολλες πληροφοριες περι service παρε τηλεφωνο τον καλογριτσα η περνα απο εκει να σου πει δυο τρια πραγματα! ωστε να μην χασεις και την εγγυηση.

stefanosktm
9th January 2006, 19:32
Γιωργο παλι θα μπερδευτεις και χειροτερα γιατι ο καθενας θα σου πει την γνωμη του.

Για μενα βαζε αυτα που λεει η Μαζδα αφου ειναι και αρχη να εισαι και καλυμμενος και τελος.Το φιλτρο της Μαζδα ειναι μια χαρα ολα τα φιλτρα την ιδια δουλεια κανουνε.

πιστεψε με δεν κανουν την ιδια δουλεια ολα τα φιλτρα. μπορω να σου διξω φιλτρο το δηθεν μαζδα με αυτο που φοραω εγω να παθεις πλακα. + οτι ανεβενει και ελαχιστα η πιεση του λαδιου!

GeoRx 8
9th January 2006, 21:30
Τι φιλτρο φορας Στεφανε????

stefanosktm
9th January 2006, 22:06
Τι φιλτρο φορας Στεφανε????
japan
den exei onoma

GrRx8MaZdA
10th January 2006, 15:11
Φοραει κανενας MOTUL????
Tα amsoil ειναι πανακριβα :( ...

stefanosktm
10th January 2006, 15:56
Φοραει κανενας MOTUL????
Tα amsoil ειναι πανακριβα :( ...

ολοι που φτιαχνουν ταμαξια τους στον καταραμενο motul φορανε.

πανακριβα ? ποσο τα περνεις?

GrRx8MaZdA
10th January 2006, 16:02
Δεν καταλαβα τι θες να πεις...Στον γνωστο καταραμενο??Ποιος φτιαχνει το αμαξι του στον καταραμενο???Ποσο τα περνω???15ευρω το λιτρο αν θυμαμαι καλα...Θανατος..Για τουρμπο ομως...

stefanosktm
10th January 2006, 16:21
Δεν καταλαβα τι θες να πεις...Στον γνωστο καταραμενο??Ποιος φτιαχνει το αμαξι του στον καταραμενο???Ποσο τα περνω???15ευρω το λιτρο αν θυμαμαι καλα...Θανατος..Για τουρμπο ομως...

απλως εκει που γυρναω σε μερικα στεκια μερικα ατομα που φτιαχνουν το ρχ8 στον καταραμενο τους δινει μοτουλ λαδια.

πληρωνεις ομως κατι καλο . τωρα βεβαια 15 ευρο ειναι πολλα αλλα τοσο κανει και το λιτρο το αυθεντικο τησ mazda to dylexia.

κωστας ναυπλι
10th January 2006, 16:23
Εγω φτιαχνω το τουτου μου στον καταραμενο και βαζω motul. και τα πληρωνω 12,30 το λιτρο.

stefanosktm
10th January 2006, 16:24
μπερδευτικα πληρωνεις ποσο το λιτρο?

κωστας ναυπλι
10th January 2006, 16:32
12,30Ευρω

vangelis
10th January 2006, 20:21

απλως εκει που γυρναω σε μερικα στεκια μερικα ατομα που φτιαχνουν το ρχ8 στον καταραμενο τους δινει μοτουλ λαδια.

πληρωνεις ομως κατι καλο . τωρα βεβαια 15 ευρο ειναι πολλα αλλα τοσο κανει και το λιτρο το αυθεντικο τησ mazda to dylexia.
DEXELIA θες να πεις :wink:

gNiL
10th January 2006, 22:36
Divinol 5w-30. ρε παιδες, το αντιστοιχο της shell εχει 70Ε το 4λιτρο!! εμεις παιζουμε στα 25-30Ε το 5λιτρο. στο πηγαδι δεν ***** κ εμεις??

GeoRx 8
11th January 2006, 02:11
Και εγω εχω στο μαγαζι Castrol με 22 ευρω το λιτρο γιατι τοσο κανει.Αρα τα 15 ευρω μια χαρα ειναι και τα 12,50. :wink:

GrRx8MaZdA
11th January 2006, 02:16
Kαλα ρε guys και γιατι το 5κιλο το divinol κανει 25Ευρω???

Το φτηνο ειναι και ακριβο ομως...Θα δουμε θα το ψαξω και αλλο με τα λαδια αν και δεν ειδα αν καν εκαψε το αμαξι λαδι..Αν καιει ενα λιτρο το μηνα ειναι οκ αλλα αν καιει 1 λιτρο τη βδομαδα ενταξει δεν λεει...Εχω και μεγαλο καρτερ και θελω +2λιτρα....

FRAGISKOS
11th January 2006, 19:17
Έπεσε η τιμή του Divinol? (5w-30) Γιατί το πλήρωσα 33ε πριν από 3 μήνες. Το 5κιλο πάντα.

GrRx8MaZdA
11th January 2006, 19:37
Eγω παντως 25-28το επερνα...Τωρα φτασαμε στα 75 το 5κιλο αλλα ελα που ειναι κορυφαια επιλογη τα ατιμα...

RotorManiac
12th January 2006, 02:21
^γιατι τα divinol ειναι ημι-συνθετικα. οσο πιο 'συνθετικο' ειναι το λαδι, τοσο ακριβαινει η τιμη του. η καλυτερα να το πω οσο πιο 'ειδικη' ειναι η χρηση για την οποια προοριζεται...

GrRx8MaZdA
12th January 2006, 02:30
Απο amsoil τι φορατε παιδες σε περιεκτικοτητες??Εγω εχω 20w50..

gNiL
14th January 2006, 13:03
οχι ρε fragisko η τιμη εκει παιζει 32 το πεντακιλο, απλα εγω το πηρα 30. αλλα υπαρχουν τρελες διαφορες. το 1το λαδι ποτε αλαζει ρε παιδες? ακολουθουμε το βιβλιαρακι μαμα η θα καουμε ζωντανοι?

gvang
14th January 2006, 17:53
Οι υπόλοιποι είναι σίγουρα πιο κατάλληλοι να σου απαντήσουν, πάντως εγώ θα αλλάξω στα 1000 χλμ, μετά στα 2500, στα 5000 και έπειτα κάθε 5000.
Κάποιοι μπορεί να το θεωρήσουν υπερβολικό (ειδικά την πρώτη αλλαγή), αλλά έχω ένα κόλλημα με τα λάδια, οπότε .....

package
14th January 2006, 17:56
Καλό θα κανεις. Κακό όχι.

MARIOS ANDREOU
14th January 2006, 18:04
ΕΙΜΑΙ Ο ΜΑΡΙΟΣ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ.ΒΑΖΩ ΛΑΔΙ ΤΗΣ ΤΕΧΑCO 5-30 ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

MARIOS ANDREOU
14th January 2006, 18:30
ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ 10W
-40.EINAI KΑΛΕΣ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ RΧ8?

GeoRx 8
14th January 2006, 20:38
Μαριε περνα μια απο τα Νεα Μελη και κανε μας μια συσταση,και γραφε με μικρα αν μπορεις.

Οσο για το λαδι 10-40 καλο ακουγεται,η Μαζδα τι σου λεει εκει περα???

GrRx8MaZdA
14th January 2006, 22:56
Γιωργο για στηριξε την αποψη σου!!Με αφορα και μενα.Τεκμηριωσε σε παρακαλω το "¨καλο ειναι"??

gvang
14th January 2006, 23:04
Στο βιβλίο του κατασκευαστή λέει ότι το λάδι πρέπει να επιλέγεται σύμφωνα με τις εξοωτερικές θερμοκρασίες.
Εμείς στην ελλάδα έχουμε (ειδικά το καλοκαίρι) αρκετά ανεβασμένες θερμοκρασίες σε συγκριση με άλλες βορειότερες χώρες. Ετσι το 10-40 μου φαίνεται καλή επιλογή.
εξ'άλλου, αυτό που τονίζει η mazda είναι το λάδι να έχει κάποιες προδιαγραφές (π.χ. API SJ/SL) και εφ'όσον υπάρχει, την σωστή επιλογή με βάση τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Αρα, το 10-40 ακούγεται πολύ λογικό.

Αποψη μου πάντα, αφού και εγώ σύντομα είναι να αλλάξω λάδι και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα είναι 5-30 ή 10-40.....

RotorManiac
15th January 2006, 19:00
^δεν ειναι παραλογο αυτο που λες, αλλα αμα το πας ετσι, γινεται και το αλλο: αλλαζεις τυπο λαδιου χειμωνα/καλοκαιρι. το θεμα ειναι αν τραβαει η ψυχη σου να το κανεις αυτο καθε 6μηνες, γαιτι θα πρεπει να κανεις τελειο στραγκισμα... ειναι το πιο σωστο αλλα κατα την γνωμη μου υπερβολικο στην φαση που ειμαστε ολοι τωρα...

asd
15th January 2006, 19:24
Θα πάω Λονδίνο σε 10 μέρες και σκέφτομαι να φέρω κανένα μπουκαλάκι Dexelia....Ξέρει κανείς από αυτούς που πέρασαν από εκεί να μου πουν που να ψάξω? Zone 2 θα μένω.....

vangelis
15th January 2006, 20:17
ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ 10W
-40.EINAI KΑΛΕΣ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ RΧ8?
Γεια σου Μαριε.Εχω ρωτησει εγω στη Μαζδα Κυπρου και μου ειπαν πως δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα μιας και εδω στη Κυπρο εχουμε 10 μηνες καλοκαιρι!!!
Εβαζα και γω το 5-30 της texaco αλλα τωρα τελευταια χρησιμοποιω 10-40 αλλης εταιριας.

GeoRx 8
16th January 2006, 01:08
Αυτο που ειπε ο Γιωργος.Αλλες θερμοκρασιες εχουμε το Χειμωνα και αλλες το καλοκαιρι.

Το καλοκαιρι εχουμε 40 βαθμους και το λαδι μας ειναι μεχρι 30 βαθμους.Αλλα ποιος καθεται να αλλαζει συνεχεια τα λαδια???Αλλωστε δεν ειναι και οτι καλυτερο.

GrRx8MaZdA
16th January 2006, 01:09
Γιωργο γιατι δεν ειναι ο,τι καλυτερο??????

GeoRx 8
16th January 2006, 01:11
Γιατι πρεπει να στραγγιξει πολυ καλα το αυτοκινητο το λαδι που εχει μεσα,για να μην μπερδευονται τα συστατικα των δυο λαδιων αφου ειναι ποιο χοντρο το ενα απο το αλλο.Αυτο το λενε ολες οι εταιριες λαδιων οτι μην μπερδευεται τα λαδια σε καμια περιπτωση.

GrRx8MaZdA
16th January 2006, 01:16
Καθε φορα που αλλαζω λαδι απο λαδι στραγγιζω πληρως ολο το λαδι απο καρτερ και απο τα ψυγεια λαδιου και αλλαζω και φιλτρο ωποτε ειμαι οκ πιστευω...ε??

GeoRx 8
16th January 2006, 01:27
Αν αλλαζεις τα λαδια ετσι ναι Χρηστο κανενα προβλημα.Αλλα επειδη η μηχανη κραταει λιγο λαδι και παλι μην το κανεις συνεχεια.

gvang
16th January 2006, 10:53
Το 5-30 είναι για θερμοκρασίες από -30 έως 40 βαθμούς κελσίου (βάση πίνακα στο βιβλίο της mazda). Και μιλάμε πάντα για την θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Το 10-40 είναι από -25 έως 45 περίπου.
Θεωρώ ότι είναι πιο κοντά (στην υψηλή θερμοκρασία) στα ελληνικά δεδομένα. Οχι ότι έχουμε και συνέχεια 45 βαθμούς όπως π.χ. στην Κύπρο, αλλά μπορεί και να φτάσει. Από την άλλη, διαμένωντας στην Αθήνα, θεωρώ δύσκολο να πέσει το χειμώνα η θερμοκρασία στους -25, και ακόμη και στο νευροκωπι, συμβαίνει όχι πολύ συχνά. (ασε που προσωπικά αν έχει -25, δεν νομίζω να είχα όρεξη να βγω βόλτα :lol: :lol: ).
Μην με παρεξηγείτε, ότι γράφω βασίζονται σε απλή λογική. Δεν είμαι ειδικός. Απλά μου φαίνεται πιο σωστό. Π.χ. στην Σουηδία, δεν νομίζω να βάζουν τέτοιους αριθμούς (χωρίς να το ξέρω), αλλά πιστεύω κάτι σε 0-30 ίσως....

Τέλος, βρήκα το παρακάτω στο αμερικάνικο forum.
Ξέρει κανείς αν τα Royal Purple, είναι διαθέσιμα και στην Ελλάδα???
http://www.rx8club.com/showpost.php?p=1081336

Φιλικά,
Γιώργος Βαγγέλης

gvang
16th January 2006, 10:58
Διόρθωση: Το 5-30 φτάνει έως τους 40 βαθμούς, αναφερόμενο στο original Dexelia. Τα υπόλοιπα (για την mazda), θεωρούνται ότι φτάνουν έως τους 35 περίπου.
αλλη μια ίσως απόδειξη ότι η μάρκα παίζει ρόλο.
Επίσης, αν πάρουμε της μετρητοίς (από το αμερικάνικό άρθρο) ότι όλα παίζονται στο πόσο καλά διαχειρίζεται η αντλία λαδιού το λάδι που βάζουμε, ίσως τελικά οι μάρκες να περιορίζονται σε 2-3 μόνο????

gvang
17th January 2006, 20:02
Update:
Από το rx8club.com στο τμήμα του Καναδά :

You guys have to understand that the use of mineral oils are recommended by Mazda through your initial break in because crude oils provide good sealing for the APEX seals for say the first 8-10,000 KM. After that, you should be using full synethetic oils. Mazda does not tell you this because they can't tell you switch from these oils that oil for this reason and that. It makes it confusing for consumers and if they say they allow synthetics people will NOT use crude oils in the beginning to help ensure proper sealing. Don't believe it? I've already spoken to the person who built the Mazdaspeed RX8 for Targa racing in Canada and have confirmed the information. He has been racing rotarys for over a decade. Synthetic oils do NOT include brands such as MOBIL 1, VALVOLINE, CASTROL or anything of the sort that is found in Canadian Tire. None of those brands are synthetic oils. Because North America has no sanctioning body regulating the oil industry, they are simply ALL the same crude oils mined within the states with 5-10% synthetic additives.

Επίσης το εξής :shock: :shock:

If you choose to use a synthetic, do not use anything like Castrol, Valvoline, Mobil 1... etc.. All of them are made out of Jersey in the states.

You would want use fully synthetic oils following European standards for quality. I'd say MOTUL. They have a few various lines avaliable for race (300V which I use) and one consumer level one that will literally blow away Mobil 1 and all the Canadian Tire competition brands. If you need a listing of where to pick it up, let me know, I have a list of all Toronto distributors.

Με λίγα λόγια, στο στρώσιμο θέλει απλό λάδι και μετά συνθετικό.
Τι να πω, μεγάλη σπαζοκεφαλιά το θέμα......

asd
17th January 2006, 20:34
^^ Ενδιαφέρον...

Τελικά τα Dexelia είναι συνθετκά ή όχι???

GeoRx 8
18th January 2006, 00:03
Ο τυπος ομως βγαζει το MOBIL 1 κακο λαδι και προωθει πολυ το Μοτουλ.

Το Mobil 1 ομως ειναι απο τα καλυτερα λαδια :wink:

spirozz
18th January 2006, 16:26
Γιώργο δεν νομίζω ότι δεν θεωρεί τα mobil 1 καλά λάδια , απλά προτείνει την motul διότι κατά τα λεγόμενα του είναι μελετημένα ως προς τις προδιαγραφές τους, περισσότερο απο τα πρώτα, για το κλίμα που επικραττεί στις ευρωπαικές χώρες,ίσως ενδεχομένως πιο θερμό δηλαδή κλίμα. :roll: :roll:

GeoRx 8
19th January 2006, 14:59
Ναι αλλα και το Mobil 1 κανει για Ελλαδα κανονικοτατα,και ετσι κι αλλιως ειναι εδω παααρα πολλα χρονια.

Z3N3N_RX8
25th January 2006, 06:53
συνεχισε να βαζεις mobil 1 και θα γυρευεις ροτορες σε λιγο

GeoRx 8
25th January 2006, 13:46
^Γιατι ποιος ειμαι οτι βαζω εγω Mobil 1?????Απλα αναφερθηκα στο οτι ειναι καλο λαδι,και οχι οτι κανει για rotary!!!!!

Να καταλαβαινομαστε.

GrRx8MaZdA
25th January 2006, 15:58
Γιωργο φιλικα στο λεω γραφεις γραφεις και θα παρεις κανεναν στο λαιμο σου και θα σε κυνηγαει αν παει κατι λαθος με το αμαξι του..Τραβηγμενο αλλα με το να λες πραγματα που δεν εχεις ψαξει,τα διαβαζει ο αλλος και καλιστα μπορει καποιος να πηγε να εβαλε Mobil1 και τωρα να εχει ηδη προβληματα..Λεμε ακραια περιπτωση..Ας προσεχουμε λιγο αυτα που γραφουμε να τα γνωριζουμε σιγουρα...Εδω μιλαμε για λαδια σε ροτορες...

halucom
25th January 2006, 16:05
Διαβαζω πολα posts σχετικα με το τι λαδια χρησιμοποιουμε!Ο καθενας λεει τις εντυπωσεις του αλλα πιστευω οτι καθε αυτοκινητο συμπεριφερεται ξεχωριστα διοτι δεν ξερουμε πως το δουλευει ο καθενας μας. Εγω απο προσωπικη μου εμπειρια το Havoline που ειχε απο τη mazda δεν μου αρεσε διοτι εκαιγε παρα πολυ.Ισως φταιω κι εγω που το σκιζω το αυτοκινητο. Γι'αυτο την επομενη φορα θα βαλω το motul 300V να δω πως ειναι αν ειναι καλυτερο η οχι!

leo
25th January 2006, 16:50
Τό motul 5w30 8100 πού χρησιμοποιό από τήν πρώτη ημέρα στό rx8
έχω 9500 χλμ.μέ αυτό τό λάδι

Μιά ματιά εδώ.
http://www.motul.de/oelberater/auto/details.php?id_hersteller=26&id_kfz=3100[/img][/code][/quote][/url]

RENESIS
25th January 2006, 17:17
^Παιδια αυτα τα λαδια που χρησιμοποιειτε(motul 5w30 8100,motul300V) ειναι συνθετικα η οχι?

leo
25th January 2006, 20:51
motul 5w30 8100,motul300V καί τα δύο 100% συνθετικά

RENESIS
26th January 2006, 03:07
Δεν ξερω ρε παιδια αλλα γνωστος μου με RX8 COSMO,που δεν μπαινει εδω,επαθε χοντρο προβλημα και μου λεει οτι ειναι απο τα συνθετικα λαδια που εβαζε!Αυτα ειναι τα λογια που μου ειπε στο τηλεφωνο,δεν ξερω τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο! :roll:

asd
26th January 2006, 03:53
Παιδιά καλύτερα να μείνουμε οι stock σε αυτό που συστήνει η Mazda...

Εννοώ το Dexelia, που με τη σειρά του είναι ίδιο με το Total Quartz 9000 5W/30...Ημισυνθετικά.

Με αυτά δοκιμάστηκε ο κινητήρας μας, αυτά θα βάζουμε...

vangelis
27th January 2006, 01:54
Αποστολε,οταν αποφασισα να βαλω Τοταλ ειχα μιλησει με τον επισημο αντιπροσωπο και μου ειπε οτι η Τοταλ δεν εχει λαδια ημισυνθετικα στο 5-30 και σπανια θα βρω μαρκα που θα εχει ημι σε αυτη την πυκνοτητα.Ετσι ειχαμε καταληξει στο 10-40 που ειχε η τοταλ σε ημισυνθετικο.Ψαξτο λιγο.

GeoRx 8
27th January 2006, 13:31
Γιωργο φιλικα στο λεω γραφεις γραφεις και θα παρεις κανεναν στο λαιμο σου και θα σε κυνηγαει αν παει κατι λαθος με το αμαξι του..Τραβηγμενο αλλα με το να λες πραγματα που δεν εχεις ψαξει,τα διαβαζει ο αλλος και καλιστα μπορει καποιος να πηγε να εβαλε Mobil1 και τωρα να εχει ηδη προβληματα..Λεμε ακραια περιπτωση..Ας προσεχουμε λιγο αυτα που γραφουμε να τα γνωριζουμε σιγουρα...Εδω μιλαμε για λαδια σε ροτορες...Χρηστο εγω το διευκρινισα για το Mobil 1 οτι δεν το χρησιμοποιω αλλα ειναι καλο λαδι για τους παλυνδρομικους κινητηρες.

Οποιος διαβασει τα post μου θα καταλαβει οτι βαζω μονο το Divinol.Αν καποιος μπερδευτει πρεπει να ειναι χαζος γιατι το διευκρινιζω συνεχεια για το λαδι της μανας του.

Αααα τριτο γεμισμα και δεν εχω συμπληρωσει σταγονα. :wink:

RXakias
27th January 2006, 13:52
Και εγω μεχρι τωρα τα λαδια τησ μαζδα βαζω αλλα βλεπω απεξω στο ταμπελακι οτι δεν ειναι ουτε καν ημισυνθετικο απλο ορυκτελαιο ειναι και η αντιπροσοπια το δινει για 10000χλμ οσο αντεχουν μονο τα συνθετικα λαδια ,ασε που γραφει ford απεξω και τρελαινομαι σε ιαπωνεζικο αυτοκινητο γερμανικα λαδια ??? πιστευω οτι θα γυρισω σε motul και εγω.

jeter
27th January 2006, 23:02
Εγώ δε γνωρίζω αρκετά για τα λάδια, όμως μ'αρέσει που τα βρίσκω τα Divinol με 23ε και σκέφτομαι να τα αλλάζω κάθε 3000km.

RXakias
28th January 2006, 02:06
Σε ενα αυτιοκινητο τετοιου κοστους 38000 ευρο δεν σκευτεσαι και πολυ τα 23 για τα λαδια? ασε που αμα κανεις 3 αλαγες για 10000χλμ που εινα συνολο δηλαδη ανα 3000χλμ οπως λες σου ερχετε μια η αλλη 69 ευρο και εχεις κανει στο κινητηρα σου τρεις αλλαγες με ορυκτελαιο απλο. λιγοτερο απο 50 ευρο εχουν τα μοτυλ.

jeter
28th January 2006, 02:24
Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά όσες πιο πολές φορές αλλάζουμε τα λάδια, αφαιρούμε και τυχών ξένα σωματίδια που δε μπορεί να συλάβη το φίλτρο.

RXakias
28th January 2006, 21:00
Σε αυτο εχεις δικιο Χρηστο! αν και δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι να μπορεσει να περασει απο το φιλτρο τοσο ψιλο και να κανει βλαβη στο βανκελ. :wink: :wink: :wink:

dadan
28th January 2006, 23:37
Για ρίξτε μια ματιά εδώ το βρήκα στο ebay
http://cgi.ebay.de/5-l-Mazda-RX-8-Dexelia-5W30-Motoroel-Mazda-2-3-6-Tasche_W0QQitemZ8033227085QQcategoryZ9895QQrdZ1QQc mdZViewItem

peloponisios
10th February 2006, 15:20
Ας το αναφέρω να υπάρχει:
1η αλλαγή: Από Divinol 5w-30 semi synthetic (4000 χλμ) σε full synth Aral High Tronic 5w-30
Κατανάλωση Divinol: Κάθε 1000 χλμ 600 ml χοντρικά, έως τότε stock
Aral: Τα χρησιμοποίησα σε δύο αλλαγές, 1η και 2η, σύνολο περίπου 7500 χλμ.
Μέχρι την 1η αλλαγή τους, είχα αρχίσει 1ο στάδιο βελτίωσης.
Κατανάλωση: Ανά 1000 χλμ 800 ml συμπλήρωση

Εχθές άλλαξα τα Aral με τα Amsoil, πάλι 5w-30, με σχεδόν ολοκληρωμένο 1 στάδιο. Και στις 2 αλλαγές τα Aral βγήκαν καθαρά και χωρίς σκουπίδια-μυρωδιές. Παρατήρησα πτώση θερμοκρασίας αλλά άνοδο κατανάλωσης που έφτασε μέχρι και 1,2 λίτρα τα 1000 χλμ, και επίσης ομαλότερη λειτουργία μοτέρ(για την οποία ίσως δεν ευθύνονται μόνο τα λάδια)
Με τα amsoil θα παρατηρήσω πάλι την κατανάλωση και αν συνεχίσει έτσι, θα δοκιμάσω με 5w-40.
Πρώτες εντυπώσεις από τα Amsoil: Εφέ ψυχολογικό μόνο και μόνο από τη φίρμα.
Περαιτέρω πτώση θερμοκρασίας και πιο αθόρυβη λειτουργία βάνκελ. (Ακούγεται μόνο ο ιμάντας πλέον-Αλλά αυτό οφείλεται σε μεγάλο μέρος στην προσθήκη conditioner στον Βάνκελ, εξαιρετικό παρεπιμπτόντως)
Το έσκισα λιγάκι(πολύυυυ λίγο γιατί είχε κίνηση) και δεν κόμπιαζε, ούτε έπεσε η απόδοση σε αντιληπτά επίπεδα.
Για να δούμε...to b continued...

vangelis
10th February 2006, 20:52
^σαν λιγο τσιμπημενη μου ακουγεται η καταναλωση σου Ανδρεα.
Εγω με λιγα σκισηματα καθημερινως ειχα καταναλωση σχεδον 1 λιτρο στις 3000 χιλιομετρα.Τωρα,το σκισημο στον καθενα ειναι διαφορετικο.Το δικο μου ειναι περιπου: 6-7 φορεσ την μερα κοφτες 1η και 2α και σχεδον 3η και λιγο με το πλαι.

asd
14th February 2006, 01:25
^^^^Αντρέα τα λάδια που δοκιμάζεις έχουν τις ίδιες προδιαγραφές με αυτό της Mazda?
Νομίζω ότι η aral δεν βγάζει λαδια με προδιαγραφές των dexelia

Anyway, έχω μπροστά μου ένα μπουκάλι dexelia. Οι προδιαγραφές είναι:
5w30 ACEA:A5/B5 API:SL/CF.

Όπως είχα γράψει και πιο πάνω, αυτές τις προδιαγραφές τηρούν τα πιο κάτω εκτός απο το dexelia

1. To Total Quartz Future 9000 5w30
2. Το Elf Evolution SXR 5w30.

Total και Elf είναι η ίδια εταιρία, οπότε πιστεύω ότι από εκεί προέρχονται και τα dexelia....Τα δύο πιο πάνω λάδια είναι παραπλήσια σε χαρακτηριστικά

Για όποιον θέλει έχω τα tech sheets των πιο πάνω λαδιών.

Η ερώτηση είναι η εξής: Έχει κανείς δοκιμάσει τα πιο πάνω λάδια? Υπάρχει εμπειρία? Μας καλύπτουν τελικά? Γιατί για να το συστήνει η mazda χλωμό το κόβω να κάνει κακό στον κινητήρα μας...

Σίγουρα ενέχει ρίσκο να δοκιμάζουμε λάδια με άλλες προδιαγραφές κατά τη γνώμη μου....

ILIAS4x4
17th February 2006, 17:46
Εγω μεχρι τωρα ακολουθουσα τις οδηγιες της MAZDA.
Αλλαγη καθε 10000χλμ με τα λαδια που προτεινει (DIVINOL).
Αποτελεσμα μετα απο 39000χλμ?

Πηρα συμπιεση στον Καλογριτσα.

1oς ροτορας

1ος θαλαμος 666kpa

2ος θαλαμος 668kpa

3ος θαλαμος 635kpa

Στις 229rpm

2ος ροτορας

1ος θαλαμος 725kpa

2ος θαλαμος 678kpa

3ος θαλαμος 711kpa

Στις 224rpm

Προσωπικα πιστευω οτι υπευθυνα επι το πληστον για αυτα τα αποτελεσματα ειναι τα "μουρουνελαια" που μας δινει η MAZDA

Ειμαι υπερβολικος που νιωθω μ......ς που εμπιστευομουνα αυτο που μου ελεγε να κανω η MAZDA??????????????

peloponisios
17th February 2006, 17:58
Ηλία, ίσως...
Απόστολε, ναι, τα amsoil καλύπτουν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή με συγκεκριμένα νούμερα, εν αντιθέσει με τα aral που όπως αρκετά λάδια, "υπερκαλύπτουν" πολλές προδιαγραφές. Δεν λένε συγκεκριμένα ποιες όμως.

topaz
18th February 2006, 00:12
Αλλαγή κάθε 10000? Και με divinol? :shock: :shock: :shock: :shock:

Τσάμπα φωνάζαμε και τσιρίζαμε τόσο καιρό μου φαίνεται... :( :( :(

asd
18th February 2006, 04:09
^ Κώστα, τα Dexelia καλά σου φαίνονται?? Τι λέει η πείρα από τα 7άρια???

ILIAS4x4
20th February 2006, 12:20
Αλλαγή κάθε 10000? Και με divinol? :shock: :shock: :shock: :shock:

Τσάμπα φωνάζαμε και τσιρίζαμε τόσο καιρό μου φαίνεται... :( :( :(
Δυστυχως οταν το συζηταγαμε ειχα ηδη 30000χλμ...

ilias
24th February 2006, 18:12
εγω να αναφερω οτι με ενα φουλ συνθετικο λαδι, σιγουρα θα εχει λιγοτερη καταναλωση λαδιου ο κινιτηρας, αλλα αυτο δεν ειναι καλο, γιατι απο κατασκευης ο βανκελ χρησιμοποιει το λαδι και το ψεκαζει στους ροτορες για απαγωγη θερμοτητας....οποτε με ενα λαδι πιο συνθετικο θα καιγεται πιο δυσκολα, οποτε μπορει να δυσκολεψει και η προσπαθεια του κινητηρα στο ''καψιμο'' του λαδιου-ψεκασμα για απαγωγη θερμοτητας.......
αυτο το αναφερω επειδη διαβαζα πιο πανω αναφορες σε καταναλωση λαδιου.....
μην ξενατε οτι τα ρχ7 χρησιμοποιουσαν ορυκτελαια και συχνες αλλαγες λαδιων, για την καλη συντηρηση του κινητηρα!δηλαδη ουτε καν ημισυνθετικο!

spirozz
24th February 2006, 18:38
Και όμως Ηλία υπάρχουν συνθετικά 100% λάδια, τα οποία έχουν πιο καλή κάυση και απο ημισυνθετικά.Καίγονται δηλαδή πιο εύκολα και δεν αφήνουν καθόλου κατάλοιπα.
ϊσως η μεγάλη κατανάλωση λαδιού που είδε ο Αντρέας με τα αραλ να οφείλεται μάλιστα σε αυτό. :wink:

ilias
24th February 2006, 18:46
παντως ο βανκελ, πρεπει να καιει λαδι, και οχι να προσπαθουμε να μειωσουμε την καταναλωση λαδιου!
οποτε το 5-30, νομιζω δεν πρεπει να αλλαξει.....

christaz
24th February 2006, 19:22
Μάλον κανένας μας εδω μέσα δεν ξέρει απο έγκειρες πηγες τι εναλακτικές λύσεις προς το καλύτερο υπάρχουν στα λάδια. Οπότε Divinol και ξερό ψωμί με αλλαγές στα 5000χλμ. Αυτη είναι η γνώμη μου.

ilias
24th February 2006, 19:29
και εγω ετσι νομιζω

RotorManiac
24th February 2006, 23:54
...μην ξενατε οτι τα ρχ7 χρησιμοποιουσαν ορυκτελαια και συχνες αλλαγες λαδιων, για την καλη συντηρηση του κινητηρα!δηλαδη ουτε καν ημισυνθετικο!

υπαρχουν ομως ακομα και σημερα 7αρια που χρησιμοποιουν συνθετικα και απλη βενζινη 95αρα ;-)

GeoRx 8
25th February 2006, 01:27
Πολυ μπερδεμα με το θεμα του λαδιου ακομα μετα απο τοσες σελιδες και ακρη δεν εχουμε βγαλει!!

dimos kolovos
25th February 2006, 04:43
...μην ξενατε οτι τα ρχ7 χρησιμοποιουσαν ορυκτελαια και συχνες αλλαγες λαδιων, για την καλη συντηρηση του κινητηρα!δηλαδη ουτε καν ημισυνθετικο!

υπαρχουν ομως ακομα και σημερα 7αρια που χρησιμοποιουν συνθετικα και απλη βενζινη 95αρα ;-)

συνθετικα??? εισαι σιγουρος??? μεγα λαθος. το θεμα ειναι οτι με το 7αρι η απαντηση ειναι πολυ πιο απλη απο οτι με το 8αρι. 20w50 100% ορυκτελαιο για να μην φθειρονται τα o-rings του κινητηρα τα οποια ειναι ευαισθητα στις προσμειξεις των συνθετικων :wink:

οσο για την βενζινη, το FC μου εχει ακομα κολλημενο ταμπελακι στην ταπα που γραφει να χρησιμοποιω 95αρα το λιγοτερο. αρα δεν εχει προβλημα 8)
8) 8)

FRAGISKOS
26th February 2006, 03:19
Και γω είμαι της άποψης να βάζουμε το divinol 5-30w και αλλαγές κάθε 5000χλμ. Μην κάνουμε εμείς τουλάχιστο πειράματα σε τέτοιους κινητήρες αλλά η αντιπροσωπεία. Εφόσον το divinol 5-30w (ημισυνθετικό) είναι το κατάλληλο λάδι γι'αυτόν τον κινητήρα μέχρι να βγεί αποδεδειγμένα καλύτερο λάδι εγώ τουλάχιστον αυτό θα χρησιμοποιώ.

GeoRx 8
26th February 2006, 11:06
Το οχταρι δεν ειχει προβλημα με τα o-rings μονο το εφτα ειχε!!!

dimos kolovos
26th February 2006, 21:05
αυτο λεω κι εγω. γι αυτο στον renesis μπορειτε και βαζετε συνθετικα.

asd
26th February 2006, 21:57
Dexelia και ξερό ψωμί.....

Είναι μέσα στο manual....;)

GeoRx 8
26th February 2006, 22:01
Παιδια για να μη συνεχιζεται να γινεται και να επηρεαζεται κοσμος με τα λαδια οπως βλεπουμε ο καθενας και καλα κανει εχει δικη του αποψη για τα λαδια.

Οπωτε ας βαζει οποιος θελει οτι θελει για να τελειωνει το θεμα. :wink:

RaZoR
11th March 2006, 16:53
δεν ξέρω που να το βάλω και ετσι ρωτάω εδώ....
πριν απο λιγο καιρο τράκαρα και αλάχτηκε το ενα ψυγείο λαδιου μαζι με διαφορες σωληνωσεις κλπ....
απο τοτε μου φαίνεται οτι καίω περισσοτερο λάδι..
υπάρχει περιπτωση να έχει παιχτεί κάτι στις σωληνωσεις? καμια διαροη?
μπορεί βέβαια να είναι και η ιδέα μου....... πως σας ακούγεται το 1λιτρο στα 800 χλμ? με μικτή οδήγηση...

RaZoR
11th March 2006, 16:55
ps.. το αυτοκινητο δεν εχει καμια μετατροπή πανω.... μαμά τελείως..

ps2... τι γινεται με αυτό το edit????????? :)

ChridO
11th March 2006, 17:58
Καλησπέρα,είμαι κάτοχος ενός κοσμο προχτές έκανα αλλαγή στα λάδια και έβαλα Q8 5-30 fully synthetic μέχρι στιγμής ύστερα απο 300χλμ όλα καλά απλώς παρατήρησα μια πτώση στον ρυθμό που δουλεύει το βεντιλατέρ,λιγότερες θερμοκρασίες..είδομεν

GeoRx 8
12th March 2006, 01:21
Αντωνη ενα λιτρο στα οχτακοσια χιλιομετρα μου φαινεται οτι καιει πολυ λαδι!!

Εγω σε αυτα τα χιλιομετρα βαζω το πολυ διακοσια γραμμαρια.

vangelis
12th March 2006, 02:33
λιγο τσιμπημενη μου ακουγεται η καταναλωση σου razor.....εγω ειμαι κοντα στα 800ml καθε 3000 χιλιομετρα με μικτη οδηγηση.
να το πας για ελεγχο!!

RotorManiac
12th March 2006, 03:16
ρε συ βαγγελη, περνας τις 4000rpm :P καμια φορα?

vangelis
12th March 2006, 20:04
:P φυσικα!! και για να καταλαβεις πως δεν το παω σαν χελωνα ,σημερα μεσα σε 70 χιλιομετρα εκαναν φτερα 20 ευρω βενζινη!
αρα η ερωτηση σου θα επρεπε να ηταν "ρε συ Βαγγελη,το πας ποτε κατω απο 4000 στροφες?"
8)

package
12th March 2006, 21:44
1 λίτρο κάθε 1500 χλμ. Να τ' αφήσω?

GeoRx 8
13th March 2006, 01:49
^Εσυ που το δουλευεις 20.000 rpm :lol: μια χαρα ειναι Κωστα.

package
13th March 2006, 11:17
:wink: :wink: :wink: :wink: :twisted: :twisted: :twisted: :D :D :D

felix v
16th March 2006, 00:57
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ 2 ΜΕ 3 ΚΑΠΑΚΙΑ ΛΑΔΙ 2Τ ΣΤΟ ΤΟΠΟΖΙΤΟ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

RaZoR
16th March 2006, 01:11
πριν απο λιγο καιρο τράκαρα και αλάχτηκε το ενα ψυγείο λαδιου μαζι με διαφορες σωληνωσεις κλπ....
απο τοτε μου φαίνεται οτι καίω περισσοτερο λάδι..
υπάρχει περιπτωση να έχει παιχτεί κάτι στις σωληνωσεις? καμια διαροη?
μπορεί βέβαια να είναι και η ιδέα μου....... πως σας ακούγεται το 1λιτρο στα 800 χλμ? με μικτή οδήγηση...
ps.. το αυτοκινητο δεν εχει καμια μετατροπή πανω.... μαμά τελείως.. (challenge)
τελικά το πήγα στο συνεργείο...... δεν βρήκαν τίποτα..... από την αρχή μου έλεγαν βεβαίως οτι είμαι μέσα στα νορμάλ όρια, και οτι είναι ο τρόπος οδήγησης μου ετσι, που καίω πολύ λάδι..... :oops:
απ'ότι φαίνεται το αυτοκινητο είναι μια χαρά.... 8)
απλά ενημερώνω... :wink: 8)

halucom
16th March 2006, 01:58
Hi παιδια!Εγω χθες αλλαξα λαδια και εβαλα motul 300V power racing 5W30. Πιστευω οτι θα ειναι καλυτερο για τον κινητηρα μου γιατι εχει καλυτερες προδιαγραφες απο αυτα της αντιπροσωπειας!Θα μετρησω ποσο θα μου καψει και θα σας πω εντυπωσεις!

TOMASSINO
16th March 2006, 02:08
Hi παιδια!Εγω χθες αλλαξα λαδια και εβαλα motul 300V power racing 5W30. Πιστευω οτι θα ειναι καλυτερο για τον κινητηρα μου γιατι εχει καλυτερες προδιαγραφες απο αυτα της αντιπροσωπειας!Θα μετρησω ποσο θα μου καψει και θα σας πω εντυπωσεις!

Αυτα δεν ειναι συνθετικα? Και τι εννοεις καλυτερες προδιαγραφες απο αυτα της αντιπροσωπειας. Πες μας και εμας να μαθαινουμε κατιτις παραπανω.., :roll: 8)

halucom
16th March 2006, 02:16
Το συγκεκριμενο λαδι ειναι συνθετικο και εχει προδιαγραφες για σκισηματα του αμαξιου!Δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγονται..Θα δω αν ειναι καλα...

topaz
16th March 2006, 02:40
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ 2 ΜΕ 3 ΚΑΠΑΚΙΑ ΛΑΔΙ 2Τ ΣΤΟ ΤΟΠΟΖΙΤΟ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΙΠΑΝΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Υπαρχουν αναλογιες για αυτα τα πραγματα, και οχι μπακαλικες μεθοδοι με "καπακια"... :roll: :roll:

leo
16th March 2006, 11:57
halucom έγραψε:

Η χρήση τού 300v είναι γιά κινητήρες αγωνιστικών αυτοκινήτων.
Τό 5w30 είναι γιά αγώνες drag,μικρες αποστάσεις,καί κατάταξης.
επάνω στήν συσκεβασία δέν αναφέρει καμία προδιαγραφή.
Βγάλτο από τόν κινητήρα [20 χρόνια ασχολούμε μέ τά λάδια]
Τό καταλιλο λάδι MOTUL 8100 5w30 γιά τό rx8

felix v
16th March 2006, 14:42

Υπαρχουν αναλογιες για αυτα τα πραγματα, και οχι μπακαλικες μεθοδοι με "καπακια"... :roll: :roll:

οκ ποιες ειναι αυτες οι αναλογιες ?

spirozz
16th March 2006, 18:54
Έκανα και εγώ λοιπόν αλλαγή λαδιών και επέλεξα τα αμσόιλ 5-30 , πλήρως συνθετικό μαζί με μιλιτεκ(αντιτριβικό κινητήρα).
8)
Η αλλαγή έγινε στον Καλογρίτσα (καλύπτεται πλήρως απο εγγύηση).
Μετά απο αρκετή χρήση τις τελευταίες τρείς ημέρες μπορώ να πώ ότι έχω παρατηρήσει αρκετά μεγάλη βελτίωση στην λειτουργία του κινητήρα.

Συγκεκριμένα με τα παλιά λάδια είχα αρκετά σκορτσαρίσματα όταν το αυτοκίνητο ήταν παγωμένο , κάτι το οποίο δεν εμφανίζεται πλέον.Η λειτουργία του μοτέρ είναι πολύ πιο ήρεμη και νοιώθω την δύναμη να έρχεται πιο γραμμικά.

Η σημαντικότερη όμως βελτίωση που παρατήρησα είναι στην κίνηση.Ενώ κατά το παρελθόν πολλές φορές ένιωθα το αυτοκίνητο μετά απο μπλέξιμο στην κίνηση να ανάβει κυριολεκτικά και να πέφτει τελείως η απόδοση του , τώρα πλέον το αυτοκίνητο δουλεύει πιο "ψυχρά" και πιο φιλικά προς τον οδηγό.

Μέχρι στιγμής λοιπόν όλα άψογα.Ίδωμεν!!! :wink: :wink: :wink:

ilias
16th March 2006, 23:11
για να δουμε!

peloponisios
17th March 2006, 13:18
Τι άλλο να δεις ρε;
Δεν μας πιστεύεις; :lol: :lol:

GeoRx 8
18th March 2006, 00:55
Εσυ Αντρεα ικανοποιημενος με τα συγκεκριμενα λαδια σαν πιο παλιος χρηστης???

peloponisios
20th March 2006, 12:25
Λοιπόν σχετικά με τα Amsoil 5-30, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!
Πραγματικά αποτελεί επένδυση για το 8άρι το συγκεκριμένο λάδι.
1400 χλμ και έχω συμπληρώσει μόλις(!!!) 150 ml για το ξεχού.
Το συγκεκριμένο λάδι είναι εξαιρετικά ανθεκτικό στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο 8άρι και δεν εξατμίζεται όπως έκανε το Divinol- τηγανόλαδο, και τα Aral.
Το μοτέρ μαζί με τα άλλα τρικάκια που έχει, δουλεύει ρολόι ό,τι ώρα και όπου και αν βρίσκεται.
Και είναι μέσα στην εγγύηση έτσι έτσι!
Τα προτείνω ανεπιφύλακτα μαζί με το αντιψυκτικό της ίδιας εταιρίας για απροβλημάτιστα σκισίματα πρωί βράδυ!
Once you go Amsoil, you never change to aother oil!!!!

ilias
20th March 2006, 14:52
εχω προβληματιστει αφανταστα!

ilias
20th March 2006, 14:52
15 ευρο το λιτρο νομιζω?και καθε ποτε αλλαγη?

ilias
20th March 2006, 14:59
εστω οτι το divinol εξατμιζεται πιο ευκολα δεκτο! ουτος η αλλος αυτο προβλεπεται για τον κινητηρα μας, ο οποιος ψεκαζει το λαδι στους ροτορες για απαγωγη θερμοτητας......
το divinol ομως επειδη εξατμιζεται πιο ευκολα, η πιο σωστα καιγεται, συμπληρωνουμε και περισσοτερο καθαρο λαδι......
δηλαδη εγω πλεον το βρισκω υπερβολικο να αλλαζω τα divinol καθε 5000 χλμ, αφου στις 5000 εχω συμπληρωσει 3 λιτρα λαδι καθαρο! καθε 1500, θελω ενα λιτρο.......σχεδον......παρα 1οο μλ.......
το αμαξι μας περνει σχεδον 4 λιτρα λαδι, στο καρτερ.........οποτε εγω στις 5000 αφου εχω συπληρωσει 3 λιτρα.....να κανω και αλλαγη μου ακουγεται καπως.....τουλαχιστον ειναι φτηνα τα divinol......εγω πιστευω πως το καλυτερο ειναι να αλλαζουμε καθε 5000 χλμ, και απλα να ριχνουμε μεσα και ενα αντριβικο......

peloponisios
20th March 2006, 15:00
Στα 5000 χλμ που τα είδα από άλλο 8άρι ήταν διάφανα, ρευστά και δεν μύριζαν καθόλου. Κάθε 5000 χλμ για σιγουριά χωρίς να σημαίνει ότι τα λάδια έχουν πάθει ΤΙΣ φθορές.

Και όσο για τα 15 το λίτρο; 11 έδινα στα Aral και πέρα από τα 4 της αλλαγής χρειαζόμουν και άλλα 2 τουλάχιστον για γέμισμα! Οπότε 66 ευρώ του/στον.
Τώρα με την αλλαγή δεν θα έχω τελειώσει ούτε το ένα που πήρα για συμπλήρωμα!!!

ilias
20th March 2006, 15:00
ετσι πιστευω και ειναι σιγουρο οτι θα διατηρηθει αριστα το μοτερ.....

peloponisios
20th March 2006, 15:03
Και βέβαια να τονίσω ότι έχει διαφορά να καίγεται το λάδι και να εξατμίζεται. Αν τα Amsoil δεν καίγονταν τότε καλλίτερα να το πέταγα. Καίει αλλά δεν χάνεται το λάδι. Δεν εξατμίζεται όχι ότι δεν καίγεται

ilias
20th March 2006, 15:04
ναι ρε Ανδρεα αλλα στις 5000 χλμ με ντιβινολ θα εχεις προσθεσει +65% καθαρο λαδι......
ενω με τα αλλα πους λες για 150 μλ συμπηρωμα, εισαι σιγουρος οτι θα αντεξουν για 5000 χλμ σε 9αρες?μονο με +150 μλ ανανεωσης?ενω το ντιβινολ οτι και να ειναι συμπηρωνουμε στις 5000 χκλμ 2,8 λιτρα, ενω το αμαξι παιρνει 4 λιτρα...μιλαμε για μεγαλη ανανεωση/......

ilias
20th March 2006, 15:07
και ποιος τα πρωτεινει τα αμσοιλ?η αντιπροσωπεια????η αλλος για την αντιπροσωπεια? εγω δεν εμπιστευομαι κανενα, ολοι κοιτανε να βγαλουνε......
και ουτε κατηγορω κανενα γιατι δεν εχω αποδειξεις.......ο νοον νοητο.....

peloponisios
20th March 2006, 15:09
Για αυτό αναφέρω ότι είδα τα λάδια από 8άρι μετά από 5000 χλμ και είναι φρέσκα φρέσκα!

Το θέμα με το τηγανόλαδο είναι α) ναι μεν συμπληρώνεις αλλά συμπληρώνεις το ίδιο τηγανολαδο το οποίο και συνεχίζει να "χάνεται", ενω αυτά μένουν και κάνουν τη δουλειά τους. Τι να το κάνω να συμπληρώνω φρέσκο όταν έχω αφήσει το μοτέρ μετά τις 8άρες με το τηγανόλαδο να βράζει;
β) Και έστω ότι η Mazda Ελλάς προτείνει σε λίγο καιρό συνθετικό με συγκεκριμένες προδιαγραφές;
Τότε; Θα έχει άδικο η ΕΛΜΑ και δίκιο εγώ που τα λεγα; Όχι. Απλά κάποιος εισάγει το τηγανόλαδο και έχει σύμβαση και κάποια στιγμή λήγουν αυτά.
Για να μην πούμε ΞΑΝΑ για τα Idemitsu...

ilias
20th March 2006, 15:11
σωστα τοποθετηθηκες Ανδρεα!
τα λαδια μετα απο τις 5000 χλμ, που ηταν φρεσκα, ηταν αμσοιλ?

peloponisios
20th March 2006, 15:13
σωστα τοποθετηθηκες Ανδρεα!
τα λαδια μετα απο τις 5000 χλμ, που ηταν φρεσκα, ηταν αμσοιλ?

Ναι. Αν σε τρώει, περίμενε λίγο, να δούμε και τι θα πράξει η ΕΛΜΑ με τα λάδια, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, παιδίμ! :D

speed8
20th March 2006, 15:15
Ρε παιδιά μην ασχολείσται με το τι λέει η ΕΛΜΑ. Ασχολειθείτε με το τι λέει η MAZDA στο βιβλίο συντήρησης! :wink:

ilias
20th March 2006, 15:18
το κεφαλι σου ησυχο με την ελμα ποτε δεν το εχεις......
και να δεις που θα εισαγει τα αμσοιλ.....και θα τα φερνει ο....... :wink:
πιστευω στανταρ.......

asd
20th March 2006, 17:23
Ρε παιδιά μην ασχολείσται με το τι λέει η ΕΛΜΑ. Ασχολειθείτε με το τι λέει η MAZDA στο βιβλίο συντήρησης! :wink:

Γιαυτό και όσοι μπορούν να φέρνουν τα λάδια της Mazda έχουν το κεφάλι τους πιο ήσυχο...

Προσωπικά έκανα την πρώτη αλλαγή στα 2000χλμ, θα κάνω άλλη μια στα 5000χλμ και μετά κάθε 5000χλμ αποκλειστικά και μόνο dexelia...

Τώρα αν αυτά καίγονται-εξατμίζονται-τηγανίζονται-εξαερώνονται λίγο με ενδιαφέρει... Αυτά λέει το Manual, αυτά βάζω....

ilias
20th March 2006, 17:25
απο ιντερνεττα παραγγελνεις?ποσο παει το λιτρο?

asd
20th March 2006, 17:43
Στο γερμανικό ebay κάνουν τα 5lt γύρω στα 50 ευρώ....

Αν δεν έχεις κανέναν να στα φέρει υπολόγισε και άλλα 10 ευρώ ταχυδρομικά....

RENESIS
20th March 2006, 18:33
Το συγκεκριμένο λάδι είναι εξαιρετικά ανθεκτικό στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο 8άρι και δεν εξατμίζεται όπως έκανε το Divinol- τηγανόλαδο, και τα Aral.
Το μοτέρ μαζί με τα άλλα τρικάκια που έχει, δουλεύει ρολόι ό,τι ώρα και όπου και αν βρίσκεται.
Τα προτείνω ανεπιφύλακτα μαζί με το αντιψυκτικό της ίδιας εταιρίας για απροβλημάτιστα σκισίματα πρωί βράδυ!
Δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που θα πω αλλα αν το δικο μου μοτερ καταναλωνε λιγοτερο λαδι απο οσο το εχω συνηθισει τωρα δεν θα μου αρεσε,εξ'αλλου πρεπει να καιει λαδι απο κατασκευης,μεταξυ σοβαρου και αστειου,γιατι να του στερισουμε αυτην την χαρα! :wink:

ilias
21st March 2006, 02:11
mpoρει να καιει λιγοτερο λαδι, επειδη μπορει να εχει χαμηλοτερες θερμοκρασιες! το λαδι το καιει για απαγωγη θερμοτητα;

GrRx8MaZdA
21st March 2006, 02:20

You said everything..Δεν εχω να προσθεσω τπτ περισσοτερο μονο απλα να αναφερω οτι χρεισημοποιω λαδια της ιδιας εταιρειας και πραγματικα εχω μεινει καραικανοποιημενος..Ανελεη το σκισιμο και ουτε το παραμικρο προβλημα..
Πραγματικα ειμαι χαρουμενος με την επιλογη μου..

Και οσο για τα "μαμα" λαδια αν πας μια διαδρομη 200+ θα πρεπει να κατεβεις να συμπληρωσεις στανταρ...Ενω τωρα και γινεται καλυτερη καυση-το νιωθω στην λειτουργια του μοτερ-και δεν χανεται λαδι απο την αποψη οτι ναι μεν συμπληρωνω παντα οταν φτασει η σταθμη σε ενα συγκεκριμενο σημειο και ποτε νωριτερα αλλα αυτη η στιγμη αργει περισσοτερο πλεον..

Και οπως ειχε πει καποιος απογοητευμενος δεν ειναι και οτι καλυτερο να κατεβεις με το κοστουμι απο το 8ρι στη μεση του πουθενα για να συμπληρωνεις λαδια...Φαντασου!! :lol: :lol:

FRAGISKOS
21st March 2006, 03:17
Το αμσοιλ που λέτε αυτό είναι;

https://www.amsoil.com/storefront/asl.aspx

peloponisios
21st March 2006, 11:58
Το αμσοιλ που λέτε αυτό είναι;

https://www.amsoil.com/storefront/asl.aspx

Yeap!!! New & Improved Composition.

The Ace
21st March 2006, 12:05
^^^

Πάντως για το AMSOIL, αν κοιτάξετε προς το τέλος της σελίδας, θα δείτε ότι ΔΕΝ προτείνεται η χρήση προσθέτων με το συγκεκριμένο λάδι (π.χ. Militec, MotorKote κλπ).....αν και συνήθως αυτό το λένε για όλα τα λάδια....

peloponisios
21st March 2006, 12:12
Δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που θα πω αλλα αν το δικο μου μοτερ καταναλωνε λιγοτερο λαδι απο οσο το εχω συνηθισει τωρα δεν θα μου αρεσε,εξ'αλλου πρεπει να καιει λαδι απο κατασκευης,μεταξυ σοβαρου και αστειου,γιατι να του στερισουμε αυτην την χαρα! :wink:

Τα είπε και ο Χρήστος, αλλά ας το κάνουμε λιανά. Δεν καίει λιγότερο λάδι από πριν. Συμπληρώνεις αυτό που χρειάζεται το οποίο είναι πολύ λιγότερο από πριν λόγω του ότι το συγκεκριμένο λάδι(που δεν το σπονσοράρω αλλά έχω άποψη και από άλλα συνθετικά-οπότε κάθε άποψη δεκτή να δούμε τι κάνουμε-γράφτε όσοι θέλετε τα συμπληρώματα σας σε λάδι και τι χρησιμοποιείτε ώστε να έχουμε μιο καλή εικόνα-για αυτό επιμένω στο θέμα-να βλέπουμε αποτελέσματα) είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό στις υψηλές θερμοκρασίες.
Επί 20 χρόνια το χρησιμοποιούσε η RB σε rotaries και το τονίζει! Επίσης η Gotham Racing(που τουρμπίζει και πατίνια με βάνκελ) το δίνει στάνταρ.
Και κάτι άλλο, γιατί βγαίνω ξερόλας, τις πληροφορίες τις βρίσκει ο καθένας απλά θέλει ψάαααααξιμο στο νετ, και κάποια καθοδήγηση(βλέπε Rotary Expert) και βέβαια να δοκιμάσεις αν θες να έχεις άποψη.
Για αυτό γράψτε όσοι θέλετε και στοιχεία από άλλα λάδια να γίνονται συγκρίσεις, να βοηθιέται ο κόσμος που διαβάζει.
Αυτά! :D

GeoRx 8
22nd March 2006, 00:14
Και το μπερδεμα με τα λαδια συνεχιζεται λοιπον!!!!!!!

Σημερα λοιπον να ενας Ιταλος στο μαγαζι με RX-8 Cosmo!!!!!Ο ανθρωπος αυτος ερχεται μερικες φορες τον χρονο για προσωπικες του δουλειες στην Ελλαδα και μιλαει σχεδον καλα ελληνικα!!!

Οπωτε του κανω την ερωτηση τι λαδια σας βαζει η Μαζδα στην Ιταλια????

Και μου λεει μισο λεπτο να στο δειξω.Και βγαζει απο το πορτ παγκαζ ενα κιλο Ντεχελια 5-40 Synthetic.Το κουτι μαυρο με κοκκινα γραμματα και εγραφε Μαζδα και απο κατω Ντεξελια.

Οταν του ειπα καλα συνθετικο????Μου απανταει και βεβαια συνθετικο,τετοιο μοτερ και να στροφαρει τοσο ψηλα τι θα του βαλεις απλο λαδι η ημισυνθετικο???

Και μολις του ειπα τι βαζει εδω η Μαζδα ο ανθρωπος εμεινε :shock:

Και συνεχιζει εδω λεει μαλλον ειναι πολυ............και δεν εχει και αδικο ο ανθρωπος.

Παιρνω λοιπον το τεχνικο τμημα της Μαζδα με θερμοκρασια εγκεφαλου 100 βαθμους απο τα νευρα μου και μιλαω με τον υπευθυνο ο οποιος ητανε τοσο ηρεμος που την γλυτωσε!!!

Και μου απαντησε οτι λενε συνηθως οτι η Ιταλια εχει αλλες προδιαγραφες οτι η Ιαπωνια εχει αλλες προδιαγραφες η Γερμανια αλλες και και και.

Του λεω ρε ανθρωπε ενταξει η Ιαπωνια αλλα η Ιταλια ειναι διπλα μας αυτοι γιατι συνθετικο και εμεις οχι?????Του λεω το λαδι ειναι για τηγανι και μου λεει οτι αυτο μας δινει η Ελμα αυτο πρεπει να βαλουμε τελος αυτα ειναι συμφωνιες και το λαδι πληρει τις προδιαγραφες και και και.

Και επειδη μιλαγα και του τα χωνα κανα μισαωρο μου λεει καντε μια επιστολη στην Μαζδα να αλλαξει τη γραμμη της με τα λαδια και εμεις ειμαστε μεσα δεν εχουμε προβλημα!!

Με λιγα λογια χαιρετισματα στον πλατανο.

GrRx8MaZdA
22nd March 2006, 00:18
Ρε παιδια..Τα divinol μονο στην Ελλαδα δεν ειναι??Ποιος τα φερνει εδω??Καποιος δεν τα εισαγει?Ποιος??Δεν μπορω να το βρω...

FRAGISKOS
22nd March 2006, 00:58
Θα τον βρούμε που θα πάει.
Και αν τον βρούμε τότε πρέπει να κάνουμε μια πανελλαδική συγκέντρωση του club και να τον σκίσουμε το ******(βάζω τα αστεράκια εγώ για να μην παιδεύονται οι mods). ΧΑΧΑΧΑΧΑ

GrRx8MaZdA
22nd March 2006, 01:02
Δεν το ειπα απο αυτη την αποψη αλλα και αυτη η αποψη στεκει χεχε...

Απλα θα εχει ενδιαφερον να δουμε..Παντα συμφεροντα παιζουν ετσι κιαλλιος..

FRAGISKOS
22nd March 2006, 01:12
Να τον ρωτήσουμε τουλάχιστον τον άνθρωπο τι λάδια βάζουμε στο ρχ μας και αν δεν μας αρέσει η απάντηση ε τότε τον σκίζουμε.

RENESIS
22nd March 2006, 01:26
Ολες οι γνωμες που εκθεσατε ειναι σεβαστες αλλα,οπως εχει υποθει και στα "σωματειακα",νομιζω οτι μονο η μαμα mazda στην απω ανατολη θα μας λυσει το "μυστηριο" μια για παντα...!

peloponisios
22nd March 2006, 11:53
Ρε παιδια..Τα divinol μονο στην Ελλαδα δεν ειναι??Ποιος τα φερνει εδω??Καποιος δεν τα εισαγει?Ποιος??Δεν μπορω να το βρω...

Τον ξέρω, τον είδα στο Drift Academy, μαζί με άλλους "συμπαθείς"....

Δεν είναι να μπλέκεις... Πολύ σε wiseguy μου έκανε ο τρόπος του, Soprano. Οπότε από μακριά κ' αγαπημένοι.

GeoRx 8
22nd March 2006, 12:00
Μπορω να μαθω ποιος τα φερνει αλλα και να του πουμε τι ρε παιδια???

Αυτος εχει κανει μια συμφωνια με την Μαζδα και τελος.

Το ωραιο βαζουνε και στα MX-5 Divinoil αλλα στα χιλια χιλιομετρα τα εχω πεταξει και θα του βαλω Castrol RS τα οποια ειναι κορυφαια.